STADSNIEUWS. SPAARNEBANK 1 Eerwiusters Ursulinen mm w. Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. CREDIETBRIEVEN lemeyers Ingezonden liededeellngsn. Ingezondsn Hsdsdeeiingen. ywêKscRr naluuHlik °f> Frizsche BAAI t sa mm Zaterdag 5 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15781 Personalia. a 75 cents per regeL Jet 25-jarig bestaan van de afdeeling ffaarlem der «Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding en tot ondersteuning van behoeftige kerken. DirectieMr. Th. WESTERWOUDT. BEZORGT VOOR ALLE LANDEN. Spaarboekjes mef 4 pCt. rentevergoeding ij ter Wolbeek Voor de Stille Armen. Raden. Jaarverslag N. Z. H. T. M. Exploitatie. N. Z. H. T. M. De Haarlemsche Hertenfamilie. Boottocht. Kamermuziekavonden van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst. Besmettelijke ziekten., Statuten. Open Retraite. mm Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen 21 cn 22 Juli: Toelatingsexamen. PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. MISSIEGEBIED: Oeganda (Midden-Afrika). In Memoriam: Rector Van Reijseu. Jaarverslag E. S. M. a 75 cents per regel. Nog geen verandering in zicht? Het Zilveren Jubilé van de E.N.E.T. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week f 0.25 Per kwartaal f ^«25 'ranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3-58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers; 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT Advertentie* 35 „„.es per regel oij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bi vooruitbetaling. 46 MENSCHEN VORMEN. Op den gevel van het openbare Gymna sium in Amsterdam staat in gouden letters de bekende spreuk der oude Romeinen ge grift: non scholae scd vitae discimus; niet voor'de school maar voor het leven leeren wij! In boeverre die leus ook binnen dc mu ren van dat onderwijsgebouw toepassing vindt is ons niet bekend. Wel weten wij, dat, wanneer bet departement van Onder wijs in den Haag als het symbool van het Nederlandsche Schoolwezen kon worden be schouwd. dezelfde spreuk op dien gevel misplaatst zou zijn. De school is een onderwerp, waarover iedereen wel zoo'n beetje meent te mogen meepraten en een oordeel over te hebben. Ze is immers de inrichting, waaraan wij allen zonder onderscheid en nog wel in onze meest ontvankelijke jaren werden toever trouwd, waaromtrent wij onze levendigste herinneringen hebben en waai over wij tel kens weer versche indrukken kunnen op- ioen, wanneer wij naar het jonge geslacht .•ondom ons luisteren, voor hetwelk de school immers ook weer is, wat ze eens voor ons was, de beheerschster van hel jonge leven. Laat u dus niet door zoogenaamde onderwijsspecialiteiteo afschrikken om een oordeel te hebben over de school, over de schoolopleiding en over de waarde van ons Nederlandsche onderwijs voor het leven. Laat ze praten, die u zeggen, dat gij als leek geen oordeel over de school moogt hebben; er is kans, dat deze bedillaars zelf door al hun schoolwijsheid vergeten zijn, dat de school er niet is voor hen. maar dat zij er zijn voor de school, welke op zich zelf ook a' weer geen einddoel, maar slechts een doorgangshuis is voor den kleinen zwakken mensch naar het groote, harde leven. Wij wagen het er dus maar op om als leeken onder elkaar te zoeken naar het ant woord op de vraag uit onze vorige samen- spreking, in hoeverre n.m. de opleiding van de jeugd schuldig staat aan het bestaan van dè vele wanproducten, waarvan wij verle den week een opsomming gaven. Als practische menscben doen wij het best de waarde van ons schoolonderricht aldus te peilen, dat wij ons afvragen: waarvan heb ik in mijn leven liet meeste nul gehad? En dan is het een eigenaardig verschijnsel, hetwelk wij nog dagelijkscli waarnemen, dat degenen, die het meest en het langst onderwijs geno ten hebben.het slechtst over de resultaten te spreken zijn. Het meest tevreden zijn «rij over onze elementaire kennis: lezen, ithrij- ven en eenvoudig rekenen, waarvan wij da gelijks het nut en de noodzakelijkheid zou den prijzen, wanneer wij die kennis niet door den rijd als een onafscheidelijk stuk van ons bestaan waren gaan beschouwen. Maar hoeveel is 6ns in die zeven, acht, tien of twaalf jaren, dat wij op de schoolbanken gezeten hebben, bovendien nog niet bijge bracht! Beschouw eens het leven van een hoogere burgerscholier of gymnasiast aan 't indpunt. Met z'n vierde jaar naar de voorbereiden de school en met z'n achttiende klaar voor den handel of wel rijp voor de hoogeschool. Veertien lange jaren zijn in zijn hersens met steeds grooter hoeveelheden wetenswaardig heden ingepompt. Nog geen tien jaar oud, of hij moest 's avonds na tafel al zijn ge schiedenis leeren, of zijn Fransche thema maken. Daarna lieten de schoolkwellingen bem niet meer los. Wie kan uit eigen erva ring of uit zijn omgeving het beeld niet tee kenen van den vijftien- of zestienjarigen jongen of het aankomend meisje tobbend en zwoegend in den barden schoolstrijd: 's mor gens een leerboek naast het bord onder het ontbijt; een leerboek in de tram, een Ieer- ooek tusschen twaalf en één, en 's avonds na het eten uren turen op algebra- of zneetkun- de-vraagstukken, vossend op jaartallen of onregelmatige werkwoorden. In den tijd van den wettelijkcn 8-urendag Iaat men onze kinderen tegen de overgangs- of eindexamens tot het nachtelijk uur de oogen en de zenu wen bederven. En vraag zoo'n bolleboos eens, wanneer bij dertig of veertig jaar geworden is, wat nut die harde jeugd hem heeft opgeleverd in zijn leven; welk deel van zijn succes in zijn loopbaan hij te danken heeft aan zijn bolvor mige driehoeksmeting, aan zijn keizers van iiet Habsburgsche Huis, dan zal hij u ant woorden dat heel die ballast van schoolwijs heid hem niets heeft gebaat. Alleen, wan néér bij het geluk beeft gehad niet enkel een onderwijzer, een lecraar, maar ook een pae- lagoog, een opvoeder te hebben, dan zal rij u vertellen, dat er in zijn schoolleven, .clcinc maar kostbare oogenblikken zijn ge weest, welke heel zijn leven beïnvloedden. Hij zal u vertellen van dien gerespecteerden man, die hem, na een slecht geslaagd con cours eens ter zijde nam en hem wees op de. fout om te trachten met de minst mogelijke inspanning nog juist voldoende te halen voor zijn taak, wat faalde, omdat iedere schutter, wil hij de roos raken, altijd hooger inoet mikken dan zijn doel. Hij zal u verhalen van dien leeraar, die altijd nog tijd wist te vin den om eenigc levenswijsheden aan zijn dorre lessen toe te voegen; die het bijzon dere altijd wist te veralgemeenen; die in bet moeilijke proza of de poëzie van een vreem den schrijver op eens den kunstenaar wist te belichten, waardoor schoonheidsbegrippen werden gewekt, die later van zelf ontplooi den en tot verrassende inzichten voerden; die met een enkel woord nobele, ridderlijke gevoelens kon wekken, welke later sterkend en heilzaam bleken. Niet de meester, maar de opvoeder, niet de kennis, maar de wijsheid beheerschl ons leven. En het is de groote grief van alle wei denkenden, een grief, die zich hoe langer hoe meer laat gelden, dat ons onderwijs meer voor de school dan voor het leven bere kend is. Vorming tot mensch! Hoe weinig beant woordt de school aan die hooge roeping. De bekende Jezuiienpater Gielen zei het on langs in een interview zoo raak: het tegen woordige onderwijs heeft Veel van de lolly, waaraan men onze jonge lui maar laat zuigen. Toen ik leeraar was zei hij streefde ik er naar den jongens eigenschappen mee te ge ven, waarvan zij in hun later leven profijt konden trekken; b.v. zich vlot, helder, duide lijk en gemakkelijk uit te drukken. En menig handelsman en advocaat is mij nu daarvoor nog dankbaar. Niet voor de school, maar voor het leven! Onlangs werd in deze courant meegedeeld, dat men eenige jaren geleden op een lyceum begonnen was met afschaffing van het huis werk. Thans is dc eerste klas dier leerlingen, welke het zonder dien avondarbeid hebben moeten stellen, aan de vuurproef van het eindexamen onderworpen. En het resultaat was hetzelfde als van andere scholen! Moest zulk een mededeeling eigenlijk niet een re volutie verwekken? Wanneer het «iegelijk ïs aan jonge mcnschen bij daglicht dezelfde hoeveelheid parate kennis bij te hrëhgen, welke andere zich bovendien nog fin lang# avonduren tot schade van hun («rondheid en hun gemoedsleven moeten verwet Wu, zijn de ouders dan niet verplicht een „Ne- derlandschen Bond tot Afschaffing van Huis werk" te vormen. Want bedenkt, hoeveel bij goed toezicht der ouders en verstandige aanwijzingen der leeraren gewonnen kan wor den voor de karaktervorming en ontwikkeling van het gemoedsleven onzer kinderen, wan neer de vrij komende uren door goed lec tuur, door nuttige ontspanning, door andere dan schoolsche ontwikkeling in het gezin vruchtbaar kunnen worden gemaakt. Maar dc officieele hoofden en handen, die ons onderwijs behartigen, hebben het te druk met andere zaken dan dat men zich daarmee kan bezig heden. O, die officieele zorg voor het onderwijs! Ziet, hoe zij zich verdiept in het samen stellen van verordeningen over schoolgebou wen en schoolmeubels; over het aantal leer lingen in de klas welk een strijd over twee meer of minder! Welk een eerwaardige hiërarchie van schooltoezicht met een berg van paperassen en een leger ambtenaren! En dan de waarborgen! O, die examencom missies. Leest dezer dagen maar weer eens de opgaven aan de candidaien gedaan voor het diploma om tot onderwijzer te worden toe gelaten of den titel van leeraar te bekomen! Heb eerbied voor die puzzles, welke men jaar in jaar uit opnieuw kan uitdenken. Maar vraag niet, dat men ook eens denkt aan het kind, hetwelk in de school tot mensch moet worden opgeleid; vraag niet om een opleiding van leeraren en onderwijzers tot paedago- gen; vraag niet om vrijheid voor hen, die werkelijk roeping voelen om op le leiden voor het leven, want gij zoudt met de wet en de wettelijke machinerie, met de lesroosters, de inspectie en al wat te zamen officieel „onderwijs" heet in botsing komen; gij zoudt een revolutie verwekken. Hoe groote bewonderaars wij ook van wet en orde zijn, wij willen niet ontkennen, dat wij naar die revolutie wel eens haken en naar den man uitzien, die in staat is om al die officieele bemoeizucht met het onderwijs tot een minimum terug te brengen, de school haar vrijheid te hergeven om op te voeden voor het leven, waardoor onze maatschappij minder hartelooze scherpzinnigen en meer karaktervolle ontwikkelden zal krijgen. HOMO SAPIENS. vereeniging, die nog geen uitnoodiging ont vingen, worden beleefd verzocht zich ora kaarten te wenden tot mevrouw Vehmeyer- Rosenmöller, Wagenweg 66. Op Woensdag en Donderdag, 9 en 10 Juli, van 812 uur en van 26 uur, wordt een tentoonstelling gehouden in het Bavo- Patronaat (hoek Leidschc Vaart-Wester- graebt) van paramenten dóór de dames werksters der vereeniging vervaardigd. De feestvergadering in het Brongebouw, waar als feestredenaar zal optreden, de Zeereerw. Pater F. Hendriks S. J., zal wor den opgeluisterd door dc medewerking van het jonge Lyceum-orkest „Philip Loots onder leiding staat van den heer Alph. Jan sen en hiermede voor de eerste maai in het publiek optreedt, en door het knapen koor der kathedraal. Tot bestuurslid van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grond- gunstig heeft gewerkt, of derhalve bij hand having dei- tarieven van 1922 de licnle stijging van het aantal reizigers niet voor een sterkere daling van dit aantal er. van de opbrengst zou nebben moeten plaats maken. Op het complex Haarlem daalde het aan tal reizigers eenigszins, hetgeen gedeeltelijk zal moeten worden toegeschreven aan de vermindering van het aantal reizigers op de lijnen LeidenHeemstede en Haarlem Alkmaar, welke voor zoover zij naar en van Haarlem kwamen, bijna allen van de trams van.dit complex gebruik maakten. Winst- en verliesrekening. Deze rekening sluit met een voordeelïg saldo van 51,844.84. Dit bedrag werd sverd air. volgt verdeeld: voor bijschrijving Afschrijvingsrekening 25.922.42; vernieuwingsrekening 25.922.42 De balans sluit in totaal met een bedrag van 7.924.896.87 Wij hebben reeds gemeld dat de afdee- ing Haarlem van de Vereeniging der Eeu wigdurende Aanbidding en tot ondersteu ning van Behoeftige Kerken de volgende week haar 25-jarig bestaan herdenk In de ïerste dagen der weck op 7. 8 en 9 Juli vordt in de St. Bavo-Kathedraal een Tri- luum gegeven onder leiding van den Zeer eerw, Zeergel heer Dr. N. Th. Vlaar O.E.S.A., rector van het R, K. Lyceum en Donderdag 10 Juli wordt een feestverga dering gehouden. Echter niet, zooals op de uitnodigingen vermeld staat in 't ge bouw „Sint Bavo", maar in het Bronge bouw. De genoodigden gelieven biervan goede nota te nemen. Door de grote be langstelling, die voor deze feestvergadering bestaat, is het comité genoodzaakt geweest naar een grootere vergader-gelegenheid uit te zien. Dus in het Brongebouw en niet in „Sint Bavo". De uitnoodigingen zijn nu rondgebracht, maar het is niet onmogelijk, dat iemand vergeten is. De contribueerende leden der -—-—.J—nL -i,,, „hihbii iui« m i n i li i nu in Biiwnnt slag, werd gekozen de heer G. Wolza! alhier. Geslaagd is voor het einddiploma, van het conservatorium aan de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Amsterdam, onze. stadgenoot, de heer Al. 'Monnikendam. Hij is thans candidaal voor het met-ingang van heden ingestelde solisten-diploma, dat thans den prix d'exellencc voorafgaat. Ontvangen van N. NI 5. i In de afgeloopen week zijn iu hel douche badhuis aan het Leidscheplein 828 baden ge nomen, in dat aan het Hofdijkplein 984, Verschenen is het Jaarverstag der Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij. Hieraan ontleenen wij het volgende: Het kapitaal bleef ongewijzigd- Stoomtramlijn HaarlemAlkmaar. De omstandigheid, dat zoowel het. rol lend materieel als de spoorbaan zoo goec als geheele vernieuwing eischten, terwijl de onvoldoende Uitkomsten dezer lijn bet vast- leggeh van de voor deze vernieuwingen be- öoodigde kapitalen niet wettigden, had ons aanleiding gegeven, ons bij schrijven dd..19 September 1922 tot den Minister van Wa terstaat te wendeii met het verzoek ons tc vergunnen de exploitatie der lijn te staken. Dit verzoek heeft tot onderhandelingen tus schen Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, de betrokken Gemeentebesturen en ons geleid, welke ten doel hadden het voortbestaan en tevens de gedeeltelijke electrificeering der lijn te verzekeren. Waarschijnlijk tengevolge van het inmiddels opgekomen en steeds hooger vlucht ne mende autobusverkeer werden deze onder handelingen zeer sleepende gevoerd. Toen zij ten slotte tot het resultaat hadden ge leid, dat van de gemeenten benoorden het Noordzeekanaal geen finantieele steun kon worden verwacht, mochten wij eindelijk op 4 September 1923 van den Minister de ge- wenschte vergunning voor het gedeelte Vel- senAlkmaar verkrijgen en werd op 7 Oc tober 1923 de dienst op dit baanvak ge staakt, Onderwijl werden <fe onderhandelin gen betreffende het baanvak bezuiden het Noordzcekanaal nog voortgezet. Eerst in 1924 zou dienaangaande eene beslissing worden genomen, welke leidde tot het sta ken van den dienst op het baanvak Haar lemVelsen op 8 April 1924. Loonregeling. In de loonregeling van 1 Januari 1921 werden met toestemming van den Minister van Waterstaat de volgende wijzigingen aangebracht: ade minimumbezoldiging der beambten werd van 2.20 tot 2.60 per week ver laagd; b. de minimum bezoldiging der ambtena ren werd van 15 tot 25 per maand verlaagd; c. het percentage der pensioenkortingen werd van 5 tot 8% pet. verhoogd. Deze wijzigingen traden in werking, voor de beambten op 15 Juli, voor de ambte naren op 1 Augustus, waarbij als over gangsbepaling werd vastgesteld dat nie mand meer dan 5 pet. inkomsten zoude achteruitgaan. Deze regeling, welke de goedkeuring van den Gemeenteraad van Haarlem niet mocht verkrijgen, is dientengevolge niet van toe passing op het personeel, voor zoover het dienst doet op de stadslijnen te Haarlem. In Januari 1923 werd een gewijzigde re geling der arbeidstijden ingevoerd, waarbij de Svekelijksche arbeidstijd, welke varieer de tusschen 39 en 48 uren, werd gebracht op 42 tot 56 uren. De lijn LeidenHeemstede. De op 1 Augustus 1*922 ingevoerde 70 min. dienst werd op 1 April 1923 vervan gen door een uursdiensl LeidenHeemste de en een balfuursdiensl HillegomHeem stede. Met ingang van 7 October werd weder om een 70-minutendionst ingevoerd. De groote achteruitgang van de opbrengst der lijn LeidenHeemstede moet worden toegeschreven aan hel zich sterk ontwik kelende autobusverkeer. Door het groote re aantal gereden treinkilometers en enke le vroeger besproken bezuinigingsmaatrege len daalden de uitgaven per treinkilometer echter niet zoo sterk, dat de vermindering van de opbrengst per treinkilometer hier mede kon worden gecompenseerd. De cijfers der lijn ffaarlemAlkmaar werden .Sterk beïnvloed door dc stopzet ting van het baanvak VelsenAlkmaar. Dc autobus-concurrentie, deed zich oyerigens op deze lijn in buitengewone, sterke mate gevoelen. Het aantal reizigers op de lijn Leiden— KatwijkNoordwijk vertoonde, ondanks de slechte tijden, welke de vischreederijen te Katwijk doormaakten en ondanks de ook hier ontstane autobusconcurrentie. een lichte stijging. Dal de opbrengst die stijging niet vertoont is het gevolg van de vroeger besproken tariefsverlaging. Het zal moeilijk zijn een zeker oordeel te krijgen of deze tariefsverlaging voor onze Maatschappij on- Morgen hoopt de heef J. F. ter Wolbeek, Bisschop-Ottostraat 10, den dag te herden ken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij de Ned. Spoorweg-Maatschappij. De jubilaris is thans als ploegbaas werkzaam aan de Centrale Werkplaats. Daar de heer ter Wolbeek zeer vele vrienden heeft, zal het hem aan belangstelling niet ontbreken. Vooral onder de zangers, is deze jubilaris zeer bekend, O.a. is de heer ter Wolbeek eere-lid van Rosa en Poëzie. In vroegere dagen van den R.-K. Volksbond, was de jubilaris voorzitter aan de muziek-vereeni- ging „Cint Ceacilia". Van zijn collega's ontving de jubilaris nu reeds een prachtige theekast en zeer zeker zal het eok morgen, een heugelijke dag zijn, waarop de bloemenhulde niet zal ontbreken. Gedurende de maand Mei 1924 bedroeg het aantal reizigers op de lijn Leiden Heemstede 62404 (62206); op de stadslijnen Haarlem 688668 (703376); op de lijn Amster damZandvoort 401725 (341260); op de lijn HaarlemAlkmaar (33270). De ontvangsten bedroegen over dezelfde maand: op de lijn LeidenHeemstede 15036.15131.op de stadslijnen Haarlem 66523,95 66079,11 K>(; op de lijn AmsterdamZandvoort 111800,11 102180,85op de lijn HaarlemAlk maar 7827,95). De cijfers tusschen haakjes, geven resp. het vervoer en de ontvangsten over 1923 aan. De hertenfatoilie in onze hertenkamp is vermeerderd met twee flinke hertjes. Het is aardig de vlugge sprongen van deze jonge herten te zien. Zij trekken veel bekijks. Door de leerlingen van de Rijkskweek school voor onderwijzers, zal Maandag 7 Juli a.s. een boottocht naar de schoonc Vecht streek gehouden worden, onder leiding van hun leeraars. Door de Haarlemsche afdeeling van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst zullen in het a.s. seizoen vier Kamermuziek avonden worden gegeven in den Stads schouwburg en wel op Vrijdag 17 October 1924, Woensdag 5 November 1924, Maandag 12 Januari 1925 en Maandag 16 Februari 1925. Vrijdagavond 17 October 1924, Liessel von Schuch, le sopraan aan dc Opera te Dres den, Woensdagavond 5 November 1924, Chailley Kwintet, Maandagavond 12 Januan 1925, Jacques Thibaud, viool, Maandagavond 16 Februari 1925, Capet kwartet. Tn dc week van 22 tot en met 28 Juni zijn in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomen: Bever wijk 1 van roodvonk, Haarlem 1 van diph- thcritis, Hoorn 1 van diphtheritus, Uitgeest 1 van diphtheritis, Velsen 1 van roodvonk. Vink eveen 1 van buiktyphus en Alphen aan den Rijn 1 van roodvonk. De „Staatscourant" bevat de statuten van den IJzer- en Bouwmaterialenhandel, voorheen D. v, d. Leest en van het Handels- en Octrooibureau „Industria." beide alhier. Hedenmiddag te 4 ure vertrekken een 70- tal jongens, allen leden van den Haarlem- schen Bond van R. K. Jongenspatronaten, naar het St. Alphonsus-retraitehuis te Amersfoort. De deelnemers zullen Dinsdagavond 8 Ju'' weder in Haarlem terugkomen. Nieuw Schooljaar begint 1 September. In „Het Patronaat" lezen wij een „In Memoriam" aan onzen oud-stadgenoot N. H. M. van Reijsen, den overleden hoofdredac teur van „De Maasbode", waaraan wij het volgende ontleenen „En nu zullen we voortaan de aanwezigheid van dezen ons zoo sympathieken man in onze vergaderingen moeten missen. Want sympathiek was hij. En dat niet slechts om het steeds kilme, steeds vriendelijken vreed zame in gehee'. zijne verschijning, doch vooral omdat we wisten en voelden op onze verga deringen, dat welke lasten hem het leven ook oplegde hij naast vele andere dingen, zijn volle liefde aan het werk der jeugdorga nisatie geschonken had en bleef schenken. Wij vooral, die als secretaris van het C. C. nog al eens met heir, correspondeerden er. menig geschrift op het werk der jeugdorga nisatie betrekking hebbende, van zijn hand ontvingen, we hebben steeds in hem bewon derd, hoe alles, wat hij op dit gebied verricht te, werd gedaan met een zorg en een nauw keurigheid en een warme genegenheid, welke zoo duidelijk getuigden, hoe na hem dit werk aan het harte lag. Bewonderd hebben we meer dan eens, hoe hij, bij zijn overstelpende werkzaamheid niet alleen, doch ook bij de zoo zwaar druk kende zorgen, verbonden aan het hoofd redacteurschap van ons Roomsch groot-blad de Maasbode, tijd wist te vinden, en dien tijd er met liefde aan gaf, om als secretaris var, het Haarlemsch Juvenaat, als lid van bet Centraal Comité of anderszins, een ruim aandeel in het werk der jeugdorganisatie te nemen. Niet in het hoofdredacteurschap van de Maasbode alleen zijn de laatste 10 jaren van zijn leven opgegaan. Naast die groote taak vervulde hij nog zoovele kleinere er bij en dat met gelijke zorg en liefde en met eene zo weldadig aandoende bescheidenheid. Alsof hij een der jongeren was, zoo was het optreden onder ons van dezen, die zich toch tot de oude garde op het gebied der jeugdorganisatie mocht rekenen, en ook door zijn verdiensten was. Nu is hij heengegaan, een leven vol vromen priesterlijken arbeid besluitend met een vroom priesterlijk sterven, een groote leegte in ons midden achterlatend. Onze oude garde gaat zoo stil-aan heen. Moge ook hier het woord bewaarheid worden pro patribus tuis nati sunt tibi filii. Verkoop van couranten, etc. Ten postkantore alhier is, blijkens ad- vententie in dit blad, de gelegenheid open gesteld tot inschrijving voor den verkoop van couranten, tijdschriften en verdere gebruikelijke Kioskartikelen als sigaren, etc. in de beide dubbele kiosken met 4 ver koopcellen in de wachtkamer voor het pu bliek. Wij ontvangen het jaarverslag over 1923 van de Electrische Spoorweg Maatschappij. In den aanvang wordt een woord van waardeering gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer Waller. Verder vervolgt het verslag: Weg en Werken. Behalve het gewone onderhoud werden de volgende, meer bijzondere werken verricht: de voedings- en retourkabelleiding eau de Gemeentecentrale te Haarlem werd opgebro ken; de blanke retourkabels langs het enkelspo- rige baanvak te Halfweg werden door geïso leerde vervangen; het convertorstation te Halfweg werd vol tooid; de spoorbaan tusschen Haarlem en Slo- terdijk werd, met uitzondering van het zui delijk spoor tusschen Haarlem en Halfweg, met ballastgrind ongeveer 30 c.M. verhoogd; de afrastering op den Adm. de Ruyterweg werd grondig hersteld, terwijl in- en uitstap- plaatsen werden aangebracht; van den Rijksstraatweg werd langs den Hollandschen Spoorweg eene telefoonleiding naar de Remise Leidschevaart gemaakt, met aftakking naar het Hoofdkantoor aan den Jansweg; de dienstwoning te Halfweg en de woning boven het wachtlokaal werden verbouwd; de kruising met den Hollandschen Spoor weg in de Kleverlaan werd gewijzigd; de sporen in den Wagenweg werden, in verband met de asphalteering van dien weg, vernieuwd. Voorts werden op verschillende punten de spoorstaven en de bovenleiding vernieuwd en op enkele punten nieuwe seinen gebracht. Tarieven. Met ingang van 1 Januari 1923 werden voor de belangrijke trajecten 5- resp. 10-ritten- kaarten ingevoerd, waarvan de prijzen onge veer 20 pCt. lager waren dan die, welke volgens de gewone cnkelrit-prijzen werden bcrek,end. In verband hiermede ondergingen de abon nementstarieven ook een verlaging. Ook werden in den bloeitijd der bollen in samenwerking met de Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. speciale retours Amsterdam Hillegom verkrijgbaar gesteld. Gedurende het seizoen werden tenslotte nog op werkdagen tusschen Haarlem en Heemstede en Zandvoort retourbiljetten te gen verlaagd tarief uitgegeven. Exploitatie-uitkomsten. De algemeene achteruitgang van handel en industrie deed zich ook op het vervoer over onze lijnen sterk gevoelen. De vermindering der exploitatie-ontvangsten moet welicht ten deele worden toegeschreven aan de vroeger besproken tariefsverlagingen, ofschoon moei lijk zal zim uit te maken of het aantal reizi- gr 6 nKiix; Tsv. 1 Men schrijft ons: Nu dc stoomtram niet meer rijdt en er een ongekende rust op het Soendaplein heerschl, doen nog altijd verschillende din gen aan den iijd toen het trammetje nog reed denken. Het ergste is wel het groote hek op het plein. Nu rijdt de stoomtram er niet meer langs, nu is er geen draaibord en geen sintelplaats meer noodig en ook geen wachthuisje, en nog veel meer van die ongerieflijkheden, die met de stoomtram hadden moeten verdwijnen, doen nu nog steeds denken aan dien tijd van wel eer. We begrijpen niet waarom er toen niet meteen veranderingen werden aangebracht. Nu is 't en nu blijft 't zoo. Evenzoo met het kastje waar dc locomotief water uit innam. Ook dal slaat er nog. En dit is nu toch wel bet allerminst noodig. Ook zou het aanbeveling verdienen, om de rails- op het Soendaplein. die nu toch niet meer gebruikt worden, op te ruimen. De rails steken een eind boven den grond uit, terwij] groote kuilen en gaten in de bestrating zijn. Als nu dat groote hek, waarin dwarsliggers en rails opgestapeld lig gen, eens werd verwijderd en daarvoor in de plaats een mooi plantsoen kwam, aansluiten de met hel reeds bestaande, dan kwam er ;en electrische, dan kunnen we wel weer mocht zijn. Een stoomtram om ongelukken te veroorzaken is er toch niet meer. Nu ja de electrische, die kan een klein beetje verlegd worden, wellicht is dit niet eens zoo hoog noodig. Het is onbegrijpelijk, dat cr niet meteen maatregelen zijn genomen. Men heeft toch geen plan meer om de stoom tram weer te laten rijden? Komt er eens een electrische, dan kunnen we er wel weer eensp raten, maar zooals de toestand nu is, is het te mal. Een verbetering, maar dan ook een goede is hier hoogst noodzakelijk. Het is in 'I be lang van groot en mooi Schoten. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooi^i OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem gers bij handhaving der tarieven niet zoo- danig zoude zijn teruggeloopen, dat de ex ploitatie-uitkomsten een nog ongunstiger beeld zouden hebben vertoond. De uit de vervoerstatistiek blijkende groote toename van het aantal reizigers op Amstei» damZandvoort is het gevolg van de aafc zienlijke toename van reizigers op het tr«» ject AmsterdamSloterdijk. Hiermede hangt ook samen de daling, on danks deze reizigerstoename, van de op brengst per reiziger. Winst- en verliesrekening. De rekening geeft een saldo winst aan van 491.318.81 lA. Dit bedrag werd bestemd voor afschrijving op: Weg en Werken f 135.682.20; Rollend Materieel 192.195.19; Invent, 29.941.42%; Aandeelen E. N. E. T. 133.500. De balans sluit met een totaal vaa 6.350.426.89%. Gisterenavond vond in het Brongebouw de viering plaats van het zilveren jubilé der E. N. E. T., terwijl tevens de huldiging van de 25 jubilarissen plaats had. Groot was de belangstelling te noemen, van hen die bij de viering tegenwoordig wil den zijn. De geheele zaal was feestelijk versierd, en vooral hel podium waarop de jubilarissen klokslag acht uur plaats namen, was in een bloementuin herschapen. Het Haarlemsche Fanfarecorps, onder lei ding van haar eminenten directeur, den heer Reinier van 't Hof, had het muzikaal gedeelte voor haar rekening genomen. Dit was voor zeker aan goede handen toevertrouwd. Zij kweet zich dan ook uitnemend van haar taak. Toen de jubilarissen gezeten waren, werden zij door den directeru der tram, den heer Burgersdijk, als volgt toegesproken: De E. N. E. T. jubileert! Gisteren was het juist 25 jaar geleden, dat de dienst Haarlem— Zandvoort voor het publiek werd geopend. Het was de eerste beugeltram. Wel was er in 's-Gravenhage al een electrische tram, maar dat was geen echte. Hier in Haarlem was met recht de Eerste Nederlandsche Elec trische Tram. De heer Bornet Lyon was et de directeur van. Wat schoone verwachtin gen werden door hem en zijn medebestuur, der» gekoesterd. Dc rijtuigen waren de best*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1