SP AARNEBANK 5$ BUITENLANDSCH - BANKPAPIER - De gemeen* schappelijke basis. Het nieuwe Kiesreglement, Woensdag 2 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15778 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Koopt en verkoopt Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding De „open afdeeling" van het Zieken huis te Santpoort. Officieele opening van het verbouwde gymnasium. Ned. Maatschappij tot bevordering der pharmacie. Wmmmm Agenda Ontstemming onder het N. Z. H. T. M.-personeel. Verbeteringen in de Teinpelierstxaat. Het jubileum der H. B. S. Programma De werken aan De Amsterdamsche Poort. Een toeval in de tram. De toestand van schipper De Best. Het snelle rijden. Spring niet op een „varende" boot. De afvloeiinng bij de Posterijen. Een Vraag J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. De voorjaarsbloemententoon stelling te Heemsted*. „Jacob van Lennep". De Burgemeester met vacantia. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ^er week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COUKAHT Advertentiën 35 cents per regel: Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de lc Pagina s :5 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bi; vooruitbetaling. 't Mag verwonderen, dat omtrent de leu zen van den dag: bedrijfsorganisatie en me dezeggenschap nog zoo veel begripsverwar ring bestaat, terwijl met een beetje goeden wil toch wel eenige ordening in den chaos van ideeën is te brengen. Vooral voor hen, die aan christelijke politiek doen, zou het ons gewenscht schijnen gezamenlijk te zoe ken naar een gemeenschappelijke basis, te schiften, wat nog verdeeld houdt en te trachten een kern over te houden, welke dan verder groeien kan. En dan konden de pogin gen, in 1919 van Katholieke zijde gedaan, hoewel er dan in de practijk niet veel van terecht gekomen is althans tot leiddraad dienen. Laten wij eens beproeven enkele hoofd lijnen aan te geven, die o,L voor de christe lijke partijen aannemelijk zouden zijn bij het bepalen van een standpunt tegenover dit veel besproken vraagstuk. Daar is allereerst het antwoord op de vraag: medezeggenschap in de onderneming of in het complex van on dernemingen, n.i. 't bedrijf. Wij zien daarover ook in ons kamp meeningsverschil. Sommigen verwerpen de gedachte van de fabrieksker nen principieel, als een aantasting van de vakorganisatie, anderen willen er alleen om practiscbe redenen niet aan; weer anderen zien daar de oplossing. De Iaatsten zijn ech ter verre in de minderheid. Luisteren wij naar de stemmen bij onze oude coalitiege- nooten, dan hooren wij ook daar principieel verzet tegen de z.g. medezeggenschap in de onderneming, maar voelt men daar wel iets voor bedrijfsorganisatie in den zin van over leg tusschen de organisaties van werkgevers en werknemers in hetzelfde bedrijf ter hand having van de voorwaarden in het collectief contract vastgelegd. Er is hier dus een g meenschappelijke basis, n.m. het collectief contract Er ware derhalve 'n gemeenschap pelijke actie denkbaar voor wettelij ke bindend verklaring der collectieve ar beidsovereenkomst. Dat is de eerste stap. Men zal daarna tot de conclusie komen zeker in dezen wankelon economischen tijd dat handhaving van loonen en arbeids voorwaarden in dat contract niet altijd zoo gemakkelijk is. Dit contract dwingt dan van zelf tot geregeld overleg. En een gezonde opvatting moet er toe leiden, dat men in het college van overleg op zakelijke gronden el kander aantoont, waarom b.v. loonen niet te handhaven, arbeidstijd moet verlengd wor den enz. En ziedaar de medezeggenschap al geboren! Iets anders en iets meer werd tocb ook in 1919 niet gevraagd ên niet be loofd, toen de vertegenwoordigers van Ka tholieke werknemers en werkgeversorgani saties overeen kwamen tot het stichten van R.K. bedrijfsraden. Wij gelooven, dat, wan neer men maar eens aan den ecnvoudigen kern van het vraagstuk vasthield en al wat er omheen en aan vastzit voorloopig eens achterwege liet, vele schrikbeelden zouden verdwijnen en bevrediging der christelijk ge organiseerde arbeidersklasse tevens bereikt was. Maar men haalt alles en nog wat ten onderste boven en ziet dan in den chaos geen uitweg. Zoo b.v. beweert men de heer Bloemjous deed het verleden week nog in de Eerste Kamer dat bedrijfsorganisa tie in ons exporteerend land een onmogelijk heid is. Hoe kan men nu voor een bedrijf met een internationale markt over vaste tarieven praten? Ziedaar een der onjuiste redenee ringen. Ten eerste is Nederland niet op de voornaamste plaats 'n industriëele natie; óp de 2de plaats zijn de exporteerende indus trieën gemakkelijk te tellen. En bovendien, toen in 1919 de zoogenaamde Centrale Raad van bedrijven werd ontworpen is met dezen bestaanden toestand rekening gehou den. Alleen in die bedrijven, welke werken voor de nationale en plaatselijke markt, waarin de werkgevers-organisatie een bin dende overeenkomst heeft gemaakt omtrent prijzen en leveringsvoorwaarden en waarbij bovendien aan de werknemersorganisatie bij collectief contract de verplichting is opgelegd om die prijzen en voorwaarden der patroons te helpen handhaven, alleen in die gesloten bedrijven kan men van een positieve mede zeggenschap der arbeidersvertegenwoordigers spreken. En het is nu de groote fout der te genstanders van bedrijfsorganisatie, dat zij het doen voorkomen, alsof daardoor in ons land opeens alle bedrijven zouden hervormd worden, zooals wij er in ons land één hebben, n.m. het Grafisch bedrijf. Men heeft toch niet zoo heel veel kennis van het Nederland- sehe bedrijfsleven noodig om te weten, dat zeker in dezen tijd een prijspolitiek als in de grafische vakken bestaat met een binden de overeenkomst ook van werkliedenzijde, met spoedig navolging zal vinden, ook niet bij andere bedrijven, die geheel op de plaat selijke markt zijn aangewezen. Dat zij voor exporteerende bedrijven geheel is uitgesloten spreekt van zelf. in de uiteenzettingen, wel ke indertijd dan ook over het z.g. R, K. be- drijfradenstelsel gegeven zijn, werden o.a, de textiel- en metaalbedrijven met name uitge sloten als bedrijven, waarin aan de arbei dersorganisaties noch positief noch negatief cenige medezeg -rchap in de commerciëele leiding zou kunnen worden gegeven. Men ziet dus spoken, wanneer men van bedrijfsorga- nimt'" ontwrichting onzer industrie vreest. Blijft over het andere bezwaar, dat door bedrijfsorganisatie en medezeggenschap de eerste stap zou worden gezet naar de socia lisatie; dat men dus bewust of onbewust zou streven naar aantasten van den eigendom, omverwerping van het privaat bezit en dat het geen christenen kan passen daaraan mee te doen. Ook op dit punt schijnt nog eens verheldering der begrippen noodig, opdat toch kome vast te staan het wezenlijke ver schil tusschen het streven van socialisten en Katholieke sociologen. Wij zullen hierover in een volgende beschouwing nog iets zeggen, maar willen voor heden vast leggen, dat, wanneer men het collectief contract als basis neemt, de industrie van bedrijfsorganisatie niet het minste behoeft te vreezen. Aan de secretarissen der R.-K. Rijkskies- kringorganisaties heeft de Bondssccretaris een schrijven gericht, waarin het o.xn. als volgt heet: „In verband met het nieuwe Kiesregle ment, dat in de laatste Bondsvergadering is aangenomen, vestigen wij uw aandacht erop, dat volgens art, 6, alinea 1 van het regle ment, het adviseerend College bestaat uit het bondsbestuur, aangevuld voor iedere kieskringorganisatie met zoovele personen als zij reeds vertegenwoordigers in het bondsbestuur tellen. Voor Limburg, Den Bosch, Tilburg, Overij- selc en, den Helder zijn er dit dus twee, voor Gelderland (combinatie Arnhem Nijmegen) drie en voor de overige één. De aanwijzing dier personen geschiedt door het bondsbestuur uit een bindende voordracht der kringbesturen, elk houdende drie maal zooveel namen als er plaatsen te vervullen zijn. Voor Gelderland dus een voordracht van negen, voor Limburg, Den Bosch, Tilburg, Overijsel en den Helder een voordracht van zes, de andere een voordracht van drie. Het kiesreglement zegt verder: Het kring- bestuur houdt bij het maken van de bin dende voordracht en het bondsbestuur houdt bij zijne aanwijzing rekening met de ver schillende maatschappelijke groepen. Wij verzoeken alle kringbesturen de bovenbedoelde voordracht vóór 1 October a.s. te willen inzenden aan den Secretaris van den Algemeenen Bond. Wij Vestigen er uwe aandacht op, dat de voorgedragenen geen lid van het kring- bestuur en ook geen afgevaardigde der kring vergadering behoeven te zijn. Men wijze personen aan die het algemeene vertrouwen verdienen en het zoo noodige prestige van het adviseerend College verhoogen en, ver sterken." (j W ij hebben hieraan niet veel toe te voegen. In onze beschouwingen aan het reglement gewijd, hebben wij er op gewezen, dat van de samenstelling van het advies college het welslagen van de nieuwe methode afhangt. Daarom besloten wij, dat ook dit systeem niet zou lukken, wanneer het Bonds bestuur er niet voor zorgde, dat in het adviseerend college zooveel mogelijk alle stroomingen onder onze kiezers tot uiting kwamen. Maar om dat te kunnen, dient de voordracht, immers de bindende voor dracht, van de Rijkskieskringbesturen zóó te zijn samengesteld, dat hét Bondsbestuur ook werkelijk een goede keuze doen kan. Op de organisaties rust dus aller eerst de ver- antwo9?delijkheid Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn vooi Hollandsche meisjes die hier geen thuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur a.m. R K. Bevolkingsbnrean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E, V. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk de aangewezen inrichting voordeelen te be zitten: de eerste zijn te veel ziekenhuis, alleen ingericht op de verpleging van bed- legerigen en acuut onrustigen. De open afdeeling daarentegen beschikt dikwijls over uitgebreide wandel- en arbeidsaange- legenheid, waarvan vooral de laatste bij de „reéducarion mentale" goede diensten kan bewijzen. Indien dus met tevredenheid kan neer gezien worden op de werking van onz® open afdeeling aldus de schrijvers zij heeft echter nog niet geheel voldaan aan wat de ontwerpers zich daarvan hadden voorgesteld. Het lag n.l. in de bedoeling, dat in de open afdeeling ook zouden wor den opgenomen zij, die in bewaring werden gesteld en zij, die reeds van een rechter lijke machtiging voorzien waren, Moeilijkheden met de betaling, in ver band met de Armenwet, hebben echter o.a. gemaakt, dat dit voorloopig, althans in Santpoort, onmogelijk is. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. Dr. W. Beyerraan en dr. J. L. van Lier, beiden verbonden aan het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort, wijdden in het Ns- derlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde een opstel aan de plaats der „aangewezen afdeeling (de z.g. „open afdeeling") in de verpleging van zenuw- en zielszieken.' De schrijvers zetten uitvoerig uiteen op welke wijze het nieuwe stelsel, waaraan de naam van den inspecteur van het staatstoezicht op krankzinnigen, dr. J. H. Schuurman® Stekhoven, verbonden is, tot stand kwam en boe dit stelsel thans werkt. Voor op neming in een aangewezen inrichting zonder rechterlijke machtiging komen naar hun meening in aanmerking 1, die gevallen van geestesstoornis, welke een vrij groote genezingskans bieden, ook in dien zij tijdelijk onrustig zijn, mits zij zich niet tegen de verpleging verzetten; 2. de ongeneeslijke gevallen en krankzinnigen, die zich voldoende maatschappelijk gedragen en hun verblijf in een dergelijk open afdeeling op prijs stellen. Op deze wijze zouden de schrijvers althans hun eigen zieke familie leden willen behandeld zien; 3. Organische afwijkingen van het zenuwstelsel zonder psychische veranderingen; 4. Zij die voor plaatsing in een gesloten inrichting in aan merking komen, doch nog geen klinische observatie hebben ondergaan. De resultaten over de aigeloopen jaren samenvattende merken de schrijvers het volgende op: De overgang van rustige gestichts-afdec Aan den wensch, dat de open afdeeling observatie-station zal zijn en niemand in een gesticht zal worden opgenomen zon der dat ook daar de noodzakelijkheid van dit wettelijk ingrijpen zal zijn gebleken, wordt nog te weinig voldaan. Te vaak wordt, naar dc meening der schrijvers, nog een verklaring van krankzinnigheid afgege ven ten opzichte van personen, die wel geestesziek zijn, maar wier psychose op neming in een gesloten inrichting niet nood zakelijk maakt. Door hierin verandering te brengen, zouden de onbillijkheden bij de toepassing van de krankzinnigen-wet, na.ar hét oordeel der schrijvers grootendeels voorkomen kunnen worden. De schrijvers hopen dat ook in dit op zicht verbetering zal komen. Vrijdag a.s., des middags 3 uur, zal de of ficieele opening plaats vinden van het ver bouwde 'gymnasium. Verschillende uitnoodi- ■gingen tot bijwoning dezer plechtigheid zijn verzonden. In de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de Ned. Mij. tot bevordering der pharmacie werd goedgekeurd hét door net hoofdbestuur geamendeerde voorsfel- Haarlem, inzake het exploiteeren van een apotheek, zonder apothekersbediende. H' f HET 25-JARIG BESTAAN VAN DE IJMUIDER VISCHHAL. Genoodigden en Jubilarissen. Sociëteit „St. Bavo" Examen hoofdacte half 9 v.m. Esperanto 8 uur Bak kers 8 uur S. D. S. 8 uur Werk plaats-personeel 8 uur Eerbied in Gods Huis Armbestuur 11 uur. R.K. Middenstandsgebouw Zangvereeni- ging „Proza en Poëzie 8 uur R. K, Jonge Vrouwenbond half 8 uur Godsdienstonderricht met lichtbeelden. St. Vincentius-gebouw. Groenmarkt R.K. Reclasseeringsvereeniging half 9 uur, Groote of St Bavokerk, Orgelbespeling door George Robert half acht uur. Luxor-theater Bioscoop-voorstelling en variété. Korenbeurs Spaarne Vergadering van. oud-leerlingen der tuinbouw-cursussen 8 uur. Kunsthandel F. H, Smit. Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A, v. Eek Dagelijks van 106 uur R. K Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur, Zater dags alleen van 912 uur. 2.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12 des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. R. K, Leeszaal en nitleenbiblioiheek 1 ling tot Open afdeeling van een aangewezen inrichting kon zonder schokken plaats vinden; geleidelijk heeft de laatste zich daaruit harmonisch ontwikkeld. De ver- plegingsvoorwaarden waren daar voor dc patiënten beter. Vooaral het ontbreken van het stempel der krankzinnigheid deed zieken en familieleden de verpleging gemakkelijker dragen. De rustige omgeving en de groote vrij heid had een weldadigen invloed en de te rugkeer in de maatschappij was veel ge makkelijker. De. verpleging bleek niet duur der. Er bleek een gunstige invloed van de open afdeeling uit te gaan op de geheele inrichting: op andere geesteszieken werkt zij als een prikkel zich maatschappelijker te gedragen. De open afdeeling stelt aan het daar wer kend personeel hoogere eischen, wat de zorgvuldigheid der verpleging betreft, ook komen zij meer dan voorheen in aanraking met de eischen van de moderne ziekenver pleging. Voor den geneesheer gaat eveneens een opbouwende, opwekkende invloed uit van de aangewezen open afdeeling, door dc grootere verscheidenheid van ziekten en behandelingsmethoden. Verzwaard is zijn taak, daar hij zich nimmer achter de wet kan verschuilen, doch in ieder gevat het volle gewicht van zijn persoon moet doen gelden. Het samenverpiegen van rustige zielszie ken en zenuwlijders gaf eer voor- dan nadeelen. Een en ander maakte het moge lijk, de arbeidstherapie zoo hoog moge lijk op te voeren. Tenslotte een groote verbetering voor de gewone gestichtspa tiënten, omdat bij het publiek meer en meer de verschillen tusschen krankzinni gen en zenuwlijders vervagen. Ook ten opzichte van dc klinieken bleek Naar wij vernemen, heerscht er onder het personeel van de N. Z. H. T. M. eenige ontstemming. Deze ontstemming vindt haar oorzaak in den nieuwen dienstrooster. Volgens dezen rooster hebben met ingang van 1 Juli eenige leden van het personeel, die vroeger reeds een aanstelling als wa genbestuurder hadden ontvangen en als zoodanig ook hadden dienst gedaan, nu, door de invoering van den éénnianswagen op de lijn VerwuftOverveen, buiten deze aanstelling er ook eene gekregen als conduc teur, waardoor zij dienst moeten doen op de E. S. M.-lijnen. Tevens is hun ook op gedragen op bepaalde tijden dienst te doen als wagenvoerder-conducteur op stadslijnen, waarop éénmanswagens rijden. Naar aanlei ding hiervan deelde men ons mede, dat voor gemelde personen de loonen evenwel de zelfde blijven. Reeds zou een der betrokken personen zijn ontslag hebben aangevraagd. Omtrent het verloop van het personeel deelde men ons mede, dat in betrekkelijk korten tijd een zestal leden van het perso neel der E. S. M. ontslag hebben genomen, waarbij sommigen met lange dienstjaren. Men is thans in de Tempeliersstraat bezig om nieuwe tramkruisingen en wissels te leggen, wat een goede verbetering zal zijn. Ook de bovenleiding zal vernieuwd worden, waarmee men binnen eenmaand hoopt ge reed te zijn. Het Frederikspark en de Kleine Houtweg komen dan vermoedelijk aan de beurt. Eindelijk zullen dus de zoo lang gewensch- te verbeteringen worden aangebracht. De commissie ter organisatie van de feest viering ter gelegenheid van het 60-jarig be staan der eerste H.B.S. hier ter stede heeft dezer dagen haar circulaires aan de oudleer lingen dier school verzonden. Wij lezen daarin Reeds in liet jaar 1914 werd de wensche- lijkheid erkend het 50-jarig bestaan van de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus alhier niet onopgemerkt voorbij te laten gaan en deze gebeurtenis feestelijk te herdenken. De daartoe getroffen voorbereidingen zijn echter door het uitbreken van den grooten we reldoorlog gestaakt moeten worden. Daarna zijn tien jaren verloopen en thans heeft zich, waar de herdenking van het bovengenoemd 50-jarig bestaan niet kon plaats hebben, we derom bij monde van den heer C. M. Pleyte d'Ailly de drang geopenbaard dit jaar het 60-jarig bestaan feestelijk in herinnering te brengen. Ten einde tot eenig resultaat te ge raken heeft zich de heer C. M. Pleyte d'Ailly bij zijn rondschrijven van Maart 1924 tot eenige oud-leerlingen gewend met het voor stel voor bovengenoemd doel eene commis sie samen te stellen, welke zich zou belasten met het ontwerpen van een feestprogamma, dat aan deze herdenking den grootst moge lijken luister zou bijzetten. In deze commissie hebben zitting geno men de heeren Prof. dr. M. W. Beyerinck, Delft Joh. de Breuk Lzn., Heemstede C. A. Broms, Amsterdam S. H. Brongersma, Bloemen- daal mr. F. A. Davidson, Haarlemjhr. Jan Feith, Hilversum A. H. G. Fokker, Amsterdam prof. H. W. L. Janssen van Raay DelftS. A. Jonker, Haarlem A. B. Marin- kelle, 's-Gravenhage prof. H. ter Meulen, Delft mr. dr. J.J. M. Noback, Haarlem C. M. Pleyte d'Ailly, Hilversum dr. L. C. Proot, Haarlem F. G. Putman Cramer, Haarlem prof. J. A. G. van der Steur, s'-Gra- venhage J.J. Swens, Heemstede jhr. F. Teding van Berkhout Jr., Haarlem dr. C. W. J. Westerman, Haarlem L. Broe- se van Groenou, een der tegenwoordige leer lingen. De heeren, wier namen van een voor zien zijn, vormen de Commissie van Uitvoe ring, waarvan de heer Westerman, voorzitter de heer Putman Cramer, Koninginneweg 68, secr. en de heer Jhr. F. Teding van Berkhout Jr.., Haarlemsche Bankvereeniging, Zijlstraat 76, penningmeester zijn. der orgelbespeling in de Groote of SL Bavokerk te Haarlem op Donderdag 3 Juli 1924 's avonds van 7/48/4 uur, door den heer George Robert. 1. Preludium g. gr. t., F. Mendelssohn Bartboldy; 2. Eerste Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy; Allegro moderato en serioso. Ada gio,, Andante. Récit, Allegro assai vivace (op verzoek); 3. Gavotte, Padre Martini; 4 Deux Méditations, J. Guy Ropartz; 5, Offertoire, Jos. Jongen. Nagenoeg een jaar is men thans bezig met deze enorme werken en de vorderingen laten zich niet wachten. De groote brug is voor dc passage gereed, het kleinere brugje, dat de. verbinding vormt met den Oostsingel is nagenoeg voltooid, en met de voetgangersbrug van de Amsterdam sche Poort is men doende. Wat de groote brug betreft, de toestem ming tot het overleiden van de tram heeft men verkregen en de palen voor het elec- trische voedingsnet worden reeds geplaatst. Vandaag, uiterlijk morgen, begint men bo vendien met hat metselwerk, dat tot de vol tooiing van de groote brug, die, zooals men weet, nog niet geheel gereed is, zal leiden. Verder is men druk bezig met de kade muur aan den Heerensingel, voor de voet gangersbrug, die van uit de Amsterdamsche Poort de verbinding zal vormen met de Am sterdamstraat en veel meer naar rechts zal zwenken, als vroeger het geval was. Deze brug wordt een houten, steunende op ijzeren leggers. De bokken zijn reeds gereed en men kan dus met de bovenbouw beginnen. Rest ons nog het kleine brugje aan de Oostsingel. Ook dit is nagenoeg voltooid. De opritten tot de verschillende bruggen zijn nieuw bestraat en men kan zich de ter plaatse aangebrachte verbeteringen inden ken, als men er rekening mede houdt, dat de door B. en W, aan den raad voorgestelde nieuwe bestrating van de Oostvest aan beide kanten een tegeltrottoir, langs het water een grastalud en in het midden een breede rijweg; zal aansluiten aan den nieuwen oprit tot de brug. Alle materialen zijn aanwezig en men kan dus rustig voortwerken. Zooals ons werd verzekerd, kan, wanneer men voorspoedig doorwerkt, binnen drie maanden op de vol tooiing worden gerekend. Gistermiddag omstreeks 1 uur kreeg de 16-jarige juffrouw E. B. M„ uit Bloemendaal, in de E.N.E.T.-trara op den Kleinen Hout weg een zenuwtoeval. Een op den Kleinen Houtweg wonende vrouwelijke dokter, die uit haar huis kwam, adviseerde met de patiënte door te rijden naar 't Diaconessen- huis. Het meisje is toen aldaar opgenomen. Vergezeld van haar zuster is zij, na bij gekomen te zijn, weer per tram naar huis kunnen gaan. Naar we vernemen is de toestand van schipper J. de Best, die bij de aanvaring in het Noorder-Spaarne ernstig werd gewond, zeer verbeterd en zonder zorg. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist en een motorrijder, die op de Leidsche vaart mot een snelheid van 42 en 48 K.M. per uur hebben gereden. Gisteren wilde een 14-jarige jongen van af de Brouwersbrug in een roeiboot sprin gen, die onder de genoemde brug doorvoer. Tot zijn grooten spijt sprong hij mis en kwam in het water terecht. De roeiers van dc boot hebben hem er uit gehaald en gedeponeerd op de plaats, waar hij van plan was op te springen. Wij hebben in ons nummer van gisteren melding gemaakt van bet feit, dat de direc teuren van ons postkantoor en van ons Te legraafkantoor in het najaar den dienst zul. len verlaten, tengevolge van de voorgeno men afvloeiing. Omtrent deze afvloeiing schrijft men aan „De Maasbode" het volgende: Zooals men zich herinneren zal werd bij Wij ontvangen van een onzer abonnés de volgende vraag ter opname: Geachte Redactie, in verschillende plaat sen van ons land en ook dus in ons Bis dom, zijn voorbereidingen geweest voor het a.s. Eucharistisch Congres. In onze goede stad. onder den rook van Amsterdam de bevoorrechte plaats, heb ik van voorberei ding etc. niets vernomen. Zou er kans zijn. dat er nog sets ge beurt? Met dank voor de plaatsing. EEN BELANGHEBBENDE. Op de eerste plaats is dit een bewijs van de goede bedoeling van onzen abonné. Op de tweede plaats is het een bewijs, hoe spoedig ook vele menschen goed ge slaagde vergaderingen vergeten. Want wij herinneren er aan, dat in de maand Maart onder auspicieën van de K. S. A. een tweetal goedgeslaagde propagan- da-vergaderingen zijn gehouden voor het Eucharistisch Congres, waar ook dc Eerw. Pater van Dijk als spreker optrad en de vereenigde kerkzangers zich voor 't eerst lieten booren. Op de derde plaats is T een bewijs, dat 'i wellicht gewenscht zou zijn. nogmaals een opwekkende vergadering te houden, omdat, hoewel dc twee genoemde vergaderingen zonder twijfel een succes waren, ook bo venstaande vraag er de aandacht op ves tigt, dat velen dat succes vergeten hebben en dus een herhaling wel zou slagen. Barometerstand 9 uur v.m.-. 758. Achteruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteor»* logisch Instituut te De Bildb Naar waarnemingen in den morgen 2 Juli. Barometerstand 762.1 m.M. te Barometerstand 737.8 m.M. te Hoogste Biarritz. Laagste Blacksod. Verwachting van den avond van 2 Juli tot den avond van 3 Juli: Matige tijdelijk krachtige zuidelijke tot zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, later wellicht opklarend, regenbuien, iets koeler. de afvloeiing van hooger personeel in Juli 1923 voor de bij keuze benoemden (inspec teurs en directeuren van de belangrijkste kantoren) een uitzondering gemaakt. Deze konden in dienst blijven. Deze opvallende bevoorrechting van be paalde personen, waarvan niet weinigen o.a. de inspecteurs, hadden medegewerkt aan het besluit om de afvloeiing niet van toepassingg te doen zijn op de bij keuze benoemde®, joeg toen veel stof op. Bij dc a.s. afvloeiing nu van 40 hoogere P. T. T.-ambtenaren zullen (als gevolg van de toen uirgebrachte prolesten?) óók de bij bij keuze benoemden, op een enkele uitzon dering na, moeten afvloeien, zoodat ook verschillende inspecteurs en verscheidene directeuren van z. g. keuze-kantoren, dan den dienst moeten verlaten. 1 Juli is in de geschiedenis van <!e voor bereiding der groote Bloembollententoon stelling een belangrijke datum, aldus het „Wkbld voor BI. C." Het tentoonstellings terrein kwam op dien dag ter beschikking van de commissie van voorbereiding. Met het plaatsen der afrastering, die het ge heele 8 H.A. groote terrein zal omgeven, werd op dien dag een aanvang gemaakt en op 15 Juli moet dit gereed zijn. Intusschen is de aangestelde uitvoerder van het werk van den aanleg, de heer W. B. Roozen, op aanwijzingen van den tuinarchitect en de commissie begonnen met de eerste werk zaamheden. Het administratiegebouw is eveneens gereed en zal zoo spoedig moge lijk worden dienstbaar gemaakt aan de zich dagelijks uitbreidende administratie der tentoonstelling. Daar zal ook de commissie voor de vollegrondstentoonstelling haren zetel hebben en spoedig zal elk inzender ter plaatse alle door hem gewenschte inlichtin gen kunnen verkrijgen. De inzenders worden eraan herinnerd, dat dc voorbereiding van hel planten der bollen en planten, niet vroeg genoeg kan ge schieden en dat het aan een goeden gang van zaken in hooge mate bevorderlijk is. dat men vooraf in overleg treedt over den vorm en de afmetingen der te beplanten vakken. Ter gelegenheid van het Jubileum van ae- Leidsche Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak", welke vereeniging zijn 50-jarig bestaan herdenkt, is tegen bet na jaar een nationale tooneelwedstrijd uitge- schreven, waaraan o. m. ook „Jacob va* Lennep", alhier, zal deelnemen. Onze burgemeester, de heer C. Maar-' schalk, is voor een maand met vacantie ge- gaan. Mr. Slingenberg zal als waarnemend burgemeester fungeeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1