SPAARNEBANK EFFECTEN MEER VREUGD EN GODS DIENSTZIN. Verstrekt geldén ter leen op onderpand van Uitvaart en Begrafenis van J. J, Graaf. Maandag 1924 47ste Jaargang No. 15782 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad j Het reddingswezen te Zandvoort. SIrscfie: Mr. Th. WESTERWOUDT. 'Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding Agenda 8 Juli •De officieele opening van het verbouwde Stedelijk Gymnasium. Telegraphisch Weerbericht. Jubileum van den heer Heyboer als Armen- collectant. Gasdiefstal. Programma De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week ƒ,0.25 Per kwartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting- Advertentiën lusschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel; op dc le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Meer vreugde en godsdienstzin. Mr. F. A. Bijvoet 'heeft nooit kunnen denken, dat de woorden, die hij schreef als bijdrage aan de jeugdenquête van de Beiaard, zooveel malen zouden worden aangehaald en zooveel aan leiding tot commentaar in onze katholieke dagbladen zouden geven De woorden van Mr. F. A. Bijvoet hebben mij.;er echter.niet toegebracht dit artikel te schrijven ik was het reeds lang van plan. Nu ik mij er eenmaal voor gezet heb, mijn plan ten.uitvoer te brengen, kan ik niet na laten er bij wijze van inleiding een korte be schouwing aan te wijden. Ik behoef mijn gedachten hiervoor geen geweld aan te doen en mij van mijn inleiding op mijn eigenlijke onderwerp te wringen, want is het wel mo gelijk te schrijven over het vermeerderen van den godsdienstzin en het veredelen der ge noegens zonder daarbij allereerst aan de jon geren te denken Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, en hij die den ouderdom zou gewonnen hebben en de jeugd, verwaarloosd, zou ten slotte het pleit verliezen en zich zijn macht en aanhang zien ontgaan. Het is dus van het hoogste belang onze volle aandacht aan de jongeren te schenken en er ons terdege rekenschap van te geven, wat er in hen omgaat, wat hen bezielt, om te trach ten daaruit het verkeerde weg te nemen en ons naar het goede zelf te regelen. Mr. Bijvoet nu heeft in zijn Beiaard-en- quete geconstateerd, dat de jongeren zich van onze oude katholieke politieke organisaties terugtrekken, omdat zij in de katholieke politieke partij niets dan bederf en ontaarding kunnen ontwaren, omdat daarin de gods dienst wordt misbruikt voor het verkrijgen van eigen gewin en voordeel, omdat daarin huichelarij inplaats van oprechte godsdienst zin wordt gevonden en aangekweekt en om dat daarin de oprechte gemeenschapszin wordt gedood en heeft moeten plaats maken voor een overdreven materialisme, eigenbe lang en egoismè. In deze aanklacht, die wij om haar alge meenheid beslist moeten afwijzen, waarop reeds in een hoofdartikel van „Het Huisge zin." gewezen werd zit toch voor ons iets aan genaams n.l, de jongeren betreuren dat er bij ons gebrek is aan godsdienstzin en oprecht heid en zij willen niet eerder tot ons terug- keeren, alvorens wij die wederom in voldoen de mate hebben aangekweekt. Gaarne nemen wij dien wenk ter harte en willen medehelpen naar best vermogen, het euvel dat naar het oordeel der jongeren onder de onzen bestaat zoo spoedig mogelijk weg te nemen. Het is een feit, dat wij den laatsten tijd wel iets aan zedelijke hoogheid en op rechten godsdienstzin hebben ingeboet. De oorlogsjaren zijn daaraan niet vreemd. Allerlei factoren hebben zij doen ontstaan om de moraliteit van ons volk aan te tasten en den godsdienstzin te verminderen.- Wij zagen over onze grenzen komen, dui- zende vluchtelingen, die goed of slecht in de gezinnen werden opgenomen en dikwijls door hun vrijere opvattingen dan de onze meer kwaad dan goed deden onze jongens werden met duizenden onder de wapens geroepen, in kampen bijeengebracht, in groote steden op gehoopt, zonder dat er voldoende gelegen heid en tijd bestond hen voor dreigende mo- reele en godsdienstige gevaren te behoeden. Er werden in 't zakenleven vaak abnor maal hooge winsten gemaakt, die op roeke- looze wijze werden verteerd en verbrast en waardoor de verteerders en verbrassers aan hun medemenschen een verderfelijk voor beeld gaven. De loonen stegen in sommige bedrijven tot een ongekende hoogte en stelden vooral jeugdige arbeiders in staat zich een weelde te veroorloven, waarvan zij vroeger nimmer gedroomd hadden. Het geld werd gemakkelijk verdiend en eóen gemakkelijk weer uitgegeven. Men kon liet in z'n dorp, in z'n stille vreed zame omgeving niet meer uithouden, maar trok naar de stad en vermaakte zich.en boette aan moreele hoogheid en oprechten godsdienstzin gestadig in. Het abnormal is nu voorbij de hooge loonen en winsten blijven uitmen moet zich thans weer tevreden stellen met het nor male en het alledaagsche, waarmede men ook vroeger gelukkig was. De verhoogde eischen welke men eenige jaren geleden redelijker wijze aan het leven mocht stellen moeten worden ingekrompen. Wij moeten terug naar een kalmer levensopvatting. Rust en tevredenheid moeten terug keeren Die rust en tevredenheid moeten wij zoe ken, zonder onze levensvreugde te schaden. Neen, meer nog, die levensvreugde moet verhoogd, moet veredeld worden door haar te paren aan een dieperen godsdienstzin. Wij hebben den bekenden geloofsverdedi ger Pater F. Hendricks S.J, in een van zijn cursussen voor niet-katholieken eens hooren zeggen „de weg naar de volmaaktheid loopt over kleine devoties". M.a.w. het volmaakte wordt in den regel door kleine hulpmiddelen verkregen. Kalm en geleidelijk moet dus vooral waar het hier ideëele zaken betreft, naar het be oogde doel worden heengestreefd. Kleine middelen dienen te worden aangewend en aangeprezen En als een der voornaamste middelen zouden wij willen noemen het zoeken naar goede ontwikkeling, het opwek ken en onderhouden van de lust zich zelf te ontwikkelen. Men moet dan zijn gedachten van het materieele afwenden en op iets hoogers rich ten. Bij uitstek aanbevelenswaardig is het on getwijfeld zich te verdiepen in geschiedkun dige verhalen, welke uit de geschiedenis onzer kath. kerk geput zijn of betrekking hebben op de gemeente of omgeving waarin men woonachtig is. Zij houden zoo gemak kelijk de aandacht gespannen en houden de belangstelling ook van den eenvóudigen lezer zoo gemakkelijk gaande. In nog hooger mate is dit het geval bij het lezen van ver halen, waarin zoowel onze omgeving als onze kath. kerk op eenigerlei wijze betrokken zijn. Als voorbeeld hiervan willen wij noemen een boekje, dat reeds in 1898 werd uitgegeven n.l. Nederlands-Heiligen in Vroeger Eeuwen van Pater J. A, F. Kronenburg. Het heeft slechts geringe letterkundige waarde, maar zeker is het, dat de lezers van dit blad den inhoud hoogst interessant zul len vinden en dat velen, bij de beschrijving van de reizen van St. Willebrord zullen moe ten erkennendat is interressant 1 ik heb nooit geweten, dat deze omgeving nog zoo rijk is aan historie en dat St. Willebrord, de eerste geloofsverkondiger in Nederland, die met z'n scheepje uit Engeland naar Nederland -was- overgestoken, zoo'n langen tijd in deze streken heeft vertoefd en daar zoo'n belangrijk deel van zijn arbeid heeft verricht. Wij weten zeker dat het velen zal verbazen, wanneer zij lezen „Waarschijnlijk ging hij (St. Willebrord) omtrent tot 696 met een vaartuig den Rijn af en kwam volgens de overlevering te Fla- dinga (Vlaardingen). De heidensche bewo ners hadden zeker reeds van de Fransche bezetting, die daar gelegerd was, iets van het Christendom vernomen, en zoo goed slaagde hier de prediking van den H. Apostel, dat hij op den oever van den Vlaarding, waar schijnlijk omtrent den korten dijk, een kerkje kon stichten, dat de moederkerk werd ganschen omtrek. Zelf wijdde hij het plechtig in, van den godvruchtigen Heribald ontving hij daarbij uitgestrekte landerijen, en toen later een zalige dood zijn zegenrijken werk kring gesloten had, werd hij er door zijn dankbare bekeerlingen als kerkpatroon ver eerd. Langs de Vliet of gracht van Corbulo trok de ijverige zendeling van het Maasland naar het Rijnland en kwam langs Toren burg, (Voorburg), vroeger om zijn trotsche tempels en paleizen een Rome in 't klein, maar toen reeds in puin gestort, langs Leithe (Leiden), waar nog altijd een Frankische be zetting in de oude sterkte nestelde, aan het dorpje, destijds Ostegest, nu Oegstgeest ge noemd. Ook hier weerklonk zijn herscheppend woord en vernieuwde het aanschijn der streek. In de nabijheid van een heilig woud bouwde hij op een kleine verhevenheid, die wellicht een heidensche offerheuvel geweest was, een houten kerkje voor zijn nieuw be keerden. 't Zwakke gebouw bezweek vol gens dë overlevering in 856, in den storm-der Noormannen, doch werd later in steen weder opgetrokken en aan den H. Willibrord ge wijd. Thans is het in het bezit der protestanten. Wonderbare sagen zwerven nog immer rond omtrent deze plaa ,'ts." En verder vernaalt Pater Kronenburg Van hier ging de H. Willibrord noordelijk op, en betrad bij Vennapen (de Vennip) het beroemde Kennemerland. Daarna kwam de Heilige te Felisa (Velzen) hield er 3 jaren zijn hoofdverblijf, en bouwde er niet ver van de geele duinen, die hier en daar door het donkere boschgroente voor schijn treden, een kerkje, waarvan hij, bij zijn afreize de verzorging opdroeg aan den H. Engelmund. Wat al plaatsen herinneren ons verder aan onzen dierbaren geloofsverkondiger. Een uur hooger ligt de hofstede Adrichem onder Wijk aan Duin, in de Meimaand van 730 door Karei Martel aan den Heiligen Bronkop geschonken, en door dezen aan den St. Maartenskerk van Utrecht vermaakt. Verder het duinpad in komt ge aan het kleine Lim- men, dat reeds onder Kare! den Grooten zijn kerkje aan den H. Willibrord had toe gewijd. Maar meer dan al die plaatsen trekt Heiloo ons aan, Heiloo met zijn Willebrordsput en Zijn „preekstoel van den grooten Geloofs verdediger". Het verblijf te Heiloo wordt tamelijk uit voerig beschreven en kunnen we niet geheel en al weergeven, wij willen nog slechts het slot van deze interessante beschrijving over nemen. „Overschrijdt ge dan hier eindelijk de uiterste grenzen van Kennemerland, dan komt ge in de kale duinen aan het vroeger zoo boschrijke Petten, waar de H. Willi brord eveneens een kerkje bouwde. Dit is evenals die van Vlaardingen, Oegstgeest, Velsen en Heiloo een der vijf moederkerken van Holland geworden." Zie dit is lectuur, die de lezers moet ont wikkelen, hun lust tot lezen aanwakkert, hen vreugde schenkt en hun godsdienstzin ver meerdert. En wanneer menschen van de „stan ding" van mr. Bijvoet hun ontspannings- en ontwikkelingslectuur, zij het dan weten schappelijk hooger en historisch zwaarder gedocumenteerd, ook eens in deze richting zoeken en de gewone man volgt hen op dat voorbeeld, dan zijn wij verzekerd, dat spoe dig meer vreugde en oprechte godsdienstzin onder ons katholieken zal gevonden worden en dat mr. Bijvoet en de jongeren die ons thans verlaten hebben, met zelfs geen schijn van waarheid in hunne redeneering de ka tholieke Staatspartijers van onoprechtheid en gevijnsdheid zullen kunnen beschuldigen! Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uilge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. J." De reddingsboot gaat niet uit wegens on stuimig weer. De demonstratie van de Reddingsbrigade en van de Reddingsboot is Zaterdag niet doorgegaan in verband met de weersgesteldheid. Nu zal het de mcesten wel verwonderen, dat de reddingsboot geen oefening gemaakt heeft, omdat de zee on stuimig was, daar toch juist de reddings boot altijd bij zulk weer zal moeten dienst doen, maar begrijpelijk is het toch alleszins. Wanneer de reddingsboot in zee gaat bij onstuimig weer, dan zal de boot nooit uit kansel, tot het houden van de lijkrede. Tot tekst had Zijneerw. de woorden geko zen uit het Evangelie van den H. Joannes, 9e hoofdstuk, 4e vers: ,,lk moet werken, zoo lang het dag is." „Zoo is dan," aldus de gewijde redenaar, „het leven van Mgr. Graai, dat vol was van jaren en priesterlijke deugden be kroond met een zaligen dood, een dood, waaraan geen worsteling is voorafgegaan. Dat lichaam was zwak, dat lichaam was uit geput en toen de dood kwam, kon het niet anders, dan zich langzaam overgeven aan den slaap des doods.Maar zijn geest bleef helder en krachtig en toen ik, zittend aan zijn sterfbed, zijn laatste woorden opving hoorde ik hem spreken van dankbaarheid voor de onuitputtelijke liefde, .waarmede de Eerw. zusters van „Duinrust" hem omring den; van dankbaarheid jegens God, .voor Wien hij zoolang en zooveel had mogen ar beiden, vooral, dat zijn laatste en moeilijke arbeid; het ziften en ordenen van his- zee terug kunnen komen op de plaats vanlorisclie papieren, welke in de pastorie le vertrek, maar waarschijnlijk een vijl kilome ter daar vandaan. Het terugbrengen kost veel geld en moeite. Voor dc leden der Reddingsbrigade is het gevaarlijk om zich, bij zoo'n sterken stroom als er stond, in zee te begeven. Daarbij komt nog, dat van dc' zijde van het publick er niet zooveel be- langsteling zou zijn als bij mooi 'weer. In gevallen van nood echer zal men optreden, dat is bekend. Sociëteit „St. Bavo" Rechtskundig Bu reau half 9 uur Bestuur Grafischen Bond 8 uur Feestcommissie Spoor en Tram 8 uur. A R, K. Middenstnadsgebouw Reddingsbrb gade kwart over 8 uur Duitsch Vrouwenkoor 8 uur R. K. Schilders patroons 8 uur R. K. Parochiale Bibliotheek Kleverpark (ingang tusschen kerk en pastorie) Ge- o pend Dinsdagavonds van half 8 tot 8 uur voor personen beneden 16 jaar en van half 9half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. Brongebouw Ledenconcert H. O .V. 8 uur. Luxor-theater Groote Houtstraat Bios coop- en variëté-voorstellingen 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 10—6 uur L K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur, Zater dags alleen van 912 uur. <.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alio werkdagen, voorm. van half 11 tot hall 12 des nam. van 3 lot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, var. 25 en van 710 uur, be halve des MaanJagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleo'nen van boeken Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van IC12, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voox Hollandscbe meisjes die hier geen thuis hebben. Zondag en Woonsdag van 8—10 uur a.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavó Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. SL Elisabeth's Vereeniging Jaosstraat Hedenmorgen had de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van wijlen Mgr. J. J. Graaf) oud-de ken en pastoor van Ouderkerk a.d. Ainstel. eere-kanunnik van het kathedraal kapittel te Haarlem enz. In de parochiekerk te Overveen hadden gisterenavond te zeven uur de metten plaats Agens was de Hoogeerw. heer Th. F. Eb- binkhuysen, regent van het Klein Seminarie „Hageveld", diaken de weleerw. pater J. J. A. Terstappen O.F.M., subdiaken de wel eerw. heer J. E. M. Brinkman. Als cantore? fungeerden de Zeereerw. hecren pastoor C. N. J. Meijsing en de Zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers. De kerk was gevuld met geloovigen. Onder de geestelijkheid, die bij de Mets ten tegenwoordig was merkten wij op o.m. den Hoog-Eerw. heer Mgr. M, P. J. Möll- mann, vicaris-generaal van het bisdom Haar lem, den Hoogeerw.-Zeergel. heer professor J. D. J, Aengenent, den Hoogeerw. héér plebaan L, A. A, M. Westerwoudt, den Zeereerw. heer J. M. v. d. Tuyn en den Zeereerw, heer Th, W. Pichol, Secretarissen van het Bisdom Haarlem. Te half tien heden begonne de Lauden. Deze werden verricht door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier Bisschop van Haarlem, geassisteerd als presbyter-assistent door den Hoogeerw. heer Mgr. II. J. M. Taskin, Ptaeses van het Groot-Seminarie te War mond, troondiakens waren de Hoogeerw Zeergeleerde heer Prof. J. D. J. Aengenent eir de hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, diaken de Zeereerw. heer pas toor P. Nieman en subdiaken de Zeereerw. heer pastoor Th. C. A, Stam. Na de Lauden droeg Z.D.H, de Bisschop aan het geheel in rouwfloers gehulde hoofd altaar de plechtige H. Mis. van Requiem op, waarbij dezelfde heeren assistentie verleen den, als boven vermeld. Verder fungeerden ad mitram de Zeer eerw. heer rector J. P. J. Kok, ad ampul las de weleerw. heer Kapelaan A. J. Boks, ad librum, de weleerw. .pater Gerritsen, Thuriferarius de weleerw, heer Kapelaan A, II. J. van Leipsig, ad gremialc de weleerw. heer Kapelaan J. E. M. Brinkman en cere- moniarius de Zeereerw, heer Th. W. Pichot. Onder de zeer. vele personen, die tijdaas de plechtigheid het kerkgebouw vulden, merkten wij o.m, op den hoogeerw. heer Th. F. Ebbinkhuysen, regent van het klein seminarie „Hageveld", den hoogeerw. heêr Deken .H. J. Zondag, den hoogeerw. heer Mgr. P. C. Wijtenburg oud-deken en pas toor van den Haag, den hoogeerw. hoogge leerden heer prof. dr. D. Franses O.F.M. buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan dc R.K. Universiteit te Nijmegen, den Zeereerw. Zeergeleerden heer prof. W. Nolet van Warmond, den Hcogeerw. heer H A. Th. van Dam, deken van 's Gravenhage, den Hoogeerw. heer P. Stroomer, deken van Amsterdam, dr. Caecilianus Huygens O.F.M. en pastoor Th. M. Beukers, de beide laatsten, bestuursle den, van de Ned. St. Gregorius vereeniging, den Hoogeerw. Hooggeleerden heer Mgr. Dr, A. H. L. Hensen, namens het Ned. Histo risch 'instituut te Rome, verder vele Zeer eerw. heeren pastbors uit den omtrek cn Weleerw. heeren Kapelaans, den heer C. J. Gonnet, oud-rijksarchivaris, den heer J. Eloy Brom, conservator van het Aartsbisschoppe^ lijk museum, den heer Baart, conservator van het stedelijk museum te Amsterdam en liet museum „Amstelkring", het Bisschoppe lijk comité van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo en de regenten van Huize „Duin- rust". üe heer Dr. J. F. M. Sterck, had bericht gezonden van verhindering. LIJKREDE. De plechtige begrafenis geschiedde door den Hoogeerw. heer Mgr. M. P- J- Möllmann, vicaris-generaal van het Bisdom, geassisteerd door den Zeereerw. heer pas toor H. J. M. Kocvoets, pastoor te Muiden en den Lloogeerw. Hooggeleerden heer Prof. Dr D. Franses, buitengewoon hoogleeraeir* aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Als, cantores fungeerden Dr. Caecilianus Huygens en' pastoor Th, M. Beukers van Lfeiden. Evenals tijdens dc II. Mis van Requiem was ook op het kerkhof de belangstelling van de zijde der geestelijkheid, zoowel als van andere zijde, zeer groot. Na het H. Misoffer beklom de Zeereerw, heer J. C, v.d, Loos, pastoor te Uitgeest, den Alkmaar gevonden waren, was voltooid ca hbg zie ik den glimlach, waarmede hij mij betuigde; „En dat alles is dezer dagen naar hel Bisschoppelijk archief overgebracht, waar het thuis behoorde"; van dankbaar heid jegens God, Die hem in Zijne liefde gespaard had vóór dc vernederinggen, welkje den ouden dag zoo vaak plegen te vergezel len. En zoo is dat volle en voorbeeldig priester lijk leven, dat zoo natuurlijk en innig, zoro eenvoudig en ongekunsteld was, besloten met een gebed van dankbaarheid jegens Gad. Voor de vriendelijke uitnoodiging. om op Mgr. Graaf een lijkrede te houden, meenóle ik te moeten bedanken, omdat ik voelde, 'te kort te schieten voor die taak, maar voor het herhaaldelijk verzoek ben ik bezwek/zn, omdat mij daartoe drong een gevoel an dankbare vereering jegens den overledexne, van wiens rijk en voorbeeldig priesterlijk le ven ik zoo'n groot gedeelte van nabij 'heb mogen beschouwen en bewonderen, hetvelk ik altijd als een voorrecht en genade van den hemel heb aangezien. Hoe dan zal ik den overledene iri xnijn toespraak het beste voor u teekenen,? Mij dunkt; de woorden schijnen voor h cm le zijn geschreven in hot H. Evangelie van St. Jan: „Ik moet .arbeiden, zoolang het dag is; de nacht komt, wanneer niemand meer kan arbeiden". Mgr. Graaf nu heeft een langen levensdag van God ontvangen en h/j heeft gearbeid, zoolang die levensdag geduurd heeft. Jacobus Joannes Graaf werd 25 'Januari 1839 te Delft geboren. Hij studeerde op onze beide seminariën „Hageveld" en Warmond en werd 15 Augustus 1862 door Mgr. Wil- mer tot priester gewijd. Na een k brte as sistentie in het R. K. Weeshuis te 's-Gra- venhage werd hij 30 September 1862 be noemd tot secretaris van Z. D. H. dxen Bis schop. Als secretaris vond hij den e'ven hei ligen als geleerden Vregl. Tusschon beiden werd een zeer hartelijke vriendschap ge sloten, hetwelk zich verklaren j^at* door de overeenstemmende eigenschappen van geest en gemoed, welke bij beiden gevonden wer den. Bovendien had enkele jaren' tevoren het herstel plaats gehad der Bisschoppelijke Hiërarchie. Voor de Katholieke kerjk. in Ne derland was een nieuw tijdvak airngebio- ken. De oude en versleten toestanden, wel ke uit het Aartsprieslerlijk bestux: r waren overgebleven, moesten worden «pgeruimd en vooral in overeenstemming gebracht met de frissche en nieuwe ideeën, welke door Mgr. Van Vree in brieven en circulaires wa ren uiteengezet. Dat kostte arbiïiid, harde arbeid en reeds was Mgr. Van Vrcac met zijn onstuimige werkkracht onder den 'laist vroeg tijdig bezweken, maar Mgr Wilimer zette, met behulp van zijn beide secretaressen, dien ontzettenden arbeid voort, waarvan de om vang en de moeilijkheden alleen aan God bekend zijn. Met het herstel der Hiërarchie was te vens aangebroken belangstelling voor de ou de kunstschatten van ons H. Ge'toof, voor welke gevaar dreigde verloren te gaan. Krachtens bouw en versiering, voorbeelden en modellen, bleek er behoefte aax de slich ting van een Bisschoppelijk Must urn cn dit was er ten slotte ook het gevol| van. Tot herstel der kunst op het gebied i van kerk muziek en liturgie, welke door eeuwenlang verblijf in onderaardsche gcwelwen niet in staat waren geweest luister te ontplooien, ja, door ingeslopen misbruiken i varert ont sierd, droeg mede bij tot 'i bijeenl irengen van het Bisschoppelijk Archief en langzamerhand ontstonden de „Bijdragen voor cle Geschie denis van Haarlem", waaraan secretaris Vregt 20 jaar, doch de overleden*, meer dan 50 jaar gearbeid heeft en op wePJv tijdschrift hij den stempel gedrukt heeftn van zijn scherpzinnigheid en in welke 42 deelen schatten verzameld zijn, waaruj t katholie ken en niet-katholieken met dankbaarheid komen putten. Bij gelegenheid van zijn 80sf>en verjaar dag werd Mgr. Graaf door Z. D. -H. den Bisschop, bij monde van den Hoogeerw. Vi caris-generaal, nogmaals dank gezegd, voor hetgeen hij met zijn talenten geijverd heeft voor den opbloei van het Bisdom Haarlem en bijzonder werd de aandacht gevestigd op de jaren van zijn secretariaat en zijn onver flauwde belangstelling voor het Bischoppe- lijk Archief. Toen daarmede go paard ging de onderscheiding van eere-kainiunnik, wist Mgr. Graaf dit met zijn fijnen genist te waar deeren en was hij er zijn Bisschiop hartelijk dankbaar voor. „Ik moet werken, zoolang het riag is". Dat deed Mgr. Graaf, toen hij pastoor en deken was van Ouderkerk aan den Aimstel, waar hij geijverd heeft voor den luister van Gods Huis. Door huisbe7.oek leerde hij dc nooden en behoeften van zijn volk kennen. Hij heeft niet opgezien tegen den bouw vian een bij zondere schooi, tegen de stichtiilg van een patronaat, tegen de oprichting van bonden en vereenigingen, waaraan uit den aard der zaak zorgen en zwarigheden vcrlxonden zijn. „Ik moet arbeiden, zoolang het dag is," Dat deed Mgr. Graaf in zijn laafste levens jaren, welke itx „St. Jan. de Desa" en hier op „Duinrust" werden doorgebracht. De be woners van beide huizen kunnen dit getui gen. Hij stichtte hen door zijn rusteloozen arbeid, door zijn voorbeeldig prfcsterlijk le ven, door zijn wetenschappelijk verkeer met zijn vrienden. En laten we nu nog eenmaal een blik slaan naar deze lijkbaar, waar die priester rust, die eens vol kracht in zijn nxannclijken leef tijd geschitterd heeft als een der besten on der de priesters. De Pauselijke en Konink lijke onderscheiding bevestigen dit oordeel. „De Katholiek" en het „Gildeboek bevat ten opstellen, producten van zijn kunstzin- nigen geest. Zijn werkkracht scheen onver moeid. zijn werklust onuitputtelijk. Laar ons nog eenmaal een blik werpen op deze lijkbaar, op dezen man, die gedurende zijn 30-jarig pastoraat een vader en redder voor duizenden is geweest, die veler gehei- ïiien gekend, veler zonden vergeven heeft. Scheiden brengt weemoed en de tranen komen in onze oogen, wanneer wij denken, dat we dezen even heiligen als geleerden priester niet meer zullen ontmoeten op aar de. Maar wij gclooven in dc gemeenschap der Heiligen en wij hopen op een blij terug zien en we heffen onze handen op tot God, Die ook dien priester richten*zal en smee- ken: „Mijn God, barmhartigheid en genade. O, allerzoetste Moedermaagd, O. L. Vrouw ter Noord, hij was uw zoon; toon dat Gij zijn Moeder zijt en breng hem door Uwe gebe den tot God. Amen." Hierna had de absolutie plaats, waarna dc beaardingsplechtigheden volgden. Vrijdagmiddag had te drie uur dc offi- ciëele opening plaats van het verbouwde Stedelijk Gymnasium. Tegen drie uur had den zich talrijke aanwezigen in de aula verzameld, terwijl een strijkje er de stem ming inhield, We merkten o.a. op: den loco-burgemees ter, Mr. Slingenbtrg, het college van Wet houders, het college van curatoren, den oud- rector van het Gymnasium A. H. Garrer, Dr. N. Th. Vlaar, O. S. A. en vele raadsleden. Ds. P. Plantenga opent de bijeenkomst en zegt, dat het hem, als voorzitter van het college van curatoren, aangenaam is de aanwezigen te mogen begroeten. Bijzonder dankt hij den loco-burgemeester voor zijn aanwezigheid. Daarna is het woord aan Mr. Slingen- berg, die het een vereerende en-aangename taak noemt, namens het Gemeentebestuur, dit Gymnasium te mogen openen. In den breede gaal spr. n^, welke de ver houding is van het gemeentebestuur ten opzichte van het college van curatoren en concludeert, djxt dc wet daar aanleiding geeft voor vele conflicten. En daarom juist is Haarlem zoo bijzonder gelukkig, daar zich deze conflicten hier niet voordoen. Spr. herinnert nog eens aan de behande ling van het financieele gedeelte in den raad. Daar werd voor dit Gymnasium de grondslag gelegd en spr. maakt van deze gelegenheid gebruik om hulde te brengen aan den Wethouder van Onderwijs, Mr. Bruch, bij welke hulde de aanwezigen zich met een langdurig applaus aansluiten. Spr. richt zich nog tot het college van curatoren en in het bijzonder tot den voor zitter daarvan, Ds. P. Plantinga, wenscht het college geluk en huldigt de leden ook voor hun vele zorgen, om dan, na een op wekking tot de leerlingen, onder langdurig applaus, het Gymnasium officieel le openen. Spr. eindigt met den rector van het Gym nasium toe te roepen: Salve rector, ulrum- que salve. Het woord is dan aan Ds. P. Plantenga, om als voorzitter van het college van cu ratoren een rede uit le spreken. Spr. begint met op te merken, dat bel niet langer tot de vrome wenschen behoort, een cigên gebouw te bezitten. Nadat dit jarenlang op het programma heeft gestaan, is thans het Gemeentebestuur zo.o goed ge weest om het oude gebouw door een nieuw te vervangen. En degenen, die het oude Gymnasium hebben gekend, zullen cr wel van overtuigd zijn. dat dit tijd werd ook. Al zal het hun ook aangenaam zijn voor een gedeelte nog dien ouden toestand terug te vinden cn dus nog niet geheel van het Gymnasium vervreemd te zijn. Na in het kort de veranderingen te heb ben besproken, deelt spr. mee, dat het col lege van curatoren toch ook niet met leege handen wilde komen en onthult dan een cadether. dien hij onder luid applaus aan den rector overdraagt. Mej. Annelli fioése bestijgt dan het po dium en zegt ook nog enkele woorden te willen spreken. Op initiatief van den rector en met de voorlichting van den architect Buys hebben de meisjes van de vier hoogste klassen een keurig handwerk vervaardigd, met als hoofdmotief het wapen van Haar- lexn. Onder luid applaus wordt het aan den pas onthulden cadether opgehangen. Vervolgens is 'het woord aan Dr. Spoel- d rector van het Gymnasium. Toen ik zoo juist, aldus spr.. de woorden hoorde, die mij als lof werden toegezwaaid, was ik zoo ouderwetsch mij daardoor te laten ontroeren. Het Gymnasium vervolgens besprekende, wijst Dr. Spoclders op de zekere tegenstel ling, die er is gelegen in liet zoo modern in gerichte gebouw, dat toch is opgericht voor een bij uitstek klassieke opvoeding. Over deze klassieke opvoeding wijdt spr. uit en wil ten opzichte daarvan dc menschen erdeelen in drie categoriën. Ten eerste de cvolutioneerende, die als een kudde met elke strooming meegaan en alles prachtig vinden, zoo het slechts „nieuw" is. Ze noemen zich menschen van de vooruitgang en zijn tenslotte slechts waanwijze nietsnutters, die men beter verre van zich kan houden. De tweede categorie is die der dwecpers met een klassieke opvoeding. Deze menschen dulden niets, dat ook maar cenigszins vaxx het klassieke afwijkt. Ze zouden desnoods een werkman zijn arbeid willen zien verrich ten, terwijl hij voor zich een zakuitgave van de Ilias had liggen. Wat spr. als een ideaal beschouwt, dat is de derde categorie, waaronder hij de men schen rekent, die van het klassieke houden, doch in het licht van hun tijd. De klassieken hebben hun tijd gehad. Ze zijn groot onder de grooten, doch wij, in onzen tijd, zijn ze ontgroeid en mogen ze niet opdringen, vooral niet aan jonge men schen. Ons streven zal zijn den rooden draad van de waarheidsstof der traditie door het leven der menschen voort te weven. Spr. licht zijn meening nader toe omtrent de traditie en de waarheid en besluit, als rector Gymnasii zich verplicht te achten, dien rooden draad -der waarheid gestreng voort te weven, zonder rechts of links ook maar eenmaal af te wijken. In dit opzicht herinnert spr. aan dc rec torskamer, waar tegenover hem een Pallas- beeld staat, terwijl achter hem Socrates, de verzinnebeelding van de hoogste mensche- lijke wijsheid, voor zich uit staart Met deze besluiten voor oogen, durft spr, het beheer van het Gymnasium op zich nemen. Dc heer Dumont, directeur van Openbare Werken, is ten zeerste ingenomen met al de lof, die bij over dit gebouw heeft aan hoord. Het gebouw ademt een ruimen geest, die volgens spr het doordenken wel waard is. Spr, hoopt, dat het gebouw-de tevreden- Barometerstand v. m. 10 uur: 766. Vooruit. OPGAVE VAN: j. J. WEBER ZOON ODticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen va® 7 Juli. Hoogste barometerstand 766.0 m.M., te llcdaix. Laagste barometerstand 746.2 m.M., te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Juli: Matige tot zwakken Zuidelijken tot Zuid- westelijken wind. half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. held zal wegdragen van den Directeur en tot heil zal strekken van de leerlingen; om dan te eindigen met een: Lang leve het Haarlenxsch Gymnasium, waarmede de aan wezigen van harte instemmen. De heer Sr. Mourik Broekman, vervol gens het podium bestijgende, zegt, dat klas siek en niet-klassiek een tegenstelling is. Als vertegenwoordiger der niet-klassiekc zuster-vereenigingen v enscht spr. echter toch deze klassieke stichting te complemen teeren. Spr. eindigt met de beste wenschen voor het Gymnasium. Namens de Plaatselijke Vereeniging van leeraren en leeraressen complementeert mej. J. Barin het Gymnasiumbeheer en biedt een blijk van belangstelling aan. De heer Buys, architect van hel gebouw, zegt vervolgens, dat zijn aandeel zoo klein is geweest, dat de hem toegezwaaide lol hem niet toekomt. Spr. draagt ze over aan zijn helpers en zegt bijzonderen dank aar, den heer Dxjmont, Directeur vaxj Openbare Werken en den heer Heten, den aannemer va" het werk. Mej. Riek Blomberg doet vervolgens mcaedeeling van de oprichting van een Gymnasiumfonds. Het bestuur wordt ge vormd door de hecren Spoelders, Schepers Hoogeveen en van de Berg. en het doel is de lokalen en ni het algemeen het gebouw een waardiger aanzicht tc geven. Verder zal het ook hulp verlcenen bij den aankoop van boeken voor minder goed gesitueerde leerlingen Lid kunnen worden de leerlin. gen, leeraren, ouders van leerlingen en oud- Icerlingei Reeds is er J 300.in kas. Ais eerste daad an dit fonds overhan digt mej. Riek Blomber** namens het be- 1 stuur, een schilderij, voorstellende Home- rus. Namens de Gymnasiale letterkundige ver- j eeniging ..Amicilia Juncti" overhandigt di heer T. G. van Asperen een plaquette, die is geplaatst in de aula en voorstelt: Orpheu tocht naar dc onderwereld. Namens de Gymnasiale muziekvereenigin („Linos' overhandigt de heer H. O. Dulsrr, j eei plaouette, voorstellende: Aurora r.; haar zegewagen. Mej. Hanna Citroen zegt. namens d- commissie tot het uitzoeken van een g schenk, dank voor dc medewerking van de rector en architect Buys, waarna ze ee- houtsnede overhandigt. Hiermede is de laatste der vele spreek st rs en snrekers op het podium gewev en Ds. P. Plantinga zegt met eenige kort woorden dank voor het geduld der aanwe zigen. Hij eindigt met een: Crescat glori> Gymnasii Harlemensis Onder de muziek vap „Linos" wordt ver volgens de thee gebruikt, waarna de gele genheid wordt opengesteld om een rond w ndeling door het gebouw te maken. Van deze gelegenheid wordt druk gebrui:, gemaakt. Om half zes was de oficiecle opening geëindigd. Zondag vierde de heer P. Heyboer zijn zi'- veren jubileum als Arrnencollectant'der pa rochie van aen H. Antonius van Paaua Des morgens om kwart voor zeven vei er een H. Mis opgedragen, waaronder all leden van hel collcctantencollege met hunne cchtgenooten tot de H. Tafel naderden Des avonds werd de jubilaris in het ge bouw „St. Bavo" gehuldigd door de leden- De ZeerEerw. heer Pastoor vereerde het feest niiA zijn tegenwoordigheid. Door de leden werd den jubilaris als bewij-- van hoogachting en waardeering eer clectrishe lamp aangeboden, Het verdere ge deelte van den avond werd gevierd met ver. schillende" toespraken en een allerleukst optreden van den humorist cn den pianist, de hecren J. J. Bos uit Heemstede cn S. Vi'innubs, Lcidschestraat. Omstreeks half 12 ging men zeer voldaan huiswaarts. V oor de Stille Armen werd op dezen avond een collecte gehouden, welke 14 op bracht. Bravo! Door de recherche is Proces Verbaal op gemaakt tegen den winkelier H. A. alhier, die sedert eenigen tijd buiten den meter om, Gasverbruikt had, ten nadeele van de Gemeente Haarlem. van de Orgelbespeling in dc Groote- of St Bavokerk, te Haarlem, op Dinsdag 8 Juli '24 des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Choral: „Da Jesus an dem Kreuzc standt" Samuel Scheidt (1587-1654j 2. Praeludium et Fuga a kl. t J. S, Bach (1685—1750.1 3. Andante con moto A. P. F. Boëly (1785—18581 4. Prélude B maj. C. Saint-Saëns 5. Vierde Sonate. Alex Guilmant. Allegro Ass»i Andante M FinaUj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1