SPAARNEBANK EFFECTENORDERS OoGEN f Belast zich met de uitvoering van Vergissing UIT DEN OMTREK, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. PEN Woensdag 25 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15772 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad HAARLEM. Prov. Stalen van Noord-Holland. IJMUIDEN. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding. LEIDEN. BEVERWIJK. SANTPOORT. SPAARNDAM. HALFWEG. VELSEN-DRIEHUIS. VELSEN. VELSEROORD. HILLEGOM. NOORDWIJK. SASSENHEIM. OVERVEEN. 1 most ge hebben en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE t HAARL. I COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Eenigen tijd geleden schreven wij onder het opschrift „Geweld of overleg" een ar tikeltje naar aanleiding van eenige uitla tingen over „bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap" gedaan door den voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Fabri- kanten-Vereenigingen op de jongste alge- meene vergadering van dat Genootschap. De heer Simon Maas schrijft ons thans uit Gcnêve eerst nu kennis genomen te heb ben van ons artikel, waarvan de conclusies z.i. berusten op een onjuist en onvolledig verslag in de dagbladen over bedoelde rede gegeven. De heer Maas zendt ons daarom het nummer van „De Nederlandsche Nij verheid" toe met het stenografisch verslag van zijn rede en verzoekt ons om eer herstel Met eenige verwondering lazen wij, dal bladen als Nieuwe Rotterdamsche Courant en Algemeen Handelsblad een dusdanig relaas zouden geven van een belangrijke redevoering van den voorzitter van het Nederlandsche Fabrikantenverbond, dat wij daarin iets geheel anders zouden lezen, dan de spjeker verkondigde en nog wel zonder dat tegenspraak of rectificatie door den spreker zelf volgde. Niettemin hebben wij den letterlijken tekst met aandacht gele zen, te meer, waar ons niets liever zou zijn dan mee te dcelen, dat de vergissing aan onzen kant was en de heer Simon Maas in den kijk van de toekomstige maatschap pelijke evoluties aan onze zijde staat. Wij laten de bedoelde passage hieronder nu volgen, opdat men oordeele: Mijne Hoeren! Ik ga met een enkele op- lerkir.g voorbij de pogingen, die van an dere dan overheidszijde op het oogenblik weer hardnekkig worden gedaan, om te be stendigen de sociaal-fantastische hyper trophic waaronder wij op het oogenblik lij den. Ik doel daarbij natuurlijk* op de po gingen van zekere zijde, om meer ingang te doen vinden de fantasieën over medezeggen schap en bedrijfsorganisatie, die zeker ge vaarlijk zijn maar die het vermoedelijk nooit verder zullen brengen dan tot het stadium van agitatie. Dat stadium is echter op zich zelf al ernstig genoeg. Voor mij heeft die agitatie de beteekenis van de muziek en de film, die in de pauze gegeven worden om het publiek zoet te houden. Het is op het congres van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen door den heer Van der Weyden zeer dui delijk gezegd; wanneer er weer een hoog conjunctuur komt zal er voor de arbeiders nog veel goeds zijn te verwerven. Dat is ook mijn vaste overtuiging, en ik verheug mij in dat vooruitzicht. Echter had de door mij aangehaalde uiting, in het verband waarin zij gemaakt werd en in het kader van de daar gevoerde debatten deze be teekenis, dat rnen ook in den kring der ar beidersleiders wel voelt, dat onze econo mische toestand van dit oogenblik zich ver zet tegen een verbetering van de positie der arbeiders, dat men vreest dat de be langstelling in de arbeidersorganisaties zal verloopcn zoolang zij door den druk der economische omstandigheden improductief moeten blijven en dat men daarom gedu rende den tijd. die inmiddels verloopt, het publiek, de leden der organisaties, tracht te boeien door het opvoeren van sensatie films, zooals zijn de beschouwingen over bedrijfsorganisatie en medezeggenschap, vraagstukken, die niet au sérieux kunnen worden genomen door iemand, die ook maar eenigermate doordrongen is van de eischen, die het practische bedrijfsleven stelt: die alleen beteekenis hebben voor hen, die zoó wereldvreemd zijn, dat zij meenen, ten opzichte van het bedrijfsleven hun fantasieën, hun wenschen, hun illusies den vrijen loop te kunnen laten, of zoo gemeen, dat zij het geluk van tienduizen den, van honderdduizenden, van millioenen opofferen aan hun persoonlijke ambities. Desalniettemin zal die agitatie ons nog heel wat kwaad berokkenen, omdat zij de gees ten vertroebelt en belet, dat ook tot de arbeiders doordringt het besef van de waar achtige verhoudingen in onze maatschappij; belet, dat de arbeiders objectief luisteren naar datgene wat wij, als leiders van be drijven, krachtens het aan onze positie ont leende inzicht, krachtens het aan onze er varing ontleende gezag, hun zouden kun nen zeggen over hun positie en over de positie van het bedrijf, van welks welvaart ook de welvaart der arbeiders allereerst afhankelijk is. Niet omdat' ik vrees het uit eindelijk resultaat van die propaganda, maar omdat ik ducht haar onmiddellijk ver warrend effect, vervult het mij met zorg en smart, dat in deze moeilijke tijden aan dergelijke fantastische, onmogelijke vraag stukken een aandacht geschonken wordt die belet, dat waarachtige belangen wor den erkend en begrepen zooals mogelijk zou zijn zonder dergelijke verwarrende ele menten. Ziehier dan wat de heer Simon Maas letterlijk gezegd heeft. Ons dunkt, de cou rantenverslagen waren niet onjuist, maar gaven in heknopten vorm zeer zacht weer, wat de spreker ter vergadering ver kondigde. Hoe de heer Maas daarop dan ook nog kan reageeren is ons een raadsel. Wij lezen nu van „de fantasieën over me dezeggenschap en bedrijfsorganisatie, die zeer zeker gevaarlijk zijn, maar die het vermoedelijk nooit verder zullen brengen dan tot het stadium van agitatie." Tegen dien zin en vooral tegen de men taliteit, welke hieruit spreekt en in het verdere deel van den aangehaalden passus wordt verklaard, ging hoofdzakelijk ons bezwaar en de tekst van de courantenver slagen week daarvan niet noemenswaard af. Zoodat wij nog even ver zijn en op nieuw aan den voorzitter van het fabri kantenverbond moeten zeggen; die geest gaat lijnrecht tegen de ontwikkeling van onzen lijd in! Gij snijdt alle overleg af; gij noemt dat bij voorbaat fantasie, agitatie, de muziek, welke tusschen de bedrijven door het publiek bezig moet houden. Ziehier ons meeningsverschil; mét u wijzen wij de agi tatie van de sociaal-democraten en ook van prof. Veraart van de hand om nu -eeds de onrijpe, gedachte van bedrijfsor ganisatie en medezeggenschap tot een solitieke leus te maken voor de volgende verkiezingen. Maar wij verschillen diame traal met u van meening, wanneer gij be weert, dat deze ideeën nooit in een wer- kelijken, levenden vorm kunnen worden omgezet; dat dit alles maar larie is. Wij spreken van onrijp en bedoelen dus; dat er iets is, wat groeien moet, wat aan het ontkiemen is. Gij ontkent het bestaan van de vrucht en ziet voor de toekomst geen anderen dan den bestaanden kapitalisti- schen bedrijfsvorm, welke hoogstens ten tijde van hoog-conjunctuur den arbeiders 'n ietwat hooger loon uit een toevallige winst kan geven, maar waaraan in wezen niets te veranderen is. Wij zien een maatschap pelijk proces in die „fantasieën"; gij slechts een domme of misdadige misleiding van de massa, omdat aan den bestorven toestand toch niets te verhelpen valt. En nu kan men er niet mee af, door te beweren: „het is nu geen tijd voor nieuwe theorieën", want noch de natuur, noch de maatschap pelijke evolutie vraagt er naar of het ons gelegen komt, dat ontkiemend zaad ook werkelijk groeit. Daar staan maar twee mogelijkheden tegenover: laten groeien of plat trappen. Wij willen het eerste en naar wij uit de boven geciteerde rede meenden te lezen, wil de heer Simon Maas het laatste. Wanneer wij dat mis hebben, zal dat toch nader moeten worden aange toond: uit de rede blijkt het niet, integen deel! TREINVERTRAGING. Maandagmiddag kon de trein van Bever wijk, die half twee van hier vertrekt, de spoorbrug niet oprijden, daar de brug door zon en wind ontzet was geworden. Een IJmuider trein werd klaar gemaakt en naar deze zijde van de brug gereden, waarin de reizigers zouden overstappen. Deze waren reeds uilgestegen, toen de brug weer berijd baar bleek, zoodal de trein van Uitgeest er toen over ging. De trein had door dit op onthoud ruim een half uur vertraging. WEDEROM EEN DIEFSTAL IN DE ZWEMSCHOOL AAN DE HOUTVAART. Door den opzichter werd de hulp der po litie van Bloemendaal ingeroepen, die giste renavond twee jongens in arrest stelde wegens diefstal van portemonnaies. Het waren zekere K, en Le R. die bekenden in de laatste drie weken niet minder dan tien portemonnaie's uit kleedingstukken te heb ben ontvreemd. Voorloopig werden zij in het arrestantenlokaal te Overveen opgesloten. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor afwijzend te beschikken op een adres van J. A. de Boer, technisch ambtenaar bij het Provinciaal Waterleidingsbedrijf, te Zaandam, houdende verzoek om verhooging van pensioen en uitbetaling van vermeend achterstallig salaris. Zij stellen voor om te koopen ten behoeve van liet Waterleidingbedrijf eenige perceelen grond le West-Zaan en te verkoopen eenige andere perceelen in diezelfde gemeente, van de gemeente Opperdoes voor de som van 17987.36 over te nemen haar laagspan ningsnet, ten behoeve van het Prov. Water leidingbedrijf om te koopen een perceel grond groot 1000 M2, onder de gemeente Edam voor 3.50 per M2., ten behoeve van het P. E. N. met de N. V. Alkmaarsche Le- derfabriek een ruiling aan te gaan van grond, gelegen onder de gemeente Oudorp en te verkoopen aan de gemeente Heems kerk een perceel grond groot 320 M2.; goed te keuren een vierde suppl. begroo ting voor 1923 der provinciale inkomsten cn uitgaven groot 4.632..310 en een twee de suppl. begrooting dienst 1924 groot 798.100. Uitbreiding Provinciaal Electr. Bedrijf. Ged. Staten stellen voor, een tweede suppl. begrooting vast te stellen ten behoeve van het Prov. Electrisch Bedrijf. Deze suppl. begrooting is groot 502.200 en zal dienen om het net uit te breiden met een hoog spanningskabel in de gemeente Hilversum, in de richting van de grens der provincie Utrecht; voor het verbeteren van het laag spanningsnet der gemeente Opperdoes; bouw van een hoogspanningsleiding van Op perdoes naar Medemblik en van een laag spanningsnet in laatst genoemde gemeente; bouw van laagspanningsnetten in de ge meente Warmenhuizen, Harenkarspel, Oude Niedorp. Nieuwe Niedorp en in de gemeente Bovenkarspel; bouw van een laagspannings net te Volendam en te Jisp; leggen van een telefoonkabel van Zwaagdijk naar Medem blik alsmede puperusatie van den bestaanden telefoonkabel AlkmaarHoorn en het ma ken van enkele uitbreidingen van het be staande nel. Bij deze voorstellen merken Ged. Staten o.m. op: De gemeente Opperdoes heeft haar laag spanningsnet met toebehooren aan de Pro vincie ter overneming aangeboden. Volgens de gemaakte berekeningen kan deze laatste de stroomvoorziening te Opperdoes met eene sluitende exploitatie ter hand nemen, indien het net kan worden aangekocht voor de dezerzijdsch berekende boekwaarde ten bedrage van rond 24.000.verminderd met de kosten, die vereischt worden om het net in deugdelijken staat te brengen en die volgens raming ongeveer 5.400,zul len bedragen. Ten einde het net op dien grondslag te kunnen overnemen en de ex ploitatie te gaan voeren wordt derhalve een bedrag uitgetrokken van 18.600voor de overneming en 5.400.voor de ten laste der Provincie komende kosten van netsver- beteringen en vermeerdering, of te zamen 24.000.—. De gemeente Medemblik heeft aan Ged. Staten verzocht, de stroomievering aan huis aldaar door het Provinciaal Electriciteits- bedrijf ter hand te willen laten nemen. Aan gezien dc electrificatie van Medemblik eene welkome verbetering der rentabiliteit van de in de West-Friesland aangelegde hoog spanningsgeleidingen beteekent, bestaat le gen inwilliging van dit verzoek geen be zwaar. De kosten van de daarvoor te maken hoogspanningsverbinding tusschen het hoog spanningshuisje te Opperdoes en Medemblik en die van het laagspanningsnet aldaar wor den te zamen op 62.500geraamd. De gemeente Winkel en Nieuwe Niedorp wenschen geen aansluiting aan het Prdvin- ciaal net. Ged. Staten achten de bezwaren, vooral ontleend aan het feit dat de levering van electriciteit afbreuk zal doen aan de resul taten der gasfabriek in die gemeenten, on gegrond, omdat voor het gas uitbreiding is te vinden van het stelsel voor gas. Ged. Staten meenen dat de Provincie de voor ziening van electriciteit nu ter hand moet nemen, omdat de gemeenten tot nu toe zulks nalieten. Nu voor de verbetering en uitbreiding der stroomievering te Edam, een crediet be schikbaar is gesteld, is van verschillende zijden verzocht ook de stroomvoorziening van het dorp Volefldam, behoorende tot de gemeente Edam, ter hand te nemen. In ver band met de gevoerde besprekingen met het gemeentebestuur wordt een post daarvoor uitgetrokken. Het werk zal echter alleen dan worden uitgevoerd, indien zekerheid verkregen is van een zoodanig aantal aan sluitingen als volgens de opgemaakte renta- biliteitsrekening noodig is om de kosten be hoorlijk te dekken. gehoor voor de prachtige uitvoering van het verplichte nummer en bij het vrije nummer kon men het genot waarnemen, dat het pu bliek smaakte. Een groot en langdurig ap plaus was de belooning. Diemen's Kapel verkreeg den Isten prijs met 82 punten en Beverwijk mocht tevreden zijn met eersten prijs met 70 punten. Ook in den eere-wed- strijd kon dc jury er niet toe overgaan een prijs toe te kennen. Dit zijn wij niet meer gewoon, getuige het concours vorig jaar te Utrecht, wat ieder nog wel in het geheu gen ligt. Ongeveer 10 uur werd dc reis vanaf Edam, huiswaarts aangevangen, alhoewel niet enthousiast, heerschte toch een gezellige druk.te aan boord en onder opgewekte mu ziek werd dc tijd van de lange reis genoe- gclijk gekort. Onbestelbare stukken. Lijst van onbestel bare brieven en briefkaarten, van welke de Directie: Mr, Th. WESTERWOUDT. -V*.L Personalia. Të 's-Gravenhage slaagde voor het examen Nijverheidsonderwijs akte N III de heer Ch. Brilman, alhier. Personalia, De directeur van het telegraaf kantoor alhier, de heer J. P. Lambert, heeft eervol ontslag uit den dienst verzocht met ingang van 1 Augustus a.s. Personalia, Bij Kon. besluit van 20 Juni is voor den duur van 'het studiejaar 1924 1925, benoemd tot rector-magnificus der Rijksuniversiteit, alhier, rar. A. J, Blok. Bij koninklijk besluit van 20 Juni is, met ingang van 1 Juni 1924, voor den tijd van 5 jaren benoemd tot secretaris van het College voor dc Viss.clicrijerf, de heer mr. F. G. Scheltema, hooglecraar aan de Rijks universiteit te Leiden; is goedgekeurd, dat de benoemde betrekking bekleedt naast die van hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Kantongerecht. W. M. van VI., gemeen tebode heeft met zijn rijwiel aan de linker zijde van de Breestraat gereden. Eisch f 4 of 2 dagen. Joh. van V., stalhouder, had terecht moe ten staan wegens het laten loopen van varkepg op het land van den stalhouder en veehouder* P. P. de Jong, aldaar. Beklaagde was niet verschenen, f 4 of 4 dagen. B. C. de N., C. Gl., H. St., J. H. M., J. Chr., N. H. K., W. B„ W„ J. v. d. B., P. K., C. C. de L., 1.1. P. R.J. de V. en J. M. had den geloopen op grasland van den heer F. Dieben aan den Maredijk. De jongelui be weerden op de kade te hebben geloopen- De zaak werd nu tot Woensdag a.s. uitgesteld. Tegen D. S., fabrikant, werd bij verstek f 5 subs. 5 gdagen geëischt wegens het niet be hoorlijk volgens de eischen der wet de werk plaats te hebben ijigericht. G. T., scheepsbouwer had in de werkplaats geen arbeidslijst voorhanden gehad. Tegen hem werd geëischt drie geldboeten van 3 subs. 3 dagen voor elke boete. Tegen G. O., melkverkooper werd wegens na 's avonds 8 uur melk verkoopen geëischt 4 of 4 dagen. J. G. T., kapper had met een kruisnet in een sloot onder Voorschoten gevischt, zon der vergunning van den eigenaar Van Vianen aldaar. Eisch 10 of 10 dagen. B. T., 18 jaar, koopman, had met een rij wiel gereden zonder licht. Eisch 2, subs. 2 dagen. Hendrika G. v. d. Z., bediende bij eon broodbakker, had 's morgens voor 10 uur brood afgeleverd. Eisch 2 of 2 dagen. Waar geen plaatsnaam is vermeld, zijn deze woonachtig te Leiden. Th. L. H. chauffeur van een autobus te Noordwijkerhout had, in die gemeente den weg versperd voor zijn concurrent autobus houder Schalkers, eisch 10 of 10 dagen. Burgerlijke Stand, Ondertrouwd: J. M. Wijnbeek en J. Varik. W. Derogce en J. Timmers. J. W. v. d. Zand en C. H. Graafmans. J. C Botermans en M Broek hof. C. J. Briejer en A. W. Leopold. C. J. F. Hosman en A. J. A. M. Langezaal. J. v. Dinten en A M. Egberts. L. Rietkerken en E. P. Robbers. H. v. d Waals en H v. Leeuwen. H. W. Onder water en H. C. Koet. L. J. Brusséc en B. H. v. d. Berg. J Labordus en S M Kolderman. K. Betgen en J. Dekker. W. F. Prevoo en K. A. Doorn. Brandje. Gisterenmiddag ontstond brand, aan den Koudenhorn bij wed. Los. Door het spoedig optreden der branweer werd de brand spoedig gebluscht, zoodat het vuur binnenshuis beperkt bleef. Aardbeien. Dc aardbeien zijn vandaag voor het eerst geveild voor dc export. De z.g. „Amazone" werden nog weinig aange voerd, doch brachten 'n redelijken prijs °P: de vroege daarentegen waren minder ge wild cn brachten per slof op van 7080 cent. Dc goede export-aardbeien brachten van 35 tot 40 cent per kilo op. Bekroning. Zondag heeft de Beverwijk- sche Harmoniekapel op het concours ie Edain een eersten prijs behaald in de eere- afdeeling Harmonie, met 70 punten. De boottocht, georganiseerd ter gele genheid van het concours te Edam is uitste kend geslaagd. Begunstigd door prachtig weer, voer men des morgens ongeveer half 10 af uit de ha ven. Allen waren vol verwachting en span ning naar den afloop van het concours, daf des 's middags zou plaats hebben. De tocht werd gedaan over de Zuiderzee, die bij dit prachtige heldere weder een schoonen aan blik opleverde. Ongeveer half twee stapten allen aan wal en maakten een wandeltocht naar het oude stadje Edam. Tegen 4 uur kwam Beverwijk in het strijdperk en was alles een en al afzenders onbekend ziji. Terugontvangen in de le helft der maand Juni: Brieven Binnen land: De Ruyterkade 170, Amsterdam; Me vrouw B. de Bruin, Amsterdam; Fam. M. Rijswout Amsterdam; Letter T 2813 Bur. de Courant, Alfen a. d. Rijn Mevrouw Hen driks Knapen, Utrecht. Briefkaarten Binnenland: 2 stuks zonder adres; Zuster Kuyh, Santpoort Mcerenberg; Fam. P. v. Munster, Amsterdam; Johh. K. Benkers, Schiedam; J. Toobenburg, Amster dam; Zr. Arentse Utrecht; Zr. Thijmsma idem Zr. Koster idem; Mej. E, de Vries, Amsterd- dam; Graens, Naarderhoogcrbrug bij Gronin gen; P. Dramen Amsterdam, 2 stuks. Briefkaarten Buitenland; Frb. E. Uhlraann, Frankfurt a Main; Fam. W. Bandsche Memel; 1 zonder adres. Aanrijding. Een 13-jarig dochtertje van S, werd in de Cronjéstraat aangereden door de vrachtauto vau den bierhandelaar B., ivaarbij het meisje haar linkerarm bezeerde, terwijl haar fiets defect was. De politie stelt een onderzoek in. Nieuw schip. De groote, te Geertrui- denberg nieuw gebouwde stoomtrawler Proef IJ M 36 van dc Mij. Noorderlicht, heeft met goed gevolg op de Noordzee proefgestoomd. Het schip voldeed uitste kend en heeft aan alle gestelde verwachtin gen voldaan. De Proef is heden tér visscherij vertrok ken. Het schip krijgt ook een nieuw soort net, waarmede op deze reis gevischt zal worden. Een droeve plechtigheid. Onder groote belangstelling werd alhier Dinsdagmiddag op de begraafplaats De Biezen, het stof felijk overschot ter aarde besteld van den op zoo ongelukkige wijze om het leven ge komen knaap Jacob van der Vlerk. Onder de aanwezigen was de wethouder van Vel- sen de heer Landeweerd, de directeur van de ambachtsschool Zeeman, waar dc over ledene pas zijn eindexamen had gehaald, en waar hij een van de beste leerlingen was. Verder was ook tegenwoordig de Directeur van de Melkinrichting Velsen met zijn zoon, door welks auto de ongelukkige werd ge grepen, Nadat de kist in de groeve was neergelaten, nam Ds. Koopmans van Bloe mendaal het woord en schetste het karak ter van den jeugdigen ontslapene. Hij was een toonbeeld voor allen, een ware gods dienstige jongen, Spr. had hem vier jaar onder zijn leiding gehad, en 't moet een troost voor de ouders zijn, dit te kunnen getuigen. Hierna nam de heer Sluiters het woord, die eveneens den ontslapene schet ste als een der beste leerlingen der Zon dagsschool. Niets was hem te veel en het was een jongen met talent. Vervolgens be dankte een oom van den overledene, Ds. Samplonius uit Groningen voor de belang stelling. Diep onder den indruk verlieten allen d°n doodenakker. Concours. Op 17 Aug. a.s, neemt het Fanfarecorps „Kunstkring" deel aan het Groot Nat. Concours te Beemster, Het komt uit in de le afd. Fanfare, met liet verplicthte werk „L'Antigone" ouverture van Rousseau, en als vrij nummer „Rabeus," Ouverture van Deneufbourg. Verloting. De verloting ten bate van het St. Josefsgebouw, die aanvankelijk plaats zou hebben op 29 Juni a.s., is bij goedgunstig be sluit van B. en W. uitgesteld tot Zondag 6 Juli. De oorzaak van dit uitstel is gelegen in een te houden uitvoering van Het Amster- damsch Schouwtooneel, dir. Vincent Berg- hegge met het bekende en fraaie stuk „Som tijds zijn droomen openbaringen Gods." Voetbal. A.s. Zaterdagavond zal op het terrein aan den IJweg een wedstrijd gehou den worden tusschen Halfweg I en Sloterdijk I, ter gelegenheid van het behaalde kam pioenschap. Deze wedstrijd wordt opgeluis terd door de welwillende medewerking der muziekvereeniging „Eensgezinheid, de af- marsch heeft plaats vanaf het clubgebouw te kwart voor 7 ure, aanvang van den wedstrijd te half acht. Eensgezindheid heeft voor dezen wedstrijd een fraaien prijs beschikbaar ge steld. De Sacraments-proccssic. Een prachige Juni-avondzon bescheen den heerlijk mooien tuin van de pastorie der St. Engelmundus- parochie te Driehuis. Geen windje bewoog de bladeren der hoornen, een plechtige stilte heerschte in de natuur, als was zc in af wachting van de komst van haren Schepper, Die zich dezen avond door de Lommerrijke lanen van den pasiorietuin zou laten rond dragen. Het was Zondag, onder het Octaaf van Sacramentsdag, en de parochianen van Vel senDriehuis vieren op dien dag, onder de bezielende leiding van hun pastoor hun sa cramentsfeest. Na een kort Lof en een schoone predicatie van den WelEerw. heer C. Vis, kapelaan te Haarlem, openden zich de kerkdeuren, en, voorafgegaan door het H. Kruis, trad de schoone en indrukwekkende processie naar huiten. Hef Driehuizer Harmoniekorps „Soii Deo Gloria" wachtte reeds buiten aan de kerk, en onder de opwekkende tonen der muziek, trok de lange stoet in prachtige orde door de lanen van den lommerrijken tuin. Wat in die schoone processie wel het meest te bewonderen viel? Of de schaar van meisjes, die rozenblaadjes strooiden langs den weg, dien Jezus achter hen volgen zou' Of dc lange stoet van 40 grootere meisjes, als Engelen gekleed, die in hun schitterende tooi van wit met goud, een prachig effect maakten tusschen de groene, bloeiende zo merweelde, die hen omgaf? Of de levende beelden, door den vindingrijken geest van den ijverigen pastoor der parochie, den Z.- Eerw. Heer J. F. v. d. Meer, hier en daar op de schoonste gedeelten van den tuin ge plaatst? Het was werkelijk treffend om te zien, hoe de, ook als Engelen gekleede meisjes, zoolang dc processie duurde, in diep eerbiedige houding in aanbidding neer gebogen lagen, of de handen smeekend naar Jezus uitstrekten. Het viel te verwonderen, hoe de nog zeer jeugdige meisjes, zoo lang onbeweeglijk konden blijven! Ook de schare van de eerwaarde Zus ters van de „Voorzienigheid" in hun helder blauw gekleurde mantels verhoogde den luister der processie! Hier en daar zag men tusschen den stoet een groot aantal mis dienaars in witte togen, verderop in roode togen en weer verderop in blauwe togen, allen even eerbiedig en ingetogen voort gaande. En dan die heerlijke lanen en laantjes, waar men door henen trok! Hier een prach tige groen-overwclfde allée, waarboven bij den ingang met schitterende letters: „Ave Maria' prijkten, en aan 't eind waarvan men een schoon Maria-beeld, zich in het half donker zag afteekenen, Daar een bloemen- heuvel, waarop een H. Hartbeeld prijkte, waarbij twee Engelen als levende beelden in aanbidding ncderknielden. En voortgaan de, zag men telkens afwisseling, telkens iets, wat het oog boeide. Het Allerheiligste werd onder een prachtig baldakijn gedragen, door den Zeer Eerw. Pater van Croonen'burg, den met drie Broeders alhier gearriveerd is, om zich te vestigen in het nieuw opge richt Missiehuis te Driehuis. Onder den rondgang werden door de parochianen ver schillende liederen gezongen, welke door het Harmoniekorps keurig begeleid werden. En toen Jezus eindelijk bij het schoone rustaitaal was aangekomen en door den priester daarop uitgesteld was, werd door den Zeereerw, Heer Pastoor, met zijn duide lijke door alles heenklinkende stem het Evangelie gelezen, waarna het zangkoor der Parochiekerk op zeer verdienstelijke wijze een hymne ter eere van het H. Sacra ment ten gehoore bracht. Hierna gaf de Priester aan de eerbiedig neergeknielde menigte den zegen met 'het H. Sacrament en werd Jesus weer in plechtigen rondgang naar de kerk teruggebracht! Daar onder de ge welven der kerk, klonk vol, plechtig en treffend een heerlijk danklied, door alle ge- leevigen uit volle borst meegezongen en na nogmaals.den zegen met het Allerheiligste ontvangen te hebben, keerden de parochia nen gelukkig cn voldaan huiswaarts. Waar lijk, de Katholieken van Velsen-Driehuis, weten den God der Altaren te huldigen. Diefstal. Een bloemenkoopman uit Bever wijk had blijkbaar bloemen noodig en was Maandagavond 12 uur op Wijkeroog bezig ze in een anders tuin te plukken. Deswege kreeg hij een proces-verbaal en omdat hij daar niet mèe tevreden was, ook nog een voor het maken van burengerucht. Uitbreiding. Aan de N. V. Ver. Kon. Papierfabrieken is vergunning verleend tot uitbreiding harer fabrieken alhier, door het oprichten van een houtwasscherij. Wegenverbetering. Een groot ge deelte van den Driehuizer Kerkweg is ver nieuwd. wat en zeer groote verbetering is. Ook de verbreeding v. d. spoorwegovergang ijl den Zeeweg is een uitnemende verbete ring voor het verkeer. Maar dc Hagelinger- weg tusschen dc R. K. kerk te Driehuis en den Biezenweg eischt dringend herstrating, daar deze weg haast onbegaanbaar is door de vele kuilen. Burg. stand. Geboren: z. van C. J, M. Suiker-v. d. Bronk. d. van G. van Os- Zwaan. d. van J. Kraayer-Menke. d. van M. M. Jonker-Kerkhoven. Overleden: k. van C. J. Christensen en M. Houtgraaf. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vereeniging voor Christe lijk Volksonderwijs, alhier. Bijenteelt. Wij bezochten dezer dagen de bijenhouderij van den heer A. A. de Groot, aan de Brouwerlaan alhier, Wie be lang stelt in het leven van deze nijvere mooie met glas rondom afgesloten toonkast eens wil zien, gaan eens een kijkje nemen. Het is zeker de moeite waard, R. K. Bibliotheek. Nu de drukke tijd in ons bedrijf is aangebroken en cr dus wei nig of geen tijd tot lezen overblijft, wordt de hoererij eenige weken gesloten om tc worden herzien. Mogen wij onze lezers vriendelijk aanmanen, Donderdag de nog in hun bezit zijnde boeken terug te brengen? Men doet daarmede het bestuur een goeden dienst. Intronisatie. Vrijdag zal op de speel plaats der St. Joseph-Jongensschool een groot H. Hartbeeld plechtig worden ge- introniseerd. Dit beeld is een geschenk der schoolgaande jongens. Des morgens begint het feest met gene rale communie der kinderen, terwijl te half elf de inlronisatieplechtighcid plaats heeft. Wij vertrouwen, dat zeer velen van hunne belangstelling zullen blijk geven, bijzonder de ouders der kinderen. Bovendien is het I'eest van het H. Hart voor deze plechtig heid wel bijzonder geëigend. Personalia. Te 's-Hertogenbosch slaagde aan de kweekschool „Mariënburg" voor het examen L. O. mej. M. Alkemade, alhier. Gemeenteraad. Deze komt a.s. Donder dagavond te 7 ure in Openbare Vergadering bijeen, ter behandeling der volgende agenda: 1. Installatie nieuw gekozen Raadslid. 2. Ingekomen stukken en Medcdeelingen. 3. Benoeming leden Centraal stembureau in de vacature B, P. Roest en G. Lekker- kerker. 4. Comptabiliteit 1923. Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Vooruit. OFGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. 5. Tijdelijke belegging van beschikbare leening voor waterleiding aan de gemeente Haarlemmermeer. 6- Balans Grond- en Woningbedrijf. 7. Balans Woningbouwvereeniging „Voor uitgang." 8. Gasvoorziening woningen Hollander en Ruijgrok, Warmonderdam en woningen aan de Steene brug. 9. Verkoop bouwterrein aan Rusthofflaan. 10. Verordening op speelterrein „Sport- hoff." 11. Regeling huur Sporthoff met Nicoia. AUTO-ONGELUK. Gisternacht half twee is vermoedelijk ten gevolge van den mist, die er hing, een auto in het water gereden aan de Haarlemmer vaart te Leiden. Het geschiedde bij de bocht, ongeveer tegenover het molentje aan de ovm-zïjde der vaart. In dc auto bevonden zich ffjf personen, de bestuurder-eigenaar, de bloemist F., uit Sassenheim en dc echt- peren Jansen en De Mooi, wonende aan den Morschweg te Leiden. De auto met in zittenden reed met flinken gang het water in.Van de inzittenden wisten zich beide e.cht- paren te redden, maar de besturder F., 49 jaar oud, is verdronken. Eerst geruimen tijd later werd hij opgehaald en hoewel nog po gingen tot behouden van drenkelingen wer den aangewend, kon slechts de dood wor den geconstateerd. Van de auto was niets meer te zien. In den loop van den dag is de auto opgehaald. Bezuiniging bij de H. S. M. Op 29 Juni a.s. wordt ploeg 37 van Weg en Werken alhier opgeheven en zullen twee arbeiders naar Haarlem en drie naar Zandvoort wor den overgeplaatst. De ploegbaas M. Stapri zal dan weder als wegwerker fungeeren Wij hopen, dat deze bezuiniging geen na- deelige gevolgen zal hebben en het traject niet te uitgestrekt zal blijken te zijn, om van de ploegen Haarlem en Zandvoort op voldoende wijze te kunnen onderhouden worden. Diefstallen van groenten. Door den tuinder K„ uit Haarlem, die van verschil lende eigenaars te Overveen gronden in huur heeft, waarin hij door noesten arbeid een levensbeslaan vond en dagelijks zija beste krachten cr aan besteedde, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat van zijn rijpen oogst dagelijks groenten werden, ontvreemd. Vele nachten had hij zich ver dekt opgesteld, om den dief op heeterdaad te betrappen, wat hem tot nu toe niet mocht gelukken. Den vorigen dag vermiste hij weder groenten en besloot, ten einde raad, om de politie van Bloemendaal hiervan in kennis te stellen. Het resultaat was, dat bij een buurvrouw de gestolen groenten in een. schuurtje werden gevonden. Zij bekende, dat haar echtgenoot, zonder eenig bezwaar, vorige diefstallen had gepleegd. 25 JUNi BERLIJN ip.billioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANIA BAZEL NEW-YORK ROME EERSTE KOERS 0.63 14.- 12.10 0.38 11,521/s 70.85 45— 35.9. 47.30 2.661/2 11.55 LATERE KOERS brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1