Het Amsterdamsche „©verleg". UIT DEN OMTREK. w Wisselkoersen en koersen vaa Bankpapier. Dinsdag 24 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15771 1 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad NOORDWIJK. HILLEGOM. HAARIK' RMLER. ZANDVOORT. SCHOTEN. VELSEROORD. VELSEN. ZAANDAM. VOLENDAM. EDAM. HOORN. HEEMSKERK. mtfflK J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, ALPHEN AAN DEN RIJN. PURMEREND. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal hij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de lc Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer' 15 ct., bij vooruitbetaling. Morgen zal in de Amsterdamsche Raadzaal de strijd om de nieuwe salarisvoorstellen voor het gemeentepersoneel worden uitge streden. Terecht gaat al weken lang de be langstelling van heel het land naar het con flict' van B. en W. der hoofdstad met het overheidspersoneel uit, omdat de zaak zelf ook veel meer dan een plaatselijk belang be- teekent. In zekeren zin staat hier het bestaan van het instituut van 't Georganiseerd Over leg op het spel. Komt er in den Amsterdam sehen Raad geen aannemelijke verklaring, waarom de vertegenwoordiger van het dage- ijksch bestuur op een voor buitenstaanders onbegrijpelijke wijze capituleerde voor de ïischen van het overheidspersoneel; dan zal niet enkel het prestige van het tegenwoor dige college van B. en W. in Amsterdam een gcvoeligen knak krijgen, maar het als een vreedzaam bedoeld instituut van overlëg zal in de naaste toekomst ook elders tot een aan leiding van voortdurende botsingen tusschen overheid en ambtenaren (werklieden en be ambten in overheidsdienst) worden, omdat de eerste op het zien van wat in Amsterdam gebeurd is zich zal gaan schrap zetten en de laatsten in de overwinning der collega's uit de hoofdstad een aansporing zullen vinden om het begrip „overleg" voortaan op Amster damsche manier te interpreteeren en hun wenschen als eischen, waaraan niet te tornen valt, voor te dragen. Na al de berichten, welke wij de laatste weken over r.de arbeidsvoorwaarden der Amsterdamsche Gemeentewerklieden" heb ben gepubliceerd is het niet meer noodig veel aan te voeren ter bekrachtiging van boven staand betoog. Waar het oorspronkelijk bij B. en W. vast stond, dat de loonen met 5 pet. moesten en konden verlaagd worden, behalve nog enkele andere bezuinigingen ten nadeele van dezelfde categorie-personeel, daar ver dient het meer verklaring, dan tot nu toe ge geven is, dat ten slotte in het zoogenaamde „overleg" het voornaamste, n.m. de loons verlaging, is teruggenomen en met enkele kleinere bezuinigingen (vermindering van /acantietoeslag en verhooging der pensioen bijdrage) wordt volstaan. Te meer klemt dit, waar nog geen zes weken geleden het sociaaldemocratische dagblad .het Volk" betoogde, dat de ge meentewerklieden zich onmogelijk op een bevoorrecht eiland kunnen handhaven. „Dit geldt stellig ook, als men een vergelijking maakt tusschen de arbeidsvoorwaarden der gemeentewerklieden en die, welke in het /rije bedrijf thans gelden," schreef „het Volk" in een gedegen Hoofdartikel, hetwelk één doorloopend pleidooi was voOr verlaging der loonen van het Amsterdamsche Overheids personeel. En dat deze uitspraak op feitelijke gege vens berust vinden wij thans bevestigd in een studie, welke het „Hbl." van deze zaak heeft gemaakt en waaraan het volgende is ont leend: De laatste loons-herziening vóór de invoe ring van het georganiseerd loon-overleg is geweest in Januari 1920; de weekloonen zijn toen gebracht op 29.70 voor de laagste en 35.10 voor de hoogste klasse. Nadat in Februari 1920 nog het premievrij pensioen was ingevoerd, volgde in September van het zelfde jaar de eerste bekrachtiging van een loon-besluit der Centrale Commissie voor G. O.: het loon kwam voor de verschillende groepen op 34.20 tot 40.50. Deze regeling gold voor 1921 en is in hoofd zaak tot nu blijven bestaan: in October 1921 werd zij zonder wijziging verlengd, en in December 1922 alleen op ondergeschikte punten herzien (vermindering van toeslagen voor nacht- en Zondagsarbeid etc.), behalve dan dat een pensioenaftrek van 334 werd verkregen; de invoering van de 48-urige werkweek in Juni 1923 heeft op het week loon geen invloed gehad. Wordt nu het jongste besluit van de Centr.' Commissie dezer dagen door den gemeente raad bekrachtigd, dan doet zich het merk waardige verschijnsel voor, dat voor de tweede helft van 1924 en de eerste helft van 1925 zullen gelden ongeveer de loonen van 1920 verminderd met 834 voor pensioen. De gemiddelde hoogte van deze loonen valt af te leiden uit het verslag van het Gemeen telijk Arbeidsbureau over 1922. Het van alle klassen gemiddelde, w e r k e 1 ij k per week verdiende loon, bedroeg in 1922 40.65; zeggen wij 40.50 om rekening te houden met de zooeven genoemde technische her ziening van eind 1922, dan blijft voor 1924/'25 ils gemiddelde 40.50 verminderd met 814 of 37.06. Het gemiddelde uurinkomen wordt dus ruim 79 cent, of b ij n a 79 cent wanneer wij ook nog rekening houden met den van 30 op 20 teruggebrachten vacantie- toeslag. Volgens de cijfers van Centraal Overleg bedroegen de uur-inkomens van arbeiders in de particuliere industrie, over 159 onderne mingen in en bij Amsterdam, over het tweede halfjaar van 1923 voor geoefenden, ge- ichoolden en ongeoefenden resp. 77, 69 en 65 sent of dooreen 70 cent. Aangenomen, dat het uur-inkomen in de larticulierc industrie in 1924 op ongeveer letzelfde niveau blijft als in het tweede half jaar van 1923, zien wij dus een gunstig ver schil voor de gemeente-werklieden van 9 ••ent of bijna 13 waarbij rekening ge- ïouden moet worden met het extra-voordeel ian het pensioen voor deze laatste en met het ontbreken van de kans op werk loosheid. Hier springt dus de bevoorrechte positie van de gemeente-arbeiders boven hun kameraden in het vrije bedrijf al sterk in het oog. En wanneer men aan deze berekening nog op de een of andere manier poogt te tornen, dan volgt uit een andere methode, n.m. die van de vergelijkende indexcijfers van de jarert 1913, 1920 en 1924, dat, toen in 1920 hel hoogste cijfer van de duurte der levensmid delen werd bereikt n.m. 128 pet. boven 1914, de loonen met bijna 135 pet, omhoog gingen. Nu echter, nu het duurtecijfer nog slechts 79 pet. boven 1914 staat, nu zal volgens het nieuwste voorstel van de Amsterdamsche Commissie van Overleg voor Gemeenteper soneel een loon van 116 pet. boven 1914 gelden. Wij laten na, conclusies te trekken. Maar als wij zien, dat er organisaties van gemeen tepersoneel zijn, die, ondanks de behaalde overwinning in de zoogenaamde Commissie van „Overleg" B. en W. voor verraders, leugenaars en lafaards schelden; dat in de geschriften van de comité's zelfs gesproken werd van „het gevaar voor overeenstem ming," dan dient vast komen te staan dit: of wel, de oorspronkelijk voorgestelde loons verlaging was niet geheel noodig en B. en W. zijn begonnen met te overvragen; of wel ze was wel bitter noodig, maar B. en W. zijn voor het terrorisme van het zoogenaamd ge organiseerd Overleg bezweken. In het eerste geval is een groote tactische fout begaan: men kan bij overleg met iets te veel beginnen en gedurende het overleg toegeven. Maar men moet niet in de hoofdzaak overvragen, zóó, dat men slechts de bijzaken overhoudt Of wel, het laatste is gebeurd en dan is in Amsterdam het Georganiseerd Overleg ver loren en heeft deze nuttige instelling, welke nog een mooie toekomst scheen te hebben, ook elders een leelijke deuk gekregen. Wij hopen, dat er in de aanstaande raads zittingen van de hoofdstad althans klaarheid komt. Want de zaak is van zeer groot be lang! ning op den keuringsdienst van vee en vleesch. Die wijziging had bétrekking op den verkoop van bevroren vleesch. Daar het wenschelijk is dat de verordeningen op die keuringen van de gemeenten, die bij den Keuringsdienst van Haarlem zijn aangesloten, gelijkluidend zijn, stellen B. en W. voor dezelfde bepalingen als de ge meente Haarlem in de Zandvoortsche ver ordening op te nemen. Volgens die bepalingen zal het verboden zijn bevroren vleesch te verkoopen, voor handen te hebben, af te leveren of ten geschenke te. geven in een andere lokaliteit dan in eene waar aan den voorgevel of aan het winkelraam ter hoogte .van 2 M. boven het niveau der straat in zwarte, dui delijk zichtbare drukletters van ten min ste 134 c.M. lijndikte, gedrukt op witten ondergrond, zijn aangebracht de woorden: „Bevroren vleesch". Bevroren vleesch mag niet verkocht worden voor vcrsch vleesch. Onder bevroren vleesch wordt erstaan zoo lengten, wat meer dan voldoende is. B. en W. stellen daarom voor, aan het verzoek der firma te voldoen. Gemeente-veldwachter. Tot buitenge woon gemeente-veldwachter voor deze ge meente is door den heer Commissaris der Koningin in de provincie benoemd de tij delijk agent van politie voor deze gemeen te J. Heidema. Finantieele commissie. De heer J. van der Werff Wzn. heeft ontslag genomen als lid van de financieele commissie, omdat meeste uitgeschreven vergadringen niet kunnen doorgaan. Bijzonder Onderwijs. Door den raad moet ingevolge art. 103, vierde lid der Lager Onderwijswet 1920 het bedrag der gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 dier wet, voor de Christelijke school aan de Brederodestraat en de Roomsch- Katholieke school aan de Heerenstraat wor den vastgesteld. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Noordwijk, op Donderdag 26 Juni, 's avonds 8 uur. Punten van behandeling zijn: 1 Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming Commissie Rekening en Begrooting. 3. Re clames vergunningsrecht. 4. Vaststelling ba lans en verlies- en winstrekening der be drijven over 1923, 5. Wijziging der begroo ting 1924. Regeling van uitgaven 1923. 7 Crediet voor het maken van een nieuw uitbreidingsplan. 8. Wijziging instructie Gemeente-Ontvanger. 9. Wijziging voorwaar den levering gas. 10. Wijziging schoolgeldre geling. 11. Tijdelijke versterking politie- töézicht. 12. Aanschaffing bégraaftoestel., Het auto-ongeluk. Het 3-jarig dochter tje van den heer Van Leeuwen, dat Zaterdag door een auto overreden werd, is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de bekomen verwondingen overleden. Bootje omgeslagen. Een dame en heer uit Amsterdam hadden Zondagmiddag een roeibootje gehuurd van den caféhouder v. M. aan den Aalsmeerderdijk en gingen daar mede in de ringvaart spelevaren. Op een gegeven moment helde het ranke bootje stérk óver, schepte water en sloeg om, waardoor de beide inzittenden in het zilte nat terecht kwamen. Door een toevallig passeerend motor bootje werden de beide drenkelingen met eenige moeite opgepikt en naar Amsterdam teruggebracht. Burgerlijke Stand van 2023 Juni. Geboren: Teunis, z. v. P. Schalk en A. J. Leenhouts. Martinus z. v. P. den Ouden en E. C. de Regt. Corstiaan, z. v. C. P. Eijk en J. Sack. Hermina, d. v. J. P. Kateele en H. Snijder. Petrus, z. v. C. H. Jongenelen en A. M. v. Poccke. Grietje, d. v. G. Schönhage en C. P. de Jong. Jan, z. v. D. Harskamp en J. Smit. Theodorus Gerardus, z. v. J. P. de Heij en R, M. Konijzer. Hendrik, z. v. H. Recoort en E. G. Fredriks. Margaretha Maria, d. v. W H. Bakker en M. M. Franken. Dirkje, d. v. A. v. Schaik en A. Mol. Getrouwd: Jacob Kater, 40 jaar en Elisa beth Margaretha Vermeulen, 37 jaar. Overleden: Petronella Paters Bercken- kamp, 57 jaar, wed. van K, D. v. d. Linden. Volkert Beets, 43 jaar, geh. m. C. J. To- lensare. Gemeenteraad. De Burgemeester dezer gemeente heeft de leden van den raad ter Openbare Vergadering opgeroepen op Vrij dag 27 Juni 1924, des namiddags te 7)4 uur, ten Raadhuize, ter behandeling van de na volgende agenda: 1. Ingekomen stukken 2. Voorstel tot verkoop van bouwterrein op „Plan Noord." 3. Voorstel tot wijziging van de Verordening op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch der Gemeente Zand- voort. 4. Benoeming van een hoofd der o.l. school A. .5. Voorstellen om onthef fing te verleenen van eisch, gesteld bij arti kel 2 der Verordening ex artikel 35, 2e lid der Drankwet. 6. Wijziging der Gemeen- tebegrooting dienst 1923 7. Benoeming van 2 commissarissen uit den Raad in dc bouwvereeniging „Eendracht maakt Macht. 8. Sfrandverpachting. 9. Tegemoetko ming kosten bezoeken Machinistenschool 10. Wijziging overeenkomst levering gas —i 11. Verleening vergoeding aan Chr. Schoolbestuur voor een overtollige onder wijzer. 12. Verlenging met een half jaar de aanstelling van den Gemeente-genees heer en de schoolartsen 13. Vaststelling vergoeding ingevolge artikel 103 der Lager Onderwijswet 1920 voor de Bijzondere Schoolbesturen 14. Verkoop van 1 lengte zuigstang van de E. S. motorspuit. Verkoop grond. B, en W. stellen aan den gemeenteraad voor aan den heer W. E. Krienitz te Amsterdam, voor den prijs van f 6 per M2 te verkoopen 112 M2 grond aan de Potgieterstraal op plan „Noord Als voorwaarde zal gesteld worden dat bij eventueele bebouwing van dat terrein, de indeeling en de architectuur aan de goed keuring van B. en W. worden onderwor pen. Bevroren vleesch. Door den raad der gemeente Haarlem werd vastgesteld eene verordening tot wijziging van de verorde- w Het echtpaar W. MaasE. Verberrie, wonen de te Oude Schild, Texel, dat Zondag a. s. zijn 50-jarige echtvcjreeniging hoopt te herdenken. wel vleesch, dat" door bevriezing, is ver duurzaamd als vleesch, dat na bevriezing weder is ontdooid. In den kleinhandel mag bevroren vleesch alleen afgeleverd worden of aan de wonin gen der verbruikers rond gebracht worden in gèwikkeld papier, waarop duidelijk1 ge- durkt staat: Bevroren vleesch. Verlof. Eenige" jaren geleden is. door den raad krachtens artikel 35, 2e lid. der Drankwet een verordening vastgesteld, waarbij bepaald werd', dat een lokaliteit, waarvoor B. én W. verlof zouden verlee nen voor den verkoop van alcoholhoudcn- den drank, andere dan sterken drank o.m. een oppervlakte moeten hebben van 50 M2, In bijzondere gevallen zou dc raad B. en W, kunnen machtigen, hiervan af te wij ken. B. en W. stellen nu den raad voor hen die machtiging te verleenen ten be hoeve van F. M. Berkhout voor perceel Strandweg 2; L. S. Krabshuis voor perceel Groote Krocht 20B en H R. Hes seis voor punt Zeestraat 36. Woningbouwvereeniging. Eétt der voor waarden, waaronder dc gemeente dc wo ningbouwvereniging „Eendracht maakt Macht" geholpen heeft met het verkrijgen der benoodigde gelden, is geweest dat van wege de gemeente onbeperkte controle zou kunnen gehouden worden op alle handelin gen der vereeniging, hetzij door het benoe men van twee commissarissen uit en door den Raad, hetzij op een andere door B. en W. te bepalen wijze. B. en W. bevelen nu den raad ter benoeming als commissa ris aan de heéreri G. van Voorthuijzen en C. L. M. Geers. Strandverpachting. B. enW. stellen den Raad voor aan C. Webcr te Zandvoort overeenkomstig zijn verzoek, 10 strekken de meter strand, gelegen tusschen de beiae standplaatsen van P. van Duivenbodcn in, onder de gewone voorwaarden te verpach ten tof en met het badseizoen 1925 voor een prijs van 14.25 per meter. Machinistenschool. Door een ouder van een leerling van de machinistenschool te Amsterdam was een tegemoetkoming ge vraagd in de kosten verbonden aan het bezoeken van die school. B. en W. stellen den Raad voor de getroffen regeling be treffende de Middelbare Technische School te Haarlem ook van toepassing te verkla ren voor de macKinisten'schóol te Amster dam. ui Levering van gas. De gemeente Haarlem heet zich bereid verklaard het tarief der perskosten van gas voor 1924 te herzien met dien verstande dat voor de eerste 500.000 M3 2 cent per M3 moet betaald worden en voor alle verdere M3 1 cent per M3. Indien de gemeente bij eene af name boven 700.000 M3 ingevolge artikel 1 der overeenkomst, eene gashouder bouwt, zal een verdere reductie worden toege- gestaan. Dan zal voor perskosten moeten betaald worden voor de eerste 500.000 M3, 1 34 cent per M3. voor de volgende 500.000 M3 1 cent per M3 en voor alle meer af te leveren M3 34 cent per M3. Als voor waarde wordt gesteld, dat de reductie wordt aangewend tot gasprijsverlaging en niet tot reservcering of meerdere neming. Dc gemeente moet zich verbinden na betaling van de jaarliiksche verschul digde rente en aflossing, de overwinst te beperken tot 5 pet. van de boekwaarde van het in het gasbedrijf gestoken kapitaal. De eventueel minder te maken winst moet worden aangewend tot verdere gasprijs verlaging. Ook zal voor speciale contracten met groot-gasverbruikers met minstens j 20.000 M3 jaarverbruik per contractant en I per aansluiting voor perskosten worden be rekend 34 cent per M3, onder voorwaarde, dat Zandvoort den dan door Haarlem te berekenen gasprijs verhoogt met ten hoog ste 1V: cent per M3. B. en W. stellen den Raad voor op die aanbiedingen in te gaan. Bijzonder onderwijs. Het Bestuur der Vereeniging lot stichting en instandhou ding van christelijke scholen voor V L. O.; L. O. en U. L. O. verzoekt vergoeding van de jaarwedde van een aan te steLen onderwijskracht. Daar de gemeente inge volge de bepalingen der Lager Onderwijs wet verplicht is, die vergoeding ver leenen, wordt den Raad voorgesteld gun stig op het verzoek te beschikken. Geneeskundige dienst. Op -het einde van 1923 besloot de raad den gemeente-genees heer en dc schoolartsen voor een >ia'f jaar nog te benoemen, daar die dienst zou ge reorganiseerd worden. Daar echter die re organisatie nog niet voor elkaar is, stellen B. en W. voor de gedane benoemingen gel dig te verklaren tot 31 December 1924. Verkoop zuigslang. Door de firma P. Griirimdn hier ter plaatse is verzocht een lengte zuigslang, welke bij de door haar geleverde E.d. motorspuit behoort, terug te mogen koopen voor den prijs van t 50. De gemeente heeftbij die motorspuit vier In verband met de berekening der kosten stellen B. en W. aan den Raad voor, die berekening over 1922 te maken naar een bedrag van 19.13 per leerling. Verzet tegen de politie. Toen de politie Zondagavond op het strand van iemand, die zonder vergunning aan het venten was, de koopwaar in beslag wilde nemen, werd hiertegen verzet gepleegd, waaraan verschillende personen deelnamen. Een der hoofddaders, zekere M., werd later aangehouden en naar het politiebureau gebracht, waar tegen -hem proces-verbaal werd opgemaakt, wegens het belemmeren van de politie in haar functie. Rijwieldiefstal. Zondagmiddag ontdekte iemand, van wie ongeveer drie maanden maanden geleden een fiets was gestolen, zijn rijwiel op Zandvoort. Direct gaf hij daarvan kennis aan de politie, aan wien het gelukte, den persoon, die op dc fiets naar hier was gekomen, in handen te krijgen. Deze be weerde van diefstal niets af te weten, doch hij had het rijwiel gekocht van een persoon, die toevallig ook op Zandvoort was. Deze werd toen opgehaald Hij was er zich ook niet van bewust, dat de fiets van diefstal afkomstig was. Hij was eigenaar geworden door koop van een ander. De politie nam het rijwiel in beslag en zal een onderzoek instellen om te trachten den dief in handen té krijgen. Burg. Stand van 16:21 Juni. Geboren: 2 zs. van E. KuijkhovenGuitoneau. d. van J. H. SchreurHunting. d. van M. M. Fcmervan der Werff. d. van N. RolBrouwer. z. van A. van de Nouw- landHeijerland. Ondertrouwd: A R, Renssen en G. van Dalen. Gehuwd: R. Vlieg met E. Numan. B. Bakker met L. Engelbrccht. G. Mol met C. Bonke. Overleden; E. P. Verwers, 80 j., weduwe van A. J. Ruijs. Aanrijding. Zondagavond laat kwam Dr. van Lier op den grintweg langs het Noord zeekanaal ter hoogte van den Houtrakpol- der met zijn rijwiel in botsing met een luxe auto, waarbij hij zich aan het been bezeerde, terwijl zijn rijwiel geheel vernield werd. Te gen den autobestuurder is proces-vebaal opgemaakt. Gevonden voorwerpen. Een bruinlede- ren ceintuur; een zwartgelakt kinderschoen- tje, een gummijas. j Uitbreidingsplan. Gistermiddag werd door Ged. Staten in het raadhuis een open bare zitting gehouden, in verband met de ingebrachte bezwaren tegen het groote uit breidingsplan. Van de bezwaren werden ken nis genomen. Meer valt niet van deze zitting te vermelden. Gemeenteraad. Nadat het voorstel in 3 achtereenvolgende vergaderingen was uit gesteld, zal dan hedenavond in den raad het voorstel-Pelt c.s. aan de orde komen, tot het wijzigen van het ambtenaren-reglement waarin o.a. voorkomt afschaffing 45-urige werkweek, te Meidag als feestdag enz. enz. Personalia. Met ingang van 1 Augustus is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den hoofdagent van politie, den heer K. Blokker. Vakschool voor meisjes. Op Donderdag 26 Juni zal er gelegenheid bestaan om de vakschool voor meisjes te bezichtigen van 's morgens 1012 uur, 's middags van 24 uur en 's avonds van 79 uur. In de morgen- en middaguren zullen de lessen gewoon doorgaan; daarnaast kan dan in oogenschouw genomen worden het ver vaardigde werk van het laatste half jaar. Volksconcert. Hedenavond zal het 1ste volksconcert gegeven worden door „Het Zaandamsch Muziekcorps in de tent Czaar Peter Plantsoen, uitgaande van de vereeni ging V.V.V. O.a. zullen de nummers uitge- voerd worden waarmede in Ldam op het Nationaal Muziekconcours de 1ste prijs werd behaald. Olympische spelen. Onze stadgenoot, de Neptuniaan Gz. Dekker, zal in de zwem wedstrijden op dc Olympische spelen uitko men in de nummers 100 en 4 maal 200 M. borstzwemmen. Staking. Maandagmorgen is er staking uitgebroken op de Ouweifabriek E. N. S. O. F. Het bedrijf staat stil. De oorzaak is een loonkwestie. De Ned. Alg. Fabrieksarb, bond heeft de leiding. ONNOODIG OPTREDEN. Men schrijft ons uit Volendam Eenigen tijd geleden hebben wij: in een bericht onder bovenstaanden titel, geschre ven dat een aantal eendenhouders verbali- seerd waren, omdat ze de mosselenschuit en in de stad inplaats van daar buiten hadden neergelegd. We wisten niet beter, of deze eendenhou ders waren onkundig van deze bepaling en daarom stelden we de vraag Is het wel tac tisch in dit geval, zonder voorafgaande kennis geving van zulk een verordening, tot verba liseeren over te gaan? Het blijkt echter achteraf dat deze geverbaliseerden wèl met de verordening in kennis gesteld waren en dat dit ten overvloede nog bekend gemaakt is door een aanplakbiljet in een bekenden sigarenwinkel te Volendam. Wij trekken bij deze onze opmerking in en verklaren nu dat het wel noodig was, na zulk een dubbele waarschuwing, tegen hen op te treden. MUZIEKFEESTEN. Uitslag marschwedstrijd. „Sarphati", Amsterdam le prijs met 58 punten „Het Nieuwe Zuiden", Amsterdam le prijs met 57 punten „Apolló", Hoorn le prijs met 55 pun ten Uitslag concours(allen Harmonie-corp sen). „St. Jacobus", Haarlemmerliede en Spaarn- woude mankeerden. 2e Afdeeling. „Door Wilskracht Verkregen", Sloten (A'dam) 3e prijs met 51 punt; le Afdeeling. „Sarphati", Amsterdam le prijs met 75 punten Afdeeling Uitmuntendheid. „Apollo", Hoorn le prijs met 77 punten, met lof Eere-Afdceling. „Diemer Harmonie", Diemen Ie prijs met 82 punten, met lof „Beverwij ksche Harmoniekapel", Bever wijk le prijs met 70 punten. Derde Afdeeling Fanfare. „Het Nieuwe Zuiden", Amsterdam le ijs met 68 punten. Eere-wedstrijd. „Apollo", Hoorn 90 punten „Diemer Harmonie", Diemen 79 V2 punt „Beverwij ksche Harmoniekapel", Bever wijk 73 punten „Sarphati", Amsterdam 71punt „Het Nieuwe Zuiden", Amsterdam 65 -mnten. Vaststelling prijzen voor de Eere- "dstrijden Harmonie. Apollo", Hoorn le prijs .Diemer Harmonie", Piemen prijs. Fanfare. „Excelsior", Oostzaan le prijs Crescendo", Westzaan 2e prijs ..Excelsior", Warder 2e prijs. Hoogste aantal punten voor het ge- cle concours. Harmonie. „Diemer Harmonie", Diemen Zilveren Medaille van H. M. de Koningin. Fanfare. „Crescendo", Middelie Medaille van Z. K. H. Prins Hendrik. Voor het hoogste aantal punten in den Marschwedstrijd. Harmonie. „Sarphati", Amsterdam Eereprijs Uit voerend Comité (Groote Zilv. Med.). Fanfare. „Crescendo", Westzaan Eereprijs Com missaris der Koningin (Verguld Zilv. Med.) „Het Nieuwe Zuiden", Amsterdam Eere prijs Uitvoerend Comité (Zilv. Medaille). Burgerlijke Stand van 1521 Juni. Ge boren: Margaretha, d. v. N. J. Verbeek en D. Wijdcnes. Johannes Cornells Maria, z. v. N. Oostrom en A. M. J. van der Klink. Wilhelmina Geertruida Maria, d. v. H. J. van Berkum en C. H. M. Willems. Fran- cisca, d. v. F. Groot en C. M. van Deursen. Ebcltje Christina, d. v, W. Vijselaaf en M. C. de Waal. Magdalena, d. y. J. Eind hoven en M. Baljé. Hendrika, d. v. W. Venverloo en A Asjes. Ondertrouwd: J. P. Blom, (Amersfoort) en C. J. Harder (Hoorn). A. Volten en H. Kunze (beide Hoorn). A. P. van Kleef (Hoorn) en M. Pauk (Enkhuizen). Gehuwd: J. J. de Haan en G. Kenter. J. Blom en A. Naber. Overleden: Berendina van der Schalk, 77 jaren, wed. Allexis Britting Kantongerecht. Bij Kon. Besl. van 19 Juni 1924 is bepaald, dat de vacature van kantonrechter te Hoorn, ontstaan door het eervol ontslag van mr. J. Plet, niet zal wor den vervuld, en zijn aan mr. P. H. F. Bijl de Vroe, kantonrechter te Purmerend, opge dragen de werkzaamheden van kantonrech ter te Hoorn. Zuster Simpliciana. Zondag herdacht de Eerw. zuster Simpliciana in alle stilte haar 40-jarig kloosterfeest in het St. Jans- Gasthuis. De feestelinge had vele hartelijke gelukwenschen in ontvangst te nemen. In afwijking van het verslag onder onze sportrubriek van gisteren, zendt men ons de volgende uiteenzetting van den wed strijd A. D. O.Damiaten. Voor Zondag 22 Juni was vastgesteld de wedstrijd A. D. O.Damiaten, op het W. F. C.-terrein, voor de promotie, doch op het. W. F. C.-terrein aangekomen, bleek d;t wegens het gemis aan goalpalen, kalk- lijnen en kleedlokaal niet bespeelbaar. Al spoedig werd overeengekomen den wed strijd op het Ado-terrein te spelen. Te ongeveer half 3 blaast scheidsrechter Righard v. Gelder de elftallen in het veld. Ado verschijnt metlO man, waaronder 3 in vallers. Na 20 minuten komt v. Zon het elf tal completeeren. Direct na den aftrap gaat Ado tot den aanval over en is niet voor het Damiaten-doel weg te krijgen. Een kwartier voor rust heeft Ado eindelijk suc ces en leidt met 10. Na rust weer hetzelfde vlugge spel met Ado, welke haar ouden spelvorm weer te pakken heeft, sterk in de meerderheid. Herhaalde malen zweeft de bal voor het Damiaten-doel. doch de keeper is steeds op zijn post. De Ado-menschen zijn Barometerstand 9 uur v.m.: 771. Vooruit. OPGAVE VAN: 24 JUNI EERSTE KOERS BERLIJN p. billioen) J.63 PARIJS 14.20 BRUSSEL 12.30 WEENEN 0.38 LONDEN 11,54 STOCKHOLM. 70.70 KOPENHAOEN 44.90 CHRISTIANIA 3i.9j BAZEL 47.40 NEW-YORK 2.661/2 ROME 11.55 LATERE KOERS verbazend ongelukkig met schieten. Her haalde malen wordt op enkele meters af stand naast of over de lat geschoten. Tal van kansen gaan nog door vermeend buitenspel verloren en de stand, blijft 10. Drie minuten voor het einde_ geeft de scheidsrechter, wiens leiding erg slap was, freekick vlak voor doel, wegens het dragen van den ba! door den keeper,, waarop een kleine woordenwisseling ontstaat, tusschen scheidsrechter en grensrechter. Toen het terrein weer van met-spelers was ontruimd, waren reeds eenige Damia- ten-spelers vertrokken, die niet verder wenschten te spelen, zoodat. de wedstrijd door den scheidsrechter werd afgefloten. Het is nu afwachten, wat het bondsb»- stuur zal beslissen. Gemeenteraad. Donderdag 26 Juni a.s. des namiddags 4 uur, zal de ra-ad dezer ge meente in openbare- zifting, bijeen komen, ter behandeling .van 22 punten. De winkelsluiting. Reeds eenige we ken is de 9 uur-sluiting ingevoerd en kan men na dien tijd in geen winkel meer iets koopen. Het is dan ook na negen uur in den regel stil langs de straat, hoewel er toch nog heel wat een wandelingetje gaan maken. Verschillenden van de winkeliers ziet men dan langs de straat die men anders nooit zag loopen. Toch zijn er verschillenden die er schade van ondervinden) vooral zij, die ar tikelen verkoopen, die direct voor de con sumptie zijn. Verschillenden "van hen vragen dan ook aan verlof voor verkoop van alco holvrije dranken. Wordt hun dat toegestaan, dan kunnen ze verkoopen van hun waren, doch alléén voor gebruik ter plaatse. Daar is het dan ook toch om te doen, want dat was alreeds de gewoonte. Burg. Stand. Geb. Thomas, z. v. Thomas Braan en Guurtje BreeuwerRichardus, Maria, z. v. Johannes Petrus de Gier en Cor nelia Adriana de Wit Philippina Frederika, d. v. Hubert Jozef Lindëlauff en Catharina Gerdina Lohuis Johanna Maria, d. v. Wil lem Nicölaas en Wilhelmina Grondhuis Beatrix Maria, d. v. Bernardus Petrus Linde man en Brigitta Groot. Ondertrouwd Everardus Jacobus Maria Slaman en Maria Catharina Bakker. Getrouwd Nicolaas Johannes Wessels en Grietje van Braam. Overleden Grietje de Bóer, oud 81 jaar, wed. van Cornelus van Coningsdaal Philip pina Frederika Lindenauf, oud 11 uren, d. v. Hubert Jozef Lindenauf en Catharina Ger dina Lohuis Margaretha Knol, oud 77 jaar, wed. van Cornelis Rijser. Te water. Vrijdagavond geraakte een jongetje aan de Venedier te water. De agent van de Nieuwe Haarlemsche Courant, de heer B. de'Vries, reed er juist langs en werd opmerkzaam gemaakt dóór eenige menschen, die langs den Weerwal aan kwamen loopen. De Vries sprong, zonder zich te bedenken, te water en mocht het genoegen smaken, den kleinen jongen, die reeds zinkende was, behouden aan wal te brengen. Door eenige personen die er spoedig bij waren, werd de drenkeling op het droge getrokken en kon de kleine baas naar huis gaan. Goed afgeloopen. C. K. uit de Purmer stond met zijn paard en wagen, waarin twee kinderen zaten, aan het Tramstation te wach ten. Het paard schrok en sloeg op hol. C. K. hield het beest nog een paar honderd meter om den hals vast doch moest het loslaten en alles aan zijn lot overlaten. Hij viel en de wagen reed over hem heen, zonder hem te raken. Inmiddels holde het dier door tot op de Plantsoengracht waar de wagen tegen een boom reed en omsloeg. De kinderen kwamen er met den schrik en eemge lichte wondjes af, hetgeen wel een wonder mag heeten. Doodgebleven. P- A., een alleen wonend man, was aan het maaien. Na wat gegeten te hebben evenals zijn kameraad waren beiden even gaan liggen slapen in het gras. Appel is niet meer wakker geworden en werd dood naar hét gasthuis gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1