Van ASIes en van Overal. Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Maandag 30 Juni 1924 De wederkeerige verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk. De houding der oppositie tegenover de Itaüaansche regeering. Onder de Radio-berichten: Het Itaüaansche Kabinet heeft de porte feuilles ter beschikking van Mussolini gesteld. In verband met de Soedan-kwestie wil Zaghloel aftreden, maar zijn ontslag is door den Koning geweigerd, Rampen-kroniek. UEM. BÜITEML. SEMGHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS, ProvStaten van Zuid-Holland. Postcheque- en girodienst. Indische belastingwetgeving.' De opleiding van verlofs officieren. De overplaatsing van Delft naar de Hemhrug. Onze handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland. RECHTSZAKEN. De zaak Deen. FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS. Een bijenzwerm tegen een vensterkozijn. 45. DORDRECHT. Dordrecht heeft, sedert een half jaar ongeveer, een nieuwen burgemeester, P, L. de Gaay Fortman, die het er blijkbaar op ge zet heeft, de stad, wier eerste burger hij nu is, vooruit te helpen. Vooruit helpen, daar is wel in de aller eerste plaats voor noodig bekendheid, be kendheid met het goede, is het mogelijk met het voortreffelijke wat een stad op een of ander gebied kan aanwijzen. Dordrecht nu heeft veel voortreffelijks, ils industriestad, omdat het, gelegen aan groot vaarwater, den industrieelen de gele genheid biedt hun grondstoffen op een ge makkelijke manier aan te voeren en hun producten in het binnenland en naar het buitenland te verzenden. Dordrecht heeft ook vele voordeelen als woonstad, zoowel door zijn zoo goed be waard oud-Hollandsch karakter in het. oude stadsgedeelte, als door de fraaie nieuwe wij- leen, terwijl ook tal van uitstekende onder- wijsonderrichtingen, benevens een goede naam op het gebied van kunst, er wel toe bijdragen, Dordrecht als woonstad aantrek kelijk te maken. Maar ditmaal was het nóch dc industrie stad Dordrecht, nóch dc woonstad Dordrecht waarop het gemeentebestuur de aandacht wilde vestigen, doch de stad voor toeristen. Lübke heeft in zijn „Geschichte der Ar- chitectur" reeds gezegd: Eine der wichtigsten Stadte für das Stadium des Stijlse ni den Niederlanden ist Dordrecht en het spreekt dus vanzelf, dat cr ook voor den kuristzinni- gen toersit veel valt te genieten. Maar ook voor den sport-toerist, vooral den water-toerist, die er op het water in de omstreken een schitterend „terrein" vindt, om zijn hart op te halen. Uaarop nu heeft het Dordtsche ge meentebestuur eens de aandacht willen ves tigen en daartoe noodigdc het een groot aantal journalisten uit tot een watertocht, waarop zij zich zouden kunnen overtuigen van het genot dat hier met motor- of zeil jacht is te bereiken. Het gemeentebestuur riep daartoe de hulp in van de Dordtsche Roei- en Zeilvereeni- ging, wier leden zich aanstonds bereid ver- klaraden, hun grootc en kleine motor-jach ten ter beschikking te stellen om den gas ten van het gemeentebestuur de gelegenheid te openen „aan den lijve" te ondervinden, hoe genotrijk een tocht door de Dordrecht- schc wateren is. Vrijdagavond werden dc meeste der gas ten reeds door het gemee'riebestuur en het pestuur der Dordtsche Roei- cn Zeilvcr- eeniging ontvangen in Hotel Ponsen en Za terdagmorgen om half tien kwamen allen weer bijeen aan de Jachthaven der vcreeni- ging, waar de fraaie jachten voor de journa listen gereed lagen. Toen begon de tocht. Het was lekker zonnig weer, toen dc ne gen vaartuigen, voorop de stoomboot der gemeente, waarop de burgemeester, de Havenmeester, en een der wethouders hack ten plaats genomen en daarachter de plei- derjachten. Het was een fleurige stoet, die Jaar door de binnenhavens voer, door half Dordrecht nagestaard, en zich door het Mal- Icgat, waarin de zeehaven uitmondt, naar de Dordtsche Kil begaf. Een prachtig water voor toeristen, maar ook voor dc handels scheepvaart, die ik er echter wel eens drukker heb gezien dan nu. Nog altijd laten zich ook bier de tijdsomstandigheden gelden, die har.de! cn scheepvaart nog niet toe staan, zich tot hun voor-oorlogschen bloei te herstellen. Maar overigens, een wa- ter, zooals de sportman het niet beter kan verlangen. Langs Willemsdorp bereikten wij het Hol- landsch Diep, dat machtige water dat wij opvoeren tot bij Willemstad, waar de ste ven gewend werd. Wijd strekken zich ter weerszijden de sappige landerijen uit, waarop duizenden koeien grazen en een vredige rust komt over ons. Hier is het de plek voor den werker, die na ingespannen arbeid tot rust wil komen. Hij ga cr uit, ontvluchte dc stad, maar doe het niet' per auto, die voortjaagt langs stoffige wegen, die opwindt, maar geen rust geeft aan de zenuwen. Hij ga per mo torboot, per zeiljacht zoo hij wil, op deze wa teren zich vermeien; daar zal hij genieten van dc natuur, daar zal hij zijn zakenbeslom- meringen voor een wijle kunnen vergeten; daar zal hij vinden wat hij zoekt: herstel van zijn evenwicht'. Wc voeren verder, onder dat machtige voortbrengsel onzer Hollandsche waterbouw kunde, de Moerdijkbrug door, om verder, langs de Lucominaplaat door het „Gat van de Visschcn", de Biesbosch, in te varen. Vooraf ging echter onze heele vloot voor anker en werd aan boord het noenmaal ge bruikt. Dat' is eerst echt gezellig, zoon twaalf-uurtje op het water! Rondom de wijde waterplas, waarop dc witte scheepjes kalm dobberden. De motoren worden afgezet de rust was nu volkomen Hier genoten allen van het meest genotrijke uurtje van den gehcelen dag. Intusschen was de „Maria Polder aan gekomen, die ons door het grillige water van de Biesbcsch den weg zou wijzen. Die uit de grootere booten stapten over in sloepen met aanhang-motor of wel op de „Maria Polder" en voort ging het weer door de ve schillende gaten -het Gat' van de Visschcn, het Gat van de Kampen, het Gat van de Noorder Klip, de Reugt en het Steurgat naar Werkendam. De Bicsbosch! Wat daar te zien is? Water, water, water cn riet, riet, riet. En dan nog eens water en riet en riet en water. Eentonig? Volstrekt niet wel rustig. Er heerscht bier een kalmte, die weldadig aandoet, een vredige rust', die opwekt en genezing brengt aan overspannen zenuwen. Jammer, dat de zon was schuil gegaan, daar nu de heerlijke tinteling op het water ontbrak, dat de bekoring van het idyllische brokje Holland volkomen gemaakt zou heb ben. Maar toch, ik heb er genoten, zooals maar zelden en zelfs dc wind, die later opstak en een koelte bracht, waarover enkelen zich beklaagden, kon mij het heerlijke ge voel niet ontnemen eens een dag te. hebben doorgebracht, zooals men er in zijn leven helaas tc weinig te genieten krijgt. Nog kwam een aardig m-oment, toen alle vaartuigen bij elkaar lagen in de sluis bij Werkendam, waardoor we in dc Bcnedcn- Mcrwede kwamen,waarlangs de vloot weer naar de stad terug voer. Om zes uur kwamen we daar aan, om ons in het gebouw Americain te vereenigen aan een door het Dortsche gemeentebestuur aangeboden maaltijd, waar in toast en tafel gesprek het dien dag genotene nog eens werd hërdaebt. Waarlijk, Dordrecht weet' wat reclame maken is! .Maar is dat eigenlijk wel een kunst', als je zulk een reclame-object tot je beschikking hebt? ARTHUR TERVOOREN. De houding van Duitsch land tegenover Frankrijk. Het bezoek dat von Hoesch, de Duitsche gezant te Parijs, Vrijdag aan Herrict heeft ge bracht, heeft een ongunstigen indruk ach" tergelaten. In diplomatieke kringen ver wondert men er zich over dat Hoesch, in- plaats van de dankbare instemming der Duitsche regeering met de goede bedoelingen der geallieerden te betuigen, marchandee- ren wilde met betrekking tot de overeen komsten tusschen de industrieelen in het Ruhrgebied en de Micum, en verschillende nauwkeurigs inlichtingen ging vragen om trent de Britsch-Fransche besprekingen, als poogde hij nieuwe moeilijkheden te schep pen. Herriot heeft von Hoesch met stelligheid medegedeeld, dat Duitschland zonder bij gedachte de mogelijkheid moet aangrijpen om eindelijk een overeenstemming te verwe zenlijken en geen complicaties te zoeken. Herriot nam natuurlijk een diplomatieke reserve in acht, doch vermocht zijn ontevre denheid piet te verbergen, toen hem na het vertrek van von Hoesch eenige vragen wer den gesteld. Hij vatte aldus de resultaten van het bezoek samen „Het woord is thans i_ aan Duitschland. Men zal thans zien of het den waren toestand begrijpt." Het eenige onmiddellijke gunstige resultaat is het aan vaarden, door Duitschland, van de beslui ten der geallieerden in zake de militaire con trole, en zelfs hier nog stelt het bepaalde betwistbare voorwaarden. De besprekingen tot verlenging der overeen komsten tusschen de Mi cum en de Duitsche in dustrieelen met ingang van 1 Juli, zijn Zaterdag hervat. Na onderzoek van den economischen toe stand der mijnen en der fabrieken van het Ruhrgebied, heeft de Micum het voorstel aangenomen om het bedrag der diverse be lastingen, die de industrieelen betalen, in het bizonder dat van de Kohlensteuer, die van de vervoerbelasting op alle producten en van de licensies, aanzienlijk te veriagen. De Mi- 'cum is van te voren tot overeenstemming gekomen met de commissie van zes, die de eigenaars der mijnen vertegenwoordigt, over de hoeveelheid der leveringen voorde sta- lringsperiode der maand Mei, doch de Mi cum heeft op onverzettelijke wijze vastge houden aan het beginsel der kostelooze le veringen van de herstelkolen, die voorko men op het program der Commissie van Herstel. De besprekingen zullen heden worden voortgezet, nadat de commissie van zes ad vies van de industrieelen van het Ruhrge bied en van dc Duitsche regeering zal heb ben ingewonnen. Maandag worden de onderhandelingen voortgezet. De bezetting van het Ruhrgebied. Bij de bespreking van de voorloopige twaalfden in de Franschc Kamer verklaarden de communisten Zaterdag, dat zij tegen ar tikel 3, betrekking hebbend op het bezettings leger, zouden stemmen. Bhim deelde mede, dat de socialisten zich van stemming zouden onthouden. Herriot verklaarde, dat welke ook dc mec- ning mocht zijn ten aanzien van het Ruhr gebied, de belanghebbende parlementen vol strekt onafhankelijke besluiten zouden moe ten nemen. Zooiang de Fransche belangen, het toezicht waarop in mijn handen rust, zoozeer bedreigd worden, zal ik mijn hou ding niet veranderen. De onmiddellijke ont ruiming van het Ruhrgebied zou een prijs geving zijn van de rechten van Frankrijk, er, de hoop der belastingbetalers doen ineen storten. Ze zou neerkomen op het ongedekt laten van onze soldaten en niemand onzer zou willen, dat ook maar één onzer soldaten had te lijden onder wijziging van onze buiten- landsche politiek. Een eigenlijke socialistische regeering zou verplicht zijn, te eischen arti kel 3 aan te nemen. Magiflot verklaarde, dat zijn vrienden vóór artikel 3 zouden stemmen. Na een korte beraadslaging stemde een groot aantal socialisten, onder ironische toe juichingen van rechts, vóór. Eerst werd het artikel en daarna het wets ontwerp in zijn geheel aangenomen. Dc moord op Matteotti. Wij hebben reeds gemeld, dat Vrijdag ter eere van Matteotti de arbeid in de particu liere bedrijven tien minuten werd gestaakt, die in de openbare diensten gedurende twee minuten. Uit nadere berichten uit Rome aan de „Times" blijkt, dat de herdenking een nationaal karakter droeg. De herdenking was op touw gezet door de Algemeene Con federatie van den Arbeid, doch alle andere organisaties, ook het Fascistische Vakver bond, sloten zich bij de demonstratie aan, zoodat de herdenking door alle Italianen zonder onderscheid van partij werd gevierd. Op de plaats, waar Matteotti werd ontvoerd, verzamelde zich een menigte van vierhonderd personen, onder wie de socialistische Kamer afgevaardigden, die gedurende vijf minuten knielden. Alle rijtuigen, tramwagens en auto mobielen hielden twee minuten stil. Aan het eind van de plechtigheid werd de kreet „Weg met de moordenaars aangeheven, doch de rust werd onmiddellijk weer her steld. Men gelooft, aldus de berichtgever van de Times", dat deze gemeenschappelijke mani festatie een weldadigen invloed heeft gehad op den algemeenen toestand. Vrijdagmiddag had te Rome onder leiding van den socialist Turati een bijeenkomst plaat3 van aile groepen der oppositie, met uitzondering van de communisten die er in slaagde, een eenheidsfront tot stand te brengen. De bijeenkomst nam met alge meene stemmen een resolutie aan, welke, na hulde te hebben gebracht aan de nagedach tenis van Matteotti, in krasse bewoordin gen de moreele verantwoordelijkheid voor den moord op de regeering en den minister president laadt, dien zij beschuldigt van stelselmatige inspiratie tot geweld. De reso lutie omschrijft verder de desiderata der oppositie, n.l.: lo. dat de regeering zelf de orde op het gebied van het recht en de poli tiek herstelt; 2o. dat de militie wordt afge schaft; 3o. dat alle onwettigheid onverbid delijk wordt onderdrukt. De regeering heeft, zooals men zich her innert, de eerste en derde van deze deside rata ais haar eigen politiek aangekondigd. De resolutie schijnt daarom, volgens den cor respondent van dc „Times" te Rome ten doel te hebben, de aandacht tc vestigen op het feit, dat de oppositie wacht op de stap pen, die feitelijk moeten worden gedaan. Ten aanzien van het tweede punt schijnt volgens den berichtgever geen overeenstem ming mogelijk. Hij verneemt intusschen van officieele zijde dat de Kamer van Afgevaardigden ge durende twee of drie maanden niet meer bijeen zal komen, zoodat de strijd over dit punt niet onmiddellijk kan worden aange bonden en de gemoederen dc gelegenheid krijgen om tot rust te komen. DE VICE-VOORZITTER DER*FRAN- SCHE KAMER. De Fransche Kamer heeft thans haar drie vice-voorzitters gekozen ter vervanging van Justin Godart, Raynaldy en Dumesnil, die aile drie minister zijn geworden. Gekozen werden Bouisson (socialist), Bouyssou (radicaal-socialist), Bouilloux-La- font (linksch-radicaal). Van het bestuur der radicaal en radicaal- socialistische Kamergroep maken o.a. de volgende personen deel uit Herriot, eere- voorzlftes'Cazais, voorzitter secretaris generaal Jean Montigny. Tot de leden van het bestuur behoort ook Malvy. EEN NACHTZITTING VAN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Tot vier uur Zaterdagmorgen is het Lager huis bijeengebleven om de verkeerswet voor Londen in derde lezing af te handelen. Met een meerderheid van 80 stemmen (149 tegen 69) werd ten slotte de derde lezing goedge keurd. Twee vrouwelijke leden. Lady Ter rington en juffrouw Margaret Bondfield, hielden het tot het eind toe uit. WEER EEN KABINETSCRISIS IN PORTUGAL. De premier Alvaro de Castro heeft tenge volge van een ongunstig Kamervotum Don derdag aan den president het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De president aanvaard de het ontslag. Alvaro de Castro zai echter voor het oogenblik de regeering voortzetten. HET ITALIAANSCH-ZUID-SLAVISCH GRENSINCIDENT. Het Zuid-Slavische kabinet heeft te Rome verontschuldigingen aangeboden wegens het jongste grensincident, waarbij een Italiaansch ambtenaar der douane werd gedood. DE BEHARTIGING DER BRITSCHE BELANGEN IN MEXICO. Op verzoek van Groot-Brittannië overge bracht door de Britsche ambassade te Was hington heeft de Amerikaansche regeering er in toegestemd zich met de Britsche be langen in Mexico te belasten, De Amerikaan sche ambasadeur in Mexico heeft opdracht ontvangen de Mexicaansche regeering hier van in kennis te stellen. ONVEILIG AMERIKA. Volgens een bericht uit Washington zijn thans wegens den jongsten treinroof, waar bij bandieten van gasbommen gebruik maak ten, de postambtenaren op de spoorwegen van gasmaskers voorzien, terwijl er in ieder postrijtuig tenminste één machinegeweer is geplaatst. EEN HITTEGOLF IN RUSLAND. In de beneden-Wolga-, Don-, Jekaterir.o- slaw- en Krimdistricten heerscht een hitte golf. De temperatuur is op sommige plaat sen tot 105 graden gestegen. De ocsst dreigt op vele plaatsen door de droogte te mislukken. De Sovjet-bladen vreezen voor een drei gend tekort aan.graan in den aanstaanden winter. EEN BADPLAATS ONDER BOLSJE WISTISCH BEHEER. De Bolsjewistische „Goedok" geeft een beschrijving van de toestanden in het sana torium te Aloepka. V/ij ontleenen eenige bij zonderheden aan deze beschrijving Het Sanatorium is ingericht voor tubercu- leusen, maar de zieken, die daarheen ge zonden v/orden zijn voor het grootste ge deelte hartlijders. Het sanatorium heeft geen warme kuipbaden, het heeft ook geen dou ches, die het volgens de wet verplicht is te bezitten, er is nog steeeds geen Rontgen- inrichting, geen electrische installatie enz. Alles werd door het bestuur beloofd, maar niets is ontvangen. Volgens den corresponS- dent heerscht er een ten hemel schreiende vuilheid en verwaarloozing. Daartegenover is het personeel in het bezit van alle gemakken. Het sanatorium heeft vier auto's, eigen timmerwerkplaats, sme derij, groote volières enz. Ofschoon het sanatorium zelfs in de drukste maanden nooit meer dan 300 verpleegden heeft, is er een niet minder dan 200 man sterk per soneel aan verbonden. En toch vindt de directeur dat hij niet over voldoende perso neel beschikt om alle zieken van warm water te voorzien en het sanatorium schoon te houden. EEN LEEUWIN LOSGEBROKEN. In het kleine stadje Ardenne, bij Namen, (België) sprong tijdens een voorstelling in een circus een leeuwin, die langs de staven van haar kooi omhoog was geklauterd, tusschen het publiek in. In de paniek, die volgde, wer den mannen, vrouwen en kinderen tegen den grond geslagen en vertrapt. De leeuwin vloog na het passeeern van de stallen, waar zij eenige beesten verwondde, de straat op, waar zij met een schot uit uit een geweer werd gedood. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan de Staten voor: A. aan de gemeente Leiden een subsidie te verieenen van 1 '3 deel der kosten van verbetering van den Rijnburgersweg onder die gemeente van de Poelbrug tot den War- monderweg tot een maximum van 66.650; B. aan de gemeente Oegstgcest een sub sidie te verieenen van de helft der kosten van verbetering van het verlengde van den onder A genoemden weg, zijnde da Geven- straat tusschen den Warmondcrweg en de Deutzstraat, na aftrek van de subsidies van den A. N. W. B. cn de K. N. A. C, tot een gezamenlijk bedrag van 625, tot een bij drage van 9000 in de kosten van het ver leggen der tramsporen in het gedeelte van de Geversstraat tusschen den Terweeweg en de Deutzstraat. Voorts stellen Ged. Staten voor om aan dc gemeente Katwijk een subsidie te ver ieenen in de kosten van den Wassenaar- schen grindweg als bitummeuzer. steenslag- weg tot een bedrag van 60 pet. dier kosten een maximum van 99.000 Naar de Res.bode verneemt, is aan alle ambtenaren, werkzaam bij den postcheque- girodienst, die nog vacantie moeten hebben, aangezegd, deze te nemen in den loop der maand Juli, ten einde de mogelijkheid te openen, den dienst op 1 of 15 Augustus te hervatten. De heer Gerrilzen hecit tot den minister van koloniën de volgende vragen gericht: 1. Is het den minister bekend, dat de re geering der Vereenigde Staten van Amerika jn het vorige jaar een deskundige naar Nederderlandsch-Indië heeit gezonden met de opdracht, na te gaan, welke kansen Nederlandsch-Indië aan het kapitaal biedt, dat bereid is zich in rubberonderneming te interesseeren? 2. Zoo ja, is het den minister bekend, dat bedoelde deskundige in zijn medèdee- lingen aan zijn regeering ernstige bezwa ren heeft geuit tegen de Indische belasting wetgeving en tegen de voorstellen, welke gedaan zijn door de commissie, die door den gouverneur-generaal werd ingesteld om voorstellen te doen tot herziening van de grondslagen der Indische belastingen? 3. Is het den minister verder bekend, dat bedoelde deskundige als zijn oordeel heeft uitgesproken, dat zoowel de geldende belastingen als die, welke door gemelde commissie werden voorgesteld, het aan rub ber-ondernemingen, die in Nederlandsch- Indië werken, uiterst moeilijk maken om te concurreeren tegen rubberondernemingen in Malakka en Ceylon? 4. Zoo ja, is de minister bereid mee te deelen, of, en, zoo ja, welke maatregelen hij denkt te nemen om aan de Nederlandse',! - Indische rubbercultuur dc concurrentie te gen de rubbercultuur in Ceylon en Malak ka minder bezwarend te maken? De Algemeene Vereeniging van Verlofs officieren der Nedcrlandsche land- en zee macht heeft aan de Eerste en de Tweede Kamer een adres gezonden in zake het voor stel van wet betreffende de opleiding van verlofsofficieren te Kampen. In dit adres wordt gezegd, dat Kampen op het gebied van oefeningsterreinen in de on middellijke nabijheid aan de leerlingen na genoeg niets biedt en evenmin iets bieden kan, zulks als gevolg van het economische gebruik van den grond in de omgeving der stad. Ook bet door dc gemeente Kampen gedane voorstel om voor baar rekening te nemen het noodige spoorwegvervoer naar Wezep van de te ordenen troepen zou te veel tijd doen verloren gaan en geen ver betering in den gebrekkigen toestand bron- gen. Volgens adressante bieden garnizoenen als Amersfoort en Breda veel betere oefe- nings voorwaard en dan Kampen. Ook wor den Zutphcn en Doesburg nog eerder ge acht in aanmerking tc komen, dan Kampen Op grond van deze bezwaren is do ver eeniging van oordeel, dat concentratie van opleiding van verlofsofficieren te Kampen nadeelig zou zijn voor de oefening van de latere aanvoerders. Zij verzoekt daarom aan de Kamers, het aanhangige wetsontwerp niet aan te nemen, In een Zaterdagmiddag te Delft gehouden vergadering 'van het personeel der Rijks- constructiewerkplaatsen is met algemeene stemmen besloten, aan de bijzondere com missie voor georganiseerd overleg voor bur gerlijk personeel, ressorteerende onder bet departement van oorlog, te verzoeken: lo. voor het van Delft naar Hembrug over te plaatsen personeel Zaandam als woonplaats aan te wijzen; 2o. het personeel ouder dan 60 jaar of met meer dan 35 dienstjaren te doen afvloeien; 3o. een commissie tc benoe men, waarin het personeel der Constructie werkplaatsen ruim vertegenwoordigd zal wezen, aan welke zal worden opgedragen, zoo noodig de meer speciale belangen van elk lid afzonderlijk te onderzoeken en daar omtrent advies uit te brengen. Totaal katoen-aankoopen twintig millioen. De Russische katoen-aankoopen in ons land, die al in totaal 15 millioen gulden be droegen, zijn tot 20 millioen gulden geste gen. Op dit oogenblik zijn er geen transacties in dit artikel meer gaande. De Russen, die voor de Handelscentralc in Berliin de zaken hebben afgesloten, hebben ons land verla ten. Zij, althans één hunner, komen te Rot terdam terug. De verwachting 1« dan ook, dat de Russen zullen voortgaan met het doen van zaken in katoen. Dc laatste dagen is door de Russen in ons land nog tin gekocht. Ook de zaken in che micaliën hebben zich tot vrij grooten om vang ontwikkeld. Kinine en kleurstoffen in hoofdzaak, benevens vaniline. (Hbld.) MISLUKT. Kwast (die langs een omweg aanzoek wil doen bij juffrouw Langer): „Juffrouw Langer, hebt u een broer?" Juffrouw Langer: „O zeker, en die is heel knap." Kwast (innig): „O, ziet u, zulk een zwager te bezitten, zou mijn vurigste wensch zijn!" Juffrouw Langer: „Nu, als u een knappe zuster hebt...." DREIGEMENT. „Kees! an alles komt een end, an men geduld ook! Schaam je, rekel! Je broers komme nooit 's avonds thuis, of ze hebben een paar dubbeltjes bij malkaar gebedeld en jij komt altijd met leege handen terug. Er zit niks geen aanleg in jou. Als 't zóó doorgaat, ik waarschuw je voor 't laatst, dan laa^i^ ie een ambacht leeren." OP DE SCHOOL. De bedaagde, maar eeuwig-jong blijvende schooljuffrouw was bezig aan de !es over de zintuigen. En ze vroeg aan kleine Greta: „En Greta, vertel jij nu eens: waarmee kunnen we zien?" Greta zweeg, maar keek met groote oogen de juffrouw aan. „Kom, Greetjc, bedenk je eens? Kijk mi) eens aan: wat heb ik aan allebei de kanten van mijn neus?" Grcetje keek nog eens en zei: ,,'t Lijkent wel poeier, jefrou!" De opportunis (tot vriend op den grondj: „Och, wil je misschien even mijn bord aan- De heer Deen tot 4.309.000 vergoeding veroordeeld. De ITaagsche rechtbank heeft gisteren op nieuw uitspraak gedaan in zake de vordering van de Perlak-petroleum-Maatschappij le gen haar voormaligen directeur, den beer E. Deen, tot schadevergoeding ter zake van den verkoop der gewone Zuid-Perlak-aan- deelen aan dc Perlak-Maatschappi). Men zal zich herinneren, dat de Hooge Raad het oorspronkelijk vonnis der recht bank had vernietigd, omdat de rechtbank niet onderzocht had de in het arrest van den Hoogen Raad aangegeven gronden, waarop de heer Deen beweerde niet in al len deele voor de mindere waarde der aan deden of dc ongunstige geldelijke uitkom sten der Zuid-Pcrlak aansprakelijk te zijn, terwijl bovendien de rechtbank niet had mo gen bevelen de teruggaaf van die aandeelen aan den heer Deen op grond dat zij de waarde daarvoor niet wist te schatten. In het oog der rechtbank waren intus schen blijkens het daarop door haar ge wezen interlocutoir vonnis - de verwach tingen van den heer Deen op de geldelijke uitkomsten van de Zuid-Periak, ten aanzien van dc punten, in het arrest van den Hoogen Raad aangegeven, geen van alle voldoende gegrond cn had ook de kapitaalontirekking door de Koninklijke geen invloed uiigeocfend* ^op het bedrag der geleden schade. Wederom werd het bedrag, aan de Perlak-Peiroleum- Maatschappij toekomende wegens derving van inkomsten, vastgesteld 1.028.700. Wat ae vaststelling van de verdere schade betrof is het opmerkelijk, dat de rechtbank het onmogelijk bieef achten de waarde van de aandeelen vast te stellen zelfs met be hulp van deskundigen, doch dat zij, op over weging, dat het bestuur van dc Perlak-Pe- troleum-Maatschappij uit den aard zijner werkzaamheden van den toenmaligsn stand van zaken volkomen op de hoogte moet zijn geweest en dus ten deze met volledige ken nis van zaken zich een oordeel zou kunne:: vormen, de Perlak-Maatscliappij omtrent dë verdere aan haar verschuldigde schadever goeding een eed oplegde, welke eed inder daad werd afgelegd tot een bedrag van j 3.271.300, oi 411.200 minder dan het be drag. tot welks beloop zij op haar eed zou worden geloofd. Thans deed de rechtbank einduitspraak en bepaalde, in verband met den afgelegden ecd^ het totaal der schadevergoeding on ƒ4.300.000. P Tot dit bedrag benevens 5 pCt. van 10 No vember 1915 af werd de heer Deen veroor deeld, terwijl het vonnis uitvoerbaar werd v crklaard bij voorraad, niettegenstaande hoogere voorziening en zonder borgtocht. Naar wij vernemen is de heer Deen voor- nemeas wederom van deze uitspraak, waar in hij een miskenning ziet van de strekkim van het arrest van den Hoogen Raad, ii cassatie te gaan. 42. Vlieg in de wind klom dadelijk de trap op, zonder er zelfs aan te denken, dat allerwaar schijnlijkst die gemakkelijke en verleidelijke trap hem juist in de woning zou brengen van den man, wiens ontmoeting hij boven alles moest trachten te vermijden. Hij werd in zijn opstijging echter weldra gestuit door het luik, dat de opening van bo ven sloot. Hij trachtte dat luik op te lichten, maar begreep dadelijk, dat het aan al zijn pogingen weerstand zou bieden. Door dit onverwachte beletsel teleurge steld, klom hij langzaam naar beneden en liet zich op dezelfde trede neervallen, waar Rodille zich eenige uren later zou neerzetten. Toen bemerkte hij het luchtgat, waarop Rodille nooit acht had geslagen. De booswicht trilde van vreugde. „Ik zal naar boven klimmen," dacht hij, „de tralies doorvijlen en dien ouden afzetter mijn compliment maken. Drommels, wat zal hij opkijken, wanneer hij in den kelder komt en den vogel gevlogen vindt. Ik ben niet nieuwsgierig, maar zoowaar ik Vlieg in de wind heet, ik zou er wei wat voor over hebben, om dat te zien. Naar boven klimmen," dacht hii verder-, „maar hoe Zonder ladder ging het niet en velen zouden het voor onmogelijk gehouden hebben. Vlieg in de wind was echter door zulk een kleinigheid niet uit het veld geslagen. Hij begon een leeg vat onder het luchtgat te rollen. Hij plaatste het tegen den muur over eind en klom er op, maar het was nog niet hoog genoeg, om de opening te bereiken. Toen ging hij een tweede vat halen, Dit was het vat, dat Rodilie boven de gehieme berg plaats van zijn schat had geplaatst. De gevangene bukte zich, om dit vat om te gooien en voort te rollen. Zijn hand ont moette een ijzeren ring, die boven het zand uitstak en zijn nieuwsgierigheid in hooge mate opwekte. Hij trok aan dien ring, liet luik ging open en de schatten van Rodille vertoonden zich voor de oogen van den verbaasden Vlieg in de wind. Om zich goed te overtuigen, dat Jjij niet droomde, moest hij wel twintig malen zijn handen in dien wonderbaarlijken hoop goud en edelgesteenten steken. Door een soort razernij, die op waanzin ger leek, aangetast, begon hij voor de opening heen en weer te dansen cn al de straatdeuntjes te zingen, die hem in den gedachte kwamen. Deze koortsachtige aanval van vreugde week echter spoedig voor een koelbloedige berekening. Hij trok zijn kiel uit en maakte daarvan een soort zak, die hij met kleinoodiën en goudstukken vulde. Dit alles woog tamelijk zwaar, maar gelukkig was de kiel nieuw en sterk, zoodat de stof niet scheurde onder het gewicht van den last, dien zij bevatte. Toen dit gedaan was, plaatste de gevangene met verwonderlijke vlugheid de beide vaten op elkander, klom er op, vijlde de tralies door en sprong met zijn vracht op het on bebouwde erf achter het huis. NEGENENVEERTIGSTE HOOFDSTUK We hebben Edmond de Bellenoise in den verschrikkelijksten toestand verlaten, waarin een mensch zich kan bevinden. Beschuldigd van 'n vreeselijke misddaad, verward in een net van schijnbare bewijzen tegen hem, waaruit hij zich tevergeefs trachtte los te worstelen, had de ongelukkige in zhn gevangenis den dood van zijn vrouw en hét verdwijnen van zijn dochtertje vernomen. De laatste kracht, die hem overbleef, was daardoor vernietigd. Hij had gevoeld, dat de moed hem thans ontzonk, dat het lijden te zwaar voor hem werd en dat zijn verstand hem verliet. Hij was bewusteloos op den grond neer gestort, en een breede bloedstroom gutste uit éen breede wonde in zijn hoofd. Geduren de eenige oogenblikken bleef de advocaat sprakeloos en verstijfd van schrik, staan sta ren naar dat lichaam, waaruit oogenschijnlijk het leven verdwenen was. Weldra maakten zijn schrik en onsteltenis voor medelijden plaats. Hij boog zich over het lijk van Ed mond, lichtte het in zijn armen on. droeg het op het bed en letde zijn bevende hand op het hart van Edmond, om te voelen of het nog klopte. Het scheen hem toe, dat het opgehouden had te slaan en dat hij het lichaam onder zijn handen voelde verstijven. „Helaas," stamelde hij, „alles is gedaan. Hij is dood." Vervolgens klopte hij op de deur, die bijna oogenblikkelijk door een bewaarder werd ge opend ca liet den dokter van de gevangenis verzoeken, zonder uitstel in de cel te komen. De dokter liet niet lang op zich wachten en, nadat hij vernomen had, wat er geschied was, onderzocht hij nauwkeurig het schijnbaar Ziellooze lichaam van den werktuigkundige. „Welnu dokter?" vroeg de advocaat een oogenblik daarna, met een stem, die beefde van angst en ontroering." „Hij leeft nog," antwoordde de dokter. „Den hemel zij dank riep de advocaat 1 ""„Stelt u zooveel belang in dien man V „Meer, dan ik u zeggen kan." „Hij is toch een groot misdadiger „Hij is niet schuldig, dokter, hij is een slachtoffer van een samenloop van omstan digheden." De dokter was een oud man, iemand van groote bekwaamheid, die sinds dertig jaren met den dienst in de gevangenissen te Parijs belast was. De ondervinding had hem on- geloovig gemaakt. „U bent nog jong," antwoordde hij, „nog zeer kmz en dat is gelukkig voor u. De natuur eij de menschheid beziet u nog door het pris ma van uw edelmoedigheid. U ziet slacht offers in alle misdadigers, die u verzekeren, dat zij ten onrechte beschuldigd worden." „Maar dokter," viel de advocaat hem ia de rede. „O, ik misprijs dit niet in u," vervolgde de geneesheer, „integendeel, ik bewonder u van ganscher harte. Helaas, u zult er al te spoedig toe komen, de zaken koeler te be zien. Behoudt uw illusiën, zoolang u kunt. Maar om nu op uw eerlijken booswicht terug te komen, ik gaeef u de verzekering, dat hij niet dood is. Ik moet er echter bijvoegen, dat hij er toch niet veel beter aan toe is." De wond aan zijn hoofd is ernstig, zeer ernstig." „Dpodelijk misschien „Niet onvoorwaardelijk, ofschoon er wei nig voor noodig is, om haar doodelijk te naken. Maar wanneer de zieke niet aan deze verschrikkelijke wond bezwijkt, heeft hij toch weinig kans, om aan de hersenont steking, die er het onvermijdelijk gevolg van zal zijn, te ontkomen, en die des te heviger zal zijn, naarmate de hersenschudding groo- ter is geweest." „U geeft den ongelukkige dus op, dokter „Niet geheel en al, maar ik heb toch niet veel hoop." Een aderlating werd dadelijk in tegenwoor digheid van den advocaat en den directeur der gevangenis, dien men van het gebeurde in kennis had gesteld, bewerkstelligd. De uitwerking liet niet lang wachten- Bijenzwermen zijn in dezen tijd aan Je orde van den dag, maar dc imkers weten ze gewoonlijk wel in de buurt te houden van hun eigen korven, en een zwerm in de stad is een zeer ongewoon verschijnsel. Donderdagavond heeft zich zooiets voor gedaan in de Weistraat te Utrecht, waar een groote bijenzwerm, die als een dichte gordijnsluier aan kwam strijken het mot: een aardig gezicht geweest zijn plotse ling domicilie koos op een laag hardsteene:i vensterkozijn tegenover de Palaestraat meldt het U. D, Onmiddellijk was er groote „publieke" belangstelling, de jeugd voorop, die echter intuïtief toch begreep, dat ze eenigen af stand bewaren moest, wüde ze niet het slachtoffer worden van een bijenaanval. Het was verwonderlijk op te merken, hoe weinig overigens het groote publiek, de jeugd incluis die zooiets op school toch leeren moet! wist of begreep van de situatie. Sommigen dachten dat het wespen waren, anderen hadden blijkbaar nog nooit van een „bijenkoningin" gehoord, en som mige belhamels we zijn in Holland! grepen naar een dikke prop papier en wis ten een paar maal een chaotische verwar ring in den zwerm te veroorzaken, die zelfs gedeeltelijk naar beneden viel, zonder dat een van de oudere omstanders den kwajon gen een afranseling gaf. Alweer we zijn in Holland' Het duurde geruimen tijd vóórdat men den snuggeren inval kreeg de politie te waarschuwen, die op kwam dagen met een stalhouder, die een korfje bij zich had. Dit korfje werd op het vensterkozijn gezet en met zachten drang werden de bijen naar binnen geloodst. De man had zich niet eens beschermd met masker of handschoenen. Een eenvoudig koolblad volstond om de dieren wat aan tc zetten tot spoed. Overi gens liet hij de beesten zooveel mogelijk zelf betijen, en maakte ze niet kwaadaardig ^v'an^. handievol venijnige bijen is ge makkelijk in staat een troepje kinderen te verdrijven, en dat niet alleen, ook voor cej> paar dagen ongelukkig te maken. Nauwelijks had het Jancet de ader aange raakt, of Edmond maakte een lichte beweging. Weldra begon het bloed in groote hoeveel heid te vloeien. De borst van den werktuig- Kundige zwol op een lang gerekte zucht ont snapte aan zijn lippen zijn oogleden gingen open en lieten de vreeselijk vertrokken oog appels zien. De advocaat neigde zich naar hem toe. „Vriend," vroeg hij, terwijl hij zijn mond dicht bij het oor van den lijder bracht, „vriend, voel je je nu wat beter Edmond antwoordde niet. Hij vertrojr geen spier van zijn gelaat. Blijkbaar had hij niets gehoord. „Het is vruchteloos om tot hem te spreken," zeide de dokter. Een marmeren beeld kar. u niet minder verstaan en antwoorden, dan hij. Een algeheele bewusteloosheid, die een na tuurlijk gevolg is van den hevigen schok verlamt op dit oogenblik zijn verstand en zinnen." „Maar hij voelt tenminste geen pijn hernam de advocaat, terwijl hij zich tot den dokter wendde. „Volstrekt niet, hij is zich totaal niets be wust." „En zal die zonderlinge toestand lans duren „Ik weet het niet. Al wat ik zeggen kan is dat de dood vermoedelijk komen zal, vóór dat hij uit dien toestand ontwaakt." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5