binnenlandsch nieuws. GEMENGD NIEUWS. MARKTNIEUWS. RECHTSZAKEN. Het autobusvraagstuk. Honderd jarig bestaan dei Engelse he redding Mij. Het kamerlid Moltmaker. Werkeloosheid De Zuiderzee-Werken. De salarisvermindering voor de Onderwijzers. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. Hoe zij naar den trein gaat. De ontploffing te 's-Gravenhage. Levende dieren in uitstallingen. De botsing tusschen trein en tram. Slavenburg contra Scheurleer. Oneerlijke concurrentie. Oneerlijk ambtenaar. Een wegenbelasting? Voor de afdeeling voor Spoorwegbouw en Spoorwegcxploitatie van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs zal heden in het ge bouw van K. en W. te Utrecht, ir. H. Zoe telief Norman verschillende kanten van het autobus-vraagstuk belichten. Hij zal daarbij (aldus lezen we in „De Ingenieur") de volgende punten behandelen: Bij het onderzoek van het autobus-vraag stuk zijn scherp te onderscheiden: A. de techniek en de economie van het autobusbedrijf als zoodanig en in verband met het wegenvraagstuk. B. de toelaatbaarheid uit economisch- en billijkheidsoogpunt van concurrentie met bestaande tram- en spoordiensten. Wat punt A betreft, zal door den spre ker o.a. worden belicht de kwestie der kosten, die een weggebruiker i. c. de autobus) voor het wegennet veroorzaakt; de noodzakelijkheid van verbreeding en andere verbetering der wegen te zijnen behoeve: een daaruit voortvloeiende billij ke wegbelasting, waarvan intusschen geen enkele weggebruiker, óók de voetganger niet (die niet dezelfde is, als die, welke het wegennet bouwde en ook voor zich betere en breedere wegen behoeft) moet zijn uitgezonderd; waarbij spreker er op wijzen zal, dat bij aanvaarding van eenig belastingstelsel noch het autobusbedrijl, noch het landbouwbedrijf, noch eenige an dere groep, een uitzonderingsgeval vormt, waarvoor hoogere of lagere tarieven moe ten worden vastgesteld, zooals in het kort geleden verschenen ontwerp-wegbelasting werd voorgesteld. Evenmin behoort onder scheid te worden gemaakt tusschen bc- drijfsverkeer en verkeer voor genoegen, Hierbij sluit zich aan de kwestie van een doorgevoerde uniforme keuring der rijtui gen van gemeentewege, hetgeen een bui tengewoon groot corps deskundige keurders zou eischen. Door het nemen van steek proeven zou echter reeds veel bereikt kun nen worden, indien, wanneer verwaarloo- zing wordt geconstateerd, daarop zwaar dere straffen worden gesteld, dan thans in de zooeven genoemde wet zijn vastgelegd. Wat punt B. betreft, zal spr. een ontwik keling op gezonde basis en op voet van ge lijkheid van de concurrentie tusschen auto bus er spoor- en tramwagen bepleiten. Het is geheel in het belang van de ontwikke ling van de autobus zeil dat dit proces zich niet op andere wijze afspeelt. Wal de kwesties der concessies aangaat, wil spr. er op wijzen, dat, waar thans tal van ge meenten belanghebbenden zijn geworden bij communale en intercommunole tram- en autobusbedrijven, 't niet wenscheliik is, bii aanvaarding van 't concessiestelsel be slissingen omtrent het verleenen van com- munale concessies en verguningen voor staanplaatsen in handen van gemeenten of haar besturen te laten. Het honderdjarig bestaan der Engelsche Redding-Maatschappij zal o. a. herdacht worden in een bijeenkomst te Londen van vertegenwoordigers van verschillende Red ding-Maatschappijen. Nederland zal, naar de „Tel. meldt, ver tegenwoordigd zijn door twee groote red dingbooten, de stoomreddingboot „Prins der Nederlanden", van het station Hoek van Holland en de motorreddingboot „Branda- ris van Terschelling. Gedurende twee dagen (1 en 2 Juli) zullen vraagstukken, welke ten opzichte van het reddingwezen van het grootste belang zijn, worden besproken. Het volledige programma omvat o. a. een inspec tie van de reddingbootcn in de Theems door admiraal Sir Doveton Sturdee en door het „Committee of Management" der Engelsche Redding-Maatschappij en bezichtiging van d? reddingboolen door het publiek. De onderwerpen, welke zullen worden behandeld zijn o.a.; „Seinen voor redding boolen door Captain Rowlec; zelfrichtende en niet zelfrichtende booten, door den Na val Architect J. R. Barnett; zelfreddingboo- ten en motorreddingbooten, door den heer F. Rubie, belast met het toezicht op den bouw van reddingbooten; hulp- en vol motorvermogen voor reddingbooten, door Captain Rowley, hoofdinspecteur der red dingbooten; de bouw van reddingbooten door. J. R. Barnett benzine- en olie-motoren, door A Evans, belast met het toezicht op den bouw der machines; tractors, olie voor het stillen van golven, lijnwerptoestellen, enz., enz., enz. De Deensche afgevaardigde J. F. Saxild, zal een en ander vertellen over salarissen en pensioenen bij den Reddingdienst in Denemarken; een der Nederlandsche afge vaardigden, de secretaris der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij, de heer H. de Booy, zal een beschrijving geven van het ontwerp molorreddingboot „Insu- linde". Intusschen bezoeken de bemanningen der reddingbooten het „House of Commons" en de „British Empire Exhibition" te Wembley en zijn de booten den geheelen dag ter be zichtiging voor het publiek. Dinsdagavond 1 Juli wordt aan de af gevaardigden in Lancaster House door de regeering een diner aangeboden, onder voor zitterschap van den president van den „Board of Trade". Woensdagavond 2 Juli heeft het „Red dingboot-diner plaats, aangeboden door de Royal National Life-Boat Institution, onder voorzitterschap van den prins van Wales. Naar wij vernemen zal o.a. de Nederland sche gezant te Londen, jhr. De Marees van Swinderen, aan dezen maaltijd hel woord voeren. Woensdagmiddag 3 Juli zullen de nieuwe groote Britsche motor-reddingboot en de Ned, motor-reddingboot „Brandaris" aanleg gen aan het terras van het „House of Com mons" om bezichtigd te worden door de eden van het parlement. Vervolgens vertrekken de reddingbooten. De „Brandaris" is te Amsterdam aange komen en zal Donderdag 26 dezer naar Lon den vertrekken. Behalve de gewone beman ning, onder schipper K. van Urk, zal dan aan boord zijn de heer D. H. Doeksen, secretaris der plaatselijke commissie der N. Z. H.-Redding-maatschappij te Terschelling, die de „Brandaris" op dezen overtocht zal commandeeren. Gedurende de afwezigheid van de „Bran daris" wordt de dienst van het station Ter schelling en omgeving, zoo noodig, waar genomen door de „Dorus Rijkers" van Hel der en door de „C. A. den Tex" van Har- lingen. Het Centraal Stembureau voor de verkie- ring van leden van de Tweede Kamer heeft, laar aanleiding van het bedanken van ds. v. d. Hoeve, aangewezen als opvolger in de wegens het overlijden van het Kamerlid ds. Hugenholtz ontstane vacature, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer P. Moltmaker te Utrecht, lid van de Eerste Kamer. Op 7 Juni j 1. waren bij 200 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners als werkzoe- xende mannen (hetgeen niet steeds betee- kent werkloos) ingeschreven 24.658 perso nen. Bovendien stonden ingeschreven 27.000 andere mannelijke werkzoekenden, die tot de meer ongeschoolde beroepen moeten worden gerekend en waarvan zeer velen onregelmatig of nu en dan los werk ver richtend. niet steeds oner de geheel werk- loozen kunnen worden gerangschikt. Ingeschreven waren van beide bovenver melde groepen: op 17 Mei bij 201 organen 26.730 en 29.600 personen; op 24 Mei bij 196 organen 25.900 en 28.721 personen; op 31 Mei 196 organen 25.180 en 27.500 per sonen. Wieringen weldra geen eiland meer. Zoowel van 't vasteland (van Ewijcksluis) als van Wieringen is men begonnen met het leggen van den afsluitdijk door het Am- steldiep en de werkzaamheden daaraan zijn dermate gevorderd, dat de afstand tusschen deze twee gedeelten dijk geen 700, doch nog slechts 400 meter bedraagt. In letterlijken zin is dit ook geen bevaar bare doorruimle meer. Wat toch is het ge val? Door de vernauwing is de stroom zeer sterk geworden, zoo sterk, dat men dé mod derbakken, benoodigd voor 't werk, met twee sleepbooten er vóór moet opsleepen; daar behoeft men zich ook niet over te ver wonderen als men weet, dat in de door ruimte dikwijls een val staat van 40 c.M. Geladen schepen gaan reeds beoosten het eiland om, en ook de beurtschipper van Wieringen naar Den Helder, die vroeger door 't Amsteldiep voer van de haven te De Hankes af, vaart nu van de haven te Den Oever. Voor de kleine visschersschuiten is het reeds afgedaan. Immers zij moesten hun vischveld benoorden Wieringen zoeken doen waar 't niet meer mogelijk is zonder ge vaar door „het gat" te gaan, hebben zij hun vaartuigen moeten opleggen, in de hoop, dat er wellicht een kooper uit andere oorden er hun zal afhelpen. Eigenaardig is, dat, terwijl 't vroeger tus schen de wisseling van ebbe en vloed in 't Amsteldiep soms 30 minuten stilstaand wa ter was, dit thans geen 5 minuten meer duurt. Zoo gebeurt het, dat een schipper, die op eigen risico toch waagt door de door ruimte te varen naar hij denkt vóór stroom, eensklaps den stroom tegen zich krijgt en hij rechtsomkeert moet maken. Men zal aan bovenstaande bemerken, dat dc dijk met bekwamen spoed wordt gelegd. Wanneer het Amsteldiep geheel zal zijn afgesloten? Er kunnen zich nog vele hinder palen voordoen, doch er bestaat alle kans, dat Wieringen over een viertal weken geen eiland meer zal zijn. (Hbld.). Een procedure voor de Haagsche Rechtbank. s-GRAVENHAGE, 24 Juni Op de rol van de Haagsche Rechtbank kwam heden als nieuwe zaak voor een vordering van het N.O.G. tegen den burgemeester van Den Haag. De vordering is ingesteld voor een onderwijzer aan een openbare lagere school te Den Haag, die tengevolge van dc intrek king van art. 40 van het bezoldigingsbesluit in salaris was achteruitgegaan. Getracht wordt nu langs rechterlijken weg dit salaris weer op het vroegere terug te brengen. Voor den burgemeester trad op Jhr. Mr. A. K. C. de Braauw. Mr. Oppenheimer, die de zaak voor het N.O.G. had aanhangig gemaakt, concludeer de voor eischer, waarna de zaak voor dc conclusie van antwoord werd aangehouden tot de zitting van 2 September a.s. VERGADERING VAN DINSDAG 24 JUNI, nam. 2 uur. Voorzitter: J. J. G. Baron r. VOORST TOT VOORST. Oorlogsbegrooting. Voortgegaan wordt met de behandeling der oorlogsbegrooting. De Minister van Oorlog, de heer VAN DIJK, begrijpt dat de Vrijheidsbond hem niet steunt. Of dit standpunt gemotiveerd is, betwijfelt spr. ten zeerste. Spr. herinnert o.a. aan zijn eerste voorstel tot reorganisa tie van het militair onderwijs dat vrijwel bracht wat de heer de Muralt heeft ge- wenscht. Over den oefeningstijd bestaat tusschen spr. en den heer de Muralt verschil van meening. Spr. was voor een afgebroken oefeningstijd, maar dat was niet mogelijk, omdat er geen geld was voor den bouw van kampementen. Het'surrogaat daarvoor is een zoeken naar kleine concentraties. Het stelsel van minister Pop noemde de heer de Muralt voldoende. In sommige op zichten is spr.'s leger kleiner dan in dat stelsel. Het aantal bataljons is hetzelfde ge bleven en het veldleger is even groot ge steld. Onjuist is het dat het leger van thans grooter is dan in 1914; de indeeling alleen is anders en er is alleen verschil in de 24 reserve-bataljons, maar die zijn noodig, om dat het veldleger effectieve kracht noodig heeft. Van luxe is in het leger geen sprake; spr. heeft reeds eerder zijn bezuinigingsmaatre gelen aangegeven die niet de armoede van het leger vergrooten. De Vrijheidsbond wenscht een kleiner maar beter geoutilleerd leger dat zij mogelijk achtte, zonder verlies van bcteekenis voor ons land en spr. ziet dus niet de ratio van den Vrijheidsbond om tegen de begrooting van Oorlog te stemmen. Over de bedorven goederen te Zeist zal spr. thans zwijgen; onjuist is, dat daarbij ergerlijke verkwisting van landsgclden valt te constateeren. Spr. praat die zaak niet goed maar men moet ook niet overdrijven en hij geeft nog eens een overzicht van bet gebeurde. Het was onmogelijk de goederen beter op te bergen of het had zeer veel geld gekost. 55 pCt. was onbruikbaar wegens slijtage. Als spr. alle kosten, die beter op bergen met zich bracht aftrekt, beloopt het verlies door de mot 2 a 3 ton en niet meer. Een wettelijke regeling voor de mobilisa tie-slachtoffers kan spr. niet toezeggen; er is reeds alles gedaan wal gedaan moest wor den. In de rede van generaal Snijders juicht hij toe de erkenning en constateering der te genstellingen waarmede Nederland rekening heeft te houden. Vervolgens verdedigt hij de komst van twee ministers te Hoofddorp. Minister VAN DIJK zegt in verband met het bezoek van twee ministers aan Hoofd dorp, dal het daar een feestdag was voor den vrijwilligen landstorm, het anti-revo- luitie-instituut dat ons volk wil beschermen tegen wie gehoor mochten geven aan de euveldaden van onverantwoordelijke lei ders. De heer t)E MURALT V. B. zet nog eens uiteen dat het leger van Pop kleiner was hetgeen wel blijkt uit het verzet der a.-r. en r.-k. tegen diens stelsel. Mevr. POTHUIS-SMIT S.-D. laakt nog maals de rede van generaal Snijders te Rotterdam gehouden. Wel terdege sterkte die spreker de tegenstellingen aan en dat acht spr. een gevaar. De heer VAN NAGELL VAN AMPSEN V. B. gelooft dat de Nederlandsche jonge lingschap als de nood aan den man komt, bereid zal zijn het vaderland te verdedi gen. Wie dit niet doet noemt spr. lamme lingen. Ontwapening zou een misdaad zi)n tegenover het land De heer DIEPENHORST A. R. wenseht te protesteeren tegen de pogingen van mevr. PothuisSmit om de jongelingschap op te zetten tot massale dienstweigering. Hij beroept zich op Henri Polak, die in het orgaan van den A. N. D. B. tegen die on verantwoordelijke pogingen is opgekomen. Dc heer WIBAUT S. D. staat op het punt van massale dienstweigering aan de zijde van mevr. Pothuis. Het eenige kwaad, dat er van te zeggen valt is alleen dat ze nog niet mogelijk zal zijn. Na dupliek van den MINISTER wordt de begrooting goedgekeurd met 24 tegen 17 stemmen. Rechts tegen Links Vervolgens is aan de orde de begrooting voor de Kustverdediging, de Vestingbegroo- ting, de begrooting van de Artillerie-in richtingen, het Staatsmuntbedrijf en dc Alg. Landsdrukkerij. Deze onderwerpen worden goedgekeurd. KASVOORSCHOT KON. HOLL. LLOYD. Aan de orde is het ontwerp-toekenning van kasvoorschotten aan de N. V. Kon. Holl. Lloyd. De heer STENHUIS S. D. zegt, dat zijn tractie vóór het ontwerp zal stemmen. Zonder enthousiasme natuurlijk. Hij con stateert, dat de kapitalisten nu zelf tegen den Staat komen aanleunen, iets wat zij altijd afkeurden. Er zijn groote algemeene belangen bij dit ontwerp betrokken en daarom is spr. er voor. Het risico zal het eerste jaar gering zijn, gezien de onder panden. De heer v. d. BERGH V. B. betoogt, dal het lijkt alsof de overeenkomst die de Mi nister sloot zeer deugdelijk is, maar spr. meent, dat het niet zoo is. De Minister heeft zich blindgestaard op dc afbetaling van zijn voorschotten, die in werkelijkheid van minder bcteekenis is dan dc vraag of er iets zal zijn om terug te betalen. De Minister ging uit van een ver keerd standpunt en had dekking moeten zien te krijgen voor het voorschol. Hij is een te goedige bankier, die te gauw tevre den is met een onderpand. En dat mag de Minister thans niet doen nu de Staat in zoo'n bijzonderen toestand verkeert. On der alle omstandigheden was dat wellicht anders. De Lloyd had juist verschillende hypotheken afgesloten toen zij bij den Mi nister kwam. De Minister had b.v. 25 pel. van de eerste hypotheek moeten eischen als een onderpand, of een deel van de tweede hypotheek. De opvatting van den Minister, dat hij zijn geld toch zou kwijt zijn als dc Lloyd werd opgeheven en dat wel aan wcrkeloo- zensteun acht' spr. zeer ongewenscht. Ten slotte heeft de Minister getracht on derpanden te krijgen. Hij zag toen in dat dit hét belangrijkste punt was en spr. juicht het toe, dat de Minister geen ongedekte voorschotten zal verstrekken indien nl. het eerste voorschot bleek noodig te zijn en voor de zekerheid der terugbetaling daar van de gegeven onderpanden noodig zullen ziin. Dit verzoent spr. met dit ontwerp en hij hoopt, dat de Minister nadere gegevens na één jaar zal verstrekken. De heer DE VLUGT A. R. meent, dat de Lloyd den steun waard is en geeft vele cijfers, waaruit hij dit concludeert. Hij is voorts van oordeel, dat dc Staat hier hel pen moet, omdat het verdwijnen van den Lloyd een ernstige schade zou betcekenen. Minister AALBERSE acht de verdedi ging van dit ontwerp niet meer noodig nu niemand dit bestreden heeft. Hij hoopt, dat hij jaarlijks de rapporten kan overleggen waarop zijn verdere beslissing berust. Spr. geeft nog eenige inlichtingen om te be wijzen, dat hij onmiddellijk bij dc voorbe reiding op goede onderpanden heeft aan gedrongen en die ook heeft verkregen. De heer VAN KOL S. D. motiveert ziin stem tegen op grond van hel verkeerde antecedent dat geschapen wordt, Het wetsontwerp wordt goedgekeurd met 27 tegen 2 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot he den elf uur. Zij komt in een vigilante aan het sta tion ruim anderhalf uur voor dat de trein vertrekt. Zij is er op gesteld naast en tegen haar bagage te gaan zitten, uit vrees dat die gestolen zal worden. Zij is zwaar beladen met haar réticule, parapluie, para sol, een trommeltje, een kleine bloempot met eene plant, die op sterven na dood is, haar boa, een zakje met ulevellen, een mof en een hengelmandje (zij reist nooit zonder een réticule en een hengelmandje, en telkens vliegt zij met al die bezittingen naar dc deur, als er een locomotief fluit of rangeert in dc mcening dat het haar trein is. Herhaalde malen begeeft zij zich naar het loket en tikt met den knop van haar para pluie tegen het raampje, zonder gehoor te krijgen. Dan vraagt zij met veel omhaal van woorden aan een besteller of die soms weet waarom zij geen gehoor krijgt. Als deze haar mededeelt dat ze nog een goed uur den tijd heeft, gelooft zij aan een val strik. Ongeloovig gaat zij weer naar de wacht kamer en vraagt met bevende stem een kop koffie, die zii gloeiend heet nuttigt, vol angst dat de trein haar zal verrassen. Na een half uur stil gezeten te hebben of schoon telkens opschrikkend als de deur der wachtkamer geopend wordt waagt zij zich op het perron en vraagt aan ieder een of de trein nog niet komt en waar die afgaat, en met glazige oogen ziet zij naar de groote stationsklok en vraagt aan den portier hoe laat of het is. Met ontsteltenis ziet zij hoe twee man nen op haar koffer gaan zitten dien men dadelijk in ontvangst genomen heeft. Als zij het adres maar niet beschadigen I En daar zetten zij het koffer onderst boven op een handwagen en zij heeft er nog wel opgezet Recht houden. Voorzichtig behandelen. Voor regen te bewaren. Breek baar. Niet schudden en niet hard neergooi en. 't Is of die kerels het expres doen. Zij beegeft zich naar hun toe en brengt bun het laakbare van hun gedrag onder het oog. Hoewel zij 't eerst present was, is zij de laatste die een kaartje neemt en het scheelt hitter weinig of dc trein gaat vlak voor haar neus weg. Eens in den trein gezeten, verkeert zij tol aan het einde der reis in een onafge broken doodsangst, dat zij in een verkeerde coupé zit en in een onbekend land zal aan komen. Ook is zij er niet heel zeker van, dat zij niet wreedaardig zal vermoord wor den verleden week heeft zij nog zoo'n na righeid in de krant gelezen. Iedere heftige beweging van den heer tegenover haar doet haar ontstellen. Aan allen zonder onder scheid laat zij haar plaatskaartje zien, dat zij gedurende den geheelen rit krampachtig in haar hand houdt. Gelukkig komt zij behouden aan; 'n zucht van verlichting ontsnapt haar, als zij hare familie aan 't station ziet om haar af te halen. Met een innig gevoel van dankbaar heid verlaat zij den trein en deze is al tien kilometer ver weg, voordat haar te binnen schiet, dat zij in haar verbouwereerd heid réticule, parapluie, parasol, trommel tje, bloempot, boa, zakje met ulevellen, mof en hengelmandje in den wagon heeft laten liggen of in 't station; al was haar leven ermee gemoeid, zij zou niet kunnen zeggen waar. („Geld.") Omtrent de Maandagmiddag plaats gehad hebbende ontploffing in de chemische fabriek van dr. Furnéc in de Fahrenheitstraat wordt medegedeeld dat de stof, die vervaardigd moest worden, het verdoovingsmiddel chloor- aethyl was. Even vóór de ontploffing plaats ahd, had de 24-jarige Molct, die als slacht offer is gevallen het zware deksel met be hulp van den machinist v. d. Spek door mid del van ijzeren bouten op den ketel beves tigd. V. d Spek is dadelijk daarop vertrok ken, wat waarschijnlijk zijn levensbehoud is geweest. Zooals men in de chemie steeds voor ver rassingen komt te staan, heeft men ook hier nog niet de oorzaak van het ongeluk kun- nen ontdekken. Het bedrijf is voorloopij* stopgezet. De justitie heeft heden beslag gelegd op het lijk van Molet ten einde een onderzoek te doen verrichten. Dc afdeeling 's-Gravcnhage der Nederland sche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, heeft den gemeenteraad verzocht in deze ge meente het uitstallen in winkelramen of eta a- gekasten van levende dieren voor consumptie bestemd, te willen verbieden. Dergelijke uitstallingen, heel het in het adres, hebben plaats met verschillende die ren en in het bijzonder met kreeften, die vaak blootgesteld aan zonnehitte, zonder vochtige onderlaag met gebonden scharen da gen lang voor de ramen van sommige vis winkels zijn tentoongesteld. Het bij bespreking met de winkeliers aan gevoerde argument, dat dit uitstallen een onmisbaar rcclamemiddel is, niaakt den indruk van zeer overdreven te zijn; slechts enkele winkeliers bedienen zich van dit mid del; ook zou liet vervangen van het levende dier door een opvallend gekleurde mededee- ling of door een goed nagebootst model van het dier allicht lot het beoogde doel kunnen leiden. In het belang der in het adres aangedui de dieren, maar tevens in het belang der schooljeugd, die zich thans in zulke uitstal lingen en dc hulpclooze bewegingen van dc uitgestalde dieren vermeidt, verzoekt de af deeling dringend, door een verordening van het etaleeren van levende dieren in winkels waarin dieren van dezelfde soort, voor de consumptie bestemd, verkocht worden, een eind te willen maken. Omtrent de gisteren door ons vermelde botsing tusschen trein en tram onder Leiden schrijft het Vaderland van gisterenavond nader Er hing een zware mist, die het uitzicht op de spoorbaan zeer belemmerde. Toen nu de tram uit Scheveningen aankwam, heeft de seinwachter, die door den inist den trein niet had opgemerkt, voor de tram groen licht gegeven ten teeken dat de weg veilig v/as. Dit was in elk geval een fout van hem, omdat, als hij niet zeker wist, dat de baan veilig was, hij geen groen licht had mogen geven. Vlak bij de kruising bemerkte de tram bestuurder den naderenden trein. Inziende, dat, als hij wilde remmen, dit niet tijdig genoeg kon geschieden en een botsing on vermijdelijk was, gaf hij den leerling-be stuurder, naast wien hij stond, last om vol stroom te geven. Tengevolge hiervan wa ren, juist toen de trein uit Utrecht bij de kruising kwam, reeds twee der uit vier wagens bestaande electrische tram de krui sing gepasseerd. De trein reed echter het vierde tramrijtuig, een nieuwe reserve motorwagen, die in Voorburg w'as aange haakt, om naar de remise in Leiden te wor den gebracht, midden in de flank en sleurde dit rijtuig 20 Meter met zich mede. Toen derailleerde de locomotief en kwam met den neus in een sloot terecht. Ook de drie ach terste wagens van den trein ontspoorden, terwijl de zich achter de locomotief bevin dende goederenwagen ernstig werd bescha digd. De reserve-motorwagen werd geheel vernield. De politie, onder leiding van den waar- nemenden commissaris, den heer Balfoort, en den hoofdinspecteur Weyer, waren vrij spoedig na het ongeval met een vrij groote politiemacht ter plaatse om hulp te verlee nen. Het bleek echter, behalve dat eenige personen lichte ontvellingen hadden opge- loopen, dat er geen ongelukken hadden plaats gehad. De materieele schade is echter groot. De rails van dc kruising waren geheel wegge slagen en de stukken waren ongeveer 50 meter ver weggeslingerd, zoodat het verdere verkeer van trein en tram onmogelijk was. Politie en conducteurs hebben de reizigers, ook van de twee trams die nog uit Scheve ningen komen moesten, ongeveer 200 meter langs de donkere spoorbaan geleid tot de Heerenstraat, langs welken weg zij te voet hun reis konden vervolgen. Het is aan het kloek genomen besluit van den bestuurder van de tram om niet te remmen, doch vol stroom te geven, te danken, dat het ongeluk, ondanks de groote materi eele schade, zoo goed is afgeloopen. Daardoor waren de drie eerste rijtuigen van de tram de lijn, waarop de trein reed, al gepasseerd en juist in die eerste wagens zaten de passa giers. In den reserve-motorwagen, zooals gezegd de achterste van de vier rijtuigen, bevond zich slechts een persoon, de conduc teur, wiens dienst afgeloopen was en die nu als passagier mede terug reed. Dat hij er zoo wonderlijk goed is af gekomen is daar aan te danken, dat hij juist op het oogenblik van de aanrijding naar het achterste deel van den wagen was gegaan om een daar liggende courant te halen. Zooals bekend, bestaan deze wagens uit twee afdeelingen, gescheiden door een balcon. Had hij zich, toen de aanrijding plaats vond, nog in het voorste gedeelte bevonden, dan zou hij er ongetwijfeld het leven niet hebben afge bracht. Nu liep hij slechts eenige lichte schrammen op. Dinsdagmorgen is men met het oprui- mings- en herstellingswerk begonnen en is een trein met hulpmateriaal ter plaatse ge komen. Het vernielde tramrijtuig is dwars door tweeën moeten worden gezaagd om te kunnen worden verwijderd. De locomotief ligt diep met haar kop in de sloot en de .spoorbaan is daar ter plaatse geheel vernield. Pas om elf uur 's morgens was het mogelijk het verkeer over één lijn te doen plaats hebben. De reizigers UtrechtLeiden moe ten in een anderen trein overstappen. Het liet zich aanzien, dat eerst laat in den middag het verkeer zou zijn hersteld. Uit het voor- loopig politie-onderzock is gebleken, dat zooals reeds boven gezegd, de seinwachter groen licht in plaats van rood licht heeft gegeven, zonder zich er eerst van te hebben overtuigd of de trein, die op dat oogenblik moest aankomen, al of niet in aantocht was. Wel verklaarde hij, dat hij, voordat hij de tram liet passeeren, nog aan den brugwachter had getelefoneerd, doch dat de telefoon niet werkte. Des morgens had tijdens het herstellings werk nog een ongeval plaats. De werkman J. J. S., die een kouwbeitel vasthield, waar mede een stuk rail moest worden gespleten, kreeg den beitel, doordat deze uitschoot, tegen het onderlijf, ten gevolge waarvan hij naar het Academisch Ziekenhuis moest worden vervoerd. ROTTERDAM, Dinsdag 24 Juni. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 204 paarden, 8 veulens, 601 magere runderen, 710 vette runderen, 312 vette kalveren, 618 nuchtere kalveren, 254 schapen of lammeren, 27 varkens, 192 biggen De prijzen waren ais volgt koeien le kw. 115—120 ct., 2e kw. 110—100 ct., 3e kw. 9585 ct. ossen le kw. 105112% ct., 2e kw. 100—95 ct., 3e kw. 90—80 ct. stieren le kw. 100—105 ct., 2e kw. 95—85 ct., 3e kw. 8070 ct. kalveren ie kw. 145—165 ct., 2e kw. 125—110 ct., 3e kw. 95—80 ct., alles per K.G. melkkoeien f 200—300, kalf- koeien f215—400, stieren f 180—380, pin ken f 150—175, vaarzen f 150—200, werk paarden f 100—350, slachtpaarden f 90—150, hitten f 95175, nuchtere kalveren f 1422, fokkalveren f 1628, biggen f 614, over- loopers f 1629. Vet vee en vette kalveren met matigen han del. Enkele prima soorten iets boven notee ring. Melk- en kalf koeien met zeer matigen handel wegens hooioogst, nuchtere kalveren met matigen aanvoer en handel prijzen iets teruggaande. Biggen en overloopers met tra gen handel. Paarden met redelijken handel in slacht- en matigen handel in werksoorten. Eieren (Rott. Veiling). Aanvoer 225.000 stuks, kippen- f 6.108.70, eenden- f 6 6.65. (Rott. Cons. Veiling) Aanvoer 180.000 stuks, kippen- f 67.50, kleine f 55.50, eenden- f66.50, ganzen- fll12, kal koen- f 912. Boter. (Rott. Botermijn). Aanvoer 3700 K.G. Prijzen f 1.152.01. AMSTERDAM, 24 Juni. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Noord- Hollandsche muizen f 9.8010.50, idem kleine muizen f 5.606.30, Westlandsche muizen f 10.5011.20, kleine Westl. f 9.10 per hl. zomer Malta-aardappelen f 2122 per 100 kg. BODEGRAVEN, 24 Juni. Kaas. Ter markt waren 453 wagens. Prijzen f 46—57, rijksmerk le soort f 5760, zwaardere f 63, 2e soort f 48—54. Handel vlug. ELST (Bet.), 23 Juni. Fruit. Prijzen wa ren Aardbeien le s. 3958, 2e 1837, kruisbessen 141416, Meikersen le s. 42 70, 2e 30—39 ct. per kg. GRONINGEN, 24 Juni. Vee. Kalf- en melk-koeien le soort f 470490, 2e f 400 440, 3e f 300—350 vroegere melkkoeien le soort f 350375, 2e f 275300, kalf- vaarzen le soort f 375425, 2e soort f 300 350, varekoeien le soort f 300350, 2e 250—300, stieren le soort f 0.98—0.90, slachtvee le soort f 1.101.15, 2e f 1.04 1.08 per kg. slachtgew., melkschapen f 30— 50, weideschapen le soort f 4550, 2c f 35 40, vette schapen le soort f 5052, 2e soort f 3842, vette kalveren le soort f 1.201.25, 2e f 1.051.10, weidelammeren f 1823, vette lamineren f 2832, loopvarkens f 20 18, vette varkens le soort f 0.540.56, 2e soort f 0.50-0.52. Londensche varkens f 0.42- 0.45, zouters f 0.560.58, biggen f 610, f 1.001.05 p. sweek. Aanvoer 184 vette koeien, 345 kalveren, 362 kalf en melkkoeien, 45 stieren, 180 schapen, 275 lammeren, 546 vette en Lon densche varkens, 285 magere varkens en Kalf en melkvee bij kleinen aanvoer, ruim prijshoudend. Slachtvee prijshoudend, Stie ren iets hooger. Vette kalveren lager. De wolveehandel had over 't geheel een prijs houdend verloop. Alleen prijzen voor vette lammeren liepen iets lager. Vette varkens en zouters iets hooger. Londensche varkens aanmerkelijk lager. Biggen traag. Eieren ruim prijshoudend, f 5.756.25. PURMEREND, 24 Juni. Kaas. Aanvoer 15 stapels fabrieks- f 47, met merk f 51, 75 stapels boeren- f 45 met merk f 52, 1 stapel commissie f met merk f 45, 4 stapels Goudsche. Boter. Aanvoer 1545 K.G. f 1.902 per K.G. Vee. Aanvoer 401 runderen, w.o. 185 vette koeien f 1—1.20 per K.G. melk- en gelde- koeien f 175425 96 vette kalver.en f 1.30 f 1.30—1.50 per K.G. 270 nuchtere kalveren f 10—36 15 stieren 47 paarden f 200— 300 440 schapen f 45—52 400 lammeren f2032 665 vette varkens f 1.580.62 zouters f 0.540.58 per K.G.4 magere varkens f 1424 182 biggen f 1013 19 bokken. Handel in runderen en kalveren ma tig, varkens vlug, schapen stug. Eieren. Kippen- f 6.507.50, eenden- f 5.75. Aan de Eierenveiling waren aangevoerd 60.000 eenden- f 5.906.30 en 35.000 kip pen- f 7.107.80. SNEEK, 24 Juni. Vee Ter markt waren 78 melk- en kalf koeien f 290480 119 vette kocine f 250400 44 vette kalvern f 40 80, 99 nuchtere kalveren f 1322, 16 gras kalveren f 4075 220 schapen f 3046 100 lammeren f 14—26 399 varkens f 60— 120 111 biggen f 8—13, paarden. Men betaalde voor vette runderen 5060 ct., dito kalveren 55—60 c., Londen varkens 26—30 c., zouters 2729 c., Londen var kens 2426 c. De handel in melk- en kalvekoeien, biggen en wolvee was kalm, wolvee duur vette kalveren en graskalveren met goeden handel, overigens prijshoudend vette koeien flink prijshoudend. VENLO, 23 Juni. Eieren. (Coöp. Eiervei- ling.) Aanvoer 300.000 stuks. Prijzen kippen- f 7.808.40, eenden- f 70.58.50, ganzen- f 18. GRONINGEN, 24 Juni. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt 24 Juni 17 Juni. Zomertarwe Roode tarwe 11.50-12.75 11.00-12.50 Witte tarwe 11.50-13.00 11.00-12.75 Inl. rogge 10.00-12.00 10.00-12.00 Zwanenb. gerst Zomergerst 10.00-12.25 10.00-12.25 Witte haver 7.75- 9.00 7.75- 9.00 Gele haver Zwarte haver 7.00- 9.00 7.00- 9.00 BI. peulerwten Gr. erwten 13.00-18.50 13.00-18.00 Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche id. Karwijzaad 20.00-42.00 Geel mosterdz. 15.90-26.50 Kanariezaad 20.00-29.50 Lijnz. blauwbl. Idem (witbl.) Baluw maanz. 20.00-28.00 20.00-28.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg. rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle ha- versoorten 10 ct. per kg. BODEGRAVEN, 24 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer 453 partijen, waaronder 388 Rijks- merk, 21727 stuks, wegende 130462 Kg. Prijs: Goudsche kaas met rijksmerk le soort 57—60, 2e soort 4854, zwaardere tot 63, zonder Rijksmerk 46—57, Han del vlug. GOUDA, 23 Juni. Coöp. Tuimersvereen*- ging „Gouda en Omstreken". Bloemkool I 5.10—11.60, idem II 2.10—6.90, idem III 1.20—4, idem uitschot 0.50—1.70; kom kommers I 1317, idem II 8.40 11.30 idem III 6—8.30, idem gele 4—17; spits kool 4.90—6.10; kropsla 0.20—1.20 per 100 stuks; tuinboonen 12—19; snijboonen I 105—107, idem II 83; stokboonen f 117; stamboonen 86; peulen 10.60— 22.50; doperwten 19—32; capucijners 24 —27; postelein 10.70—16.10; spinazie f 6.90—17.30; spitskool 2.90—4.20 per 100 Kg.; wortelen 4.30—10.40, idem sprot f 0.70—4.50; rabarber 2.40—3.80; radijs 3.60; selderie 0.30—1; peterselie 1.20 —2.80; sjalotten 2.40 per 100 bos; zuring per kist 0.50; aardbeien 0.140.21 per pond, bruto; kipeieren 6.406.60 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station), 24 Juni. Aardappelen. Koks 5.50, Ninetyfold ƒ4.40- 5 Schotsche 5.506.20, kleine 2.90 3.90 per baal. Aanvoer 14.850 bn. Bloemkool le s. 11.50—24.50, 2e s' 7—11.50, 3e s. 3.75—4.75 p. 100 sts. Aanvoer 19.300. DEVENTER, 24 Juni. Eieren. (Coöp. Veilingver. Deventer en Omstreken) Aan voer 95.000 stuks kippen- en 1000 stuks een den- Prijzen kippeneieren 78.50, eenden eieren 6.406.80. DEVENTER, 24 Juni. Vee. Aanvoer 68 stuks. Ter markt werd betaald voor dragende koeien 325425, guste koeien 240290 dragende vaarzen 280—335, dragende pin ken 200—275, guste pinken 150—200, graskalveren 4570, nuchtere kalveren 12—18, stieren per kg 0.80—0.90, vette koeien per kg 11.10. Handel tamelijk. ELST (Bet.) 24 Juni. Fruit. Ter speciale ochtendveiling alhier waren heden de prijzen lste kersen 4461, 2de soort 1024 1ste aardbeien 2850, 2de soort 1024 kruis bessen 14%—16 ct. alles per kg. Aanvoer 15261 kg. ENKHUIZEN, 24 Juni. (Marktvereem- ging Enkhuizen en Omstreken.) Aardappelen Schotsche muizen 5.405.90, middelprijs 5.60 kleine Schotsche 2.70—3.40, mid delprijs 2.90 alles per baal (100 pond). GELDERMALSEN, 24 Juni. Fruit. He den besteedde men ter Veilingsvereemgmg „Geldermalsen en Omstreken" voor Mei kersen rijp 3964 ct., idem rood 1732 ct., aardbeien 3038 ct., alles per kg. Ter ex portveiling besteedde men voor Meikersen 35—39 ct. 's-HERTOGENBOSCH, 24 Juni. Boter mijn Aanvoer 25.400 kg. Hoogste prijs 2.06 laagste 1.78, middelprijs 1.99. ROOSENDAAL, 24 Juni. Botermijn. Aanvoer 25.400 kg. Hoogste prijs 2.09, middelprijs 2.30, laagste ƒ1.93. TIEL, 24 Juni. (Veiling Tielsche Veiling- vereeniging.) Meikersen 3248 c. do. 2e soort 20—27 c., rood 24—28 c., kruisbessen 6 cent, alles per kg. VEENENDAAL, 24 Juni. (Weekmarkt.) Eieren 7—8 per 100. Aanvoer 260.000. Handel vlug. Biggen 8—15 per stuk. Aan- over 320 stuks. Handel traag. AMSTERDAM, 24 Juni. (Noteermg v/h. nieuwe veilinggeb. exp. De Jong Koene.) Aardbeien f 0.901.20 per slof, id. f 0.10 0.14 per pot, id. f 0.170.22 per kg. kersen f 0.36—0.45 druiven f 1.10—1.30 bessen f 0.60—0.78 per kg. perziken f 0.140.42 per stuk bloemkool f 14—22 per 100 stuks spercieboonen f 0.450.60 snijboonen f 0.801 per 100 st. peen f 11 16, rabarber f 58 per 100 bos sla f 1.30 2.60 per 100 krop Westlandsche nieuwe aardappelen f 1617.40 drielingen f 14 15.80Noord-Hollandsche nieuwe aard appelen f 1516.50 drielingen f 13-50 14.50 per 100 kg. peulen f 16—24 doppers f 16—24 per 100 kg. asperges dik wit f 0.75 —0.90, dun wit f 0.26—0.36, dik blauw f 0.44—0.55 per bos spinazie f 12—16 per 100 kg. tomaten f 0.350.45 per kg. sjalotten f 0.06—0,09 per bos; komkommers f 1016 per stuk. Bloemen. Rozen. Hadley's f 47, Sun burst f 2.50—5, Ophelia f 2.50—4, Golden Ophelia f 3—5, Keizerin f 2—5, Mock f 2— 4.50 per 100 stuks Kelken Lelies f 0.12— 0.18, Callas f 0.20—0.28 per stuk am. anjers f 4_8 per 100 stuks dubb. violieren f 3—6 per 100 tak. Potplanten. Hotensia's f 0.30— 1.40, Coleus f 37, Graniums f 1016, Fuctia's f 0.11—0.17, Plumosa's f 0.06—0.09, Exfordia's f 0.06—0.07 per stuk. De Haagsche Rechtbank beeft gisteren uitspraak gedaan in de procedure tusschen Slavenburg co's Bank als eischende partij en Scheurleer Zonen's Bank als gedaagde. Zooals bekend, had Slavenburg een vorde ring van f 410.000 ingesteld tegen Scheurleer, op grond dat. deze laatste aan zekeren Van Galen een chèque zou hebben afgegeven om bij Slavenburg te innen, terwijl Scheurleer wist, dat dc door Van Galen bij Scheurleer in onderpand gegeven connossementen valscn waren. De rechtbank verklaarde Slavenburg tot een bedrag van f 30.000, hetwelk op 4 D- cember aan Van Galen ter hand waas gesteld, niet ontvankelijk en overwoog ten aanzien van het overige deel van de vordering, dat Wanneer de gestelde feiten, zooals de eischen de partij heeft aangeboden te bewijzen, juist zijn, deze inderdaad opleveren een door Scheurleer gepleegde onrechtmatige daad. De rechtbank legde daarom eischer een ge- tuigenbewijs op, welk verhoor zal worden gehouden op Maandag 29 September te 10 uur ten overstaan van mr. Rueb. Voorts werd partij Scheurleer niet ontvankelijk ver klaard in haar reconventioneele vordering tot betaling van rente ad 6 gedurende 9 dagen, over een bedrag van f 320.000, welke vordering was gegrond op het feit, dat de eischende partij de chèquee heeft doen pro testeeren. Het Gerechtshof te Amsterdam wees gis teren arrest tegen een Nederlandschenchef eener Duitsche fabriek, die z.g. karnemelk- zeep in den. handel bracht in een verpakking voorzien van een nabootsing van het merk der N.V. Haarlemsche stoomzeepfabriek „Het Klaverblad". Deze chef, die deze zeep, op zeer groote schaal aan Ned. afnemers ver kocht, was door de Vierde Kamer der Recht bank wegens oneerlijke concurrentie ver oordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Het Hof vernietigde wat de straf betreft het vonnis, waarvan hooger beroep en veroor deelde bekl. tot f 100 boete subs. 20 dager hechtenis. Voor het Gerechtshof te 's Bosch heeft terecht gestaan de ambtenaar A. van H. uit Roosendaal, die als tijdelijk ambtenaar, be last met de vervolging ter invordering van plaatselijke belastingen ten eigen bate te Gastel f 408.35 heeft geïnd, behoorende aan de gemeente Roosendaal. De Bredasehe Recht bank had hem veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. De ad-gen. eischte bevestiging van het vonnis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6