UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. OVERVEEN. ZANDVOORT. SCHOTEN. VELSEN. VELSEROOR IJMUIDEN. HAARLEMMERLIEDE HALFWEG. HAARLEMMERMEER. SPORT EN WEDSTRIJDEN GEMENGD NIEUWS. Inbraak te Eindhoven. Boschbessenpluk. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegf het óns, Terscmalia. Met ingang van 7 Juli a.s., wordt den jongeljng bij den telegraafdienst A. Iking, wegens reorganisatie ten postkan tore alhier, overgeplaatst als adjunct brievenbesteller te Haarlem, Bedevaart. De Vereeniging voor Gees telijke Belangen, onderafdeeling van den R. K. Volksbond alhier, hield Zondag haar jaarlijksche bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heilo. Ruim honderd personen namen hieraan deel, waarvan 70 per fiets en de overigen per auto, gezorgd hadden op tijd aldaar present te zijn. De Zeereerw. Heer Bont, professor van het Seminarie Hageveld, had de geestelijke leiding op zich genomen, en de heer W, J. P. Jansen was evenals vorige jai^n zoo wel willend om het orgel te bespelen en de ge- zangen daarbij uit te voeren, zoodat om 9 u. een plechtig gezongen H. Mis kon worden opgedragen, waaronder de leden allen ter H. Tafel naderden. Daarna hield de Zeer Eerw. Heer Bont een feestpredikatie, waarop de leden tot de devotie van O, L. Vrouw ter Nood op treffende wijze warden aangespoord om door haar krachtige voorspraak Gods Zegen af te smeken. Door de leden was het bestuur dit jaar in staat gesteld, om een devotiekaars te beko men, welke, na gewijd 'te zijn, ontstoken werd en veel tot stichting bijdroeg. In de kapel neemt hij een eere-plaats in. Na het ontbijt werden de verdere oefenin gen met Godsvrucht bijgewoond en werd de trugtocht op dezelfde wijze als bij het komen ondernomen, waarbij de fietsers met den sterken tegenwind te kampen hadden. Alles verliep echter zeer ordelijk en is het voor de afdeeling Overveen een in alle op zichten schitterende dag geweest. GEMEENTERAADSVERGADERING. Maandagavond kwam de Raad dezer ge meente ten raad'huize voor een spoed- eischende vergadering bijeen. Voorzitter is burgemeester J. Beeckman Afwezig zijn mevr. Weenink en de heer Geerts. Van acht uur tot kwart over negen is de raad in geheime zitting. Als eenig punt vermeldde de agenda: Eenige wijzigingen in verband met de gewijzigde L. 0,-wet. In verband met de benoeming van den heer J. W. Werkhoven tot hoofd van school D, en de wijziging van de L. 0.- we't, die 1 Juli 1924 in werking zal treden, stellen B. en W. den raad voor den heer A. Hofstra, onderwijzer aan school D, met in gang van 30 Juni 1924 over te plaatsen naar school C. En den heer G. van Beek, onder wijzer aan school A, met ingang van dien datum over te plaatsen naar school D. De VOORZITTER doet voorlezing van een gunstig advies van den inspecteur van het L. O. Zonder stemming of discussie wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Wethouder MOLENAAR zegt dank voor de medewerking van den Ned. Bond van Onderwijzers. Dc heer BRAMSON wil daarom meer voeling houden met dezen bond. De vergadering wordt dan gesloten. Statuten. De „Staatscourant" bevat de tatuten van Anth Bakels' Bazar, alhier: Burgerlijke Stand. Geboren: z, van w. S. Sraink-Surendonk. d. van M. C, Smelik-Hesscls. d. van C. M. in 't Hout- Lohmann. z, van G. J. Bosch-Cramer. d. van H. van Egmond-van der Graaf. z. van L, Kloos-van der Horst. d. van J. S, Heermans-Visser. z. van J. Rente- naar-Vollebregt. Ondertrouwd: A. G. Jaeger en N. Kröber. J. P. Tames en J. Merts. W. Jonkhof en G. Boogaard. K. D. Veen 'en F. van Essen. Getrouwd: N. P. C. Heijblok met J. Klijn. 'Overleden: G. J. Cramer, 43 j„ echtge- nootc van C, J. Bosch. A, E. Heupper- man, 61 j., weduwe van J. S. Visser. Goed afgeloopen. Een zoon van den \TCer 7an was bondag aan 't zeilen in het Noordzeekanaal. Opeens sloeg de kleine boot door den feilen wind om en geraakte an H. te water. Hij kon echter zwemmen en wist op de omgeslagen boot te klauteren, vanwaar hij door het personeel der stoom- pont gered werd. Hard rijden. Er zijn weer verschillende processen-verbaal opgemaakt terzake van het overtreden der verordening op de maxi mum-snelheid tegen bestuurders rijtuigen. Vechtpartij. In den nacht ip Zondag werd politie-assistent' door de vrouw van M. aan den alhier, wier man gewond thuis w; Bij onderzoek bleek dat M. op handeld was door zekeren B., e\| hier. Dc mishandelde wenschte n ces-verbaal zou worden opgemaa. deze zaak zal vanwege den comrj politie ambtshalve tot vervol overgegaan. Benoeming. - Tot tijdelijke or aan school D. alhier, is benoemd Hissink, alhier. Schaakwedstrijd. Door het dezen winter den zoo welgeslaag wedstrijd organiseerde, is thans daagschc wedstrijd uitgeschrevei» Zondag 20 Juli a.s. in dc luncN hoven. Gespeeld wordt in gro' personen, terwijl voor elke groe zen worden beschikbaar gestelc Dc aanmelding kan geschieden de lunchroom en bij de heeren en A. v. d. Vlerk. Mooi succes. Op het Zoncl" mervecr gehouden muziekconcod dc Harmonie „Kunst na Arbeid recteur de heer Amse te Velsen, prijs in de 3e afdeeling. De ver slaat nog maar een jaar en mocsf op dezen wedstrijd 5 harer leden missen, waaronder nog wel de solo-clarinettist. Brieven Binnenland: f. Mevr. van Keulen, Amsterdam; 2. A. Löwenberg, Nijmegen. 3. Raad van Beroep, Rotterdam. Briefkaarten Binnenland. Enny en Dick Stock, Rotterdam. 5. Idem, idem. 6. A. Hendriksma, Amsterdam. 7. Wed. de Vries, idem. 8. Mej. R. v. 't Oever, Den Haag. 9. C. Dekker, Egmond aan Zee. Brieven Buitenland. 10. Dagny Christensen, Seuding. Een onderzoek inzake de stoomtrawler rïilda IJ. M. 151. De Raad voor de Scheep vaart heeft onderzoek gedaan naar de oor zaak van het over den grond schuren op dc Noorderhaaksgronden van den stoom- treiler Hilda IJ. M. 151 op 24 Mei j.l. Het stalen stoomschip meet 163 bruto register- ton. Reeedrij is S. J. Groen te IJmuiden. Dc voorzitter deelde bij den aanvang van iet verhoor den schipper G. mede, dat het onderzoek ook zou loopen ov?r de vraag of het ongeval ook te wijten' is aan een daad van nalatigheid van den schipper. De schipper maakte zijn eerste reis aan boord van de Hilda. Hij voer reeds tien jaar als schipper. De schipper had vastgesteld, op dc reis van Borcum naar Terschelling, dat zijn kompas een halven streek afwijking had. Daar bleef hij op rekenen, toen hij van de Terschellinger Bank naar de Haaksgronden voer. Om halfacht 's avonds was 35 mijl van Terschellinger Bank afgelegd, stuurde Z.W. ten Zuiden. De schipper loodde toen éénmaal en loodde 14'A vaam. Hij liet toen wat insturen omdat hij dacht binnen het vuurschip de Haaks te zijn. Bij achten kwam dc schipper op de brug en hoorde toen dat de stuurman een mast vooruit had gezien. Die mast zag dc schip per over bakboord achterlijker dan- dwars. Onmiddellijk daarop schuurde het schip, maar kwam niet vast en verloor zijn vaart ook nief. De schipper is van oordeel, dat hij te veel op de halve streek afwijking had ver trouwd. Gehoord wordt nog de stuurman, die o.a. zegt dat hij de mast twee streken over stuurboord zag. Het verschil in zien van den mast van schipper en stuurman ver klaren zij beiden doordat toen hij de mast zag, onmiddellijk stuurboord uit stuurde, in het algemeen in Westelijke richting. De Inspecteur voor de Scheepvaart neemt aan dat de schipper verkeerde conclusies heeft getrokken uit z'n kompas-afwijking en ook uit de plaats, waar hij meende te zijn. De Raad zal later uitspraak doen. Gemeenteraad. Zaterdagmorgen verga derde de raad onder voorzitterschap van den burgemeester den heer L. H. Simons. Aanwezig alle leden. De notulen worden vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat de burgemeester benoemd is tot waarnemend secretaris van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Hij legt de vereischte eeden af. Aanvulling van de verordening op de hef fing van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Goedgekeurd en aangevuld volgens B. en W.'s voorstel. Aangaan geldleening ad 11.000 voor aanschaffing automobiel-motorspuit tegen een rente van ten hoogste 514 pet. 's jaars. Goedgekeurd. Buitengewone aflossing op de geldleening, oorspronkelijk groot 375.000. Overeenkomstig B. en W.'s voorstel be sloten. Wijziging gemeente-begrooting, dienst 1924. Goedgekeurd, Adres Ned. R.-K. Politiebond „St. Mi chael" om subsidie. Op voorstel van B. en W. afwijzend be schikt. Adres van het bestuur van de afd. Half wegZwanenburg van „Volksonderwijs" om vergunning tot het plaatsen van een boeken kast in een der lokalen van de Openbare School. Op dit verzoek wordt goedgunstig be schikt. Wijziging raadsbesluit d.d. 29 Maart 1924, houdende vergunning aan het P.E.N. tot het leggen van een kabel in den berm van den Schalkwijkerweg. Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot overname van straten, toebehoorende aan dc Burgerlijke Maatschappij „Houtrijk en Polanen" te Haarlem; herbestrating van die straten en intrekking raadsbesluit d.d. 9 Augustus 1910. Aangenomen. Vaststelling 2de oorspronkelijke kohier bedrijfsbelasting. Vastgesteld. Herstelling toren te Spaarnwoude. B. en W. doen het voorstel over te gaan tot restauratie van den toren, welke herstel ling geraamd wordt op 1200 en om dc Rijkssubsidie irr dezen ad 500 te aanvaar den. Na eenige bespreking aangenomen. Een verzoek van de woningbouwvereni ging „Zwanenburg" om een voorschot van 2500 wordt ingewilligd. Een renteloos voorschot zal verstrekt worden. Een verordening tot wijziging van de ver ordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch wordt vastgesteld. B. en W. stellen voor een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Haarlem, be treffende toelating van kinderen uit deze gemeente op de inrichtingen van M. O. en voorbereidend Hooger Onderwijs te Haar lem en tot het verleenen van een bijdrage over het jaar 1923'24, De voorzitter licht het voorstel toe, dat wordt aangenomen. Eenige rooilijnen worden vastgesteld. Bij dc rondvraag vraagt de heer Stokman inlichtingen omtrent de verhooging van schoolgelden. Dc voorzitter zegt een onderzoek toe. Na eenige bespreking wordt de vergade ring gesloten. Meeting. De Geheelonthoudersvereeni- ging „Door overtuiging sterk", te Zwanen burg, zal op Zaterdagmiddag 26 Juli a.s., op het voetbalterrein van de vereeniging „Halfweg Vooruit", aan den IJweg, aldaar, een meeting houden. Vooraf en na afloop zal door het dorp een rondgang worden gemaakt met muziek en ontplooide banieren. Onderwijs. Mej. M. B. Boom, te Bent veld en de heer A, Visser, te Schoten, zijn benoemd resp. tot onderwijzeres en on derwijzer aan de bijzondere school aan den Sloterweg, te Nieuw-Vennep, hoofd de heer A. Uittenbroek. Bootreisje, Door de Chr. Zangvereni gingen te Hoofddorp, Nieuw-Vennep en Oudewetering is Donderdag een gezamen lijk bootreisje gemaakt naar Alkmaar en Bergen, Ook de kinderen met het onderwijzend personeel van de Cmr. Uuoschool, te Hoofd dorp, maakten dezer dagen een reisje naar Bergen aan Zee, Ernstig gekneusd. Tijdens een voet balmatch te Hoofddorp, tusschen dc vereni gingen Hoofddorp I en Spaarndam, kwamen Zondag een tweetal spelers zoodanig met elkaar in botsing, dat een hunner, een jon gen uit Spaarndam, zóó ernstig aan een zij ner beenen werd gekneusd, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Personalia. Door mej. E. van Wijnen, onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 7, aan den Bennebroekerweg, alhier, is met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag uit hare betrekking aangevraagd. Ziekteverlof. Aan den heer A. Kroes, hoofd van de openbare lagere school no. 6, te Abbenes, is door B. en W. een ziekte verlof verleend ingaande 30 Juni 1924. Hondenbelasting. In de laatstgehouden raadsvergadering is het kohier vastgesteld voor de hondenbelasting over het jaar 1924. Op dit kohier komen niet minder dan 1654 personen voor, die met elkaar voor het ge not van hun lieve en trouwe viervoeters aan de gemeentekas zullen hebben te be talen de som van 4887. En dan- beweerde een gemeenteraadslid onlangs nog wel, dat men in de Meer bijna over de honden doodvalt en dat hij er aan twijfelde of nog niet zoo nu en dan een hondje werd gehouden, waarvoor de ver schuldigde 3 of 1.50 niet wordt betaald. Het zal wel niet juist zijn, dat er veel honden loopen, die de eigenaars niet hebben opgegeven. Maar wel is ons bij onderzoek gebleken, dat vele eigenaren erg traag zijn met het betalen van deze hondenbelasting. Dit komt voornamelijk voort uit nonchalance en slor digheid. In vroeger jaren moest de gemeentebelas ting naar het inkomen (hoofdelijke omslag) belaald worden bij den gemeente-ontvanger, te Hoofddorp en dan was het gewoonte en ook een kleine moeite om zijn gulden of iets meer te offeren voor zijn hondje. Nu is dit heelemaal anders.Vele gemeente naren hebben den gang naar den gemeente ontvanger verleerd; zij hebben er niets meer te maken. De polderlasten kan men op het polderhuis vereffenen; de rijksinkomsten belasting, grondlasten en personeele belas ting brengt men bij den rijksontvanger. Het schoolgeld nemen onze kinderen mee naar den schoolmeester en alleen de belasting voor de honden moet nog in het kantoor gebouw naast het raadhuis worden betaald. Verklaarbaar en begrijpelijk is het, dat men voor zoo'n luttel bedrag niet graag een aparte reis gaat maken en groot is het ge vaar dat men dit biljet vergeet, als men op een Donderdag in Hoofddorp „zaken gaat doen". Daarom is hel allicht goed te melden, dat de gemeente-deurwaarder van plan is deze wanbetalers te gaan vervolgen. En het is goed met zoo'n heerschap niet te spotten; elk bezoek, waarmee hij zijn vrienden ver- eerst, kost geld en bij wordt voortdurend duurder. Het is een algemeen menschelijk verschijn sel dat, wie in den avond zonder licht rijdt op zijn rijwiel of door de bebouwde kom van ons dorp niet zijn auto veel te snel rijdt en deswege door dc politie wordt be keurd, meer of minder uit zijn humeur raakt en zich boos pleegt te maken; niet op zich zelf, maar op wie hem attent maakte op de begane fout. Zoo gebeurt het ook, dat iemand zijn be lasting niet op tijd betaalt en een waar schuwing ontvangt, waarvoor kosten ver schuldigd zijn en dan zich druk maakt over de betaling daarvan. Ten einde nu aan dergelijke gevoeligheden zooveel mogelijk tegemoet te komen, heeft de gemeente-ontvanger alhier aan de ver schillende vergeetachtigen een kostelooze herinnering gestuurd, in de hoop dat deze onverplichte herinnering het gewenschte ge volg zal hebben. Burg. Stand van 2730 Juni. Geboren:- Hendrik, z, van J. Moolhuizen en A. Schulp. Johannes Cornells, z. van G. Biemans en A. M. Granneman. Dirk, z. van T. van de Pouppe en C. C. Meijer. Cornelia, d, van J. van Gellekom en R. Bouwers. Joanna, d. van A. Sneeuw en T. Peperkoorn. Johanna, d. van M. Kolff en J. Vroege. Helena, d. van C. de Rijk en J. v. d. Ree. Levenlooze zoon van J B. A. Tressoor en C. M. Eldering. Getrouwd: Pieter Mulder, 25 j. en Maria Maaike Tos, 22 j. OVER SCHOOL- EN WERKTUINEN VOOR KINDEREN. Man schrijft ons De beweging voor het stichten van Schooi en werktuinen voor kinderen, die sedert eenige jaren ook in Nederland werkzaam is, heeft ten slotte, na eenige mislukte pogingen, ook ip Haarlem en Omstreken vasten voet gekregen. Op 9 April j.l. is n.l, na eene lesing over dat onderwerp, gehouden door den heer K. Dilling, secretaris der Centrale Vereeni ging voor School- en Werktuinen in Neder land, te Haarlem een oprichtings-comité ge vormd voor het stichten van eene dergelijke vereeniging voor Haarlem en omstreken, welk comité druk bezig is met het verder uitbreiden der jonge Vereeniging. Het kan daarom zijn nut hebben over een en ander eenige mededeelingen te doen tot het opwekken der belangstelling van velen. Wat is dan dat streven en dat doel, met de stichting van School- en Werktuinen be oogd Eenvoudig dit Mede te werken aan, ook een steentje bij te dragen tot ontwikkeling van het goede, en be strijding van het kwade in het kind en dit op leeftijden, die bijzonder ontvankelijk zijn voor indrukken.Karakter-vorming is der halve hoofddoel, te bereiken langs den weg van zelfwerkzaamheid van het kind op een bijzonder goed gekozen terrein. De School- of werktuin is alzoo slechts middel, om het grootere doel beter te kunnen bevorderen, en het is een zoo bij uitstek ge schikt middel, omdat de zucht tot zelfwerk zaamheid van het kind kan worden voldaan door het iets te doen geven, waarvan het van nature houdt bijna elk kind toch is van zijn prilste jeugd af, reeds verzot op graven van kuilen, harken, en het wroeten in den grond hier kan derhalve nuttig gebruik worden gemaakt van de natuurlijke neiging van het kind van iets waarin het uit zich zelf reeds genoegen schept, dat reeds vooraf gaat aan het werken, en dat in sterke mate wordt ver hoogd door het feit, dat het kind uu in zijn eigen tuintje, zal mogen spitten, zaaieri-, po ten, planten, wieden en.oogsten dat het resultaat zal zien van zijn prettig werk en dat het dit resultaat kan beïnvloeden door orde, vlijt, zorgzaamheid, oplettendheid, enz. Men moet het als schrijver dezes hebben medegemaakt, hoe de kinderen van ongeduld stonden te trappelen, hoe zij hunkerden voor het hek van den tuin, om te kunnen worden toegelaten, als het werkuur daar was hoe vlug ieder in rij en gelid vloog om maar spoedig de gereedschappen in de loods machtig te kunnen worden i ogehoorzaam zij waren hoe oplettend om toch vooral niet op hunne plantjes te trappen hoe vol aan dacht voor alles, wat bij het werk door den I leider werd uitgelegd en voorgedaan, om te kunnen beseffen, het te kunnen gevoelen, hoe juist het gezien is, dat dit middel is ge kozen, hoe prachtig de interesse van het kind voor dit aangename tuinwerk kan worden benut, om het doel de karaktervorming te kunnen bevorderen. Wij zeggen „kan" worden benut door den leider. Deze moet daarom een bij uitstek geschikt paedagoog zijn meer paedagoog, meer kindervriend, dan tuinbouwkundige. Want het gaat in den Schooltuin niet in de eerste plaats om den diksten wortel, of de mooiste bloemkool of de grootste krop sla te teelen, maar wel om elke gelegenheid aan te grijpen tijdens het werken, om het kind zin voor orde, regeljen netheid bij te brengen, het te wijzen op de schoonheid der Natuur op de zorg, die er noodig is om slechts een enkel plantje te kweeken, waardoor het kind de oogen zal opengaan voor het verbijsteren de wonder der Schepping, waarin alles als vanzelf schijnt te groeien, en waardoor het waardeering zal krijgen voor een andermans arbeid. Een goed onderwezen schoolwerktuin- kind zai geen bloemen of planten plukken uit openbare parken of tuinen, of die ver nielen, noch boomen beschadigen, noch het koren vertrappen als het in den rand van een korenveld een ruiker korenbloemen met bolderik plukt, maar het zal weten, hoe het den voet daarbij moet zetten om geene schade aan te richten. Dieren zal het niet kwellen of onnoodig dooden, vogels niet verjagen of hunne nesten verstoren. Het zal, groot ge worden, het werken en voortbrengen van den boer in hooge mate leeren bewonderen en waardeeren, omdat het bij eigen onder vinding heeft geleerd, welk een groote moeite en zorg het heeft gekost, eer het zelf iets heeft kunnen oogsten. Hulpvaardigheid wordt het kind geleerd de handige jongen zal zijn trager buurman netje of buurvrouwtje een handje moeten helpen bij het 'klaar maken of onderhouden van het tuintje. Dat van zieken of afwezigen zal gezamenlijk moeten worden onderhou den, want de solidariteit eischt, dat de geheele tuin een toonbeeld van orde en netheid zal zijn, en de dankbaarheid van het herstelde kind zal opgewekt worden door den aanblik van zijn in orde gehouden tuintje. Op deze en zooveel andere wijzen, die zich onbeperkt voordoen in den schooltuin, zal door de leiders der werkzaamheden steeds op het karakter van de arbeidertjes moeten worden ingewerkt, teneinde daar blijvende ndrukken te prenten, die zich zullen afspie gelen in het wezen van het tot man of vrouw opgegroeide kind. Maar behalve het groote doel karakter vorming, heeft het schooltuin-onderricht bijkomstige voordeelen, die niet te onder schatten zijn, ja, die wij zelfs hier en daar in propaganda-geschriftjes naar den voorgrond zagen geplaatst. Daar is bijv. het werken in den tuin uit een gezondheidsoogpunt. Het rustige, kalme werken in de heerlijke frissche buitenlucht oefent een buitengewoon weldadigen kal meerenden invloed op den vermoeiden geest van het kind, door het ingespannen luisteren, opletten en werken op de schoolbanken. Het houdt het kind eenige uren per week buiten op de meest aangename wijze bezig, in stede, dat het na schooltijd, weder bin nenshuis bezigheid moet zoeken, of in stof fige en vuile straten zich onledig moet hou den en daardoor maar al te dikwijls tot katte- kwaad komt. Want het mag wel eens gezegd v.-orden tot de Gemeenschap, die zoo gaarne afgeeft op de bandeloosheid der jeugd, dat die' bandeloosheid zooal niet opgewekt, dan toch in hooge mate wordt bevorderd door het gemis aan gelegenheid om zich buiten de straat in de open lucht met spel of anders zins bezig te houden. Schrijver dezes houdt het dan ook nog steeds voor groote kortzich tigheid om bandeloosheid enz. enz. van jon gere en rijpere jeugd te willen keeren met politie-agentenlegt speelvelden aan of geeft andere ontspanningsgelegenheden, geeft gronden voor school- en werktuigen, voor volkstuinen en gij zult tienvoudige rente kunnen vinden in de vermindering uwer "uitgaven voor politie, voor geneeskundigen dienst, voor openbare werken en nog veel meer. Het werken in den tuin is eene voortduren de gymnastiek in de buitenlucht, die door deskundigen zeer hoog wordt aangeslagen, zelfs de schoolgymnastiekles nu s chijnt t kunnen vervangen. Het is een uitstekend hulpmiddel bij het onderwijs in de plant- en en dierkunde en is een voortdurende practi- sche, aanschouwelijke les in rekenkunde en die der vlakke eenvoudige figuren met hurme hoofdlijnen, welke laatste onophoudelijk bij het aanleggen van zaai-en pootbedden en het daarop trekken van zaaivoren en het planten van aardappelen en groenten worden gebruikt Met de hoeveelheid van maat en gewicht in de praktijk raken de kinderen bekend zij zien het, meten het zelf uit, hoe groot een d. M. is, hoe duur nu wel een Are grond wordt als 1 M2, al wel f15.moet kosten. Hoeveel een L. water is, zien zij met eigen oogen en het wil ons voorkomen, dat deze aanschouwelijke onderrichtingen meer blij vende voor het kind zullen opleveren, dan dat men hunne hersenen heeft zitten pijnigen met de oplossing van de vraag hoeveel c. G, een M. L. weegt. Een kind, dat 2 jaar in een schoolwerktuin is onderwezen zal onge twijfeld practischer, handiger, zelfstandiger zijn, dan het kind, dat dit onderwijs heeft moeten missen want het heeft met de oogen gezien, het heeft met handen en voeten ge daan, wat voor andere kinderen slechts klank is geweest. Als handenarbeid staat dit werken door zijn veelzijdigheid, naar onze bescheiden meening boven eiken anderen school-han- denarbeid. De schoonheidszin kan door het leeren kweeken van bloemen en planten, het leeren maken van bloemstukjes in sterke mate wor den ontwikkeld, en tegelijkertijd wordt het medevoelen met de arme zieken in de groote ziekenhuizen bij de kinderen opgewekt door het daaraan zenden van hunne bloemen, die een lichtstraal doen vallen in die omgeving. Reeds wezen wij op de waardeering voor anderer arbeid, die het kind wordt ingeprent, maar het geleerde kan als zoodanig voor het kind zelf van het grootste gewicht worden voor zijn later leven. De sluimerende zin voor land-, tuin- en boschbedrijf kan door het scho'oltuinwerk gewekt of ontdekt en gecultiveerd worden, waardoor de beroepskeuze wordt uitgebreid, en menig leerling voor allerlei betrekkingen kan daardoor toevloeien aan diverse inrich tingen van onderwijs op dat gebied. Vooral onze streken van bloem, bollen-, en groen tecultuur kunnen daarvan profijt trekken. Blijft het kind echter buiten deze bedrij ven zijn positie in de Maatschappij zoeken, dan zal het toch den zin voor tuinieren het geheele leven met zich voeren en van het jong geleerde blijven profiteeren, als het, groot geworden, bij eigen woning een eigen tuin kan beteelen. In den schoolwerktuin kan de kiem worden gelegd voor het meer serieuse werk, dat de vakorganisaties of vereenigingen voor volks tuinen beoogen voor hunne leden, en wij vra gen daarom speciale aandacht dezer vereeni gingen voor ons doel. Aansluiting aan ons werk, door het stichten van tuinen voor jonge lieden, die de school reeds verlaten hebben en dit als overgang naar de volkstuinen of, naar eigen tuin, zal het nut van den school tuin zeer kunnen bevorderen. Wij hopen door het bovenstaande er in ge slaagd te zullen zijn te hebben aangetoond, welk een belangrijk hulpmiddel er in het be nutten van de zucht tot zelfwerkzaamheid van het kind langs dezen weg kan gelegen zijn voor de ontwikkeling van het kind en hoeveel voordeel het zelf en de Maatschappij daarvan kan hebben. Er is echter ook hierbij, evenals bij alles, een „Maar," en die is Prutswerk of halfwerk mag niet geleverd worden Het kind moet van zijn werken succes zien van heftige tegen slagen daarbij moet het voor alsnogverschoond blijven. Daarom moet de beweging een ster ken grondslag hebben, opdat alles wat in de tuinen zal worden verricht, zoo goed moge lijke uitkomsten zal hebben. 1 Zoo zal de tuingrond, waar op zal word- gewerkt goed moeten zijn, de ligging, ten opzichte van gemakkelijk bereiken, gunstig., zooveel mogelijk beschut tegen Noordelijke winden, de waterstand behoorlijk. Zaai-zaden en pootplanten moeten van de beste kwaliteit zijn, beschermingsmiddelen tegen vernieling der gewassen door vogels en insecten in vol doende mate aanwezig. Om dit alles te kunnen bereiken moeten, allen, die zich met opvoeding, onderwijs, maatschappelijk werk, etc. bezighouden, naar beste krachten samenwerken. Gemeente bestuur en particulieren, vereenigingen en ouders. Op die allen en op alle verdere belang stellende lezers en lezeressen, durft ons voor- loopig Comitee een beroep doen tot samen werking met ons, door zich als lid op te ge ven voor onze Vereeniging. Finantieele be zwaren kunnen hierbij niet gelden, daar het minimum-bedrag voor het lidmaat schap op f 1.per jaar is gesteld, en verder ieder voor zich zelf kan bepalen wat men voor dit doel méér kan en wil afzonderen. Ook toezeggingen van giften in natura, als gereedschappen, zaden, planten, bloemen, kunstmest, bakken, matten, loodsen, draad gaas, kruiwagens, vruchtboompjes (Appels, peren, kruisbessen, aalbessen, pruimen, enz) zullen met zeer veel erkentelijkheid worden aanvaard. Onze bedoeling is het, om met inspanning van alle krachten deze aangelegenheid voor namelijk door particulier initiatief te doen slagen, waarbij de Gemeenschap de waar deering voor de behartiging van haar belang door onze Vereeniging, zou te kunnen ken nen, door de behulpzame hand te bieden bij het in pacht verkrijgen van tuingrond en het Zaai klaar maken daarvan, als anderszins. Als algemeene gedachte waarnaar be stuurd en beheerd zal worden, moge dienen, dat kinderen van alle scholen in de leeftijden van 11 en 12 jaren een tuintje zullen kun nen krijgen dat de tuintjes pond-pondsge wijze over de scholen zullen worden ver deeld en dat er naar gestreefd zal worden, zooveel mogelijk de werktuinen te verkrijgen op zoodanige plaatsen, dat de omliggende ge meenten van Haarlem er ook van kunnen pro fiteeren, zoodat geene versnippering van fi nantieele krachten noodig is, doch dat die integendeel alle op het ééne dfoel kunnen ge richt worden. Voorts zij nog medegedeeld, dat de tuintjes, die dit jaar door de afdeeling Haarlem, van den Nederlandschen Kinderbond aan onge veer 90 kinderen in bewerking zijn gegeven, in 1925 zullen worden overgenomen door de nieuwe Vereeniging. Ieder belangstellende in de beweging wordt uitgenoodigd eens een bezoek te brengen aan deze tuintjes op Woensdag of Zaterdag tus schen 2 en half 4 n.m. Zij zijn gelegen bij den Stadskweektuin, ingang Kleverlaan. Het voorloopig Comité bestaat uit de navolgende dames en heeren, die alle zich bereid hebben verklaard verdere inlichtingen te geven, opgaven van lidmaatschap, giften in geld of toezeggingen van giften in natura in ontvangst te nemen C van Alphen J. L. Bouwer, W. G. Droog, M. R. van der Hart, L. van den Heuvel- Rijnders, P. Kion, A. Meilink, P. J. Willekes- Macdonald, P. H. van der Ley, Mr. J. D. van der Plaats, M. R. Robbers-ten Oever, A. D. de Roos, C. Sipkes, Dr. W. G. N. van der Sleen, P. H. Teunis, Dr. J. C. op 't Eijnde- Stolp, Mej. Lefèvre, J. Over. Azn., G. van der Vangst, G. S. de Veer-Blok Wijbrandi, M. Waller, Prof. van Walsem, C. Westendorp Jonkvrouw Van der Wyck, Voor heden beperken we ons tot dc be steedster. Voor de jongeren, die mogelijk de be steedster niet eens meer bij naam kennen, zij medegedeeld, dat dc besteedster door gaans was een vrouw van middelbaren leef tijd, die de kost verdiende met de Amster- damserhe huismoeders van dienstmeiden ie voorzien en de dienstmeiden aan diensten te helpen. Ook werd de besteedster in den arm genomen, om, wanneer de ooievaar verwachi werd, een baker te bezorgen. Het officieele loon voor de diensten, wel ke de besteedster als tusschenpersoon ver kreeg, was de „Goospenning" (Godspenning is 't onverbasterde woord), welke gegeven werd aan de dienstmeid of aan de baker, die het aan de besteedster afstonden. Het kenteeken van de besteedster, waar mede zij altijd op stap ging, was een groote. groene parapluie, waarvan de stok en dc knop van koper waren, en welke zij of van haar moeder had geërfd, óf bij een uitdragc had gekocht. Mietje de besteedster was altijd ge.-uecd in een paars katoenen japon, waarover z;j een bruin lakensche omslagdoek droeg, ter wijl een neepjesmuts haar achtbaar hoofd bedekte. Het mensc'h had het druk. k Mocht" zegt ze m'n lijf wel op twee- plaatsen tegelijk kunnen besteejen, thuis om de meiden af te wachten, bij de mevrouw? om met m'n menschen te spreken." De taak van de besteedster werd eersl overgenomen door de „Verhuurkantoren en thans door de kranten, waarin men door middel van een advertentie tracht zijn dienstpersoneel te bekomen. Dat de besteedsters behooren tot de ver dwijnende soort, komt eenvoudig doordv ze het er ook na<ir gemaakt hebben. Voor de meiden was het huis van de ver- steedster iets, wat wij in onze dagen noemer zouden „een tehuis voor dienstboden.' AL de meiden haar uitgangsavondje hadden, gingen zij naar een besteedster, waar zij eer gezellig thuis vonden, en waar zij weikon waren indien zij koffie, suiker thee, bot.: en andere levensmiddelen medebrachten. O deze artikelen door de meiden eerlijk waren gekocht, dat ze uit de provisiekast var het huis, waarin zij dienden, afkomst: waren, werd door de besteedster nie onderzocht. Brêcroo laat de besteedster zeggen: Ik weet, dat nou mijn huys alweer vc meisjes zit, Want ick ben een besteedster kynt' wa dat beduydt? Al die ick niet verhuur, die maek ie.- strack de bruydt. In deze tweede hoedanigheid van huwe lijks-makelaarster, was dc besteedster zee- vindingrijk. Van een trouwlustige dienstbode zegt zij 't Meysje is vrij wat wulpsch.'cn wil gaerr aen den man En daerbij jong. en dat jong is willen gaer; mallen. De practijken, waaraan de besteedsters schuldig waren, liepen in de XVfle eeuw zoozeer de spuigaten uit, dat de ..Mijne Heeren van de Gerechte te Amsterdam het noodig vonden zich met een besteed ster te bemoeien. Zij stelden den 7den Aug. 1642 een keus vast, waarbij dc besteedster; met geldboeten en „arbitraire correctie bedreigd werden als zij haar bedrijf nie. behoorlijk uitoefenden en niet zorgden de de meiden het huiswerk behoorlijk ver richtten. De besteedsters gaven toen zij door c. vaderlijke Amsterdamsche regenlcn me Straf bedreigd werden. als zij ongc schikt dienstpersoneel verhuurden. ook eene instructie op de dienstmeiden, na tuurlijk op rijm Tytje Cornelis „Besteedster van en Minnemoers," gaf dit briefje aan de mei. den mede, als ze in haar dienst gingen; Dogters. die tot agten slaapcn. En veel door dc vensters gaapen En lang voor de" spiegel staan, Laaten 't Huyswerk ongedaan. Waarschijnlijk heeft het niet veel gehol pen. want de besteedsters kwamen meer en meer in discrediet. (Nieuw-Nederland.) Zaterdagnacht is ingebroken in het kan toor der steenfabriek van J. v. Hapert te Woensel. De dieven hebben de brandkast geforceerd een een bedrag van circa 1750 ontvreemd. Een politioneel onderzoek le verde tot hedenmiddag geen resultaat op. In weerwil van het droge weer der laatste dagen, is de boschbessenpluk in het Rijk van Nijmegen niet mislukt. In de vele bosschen aan de oostzijde en zuidzijde der stad, alsmede in Nieder- en Reichswald trekken er dagelijks honderden op uit om een daggeld aan boschbessen bij een te plukken. De „waldbessen" zijn dit jaar bijzonder groot van stuk en brengen een goeden prijs op, vooral die bestemd zijn voor Engeland, dat gewoonlijk veel boschbessen voor jam bereiding koopt. Sommige gezinnen verdienen nu twintig tot dertig gulden per dag. Een buitenkasje. Treinbotsing te Roermond. Zaterdagmiddag te ongeveer 2 uur had op het spoorwegemplacement te Roermond, een vrij ernstig spoorwegongeval plaats. De goederentrein, welke om 2 uur binnen loopt uit de richting Maastricht, reed, door dat de seinhuiswachter een verkeerden wissel overtrok, juist toen het achterste gedeelte van den trein dezen wissel passeerde, op een verkeerd spoor en botste met flinke vaart tegen de gereedstaanden personentrein voor de richting Venlo. Deze wagens vielen uit de rails op het emplacement. Beide wagens, be nevens een drietal goederenwagens, werden zwaar beschadigd, terwijl de rails over een 8 tal meters geheel werden vernield. Er ont stond eenige stagnatie in het verkeer, maar te gen 5 uur was alles weer opgeruimd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. DE BESTEEDSTER. In den „goeien ouwen tijd" en nog zelfs in de vorige eeuw had ieder Amsterdainsch ge zin vier huisgoden; deze waren dc besteed ster, de baker, de kruier en de schipper. DE MOTORWEDSTRIJDEN TE VEEN- DAM. Op dc grasbaon te Veendam zijn ZonC:. belangrijke snelheidswedstrijden voor ;nc torrijwielen gehouden. Ernstige ongclukkei gebeurden er ditmaal gelukkig niet Slechts vloog een der motoTs gedurene den strijd in brand. Dit veroorzaakte geen ongeval. De baanlengte was 544 M. De totaal-uitslagen zijn: Klasse tot 350 c c. (6 baanronden, 1 deelnemers). 1. C. J. H. Wolff te Rotterdam (New Imperial) 3 m. 14 4/5 sec. 2. J. Rijk t 's-Gravenhage (New Imperial) 3 min. 191/5 sec. 3. J. Slagter te Stadskanaal (F. N 3 min. 20 sec. Klasse tot 500 c.m. (6 baanronden, 10 deelnemers). 1. John Moos te Haarlem (B S. A.) 3 m. 10 sec.; 2. G. W. Raangs t Groningen (Royal Enfield) 3 m. 19 sec. Klasse tot 750 c.c. (8 baanronden, 11 deelnemers). 1. John Moos te Haarlem (P S. A.) 4 min. 19 sec.; 2. J. de Roodc f Amsterdam (B. S. A.) Klasse boven 750 c.c, (8 baanronden, 8 deelnemers). 1. C. v. d. Velde te s-Gra venhage (Indian) 4 min. 12 4 5 sec. 2. A. P. Hamersveld te Soesterberg (H. D.) 4 min. 1/5 sec. Handicap wedstrijd tusschen de winnaars. 1. Wolf 3952 M. 3 m. 59 1/5 sec.; 2. v. d. Velde 4352 M. 4 m. 1 3/5 sec.; 3. Moos 4052 M. 4 m. 13 2/5 sec. V. d. Velde won den wisselbeker die ver leden jaar in het bezit van Stuvenberff kwam. DE GESTOORDE BETROUWBAAR- HEIDSRIT. Volgens de Tel, zou de wiclrennersclu! Reto te Arnhem Zondag een betrouwbaar heidsrit houden op het traject Arnhem- Amsterdam. Te Ede werden eenige renners, die nu' een volgens dc politie te groote snelheid 't dorp passeerden aangehouden en mede genomen naar het politiebureau. Daar werd een onderzoek ingesteld aan welke ver plichtingen de deelnemers voldoen moesten en wat met de betrouwbaarheidsrit bedoeld werd. Dit onderzoek duurde ongeveer een uur, zoodat van een verdere deelneming aan den rit moest worden afgezien. Het aan houden geschiedde door Rijks- en Gemeen tepolitie. De politie was met het houden van den rit niet op de hoogte gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7