m Het Korfbaltournoui voor R.-.K Meisjespatronaten. m Zonnebrand alsem f ooster til t VOETBAL. R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys" R.K. Voetbalvereeniging D.S.S. R. K. V. V. Santpoort. PAARDENSPORT. JEen door de Zon Verschroeide Huid, verzacht en geneest men met PUROL. B1NMENLANDSCH NIEUWS De Cricketwedstriid Rood en Wit—Haarl. Cricketbond-elftal. INGEZONDEN. De treinverbinding met Duitschland. Wedstrijden van den Kennemer. Turnkring voor adspiranten. Opgelegde schepen. De verdwaalde kogel te Elden. Onze financiëele toestand. Losse werklieden in 's Rijks dienst. Zangersfeest te Alkmaar, Opheffing van het bureau voor zee-oorlogsschade. De Tentoonstelling op Sportgebied Reddingswezen te Zandvoort. tjpnetten, puistjes, oude en nieuwe Wonden genezen spoedig met AKKER's DE GROOTE DISTRICTS WEDSTRIJDEN. Zondag 6 Juli a.s. vangen in het St. Agnes- patronaat aan den Kleine Houtweg de groote districtswedstrijden aan. Daaraan zullen deel nemen lste groep. Theorie en Practijk, Haarlem Dammen is.Denken, Amsterdam Gezellig Samenzijn, Hiilegom - Lisse St Bavo, Heemstede. 2de groep. St, Joseph I, Haarlem Sterk door Oefe- tytp, Haarlem De Jonge Dammer, Haar lem Theorie en Practijk II, Haarlem. 3de groep. Damclub Beverwijk Damclub IJmuiden Samenzijn II, Hillegom-Lisse St. Bavo II, Heemstede. Dus niet minder dan 120 spelers zullen aan deze groote wedstrijden deelnemen. Zondag a.s. zullen 2 wedstrijdeh gespeeld worden n.l. een om 12 uur en de volgende om 6 uur. Als prijzen zijn o.a. beschikbaar gesteld een zilveren lauwertak, zilveren en bronzen medailles. Dit zijn allen clubsprij- zen er zijn geen persoonlijke prijzen. Er wordt een halve competitie gespeeld, dus iedere vereeniging speelt maar een keer tegen elkaar. Zondag 13 Juli zullen deze wed strijden worden voortgezet in het clublocaal van Theorie en Practijk aan de Jansstrat, des namiddags half drie. Des avonds zal in het St. Agnespatronaat aan den Kleine Houtweg een feestavond ge houden worden. Op dien avond zullen de prijzen aan de winnaars uit de districtswed- sjrijden worden uitgereikt, benevens de kampioenmedaiiles die dit jaar in het district Haarlem zijn verspeeld. De winnaars hiervan zijn lste klasse Theorie en Practijk, Haarlem 2de klasse De Jonge Dammer, Haarlem 3de klasse A, Sterk door Oefening II, Haarlem Jdeklasse B, Excelsior I, Haarlem. Deze avond zal o.m. opgeluisterd worden oir de medewerking van een welbekend Jrijkorkest, terwijl de leden van het zang- por „De zangersgezellen" eenige mooie be ieren ten gehoore zullen geven. Als humorist ial optreden den heer Jos Matheau, terwijl tenige damvrienden ook enkele aardige stuk jes zullen voordragen. Het beloofd een mooie avond te worden. Secretariaat: H. van Turnhout, Emmaplein 38, Haarlem. De nederlaagwedstrijden der Boys nade ren haar einde. Van de vijl Geel-Zwarte elf tallen die er aan deelnemen hebben het 3e en 5e een nederlaag te pakken. De andere ploegen weten van geen wijken en zullen den laatsten Zondag wel alles aanwenden, om tenminste ongeslagen te blijven. Het eer ste heeft al een zeer mooie kans. Immers de zeer sterke le klasser „India" werd gis teren met 82 geklopt. In het eerste kwar tier maakten de Indianen van Amsterdam reeds 2 goals. Dan pakken de Yellow Blacks aan en bedreigen meerdere malen de Tndia- veste. Met rust is de stand reeds gelijk, 22. Na de thee hebben de Amsterdammers blijk baar al hun kruit verschoten en de Geel- Zwarters voeren den stand geleidelijk op. Het einde bfengt een verdiende 82 over winning aan de Boys. Het tweede deed ook goed werk, door met Geel-Wit gelijk te spelen, 33. Ge steund door den wind hebben de Geel-Wit- ters met rust een 31 voorsprong. Na de rust zijn de reserves echter gedurig in den aanval. Als de stand gelijk is, klinkt spoedig het eindsignaal en hebben de par tijen eerlijk gedeeld, wat een goede verhou ding geeft. D, E. M. uit Beverwijk kwam tegen het 3e binnen de lijnen. In een matigen wedstrijd wisten de Zwart-Witte Beverwijkers met 43 te zegevieren. De Boys hadden ondanks deze nederlaag „vrouwe Fortuna" met zich, anders was de uitslag zeker voor de D. E. M.-boys hooger geweest. De liliputters bonden den strijd aan met de Franciscaantjes, die met een gelijk spel tevreden moesten zijn, 22. „PIM." Secretariaat; Schreveliusstr. 3rd., Haarlem. Dinsdag 1 Juli 1924, 's avonds te 7 uur wederom trainen op ons terrein aan de Molenwerf slaan. De opkomst is me vorige kceren niet erg medegevallen. Waar blijft de rest? Dinsdag allemaal komen hoor! Geen enkele uitgezonderd! A.s. Donderdagavond te 8 uur algemeene (aarvergadering in gebouw St. Bavo. Ook de junioren worden verwacht, De agenda vermeldt: 1. Opening. 2. Jaarverslag secretaris, idem penning meester. 3. Verkiezing Captains. 4. Bespreking le Lustrum, idem training. 5. Mededeelingen. Oificieele jaarvergadering voor de leden. 1. Notulen vorige algem. jaarvergadering 2. Ingekomen stukken. 3. Verslag kascommissie. 4. Verslag elftalcommissie. 5. Voorstel statutenwijziging. 6. Verkiezing leden voor de commissie .Van bestuur. (Aan de beurt van aftreden xijn de herren F. Duyn Sr., S. P. van 't Hof, J. Aarts en F. van Reysen, welke heeren zich herkiesbaar hebben gesteld.) 7. Verkiezing kascommissie. 8. Verkiezing elftalcommissie. 9. Verkiezing commissie tot herziening Van het Huish. Reglement. 10. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht 11. Rondvraag, 12. Sluiting. U ziet allen dat dit een zeer belangrijke ve*gadering belooft te worden. We vertrouwen dan ook op aller cjp- komst, terwijl tevens in herinnering wordt gébracht, dat het niet bijwonen eener alge meene vergadering zonder daarvan kennis te geven aan een der bestuursleden wordt beboet. Eventueele voorstellen voor deze verga dering moeten uiterlijk Dinsdagavond in mijn bezit zijn. J. KRAAKMAN, secretaris. Secretariaat Kerkpad 10. Santpoort. Balangrijk Nieuws. H.H. Secretarissen der verschillende ver eenigingen, willen om teleurstelling te voor komen hiervan goed nota te nemen. „Santpoort" heeft geen terrein beschik baar voor September a.s. Op de laatst gehouden vergadering is 't aftredende deel van t Bestuur in zijn ge heel herkozen. De aandeelen welke uitgeloot zijn de Nrs. 21 20 ieder 5.de No. 29, 43, 54, 31, ieder 2.50. Beleefde dank voor de hulp de vereeniging verleend, zij hier gememo reerd. De opkomst bij de Algemeene H. Com munie, droeg onze tevredenheid weg. Gaat zoo door jongens, Roomsch in alles, dat is de leus der vereeniging, niet waar. Onder 't nieuws der vereeniging The Yel low Bliek Boys, hebt gij wei gelezen, dat a.s.????? 't Eerste en Tweede elftal kunnen mede doen in de nederlaag wedstrijden en ook in de seriewedstrijden. Voor a.s. Zondag zijn vastgesteld: T.Y.B.B. 2Santpoort I. T.Y.B.B. 3Santpoort 2. Convocaties zullen als gewoon gezonden worden. Afschrijven moet als 't eenigi- zins mogelijk is, achterwege blijven. De supporters worden uitgenoodigd de elftallen te vergezellen naar de Zandvoort- sche laan. Dat het geluk ons gunstig moge zijn. R. K. Voetballers. Zij, die eventueel lid wenschen le wor den, kunnen zich bij 't bestuur opgeven. Zoowel mondelings als schriftelijk. HET BESTUUR. De Roomsche sportbeweging schijnt zich uit te breiden tot de korfbalsport. Dit bleek gisterenavond duidelijk aan de Zomerkade te Heemstede, alwaar begonnen werd met een korfbaltournooi voor de R.-K. Meisjes patronaten uit Haarlem en omgeving, n.l. St. Bavo, St. Rosa, St. Agnes, allen Haar lem en St. Agnes, Heemstede. Dat deze wedstrijden een prachtige ge legenheid bieden voor de propaganda der Roomsche sport, doch voornamelijk voor de R.-K. korfbalsport, behoeft wel geen nader betoog. Maar om op het tournooi terug te komen, moeten wij eerst even mededeelen, dat tus- schen de genoemde patronaten een halve competitie wordt gespeeld, waarvoor twee fraaie medailles beschikbaar zijn gesteld. Eigenaardig was het, dat voor R.-K. korf bal meer ambitie bestaat dan voor het voet ballen. Althans toen wij op het fraaie sport terrein arriveerden, waren daar reeds vele liefhebbers aanwezig. En de aanwezigen hebben dan ook werkelijk kunnen genieten van zeer goede sport, welke vooral door St. Bavo en St. Rosa werd gegeven. Over het verloop der wedstrijden nog het volgende: De eerste ontmoeting ging tusschen St. Bavo en St. Agnes (Heemstede). Beide partijen wegen in het begin goed tegen elkaar op, doch langzamerhand wor den de Bavo-meisjes sterker. De Heemstede speelsters spelen nogal forsch, waardoor eenige Haarlemmers verschillende schram men e. d. oploopcn. Steeds wordt de korf van Agnes bedreigd, maar door slecht doe len, wat wel zijn oorzaak vond in den ster ken wind, blijven punten uit, totdat plot seling Betsy van Dijk met een fraaie worp de eenigste goal voor Bavo fabriceert. Einde komt tenslotte met een 10 overwinning voor de meisjes van kapelaan Jacobs. De ploeg van Bavo zag er als volgt uit: L. v, d. Horst, C. Heeres, T, v. Schie, G. Heesterbeek, M. Lippes, L. Heeres, C. Kos- sen, AT Kossen, Tr. v. Tongeren, B. v. Dijk, B. v. d. Geest en C. 5pan;e. L. v. d. Horst, de gez. Heeres en G. Hees terbeek blonken uit. De overigen waren goed. Vervolgens werd gespeeld: St. RosaSt. Agnes (Haarlem). Direct zijn de Rosa-meisjes in de meerder heid en niet lang duurt het of D. Pauw maakt het eerste punt. (10.) M. v. d. Kamp voegt no. 2 hieraan toe. Steeds zwermen de Rosa-speelsters voor de korf en het gelukt de hardzwoegende Truus Bloem het derde punt te maken. Dit wordt Agnes te bar. De laatste minu ten zijn geheel voor de laatste, doch er wordt slechts eenmaal gescoord, zoodat het einde aanbreekt met 31 voor St. Rosa. Truus Bloem verdient een pluimpje voor haar harde werken. St. Rosa verscheen met: Truus Bloem, S. en M v. d. Kamp, D. Pauw, B. en A. Faasen, S. Stuurman, B. v. Rooy, D. Gigen- gack en Tr. en M. Govers. De wedstrijden stonden onder leiding van den Weleerw. heer kapelaan Wennen, die naar ieders genoegen zijn zware taak ver vulde. A.s. Zondag worden de wedstrijden voort gezet. Dan wordt gespeeld 8 uur8.30 uur St, Agnes (Heemstede) versus St. Rosa. 8.459.15 uur St. AgnesSt. Bavo. Gezien het succes van den eersten dag, verwachten wij den volgenden keer nog meer publiek. P. K. Het a.s. Concours hïppique. Het programma van het internationaal con- cours-hippique met groot springconcours op het gemeente-sportterrein te Hoofddorp op Woensdag 16 Juli luidt 1. Hengsten aangespannen, (goedgekeurd, niet aan cornage lijdend, type landbouw- tuigpaard). Prijzen f 60, f 40, f 25. Uitge loofd f 25 door de afdeeling Noord-Holland van het Nat. ver. t.b.v. der Paardenfokkerij in Nederland indien de eigenaar lid is van bovengenoemde afdeeling. 2. Eenspannen, luxe tuigpaard, (nieuwe lingsklasse) die als een-span in Nederland nog geen eersten prijs gewonnen hebben, A. van 1.55 M., B. beneden 1.55 M. Prijzen in elke rubriek f 75, f 50 en f 25. 3. Eenspannen, (merriën en ruinen) type landbouwtuigpaard toebehoorende aan per sonen wier hoofdbedrijf landbouw is. Ge dekte merriën uitgesloten. Prijzen f 75, f 50 en f 25. 4. Eenspannen luxe tuigpaard, boven 1.55 M. Prijzen f 100, 50 en f 25. 5. Verrichtingsproef van gedekte merriën, type landbouwtuigpaard en M. C. merriën (dekbewijs overleggen). Tweespannen voor boeren wagen beladen met een gewicht van 1500 K.G. Vertrek der verrichtingsproef 9 uur. Afstand 10 K.M. Tijd 1.30 uur. Wa gens verschijnen afgeladen in den ring. In dien de prijswinsters als span M.O. merriën zijn en in 1924 gedekt door een M.O.-hengst, worden de prijzen uitgeloofd door de Ned. Vereen. „Het Legerpaard", met 20 pCt. ver hoogd. Zijn de eigenaars tevens lid dezer vereeniging „Vooruit", dan met 25 pCt. Bo vendien een fokpremie van f 25 voor het bes te span, waarvan bewezen kan worden, dat het door een Nederlander is gefokt. Prijzen f 100, f 75, f 50, f 25, f 25, f 25, f 25. 6. Springconcours voor boerenzoons of knechts. Prijzen kunstvoorwerpen. Benevets Championaat om den wisselbeker van voor gaande jaren tusschen de prijswinners. Win ner in 1920 A. Noordeam, Aalsmeer in 1921 N. van Reeuwijk, Hoofddorp in 1922 C. de Vlieger, Nieuw-Vennep in 1923 Chr. v. Wijk Az., Hoofddorp. 7. Eenspannen fokmerriën, welke als een- spanfokmerrie op een concours te Hoofd dorp nog geen eersten prijs hebben gewon nen, type landbouwtuigpaard, (dekbewijs overleggen), toebehoorende aan personen wier hoofdbedrijf landbouw is. Prijzen f75, f 50, f 25, f 25, f 25. Bovendien f 25 van de afdeeling Noord-Holland van het Nat. Ver eeniging t.bev. der paardenfokkerij in Neder land, indien de eigenaar lid is van bovenge noemde afdeeling. 8. Championaat tusschen de prijswinners van den wisselbeker van Haarlemmermeer van voorgaande jaren. Winnaar in 1920 C. Bulk, Nieuw-Vennep in 1921: Buurman Meekhoff, Spaarnd. polder in 1922 J. M Knoop, Nieuw-Vennep in 1923 C. Bulk Nieuw-Vennep. 9. Eenspannen pony's stolmaat beneden 1.50 M. Prijzen f 100, f 50, f 25. 10. Eenspannen fokmerriën, type land bouwtuigpaard, toebehoorende aan personen, wier hoofdbedrijf landbouwer is (dekbewijs overleggen). Prijzen wisseiprijs zilv. belker van Hoofddorp, uitgeloofd door de Oude Zwolsche van 1895, gevestigd den Haag, en 75, 50, 25, 25. 11. Eenspannen luxe tuigpaard, sokmaat min. 1.50 M., max. 1.55 M. Prijzen 100, df 50, 25. 12. Carousselrijden door ingezetenen van Haarlemmermeer en leden van het corps Vrijwilligen Landstorm. In dit nummer worden extra prijzen uitgeloofd, a. Voor 't schoonste rijpaard b. voor het bestgaande rijpaard c. voor de beste rijdster, d. voor den besten rijder e. voor de beste M. C.- merrie. 13. Tandems. Prijzen 75. 50, 25, benevens drie koetsiegpprijzen. (kunstvoor werpen.) 14. Schoonste rijpaard, type park hack. a. Paarden voor licht gewichtb. paarden voor zwaar gewicht. Prijzen in beide ru brieken 75, 50, 25, 25. Eere-prijs voor 't schoonste rijpaard, gereden door een dame. 15. Tweespannen voor luxe rijtuig, a. Landbouwtuigpaardb. luxe tuigpaard. Prijzen in elke rubriek 100, 50, 25, 25. 16. Eenspannen, type landbouwtuigpaard, gereden door echtgenooten of dochters van landbouwers. Er zal ook gelet worde.n op de wijzen van rijden. Prijzen kunstvoorwerpen Extra prijs voor luxe tuigpaard. 17. Internationaal springconcours B. Open voor springpaarden van alle klassen. Wisse'- prijs de beker van Hoofddorp. Prijzen 200 100, 75, 50, 25. In dit nummer zal definitief worden verre den de wisseiprijs, de beker van Hoofddorp van voorgaande jaren tusschen de resp. winners. Winner in 1920 J. Daniels in 1921 R. J. Hiemstra Sin 1922 jhr. A. v. d. Goes in 1923 ridder A. R. Allievi, van een kunstvoorwerp ter waarde van 2250 en verder drie herinneringsbekers. 19. Championaat tusschen de prijswinners in de nummers 2, 4, 9 en 11. 19. Jachtrit 160 M. met eindloop 800 M. (Flying start) Jagermeester K. E. Veltman, gewicht vrij op en voor alle paarden. Gereden door officieren en heerrijders, a. Volbloed of daarmede gelijk gestelde b. Niet volbloed. Prijzen voor elke rubriek 100 en 50 en verg. zilv. med., aangeboden door den jager- meester K. E. Veltman, Overveen. Bepalingen voor de wisselbekers nos. 5, 8 en 17. Deze bekers zijn uitgeloofd voor de jaren 1924, 1925, 1926, 1927 en 1928 en moeten ten minste 3 maal achtereen door denzelfden eigenaar worden gewonnen, om diens eigendom te kunnen worden. Is zulks in 1927 niet het geval, dan wordt de beker in 1928 verreden tusschen de win ners van 1924, 1925, 1926 en 1927 en alsdan aan den winner definitief toegewezen. De volgende zinnen gaan over het optre den van den scheidsrechter, waarover ook de A.D.O-menschen ontevreden zijn. Zij ook meenen, dat er strenger had moeten worden opgetreden, maar dan tegenover de andere partij. Hierover niet meer. Dan volgt de wel ietwat schuchtere er kenning, dat A.D.O. haar puntje heeft ver diend, door het misverstand van Damiaten te benutten. En nu het incident. De free-kick gaf aan leiding bij vele aanwezigen tot verontwaar diging, spontaan, en nu is het wel toevallig, dat van verschillende zijden tegelijk, onaf hankelijk van elkaar, de fout wordt waarge nomen. Dat die verontwaardiging zich uit, is begrijpelijk, hoewel ook ik het betreur, dat liet publiek er zich in mengde, maar het pu bliek heefa een vereeniging niet altijd in haar macht. Door de A.D.O.-spelers zelf is het publiek uit het veld gebracht en gekalmeerd. Daarop werden Damiaten uitgenoodigd het spel voort te zetten, maar aan die uitnoodiging werd geen gevolg gegeven, hoewel de free- kick werd toegestaan. Van Damiaten mis schien meer slim, dan wijs en joviaal. En nu ten slotte. Sedert de oprichting van A. D. O., nu 4 jaar geleden, heeft A. D, O. zich zeer sportief gedragen. Alle vercenigin- gen, ook Haarlemsche, hebben herhaaldelijk op feest- en andere vergaderingen verklaard, dat zij steeds met genoegen tegen A. D. O. speelden en ook scheidsrechters verklaar den menigmaal, dat zij bij voorkeur optra den bij het spel van A. D. O.; verleden jaar bij het promotie-feest van A. D. O, onder anderen nog door J. Klunnen, uit Alkmaar. Die gevreesde klappen bestaan dan ook al leen maar in de fantasie. MACK MOCK NASCHRIFT, Wij hebben gemeend bij wijze van uit zondering A. D. O. gelegenheid te moe ten geven tot bovenstaande uiteenzetting. Zelf hebben wij den wedstrijd niet gezien, zoodat ons oordcel achterwege moet blij ven. Wel spraken wij personen, die van de ontmoeting getuigen waren. Men was van oprdeel dat er in deze ont moeting aan beide kanten soms ie ruw werd gespeeld. Een heel strenge leiding had zeer zeker excessen kunnen voorkomen. Met den A. D. O.-voorzitter zijn wij het eens, dat men een vereeniging niet altijd aansprakelijk kan stellen voor de houding van het publiek. De commissie, welke is in gesteld om de kwestie te onderzoeken, zal hiermede zeker rekening houden. Toch zal A. D. O. goed doen, de meest ernstige maatregelen te treffen, waardoor herhaling van het gebeurde wordt voorko men. 0e ontvangende vereeniging blijft altijd voor het overgroote deel aansprakelijk, voor elke onregelmatigheid op haar terrein. V/at het verslag van onzen Haarlcmschen correspondent betreft, gelooven wij inder daad, dat deze wat kort na den wedstrijd aan 't schrijven is gegaan. Na een dergelijk gebeuren doet men beter de jfemoederen eerst wat tot rust te laten komen. Wij vertrouwen, dat zoowel A. D. O, als Damiaten het gebeurde zullen betreuren en dat beide vereenigingen morgen een wed strijd spelen waarin vrije trappen' tot de on mogelijkheden behooren. Allicht laat dan ook de leiding niets te wenschen over. De discussie is hiermede gesloten. Sportredactie N. H. Crt. NEDERLAND EN BELGIË. Een onderhoud over de Scheldekwestie. Naar uit Brussel aan de Tel. gemeld wordt, heeft de Belgische minister van Buitenland- sche Zaken, den Nederlandschen gezant, Jhr. van Vredenburgh ontvangen en een onder houd gehad over de Nederlandsch-Belgische kwestie met' betrekking tot de Schelde. In een Kabinetszitting, welke heden ge houden wordt, zal o.m. de kwestie van het Schelde-beheer onder de oogen worden ge zien. De commissie van onderzoek naar de verzanding had eenvoudig in de conclusie van haar rapport aanbevolen de toevoeging De Rood en Witter de Jong aan 't bat. Om in aanmerking te komen vpor de wïs- selbekers moeten de paarden eigendom zijn van de rijders. Bij verhindering waarvan de geldigheid ter beoordeeling blijft aan het bestuur kan afwijking van deze bepalingen worden toegestaan. Inschrijving tot'en met 8 Juli aan het bu reau der vereeniging „Vooruit", hotel De Landbouw, Hoofddorp. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Aan de Redactie van de „N. H. Courant," verzoekt ondergeteekende, voorzitter van A, D.O. beleefd het volgende in uw ccrstuitko- mend nummer op te nemen, naar aanleiding van het in uw nummer van Maandag j.l. op genomen verslag van den promotie-degrada tie-wedstrijd A.D.O.Damiaten. Inhoud en toon van het geheele verslag zijn van dien aard dat men er uit moet op maken, dat de nederlaag voor de Damiaten een bittere teleurstelling is. Dat mag even wel geen aanleiding zijn om dan de tegen partij in de courant met vage beschuldigin gen en hoogdravende gemoedsuitingen de schuld van den nederlaag als te zijn met un faire middelen bewerkt, in de schoenen te schuiven en haar als sportief minderwaardig voor te stellen. Maar ter zake. Dat de wedstrijd niet op onzijdig terrein werd gespeeld, lag niet aan A.D.O. en dat de wedstrijd doorging was dus nog meer te danken aan de sportiviteit van A.D.O,. die 1. qnritnn,A^. - - tt' 1. van den ingenieur voor-de bruggen en wa terwegen aan de Nederlandsch-Belgische Schelde-commissie. Om hieraan tc voldoen is het noodig di plomatieke onderhandelingen te openen met Nederland, doch naar het' blad verneemt, is het departement van Buitenlandsche Zaken de mcening toegedaan, dat de onderhandelin gen slechts gevoerd kunnen worden over de geheele kwestie en niet slechts over een on dergeschikt punt. In ministerieele kringen had men verwacht, dat de commissie een voorstel zou doen om te komen tot een fusie van beide diensten tot één centrale, welke verantwoordelijkheid is voor de prachtische maatregelen. Men be schouwt het advies van de commissie /tls niet doeltreffend. De kabinetsraad zal nu een beslissing moe ten nemen. Maar het schijnt vrij zeker, dat het overeen zal stemmen met dat van de Marine-leiding, n.l. dat het advies der Com missie van onderzoek een maatregel is, wel ke geen enkel praktisch resultaat kan heb ben, In de boezem der regeering vreest men, dat' men moet komen tot één verantwoorde lijke organisatie, en niet meer tot twee dien sten afhankelijk van twee verschillende mi nisteries. Het schijnt dat er van een D-trein-verbiu- ding tusschen Amsterdam-Enschedé-Mün- ster-Dortmund voorloopig niets zal komen, althans niet vóór de winterdienstregeling van kracht wordt. De Duilsche spoorwegen hebben nu het haanvak EnschedéGronau overgenomen, maar van een verbetering in den treinenloop is nog niets te bespeuren. Er zijn slechts twee treinen per dag, die door reizisers gebruikt worden, De anderen Uit het No. hardloopen voor meisjes. hebben noch in Enschdé, noch in Gronau aansluiting, zoodat men als van ouds van dc tram gebruik maakt. Was in de vorige maanden het aantal opgelegde stoomschepen tot nihil geredu ceerd,. in den loop van Juni zijn weer een aantal vaartuigen uit den dienst genomen. Thans zijn opgelegd de volgende schepen van de Mij. Nederland: de Ambon, 3598 bruto reg, ton; Saparoea, 6713 ions.; Bengka- lis, 6548 tons; Saleier, 6611 tons; Batoc, 6535 tons en Mapia, 9300 tons. De totale tonnage der opgelegde stoom schepen bedraagt dus 39,305 bruto reg. tons. Voorts is nog steeds opgelegd de motor schoener Bovenkarspel (615 tons). De heer Bulten heeft aan den minister van Oorlog de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid de geheele toedracht van het voorval dat in den morgen van 23 Juni j.l. te Elden een boerderij, in eigen dom van de Dullertstichting, vermoedelijk tengevolge van een afgedwaalden lichko- gel, die bij de aldaar gehouden militaire oefeningen werd afgeschoten, is afgebrand, te doen onderzoeken, en daarvan medc- deeling te doen, o.m. ook van de door den verantwoordelijken bevelhebber genomen voorzorgsmaatregelen, alsmede mede te deelen, of in den vervolge bij dergelijke en andere militaire oefeningen havr en goed van den burger volkomen tegen vernietiging en schade tengevoge van die oefeningen be veiligd zullen zijn? Dr. C. J. K. van Aalst, president van dc Nedcrlandsche Handelmaatschappij, heeft zich laten (interviewen door het Week blad Middenkoers. Na als zijn meening te hebben uitgesproken, dat er groote kans is, dat wij spoedig komen te staan voor een economischen oorlog en in verband daar mede de noodzakelijkheid van bescherming onzer industrie te hebben bepleit, merkte de heer Van Aalst, ten aanzien van ons land o. a. op: „Nederland gaal, naar mijn meening, nog een moeilijk, maar volstrekt niet hopeloos tijdperk tegemoet. Wanneer wij het hoofd boven water willen houden, zal het echter noodig zijn de individucele productie wat op te voeren. Op het oogenblik wordt er in ons land lang niet hard genoeg gewerkt. Nu is het waar, men moet eerst werk hebben om hard te kunnen werken, maar men zal mij toegeven, dat zij, die dan wel in die positie verkeeren, over het algemeen heel wat meer konden afleveren dan zij thans per dag doen. Wanneer dit in de toekomst nu eens wel geschiedde, dan zijn. dc hulp bronnen van ons land ruimschoots voldoende om een betrekkelijke welvaart tc verzeke ren. „Het is ook noodzakelijk, dat de staals- begrooting sluitend gemaakt wordt. Die voor het volgend jaar zal in theorie wel sluiten, maar ik ben er nog niet zoo van overtuigd, dat dit in practijk evenzoo zal gaan, Het kon wel eens gebeuren, dal de geraamde inkomsten veel verminderden. „Onze belastingen zijn veel te hoog. Die zijn zoo hoog opgevoerd, dat zij kapitaal vorming absoluut verhinderen. De groote spaarders hebben geen aanleiding meer om zich in ie spannen om nieuw kapitaal, dat nieuwe ondernemingen, nieuwe zaken, nieuwe werkgelegenheid beteekent, te ver zamelen. Er wordt een te groot deel afge nomen. Het is voor de samenleving waar lijk geen voordeel, wanneer dezen grootén spaarders de prikkel ontnomen wordt om zich in te spannen, wanneer hun werklust en hun werkkracht op non-activiteit gesteld worden en zij zich gaan vergenoegen met inkomens, die voor hun levensonderhoud, dit moge nog zoo weelderig zijn, voldoen. Zoodra zij eroote kapitalen méér verzame len, dan zij voor zichzelf noodig hebben ko men deze direct ten nutte van de samenle ving." Naar het oerdeel van den lieer van Aalst is Nederland op het oogenblik bezig zijn kapi taal in te teeren. Wanneer geen ingrijpende veranderingen plaats vinden, is inflatie van ons ruilmiddel op den duur niet te vermij den. „Het is ook," aldus merkte de president verder nog op, ..c-en dwaze distributie van kapitaal, door dit den kapitalisten weg te nemen en het den werkloozen te geven, zon- dr dat dezen daarvoor eenigen arbeid ver richten, welke het land ten goede kan ko men. Op deze wijze wordt bet kapitaal, dat opgestapeld denzelfden werkloozen werk gelegenheid zou verschaffen, hetgeen vroeg of laat toch altijd met kapitaal gebeurt, het land uitgezonden, naar plaatsen, waar er wel productie tegenover staat. Het land verarmt en op den duur is het geld voor dien- steun er ook niet meer. De heer Hiemstra heeft aan den Ministet van Binnenlandsche Zaken, en Landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gezonden: 1. Is het aan de regeering bekendt dat de hoofden van verschillende takken van rijks dienst losse werklieden aannemen, tegen Iconen, die zeer willekeurig worden vast' gesteld? 2. Is de regeering bereid aan dc commis sie van advies voor rijkswerklieden de vraag voor te leggen, welke de normen zijn, waar mede bij het vaststellen van dc loonen, in vraag 1 genoemd, in de verschillende plaat sen rekening dient te worden gehouden? De stedelijke muziektuin te Alkmaar biedt den laatsten tijd wel gelegenheid tot groote bijeenkomsten. Zondag vond daarin plaats het 15de zangersfeest van den Bond van gemengde zangverecnigingen in Noord-Holland (opgericht 2 Januari 1907). Bij dezen bond zijn aangesloten 29 zang- vereenigingen uit diverse gemeenten in deze provincie. Van dit aantal zongen mee 26 vereenigingen, vertegenwoordigende circa 1200 zangeressen en zangers. Zooals zich begrijpen laat, was dc be langstelling van dc zijde van het publiek zeer groot. Hoewel het zeer winderig was, leende zich het weer uitstekend voor een uitvoering als deze. Te ruim één uur richtte de\ heer Jb. de Jong zich tot de aanwezigen ter opening van het feest. Spr. wees met genoegdoening op het feit, dat niet alleen de burgemeester van Alkmaar, doch ook de meest vooraan staande personen uit deze stad wel zoo goed wilden zijn in het eere-comité zitting te nemen. Voorts uitte spr. zijn genoegen er over, dat de heeren J. Sluis, dir. van de muziekschool „Jan Slum Vu: er'1 :inen Sem Dresden, directeur van het Conserva torium te Amsterdam, zich bereid hadden verklaard als beoordeelaars van den af zonderlijken zang op te treden. Daarna werd het woord gevoerd door den burgemeester van Alkmaar, mr, W. C. V'en delaar. Deze heette de aanwezigen welkom in deze stad, 't een voorrecht noemend al deze zangeressen en zangers hier te mo gen ontvangch. Onder leiding van den heer R. Sasbur: te Benningbroek, le seer, van den Bond zongen daarna alle zangeressen en zanger; gezamenlijk het „Bondslied" (woorden en muziek van J. Paardekoper Jr.) en direcl daarop „Schaemt u niet t armoedig schij nen" van J. Dijkstra en Frieso Moolenaar. Vooral dit laatste was goed verzorgd. Hierop nam het eigenlijke zangersfeest een aanvang. Zes en twintig vereenigingen brachten achtereenvolgens een lied ten ge- hoar, nu eens beter, dan -veer wat min der. 't Publiek stond zeer dankbaar tegen over de prestaties. Duidelijk bleek, dat cl onder de provinciale ^zangeressen en zan gers bijzonder goede krachten zijn. De heeren Dresden en Sluis, die zooals zooals gezegd, de jury vormden, zullen Ia- ter aan iedere vereeniging een beredeneerd rapport uitbrengen. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Juli worden overgegaan tot opheffing van het Bureau voor Zeeoorlogsschadc, nu het belangrijkste gedeelte van den arbeid, waarvoor dc Commissie voor Zccoorlogs- s'chade werd ingesteld, is voltooid. Voor- zoover de arbeid van het bureau op 1 Juli nog niet is voltooid, zal deze vervol gens door het departement van Buitenland sche Zaken geschieden, hetwelk eveneens de verdere afwikkeling der bij de vreemde regeeringen ingediende vorderingen zal be handelen. De Commissie voor Zceoorlogs- schade zal bij de verdere behandeling der aangelegenheden van zeeoorlogsschadc daarbij bijstand blijven verleenen. Deze tentoor^stellinri werd Zaterdagmiddag geopend. De inzending van Z. K. H, pQjlj»* Hendrik, Een aantal iachttropheeën.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8