1 PEN OoGEN DE SPAARNEBANK DE NIEUWE I HAARL. I COURANT ALPHEN AAN DEN RIJN. HAARLEMMERMEER. VELSEN. TER AAR. EDAM-VOLENDAM. EGMOND-BINNEN. LISSE. EDAM-VOLENDAM. VOLENDAM. HALFWEG. HEEMSTEDE. HAARLEM, Een Autobus omgeslagen. Het ongeval goed afgeloopen. VAN ONZE RECHTBANK. Processies van O. L. Vr. ter Nood. De bedrijfsresultaten van het P. E. N. SCHIETEN. Stille Armen. Aanbesteding. Waarschuwing. BURGERLIJKE STAND. ORDE EN ARBEID. Loonconflict. SPORT EN SPEC. VOETBAL. Berichten uit onze vorige oplage. Een hulde aan Michiel Adriaansz de Ruijter. De Karakan Petroleum Mij. Een motie van vertrouwen in de Fransche regeering. Een verdediging van Finzi. Het nieuwe Albaneesche ministerie. Mexico en Brittannië. De Poststaking in Canada uitgebroken. De aanval bp 'de expres Milhawkee St. Louis. De Keulsche Jaarbeurs. De amnestie in het Rijngebied. De Fransche gezant in Londen. De jacht op dranksmokkelaars Hevige stormen. m De toestand op de Filipijnen. Door een parachute gered. De toestand in Italië. De toestand in Duitschland Een nota om vermindering det, bezetting in Dusseldorf. moet ge hobbGf) en houden voor hetgeen om U heen geechiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Bij het uitgaan der scholen geraakte een 7-jarig dochtertje van K. uit de Tolstraat, in de Julianastraat onder een auto. Het kind werd bloedend aan het hoofd door P, 0. opgenomen en met de auto naar Dr. de G. gebracht, van waar het per rijtuig naar huis werd vervoerd. Burg. Stand van 1719 Juni. Geboren: Maria, d. van G, Weststeijn en S. Mechelse. Reintje Anthonia, d. van C. Koelman en D. W. Baggerman. Dirkje Nelly, d. van S. Vlaming en P. Eelman. Willem Hendrik, e. van J, Roubos en W. Malipaard. Cor nells Bernardus, z. van M. G. v. Staveren en C. H. G. Laan Nicolaas Theodorus, x. van M. Kors en A. P. Kniest. Cor nelia, d. van J. Baartse en A. v. d. Luit. Jeannette, d. van A. van Haeringen en M. E. Bernard. Ondertrouwd: Bastiaan Smits, 44 j. en Petronella Johanna Jansen, 33 j. Wouter Gerrit Middelman, 25 j. en Matje Lanser, 21 j. Huibert Cornelis van Tol, 24 j. en Hendrika Groeneveld, 20 j. Willem Fre- derik van der Stroom, 19 j. en Adriana- Kaars, 17 j. Dirk Jan de Vlieger, 24 j. en Aafje van Tol, 23 j. Getrouwd: Johannes I.ankhaar, werd. van J. Honcoop, 41 j. en Catharina Cardol,, wed. van A. Verzaal, 40 j. Paulus Spaans, 26 j. en Jansje de Graauw, 22 j. Jacob Groenewoud, 25 j. en Hendrika Gerarda v. Duren, 25 j. Overleden: Adriana Catharina, 2 m., d. van J. de die le Clercq en J. Bus. An thonia van Veen, 88 j., wed. v. D. Kroon. Ned. R. K. Volksbond, aid. Vclsen Wljkeroog. Ned. R. K. Bouwvakarbei dersbond ,,St. Joseph". Door bovenge noemde organisaties zal te Velsen—Wljker oog een propaganda-vergadering worden gehouden, om te komen tot meer medewer king en tot versterking der organisaties. Zij hebben gemeend deze Propagapda- vergadering te doen houden op Maandag 23 Juni 1924, des avonds kwart vóór acht uur in het gebouw van den R. K.-Volksbond te Wijkeroog. Hiervoor worden alle Katholieke mannen en jongelingen uitgenoodigd. Op deze vergadering zal het goed recht en de noodzakelijkheid der Katholieke or ganisaties worden uiteengezet. Wij rekenen er dus op dat de mannen en jongelingen zullen komen. Sprekers zijn de heeren: A, J. M. Angenent, (Secr. Ceritr. Bestuur R. K. Volksbond) en A. L. Vollaerts, Hoofd bestuurder R. K. Bouwvakarbeidersbond ,,St. Joseph", Veilingsbericht „St. Phocas". Aanvoer 426 rakken jonge peulen 1.61 netto 1.51; id. 1370 zakken I 1.13 netto 1.06; 88 zakken doppers 2.66 netto 2.52; 72 zakken tuin- boonen 2.12 netto 2.00; Capdop 24 zak ken 2.15 netto 1.99, „God zij met ons". 712 zakken peulen i 1.10; 168 zakken jonge peulen 1.72; 38 zakken doppers I 2,75; 3 zakken cap dop 2.40; 17 zakken tuinboonen J 1.90. Personalia. Tot dijkgraaf van den pol- dor Nieuwkoop werd gekozen de heer D. Kroon, alhier. Burgerlijke Stand. 11 Juni; Sijbrigje, 'd. v. S. Bos en N. Vaarties (te Wartena). 14 Juni: Johanna, d. v. TL Kuiper en W. Ootjers. 16 Juni: Laurentia Adriana, d. V. J. Tol en A. A. H. Gijsbrechts. 14 Juni: Ma- rijtje, d, v. J. Buijs en G. Jonk; Geertje, d. v. K. Klouwer en G. Schilder. 17 Juni: Tha mes, z. v. J. Tol en M. Kwakman; Jan, z. v. C. Pelk en Gr. Buijs. Ondertrouwd: 19 Juni: Hendrik Smit en M. Slot. Overleden; 14 Juni: Jan Schilder, 70 jaar, Higehuwd. 17 Juni: Gêertje Tuijp, 10 mnd., I. v. J. Tuijp en G. Bootsman. Schoolfeest. Donderdagavond verga derde de commissie voor de regeling van het jaarlijksche feest voor de leerlingen der school. Na langdurige bespreking werd besloten, dit jaar geen feest te organiseeren, »n wel met het oog op de splitsing der klassen: vermoedelijk zal half Augustus de Spenbare school aan het Kath Schoolbe- tuur worden afgestaan, terwijl de niet- lath. leerlingen in een der lokalen van de apenbare School te Egmond aan den Hoef lullen worden ondergebracht. Dit besluit zal wel een tegenvaller zijn voor de school kinderen. Een voorstel om nog vóór de vacantie een feestje te geven, kon niet wor den aangenomen, omdat de drukte in de verschillende bedrijven zulks niet toelaten. Opgepast. Het kan nuttig wezen te waarschuwen voor een koopman in manu facturen, die deze streken bereist, daar hij piet vertrouwd is bij jonge meisjes, die al leen thuis zijn. Hier is door de politie een proces-verbaal opgemaakt. Men zij voor zichtig! Drankbestrijding. De Maria-Vereeni- ging houdt Zondag 22 Juni een algemeene vergadering in het Vincentius-gebouw. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. van Oosten en E. van Alkmaar. G. H. van Lunenburg en M. W. F. Mensink, B. M. de Jong en J. Hulsbos. Getrouwd; L. Clemens en C. A. Schrama. 1 Geboren: Greta Annie, dochter van 3. Camminga en A. Kuyper. Wouter An- tonius, z. van G. van Oosten en A. Trom- pert. Daniël, z van J J Guldemond en H. A. van Waveren. Benoeming gewenscht. De plaatselijke afdeeling van de Nevenbedrijven,. heeft aan den Minister een stuk gericht, met verzoek aan den Zuiderzeeraad, die sedert het over lijden van den heer H. J. Calkoen geen ver tegenwoordiger van Edam-Volendam meer heeft, opnieuw een inwoner van deze stre ken toe te voegen, en beveelt daartoe ten zeerste den heer Kolfschoten aan. Deze benoeming ware, vooral in verband met de a.s. schadeloosregeling, ten zeerste te wenschen. Verschillende corporaties heb ben adhaesie aan het stuk betuigd. Bevolking 1923. Blijkens het aan het Centraal Bureau voor de Statistiek opge maakt overzicht van den loop der bevolking in onze gemeente, waren op 31 Dec, 1923 al hier woonachtig 3997 mannen en 3927 vrou wen, zoodat er 70 mannen méér zijn dan vrouwen. Totaal aantal Inwoners 7864. Programma der Muziekfeesten op 22 Juhi, Om 1 uur marschwedstrijd, waaraan deel nemen: 1. „Sarphati", Amsterdam; 2. „Apol lo", Hoorn; 93. „D. W. V.", Sloten; alle har moniekorpsen. Om 2 uur concours. Deelnemers: alléén harmoniekorpsen. 4e afdeeling: „St. Jacobus", van Haarlem- merliede en Spaartiwoude; 2e Afdeeling: „Door Wilskracht Verkre gen", Sloten, (A'dam). !c Afdeeling: „Sarphati", Amsterdam. Afd, Uitmuntendheid: Apollo", Hoorn. Eere-a[deeling: „Beverwijksche Harmonie kapel", Beverwijk; „Diemer Harmonie", Die- mfen. 's Avonds om acht uur heeft de Eere-wed strijd plaats. Voetbal. A.S. Zondag om 1 uur zal Volendam 11 spelen tegen een 2e klas club üit "het Amsterdamschë Post- en Telegraaf personeel. Om 2 uur zal Volendam I spelen tegen een le klas club, eveneens uit het Amsterdam- sche Pöst- en Telegraafpersoneel. Om 4 uur zullen onze aspiranten, Volen dam III spelen tegen Zwaluwen III, van Am sterdam, om een zilveren medaille. Allen die gaarne voetbal zien, zullen zich a.s. Zondag dus niet behoeven te vervelen. Nieuwe kapperszaak. Tot nog toe trof men op het gehee'ie dorp slechts vier bar bierszaken aan. A.s. Zaterdag 21 Juni zal de heer Nic. de Wit echter een vijfde Scheersa- lon openen aan de Nieuwe Kluft. In deze zaak zullen tevens verkrijgbaar zijn Parfu- meriën en Toiletartikelen, benevens tabak, sigaren en sigaretten. Fanfare „Wilhelmina". J.l. Donderdag zou ons fanfarecorps spelen ter huldiging van Edam's fanfarecorps, dat 50 jaar bestaat. Aangezien echter vele spelers, tevens lid van het zangkoor, aan de Sacramentspro cessie moesten deelnemen, is besloten, den volgenden Donderdag naar Edam te gaan. Internationaal Eucharistisch Congres. Hef plan bestaat om ter gelegenheid van het internationaal Eucharistisch Congres, een j kleine delegatie derwaarts te zenden. Men heeft in leidende kringen de wensch te ken nen gegeven, dat zoo weinig mogelijk volk van hier naar Amsterdam trekke, omdat het feest in de parochie zelf óók op grootsche wijze gevierd zal worden. Het zal in de hoofdstad trouwens druk en voi genoeg we- zen. Economische toestand. Het eendenbe- drijf kan bogen op eenigszins verbeterde ei- vrprijzen; daartegenover staat echter een ■belangrijke' teruggang in de productie. Het totaalcijfer staat meer dan 100,000 stuks be neden het maximum, terwijl dit mooie weer toch eigenlijk gunstig werkt op de totale ei- erproductie. In de kwakvisscherij is een kleine verbe tering ingetreden, zoodat de week-ontvang- stcn thans boven het abnormaal-lage uitko men, Welke verbetering er echter ook mocht intreden, op de jaarbesomming zal dit van geen invloed meer kunnen zijn, omdat de achterstand niet meer in te halen is. Balonnenwedstrijd. Tot dusver ingeko men; Volendammer kaarten: Edam, 657, 882; Monnikendam, 530; Kat- woude 796; Broek in Waterland, 523, 688, 816, 1188; Landsmeer, 1302; Heerde, 967, 1064, Enter, 1344; Raalte, 724, 954, 681, 1026, 1005, 1288; Heeten, 612, 1155; Enschedé 1186; I.onneker, 1057; Hengelo, 842; Nun- speet, 1134, 1284, 992; Oldenbroek, 1031, 1338, 1154; Olst 737, 751, 820, 831, 844, 853, 991, 1041,1192, 1198, 1253, Epe 629, 692, 874, 968, 1049, 1197, 739, 1264, 1285; Nijverdal, 745; Holten, 1205; Rijssen, 1118; Markelo 1076, 1010, 1185; Ermelo, 1105; Ambt-Del den, 583, 978; Doornspijk, 661, 797, 871, 1021, 1137, 1164, 919, 1180; Harderwijk, 823; Quelle bij Bielefeld, W, F. 953;Horstmar Kr. Steinfurt, W. F. 867. Edammer kaarten: Edam, 20, 300, 316, 361, 483; Zuiderzee, 225; Monnikendam, 286, 366; Halfweg 381; Marken, 401; Haarlemmermeer, 241; llpen- dam, 324; Watergang, 492, 318, 505; Lands meer, 31, 447, 500; Broek in Waterland, 461; Amsterdam, 61, 194, 235, 240, 285, 331, 1361; Nunspeet, 229, 350; Epe, 18, 227, 371, 462, 102, 474, 473; Rijssen, 208; Olst, 228, 329, 487, 60; Doornspijk, 166, 375, 431, 360, 416; Neder Hardinxveld, 405; Usselo, 507; Lonne- ker, 173, 343; Holten, 183, 504, 476; Harder- wijk 424; Oldenbroek, 213, 263; Heerde, 304; Twello, 86; Zwolle, 515; Wijhe, 322; Raalte, 236, 420, 448; Markelo, 426; Oostbevern, Kr. Warendorf, W. F., 255; Greven, W. F., 157; Loxien Kr. Hallen, W. F., 134; Legden Kr. Ahaus, W, F., 23; Schöppinrfen, Kr. Ahaus, Munster, 158, 232 De prijzen, welke de bezitters van de verst komende ballons kunnen winnen, zijn geëtaleerd voor het winkelraam van den heer LI. J. Conijn, drogisterij en handel in chemicaliën, alhier. Eveneens op ae junanamn naa een aanrij ding plaats met minder goeden afloop. Het 13-jarig zoontje van den heer A. wonende al hier reed aldaar per rijwiel en kwam in bot sing met een anderen wielrijder waardoor dat jongetje viel en bewusteloos naar zijn woning werd vervoerd. Het bleek dat hij zijn sleu telbeen had gebroken en een lichte hersen schudding had bekomen. Het politieonder zoek in deze is nog niet beëindigd. Bootje vermist. Door den Heer D., alhier, is aangifte gedaan dat door hem een bootje hetwelk gemeerd lag in de rietlanden alhier, wordt vermist. Verbetering Rijwielpad. De cement- tegels, ten behoeve van het rijwielpad HalfwegSloterdijk, zijn aangekomen en gedeeltelijk gelost, zoodat de voltooiing van het nieuw aangelegde gedeelte aanstaan de is. Met het oog op het drukke verkeer langs den Rijkstraatweg, zou zulks voor fietsrijders een ware uitkomst zijn. Bestrating. De z.g. Haarlemmermeer straat alhier, verkeert bij de brug in een zeer deerniswaardigen toestand, De kuilen in de straat zijn met grind op gevuld, terwijl rij- en voertuigen de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht moeten nemen, vooral is de toestand onhebbelijk voor fiets en motorrijders. Wanneer zal aan dezen toestand eens een einde komen en wordt de straat eens her steld? Brandje. Donderdag omstreeks 12.30 lire ontstond brand in een schuurtje behoorende bij perceel Heerenweg No. 60c, alhier. De motorbrandspuit was spoedig ter plaatse en bluschte den brand. Het schuur tje met inhoud is geheel afgebrand. De verf van de achtergevel en de glasruitéri van per ceel Heerenweg 50 c. waren geblakerd en ge sprongen. De oorzaak is vermoedelijk dat|de eigenaar die te voren nog in dat schuurtje was geweest met een brandende tabakspijp een vonk daaruit heeft laten vallen. Aanrijding. Donderdag werd op de Julianalaan alhier een 16-jarig meisje, mej A. M» wonende te Haarlem overreden door een tweewielig met een paard bespannen voertuig. De aanrijding ontstond doordat een vriendin die naast haar reed met de pedaal van haar rijwiel in aanraking kwam met het achterwiel van hef rijwiel van Mej. N., waar door deze kwam te vallen en onder dat voer tuig terecht kwam. Het rijwiel werd gedeelte- ijk vernield én mej. N., die erg was geschrok ken is naar het Diaconessenhtiis te Haarlem vervoerd, waar zij na verbonden te zijn zich naar haar woning kon begeven. Donderdagmorgen om 11 uur reed de autobus van Katwijk, die den dagelijkschen dienst onderhoudt met IJmuiden, op de Nic. Beetslaan in de richting Overveen, toen juist Dr. Lens met zijn auto van den Aerden- houts duinweg kwam. Beide bestuurders be merkten elkander te laat. Om een aanrijding te voorkomen haalde de bestuurder van Katwijk naar rechts uit en kwam met flinke vaart tegen de afrastering van het tuinhek van de villa van Dr. van Spanje terecht, waardoor de bus door den schok omkantelde. De zes personen, die zich in de bus bevonden, kwa men wonder boven wonder met den schrik vrij alleen een dame kreeg een beenfractuur. Gelukkig kon Dr, Lens zijn auto nog bijtijds de Nic. Beetslaan inrijden anders ware een botsing onvermijdelijk en zouden de ge volgen niet te overzien zijn geweest. De auto bus van Katwijk beliep groote materieele schade en werd met vereende krachten over eind gevijzeld. Aan IJmuiden werd telefo nisch assistentie gevraagd die de passagiers verder naar de plaats hunner bestemming vervoerden. Ook de gehavende autobus kon op sleeptouw worden meegenomen. Ernstige mishandeling- De 36-jarige metselaar W, J. K, wonende te Haarlem, was in dienst geweest bij den onder-aannemer J. S. en had nog wat werk loon te vorderen. Verscheidene keeren was hij al aan de deur van zijn baas geweest, doch door om standigheden had deze op dat oogenblik geen geld. Den 18en Mei, dus Zondags kwam K, in een eenigszins beschonken toestand weer aan de woning van S. en wilde toen naar binnendringen, wat hem door een zekeren v, d. V. werd geweigerd. Er ontstond toen een woordenwisseling, welke eindigde in een handgemeen, waarbij K., S. een steek toebracht met een schroevendraaier. Daar S. gedacht had dat deze steek op zijn oogen bedoeld was, maakte hij een afwerende be weging waardoor hij in de hand gestoken werd. De commesaal W. v. T. die bij S. in den kost was, kwam naar binnen, en hoe het zij of hij zich er mee bemoeide of niet, vast staat dat hij met denzelfden schroeven draaier een flinke por in de zijde kreeg, welke volgens de verklaring van den ge tuige, deskundige Dr. J. W. Lindenbergh; den top van de long geraakt had, en levens gevaarlijk had kunnen zijn, K. was toen, na deze schroevendraaier- stekerij, er ook niet gunstig afgekomen, daar men hem een bezem op zijn boddy heeft stukgeslagen, terwijl bij de verdere worste ling een stuk van een autoped ook nog als mishandel werktuig gebruikt was gewor den, Al deze stukken, alsmede een revolver- tje waarmede S. in de lucht geschoten had, om bekl. schrik aan te jagen, waren als stukken van overtuiging op de Rechtzitting, waarvoor K. zich gisterenmiddag had te verantwoorden, aanwezig. Uit het getuigenverhoor bleek nog, dat S. die er naderhand bij gekomen was, ook nog een paar schrammetjes met den schroeven draaier heeft opgeloopen, doch had, omdat hij bang was misschien ook een paar ste ken te krijgen, bekl K. tegen zijn buik ge schopt. K., die eerst in hechtenis was genomen, doch weder op vrije voeten was gesteld, droeg zijn rechterarm nog in verband, als aandenken aan dien Zondagavond. Het heele drama had zich afgespeeld op de Baljuwslaan. Door den verdediger van bekl. was een getuige a decharge opgeroepen. De Officier van Justitie, Mr. A. Hoijer, achtte het misdrijf, mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbend bewe gen. Spr, wou echter ook in acht nemen dat bekl. K. ook niet bijzonder aangenaam be jegend was en daarom requireerde spr. tot een gevangenisstraf voor den tijd van 8 maanden, onder aftrek van de reeds geno ten voorarrest. De verdediger Mr. Veenhoven pleitte clementie. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 26 Juni des v.m. 10 uur, Meineed Vervolgens stonden terecht, de arbeiders G. v. W. F. en J. v. d. Z., wonende te Alke made en thans gedetineerd, wegens het ple gen van meineed. Er was n.l. in de gemeente Zevenhuizen een kalf van een landbouwer verdronken en dit beest was clandestine geslacht. Beide beklaagden hadden toen een stuk van dat vleesch thuis gekregen. Daar het vleesch echter niet van het voorgeschreven merk was voorzien, kwam het spoedig uit hoe dat beestje aan zijn eind was gekomen. De zaak kwam voor den Kantonrechter in de Haarlemmermeer en de arbeiders F, en Z. als getuigen opgeroepen, verklaarden van het verdronken kalf niets af te weten. Op vermoeden van meineed werden zi toen in hechtenis genomen en gistermiddag werd de zaak voor de Rechtbank alhier be handeld. De beklaagden zeiden niet gezien te heb ben dat het kalf verdronken was en het alleen maar wisten' van hooren zeggen. Zij hadden daarom ïn de meening verkeerd, daï zij, dingen, die zij alleen maar van „hooren zeggen" wisten niet behoefden te verkla ren. De Officier van Justitie eischte tegen elk 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger Mr. Jormani, pleitte vrij spraak subs, clementie, en vroeg de onmid- delijke invrijheidstelling van de beklaagden. Na in de raadkamer te zijn geweest wees de Rechtbank het verzoek af en bepaalde de uitspraak op Donderdag 26 Juni des v.m. 10 uur. De navolgende processies hebben in de maand Mei te Heilo O.L. Vr. ter Nood ver eerd 4 Mei R.K. Volksbond Assendelft (60 deeln.) 20 Mei 3de Orde Rinnegom (80 deeln.) 21 Mei Leiden en omstreken (600 deeln.) 22 Mei Eenige fietsers uit Westwoud, Wervershoef en Zwaagdijk (42 deeln.) 23 Mei Vacantiekolonie van Egmond aan Zee (36 deeln.) 25 Mei Wijkeroog en omstreken (85 deeln 31 Mei Klein-Dongen (9 deeln.). Men wordt er aan herinnerd, dat de pro cessies moeten worden aangevraagd aan Pas toor A. J. M. van Meeuwen te Heilo. Drie ton winst over 1923. Naar vernomen wordt wijst de rekening van het P.E.N. over 1923 een winst aan van ongeveer f 300.000.Hierin is echter be grepen de jaarlijksche bijdrage van de pro vincie, krachtens besluit der Staten, groot f 240.000, in verband met de ongunstige contracten met vele gemeenten. Ook is de verlies- en winstrekening gun stig beïnvloed door de lagere afschrijvings percentages volgens de nieuwe rijksconcessie. De vereeniging „Nimrod" te Alkmaar heeft nationale wedstrijden georganiseerd •waarvan we hier de standen laten volgen In de eerewedstrijd buks schoot de heer C. Wesseling uit Lisse niet minder dan 97 punten (max. 100), dezelfde schutter schoot vrije baan buks 59 punten en bovendien nog X 58 p., (max. 60 p.). Zaterdag en Zondag worden de wedstrijden voortgezet. De stand der verschillende afdeelingen is nu als volgt Afd. A. Marga-geweer Korpswedstrijden, le vijftallen „Lisse" te Lisse met 260 p. (max. 300)2e vijftallen „Lisse" te Lisse met 259 p. Eerewedstrijd. De heeren A. J. A, Gene- faas met 59 p. (max. 60 p.)Jul Hazes met 56 p.Ruigewaard (Egmond a. Zee) met 56 punten. Personeele wedstrijd. De heeren H. Rij- kenberg met 55 p. (max. 60 p.) A. de Waard met 54 p. Vrijebaanwedstrijden. De heeren A. J. A. Genefaas resp. 36, 36, 35, 35 en 34 p. (max. 36 p.)A. de Waard (Egmond a. Zee), ersp. 36, 36, 34, 34 en 34 p. H. A. Maas; resp. 36 en 33 p. Als hoogste dagschutter ontvangt de heer A. de Waard den dagprijs (zilveren das speldje). Afd. 3. Flobert-buks. Korpswedstrijden, le vijftallen „Lisse" te Lisse 445 p. (max. 500). Eerewédstrijd. De heer C. Wesseling (Lisse), 97 p. (max. 100)dê heer J. v. d. Burg (Lisse), 88 p. Personeele wedstrijd. De heer C. Wesse ling 89 p. (max. 100) de heer J. v. d. Burg 87 p. Vrijebaanwedstrijden. De heer C. Wesse ling resp. 59, 58, 58, 58 en 58 p. de heer D. v. d. Burg resp. 59, 58 en 58 p. Dagprijs de heer C. Wesseling. Geluksbaan (max. 300 p.) de heer P. C. Snoecks, (Egmond aZee) 288 p.de heer C. Weijers (Limmen) 283 p. Bij de commissie voor de „Stille Armen" is van de weduwe B. 1,ingekomen. Vrijdagmorgen werd in het bureau van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Hol land aanbesteed; de voorziening van het boord en het weder op hoogte brengen van een gedeelte van den Zuid-Westelijken dijk van het Merwedekanaal in Noord-Holland. Raming 20,000. Ingekomen, waren 9 biljetten. Laagste in schrijvers waren Th, Gort en K. Gort, Am sterdam, voor een som van f 17950, De Commissaris van Politie der afd. D te 's-Gravenhage waarschuwt tegen een als dame gekleede vrouw, zich noemende Mevrouw Van der Ven Buising, hetgeen inderdaad haar naam is. Zij logeert afwisselend in verschillende hotels te 's-Gravenhage en vermoedelijk ook in andere groote gemeenten en ver trekt meestal zonder haar rekening te be talen of laat een of ander kleedingstuk als pand achter. In verschillende magazijnen, zoowel te 's-Gravenhage als te Rotterdam en Leiden, wist zij zich nieuwe kleeding- stukken té doen afgeven onder achterla ting van door haar gedragene en liet de op haar naam gestelde nota's aanbieden aan hotels te 's-Gravenhage, waar zij niet meer verblijf hield. Ook werden voor haar aan hotels, waar uit zij reeds was vertrokken, rembourszen- dingen uit andere gemeenten aangeboden, blijkbaar afkomstig van magazijnen, waar zij niet was geslaagd het gekochte zonder betaling mede te krijgen. Zij houdt zich thans vermoedelijk te Amsterdam op. Zij is 22 jaar en doet zich beschaafd voor. Geboren: 17 Juni: z. van C. E. Logmans-In- pijn; z. van A. H, Roosen-Koppen; 18 Juni: d, van J. C. Hofstede-Koopman; z. van A. M. van Benthem Jutting-Hoog, 19 Juni: z. van F. P. Henskes-Berendrecht. Ondertrouwd: W. J. Pater en A. C. Koele- meijer, Overleden: 18 Juni: J. B, Grosmann, 70 jaar, Aelbertsbergstraat. 19 Juni: C. J. Raemacker-v. d. Valk, 33 j., Goltziusstraat, De hoofdbesturen der drie groote vakor ganisaties van spoor- en trampersoneel hebben een onderhoud aangevraagd met den minister van Waterstaat, in verband met een loonsverlaging, die bij de Tweede Noord- Holl, Tram te wachten staat. HET HAAGSCHE ELFTAL IN DUITSCHLAND. Het Haagsche Elftal maakt momenteel een toer dóór Duitschland. De eerste wed strijd, welke werd gespeeld tegen een Keulsche combinatie, eindigde in een geiijk spel. Het resultaat was 4—4. Hedenmorgen is door dé' bemanning van het te Amsterdam verblijvend Deensche oor logsschip Heimdal een krans gelegd op het graf van Michiel Adriaansz de Ruijter in de Nieuwe Kerk, De commandant van de Heim dal, kapitein Hansen, hield bij deze plech tigheid een korte rede in de Engelsche taal. Toen ons land in groote moeilijkheden ver keerde, aldus de commandant, heeft Hol land de Ruijter gezonden om ons te helpen, hetgeen hij op schitterende wijze heeft ge daan. Wij zijn thans hier gekomen om uw volk te vertellen, dat uw naam nog niet vergeten is. Moge God tot een lengte van dagen uw land en mijn land behoeden. Daar op legde kapitein Hansen de krans, aan welke de Deensche linten bevestigd waren op het praalgraf van de Ruijter neer. Wet houder J. ter Haar dankte namens het Ge meentebestuur van Amsterdam voor deze bewijzen van vriendschap. Voor de kransleg- ging speelde het orgel het Deensche volks lied en na afloop daarvan het Wilhelmus. DEN HAAG, 20 Juni. Naar wij verne men, zal aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Kara kan Petroleum Mij. worden voorgesteld een dividend over 1923 te betalen van 22 pCt. Hiervan is reeds in Januari j.l. een dividend van 12 pCt. betaald en gesteld, zoodat het slotdividend 10 pCt. bedraagt; De Noorsche Jaarbeurs. AMSTERDAM, 20 Juni, Het NoorsclTe consulaat hier ter stede, deelt mee, dat de Noorsche Jaarbeurs voor 1924 te Christiania zal worden gehouden, gedurende den tijd van 31 Augustus tot 7 September en dat deze jaarbeurs evenals de vorige maal Noor sche Industrieproducten, en wel speciaal: exportwaren als goudpapier, visch-conserven, landbouwproducten enz, zal omvatten. MUUR INGESTORT. Tc Weesperkarspel is hedenmorgen een muur van de zoutopsk-gplaats der Aramo- niakfabriek ingestort. De kerkman Riege, die zich boven op de zoutmassa bevond, gleed met het zout omlaag en bekwam eenige lichte verwondingen. Hij werd per auto naar zijn woning gebracht. MAANDAG, DE WEKELIJKSCHE RUST DAG. In vele plaatsen in de Sovjet-Unie heb ben de autoriteiten een bevel uitgevaar digd, dat den Maandag als wekelijkschen rustdag voor alle ambtenaren en arbeiders" in staatsdienst voorschrijft in plaats van den „contre-revolutionairen" Zondag. De Bolsjewistische pers begroej deze bepajing met warmte ëii beveelt' haar aan als een zuiver revolutionaire en navolgingswaar-" dige instelling, In plaatsen met gemengde bevolking (in Rusland geen zeldzaamheid) zullen dus de Mohamedanen den Vrijdag vieren, de Joden den Zaterdag, de Chris- .tenen den Zondag en de communisten den Maandag. PARIJS, 20 Juni. De Kamer heeft met 313 tegen 234 stemmen haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. Voorts werd een motie aangenomen, waar in deelneming werd betuigd naar aanleiding van den moord op Matteotti. Te 1.30 werd de zitting opgeheven. Blijkens een bericht aan de Frankf. Ztg, heeft de afgetreden chef van den persdienst Finzi in de bladen een schrijven gepubli- veerd, waarin hij zich verdedigt tegen de beschuldigingen aan zijn adres. Niet hij is verantwoordelijk voor de misstanden in het persbureau van bet dept. van binnenl. zaken en voor het reglement op de speelbanken, maar dit bureau was rechtstreeks afhanke lijk van den minister-president, Niet hij, Finzi, maar Mussolini heeft, in overleg met den directeur-generaal der politie, Debono, de geheele aangelegenheid inzake het besluit tot reglementeering der speelbanken be handeld. Men verwacht, dat deze brief van Finzi niet zonder gevolgen zal blijven, De Frankf. Ztg. meldt uit Tirana, dat het nieuwe Albaansche ministerie gevormd is. Van de zeven leden noemen wij: Bisschop Fan Noli, minister-president; Delvina, bui- tenl. zaken; Sjalla, binnenl. zaken; Kastsezi, oorlog, LONDEN, 19 Juni. Ramsay MacDonald zeide in het Lagerhuis, dat de houding der regeering van Mexico tegenover Cummins, den Britschen zaakgelastigde in Mexico, in geen enkel opzicht te verontschuldigen was, daar Cummins eenvoudig de belangen van Groot-Brittannië beschermde. Dank zij den zorgen der Vereenigde Staten zijn re gelingen getroffen voor het spoedig vertrek van Cummins. MacDonald gaf ook te ver staan, dat de Engelsche regeering er van afzag, de Britsche missie naar Mexico te zenden, die, alvorens Mexico eventueel te erkennen, een onderzoek zou instellen. MEXICO CITY, 19 Juni. Obregon heeft na een conferentie met den minister van buitenl. zaken order gegeven de maatregelen in verband met de uitzetting van Cummins tc stzikcn NEW YORK. 19 Juni. Een telegram uit Mexico Cify meldt: Cummins is per nacht trein naar de-Amerikaansche grens vertrok ken, OTTAWA, 20 Juni. De postdienst staat geheel stil tengevolge van een staking der postambtenaren. Zij eischen loonsverhooging. Verwacht wordt dat de staking zich zal uitbreiden. VANCOUVER, 20 Juni. De postbeamb ten in Montreal en Mpukton zijn in staking gegaan. Ondanks het verzoek van de post unie om de staking nog 14 dagen uit te stellen. Men verwacht, dat de slaking zich over i het geheele land zal uitbreiden. CHICAGO, 20 Juni. Vier der bandieten, die den grooten treinroof gepleegd hebben, werden door de politie opgespoord en 4 aar deren zijn reeds gearresteerd. KEULEN, 20 Juni, Het Messamt deelt mee, dat de Landbouw-jaarbeurs gehouden wordt van 30 Augustus tot 7 September en de algemeene Messe van 14 tot 17 Sep tember, COBLENZ, 20 Juni. De hooge Com missarissen voor hét Rijnland hebben IS uitgewezen beambten uit den Paitz in hun oudé functie hersteld. Onder hen is de pre sident van de rechbtank te Pirmasens, LONDEN, 20 Juni. De Fransche am bassadeur keert morgen naar Londen terug. Vernomen wordt, dat Herriot die wenscht, dat het onderhoud informeel zal zijn, slechts een tolk en een secretaris zal mee brengen. HAMERSTOWN, 20 Juni. Machinege weren worden door de troepen gebruikt bij een poging op den Sleep-Crock-berg een een bende dranksmokkelaars te overmeeste ren. FARGO, 20 Juni. Twee personen wer den gedood en 20 werden gewond bij eea hevigen storm, die hier gisteren woedde. De materieele schade is belangrijk. MANILLA, 20 Juni. Volgens Generaal Wood, hebben de Filipijnen onder de hui dige omstandigheden het einde der regee- ringsontwikkeling bereikt. Hij verklaarde, dat er niets meer ondernomen kan worden, zoodat de regeeringsinkomsten zijn ver hoogd. DAYTON (Ohio), 20 Juni. Luitenant John Mc Ready vloog op een hoogte van 2500 voet, nabij Dayton, toen zijn vliegfuig in brand raakte. Hij wist met een parachute uit het vliegtuig te springen en daalde veilig. ROME, 2 Juni, Het fascktisch directo rium heeft het collectief ontslag van het persbureau aanvaard. Het heeft een admi nistratieve commissie benoemd en zet hr' onderzoek naar den toestand voort. EEN LUCHTPOST ZWEDEN—FINLAND. STOCKHOLM, 20 Juni. Het bestuur van de nieuwe luchtvaartmaatschappij voor het verkeer tusschen Zweden en Finland, heeft met de Zweedsche en Finsche post- directies een overeenkomst tot stand ge bracht, voor het vervoer van de post langs deze luchtlijn. De eerste luchtpost werd gisteren van Stockholm naar Helsingfors •y zonden. DE STOCKHOLMSCHE FINANCIËN. STOCKHOLM, 20 Juni, De financiën van de stad Stockholm hebben een schitte rend jaar 1923 gehad. De inkomsten waren veel grooter, dan geraamd was. Er is 19.f millioen. BERLIJN, 20 Juni. Volgens de blad.tn kunnen' de besprekingen van de organisatie commissie voor de nieuwe bankwet als ge ëindigd beschouwd worden. De Engelsche deskundige Kindersley is reeds naar Lon den vertrokken. De besprekingen over d« reorganisatie der spoorwegen zullen vermoe delijk in het begin der volgende week einr digen. BERLIJN, 20 Juni. Het bestuur van de stad Dusseldorf heeft zich tot den Franschen Generaal Douchy gewend met een nota, waarin gewezen wordt op den ernstigen toestand, waarin de stad door de buitenge woon groote bezetting verkeert. Volgens de nota is het garnizoen van Dusseldorf het grootste van het bezette gebied. Gewezen wordt op de vele inbeslagnemin gen van openbare gebouwen, vooral scholen, zoodat 8947 kinderen niet naar hun scho< len kunnen gaan. Het stadsbestuur verzocht om vermindering van het garnizoen en niet over te gaan tot de voorgenomen overbrenging van hef artillerie-regiment naar Dusseldorf. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden vaster, V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 92l/2 921 /j 6% Nederland 1923 971/2 971/2 454 Nederland 1917 815/16 811/4 7% N.-I. 1921 A 10111/16 1013/4 61/8 63/4 Oude Vaart 6U/2 63 dito Gem. Eigendom 50 52 Mij. „Nederland" 1291/a 130 Scheepvaart-Unie 114 113 111 112 Paketvaart 1363/4 136 Oude Boot 63 60 Holl. Stoomboot 163/4 EL V. A. 438 446 Java Cultuur 316l/2 320 495/g 481/2 Koloniale Bank 169 170 1291/4 1291/, Cert Handel Mij. 1171/2 118 124 124 100 Geconsolideerde 125 134 Kon. Olie 325 331 U. S. Steel 1041/je 1C41/J j Marine comm. 9 Vorstenlanden 1581/2 161 Actions id. 161 164 Comp. Merc. Arg, 18 107 100 exd 3291/a 332 277 278 Deli Batavia 2823/4 288 Amsterdam Rubber 1121/4 1131/j Serbadjadi 161 93 85 Wal Sumatra 107 107 Dordtsche Petr. 299 Southern Rails 633/4 641/a 1461/, 1461/a Anaconf 641/g 151/g 151 Conm, Maxwell

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2