In en om Haarlem. Spaart Uw Waschgoed Ingezonden Mededeelingsn. m 1 Donderdag 3 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15779 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. SNIEjMW Agenda 4 Juli Alphabetische stratenlijst 1924. Een nuchtere nabetrachting over het H. A. P. a 75 cents per regel. Het waschbord is niet meer noodig. Gebruik Rinso. Het heeft zulk een reinigende kracht dat al het vuil los laat terwijl het goed weekt in het overvloedige sop. Denk eens na—U spaart werk uit—en U spaart Uw goed. Des Avonds zet U het goed te weeken in Rinso en warm water. Des Morgens uitspoelen, dit is alles. Het goed is vlekkeloos schoon en zuiver. Eindexamens L. O. Rijks Kweekschool. Jtibilê, Nuttige Handwerken. Gem. Dienst Lichamelijke Opvoeding Personalia. Kunsthandel F. H. Smit. Tentoonstelling van werken door Jan Sirks. Een schrijven van Z. D. H. Mgr. A. P. F. van Velsen S.J. Een zilveren jubileum. Trekking „Nationaal Sportpaleis". Haarlem's Uitbreiding. J. J. WEBER ZOON Oütlciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. Ongeluk bij het klimmen. Conferentie over dienstrolleering E. S. M.—N. Z. H. T. M. Dierenbescherming. «r De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.2d Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE CUÜRANT Advertentiën 35 cent» Tper regel; Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel; op de le Pagina s 7o ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Een zomerzitting met een tamme agenda! En van de 17 punten werden er door den voorzitter al dadelijk eenige teruggenomen, terwijl enkele andere op verzoek van raads leden werden aangehouden. Dan als leider der zitting mr. Slingenberg met een stevi- gen hamer in zijn band, zoodat bel geen wonder was, dat wij ditmaal :n drie uren klaar waren. Veel is er niet verhandeld. Bij een schijn baar onnoozel voorstelletje om een perceel grond en water aan de Amsterdamsche Vaart te verkoopen, lokte de heer Koppen met een simpele vraag een aardig debat uit. Bedoelde strook grond met een gedeelte van de Amsterdamsche trekvaart liggen in de Kom van de Gemeente Haarlemmerlie.de, maar zijn eigendom van de gemeente Haar lem. Voorgesteld werd nu grond en water ter beschikking te stellen van het Ri)k ter verbetering van den Rijksstraatweg. De heer Koppen nu zeide zich te herinneren, dat deze zaak al reeds in 1917 aan de orde was geweest. In 1918 is er nog over gecorres pondeerd en sinds dien is er niets meer van vernomen. Heeft men deze zaak zoo maar zes jaar laten rusten? Wethouder Reinalda wist er niet veel van te vertellen. B. en W. willen de verbetering van den weg zoo spoedig mogelijk bevorderen, daar om doen zij dit voorstel. Vroeger is er in derdaad met de Regeering onderhandeld; maar 't is misschien wat oneerbiedig gezegd zei de Wethouder doch als ik mee deel, dat we met „Waterstaat" te doen had den, dan behoeft men zich over de vertra ging niet te verwonderen. Toen gaf mr. Slingenberg nog eenige inlichtingen, die de zaak eerst recht interessant maakte. Zes jaren geleden is cr met het Rijk over ver koop van bedoeld perceel grond en water onderhandeld. Plotseling echter hoorde men niets meer, tot in 1923 bleek, dat het Rijk den door Haarlem gevraagden prijs te hoog had gevonden. Niet ten onrechte sprak de heer Gerritsz hierover zijn verbazing uit. De verbetering van den straatweg is toch ook voor Haarlem een groot belang. BovendiiM was er werkgelegenheid te scheppen. Moest Haarlem het er dan maar bij laten, toen het Rijk niets meer van zich liet hooren? Am sterdam had aan den anderen kant van den weg grond en water gratis afgestaan en daar was men wel opgeschoten. Mr. Slingenberg bleel daartegenover het standpunt verdedi gen, dat de gemeente uit haar bezittingen moest halen, wat er uit te halen is. En Haarlem heeft zeker tegenover het Rijk geen aanleiding om royaal te zijn. ïn den heer Gerritsz laakte hij het dan ook. dat deze zoo kleineerend over het Haarlemsche eigendom in het openbaar sprak; bij de schatting, die nog moest plaats hebben, kon dat niet anders dan nadeclig voor de ge meente zijn, Met verbazing hebben wij dit debat ge volgd. Men zou zoo naief kunnen zijn te veronderstellen, dat zoowel het Rijk als de gemeenten er zijn in het algemeen belang en dat, wanneer het gaat over een weg- verbetering als die van HaarlemAmster dam alle autoriteiten zich zouden inspan nen om deze zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. En daar vernemen we nu, dat het departement van Waterstaat en het Ge meentebestuur van Haarlem zes jaar lang als twee mokkende huiseigenaars-buren tegenover elkaar hebben gestaan, waarvan de een zijn schutting wil verbeteren, maar het niet kan zonder bijdrage van den ander. Meneer A. stopt bij meneer B. een briefje in de bus met het verzoek voor gezamen lijke rekening de heining te restaureeren. Meneer B. deponeert bij A. een epistel met de mededeeling, dat hij voor één tiende in kosten wil bijdragen, waarop eerstgenoemde zoo woedend wordt, dat hij de zaak laat zooals ze is; na tien jaar valt de schutting in elkaar. Van particulieren kan men zulke kinder achtigheden verwachten; maar dat een Rijksregeering en een gemeentebestuur de verbreeding van 'n belangrijken verkeersweg zes jaar laten liggen, omdat de een naar den zin van den ander te veel voor een stukje grond, en water vraagt.... laten we er maar niets meer van zeggen! De eenige discussie van bctcekenis werd verder uitgelokt door den heer Klein Schip horst, die met eenige andere leden een voor stel had ingediend om bij eventuecle ver nieuwing en aanleg van straatwerken voortaan een openbare aanbesteding te hou den. In den loop van het debat wijzigde de heer Klein Schiphorst zijn voorstel aldus, dat de „vernieuwing" er uit weg viel en dus alleen openbare aanbesteding voor nieuwen straataanleg werd gevraagd. Men kent het prae-advies van B. en W. over deze oude kwestie. Erg steekhoudend was het niet. De bezwaren tegen openbare aanbesteding werden breed uitgemeten en, naar uil de bestrijding van dit prae-advies door den heer Klein Schiphorst bleek, waren in het rapport van den Directeur van Open bare Werken nog meer bezwaren opgesomd. Hoofdzakelijk kwam het hierop neer: een aannemer houdt slechts rekening met zijn eigen belang en wil, eenmaal begonnen, zoo spoedig mogelijk afwerken. Dat kan nu een maal niet altijd, de gemeente moet somtijds het werk tijdelijk stop zetten voor onder- grondsche werken en dan wil de aannemer schadevergoeding. De heer Klein Schiphorst betoogde hiertegenover, dat hierin juist een prikkel zou gelegen zijn om te voren het werk goed te regelen en niet drie maal ach ter elkaar een straat op te breken. De heer Gerritsz trachtte het betoog van den heer Klein Schiphorst te ontzenuwen door de be wering, dat straatwerk een vertrouwens kwestie is: dat kan men alleen aan Open bare Werken over laten, anders weet men niet of een straat, die er op het eerste oog mooi uitziet, niet weer h^cl spoedig met kuilen valt. De heer Van Liemt wees echter de tegenstrijdigheid in deze bewering aan: ecnerzijds heet het: alleen in eigen beheer kan goed werk worden geleverd en ander zijds: het personeel van Openbare Werken is niet in staal om het werk van een parti culieren aannemer te controleercn. Dat klopt niet! Sterker stond de heer Reinalda in zijn betoog, dat reeds herhaaldelijk door de ge meente straatwerk is uitbesteed, maar dan onderhands aan kleine straatmakerspa- troons, die aan B. en W. bekend zijn. Dkt heeft vele voordeelen. En voor een sociaal democraat klonk het wel erg openhartig, dal de werklieden voor zich zdf en voor de gemeente het best in aangenomen werk arbeiden. Bij de straatmakers schijnt dit al bijzonder het geval. De heer Reinalda deelde n.m. mee, dat cr in stukwerk 35 pet. meer gepresteerd wordt dan in uurloon! Openbare aanbesteding had echter- zijn groote bezwa ren. Tegenover de vele groote gemeenten, die het wel deden en door den heer Schip horst waren opgesomd, stelde de wethou der, dat het alleen maar gebeurde voor geheel geïsoleerde nieuwe wijken, waar niet door aangrenzende bebouwing moeilijkheden konden worden ondervonden. En voor zul ke speciale gevallen wilden B. en W. van Haarlem ook wel eens een openbare aan besteding uitschrijven. Zoo begonnen de standpunten elkaar te naderen. Alleen bleef de heer Klein Schiphorst volhouden, dat de particuliere aannemer zeker goedkooper kan werken dan de gemeente, al was het alleen maar door voordceliger inkoop van materialen. Hiertegenover zette de wethou der de enormiteit, dat de ambtenaren even goede en misschien wel betere kooplieden konden zijn dan particulieren. In ieder ge val, zei Wethouder Reinalda, zal ik eischen, dat zij koopman zijnj Een deel van den Raad lachte om deze.... naïviteit, zullen wij maar zeggen. Men kan even goed van een verwer eischen, dat hij kunstenaar wordt en landschappen en portretten schil dert; maar door den eisch alleen wordt een rijmelaar nog geen dichter. Men is koopman of men is het niet, riep de heer Miezerus terecht. De Voorzitter gaf aan het debat een goe de wending door er op te wijzen, dat het voorstel van den heer Klein Schiphorst wel wat algemeen van strekking was; het eischt openbare aanbesteding als regel zonder uitzonderingen. Dat kunnen B. en W. niet aanvaarden. Dc stemmirig zou daarom onzuiver worden. Neem genoegen met de toezegging, dat de eerste de beste goede ge legenheid voor een openbare aanbesteding zal worden aangegrepen om een eerlijke proef te nemen, zei mr. Slingenberg. Ook de heer Castricum had tegen de algemeene strekking van het voorstel bezwaar. Dc heer Klein Schiphorst trok daarop zijn voorstel in en heeft nu de belofte, dat de particu liere aannemers binnenkort een fair trial krijgen. Nog even vóór de benoemingen haalde mevr. Willekes Macdonald den onderwijs wethouder uit zijn tent. Gevraagd werd de directrice van de middelbare meisjesschool voorloopig te bestendigen. Mevr. Macdonald vond dat bezwaarlijk: dc tegenwoordige directrice is goed en dan moet zij een vaste benoeming krijgen of wel, zij deugt niet voor haar taak en dan moeten wij een an der aanstellen. Maar voor dit laatste is nu geen tijd meer en 't is wel erg dat B. en W. 's Raads vrijheid van benoeming op deze wijze feitelijk beperken. Mr, Bruch liet zich dat natuurlijk niet aanleunen en in een hel der en overtuigend betoog zette hij uiteen, dat hangende de bcstudecring van heel het voorbereidend hooger onderwijs het dom en onvoorzichtig zou zijn om in de leiding dezer middelbare meisjesschool een defi nitieve verandering te brengen, alvorens het rapport der studie-commissie bekend is. Bestond er echter niet meer dan groote waarschijnlijkheid, dat de tegenwoordige di rectrice der middelbare meisjesschool ge handhaafd zou kunnen blijven, dan zouden B. en W. haar thans niet opnieuw voor een herbenoeming voordragen. Maar formeel zou het onjuist zijn in dit stadium een defini tieve benoeming te doen. Alle nieuwsgierigen bij de rondvraag werden verwezen naar „de volgende verga dering". Alsdan zullen wij ook antwoord krijgen op de vragen van den heer Keesen over de gemengde baden aan de Kleverlaan. Sociëteit „St. Bavo" Bevolkingsbureau 8 uur Albcrdingh Thijm 8 uur Kracht en Vriendschap 8 uur. R.K. Middenstandsgebouw Zangvereeni- ging „Kunst na Arbeid" 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A v. Eek Dagelijks van 106 uur K Arbeidsbeurs voo mannen Jaco- bijnestraal 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.rn. van 25 uur, Zater dags alleen van 9—12 uur. ■K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 1J Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12 des nam. van 3 tot 1 en van half 8—half 9 uur. Tele foon 2981 K. Leeszaal en uitjeenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends eu op Zon en Feestdagen Uitloenen van boeken Marlhavereeniging Bloemhofstraat l Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes die hier geen thuis hebben. Zpndag en Woepsdag van 810 uur n.m. R K. Bevolkiugsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van S10 uur op Maandag-, Woensdag, en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vertemging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Verschenen is de Alphabetische Stratenlijst 1924. Het is een practisch boekje en voor wie, zooals onze winkeliers b.v., nog al eens veel moeten zoeken naar dc ligging van straten, vrijwel onmisbaar. Of het boekje volledig is, kunnen wc natuurlijk moeilijk nagaan, inaar, gezien dc zorg, die cr aan besteed is, mag dat worden aangenomen. Ook verschillende wetenswaardigheden be treffende Post- en Telegraafkantoor, Musea, booten, tram, autobussen, vrachtdiensten en bezienswaardigheden zijn cr in te vinden. Men schrijft ons; Nu de 14 dagen kermis-vreugde weer ge passeerd zijn, en de menschen, uitgezonderd hun lieve duiten, weer wat bijgekomen zijn, leek het ons niet onaardig eens een nuch tere nabetrachting van het H, A, P.-terreia te geven. Wat wij nu hier gaan neerschrij ven, kan geen kwaad meer doen aan de betrokken personen, die allang weer verdwenen zijn, terwijl wij alles onder het zegel van de diepste geheimhouding, alleen aan onze lezers zullen meedeelen, V'OoV zoover het indiscrete zaken betreft. Gaan wij zoo'n kermis nu eens beschou wen, van een heel nuchter, eenigszins pessi mistisch standpunt, dan komen we eigenlijk tot de conclusie, dat iedereen, die de kermis met een bezoek heeft vereerd, zijn geld eigenlijk in een soort „ruimte" heeft ge gooid, waarin het is verdwenen, zonder een spoor na te laten. „Moet je niet zeggen," hoor ik al enkele lezers zeggen, „je hebt er wat bijzonders voor gezien en je hebt lol gehad." Aangenomen! Maar laten wij nu deze beide dingen onderzoeken en dan eens kijken wat er van overblijft. De „bijzonderheden," die er te zien waren, bestaan eigenlijk in hoofdzaak: Zita, het wondermeisje, Dietuds, de wielrenners, het Panopticum en de Arena, plus een stelletje parkietjes, die je jc verleden en toekomst voorspellen. Gaan we deze vijf dingen schiften, dan blijven er al direct, afs bijzonderheid te controleeren attracties over: De Wielrenners en het Panopticum, Het eerste is werkelijk een prestatie, terwijl je bij het laatste, uit gezonderd de „griezeligheden" en enkele bekende typen, zoudt kunnen zeggen, „con ti, Ja! Dan was er nog een zweefdraai- molen, die echter, om een begrip van zwe ven o£ vliegen te geven, wel wat al te laag bij den grond bleef, en een schommel, die in iederen speeltuin te vindèn is, alleen zitten er dan niet zooveel glazen plaatjes en andere schitteringen aan. Het resultaat is echter precies hetzelfde. Dan heb je nog de gooi-tentjes, waarbij je, als je twintig keer op een beeld gemikt hebt, ten slotte met een botervlootje naar huts gaat, dat je op een onbewaakt oogen- blik nog aan gruizelementen uit ie handen laat vallen. Ovar de schiettenten, ballcljesrollerijen, en dergelijke, zullen we maar zwijgen, daar de resultaten hierover al even pover zijn. Bekijkt men al deze dingen dus van deze zijde, dan blijft er van de „lol' al heel wei nig over, al heb je er nog zooveel gel aan gespandeerd. De poffertjes- en oliebollen-kramen zijn dan ook nog de eenige tenten, alwaar men „waar" voor zijn geld krijgt, dochook deze lekkernijen kan men het gchcele jaar door in de stad krijgen en dan bespaart men 2 maal 10 ets, plus 25 cent entree, en.... ze zijn nog lekkerder. Voor hen, die bij deze ex-kermis hun eigen overtroffen hebben, wat hun uitgaven betreft, is het misschien wel raadzaam, dit stukje uit te knippen, en als er nog eens zoo'n geldverzamelterrein komt, het eerst nog eens over te lezen. Misschien zou men RINSO DOET HET WERK. Het wascht even goed in warm als in koud water en bespaart U al het lastige boenen en wrijven van vroeger. Het zal ook in Uw waschmachine Uw goed sneller en beter reinigen dan gewone zeep of .eeppoeder. Wasch niet meer op de oude omslachtige wijze. Koop nog heden een iakje Rinso bij Uw winkelier. Een pakje ioet de wasch van een heele week. ALOM VERKRIJGBAAR. DE LEVERS ZEEPMAATSCHAPP1] - VLAARDINGEN P17-2 troleer het maar als je kunt!" Wat de andere drie „bijzonderheden'' be treft, daar blijft, als je het gaai ontleden, al heel weinig van over. B.v. „Zita," het wondermeisje, was een heel aardige inelkaarzetling van spiegels, die door hun reflectie maakten, dat men niet meer zag, alsdat de Professor vertelde, terwijl het zgn. „meisje", een doodgewone „jongen!" was, die de tent mee heeft hel pen opbouwen, terwijl de telepathie bestond uit een „woud-code". Zooals men ziet hebben zij, die 25 cent entrée betaalden, 30 cent te veel betaald. De krachtmen- schen in de „Arena. waren, hoewel het stevige boys zijn, met halters aan het wer ken, welke, na afloop, door een der toe schouwers bijna door de zoldering werd heengeduwd, terwij! de parkietjes schijnbaar een beetje uit hun koers waren, daar zij een heer, die al getrouwd was, het portret van zijn toekomstige verloofde in handen mof felden, terwijl de beeltenis te vinden zou zijn in een ontbijtkoek van een of andere fabriek. Tot hiertoe het aantal „bijzonderheden". Nu komen wij aan de afdeeling „lol". Voor een dubbeltje mag je het Oud-Hollandsche Plein bezichtigden, waarop een aantal ver- klcede mannetjes rondloopcn, en alwaar door een paar humoristen!?) met schorre stem, wat liedjes werden rondgezongen. Kraampjes, waarin je belasting kunt betalen, haring kan koopen en leverworst kan ver orberen, staan hier broederlijk naast elkaar. Voor „elck wat wils" dus. Dan een „toodshool," zooals de naam deftig luidt, Welke uit een draaimolen schijf bestaat, en die, als je er op gaat zitten, net zoo hard gaat draaien totdat jc er weer afvlieg, Voor 30 cents kan je mee rollen en kneuzingen oploopen. Ongeveer hetzelfde resultaat be reik je, als je op een in beweging zijnden tramwagen wilt springen en je grijpt naast. Het laatste kost je echter 30 cent goed kooper Dan het lachbuis, waarin je op een paar bobbelende bruggen wordt heen en weer geschud, ten slotte op een riem belandt, die je naar beneden loost. Als je bij je thuis langs de trapleuning naar beneden glijdt, heb je iederen dag kermis thuis. Dan nog twee trappen, die op en neer gaan en waarop je naar boven kan komen. Gaat het goed, dan gaat het goed, maar gaat bet niet goed, dan is de priis van 10 cent plus de kans om ie hals te breken, wel wat te veel betaald. Ten slotte nog een rodelbaan, waarvan de „lol" ook schijnbaar ver te zoeken was, omreden ze geregeld ontvolkt en werkeloos was, dan, een spijtig gezicht, wanneer alles weer in zijn gewonen doen, en zij alleen maar hun ledige portemonnaie hebben, bespaard blijven. Haarlem, 2 Juli. Heden zijn geslaagd voo: de examens L. O. aan de Rijkskweekschool, de heeren W. D. Furst, P. Klomp, E. van Zoest, G. J. B. G. Hingst en J. M. Overmeer. Allen te Haarlem. Heden herdenkt de heer H. Brouwer, on- t'erladingsmecster bij de Ned. Spoorwegen, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst der Ned. Spoorwegen trad. Vanmorgen werd de jubilaris door een In specteur der Spoorwegen met eenige harte lijke woorden toegesproken, waarna hij hem het gebruikelijke cadeau in couvert over handigde. Ook van het personeel en collega's mocht dc heer Brouwer vele gclukwenscben in ont vangst nemen. Het verdere gedeelte van den dag zal door den jubilaris feestelijk in den huiscli;- ken kring worden gevierd. Geslaagd mej A. S. Scholth, alhier. In het tijdvak 15 Juni1 Juli zijn in de Gem. Zweminrichtingen 34.266 baden ge nomen, verdeeld als volgt: Kleverlaan: mannen vrouwen ahonné's 4083 3877 35 ets baden 351 364 10 2192 1790 Houtvaart: ahonné's 35 ets baden 10 kosteloos 6626 mannen 2030 110 154.3 8615 6031 vrouwen 902 118 1113 7178 Rente 4 pCt. - (Direct ingaande.) De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN 18 Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 6—9 u. n.m. en Zaterdags van 59 1 u. n.nt. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7—8'.;, u namiddag. Evenals bij een vorige gelegenheid werd ook dit jubileum op bijzonder aangename wijze herdacht. Een autotocht werd gemaakt door het ge- hecle personeel en de dag op prettige wijze doorgebracht. Dat het aan waardeerende woorden ten opzichte van den jubilaris -vel niet zal hebben ontbroken, behoeft zeker wel geen betoog. Notaris v. Cranenburgh sprak den jubilaris toe en overhandigde hem een blijk van waardeering. Voor het doctoraal examen in de ge neeskunde. te Amsterdam, is geslaagd de heer C. J. Bouwer, alhier. Deze Rotterdammer is een kranig etser, waarmede we zeggen willen, dat zijn werk er heel knap uit ziet. Toch is het geen knap heid, die verveelt, zooals dat bijv. wel het geval is bij verschillende Engelsche grafie kers, waarvan het ons haast voorkomt, dat zij volgens een bepaald recept werken. De etsen van Jan Sirks bezitten een eigen karakter, waarbij van een zwierig en los hanteeren der naald niet gesproken kan worden. Er is iets hoekigs in zijn werk, dat een forsche, soms zelfs ruige manier van doen verraadt. De onderwerpen, voor het meerendeel Rotterdamsche haven- en stadsgezichten, leiden daar wel toe. Het drukke, rumoerige gedoe van de koopstad heeft hem menig onderwerp voor zijn etsen geleverd en de typische schoonheid van de stad waar gesjouwd en gezwoegd wordt, heeft hij mooi in beeld gebracht. Met „Haag- sche Veer" „Leuvehaven" en „Katen- drechtsche haven" noemen we er enkele van. In ander werk treffen we andere eigenschap pen. Zoo is er een mooie ets naar een oude boerderij, waarin we de forsche techniek niet missen, terwijl er toch de rust uitspreekt, welke een onderwerp als dit eigen is. Als 't ware geheel op zich zelf staat de stem mingsvolle ets „Brugge," waarin de kunste naar .zich op een geheel andere, meer ge voelige wijze uitspreekt dan in zijn Rot terdamsche werken. We mogen dan ook zeggen, dat hij zich weet aan te passen aan het karakter van het gekozen onderwerp, het geen de waarde van zijn werk verhoogt. Er zijn nog verdienstelijke etsen naar vo gels en we herinneren ons een etsje naar een molen, een eenvoudig gegeven, eenvou dig vertolkt, dat ons bijzonder trof. Sirks is er echter ook wel eens naast en zoo vin den we in zijn „Waag te Alkmaar" heel weinig leven. Er is van dit zonnige bouw werk, een der meest geestige scheppingen der Hollandsche Renaissance wel iets anders te maken. De tentoonstelling bevat nog enkele olie verfstudies vermoedelijk vroeger werk, een groote pastel met uitstekende kwali teiten en een knap gewasschen aquarel „Boomgaard," waarin het luministische prin cipe op den voorgrond treedt. M. v. d. W. Naar de Java-Post" meldt is in de Ker ken van zijn Vicariaat een schrijven voorge lezen van Z. D. H. Mgr. A. P. F. van Velsen S.J., tit. Bisschop van Aezani en Apostolisch Vicaris van Batavia, waarin Mgr. zijn dank brengt voor de sympathie-betuigingen, gebe den, H.H. Communiën en Misoffers aan Mgr. aangeboden bij gelegenheid Zijner H. Bis schopswijding. Aan dezen dank voegt Mgr. een tweeden namens Zijn Medebroeders in het H. Episco paat. Zeer zijn zij, zoo luidt het schrijven, evenals wij getroffen geweest door de plech tige en openlijke hulde ons door Uwe verte genwoordigers zoo luisterrijk gebracht, toen zij zich voor het eerst te Batavia verzameld hadden. Allen hebben zij ons verklaard, zich innig te verheugen over den grooten gods dienstijver en den diepen eerbied voor de Kerkelijke Overheid, die U vervult. Na deze dankbetuigingen wijdt Mgr. een bijzonder woord aan het schrijven, dat Mgr. kort voor Zijn Bisschopswijding van den Katholieken Socialen Bond, Afdeeling Djokja gewerd in verband met de samenkomst van het Internat. Eucharistisch Congres te Am sterdam. In verband met 't schrijven van den bord spreekt Mgr. den wensCh uit dat, waar mogelijk, op 27 juli a.s., op alle plaatsen van Zijn Vicariaat een bijzondere hulde gebracht wordt aan Onzen Goddelijken Heer en Meester in het Sacrament Zijner Liefde. Dat vooral, zoo schrijft Z. D. H. o.m. ver der, aan de kinderen thuis en in de Catechis muslesuren een degelijke voorbereiding tot het vieren van dezen dag gegeven worde, op dat niet het minst door hen een waardige hulde aan hun grooten Vriend in het Ta bernakel gebracht worde, en daardoor de eerbied voor Hem immtr meer en meer in hunne harten moge toenemen. En zoo moge d3n ons samenvoelen met onze Katholieke Broeders in het Moederland een verhooging zijn van hulde Jesus gebracht cene verhooging van geloof, hoop en liefde voor Hem in onze harten. Amen. 12298 9311 Het kantoor van notaris R. C. A. v. Cra nenburgh was heden den geheelen dag geslo ten. Hel bijzondere feit dat hiertoe aanleiding gaf, was het jubileum van den heer J. F. M. Preijde, die vandaag 25 jaar op het kantoor van notaris v. Cranenburgh en diens voor ganger werkzaam was, Gisteravond had in een der zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw de trekking plaats van de Maatschappij „Nationaal Sportpaleis." De zaal was geheel gevuld met belangstel lenden, die bij de trekking aanwezig wilden zijn. Als extra-premiën waren, te veiloten al léén onder de aanwezigen twee gouden Zoo pas verscheen een nieuwe alphabe- thische stratenlijst van Haarlem en omge- ife jongste dateerde van het jaar 1922 maar het was alweer hoog noodig geworden dat er een nieuwe lijst verscheen. Een bewijs? Op de twee eerste bladzijden vinden wi) niet minder dan 10 stralen, die niet op de oude lijst voorkomen. Als dat zoo ongeveeT dc verhouding is voor alle bladzijden, dan zouden in dc nieuwe stratenlijst rond de tweehonderd en vijftig straatnamen meer voorkomen dan in de oude lijst Hieruit blijkt wei de geweldige uitbreiding van Haarlem en omgeving. Trouwens de best georiënteerde Haar lemmer is niet meer in staat op alle vragen omtrent straatnamen te antwoorden. Er is geen bijhouden meer aan en het zou ook hiervoor aanbeveling verdienen dat het ge meentebestuur van Haarlem en die der om liggende gemeenten zich met elkander ver stolden om het de menschen gemakkelijker te maken. Indien de gemeentebesturen overeenstem^ roing konden bereiken omtrent de „soort straatnamen, die aan nieuwe wegen zullen worden gegeven, zal al veel bereikt zijn. Iets in dezen geest is al vanzelf gegroeid, Namen ontleend aan Ned. Indië en aan den Zuid-Afrikaanschen Vrijheidsoorlog vindt men bij voorkeur in Schoten; namen van uitvinders schijnt men in de omgeving van de Pijlslaan te willen opbergen. Maar er is toch nog wel meer in die richting te doen. Het is inderdaad een gemak als men. den klank van een straatnaam hoorende, weten kan in welke richting de nieuwe straat is ie zoeken. Waar er per week gemiddeld twee nieuwe straten geboren worden, is dit langzaam aan wel een beetje noodig. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Achteruit. OPGAVE VANi Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 3 Juli. Hoogste barometerstand 759.2 m.M.. te MemeL Laagste barometerstand 735.6 m.M.. te Stornoway. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 Juli: Matige tot krachtigen zuidelijke tot wes telijken wind, zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, regenbuien, aanvan kelijk iets warmer. heeren horloges en drie gouden dames hor loges beschikbaar gesteld. Deze werden, nadat de Simplexmachine gedraaid had aan de gelukkige winnaars uitgereikt. Onmiddellijk na deze extra-uitloting had de eigenlijke trekking plaats. Vrouwe For- tuna was echter gisteravond niet m de zaal aanwezig zoodat geen van de hooge prijzen onder het aanwezige publiek viel. De verloting ging echter- voor zoover kon worden nagegaan, absoluut eerlijk, en kwis tig werden de prijzen onder de obligatie- houders rondgestrooid, waarvan wel geen enkele zal achter blijven om het door hem gewonnen bedrag te komen innen. De simplex-machine werd in beweging gesteld, eerst door een dame en later door een heer uit het publiek. Hoe lager echter de prijzen werden hoe meer publiek de zaal verliet. Deze waren zeker in de veronderstelling dat op hun num mer alleen een hoogen prijs kon vallen. Als na hun vertrek hun obligatie niet met een. prijs is gezegend geworden, dan hebben zij nog alle kans, bij een volgende trekking. Onder de trekking werd door de hoofd agenten en de agenten van Haarlem aan de Directie een bloemenmand aangeboden, als blijk van waardeering voor de aangename samenwerking. Den gevers werden eenige woorden va» dank toegevoegd. Gisteren speelde een 8-jarige jongen opt het hek van het badhuis op het Leidsche- plein. In een onbewaakt oogenblik kwam hij te vallen en drongen dc punten van het hek in zijn linkerarm, en zitvlak. Aan het polilicposlhuis aldaar is hij voor loopig door een dokter verbonden, waarna hij naar huis toe is kunnen gaan. Naar wij vernemen zal a.s. Vrijdag, 4 de zer, ten kantore van de E. N. E. T. Jaaswcg 2, te half tien des morgens een conferentie plaats hebben tusschen den chef van Dienst en vertegenwoordigers der drie erkende or- organisaties, St. Raphael. P. C. B. en N. V. Zooals men weet, was deze bespreking op de conferentie van 20 Mei in het uit zicht gesteld. De besprekingen zullen alleen gaan over de thans bestaande dienstrollee ring van genoemd personeel. Tegen een voerman, die op den Scboter- weg eeft paard een te zwaren last liet trek ken, is proces-verbaal opgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1