t I I De directeuren ran bet Post kantoor en van het Telegraafkantoor. 1 'i DE SPAARNEBANK Wisselkoersen en koersen yan Bankpapier. I I Haarlerasche Orkestvereeniging. De huldiging van den heer H. J. Bouman. Examen Lager Onderwijs. Muziekconcours te Wormerveer. De Haarlemsche Processie naar Heilo. Personalia. Kerkzangersfeest. De E. N. E. T Onze Winkelstand. BURGERLIJKE STAND. SPORT EN SPEC. Jaarvergadering District „Leiden" D. H. V. B. WATERPOLO. f|l DAMMEN. :F., BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Internationaal Steden- congres. GEMENGD NIEUWS Ernstige aanrijding. LAATSTE NIEUWS. Verklaring van den Duitschen Rijkskanselier. De Duitsche Bankroet. Een eisch der bezettings autoriteiten. De Rijkstuisjiouding in Duitschland. De nieuwe burgemeester van Altona. Onderhandelingen tot samen- werking De polsader afgesneden. Vrijgesproken. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. MARKTNIEUWS. ;i •5 •s h Tn antwoord op een gëHafle 'raag mede, dat de watervoorzieningen van -aren zoo spoedig mogelijk ter hand zal worden genomen. Spr. hoopte, dat het gemeentebestuur zoo spoedig mogelijk de vergunning daar toe vereischt, zal willen verleenen. Aangaande de volgende interpellatie van het lid den heer Thomassen: Zijn Gedep. Staten bereid, al het mogelijke te doen, zoo noodig onder voorlichting en met hulp van een door hen te benoemen commis sie. om de werkverschaffing en werkver ruiming bijv. door het uitvoeren van ver vroegd werk te verruimen? Zijn Ged. Sta ten bereid te bevorderen, dat venwege de Provincie zooveei mogelijk werken zullen worden uitgevoerd? Zijn Gedep. Staten bereid, om voor z.g. accoord- of aangenomen werk, de uitbe taling te eischen van loonen, die ter plaat se gelden voor hetzelfde of Soortgelijk werk bij normake arbeidsprestatie? Zijn Gedep. Staten bereid den steun der Provincie zoo noodig uit te breiden tot 50 pCt. van de te betalen arbeidsloonen? deelde de voorzitter mede, dat deze zou behandeld worden na afloop der agen da. in de ritting over 14 dagen. De afdeelingen werden opnieuw samen gesteld. Tot buitengewoon lid van Gedep. Staten werd benoemd de heer J. Douwes Jr. De verschillende voorstellen verden vervol gens commisoriaal gemaakt, waarna de erg^dering werd verdaagd tot heden over 14 dagen. i. Op hoogstvereerende uitnoodiging diri geerde Nico Gerharz Zondagavond het con certgebouworkest te Amsterdam en dat men in de Hoofdstad onsen Haarlemschen diri gent naar waarde schat bewees de enorme opkomst van de concertgebouwbezoekers, hetwelk den laatsten tijd niet zoo groot was, maar bij deze gelegenheid de zaal geheel bezette. Als solist trad op de heer Louis Zimmer man, die met het Vioolconcert van Max Brilch bij zijn gehoor een machtigen indruk maakte en voor zijn vlekkelooze voordracht van dit prachtig Viool-Opus een succes in- oogstte, zooals deze kunstenaar ten volle verdient. Over de begeleiding van het or kest en de directie van Gerharz, welke uit muntte in nauwgezette opvatting van Zim merman's vertolking, niets dan lof. Ook de solist heeft zich hoogst voldaan betoond over de wijze, waarop Gerharz het vioolconcert geleid heeft, en daarover zijne groote tevre denheid uitgesproken tegenover het Be stuur der H.O.V. dat aldaar tegenwoordig was Als noviteit voor het orkest werd dit con cert geopend met de Italiaan-Ouverture van Schubert, een keuze van den gastdirigent, die, de bijvalsbetuigingen in aanmerking ge nomen, zeer op prijs werd gesteld. Was het succes voor de pauze reeds tot aan merkelijke hoogte gestegen, na de verklanking van Tschaikowki's Symphonie, zoorijk aan kleur en instrumentatie, openbaarde zich dit tot een ware ovatie aan dirigent en orkest waaraan het publiek minutenlang, staande uiting gaf. Nico Gerharz heeft met dit concert we derom bewezen een groot orkestleider te zijn die de eer van Haarlem opnieuw op grootsche wijze heeft gehandhaaft. Over dat volksconcert schrijft de „Nieuwe Rott. Crt." nog het volgende Het volksconcert was, naast een welver diend buitengewoon succes voor den violist Louis Zimmermann, die met de vertolking van het Concert van Max Bruch andermaal rijn groote eigenschappen als solistjdeed ken nen, een triomf voor den Haarlemschen diri gent Nico Gerharz. De uitvoering van Tsjaikofsky's Pathétique beeft de gemoederen der talrijke bezoekers de zaal was bijkans uitverkocht tot bran dende geestdrift doen oplaaien. En het zij erkend, dat Gerharz over een groote sugges tieve wilskracht beschikt om met een sym phonie, gelijk de Pathétique, bijzonder te im- poneeren en als voortreffelijk middelaar voor het contact tusschen uitvoerenden en audi torium voortdurend zorg te dragen. Er zat verbazende „Schwung" in deze uitvoering, zoodat de indruk op de menigte somwijlen overweldigend is geweest. Te voren introduceerde Gerharz hier een Ouverture in C gr. t. Im Italienischen Stile van Franz Schubert, een even bekoorlijk als welluidend stukje muziek, dat slechts deed verwonderen, waarom het niet vroeger is ge speeld en als repertoirewerk tot dusver onbe kend is gebleven. Ook in deze ouverture ma nifesteerde Schubert's onuitputtelijke lyri sche zin zich wederom in niet geringe ïr at In hef privé-kantoor van het-Burgerlijk Armbestuur had hedenmorgen te 11 uur de «uldiging plaats van den heer H. J. Bou man, die den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. De heer Bouman maakt reeds gedurende ?3'4 jaar deel uit van het Burgerlijk Armbe stuur. De jubilaris werd allereerst' toegesproken door den heer J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter van het Armbestuur, namens het gemeentebestuur en namens het Burgerlijk Armbestuur. Spr. zeide het zich als een voorrecht te -ekenen, dat de taak der huldiging namens iet gemeentebestuur zoowel als namens het armbestuur hem was opgedragen. Spr. memoreerde de werkzaamheden van den jubilaris, die de 25 beste jaren van zijn leven aan zijn taak in gemeentedienst had gegeven. Spr. wees er op, dat in dat tijds verloop belangrijk werk door den heer Bou man was verricht. Reeds meerdere malen was spr. in de om standigheden geweest, iemand te moeten huldigen, maar hij geloofde niet hef ooit met meer genoegen gedaan te hebben en ooit met meer overtuiging gesproken te hebben, dan na. Spr. wilde er den nadruk op leggen, dat de heer Bouman niet de „boeman" is. waar voor hij maar al te dikwijls doorgaat, he laas ook in den gemeenteraad. Als voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur wil spr. verklaren, dat het bestuur hem hooghoudt en hem beschouwt als een ronscentieus werker, die met liefde zijn taak vervult. Dit is uit meerdere voorvallen gebleken. Spr. besloot met den wensch, dat, wanneer over anderhalf jaar het feit herdacht zou worden, dat de heer Bouman 25 jaar aan het Burgerlijk Armbestuur zal verbonden rijn, hij gehuldigd zal worden voor het vete werk in dezen tak van dienst door den ju bilaris verricht. Vervolgens overhandigde spr. den heer 3ouman het gebruikelijke geschenk, dat ge geven wordt aan ambtenaren, die 25 jaren in dienst der gemeente zijn, n.l. een zilveren lepel en vork, voorzien van het wapen van Haarlem met data en initialen. De heer Bouman dankte voor de woorden van hulde en zeide dat het voor hem een dag vo! emotie was geweest. Reeds des morgens vroeg had hij zeer veel bloemen en gehlkwenschen in QntvaDgst mogen nemen. Dan memoreerde spr. zijn werkzaamheden bij het Burgerlijk Armbestuur en herinnerde aan Dr. H. D. Kruseman en den heer Nix, met wie hij steeds zeer aangenaam had samengewerkt en wees in dit verband op het feit, dat zijn functie hem naast veel vijanden ook zeer veel vrienden had bezorgd. Een woord van dank bracht hij voor de ondervonden achting en waardeering en had het steeds als een voorrecht beschouwd in het algemeen belang werkzaam te mogen zijn en het bestuur als ruggesteun te hebben gehad. Tevens bracht spr. in herinnering den tijd, waarin hij door ziekte niet in de gelegenheid was geweest zijn taak te vervullen, zooals behoorde en in welken tijd hij zooveel bij stand van collega's had mogen ondervinden en het Armbestuur hem de hand boven het hoofd had gehouden. Spr. hoopte na deze mijlpaal zijn werk met frisschen moed te kunnen voortzetten en bracht tenslotte dank voor het geschenk en voor de bloemen, zoowel als voor de blijken van waardeering. Spr. eindigde met den wensch, dat hij nog lang in staat zou mogen zijn, zijn plicht te vervullen. Namens het personeel sprak de heer J. v. d. Berg Jr. woorden van hulde en bood den jubilaris een schilderstuk aan, voorstel lende een zeegezicht. Namens de afdeeling controle bracht de heer J. J. Ravèlli in herinnering de vele verdiensten van den jubilaris en de goede verstandhouding, die er steeds tusschen hem en zijn collega's had geheerscht. Hiermede was de officiëele huldiging ten einde. Het overige van den dag bracht de jubi laris in huiselijken kring door. HAARLEM, 30 Juni 1924. (Rijks Kweek school). Geslaagd de heeren; A. S. Scholtz te Velsen, C. A. Duinker te Velsen, M, Nieu- wenhuizen te Santpoort, P. Smit te Assen delft, G. Koch te Castricum. Onder zeer groote belangstelling had Zondag 29 Juni het concours plaats, gehou den ter gelegenheid van het 20-jarig be staan der harmonie „Ons Genoegen" te Wormerveer. Te 11 uur had op de Markt straat een marschwedstrijd plaats, waaraan door 9 muziekvereenigingen werd deelge nomen. De uitslag was: le prijs „Klein maar Dapper uit den Haag met 43Yi punten, 2e prijs Haarlemsche Politie-muziek vereeni- ging te Haarlem met 42 punten; 3e prijs Crescendo te Spaarndam met 40 punten. Des namiddags werd het concours voort gezet in het prachtige Wilheiminapark aan den Wandelweg. In de derde atdecling fanfare A. behaal de den len pr. de muziekvereeniging Ooster park te Amsterdam met 175)3 punten; len prijs Haarlemsche Politie-muziekvereeniging te Haarlem met 174 punten en 2en prijs Klein maar Dapper te den Haag met 172 punten. De uitslag van de 3e afdeeling Harmonie was; le prijs Muziekvereeniging „Graficus te Amsterdam met 189 punten, 2e prijs R. K. Muziekvereeniging „Harmonie" te Zaan dam met 154'j punten; 3e prijs Kunst en Strijd te Amsterdam met 138 punten; 3e prijs, Arbeiders Muziekvereeniging „Excel sior te Alkmaar met 135 punten. 1 weede Afdeeling Fanfare: le prijs Cres cendo te Spaarndam met 180 punten; 2e prijs Crescendo te Assendelft met 15AV- punten; 3e prijs Kunst na Arbeid te Benne- broek met 126 punten. Eerste afdeeling Fanfare; 2e prijs Eens gezindheid te Egmond-Binnen 169)4 punten; 2e prijs Sonoro te Amsterdam met 168 pun- tent. Naar ons ter oore komt, zullen in het najaar de directeur van het Postkantoor en de directeur van het telegraafkantoor alhier met eervol ontslag den dienst verlaten. Zoo als bekend is, wordt een reorganisatie in den dienst overwogen en uit dien hoofde is het waarschijnlijk, dat in den eersten tijd deze vacatures niet zullen worden aange vuld. Hoe de reorganisatie er definitief zal uitzien en hoe dus de posten voortaan zul len worden bezet, is nog niet bekend, Vandaag wordt de jaarlijksche Haarlem sche processie naar Heilo gehouden. Er was veel deelneming; ongeveer 800 k 900 pel grims maakten de bedevaart mee, alsmede vele E.E. H.H. geestelijken uit Haarlem en omstreken, o.m. de Zeereerw. directeur, past, H. J. L. Wentzel, onder wiens leiding de processie staat en de Zeereerw. Heeren pastoors J. M. Lucassen, van Halfweg en Th. A. J. M. Vlek, van Vijfhuizen. Vanmorgen half 7 uur werd in de paro chiekerk der H. H. Elisabeth en Barbara een stille H. Mis opgedragen door pastoor Went zel, waaronder de peigrim ter H. Tafel na derden. Even half 9 vertrokken de pelgrims naar Heilo. Na aankomst zou in de kapel een plechtige H, Mis worden opgedragen door den Zeereerw. Heer H, Pieterse, pastoor te Oud-Schoten. De predikatie zou worden ge- houden door den Weleerw. Heer G. H. J, Goes, kapelaan aan de parochiekerk der H. H. Elisabeth en Barbara. Daarna vond een plechtige processie met het Allerheiligste plaats. Van middag zou een plechtig Lof gecele breerd worden en daarna zou in groepen de oefening van den H. Kruisweg worden gebe den. Bij de 12e static zou de predikatie ge houden worden door den Weleerw. Heer A. J. M. Postma, kapelaan aan de parochiekerk van den H, Joannes den Dooper. Van avond Half 7 keeren de pelgrims in Haarlem terug. In de kerk der H. H, Elisa beth en Barbara vindt dan een plechtig dank- Iof roet „Te Deum' plaats, waaronder de feestpredikatie over O. L. Vr. van Altijddu- renden Bijstand, zal worden gehouden door de Weleerw. Heer F. A. Burwinkel, kapelaan aan de kerk van de H, H, Elisabeth en Bar bara. Voor den Ind. Dienst is bestemd de heer H. H. Marisson te Haarlem als administratief ambtenaar bij Binnenl. Bestuur, Inzake het zilveren jubileum als lid van het zangkoor „Benedicamus Domino", van de heeren J. Huizing en T. Bakker, valt nog te melden, dat beide jubilarissen gister avond in een feestelijke bijeenkomst van 't zangkoor zijn gehuldigd. In waarderende woorden werden zij toe gesproken door den president en den di recteur van het zangkoor, den Z.Eerw. heer Pastoor J. P. Reijnenberg en den heer P. J. van Kessel. De heex Huizing kreeg een fraai Delftsch bord ten geschenke en de heer Bakker een psar gravures. Beiden dankten voor de hun gebrachte hulde. De verdere feestavond werd in zeer gezellige stemming doorge bracht, afgewisseld door zang, muziek en voordrachten. Dezer dagen viert de E.N.E.T. haar zilve. ren bestaansjubileum. De oude getrouwen, die al dien tijd hun krachten aan de Maatschappij en indirect aan den bloei van Haarlem en omgeving be steedden, zullen Vrijdag worden gehuldigd, maar officieel wordt het feit niet' herdacht. De tijden zijn er misschien ook minder ge schikt voor, maar even mag toch wel herin nerd worden aan het feit wat de E.N.E.T. en de E.S.M. voor de ontwikkeling van Haarlem en vooral van de omgeving heteekend heb ben. Aerdenhout was toen nog vrijwel onont gonnen en dat het' thans een der mooiste villaparken van Nederland is, ligt zeker voor een goed deel ook aan de tramverbin ding. Deze ontwikkeling is mede ten goede gekomen aan Haarlem en wat Zandvoort aan de tramverbinding te danken heeft, zou moeilijk onder cijfers te brengen zijn. Ook voor Bloemendaal heeft de tramlijn veel vruchten afgeleverd en na de fusie met de N. Z. H, T. M., is het' mogelijk geworden een betere exploitatie der lijnen te verkrijgen. Wij mogen ook verwachten, dat de verbe teringen nog niet ten einde zijn. Weliswaar is het niet louter lof wat wij de tram kunnen toezwaaien, maar bij een jubileum herdenkt' men niet bij voorkeur het ieed, maar legt liever den nadruk op de goede eigenschappen van den jubilaris. Dat moge dan vandaag het geval zijn. Wat den winkelstand betreft, gaat de Jans- weg aanmerkelijk vooruit, en verrijzen er steeds meer keurige zaken. Thans is in het perceel 27, aldaar, een fraaie zaak geopend, door den heer G., de Lange, die voorzeker den toets der critiek volkomen kan doorstaan." Door de groote verscheidenheid van arti kelen en de fraaie afwerking daarvan twij felen wij niet of de heer de Lange zal zich spoedig in een uitgebreide clientele mogen verheugen. Alles wat tot de meubileering van een buis behoort, is ;n genoemd magazijn te vinden, terwijl de beddenfabriek die aan deze zaak verbonden is. den koopers garan deert, dat de bedden van prima vullingen voorzien zijn. Noemt mén hierbij nog de keur collectie fraaie kieeden, meubelen en tapijten, dan gelooven wij wel, dat er met recht van een fraaien winkel kan gesproken worden. Bij de opening werd den heer De Lange een ware bloemenschat, zoowel van vrien den en bekenden, als van collega's. Ondertrouwd; 30 Juni, A. J. P. Aaldcrs en G. Schoorl. 1 Juli, H. J. T, W, Ransijn en P. A, Slaterus. Getrouwd; 1 Juli, P. W. Vrenegoor en M. W. Bleijswijk. M. de Klerk en G. C. Vos, L. v. Lookeren Campagne en A. C. BoL- dingh. Geboren: 29 Juni, z. van S. Ereira- Engelschman. 30 Juni, z. van M. A. Moonen-Kroon. z. van M. Cornet-Koole. d. van C. Beek-Germans. 1 Juli, d, van A. M. Schaap-Piepenbrink. Overleden; 30 Juni, J. Godhelp, 67 i., Maerten van Heemskerkstraat. W. J. Derogce, 54 j., de Witstraat, MEDEGEDEELD DOOR De Beus opende heden prijshoudend. V. K. jHEDEN 5% Nederland 1919 937/i6 937/g 6% Nederland 1923 9713/16 973/4 4)4 Nederland 1917 82 82 9% N.-I. 1921 A 1017/8 1017/g 71/4 Oude Vaart 671/2 dito Gem. Eigendom -81/2 Mij. „Nederland" 1311/4 130 Scheepvaart-Unie 117 1143/4 115 1361/4 135 64 65 Holl, Stoomboot 173/4 HL V. A. 485 455 ex ij. Java Cultuur 349 3:0 501/2 50 Koloniale Banlc 187 167 ex d. Indische Bank 1341/4 Cert Hande] Mij. 1231/g 129 92 1431/2 1431/j Kon. Oli® 3311/2 329 U. S. Steel 1061/2 107 91/2 Vorstenlanden I6II/4 159 161.25 159 Comp. Merc. Arg. 195/8 19 1113/4 112 341 340 298 297 Deli Batavia 293 293 Amsterdam Rubber 122 1221/j 186 921/, 93 Wai Sumatra 11872 118 Dordtscbe Petr. 3053/4 306 Southern Rails 681/2 68 1471/4 147 Anacon(- .81/4 141/a Conm. Maxwell 33/g 1 JULI EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN p. billioen) 0.63 0.64 PARIJS 14.071/, 13.85 BRUSSEL 12.221/, 12.10 WEENEN i 0.38 f.38 LOfJDEN 11.50 11.50 STOCKHOLM. 70.60 70.60 KOPENHAGEN. 42.15 42.15 CHRIST1ANIA 35-30 35.30 BAZEL 9 c 47.30 47.30 NEW-YORK 2.66 2.66 ROME p In het St. Pancratiuspatronaat te Leiden hield Zaterdagmiddag het district Leiden haar jaarvergadering waarop vertegenwoor digd waren 7 vereenigingen; mede was aan wezig de heer Hubaty van 's Gravenhage, lid van 't Hoofdbestuur. Daar de Voor zitter, de heer C. v. Gerven, bedankt heeft, opende de 2e Voors. met den Chr. groet. In het bestuur zijn 2 vacatures. De zeer uit gebreide notulen worden met een kleine op merking vastgesteld. Ingekomen is een schrij ven van de heeren C. v. Gerweri en Schou ten waarin zij hun bestuursfunctie neerleggen, terwijl laatstgenoemde tevens meedeelde dat de vereeniging S.M.C. te Warmond opge houden heeft te bestaan. Het jaarverslag van den Penningmeester sloot met een batig saldo van ruim f 73.Reglementair treedt het heele bestuur af. Herkozen werden de drie aftredenden de heeren H. Braun, A. Schrama en D. Haverkorn. In de vacatures werd voorzien door het kiezen van de heeren A. Meershoek en L. J. v, d. Meer, die hun benoeming aannamen. Bij de bespreking van de jaarvergadering van den D.H.V.B. stelt het districtsbestuur voor den heer H. Putter te herkiezen en D. Haverkorn als candidaat voor het H. B. voor te dragen. De heer Hubaty spreekt een opwekkend woord voor het District Leiden en beveelt de L.H.V.B.-ioterij aan tot steun voor de Bondskas. De heer Schrama brengt ter sprake de vraag om de voetbalsport los van het Patronaat te maken. Na er wat over ge praat te hebben wordt .deze vraag, waarmede de meeste vereenigingen niet accoord gingen, buiten bespreking gebracht, temeer daar de D.H.V.B. hier geheel buiten staat. Het ver zoek van het K.S.A.-bestuur te Noordwijk om ter gelegenheid van het Gewestelijk Euch Congres op 13 Juli a.s, geen wedstrijden vast 1e stellen, vond aller instemming. Ten slotte werd medegedeeld dat het voorstel District Zaandam, het organiseeren van een tweetil District-wedstrijden instemming vond. De eerste wedstrijd zal gehouden wor den op 6 Juli a.s. te Beverwijk en de tweede op een nader te bepalen datum te Noord wij keihout. Na afloop van de vergadering werd het vertegenwoordigend elftal voor Leidei gekozen. Het werd samengesteld als volgt doel: Th. Ruigrok (S.J.C.); achter: A. Meershoek (Leidm) en A. de Groot (E.M.S.); midden: B. Bekkering (Leiden), P. Koppers (War mond], Jac. Passchier (S.J.C.); voorhoede: A. v. d. Burg (E.M.S.), Adr. v. d. Berg (S.J.C.), A. C. Goddijn (Leiden), Jac. Cas- pers (E.M.S.), P. Zandvliet (Leiden). Aan voerder is A. Meershoek. Reserve: doel: Kruissen, (Warmond); ach ter: Alt. v. d. Berg (S.J.C.); midden: Ant. Starrenburg (S.J.C.); voor: W. Rielmeijer (S.J.C. en J. Gijbeis (Leiden). N. Z. B, 2e kl. C. U. Z. C. I—H. P. C. I. Het is Zondag den Heemsteders gelukt, na een spannenden strijd tegen het sterke U, Z, C. II, één puntje te bemachtigen. Het zevental miste Bronkhorst en kwam als volgt uit: Roest J. Gcerlings, B. Molenaars J. Kodde H. v. Luyken, A. Braam, J, Moolenaar, Scheidsrechter was de heer Antonie. Het spel gaat mooi gelijk op en beweegt zich in hoofdzaak op het midden. Bij een mooien H. P, C.-aanval valt een U. Z. C- back ongeoorloofd aan en wordt het water uitgestuurd] Hierdoor wordt H. P. C. iets sterker en na eenige goede aanvallen gelukt het Luyken aan H. P. C. dc leiding te geven. 0—1. Dan mag de U. Z. C.-er weer aan den strijd deelnemen. Voor rust werd niet gescoord. Rust 01. Na de rust wordt weer flink aangepakt, maar de verdedigingen blijven voorloopig meester over het terrein. Als een der U, Z. C.-ers een onverwacht schot inzendt, ver rast dit Roest, en de stand is gelijk. 11. Verwoed wordt om de leiding gestreden, en we denken H. P. C. te zien scoreij, maar het schot van Braam ketst tegen de paal. Het einde komt dan met 1—1, wat wel de verhouding weergeeft. De stand is thans als volgt: jj II 2 1 1 0 3 6—5 1.50 HPC. 2 0 20 2 3—3 1.— U, z! C. 2 0 2 0 2 3—3 1 D. J. K. 2 0 1 1 1 5—6 0.50 OPRICHTING NED. R. K. DISTRICTS- BOND NOORD-BRABANT. Zondag j.l. had in 's-Hertogenbosch de oprichtingsvergadering plaats van den Dis- triclsbond Noord-Brabant van den, R. K. Dambond. Aanwezig waren de R. K, Damclubs D. O. S., U. D. I. en Steeds Beter, allen van Den Bosch en dc R. K. Damclub „De Goede Ge dachte", van Boxtel. De tweede voorzitter van den Bond, de heer C. J. Snijders uit Rotterdam, opende de vergadering met den Chr, groet, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en las een ingekomen sympathie-betuiging voor van den HoogEerw. heer Deken van 's-Herto genbosch, mgr. J. Pompen, Hierna gaf de voorzitter het woord aan den spreker, den heer J. Jansen, le secre taris van den bond. Genoemde spreker sprak een kort maar krachtig woord voor het doel en de nood zakelijkheid van den Ned. R.-K. Dambond. Hij wees er op, dat wij als goede katholie ken ons principe steeds voorop moeten zet ten, den R.-K. Dambond derhalve moeten steunen. De voorzitter dankte den spreker voor zijn uiteenzetting en deelde verdere bijzonder heden omtrent den Ned. R.-K. Dambond mede. Daarna gaf hij den aanwezigen ge legenheid tot vragen. Eenige personen maak ten hiervan gebruik. De weleerw. heer De Kroon, adviseur van den Werkliedenbond, betuigde als voorzitter van de R.-K. Damclub D. O, S. gaarne zijn volle sympathie met het streven. Eveneens betuigde de Weleerw. heer Beijer zijn sym pathie. Hierna volgde een zeer wijdloopende dis cussie over de wenschelijkheid en nood zakelijkheid van den op tc richten bond, met resultaat dat tot oprichting werd over- gegaan. Er traden, toe de damclubs D. O. S. en U. D. I., terwijl de damclubs Steeds Beter uit Den Bosch en de R.-K, Damclub De Goede Gedachte, te Boxtel, in principe aan gesloten. Hierna werd overgegaan lot de simultaan seance, te geven door den kampioen van den Ned. R.-K. Dambond, den heer H, Re- gouw, uit Rotterdam. Er werd gespeeld aan 23 borden, waarvan de simultaan-spéler er 15 won, 6 partijen re mise maakte en 2 verloor. Gezien dc sterkte van zijn tegenstanders, waaronder de beste Noord-Brabantsche dam mers, o, a. Ph," Kil Ag, Am. Sa.jet (kampioen en -oud-kampioen voor Noord-Brabant) e. d., mag hier van een groot succes voor den simultaan-speler gesproken worden. De Bossche Damclub wenschte nog eeni- gen bedenktijd, doch van de leden werd vernomen, dat er verscheidene leden het in principe met den Bond eens zijn, vdö een groot succes voor den simultaan- speler gesproken worden. DISTRICT ROTTERDAM. Hedenavond te 8 ure geeft dc kampioen van den Ned. R.-K. Damband, de lieer H. Regouw, een simuitaan-séance in het speel lokaal van de R.-K. Damclub ,,W. I. K." te Schiedam. T. H. B. Adresverandering Secretariaat: J. J. Kroonsberg, N. Kerksplein 7, Haarlem. Op de voortgezette vergadering van het Internationaal Stedencongres, dat Maandag te Amsterdam geopend is, zeide de heer M. ,L P. Prochanha. uit Praag, het van groot belang te vinden, dat de gemeentebesturen over technische en hygiënische gegevens kunnen beschikken. Spr. wenschte daartoe de oprichting van een orgaan. De heer M. Ehrman, voorzitter van de Deutsche Beamtenbund, gaf den wensch te kennen, dat het congres goed werk zal doen. De heer M. L. Brook, oud-minister van Finland, wees er op, dat de steden in de Noordelijke landen gewend zijn samen te arbeiden. Spr. vond, dat de Internationale Vereeniging als het ware de kop van een pyramide moest vormen, om welks voet dc nationale vereenigingen moesten staan, Er zijn dan gegevens noodig, niet zoozeer tech nische als administratieve en financieele. De heer J. P. Miïner Block, Burgemeester van Brighton, noodigde het congres uit het volgend jaar in Brighton te vergaderen, (applaus). Spr. deelde vervolgens mede, dat in zijn land nog geen nationaal verband van steden bestaat. De heer Vinck de sprekers beantwoor dend, zeide, dat op het congres te Gent in 1913 besloten was op een congres, dat in 1915 zou gehouden worden, de statuten e. d. vast te stelen. Maar tot heden was cr niet veel gedaan. Spr, wist nu de verschil lende wenschen van de afgevaardigden en vond, dat er thans een commissie benoemd moest worden, dit van nu tot 1925 alle me thoden, statuten enz. zal voorbereiden, zoo dat een en ander op het congres, dat het volgend jaar te Parijs gehouden zal worden, vastgesteld kan worden. Vervólgens werd de vergadering verdaagd tot morgenochtend. Op de receptie was het gemeentebestuur vertegenwoordigd door burgemeester W. de Vlugt, en de wethouder# dr. I. H. J. Vos, F. M. Wibaut en S. de Miranda, Maandagmiddag omstreeks 4% uur heeft een aanrijding plaats gehad op den Raam- weg, dicht bij den Waalsdorperweg tusschen een personen auto, die uit de richting van den Haagschen dierentuin kwam, en de elec- trische tram uit Scheveningem De weg is daar ter plaatse breed genoeg, en het uitzicht wordt niet door boomen of bosch belemmerd. Bovendien staat er een groot waarschuwings bord, daar de weg smaller wordt bijfhet Ar tilleriepark. Het ongeval moet zich ongeveer als volgt hebben toegedragen. Aan het stuur van den personenauto zat de 34-jarige L. v. J., di recteur van een nachtveiligheidsdienst te Rotterdam; de inzittenden waren de heer M. Coremans, lid van den Rotterdamschen ge meenteraad, diens broer G. C., de 15-jarige mej. C. H„ uit Den Haag, en de Rotterdam- sche rijwielhandelaar J. H. W. De laatste was eigenlijk de chauffeur, maar hij had het stuur overgegeven aan L. v, J., die pas kort het chauffeeren kent. Van J. reed met een flinke vaart over dén weg en wilde de tram rails oversteken. Volgens zijn bewering heeft hij de tram niet gezien en merkte hij ook het waarschu wingsbord te laat op.. Toen de tram kwam aanrijden en v. J. het ongeluk zag aankomen, trachtte hij vergeefs den wagen tot stilstnad te brengen. Deze gleed door en de tram reed met volle vaart op de flank van de auto in. De schok was zoo hevig, dat de bestuurder uit de auto werd geslingerd en met een gecom pliceerde beenbreuk wérd opgenomen: J. H. W. liep ernstige inwendige kneuzingen op en het meisjes werd in den rug verwond, terwijl G. C. ongedeerd bleef. Alle vier per sonen werden door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag gebracht. Van den heer M. Coremans is na het ongeluk niets meer ge zien men vermoedt dat hij ongedeerd is gebleven. Het voorloopig politioneel onderzoek wijst uit dat het ongeval was te wijten aan oner varenheid en grove onvoorzichtigheid. Den bestuurder van de tram treft in elk geval geen schuld. Zooals begrijpelijk is, trok het ongeval veel publiek. Politie zorgde voor afzetting van de plaats des onheils. Nadat er eenige foto's waren gemaakt, reed de tram achter uit, waarna de auto door politie en brand weer weggesleept kon worden met dén kraan wagen. Het zwaar beschadigde voertuig is in beslag genomen. De tram is niet ernstig beschadigd. BERLIJN, 1 Juli. De Rijkskanselier ver klaarde, dat Duitschland bereid is, een be wijs vac zijn goeden wil te geven. Het heeft dit bovendien reeds gedaan, door de onvoor. waardelijke aanvaarding van het Dawes-rap- port. BERLIJN, 1 Juii. Na de overhandiging van de Duitsche antwoord-nota, had de Duitsche gezant te Parijs mét Herriot een langdurig onderhoud. Volgens een Havas-bericht, werd de Duitsche nota onmiddellijk aan de inter- geallieerde militaire commissie ter onderzoek toegezonden. BERLIJN, 1 Juli. Het Rijkskabinet' hieid gister besprekingen met de organisatie-com missie over de in eerste lezing vastgestelde Bankv/et. BERLIJN, 1 Juli. Volgens de Frankf. Zei- tung eischten de Fransche bezettingsautori- feiten in Wiesbaden 400 woningen. BhRLIJN, 1 Juli. Cp Je algemeënë verga.' dering van de Berlijtsche Disconto-Gesell, schaft werd van dc zjje Jer Directie ver. kiaard, dat de Duitsche Banken door de moeilijkheden der industrie, ook in ernsti- gen toestand is gekotten. De algemeene toe stand van het Duitscie economische leven is slechter dan het sctjjnt. De toestand van de Rijkshuishouding is Jroosteloos. In de in dustrie sterft dc eene hk na de andere. BERLIJN, 1 Juli. Tot burgemeester van Aitona werd de socialist Dr. Ebert geko zen. BERLIJN, 1 Juii. Volgens Je bladen wor den op bet' oogenblik tusschen het Centrum en de Beiersche regeering, onderhandelingen gevoerd over een wederzijdsche nauwer® samenwerking. Men meldt ons: Bij een huiselijke twist te Amersfoort, gevolg van de inmenging der vrouws moeder in het jonge huishouden, sioeg de man in beschonken toestand door een ruit en sneed zich daarbij de polsader af. Spoedige afbin ding van de ader door een roode kruisband wist men doodbloeden te voorkomen. DEN HAAG, 1 Juli. De Rechtbank heeft heden bevestigd het vrijsprekend von nis van den Kantonrechter in de zaak tegen W. N., directeur van het Hollandsch Pers bureau alhier, beschuldigd van overtreding van art. 441 Wetboek van Strafrecht. De Rechtbank vereenigde zich echter niet met de gronden, waarop de Kantonrechter zijn vennis gewezen heeft, maar achtte met name niet bewezen, dat het door den be- klaagde opgenomen bericht uitsluitend be-! stemd was voor het Persbureau Vas Dias te Amsterdam. -J Technisch Bureau. Het bekend slot „de Hernhutters", tc Zeist, is verkocht. De nieu we eigenaar is het Technisch Bureau te Heemstede, dat er totaal 185.000 voor neertelde. Het plan bestaat om de 21 H.A, parkgrond te verkavelen tot bouwterrein. Daardoor zal wederom een mooi stukje Zeist verloren gaan. Personalia. Aan de vrije universiteit slaagde voor het candidaatsexamen theolo gie, de heer W. J. Baan, alhier, Aanrijding'. Gisteravond omstreeks 9 uur, kwamen twee wielrijders van den Tet- terodeweg, op den Bioemendaalschen straat weg met hun fietsen in botsing. Beide fietsen werden beschadigd. Overigens kwamen zij met den schrik vrij. Nationale schietwedstrijden. Bij de té Dc Lier gehouden Nationale Schietwed strijden uitgeschreven door Pro Patria, be haalde in den korpswedstrijd „Generaal Joubert," ahier met 470 punten een 4dcn prijs. Nationale schietwedstrijden. Bij de te De Lier gehouden Natiohale Schietwed strijden, uitgeschreven door Pro Patria, be haalde in den korpswedstrijd, „Bloemendaal Commando" alhier, een len prijs met 475 punten. In de ecre-korpswedstrijden behaal de dezelfde Vereèniging een len prijs met 479 punten en in. den eerewedstrijd be haalde de heer P. Langendonk, alhier, ook een len prijs en met 99 punten. Een mooie prestatie! Aüto verbrand. Gisteravond omstreeks 6 uur kwam de heer W, uit Velzen met zijn auto op den Conollyweg, toen juist op den hoek van den Duinweg een auto hem tege. moet kwam. Om een botsing te voorkomen, remde de heer W. zoodanig, dat de auto iri brand geraakte en binnen weinige oogen- biikken totaal werd verbrand. Door ver schillende personen werd getracht met zand te blusschen doch dit bleek onmogelijk te zijn. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een begin van het R.K. Onderwijs. Nu tot nog toe de bouw van de R.K. lagere school op zich laat wachten, hebben de Eerw. zusters van O. L, Vrouw van Liefde des Goeden Herders, zich bereid verklaard, te beginnen met een eerste klas der lage re school. Een der lokalen van het St. Jozefhuis, aan de Dennenlaan, zal voor het onderwijs wor den ingericht. Diefstal badpak, Een badpak, dat aan een lijn bij een woning aan de Zeestraat was opgehangen, is door een onbekende medege nomen. Men zij met het buitenhangen van goed dus voorzichtig. Vernieling. Bij de politie is aangifte ge daan, dat vier ruiten van school D en een aquarium van die school vernield zijn. De politie, dien meent de daders te kennen, stelt een onderzoek in. Vergeetachtig. Zaterdagavond deed een dame bij de politie aangifte, dat bij haar uit een kast een bankbiljet van 100 was ge stolen. Zij had het vermoeden, dat de Duit sche dienstbode de daderes was. Het meisje, door de politie gehoord, ontkende pertinent. Zij maakte .trouwens op de politie een zeer gunstigen indruk en die was direct van oor deel, dat het meisje de schuldige niet was. Maandag echter kwam mevrouw mededee- len, dal zij het geld reeds gevonden had in een andere kast waarin zij het geld geborgen had. Zij had Zaterdag geheel en al vergeten, dat zij het bankbiljet daar gelegd had. Juweelendiefstal, Zaterdagavond deed een hoteleigenaar bij de politie aangifte, dat van hem juweelen, die mevvr. H. uit Baarn hem in bewaring had gegeven, gestolen wa ren. Tevens was de huisknecht, zekere S.,; met wien dc politic vroeger reeds te maken had gehad, in verband met een diefstal,i spoorloos verdwenen. Direct ging de recher-s che aan het werk en het mocht gelukken S.4 in Amsterdam aan te houden. De juweelen? werden bij verschillende banken van leening in Haarlem en Amsterdam gevonden en i* beslag genomen. S. legde tegen den cotnmis-i saris van politie een volledige bekentenis af-] Hij zal tér beschikking van den Officier van Justitie gesteld worden, l ■ui na111 i—i PURMERENDER VEEMARKT Aangevoerd: 14 stapels kleine fabrieks-7 kaas 49, met rijksmerk 53; 48 stapels' boerenkaas 47, met rijksmerk j 52.50; 3' stapels Goudsche kaas f 47, met rijksmerk 1 52.50; 1134)4 Kg. boicr 1.95—2.05. i 290 vette runderen 11.30; 503 melk-' en geldekoeien 175400; 22 stieren; 56 paarden 200—250; 64 vette kalveren! 1.301.50; 474 nuchtere kalveren, voor dei slacht 1040, voor de fok 1632; 555 vette varkens, voor de zouterlj 5256 ct voor de slacht 5863 ct.; 41 magere var-! kens 14—24^ 78 higgen 10—15; 439] schapen 40—54; 370 lammeren 20—,28;] 39 bokken; kipeieren 7—7.50 per 100;] eendeneieren f 6; Eierveiling N, H. Pluim-j veever, kipeieren A 17012 j 7—7,90, ideml B 361 5.706; eendeneieren A 16518 /6.30^ i;6.80, idem B 191 4,30, 3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2