Ontdekte misdaad. KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS MARKTNIEUWS. GEM, 3UITENL BERICHTEN. FEUILLETON. Poincaré schrijft zijn nederlaag aan slechts bijkomstige oorzaken toe. In hoeverre staat Engeland aan Frankrijks zijde tegenover Duitschland? - Nieuwe wrijving tusschen Italië en Zuid-Slavië. Onder de Radio-berichten: De antwoorden van Amerika en Italië op de uitnoodiging voor de intergeallieerde conferentie. De Duitsche ant woordnota in zake de militaire controle. Matteotti herdacht. Zedenmisdrijf Spreeuwentijd te Barneveld. De kruik gaat te water Fabrieksbrand. Een wilde hond. Verdronken. De verklaringen van MacDonald en Herriot. De hervatting der schadever goedingsbesprekingen. De militaire controle. De Kanaaltunnel. Het stoffelijk overschot der Russische keizerlijke familie. De mijnramp bij Gloggnitz. De moord op Matteotti. Visscherü' die zich van zijn geheele wezen had meester gemaakt, te beheerschen. Hij rukte zijn das af en terwijl hij zich op den grond liet vallen, verfrischte hij zijn brandend voorhoofd met handen vol met zand. Na twee of drie seconden had het bloed zijn gewonen loop hervat en bestond er voor hem geen gevaar meer. Rodille hief toen langzaam het hoofd op. Het was een zonder ling schouwspel om dien sterken man, dien booswicht, wiens gemoed door misdaad en laaghartigheid verhard was, groote tranen te zien weenen en als een kind te hooren snikken en jammeren. „Ik ben bestolen," stamelde hij door zijn snikken heen, „ik ben geruïneerd. Het monster heeft alles meegenomen.. Alles goud., edelgesteenten., den geheelen schat die mijn geluk en mijn roem uitmaakte. Alles is weg., ik heb niets meer." Op die wijze bedroog Rodille met de meest mogelijke goede trouw zichzelven. Hij bleef altijd nog in het bezit van de verbazende som, die hij van den baron de Vilandry gestolen had en die op een veilige plaats bewaard was, maar hij was Zdo terneergeslagen, dat hij aan dien rijkdom volstrekt niet dacht. De verslagenheid van den booswicht duur de meer dan een uur. Gedurende dien tijd hield hij niet op,, steeds op klagenden toon dezelfde woorden te herhalen, zooals krank zinnigen doen, wanneer zij tot zichzelven spreken. Plotseling ontstond er een groote verandering bij hem, zijn oogen werden droog een wild vuur schoot uit zijn blikken en de uitdrukking van droefheid op zijn gelaat, ver anderde in die van een woeste bedreiging. Een nieuw denkbeeld was hem ingevallen. „Alles is nog niet verloren," dacht hij. „Die gemeene Vlieg in den wind heeft met zijn buit niet kunnen vluchten, want de kelder heeft geen andere uitgang dan de trap en het luik daarboven was stevig genoeg gesloten, om iedere poging om te ontsnappen, onmogelijk te maken. Hij moet er dus nog zijn en houdt zich ergens verborgen. Ik zal hem wel vinden en dan.... dan zal het er leelijk voor hem uitzien Naast Rodille lag een duig van een vat op den grond. Hij nam deze bij wijze van wapen in de rechterhand, vervolgend nam hij de lantaarn in de linkerhand, en maakte zich gereed tot het voortzetten van zijn oh- derzoek, dat door de verpletterende ont dekking van het bestelen van zijn geheime bergplaats afgebroken was. Een nieuwe teleurstelling wachtte hem, niet zoo gevaarlijk, maar zeker even grievend als de eerste. Toen Rodille zeide dat de trap de eenige uitgang was, vergiste hij zich. Ongeveer zes voet boven den grond, was een nauw luchtgat, dat door twee kruisgewijze geplaatste ijzeren staven gesloten was en uitkwam op een ingebouwd stuk grond, achter het huis. Twee vaten waren boven elkander gezet en reikten tot aan het luchtgat, terwijl verder de ijzeren staven, kromgebogen en lusgerukt, geen hindernissen meer opleverden. Het was duidelijk dat Vl;~« m den wind zich van dezen gevaarlijken weg had bediend, om te ontkomen en dat een goede uitslag zijn onderneming had bekroond. Rodille, die wederom geheel uit het veld was geslagen, nam plaats op een der treden van de trap en verborg zijn gelaat in de han den. ACHTENVEERTIGSTE HOOFDSTUK. Ziehier wat er gebeurd was. De wonde, die Vlieg in den wind ontvan gen had, ofschoon schijnbaar doodelijk, was inderdaad van weinig belang. De kogel had het vel van zijn schedel opengescheurd, zonder evenwel de hersenpan te verbrijzelen en had dus hetzelfde gevolg gehad als een hevige slag op het hoofd, door een met ijzer beslagen stok toegebracht. Die hevige schok had een flauwte en een overvloedige bloeduitstorting veroorzaakt. De bewusteloosheid van den jongen dief had ongeveer drie uren geduurd daarna kwam hij, onder invloed van de kille, voch tige lucht van den kelder, langzamerhand tot zichzelven. Toen hij weer tot het bewust zijn terugkeerde, lag hij op den rug, met uit gestrekte armen. Hij. richtte zich op, leunde op zijn elleboog en: in de duisternis rondstarende, vroeg hij zich af t „Waar ben ik?" Om die vraag te beantwoorden moest hij zijn geheugen raadplegen. Oogenblikkelijk kwam de herinnering aan hetgeen er ge beurd was, bij hem op. Het eerste oogenblik dacht hij „Ongetwijfeld ben ik dood en begraven." Een dergelijke gedachte was echter al te onzinnig en kon slechts eenige oogenblik- ken duren. Vlieg in de wind begon na te den ken en glimlachte. „Wanneer men dood is, voelt men geen pijn meer en mijn hoofd doet mij vreeselijk zeer. Wanneer men begraven is, ligt men in een huisje van zes planken, met de beenen recht uitgestrekt en de armen tegen het lijf en ik heb hier meer plaats dan noodig is om mijn armen en beenen te bewegen. Ik ben dus leverd springlevend.... maar ik ben er daarom met veel beter aan toe, want ik lig hier in een donker gat, dat mij niet erg gerust stellend toeschijnt. Dat kan niet anders zijn dan een leelijke poets, die vader Louraine mij gebakken heeft. O, die oude schelm Hij kan er op rekenen dat als ik hieraan ont kom, ik het niet gemakkelijk zal vergeten." Onder het houden van deze alleenspraak trachtte Vlieg in de wind weer op de been te komen. Niet zonder moeite slaagde hij hierin want het bloedverlies had hem zeer verzwakt. Toen hij eindelijk overeind stond, liep hij langzaam en met uitgestrekte armen recht voor i zich uit, om zoodoende de uitgestrekt heid van zijn gevangenis teleeren kennen. Hij had nog geen twintig schreden geteld of hij stiet op een vochtigen muur. „Ik ben in een kelder," dacht hij, „de aard van den grond en de toestand van den muur, bewijzen het. Een kelder is niet zoo goed ge- 41 Tegelijkertijd sprong hij den kelder in, am dien in alle hoeken te doorzoeken, terwijl tij met schorre stem uitriep „Ik zal hem vinden O, ik moet hem vinden 1" Hij behoefde niet ver te gaan. Ternauwer nood had hij eenige schreden gezet, of hij trad achteruit met een vreeselijken woesten kreet. Zijn oog was gevallen op de plaats, waar het ledige vat moest staan, dat zijn schat verborgen hield. Dat vat was er niet meer. De geheime bergplaats was daar, als een Jonker, ledig hol, waar rondom enkele goud stukken en gebroken kleinoodiën op den grond glinsterden. Rodille voelde hét bloed met zooveel kracht naar zijn hoofd stijgen, dat zijn leven een oogenblik werkelijk in gevaar verkeerde. Een wolk verduisterde zijn oogen. Zijn slapen klopten, alsof zijn hoofd zou barsten. Hij was op het punt door een beroerte getroffen te worden. De schurk zag zeer goed in, dat hij in groot gevaar verkeerde, maar daar hij nog meer gehecht was aan het leven dan aan zijn schatten, deed hij Zijn best, om de ontroering, sloten en gegrendeld, als een gevangenis. Ik kan er wel uit komen, dat is zeker. Maar hoe zal ik het aanleggen Louraine kan elkf oogenblik lust krijgen, om naar benedenlte komen, teneinde mij verder af te maken. Ik heb dus geen oogenblik te verliezen. O, had ik maar licht Werktuigelijk stak de dief zijn handen in zijn diepe zakken. Met moeite weerhield hij een kreet van vreugde. Hij bemerkte, dat Louraine de groote fout had begaan, om zijn zakken niet te doorzoeken. In die zakken be vonden zich een menigte voorwerpen, die bij nachtelijke expedities noodig zijn en die de heeren dieven zooveel mogelijk steeds bij zich dragen. Daaronder bevond zich een vuurslag en vuursteen,zwam, zwavelstokken en een rolletje waslicht en bovendien nog een van de vijlen van Honingbij. Nadat Vlieg in de wind die vijl gebruikt had om de tralies door te vijlen, had hij het werk tuig zonder nadenken in zijn zak gestoken. De jonge booswicht haastte zich vuur te slaan en zijn waslichtje aan te steken. Het flauwe schijnsel verdreef de duisternis ge deeltelijk en de treden van de trap werdéz in den schemer zichtbaar. „Drommels mompelde hij. „ik kan een voudig langs die trap ontkomen dat brengt weinig moeite mee," ENKHUIZEN, 25 Juni. Heden kwamen hier 14 vaartuigen binnen met 70 Kg. tot 211 Kg. nettenansjovis per vaartuig. Totaal 106.250 stuks of 1700 Kg., alzoo goede vangst Prijs 53 a 51 st. per Kg. Nog kwamen 5 vaartuigen binnen met 800 pd. Noordzee- schol, 100 pd. schar en 385 pd. hoekbot. De Noordzeeschol gold f 16.50 a 17.55, de schar f 7.50 a f 8, de bot f 18 a f 25.15, alles per 50 Kg. t MEDEMBLIK, 26 Juni. De ansjovis vangst beliep hier heden door 73 vaartuigen 1866 Kg. prijs f 0,480.49 per Kg. AMSTERDAM, 27 Juni. Aangevoerd en afgeslagen in de Gemeente-Vischhal Tong per 10 st. f 8.503.80, tarbot f 6.50— 2.20, griet f 4—1.30, middel schol f 19-13, per partij kleine schol f 7.50—4.90, schar f 1.70, poon en pieterman f 53.10, bot f 82.45 per mand. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem z, Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. De tuinman van het landgoed van den heer v. R. in den Dungen is gearresteerd wegens het plegen van onzedelijke handelin gen met een minderjarig meisje. Het meisje, dat op den straatweg te St. Michiels Gestel fietste, werd door den man, die voorgaf rijks politie te zijn, aangehouden. Hij vroeg haar naar de wegkaart. Toen zij deze niet kon toonen, nam hij haar mee naar een zijweg, waar hij onzedelijke handelingen met haar pleegde. In de te BarnöVeld gehouden raadsvergade ring klaagde een der leden over't torenuur werk te Voorthuizen, dat vaak schrpmelijk in de war is. Meermalen geeft 't ééne wijzer- bord b.v. als tijd 8 uur aan, terwijl de wijzers van 't andere bord op 't zelfde oogenblik op half elf staan. Zonder overdrijving zou van dit uurwerk gezegd kunnen worden: „Met deez' wijzerplaat Weet zelfs de tijdkundige Braat In 't geheel geen raad." Volgens de spreker waren van dit alles de spreeuwen de schuld, die op de wijzers gaan zitten, welke daardoor zakken. Van daar, dat in genoemd dorp thans gesproken wordt van zonnetijd, zomertijd en spreeuwentijd. (U.D.) Bij de firma I. L. F. te Rotterdam werden de laatste maanden telkens kleine hoeveel heden garen vermist. Lang bleven alle na sporingen tevergeefsch. Dezer dagen zijn ein delijk als verdacht van deze verduisteringen gearresteerd de expeditieknecht J. S. B, en de kleermakers J. C. en J. R. Het bedrag der verduisterde garens beloopt ongeveer 2000,—, Gisteren is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de enveloppenfabriek „Holland" aan de Heibeekstraat te Venlo. Het vuur vond gretig voedsel in de groote hoeveelheid papier, lijm, enz., die zich in 't gebouw be vond. Toen de brandweer arriveerde, stond het groote gebouw grootendeels in licht» laaie. Aaa blusschen viel niet meer te den ken. De brandweer kon ei- zich toe bepalen, de omgeving brandvrij te houden. De fa. briek brandde tot den grond toe af, Verzc. kering dekt de schade. ANDIJK, 26 Juni. Hedenmorgen ge. raakte in de garage van L. Laan, alhier, eer. vrachtauto in brand. Nadat het brandende voertuig naar buiten was gereden sprong de benzinetank, waardoor een paar omstander." aan hoofd en handen werden gewond. Hei voertuig verbrandde geheel. Verzekering dekt de schade. DRIEL (Bet.), 27 Juni. Ten gevolge van schoorsteenbrand, zijn twee woonhuizen, be woond door vier gezinnen, totaal afgebrand. Twee varkens kwamen in de vlammen om; ook 600 aan contanten gingen verloren. URMOND, 26 Juni. Alhier is door on. bekende oorzaak brand ontstaan in de wo ning van den landbouwer J. G. De woning, de inboedel en twee varkens werden een prooi der vlammen. Gistermiddag is in hef benedenhuis van perceel Koningin Wilhelminalaan 520 te Voorburg, een jonge herdershond, die aar. de daar wonende familie D. behoorde, plot seling wild geworden, vermoedelijk door dat de dochter des huizes hem een klap ge geven had. Tengevolge daarvan vloog de hond de dochter aan en bracht haar eenige verwondingen in de borst toe. Daarna beet hij haar moeder in de beenen. Toen haar vader thuis kwam, werd deze ook door den hond gebeten. Kort daarop kwam de poli tie ter plaatse, en deze schoot den hond dood. Door den districtsveearts zal uitge maakt worden of de hond dol was. Mevr. D. en haar dochter zijn via der Centralen post van den Gencesk. Diensf naar het Ziekenhufsop den Zuidwal te Dea Haag vervoerd. Bij het baden in zee, vóór de Keizer straat; is Donderdagavond de 9-jarige G. Knoester. uit de Wetstraat te Scheveningen, verdronken. Toen het jongetje in de diepte verdween, stelde personeel van het Volks zeebad alle pogingen in het werk hem nog te redden, echter zonder resultaat. Het lijk is nog niet aangespoeld. (Wordt vervolgd^ een Oesxundige als kapitein Fonck toch zeker zelf welmoet weten, dat, wat hij schrijft onjuist is volkomen waanzinnige bewerin gen, zegt de „F. Z." Zijn conclusie verklaart echter de zaak. Hij pleit tenslotte niet, zooals men zou verwachten, voor een streng ver bod van elk Duitsch luchtverkeer, maar voor een versterking van de Fransche luchtvloot, waarbij hij erop wijst, dat Engeland binnen kort 54 luchteskaders bezitten zal. De „Frankf. Z." meent dan ook, dat de beweerde vrees voor de niet bestaande Duitsche lucht vloot slechts voorgewend is en de bedekte bedoeling van het artikel is versterking tegen Engeland. DE POSTSTAKING IN CANADA. De staking van het Canadeesche postper- soneel toont geen vooruitzicht op een regeling. Zij is thans hoofdzakelijk beperkt tot de ste den Toronto en Windsor in Ontario. HOOG WATER IN NOORD-ZWEDEN. In het noorden van Zweden stroomt het water met geweldige kracht van de bergen het dreigt noodlottige gevolgen te veroor zaken. Verschillende stations, waar hout wordt verzameld, zijn weggespoeld. Ver scheiden bruggen, o.a. een van den spoor weg StockholmLapland, worden ernstig bedreigd en als de laatste dammen in de groo te rivieren, die thans vol stammen liggen, bezwijken, dan 2u!' enorme hoeveel heden hout de Bo' golf indrijven en verloren gaan. D ïeid hout in de Vindel-Elf wordt geraamd op een waarde van twaalf millioen kronen. Een groot aan tal arbeiders is bezig met het versterken van dammen en bruggen. DE BEZUINIGING EN DE SALARIS SEN DER OOSTENRIJKSCHE HOOG LEERAREN. De „N. Fr. Presse" maakt zich zeer be zorgd over aan de regeering toegeschreven plannen de salarissen der Weensche hoog leeraren te verlagen. Heeft men wel de ge volgen van zulk een maatregel ernstig over wogen? vraag t het blad, dat'anders de regee ring, krachtig steuntheeft men wel bedacht, dat daardoor de mogelijkheid wordt te niet tedaan krachten uit Duitschland aan te trek en, en dat een cultureele verarming van Oostenrijk het eindresultaat moet zijn. En dat alles ter wille van een besparing, die toch slechts minimaal moet zijn in vergelijking met de schade, die daaruit voor het algemeen belang moet ontstaan. Oostenrijk mag zijn hoogeschool niet laten onderkomen. DE QUAESTIE VAN SOEDAN. In een interview met een vertegenwoor diger van „Reuter" zeide Zaghloel, dat de mededeeling over Soedan Woensdag in het Engelsch Hoogerhüis gedaan, een slechten indruk in Egypte had gemaakt, de gramschap der anti-Engelschen verergerd had, de lucht verduisterd en de verlangende overeenstem' ming bemoeilijkt had. LONDEN, 27 Juni. Reuter verneemt dat men in Britsche politieke kringen zeer vol daan is over het feit, dat de gisteren door Ramsay MacDonald en Herriot afgelegde verklaringen betreffende hun onderhoud te Chequers, hebben aangetoond, dat er nooit ook maar eenige twijfel is geweest in den geest der premiers, noch ook maar eenig misverstand tusschen de regeeringen vari Groot-Brittannië en Frankrijk. Wanneer er misverstanden, zijn, bestaan die in sommige perskringen. LONDEN, 27 Juni. De uitnoodigingen voor de conferentie van 16 Juli zijn verzonden en het wordt als een hoopvol teeken be schouwd, dat de antwoorden van Amerika en Italië zoo spoedig zijn ingekomen. De aanvaarding der uitnoodiging wordt vermeld in een communiqué uit Washington, waarin gezegd wordt, dat het de wensch der re geering is, dat het plan-Dawes zoo spoedig mogelijk in werking wordt gesteld. Dit wordt de eerste essentieele stap genoemd naar economisch herstel in het buitenland, waar bij Amerika lichtelijk („lightly") belang heeft. Met T oog hierop wordt in het communiqué de opdracht aan Kellogg meegedeeld, die, naar bevestigd wordt, zal worden bijgestaan door kolonel Logan, den vertegenwoordiger der V. S, in de Commissie van Herstel. De Italiaansche fêj(eej-ing zegt in haar antwoord, dat zij de uitnoodiging met ge noegen aanvaardt en merkt op, dat zij steeds voor het houden van een conferentie met een dergelijk doel is geweest en dat zij bijzonder ingenomen is met het vooruitzicht op deelneming van Amerikaansche ver tegenwoordigers. BERLIJN, 2 Juni. Het schijnt nu wel vast te staan, dat de Duitsche regeering een toe stemmend antwoord inzake de militaire controle zal geven. Het „Berliner Tageblatt" meent té weten, dat de antwoordnota van Duitschland zoo goed als gereed is, vertaald wordt en door een koerier naar Parijs zal gebracht worden. Ofschoon over de bijzonderheden gezwe gen wordt, meent het blad toch te kunnen meedeelen, dat de nota tamelijk lang is (vijf bladzijden met de schrijfmachine) en uitvoerig op het geval ingaat, doch deson danks aan haar „ja" geen beperkende voorwaarden vastknoopt. De nota zal eerst publiek worden ge maakt, nadat ze te Parijs is overhandigd. De Britsche draadloozc dienst meldt nog, dat MacDonald verklaard heeft, er naar te zullen streven, dat het rapport der commis sie voor de rijksverdediging inzake den Ka-' naaltunnel zal worden ingediend vóór het parlement op rccès gaat. Het heet, dat 400 parlementsleden het denkbeeld gunstig ge zind zijn. Er zouden naar raming ongeveer vijf jaar gemoeid zijn met den aanleg, waar door een gunstige invloed zou worden ge oefend op het vraagstuk der werkeloosheid. De kosten worden geschat op 29 millioen pond, terwijl de inkomsten een dividend van 8 .pCt. op het kapitaal zouden toelaten. Onlangs hebben we medegedeeld, dat de Matin" bijzonderheden had gepubliceerd omtrent het lot der in Jekaterinenburg door dc bolsjewieken vermoorde Russische kei zerlijke familie. De Fransche generaal Janin zou de asch der verbrande lijken van den tsaar, de tsaritsa, de tsarevitsj en de doch ters des keizers, naar Frankrijk hebben i overgebracht met het doel haar aan groot vorst Nicolaas te overhandigen, In de plaats van den grootvorst echter had de heer De Giers, voormalig Russisch gezant, thans te Parijs gevestigd, haar in ontvangst genomen en op een onbekende plaats gedeponeerd. De Giers heeft het geheele verhaal beves tigd, maar aan den medewerker van de Matin" verzekerd de plaats niet te mogen aanwijzen,, waar de resten der keizerlijke familie thans rusten. Hij heeft zich verbon den nooit aan iemand de plaats kenbaar te maken. Dc eveneens te Rarijs woonachtige Rus sische rechter van instructie Sokolof, die destijds in het „proces" tegen de keizerlijke familie de instructie heeft gevoerd, heeït verklaard: „Ja, het stoffelijk overschot van keizer Nicolaas II en zijn familie is in Frank rijk. De Russen zijn hiervoor aan generaal Janin dank verschuldigd." Een Wolff-bericht uit Weenen meldt nog, dat thans 22 lijken van de 30 omgekomen mijnwerkers zijn gevonden. De „Corriere 'd Italia" verneemt, dat geen der daartoe aangezochte advocaten geneigd is de verdediging der beklaagden in dc zaak- Matteotti op zich te nemen. ROME, 27 Juni. Telegrammen uit de meeste Italiaansche steden melden dat de manifestaties, gehouden ter cere van Matte otti, zonder incidenten plaats hadden. Dc arbeid in de particuliere bedrijven werd tien minuten, gestaakt, in dé publieke dien sten gedurende twee' minuten. AMSTERDAM, 27 Juni. Aardappelen. (Bericht v./d, mak. Jac. Knoop). N. Holland- sche muizen 8.759:10, dito kleine 6.30, Westl. muizen 8,40, dito kleine 7.70, flil- legommer zand 99,50, Drentsche Eigen heimers '2 per H.L.; Malta Spring f 22 a 23 per 100 K.G. ALKMAAR, 27 Juni. Kaas. Ter markt waren 190 stapels, wegende 196.000 K.G. Fa- briekskaas kleine 52'A, commissie 50, middelbare f boerenkaas kleine 52, commissie 50, middelbare Handel vlug. BOVENKARSPEL (Station), 26 Juni. Aardappelen Koks, Due en Ninetyfold 5,70 —5,80, Schotsche 5.406.20, kleine 3.10 4:40, ronde 5—5.80 per baal. Aange voerd 13800 balen. Ie Bloemkool f 12.75 20.50, 2e id. 6—11.50, 3e id, 1.80—4.25 per 100 st. Aangevoerd 14200 stuks, Worte len 5.305.60 per 100 bos. Aangevoerd 655 bos, Meirapen 0,500.55 per 1000 st. Aangevoerd 24000 sutks. ENKHUIZEN, 26 Juni (Marktvereeniging voor Enkhuizen en Omstreken). Aardappe len Schotsche muizen 5.606.30, middel- prijs 5.90, kleine Schotsche 33.70, middelprijs 3.30, alles per baal (100 pond), UTRECHT, 27 Juni. Kaas. Ter markt wa ren 189 wagens, te zamen 59.535 K.G. Ie kw. 4749; 2e kw. ƒ4446; Rijksmerk 47 56. Handel vlug. LEIDEN, 27 Juni. Kaas. Ter markt waren 141 partijen. Goudsche le soort 5459 2e soort 4553. Leidsche le. 5256; 2c 42—50. Handel matig. Vee. Aanvoer 19 stieren 192405; 141 kalf- en melkkoeien 225465; 134 vare koeien 180320; 129 vette Assen en koeien 250—660, 0.80—1.20 per K.G.; 33 vette kalveren 60—175, 0.90—1,60 per K.G,; 102 nuchtere kalveren 718; 263 vette schapen 4254, 1.581.70 per K.G,; 1228 lammeren 1228; 506 varkens voor Londen 14—38, 0.44—0,48 per K.G.; 386 biggen 37, ZWOLLE, 27 Juni. Boter. Aangevoerd 130/8 v., 15/6 en 380 stukken. Samen 3090 K.G. Prijs 1/8 35—39, per K.G, 1.90—2.1 Vee. Aanvoer 271 runderen, 110 graskal- vercn, 70 nuchtere kalveren, 84 schapen, 71 lammeren, 87 varkens en 468 biggen. Men besteedde' voör vette koeien 0.88 —1.20; dttï> kalveren 1.201,60; dito var kens 0.58—0:60 .per, K.G.; schapen 25 65. De handel in neurende én verschgekalfde koeien, alsook in vaarzen, was traag; handel in vet yep iets, minder; in stieren en kalve ren slecht. ZWOLLE, 26 Juni.. Paarden.' Op de heden gehouden paardenmarkt waren 430 Stuks aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden 475—580, werkpaarden le soort 340470; idem 2e soort 280370; en ters 210—340; ponnier 85170; slacht bank 70-120. De handel was zeer laag, prijzen stationnair. LEEUWARDEN, 27 Juni. Vee. Aange voerd 145 stieren 150620, 218 vette koeien 220460, per kg. 0.901.20, 251 melk- en kalfkoéien 200480, 152 vette kalveren 4898, 35 pinken 100 180, 60 graskalveren, 149 nuchtere kal veren 1223, 105 vette 'schapen 28 50, lli wéideschapen 2840, 100 lam meren 1825, 520 vette varkens 50 135, per kg. 0.520.58, 55 magere var kens 2550, 316 vette biggen 2448, 129 kleine biggen f 7—13, 8 paarden, 33 bokken. De handel in melk- en kalfvee was stil; vette koeien iets lager, le soort prijshou dend, Stieren minder; vette kalveren flau wer; nuchtere kalveren lui, duur; vette varkens vaster, overigens flauwer. Zouters 56—58 c„ Londensche varkens 4247 et. per kg. Wolvee stil. Eieren. Aanvoer 27-000 kippen, 6kü k 8K c.; 1600 eenden- 6lA a 83^ et, LEEUWARDEN, 27 Juni. Boter. Aanvoer 26/3 en 159/6 v, Fabrieks- 1.562. No- tcering van de commissie 2 per kg. Kaas. Sleutelkaas 0.300.52, Nagel kaas 0.080,37. Goudsche 0.060.60, Edammer 0,350.80, Aanvoer 50.359 ENKHUIZEN, 27 Juni. (Marktvereeniging voor Enkhuizen en Omstreken), Aardappe len: Schotsche muizen 5,50 a 6.10, mid delprijs 5..70; kleine Schotsche 2.90 a 3.70, middelprijs 3.30, alles per baal (100 pond), GELDERMALSEN, 27 Juni. Fruit, Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men heden voor: Mei kersen rijp 39-63 cent, id. rood. 21—33 ct., aardbeien 2236 ct., alles per K.G. 's-HERTOGENBOSCH, 27 Juni. Boter. (Coöp. Roomboterfabr.) Aanvoer 26.500 K.G. Przen: hoogste f 2.02; midden 1.78, laag ste 1.95. TIEL, 27 Juni. (Veiling Ons Belang). Mei kersen 3845 c„ rood 2530 c„ alles per K.G. Veiling Tielsche Veilingvereeniging. Mei kersen 35—48 c., rood 20—28 c., Duitsche kersen 40 c„ alles per K.G. Veiling Tiel en Omstreken. Meikersen le soort 3947 c„ rood 2926 c„ alles per K.G. ALKMAAR, 27 Juni, Granen. Aangevoerd 145 H.L., als 51 H.L. tarwe 1415; 8 H.L. gerst chev, 13,50; 45 H.L. haver 9.50 11,50; 22 H.L. boonen, bruine 2830, witte 30; 13 H.L. karwijzaad; 6 H.L. erwten, groene- f 19; grauwe 30 per 100 K.G. BOVENKARSPEL (Station), 27 Juni. Aardappelen 5.706.10; Schotse 5.80 6.20; kleine 3.404; ronde 5.70 per baal. Aangevoerd 15,150 baal; le bloemkool 12.50 —20; 2e id, 6.50—12.50; 3e id. 3.50— 4,75 per 100 stuks. Aangevoerd 10875 stuks; wortelen 5.706.20 per 100 bos. Aange voerd 880 bos; sla 0.4O-—0.60 per 100 krop. Aangevoerd 1300 krop. BREUKELEN, 27 Juni. Kaas, Aan dc Kaasmarkt waren heden aangevoerd: 170 wagens, met te zamen 7486 stuks kazen, ge wicht pl.m. 52.402 K.G. Prijs le soort 52— 55.50,. 2e soort 46—51, gestempelde 48 61 per 50 K.G,. DEVENTER, 27 Juni. Weekmarkt. Boter le soort 38.50—39 per 20 K.G,; boter 2e soort 36—37 per 20 K.G, Eieren per 100 K.G. 7,509 per 100 stuks. ELST (Bet.) 27 Juni. Ter speciale ochtend veiling alhier waren heden de prijzen, lsté kersen 3041, ct. roode kersen 1418 ct., lste aardbeien 3447 ct., de soort 1520 ct. per K.G. URK, 26 Juni. Door 24 vaartuigen zijn he den hier aangevoerd 105 kg. ansjovis, prijs f 0.48 per kg 830 pond aal f 0.260.40 en 170 pond schol f 0.13 per pond. IJMUIDEN, 27 Juni. Heden waren aan den Rijksvischafslag 9 stoomtreilers, 3 log gers, 1 kotter. De prijzen waren als volgt Tarbot f 0.900.85 per kg tongen f 1.90 1.30 per kg griet f 2920, gr. schol f 25, md. schol f 2522, zetschol f 3023, kl. schol f 21—12, 123.10, scharren f 94, alles per 50 kg roggen f 9.507.50 per hoop; makreel f 85.40, pieterman en poon f 13 2.90, gr. schelvisch f 1611.50, mnd. schel visch f 1510, kmd, schelvisch f 105.50 kl. schelvisch f 9.50—8, gr. gullen f 12.50, wijting f 53.90, alles per 50 kg. IJMUIDEN, 27 Juni. Heden kwamen van de haringvisscherij hier binnen de zeilloggers: K W 25 (Wilhelmina I) met 10 last en K.W. 147 (Wilhelmina III) met 11 last pekelharing. ENKHUIZEN, 27 Juni. Laatste ansjovis- markt van gisteravond 51 ct. per kg. Heden azeer goede vangst. De eerste 12 vaartuigen kwamen binnen met gemiddeld 15700 stuks per vaartuig. Marktprijs lager, 50% a 48 ct. VOLENDAM, 28 Juni. Aan den visch- afslag besteedde rpen deze week voor kwakaal 3045, lijnaal 65—75, bot 20—35 cent per pond, garnalen f 34.50 per lit en nest 50 cent per mand. VOLENDAM, 26 Juni. Twaalf bothoekers brachten 200 a 400 pond hoekbot aan, prijs f 0.25 a f D.30 per pond. De vangst van de lijnaalhoekers was gem. 40 pond lijnaal, prijs f 0.65 a f 0.75 per pond. Kwakaal gold heden f 0.30 a f 0.40 per pond en garnalen f 4 per lit. VLAARDINGEN 26 Juni. Alhier zijn binnengekomen de haringschepen VL 150, 21 last, VL 86, 6 last, VL 44, 10 last. Aan den afslag werd besteed voor Kol- haring f 13—30, Maatjesharing f 12.3019.60 per kantje. foincaré over zijn neder laag. In dc te New York verschijnende „Evening Post" heeft Poincaré een artikel gepubli ceerd, waarin hij erkent, dat zijn nederlaag bij de verkiezingen het gevolg zijner binnen- landsche politiek is geweest, daar de kiezers ontevreden waren over zijn décrets-lois en iver de vóór de verkiezingen aangenomen .-erhooging der belastingen. Poincaré be- ;chouwt dit als causes accidentelles en voor iet, dat de kiezers van meening zullen ver- nderen. Veel lijkt het daar momenteel nog niet naar, zoomin ten opzichte van de buiten- 'andschc als van de binnenlandsche politiek. Dc deelneming der V. S. aan de intergeallieerde conferentie. Alle Fransche partijen erkennen, dat het teit, dat de Ver. Staten hebben toegezegd aan de intergeallieerde conferentie te zullen deelnemen, er de buitengewone beteekenis van verhoogt. Nochtans raadt men aan om de gevolgen dezer deelneming niet' te over drijven. De Amerikanen zullen voortgaan met zich te onthouden van een inmenging in de oplossing van zuiver Europeesche quaes- Lies- Zij zullen slechts deelnemen aan de dis cussies, welke de Amerikaansche belangen raken, om bij de overige besprekingen hun rol van „waarnemers" te hervatten. Daar zij echter verklaren dat de toepassing van de conclusies van Dawes'en de verwezenlijking van de plannen der deskundigen in het alge meen in het Amerikaansch belang zijn, kan men hopen, dat de Amerikaansche mede werking het ten uitvoer leggen der financieele operaties, welke voor de Duitsche betalingen worden beoogd, zal vergemakkelijken. De heer MacDonald heeft zich genood zaakt gezien zooals onze Radio-berichten van gisteren nog vermeldden, in het Lager huis nog een nadere verklaring af te leggen in zake de besprekingen op Che quers, u hem was gebleken „van verkeerde voor stellingen en vervalschingen", welke zekere Jaden van deze besprekingen gaven. Dat zulke verkeerde voorstellingen mogelijk wa ren, is slechts een gevolg zoo merken Engel- che bladen op,,.yan,de ,overgroo(:e geheim zinnigheid, die door den Britscheïi premier wordt betracht én die VrÖ zeef afwijkt Tain" ie- houding van den heer Herriot, die links a rechts wordt geïnterviewd en óndërvraagd One-sided secrecy, past hij'toe, klaagt bijv. ie „Westm. Gaz." De heer MacDonald heeft Jen wenk in zoovérre ter harte genomen, dat hij in het Lagerhuis nog eens eefl nadere ver klaring heeft afgelegd en' daarbij zeide, dat er niets meer bij het onderhoud met den Fran schen premier was geschied, dan in het offi cieel? communiqué was meegedeeld en in het bijzonder was er niet in het niirts'tsprake van eenige belofte met betrekking tot een defen- ,sief 'militair verbond. Maar intusschen heeft de heer Herriot in den Franschen Senaat gewezen op de ver bintenis, die MacDonald op zich had geno men en waarbij Engeland aan de zijde van Frankrijk zal staan, ingeval Duitschland op nieuw in gebreke zal blijven en als Duitsch land tot een aanval zou overgaan. Zéker, dat is nog geen militair verbond, naar in den Franschen Senaat en in de Fran sche Xanter vat men het toch blijkbaar als zoodanig wel op en hartelijk werden de woor den van Herriot geapplaudisseerd, waarin men de erkenning zag, ook door Engeland van de noodzakelijkheid van een vereenigd front dér geallieerden zoowel in tijd van vre de als van oorlog. Blijkbaar geven de Franschen een wat al te ver strekkende uitlegging aan de woorden van -den heer MacDonald, die vermoedelijk niet anders heeft gezegd dan dit, wat hij trouwens vroeger ook al den heer Poincaré te kennen gaf, dat in geval Duitschland bij de uitvoering van het plan dér deskundigen in gebreke zou blijven, Groot-Brittannië met de geallieerden solidair zou zijn wat betreft de toepassing van de sancuties, die noodig zouden zijn om Duitschland te dwingen, hetgeen zeker wel iets anders is dan een de fensieve militaire overeenkomst met Frank rijk en België voor het geval van Duitsche agressie. Het is wel een grappige kant aan dif geval, dat men nu in Frankrijk applaudis seert, omdat men er zij het dan ten onrech te meent, dat Herriot uit Engeland een verdrag of althans een belofte van hulpver leening heeft meegenomen, terwijl in 1922 de heer Briand juist ten val kwa m, omdat hij het aanbod van Lloyd George van een der gelijk verdrag scheen te willen aanvaarden. Souvent femme variekan men in dit geval van Marianne zeggen. Maar het zal nu na de verklaring van Mac Donald in het Lagerhuis den Franschen wel duidelijk zijn geworden, dat ze op vaste mi litaire verbintenissen van Britsche zijde niet moeten rekenen en aan de thans herwonnen samenwerking tusschen Londen en Parijs geen militair karakter moetén trachten te geven. Dat zou slechts op teleurstelling uitloopen. Een Zuid-Slavisch grens incident met Italië. De Italiaansche regeering heeft een krach tig protest gezonden aan de Z.Slavische Re geering inzake een grensincident. In den nacht van 24 op 25 Juni hebben n.I. onbekende personen Italiaansche wacht posten bij Unza overvallen, nadat den vori- gen nacht geschoten was op Z.-Slavische grenswachters, waarbij één man werd ge wond. In het gevecht bij Unza werden twee Italiaansche soldaten gedood, twee zwaar gewond. De Z.-Slavische regeering heeft dadelijk een ernstig onderzoek gelast, ter wijl. te Rome telegrafisch leedwezen werd betuigd. Nieuwe wrijving dus weer tusschen de oude tegenstanders, tusschen wie toenadering is gekomen sinds de quaestie van Fiume en Dalmatië werd geregeld en men ook bij de jongste Aibaneesche onlusten aan beide zij den het standpunt heeft ingenomen, dat de Aibaneesche troebelen een zuivere binnenlandsche aangelegenheid was, welke geen interventie noodig maakte. Het incident verdient echter wellicht eenige aandacht in verband met de huidige moeilijkheden van de fascistische regeering, voor wie het wel eens een dankbaar object zou kunnen zijn om de aandacht van zich af te leiden en in andere banen te leiden. DE DUITSCHE GEVANGENEN EN BALLINGEN. De Fransche minister-president heeft er de Duitsche Rijksregeering officieel van ver wittigd, dat zijn in de Fransche Kamer af gelegde verklaringen omtrent de vrijlating van gevangenen en het weder toelaten der ballingen reeds door dienovereenkomstige instructies aan de Fransche b'ezettings- autoriteiten in een daad zijn omgezet. Zooals berichten uit het bezette gebied be vestigen, worden deze instructies reeds se dert eenigen tijd uitgevoerd. Tot dusver is in de Fransche bezettings zone van het oude bezette gebied reeds aan ,7500 gezinnen, dus aan ca. 30.000 personen, verlof gegeven om terug te keerén. Op 25 Juni besloot de Rijnlandcommissie tot de intrekking van de verdere besluiten tot verbanning uit het oude bezette gebied, welke eveneens 7500 gezinnen of 30.000 personen omvatten. Voor het nieuw-bezette gebied zullen de zelfde maatregelen worden getroffen. HET CONFLICT BIJ DE GRIEKSCHE MARINE. De bladen melden, dat eenige marine officieren, die grieven tegen den minister van marine hebben, zijn afgetreden. De re geering besloot, de ontslagaanvragen aan te nemen en op te treden tegen de aanstichters, wier daad zij in strijd met de discipline achten. De Kamer heeft met 158 tegen 123 stem men en 13 onthoudingen een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen naar aanleiding van de interpellatie over het dooi de marine-officieren collectief aangeboden ontslag. Uit nadere berichten blijkt, dat er 150 officieren bij het conflict betrokken zijn. Zij beschuldigen admiraal Hadjikyriakos, den minister van marine, bepaalde personen bij de promoties te begunstigen. DE LEGENDE VAN HET DUITSCHE LUCHTGEVAAR. Onder dezen titel vestigt de „Frankf. Z." de aandacht op een artikel van den Franschen vliegerofficier kapitein Fonck in de „Revue des Deux Mondes" van 1 Mei, waarin de schrijver beproeft aan te toonen, dat Duitschland, niettegenstaande alle be perkende bepalingen van het vredesverdrag in staat zou zijn onverwachts Frankrijk met vliegtuigen te overvallen en met behulp van giftige gasen het Fransche volk te ver nietigen. Het Frankf. blad merkt daarbij op, dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6