Raadsvergadering Beverwijk. DE SPAARNEBANK KUNST EN KENNIS. Berichten uit onze vorige oplage. RADIO-OMROEP PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Een record. Alle agenda-punten onder dan hamer doof" De vergadering duurt een half uur DRIEHUIS. EDAM-VOLENDAM. p MONNIKENDAM. ASSENDELFT. KROMMENIE. HEEMSTEDE. OVERVEEN. SCHOTEN. HAARLEM. Mond- en klauwzeer. Botsing tusschen auto eii trein. V. K. J HEDEN Het Missiehuis te Driehuizen. De eerste bewoners. Een geheime branderij ontdekt. BURGERLIJKE STAND. De drie in Amerika vermoorde Japanners. De verduistering hij de Fed. van Pers. in Openb. Dienst. De a.s. geallieerden-conferentie in Londen Auto-ongeluk te Leiden. Een doode. De toestand in Berlijn. De industrieele obligatie. Van New York naar San Fran cisco in één dag. De militaire controle D%i Engelsche gezant in Mexico. HOE DE NAAIMACHINE WERD UITGEVONDEN. van de voor ons land be langrijkste stations. "dagelijks Desverlangd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kampervest 23 - Telef. 3620. Gisteravond vergaderde, te kwart over 7 uur, de raad dezer gemeente, onder voorzit terschap van Burgemeester Strick /an Lin- schoten. Afwezig: dc heeren VAN HELDEN en STEENVOORDEN. Als punt 1 vermeldt de agenda: Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer plaatselijke inkomstenbelasting 1924—1925. De heer GORTER wil er de aandacht op vestigen, dat, wat betreft de inkomsten, het hoogtepunt is bereikt. Men dient, aldus spr., met dit stadium re kening te houden. Zonder stemming of verdere discussie wort het voorstel van B. en W. goedge keurd. Aan de orde is dan punt 2: Regeling financieele aangelegen heden dienst 1923. Zonder stemming of discussie worden de door B. en W. voorgestelde bedragen goed gekeurd. Overgegaan wordt tot punt 3 der agenda: Voorstel aansluiting onderlinge risico Vereeniging van Ncderland- scbe Gemeenten. Aan dc orde is punt 4: Voorstel opzegging regeling Wijk aan Zee en Duin betreifende toela ting leerlingen O. L. School, Zonder stemming of discussie wordt het /oorstel van B. en W. goedgekeurd. Overgegaan wordt tot punt 5 der agenda: Voorstel uitbreiding personeel gasfabriek met een hulpstoker. Zonder stemming of discussie aldus beslo ten. Aan de orde is punt 6: Voorstel voorloopige vaststelling partieel uitbreidingsplan. Zonder stemming of discussie wordt aldus besloten. Aan dc orde is punt 7. Voorstel in zake onbewoonbaar verklaring van woningen. Zonder stemming of discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Overgegaan wordt tot punt 8: Verlenging termijn ontruiming on bewoonbaarverklaring woningen. Na cenige verklaringen wordt het voorstel van B. en W. zonder stemming goedge keurd. Aan de orde is dan punt 9: Onderzoek geloofsbrief benoemd verklaard raadslid M. C. M. Brand jes. Als leden van de commissie worden be noemd: de Zwager, v. Zutphen en Sluijs. Na baar onderzoek verklaart dc commis sie, bij monde van den heer DE ZWAGER, dat de geloofsbrief van den heer Brandjes is goed bevonden. In stemming gebracht, wordt de heer Brandjes met algemeene stemmen benoemd verklaard. Ingekomen stukken en mededelingen. Medegedeeld wordt: dat de heer L. Hor- garde als raadslid heeft bedankt evenals de heer Sluys De mededeelingen worden volgens voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van „dc Hanze" om subsidie, zal bij de begrooting worden behandeld. Ingekomen zijn: Een verzoek om subsidie tot 250.voor de Intern. Bloembollenten. 'oonstelling in Groenendaal. (Naar B. ca W. om prae-advies.) Een verzoek van „Eendracht maakt macht" „dc Hanze", e.a„ om de jaarlijksche hard draverij weel op de Breestraat te doen Dlaats hebben. De VOORZITTER wijst er op, dat bedoelde bevoegdheid ligt in handen van den Commis saris van de Koningin. Staat deze het toe, zal door den raad met de meeste royaliteit worden gehandeld. De heer BROUWN zag gaarne, dat de raad zich hieromtrent uitsprak. De VOORZITTER acht dit niet gewenscht. Het adres wordt voor kennisgeving aange nomen. De VOORZITTER deelt nog mee, dat de voorgestelde plantsoenwijziging op de Bree straat niet is doorgegaan. Vervolgens is de proef van het 2-maan- delijksch innen van gas- en clectriciteitsgcl- den, bij een proef gebleven. De oude rege ling wordt weer hersteld. Bij de Rondvraag dient dc heer MATERS een motie in ten gunste van bet adres terzake de harddra verij. De heer SLUYS wijst er op, dat het ge meentebelang ten zeerste zou worden be voordeeld door het toestaan ervan. De motie Maters wordt aangenomen met den heer de Zwager tegen. De heer STEIN vraagt inlichtingen om. 'rent het niet doorgaan van plantsoenwijzi» beer GORTER vraagt waar de beloofde banken in het villapark zijn gebleven. De heer VAN ZUTPHEN vraagt naar den Gemeentelijken Ophaaldienst, De VOORZITTER antwoordt den heer Sluys, dat deze vraag nog in behandeling is. (Gorter/: de banken konden wegens ge- brek aan werkkrachten nog niet worden ge plaatst. Spr. belooft de aandacht van het college. (Steijn) Spr. wijst op het algemeen verkeer. Breeder maken bederft het natuurschoon en verplaatsen van den doorgang bcteekent groote schade voor den aanwonende. Dc vergadering wordt dan gesloten. R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria". Ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan heeft bovengenoemde vereeniging een festival uitgeschreven op Zaterdagavond 16 en Zon dag 17 Augustus, voor Harmonie- en Fan. fare-gezelschappen en zangverecnigingen in den prachtig daarvoor geschikten en lom merrijken tuin van de lunchroom „Wester- veld" tc Driehuis, gelcgenbij de spoorweg- halte. Als prijzen' zullen onder de deelne mende vereenigingen worden verloot een prijs van 100, een van 56 en een van 25. Tevens zullen er verguld-zilveren me dailles beschikbaar gesteld worden als pu blieksprijzen. Bij den ingang zal ieder een stembiljet ontvangen. Vereenigingen, welke geen inschrijvings biljet ontvingen, kunnen deze nog aanvra gen aan het secretariaat, Noorderdorpstraat 2i Sontpoort. VOLENDAM II— POST- EN TELE GRAAF II (AMSTERDAM) 1—1. Zondag j.l. speelde Volendam II tegen een tweede elftal van het Amsterdamsche Post en Tegraafpersoneel. Het was een kalme, doch mooie wedstrijd. Vóór de rust neemt Volendam II de leiding, als in een schermutse ling Konter den bal in het doel rolt. Na de rust volgden weer gevaarlijke mo menten voor de bezoekers en haast loopt Konter *n tweeden keer den bal in 't doel, als de keeper nog juist op tijd ingrijpt en het tweede punt voorkomt. Even later helpt de lat een tweede punt keeren voor de Post mannen. Even vóór het einde komt de ge lijkmaker uit een penalty. VOLENDAM l-POST EN TELEGRAAF I AMSTERDAM 1—3. Spoedig na den aftrap heeft dc Post- keeper een bal op te vangen van P. Jonk. Nog even later gaat weer een gevaarlijk schot voor de Postmannen over. Oók dc Volendammcr keeper krijgt een gelegenheid om te redden. De Postmannen zijn echter steeds ster ker, al krijgt de thuisclub menig kansje. Nadat de Amsterdammers het eerste punt gemaakt hebben, moet hun keeper reddend optreden. Bij een corner vóór het Postdoel missen de Volendammers een mooie kans. Het spel gaat nu gelijk op en blijft geani meerd tot aan de rust. Na de rust begint het kalm, de Postman- men zijn nog steeds sterker. Het vooruit zicht, om na deze match ernóg een te moe ten spelen, drukte de ammo der thuisclub naar beneden. Hun spel is weinig waard. Toch heeft de Postkeeper nog vele gevaar lijke schoten te keeren en mist de thuis club vele mooie kansen eerst is het Groot die den bal overschiet, dan weer Lauw die naast schiet. Een tweede punt volgt voor dc postman- neri. Even later passeert den bal even de doellijn van het Postnet, wat het eenigste tegenpunt voor Volendam beteekent. Geen seconde later volgt No. 3 voor de bezoekers. In dit laatste spelgedeelte speelde het Vo- lendam-team intreurig, met uitzondering van den onvermceibaren H. TUYP. Het einde komt met 31. VOLENDAM I DE MEER I 0—4. Oók in dezen wedstrijd krijgt Volendam zijn animo niet meer terug. De voorhoede is nog het best. H. TUIJP is weer tot het einde toe onvergelijkelijk. Het Mecr-elfta! was, evenals in vorige matches met andere clubs om den Amste'.- bode-beker, niet sportief. Het duurt niet lang of de Meer neemt de leiding. Thijs schiet gevaarlijk op het Meer- doel. Even later vliegen weer ballen naast en over het Meerdoel. Wanneer de Meer echter éénmaal de middenlinie passeert na een kwartier, maakt ze het tweede punt. Volendam mist weer mooie kan sen vóór, terwijl de achterhoede niemandal waard is. Een tijdlang wordt er geweldig, doch niet mooi gespeeld. Daarna fabriceeren de Meermannen uit een corner het derde punt. Na de rust redt Peik, als de Volendgm- mer-keeper over den grond rolt. Een ge vaarlijke kopbal voor de Meer volgt. Dan moeten beide doelverdedigers keer op keer in actie om te redder.. Een gevaarlijke cor ner volgt vóór het Meerdoel, dat nu vijf minuten lang belegerd wordt. Dan verplaatst zich het spel naar de andere helft en komt het vierde punt voor de Meer. Er volgt nu afwisselend spel, tot het einde komt met 40 voor de Meer. Geslaagd. Mejuffrouw E. Runder kamp, alhier slaagde dezer dagen voor examen Lager-huis- en schoolonderwijs. Aanhouding verzocht, De burgemees ter van Monnikendam verzoekt de aanhou ding en voorgeleiding van J. A. Kely, oud pi. m. 24 jaar, laatstelijk kantoorbedien de (bij de Firma Bloem, corr.) verdacht van verduistering en valschheid in ge schrifte. Signalement lang ongeveer 1.77 M., donker haar, scheiding op zijde, donker uiter lijk, zonder baard of knevel, linkerbeen stijf, gekleed in nieuw lichtgrijs colbert costuum. idem hoed, zwarte hooge rijglaarzen. Burg. Stand Geboren Laurentius, Cornelis z. van Hendrikus Kerssens en Catharina Maria Kramer Dieuwertje, d. van Picter Bruin en Pietertje Smit. Gehuwd Maarten Jongejans en Necltje Houwcrtjes. Ondertrouwd Cornelis Stolp en Elsje de Graaf van Oostzaan. Harmonie. Het fanfarecorps „Harmo nie", directeur de heer J. K. Jongejans, al hier, zal half Augustus deelnemen aan het muziekconcours, dat tijdens de groote indus trietentoonstelling te Tilburg zal gehouden worden. Het corps zal uitkomen in de Hoog- ste-Eere afdeeling. Onze beste wenschen voor een schitterenden uitslag. Concours. Ons R. K. fanfarecorps „Crescendo", directeur de heer G. Landsman heeft Zondag 29 Juni ontegenzeggelijk een zwaren dag. Eerst moet het corps aan den marschwedstrijd deelnemen, in welken strijd zij met 8 zeer zware concurrenten te doen heeft. Daarna moet het deelnemen aan het concours in de tweede afdeeling, waarin als mededingers cle corpsen uit Spaarndam en Bennebroek zullen optreden. Het verplicht nummer heet „Les noces de Lisette", van L. Boyer en het vrije nummer is getiteld „Ballet Antique" van G. Guilemont. Wij wenschen Crescendo, dat met 28 man uit komt een volledig succes. De ijver van direc teur en leden verdient belooning in den vorm van een mooien prijs, dat geeft weer nieuwen moed en energie. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden aangeveerd 3000 eieren, die 6.50 tot 7 de 100 stuks opbrachten. De verloting. Zaterdagmiddag j.l. had in de sociëteit „Ons Genoegen" de ver loting der prijzen van Kunst en Sport ten overstaan van Notaris Keiser alhier plaats. De belangstelling was groot. De voorz. de heer P. Walig sprak een openingswoord en richtte vooral woorden van dank aan den notaris, die geheel belangeloos zijne diensten aanbood (applaus). Al is de eindrekening der verloting van Kunst en Sport ten bate van een nieuw ver- eenigingsgebouw nog niet opgemaakt, alge meen wordt er gemompeld, dat er eerder geld bij moet, dan dat er een batig saldo is vooral ook, omdat de drie koeien gevallen zijn op de verkochte loten en de Commissie van de 10,000 loten en ongeveer 4000 verkocht. Op initiatief van Werkmanslust, zullen nu bouwsteenen in den handel gebracht worden, die op alle mogelijke uitvoeringen en bij alle geschikte gelegenheden aan den man ge bracht zullen worden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd. L. Kuhlmann en M. C. Veenings; LI. W. van den Heuvel en G. Stijnman; H. A. .1. van den Boogaard en Johanna van der Hulst. Getrouwd: H. Dijkstra met G. Eek: H, I van der Aar met J. C, Diependaal, oeboren: z. van. B. D. de Ntjs—Kelder. d. van D. van Loij—De Bont; d. van K. C. Kramer—Bultcrs; d. van Ch. van der EemVan der Linden; d. van J. M. C. LangeveldDe Winter; A. M. Luykx De Bruin, d.; d. van C. C. Maschhaupt— Vis; z. van -J. P. BeekTollenaar. Overleden; A. S. Berg, 67 jaar; C. A. Till. wed. dr. G. de Wilde. 78 jaar. DE KORTE ZULWEG. Tot voldoening van de velen, die geregeld onzen Korte Zijlweg moeten passceren en tot dusver konden genieten van de slechte bestrating, is P. W. gister begonnen, den weg onder handen te nemen. Laten we ho pen, dat 't resultaat even duurzaam zal zijn, als de moeiten, die er aan besteed worden, vele zijn. Had men aanvankelijk gedacht, de oude klinkerbcstrating tc laten liggen als onder laag vöor de op te brengen bazaltbcdekking, dit voornemen heeft men moeten laten va ren, omdat 't op deze wijze niet mogelijk was den weg „in profiel" te brengen. Dus is de weg opgebroken en na in profiel ge bracht tc zijn, wordt er een vlaklaag van oude klinkers gelegd. Hierop komen dan verschillende bezaltlagen van fijn en grof bazaltslag, aangevuld door teer om vervol gens gewalst te worden. De rpramexbewerking komt dan nog ach teraan. 't Heeft onze gemeente-architect wat hoofdbrekens gekost., een regeling te vin den, om het verkeer zooveel mogelijk voortgang te laten hebben. Afsluiten van den weg is niet wel doen lijk. Toch is daar niet geheel aan te ontko men, zoodat; zoolang dc bewerking duurt, de weg van 's nachts 3 uur tot 's morgens 7 uur voor het rijdend verkeer afgesloten moet worden. Het verkeer van Haarlem naar 't Zuidelijk deel van de gemeente zal dus over Heem stede moeten plaats hebben. Generaal Cronjé. Deze nog zoo jonge schietvereeniging, welke voor het eerst haar jaarvergadering hield, kan zich op een steeds toenemende belangstelling verheugen. Het jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester, getuigt hiervan en niet minder, zooals het ons van nabij bekend is, van bij zonder vriendschappelijke verstandhouding onder haar leden. Dpor „Generaal Cronjé" werd deelgeno men aan de Haarlcmsche en Nederlandsche competitie, waaruit zij schitterend te voor schijn is getreden. Drie korpsschutters heeft deze jonge ver eeniging in haar midden,. De heer J. Rompa, voorziter der vereeni ging, werd de hoogste korsschutter, in dc eerste afdeeling, van den gehouden nationu- len competitiewedstrijd, die daardoor het zilveren wisselschild wist te veroveren. Voorwaar een zeldzame praestatie. Het korps heeft ook ingeschreven voor do deelname aan het nationaal concours te Alkmaar. Het dagelijksch bestuur bestaat uit dc heeren J. Rompa, voorzitter en P. Alders, secr.-pcnningmecster, Generaal de la Rey- straat 103, alwaar men zich els lid kan op geven. Het mond- en klauwzeer breidt zich in den omtrek nog steeds uit. In Schoten doen zich deze ziekteverschijn selen bij ongeveer 10 veehouders voor. Er prijken dan ook op vele weilanden borden met waarschuwingen. Ook in den Haarlemmerm eerpolder breidt zich deze ziekte nog steeds uit. Zij wordt thans al weder op 100 boerderijen geconstateerd. Het ongeluk in de Haarlemmermeer. Voor het Hoog Militair Gerechtshof is ge pleit in de strafzaak tegen een len luitenant, die door den Krijgsraad tc 's-Hertogenbosch was veroordeeld tot eene geldboete van 75, subsidiair een week hechtenis, wegens hel door schuld veroorzaken, dat gevaar ont staat voor het verkeer door mechanische kracht over een spoorweg, door op 15 Juni 1923, des avonds ongeveer elf uur te Haar lemmermeer als bestuurder van een auto, daarmede op den Sloterweg over den over s' SloterwegNoord te rijden, terwijl da boomen gesloten waren, ten gevolge waarvan een afsluitboom werd verbrijzeld, de auto tegen den trein botste, werd vernield en de trein schade bekwam, terwijl de inzittenden in de auto ongedeerd bleven. Pleiter betoogde, dat in deze zaak de waarheid van het spreekwoord: „Een onge luk komt nooit alleen," wel bewaarheid wordt. Een samenloop, van ongelukkige om standigheden is oorzaak van de vervolging van dezen beklaagde. Als beklaagde één dag eerder cle schadevergoeding aan dc spoor wegmaatschappij had betaald, was het pro- ces-verbaal niet doorgezonden. Door de bot- MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden vaster. 5% Nederland 1919 9215/u 927/8 6% Nederland 1923 9711/16 973/4 415 Nederland 1917 8U/, 811/2 7% N.-l 1921 A 1013/4 1013/4 71/15 Oude Vaart 653/4 dito Gem. Eigendom 521/2 Mij. „Nederland" 1281/4 128 Scheepvaart-Unie 113 113 Rottord. Lloyd 1121/4 112 134 134 6- 61 Holl. Stoomboot 163/4 H. V. A. 453 458 3271/a 330 Jurgens gew. 481/2 50 Koloniale Bank 173 178 131)1/2 1311/2 Cert Handel Mij- 123 123 1281/4 128 96 Geconsolideerde 144 148 Kon. Olie 333 337 U. S. Stee] 105 W/16 9 Vorstenlanden 1513/4 156 152 157 Comp. Merc. Arg, 18 Poerworedjo 1C6 106 337 340 2871/4 290 Deli Batavia 293 293 Amsterdam Rubber 1193/4 119 Serbadjadi l80l/2 89 91 110l/? 112 3111/2 315 Southern Rails 651/4 «MV 147 1461/2 631/8 16 33/* sing is gevaar voor een spoorwegonge luk" ontstaan. Grove schuld van beklaagde n kant is niet aanwezig. Allerlei factoren werk ten tegen: de donkere lucht, geen uitzicht op den spoorweg, vuile spoorboomen, waar door de witte bloken bijna niet waren te zien; de slechte weg, waardoor bet remmen uiterst moeilijk ging, daar bet losse grind onder de wielen meerolde. Pleiter meende dan ook, dat.hier geen veroordeeling kon volgen en vroeg beklaagde's vrijspraak. Dc advocaat-generaal was van meening, dat beklaagde op den trein verdacht bad moeten zijn, daar hij volgens de dienstrege ling ongeveer elf uur daar ter plaatse moest passeeren en nu ook op tijd was. Die om standigheden, door pleiter opgenoemd, wa ren juist voor beklaagde redenen om voor. zichtig aan te doen. Dat het ongeluk^ gec;, ernstige gevolgen heeft gehad, is niet te. danken aan beklaagde, doch aan den ma chinist, die krachtig heeft geremd. Van be klaagde kan worden verwacht, dat hij de plaatselijke toestanden in die omgeving kent. I Geconculdeerd werd dan ook tot bcklaag- des veroordeeling tot ccnc geldboete van 250, subsidiair 30 dagen hechtenis. Sinds Vrijdagmiddag is het Missiehuis te Driehuizen bewoond. Eén pater en drie broe ders zijn er gehuisvest in een kamer die in den chaos is vrijgemaakt. Deze eerste be woners zullen de voorbereidende werkzaam heden helpen bespoedigen en het huis in or de brengen, opdat met September 60 stu denten daar kunnen gehuisvest worden. Het Missiehuis wordt, zooals bekend is, door de paters van het H. Hart van Tilburg bestuurd. Er worden met September 4 klassen ge vestigd, die dan feitelijk; parallelklasscn zijn van die in het Missiehuis te Tilburg. De bedoeling is dat er elk jaar een klas bijkomt. In. Tilburg blijft ook een volledige humaniora gevestigd. Na beëindiging der stu dies vinden de studenten der beide missie huizen elkander dan in het Noviciaat te Arnhem, waar ook de Philosophic wordt ge studeerd, om daarna dc theologische studiën in Stein (bij Sittard) te volbrengen. Door do Rijks-kommiezen is, in samen werking met de Haarlemsche recherche, een inval gedaan ten huize van den winkelier D. in dc Kruisstraat, op vermoeden dat al daar een geheime branderij zou gevestigd zijn. Een niet in werking zijnde distilleerketel, een gastoestel, 2 'A liter alcohol en eenige grondstoffen zijn in beslag genomen. Geboren: 20 Juni: z. van A. H. J. Taconis- Hylkema; 21 Juni: z. van A. H. P. Kossen. Toeset; 22 Juni: z. van M. L. Ploeger-Coene; z. van B. A. Heilker-Herben; d. van A. Lijn zaad- v. Geijlswijk; 23 Juni: z. van E. C. Jouslra-Hazenkamp; 24 Juni: d. van H. A, Tollenaar-Veth. Getrouwd: 24 Juni: P. J. v. Zijl en H. J. Korremans. Overleden: 21 Juni: J. v. d, Vlerk, 15 j., M. v. Heemskerkstraat; 23 Juni; J, M„ 5 j„ d. van Th. M, v. d. Meij, Kruistochtstraat, TOKIO, 23 Juni. Daar de Japansche re- gccring bericht heeft ontvangen, dat de drie Japanners, die nabij San Pedro vermoord zijn, dobbelaars waren, beeft het Mini sterie van Buitenl, Zaken besloten geen protest naar de Ver. Staten te zenden. Dit neemt niet weg, dat deze moord, zoo kort na de uitsluiting der Japanners uit Amerika, te Tokio een hooge spanning heeft veroor zaakt. Het blad „Asahi" zegt, dat dc moorden in Californië/de voorspelling bevestigen van Hanihari, den Japanschen ambassad. in Was hington, die, na de goedkeuring van dc uit- sluitingsmaatregclen, ernstige moeilijkheden verwachtte. De politie tc Tokio staat in voortdurende verbinding met de vreemdelingen, om moei lijkheden te voorkomen. AMSTERDAM, 24 Juni. De vierde ka mer der rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van den 32-jarigen tramconduc teur, die, als penningmeester van de Am sterdamsche Federatie van personeel in Openbaren Dienst, ten nadeele van deze federatie, een bedrag van 1800.— had ver duisterd en vervolgens, om de sporen van dit misdrijf uit te wissen, brand had ge sticht in zijn woning en veroordeelde hem tot' 6 maanden gevangenisstraf met af trek van preventieve hechtenis. De eisch was 1 jaar voorwaardelijk. PARIJS, 24 Juni. Een officieus bericht' meldt, dat de Fransche regeering, op dc in Juli te Londen te houden conferentie der Geallieerden, waarborgen zal cischen voor de uitvoering van het Dawes-plan. Het schijnt, dat Herriot en MacDonald overeen stemming hebben bereikt over de wensche- lijkheid van financieele en economische waarborgen voor de miliaire garantie. De ontruiming van hel' Roergebied zal plaats hebben in ruil voor economischen en linan. cieelen steun. Frankrijk zal op dc confe rentie vast houden aan dc handhaving van dc militaire controle in Duitschland. LEIDEN, 24 Juni. In den afgeloopen nacht is een auto, waarin 5 personen gezeten wa ren, in de Haarlemmer trekvaart gereden. De bestuurder, de 49-jarige bloemist F., uit Sassenheim, is verdronken. De 4 andere per sonen in de auto, 2 echtparen, konden wor den gered. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk de mist. BERLIJN, 24 Juni. De Duitsche ambassa deur von Hoesch heeft Maandag het rijks- kabinet verslag uitgebracht over den toe stand- in Berlijn, in verband met dc bespre, kingen ie Londen. BERLIJN, 24 Juni. Dc Organisatie-Com missie voor de industrieele obligatie koos tot neutraal lid den Zweedschen bankdirec teur M. Wallenberg. NEW YORK, 23 Juni. Uit Dayton (Ohio) wordt gemeld, dat luit. Russel Maugham, die in écn dag van New Y'ork naar San Francisco zou trachten te vliegen, te 7.05 's avonds aldaar is aangekomen. Na cenig oponthoud, tengevolge van een gebroken starter, is hij te 8.15 naar St. Josef in Mis souri vertrokken BERLIJN, 24 Juni. Volgens een officieel bericht uit Berlijn, is dc Duitsche regeering oen nieuwe nota inzake de ontwapenings kwestie toegezonden. Het besluit daartoe werd genomen door MacDonald cn Herriot, opdat daardoor de door den raad van ge zanten geëischten doorvoer der militaire controle te waarborgen. NEW YORK, 24 Juni. Cummins, de uit Mexico uitgewezen Britsche zaakgelastigde, is zonder gemolesteerd te worden te Laredo, de grensstad van Texas, aangekomen en is thans op weg naar New York om zich naar Engeland te begeven. Elias Howe, een arme molenaarszoon, zag op 9 Juli 1819 te Spencer in Massachusetts (Noord-Amerika) het levenslicht. Reeds als zeer jonge man voelde hij zich ten zeerste aangetrokken tot mechanica en werktuig kunde en offerde hieraan al zijn vrijen tijd op, totdat hij eindelijk zijn wenschen ver vuld zag en werk bekwam in een machine fabriek te Cambridge. Van daar ging hij naar Boston en kwam als mechanicien in dienst van een fabriek van optische instru menten en verrekijkers.- De eigenaar dezer fabriek had schik in de uitgesproken vindersneigingen van zijn ondergeschikte en zei schertsend tot hem op zekeren dag „Elias, wanneer je er naar streeft nog eens een groot man te worden, vind dan een machi ne uit, waarmede genaaid kan worden, en je toekomst is verzekerd. En sinds dit oogenblik had Elias Howe zich onverzettelijk voorgenomen een derge lijke machine samen te stellen. Alles beproefde hij, doch alles mislukte. Met zijn vrouw ieed hij bittere armoede en stak zich tot over de ooren in de schulden. Hij arbeidde van 's morgens voor dag en dauw tot diep in den nacht, en wat hij ver diende besteedde hij aan wat hij noemde zijn dwaze uitvinding. Zijn onverwoestbare vlijt dwong zelfs de achting af zijner schuld- eischers, die hem daarom nogal tamelijk met rust lieten. De smeekbeden en verwijten zijner echt- genoote, om toch die krankzinnige uitvinding te laten varen, vermochten niets. Verbeeld je, een naaimachine wil die man uitvinden een naaimachine, dat wil zeggen een apparaat, dat het werk wat anders de bekwame en fijn geoefende hand van den kleermaker en de naaister al zoovele eeuwen verricht, machinaal doet, en daarbij sneller, preciezer en be trouwbaarder. Bespottelijk i Doch niets kon Howe er toe brengen zijn proefnemingen in den steek te laten, vast overtuigd als hij was, dat het hem toch een maal gelukken moest. Totdat op zekeren dag, toen hij aan een weefstoel eenige repa ratie moest verrichten, zijn oog getroffen werd door het heen en weer gaande weef- schuitje. Dat bracht hem op de gedachte het suizende schuitje met de naald te ver binden en de oplossing was gevonden Dank zij de hulp van een trouw vriend van den uitvinder, een brandstoffenhandelaar, Georg Fischer genaamd, die aan Howe voor zijn proefnemingen reeds meer dan 5000 dollar geleend had, was nu de allereerste naaimachine weldra geconstrueerd. Omstreeks Juni 1844 kon men dan ook in een te Boston verschijnende krant het navol gende bericht lezen „Groote wedstrijd 1 Opzienwekkende ge beurtenis op den 14den Juni 1844,des na middags om 5 uur, heeft in de verkoopzaal van het kleedingmagazijn der firma Auburn and Cie., Atwoodstreet te Boston, een naai- wedstrijd plaats. De vijf beste naaisters van genoemde firma treden in het strijdperk tegen de door onzen stadgenoot Elias Howe uitgevonden naaimachine. Ieder belangstel lende is welkom. Entrée vrij 1" Bij 't vernemen van deze tijding spoedden de vrienden van Howe zich naar de schamele woning van den genialen uitvinder. Hier vertoonde de echtgenoote van Howe aan de verwonderde bezoekers het kleine wonder werk, dat aan haar man zooveel slapelooze nachten en aan het gezin zulke bittere zorgen bereid had. Daar stond een zeer eigenaardig samenstel van ijzerv draad en blik, dat bitter weinig overeenkomst vertoonde met de nu door ieder mensch bekende naaimachine. Men vond het een komiek ding, doch de lachlust verkeerde in bewondering, toen Mrs. Howe een stuk linnen in tweeën scheur de, deze repen te zamen legde, de mach in met de hand in beweging bracht en rrrrrr, eer men nog recht wist wat eigenlijk had Oplaats gevonden, waren de beide stukken weder door een onberispelijk zuiveren naad vereenigd. Maar dit grensde aan tooverij 1 Daar had men met de hand zeker minstens een kwar tier lang werk aan gehad 1 Howe overwon 1 Zijn machine sloeg de vijf beste en geoefendste naaisters, dat wil zeggen, zij verrichtte hetzelfde werk dat de vijf meisjes deden, in korter tijd. Vele hon derden belangstellenden woonden den wedstrijd bij. Na afloop schoolden de kleer makersgezellen en naaisters te zamen en bedreigden den uitvinder en zijn machine, doch een sterke politiemacht bracht hem veilig naar huis. Om nu deze machines te gaan vervaar digen, mankeerde hem het noodige kapitaal, terwijl zijn vriend George Fischer ook alles gegeven had wat hij bezat en eveneens aan den rand van den ondergang stond. Doch één ding deed hij hij nam patent op zijn uitvinding bij de Amerikaansche regeering, en besloot met bloedend hart, door den nood gedwongen, dit patent te verkoopep, ten einde zoodoende zijn drin gendste schulden te betalen en zich voor de bitterste armoede ten minste eenigszms te vrijwaren. Doch ook dit mocht hem niet gelukken. Geen sterveling in het toch zoo vindingrijke en industrieel ontwikkelde Ame rika toonde zich bereid om het patent aan te koopen. Men beschouwde het voor de practijk waardeloos, de kleine machine, die heden ten dage in bijna geen huishouding van de beschaafde wereld ontbreekt. Een jongere broer van den uitvinder ver schafte eindelijk uitkomst. Met zijn laatste spaarpenningen trok hij met de naaimachine van Amerika r.aar Engeland, in de hoop nu toch eindelijk eens belangstelling voor de gewichtige uitvinding van zijn broeder te vinden- -r. En hij had succes Te Cheapside toonde de kofferfabrikant William Thomas zich bereid de machine voor 250 pondsterling te koopen, onder voorwaarde dat hem het patent voor Engeland verleend werd. Bovendien wilde hij zich verplichten voor iedere ver vaardigde en verkochte machine den uit vinder 3 pond te betalen. Op deze voorwaar den gingen de gebroeders Howe in en Elias besloot in 1847 zelf naar Engeland te gaan. Hij bracht verbeteringen en volmakingen aan de machine, doch de grootfabrikant Thomas behandelde hem laaghartig en be droog hem zoodanig, dat de arme uitvinder, ten einde raad, weldra zoo arm als een bede' laar, zijn eigen laatste machine moest ver' koopen, om weder naar Amerika terug te kunnen reizen. In Nftw-York vond hij plaatsing als ge- Nieuwsberichten (Vas Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M, Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15— 8,30 v.m.j 10—10.12 v.ra.; 11.30—11.55 v.m,( 12,15—12,30 mm.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.'m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,30—1.45—2—2.15—2.30 en 2.45 n.m (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10.v.m. en 12,30 n.m en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golilengte 365 M, Somtijds 3.20—5.20 n.m., dames half uurtje, 5.50 ltinderuurtjc, 7,5010.50 (of later) con cert, opera of Popul avond. Tijdseinen 7.20 en 9.50 n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jaz- band) van uit het Savoy Hótel te Londen na 10.20 n.m Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardilf 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito to 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek lot ruim elf uur, event, afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffcltoren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursvcrslag 6.30—7.15 n.tp. concert, 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.:Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8,50 n.m, concert. Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—6.20 n.m. en 8.35—1020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.10 n.m. Weerbericht. Kdnigswusterhausen L, P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Dinsdag en Donderdag concert 8.20—9,20 n. PROGRAMMA: Woensdag 25 Juni, 8—10 uur. Station Middelraad, IJmuidcn, 1050 M, Concert van het IJmuid. Muziekkorps. (Fa. Smith Hooglaudt vervalt voor de zen dag). woon arbeider in een machinefabriek, en verbitterd, in zijn levensmoed gebroken, bekommerde hij zich in het minst niet meer om zijn uitvinding, die inmiddels den En- gelschman William Thomas in korten tijd tot millionnair gemaakt had, doch bovendien ook in Amerika de aandacht van een energie ken, ondernemenden man had gewekt. Deze man was Isaak Merit Singer en leider van een rondreizend tooneelgezelschap- Met groote bekwaamheid bracht hij aan de machine werkelijk ingrijpende verbeteringen aan en presenteerde, onder een doeltreffende reclame, zijn product aan de industriekriingen van Amerika, als de Singer-Naaimachine. Van den eigenlijken uitvinder wist men des tijds werkelijk niet of hij nog leefde of dat hij nog rechten op het patent kon doen gel den, of wat dan ook. Van de schitterende zaken, door Singer met de eerste practische naaimachine gedaan, had Elias Howe in zijn verbitterde teruggetrokkenheid dan ook geenszins eenig vermoedeh. Vrienden van hem wezen hem op de schit terende resultaten dr Singer-Naaimachine- Maatschappij en rieden hem aan zijn rechten op het patent te doen gelden. Doch kampens- moede, toonde hij niet den minsten lust om weder te gaan vechten. Doch toen de Singer-Maatschappij bleek, niet alleen dat de oorspronkelijke uitvinder nog leefde en dat hij alleen het patent voor Engeland had verkocht, doch dit voor Ame rika nog werkelijk ten zijnen name stond, kwam men tot een overeenstemming, waarbij aan 't licht kwam, dat in het jaar 1862 reeds 300.000 naaimachines in de Ver. Staten in gebruik waren. Voor elk dezer machines betaalde de Singer-Maatschappij ara den tót dusverjonbekenden patenthouder 5 dollars. Het was dus een behoorlijk sommetje, dat den gelukkigen Howe zoo onverwachts in den schoot viel. Hij richtte nu te Bridgeport zelf een groote naaimachinefabriek op, die op den huidige dag nog bestaat en die vele honderdduizenden van deze gewichtige, voor iedere huishou ding, kleermakerij en confectie-ateliers zoo onontbeerlijke machines heeft afgeleverd. Aan de Singer-Maatschappij komt de eer toe de eerste origineele machines, geschikt voor het practische gebruik, in omloop te hebben gebracht. Ook door Howe en zijn mecaniciens wer den aan de machine nog vele verbeteringen gebracht. Doch de uitvinder mocht va n d vruchten van zijn levenswerk slechts wem ig jaren genieten. Zijn gezondheid was erg geschokt door zijn leven van jarerdangen nood cn ontberin gen, door ontgoochelingen en de talrijke doorwaakte nachten. Hij stierf den 3den October 1867 te Brook lyn in den betrekkelijk nog jeugdigen leeftijd van 48 jaar, juist in dezelfde maand waarop de Fransche regeering op de wereldtentoon stelling te Parijs de groote waarde van zijn gewichtige uitvinding erkende, door hem te benoemen tot Grootridder van het Legioen van Eer. Uitvinder noodlot! (Manufacturer} HET REINIGEN VAN BEDDEVEEREN. Men weckt de vceren in een slappe op. lossing van koolzure natron in water. Hier. in blijven ze 3-4 dagen, waarop ze na hel afdruipen in een zeef in regenwater gewas- schen en op een net of een vlechtwerk gedroogd worden. Zeer vuile veeren doet men m een zak ol nog beter in een net en kookt zo in zeep water. Daarna worden ze zoolang in lauw regenwater gewasschen tot dit schoon blijft. Eerst na heel zorgvuldig afdrogen mogen de bedden er weer mee gevuld wor. den, omdat zich anders klompen vormen. Men doet de vuile veeren in een net, hangt dit, zonder dat het den bodem aan raakt, in een ketel met kokend water ®n beweegt het net heen en weer. Dit en de golvende beweging van het water bewerkeft een snelle reiniging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2