~77 RADIO- OMROEP De Nederl. Spoorwegen. Friesche Landdag. Loonen losse Rijkswerklieden. Opheffing van het bureau voor Zee-oorlogsschade. Den Haag leent 10 millioen. Generaal J. B. van Heutsz. De officiersopleiding. De Rijksverzekeringsbank. KERK EN SCHOOL. Geen parallel-klassen Een promotie in Amerika. Ernstig vliegongeval in Italië. De wereldvlucht der Engelschen. De wereldvliegers. Lour desParijsLisieux. De siudent en zijn toekomst. RECHTSZAKEN. De moord te Schimmert. De moordaanslag te Valkenswaard. KUNST EN KENNIS. Pater B. W. Speekman S.J. ORDE EN ARBEID. Het Veenbedrijf te Vinkeveen. MARKTNIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. Electrificatie tram Zeist- Amersfoort. LUCHTVERKEER. Visscherij. BINNENLANDSCH NIEUWS GEMENGD NIEUWS. Het auto-ongeluk bij Delden, De zware brand te Gorcum. Nederlandsche pleegouders in Hongarije. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kampervest 23 - Telef, 3620, Het jaarverslag over 1923. De opbrengsten opnieuw te- rnggeloopen. Meer dan één onzer lezers zal met be langstelling kennis nemen van het jaarver slag der Nederl. Spoorwegen, want ook over 1923 blijken de ontvangsten weer terug- geloopen te zijn. De economische druk duurde onvermin derd voort. Daarbij kwamen toeneming van de autobusconcurrentie, een koude en natte voorzomer, bezetting van het Roergebied, waardoor het spoorwegverkeer met bezet Duitschland tijdelijk zelfs geheel stil kwam e liggen, en, na de invoering van de Ren- icmark in Duitschland, zeer hooge normale Duitsche spoorweggoederentarieven en bui tengewoon lage uitzonderingstarieven voor het vervoer van goederen naar de Duitsche havens. Als gunstige factoren stonden daar tegenover slechts de jubileumfeesten en groot oogstvervoer. De opbrengsten uit het reizigersvervóer verminderden met ƒ5.243.911.171 en zijn. vergeleken met het jaar 1921, waarin zij hun j hoogtepunt bereikten, met ruim negen mil lioen gulden afgenomen. De opbrengsten uit het goederenvervoer daalde 7.474.937.41 en zijn dientengevol ge sedert 1920. dat de hoogste cijfers heeft getoond, niet minder dan ruim één en der tig raillioen gulden achteruit gegaan. De resultaten van de reeds in het vorig iaarverslag vermeldende stappen in de r hting van tariefsverlaging hebben ons ge sterkt in de overtuiging, dat van eene alge- raeene tariefsverlaging in de gegeven om standigheden voor ons bedrijf geen verbete ring te wachten is. De opbrengst van het bestelgoed, waarvan de tarieven voor ver voer op afstanden beneden 100 K.M. be langrijk verlaagd waren, bleef elke maand beneden hetgeen dat vervoer in de over eenkomstige maand van het voorafgaande •aar opgeleverd had en liep in veel sterker riate terug dan de opbrengst van het overi ge goederenvervoer. Sinds 1 April 1923, waarop als proef het buurtverkeer ingevoerd werd op die baan vakken, welke blijkens de vroegere opge dane ervaring daarvan de beste resultaten beloofden, stegen de ontvangsten uit 't rei zigersvervóer slechts op enkele dier baan vakken boven die van 1922 en toonde het totaal dier ontvangsten op de baanvakken met buurtverkeer elke maand, behalve in de maanden Juli en September, een grooteren teruggang dan het totaal dier ontvangsten op de baanvakken zonder buurtverkeer. Het reizigersvervóer over afstanden boven 200 K.M, waarvoor met ingang van 1 Februari 1923 eene tariefsverlaging was toegestaan, s sedert niet toe-, dochafgenomen. De vele maatregelen tot beperking van uitgaven, waarvan de belangrijkste in de beide vorige jaarverslagen vermeld zijn, deden in 1923 op krachtige wijze hunnen invloed gevoelen. Voornamelijk daaraan is het te danken, dat de exploitatiekosten f 21.866.872.17 lager waren dan in 1922. In twee jaren tijds zijn de exploitatiekosten nu met 43.337.063.94 -d.i. ongeveer 22XA pet. verminderd en wel personeelsuitgaven ^met plm. 16.5 millioen of plm. 13 pet en de andere uitgaven met plm. 27.000.000 of pkn. 381? pet. Het saldo der overige posten, verant woord op de rekening van gemeenschappe lijke baten en lasten, is 1.130.492.55 na deliger dan in 1922. f bedrijf in zijn geheelen omvang heeft ido een verlies opgeleverd van ',8.74 tegenover een van in 1922. komst dus, ondanks de ver opbrengsten, minder ongun- orig jaar, die daling wees •>ng op, dat verdere be- nver. dringend noodig opnieuw verschillende waarvan de belang- ;ing van de beremming erlaging van de ver eisten bij afwezigheid ermindering van het en districten, waar invoering van een jnklasse; uitbreiding iachines in de kan- lotte werd aan net "n met ingang van ting van het tot we loonregeling, m af zou gelden zoldiging 10 pet. onregeling kwam organisaties van beteekent, be- van personeel, •te dan de overi- om thans eenigs- tvermindering van 'chten voor 1924. zekerheid, dat de ndermaal belang- luitende rekening oor dit jaar niet de opbrengsten vij, althans voor vachten. Wel ver- er sinds October -he op verbetering jkste daarvan zijn tvervoer en geslo- rsvervoer stelt ons rom vooral gericht ven en indien wij Ver, uit allerlei ran- steun mogen onder- twijfeld gelukken het rening te bereiken. In- aatswege voortgegaan ggen van nieuwe water- eiden van het spoorweg- in, waarvan de exploitatie 'val geen winst zal afwer- den duur een sluitende t spoorwegbedrijf niet of 'te van hooge tarieven voor oorwegvervoer gebruik moe ien -na^ï!^mogelijk zijn. Wij hebben met h-. a oog op de plannen voor den aanleg van scheepvaartwegen in Zuid-Limburg en naar i wenliie en den bouw van spoorwegen van Gouda over Boskoop naar Alphen en van Schaesberg over Kerkrade naar Simpelveld net onzen plicht geacht de Regeering daarop t-' wijzen. Zonder succes, met uitvoering d .r aanhangige plannen wordt voortgegaan. Ongetwijfeld zal 's lands belang dat vorde ren, doch men beklage zich dan later niet, over de slechte uitkomsten van de Neder- dsche Spoorwegen en de hoogte hunner ven, waarmede toch oqjs groote lands- angen gemoeid zijn. Op St. Petrus en Paulu», werd te Leeu warden de 38ste Friesche Landdag ge-4 houden waarop de Tweede Kamerleden Henri Hermans, en mr. A, baron van Wijn bergen een politieke rede hielden. De heer Hermans sprak over „Medezeggenschap" en baron Van Wijnbergen over „behoud der Christelijke - staatkunde." Door den heer Hiemstra zijn aan den Mi ni-'et van Binnenlandsche Zaken en Land- fa v, voorzitter van den Raad van Minis ters de volgende vragen gesteld; 1. Is het aan de Rcgecring bekend, dat de hoofden van dc verschillende takken van Rijksdienst losse werklieden aannemen, te gen loonen, die zeer willekeurig worden vastgesteld? 2. Is de Regeering bereid aan de Com missie van Advies voor Rijkswerklieden de vraag voor te leggen, welke de normen zijn, waarmede bij het vaststellen van de loonen, in vraag 1 genoemd, in de verschillende plaatsen rekening dient te worden gehou den? Naar de Tel. verneemt, zal met ingang van 1 Juli worden overgegaan tot ophef fing van het Bureau voor Zee-oorlogsschade, nu het belangrijkste gedeelte van den ar beid, waarvoor de Commissie van Zee-oor logsschade werd ingesteld, is voltooid. De verdere afwikkeling zal door het depart, v. buitenl. zaken geschieden. De Haagsche Gemeenteraad heeft Maan dag j.l. bij den aanvang der zitting een voor stel tot het aangaan van een 6 pet. geldleo- ning, groot nominaal tien millioen, tegen den koers van 98 pet. z.h. st. aangenomen, nadat eerst over dit punt een geheime zit ting was gehouden. Naar de Tel. verneemt, is de. toestand van den gepensionneerden luitenant-generaal J B. van Heutz, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, die in verband met zijn gezond heidstoestand te Montreux vertoeft, hoogst zorgelijk. In de Tweede Kamervergadering van Dinsdag a.s. zal de voorzitter mededeeling doen van het besluit der Centrale Afdeeling, om, behalve de reeds aangekondigde wets ontwerpen, ook nog o.a. dat tot verhooging van de Oorlogsbegrooting 1924 (wijziging in de officiersopleidingen), na de schorsing der openbare vergadering, in de afdeelingen te doen onderzoeken. (Corr. Bur.) Wijziging van eenige wetsbepalingen. Bij Kon. Besl. zijn eenige wijzigingen ge bracht in de wet op de Rijksverzekerings bank. Zoo zal het bestuur, hetwelk ingevolge het eerste lid van art 4 dier wet, dat tot nu toe uit drie leden bestond, voortaan uit ten hoog ste drie leden zijn samengesteld, zoodat met een geringer aantal zal kunnen worden vol staan. Verder is bepaald, dat de door de werkge versleden in de Raden van Arbeid gekozen leden van iederen Verzekeringsraad met hun plaatsvervangers, vier leden en vier plaats vervangende leden aanwijzen (tot nu toe was dit 2 en 2) van den Raad van Toezicht, die, ingevolge het bepaalde biljart. 11 der wet op de Rijksverzekeringsbank, op den toestand en het beheer dier bank toezicht uitoefent. schen te gaan studeeren, die studie nooit mag afraden. Wie echter een financieel gunstige positie zoekt, kieze geen biologie, wan} een ruime bezoldiging is er aan biologische betrekkingen nooit verbonden. Prof. Ernst Cohen, hoogleeraar in de che mie te Utrecht, laat een nadrukkelijk „be zint eer ge begint" hooren, nu wederom de jaarlijks terugkeerende periode is aangebro ken, waarin de eene helft van Nederland de andere examineert, en in tal van huisgezin nen de vraag aan de orde is „Zal mijn doch ter of zoon gaan studeeren en zoo ja, in welke wetenschap Ten opzichte van de chemie als studievak wil prof. Cohen een luid „Hands off" doen weerklinken en dat uit volle overtuiging. Niet alleen de prostitutie der chemie dooi de regeeringen der verschillende landen tij dens den wereldoorlog, maar ook de opkomst van chemische industrieën, heeft diepen in druk gemaakt op den leek. De meening, de chemie is het studievak der toekomst, heeft, naast andere oorzaken, een leger van jonge lieden naar onze universiteiten en de tech- jiische hoogeschool doen trekken, droomend van een gulden toekomst. Onze collegezalen en laboratoria zijn sindsdien meer dan over vol. Slechts van korten duur is de toestand geweest, waarbij door de industrie posities werden aangeboden, die de studenten onmid dellijk na het afsluiten hunner studie zouden kunnen aanvaarden. Hoe geheel anders is de thans heerschende toestand? Honderden en nogmaals honder den zijn in opleiding, terwijl nijverheid en onderwijs, keuringsdiensten en proefstations slechts een matig jaarlij ksch contingent eischen. In 't kort, de toekomst der thans studee renden is verre van rooskleurig. Zoo wordt dan allen, wien het aangaat, de raad gegeven Bezint eer ge begint, alvorens een weg in te slaan, die reeds thans voor zoovelen met diepe teleurstelling is geplaveid. Onlangs is meegedeeld, dat aan de kweek scholen voor onderwijzers geen parallel-klas sen meer mochten voorkomen. Dit werd zóó verstaan, dat in het vervolg niet meer leerlingen mochten worden aange nomen dan het maximum getal voor één fclaSSe Naar de Volkskrant verneemt, zullen voor het nieuwe schooljaar ook de bestaande parallel-klassen moeten verdwijnen, m.a.w. dat leerlingen, die met September in de twee de, derde of vierde klas komen, zullen de in richting moeten verlaten voor zoover zij bo ven het maximum getal voor één klasse zijn. Onze gezant m de Vereenigde Staten Jhr. Mr. de Graeff, is benoemd tot eere-doctor in het Indische en internationaal recht van de Universiteit van Nieuw-Brunswijk. (New Jersey.) plotseling gekanteld en vatte vlam. Dc vlie genier en mecanicien kwamen in de vlam men om. Luit. Batelier was een van de meest be kende figuren uit de Fransche aviatiek. Hij was een beroemde oorlogsvlieger en gedeco reerd met het Legioen van Eer. Ook heett hij aan talrijke wedstrijden deelgenomen, waarbij hij vele overwinningen wist te boe ken. Twee dooden. Een watervliegtuig stortte in de nabijheid van Venetië naar beneden. Beide inzittenden werden gedood. Uit Bangkok wordt gemeld dat de Engel- sche wereldvliegers onder leiding van Mas- iaren aldaar zijn aangekomen. De wereldvlieger Mac, Laren is teTavvij aangekomen. - Men schrijft ons Er zijn tal van pelgrims, die er last mede hebben om een bewijs van Nederlander schap met portret te verkrijgen op het stad huis of gemeentesecretarie, indien ze zeggen zulks noodig te hebben om naar Lourdes te gaan. De ambtenaars beweren dan gewoonlijk, dat men in alle geval voor Frankrijk een pas poort noodig heeft. Zij vergissen zich echter. Door eene bij zondere vergunning, toegestaan telekn jare, aan onze pelgrims door de Fransche Regee ring, is het voor hen niet noodig een paspoort te hebben, maar is een bewijs van Nederlan derschap met portret, voldoende voor die pelgrims, die met „Roomsch Nederland" op 11 Augustus a.s. naar Lourdes gaan. Verdere inlichtingen verstrekt Pastoor Verbunt te Zeeuwsch-Clinge. De studie in biologie en scheikunde. De Nederlandsche Organisatie van Na tuurfilosofische en Technische faculteiten maakt twee mededeelingen bekend van de Utrechtsche hoogleeraren Went en Cohen over de vooruitzichten van hen, die in biolo gie en scheikunde studeeren. Próf. Went, hoogleeraar in de botane aan de Rijksuniversiteit schrijft o.a. Ongeveer 25 jaar geleden heeft Hugo de Vries gewaarschuwd voor de studie in de Plant- en Dierkunde. Het aantal biologen was zijns inziens te groot voor het aantal betrekkingen. Deze waarschuwing heeft in dertijd tengevolge gehad, dat het aantal stu deerenden in de plant- en dierkunde zeer gering werd, zoodat de schaal naar de andere zijde oversloeg dientengevolge konden ja renlang de biologische betrekkingen niet met voldoende krachten bezet worden, of men werd genoodzaakt deze betrekkingen door vreemdelingen te laten vervullen. Die toestand is thans voorbij en daartegen over dreigt men nu weer in het andere uiter ste te vervallen, daar het aantal studeerende biologen met het oog op het aantal betrek kingen te groot is. Men kan dit op de volgende wijze bereke nen Aan de Nederlandsche Universitei ten, Hoogescholen, Proefstations, Dieren tuinen, Visscherijinspecties, enz. zijn onge veer 70 biologen verbonden. In de Neder landsche koloniën zijn ongeveer 60 biologen werkzaam. Aan de Gymnasia en Hoogere Burgerscholen vindt men 190 leeraren in de plant- en dierkunde. Dit maakt samen een totaal van 320 biologen, die een betrekking bekleeden, hetzij in Nederland of in de ko loniën. Nemen wij nog enkelen daarbij, die een buitenlandsche betrekking hebben of die een meer practischen werkkring gevonden hebben, dan zouden wij kunnen zeggen, dat 330 Nederlandsche biologen een werkkring hebben gevonden. De ervaring te Utrecht heeft reeds een aantal jaren geleerd, dat van degenen, die hun studie in de plant- en dierkunde beginnen, slechts de kleinste helft het zoover brengt, dat ze ten slotte een biologischen werkkring kunnen bekleeden. Vooral van de meisjes studenten vallen velen af, tengevolge van hu welijk. Wil men dus voldoende personen be schikbaarstellen voor de botanische betrek kingen dan zal het aantal studeerenden in de biologie aan de Nederlandsche Universitei ten zeker plm. 200 moeten bedragen. En wil men bij het open komen van een betrekking eenige keus hebben tusschen sollicitanten dan zal het aantal studeerenden dus zeker grooter moeten zijn dan 200. Hieruit volgt, dat het aantal studenten in de plant- en dierkunde aan de Nederlandsche Universiteiten op het oogenblik iets te groot is, daar te Utrecht alleen al 150 studenten in deze vakken te vinden zijn. Aan den anderen kant volgt uit hetgeen hier meegedeeld werd zeker ook wel, dat men aan bekwame jonge lieden, die met liefde voor de biologie wen- Beklaagde tot acht jaar veroordeeld. De rechtbank te Maastricht veroordeelde de Wever te Schimmert, beschuldigd van moord op zijn vrouw aldaar tot acht jaar ge vangenisstraf. De eisch was levenslang. De rechtbank had zich vereeniga met het rapport der psychiaters, die beklaagde slechts gedeeltelijk toerekenbaar hebben verklaard. Het Arnhemsche arrest vernietigd. De Hooge Raad heeft ambtshalve vernie tigd het arrest van het Gerechtshof te Arn hem waarbij mevrouw C. P. DesmetDe Wert, wegens medeplichtigheid aan poging tot moord op haar echtgenoot, was veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. De uitspraak van den Hoogen Raad wordt gegrond op de overweging, dat art. 391 Wetb. v. Strafvordering geschonken was, doordat het Hof een oordeel van deskundigen, dat niet met bewijzen was gestaafd, tot het zijne had gemaakt en mede op een dergelijk oor deel recht had gedaan. De zaak werd verwe zen naar het gerechtshof te Amsterdam. Naar de Msb. verneemt zal Vrijdag a.s. aan de Universiteit te Groningen de pro motie plaats hebben van pater B. W. Speek man S.J. tot dokter in de Duitsche taal en letterkunde op een proefschrift over Stephana Schwertner, den roman van Enrica von Handel-Mezzetti. Pater Speekman is leeraar aan het Canisius- college te Nijmegen. Uitspraak doende in 'n arbeidsgeschil in het veenbedrijf te Vinkeveen (prov. Utrecht) heeft, naar de „Stand." meldt, de Rijksbe middelaar, de heer Van IJsselsteyn, de loo nen van de arbeiders 5 pCt. lager gesteld dan in 1923. De electrificatie van de tramlijn Zeist Amersfoort zal niet op 1 Juli, zooals het plan was, doch op 15 Juli a.s. voltooid zijn, aan sluitend op het gedeelte ZeistRijsenburg, hetgeen dan ook gereed is. ERNSTIG VLIEGONGELUK IN FRANKRIJK. UitParijs wordt gemeld; De luit.-vliegenier Batelier, een bekend Fransch vlieger, die mededong naar de coupe Michelin, is heden op droevige wijze ver ongelukt. Hij vertrok Zaterdagmorgen om half vijf van liet vliegkamp Bourget. doch landde om onbekende redenen te St. Quen- tin-Chalais. Bij deze landing is zijn vliegtuig ROTTERDAM, 30 Juni. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 302 vette runderen, 309 vette kalveren, 308 schapen of lammeren, 1246 varkens, De prijzen waren als volgt koeien le kw. 115122ct., 2e kw. 110105 ct., 3e kw. 9585 ct., ossen le kw. 110115 ct., 2e kw. 10095 ct., 3e kw. 9080 ct., kalve ren le kw. 150165 ct., 2e kw. 130110 ct., 3e kw. 10085 ct. schapen 9095 ct., 2e kw. 8075 ct., 3e kw. 7060 ct. lammeren 95110 ct., varkens le kw. 5860 ct., 2e kw. 5653 ct., 3e kw. 50—48 ct., licht soort 5458 ct., alles per K.G. Vet vee en vette kalveren met iets beteren handel dan vorige week en enkele prima beesten iets boven noteering. Schapen en lammeren redelijk verhandeld. Varkens met redelijken handel en iets vastere prijzen. Zaden.' Mosterdzaad bruin f 6570, geel f 3033, blauw maanzaad f 3032, karwei- zaad f 46—48, kanariezaad f 2123. Aardappelen. Westlandsche zand 1316 ct., dito klei 1013 ct., dito poters 912 ct., Duke of York 1013 ct. per K.G. Vlas. Aangevoerd 4700 K.G. blauw f 1.40 —1.75, 6720 K.G. Hoil. geel f 1.35—1.80 3000 K.G. Groningsch f 1.401.75. Ajuin. Malta. Aanvoer ca. 3000 K.G. prijs f 44.25 per 50 K.G. incl. baal. Eieren.Overmaasche en Zeeuwsche f 6 —7%. AMSTERDAM, 30 Juni. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Noord- Holl. muizen 8.05—9.10, kleine muizen 5.255.60 per hl. Hillegommer Zandaard- appelen muizen 3.50 per kist van 30 kg Westlandsche ronde 9.10, Westlandsche muizen 7.708.40, West. kleine muizen 5.60, Drentsche Eigenheimers 1 per hl Zomer Malta-aardappelen 2223 per 100kg AMSTERDAM, 30 Juni. Vee. Ter markt waren aangevoerd 318 vette koeien, prijzen le qua!, 1.26—1.38, 2e qual. f 1.10—1.20, 3e qual. ƒ0.901,10 per kg 100 melk- en kaifkoeien 350525 p. st.; 102 vette kalve ren 2e qual. 0.780.83, 3e qual. 0.70 0.78 per kg. 84 nuchtere kalveren, 15—26, 37 schapen, 5060, 35 lammeren, 3848 per st,, 659 vette varkens, Hoil. le qual, 0.70—0.7'2, 2e quai. 0.68—0.70, 3e qual. 0.660.68; Overz. en Geld. le qual. 0.70—0.72, 2e qual. 0.08—0.70, per kg 109 paarden 150300 per st. AMSTERDAM, 30 Juni. Boter. (Cen trale Botermijn). Prijzen: hoogste f 1.98, midden f 1.87, laagste f 1.75. Binnen!. Granen. (Boerennoteering.) Tar we oude f 13, haver f 910, duiveboonen f 13—14 per 100 kg. AMERONGEN, 28 Juni. Alhier is de boschbessenpluk begonnen. Men besteedt 45 c. p. kg. APELDOORN, 30 Juni. Eieren. Aan voer 110.000 stuks, prijzen f 7.258.25, ge middeld f 8. Handel gewoon. AXEL, 28 Juni. Granen. Prijzen waren voor tarwe f 13, rogge f 9.25, haver f 10. BOVENKARSPEL(Station), 28 Juni. Aardappelen Ninetyfold f 5.20, Schotse f 5.105.60, kleine f 3.204.10, ronde f 6.10 6.70 per b. Aanvoer 15,740 b. Bloemkool le s. f 10.7518.50, 2e s. f 5.50—10.21, 3e s. f 2.703.75 p. 100 st. Aanvoer 15.365 st. Wortelen f 6.406.80 p. 100 bos. Aanvoer 120 bos. ELST (Bet.), 28 Juni. Fruit. Ter speciale kersenveiling waren de prijzen 1ste kersen 3040 c., roode kersen 1926 c., 1ste aard beien 20—43 c., 2de soort 1017 c., roode bessen 5570 c., kruisbessen 910 c., alles per kg. WIJK BIJ DUURSTEDE, 28 Juni. Ter veiling besteedde men voor Meikersen 37 45 c., rood 18—27 c. per kg. AMSTERDAM, 30 Juni. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong Koene.) Meikersen I 0.32—0.38, idem II 0.18— 0.26 per kg, aardbeien 0.751.10 per slof,- idem 0.07—0.11 per pot, idem 0.24—0.30 per kg. druiven 1.101.30, aalbessen 0.60 0.85 per half kg, perzikken ƒ0.140.42 per stuk, bloemkool 0.120.20 per stuk, spercieboonen 0.350.45, snijboónen 0.36 0.48 per half kg, komkommers 0.0815 per stuk, peen 1114, rabarber 58, sla 1.401.90 per 100, peulen ƒ0.140.24, doppers 0.140.24 per kg, tomaten 0.30 0.45 per half kg, asperges dik wit 0.750.90 dun wit 0.250.30, dik blauw 0.440.55, Chalotten 0.060.08 bos, Westl. nieuwe aardappelen 11.5012.50, drielingen 9.60 11.90, Noord-Holl. nieuwe aardappelen 11.5012.50, drielingen 9.5010.80 per 100 kg. Bloemen. Rozen. Hadley 47, Sun burst 2.505, Ophelia 2.504, Golden ophelia 3—6, keizerin 24.50, jhr. Mook 24.25 per 100 stuks, kelken lelies 0.12 0.19 per kelk. Calla's 0.200.28 per stuk, Amer. anjers 58, dubb. violieren 1.50 4 per 100 stuks. Potplanten. Hortensia's ƒ0.301, Coleus ƒ0.310.37, geraniums 1014, Fuchsia's/ 1117, Plymosa'sJ 6 9. Exfordia's 78 per 100 stuks. Tiel, 30 Juni. (Weekmarkt.) Op de graan markt was heden de handel van weinig be- teèkenis, zoodat de noteering weinig veran dering onderging. Tarwe 13.50, gerst 6.507, haver 4.503.75, gele erwten 12.50—14.50, alles per hl. Varkens. Op de varkensmarkt waren heden aangevoerd 471 biggen en 88 varkens. Markt prijshoudend. Varkens 1575, biggen 5— 14. Vee. Geen aanvoer. Boter. Aanvoer 30 kg prijs hooger 2 2.20. Eieren. De aanvoer was gelijk aan dien der vorige week, 65.000 stuks. Prijs bij vlug gen handel hooger ,68 c. per stuk. WINSCHOTEN, 30 Juni. Weekmarkt. Ter markt waren aangevoerd 253 varkens, 81 schapen en 7 geiten. Prijzen zesweeksche biggen 712 loopvarkens 1424 oude varkens 5070 drachtige varkens 40 80 vette varkens 2527 ct. Londensche varkens 2425 dt.zouters ,32527 ct., alles per halve kg.melkschapen 3340 vette schapen 40—50 weideschapen 22— 28, vette lammeren 2834 weidelam- meren 1622 greiten 1317. Belangrijk lager waren tweede soort drach tige varkens, de beste soort melkschapen en vette lammeren iets lager noteerden loop varkens, Londensche varkens, zouters en geiten, terwijl in één doen waren biggen, oude varkens en vette schapen. Alleen voor vette varkens konden ietwat hoogere prijzen worden bedongen. De handel was gedrukt door de lagere, prijzen over bijna de geheele linie. ALKMAAR, 30 Juni. Vee. Aangevoerd waren 52 koeien 300525, 14 vette kalve ren 70170, id. per kg 1301.50, 26 nuchtere id. 12—32, 594 vette varkens per kg ƒ0.56—0.64. BOVENKARSPEL (Station), 30 Juni. Aardappelen Koks, Due en Ninety gold 5.105.75, Schotsche 4.855.75, kleine 34, ronde 6.556.70 per baal, aanvoer 16.550 b. Bloemkool le s. 16.7522.50, 2c s. 9.25—15, 3e s. 3—4 per 100 st., aanvoer 8380 st. EDE, 30 Juni. Eieren. Aanvoer 110.000 stuks. Prijzen 78.50. ELST (Bet.), 30 Juni. Fruit. Ter speciale ochtendveiling waren de prijzen voor 1ste kersen 3241, roode kersen 24-31, 1ste aardbeien 3346, roode bessen 5565 ct., alles per kg. Aanvoer 29.215 kg kersen. ENKHUIZEN, 30 Juni. (Marktvereeni- ging voor Enkhuizen en Omstreken). Aard appelen Schotsche muizen 56.40, mid- delprijs 5.50 kleine Schotsche 3.50 3.90, middelprijs ƒ3.60 alles per baal (100 pond). GELDERMALSEN. 30 Juni. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken besteedde men heden voor: Mei kersen, rijp, 4045 ct.; id. rood, 2034 ct.; id. extra, 4760 ct.; zwarte kersen, rijp 3841 ct.; Spaansche kersen 14—17% ct-5 morellen 42 ct.; aardbeien 3133 ct. alles per k GORINCHEM, 30 Juni.-Vee. Te; markt waren aangevoerd 126 koeien, 93 over- loopers, 7 nuchtere kalveren, 14 lammeren, 561 biggen. Men besteedde voor kaifkoeien f 300 400, melkkoeien f 225—350, kalfvaarzen f 225350, guste vaarzen f 180240, pin ken f 120—150, nuchtere kalveren fok f 2030, idem export f 10—16, lammeren f 1524, overloopers f 2030, biggen f 6 —12. Boter f 1.151.20 per k KAMPEN, 30 Juni. (Weekmarkt). Eieren (20.000) f 7.50—8.50 per 100 st. Boter f 22.10 per kg. Kippen f 0.40 1.50. Russchen matten per rol f (gun). NIJMEGEN, 30 juni. Varkens. Aan voer 120 vette varkens per kg 2730 ct., 1046 biggen f 612. Vee. 42 Vette koeien 57-64 ct., 10 vette kalveren f 42—48 ct. per kg; 148 nuchtere kalveren f 1124 per stuk. Eieren. Aanvoer 170.000; f 78. TIEL, 30 Juni. Fruit (Veiling ons Be lang). Meikersen 3038 c., do. 2e qual. 18—20 c., rood 16—20 c„ volgers 20 c„ aardbeien 36 c., alles per kg. (Veiling Tielsche Veilingsvereeniging.) Mei kersen 3443 c., rood 1523 c., zwarte kersen 3038 c., aardbeien 38 c., kruisbes sen 9 c., aardappelen 1115 c., alles per kg. (Veiling Tie! en Omstreken.) Meikersen 3448 c., rood 2231 c., kruisbessen 8—12 c., aardbeien 22—29 c., alles per kg. TEXEL, 30 Juni. Texelsche Eierenveiling. Aangevoerd 23900 kip ieren. Hoogste prijs 8.20, laagstt prijs 6.60 per 100 stuks; 1400 eendeicren, hoogste prijs 6.10, laag ste prijs 5.50. BODEGRAVEN, 30 Juni. Aangevoerd 123 wagens, 6435 stuks, wegende 32175 Kg. Prijs; le soort 4652, 2e soort 40—45; gestempelde f 5258. Handel vlug. BODEEGRAVEN, 1 Juli. Kaas. Aange voerd 441 p.; 21067 st. Eerste kw. .1 3862; tweede kw. 5055; zwaardere Rijksmerk 64; met rijksmerk 4859. Handel vlug. ENKHUIZEN, 29 Juni. In de afgeloopen week kwam er in 't Noordelijk bekken der Zuiderzee eene aanmerkelijke verbetering in de ansjovisvangst. Ofschoon er door weinig vaartuigen (per dag hoogstens 25) meer werd gevischt, bedroeg de aanvoer 10.523 kg. of 657.700 stuks nettenansjovis, prijs 48—54% ct. per kg. Door Noordzeevaartuigen werd aangevoerd 2600 pond schol, prijs f 19.75—14.85 per 50 kg. Met de botvisscherij wordt het beter, maar de hooge bedrijfskosten zijn oorzaatdat deze visscherij zich nog niet meer uitbreidt. De vangst bedroeg 1000 pond hoekbot, prijs f 22—23.85 per 100 pond. Binnenschol was hoog in prijs f 19.2012.65 per 100 pond, maar de vangst was nog gering, totaal slechts 200 pond. KRALINGSCHEVEER, 28 Juni. Ter markt waren aangevoerd 2 groote zomer- zalinen f 2—2.50. 90 kleine zomerzalnen f 1.40—1.80, 1 St. Jacobzalm f 1.80, per kg- MEDEMBLIK, 28 Juni. De ansjovis vangst beliep hier heden door 27 vaartuigen 2010 kg. prijs f 0.47—0.48 per kg. VOLENDAM, 28 Juni. In het laatst der week was de aalvangst bevredigend. De kwakken brachten heden 40120 poad aal aan, prijs f 0.25—0.40 per pond. Gar nalen: prijs en aanvoer dezelfde. Kwakrot gold f 0.220.24 per pond. URK, 30 Juni. Door 54 vaartuigen zin hier j.l. Zaterdag aangevoerd 432 kg ansjo vis, prijs f 0.46 per kg; 1180 pond aal f 0.23 0.36 en 200 pond schol f 0.12 per pond. In de afgeloopen week zijn hier door tea hoogste 54 vaartuigen per dag aangevoerd 1181 kg. ansjovis f 0.510.46 per kg; 2665 pond aal f 0.230.47 en 925 pond binnen schol f 0.110.13 per pond. Een paar reeper; hadden nóg 2 tal haring, thans zoo heerlij 1 van smaak, doch bij warm weder niet geschiki voor de verzending; prijs f 4. per tal. Bot (90 pond) gold f 0.22—0.25 p. pond. De meeste kuilers brachten hun vangst te Volen- dam of elders aan. Ze besomden tot 50 gld. De uitkomsten der Noordzeevisscherij waren voor de Urker motorvloot minder dan in de voorafgaande week, hoewel het ook ditmaal zeer" gunstig weder was. Er waren botters, die voor meer en mooier visch 100150 gld. minder kregen dan toen. Veler besomming was deze week van 140 180 gld.; van een klein aantal tusschen 200 en 300 gld. de overzijde der vluchthaven door een schil cN wacht van de marine. De auto's en het brand- piquet van de marine waren spoedig ter plaatse en bewezen goede diensten. De stede lijke brandweer met stoom- en motorspuiten kwam niet zoo vroegtijdig en de slangen van de waterleiding sloten niet in de koppelingen, Toen alles gereed was, barstten de slangen.. Spoedig stond het fabrieksgebouw in lichten laaie. Loodsen en magazijnen brand den tot den grond af. Behalve een kantoor, woningen van de bazen en een ketenhuis is alles afgebrand. Tijdens den brand wist mei eenige vaten benzine in veiligheid te brengen, anders ware de ramp niet te overzien geweest en had ook de buurt uitbreidings-West gevaar geloop en. Er werkten slechts 50 arbeiders op deze scheepswerven. In langen tijd- zijn er geen nieuwe schepen gebouwd. Nu waren er twee schepen in reparatie, één op de helling en één voor den wal, die behouden zijn gebleven. De werf is buiten de stad ten westen van de vluchthaven en het Merwedekanaal gelegen. Door de geheele stad en in den verren omtrek was deze brand te zien. Omtrent het noodlottig auto-ongeluk tus schen Delden en Almelo, waarbij 2 men- schenlevens te betreuren zijn, vernemen we nader, dat het parket uit Almelo onmid dellijk ter plaatse een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk heeft ingesteld. De heer Formeyne, die bij de ramp omkwam, is afkomstig uit Tiel. Het gezelschap had een tennisfeestje in Hotel Carelshaven ge vierd. Over den braitd te Gorcum die MaandaS j.l. de fabrieksgebouwen, loodsen en magazij" nen van de groote scheepswerf „IJsselwerf in de asch legde, laten we nog eenige bij zonderheden volgenDe brand, die om 3 uur 's nachts uitbrak, werd opgemerkt aan Ontroerende hulde. Uit Boedapest wordt gemeld De hulde, die de Hongaarsche bevolking den Neder- landschen pleegouders bereidt, is werkelijk ontroerend. Vrijdag hebben de Hollanders de gebou wen van de Kinderschutzliga bezocht. Zij uitten zich bewonderend over de inrichtin gen. De directeur van de Liga, de heer Kun- rat Wilhelm Neugebauer, ontving de gasten met de woorden „Hier is de plaats waar de kinderen het woord „geschikt" voor den eer sten maal hooren, en wel geschikt, omiyar het sprookjesland Holland gestuurd te wor den." Mevrouw Bosch, de leidster van het Atn- sterdamsche Kindersteuncomite. antwoordde ontroerd op de dankwoorden van den direc teur „Ik schaam mij zooveel dankbetui gingen in ontvangst te moeten nemen voor hen die slechts uit plichtsgevoel ontsproten zijn. Onze kinderen lagen tijdens den wereldoorlog warm toegedekt in hun bed jes, omgeven door moederliefde en vader lijke zorgen. Uw kinderen hebben honger geleden en zijn weezen geworden. Ik ben ten zeerste ontroerd, want vanaf het tijd stip dat wij de grenzen van Hongarije over schreden hebben, straalt ons de liefde der Hongaren tegemoet." In den namiddag werd een scheepstochtjc naar Visegrad gemaakt. Het stoomschip Koningin Elisabeth was feestelijk met vlag gen en bloemen versierd. Muziek weerklonk en met stralende gezichten voeren de Hol landers denjgblauwen Donau op. Overai angs de oevers, waar het schip langs voer, klonken de juichkreten van het talrijke publiek. Hoeden gingen de hoogte in. „Lang leve de Hollanders" werd er geroepen. Te Visegrad werden de Hollanders werder op feestelijke wijze ontvangen. De dames moes ten bloemen in ontvangst nemen. van d© voor ons land belangrijkste stations. DAGELIJKS Nieuwsberichten (Vas Dias) Amsterdam P. C- F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15— 8,30 v.ra.; 10—10.12 v.m.; 11.30—11.55 v.m, 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,30—1.4522.15—2,30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v,m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds 3.20—5.20 n.m,, dames half uurtje, 5.50 kinderuurtje, 7,5010.50 (of later) con cert, opera of Popul. avond. Tijdseinen 7.20 en 9.50 n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jaz- band) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M, New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M Radio Paris S, F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito tc 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. dooi Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event, afgewissek door chansons of causcriën. Eiffeitoren F, L. 2600 M. 7 en IJ uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m, Beursverslag 6.307.15 n.m. concert, 11.2011,25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T, 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert. Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—6.20 n.m. en 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A, V. 1100 M. 5.1? a.m. Weerbericht. Königswusterhausen L. P. 4000 M. 1,20 v.m.6 n.m, berichten (ongeregeld) Haandag en Vrijdag 8.20—9.20 n.m. concert op 2700 M. Zondag alleen 11,20 v.m. 120 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Dinsdag en Donderdag concert 8.209,20 nu. PROGRAMMA. Dinsdag 1 Juli, 8—10 u., Laborat. Heusseil, den Haag, 1050 M. Concert of Instru- nnnt soli. Woensdag 2 Juli, 810 u„ Smith Hoog hoidl, Amsterdam, 1050 M. Concert met verschillende medewerking van de hee- rer C. J. en II. P. Hardenböl, (respect, viool en piano). De nos. worden vooraf aange kondigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 4