RADIO-OMROEP SPORT ËN SPEL'. H. 2. en P. C. „De Waterratten" LAWNTENNIS. VOETBAL. R. K. F. INGEZONDEN. De leerplichtwet en de veldarbeid. GEMENGD NIEUWS. De werkloosheid te Waalwijk in de schoenindustrie. Brand. Door een koe aangevallen. Een dief in den kelder. De onbewaakte overwegen. Een gevaarlijke slager. Brand te Eindhoven. De Bankoplichting te Hoorn. Belangrijke diefstal bij de Duitsche Posterijen. Nagekomen Buiteniandsche Berichten. De reis der Koninklijke familie. De Zomertijd in Engeland. Grieksche handelskamer in Duitschland. Amerikaansch crediet aan Duitschland. De Zuid-Afrikaansche verkiezingen, De nieuwe Zuid-Afrikaansche regeering. BINNENLANDSCH NIEUWS. Comité tot verspreiding van het statuut van den Volkenbond. Spaarfonds voor bodemcultuur. De burgemeester van Hoogkarspel bedankt. Provinciale Staten van Noord- Holland. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. ORDE EN ARBEID. Het conflict in de textiel industrie. KERK EN SCHOOL. Onze Lieve Vrouw ter Nood. van de voor ons land be langrijkste stations. DAGELIJKS LANDBOUW EN VfSSDHERM Tuinbouw en Plantkunde. RECHTSZAKEN. De inbraken in het Gooi De zaak Mr. Rozenveld. PRIJZEN VAN HET NATIONAAL ZWEM- FEEST OP ZONDAG 22 JUNI 1924. In de verschillende wedstrijden worden de volgende prijzen verzwommen No. 2. 25 M. Vrije slag adsp. „Waterrat ten". Jongens le pr. Verg. Zilv. Medaille 2e pr. zilv. med.3e pr. verg. bronzen med troostpr. bronzen mea. Meisjes le pr. verg. bronzen med, 2e pr. bronzen med. 3. Afvalwedstrijd dames-„Waterratten". le pr. kunstvoorwerp 2e pr. Luxe kunst voorwerp. 4. 100 M. Schoolslag dames en heeren. Clubprijs Zilveren Beker, uitgeloofd door het bestuur der H. Z. P. C. „De Water ratten". Dames en heeren le pr. Verg. zilv. med,2e pr. zilv. med.3e pr. verg. bronzen med. 5. Dames-Estafette 4 x 25 M. Wisselslag. Clubprijs Verg. zilv. med. le pr. 4 verg. zilv. draagspeldjes 2e pr. 4 zilv. draagspeldjes. 6. Schoonspringen voor Dames en Heeren, le pr. kunstvoorwerp 2e pr. kunstvoorwerp (dames en heeren). 7. 25 M. Snelzwemmen voor „Water ratten", welke nog geen prijs behaalden.; le pr. Zilv. med.2e pr. Verg. bronzen med. 3e pr. Bronzen med. 8. Estafette 4 X 25 Wisselslag Nationaal. Clubprijs Zilveren Miss-Blanche-Wissel- beker. le pr. 4 Verg. Zilv. med.2e pr. 4 Zilv, med.3e pr. 4 bronzen med. 10. Mixed-Estafette 2 X 25 M. le pr. 2 Verg. zilv. speldjes 2e pr. 2 zilv. speldjes. 11. Veteranen-„Waterratten". le pr. Verz. bronzen Plaquette 2e pr. bronzen Plaquette. De „Championships" te Wimbledon. In aansluiting op ons bericht ven Wcens- flag den 18en, kunnen wij onzen lezers het een en ander mededeelen over de verdere in schrijvingen van deze wedstrijden. De Olympische Spelen, van 1320 Juli, dus na Wimbledon hebben niet weinig bij gedragen tot het internationale karakter. Van de bekende Engelsche spelers nemen deel o. a. Lycett, Wheatley, Kingscote, Gebrs, Lowe, Woosnam, Godfree, Ritekie, Greig, Riseley, dus behalve Gilbert alle bekende Engelsche spelers. W De Amerikanen hebben m.t hun geheele Olympische ploeg ingeschreven. Richards, Williams, Washburn, Carl Fischer. Van de dames Miss Wills, Mrs. Mallory, Miss Goss en Mrs. Jessup. Het Zuid-Afrikaansche Davis-Cup team, dat nog in Engeland ver toeft, speelt eveneens mee Raymond, Spence, Condon, Richardson. De Japansche spelers zijn vertegenwoor digd door Honda, Tukuda, Okanah, Haralda. De Oost-Indiërs, welke wij in Arnhem aan het werk hebben gezien, spelen allen mee, dus Sleem, Jacob, Tyzee, Hadi. Van de Fransche spelers zien wij van de „première classe" Bocotra en Lacoste, verder Conitéas, Féret en Brugnon. De beide Alon- Zo's vertegenwoordigen Spanje. Voorts zien wij den bekenden Australiër Norman Broo- ker, de Belgen Washer en Watson. Het damesenkelspel heeft zeer gewonnen door de mededinging van Mile, Lenglen, die nadat zij de persvertegenwoordigers maan den lang voor de gek gehouden heeft door dan weer te vertellen wel mee te zullen spelen en dan weer niet, ten slotte over d« bezwaren heengestapt is en nu toch verschijnt in Wimbledón. De Amerikanen krijgen meteen hun zin, want waarschijnlijk is het dat zoowel op de Olympiade als te Wmbledon de finale ge speeld zal worden tussichen Mile. Lenglen en Miss Wills, de Amerikaansche tennisster. Gelegenheid tot revanche is er dus wellicht i dit seizoen reeds De Fransche Olympische ploeg. Overeenkomstig de prestaties op de on langs gehouden Fransche kampioenschap pen te Parijs heeft het bestuur der Franschen Lawntennisbond van het Olympisch team de volgende speelsters en spelers aangewezen Heerensingle Borotra (kampioen 1924), Cachet, Lacoste, Cousin. HeerendoubleBorotra, Lacoste, Brug- tion, Cochet. Damessingle Mile. Lenglen, Mlie. Vlasto, Mme. Vaussard, Mme. Golding. Mixed DoubleMile. Lenglen, Cochet, Mme.- Billout, Borotra. De Voor-Indiërs die Holland sloegen zijn thans door Frankrijk geslagen. De Fran schen wonnen alle drie de gespeelde par tijen. Nog 2 partijen moeten worden gespeeld doch deze kunnen de Fransche overwinning niet meer verhinderen. Feijenoord—Sparta 2—2. Op het Feijenoord-terrein is voor een vrij talrijk publiek deze wedstrijd gespeeld. Met half-time had Sparta een 20 voor sprong. In de 2de helft scoorde de thuisclub twee maal. Einde kwam met een gelijk spel. Bij Feijenoord stond de oud-S.V.V.'cr Maltha in het doel. HET OLYMPISCH ELFTAL VAN AMERIKA. Het Amerikaansche elftal speelde te War schau een wedstrijd tegen een Poolsch elftal dat Zij met 32 versloeoen. Het R, K. Federatie-elftal, dat 1 Juni f.1. op éclatante wijze het elftal van don Deutschen Jugend Kraft versloeg, is thans gevraagd, om een wedstrijd te spelen te gen de sterke Zuidelijke eerste klasser M. V. V. Het Federatie-bestuur heeft besloten aan dit verzoek te voldoen. Vermoedelijk zal de wedstrijd 29 Juni a,s. te Maastricht plaats vinden. i Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Geachte Redactie. Telken jare blijkt mij, dat de ouders van schoolgaande kinderen niet op de hoogte zijn met de bepalingen van de Leerplichtwet be treffende de zoogenaamde vergunning voor veldarbeid, 't Lijkt mij daarom gewenscht dit artikel beknopt en zakelijk weer te geven, waarvoor ik Uwe medewerking vraag. a. Vergunning voor veldarbeid is alleen mogelijk in de bedrijven van landbouw, tuin bouw en veehouderij. b. Zij kan jaarlijks worden verleend voor ten hoogste twee weken (ongerekend de va- canties. c. Zij wordt geweigerd als zij gevraagd wordt voor werkzaamheden in loondienst en is dus beperkt tot 't eigen bedrijf van den aansprakelijken persoon. Men krijgt dus b.v geen verlof om bollen te pellen bij een ander wel als men zelf bollen heeft, die gepeld moeten worden. d. De kinderen moeten elf jaar zijn. e. De inspecteur en niet het hoofd der school kan de vergunning verleenen, doch alleen voor kinderen die de laatste 6 maanden de school geregeld hebben be zocht. Formulieren voor de aanvraag zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. g. De vergunning wordt geweigerd (of ingetrokken) als er gegronde reden is, dat er misbruik van zal worden gemaakt. h. De Gemeenteraad wijst het tijdvak aan, waarin de vergunning kan worden ver leend. Voor Hillegom is dat de maand Juli in deze gemeente kan men dus in de maand Juli gedurende hoogstensïtivee weken zoo genaamd „landbouwverlof" krijgen. H. J. J. HEIRMAN, Hoofd der St. Toszphschool te Hillegom. In de schoenindustrie, te Waalwijk, dreigt ernstige werkloosheid. Bij den heer P. is aan een 10-tal arbeiders ontslag aangezegd. Gisteravond is in de Koningstraat, te En schede, het aan de weduwe Wegereef toe- behoorende winkelhuis, waarin sedert eenige weken een galanteriezaak gevestigd is, door onbekende oorzaak uitgebrand. Verzekering dekt de schade. De 72-jarige vrouw van een landbouwer in de gemeente Stcenwijk werd, toen zij zich tusschen haar grazende koeien bevond, door een dezer dieren, die op het punt stond een kalf ter wereld te brengen, op een gegeven moment aangevallen. Het woedende d.rir wierp de vrouw tegen den grond en liep eenige malen over haar heen. Op ver schillende plaatsen aan het lichaam, vooral aan hoofd en schouders, werd het slachtoffer ernstig gewond. Na door een geneesheer te zijn verbonden, werd de arme vrouw naar haar woning ver voerd. Het gebeurde te Heerlen, vertelt het Limb. Dagblad In het hartje van den nacht rinkelde op het politiebureau, de telefoon. De chef van dienst luisterde en hoorde 'n bevende stem die de politie is vaak immers de toever laat voor velen, die zich in gevaar bevin den gejaagd en onsamenhangend spre kend, vroeg, om toch, asjeblieft, spoedig met assistentie te willen komen. Ze zaten toch zoo in angst „Wat is er dan aan de hand informeer de de goedmoedige politieman en hij legde iets geruststellends in z'n toon om den ner veuzer. nachtelijk-alarmmaker te kalmee- ren. „Er zit 'n dief in den kelder 1 „'n Dief in den kelder 1 „Ga jullie 's effe kijke" commandeerde de chefen twee stevige politiemannen sprongen direct op de fiets en peddelden naar Weiten. In dit vredige oord had de snoode dief schrik en ontsteltenis veroorzaakt bij de rus tige luidjes, die anders, omstreeks dezen tijd, zich behagclijk gevoelden in de weliswaar stevige doch niettemin weldadig-aandoende omstrengeling van Morpheus' armen. De agenten kwamen aan het opgegeven adres. Behoedzaam sluipend en nauwkeurig spie dend doorzochten zij den kelder. En wat bespeurde hun speurdersoog 'n Vierbeenigen^ dief...., 'n hond!.... De agenten gingen weg; ze zeiden niets. Maar O. L. Heer hoorde hen brommen!. Een ongeval bij Maarssen. AMSTERDAM, 18 Juni. Een reiziger van den sneltrein, die gisteravond te pl.m. 6 uur van Den Bosch vertrok, deelt ons mede, dat deze trein op een onbewaakten overweg nabij Maarssen een wagentje aan gereden heeft, waarop een vrouw en een man zaten. De vrouw zou overreden en gedood zijn de man bekwam weinig letsel. Het paard van den wagen werd vermorzeld. De machinist, die het ongeluk niet meer voor komen kon, had nog uit alle macht geremd. Een kalf in bed gestopt. Gisteren brachten te Weesp de commies- dienstgeleider Jansen, de commies de Vries en de hulpkeurmeester Fokker, een bezoek bij den slager D. v. d. H„ aangezien het ver moeden bestond dat er een kalf geslacht was, waarvan geen aangifte was geschied. Het onderzoek ging nogal met moeilijk heden gepaard, In de slaapkamer pleegde v. d. H. ernstig verzet tegen commies Jansen. „In bed ligt mijn vrouw en je hebt hier niets te maken 1" riep de slager verontwaar digd. Toen de ambtenaar wilde naderen, greep de slager hem vast en trachtte hij den heer J. de kamer uit te dringen. Deze liet den weerspannigen slager door een anderen commies en de hulpkeurmeester stevig vast houden, waarna hij een onderzoek instelde. Toen hij de dekens wegsloeg lag daar.... het geslachte kalf. De slager werd bij het ontdekken van het bedrog ziedend van drift en was niet meer voor rede vatbaar. De commies en de hulp- keurmeester vonden het raadzaam den winkel te verlaten en ook de commies-dienstgeleider wilde, daar toch de overtreding eenmaal geconstateerd was, het voorbeeld volgen. Hij gleed echter uit, en terwijl hij op den grond lag, greep de slager een groot hakmes en wilde hiermee den heer Jansen te lijf. De vrouw van den slager trachtte tusschen beiden te komen, doch dit gelukte niet. De commies kreeg een diepe wonde in den rechterarm waaruit 't bloed stroomde. De getroffene vluchtte de straat op, en onmiddel lijk werd de politie gewaarschuwd. De slager had inmiddels alle deuren afgesloten en weigerde de politie den toegang. Toen de politie-chef hem telefonisch op het verkeerde van zijn optreden wees, ontsloot hij eindelijk de deur en liet alle beambten weer binnen. Maar toen bleek, dat het geslachte kalf in middels.. opnieuw verstopt was. Na lang praten liet hij het door zijn knechts te voor schijn halen. Van een en ander en ook het verzet met geweldpleging werd proces-verbaal opge maakt. Het geval bracht heel wat nieuwsgierigen op de been. (Tel.) Door onbekende oorzaak is gisteren, 61 twee uur, te Opwetten, gemeente Neuen bij Eindhoven, de boerderij van P. van der Pa len tot den grond toe afgebrand. Het gebouw was in een oogenblik een prooi der vlam men. Van 'den inboedel kon nïéfs gered worden. Verzekering dekt de schade. Nader vernemen wij omtrent deze zaak, dat de firma, die het slachtoffer der wissel- vervalsching is geworden, is de firma Uter- möhlen en Visser, die groote zaken drijft met Frankrijk. De oplichting zou enkele tonnen bedragen, waarvan slechts één ton ongedekt zou blijven. ROTTERDAM, 19 Juni, Alhier is gearres teerd door de Centrale Recherche de 27- jarige assistent bij de Duitsche Posterijen, H. A. R. K., die ten nadeele van het Duit sche Rijk op het postkantoor te Slezendorp nabij Liibeck 45.000 goudmarken heeft ver duisterd. Bij zijn arrestatie had hij nog een groot deel der verduisterde gelden in zijn bezit. Dc postbeambte, wiens aanhouding door de Duitsche regeering is verzocht, is over gebracht naar het Huis van Bewaring en ter beschikking van de Justitie gesteld. STOCKHOLM, 19 Juni. Koningin Wilhel- mina van Nederland, Prins Hendrik en Prinses Juiiana, zullen met liuu gevolg 21 dezer in Zweden aankomen. Koningin Wil- helmina reist incognito en zal 22 Juni op Tullgarn Castle een bezoek brengen aan koning Gustaaf. Zij zal denzelfden dag naar Upsala en daarna naar Abisko, in Lapland, vertrekken, alwaar de vorstelijke familie, zooals bekend, eenigen tijd zal vertoeven. LONDEN, 19 Juni. De Briische regeering heeft overgenomen het wetsvoorstel, waarbij bepaald wordt, den zomertijd 6 maanden in ie voeren. Hij zou dan loopen van den eer sten Zondag in April tot den eersten Zondag in October. BERLIJN, 19 Juni. Met medewerking van den Griekschen gezant werd, te Berlijn, een Grieksche Handelskamer opgericht, welke in verschillende steden o.a. in Dresden, Leipzig en Keulen filialen zal oprichten. BERLIJN, 19 Juni. Volgens een bericht uit Londen zijn de New-Yorksche National City- Bank en andere Amerikaansche instellingen voornemens, te Berlijn filialen op te richten, voor het verleenen van crediet op korten termijn aan de Duitsche industrie. KAAPSTAD, 19 Juni. Volgens de jong ste opgave zijn gekozen: 44 leden der Zuid- Afrikaanjcbe partij; 18 arbeiders; 33 natio nalisten en 1 onafhankelijke. De coalitie zal waarschijnlijk beschikken over een meerderheid van 20 zetels. KAAPSTAD, 19 Juni.'Het is waarschijn lijk, dat Generaal Hertzog een nieuwe re geering zal vormen. Men schrijft ons: Gisteren is tot stand gekomen een vrouwen comité, dat zich ten doel stelt het statuut van den Volkenbond meer bekend te maken. Het denkbeeld ging uit van het hoofd bestuur van de vrouwengroep uit den Vrij heidsbond, die zich daarbij op het standpunt stelde, dat de wereldvrede alleen dan ver wezenlijkbaar zal zijn, als zooveel mogelijk getracht wordt onderlinge ongezonde rivali teit te voorkomen en overal daar samen te werken, waar dit eenigszins mogelijk is. Het bestuur wendde zich tot een 35-tal politieke en andere vrouwen-organisaties en tot den heer Van der Mandere, secretaris van Volkenbond en Vrede, die zich onmid dellijk bereid verklaarde van raad te dienen. De vergadering werd gepresideerd door mej, L. C. A. van Eeghen. Aanwezig waren afgevaardigden van den R.-K, Vrouwenbond, dc Soc.-Dem. Vrouwen clubs, de Vrije Vrouwenbeweging, het Co mité „Vrouwen, wat doet gij?", het Jonge Vrouwengilde, Ned. Unie voor Vrouwen belangen, Ver. Maatschappelijke belangen, Delft, Ver. Gestudeerde Vrouwen, Ver. Vol kenbond en Vrede, den NationalenVrouwen- bond en de Federatie van Vér. van Christe lijke Vrouwen en Meisjes. Voorts hadden de Chr. Vrouwenbond, de Ned. Ver. van Staatsburgeressen, de Gro- ningscke, Leidsche, en Utrechtsche Ver. van Vrouwelijke Studenten, de Coöperatieve Vrouwenbond, de Ned. Vrouwenclub en de Ver. van Academisch gevormde Christen vrouwen voorloopig bewijzen van instem ming gezonden. De Centrale van Communistische Vrou wen, de Nat. Ver. van Vrouwenarbeid, de Ver. Kinderverzorging en Opvoeding en de Vrouwenclub Den Haag hadden bericht ge zonden geen deel te kunnen nemen. Na een levendige gedachtenwisseling werd in beginsel besloten tot gemeenschappelijke uilgaven van het Statuut met enkele korte verklarende toelichtingen en een inleiding- Enkele der aanwezige afgevaardigden moesten nog eerst haar respectieve hoofd besturen raadplegen, alvorens definitief een toezegging te kunnen doen. Zij, die zich willen aansluiten, kunnejj zich opgeven aan het Secretariaat: Reynier Vinkelcskade 24, Amsterdam. Op Zondag en Maandag j.l. zijn te "s-Her- togenbosch en Utrecht zeer druk bezochte vergaderingen gehouden van correspondenten in hun kwaliteit van crediteur en vertegen woordiger van crediteuren. Naar schatting was op beide vergaderingen meer dan 90 pCt. der vorderingen vertegenwoordigd. De directie gaf na herhaalde overweging op grond van dc positie van 5 Juni als haar meening te kennen: 1. dat bij voorzetting der zaak en langzaam oeconomisch herstel de crediteuren veilig zijn en 't aandeelenkapitaal weer langzaam tot waarde komt; 2. dat bij oordeelkundige en zeer langzame afwikkeling de vorderingen voor 100 pet. goed zijn, doch dat bij geforceerde liquidatie de crediteuren een deel hunner vorderingen zullen inschie ten. Nog deelde de directie mede, dat zij in het belang der gezamenlijke crediteuren zoo lang mógelijk' met f>etalfn| ft ^oorfge'gaart, zoodat thans de afwikkeling in contanten slechts langzaam zal kunnen geschieden en dat het bestuur in dc gegeven omstandighe den op het standpunt van afwikkeling staat. Van de zijde der betrokkenen werd aan gedrongen op in stand houden van de zaak, die ten deele ook een algemeen nationaal belang vertegenwoordigt. Zij drongen aan op een onderzoek naar de mogelijkheid van reorganisatie en voortzetting. Besloten werd: 1. een commissie van 7 leden uit crediteuren te benoemen, die na onderzoek voorstellen zal doen; 2. met een parigheid van stemmen werd in beide ver gaderingen het voorstel aangenomen alles in het werk te stellen om de zaak voort te zetten. De directie verklaarde zich bereid, op aandrang der vergadering, mede te werken aan de plannen tot voortzetting, die zij mo gelijk acht, omdat het bedrijf na een reor ganisatie zelfs onder deze tijdsomstandighe den nog winst oplevert. HOOGKARSPEL, 18 Juni. Naar wij ver nemen heeft de burgemeester dezer gemeen te, dc heer D. Brander Tzn., om gezond heidsredenen ontslag aangevraagd uit zijn functie. Gedep. Staten van Noordholland stellen voor aan de Vereeniging tot instandhouding van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholisme te Amsterdam met ingang van 1925 een jaarlijksche subsidie te verleenen van f 2000.aan de Nooraholiandsche vereeniging „Het Witte Kruis" over 1924 een subsidie van f 3550.— ten bate van de zuigelingenbescherming in Noordholland, en aan dezelfde vereeniging over 1924 een subsidie van f 16000.ten bate van de wijk verpleging in Noordholland aan de Coöp vereeniging „Akkerbouw" te Andijk voor 1924 een bijdrage van f 500.in het tekort op de exploitatie van den door de vereeniging geëxploiteerden proeftuin; aan de vereeniging van Christelijke Gezondheids- en Vacantie- kolonies in Nederland te Nunspeet een subsidie van f 0.25 en i 0.75 (resp. zomer en wintermaanden) per verpleegdag voor ieder kind uit Noordholland dat in de door de vereeniging geëxploiteerde koloniehuizen wordt verpleegdaf te wijzen eenzelfde verzoek van de Overste van het R. K. ge sticht „Sterre der Zee" te Zandvoort, op grond dat de stichting niet behoort tot die groep van inrichtingen, waarvoor provinciaal subsidie pleegt te worden verleendten be hoeve van het bouwen van een vlotbrug over het Noordhollandsch kanaal nabij de Koog een subsidie tot 1/3 gedeelte der werkelijk gemaakte kosten tot ten hoogste f 15000. het verpleeggeld van iederen armlastigen krankzinnige uit de provincie Noord holland, verpleegd in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutphen vast te stellen voor 1923 op f 996,88 en voor 1924 op f 950. ter beschikking te stellen van Gedep. Staten de gelden, noodig voor het betalen van de op f 3100geraamde kosten, verbon den aan het vernieuwen en herstellen van de grenspalen tusschen Noordholland en Utrecht, onder voorwaarde, dat de helft dier kosten door de Provincie Utrecht zal worden gerestitueerd. Ged. Staten stellen voor goed te keuren de rekening van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, dienstjaar 1923. De ont vangsten enuitg. bedroegen f 2233.614.861/., de rekening van het Ziekenhuis Duinen bosch te Bakkum tot een totaal bedrag van f 1900.777.52)4de rekening van het Zie kenhuis Medemblik tot een bedrag van f 468.914.91 een suppletoire begrooting 1924 voor Duinenbosch tot een bedrag van f 10,882.60 een suppletoire begrooting 1924 van het Ziekenhuis te Medemblik tot een bedrag van f28.671.87. Voorts stellen zij eenige beschikkingen voor, inzake de electriciteitsverordering en de waterleidingverordering en ten behoeve van de inrichting van de Provinciale griffie bestemde lokalen in het belastinggebouw aan het Klein Heiligland te Haarlem en in het Gouvernementsgebouw, zoomede van een electrische verlichting in laatstgenoemd gebouw een bedrag van f 10.000ter be schikking van Gedep. Staten te stellen. fs, verdienen als waardevolle vormen van 'nazorg vermelding de speciale werkplaat sen (Cross Street, Londen en Factory in the Fields, Leeds.) Ongetwijfeld zal deze brochure helpen 't thans actueele vraagstuk der nazorg tot een goede oplossing te brengen. Manncnadel en Vrouweneer. De aflevering Mei en Juni zijn rijk aan inhoud. Pater Mr. W. Duijnstee zet zijn ar tikelenreeks over „de Katholieke leer over de Kuischheid" voort, en past de algemeene beginselen, uiteengezet in de eerste helft van den jaargang op bepaalde gevallen toe. In de Mei-aflevering spreekt hij over de zelf-bevrediging, haar moraliteit, gevolgen, oorzaken en middelen ter bestrijding. Zijn artikel in de Juni-aflevering behandelt de tegenwoordig veel besproken kwestie der homo-sexualiteit. De aflevering Mei biedt verder nog een vervolgartikel over „Handel in Vrouwen' door M. S. en publiceert een moot verslag van wat de vereeniging „Voor Eer en Deugd'' in de eerste vijf jaren van haar be staan te Leeuwarden oresteerde. De (Juni- aflevering geeft verschillende artikelen van de hand van de gewaardeerde medewerker pater M. Mosmans, als: „Diep treurig", waarin hij optreedt tegen een har brutale advertentie in „De Telegraaf" (natuurlijk de Telegraaf)!) van een paar dat een vrij huwelijk aanging: „Pestilentie in de don kerheid", waarin hij ons laat zien, hoe de „Amsterdammer" en soms ook 't „Handels blad" strijdgenooten zijn van „Voor Eer en Deugd" en vooral „Een Reuzen-Blunder", waarin hij geheel de onverkwikkelijke his torie van den „Lourdesfilm" tot alles schan de nog eens vastlegt. Verder vindt men onder het hoofd „Van hier en ginds" in beide afleveringen vele wetenswaardigheden, die een ieder, die zich nog over 's werelds moraliteit bekommert, interesseeren zullen, en waarin voor menig een een waarschuwing gelegen is. R. K. Ziekenverpleging, 15e jaargang, no. 12. Uitgaven: F, van Lamoen, Den Haag. Dit nummer bevat o.m. een artikel over kropgezwellen, verschenen in de „Lancet dat zonder twijfel door de zusters met be langstelling zal worden gelezen. Aan Jezus' Hart. Mis- en Communieboekje voor Hollands Kinderen, voor Johanna. 4e tot 7e duizendtal. Uitgave: W. Bergmans, Tilburg. De eerste oplaag van dit boekje was reeds binnen twee maanden geheel uitverkocht. Dit lijkt ons de beste aanbeveling voor dit boekje. De uitgave is keurig verzorgd, ter wijl de tekst veraanschouwelijkt wordt door plaatjes betrekking hebbende op de Offer geheimen. Het zou een zegen zijn, als Hol land's kinderen dit boekje algemeen gingen gebruiken. In welke badplaats zal ik mijne vacantie doorbrengen? door J. W. Kockx. Uitgave Van Putten Oorimeijer, Alkmaar. Dit werkje, dat gratis verkrijgbaar wordt gesteld, geeft een beschrijving van alle Ne- derlandsche badplaatsen. Het eerste hoofd stuk behandelt de plaatsen langs de Noord zee, het tweede de Waddeneilanden, het derde de plaatsen langs de Zuiderzee. Een uitmuntende gids voor hen, die voornemens zijn hunne vacantie in een onzer badplaat sen door te brengen. Nazorg voor Tuberculoselijders in Engeland door arts W. Bronkhorst, geneesheer-direc teur van het sanatorium „Berg en Bosch", te Apeldoorn en P. J. S. Serrarens, voorzitter van „Herwonnen Levenskracht. Prijs: 0.40. Uitgaven N.V. Dekker v. d. Vegt en J. van Leeuwen UtrechtNijmegen. Deze brochure is als een aanvulling te beschouwen van het onlangs door „Herwon nen Levenskracht" uitgegeven werkje'. „Na zorg voor Tuberculoselijders". Zij beval het rapport van het bezoek door de schrijvers in Engeland gebracht aan verschillende op leidingsinrichtingen, waarin de nazorg voor den tuberculeusen oud-soldaat met regee- ringssteun plaats vindt. Engeland zou im mers, aldus was tijdens den oorlog beloofd; worden, „a country fit for heroes to live in", een land geschikt voor helden om er in te leven. De nazorg-patiënten zijn dus uitslui tend oud-strijders en het doel dezer nazorg is. om den tuberculose-patiënt in het pro ductie-leven in te schakelen, zoo mogelijk onder beschermende voorwaarden. Het eerste brengt al dadelijk mee, dat de in Engeland gevolgde methodes niet in een ander, ook niet in ons land zijn toe pas sen, om dc eenvoudige reden, dat onze pa tiënten missen, wat de Engelsche nazorg patiënten hebben, pensioen. He schrijvers hebben in hun rapport dui delijk doen uitkomen, wat voor ons land bruikbaar is en wat, aan de hand van de opgedane ervaringen in de Engelsche oplei- dingsinrichtingen opgedaan, verwerping ver dient. Naast deïen kolonie-opzet, die vrij duur Volgens mededeeling van het hoofdbe stuur van Unitas steeg het aantal werkwil- ligen weder met 81, en waren in de bij het conflict betrokken fabrieken in totaal 4708 arbeiders werkzaam, of ruim 43/o van het normale aantal. Aan de fabrieken is door aanplakking be kend gemaakt, dat de arbeiders, die het werk wenschen te hervatten zich thans met meer in de fabrieken mogen begeven, doch zich moeten melden bij den portier. Arbei ders, die na 21 Juni a.s. het werk hervatten komen niet meer in aanmerking voor den kostwinnerstoeslag van 1,50 per week. De bedevaartplaats „Onze Lieve Vrouw ter Nood" te Heiloo-, mag zich in steeds grooter wordende belangstelling verheu gen. Van jaar. tot jaar wordt het aantal processies grooter, evenals het aantal deel nemers. Tot nu toe échter kwamen de pelgrims uit Noord- of Zuid-Holland en Utrecht, Het zal daarom den vereerders van Maria goed doen te vernemen, dat thans ook een bedevaart uit Noord-Brabant „Onze Lieve Vrouw ter Nood" te Heiloo is komen ver- eeren. In het wekelijksch „Nieuwsblad voor Don gen" vinden wij van deze processie het volgende verslag: „Op den laatsten dag der Mei-maand is door'een klein gezelschap van hier een bede vaart gehouden naar O. L. Vrouw ter Nood, te Heilo en naar de bekende vereerenswaar- dige plaatsen in den omtrek daarvan. 's Morgens om 6.20 van Reijen vertrokken, waren we om elf uur reeds, na een zeer voorspoedige reis, te Heilo op „Kapel". Aanstonds werd er de H. Mis opgedragen en gebeden in de kapel, gebouwd op dezelf de plaats, waar vroeger de bedevaartskapel was van O. L. Vrouw ter Nood, die ten tijde der hervorming werd vernield. In den namiddag hebben we, onder ge leide van den grooten ijveraar voor het herstel der bedevaart, den heer Van den Bosch, een nauwkeurige uiteenzetting ge noten van de geschiedenis en van hetgeen we den wederopbloei kunnen noemen van de aloude vereeniging vin O.' L. Vrouw ter Nood. Het doet wee, te moeten gedenken, dat hier vroeger de Hollandsche ziel één was in eerbetuiging en gebed en een wreede scheiding rampzalige verwoestingen heeft te weeg gebracht. Troost en hoop baart daaren tegen 't feit, dat alle daden hier doelen op de bekeering van Nederland, De bekecring van Nederland! In deze streken kwam voor het Noorden de eerste geloofsverkondiger Willibrord aan uit Enge land. Het putje van St. Willibrord achter de voormalige Katholieke kerk in het dorp Heilo, herinnert er ons aan. Insgelijks de zoogenaamde preekstoel van St. Willibrord, een verheven plaats aan een landweg. Zoo ook de St. Adelbertsput te Egmond in de nabijheid van de plaats, waar eens de regale abdij stond. Sint Adelbert werd door den H. Willibrord ter plaatse achtergelaten om het door hem begonnen werk te voltooien. Hier ving de bekeering van Nederland aan. Hier vraagt men wederom gebeden om de verscheurde en verdwaalde kuddedcelen weer bijeen te krijgen. Door Maria kwam Jezus tot ons. Door Maria hopen wij Jezus weer tot allen te brengen en allen tot Jezus. Waarlijk, ons hart was er begeerig naar gebed; het was, of de plaatsen der vroegere vereering nog zegening of wijding ademden en de smee kingen van voor eeuwen verhooring vonden in de opwekking tot nieuwe en vurige ge beden. Dankbaar hebben wij Heilo verlaten en de belofte gedaan bij een volgende reis weer meerderen mee te voeren naar het herboren genadeoord. Waarom zouden wij niet daarheen onze vereering gaan richten? Een oude traditie kan weer worden opgenomen, En a.1 is het mogelijk, dat onze voorvaderen uit het Zui den niet zoo druk hebben gepelgrimeerd naar O. L. Vrouw ter Nood, de redenen zullen wel voornamelijk geweest zijn dc bezwaren der lange en dikwijls moeilijke reis. Die bezwaren zijn in onze tijden ver vallen. Bij ruime deelname, zal door de bij zondere gelegenheid de reis niet zoo lang zijn als naar buiteniandsche bedevaart plaatsen. Dere hebben dan ook nog dit tegen, dat ze ten tijde van oorlog, zooals we pas beleefd hebben, ontoegankelijk zijn. We hoorden dezer dagen iemand vragen, of er al wonderen waren geschied??? Aan gebroken of kranke ledematen van lichamen? Nieuwsberichten (Vas Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15 8,30 v.m.; 10—10.12 v.m.; 11.30—11.55 v.m,; 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,30 n.m,; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) le 1,30—1.45—2—2.15—2.30 en 2,45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.30—11.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé —1050' M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m, (Ge meentelijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M, Somtijds 3.205.20 n.m., dames half uurtje. 5.50 kinderuurtje, 7,50—10.50 (of later) con cert, opera of Popul. avond. Tijdseinen 7.20 en 9.50 n,m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jaz- bar.d) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B, M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M Aberdeen 2 B. D. op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera os anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. dooi Nieuwsberichten), Gemeenlijk ponderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur, event, afgewisseld door chansons of causeriën. Eiff elf oren F. L, 2600 M. 7 en II uur v.m., 7,20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert, 11.20—11.25 n.m. en 12.04 Tijdsei- nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M,: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor- drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m, concert. Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—6.20 n.m. en 8,35-1020 n.m, concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.10 n.m. Weerbericht. Königswusterhausen L. P, 4000 M. -» 7.20 v.m.—6 n.m. berichten (ongeregeld) Maandag en Vrijdag 8.20—9.20 n.m. concert op 2/00 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Dinsdag en Donderdag concert 8.20—9,2( PROGRAMMA Vrijdag, 20 Juni. 9.10.30. Hilversumsche Draadl. Omroep. 1050 Meter. Lezing, gevolgd door dansmuziek per telefoonlijn overgebracht uit Hotel Hausdorj naar en weder uitgezonden door den zender van dit station. Zaterdag 21 Juni. 8.30—10.30. Middelraad IJmuiden, 1050 M. Concert (event. Edisotl Phonograph). 'k Weet het niet en het heeft de moeite niet waard geschenen er naar te vernemen. Aan gebroken en verwonde zielen? Da nkan het antwoord bevestigend, luiden. Waar wij we ten, dat de ziel het lichaam ver overtreft in waarde, waar dus de genezing en levend- making van zielen hooger waarde heeft daar moge deze bedevaartsplaats, deze Hol. Iandsche ook voor ons in het Zuiden, een meer dan gewone aantrekkingskracht uit oefenen. Moge' reeds het volgend jaar een eerste volledige bedevaart van het Zuiden opgaan naar Heilo en rachtig bijdragen tot de be. keering van Nederland." Dinsdagmiddag vergaderde de Vaste Keu» rings-Commissie der Kon. Nederl. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde in de Koningszaal van „Artis" Amsterdam, waarin ditmaal een keur van schoone bloe men was bijeengebracht, zoodat er voor vakman en liefhebber veel te zien en to leeren viel. Prachtig was de groep bouquetten Gla diolus primulinus in verschillende kleurea van den heer H. Carlee te Heemstede. De Commissie kende aan de inzending een verguld-zilveren medaille toe. De tuinbaas van Spaar en Hout te Haar lem, de heer C. van Blankensteyn, expo seerde 13 prachtige, uitnemend gekweekte grootbloemige Gloxima's van de* variëtei4 Météor, fluweelachtig-rood van kleur, vol knoppen en geopende bloemen. Een kranig cultuurtje, waaraan de commissie een zilve ren medaille toekende. Dezelfde inzender zond ook nog een fijns groep van afgesneden Lathyrusbloe.men in akroode bruinroode paarse, Hcht-res, vio lette en hchtroode kleuren, elke variëteit tot een gracieuzen bouquet bijeen gevoegd. Ook aan deze collectie kende de commissi» een zilveren medaille toe. De vierde kamer der Rechtbank deeif gisteren uitspraak in de zaken tegen ee« koopman van de wijdvertakte dievenbende die in het afgeloopen jaar het Gooi oni veilig maakte, den 28-jarigen A. O. Smit en veroordeelde hem wegens een der drie ten laste gelegde inbraken in het Gooi tot 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, De eisck was 6 jaar en 2 maanden. Daarentegen werd hij wegens medeplichtigheid aan den inbraai in de villa van mej. Ruding, te Bussum, vrijgesproken. De eisch wegens dit feit wa$ 3 jaar gevangenisstraf. De architect uit Blaricum, tegen wien we gens medeplichtigheid aan den inbraak in het postkantoor "tc Blaricum, 10 maanden gevangenisstraf geëischt was, kreeg maan den gevangenisstraf. In hooger beroep diende gisteren voor hft! Gerechtshof te Amsterdam de zaak J. A, Rozenveld, advocaat en procureur te Utrecht, terzake van verduistering van 6.000.— welk bedrag hij van cliënten, krachtens zijn beroep, onder zijn beschikking had. Het O. M. vroeg bevestiging van hel vonnis der Utrechtsche Rechtbank, n.l. 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventie!.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7