1 r. elck wat wils. ft; SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. IJ—G. Z. C. 7—3. ATHLETIEK. GEMENGD NIEUWS. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN TRAM. In het ruim gevallen. De Beenen. T yphusgevallen. Zijn neef doodgeschoten. Een auto omgeslagen. KORTE BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Een forensen-kwestie. Groote Intern. Chrysanthemum en Bloemententoonstelling. VRAGENBUS. De kraaien. Hoe grooi de warmte der sterren is? Waar ze het over hebben. In de badinrichting Obel, te Amsterdam, werd j.l. Zondagmiddag de waterpolowcd- strijd IJG.Z.C, gespeeld, voor de le klas van den N, Z. B. Beide ploegen telden invallers. Het IJ was het eerst bij den bal en pro beerde om met een ver schot te scoren. Het duurde echter niet lang of Bokhoven scoorde uit een vrijen worp voor G. Z. C. (01). Het IJ kwam er wat meer in en nadat eerst tevergeefs door liet IJ een cor ner genomen was, wist deze club door vlot spel gelijk te maken (1-1). Een strafworp benutte G. Bohlander om voor het IJ de leiding te nemen, die even later door den zelfden speler tot 31 opgevoerd werd. Na de rust was het IJ overwegend in de meerderheid en bleek Gouda spoedig teeke nen van vermoeidheid te geven. Na op- zwemmen van Jac. Kohier zagen we dezen een kort schol lossen, doch de Goudsche keeper was net op tijd en met een goeden worp wist Bokhoven den achterstand te ver kleinen (32). G.Z.C. verdedigde zich hard nekkig, doch kon niet verhinderen dat het IJ nog twee goals maakte, waarna Bok hoven een goed doorgespeelden bal in het IJ-net plaatste. G. Bohlander scoorde ten slotte nog tweemaal en zoo eindigde het IJ met een 73 overwinning. Op hét terrein van de G. C. en F. C. „Olympiaaan den Gr. Florisweg te Gouda, hadden Zondag j.l, de door den Zuid-Hol- landschen Athletiekbond uitgeschreven groo- te nationale athletiekwedstrijden plaats. En laten we het maar dadelijk zeggen, deze wedstrijden zijn een groot succes geworden li. do Boer. van de Sporivereeniging I le prijs: W. Weslcnbruggc, O. 0. 1., Rot- J 1 terdam, 10 M. 69 cM. „Holland Amsterdam, bleef slechts 2/£ cM. onder het Ned, record in het nummer ver springen met aanloop met zijn sprong van 6.96 M. Na afloop der wedstrijden reikte de heer W. A. Deenen met een toepasselijk woord de prijzen uit. Spr. bracht allereerst een woord van dank aan „Olympia", voor het bereidwillig afstaan van haar terrein. „Olym pia" is volkomen geslaagd in het brengen van meer gloed en meer vuur bij de in woners van Gouda voor de athletiek en spr. wenscht de vereeniging geluk met het vlot verloop, dat de wedstrijden hadden. Hij dankt verder de juryleden voor hun mede werking. Jurylid zijn toch is geen prettig baantje. Hoe breeder rug men heeft, hoe beter men er zich echter hier doorheenslaat. De athletiek is de moeder van alle takken van sport. In Gouda begint de atletiek goe de vorderingen te maken en dit is wel voor namelijk te danken aan den heer Bruijnel. Spr. hoopt deze nog eens als voorzitter te zien van den Z H. A. B. voor dc afdeeling Gouda. Hierna ging men over tot het uitreiken der prijzen. Hieronder laten we de uitslagen volgen: 100 M. hardloopen (kamp Z. H, A. B.). Ned. Record 10 4/5 sec. J. Grijseels. le prijs: Ch, Bovens, V. en L., 's Graven- hage, in 10.8 sec. 2eprijs: G. Maasbommel, Sparta, R'dam, in 11.3 sec 3e prijs: H. Schoonheim, Sparta, R'dam, in 11.5 sec. 4e prijs: W. Jaspers, Olympia, Gouda, in 11.5 sec. 400 M. hardloopen (Nieuwelingen). Ncd. Record: 50 1/10 sec, A. Paulen. le prijs: N. G. v. d. Helm, Sparta, Delft, in 57.9 sec 2e prijs: J K Weber, V. en L., 's Graven- hage, in 59.6 sec. 3e prijs: J. Hogendoorn, Olympia, Gouda, in 60.1 sec. 2e prijs: A. Th. A. Bohl, O. D. I., R'dam, 10 M. 23 cM. 3e prijs: G, M. J. Vermeer, Pro Patria, R'dam, 10 M. 23 cM. Olympische Estafette (800400200—-100 M.) (kamp Z. H. A, B.) le prijs: Holland, Rotterdam, 3 min. 56.2 s. 2e prijs: Sparta, Rotterdam, 3 min. 58.5 s. 3e prijs: Trekvogels, Den Haag. 4e prijs: Olympia, Gouda. 1500 M. Snelwandelen (kamp. Z. H. A. B.) le prijs; C. Kragt, Pro Patria, Rotterdam, 6 min. 43.3 sec. 2c prijs: S. Bogaerdt, Pro Patria, Rotter dam, 6 min. 46.3 sec. 3e prijs: J. J. van Schaiyk Te Werve, Den Haag, 7 min. 10.2 sec. 4e prijs: W. van Irsen, Pro Patria, R dam 7 min. 38 sec. B—TJE. voor de athletiekbeweging hier in G'ouda. j Prhs: W. G. v. d. hyek, L. O., Delft, n_ ii_ i__j_ I in 60.3 sec. Vèrspringen met aanloop (kamp. Z. H, A. B.) Ned Record: 6 M. 98)4 cM, J. Boot. Dc beste loopers uit de provincie waren aanwezig, zoodat al wat geboden werd op hoog peil stond. Ook de regeling op het veld was schitterend in orde en het kon ook niet anders, waar het den heer Bruij nel was, die met zijn helpers deze taak in handen had. Om ruim 1.15 uur werd begonnen en pre cies op tijd, n.l. 5 uur, eindigden de wed strijden, iets wat voornamelijk wel te dan ken is aan den heer W. A. Deenen, den voor zitter-kamprechter, die met bekwame hand alles regelde en in de goede banen leidde. Een woord van hulde aan dezen volharden den en onvermoeiden strijder voor de ath letiek is hier zeker niet misplaatst. En naast hem willen we noemen den heer Bruijnel, den baanbreker en grootsten ijve- raar voor de athletiek hier in Gouda. Door het mooie weer aangelokt, waren Cr vele toeschouwers aanwezig, terwijl er aan de wedstrijden door ruim 130 inschrij- .vers(sters) werd deelgenomen. Er zijn verschillende mooie prestaties ge leverd en als wij die eens nagaan, dan komen wij als rasechte pijpekop natuurlijk het eerst bij onze Gouwenaars terecht. Over het algemeen is ons dat niet meegevallen. Toch kan de G. G. en A. V. „Quick" weer met genoegen terugzien op den dag van Zondag, waarop ze, na een bestaan van slechts enkele maanden, reeds een kam pioenschap door een harer leden zag win nen. We bedoelen n.l. mcj. A. J. Mallon, die weer eerste was in het nummer 80 Al, hardloopen voor dames, om het kampioen van den Z. H. A. B., in 10.9 sec. Nog flink wat trainen en we zien binnen afzienbaren tijd ook het Ned. record (10.5 sec.) door haar verbeterd. De andere Goudsche vereeniging, de G. C. en F. C „Olympia", heeft gisteren nogal pech gehad. In het nummer 4 X 100 M. Estafette, waarin ze een goede kans had op de derde plaats, werd ze uitgeschakeld we gens verkeerd overnemen, terwijl ook in het nummer 400 M. hardloopen een harer leden, die als tweede aankwam, werd gediskwalifi ceerd. In het nummer 100 M. hardloopen behaal de W. Jaspers den 4en prijs in 11.5 sec. J. Hoogendoorn was no. 3 op de 400 M. in 60,1 sec. Er zijn Zondagmiddag geen records ver beterd. Wel liep Ch. Bovens van V. en L., 1 "s Gravenhage, de 100 M. m 10.8 sec, d. i. 'dus dezelfde tijd als het Ned. record van I J. Grijseels. le prijs: W. de Boer, Holland, Rotter dam, 6 M. 96 cM. 2e prijs: G. Maasbommel, Sparta, R'dam, 6 M. 27 cM. 3e prijs: A. Th. A. Bohl, O. D. I., R'dam, 6 M. 0.1 cM. 4e prijs: H Schriek, O. D. I., Rotterdam, 5 M. 83 cM. 80 M. Hardloopen Dames (kamp. Z. H. A. B.) Ned. Record: 10.5 sec. niej R. Fran ken. le prijs: mej. A. J. Mallon, Quick, Gouda, in 10.9 sec. 2e prijs: mej. N. Grooss, Hygica, 's Hage, in 11.1 sec. 3e prijs: mej. T. Steffelaar, Olympia, 's Hage, in 11.6 sec. 4e prijs: mcj. A. de Boeck, Holland, Rot terdam, in 11.7 sec. 2 X 80 en 2 X 100 M. Gem. Estafette (kamp Z. H. A. B.) le prijs: Olympia I, Den Haag, in 45.9 sec. 2e prijs: Olympia II, Den Haag, in 46.5 sec. 3e prijs: Holland, Rotterdam, in 46,7 sec. 4 X 100 M, Estafette (kamp Z, H. A. B.) le prijs: Pro Patria, Roterdam, in 46.5 scc. 2e prijs: Sparta, Roterdam, in 46.8 sec. 3e prijs: Olympia, Den Haag, in 47.6 sec. 3000 M. Relais (kamp. Z. H. A. B.) le prijs: Trekvogels, Den Haag, 7 min. 7,1 sec, 2e prijs; 22.4 sec. 3e prijs: 27 sec. 800 M. hardloopen (kamp. Z. H. A, B.) Ned. Record: A, Paulen, 1 min, 58 3/5 sec. le prijs: M. Robeerst, Holland, R'dam, in 2 min. 10.2 sec. 2e prijs: H. Rotteveel, Holland, R'dam, in 2 min. 12.6 sec. 3e prijs: H. H. de Mik, Trekvogels, Den Haag, in 2 min. 12.7 sec. 4e prijs: P. Dullaart, Holland, Rotterdam, in 2 min. 12,8 sec. 1500 M. Hardloopen met voorgift. Nederl. Record: A. Paulen, 4 min. 13 sec, le prijs: J Westhoek, Pro Patria, Zoeter- meer, voorgift 40 M, in 4 min. 19.5 sec. 2e prijs: A. A. W. Wolf, V. en L„ Den Haag, voorgift 20 M, in 4 min. 20.6 sec. 4e prijs: P. Dullaart, Holland, Rotterdam, Meet in 4 min 24.4 sec. Kogelstooten (kamp. Z. H. A. B.) Ned. Record: B v. Hemert, 12 M. 21)4 cM. Pro Patria, Rotterdam, 7 min. Pro Patria, Zoetermeer, 7 min. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Hedenmorgen is nabij de Langebrug bij Leiden een electrische tram aangereden door een trein, welke uit Woerden kwam. Een tramwagen werd in stukken gereden en kwam in een sloot terecht. Als door een vonder zijn er geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd. De inaterieele schade is groot. Door de tram overreden. DEN BOSCH, 23 Juni. Hedenmorgen is de voerman v, d, K. uit Bitswijk nabij Uden met zijn vrachtwagen tegen de uit de rich ting Uden aansnellenden tram gereden. De wagen kantelde met het gevolg, dat v. K. op de rails geworpen werd. Zijn hoofd werd verpletterd, terwijl den ongelukkige ook dc beenen werden afgereden. Het lijk van het slachtoffer is naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overge bracht. v. d. K. laat een vrouw met 5 kinderen achter. Gistermiddag was een bootwerker uit Schiedam aan boord van het stoomschip „Ubro", liggende in dok I van de Rotterdam- sche Droogdokmaatschappij bezig met hel lossen van ledige carbidbussen, die aan een takel werden opgehaald, toen een der bus sen uit den haak schoot. De machinist stopte niet onmiddellijk, zoodat de staaldraad nog werd opgetrokken en bovendien ging slin geren. Dc haak pakte een van de steunbal ken waarop dc luiken rusten cn trok balk en luiken omhoog. De bootwerker viel ten gevolge daarvan met balk en luiken in het 6 M. diepe ruim. Hij werd naar het Zieken huis vervoerd, waar hij korten tijd later overleed. Carry van Bruggen geeft in het „Hbl. dc volgende geestige persiflage van dc fiets in den tegenwoordigen tijd: Met het oude vischboertje spraken we over het vóór en tegen van een heel lang leven. Of het kwam door het sombere weer, dat we dien dag meer oog voor het tegen hadden we haakten geen van allen naar hoogen ouderdom. En vonden het zóó van zelfsprekend, dat de stramme sukkel, na een leven van tobben en zorg, sjouwen door -hitte en sneeuw, van de rust des doods wel geen al te grooten afschrik hebben zou, dat we er zonder meer uiting aan geven: „Jij zult óók wel geen tachtig willen wor den, is het wel?" Daar kwam de onverwachte repliek. „Geen tachtig, mensch, geen tachtig? Wel negentig ook." Wat kon die man van het leven te vragen, wat op aarde te zoeken hebben? „Maar waarom dan, Baars, zou je zoo oud willen zijn?" „Wel mensch, om te weten wat er verder op dc wereld gebeuren zal!' Om te weten wat er verder op de wereld gebeuren zal. Onvermoeid openbaarde zich daar in den ouden tobberd-voor-het-brood een belangstelling, dat niet, als bij verreweg de meeste menschen, ophield bij, en samen viel met het belang. Wc hebben hem niet gevraagd, wat hij nu in het bijzonder zoo graag zou willen weten. Want belangstelling is beperkt, ook bij de ruimsten. Was hij benieuwd naar de gevol gen van den „Doodelijken Straal" naar den levensloop van den Volkenbond, naar de verdere ontwikkeling van het film drama, of wenschte hij eenvoudig het oogeu- blik te beieven dal de laatste Garnaal, ge- vischt uit de dan bijna droge Zuiderzee, onder muziek in het Nederlandsch Museum zou worden bijgezet. Zoo heeft misschien elk mensch zijn toe komst-probleem, waar hij benieuwd naar is Ik bijvoorbeeld, zou na mijn dood nog wel eens terug willen komen om de beenen van de kinderen mijner kindskinderen te zien. Zullen de schepsels ze nog kunnen gebrui ken om te loopen, zullen ze zich herinneren, zullen ze willen gelooven, dat ze eenmaal tot loopen dienden, of zullen ze, zoo uit de wieg, naast moeder naar het Park en later, reeds onverzeld, naar de bewaarschool fietsen? Het begint er op te lijken. Mijn jongen schiet in den lach als ik hem vertel dat it vroeger rijwielscholen waren, en dat „wiel- rijden" werd beschouwd als een nog niet eens zoo héél gemakkelijk te leeren kunst dat men elkaar vroeg: kun je al fietsen7 Hij schatert, als ik gewaag van den raad aan beginnende fietsers, om toch vooral nooit te kijken, naar wat je wilde mijden, omdat ie er dan juist, zoo zeker als iets, tegen op tor nen zou van den trots bij het passeeren van de eerste bocht, die ik mij van mijzelf nog zoo goed herinner, het was op den „Djalan Lebar" te Medan, van het wèl-al- kunnen-opstappen maar nog-niet-kunnen- afstappen en zoo meer. Dit geslacht leert niet meer fietsen, hel kan fietsen, vanzelf, het springt op en rijdt weg, de hemel weet hoe! Laat medici lamenteeren over het har:, ik spreek over de beenen! Wel, de bengels brengen nog geen brief meer naar de post te voet, ze gaan per fiets naar de overburen, en zeker, ze kunnen dan ook alles op de fiets. Het is waar: ik maak van mijn nood een deugd, ik fiets, om vele redenen, zoo goeJ als heelemaal niet meer en zing nu den lof des loops. Wandelen was mijn glorie van ouds, met weemoed denk ik terug aan mijn record-dag van bij de veertig kilometer een groote twintig jaar geleden. Onherroe pelijk is het opgroeiende, fietsende kind voor de ouder-wordende. niet-meer-fietsendc moeder od Zon- en vacanticdag verloren, tenzij kind en moeder het op een accoordje gooien. En hier preekte ik niet slechts voor eigen parochie: ik kan me niet voorstellen dat deze volkomen non-activiteit der beenen als „loopstokken" zijn nadeden niet mee brengen zou. Lezer, ik heb weer als vanouds gewan deld... naast mijn grooten zoon, geen record-tochten van veertié Irilometcr meer, maar toch, op een Pinkstermorgen, in marschtempo, een-en-twintig kilometer in vier uur precies! Van Laren over Hilversum en 's-Graveland naar Weesp, na een „Lui- lak"-proeftocht over de Vuurschc naar Bilt hoven toe, van drie-en-een-half uur. En, hoewel ik een dankbaar A. N. W. B.-lid ben. speet het me toch in mijn hart, dat we heide keeren zoo heelemaal geen wandelaars tegen kwamen. Misschien óók omdat over bodig belgerinkel, nagemaakt hoorn-getoe- te<" en dito claxon-geraas. mitsgaders het in volle vaart links van den weg riiden, of in liefdevolle omstrengeling dc hcele breedte ervan beslaan, zonder eenige consideratie voor dat achterlijke span, dat zijn beenen nog gebruikt om te loopen, nietzoozeer tot de noodzakelijke genoegens van den wande laar bchooren Aanrijd ing. Zondag1 heeft hier een aanrijding plaats gehad tusschen den motorrijder M; D. uit Voorburg en een wagen van lijn 7. Het ongeluk vond plaats op den hoek van de Willem van Outhoornstraat en Laan van Nieuw Oost Indië. De motorrijder viel bewusteloos neer en werd naar de Centrale Post vervoerd. Het voorgedeelte van den motor werd ver nield. In de gemeente Lemsterland doen zich op dit oogenblik enkele gevallen van typhus voor, waarschijnlijk tengevolge van het drinken van ongekookte melk. Eenige jonge lui, waarvan één woonachtig onder de Lem mer en de drie anderen van Oosterzee, hadden Pinkstermaandag een pleiziertochtje naar Beetsterzwaag en Heerenveen gemaakt en in die plaatsen ieder een glas fosco gedronken. Daarna zijn ze, eenige dagen geleden, alle vier ongesteld geworden en is door de beide behandelende geneesheeren typhus gecon stateerd. Onder Gestel' nabij Roosendaal heeft Zon dag bij een vechtpartij, veroorzaakt door een /oude veete, Pertje Tack zijn neef Jan Tack met twee revolverschoten gedood. Heden morgen arriveerde het parket uit Breda. Ontploffing in een chemische fabriek Een doode. Gisterenmorgen omstreeks 11 uur werd in de chemische fabriek van dr. Furnee aan de Fahrenheitstraat te 's Gravenhage een geweldige, knal gehoord, waarop nog een tweede, doffe knal volgde. Toen men ging kijken, vond men in een ketelhuis, waar een ketel stond ter bereiding van chloor aethyl,£ een chemisch product bestemd voor zieken huizen, het zwaar verwonde lichaam van den 27-jarigen M., terwijl het geheele ketelhuis was ingestort. Het bleek, dat door hooge spanning de ketelontploffing was ontstaan Het slachtoffer werd oogenblikkelijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij een half uur na aankomst overleed. Een tweetal employé's der fabriek, die in de nabijheid werkten, kwamen met den schrik vrij. De hoofdcommissaris van politie, de heer Van 't Sant, en de commissaris Kramer waren spoedig op het terrein van de ontploffing aanwezig. Zooals te begrijpen is, trok in deze volkrijke buurt het geval veel belangstelling. Gisteren kwam een auto, bestuurd door C. de R. de Zeestraat uit en wilde het Noord einde te 's Gravenhage inrijden. Op hetzelfde oogenblik kwam een andere auto van de Mauritskade, zonder signalen te geven, den hoek om. De eerste auto moest daardoor uitwijken en reed het trottoir op. De auto sloeg om en de bestuurder werd aan zijn rech terarm gewond. Zondagavond werd de kapper A. F. S. te Rotterdam, bij het binnenkomen van zijn woning ,aan de Mauritsstraat aangevallen door inbrekers, die zich tijdens zijn afwezig heid toegang tot zijn woning verschaft had den. Hij kreeg eerst een slag in het gelaat en daarna een steek in de linkerduim. De inbre kers namende vlucht, waarop S. een van hen naliep door de Maurritsstraat, over den Bin nenweg naar de Jacobusstraat, waar de ach tervolgde in een huis verdween, dat hij daar na weder aan de achterzijde wist te verlaten. In de woning van S. was alles onderste boven gehaald. Hoewel een kistje met papieren ge reed was gezet, wordt er niets vermist. He denmorgen is de loodgieter J. A. M. in ver band met deze inbraak aangehouden. Tijdens het overstelpend drukke ver keer op den Goirleschen weg tijdens den wie lerwedstrijd is de 60-jarige R. uit Kaatsheu vel door een autobus overreden. Na te zijn opgenomen in het ziekenhuis is hij aldaar overleden. Zondag is door den commissaris van politie te Eindhoven naar den Bosch op trans port gesteld zekere H. van der B., uit Dussel- dorf als verdacht van verduistering van 17000 goudmark ten nadeele van een Duit- sche bank. Deze man is Zaterdag door be middeling en op aanwijzing van den commis saris van politie te Eindhoven door de recher che te Amsterdam aangehouden en naar Eind hoven overgebracht. Een en ander geschiedde op verzoek van den politie-president te Dus- seldorp. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Den Bosch in afwachting van zijn uitlevering naar Duitsch- Iand. Zondagmiddag is de monteur L. de J., uit Alblasserdam, in de Oudehaven aldaar verdronken. Hij maakte een reis mede met den motorlichter „Op Hoop van Zegen", schipper Kersbergen uit Brandwijk. Toen dit schip de Oude Haven verliet, stortte het tegen een meerpaal, waarbij de J. door den schok overboord sloeg. Personeel van den geneeskundigen dienst en van de Reddings brigade heeft nog geruimen tijd tevergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. Zondagmiddag is de 21-jarige losse werkman C. T., uit de Polslandstraat te Rot terdam bij het zwemmen in den Kralingschen Plas verdronken. Zijn verloofde en een vriend die zich met een roeiboot in de nabijheid be vonden, poogden hem nog ie redden, maat mochten daarin niet slagen. Gisteren en van daag is naar zijn lijk gedregd, evenwel zon der resultaat. Het gemeentebestuur van Zwolle heeft d< twee wethouders van Zwollerkerspel, waar van het gemeentehuis in Zwolle staat, aan geslagen in de plaatselijke inkomstenbelas ting, als werkforens. Gedep. Staten hebte dien aanslag vernietigd. Het gemeentebestuur van Zwolle is in beroep gegaan bij de Kroon een uitspraak is echter nog niet gevallen. B. en W. van Zwoller kerspel stellen nu den raad voor, van 26 dezer af de vergade ringen van het college van B. en W. te doen houden in een te Zwollerkerspel gevestigde lokaliteiten te huren, totdat de westwijziging inzake forensenaanslagen haar beslag heeft gekregen. De beide wethouders, de heer L. Reuvekamp en mr. F. baron de Vos van Steenwijk zijn niet bereid het wethouder schap te blijven bekleeden, tenzij zij de zeker heid hebben, niet als werkforens over 1924 25 in de plaatselijke inkomstenbelasting te Zwol le te kunnen worden aangeslagen. De jaar wedde van een wethouder bedraagt f 350, verplaatsing van het gemeentehuis levert te veel moei'ijkheden op. Van 31 October tot 9 November wordt te Amsterdam door den Ned. Chrysanthemum- Club in samenwerking met de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantenkunde, een Chrysanthemum- en bloemententoonstelling georganiseerd waarvoor een eere-comité is gevormd. De volgende heeren hebben zich bereid verklaard daarin zitting te nemen De heer W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, voorzitter leden de heeren jhr. G. F. van Tets, voorzitter Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantenkunde mr. H. C. Dresselhuys, voorzitter v. d. Ned. Tuinbouwraad F, J. W. baron van Pal- landt van Rosendael, G. H. de Marez. Oyens, dr. P. van Hoek, dir-generaal van den Landbouw dr. K. H. M. v. d. Zande, inspecteur van het Landbouw-onderwijs I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den Landbouw F. M. Wibaut, wethouder van Amsterdam F. J. A. M. Wierdels, wethou der van Amsterdam J. ter Haar, wethou der van Amsterdam dir. I. H. J. Vos, wet houder van Amsterdam Ed. Polak, wet houder van Amsterdam S. Rodrigues de Miranda, wethouder van Amsterdam dr. J. J. Kerbert, dir. Genootschap Natura Artis Magistra E. A. Lehman, eerelid afd Amsterdam Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantenkunde Paul May, L. J. v. d.Mae- sen, voorzitter Algemeene Winkeliers Ver. C. H. v. Lottum, voorzitter der Ver. 't Kogge schip. Om de tentoonstelling, speciaal ten op- achte der Chrysanthemum cultuur belang rijker te maken, zijn stappen gedaan om zich belangrijke inzendingen van Chrasanthe- mum-nieuwigheden te verzekeren uit Enge land, Frankrijk, Duitschland en België. De tentoonstellingscommissie heeft be sloten voor enkele belangrijke inzendingen uit ieder der landen in de kosten der inzending tegemoet te komen, door het vergoeden der vrachtkosten per vliegmachine voor de aan- te voeren collecties afgesneden chrysanthe mum bloemen. De onderhandelingen welke dienaangaan de worden gevoerd doen verwachten dat op buitengewoon fraaie inzendingen uit deze landen gerekend kan worden. Vr.: Wat is het beste middel om veen mollen te verdelgen? Antw.: Ons is geen ander middel be kend. dan het gewone mollen vangen. Ka een onzer abonncs den vrager aan eer ander middel helpen. Van hun goede eigenschappen hooren wij nooit iemand spreken. Men vermoordt hen, haalt hun eieren en jongen uit, en vernielt hun nesten. Een hooge vroedschap gelast soms haar brandweer of plantsoenperso- neel om hen uit te roeien of hun nesten te verstoren. En toch zijn zij zoo bizonder nuttig. De kraaien zijn wereldburgers, over de geheele aarde verspreid, bij ons in 6 soor ten nl. de raaf, de gewone kraai, de bonte kraai, de roek, de kauw en de ekster. Zij voeden zich evenals de mensch met alles wat eetbaar is. Zij hebben een gezegenden eetlust en kunnen daarom schadelijk, maar ook zeer nuttig zijn. Alle zijn echter zeer nuttig voor den landbouwer, roeken en kauwen zelfs van onberekenbaar voordeel. Alle kraaien verdelgen een massa dieren die zeer schadelijk kunnen worden voor land en boschbouw o.a. muizen, ratten, ham sters, insecten, slakken, kruipende dieren en kikvorschen grootere kraaien verslinden giftige adders. Roeken treden met vrucht op tegen een meikeverplaag en eten veel scha delijke torren. Zij zitten altijd achter den ploegenden boer om muizen etc. te vangen. Is er gras en planten op weiden en velden, dan verdelgen zij de slakken, sprinkhanen en rupsen. In Mei hebben zij het het drukst. De jon gen vreten vier maai zooveel voedsel per hoofd als de ouders. Zoo'n jong wil 6 tot 10 muizen per dag hebben, of vier maal zoo veel meikevers. Deze vormen den hoofd schotel. De roeken nestelen altijd bij el kaar in gezelschap van 20200 paren. De kraaien in het algemeen hooren en zien bij zonder scherp en hebben een fijn gevoel en een fijnen smaak, en een scherp verstand en geheugen. Zij houden van scherts en spel en zijn uiterst gezellig. Kraaien en roe ken houden zich graag met elkaar op en ver mengen zich zelfs met elkaar. Spreeuwen dulden zij altijd om zich heen. 's Morgens laten zij zich zoowat het eerst hooren- In den zomer doen zij een middagslaapje. De paartijd brengt verandering in hun dage- lijsch leven, al heel vroeg in het jaar Oude nesten worden weder uitgekozen en opge knapt. Zij moeten dagelijks vechten om mees ter te blijven van hun eigendom. Zoo'n nest is niet eerder dan na 5 of 6 dagen klaar, en zoolang duurt ook de moeielijkheid om het te verdedigen. Als het wijfje eieren, het zijn er 5 tot 7, heeft gelegd, wordt het nest door de anderen niet langer lastig gevallen. Bij het broeden en opvoeden van hun jongen toonen de kraaien dat zij als dieren hoog staan. AI is een kraai doodelijk gewond, als hij de macht nog heeft, zal hij nog blijven broeden. Een kraai laat nooit zijn jongen in den steek. Met al hun rooven en stelen ma- hen zij honderd maal weer goed wat zij na deel brengen door het nut dat zij doen. Verjaag dus de kraaien zoo min mogelijk, «Heen ia de hoogste noodzakelijkheid. OOK DAT NOG! tifiiXÉfisOX Oost-West, thuis is het ook niet alles! (Judge.) interessant zijn de onderzoekingen betrei- fende de warmte der sterren. Een lichtstraal van Sirius of Albebaran of welke andere ster ook, brengt absoluut geen warmte aan, toch heeft men kunnen ramen de hitte, die er heerscht door het karakter van het licht, dat zij uit stralen. Men is daarbij uitgegaan van het feit, dat een lichaam, dat in gloeien- den toestand wordt gebracht, eerst rood- maar een miniem deel van, doch als de dampkring niet op zeer belangrijke wijze stremde den doorgang der hittestralen, die de zon ons toezendt, dan zou ongetwijfeld alle vocht, dat op aarde voorkomt, in stroom zijn omgezet en ware er van organisch leven geen spoor. Er zijn echter sterren, die minder warmte uitstralen dan de zon. Zoo een is het steirc- beeld Perseus, die het tot niet meer dan 2600 graden Celsius brengt, d.i. de warmte van het electrische booglicht. Indien de zon met meer hitte uitstraalde, zou de gemiddelde temperatuur op aarde van zeer Siberischen aard zijn, n.l. 30 graden, en of er dan organisch leven mogelijk zou wezen, valt te betwijfelen. De Poolster, die eiken avond zoo rustig boven ons hoofd straalt, is heel wat warmer dan de zon, n.l. 8200 graden, nog grooter hitte straalt af de ster Vegain het sterrebeeld de Lier, die tot 12020 graden brengt, hooger gaan ook drie andere sterren in Perseus, die 13300, 15200 en 18500 graden hitte aan wijzen, het record is tot nog toe echter bij een ster in de Stier, die een temperatuur van 40000 graden moet hebben. Van zulk een hitte hebben wij, aardbe woners, geen begrip. Onder dit opschrift lezen wij in het Han- delsbl. Van tijd tot tijd worden in dagbladen frag menten van gesprekken weergegeven, die de journalist hier of daar tijdens zijn werk gehoord heeft van de omstanders. Zekere Moore heeft 'n paar jaar geleden systematisch onderzocht, waar over de menschen in het algemeen praten en bevonden, dat mannen meest spreken over zaken, geld en pleizier, terwijl vrouwen meest over kleeren en huis inrichting spreken. Dit jaar hebben de psychologen Laudis en Burtt dit onderzoek herhaald en 500 'ge sprekken opgeteekend, die zij gehoord heb ben te Columbus in Amerika, een veel klei nere plaats dan New York, waar Moore zijn onderzoekingen deed. Zij beluisterden de menschen in restaurants, in theaterloges, voor winkeluitstallingen, in barbierszaken, in kerken, op straat enz. en publiceerden de resultaten van hun onderzoek in „J. ot tne Am. Med. Sassoc." Zij classificeei den de gesprekken onder tien hoofden 1 zaken en geld. 2 mannen, 3 vrouwen, 4 kleeren en huisinrichting, 5 sport, 6 andere vermaken 7 werk aan de universiteit, 8 gezondheid, 9 zichzelf, 10 weer. In het algemeen kwamen de resultaten van Laudis en Burtt overeen met die van Moore. De meeste gesprekken van mannen betreffen hun zaken in Co lumbus 49 in New York 48 Sport en andere vermaken samen halen in Columbus 15 in New York 14 Het derde onder- 'N OOLIJKERD. Pommeransen: „Laat me gerust binnen. Ik ben m'nhcer-zelf." Dienstmeisje: „Dat kan niet. Ik heb m'n- meer al 'n half uur geleden ingelaten!" Pommeransen: „Komt uit komt uit! Ik ben uit het raam gekieperd! (Passing Show). in New York. Bij de vrouwen is de belangstel ling anders over mannen resp. 22 en over kleeren 19 in Columbus, 44 en 23 in New York. Dan spreken vrouwen in 15 over andere vrouwen. Bij gemengde gezelschappen spreken man nen tot vrouwen meest over vermaken en over zaken en geld maar bovenal ook over zichzelf, in 17 in gesprekken tusschen mannen wordt het eigen ik veel minder ge memoreerd. Vrouwen spreken met mannen ook m ae eerste plaats over vermaken, dan over klee ren en verder over zichzelf en over mannen. De maatschappelij ke positie heeft natuur lijk ook veel invloed op den aard der gesprek ken. Zakenmenschen spreken over zaken er geld in 70 van de gevallen terwijl arbei ders hierover slechts in 43 en studenter in 9 spreken. Arbeiders spreken meest over zichzelf er over andere menschen en over vermaken. Studenten spraken slechts in 8 over hur eigen werk. Gezondheid had blijkbaar heel weinig belangstelling bij de gezonde personen over wie dit onderzoek gaat. DE TWEE GELEERDEN. Twee geleerden waren in strijd. De een £as een groote, lange man, de ander een kort dik ventje. Toen de argumenten waren uit geput, werden ze, zooals vanzelf spreekt, per soonlijk en op 'n zeker oogenblik zei de lange man Jij, jij - - - - wel man, ik zou je in m'n sak kunnen steken Waarop de ander repliceerde Nou, dan zou je meer verstand in je zak hebben clan in je hoofd." GEEN GEWETEN. Mijnheer D. krijgt van z'n kleermaKer een jas thuis gebracht en zegt tegen den loop jongen „Zeg eens joggie, ik had je baas destijds zoowat een 2 el stof te veel gegeven, hij schijnt dat maar voor zich te houden, maakt hij zich daar geen geweten uit?'' „Neen, mijnheer, ik denk een broek." VANDAAG NIET MEER. gloeiend, vervolgens oranje, ten slotte blauw achtig wit licht uitstraalt en door middel van vergelijkingen met de verschijnselen, die we hier op aarde kunnen te voorschijn roepen, terwijl rekening wordt gehouden met de stoffen, waaruit blijkens de spectros- kopische onderzoekingen de sterren be staan, is men tot opmerkelij ke uitkomsten ge raakt. Vooreerst is bevestigd de langs ande ren weg gemaakte becijfering, dat de zon 2 een warmte van tusschen 5000 en 6000 gra- j werp van belang in gesprekken van mannen ""li: 1" VYcal lilLC V mi I.WUJVHVU •/vv,v I s/ ,wu t> _r -t o q den Celsius uitstraalt. Onze aarde krikt daar lis over mannen 12 in Columbus en io Oude boer: „Zeg, mènneke, wat voerde gij hier uit Ingenieur: „Er wordt hier een spoorweg gelegd. Boer; „Hier? Door mijn schuur?" BoerfC.Ja mar da'kan vandaag nie meer er zit daar 'n kip te broeien." (Life.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7