m w Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad A Begripsverwarring. 2 Juli Dinsdag 1 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15777 Agenda Jubileum W. A. J. van de Kamp. Vergunning Drankwet H. O. V. Concert. Personalia. Het 25-jarig bestaan der E. N. E. T. Openbare aanbesteding. Gemeentezaken. Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische vakken. Amerikaanscbe week van de Leidsche Universiteit. Nieuwe tijdregeling Postkantoor. Lieven Duvosel, directeur van Toonkunst. Examens. De H. O. V. en de Staats-subsidie. Tramwegmaatschappijen. Jubileum H. K. Junge. Programma H. O. V. Gevonden dieren en voorwerpen. Kathechismus-onderricht van Hongaarsche kinderen. Een afscheid. 3 J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Past op de fietsen! Aanrijding. Aangehouden. Een wonderei. Verbetering. Kiezerslijsten Kamer van Koophandel en Fabrieken. Verkoopingeit. Zouierzitting Provinciale Staten vait Noord-Holland. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal f 3-25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COURANT Advertentiën 35 cents per regelj Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel; op de ie Pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat- sing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. De Eerste Kamer heeft de vorige week drie dagen lang gedebatteerd over de be grooting van Arbeid. Dat is iets ongewoons en er ging zelfs al in een onzer katholieke bladen een waarschuwende vinger omhoog, den Senaat vermanend: past op heeren, door dat Tweede-Kamertje-spelen ondermijnt gij zelf uw toch al niet sterk bestaan! Men kan bet in het algemeen eens zijn met de opvatting, dat de Eerste Kamer zich in zelf beperking moet bepalen tot afwijzen van verkeerde wetten, zonder het nu juist te wraken, dat men in onzen Senaat eens een keer en vooral dit keer theoretische be schouwingen hield over een urgent onder werp. Het was alleszins verklaarbaar, dat ons Hoogerhuis zich ditmaal tot een debat over bedrijfsorganisatie en medezeggen schap liet verleiden, waar bet onderwerp thans op aller lippen is, bij het jongste Tweede Kamer-debat niet voldoende tot zijn recht kwam en het gezaghebbend woord van den Minister, de houding dezer regee ring tegenover deze vraagstukken nog wei eens duidelijk mocht worden aangegeven, alvorens wij in het najaar de verkiezings campagne beginnen. Tegen het feit zelf van het debat hebben wij dus niet zooveel be- zwaar. Wel betreuren wij, dat het zoo wei nig practisch nut heeft opgeleverd, dat er zoo weinig klaarheid is gekomen omtrent bet standpunt der verschillende partijen. En nu moge men daaruit opnieuw conclu- deeren, dat de aangegeven vraagstukken nog niet rijp zijn voor behandeling in een wetgevende vergadering, het zou toch wel zeer gewenscht zijn, dat, wanneer onze politici zich er in verdiepten, zij vóór alles moeite deden elkander ie begrijpen en te verstaan, elkanders inzicht te verscherpen, waardoor ook bij het groote publiek lang zamerhand klaarheid zou komen. En zie, tot verheldering der ideeën over bedrijfs organisatie en medezeggenschap heeft het Eerste Kamer-debat nu juist niet bijge dragen. Wij willen trachten te recor.strueercn, wat de discussies aan positieve meeningen omtrent deze vraagstukken van den dag hebben opgeleverd. De socialistische woordvoerder verklaarde ronduit met be drijfsorganisatie en medezeggenschap een principieele aantasting te bedoelen van den grondslag, waarop onze maatschappij is gebouwd en dat hierin een onmisbare schakel moet worden gezien naar de so- c.ahsatie, door middel van de practische politiek te bereiken. De socialisten willen hierbij evoTutionnair in hun middelen en revolutionnair in hun doel zijn, zeide de roode woordvoerder. En zijn meer nuchtere en zakelijke partijge noot, Henri Polak, verklaarde later toch ook, dat het doel der propaganda voor be drijfsorganisatie was, te komen tot socia-, lisatie. Vraagt men echter den heer Stenhuis en zijn collega's: hoe denkt gij uw ideaal te bereiken, dan krijgt gij ten antwoord: „over de technische zijden van het vraag stuk spreken wij hier niet!" Dat is heel jammer, want daaraan hebben wij momen teel veel meer behoefte dan aan de theorie. Het zou zelfs wel eens kunnen zijn, dat, wanneer de sociaal-democraten er zich toe gingen zetten een methode van bednilsorga- nisatie en meespreken der arbeiders in het bedrijf aan te geven, zij óf wel geen bruik- baren vorm voor de practijk en vooral niet voor een wettelijke regeling konden vinden, of wel dat hun schema al heel weinig socia listisch had. Dat zou niet de eerste maal zijn, dat zoo iets werd vertoond! Wij kregen daarnaast van protestantsch christelijke zijde een knappe bestrijding der rede van den heer Stenhuis te hooren door Prof. Slotemaker de Bruine, die echter jammer genoeg te veel negatief bleef, klaagde over de vage begrippen, welke bij de socialisten en katholieken nog over de besproken vraagstukken heerscht, maar zelf weinig moeite deed om tot verhelde ring bij te dragen. Als eenige positieve uit spraak deed deze christelijk-historische spreker hooren, dat hij medezeggenschap in de onderneming verwerpt en even eens de gedachte, dat medezeggenschap in de onderneming er zal komen door ge leidelijken groei. Medezeggenschap in het bedrijf, daarover valt echter te praten, maar deze, voert niet tot socialisatie. Even eens is deze christelijke voorman te vinden voor het idee van Minister Aalberse om werknemers en werkgevers zóó te organi- seeren, dat men hen een deel van de uit voering der sociale wetgeving kan opdra gen. Van katholieken kant kwamen twee ver schillende meeningen naar voren, le die van de heeren Dobbelman en Blomjous, welke de nieuwe eischen geheel afwijzen. Eerst genoemde ziet er zelfs tegenspraak in met de Roomsche beginselen en wijst in een der pauselijke encyclieken een veroordee ling van medezeggenschap aan! En de heer Blomjous, die de eischen van Roomsche zij de omtrent medezeggenschap en bedrijfsor ganisatie vereenzelvigt met het stcIsel-Ver- aart, staat er pertinent afwijzend tegen over, omdat z.i. een exporteerendc natie als de onze zich zelf economisch zou ver nietigen, wanneer zij tot de nieuwlichterij overging. De economische bedrijfsorganisa tie is voor ons land verwerpelijk en ver derfelijk, maar ook gelukkig onmogelijk, is in het kort de meening van dezen senator. Daartegenover staat dan de katholiek Haazevoet, die een geheel eigen standpunt inneemt. Medezeggenschap is volgens dit lid van ons Hoogerhuis, heelemaal niets nieuws: zë is al zoo oud als de vakbewe ging en een noodzakelijke consequentie daarvan. De medezeggenschap in de af zonderlijke onderneming of wel democra tiseering van de industrie behoeft men prin cipieel niet af te wijzen, ook niet te vree zen, wanneer gezag en eigendom daarbij maar gehandhaafd kunnen blijven, 't Is dus een vraag van practische doorvoerbaarheid en maatschappelijke ontwikkeling. Maar onze tijd is daarvoor nog niet rijp. u- bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie is echter een paskwil, omdat men daarmee komt lot de dictatuur van enkele bestuurs leden zonder voldoende verantwoording aan de leden. Het liberale standpunt zullen wij nu maar weg laten, omdat daarin niets positiefs en zelfs geen principieele bestrijding te vin den. is. Alles bijeen dus een staalkaart van deels geheel tegenstrijdige meeningen en dit nog wel in onze Eerste Kamer. Welke conclu sie is daaruit te trekken? Dat het zeker dwaas zou zijn om bij zooveel begripsver warring nu reeds van „bedrijfsorganisatie en medezeggenschap" een politieke leus en een programmapunt voor de a.s. verkiezingen te maken althans als practischen en dadelijk doorvoerbaren eisch. Anderzijds willen wij in een volgend artikel trachten antwoord te geven op deze vraag: is de indruk door het jongste debat in de Eerste Kamer ge vormd juist, dat n,m. de ideeën over be drijfsorganisatie zóó vaag zijn, als men uit die discussie besluiten moet en de practi sche verwezenlijking dus in afzienbaren tijd niet te verwachten is? T Sociëteit „St. Bavo". Hoofdbestuur Volksbond half 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2 uur. R.-K. Middenstandsgebouw Klein a Ca- pellakoor 8 uur Haariemsche Inkoop combinatie half 9 uur Bestuur R.-K. Middenstandsvereeniging half 9 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur .7. K. Arbeidsbeurs voor mannen - Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur, Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot hall 12 des nam. van 3 tol 4 en van half 8— half 9 uur. Tele foon 2981. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitlcenen van boeken Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Bëtrekkmgbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes die hier geen thuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur a.m. 8 K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Men schrijft ons: Onder voorzitterschap van den wethouder mr. M. Slingenberg, heeft zich hier ter stede een comité gevormd, dat voornemens is den heer W. A. J. van de Kamp, den nestor van onzen Gemeenteraad, op 12 Juli a. s te huldigen, ter gelegenheid van zijn 25-jarig raadslidmaatschap. Van tallooze zijden heeft het comité reeds medewerking ondervonden, zoowel van de zijde van raadsleden en oud raadsleden als uit alle kringen der burgerij. Het ligt in de bedoeling den heer Van de Kamp op 12 Juli een blijk van waardeering aan te bieden voor het vele dat hij gedu rende die 25 jaar voor onze gemeente heeft gedaan. Zij, die voornemens waren bij te dragen aan het aan te bieden huldeblijk en aan dat voornemen nog geen gevolg gaven, zijn daartoe alsnog in de gelegenheid, mits zij daarvan spoedig doen blijken onder bij voeging van hunne handteekening ter op neming in het mede aan te bieden album met handteekeningen der deenemers. Secretaris-penningmeester van het comité is mr. Th. A. Wesstra, adres Stadhuis, Haarlem. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen, overeenkomstig artikel 12 der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij Ged. Staten van Noord-Holland is ingeko men een verzoekschrift van S. G. Bergens, om vergunning tot het verkoopen van ster ken drank in het klein aan logeergasten voor gebruik ter plaatse in de gelagkamer van het perceel aan de Korte Hofstraat 2. Muziek in den Hout, directeur Nico Gerharz, op Woensdag 2 Juli, 's avonds te 8 uur. Het programma luidt: 1. Marscb de l'Opera Carmen, G, Bizet. 2. Ouverture Zampa, F. Hcrold. 3. Inlermesso aus Hoffmans Erzahlungen, J. Offerbach. 4. Fanlaisie de l'Opera Traviata, G. Verdi 5. Ouverture Le Barbier de Seville, C. Rossirri. 6. Ballet de l'Opera Faust, Ch. Gounod. 7. Fantaisie de l'Opera Mmd. Butterfly, G. Puccini. Voor het eidexamen Gymnasium (St. Ignatiuscollege te Amsterdam) slaagde voor diploma A de heer A. Busé. Te Amsterdam slaagde voor het toe latingsexamen tot het Conservatorium voor piano, mej. E. Junge, alhier. Te Katwijk (St. Willibrordus-College] slaagde voor het diploma A van het eind examen gymnasium, de heer J. van Nie- kerk, alhier. De heer Lieven Duvosel, directeur van „Zang en Vriendschap" alhier, is benoemd tot directeur van de ifd. Tie) van Toon kunst. Hij blijft tevens directeur van „Zang en Vriendschap". Geslaagd zijn voor hetdiploma Ma- chineschrijven Pont, de volgende leerlingen: mej, M. G Draaijers, en mej. C. Kruyt, Haarlem; mej. A. C. Führcn, Blocmentiaal; de heer C. J. Vermeulen, Hillcgom, Het snelheids-diploma Pont voor machi- schrijven is uitgereikt aan: mej. M C. Dake en mej. J. Verbeek Haarlem; mevr. J. M. E. Hanegraat v. Ek, Heemstede. Allen zijn leerlingen van de „Erkende Pontschool", alhier. Zooals bekend, bestaat vandaag de E.N. E.T. 25 jaar. Een officieele feestviering is er nief. Verscheidene jubilarissen zijn er, die van de oprichting af in dienst der trammaal- scbappij zijn. Deze worden Vrijdagavond in een feestelijke bijeenkomst gehuldigd. Aan het hoofdkantoor aan den Jansweg vierde de heer W. J. Voorthuizen vandaag zijn zilveren jubileum in dienst der maat schappij. Namens het personeel werd hem een bloemstuk overhandigd, doch de verdere huldiging vindt ook Vrijdagavond plaats. Gisterenmiddag werd in het openbaar aan besteed: de bovenbouw van 119 woningen, voor de Woning Stichting „Vooruitgang". Ingekomen waren 4 biljetten Ingeschreven was door L. Raaymakers, te 't Wouw, A 368500; B. 363.300; Fa. Olmen en de Groot, Rotterdam, 387000; J. Lemmens, Rotterdam, 392.400 en Fa. Doedens cn Schilder, 't Zand, 399450. Laagste inschrijver was dus de heer L. Raaymakers te 't Wouw. Mej. F. H. van Egtnond verzoekt net in gang van 30 Juni 1924, eervol ontslag éls onderwijzeres aan school 5. De collecte, welke door de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging Zondag j.l. werd gehouden, heeft opgebracht de som van 1402.67. Zooals bekend, zal van 7 tot 12 Juli te Leiden een Amerikaansche week worden gehouden, waarvoor een aantal studenten uit Oxford, Cambridge en Londen 'rullen overkomen, alsmede vele Amerikanen, Er zullen eenige uitstapjes worden gemaakt, waarbij ook Haarlem zal bezocht worden. Gisterenmorgen tegen 12 uur werd het weerbericht aan het postkantoor opgehan gen luidende: -„van 30 Juni tot den avond van 31 Juni." We wisten wel dat in het schrikkeljaar Februari 29 dagen heeft, doch dat Juni 31 dagen telt hadden wij nooit gehoord. Naar wij vernemen, is de heer Lieven Duvosel te Den Haag, directeur van „Zang en Vriendschap" alhier, benoemd tot direc teur van de afd. Tiel van Toonkunst. De heer Duvosel zal het directeurschap van onze Kon, Liedertafel blijven waarne- vulling van de exploitatie-overeenkomst met de Electrische Spoorweg Mij. goedgekeurd. In de hierna gehouden buitengewone alg. verg. werd een wijziging van de statuten, waardoor het mogelijk zal worden aandeden op naam te stellen behoudens Koninklijke Bewilliging, aangenomen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft le. bepaald, dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineeren van hen, die cene akte van bekwaamheid wenschen te ver krijgen tot het geven van middelbaar of lager onderwijs in de lichamelijke oefening, voor het jaar 1924 zitting zal houden, voor zooveel het schriftelijk gedeelte van die examens be treft, te 's-Gravenhage, en, voor wat het practisch en mondeling gedeelte aangaat, te Haarlem 2e. benoemd tot lid en voorzitter dier commissie M. F. Graafland, inspecteur van de lichamelijke opvoeding in de ,3de inspectie tot lid en ondervoorzitter dr. J. H, O. Reys, te 's-Gravenhage tot léden W. Boer, te Loosduinen J dr.. van Breemen, te Amsterdam dr. R. Brink man, te Groningen dr. H. M, de Burlet, te Bilthoven J. H. Dobbinga, te Deventer J. H. Flemer, te 's-Gravenhage W. A. Goeting, te Haarlem W. de Graaf, te Middelburg G. Graafland te 's-Gravenhage H. S. Is- brücker, te 's-Gravenhage J. W. Kips, te 's-Gravenhage H. C. Gh. W. Kok, te DelftJ. M. J. Korpershoek, te Rotterdam tnej. S. W. de Kup te Amsterdam Th. J. H. van 't Lam, te Haarlem Th. Lancee, te Groningen J. H. Luiting, te Amsterdam G. van Rossem, te 's-Gravenhage K. H. van Schagen, te Amsterdam ;dr. F. J. Soesman, te 's-Gravenhage E. J. Stegcmau, te Gorin- chem P. M. C. Toepoel, te 's-Gravenhage H. J. Weytens, te Tilburg G. A. D. Wierin- ga, te Groningen tot plaatsvervangende leden dr. H. Ber- kelbach v. d. Sprenkel, te Bilthoven dr. A. J. Fischer, te Deventer A. de Haan Azn., te Bussum A. Ch. Heyn, te Delft dr. J. H. Hommes, te Groningen J. M. Hundt, te AmsterdamL. Koning, te Amby (L.) L. D. E. J. Kramer, te UtrechtJ. J. Meije- rink, te Almelo J. L. G. Rosier, te Maas tricht D. H. Scherpenhuyzen, te Utrecht M. A. A. Steyns, te Leiden J. R. Timmer, te Veendam,G. J. van Tongeren, te Rotterdam R. de Vreis, te Dragten J. Zeeman, te Am sterdam. „Zooals in de bladen te lezen is geweest zoo schrijft het bestuur der H.O.V. in een bijlage van het programma-boekje voor de maand Juli, schijnt de regeering het voor nemen te hebben, om aan de Tweede Kamer voor te stellen alleen aan het Amsterdam- sche- en aan het Residentie-Orkest in den vervolge subsidie te verleenen. Wanneer dit voorste! mocht aangenomen worden, dan verliezen de orkesten in Utrecht, Arnhem, Groningen en Maastricht hun tegenwoordige subsidies, waardoor die orkesten zeker in groöte ongelegenheid zullen gebracht worden. Voor de H. O. V. is dan natuurlijk de kans op subsidie totaal verkeken en blijft ons dus niets anders over. dan met verdubbelden ijver te trachten ons ideaal en daarmede onze regelmatige ontvangsten te vergroo- ten". In een bijlage van het program-boekje deelt het bestuur nog mede, dat 13 Juni 1.1. een vergadgring plaats had van het bestuur wet dé propaganda-commissie ter bespreking van de maatregelen om het ledental uit te breiden. De vergadering had een zeer opge- DE TENTOONSTELLING OP SPORTGEBIED EN REDDINGSWEZEN TE ZANDVOORT. Comité en genoodigden tijdens de opening der tentoonstelling in het Kurhaus. I wekt en gunstig verloop en er bestaat ge- I gronde hoop, dat de genomen maatregelen tot het gewenscht succes zullen leiden. In de gisteren gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders in de Maatschap pij tot Exploitatie van Tramwegen werden het verslag over 1923 alsmede de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en besloten niet te voorzien in de vacatures ontstaan in den Raad van Comissarissen door het bedanken van den heer A. D. de Marez- Oycns en door periodieke aftreding van Jen heer J. M. Vas Visser, die zich niet her kiesbaar had gesteld. In de algemeene vergadering van aandeel houders in de Eerste Nederlandsche Elec trische Tramraij. werden het jaarverslag over 1923 alsmede de balans, winst- en verlies rekening goedgekeurd en aan de beurt van aftreding zijnde commissaris de heer J. A. Kalff herkozen. In de algemeene vergadering van aandeel houders in dc Electrische Spoorweg Maat schappij werden het jaarverslag en de balans winst- en verliesrekening goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde commis saris. de heer J. A. Kalff, werd herkozen. In dc vacature in den Raad van Commissa rissen. ontstaan door het overlijden van den heer H. A. Waller, werd niet voorzien. Te vens werd eene aanvulling van dc exploita tieovereenkomst met de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Mij. behoudens toestem ming van den Minister van Waterstaat goed gekeurd. In de alg. vergadering van aandeelhouders in de Noord-Zuid-Hollatidsche Tramweg Mij. werden bet jaarverslag over 1923 en dc ba lans, winst- en verliesrekening goedgekeurd en de aan de beurt van aftreding zijnde com missaris, de heer H. M. van Bemmelen, her kozen. Tevens werd behoudens toestemming van den Minister van Waterstaat, eene aan- Woensdag a.s. vindt andermaal een bijeen komst plaats, waarop dan de eerste resultaten van die pogingen zullen worden vastgesteld. Vandaag herdacht de heer H. K. Junge, boekhouder bij de fa. K. Hoesbergen in de Groote Houtstraat, den dag, dat hij 12 h jaar bij genoemde firma in dienst was. Vanmorgen vroeg reeds werd de jubilaris met zijn echtgenoote en dochter per auto van huis gehaald en naar de zaak gebracht, alwaar hij feestelijk ontvangen werd door p troon, personeel en den heer F. H. de Bruin, wiens kantoor in hetzelfde perceel gevestigd is en die de feestelijkheid als vriend bijwoonde. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer B. W. Lasschuit, die den jubilaris in zeer waardeerende woorden toesprak. Spr. bracht naar voren: hoe de heer Junge zich in de afgeloopen 12Vi jaar vele ver diensten heeft verzameld en steeds trouw zijn pKcht ten opzichte van de zaak ver vuld heeft. Naast een goed boekhouder en waar vriend, is de heer Junge vooral een goed financier voor de zaak gebleken, waar voor spr. hem ook namens zijn echtge noote hartelijken dank -bracht. Als blijk van erkentelijkheid schonk dc heer Lasschuit den jubilaris een gouden horloge met in scriptie. Namens het gc-heele personeel werd het woord gevoerd door den heer D. Stiphout, oudste meesterknecht, die in welgemeende woorden de hartelijke samenwerking tus schen jubilaris en personeel schetste. Na mens het personeel overhandigde hij den heer Junge een rookstel. Ten slotte voerde nog de heer De Bruin als vriend het woord. Deze zeide, het buitengewoon aangenaam te vinden, van deze gelegenheid gebruik te kunnen maken, om er op te wijzen, hoe hij ook 'in, den loop der jaren de overtuiging heeft gekregen, dat de jubilaris steeds trouw zijn plicht doet en veel voor de zaak werkt. Ware het zijn eigen zaak, hij kon er niet beter voor zorgen. Ter herinnering aan dezen dag overhandigde spr. den jubilaris een tabakspot, passende hij het rookstel. De heer Junge dankte zeer onder den in druk met eenige vriendelijke woorden, waar na men nog ge ruimen tijd gezellig bijeen- bleef. Het verdere van den dag bracht de jubilaris in den huiselijken kring door waar hij nog vele blijken van belangstelling, o.m. vele bloemstukken, ontving. voor het Ledenconcert, op Dinsdag 1 Juli 1924 8 uur in den tuin van het Brongebouw (bij ongunstig weder in de zaal) Gemengc' opera-programma 1. Ouverture de l'opérz „Zampa", F. Hérold 2. Ballet de l'opéra „Faust", Ch. Gounod 3. Intermezzo aus der Opef „Hoffmann's Erzahlungen" (op ver zoek), J. Offenbach. 4. Fantasie aus der Oper „Der Trompeter von Sakkingen", V. Nes sier. 5. Ouverture de i'opera „II barbieredi Sivigüa", G. Rossini 6. Fragment!* dell' opera „Traviata", G. Verdi 7. Fantasia dell' opera „Madame Butterfly", G. Puccini. Het werkprogramma voor de maandjjuli is als volgtDinsdag 1 Juli. Ledenconcert Brongebouw Woensdag 2 Juli. Concert in den HoutDonderdag 3 Juli. Alkmaar „Jah- reszeiten" van J. Haydn. Vrijdag 4 Juli, Alk maar. „Jahreszeiten" van J. Haydn Zondag 6 Juli, Concert in den HoutDinsdag 8 Juli, Ledenconcert Brongebouw Woensdag 9 Ju li, Artis, Amsterdam Donderdag 10 Juli, Concert in den Hout Zondag 13 Juli, Con cert in den HoutDinsdag 15 Juli, Alkmaar, ConcertWoensdag 16 Juli, Artis, Am sterdam Donderdag 17 Juli. Concert in den Hout Zondag 20 Juli. Concert in den Hout Dinsdag 22 Juli, Ledenconcert Brongebouw; Donderdag 24 Juli, Concert in den Hout Zondag 27 Juli, Concert in den Hout; Dins dag 29 Juli, Ledenconcert Brongebouw Donderdag 31 Juli, Concert in den Hout. H. Stokman, Amsterdamsche vaart 42, armband; M. Blom, Boogaardstraat 5, ren teboekje (H. E.); J. N. Stekelenburg, KL Heiligland 25, bril; L. Koper, Amster- damschevaart 21rd, gummi bal; J. Schrama, Harmenjansstraat I, beursje met rozenkrans; H. Pul, Zomervaart 18b, broche; T. G. Maas, Hoofmanstraat 54, broche; A. Kloos, Oiycan- straat 46, grijze ceintuur; C. J. v. d. Veldt, Oranjeboomstraat 149, postduif; J. Drup steen, Coltermanstraat 14, witte duif; P. v. Galen, Amsterdamschevaart 74rd, fietspomp; G. Beneker, Haarlemmerliedestraat 20, ge wicht; Kennel Fauna, Par Waan: zwarte hond, gebracht door Jongeneel, L. Marga- rethastraat 5; gele hond, idem idem Benja min, Tuchthuisstraat 18rd; bruine hond, idem idem Wesseling, Hutsonstraat 7; grijs witte kat idem idem Éssenberg, Magdalena- straat 18; Kennel Haarlem, Terspijtstraat, grijze kat idem idem Leerschot, juliana- park 15; grijs-witte kat, idem idem, R. Bruins, M, v. Heemskerkstraat; zwarte kat, idem idem H. Kolderie, le Hoogerwoerddw. straat 38; grijs-witte kat, idem idem Leewis, Regulierstraat; Takshond, Fidem idem F. H. Smit, Florisstraat 74; C. Balm, Graaf Willemstraat 41, Halsketting; H. v. Dijk, v. Zeggelenstraat 5, koralen halsketting; Politiebureau, Smedestraat, kindermuts; J. de Klerk, Hofdijkplein 26, manchetknoop; G. Zondorp, Romolenstraat 17, kinder oorbelletje; T. Spruit, Zomervaart 138, kin derportemonnaie; B. Karskens, Gr. Hout straat 120, zwarte kinderportemonnaie; J. F. v. Garderen, Vooruitgangstraat 89, kin derportemonnaie; J, Scholten, P. Rruger- straat 1, damesportemonnaie; F. Kroder, Brouwerskade 37, kinderportemonnaie; Po litiebureau, Smedestraat, heerenrijwiel; J. Wubbe, Emostraat 4, rozenkrans in étui S. Steenstra, Spoorwegstraat 2, rekeningen (J. M. v. L.); J. Trimbach, L. Veerstraat 32, bruine kinderschoen; J. B. Kion, Wever straat 14, paar gymn. schoenen; J. v. d. Worp, Vrouwenhekstraat 103, bruine damestasch; Tigler Wybrandi, Wagenweg 88, taschje met R. K. boekje; P. A. Zonneveld, Brouwers straat 144, taschje; Mevr. v. Aken, Klever laan 164, bruine tasch; A. Pielage, Spekstr. I. zegelkaart van spaarkas. Politiebureau, Smedestraat, bril en lorgnet; N. Loerakker, Leidschestraat 117, ceintuur Stap, Groote Houtstraat 63, étui mét schrijf behoeften J. Bakker, Krelagestraa t 38, étui met schrijfbehoeftenC. Bouman, Brouwersplein 25 zw„ halsband met penning; J. Luiten, Harmenjansstraat 54, horloge met ketting J. Veldmeyer, Zomervaart 22b, ko ralen halsketting met slotJ. Ales, Z. B. Spaarne 37 O. Z-, hondje Kennel Haerlem, Terspijtstraatgestroomde herdershond, ge bracht door P. de Jong, Rijksstraatweg 86, Schoten hond, Dob. Pincher, gebracht door de politie te Schoten Foxhond, gebracht door F. L. Smit, Florisstraat 74 hond, Dob. Pincher, gebracht door grijze kat, geb- bracht door Japsen, Gen. Cronjéstraat 154. J. v. Gelder, Raamvest 1, wagenmoer J. Verharen, Harmenjansstraat 42, overhemden; W. Schmitz, Prinsenbolwerk 32, bruine da mesportemonnaie P. de Vries, Saenredam- straat, 12 rd. rijwielbinnenbaad S. A. E. Anthonisse, Gaelstraat 53, lederen riem Le- fèbre, Wagenmakerslaan 19, zwart dames- taschje politiebureau, Smedestraat, zwarte tasch met boeken enz.J. Meentjes, Vaart straat 3, bruine tasch N. Bakker, Zijlstraat 21 rood, vingerdoekring. Het Katecbismus-onderricht aan de Hon gaarsche kinderen zal plaats hebben als volgt: In de parochiekerk van het Spaarne, op Donderdag 3 Juli, des voormiddags half 10, in de school aan dc Anthoniesfraat 28; In de parochiekerk van het Schoterkwar tier, op Vrijdag 4 Juli, des voormiddags half 10, in de Kloosterstraat 34. De pleegouders worden alle dringend ver zocht. dc kinderen naar deze Katechismus- onderrichtingen te zenden. Aan den heer W. O. Donker, is na een 49-jarige dienstvervulling als leterzetter bij de firma Joh. Enschedé Zonen (afd. cou rant) eervol ontslag verleend. Hij is in het genot van pensioen gesteld. Bij zijn vertrek kreeg hij van zijn collega's met een hartelijk afscheidswoord van een hunner, een wan delstok met zilveren knop cadeau. Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 1 Juli. Hoogste barometerstand 763.9 m.M„ te Scilly. Laagste barometerstand 745.8 rn.M., te Roest en Stensele. Verwachting van den avond van 1 Juli tot den avond van 2 Juli: Meest zwakke veranderlijke wind. Helder tot. lichtbewolkt. Later wellicht toenemende bewolking. Droog weer. Iets warmer. Gistermiddag omstreeks vijf uur is een hcerenrijwiel gestolen, dat stond in de ganlt van het gemeentelijk concertgebouw. Gistermiddag half 6. is de 45-jarige werk man A. B., toen hij per rijwiel van dc KI. Houtbrug kwam, en vermoedelijk de KI. Houtstraat wilde inrijden, door een auto, die met eer. matigen gang van de Kampervest kwam, aangereden. Dc man kwam te vallen en is in het St. Elisabeth's gasthuis binnengebracht, waar bleek, dal hij een lichte hersenschudding had gekregen. Zijn toetand is niet levensgevaarlijk. Door de politie te Arnhem is aangehouden zekere S„ 26 jaar oud, die opgaf werkeloos buffetchef te zijn. Hiermede heeft de politie een goede vangst gedaan, aangezien hij door de politie te Bloemendaal werd herkend, als te zijn de persoon, die in Haarlem, Heemste de en Bloemendaal, keurig verpakte, waar- delooze pakketten bij v erschilllende inwo ners aanbood, waarvoor hij een gunsiig oo- genblik afwachtte, dat de familie afwezig was, om dan de dienstbode 9.75 te doen betalen. Hij bewoonde eenigen tijd bij de familie V., te IJmuiden, op kamers. Hij ver trok van daar om in dc omgeving van Arn hem deze practijken uit te oefenen. Op hee- terdaad werd hij betrapt en in arrest ge steld. Bij den heer v. d. Heuvel, Hoofdweg te Nieuw-Vennep, is Zaterdag 28 Juni j.l, een kipei gevonden, zonder schaal en met een staart. Wel een zeldzaamheid! Van gemeentewege is een flinke verbete ring aangebracht aan den westelijken kant van de Bakenessergracht, nabij de Korta Jansstraat. Deze verbetering bestaat in het aanbrengen van een nieuw gemetselden wal kant met nieuw opstaand houten hek. De burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat tot en met 14 Juli 1924 ter gemeente-secretarie, 10e afdeeling, ter inzage zijn nedcrgelegd de kiezerslijsten voor het grootbedrijf en het kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor zooveel betreft de kiezers in deze gemeente. Tot gemeld'tijdstip is een ieder bevoegd bij de Kamerv crbelering van deze kiezers lijsten te vragen op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voor komt, niet voorkomt of verkeerd geplaatst Veiling van heerenhuizen en erven, bloem- bollengronden en schuren, gehouden In het Algemeen Verkooplokaal te Haarlem. N Gracht 74, op Maandag 30 Juni 1924, 's avonds 7 uur. Ten overstaan Notarissen BERTLING cn WOLZAK. No. 1. Een soüed gebouwd heerenhui» met erf en tuin te Haarlem, aan den Kin- derhuissingcl 34. op den hoek van de Johan van Vlietstraat, groot 127 Centiaren. Opbod 11710, M. Joustra. Ten overstaan van Notaris VAN NIEKERK. No. 2. Een hecrenhuis met tuin te Schoten, aan den Rijksstraatweg no. 41, groot 176 Centiaren. Opbod 10800, opgehouden. No. 3. Een perceel bloemboller.grond te Heemstede, aan de Lanckhorstlaan en de geprojecteerde Heemsteedsche Dreef, groot 24582 M2. Opbod 34000. A. Stevens. No. 4. Twee schuren, groote pakloods en kantoren, centrale verwarming cn bloem- bcllenstellhjgen met daarom gelegen strook grond, op terrein aangegeven te Heemstede, grenzende aan koop l.^groot 2250 M2. Op bod 9000. opgehouden, No. 5. Een hecrenhuis met voor- en ach tertuin en poort te Heemstede, aan den Bronsteeweg No. 20, groot 3 A. 67 cA. Op bod 11460, opgehouden. No. 6 Een heerenhuis met voor- cn ach tertuin en toegang in afz. poort tc Heem stede aan den Bronsteeweg no. 22, naast het vorige, groot 3 A. 10 cA. Opbod 11125, H. Groenewegen. Hedenmorgen had de zomerzitting plaat» van dc Provinciale Staten van Noord-Hol land. 'Dc voorzitter, Jhr. Mr. Dr A. Roell, opende de vergadering met gebed. Het lid van Gedep. Staten, de heer Hen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1