SPAARNEBANK m Binnenland, Bezorgt telegrafische UITBETALINGEN £er week 02% Maandag 23 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD» EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No, 15770 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Heit Associïsme. De slrifd Sn de fext§el>indus!rie. Zeven weken te laat. UIT DEN OMTREK. LEIDEN. OEGSTGEE5T. NOORDWIJK AAN ZEE. NOORD WIJKERHOUT SASSENHEIM. LISSE. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding HILLEGOM. HAARLEMMERMEER. HALFWEG. IJMUIDEN. Over boord gevallen en verdronken. ZANDVOORT. MIDDELPOLDER. OUDERKERK a. d. AMSTEL. OUDER-AMSTEL. HEILO. VELSEN. De drukte bij de stoomponten. UITGEEST. 1 J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Wisselkoersen en koersen van Baokpapie- HOORN. PURMEREND. TER AAR. BLOEMENDAAL. HAARLEM. Doodelijk ongeluk. De abonneinenlsprijs fcedraagl voor Haarlem en Agentschappen: per kwartaal 3.25 ranc° per post per kwartaal bij v<>'-'nritbefalmg 3.58 w Bureaux: Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426, 2741 cn 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HflflRLEMSCHE CGURAHT Adverfentiëu 35 cenl» per Mi(*L Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden tnededeeling, 60 ct. per regel; op de Ie Pagina's 75 ct, per regel. Vraag- en aanbod-adver- fentiën l4 regels 60 ct. per plaat» sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Onze I.eidsche correspondent schrijft: Denzelfden avond, dat wij een artikel in dit blad zagen opgenomen over het asso ciïsme, heeft ook Mr. V. cr in dc Maas bode eenige beschouwingen aan gewijd. Hij doet het daarin voorkomen, alsof Dr. E. Verviers hiervan de geestelijke vader is en zich als de groote propagandist en pro motor van dit „stelsel?" heeft opgeworpen. Bij onderzoek is ons gebleken, dat mr. V. zich hierin vergist heeft. Op ons verzoek deelde Dr. Verviers ons mede, dat hij met de associi'stische bewe ging niets heeft uit te staan. Men heeft hem, zooals aan zoovele an deren, hel eerste nummer van O. C. A. R. toegezonden. Daarin heeft hij veel gelezen, wat hem goed en aantrekkelijk voorkomt, maar wat de associïsten willen, was hem, ook na het lezen van het eerste nummer O. C. A. R. nog niet geheel duidelijk. Hij heeft zich voor de geheele beweging nog niet in 't minst geïnteresseerd. Wij hebben gemeend dit hier te moeten mededeelen, omdat ook wij de aandacht op de associi'stische hutspot gevestigd heb ben. Dr. Verviers gevoelt zich wel heel erg tot het excentrieke aangetrokken, maar aan het uitdenken van deze asso cii'stische dwaasheden heeft hij part noch deel. Parvus schrijft ons: Vrijdagmiddag namen de socialisten het verstandige besluit de staking op te heffen, beigeen den socialist A. B. Kleerekoper aanleiding gêeft den stakers 'n eeresaluut te brengen. Dit is zijn recht, hij mag van onzentwege de slachtoffers der socialistische taktiek hul digen voor hunne onverklaarbare volgzaam heid, doch de wijze, waarop hij dat doet, moet onzes inziens walging wekken. Men oordecle. Kroeg. Kapitaal en Kerk heeten in èèn adem de verraders.. Is het niet schunnig? De Kroeg. Onze groote eminente drankbe strijder Dr. Ariëns gaf het beste deel zijns levens aan de drankbestrijding op precies hetzelfde terrein, waar nu het conflict heerschte. Het Kapitaal. De Aartsbisschop voorop en na Z. D. H. gaven vele kerkelijke autori teiten daadwerkelijk steun aan de arbeiders, omdat het brute onrecht cn de laaghartige overmacht van het kapitaal voor de werk nemers funest was en hun ondergang zou tengevolge hebben. Straks draaien de weefgebouwen weer. Gansche gezinnen hebben den zwaren arbeid in de katoenfabrieken te verrichten en dan geniet onze socialist in het buitenland de geneugten van het kapitaal. Liggend in de hangmat, genietend van een flesch wijn en een heerlijke sigaar, kan hij dan peinzen over een oproerigen krabbel, waarmede hij moet aantoonen, dat men tegelijkertijd ge- ioovig en socialist kan zijn. Is het geen waarschuwing voor die arbei ders, welke met dc gedragingen der socia listen te goeder trouw sympathiseeren? Kroeg, Kapitaal en Kerk in één adem, het is gewoonweg schande. „De Volkskrant" schrijft: Wat zeven weken eerder had kunnen cn moeten gebeuren, is thans geschied: De Een dracht heeft het onverstandige en nuttelooze van verder verzet ingezien en hervat Maan dag den arbeid in de textielindustrie. Met haar tegenstand, waarvan te voren vast stond dat hij ijdel en hopeloos was, heeft ze niets gewonnen en aan dc fabri kanten een overwinning bezorgd, die hun niet had behoeven te worden gegund. Immers, wat door het overleg was bereikt, was geen fabrikanten-overwinning, Voor het eerst hadden de Twentschc in- dustrieelen het hoofd gebogen en waren ze tegemoet gekomen aan de eischen uit het werkliedenkamp gesteld. Dit was een, ook moreele, overwinning voor de werklieden. Indien Stenhuis verstandig en nuchter ware geweest, had hij zich daarmee voor heden vergenoegd. Maar hij heeft zijn eigen kracht overschat, of hij heeft gehandeld onder den invloed der communistische actie. Het eerste is verkeerd, het tweede is dom. Verkeerd is het eerste, omdat zooveel mcnscben er aan gewaagd werden, omdat nooacloos de ellende in een aantal gezinnen werd gerekt. Dom is het laatste, omdat de communisti sche actie niets anders kan dan een grooten mond opzetten, zich zelf steeds hopeloos blameert zooals in dit geval door den krank zinnigen eisch en door het dwaze gebaar van Brommerl bij het scheiden van de markt. De heer Stenhuis heeft niets bereikt. Indien dit een les voor hem is, kan hij er uit leeren voor de toekomst. Maar er kan ook nog iets bedorven wor den voor de toekomst. Dan n.l. als Stenhuis, in plaats van in zich zelf te keeren, een zondebok gaat zoeken, zooals de communisten niet zullen aarzelen hem tot hun zondebok te maken. De christelijke organisaties hebben zich zelf niets te verwijten: zij hebben loyaal ge handeld zooals verstandige menschen be taamt. Maar indien Stenhuis, Kleerekoper en an deren met hun goedkoopen spot op hen blijven afgeven, zal het eenige resultaat zijn bemoeilijking der samenwerking in de toe komst. In het Twentsche geval hebben Stenhuis c.s. niet uitgemunt door fascistische be kwaamheid. Zij kunnen onder dit opzicht beterschap toonen, maar zij kunnen ook in hun fout volharden en die verzwaren, Afgewacht moet worden, welken kant de heeren uit willen. Een H. Hartbeeld, Die rootnschen zijn rakkers! Terwijl ze weten, dat er verschil lende dominees zijn, die van die rocmsche brutaliteiten der laatste en komende maan den een nachtmerrie gekregen hebben, gaan ze maar kalmpjes door hun roomsch-zijn openlijk te toonen en hun katholiek geloof openlijk en krachtig te propageeren. In Lei den is het al erg raak! Daar hebben die deug nieten den bouw van een niuwe kerk ondr :- nomen en nog kort geleden een klooster van bruine paters geopend en nu gaan ze zoowaar een H. Hartbeeld oprichten, dat van den openbaren weg af duidelijk zichtbaar zal zijn. Men is reeds bezig het fundament en het voetstuk te leggen op het terrein voor het nieuwe patersklooster aan den Haagweg. De ZeerEerw. Heer Pastoor Crombag, heeft zich voor de oprichting geïnteresseerd en zal nu zijn arbeid spoedig bekroond zien. De inwijding zal plechtig plaats hebben op een Zondagmiddag, bij welke inwijding de R.-K. muziekvereeniging „Perosi" haar mede werking zal verleenen en waarbij vanaf het balcon van het klooster een predikatie zal gehouden worden ter aanboore van een onge twijfeld ontelbaar aantal devote katholieken, maar ook van en ieder die den Haagweg op dat oogenblik zal passeeren. Het zal een openlijke hulde worden aan Jezus Goddelijk Hart. Onze goede sleutelstad wordt aan Jezus H. Hart toegewijd. Ket uitzenden van zwakke kinderen naar buiten. Bravo, Leidsch Huisvestings comité! Dat is roomsche charitas op haar best. het uitzenden van zwakke kinder m naar buiten. Wat goed moet het doen aan die ouderharten der zoo schaarsch met aardscbe goederen bedeelden, dat gij u het lot van hun zwakke lievelingen gaat aantrekken. Zoo menigmaal hebben die ouders gedacht: als naar een frissche gezonde omgeving konden, de kinderen maar eens gedurende eenigen tijd dan zouden zij spoedig een stevige gezond heid herkregen hebben. Gij gaat die ouderwenschen verhooren. Reeds den 2 Juli ziit gij voornemens een 10- tal kinderen naar Egmond aan Zee te zen den en in den loop van het jaar kunnen nog 30 kindertjes op uitzending naar particuliere adressen in Brabant en Limburg rekenen. Gij steunt en verblijdt hiermede vele room sche arme gezinnen en verkwikt de jeugd, de hoon der toekomst. Wij hopen van harte, dat vele katholieken van Leiden hun rijke giften en gaven zullen zenden aan uw secretaresse, mej. V. Hollauts, Vischmarkt. Leiden. Uw liefdewerk zal gesteund worden! En mochten er al eens moeilijkheden ontstaan bij het verrichten van uw heerlijk werK, der kinderen, die u uitzendt en de warm- laten dan de van vreugde stralende gezichten kloppende harten der innig-dankbare ouders u bemoedigen en u aansporen op den inge slagen weg moedig voort te gaan. God zal er u voor loonen. Personalia. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen L, O. de heer J< Reyn- hout, alhier. Zuid-Hollandsche Waterschappen- tot lid van het bestuur aan de vereemging van Zuid-Hollandsche Waterschappen, werd herkozen, de heer J. M. v. d. Schaek, hoogheemraad van Delfland, alhier, Vergunning. Door B. en W. is aan de wed, W. v. Eeden alhier vergunning ver leend tot het plaatsen van een electromotor van lis P-K. in haar bakkerij tot het in beweging brengen van een deegmachine. Ook is door hen vergunning verleend aan J. v. d. Berg Wz. aan den Kerkweg tot het bijbouwen van een kantoor en boorkamer aan zijn bollenhuis. Aanbesteding. Bij dc alhier gehouden openbare aanbesteding van het bouwen van twee woonhuizen met schuurtjes voor reke ning van de gebr. H. en C. Kampen aan de Piet Gijzenlaan alhier, was ingeschreven als volgt: I. P. Vlasveld te Zilk, voor j 7435; J. W. van Parera, alhier, voor 7130; J. W. v. d. Klugt, alhier, voor 6934; gegund aan de laagste inschrijver. Bij de aanbesteding van een woonhuis met schuurtjes voor rekening van den heer C. de Graat Jacz., was ingeschreven als volgt; J. W. v. d. Klugt alhier 3585. L. Cozijn, te Hillegom 3529; Uljéê, Voorhout 3510; gegund aan L. Cozijn, Hillegom. Na gehouden aanbesteding werd het bou wen van een gasregulateur- en hoogspan ningskabelhuisje aan de Vlashaven alhier, voor rekening van dc Leidsche Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit opgedra gen aan den heer J. W. v. d. Klugt, aanne mer. DE VOLKSGEZONDHEID TE SASSEN HEIM. Volksgezondheid, schoon orakel, Van onze hedendaagscbe tijd, Moet gij nu nooit schuddebollen Van verwoedheid en van nijd. Alles vraagt moderne eischen, Gas, Electric, Motirspuit, Tot o ja, de kraan moet vloeien Overal de pomp er uit. Boren, zoeken, jaar aan jaren Eindelijk vond men dan de bron, Ondanks moeite nog kosten sparen Staat het station te Hillegom. En steeds nader komt te leiding Rusthoff zucht hoe lange nog? Loopen sjouwen met een emmer Wie had dat nu ooit gedocht. Aan de woning stelt men eischen Van verfraaiing, Architectuur Zuiver water, rioleering Vindt men altijd nog te duur. Volksgezondheid kunt gij dulden Dat nu nog in dezen tijd, Woningen worden opgetrokken Zonder water, o wat spijt! Regenbakken die niet vullen Pompen voeren darie aan, En de volksgczondheidmenschen Laten dit maar stiekum gaan, Sassenbeim, 21 Juni 1924. K. Personalia. Tc Rotertdam slaagde voor het examen L. O. de heer C, J. Caspers, alhier. dochtertje van den heer van Leeuwen wil de de straat oversteken en kwam onder dc auto van den heer v. T. te Amster dam. In deerniswaardigen toestand werd de kleine bij Dr. Ten Hoopen ingedragen. Haar toestand is zorgwekkend. Den chauf feur treft geen schuld. Retraiteclub „St. Ignatius". Zondag 22 Juni vergaderde deze club ter bespreking der plannen om den Zeer Eerwaarden Heer Huf. rector van het Retraitehuis „St, Cle mens' te Noordwijkerhout bij diens 23- jarig priesterfeest door een feestgave tc huldigen. Uit de opkomst, die zeldzaam groot was, bleek wel, dat het bestuur goed gedaan had, door dit punt op haar program te zetten, om voor den verdienstelijken priester der Retraite dien dag niet onopge merkt voorbij te laten gaan. Het bestuursvoorstel om geld in te zame len bij de leden der club, dit geld af tc dragen aan het hoofdcomité van huldiging en dit vergezeld te doen gaan van de leden den slangenwagen derwaarts en werden leden van het personeel der brandweer ge alarmeerd. Deze laatsten behoefden echter bij hunne komst geen dienst meer te ver richten. Dank zij het spoedig optreden der politie kon de brand, die op het bovenge deelte was uitgebroken, bedwongen worden. Van de bovenverdieping brandden vier aangrenzende slaapkamertjes geheel uit. De benedenwoning kreeg veel waterschade. Als oorzaak werd genoemd, dat de vrouw des huizes met een brandende lamp gevallen zou zijn. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. Tentoonstelling op voeding en huishoude lijk gebied. Zaterdagmiddag had te half drie de officiceie opening plaats der boven genoemde tentoonstelling. Reeds bij het bin nentreden van de lot zaal ingerichte ruimte, maakte het geheel een prcttigen en aan- genamen indruk. De verschillende stands, een dertigtal, zijn in cirkelvorm opgesteld, waarvan sommigen zeer smaakvol. I Directie: Mr, Th. WESTERWOUDT. Burgerlijke Stand. Getrouwd; W. Stoel man en H. C. Korbee. N. J. Kramer en H. J. H. van der Zanden. J. G Schrier en J. M, Berkhout. J. Verkerk en M. F. Duinkerken. Geboren: z. van M. J, OnstenkMoock. d. van C. van LcedeKranenburg. d. van J. A. HuismanGranneman. d. v. F. G. van der ValkSeijsener, Overleden: E, Veldhuijzen van Zanten Kool, vr„ 64 jaar, M. van RooijenPrins, vr„ 49 iaar. Goed Wonen. In de jaarvergadering van de woningbouwvereniging „Goed Wonen" werd in de vacature Versteegt als be stuurslid gekozen de heer H. C. van Ber- kel. Nog werd besloten voortaan aan alle bestuursleden 1.50 per vergaderavond als presentie-geld toe te kennen. Auto-ongeluk. Zaterdagmiddag had aan de Hoofdstraat nabij dc Brouwerlaan een ernstig auto-ongeluk plaats. Het 3-jarig lijst der club om opgenomen te worden in het gedenkboek, werd met algemcene stem men en onder luiden bijval aangenomen. Deze gelden zullen ingezameld worden door de propagandisten der club; vóór 7 Juli, zoodat dit bedrag tijdig bij liet hoofd bestuur aanwezig zal zijn. Het tweede voorstel, om op dien dag een telegram van gelukwensch te zenden, werd eveneens met algemeene stemmen aangeno men. Hierna sloot dé 2de voorzitter, de heer C. Wcijers, deze zoo vlug en aangenaam afgewerkte vergadering met den Christelij ker! groet. Bekroningen. Op het concours bippique te 's-Gravenhage behaalde de heer H. F. Bultman, alhier in het concours eenspan nen, open klasse een tweeden prijs met Capenor Victor en in het coucours twee spannen, open klasse een eersten prijs met Visey Ophelia en Newton Report. Wedvlucht Bij de gehouden wedvlucht door de postduivenvereeniging „De Post duif' was de uilslag; vanaf Gouda, losgela ten te 8 ure. Ie prijs, F. dc Leeuw, 9.51.45 uur; 2e prijs, idem, 9.54.15 u.; 3e prijs idem, 9.55.45; 4e pr.. P. Twigt, 9,56.25 5e pr„ idem, 9.56.55: 6e pr„ idem 9.58.25; 7e pr., Th. v.d. Wulp 9.59.30 8e pr„ J. P. Tien stra, 10.01.30; 9. Th. Spierings, 10.2.10; 10e pr. M, Griffioen 10.3,55. Voetbal. De voorgenomen wedstrijd tusschen Halfweg II en D. I. O. II is r.iei doorgegaan, daar laatstgenoemde club niet is opgekomen. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht door de postduivenvereeniging „de Lucht post" was de uitslag; vanaf Gouda, afstand 34 K.M. 1. C. Hartman; 2-4-8 J. Wilderom; 5. K. Visser; 6. G. Marsman; 7. J. Tjalma; 9. K. Visser; 10. R. v. Walsum. Losgelaten 8 uur. aankomst le duif 8 uur 35 min 9 sec., laatste duif 8 uur 42 min. 8 see. Diefstal. Dc waarnemende stationschef heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit een van den Hoek van Holland aangekomen zending, geadresseerd aan den heer D. in de Rijksvischhallen, twee zalmen, wegende samen 39 pond, werden vermist. Het is niet de eerste maal, dat dit gebeurt, ook vroeger is op deze wijze zalm vermist geworden. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld. Langdurige reis. De stoomvrachtlogger Cornelia Hendrika IJm. 416, welke gerui- men tijd geleden, op reis van Halmstad naar Rotterdam, alhier met schade binnenliep, heeft al dien tijd hier gelegen en lost thans de lading steenen in lichters, die ze naar de plaats van bestemming vervoeren. Honden. De politie heeft verscheidene honden opgevangen, die niet van een hals band met penning voorzien waren. Dit mag als een waarschuwing voor ieder gelden. Als de honder zonder penning loopen, worden ze meegenomen en afgemaakt, tenzij men zijn hond terug wil hebben, wat dan behalve de belasting eert boete kost. Botsing. Op den hoek van Oranjestraat en Kanaalstraat kwamen Zaterdagmorgen twee vrachtauto's met elkaar in botsing, n.l. een vischauto van den heer P. en een bierwagen van den heer B. De heer P. ver klaarde dat de bierwagen met groote vaart en zonder signalen te geven kwam aansnellen. Beide auto's beliepen schade, de bierwagen werd geheel ontzet en kon niet verder. Poli- tie-onderzoek wordt ingesteld. 'Kippendieven. De heer D. uit het Casino van hei Hoogovenbedrijf deed aangifte dat uit zijn kippenhok 18 kuikens werden ver mist. De politie stelt een onderzoek in. Voor Twente. De vanwege den Chr. IJmuf- der Besturen Bond met medewerking van het Chr. Fanfarecorps Wilhelmina gehouden col lecte voor de Chr. Textielarbeiders heeft op gebracht te IJmuiden f 116.43, te Velseroort en Veisen f 150.40, f 266.83. De schipper van den hedenmorgen bin nengekomen stoomtrawler „Cristina Catha- rina" IJm. 13, rapporteerde, dat de Kok, de 47-jarige ongehuwde J. D. uit Egmond, op de Noordzee overboord is gevallen en verdronken. Braad. - In den nacht van Zaterdag op Zondag, waarschuwde circa half vier, de heer J, U. van Amsterdam de politie, dat brand was uitgebroken op de bovenverdie ping van perceel 46, gelegen aan den Hoo- geweg, waarin de familie Gaus een pension I beeft, j Onmiddellijk spoedde zich de politie met Het bestuur en dc genoodigden hadden bij de 'opening in het middengedeelte plaats genomen. Mevrouw H. W. de Bruin Léon, presi dente, heette allen welkom. Zij besprak het velt werk aan deze opening voorafgegaan en het voortdurende succes der vcreeniging. hen meer bijzonder woord van dank werd door haar gericht tot Mevr. Beekman Gevers, eerelid, de dames VerhageReijzen, Rijnders, Schutte, Mulder en aan de heeren commissarissen G. J. de Bruin, J. Grolle en P. Sauveplanne, aan het gemeentebestuur, den directeur van het gasbedrijf en tenslotte aan den gezant van hel Hotel Driehuizen, den heer Verkerk en aan de inzendsters der poppen. Vervolgens nam de Burgemeester, de heer Beekman, het woord en zeide gaarne aan de uitnoodiging der vereeniging gevol<i te hebben gegeven, daar deze vereeniging hem zeer sympathiek was uit het oogmerk van het doel en streven. De huisvrouw kan hier vele dingen opdoen om de sfeer in haar gezin te verhoogen. Spr. brengt aan het initiatie, en den durf en sprak de beste wenschen uit voor het wel slagen der tentoonstelling en verklaarde deze als geopend. Hierna was het officieele gedeelte afgeioopen en bleef men nog ge zellig eenige oogenblikken bijeen, om de stands in oogenschouw te nemen. Uitvinding van Dr. Varenkamp. Zooals algemeen op onze badplaats bekend, inte resseert genoemde heer zich bijzonder voor onze kust en het strand. Dis is overbekend door zijn onderzoek naar de verschillende siroemmgen, welker resultaten hij op ver schillende wijzen kenbaar maakte. Vanzelf sprekend is het dus ook, dat hij zijn bij zondere aandacht schenkt aan het reddings wezen, hier meer in het bijzonder in hel w-erk onzer reddingsbrigade. Zooals men weet zijn aan het strand verschillende kastjes geplaatst, waarin zich een zwemvest en een 200 M. lange lijn bevind, voor hem die zich in zee begeeft tot redding van een drenke ling. Het eenigste bezwaar was echter nog, dat de redder geen contact kon houden met de kust. Hierop nu heeft Dr. Varenkamp iets gevonden en wel een electrische schel. Hij heeft proeven genomen met het navolgende. In de lijn is koperdraad aangebracht, dat iD verbinding blijft met het eene einde aan een schel, geplaatst in bedoeld kastje. Hel andere einde is bevestigd aan het zwemvest, waarin zich een schelknop bevindt. Geen tweede draad, maar het zeewater dient als geleider. Zaterdagavond werden door hem in tegenwoordigheid van den heer Meijerink uit Haarlem proeven genomen, welke uitstekend zijn geslaagd. Alleen het koppelen van twee draden aan elkaar gaf nog eenige moeilijkheden. Het ligt in de be doeling om Woensdag 25 Juni te half acht proei en oefening te houden met de red dingsbrigade voor het Groote Badhuis, Verlof. De gemeente-secretaris gaal van 27 Juni tot 7 Juli met verlof. Gedurende zijn afwezigheid wordt zijn functie waarge nomen door den heer Hoogeboom, hoofd commies. Afgevoerd. Doordat het in de laatst ge houden raadsvergadering reeds elf uur geworden was, werden twee punten, n.l, de benoeming van twee commissieleden in de woningbouwverecniging „De Eendracht" cn de kampcervergocding, uitgesteld tot de vol gende vergadering. Thans echter komt laatstgenoemd punt niet op de agenda voor. Naar men zegt, wil men eerst nog overleg plegen omtrent de te vorderen bedragen. Jammer is dit uitstel, omdat bijzonder toe zicht op het vrije strand zoo noodzakelijk is en wij mcenen tc weten, dat reeds eenigen tijd geleden deze kwestie in de provinciale commissie is ter sprake gebracht en een voorstel gereed gemaakt. Thans schijnen B. en W. nog eerst met een ander voorstel te willen komen. Een drukke dag. Reeds gelukkig veie malen kwamen vorige jaren dagen voor van welke gezegd kon worden, Zandvoort heeft een goeden dag gemaakt. Maar wij gelooven niet te overdrijven als wij zeggen, dat deze Zondag alle andere dagen verre heeft over troffen. Immers, reeds vroeg in den ochtend brachten spoor en tram honderden bezoe kers aan, welke later op den dag door dui zenden werden gevolgd. Er liepen dan ook verschillende extra treinen en de trams re den af en aan. Het aantal fietsen was ontel baar. auto's cn motorfietsen legio. De politie had dan ook weder een zware taak om alles in goede ba.nen te leiden, hetwelk baar echter uitstekend gelukte. Het is in zijn ge heel dan ook voor Zandvoort in een woord geweest, een dag van wat je noemt en ieder, van schipper-Stoeleman tot zakenman, zal wel dten avond een genoeglijk gezicht ge trokken hebben en in stilte den wensch uit gesproken hebben, zulke dagen asjeblief nog meer. Ongeluk. Zondagmiddag viel een vrouw van haar fiets in de Haltestraat. Zij bezeercie zich daardoor zoo erg, dat zij aari het politiebureau moest verbonden worden. Venten. Zondag zijn weer verschil lende mandjes met fruit door de politie in beslag genomen van personen, die zonder vergunning ventten Een fotograaf, die zon der vergunning aan het werk was, en een muzikant, die zonder vergunning muziek maakte, werden van het strand verwij derd. Gemeenteraad., Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Zandvoort op Vrijdag, 27 Juni 1924, des namiddags 71: u. ten Raadhufze.. De agenda vermeldt; 1. Ingekomen stuk ken. 2. Voorstel tot verkoop van bouwter rein op „plan Noord". 3. Voorstel tot wij ziging van de verordening op den Keurings dienst van Vee en Vleesch der gemeente Zandvoort. 4. Benoeming van een hoofd der openbare lagere school A. 5. Voorstel len om ontheffing te verleenen van den eisch gesteld bij art. 2 der verordening ex- artikel 35, 2e lid der Drankwet. 6. Wijzi ging der gemeentebegrooting dienst 1923. 7. Benoeming van 2 commissarissen uit den Raad in de bouwvereeniging „Eendracht.' 8. Strandverpachting. 9. Tegemoetkoming kosten Machinistenschool. 10. Wijziging overtolligen onderwijzer. 12. Verlenging met vergoeding aan chr. schoolbestuur voor een overtollige onderwijzer 12. Verlenging niet een half jaar de aanstelling van den ge meente-geneesheer en de schoolartsen. 13. Vaststelling vergoeding ingevolge artikel 103 der Lager Onderwijswet 1920 voor de bij zondere schoolbesturen. 16. Verkoop van 1 lengte zuigslang van de E. S. motorspuit Inbraak. Op klaarlichten dag is dezer dagen ingebroken ten huize van K-, alhier. Ontvreemd werd een bedrag ad. 35. De politie heeft de zaak in onderzoek. Collecte. De collecte voor de R. K- Textielarbeiders in Twente heeft alhier opgebracht 19.75. Op hol. Woensdag jl. sloeg het paard van B. uit de Bullcwijk door schrikken op hol en rende met een ledigen hooiwagen achter zich de Bullewijk door. B. werd van den wagen geslingerd en een eind meege sleurd, terwijl ten slotte de wagen over zijn beenen reed. Hij werd per brancard naar zijn woning vervoerd en door Dr. Silimann ver bonden. Zijn toestand is redelijk. Examen. In het lokaal van den heer A. P. de Rooy werd Donderdagavond het mondeling examen afgenomen van drie en dertig leerlingen, ter verkrijging van een di ploma voor het met vrucht gevolgd hebben van een gehouden cursus in Landbouw- boekhouden. Deze cursus was gehouden vanwege de afdeeling Heilo van de Holl, Maatsch. van Landbouw. De voorzitter, de heer M. Mulder, opende de bijeenkomst en heette allen hartelijk welkom. Ook het gemeentebestuur dat mede vertegenwoor digd is door den Weled. Achtb. Heer Burge meester, den heer Briel, secretaris en den heer Opdam, raadslid, wordt door spr. hartelijk welkom geheeten. Dan heeft het openbare examen plaats. Ten slotte wordt de uitslag bekend ge maakt. Het diploma met zeer veel vrucht verkregen Mej. M. Bakker Hdr, mej. G. Bakker. Kldr., mej. M. Mulder, mej. N. Reik'; de heeren P. Bakker Hz.n., KI. Bakker Azn., A. Sengers Jzn., R. Bijl, A. Machielse en G. Strooker. Met veel vrucht verkregen mej. A. Bakker, A. v. 't Veer, en de heeren N. Blokker, J. Bakker Klassen, J. Frans, P. Smit, Th. Swart, J. Admiraal, P. Koppes, Jaap Sengers Mzn., P. Sengers Mzn, N. Jonker, KI. Muys, G. Muys, Jan Muis, A. Swart, J. Hooge boom, C. Mooy en J. Nagelhout Na voorlezing van den uitslag door den ieeraar, nam de voorzitter weer het woord. Spr. feliciteert allen die straks een diploma zullen thuis krijgen en ook den heer Huisman met het succes. De voorz. brengt daarop nog dank voor de aanwezigheid van den heer Burgemeester cn de leden van het gemeentebestuur en sluit daarop den landbouwboek-houdcursus. Voor den nieuwen cursus kan men zich weer opgeven. Uitbreidingsplannen. De reeds lang in de lucht hangende plannen van de gemeente Alkmaar tot uitbreiding van die gemeente nemen een vasteren vorm aan. Bedoeld wordt aan de gemeenten Bergen, Oudorp en Heilo grootere of kleinere stukken te annexeeren, Excursie. De leden van den Amster- damschen gemeenteraad hebben Zaterdag een excursie gemaakt naar het Hoogoven- bedrijf alhier. Des morgens 10.15 uur arri veerden de heeren, n.l. de wethouders Ter Haar (commissaris van het Hoogovenbedrijf) Wibaut, Polak, Wierdels en Rodrigues de Miranda, benevens een 30-tal raadsleden, van het station te Beverwijk. Onder leiding van de directeuren werd het bedrijf in oogenschouw genomen. De raadsleden toonden groote belangstelling voor hel. in volle werking zijnde bedrijf. Aan de kade lag het groote Spaansche stoom schip Arinda Mendi in lossing. Na de be zichtiging werd in het casino een lunch gebruikt, waarna de heeren te half twee vertrokken. Gisteren is het verkeer bij de stoomponten geweldig druk geweest. Tusschen 512 uur 's nam. heeft er steeds een lange file van rijtuigen en auto's gestaan en de politie is tusschen 7 uur en half 10 steeds bij de .pon ten in actie geweest, om het verkeer te regelen. Steeds moesten minstens van 30 tot 50 auto's en rijtuigen wachten, behalve de duizenden voetgangers cn fietsen. Tot 's middags waren 2 ponten in de vaart, ter wijl vanaf half 7 met 1 pont kon overgezet worden. Het aantal klachten was legio. Deze war den verwezen naar den Rijkswaterstaat. Ook op IJmuiden is het gisteren geweldig druk geweest Geslaagd. De dames G. Berghuis en A. Hendriks slaagden te Alkmaar voor het di ploma van kraamverpleegster van de N. H. Vcreeniging Het Witte Kruis. R. K. Vrouwenbond. In de gehouden bestuursvergadering van den R. K. Vrou wenbond zijn de bestuurs-functies als volgt verdeeld Mej. Zonjée-Maas, presidente Mevr. Rivé, vice-presidente Mej. H. Zon jée, Secretaresse mej. Van der StokKal- Barometerstand 9 uur v.m.: 771. Vooruit. OPGAVE VANi 23 JUNI EERSTE KOERS BERLIJN p. billloen) PARIJS 3RUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANIA BAZEL NEW-YORK ROME 0.63 14.70 12.75 0.38 11.58 71.— 45.15 36.1: 47.45 2.671/ 2 11.50 LATERE KOERS denbach, penningmeesteresseBovendien is er nog een bestuursplaats vacant. Autobus-dienst. De autobus van den heer Verduin, welke den dienst Alkmaar Uitgeest onderhoudt, zal voortaan ook op alle werkdagen, Zaterdag evenwel uitgezonderd doorrijden naar Beverwijk. Een ernstige con current voor onze Spoorwegmaatschappij, aangezien er voor buurtverkeer Uitgeest Beverwijk geen goedkoope buurtverkeer- biljetten ver krijgvaar zijn gesteld. Burg. Stand. Geboren d. van A. Kooij en P. Wester d. van J. Stein en K. Oosterwal. Overleden Gerrit Visser; oud 82 jaar. Personalia. Voor hel examer. gemeente administratie slaagde de heer A. J. v. d. Zee, alhier. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het examen L. O., de heer K. Beunder. al- De bankoplichting. In verband met de oplichting gepleegd met Fransche wissels ten nadeele van de Noord-.Iollandsche Bank en het verzoek aan de rechtbank tot ge vangeneming van den dader, heeft de poli tie een uitgebreid onderzoek ingesteld aan het Hoofdkantoor te Nieuwe Niedorp, meldt „O, C. Het onderzoek in de zaak te Nieuwe Nie dorp ingesteld, strekte zich ook uit tot het kantoor der firma U. en V. alhier. De firma U. en V. is thans in staat van faillissement verklaard. Gewetensgeld. Ingekomen is bij den in specteur der directe belastingen, enz. te Purmerend, 109.26, wegens te weinig be taalde inkomstenbelasting en Vcrdedigings- belasling II over 1921-22. Burg. Stand. Geboren: Hendrikus Jo hannes Antonius, z. van H. Helders en J. Th. den Helder. Maria Wilhelmina, d. van A. A. Boxe en M. Otto. Petronella, d. van W. J. Vcrlaan en .1. Hoek. Albert, z van C. van Leeuwen en R. Voordouw. Leendort, z. un P. van Eijk en C. van Ocveren. Gehuwd: G. J. Boer, 24 j. en E, Meer- loo, 21 j. Overleden: E. Sebel, te Leiden, 35 j„ echt genoot van W. A. J. Togni. Kranig, Een 3-jarig zoontje van M. v. Kessel, te Langeraar, geraakte in dc Keet- sloot. De 14-jarige L. Heemskerk, ziende dat hij reeds was afgedreven, sprong zonder zich te bedenken het jongentje na en wist, als kundig zwemmer, hem uit zijn benard» positie te bevrijden. Personalia. Op de jaarlijksche algemeena vergadering van de te Nijmegen gevestigde vereenigin tot opneming en opvoeding van verwaarloosde wezen werd o.m. tot lid der vereeniging benoemd de heer C. Bieren» de Haan, alhier. Zaterdagmiddag had te Santpoort eeit ernstig ongeluk plaats. Dc bijna 16-jange Jacob van der Vlerk was juist "aar ri"* baas geweest om zijn weekloon te halen en klauterde op den terugweg op den vracht auto van den melkrijder Elferink. Op den hoek van den verkeerden Molenweg, waar hij woonde sprong hij van den auto, juist op 't oogenblik, dat een vrachtauto van de melkinrichting „Veisen," uit tegenoverge stelde richting kwam, met het treurig ge volg. dat hij onder dezen auto raakte en zwaargewond werd opgenomen. Dr. de Groot, die spoedig tegenwoordig was, oor deelde onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis „St, Joannes de Deo" noodzake- j lijk, waar schedelbreuk geconstateerd werd. i Zonder lot bewustzijn te zijn gekomen is de ongelukkige na eenige uren aan den gcvol- i gen van het ongeval overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1