i Nagekomen Berichten. Nagekomen Marktnienws. luchtverkeer. w Vraag en Aanbod 1 13 Advertentiën 13 UIT DE PERS. GEMENGD NIEUWS. drankbestrijding. ORDE EN ARBEID. LEGER EN VLOOT. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. UMSiOUW EM ÏISSGHERIJ. STADSNIEUWS. Adverfentiën. Dankbetuiging. N.V. GRAZODIA Net R.-K. Meisje Plaatsing gezocht Te Huur Jongens of halfwas De burgemeestervan Rolduc, Vliegongeval bij Budel. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Rijksopvoedingsgesticht te Leiden. De woningnood in Amsterdam. De grenswijziging van Dohkum. VERKEER EN POSTERIJEN, Een gemeentelijk autobusstation te Utrecht. De nieuwe directeur van Sobriëtas. De Amerikaansche wereld vliegers. De reis der Koninklijke Familie naar Scandinavië. De moord op Jacob Israël de Haan. Boos opzet? Een oplichter aan het werk. De brutale beetnemer. Samenwerking afgewezen. De staking bij Werkspoor. De voorgestelde wijziging der officiersopleid ing. Mgr. Prof. Dr. A. Hensen. Intern. Eucharistisch Congres. „De Bouwwereld" opgeheven. Een openluchtspel te Middelburg. Het 25-jarig jubileum van het Staatsvissc.hershavenbedrijf te IJmuiden. Rooyaards niet in den Plantage- Schouwburg?. Onderzoek van uit te voeren aardappelen. Nationaal congres voor Pluimvee en Konijnenteelt. Ter nagedachtenis van Pres. Harding. Ernstig treinongeval in Amerika De trans-continentale lucht- dienst. Amsterdamsche Veemarkt. ■T- SPORT EN WEDSTRIJDEN. Faillissementen. .TENNIS. -x vaart Dinsdags en Donder- dag's, uitgezonderd 22 en 24 Ju li naar Marken, langs Monni kendam. Gouw Zee. Bij goed weer terug over Zuiderzee. Oranjesluizen en het IJ. Vertrek Turfmarkt v.m. 8 uur. Kaarten a 2.verkrijgb. bijPijpenbazar, Gr. Houtstr. 18 Alders, Cronjéstr. 20; Boon, Oranjestr. 9]Feije, Raveling- steeg 13 en aan de boot. Rech ten voorbehouden. Booten voor 15,200 en 300 personen beschik baar. HUBERTUS JOSEPHUS FEIJE. m -4 regels p. plaatsing f 60.— W r-rr Elke regel meer f 0.15 r—t j-| - bij vooruitbetaling - U Wij lezen in 't „Limb. Dagblad": Een Jeeraar van Rolduc had aan de Ko ninklijke bibliotheek van Den Haag een we tenschappelijk werk ter leen gevraagd Vooraleer men deze krijgt, moet men het bewijs overleggen dat men een betrouw baar persoon is. Tot hiertoe is alles normaal. Op zijn aanvrage kreeg de leeraar het be leefd verzoek van een Haagschen ambte naar, zich tot den burgemeester van Rolduc te wenden op een certificaat van betrouwbaarheid!!!! Dat Rolduc enkel een onderwijsinrichting Is, daar schijnt men in Den Haag geen benul Ivan te hebben. Om eens even na te slaan, of cr in Rol duc, waar de ambtenaar niets van afweet, wel een burgemeester is, daar schijnt men geen tijd voor te 'hebben, of te veel eigen wijze ijdelheid. Als men aan de Koninklijke Bibliotheek niet met meer zorg te wierk gaat, ondertee- keningen vraagt van anenschen, die niet kunnen bestaan, bijgevolg ook onderteeke- ftngen aanvaardt, uit het eene volgt lo gisch het andere, die gefingeerd zouden zijn, dan zal er nog al eens wat kunnen Zoek rakeii., Of moeten wij een veronderstelling Waken? Deze: dat een ambtenaar niet zelfstandig denken en werken mag of dit niet wil? Op ëen. aanvrage van een boek moet hij een bewijs van den burgemeester vragen, zoo luidt zijn instructie, dus vraagt hij een be wijs van den burgemeester, al zou er ook geen burgemeester zijn. Hoeveel geschrijf zal het nü nog kosten Om den man in Den Haag aan het verstand te brengen, dat er op Rolduc geen burge meester is, noch lean zijn, noch ooit zal komen en dat hij ook in het vervolg zoo goed wil zijn, daaraan te denken. Toen een te Budel (N.-B.) gedaald Bel gisch vliegtuig opsteeg om den terugtocht naar België te aanvaarden, viel het plotse ling op den linkervleugel neer. Schroef en vleugels zijn geheel vernield. De inzittenden bleven ongedeerd. ?5e heer Bulten, lid van de Tweede Ka- fner, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te dcelen, of, en zoo ja, in hoeverre,, het „schema" gevorderd is, waarvan zijn excellentie op 28 Februari j.l. in de vergadering van de Tweede Kamer gewaagde, om te komen tot opheffing van het Rijksopvoedingsgesticht ite Leiden, wijl- dit, volgens zijn excellentie, „altijd is geweest naar verhouding het duurste gesticht?" 2. Kan de minister, waar zijn excellentie sprak; „ik ben begonnen met voor Leiden maatregelen te nemen, om te zien of wij in die richting kpnnen werken" thans reeds medcdeelen, of die maatregelen voortgang hebben in de door den minister aangedui de richting? 3. Indien dit laatste het geval zou zijn, 5s de minister dan bereid mede te deelen, •waarom ieLeiden nog steeds pupillen in verpleging worden opgenomen, terwijl in het Rijksopvoedingsgesticht te Avereest ruimte voor opneming beschikbaar is? Ruim 9000 woningen in aanbouw Nog" meer dan 12000 woningzoekenden. Uit de laatste opgaaf van den Gemeen telijken Woningdienst te Amsterdam, blijkt, dat het aantal woningen aldaar op 1 Juni 166.757 tegen 166.641 op 1 Mei j.l. bedroeg. De vermeerdering gedurende de maand Mei was: door particulieren nieuwbouw 158, door verbouw en veranderd gebruik 79, waar tegenover een vermindering stond van 20 door slooping en 101 door verbouw en veranderd gebruik. Onbewoonbaarver klaringen hadden niet plaats. In uitvoering waren op 1 Juni 1215 arbei derswoningen en 445 middenstandswoningen in vereenigingsbouw, 670 gemeentelijke wo ningen in het betondorp Watergraafsmeer, en 34 dito in het tuindorp Oostzaan, bene vens 6637 in particulieren bouw, totaal 9101 stuks, j Als te huur stonden op 1 Juni ingeschre ven: 86 woningen van 350 tot 700 per jaar en 52 van 700 en hooger per jaar, in totaal dus 138 stuks. In totaal stonden 12.223 woningzoekende gezinnen ingeschreven bij den Gem. Wo ningdienst. De. minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft op de vraag van het lid van de Eerste Kamer, den heer Idenburg be treffende de motieven, die geleid hebben tot fict voorstel tot grenswijziging van Dokkum geantwoord: De ondergeteekende heeft uit de in de vraag aangehaalde dagbladen voor de eerste maal vernomen, dat verband wordt gelegd tusschen de grenswijziging van Dokkum en zekere belangen van het Roomsch-Katho- lieke bevolkingsdeel. Hij kan dan ook volmondig verklaren, dat hij zich bij zijn voorstellen uitsluitend heeft laten leiden door hetgeen zoo schriftelijk als mondeling aan de Staten-Generaal is mede gedeeld. ïc Utrecht stellen B. en W. den Raad ♦oor, op het Vredenburg tusschen de Han delsbeurs en het Jaarbeursgebouw, een «utobus-station te maken, bestaande uit een verhoogd steenen perron met houten schot en rugbanken, benevens overkapping, waar 24 autobussen kunnen stationneeren. De kos ten worden geraamd op een bedrag van 5000. De autobus-ondernemingen zullen 100 per standplaats en per jaar moeten betalen. «faar het Centr. verneemt, heeft Z. D, H. Mgr. de Aartsbisschop van Utrecht de de finitieve toezegging gedaan, dat hij tegen September een zijner priesters voor het di recteurschap van Sobriëtas zal beschikbaar stellen. De benoeming zat eerst over een paar maanden kunnen gschiedcn. In den per soon van den nieuwen directeur is de wensch van het Fed. Bestuur volkomen 'jevredigd. De Amerikaansche wereldvliegers zijn Dinsdagmiddag om half één te Allahabad aangekomen na een tamelijke goede vlucht van Calcutta. „Svenska Dagbladet" meldt het volgende over de aankomst van de Koningin in Abisko: Toen de Koningin van Nederland met den Prins-gemaal en Prinses Juliana met gezel schap.— waaronder hertog Adolph Friedrich van Mecklenburg op midzomerdag 's mor gens in Abisko aankwamen, wachtte hen daar een hooggebergtelandschap in zonnige pracht, al woei er dan ook een bijtende Oostelijke wind. Daar dc Koningin, zooals bekend, incognito reist, kon cr van eenige officieele ontvangst geen sprake zijn. Toch wapperde op het station Abiskojokk dc Ne- deriandsche driekleur naast dc Zweedsche geclblauwc vlag, en was er een cerepoort van groen opgericht, bekroond door een groote dubbele W. De gewone morgentrein van dien dag had eenige vertraging: kwart vóór 10 kwam dc trein aan. De drie konink lijke wagons: een salonwagen, een groote boggiewagen en een bagagewagen waren achter aan den trein gekoppeld. De Konin- g:n werd op Laplandschen bodem van wege de Zweedsche toeristenverceniging door haar secretaris, K. J. Arick, verwelkomd, mevrouw Anrick bood een grooten ruiker aan de Koningin aan, en een meisje in na tionale kleederdracht overhandigde bloemen aan prinses Juliana. Aan het station waren de gasten van het loeristenstation en een deel van de bevolking verzameld. De camera's knapten ijverig, maar een energiek heer uit het gevolg beijverde zich, de camera-aanslagen te doen mislukken, en de Koningin zelf ontweek elk objectief, dat op haar gericht werd. Zij houdt er niet van, zooals bekend is, gefotografeerd te worden, en daar zij incognito reist, is haar tegenzin, zjch te laten fotografeeren, nog sterker. Enkele luidruchtige eerbetuigingen heeft H. M. eveneens ontweken. Zij was bijvoorbeeld te weten gekomen, dat de inwoners van Boden met regimentsmuziek haar hun op wachting wilden maken. Toen de trein in Boden aangekomen was, had zij zich in haar slaapwagen teruggetrokken, en de ovatie moest bijgevolg achterwege blijven. De Nederlandsche gasten wonen tijdens hun verblijf in Abisko, dat 8 dagen zal duren, in den vleugel van het gebouw der toeristenverceniging, waar zij over 20 ka mers beschikken. De koninklijke familie heeft een allerbekoorlijkst triplet met hall en loggia tot haar beschikking. Van de loggia uit heeft men een verruk kelijk uitzicht op hel Tornemeer, waar ook de kamers der Koningin op uitzien. In de benedenverdieping is de groote mooie gezel schapszaal tot eetzaal en salon ingericht. Op midzomerdag hebben de hooge gasten reeds eenige kleine uitstapjes in den omtrek ge maakt; den daarop volgenden dag zou reeds met de langere tochten een begin worden gemaakt. Naar „Svenska Dagbladet" nog weet te' melden, schijnen de koninklijke gasten, na hun bezoek aan Noorwegen een bezoek aan de Zweedsche provincie Jantland te zullen brengen, waar zij zich eenige dagen op het Valadalens toeristenstation zullen ophouden. Volgens een bericht uit Stockholm aan „Aftenposten' besteeg de Koningin, be gunstigd door prachtig zonnig weer. Woens dag den bergtop Nuolja en was zij verrukt oyer het schouwspel, dat men yan daar ge niet. Volgens één bericht aan dat blad, zou er in het reisplan van de Koningin naar Noorwegen een verandering zijn gekomen. Tn plaats van Lyngseidet zou de Koningin Romsdalen bezoeken. Volgens een Rcuter-bericht is de Neder landsche letterkundige De Haan, wiens over lijden we gisteren meldden, in de Jodenwijk te Jerusalem vermoord. De daders zijn ont vlucht. De machinist van den laatsten trein Coe- vordenStadskanaal, bemerkte Maandag avond in het z.g. Dikbosch (Valthe) eenige klemmen op de rails. Hij stopte en nam de bouten weg en stelde ze later aan den staionschef ter hand. Dezer dagen verscheen in een blad te Eindhoven een advertentie, waarin agenten werden gevraagd voor Sncasseering tegen ruim salaris. Natuurlijk meldden zich ver schillende personen aan, die allen werden aangenomen, mits:... zij 50borg kon den storten. Als zii daaraan voldeden zou hun toekomst verzekerd zijn en konden zij aan het werk gaan. Goedgeloovige men- schen liepen er in. De vorige week nl, stortten eenige personen htm geld in handen van den man, die zich' E, C. noemde én te V/ oensel op Kamers woonde. Zij spraken af, dat zij zich Maandag j.l. bij hem aan zijn woning zouden vervoegen ten einde de werkzaamheden te kunnen aanvangen. Na tuurlijk dacht ieder der aangenomen agen ten, dat hij de eenige was, die te Eind hoven voor de nieuwe firma zou gaan wer ken. Maandagmorgen echter vervoegden zich tal van personen aan het pension van be doelden K., die echter gevlogen was. Van een. ,en ,'}nc'cr werd aangifte gedaan bij de politie. K. is afkomstig uit 's-Hertogenbosch. Dinsdagmorgen is de oplichter W. Lau- wersheimer, alias Pierre Ditz, onder groote belangstelling zwaar geboeid en gemaskerd yan Tilburg naar Breda overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Zeer velen, die niet konden gelooven, dat zij zoo erg waren beetgenomen, konden zich thans overtuigen, dat hun vroegere beschermeling geen menschelijk wrak, doch een flinke,, stevige jonge kerel is. Over het geval wordt nog steeds in het geheels Zuiden druk gesproken. Het dagelijkscb bestuur van het Neder!. Vakverbond had de besturen van het R.-K. Vakbureau en het Chr. Nat. Vakverbond op aandrang van den Minister van Arbeid uitgenoodigd tot een samenspreking over de mogelijkheid van het formuleeren van con crete voorstellen voor een uitgebreider toe passing van de Arbeidswet. Het bestuur van het R.-K. Vakbureau heeft gemeend op de uitnoodiging voorals nog niet in te gaan. Het meent, dist de be- leedigende wijze, waarop het N.V.V. zich in den laatsten tijd heeft uitgelaten over de katholieke en christelijke organisaties, waaraan vooral de voorzitter Stenhuis zich schuldig heeft gemaakt, alleszins reden 'geeft om niet op het voorstel In te 'gaan. Jntusschen zal het bestuur de zaak voor leggen aan een Bureauvergadering en deze laten beslissen. Eeu nieuwe bemiddelingspoging. Naar verluidt, zijn de vertegenwoordigers van de bij de staking bij Werkspoor betrok ken partijen door den rijksbemiddelaar oud minister ir. Van IJsselsteyn opnieuw uitge noodigd tot een in Den Haag te houden conferentie, welke zal plaats hebben op Donderdag a.s., des morgens om 11 uur 30. Het gemeentebestuur van Harderwijk heeft zich, naar aanleiding van ds aan de Tweede Kamer voorgestelde wijziging in de officiersopleiding, met een adres tot dat college gewend, waam wordt verklaard, dat het daarvan met leedwezen en met bevreem ding heeft kennis genomen. Adressant verzoekt aan de Kamer de be slissing over bedoeld wetsontwtrp te ver dagen, tot aan Harderwijk de kans kan zijn geboden, die Kamjren kreeg door herhaald overleg. 1 Juli heef Prof. Hensen in het Groot-Se minarie te Warmond verlaten, om zich te gaan vestigen te 's-Gravenhage. Door den „Ned. R. K. Volksbond" zal ter gelegenheid van het a.s, Intern, Eucharistisch Congres, voor den duur der Conresdagen, als een huldeblijk van zijn leden aan bet H. Hart en dc H. Eucharistie, een licht- en bloemenversiering worden aangebracht op het Bagijnhof te Amsterdam. Het plan bestaat, om in artistieke uit voering een licht-transparant in boog ten voeten uit om het H. Hartbeelt aan te brengen, waarin de bede zal worden geuit: „H. Hart van Jezus, onze vrede en onze verzoening, ontferm U onzer!", terwijl aan den voet van het beeld een groot gazon van bloemen zal worden aangelegd. Dit zal een schoon geheel vormen met de omgeving, en een welgemeende hulde zijn van de le den van den Bond op de plaats der her denking van het H, Altaarwonder. De gelden voor een en ander zijn door, verschillende afdeelingen bijeengebracht. pied a terre voor het volgend seizoen. Hét jongste nummer van het weekblad „De Bouwwereld" bericht, dat na een 22- jarig bestaan dit blad voortaan niet weer zal verschijnen. Verschillende tegenslagen in de redac- tioneelc leiding, in de laatste jaren onder vonden, gevoegd bij de ongunstige resul taten van de exploitatie van het weekblad, een gevolg van de algemeene slapte in dc bouwbedrijven, hebben tol dit besluit ge noopt. Het plan bestaat „De Bouwwereld" met „Bouwstoffen", Maandblad onder redactie van prof. J, A. van der Kloes, uitgegeven door de firma L. J. Veen, te Amsterdam, te doen samensmelten. Voor het Woensdag 6 Augustus a.s. te Middelburg, in tegenwoordigheid van da Koninklijke familie te geven openluchtspel ter Jïerdenkng van Middelburgs overgang naar de zijde van den Prins in 1574, zijn thans tribunes in den maak, die een groot deel van het verhoogde deel van de markt zullen beslaan, en die ruim 3000 toeschou wers zullen kunnen bevatten. Deze tribunes komen in een halven cirkel te slaan tegenover het stadhuis, dat met zijn prachtigen gevel den achtergrond aan he spel zal geven. Dit spel wordt als ge barenspel door de ruim 300 medewerkers uitgevoerd voor het stadhuis, terwijl achter de middelste tribune een nog hoogere zich zal verheffen, waar het kooi- en orkest tij dens het spel de rcizangen zullen ten gc- hoore brengen, waarin dr. P. C. Boutens de stemming weergaf van dc gespeelde tafereelen, en die door dr. Koeberg op muziek gebracht en door orkestspel verbon den zijn. Het koor telt ruim 300 zangers en zangeressen (allen Middelburgers, evenals dc medespelenden in het spel). Het orkest telt een 90-tal personen, nl. de geheele Arn- hcmsche orkestvereeniging, versterkt door Middelburgsche krachten. De leiding van het spel is in handen van Frits Lensvelt. De studie van koor en or kest staan onder leiding van Joh. Caro, maar Koeberg zal bij de uitvoering zelf de lei ding op zich nemen, Dc inhoud van het spel betreft het laatste deel van het bijna, twee jaar durende beleg van Middelburg. Het geeft een beeld van de ellende onder de burgers, vergroot door de spanning van den strijd, die te verwach ten is tusschen de Geuzen en de Spaansche hulpvloot. De aandrang tot dc vroedschap om toe te geven, baat evenmin als de drei gende houding tegenover Mondragon, den Spaanschen bevelhebber. In het door gebed van het eerste deel gescheiden tweede deel, komt de mare van de nederlaag van de Spaansche vloot bij Roemerswaal, en tevens de eisch van den Prins tot onvoorwaardelijke overgave, doch Mondragon weigert, met de bedreiging, de stad liever in brand te steken. Dan volgt de tweede bode met 's Prinsen miededeeling, dat de bezetting en Spaansgezindcn mogen aftrekken. Het slot wordt gevormd door den intocht van den Prins, de overgave der sleutels, den terugkeer der verbannen Middelburgers, den aftocht van Mondragon met zijn troe pen en Spaanschgezinden en de huldiging van den Prins. Donderdag 7 Augustus wordt het Spel her haald tegen lagere prijzen. Dinsdag wapperden de vlaggen van de gebouwen van het Staatsvisschershaven- bedrijf te IJmuiden en van alle andere ge bouwen van den Rijkswaterstaat, voorts van de schepen, terwijl eenige trawlers waren gepavoiseerd. De Rijksvischhallen beston den dezen dag 25 jaar en tevens vierden zeven ambtenaren hun 25-jarig jubileum, n.l. de heeren F. J. H. Sinnerden, directeur, J. D. Heijkoop, halchef, Th. Doevendans en A. Tol, afslagers le klasse, J. Merkus en F. de Kort, onderhavenmeesters en J. Koe- voets, administratief ambtenaar. In het Dienstgebouw was 's middags gele genheid om de jubilarissen geluk te wen- schen. Daarvan hebben velen gebruik ge maakt. De Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen had schriftelijke geluk- wenschen gezonden en van den directeur was een schrijven gericht, waarin de ver eeniging allereerst haar gelukwensch uitte en er dan op wees, hoe in korte jaren de tegenstand tegen het Instituut van den Rijks- vischafslag is verdwenen. Daarvoor past een woord van erkentelijkheid jegens de Regee ring die met wijs beleid aan gerechtvaardigde klachten tegemoet kwam. Het schrijven wees er verder op, hoe het is geworden tot een instelling die met succes het visscherijbedrijf heeft kunnen en willen dienen. De wijze, waarop dit geschied de, aldus het schrijven, heeft goede vruchten afgeworpen van bezware tegen den Riiksvischafslag als instelling is geen sprake meer en van IJmuiden is aldus gemaakt wat het thans is „De voornaamste vischmarkt op het continent van Europa." Van een bedrijf dat alleen met belangrijken rijkssteun kon worden in stand gehouden, heeft 't zich mede door Uwen arbeid ontwik keld tot een zelfkcstendekkend Staatsbe drijf en al heeft ook de na-oorlogsellende daarin een keer gebracht, wij vertrouwen dat dit slechts van tijaelijken aard zal zijn en dat binnen afzienbaren tijd ook het Staatsvis- schershavenbedrijf weer tot de vooroorlogs welstand moge geraken. De halchef en de andere jubilarissen ont vingen ieder een schrijven van gelukwensch van de vereeniging, waarin tevena waardee- ning voor hun arbeid werd uitgesproken. De JJmuider Vischhandelvereeniging kwam met een deputatie van het bestuur. De Voorzitter, de heer J. C. Slis, sprak de jubi larissen toe en bood allen twee prachtige et sen in lijst aan van de Visschershaven met de vischhallen. Namens de Vereenigde Exploitatie Mij. sprak de heer J. F. Klercq, die zich aansloot bij het schrijven van de Reedersvereeniging, maar er nog eens den nadruk oplegde, hoe de goede administratie van den vischverkoop het visscherijbedrijf tot grooten bloei had ge bracht. De heer Schneiders nam nu het woord en zeide de hulde zeer op prijs te stellen, waarvoor spr. namens alle jubilarissen dankte Spr. zag in de handelaars en reeders de pio niers en de overwinnaars. Er bestaat een misverstand, als velen meenen dat het Staats- visschershavenbedrijf een visscherijbedrijf is. Maar dat is niet juist, het Staatsvisschersha- venbedrijf is geen reederij, het is de poort tot het gebied, wat door reederij en handel bewerkt wordt. Dat het bedrijf zoo gegroeid is, is te danken aan wat u hebt gepresteerd Het „Vad." verneemt, dat Dr. Roysards der directie van den Plantage-Schouwburg Colnot efl Poons heeft medegedeeld, dat hij tengevolge van de hooge daaraan verbon den verbouwingskosten afziet van het huren van dezen schouwburg. den in het visscherijbedrijf geen leidende functie, wij moesten slechts de meest gun stige voorwaarden scheppen, om het bedrijf te doen functioneeren en als wij dit deden, wij hebben onzen plicht gedaan. Wij meenen dat u niet ontevreden zijten zijn daar dank baar voor. Maar de vaste lijn aan de ontwik keling van het bedrijf hebben zij gegeven, die gearbeid hebben. Velen zijn gegaan, maar gij, die bleeft, zij't de overwinnaars. Wr.t het bedrijf geworden is, is mede te danken aan onze visschers, de beste van de landen aan de Noordzee en die met de vis schers van heel de wereld kunnen wedijveren. Ook aan de havenarbeiders, want bij buiten- landsch bezoek was spr. steeds dankbaar, als werd opgemerkt dat hier snel en flink ge werkt w.rdt. Door goed overleg en door samenwerking is zoo het bedrijf groot geworden. Spr. hoopt dat die samenwerking nog lang zal voortdu ren. Een luid applaus volgde op deze woorden. De heer D. F. G. Schilling opende namen den Centr. Bond van Haven- en Transport arbeiders, namens de arbeiders, die in de vischhallen werken. Wij ondervonden, zei spr., steeds uwe medewerking, als wij daar om vroegen en tot hulp waart u altijd bereid en ge gaaft die op een wijze, dat noch ree ders, noch vischhandelaren daar aanmerking op konden maken. In 't bijzonder dankte spr. den heer Hey- koop, dien dc arbeiders ook als hun chef be schouwen. Spr. uitte zijn bewondering voor de wijze, waarop de heer Heykoop zijn moei lijke taak vervult. Met een ander hadden wel licht vele dingen tot verwikkelingen moeten leiden. En was er eens, een klein conflict, wij zijn overtuigd dat de halchef altijd strikt eerlijk heeft gehandeld. Spr. hoopte dat de heeren nog lang hun taak zouden mogen vervullen. De heer C.v. d. Heer sprak namens den Chr. Fabrieks, Haven- en Transportarbei ders Bond. S pr.sloot zich aan bij de woorden van den heer Schilling en zeide dat hem Zoo goed deed wat de heer Schneiders van de havenarbeiders had gezegd. Spr. hoopte dat het bedrijf een betere periode tegemoet Zou gaan. Tal van personen en organisaties kwamen de jubilarissen nog geluk wenschen de heer Wijnschenk deed dit namens de Amstcr- damsche vischhandelaren. Dan waren er de burgemeester van Velsen, de heer R. S. Rijkens, met de wethouders Landeweerd en Dunnebier en de gemeente-secretaris, de heer J. Kostelijk. Voorts de heeren W. Pol derman namens de Ind. Mij. Hera, de heer L. Poortenaar namens de IJmuider Stores, directeuren van reederijen, vischhandelaren enz., te veel om op te noemen, de heer W. P. Mets namens 't Bureau Wijsmuller enz. Groot was het aantal bloemstukken, een weelde van geuren en kleuren. Een waardige hulde is aan de jubilarissen gebracht. Aan belanghebbenden wordt bekendge maakt, dat is vastgesteld een nieuw tarief van den plantenzieklenkundigen dienst voor onderzoek van uit te voeren aardappelen. Aardappelen, welke na 15 Augustus ten onderzoek worden aangeboden en bestemd zijn voor landen, welker nadere aanwijzing in de Nederlandsche Staatscourant zal wor den bekend gemaakt: per wagon van 10,000 K.G. 3.50; voor gedeelten van een wagon: per 50 K.G. of per colli 'f 0.02Ff, met een minimum van 0.25; aardappelen, welke, na door tusschenkomst van het uitvoercontrólebureau voor groen ten, fruit en aardappelen te zijn onderzocht, vóór 16 Augustus ten uitvoer worden aan geboden: per 100 baal of gedeelte daarvan 0.80; andere aardappelzendingen: voor de eerste 200 balen van 50 K.G, of colli: pel baal of colli 0.03, met een minimum per partij van 0.25; voor de volgende 600 baien of colli: per baal of colli 0.021?; voor elke baal oi colli meer 0.01 'A. De Nederlandsche Vereeniging Avieul- tura, de oudste der Nederlandsche vereeni- gingen op het gebied van pluimvee- en konijnenteelt, zal aan haar 40ste tentoon- steling, welke in Januari a.s. in Den Haag zal plaats hebben, een Natonaal Congres voor Pluimvee- Konijnenteelt verbinden. Dit zal het derde nationaal congres op dit terrein wezen; dc beide vorige congressen werden gehouden resp. in 1908 te Groningen en in 1910 te 's-Gravenhage. Het congres, dat op 13 en 14 Januari a.s. zitting zal hebben, zal gevolgd worden door een ex cursie op 15 Januari, vermoedelijk naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam, en de vertooning van een pluimveefilm, terwijl de tentoonstelling daarna van 16 tot 18 Jan. zal worden gehouden. DE MICUUM-OVEREENKOMSTEN. Wij deelden mede, dat de Commissie van Zes de Micum-overeenkomsten tegen den 31en Juli had opgezegd. Dit bericht is ech ter eenigszins voorbarig. De Commissie van Zes heeft wel besloten de overeenkomsten op te zeggen, doch zij heeft aan dit besluit geen uitvoering gegeven. Zij heeft daar trou wens nog den tijd mee, daar bij de verlen ging der overeenkomst bepaald is, dat de opzegging telkens op den 20en van de maand tegen den ien van :de volgende maand kan plaats hebben; De Duitsche regeering wil voor de maand Juli de helft van de Micum-lasten uit de rijksmiddelen betalen, maar dat is ook het alleruiterste wat ze doen kan. In Augustus kan zij in geen geval meer bijpassen en uit dien hoofde besloot de Commissie van Zes de overeenkomsten tegen den len Augustus op te zeggen. Het blijkt niet juist te zijn, dat de Micum zou hebben toegestemd in een verlenging van slechts korten duur. Zij heeft integendeel vastgehouden aan haar eisch, dat de overeenkomsten voor on- bepaalden tijd moeten worden verlengd. De eenige concessie, die zij deed, was het inlasschen van de opzeggingsclausule. NEW-YORK, 1 Juli. De democr. natio nale conventie heeft ter nagedachtenis van president Harding door op te staan een resolutie aangenomen ingediend door Wil liam Janny Bryan. CHICAGO, I Juli. Nabij Buda heeft een ernstig trein-ongeval plaats gehad. De mailtrein van Chicago naar Burlington reed op een personentrein; 6 personen werden gedood en 17 gewond, waarvan e enigen ernstig. CHICAGO, 1 Juli. Zestig vliegtuigen zijn gereed voor den heden ingewijden trans- continentalen luchtdienst tusschen San Francisco en New-York. Verwacht wordt, dat de duur van den tocht gemiddeld 34 uur zal bedragen. WOERDEN, 2 Jpli. Kaasmarkt. Aanvoer; 565 partijen. Eer#; kwaliteit 5660, tweede kwaliteit 50—54; met rijksmerk 5263. Handel vlug. 293 vette kalveren le kw. 1.001.12, 2e kw. 0.90—1.00; 3e kw. 0.80—0.90; 69 nuchtere kalveren 1526; 6% vette var kens le kw. 7274. 2e kw. 7072; 3e kw. 6068; Overzeesche en Geldersche 72—74, 2e kw. 70—72, 3e kw. 66—68. In staat van faillissement werden vei- klaard H. Kuyer, wonende te Zaandam," Westeinde no. 84, handelaar in Radio-art' kelen. Curator Mr. J. Deenik. P. Kroon, loodgieter en zinkwerker, w<y nende te Schoten, Reitzstraat 6, Curator Mr, C. Blankevoort. F. Penley, laatstelijk wonende te Haar? em, Wagenweg 70 boven, thans zonder be kende woon- of verblijfplaats. Curator Mr, P. Tideman. H. Heynen, landbouwer wonende te Be verwijk. Curator Mr. A. Bruch. Mej. W. J. M. Greeve, verpleegster, wo nende te Bloemendaal, de Genestetweg No. 1. Curator Mr. A. A. Heringa. J. van Berkel, kruidenier, wonende te Roelofarendsveen, gem. Alkemade No. B. 445. Curator Mr. G. W. C. Pliester. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Jhr. Mr. R. de Marees van Swinde- ren. Opgeheven werd het faillissement va# C. Braam, stalhouder, wonende te IJmui den, Kanaalstraatfailliet verklaard d.d. 22 Januari 1924. Beëindigd werden door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissemen ten vanj W. Wobben, ovenbouwer, wonende te Koog aan de Zaan; G. H. Lebbing Hz., handelsreiziger, wonende te Bloemendaal; J. Roeson, timmerman, wonende te Zand- voort; S. H. F. Wilthagen, hotel- en koffie huishouder, wonende te Haarlem. Beëedigd. Beëedigd werd als Notaris de heer Miv M. Slingenberg te Haarlem. Heden overleed na een kort stondig en geduldig lijden P. J. CORNELISSE in den ouderdom van 77 jaar. Mede-oprichter van den Ned. R.-K. Volksbond A'dam. Haarlem. 30 Juni 1924: De wedstrijden te Wimbledon. Mej. Bouman die met mis Mac. Ready in dames dubbelspel uitkwam tegen mis Covell en mis Mac Kane verloor met 63 6—3. Mile Lenglcn. Zoodra het Fransche tenniswonder voor een nederlaag begint te vreezen moet de dokter er aan te pas komen. Zoo schijnt de concurrentie in Wimbledon dit jaar weer groot te zijn. Althans weet de Tel. te melden dat Mllc Lenglen op medisch advies den strijd heeft moeten staken omdat zij bij verdere deel name een veel te groot risico zou loopen. De tijd van gaan is voor deze Fransche juf frouw nu wel zoo ongeveer gekomen. ENKHUIZEN, 30 Juni. Heden hebben 20 vaartuigen hier aangevoerd 171.600 stuks of 2744 kg. netten ansjovis. Prijs 5148 (je, per kg. De vaartuigen die ten N. van Enkhui zen hebben gevischt, hebben veel gevangen die ten Z. de netten hadden geplaatst, kwa men binnen met zeer geringe vangst. De bot- en schoivisschers zijn nog op zee. MEDEMBLIK, 30 Juni. De ansjovis vangst beliep hier heden door 39 vaartuigen 2213 kg prijs 0.460.57 per kg. ROTTERDAM, 1 Juli. Vee. Op de vee markt van heden waren aangevoerd193 paarden, 10 veulens, 691 magere runderen, 6 642 vette runderen, 249 vette kalveren, 494 nuchtere kalveren, 140 schapen of lammeren, 8 varkens, 149 biggen. De prijzen waren als volgtkoeien le qual'. 115122ct., 2e qual. 110100 ct., 3e qual. 9585 ct. ossen le qual. 107sA1115 ct., 2e qual. 102)495 ct., 3e qual. 9080 ct., stieren le qual. 100105 ct., 2e auql. 90—80 ct., 3e qual. 70 c.kalveren le qual. 105170 ct., alles per kg melkkoeien 200385, kalf- koeien 215400, stieren 175390, pin ken 145165, vaarzen 160200, werk paarden 100—300, slachtpaarden 90— 150, hitten ƒ65190, nuchtere kalveren 1223, fokkalveren 1630, biggen 8 13, overloopers 1536. Vet vee en vette kalveren met redelijken handelenkele prima soorten iets boven no- teering.Melk- en kalfkoeien matig verhandeld. Nuchtere kalveren met matigen handel, zoo wel in fok- als in slachtvee. Biggen en over loopers traag verhandeld. Paarden met ma tigen handel. Eieren (Rott. veiling.) Aanvoer 195.000 stuks. Prijzen kippen-5.608.55, eenden- 5.90—7.65. (Rotterd. Cons, veiling.) Aanvoer 175.000 stuks. Prijzen kippen- 6.25—7.75. idem kleine 55.75, eenden- ƒ66.25, ganzen 12—14 kalkoenen 10II. Voor de vele bewijzen van be langstelling, ondervonden gedu rende de ziekte en bij 't over lijden van onzen geliefden Echt genoot en Vader JAN BERKHOUT, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: Yf- Wed. M. BERKHOUT- Westerman. Voor de vele blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van on ze geliefde ouders, behuwd- en groot ouders P. VAN DEN RAADT en J. VAN DEN RAADT-Huyboom, betuigen wij onzen hartelijken dank Uit aller naam: H. v. d. RAADT. Biedt zich aan voor terstond of la^ ter 21 jaar, v.g.g,v. Br. onder No. 1127 aaa de GRUYTER'S Boekhandel, Sassen- hcim. voor een lief jongetje van 10 maanden, bij R.-K, pleegouders, die het kindje geheel tot zich willen nemen. Brieven, onder No. 13534 Bur. van dit blad. De R.-K. Wonlngbouwvereeniging tt. Egmond-binnen, heeft een woning be schikbaar, terstond te betrekken. Ook geschikt voor zomerverblijf. Brieven aan J. VERHEGGEN, Eg. mond-binnen. gevraagd, voor licht tuinwerk. Aan melden tusschen 12—1 uur. BLEEK EN BERG, Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3