In en om Haarlem. SPAARNEBANK Uit het Vaticaan. INCASSEERINGEN Maandag 30 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15776 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad UIT DEN OMTREK GEMEENTERAAD VAN VELSEN. De gaslevering door Haarlem Velsen zegt het contract tegen 1 Juli 1925 op. Dlreclto: Mr. Th. WESTERWOUDT. Belast zich met op het Binnen- en Buitenland. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding. VELSEN. VELSEROORD. IJMUIDEN. BEVERWIJK, SPAARNDAM. LEIDEN. QEGSTGEEST. SASSENHEIM. NOORDWIJK. NOORDWIJK AAN ZEE. WARMOND. HILLEGOM. HALFWEG. ZWANENBURG. OVERVEEN. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikantei Koningstraat 10 Haarlem. felegraphisch Weerbericht, LEIMUIDEN. BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. Wisselkoersen en koersen v« Bankpapier. kopenhaoen. ®e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week f 0.25 Per kwartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. WEIIWE HAARLEMSCHE GDURAHT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den lekei als ingezonden mededeeling, 60 ct; per regel; op de le Pagina's 75 cti per regel. Vraag- en aanbod-adver-J tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. DE PAUS IN SINT PIETER. Men bericht oils uit Rome: Zaterdagavond, vigilie van het feest der BH. Apostelen Petrus en Paulus, kwam Z. H. de Paus, gelijk gebruikelijk, de Apos telgraven verecren en de pallium s, bestemd •oor de aartsbisschoppen, wijden. De H. Vader was vergezeld van de voornaamste personen Zijner hofhouding, waaronder Mgr. Maggiordoom, de Maestro di Camera, de commandanten der lijfwachten, enz, enz. Na de aanbidding van het Allerheiligste in de kapel van het H. Sacrament, begaf zich de kleine stoet in de Basiliek, die gesloten was en geheel ontruimd. De Paus kuste den voet van het bronzen beid van den H. Petrus cn gezamenlijk werd door den Paus en hof houding het rozenhoedje gebeden nabij het graf van den Apostclvorst. Alsdan daalde de Paus af in de Confessie en wijdde, bijge staan door den Deken der H. Rota de pal lium's. Daarna ging de H. Vader bidden op de graven Zijner onmiddelijke voorgangers Pius X en Bencdictus XV, waarbij, gelijk steeds, talrijke waskaarsen ontstoken waren. Na nogmaals gebeden te hebben bij bet beeld van den II. Petrus, keerde de H. Vader, langs de H. Sacramentskapel naar het Vaticaan terug. MISSIE-TENTOONSTELLING TE ROME, Het Comité, belast met de voorbereiding An de Missietentoonstelling in het Vaticaan, herzoekt ons hel volgende ter kennis te brengen van belanghebbdeneo. In een afzonderlijke af deeling zullen wor den geëxposeerd gegevens over alle missie- Vercenigingen der wereld, d. w. z., over alle vereenigingen, die zich ten doel stellen de missiën op een ol andere wijze te steu nen door gebeden, aalmoezen, publicaties enz. De besturen van alle missie-vereeni- gingen (de Centrale Genootschappen uitge zonderd) worden langs dezen weg uitge- noodigd, een in het Fransch, Duitsch, En- gelsch, Italiaansch of Latijn gesteld ver slag op te zenden aan den Segretario del Comitato dell'Esposizionc Missionaris Vati- cana, Palazzo di Propaganda, Piazza di Spagna 48, Rome (6). Verzocht Wordt, dit verslag in Juli of uiterlijk in de eerste helft van Augustus a, s., in te leveren. Men kan volstaan met de beantwoording der volgende vragen: 1. naam der vereeniging; 2. stichtingsjaar, 3. doel; 4. door wien (wie) zij bestuurd wordt; 5. waar zij zetelt; 6, tijdschrift en uitave der vereeniging. Aan de beantwoor ding dezer vragen voege men een. korte uit eenzetting toe over A. den stichter; B. de wijze, waarop men de missie steunt; C. de organisaie, onderafdeelmgen. aantal leden, verplichitngen der leden, enz, D. de verkre gen resultaten, den verleenden steun; E. alles wat men tot het doel dienstig acht. De uiteenzetting zij eenvoudig, duidelijk en kort, en zoo mogelijk machineschrift. Desgewcnscht kunnen de vereenigingen, in plaats van haar gegevens ter verwerking op te zenden, er zelf een definitieven, voor epositie gesehikten vorm aan geven, waarbij men naar believe gebruik kan maken van calliegraphie, versieringen in teeken- of schilderwerk enz. Het papier moet dan echter van bepaalde afmetingen zijn, nl. voor grootere inzendingen, en kan zoo noo dig aan beide zijden beschreven worden, Voor de verzending make men gebruik van een stevige kartonnen rol. Grootere vereenigingen, die iets bijzon ders wenschen te exposeeren, betrekking hebbende op haar missie-actie, worden ver zocht hierover met het Comic te Rome in overleg te treden. Allen staat het vrij ook photo's, platen, boeken, tijdschriften en der gelijke ter expositie in te zenden. Bij alle zendingen drage men zorg duidelijk op het adres te vermelden: Coetüs nationales in auxilium Missionum, opdat bij aankomst dadelijk blijke voor welke subcommissie de stukken bestemd zijn. Ï>E FEESTAVOND IN HET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS OP ZATERDAG J.L. Öf ik ze ooit gezien heb Ja, zoo van de straat, over een haag of door de spijlen van een hoog hek. 't Is jaren gele den, waarvan ik schrijf en niet onwaarschijn lijk is 't, dat onder den invloed van de heden- daagsche opvattingen, zich ook daar de toe standen hebben gewijzigd en de meer vrije verpleging, zooals ik nu in het Provinciale Ziekenhuis op Zaterdag j.l. heb kunnen waar nemen, ingang heeft gevonden. Zoo van nabij tusschen hen gewandeld, vanaangezicht tot aangezicht tegenover hen gestaan, met den patiënte gesproken, z^bnge- merkt bespied in hun bewegingen, gebaren, hun eigen psychisch leven geobserveerd, neen, zoover had ik 't nog niet gebracht. Wat springt dadelijk naar voren, zoodra men een uur hier heeft vertoefd Dat de pa tient een zieke is, geheel als zieke wordt be handeld, in afwijking van de vroegere begrip oen, als moest de verpleegde de behandeling van een verstooteling, die leefde ten koste van de maatschappij, ten deel vallen, waarbij tuchtiging niet mocht ontbreken. Thans ech ter kunnen we met genoegen cönstateeren, dat zich hieromtrent meer humane en meer juiste begrippen hebben baan gebroken. Laat ik echter beginnen bij het begin. Over het ruime voorplein beland ik bij den portier, van wien ik in de gauwigheid verneem, dat hij al zeventien jaar aan de inrichting is werk zaam geweest, na welke mededeeling hij even de oogen dichtknijpt, als wil hij daarmee het gewicht en het beteekemsvolle van dit feit beter tot mij laten doordringen. Door de lange gang met de tallooze op schriften op de deuren en de vele wapen schilden der Noord-Hollandsche gemeenten aan de wanden, bereik ik langs de achterzijde van het Zusterhuis het eigenlijke feestterrein, »aar de pret al in vollen gang is- En dadelijk komt er een andere stemming over je, een feeststemming, grootendeels doordat ver flauwde herinneringen uit jeugdjaren al haar glans herkrijgen bij 't weerzien van deze ten ten en kramen, met 't vele licht en den kleu- rigen opschik van guirlandes en bonte om lijsting en enkele verkleede verplegers, die het publiek lokken voor kansspel of lekker nij. En last not least de draaimolen met de stijgerende paarden en draaiende schuiten en het kreunende orgel. Dat alles vinden wc hier terug. Dat bonte gedoe, die langs je heen trekkende mensdien, met en Zonder kinderwagens, kleine meisjes met een lolly gewapend, het personeel was namelijk ook met gezinnen op 't feest aan wezig, de mannen in hun Zondagsche pak en met een extra-sigaar, de moeders zorgend en bedillend en regelend en „kom nou hier Sientje, niet langs het water", heel die bonte vertooning is in staat al de onbezorgdheid van een eerste jeugd en bewondering voor het schijnschoone in je levendig te maken. Op het terrein tref ik Dr. v. d. Scheer aan, die me met de grootste bereidwilligheid alle gewenschte inlichtingen verschaft. „Wc vieren vandaag nu eens echt feest," zegt hij, „als één groote familie onder el kander. Alles wat u hier ziet, is door het per soneel georganiseerd en in elkaar gezet. En wat een tijd en moeite is er aan besteed U Ziet, alles staat open en niemand maakt er gebruik van, om weg te loopen. Het beste be wijs, dat de menschen het naar hun zin heb ben. De verpleegden nemen deel aan het fèest. Alleen de ernstige patiënten zijn onder lei ding, dit is echter verreweg het kleinste ge tal. Het overgroote deel beweegt zich vrij." Deze inleiding is dadelijk in staat geheel mijn zienswijze over mijn opdracht te veran deren. Ik leefde en hoevelen misschien met mij nog onder allerlei vooroordeelen en wanbegrippen. Ik wil het niet verhelen, tnaar in gemoede ik betrad met eenige schuchterheid het terrein. Stel, dat er onver wachts eens wat gebeurde. Er gebeurt niets. Er heerscht een geest, zooals er in een groote familie heerscht, waar een prettige verstand houding bestaat. Het personeel gaat vertrou welijk om met de patiënten en deze laatsten laten zich den steun en de bescherming van hun verpleegsters (verplegers), hun leiders en vertrouwelingen, welgevallen. Men moet de zusters hooren vertellen, hoe ze reeds dagen te voren met de verpleeg den overlegden en bespraken, wat ze doen zouden op den feestavond, hoe ze dien koste- lijken dag het best zouden kunnen „aus- niitzen". Tegen 9 uur, als de lichten opgaan, is er een enorme menigte op het terrein. Het is een fantastische aanblik die lange rijen van lichtjes langs den vijver en de kleu rige lampions, aan lange slingers tusschen de boomen opgehangen, terwijl de gevel van het gebouw der mattenmakerij geheel verlicht is. De zware boompartijen, die het terrein be grenzen, groepen zich als massale, donkere massa's om het feestterrein. Bij alle tenten Verdringt zich de feestende menigte. Vooral bij het rad van avontuur, dat den. ganschen avond belangstellenden heeft getrokken, belust op een prijsje en ook bij de tent, waar je met ballen kunt werpen. De zusters, die in de tent voor de verver- schingen werkzaam zijn, komen handen te kort om de vele dorstigen te bedienen. Dc avond zal besloten worden metischitte- rend vuurwerk. Om half elf worden de lich ten gedoofd, Op de gazons langs den vijver zijn de be zoekers en verpleegden neergehurkt. De raketten schieten sissend en zigzaggend hun vuurregen, de vuurpijlen gaan hoog, met een flauwen boog de lucht in, waar hun von kenregen verstarrelt, of waar ze met een lui den knal ontploffen. Om elf uur precies is het vuurwerk afge- loopen. Het terrein loopt langzaam leeg. In den zomerklaren nacht peddel ik naar huis, over Bloemendaal en Overveen. Het geboomte geurt sterk, vooral de eiken en berken. Koeien verdroomen in de weiden een nachtegaal laat zijn gezang hooren. Maar mijn gedachten wijlen nog ginds bij het gebouw, waarvan ik den toren zwakjes boven het geboomte zie uitsteken, waar nu de feestvreugde verstorven is,®die tijdelijk zon neschijn bracht aan zoovelen De gemeenteraad was Zaterdagavond in spoedeischende vergadering bijeengeroepen. Voorzitter was de burgemeester, die juist van zijn buitenlandsche reis was terugge keerd- De voorzitter zeide, dat het hem speet, dat hij op den Zaterdagavond op de leden beslag moest leggen, maar het kon niet an ders. De heeren Maas, Schaar en Zwanen burg hadden bericht van verhindering ge zonden. De agenda bevatte als cenig punt: Opzeg ging van de met de gemeente Haarlem ge sloten overeenkomst inzake gaslevering. De VOORZITTER zeide, dat sinds de vo rige vergadering van Ged. Staten bericht is ingekomen, dat zij het raadsbesluit tot het aangaan van een overeenkomst met het Hoogovenbedrijf inzake gaslevering hebben goedgekeurd. B. en W. achten het noodig, dat de verlenging van den termijn van op zegging van het contract met Haarlem door een raadsbesluit wordt vastgelegd. B. en W. stellen daarom voor, dat de Raad, overwegende, dat Ged. Staten dezer pro vincie, voor zoover noodig, hebben goed gekeurd het raadsbesluit van 24 April j.l., waarbij besloten werd B. en W. te mach tigen de overeenkomst inzake de gasleve ring met Haarlem op te zeggen en om met de Directie der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken een contract voor de gasleve ring aan te gaan, besluiten zal de opzegging der overeen komst met Haarlem te stellen op 1 Juli 1925 en op denzelfden dag het contract met de Hoogovens te doen ingaan. De heer DALMEYER vestigt er de aan dacht op, dat het Hoogovenbedrijf zijn hoofdkantoor niet meer heeft te 'sGraven- hage, maar te Velsen. De VOORZITTER zegt toe te zullen on derzoeken of deze wijziging in het besluit noodig is. Dc VOORZITTER vraagt of een der leden stemming verlangt. De heer SCHILLING vraagt stemming. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met 12 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Schilling, Visser, Groene- veld, Schuitenmaker, Landeweert en Bos man. Dc heer SCHILLING verklaart zijn tegen stemmen. Spr. was tegen de overeenkomst met het Hoogovenbedrijf en kon daar ook nu niet toe medewerken. De heeren BOSMAN en SCHUITEN MAKER spreken in gelijken geest, Zij wa- IJ M. 8 en werd door de politie aan boord van dit schip gebracht. HET 25-JARIG BESTAAN DER VTSCHAFSLAG. Morgen, den len Juli is hel 25 jaar gele den, dat de Vischafslag te IJmuiden door hef rijk werd geannexeerd. De strijd daartegen van dé particuliere afslagers, gesteund door de reeders en de koopers zal velen nog versch in het geheugen liggen. Een groot deel van het personeel der par ticuliere afslagers was den 16en Juni daaraan voorafgaande in 's Rijks dienst overgegaan om de officieele indienstslelling van den Rijks vischafslag op 1 Juli voor ie bereiden. Het waren de heeren F, J. H. Schneiders, thans directeur van het Staatsyisschersha- venbedrijf, J. D. Heijkoop, thans halchef, Th. Doevendans en A. Tol afslagers le klasse, J. Merkus en F. de Kort, onderhavenmees ters en J. Koevoets, administratief ambte naar. ren tegen opzegging van het contract met Haarlem. Nu er stemming gevraagd werd. konden zij niet anders handelen; als er geen stemming was gevraagd, zouden zij niets ge zegd hebben. De heer ROELSE zegt, dat deze conse quentie er niet aan vast zat, daar iet hier betreft de uitvoering van een raadsbesluit. De VOORZITTER zegt, dat dit een aca demische kwestie is, die men nu maar niet moet uitzoeken. ..„li De heer SLUITERS zegt, de situatie heel anders te zien. Als dit voorstel nu eens ver worpen ware geworden, dat kon t°ch niet. De VOORZITTER meent ook, dat de tegenstemmende leden met een gerust ge weten vóór hadden kunnen stemmen. ,De heer BOSMAN; De neuzen waren toch geleld. Hiermede is dc agenda afgehandeld en gaat de raad over in besloten zitting. Burg. Stand. Ondertrouwd: G. F.: H. C. Linnebank en C. Ertzen. Chr. H. ïjmer en J. M. Broek. W. A. van Dort en J. C. Gomes. Getrouwd; H. K. Broek en K. Stam. Geboren: z. van P. J Duineveld -witte- man. z. van N. van Breemen—-Visser. van M. W. v. d. BronkOudhaarlem. i. van M. M. v. d. Putte—Dam. d. van C. J. Stam—Rijkers. z. van R. v. d. Zee— Bruinink. Overleden: B. Bruijns, 72 j., echtgen. van J. Burger. A. Slop, 66 j„ echtgen. van M. Sluys. De stoomponten. De groote drukte en de vele klachten, verleden week, hebben tot gevolg gehad, dat voortaan zoo noodig, 'lo beide stoomponten dienst mogen doen en wel zoo lang als het verkeer zu ks eischt. Het ongunstige weder was echter oorzaak, dat het gisteren niet overdruk wus Het wis hier den ganschen dag stormachtig en in Vclseroord en IJmuiden was het loopén op straat baast onmogelijk door de wolken van zand, die over de straten joegen. Weer terecht.Het vermiste rijwiel van den heer Br. alhier, is weer terecht. Toen hij bij dc politie kwam, kreeg hij het daar terug. En wat bleek toen? Dat de"heer Br. het voor het postkantoor had neergezet en loopend was heengegaan. Later was hij zich daarvan niets meer bewust. Vermist. E ender zoons van mej. Br. had gisterenmiddag zijn rijwiel voor een win kel in de Willebordstraat neergezet. Toen hij echter het rijwiel weer noodig had, was dit verdwenen. Van dc vermissing werd aangifte bij de politie gedaan Mannenkoor. IJmuiden's Mannenkoor, directeur de he«r N. Gonlag, heeft Vrijdag avond een concert gegeven in bet gebouw voor Cbr. Belangen. De belangstelling was niet groot, wat dc voorzitter in zijn openings woord betreurde, maar wat wel aan den laten tijd zal gelegen hebben. Het koor voerde eenige bekende en ook een concoursnummer op, n.l. „Werkers Waakt" van Jan van Tricht. Mooi waren dc oude bekende, als Beati Mortni van Mendelsohn en, De Ruïne van Alb. Mosnians. Medewerking verleende het bekende mannenkwartet Euphonia uit Haarlem, dat Nactuïne van Neo Hoogerwerf en bekende nummers, als Die Vesper en „O Jesu Amor Mi" op schitterende wijze vertolkte. Euphónia en het mannenkwartet „Zang én Vriendschap van hier, zongen gezamenlijk „Tclmis" van Jac. Bonset, en oogstten hier mede veel succes. Te water, De varensgezel L. Fr., zou Zaterdagmorgen even zijn broer goedendag zeggen op een stroomtrawler in de Vis- schershaven, Door een misstap geraakte hij te water. Hij kon echter zwemmen en met j behulp van eenige personen, welke aan I boord waren, kon hij gered worden Hij kwam er dus met den schrik en een nat pak af. Gevonden voorwerpen. Een beursje met inhoud, een gouden geldstukje, eenig zilver- geld, een damesrijwiel, een mantelceintuur, een zwart kinderscboentje, waarin een fan tasiekousje niet elastiek, een oud hecrenrij- wjel, een donkergrijze pet, een jekker, 20 postzegels, een duif, een bruinledcren da- mestasch met inhoud, een sleutel, een zilve ren hecrcnliorloge, een bruinledcren dames- tasch met twee portemonnaie's enz. Goed afgeloopén. Donderdagavond reed een persoon dc hoogte van dc TToflaan naar dc sluizen af. Dc vaart was zoo groot, dat hij mei het rijwiel over den kop sloeg. De fietsrijder liep daarbij verwondingen op, want hij lag ie kreunen en werd door eenige burgers hel café van M. binnengedragen De politie werd gewaarschuwd en eenige agen ten brachten den man naar Dr. Romeling. Hij had een wonde aan het voorhoofd, zijn linkerschouder was gekneusd en zijn linker slaap ontveld. De man, een Ehiitscher. en S. genaamd, bleek eenigszins onder den ih- vlocd van alcohol. S. was stok-ar op den soomtrawler Annie De afslag wérd geopend in een houten ge bouw aan de inmiddels reeds gegraven ïis- scbershaven, d|ic tot stand was gekomen om de belemmering in de scheepvaart door vis- schersvaartuigen naar de schutsluizen weg te nemen. De z'eilvisschersvaart werd langzaam maar zeker verdrongen door de stoomtrawlers, waarvan, de Stoomvisscherij Maatschappij „Mercurius", onder directie van den heer I. S. Groen de eerste ojjder den naam van Betsy 1M. 75 te IJmuiden importeerde. Met reuzensprongen breidden de rijksvis- schershavcn en de rijksvischhallen zich uit. De houten hal maakte spoedig plaats voor een steenen gebouw, terwijl in den loop van deze kwarteeuw in het verlendc van deze hal nog twee groote hallen gebouwd werden en de onderbouw gereed kwam voor nog twee groote afslaggebouwen. Ook de haven in 1896 geopend en oor spronkelijk slechts 450 M. lang. werd eerst in 1904 met 250 M. en in 1917 nog eens met 400 meter verlengd, waardoor een haven van 1100, meter verkregen werd. Bovendien kwam in 1918 een afzonderlijke haringhaven van 650 meter gereed en in 1920 nog een kleine lighaven voor industrieele doeleinden. Aan de Zuidzijde der haven is een groot complex van fabrieksgebouwen, kantoren en ijsfabrieken verrezen. Wegens de uitbreiding van de stoomvloot werd in 1923 een tweede dok in dienst gesteld. Bij de wet van 22 Juni 1914 werden de Rijksvisschershaven en de Rijksvischafslag vercenigd tot een staatsvisscherliavenbedrijf, dat tot lf ondanks alle kosten,van den ha ven aanleg én van onderhoud in het staats bedrijf werden ondergebracht, ruime, soms zelfs zeer ruime winsten opleverde. Eerst het jaar 1920, leverde het staatsbedrijf een ver lies op, d.W.z. bleken de inkomsten uit de retributie van den vischafslag en die uit enkele nevenbedrijven onvoldoende om ook den hoógen rentelast van aanleg en onder houd van de haven te dekken. Dit tekort kon echter ruimschoots gedekt worden uit de reserve der gouden jaren 1916, 1917 en 1918 toen respectievelijk winsten gemaakt werden van 409.000, f 35:000 en 77.000. Bij diens heengaan in 1909 werd de admi nistratieve leiding opgedragen aan den heer F. J. H. Schneiders, toen boekhouder, die den persoonlijken titel van Administrateur ontving en werd het technisch toezicht op gedragen aan den heer Canfer Cremers, in genieur. Later wer dde wenschelijkheid in gezien van een zelfstandige directie én werd met ingang van 1 Januari 1919 tot directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf benoemd de administrateur de heer Schneiders, die deze functie sedert dien mot grooten ijvei, kennis en nauwgezetheid vervult. De ver diensten van dezen ambtenaar werden door de regeering in 1912 erkend door zijne be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dinsdag 1 Juli a.s. zal in het Dienstgebouw aan den kop van de Visschershaven des na middags van 3 tot 5 uur voor de betrokenen bi; dezen tak van Staatsdienst gelegenheid bestaan de directie met dit 25-jarig jubileum te complimentceren. R.-K, Coöp. Tuïndersvcreeniging „Kenne- tnerland". Prijsnofecring van 27 Juni. Aardbeien, per K.G. 3040. Doppers, per K.G. 2022. Capucijners per K.G. 2628. Peulen, per K.G. 1424. Tuinboonen, per K.G. 12—14. Snijboonen, per K.G. 6480. Dikke boonen, per K.G. 80—85, Sla, per 100 501.20. Bloemkool, per stuk 712. Kom kommers, per stuk 5—11. Wortelen, per bos 48. Rabarber, per bos 38. Selederie, per bos 3. Postelein, per ben 40—55. Asperge, per bos, le soort 70—88. Idem 2e soort, 36 —50. Aardappelen, per K.G. 1213. Prijzen behaald. Het fanfarecorps „Crescendo" heeft op het concours te Wor- niervoer een len en 3nn prijs behaald. Ongeval. Zekere L., aan de Uiterste gracht, was bezig niet het wegen van stuk ken oud-ijzer in tegenwoordigheid van zijn 14-jarig zoontje. Het toeval wilde, dat een zwaar stuk ijzer op den rechtervoet van den jongen viel, waardoor de voet vrij ernstig werd bezeerd. Na door den Eerste-Hulpdiensl te zijn ver bonden. werd de knaap naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd en daar verder behandeld. Personalia. Voor het eindexamen der atdccling hoogere handelsschool van dc Mid delbare schooi voor Handel cn Administratie slaagde te s-Gravenhage Jhr. A. Th. de Mui-alt, alhier. Pensonejia. Aan het R.K. Gymnasium te Eindhoven is voor het eindexamen ge slaagd ónze plaatsgenoot, de P Gou verneur. alhier. Burgerlijke stand. Geboren 20 Juni Johanna Jacoba, dochter van W. K. A. Lod der en A. Ponsen. 21 Juni Gerardus Hermanus, zoon van A. C. Caspers en M. Th. Geerlings. 22 Juni Wilhelmus Joiefus, zoon van J. G. van Eeden en M. H. M. v. d. Heijden. 24 Juni Johannes Cornells, zoon van J. C Ruijs en A. H. Scheelings. Ondertrouwd Gijsbert Teunis van Rhijn, 25 jaar, te Katwijk en Trijntje van der Niet, 23 jaar, te Noordwijk. Johannes Leonardus de Ridder 23 jaar en Petronella Waasdorp, 22 jaar. Getrouwd A. Ruigrok, 41 jaar en J. W. van Oosten, 31 jaar. J. J. Wijnands, 24 jaar te Noordwij kerhout en Chr. Duijndam, 21 jaar, te Noordwijk A. Plug, 28 jaar en A. G. v. d Sloot, 23 jaar. Overleden 27 Juni Cornells van der Kwaak. 73 jaar, wednr. van W. v. d. Kwaak. Personalia, Te 's Hertogenbosch (R. K. Kweekschool Mariënburg) slaagden voor het examen T. Trompelt en M. Vink. Personalia. Te Leiden slaagde voor het examen akte L, O. mej. J. van der Wiel, alhier. Personalia. Te Leiden slaagde voor hef L. O. examen A. de Vries, alhier. Burgerlijke Stand. Geboremz. van H, A. v. d. Meijv. d. Post; z. van F. Wei- linga—Kalverboer; d. van R. J. M. Duys Scbilpzand; z. van F. DaimDragtsma; d. van Z. v. d. Mareiv. d. Koek; z. van C. Seijsenervan Diest; z. van L. L. v. d. WolfSnijders; z. van M. Roodenburg Bouma. Getrouwd: N. A. van der Meer en P. Schaap; A. W. Heliendoorn en E. Vreeken. Overleden: J. Parijs m. 74 jaar; W. Aan- geenburg m. 78 jaar. Bouwen. Aan den heer L. Cozijn alhier is opgedragen het bouwen van een woon huis met toebehooren voor den heer C. de Groot Jacz., te Noordwijkerhoul voor 3529 Afgebroken. De groote schoorsteen in het voormalige pand van „Ond. Belang" aan de Van den Endelaan is verdwenen, daar 'l pand van aard verandert. Het afbreken van het rcuzengevaarte had veel bekijks en liep gelukkig zonder ongelukken af. Onze Haven. Het nieuwe tegeltrottoir aan de Haven is bijna gereed, terwijl men aan den kademuur bij de brug is begonnen. De bestrating der Haven, voor zoover het de kade betreft, zal nog een paar maanden dienen te worden uitgesteld, daar het laden en lossen bij de schipperij steeds toeneemt, welke verscheping druk blijft tot September. Een opgebroken straat of kade zou daar slecht van pas komen. Grootbedrijf. Dc heer W.v. d. Linden heeft aan de kade tegenover zijn kantoor een praktisch bijkantoortje doen plaatsen juist onder de groote electrischen lichtboog: Een zijner telefoons is naar daar overge bracht, hetgeen in 't enorm drukke seizoen voor hem en voor de cliënten een praktisch werk is. 't Is in denzelfden geest als die welke men o.a. aan de Wijnhaven te Rot terdam vindt, Wedvluchten. Bij de gehouden wed vlucht. door de postduivenverceniging „de Postduif' was de uitslag vanaf Dordrecht, jonge duiven, losgelaten te 9 ure le pr. W. J. Cornelissen 10 u. 2 sec.; 2e pr. F. de Leeuw 10 u. 15 sec.; 3e pr. Th. v. d. Wulp 10 u. 5 m. 41 sec.; 4e pr. P. Twigt 10 u. 6 m. 3sec.; 5e prijs. Th. v. d. Wulp 10 u. 6 ra. 11 sec; 6e pr. M. Grifficen 10 u. 6 m. 57 sec.; 7e pr. G. Hensbergen 10 u. 7 m. 15 sec.; 83 pr. F. de Leeuw 10 u. 7 m. 45 sec.; 9e pr. M. Griffioen 10 u. 7 m. 57 sec.; 10e pr. G. Hens- bergen 10 u. 9 m.; lie pr. M. Griffioen 10 u. 9 m. 1 sec.; 12e pr. idem 10 u. 9 m. 1 sec.; 13e pr. W. J. Cornelissen 10 u. 9 m. 5 sec. Bij de gehouden wedvlucht door de postduivenvereeniging „de Blauwe Romein" was de uitslag vanaf Niewveen, afstand 20 K.M. 1. C. Wilderom; 2 en 3 C. Tienstra; 4 A. Vaandering; 5 P. Verhoog Lz.; 6 en 7 C. Wilderom; 8 J. Boterman; 9. L. v. Putte. Losgelaten 2 uur n.m. Aankomst le duif 2 uur 30 min.: laatste duif 2 uur 40 min. Wedvlucht. Bij de gehouden wed vlucht door de postduivenvereeniging „dc Luchtpost" was de uitslag Jonge duiven, van af Leerdam 59 K.M. 1, 2, 5, 7, 10 G. Visbeen; 3 en 4 J. Wilderom; 6 en 8 K. Vis ser; 9 J. Tjalma. Aankomst 1c duif 10 uur 32 min. 29 sec.; laatste duif 10 uur 42 min. 30 sec. Duinbrand. Vele dieren een prooi der vlammen. Men schrijft ons: Ik heb de klacht van journalisten over den miserabelen komkommertijd nooit kun nen' begrijpen, evenmin als 't me duidelijk is, dat zij behoefte hebben aan zeeslangen of andere wonderdieren, die zij in den stillen tijd op tapijt moeten brengen. Met zulke journalistieke duimzuigerij behoef ik mij ge lukkig niet bezig te houden. Voor hem, die ooren heeft om te hooren en oogen om te zien, is er altijd wel wat te hooren of te zien, waarmee hij zijn lezers eenige oogen- blikken kan vervelen. Een ander heeft aanrijding cn ongelukken en diefstalletjes noodig om van zijn activiteit te doen blijken. Als mijn principaal (een principaal is iemand, die aan 't hoofd van een krant staat) mal genoeg was, om te plaatsen, dan zou ik stukken schrijven over aanrijdingen, ongelukken en diefstallen, die niet hebben plaats gehad. Journalistieke fantasie is dan, dunkt mij, totaal buitengesloten, zoodat de lezer dan toch zeker wel waarheid voor z'n geld krijgt. Enfin! Ik behoef maar even m'n neus buiten de deur te steken, of ik heb stof tot schrijven. Zelfs in m'n slaapkamer dringt de stof tot schrijven zich tegen m'n zin aan mij op. Denk slechts aan kippengekakel, hanen gekraai, katlengemauw en hondengeblaf. Zaterdagmiddag was de neus ongewoon ver buiten de deur gestoken. 't Was op den Zeeweg, dat de eigenaar van dien neus zich, in gezelschap van een man van de brandweer, moeizaam tegen den stijven noord-wester opwerkte. Als brand weerman gunde ik hem de eer, 't eerst rook te bespeuren, die in dichte wolken omhoog krinkelde, om door den wind uit elkaar ge rukt en als een sluier over 't duinlandschap uitgespreid te worden. Sooedig hadden we onze stalen rossen od Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Stilstand OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 30 Juni. Hoogste barometerstand 763.2 m.M., t# Toulon. Laagste barometerstand 764.4 m.M., t« Valdersund. Verwachting van den avond van 30 Juni tot deii avond van 1 Juli: Aanvankelijk, tijdelijk wellicht, krachtige westelijke tot noordwestelijken wind, zwaai bewolkt tol betrokken met regen of on weersbuien; later opklarend; aanvankelij) koeler. stal gezet tegen 't rasterwerk langs den weg en begaven ons over of door dat rasterwerk, dat weet ik niet meer, naar de „plek de? onhcils' zooals dat in krantenberichtje! heet. We dachten niet anders, of 't duin stond op 't punt in de asch gelegd te wor den en ik maakte me reeds ernstig ongerus' over 't moeten ontberen van duinwater duinaardappelen met duinkonijnen, De duifikonijnen lagen zeker al bij bos jes te sneuvelen, want een scherpe reuk vat brandend gedierte drong zich in onze neu zen. Maar eensklaps stond ik, neen ik niet, maar de brandweer-metgezel, verlamd van schrik ft kan ook verstijfd zijn geweest) want - daar lagen voor ons.... twee men- schelijke rijwielen. Waren het dus geen konijnen, maar.... o, we moesten er niet aan denken. Beangst, wal 't verder resultaat zou zijn van ons on derzoek, lieten we, ik bedoel, liet de brand weer z'n verstijving varen en gingen we naar 't duinkopje, waarachter blijkbaar 't middelpunt was van den vuurhaard. Dank zij de vleugels, die onze voeten kregen, had den wc dat kopje spoedig bereikt en zagen we een hoop brandende en rookendf dennetakken. En daarbij zat een duinarbei- der, die doodgemoedereerd 't vuurtje za' cp te ratelen. „O" liet m'n kameraad zich ontvallen, „We (hij bedoelde ik) dachten dat er brand was in 't „duin." „Neen," was 't antwoord, „dat niet, ni3ai we benne bezig dennetakken te verbrande- met een kwak rupsen en eieren." Daarmee was dc oorzaak van de dierlijk brandlucht opgelost. En we gingen verde» 't duin weer uit. Maar ik had hevigen schik, dat m'n metgezel nu ook eens een bokje ge schoten had. evenals ik de vorige week op stranddienst met dien vent in dc mui. die er niet was. Onderwijs. Mej. E. W. Ilissink, alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school D te Velsen. Burgerl. stand. Geboren: Nicolaas Pie- ter, z. v. Nicolaas Mywaard en Catharina Jo hanna Koster. Jan, z. v. Abraham Treur en Jannigje Anna Catharina Kemp. Jo hannes Bernardus. z. v. Joannes Theodorus Bartels en Eva Maria dc Kruyff, Wilhelmina Klazina, d. v. Dirk Leenderi Hakker en Marvtje Johanna de Kort. Eben Haëzer. Met ingang van 1 Juli a,s. neemt zuster De Bruin afscheid als direc trice van „Eben Haëzer", In haar plaats is benoemd mej. van der Eist te Groningen. Over de grens gezet. Op last van den Commissaris van Politie alhier is een Duii- sche dienstbode, die zonder in achtneming van den wettelijken termijn, haar dienst had verlaten, over de grens gezet. Baden. Tegen v erschillende personen, die buiten de badkoetsjes een bad namen, is proces-verbaal opgemaakt. Afrijden Kerkstraat. Tegen een persoon die de Kerkstraat afreed, is proces-verbaal opgemaakt. Onderwijzer. Tot onderwijzer aan de christelijke school aan de Brederodestraat is benoemd de heer J. Wesselius te Haarlem mermeer. 30 JUNI EERSTE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.631/2 PARIJS 14.071/2 BRUSSEL 12.30 WEEHEN 0.38 LONDEN 11.5 Cl/2 STOCKHOLM. 70.65 43.85 CHRISTIANS 35-621/2 BAZEL 47.30 NEW-YORK 2.66 ROME 11.50 LATERE KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1