MEDISCHE PRAATJES. ONZE HOEK BINNENLAND. feuilleton. Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, Tweede Blad - Dinsdag 1 Juli 1324 'VO - De inhoud van hel Duitsche antwoord aan den gezantenraad in zake de militaire controle, die onder eenig voorbehoud wordt aanvaard. De weduwe van Matteotti civiele partij. Een rede van den Italiaanschen oud-minister Sforza. Nadere berichten over de ramp in Ohio. Onder de Radio-berichten: Nadere détails van het Duitsche antwoord in zake de militaire controle. MacDonald en de kwesite van den Soedan. De nieuwe Italiaansche en Zuid-Afrikaansche regeeringen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE FRANSCHEN TE DUSSELDORF. UIT HET AND- De aanstaande inter geallieerde conferentie. De militaire controle in Duitschland. MacDonald over de gebeurtenissen in Egypte. Verergerde strijd in Marokko. Het nieuwe Zuid-Afrikaansche Kabinet. Inbraak in een koninklijk paleis. De Zomertijd in Engeland. BINNENLANDSCH NIEUWS. RADIO-PROP AGANDA. Het Tuindorp van Nieuwendam De personeelraad bij de Spoorwegen. SUBLIMAATVERGIFTIGING. II. Het sublimaat is ook een geliefkoosd middel voor wanhopigen, die zich van hel leven willen bcrooven. Tal van omstandig heden dragen er toe bij, dat van de vele vergiften, die den levensdraad kunnen af snijden, het sublimaat zoo vaak de voor keur geniet. Immers het is in de eerste plaats een bij name zeer bekende stof, die onder een of ander voorwendsel gemakke lijker te verkrijgen is dan elk ander ver gif. In de tweede plaats is hel niet onbe kend, dat zelfs een pastille al in staat is een doodelijke werking uit te oefenen, dus m. a. w., dal men er zeker van kan zijn in zijn misdadig voornemen te zullen slagen. Aanstonds wil ik er evenwel aan toevoe gen, dat de omstandigheden, waaronder men sterft, voor het meerendeel geheel en al on bekend zijn, althans voor zoover ik per soonlijk deze gevallen heb medegemaakt en ook voor andere bevoegde waarnemers heb gehoord. Hoe wordt het intreden van den dood door het innemen van een sublimaatpas- tille algemeen gedacht? Treedt na het ge bruik onmiddellijk een toestand van bewus teloosheid in, gevolgd door een spoedigen dood? Ziedaar een tweetal vragen, die wij aan de hand der feiten zullen beantwoor den. Al dadelijk willen wij zeggen, dat er niets van dal alles plaats grijpt. Wanneer de adspirant-zelfmoordenaar het sublimaat kiest om zijn heilloos plan te volvoeren, dan neemt hij van alle middelen een van de meest kwellende, die ik ken. Een bitter ijden dat van 5 tot 7 dagen kan duren, staat den ongelukkige te wachten, alvo- •ens de doodstrijd geëindigd is. Doorgaans wordt een sublimaatpastille in ;en weinig water opgelost, ingenomen. Sommigen meenen, dat een pastille niet go- ïoeg is; een geval, dat ik persoonlijk nie- demaakte waren er zelfs 3 gebruikt, wat aan het verloop niets afdoet. Het behoeft geen verdere uitweiding, dat zoo wij een pastille in een weinig water oplossen, wij al een sterk geconcentreerde oplossing hebben, die zoodra zij in het maagdarm kanaal komt, niet na zal laten haar sporen achter te laten. Zoo wordt allereerst het mondslijmvlics a. h. w. verbrand, evenzoo het slijmvlies van den slokdarm en de maag, terwijl daarna dat van den darm een zelfde lot ondergaat. Hel is duidelijk, dal de levensmoede voor dat het einde daar is, een smartelijk lijden ondergaat. Het slijm vlies geraakt op deze wijze van af den mond tot den anus toe in een heftige ont steking, zoodat de spijsvertering en dus ook de vocdselopname stop gezet wordt. Het spreekt van zelf, dat zoodra hel sublimaat in de maag komt, deze heftig reageert en zij zich door braking van het vergift tracht te bevrijden, wat helaas maar een gedeel telijk succes heeft; een belangrijk gedeelte blijft haar verwoestenden loop vervolgen. Na den eersten dag worden stukken van het slijmvlies voor dc mondholte afgesioo- tcn onder heftige pijnen. Konden wij met het bloote oog in het inwendige van het lichaam zien, wij zouden dan hetzelfde op merken wat dc slokdarm, maag etc. be treft. Binnen een kort tijdsverloop ontstaat, onder de heftigste krampen een bloederige diarrhee, de uitwerpselen bevatten bij den patiënt veel slijm en vellen, welke laatsten afkomstig zijn van het slijmvlies van den darmwand. Wellicht zou een en ander bin nen een week den dood nog niet tengevolge behoeven te hebben, zoo behalve dc des organisatie van het niaagdarmkanaal, nog niet een ander levensgewichtig orgaan „de nier door het sublimaat in hoogc mate aangetast werd. Immers wanneer de op lossing niet al te sterk was geweest en dus de verwoesting van het slijmvlies geen al te groote afmetingen had aangenomen, dan zou men wellicht de voedselopname, zij 't dan hoogst onvoldoende, toch nog in zoo verre doen voortduren, dat de dood door verhongering voorkomen werd. Zobals gezegd: het zijn dc nieren, waar voor de vergiftiging allernoodlottige gevol gen heeft en die al onze pogingen om den ongelukkige te redden, schipbreuk doen lij den. Bedoeld orgaan wordt in hooge male door het sublimaatvergif aangetast, zoodal bijna alle gevallen een doodelijken afloop hebben. Den volgenden keer zullen wij allereerst de verwoesting van de nieren behandelen. MEDICUS. Dc militaire controle in Duitschland. De nota van Duitschland nopens de her vatting der controle op de bewapening, in antwoord op dc nota der ambassadeurs- conferentie, is te Parijs aangekomen, zoo als onder ons Laatste Nieuws gisteren werd vermeld. Er wordt een maand uitstel in verzocht en voorgesteld wordt, dat de con trole zal beginnen met een inspectie der fabrieken. Gevraagd wordt, dat de algemeene inven tarisatie der bewapeningen zal volgen op een onderzoek inzake de vijf punten, vast gesteld in dc nota der ambassadeursconfe rentie, terwijl de geallieerden die inventari satie vóór die enquête willen houden. In haar antwoord verklaart de Duitsche re geering zich uitdrukkelijk bereid de mili taire controle te aanvaarden. Dc regcering belooft den officieren, die belast zijn met de controle, de noodige hulp te verleenen. De nota spreekt verder de verwachting uit, dat de militaire controle zal eindigen op 30 September. De nota vraagt verder of de geallieerden rekening willen houden met de huidige psychologische omstandigheden in Duitsch land. Tenslotte houdt de nota zich bezig met de geruchten over de militaire jeugdorgani saties, welke de Duitsche regeering onjuist noemt. De moord op Matteotti. .,11 Mondo" meldt, dat de weduwe van den fermoorden socialistischen afgevaardigde, Matteotti, zich civiele partij heeft gesteld. Zij heeft mr. Feirari tot haar advocaat genomen. Mr. Feirari is een eminent jurist te Milaan Hij behoort tot geen enkele partij. Blijkens een „Havas"-telegram uit Rome aan de Fransche bladen heeft de oud-minis ter graaf Sforza in den Senaat critick geoe fend op de rede van Mussolini hij kwam daarin met name op tegen de neiging om zich steeds af te vragen wat het buitenland zou zeggen. Hij stelde de houding van Mat- eotti op het socialistische congres te Brussel •bt voorbeeld en haalde daarbij deze woorden van het vermoorde Kamerlid aan: Wij willen niets van de buitenlandsche kameraden. Ieder iplkmaet zelf zijn eigen vrijheid ver,' overen als het dit niet kan, wil dat zeggen dat het die vrijheid niet waard is. Inder daad,. zoo ging Sforza voort, zijn er elders misdaden geweest gepleegd door partij-, klasse- of ras-fanatici. Hier is een misdaad na andere ongestraft gebleven misdaden ge organiseerd door de mannen, geplaatst in hel midden van de regeering en door de leiders van een partij, welke door de nationale fas cistische theorie wordt vereenzelvigd met het vaderland. Aannemend dat de leider der re gcering door die mannen bedrogen is, is het niet te verontschuldigen dat hij geen reke ning heeft gehouden met de herhaalde raad gevingen, waarbij hij tegen hen gewaarschuwd werd. Sforza herinnerde aan de straffen aan socialisten opgelegd, terwijl misdaden tegen tegenstanders van het fascisme ongestraft ble ven of wel de daders amnestie kregen. Het fascisme, zoo betoogde spr. nog, heeft het niet kunnen winnen in den strijd der intel- lectueele critiek. Dat is het sein geweest voor den dood van Matteotti. Hij was de vu rigste, de hartstochtelij kste, meest gedocu menteerde tegenstander. Daarom moest hij uit den weg worden geruimd. De aanstich ters van den moord hebben zich echter ver gist toen Ze dachten ook ditmaal straffeloos te kunnen handelen. Italië is ontwaakt en Matteotti heeft stervende overwonnen. De tornado in Ohio. De storm, waarover wij gisteren reeds u;tvoerige berichten publiceerden, die zich met een snelheid van 85 mijl per uur voort bewoog en welke volgens ooggetuigen ver gezeld ging van een trechtervormige zwarte vervelende wolk, heeft, naar men weet, gedeelten van Sandusky en Lorain verwoest. Een ontboezeming van een bouwer stelt in staat, zich een denkbeeld vay de ver woesting te vormen hij zeidc ni. „Wat overblijft, kan niet meer worden hersteld." Gelukkigerwijze staakte de electrische cen trale haar werkzaamheden bijna gelijktijdig met dc aankomst van den storm, zoodat de vallende electrische geleiddraden, die dooi den wind heen en weer werden geblazen, d? door een paniek bevangen inwoners niet konden deren. Volgens berichten van den leider van het Roode Kruis zijn bij den tornado te Lorain, in Ohio, 300 personen gedood en minstens 1500 gewond. Bij het instorten van den schouwburg werden 80 personen gedood en verscheidene honderden gewond. Volgens een ander bericht werd de ge- hceie stad weggevaagd, doch tengevolge van vernieling van de telefoon- en telegraaf- geleidingen was het niet mogelijk van dit bericht bevestiging te verkrijgen. Totnogtoe werd volgens een later bericht met zekerheid vastgesteld, dat te Lorain 59 personen werden gedood en verscheidene honderden gewond. Te Sandusky werden zes personen gedood en honderd gewond. Te Cleveland werden zeven personen ge dood. Naar de Dusseldorfsche correspondent van het „Berl. Ttg." seint, hebben de bezettings autoriteiten ongeveer de helft van het re- geeringsgebouw in beslag genomen ge- eischt wordt, dat 176 kamers uiterlijk 10 Juli ter beschikking worden gesteld. In deze ver trekken hebben ongeveer 700 ambtenaren en beambten van allerlei takken van dienst hun bureaux. ONTSPORING VAN DEN SCHOT- SCHEN EXPRESS. Zaterdagmorgen is de Schotschc expres van Londen naar Aberdeen aan een groote ramp ontkomen. In de buurt van Dundee ontspoorden niet minder dan zeven wagens, doch geen der wagens viel omver en geen der passagiers werd ernstig gekwetst. De passagiers werden overgebracht in dc vijf andere wagens, die niet ontspoorden. De trein had twee uur oponthoud. HET AANSTAANDE ZUID-AFRI- KAANSCHE NIEUWE KABINET. De conventie der Zuid-Afrikaansche Ar beiderspartij heeft er met 51 tegen 17 stem men in toegestemd, dat leden der partij zit ting nemen in het kabinet-Hertzog. Verno men wordt, dat kolonel Creswell, dc leider der Arbeiderspartij, zal optreden als minister van Mijnen, en Boydell, plaatsvervangend leider, als minister van Arbeid. ERNSTIGE INCIDENTEN IN CATA- LONIE. Uit Barcelona wordt gemeld, zooals men gisteren onder ons Laatste Nieuws heeft gezien, dat zich in verschillende steden van Catalonië, o.a. te Barcelona en Figueras bij godsdienstige betoogingen heftige inci denten hebben voorgedaan. Er hadden tal van aanhoudingen plaats. (Bij berichten over Spanje, die uit Per- pignan komen, mag men er wel rekening mee houden, dat in deze Fransche stad bij de grens van Catalonië, het hoofdkwartier gevestigd is der verbannen en uitgeweken Catalanen, die er zelfs een soort vrijwilli- gers-legertje voor een inval in Spanje of het deelnemen aan een 'bevrijdingsoorlog ge vormd hebben. DE BELGISCHE OORLOGSVLOOT. Op voorstel van den minister van lands verdediging heeft de Belgische koning een commissie ingesteld, die zal nagaan hoe de oorlogsbodems kunnen worden aangewend voor de verdediging van de kust en voor hulpverleening aan de handelsvloot. De commissie zal het vraagstuk uit econo misch en militair oogpunt onderzoeken. Zij zal samengesteld worden uit parlements leden, officieren en ambtenaren, evenals uit vertegenwoordigers uit de handels- en zee- vaartwereld; zij zullen worden benoemd door den koning op voorstel van den minis ter van landsverdediging. POGING TOT ONTSNAPPING VAN EEN TER DOOD VEROORDEELDE. Edmond Verstuyft van de beruchte bende Van Hoe Co., heeft Zaterdag te Gent ge poogd te ontsnappen uit het justitiepaleis, waarheen hij gebracht was om met een an deren verdachte te worden geconfronteerd. Na een wilde jacht door de stad kon jij weer door de gendarmen worden gevat. DE CANADEESCHE POSTSTAKING GEËINDIGD. De stakende Canadeesche postbeambten hebben besloten, het werk te hervatten. DF. CONVENTIE DER NOORDELIJKE EUROPEF.SCHE LANDEN GE- TEEKEND. Zweden, Denemarken, Noorwegen en Fin land hebben de conventie geteekend betref fende wederzijdsch onderzoek en regeling van internationale geschillen in de toekomst. LONDEN, 30 Juni. De geruchten, dat uit stel van de inlergealliecrde conferentie noo- dig zou zijn, ongegrond. De groote mogend heden, die aan dc conferentie zullen deel nemen, hebben de uitnoodigingen, die hun werden toegestuurd, reeds aangenomen. Gelijk bij vorige gelegenheden zullen dc bui tenlandsche delegaties, zoo verneemt de „Daily Telegraph", gedurende den tijd dat de conferentie zit, de gasten zijn van de Britsche regeering. Naar men meent zal de conferentie worden bijgewoond door ver tegenwoordigers van alle mogendheden, aan wie een aandeel in de schadevergoedingen is toegewezen bij het protocol van Spa, ol sedert dc tyekening van liet protocol. Deze mogendheden omvatten het Britsche Rijk, Frankrijk, Italië, België, Japan. Portugal, Griekenland,"Servië en Roemenië. ROME, 30 Juni. In tegenstelling niet de verwachting der Londensche bladen, zal Mussolini niet persoonlijk aan de conferentie te Londen deelnemen, daar zijn tegenwoor digheid op het oogenblik in Italië dringend noodzakelijk is. Een Wolfl-telegram deelt nog het vol gende over de nota van antwoord mee: De nota stelt in het bijzonder vast, dat de Duitsche regeering den wenscli koestert, dc internationale situatie thans niet te ver zwaren, nu het uitzicht op een snelle door voering van het rapport van deskundigen de hoop doet ontstaan, dat een definitieve re geling van de kwestie van het herstel en daarmee dc grondslagen voor een algemee- nen werkelijken vrede kunnen worden ge vonden. Dc nota bespreekt dan dc toenemende activiteit van Duitsche organisaties, maar wijst als onjuist de opvatting terug, dat in Europa daardoor nieuwe gewapende con flicten te vreezen zijn. Deze organisaties tot lichamelijk ontwikkeling van dc Duitsche jeugd gaan van het standpunt uit, dat die vroegere algemeene dienstplicht niet alleen een militair maar ook een sterk opvoedkun dig karakter had. Inderdaad is, zegt dc nota, de algemeene dienstplicht bevorder lijk geweest voor het opvoeden van de jeugd in eerbied voor de wet en in discipline en vele verschijnselen in den tegenwoordigen tijd moeten teruggebracht worden tot het ontbreken van deze militaire opvoeding. Na ie hebben verklaard, dat elk volk er op uit zal moeten zijn om gezonde en krachtige jonge menschen te vormen en dat Duitschland vroeger in hel beoefenen van sport bij vele landen in West-Europa, ten achter was, wordt in de nota er op ge wezen. dat thans de Duitsche jeugd steeds meer en meer sportief wordt. Maar het is onjuist om deze sporlvcreenigingen in ver band te brengen met militaire voorbereidin gen. Het Duitsche volk wijst het denk beeld van oorlog af en een ieder is het er over eens, dat. een geheime bewapening als onmogelijk, nutteloos en gevaarlijk van de hand zou moeten worden gewezen. De rijksregeering heeft anderzijds alles in het werk gesteld om de ontwapening van zekere politieke vereenigingen, die met sporlvcreenigingen niet verwisseld mogen worden, met alle. kracht door te voeren, zoodat van een ernstige bewapening van deze vereenigingen niet meer sprake kan zijn. De nota wijst dan op de diepgaande ver bittering, die bij het Duitsche volk heerscht en die zich kenbaar maakt in feesten en demonstraties. Zij wijst op de lasten, opge legd na den oorlog en verklaart, dat deze gcheclc beweging zich nooit zoo zou hebben uitgebreid, wanneer men ten aanzien van Duitschland van den beginne al een politiek van vergelijk gevoerd had en Duitschland had toegestaan om samen te werken met de anderen. Maar in plaats daarvan heelt men in het geheel geen eerbied getoond voor Duitschiands economische capaciteit en diens gepast gevoel van eigenwaarde. Ze kere uitlatingen van geallieerde staatslie den wijzen er op, dat het inzicht in den sa menhang van al deze dingen zich baan be gint tc breken. In dit verband wordt er in dc nota de aandacht op gevestigd, dat geen ernstig militair in de geheele wereld, van meening kan zijn, dat Duitschland in staat zou zijn een gewapend conflict in Europa te doen ontstaan. Duitschiands technische middelen en materiaal zijn kleiner dan van welk kleinste land ook. Duitschland heeft sinds den vrede geen enkel kanon vervaardigd en bezit niet eens het kwantum, dat het na hel vredesverdrag mag hebben. De openb&re meening in Duitschland is tegen een controle der Entente, omdat zij daarin een inbreuk op dc rijkssouvereiniteit ziet, die op zich zelf reeds iets heel kwet- sends heeft en waarvoor volgens haar bo vendien ook in het Verdrag van Versailles geen gronden zijn te vinden. Aan de reeds meegedeelde verklaring, dat de Duitsche regeering haar rechtsstandpunt hanhaaft, maar zich bereid verklaart om de gevraagde algemeene inspectie toe te laten, wordt ten slotte nog toegevoegd, dat de Duitsche regeering gelooft, dat de tegen woordige algemeene toestand door het stre ven gekenmerkt wordt om in de plaats van een politiek van geweld een politiek van vergelijk te stellen. De zware offers, die de Duitsche regeering van het volk moet eischen om het rapport der deskundigen in daden om te zetten, zijn, zoo besluit de nota, alleen in dc overtuiging te dragen, dat het Duitsche volk weer in het bezit zal worden gesteld van de rechten, bij het vredesver drag toegekend, en dat de oplossing der kwestie van herstel niet alleen aan finan- ciëel-economische daad beteekent, maar een nieuwe aera in dc betrekkingen der volken zal inleiden. LONDEN, 30 Juni. In het Lagerhuis heeft dé eërste-minister hedenmiddag een belangrijke verklaring afgelegd inzake dr voorgestelde onderhandelingen met den Egyptischen premier. Hij zeide tc hebben gehoopt, dat de kwesties, welke nog han gende zijn, tusschen het onafhankelijke Egypte en Groot-Brittannië zouden worden opgelost onder de kalme omstandigheden van persoonlijke onderhandelingen tusschen Zaghloel pasja en hem zelf, om, wanneer zij den fcitelijken toestand onder de oogen zou den zien, tot een overeenstemming te gera ken, welke de belangen en verantwoorde lijkheid van beide landen zou erkennen. „Het is noodzakelijk, om deze hoop in vervulling tc doen gaan, dat beiden, dc Britsche en dc Egyptische regeering, tege lijkertijd de status quqo eerlijk en streng in acht zullen nemen. Het doet mij leed, dat er in het Egyptische parlement verkla ringen zijn afgelegd en dat er daden zijn verricht, welke er op waren gericht onrust in Soedan tc verwekken, hetgeen slechts kan worden uitgelegd als een middel om mij de handen tc binden en Zaghloel te berooven van zijn vrijheid van onderhandelen. Ik keek met genoegen en vol verwachting uit naar de bespreking met hem en ik wenschte niets tc zeggen, dat dc vrijheid van onderhandelen zou beperken, doch met het oog op hetgeen is geschied, is het noodig, dat ik allen be trokkenen duidelijk maak, dat ik geloof, dat dit Huis geen enkele regeling zal aanvaar den, welke onze aan Soedan gegeven belof ten zou verbreken of het huidige bestuur van dit land zou in gevaar brengen. Ik ge loof, dat goede wil tusschen Egypte en ons zeil van liet grootste gewicht voor beiden is en ik vertrouw er op. dat degenen, die de regeeringsverantwoordelijkheid in beide lan den dragen, zullen weigeren onmogelijke eischen te steunen, welke de vooruitzichten op een regeling zouden teniet doen." De Italiaansche regeeringscrisis ROME, 30 Juni. De koning heeft hot door dc ministers Carbino en Carnasss aangebo den ontslag aangenomen en op voorstel van Mussolini Senator Casati tot minister van onderwijs, Senator Nava tot minister van nationale economie en het Kamerlid Sarolhi tot minister van openbare werken benoemd. De portefeuille van koloniën, die op hel oogenblik ad interim door Mussolini wordt beheerd, is aan het Kamerlid Lanza di colia gegeven. De ministers zullen morgen den eed afleggen in handen des konings. MADRID, 30 Juni. Een communiqué van het Directorium maakt melding van een aanmerkelijke verergering van den toestand in dc westelijke zone van Marokko. Ten ge volge van dc opstandige beweging van be paalde Kabylen en dc twijfelachtige houding van anderen, is de voedselvoorziening en de verbinding tusschen de posten op dc lijn van Oiadlan moeilijk. Sedert eergisteren zijn gevechten aan den gang. De Spaansche actie stuitte op ernsti- gen tegenstand tot aan dc komst van ver sterkingen, die den normalen toestand her stelden. De gebeurtenissen hebben het transport van troepen uit de oostelijke naar de weste lijke zone noodzakelijk doen zijn. alsmede een nieuwe indeeling ter plaatse, ten einde op elke eventualiteit voorbereid te zijn. PRETORIA, 30 Juni. Het Zuid-Afri kaansche kabinet is aldus samengesteld: Generaal Herzog, eerste minister en mi nister van binnenlandsche zaken; Havenga, minister van financiën; Beyers, minister van mijnwezen en nijverheid; mr. Tielman Roos, minister van justitie; dr. Malan, minister van binnenlandsche zaken, openbare gezondheid en opvoeding; generaal Kemp, minister van landbouw; Piet Grohbers, minister der do meinen; kolonel Creswell, minister van ver dediging en arbeid; Boydell, minister van post en telegrafie. Er is ingebroken in het koninklijk paleis van Villaviciosa bij Alcnitejo, dicht bij dc Spaansche grens en het eigendom van ex- koning Manuel. Er is voor een onbereken bare waarde aan kunstvoorwerpen en oud heden gestolen. LONDEN, 30 Juni. In het Lagerhuis kon digde MacDonald heden aan, dat de regee ring heeft besloten het wetsontwerp op den zomertijd te aanvaarden, hetwelk zij nog in deze zittingsperiode tot wet wensctit te zien worden. WELKE STOF HIJ WENSCHTE. Een arme schrijver ontmoet een vrienfc, „Wel, hoe gaat het?" vraagt deze. ,,'t Gaat nog al." „En met je werk?" „Goed. Ik heb stof voor een roman." „Mooi!" „Ja. En stof voor een drama". „Kijk eens aan. Wat wil je nog meer? „Ik wou, dat ik stof had voor een nieuw pak!" Dokter; „Diep ademhalen, verstaat u, dat vernietigt de microben Patiënte: „Maar dokter, hoe kan ik ze dan dwingen om diep adem te halen? Zijne Excellentie zelve een en ander hebben vernomen omtrent den toestand van 's :ards financiën. Het is ie begrijpen, dal de legen den be windsman staag stokende gemeente ietwat beducht is voor dergelijke ontmoetingen per radio van haar bewuste lezersschaar met den even gevreesden als gesmaden tegen stander. En in die richting zoeken we dan ook de psychologische verklaring voor dc sensatio- necle „Volk"-onthullingen uit Oudkarspel. Uit Oudkarspel komt tot „Het Volk" een ietwat zonderlinge mededeeling; Hoe n geducht stuk propaganda er in dc radio zit, blijke uit wat onze correspondent uit Oudkarspel ons meldt: Hel radiotoestel in het café van den heer Vis alhier, heeft de rede van minister Colijn, welke Vrijdagavond vóór de radioliefhebbers gehouden werd te Hilversum zeer duidelijk weergegeven. Woord voor woord konden we de rede van den spreker volgen. Ruim drie kwartier hebben een twintigtal luisteraars den spreker met belangstelling gevolgd. Ons dunkt aldus dc Msb. men be hoeft allerminst naar Oudkarspel te gaan om de groote propagandistische waarde van ie radio-telefonie bewezen te zien. Mogelijk dat de beteekenis dezer moderne vinding eerst tot de roode Oudkarspel icrs is doorgedrongen, nu ze, in i'.ede van vaii voorlichting tc zoeken in den heer Colijn op leven en dood vervolgende socialistische pers, eens uit den bezadigden mond van Een millioenenwerk. Maandag heeft te Amsterdam, door den gewestelijken Woningdienst de openbare aanbesteding plaats gehad voor den bouw van het Nieuwendammer Tuindorp. Voor ,,d« massa", den bouw van het geheele complex, kwamen 5 biljetten uit de bus. Wethouder Ter Haar las ze onder groote belangstelling uit de aannemerswereld voor; N. V. Bouw- en Exploitatie-Mij. Amster dams Uitbreiding, Amsterdam, 3.486.400 Fa. van der Vliet en Nieuwslad, Amster dam, 4.275.000. A. G. Höfte, Amsterdam, J 4.276.000. S. Strijland, Amsterdam, 3.365.000. Fa. van der Wal en van Diepen, Amste» dam, 4,182.700. Voorts waren er uitgekomen voor bestek 1 3 inschrijvingen, bestek II 5, III 8, IV 2 es V 3 inschrijvingen. De toewijzing zal later worden bekend ge» maakt. Door Hel hoofdbestuur van de Ncderland- sche Vereeniging is aan de verschillende spoorwegorganisaties het navolgende schrij ven gezonden: „Evenals onze organisatie hebt ook g'i wel ontvangen het schrijven van de direct!" van de Nederlandsche Spoorwegen over de instelling, samenstelling en bevoegdheid van den personeelraad. Het is ven belang, dat daarover een ge meenschappelijk advies zal worden uitge bracht. Wij stellen ons voor de vijf hoofd besturen binnenkort uit te noodigen tot gemeenschappelijke bespreking da.: 6'aarbij dan een te ontwerpen cor woord zal kunnen worden besr Gaarne mochten wij spoedig gij tot een dergelijke bespr"' in welk geval het zaak geen der bonden een ar geeft. Gaat gij accoord, dar alle vijf honden aan di dat zij van ons een ge> woord kan verwachter Het hoofdbestuur va in verband met het d men standpunt in zak op dezen brief het de Nederlandsche Vr; „Naar aanleiding v' wij de eer u mede wij gaarne willen a 1 clusies de besprek - besturen der vijf en wij ons dus besprekingen deel onzen plicht ach te deelen. dat de tic der Nederlanc die voor ons ligt' kunnen vormen kunnen komen in c) de instituten van c tie en het persone Reeds op 20 Ja algemeene v ergad- voor een regeling, organisaties meer i worden toegekend; ontwerp toekomen z. t. als voorstel houden bcsprekint. maken. Wij merken hierb werp ook aan dc a gezonden, terwijl wij len uw ontwerp-antw' tueel door de ander^ opmerkingen zoo spo beoordeeling te mogi Naar aanleiding schrijven zij meegedeei, nen machtigen namens voorloopig antwoord a geven, aangezien het ni tc houden besprekingen schappelijk standpunt zulk Uit bovenstaand antwoor bestuur van den B, A. N. lijk, dat deze categorie van van de directievoorstellen ben. 43 De jonge advocaat zweeg. Een diepe rim pel vertoonde zich op zijn voorhoofd en ter wijl de dokter strak, nam de bleekheid van Zijn gelaat toe. „Helaas, dacht hij „die edele, grootsche taak, waarvoor ik mij sterk genoeg waande, ii te zwaar voor mijn schouders. Vruchteloos zal ik trachten de dichte duisternis te verdrijven, waarachter de waarheid zich verbergt. Het zal mij niet gelukken. De onschuldige zil bezwijken. Ach, wanneer dat ontzettend ongeluk onvermijdelijk is, dan is het duizenc- maal beter, dat Edmond hier bezwijkt, zondtr te ijjden, terwijl zijn geest sluimert, dan :e ontwaken, om opnieuw gefolterd te worden, nog wreeder, nog vernederender, dan tot nog toe. het geval is geweest. De advocaat naderde het bed hij nam de slappe, koude hand van den ongelukkige in Je zijne. Daarop, overweldigd door zijn ge waarwordingen en niet in staat een woord te spreken, verliet hij de cel, met zijn zak doek voor zijn gelaat, om de tranen te ver bergen, die hij niet langer kon weerhouden. Een uur daarna kwam de koorts op, die van den beginne af met een hevig ijlen ge paard ging. Veertien dagen lang zweefde Edmond tusschen leven en dood. Eiken mor gen en ïcderen avond kwam de dokter hem bezoeken en vond hem telkens erger. Einde lijk, op den vijftienden dag, sprak de dokter deze woorden, die gelijk stonden met een doodvonnis „Wanneer er geen wonder gebeurt, is deze man verloren binnen twee uren is hij dood. VIJFTIGSTE HOOFDSTUK. De dokter geloofde aan geen wonderen, en meende, dat alles gedaan was, wanneer de wetenschap haar laatste woord had gespro ken. Een onverwacht wonder zou echter zijn meening tegenspreken. Toen hij in den avond van denzelfden dag in de cel kwam, moest hij, in plaats van Edmond dood te vinden, bekennen, dat inderdaad een ver- betering in zijn toestand had plaatsgevonden. „Drommels," dacht hij, „alleen zulk een schavuit kan zoo taai zijn. Een eerlijk man zou er nooit bovenop zijn gekomen." De beterschap, die zich zoo eensklaps en tegen alle verwachting in, vertoond had, nam voortdurend toe. Na verloop van een week was Edmond geheel aan de beterende hand en een maand na het ongeval, had hij zijn krachten in zooverre teruggekregen, dat zijn t zaak voor de aanstaande zitting van de assises zonder eenige stembuiging, zoodat de klank aan de orde werd gesteld. van-zijn stem een zonderlinge tegenstelling Toen hu deze tijc'ing vernam, die voor hem {opleverde, met de vrceselijke woorden die toch zoo belangrijk was, was hij bijna vol- die hij uitsprak „Morgen zal ik ter dood strekt niet ontroerd. Zijn lijden was zoo groot veroordeeld worden." geweest, zijn toestand kwam hem zelfs „Waarom zoo somber, miin vriend her- zoo wanhopig voor, dat niets ter wereld meer in staat was, om hem schrik aan te jagen. De jonge advocaat liet geen dag voorbijgaan, zonder den gevangene te bezoeken en tracht te vruchteloos hem op allerlei manieren troost en moed in te spreken. Edmond hoorde hem zoo goed mogelijk aan, zonder evenwel door die dagelijkschc bezoeken eenige verlichting te ondervinden. Hij zou veel liever hebben gezien, dat nie mand zijn treurige eenzaamheid kwam ver storen. Naarmate de dagen voorbijgingen, werd Edmond steeds meer in zichzelven gekeerd. Den avond van den dag, waarop zijn zaak in behandeling zou komen,|vond de advocaat hem zoo neerslachtig, dat hij zelfs de oogen niet opsloeg, toen de deur van zijn cel open ging Hij nam hem bij de hand. Edmond maakte een lichte beweging. Hij herkende zijn bezoeker en trachtte te glimlachen, maar zijn lippen hadden sinds lang het glimlachen afgeleerd. „Vriend," zeide de jonge man tot hem, „morgen is het de groote dag." fl Edmond scheen zijn geheugen te raad plegen, als of hij een herinnering uit het verre verleden trachtte op te duiken. „Ach ja," mompelde hij ten slotte zacht en nam de advocaat. „Waarom stelt u niet lie ver voor, dat een gelukkige ontkr/ooping mogelijk is, van het vreeselijke drama, waar van u tegelijkertijd held en slachtoffer bent Inplaats van hierop te antwoorden, ver volgde Edmond „Men heeft, meen ik, drie dagen om zich in cassatie te voorzien, maar ik denk er niet aan. Zeg mij, mijnheer, hoeveel dagen mij nog scheiden van het uur, waarop mijn hoofd zal vallen en mijn lijden eindigen zal." „Mijn vriend, ik smeek u," riep de ad vocaat uit, „spreek toch zoo niet." „IJt zeg wat ik denk." „Welnu zulke gedachten zijn zondig." „Kan ik den loop van mijn gedachten ver anderen „Dat kunt u en dat moet u. Waarom ver jaagt u de hoop geheel en al „Wat kan ik nog hopen?" „Licht, recht en vrijheid." Edmond liet het hoofd op de borst zinken. „Licht," sprak hij. „O, mijnheer, u weet wel, dat de duisternis om mij heen te dik is, om door iets verdreven te kunnen worden." „Alles is mogelijk." De oogen van den gevangene begonnen te schitteren en een waanzinnige lach ver toonde zich op zijn gelaat. „Bedenk eens," vervolgde dc advocaat, „dat wij nog korten tijd geleden, de dood zijn klauwen naar u uitstrekte. De dokter had u reeds opgegeven, en nog leeft u. Edmond de Bellenoise, ik herhaal hetwanhoop niet." „Waartoe zou het dienen? Wanneer het licht doorbreekt, zooals u zegt, mijnheer, wanneer men mij het leven geeft, wanneer men mij de vrijheid teruggeeft, waartoe zal het dienen Mijn vrouw is dood, mijn doch tertje is verdwenen. Wat heb ik hier op de aarde nog te verwachten Neen, neen, ik wil liever sterven." „Edmond", antwoordde de jonge man, een eerlijk man, een goed vader, mag niet zeggen, wat u daar zegt." „Denkt u dat?" stamelde de gevangene, terwijl hij de oogen neersloeg. „En toch was ik een eerlijk man, een goed vader, en voor mijn Agnes, mijn lief kind, zou ik zonder aarzelen den laatsten druppel van mijn bloed gegeven hebben." „Welnu, uw kind is verdwenen, maar zon der twijfel leeft het nog. Een heilige plicht gebied u, te leven. Agnes te zoeken, haar te vinden en over haar te waken." Edmond slaakte een diepen zucht. „Dat weet ik," sprak hij, „ik weet het maar al te goed. Ziet u dan niet, hebt u da r niet begrepen wat mij langzaam doodt Het is de gedachte aan mijn kind,dat verloren is en dat leeftmijn kind, mijn aangebeden Agnes, dat door Parijs rondzwerft Dat is juist de reden, mijnheer, waarom ik reeds zoo lang coor wanhoop verpletterd ben." Terwijl hij die woorden sprak, had er bij Edmond een algeheele verandering plaats. In den beginne had hij met doffe, ondui delijke stem gesproken langzamerhand verhief zijn stem zich en werd trillend en klankvolzijn oogen schoten vuur. ziin gebo gen gestalte rees overeind en rood kleurde gedurende eenige oogenBlikken zijn bleeke wangen. Deze tijdelijke opleving duurde echter niet lang. Hij liet zijn hoofd op zijn hijgende borst vallen en barstte in snikken uit. Tranen verlichten, zegt men, zij ontlaste» het overladen hart. De advocaat eerbiedigde de smart van den ongelukkige, wiens heete tranen met stroomen langs zijn bleeke wangen vloeiden. Na eenige minuten trachtte Edmond zijn gevoel meester te worden. Hij wischte zijn tranen af, richtte zijn nog vochtige oogen op zijn verdediger en terwijl hij hem ten tee kt van onbegrensde dankbaarheid de hari drukte, zei hij „Ik dank u, mijnheer, ik dank u uit den grond van mijn hart, U hebt mij herinnerd aan den plicht, die op mij rust en dien ik lafhartig trachtte te vergeten. Ik wil nu niet meer sterven, want ik moet voor mijn dochter blijven leven. Ik zal lijden, zonder klagen en zonder morren. Ik zal moed schep pen, in de gedachte aan het doel, dat ik moet bereiken en waaraan voortaan mijn geheele leven gewijd zal zijn. Dat leven is in uwe handen. Laat mij niet veroordeelen. In 's he mels naam, mijnheer, in naam van mijn kind. da' is. red mij, o, red mij 1" (Wordt vervolgd!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3