Een messteekgescbiedenis. DE SPAARNEBANK Sfakgeioopen en Branderige Voeten verzacht en geneost men met FLfftOL* 25 jaar koorzanger. Jeugdige diefjes. Tram ontspoord. ^et 10-jarig bestaan van den Motordienst. Examens Lager Onderwijs. Uitslag overgangsexamen van de H. B. S. met 3-jarigen cursus en de daaraan verbonden Hoo- gere Handelsschool. VÖOR DEN POLITIERECHTER ,ïk heb er erge spijt van," verzekerde hij. Eindexamen H. B. S. te Bloemendaal. Aanrijding Brandje, Het snelle rijden. DE MELKOORLOCL Hans Augustin Concerten. Hinderwet. Gevonden dieren cn voorwerpen. LAATSTE NIEUWS. De Spanjaarden in Marokko De onlusten in Brazilië. Vonnissen in Rusland Revolutie in Brazilië. Het nieuwe Portugeesché Kabinet. MARKTNIEUWS. Amsterdamsche Veemarkt. DAMMEN. PiOKramma Reddingsbrigade. DEMONSTRATIES EN WEDSTRIJDEN BURGERLIJKE STAND. Bekroond. De Stille Armen. BLOEMENDAAL i-ii/ï Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. KUNST EN KENNIS. Esperanto. Een man door een vrouw gestoken. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur werd het bureau van politie, door verschil lende personen opgebeld, met de mededee- ling, dat er iemand zou zijn gestoken. Na onderzoek bleek, dat een agent in de de Wit- straat, een man had aangetroffen, die bloedde ait een haiswonde. Op zijn vraag hoe dat kwam, zeide hij te zijn gevallen. De agent ried hem toen aan om naar het Gasthuis te gaan. Die persoon had daar geen zin in, en liep door, waarop de agent zich ook verwijderde naar een anderen politie dienaar, die bij een oneenigheid tegenwoordig scheen te zijn geweest. i Plotseling klonk achter den eersten agent teen gil, en toen deze zich omkeerde zag hij idat de gewonde man aan het vechten was ge- (raakt met een persoon, dien hij tegen den grond wierp. De agent stevende op het ge- jvecht af, doch toen begon de gewonde tegen hem. De agent gaf hem echter een fikschen .klap met zijn sabel, waardoor de aanvaller al was uitgesproken. Door een logementhouder en eenige omstanders is de gewonde man ein delijk met geweld naar het St. Elisabeth's Gasthuis gesleept, alwaar hij is verbonden. Het bleek, dat hij een wonde aan den hals bij het strottenhoofd had gekregen van eenige centimeters diepte. Door de politie is toen een 45-jarige vrouw aangehouden, die bekende den man twee maal te hebben gestoken, één maal in de woning en eenmaal op de straat, door het zwaaien met een aardappelmes. ,omdat de man haar met een tafelmes gedreigd had te zullen dooden. De getroffene wenschte bij de politie geen 'aangifte van het geval te doen. I Indien zich geen complicaties voordoen, §dan bestaat er voor den gewonde geen levens- f gevaar. Heden viert de heer J. Jonckbloedt den dag, waarop hij 25 jaar lid is van het zangkoor Laudamus Dominum, der St. Jo- .zefskerk. Dat deze dag niet onopgemerkt zou blijven was te voorzien en zoo werd de jubilaris met echtgenoote hedenmorgen per 'auto van zijn woning aan de Gedempte Oude Gracht afgehaald en naar de Sint Jozefskerk aan de Jansstraat gereden, waar een plechtige gezongen H. Mis om 8 uur werd opgedragen door de vice-pre sident van het Koor, den weleerw. heer kapeiaan A. J. Boks, met assistentie der beide andere eerw. heeren kapelaans.Uit gevoerd werd de Mis van Gollen. Na de H. Mis werd de feesteling piet echtgenoote en collega's zangers in de pastorie ontvan gen en zaten daar aan, aan een gemeen schappelijk ontbijt. Hierbij ontbrak het 'niet aan vele waardeerende woorden. De hoog- ecrw. heer Deken feliciteerde den heer Jonckbloedt, met zijn jubileum en hield een hartelijke toespraak, waarna Mgr. hero een geschenk aanbood. Een mooi jubileum, dat op waardige wij ze is herdacht Uit een bakkerij aan den Kleverparkweg fs gisteren, vermoedelijk door een 2-tal jongens van 10 a 12 jaar een bedrag van 5 gulden uit een kassa ontvreemd. Zij hebben zich toegang verschaft door door zen gebroken ruitje te klimmen. Gistermorgen omstreeks 11 uur 35 mi nuten is op het Stationsplein een tram wagen der E.N.E.T. door onbekende oor zaak ontspoord. Hierdoor -bad het tram verkeer 30 minuten vertraging. 2ooais wij reeds verleden week hebben ge meld, bestaat de motordienst, thans gelegerd te Haarlem op 12 juli a.s. 10 jaar. De Vereeniging van Officieren van den Motordienst, bestaande uit Officieren en Reserve-Officieren van den Motordienst en Officieren van het Vrijwillig Landstorm korps Motordienst hebben hei plan opge- .'at otn het 10-jarig bestaan van dezen Mo- ordienst op 12 Juli te Haarlem (alwaar de xhoolcompagnie van den Motordienst is gevestigd) te herdenken. Voor belanghebbenden bestaat gelegên- teid om zich op 12 Juli persoonlijk te over- uigen in hoever men het met behendigheid n het besturen van auto's en motorrijwie- en kan brengen. Ditmaal worden uitslui end behendigheidswedstrijden georgani- ;eerd, en geen snelheidswedstrijden. Wij ontvangen thans het programma, dat uidt als volgt L Ballon wedstrijd (startuur 9 uur voorni.) 2 en 3. Behendigheids-wedstrijden voor ;uto's en voor motorrijwielen. 4. Demonstratie van de voornaamste '.utomobielmerken. 1) j. Uitreiking der prijzen. Tijdens de wedstrijden bestaat op het wed- trijdterrein gelegenheid tot het bezichtigen :an de verschillende typen van motorvoer- uigen bij het Nederlandsche Leger in ge bruik. De Commissie van voorbereiding van Ie herdenking van het 10-jarig bestaan an den Motordienst in het leger, bestaat uit Ie heeren Or. J. G. Eringaard, Res. Majoor. W. Zweerts De Jong, Res. Majoor. Mr- A. Baron van Heeckeren van Keil, Res. Majoor. 5. Prins, Res. Kapitein. P. J Geldens, Res Kapitein. W Dyserinck, Res. Kapitein. A. G. Everts, Res. Ie Luitenant. Ir. C. Krijn, Rés le Luitenant. K. A. Rövekamp, Commandant Schooi- compagnie van den Motordienst J. Koolaas. Res le Luitenant. School- compagnie van den Motordienst W. L. Tiel, le Luitenant Schoolcampagme van den Motordienst. In het Eere-Comité hebben alsnog zitting enomen L. F. Duijmaer van Twist, Gep. Kolonel der Infanterie, Lid v. d. Tweede Kamer der Stat Gen Voorzitter Nationale Christen Officieren-Ver- eefliging, Voorzitter Nationaal Land strom-comité. E- F- Insinger, Kolonel. Inspecteur der Artillerie W R. A Slicher, LmtenantKolonel Eer- Aanw Ingenieur der Geme. Hei bloemencorso heef' niet plaats 1) Gedurende de uitvoering zal er geiegen- cid bestaan tot bezichtiging van de aan- ezigen demonstratie-wagens. Eenige bijzonderheden. De herdenking van het 10-jarig bestaan van den motordienst zal hier ter stede een feeste lijk en meer bijzonder karakter krijgen, dan dit bij andere herdenkingen vrijwel het geval is. Sedert zijn oprichting toch heeft de mo tordienst bewezen een zeer belangrijke plaats in te nemen in het leger en voor de verple gingsdiensten der troepen van groot gewicht te zijn. Het is daarom misschien wel interessant eenige feiten te vermelden omtrent de tot stand koming en de ontwikkeling van dezen tak van dienst. Er was niet veel tijd om te beramen, te wikken en te wegen of te overleggen, toen men in 1914 bij het begin van de mobilisatie tot de instelling van den motordienst over ging. Reeds van te voren was. de kwestie of men auto's en motoren voor het vervoer in het leger zou gaan gebruiken, in overwe ging genomen. De oprichting moest, echter te snel geschieden dan dat alle plannen voor uitvoering rijp waren. Men kan zich dus wel indenken, dat de eerste tijden ook de kwaadste waren en de moeilijkheden, vooral in 't begin zeer groot varen. De moeilijkheden waren niet alleen groot maar ook talrijk. Daarvan kan vooreerst ge noemd worden aanschaffing van auto's en motoren. Het was vrijwel onmogelijk zich van een voldoend aantal nieuwe wagens te voorzien en evenzeer was het ondoenlijk in zulk een kort tijdsbestek een colonne te vormen, di aan de eischen voldeed, die van een dergel^t afdeeling kunnen gevorderd worden. Noodmaatregelen waren dan natuurlijk de eenige uitkomst. Men ging er toe over personenauto's van particulieren te requireeren. Op hoog bevel werden op plaatsen, waar men vermoedde dat veel autobezitters waren, alle auto's in een groote ruimte bijeengebracht, gekeurd en wanneer tnen meende, dat ze geschikt waren: opgevorderd. De prijs werd geschat, de eige naars kregen een formulier, waarop de be schrijving van hun wagen en de geschatte prijs en ze konden zonder auto vertrekken. Zoo werden ongeveer 600 auto's gerequi reerd en omgebouwd tot de vermaarde „bak- wagens". Nu kwam echter de grootste moei lijkheid, nl. het personeel om de wagens te bedienen. Het was geen gemakkelijke taak van een groot aantal gewone burgers, die mee rendeels nog niet eens ooit in een auto hadden gezeten, kundige chauffeurs te maken. Reglementen en voorschriften ontbraken velen meenden het best op de hoogte te zijn met de constructie der wagens en motoren door het korte bestaan van de afdeeling kon nog niet voldoende leiding gegeven worden en zoo begrijpt men, dat in den eersten tijd van een dienst, waarvan eenheid de hoofdei genschap was, allerminst kon gesproken worden. Langzamerhand vormde men zich tot een militair geheel en regelden de gezags verhoudingen zich. In Juli 1915. kon men besluiten tot de op richting van een depótafdeeling van den mo tordienst. Op het tijdstip van de oprichting bestond het bataljon in N. Brabant uit een staf te Breda, met een werkplaats en vier ver- j plegingscompagnieën in Eindhoven, Tilburg Breda en Roozendaal. Daar Delft, waar het depot gevestigd werd, een niet al te gelukkige plaats bleek te zijn, kwam men al spoedig tot nader beraad en overwoog Haarlem als garnizoensplaats én niet lang daarna werd dit plan ook ten uit voer gebracht. Toen ook langzamerhand het besef begon door te dringen, dat de chauffeurs bij den motordienst een zeer belangrijke plaats in nemen bij deze afdeeling kon men het ten slotte gedaan krijgen, dat uit de lichtingen, die werden opgeroepen, de chauffeurs werden gehaald en bij de motorbrigade werden over gebracht. Was in 1915 slechts één depótafdeeling, in 1918 steeg dit getal tot vijf. en telden de compagnieën waartoe deze depóts behoorden ieder gemiddeld 600. Nadat de vrijwillige motorbrigade was op geheven werd bij den autodienst ook een speciale motorrijwiel-afdeeling ingesteld, die 150 a 200 man bedroeg. De schoolcompagnie van den motordienst is thans gelegerd te Haarlem en deze compag nie vormt wel de kern van de geheele brigade. De feesten ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan zullen op 12 juli worden gehouden. Het zullen geen snelheidswedstrijden zijn, die zullen plaats hebben, alleen behendig- lieidswedstrijden. De wedstrijden voor au to's geschieden over een weg in totale lengte van 400 Meter. De bestuurders zullen moe ten keeren op een smallen weg, langs een slingerbaan moeten rijden, een barrière ope nen, een helling oprdijen en daarop moeten blijven staan met werkenden motor, zonde: gebruik van handrem enz. Voor motorrijders zullen ongeveer dezelfde hindernissen worden opgesteld. Ten slotte een ballonnenjacht. Een aantal ballonnen, elk van een nummer voorzien wordt opgetalen. Van iedere afdeeling wor den door de deelnemers patrouilles samenge steld, bestaande uit een commandant en 4 ondergeschikten. 3 Minuten na het oplaten der ballons vertrekken de patrouilles. De prijzen worden toe gekend naarmate de pa- touille zcih in haar geheel met het nummei van den ballon bij den wedstrijdcommissarn- meldt. Het lijdt geen twijlel ol de wedstrijden zul len van de zijde van het publiek een groote belangstelling genieten. HAARLEM. 5 Juli. (Rijkskweekschool) Geslaagd de heeren A. G Aaldcrink. G. ten Napel, G. N. Rinkel, M W Kruiskamp, R van der Klip, F W. Kreus. allen te Haar lem. De examens zijn afgeloopen. Geëx. 27 candidaten. Geslaagd 27. Geslaagd voor het examen van de.le tot de 2e klasse: Marga H. van Elk, Berda. J Groen, Corn, v. d. Ploeg, J. Blankenstein, O. I K.; W. Bosman, J. Dekker, U. J. van Heerden, J Kalf, C. M Kiipp, Z, Kramer, R. J. Rohlf, Arie Visser, J E de Vries, P. Stapended, Alise van den Broek, Virg. Slijper, Wilhel- mina C Sprik, Lijsb van Beek, Johanna de Boer, Anna B Brouwer Gezina M Groen, Henr Groenenberg, Cath. N. Hoorns, Joh A. B Hoogerink. F. H. van Aalst, J. Blan kenstein, S de Boe., J, L, Brakel, F. R Breitenstein, J. F H. Busking, Th. H. Clay S S Cohen, J. L Doemen, E J. C. M. Du- mont, P. J Kloppers, Elsje v d. Veen Hendrika W Vogel, Juliana Waiboer, Greta P Zwart, J Koopman J. P Matthieu, J koggen,. J. Sluiter, J. P Schneiders. P Gain, Cotte E. Paudert, Maria R. Koning,- Tjatske U. T. Meinesz, Trientje Mulder Johanna de Peer, A. v. d, Eem, P. van Egmónd, H, G. Feije, W. J, L. de Stee R. Geels, B. N. Goed hart, J. P. M, Koopman, D. G. Lam, U. W. Lasschuit, M. Monarch, J. C. van Rigteren, W. T. L. Stamer, J. Zwarts'ér,. Van de 2e tot de 3e klasse: Cath. van Andel, Gharl. Adreas, Sol Cats, Marg. van Damme, Ger. Goode, Corn. Har- wige, Emmy Jongkamp, Cath. de Munnik, Ph. J. L, B'ocdart, B. L. Diemer, N. C. A, Kaart, J. Nooy, C. S. Steenstra, W. H. J. Stoel, P. Wurkum, Willy Wijnand, Henriëtte M. Rah- den, Thea Steen, Mar. Tuinman, Joh, v. d. Vossen, A. J. de Brie, S. Buiskool, A. M. E. van GelderJn, J. A. C. Klok, J. Ph. Ihierry de Bye Dolleman, L. de Vos, W. A. Vreeken, W. J. Waaning, P. Wals, A. A, Wijnstroom, A. v.d. Zadel, Albert May, Wilh. M-enges, Jouke Wederhoed, M. K. Febnes, D. P. Immer, C. M. Kerkhoff, G. T. Kooiman, A. v. Meeuwen, W. F. Misset, F. R. S. Nollcs, A. Smits, E. Steenberg, Elis. Doeven, G. Krustman, G. Matthieu, W. Meeuwig, Hendr, Schutte, H. C. ,dè Graaf, A. Grilles. B. Helm-, H. J. Klootwijk, A. Th. Misset, J. C. Moore, Marie v. d. Broek, Joh, de Kamper, Joh. Schumacher, Jac. Verbrug- gen, Joh, .Zoetemeyer, Geertr. Zwaanswijk, J. C. Collet, J. A. Dal, F. P. M. Driessen, •J. A. M- Heerkens Thijssen, P. C. Rus, H, W. Rusbach, J. Schuitmaker, C. H. Selman, J. v. d, V .nden, Speelman, Van dc .3e tot de 4e klasse: Julia -H Crooy, Christ. Flokil, Ger. v. d. Heuvel, Antje Krelage, Geertr. Nonhebei, Wietske: Posthumus, H. M. Hofmeester, P. P Jurgens, J. Kok, L. Neelissen, A. Ploeg, 'K. Rijpma. Th. J. van Turnhout C. J. Vader, Wilh. Brakel, Jos Cats, Dina van Cruijnin- S;eni Hendr van Dam, Ant. Dekker, Joh. de Ge*:. -Franc, Lippits, Elis Ott, D. T, Bordes, C. Denijs, W. Dernison, R. A. Driessen, N. Haas, G en B. A. Pasman, G. Visbeen, D. G. v Wijngaarden, A. Stapensae, Elis. Hassel- m-eijer, Joh. v Herwerden, Joh. v. Huet, hhïndr. Jukes, Maria Klok, Joh. Mulder, Willn v Walen, Glijntje v. Wijngaarden, Wl M. Bakse, H. C. Kerkhoff, C, Keur, C. J. M anders, A. v. Woerkom, K. C. R. B, Wulf- hoirst, Joh. v. Aken, Anna Allard, Jeanne Hedjblóm, Hendr. Kok, Anna v. Setten, Elis. Soellaari, Dieuw. v. Wijngaarden, J. C. Aktam, J. B. C. Bolle, H. J. A. Bon, K. A. J. v. d. Broek, W. C. Kors, C. J. Krug, P. Kuin, J. Nuijten, G, C. Reitsma, C. E. Samson, A. C, Vos, A- H. W. Westêrveld. Van de 4e tot 5e klasse: L. v. Honk, A. de Landmeter, C. v. Nop pen, Bern. v. Sluijters, E. W. H. Blijden- sbedn, H. F. J. de Bont, A. Cauveren, P. Goeberg, J. C. de Jonge, S. Kramer, V. E. de Kruijff, J. H. Miolee, D. J. Nooij, P. W egman, Am Broeker, A. v. Bommel, C. P. v. Borselen, A. v. Dam, II. Dernison, H. J. Th. Hessing, H. Kleibrink, A. C. P. Krie- geir, W, C. P v Leeuwery A J over de Lin den, P. Munsterman, A. J, Weijburg, H. de Valide, Clara Brakel, M. Facee Schaeffer, G. Gimberg, Flora Roselje, Reinette H. van Vkiodorp, Corn, Weijers, H. J. Lasschuit, P-V- Ommeren, L. M Polak, C. Rogger, E. Rrjfuna, M. Scherpenhuizen, Th. Timmer, J. M. Westendorp. (Zitting van heden.) Verschillende verduisteringen De 33-jarige petroleumventer Jan T. H. te Scho»fien was secretaris der muziekvefteni ging „Willen is Kunnen" te Haarlem. In Sep tember van het vorige jaar werd er door de vereeniging besloten, bij een leveraticier te Bergen op Zoom voor 1000 muziekinstru menten te bestellen, waarvoor 100 dadelijk en vender 35 per maand betaald zouden moeten worden. T. H. vervoegde zich na aankomst der in strumeaiten en nadat de leverancier om be taling van dén eersten teHnijn verzocht had. bij den, pènnningmeester H. L.'t 'die 'op dat oogenbti.t echter slechts 72.25 in kas had. Andere bestuursleden pasten ieder 10 bij en t. H. zou er ook 7.75 bijleggen om de 100 val te maken. Het bastuur kreeg echter nooit de brieven van den leverancier te zien en evenmin het rei;u van den postwissel, waarop het geld door t. H, verzonden zou zijn; hij beweerde, het laatste verloren te hebben, en dat de 18- verancier niets geschreven had. De voorzatter, E. W v. U., heeft zich toen zelf met den leverancier irf verbinding ge steld en toe® bleek, dat het geld ni-ct ver zonden wa:5, maar dat t II. den leverancier had wijsgdnttaakt, dat de penningmeester het kasgeld hacf opgemaakt. t. H. had het echter zelf gebruikt om huur en andere schulden te betalen; zelfs had hij 'de door hem zelf „bijgepaste" f 7.75 van den penningmeester terugontvangen. Hij verzekert, dat hij op geld gerekend had om deze 100 aan te zuiveren, maar daarin is teleurgesteld en zijn verdiensten waren niet toereikend. De Officier eischt wegens verduistering 2 maanden gevangenisstraf. Beklaagde verzoekt om een voorwaarde lijke veroordeeling: hij werkt nu bij een boer en ziet zijn verdiensten nog op verschillende manieren aann te vullen. De politic-rechter wil dat nog eens pro- becren en vèa-oordeelt hem tot de geëischte gevangenisstraf, echter voorwaardelijk met een proeftijol van 1 jaar en onder bepaling, dat het verduisterde bedrag van 'J 100 bin nen 6 maanden zal zijn terugbetaald: „dat is een heel billijik vonnis, want u heeft gemeen gehandeld, Vooral nog doe* den penning meester de séhiild te geven," besluit de poli tierechter. Dc 22-jarige slagersknecht Jacobus v H. t'e Haarlem, heeft in September 1922 van den rijwielhandelaar P H, K. een fiets in huurkoop genomen voor een bedrag van f 135, waarvan 25 ineens betaald moest worden en vetder f 3.50 per week. De f 25 leende hij van z'n patroon. De wekelijlosche betalingen hielden echter al spoedig rt'p. De verhuurder spaarde uit ihedelijden mcü z'n moeder den jongen v H. nog steeds. In 't begin van 1923 heeft echter de huur der z'n tiets verkocht voor 60 en voor dat geld meubéltjcis gekocht omdat hij trouwen ging. En sedert is de verhuurder steeds bedro gen en belojjan, zonder verder nog iets te ontvangen, terwijl er-nog ruim f 100 te be talen staat. Bekl., die weridoos is en 10 ondersteu ning krijgt van het Armbestuur, biedt aan, het bedrag af te betalen. „Dat kun je immers toch niet," zegt de politierechter, „en al ken je 't, dan deed je t immers toch niet, je hebt ai twee jaar den tijd gehad om liet af te betalen." De Officier eischt wegens verduistering 2 maanden gevjingenisstraf en in z'n clemen tie vermindert de rechter dat in z'n vonnis nog tot 1 maand. De 19-jarige nageljongen Lcendert d, H., te Santpoort, werkte in April op de werf „Hubertina" te Haarlem. Uit de machinekamer heeft ie daar op ze keren dag een parallelklem en 'n wringijzer, ter waarde van 45 weggenomen, die hij in een oude militaire broek onder 'n ouden ketel verstopte om 'n gelegenheid af te wachten, gunstig om ze mee naar huis te ne men. Ze werden oefcter, voor hij die gelegenheid kreeg, daar gevonden en zijn schuld bleek al spoedig ,Ja nu heb je spijt, nu 't uitgekomen is," zegt de Politïeirechter, „maar warineer ie 't mee had kunnen nemen en verkocht had, dan had je in ie vuistje gelachen!" Bekl, steelt volgens inlichtingen ook brood cn melk van zijn collega's. Toen hij om dezen diefstal ontslagen was, heeft ie dat de eerste week thuis niet dur ven vertellen, maar toen ie geen- geld thuis bracht, moest ie 't wel bekennen, zijn vader heeft hem toen een week op water en brood in een schuur opgesloten. De Officier vraagt, omdat hij na deze' straf, beklaagde nog voor gevangenisstraf sparen wil, 25 boete of 10 dagen hechtenis tegen hem. De politierechter veroordeelt hem tot 12 of 6 dagen, in aanmerking nemend, dat bekl.'s vader hem al een voorproefje van gevangenisstraf gegeven heeft. Bij het eindexamen particuliere H. B. S. voor meisjes met 5-jarigen cursus Het Kopje te Bloemendaal zijn geëxamineerd 11 candidaten: geslaagd de dames: II. W. Bakema, D. M. Cuperus, C. M. van Heecke ren van der Schoot, I. F. van Lennep, H. A. Philips, E. Posthuma, L. N. J. van So- mer Gréve, H. Fellander, M. C, E van Tou lon van der Koog, H. A. M. Vrijdag, B. J. van Weideren Rengers. Zaterdagavond reed op den Zijlweg in de richting Overveen mej. W op de fiets. Uit de richting Overveen kwam de 17-jarige motorrijder H. Beiden reden aan de rech terzijde van den weg. Zij passeerden elkaar juist op het oogen- blik dat een tramrijtuig naderde en de juffrouw zoodoende naar links moest uit wijken Blijkbaar is zij zenuwachtig ge worden, want zij kwam in contact met den motorrijder, met het gevolg dat een der wielrijdster èn de motorrijder tegen den grond rolden Dc juffrouw klaagde over pijn in den rug werd in het perceel 41 aldaar binnenge bracht. Dr Bückmann, die haar onder zocht, kon echter geen letsel vinden-. Per auto is zij daarop naar haar woning vervoerd. Zaterdagmorgen omstreeks kwart? voor 6 werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in de Gaelstraat no, 17. Bij onder zoek bleek, dat in iat perceel, bewoond door J. B. een brandje in den schoorsteen was ontstaan, door joetaanlading. Het vuur is echter vanzelf weer gedoofd. De staf van de brandweer was aanwezig. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die op *le Amsterdamsche vaart 40 K.M. per uur reed en tegen een jongedame die met een auto in de Wilhelminastraat 52 K.M. per uur heeft gereden. DE ABRITAGEBESLISSING. Wij omvangen mededeeling van de abn- tage-commissie inzake het mel'kconflict, wel ke commisie was samengesteld uit de heeren Mr. A. Bruch, Joh. Bol te Heemstede en A. J. de Jong te Hazerwoude. Partijen in dezen waren eenerzijds de Afdeeling Velsen van den Veehoudersbond, De afdeeling van den Bond van Melkvee houders, De afdeeling Haarlem, van den R- K. Bomd van melkveehouders, (Afdee ling van den L. T. B.) en de Afdeeling Vel sen, van laatstgemelden Bond, en ander zijds de Vereeiiigde Haarlemsche 'Melkhan del, gevestigd te Haarlem. De Commissie komt tot de volgende be slissing met algemeene stemmen 1. met ingang van 10 Juli- 1924, bedraagt dé melkprijs per Liter, franco stad t elf cent 2de melk> moet geleverd worden des voor middags te zeven uur, doch slechts voorzoo ver de afnemers dit voor hun bedrijf nood zakelijk behoeven, te hunner beoordeeling. 3. de overmelk der leden van de voornoemde Organisaties van Melkveehouders moet door de Vereenigde Haarlemsche Melkhandel worden aanvaard, tegen elf centen per liter, franco stad, 4. Deze beslissing geldt voor ten minste één maand, met ingang van 10 Juli 1924, doch is opzegbaar daarna met een termijn van ten minste tien dagen. Aan de overwegingen ontleench wij nog het volgende: van dc melkveehouders wer den gehoord: de heeren J de Vries te Sant poort, J. Rip te Vijfhuizen, K. Nelis te Scho ten en G Korsdanl te Santpoort en van den Vereenigden Haarlcmschen Melkhandel de heeren M A. Verdel, G J. Klijn en Blom- steel. De veehouders noemden een prijs voor le. vering van melk franco stad van 12 cent, 11 'A cent en 11 cent per liter, welk laatste bedrag in tweede instantie is gebracht op \1'A cent. Deze prijs werd gemotiveerd onder meer hiermede, dat de kaasprijs tenminste 55 is per 50 K.G. en dat naar verhouding van 15, derhalve de melkprijs moet zijn 11 cent per liter, waarbij nog komt, 1 cent, ie den con sumptie-melkveehouders toekomt. De veerhouders wezen voorts op het feit, dat de loonen in de omgeving van Haarlem iets hoogcr zijn dan in de omgeving van Lei. den, terwijl zij op zich genomen hebben de verplichting om gedurende den winter 60 pCt. der zomermelk te leveren, welke ver plichting extra kosten met zich brengf we gens het extra voer, en het wisselen van melkvee, om hen daartoe in staat te stel len; dit wisselen van melkvee werd geschat door hen op een verlies van 150.per koe. De Melkhandel wees er op, dal voorge steld is met ingang van 3 April 1924 een melkprijs van elf cent per titer, franco stad. De Melkhandel achtte een prijs van 11 ct. per liter aan den hoogen kant en wilde dezen prijs alleen noemen voor het geval dc straal geheel vrij zou zijn van zgn. „kladders." Hiertegenover merkten de veehouders op, dat zij slechts 11 cent hadden aangeboden bij voormelden brief, „onder voorwaarde, dat de straat-prijs dan 15 cent per liter zal bc- dagen en dat elke verhooging, welke de straatprijs zal ondergaan, met de veehou ders zal worden gedeeld." Ten slotte kwam men ook overeen, dat legering om 7 uur des morgens geen bezwaar zou vormen, mits dan ook slechts daarvan gebruik zou worden gemaakt, overeenkom stig de behoeften. D.I.D.—leider Dhr. J. Reniers. 4 Aug. i 'W.I.K.—I.D.O., leider Dhr. Walt- man. T. E. P.—D.I.D., leider Dhr. J. Hodes. T. E. P.-'D.I.D., leider. Dhr. J.in Hodes. 11 Aug. I.D.O.—T. E. P., 4eider Dhr. Jacquimijns. D.I.D.—O.D.I., leider Dhr. J. Reniers. Naar >vij vernemen heeft de Internationale Concertdir-ectie Ernst, Krauss, alle door het Concertbureau Hans Augustin sedert vele jaren in een groot aantal steden van Neder land gegeven series abonnementsconcerten, om gezondheidsredenen van den heer Hans Augustin, overgenomen en zal deze op den zelfden voet voortzetten. In verband hier mede zal de Internationale Concertdirectie Ernst Krauss in het komend seizoen ca. 25 abonnements-series organiseeren. Van de binnen- en buitenlandsche beroemdhe den, die op deze Krauss-coiicerten zullen optreden, noemen wij o.a. Amar Quartet, Büsch Quartet, Dresdener Trio, Haagsch Strijkkwartet., Hollandsch Strijkkwartet, Me- redyll Pianoforte Quartet, (Londen), Quatuor Lejeune; de pianisten Hellmut Baerwald, Paul Frenkel, Waiter Gieseking, Anton van der Horst, Paul Schramm, Prof. Franz Wag ner, Prof. Dr. Paul Weingarten; de violisten Paul Hinderoith, Melanie Michaelis, Henriet- te Ruinen-Dubois, Alexander Schmüller, Eugenia Wellerson (14 jaar); de cellisten' Prof. Paul Griimer, Gerard Hekking en Marix Loevensohn; dc zangeressen en zan gers Joy Mac Arden, Hertha Dehmlow, Irene Eden, Carl Erb, Max Kloos, Hovyd Krauss-Adema, Ellen Overgaard, Mia. Pel- tenburg, Prof, Julius von Raatz Brockmann, Georg. A. Waller, enz. Burgemeester cn Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis, dat door hen is ontvangen eene bekendmaking van Burgemeester en Wethouders der gemeente Schoten dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlage van de directie van Van Dijk's Koek- en Be schuitfabriek te Schoten om vergunning tot uitbreiding der fabriek door het bij plaatsen van een gasoven en 6 electromo- toren met een gezamenlijk vermogen van 22 P.K., welke fabriek is gelegen aan de Paul Krugerkade no. 47 kadastraal bekend gemeente Schoten in Sectie B nos. 1683 en 1684. Op Dinsdag, den 8sten Juli 1924. des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize der gemeente Schoten gelegenheid bestaan, om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie -dagen vóór het bovengemelde tijdstip op de Se cretarie der gemeente Schoten kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen K. Nelis, Spaarne 32, Abonnement N.Z* H.T.M. v. Iperen, Zwaardstraat 5, Abon nement StaatspoórwegenJ. v.d. Bosch, Begijnhof, Groene brilF. Smit, Oranje boomstraat 183rd, Leesboeken R. P. Balm, Damiatenstraat 9, Gummi balF. J. Kloos, L Boogaardstraat 15, Badcostuum met muts enz. M. Leveld, Baljuwslaan 9, Cein tuur H. Koeleveld, Tulpenstraat 33, Doos knoopen enz. C. Dijk, Cronjéstraat 9rd. Glacé Dameshandschoenen A. Wesseling, Z.B. Spaarne 64rd, Zwarthondje J, W. v. Kordelaar, de Clercqstraat 139, Meda- lilon met portretten W. 'Smink, A'.L. Dij- serincksfraat-85, Loppeiriem Li v. Vliet, Frans Halspleih 10, Speld niet steen A. de ridder, Rozenstraat 41, Sleutel (gemerkt) 'R. Stevens Rustenburgerlaan la.zw., Tasch met boeken en portemonnaie J. Nierens, Scheepmakersdijk 18, Rol touw met ijzer werk. Terug te bekomen bij; M. Memmelkamp, Fabriciusstraat 33, armband; D. v. Dokkum, N. Spaarnwouderstraat 16rood, broche; D. Jelgersma-, Westerstraat 77, kinderportemon- naie; Wed. Jansen, Rozensteeg 3, kinder- portemonnaie; J. de Keizer, Saracenenstr. 1, ring; H. Loevesteyn, Lange Hofstraat 8, gum mi schoenen; Politiebureau, Smedestraat, schortje. MADRID, 7 Juli. Een officieel commu niqué uit Marokko meldt, dat er hevige gevechten plaats hebben. De vijand is stevig verschanst en verzet zich hevig. De Span jaarden handhaven hun positie, doch h«» taak is moeilijke RIO DE JANEIRO, 7 Juli. De regee ring heeft voor den tijd van 60 dagen der staat van beleg afgekondigd in verband met militaire wanordelijkheden te San-Paülo. De beweging is bedwongen en de orde overal hersteld. MOSKOU, 6 Juli, Het Te Leningrad langen tijd gevoerde proces tegen een aan tal personen, beschuldigd van spionnage voor Finland, heeft tot 13 veroordeelinger geleid. 7 der beklaagden werden ter dooc veroordeeld, waaronder de vroegere rechtei Konin, de zoon van den bekenden publicist Sawinof en de vroegere chef van het mijnen-eskader Skalof; een dochter van den Gouverneur van Warschau werd tot 10 iaar veroordeeld. NEW YORK, 6 Juli. - Een Exchange telegram uit Buenos-Ayres meldt, dat vol gens betrouwbare' berichten in Rio de Ja neiro (Brazilië) de staat van beleg is afge kondigd. Heden zijn geen telegrammen uit Brazilië ontvangen. Het verluidt, dat revolutionnaire bendei op verschillende plaatsen telefoon- 6n tc legraafkantoren en de draadlooze stations bezet hebben, In Montevideo zijn berichten ontvangen over het uitbreken van een re volutionnaire beweging in Brazilië, doch d< toestand is niet duidelijk LISSABON, 6 Juli. Het nieuwe Kabi-, net is gevormd, Minister-president en mi nister van Binnenl. Zaken Gasparri, ministe'. van buitenlandsche zaken Godinho cn mi nister van oorlog, generaal Vierhrock. Aangevoerd: 344 vette koeien le kw. 1,25 tot 1.35; 2e kw. 1.101.20; 3e 901.per K.G. slachtgewicht. 120 Melk- en kalfkoeien 375500; 100 echte kalveren le kw. 1.101.20, 2e 11.1(1 3e 901.per K.G. levend'gewicht. 102 nuchtere kalveren 1826; 48 schaper 0.450.54, 20 lammeren 36—46; 741 vctt» varkens le kwal. 7375; 2e 70-72; over. zeesche en Geldcrschc 7375: 4 paarden. MEDEGEDEELD DOOR Dc Bours opende heden iets beter. V. K. HEDEN Volgens het besluit van den Ned. R. K. Dambond zullen er wedstrijden plaats vinden tusschen de 5 sterkste spelers van iedere club, ter bepaling van de volgorde in een eventueel districtstiental. De wedstrijden Zullen te 8 uur aanvangen, uiterlijk half 9 en eindigen om 11 uur. Partijen zullen dan arbitrair worden beslist of met goedvinden vat) beide spelers worden uitgespeeld 14 full' O.D.I.T. E P., leider Dhr. Hoogstraaten. W.I.K.—D.I.D., leider Dhr. Walt- man. 21 (uli I.D.O.O.D.I., leider Dhr 1 Jacquimijns. T. E P.—W.I.K. leider Dhr Hodes. 28 juli Q.D.I.W.I.K., leider Dhr. Hoo-? straaten. op Zondag 13 Jbli 1924 aan de Houtvaart. (aanvang, half twee, einde vijf uur.) No. 1. Afvalwedstrijd, voor hen die nim mer een prijs wonnen no. 2, Bordiesduiken, voor Juniores No. 3. Wedstrijd 5 p, M. Rugzwemmen, zonder gebruik der armen No. 4. Demonstratie Verzetplegen No, 5. Mixed Estafette. 4 x 25 M Wisselslag, (borst, rug, zij en vrije slag.) De ploegen worden na loting, door ie Commissie van 'Advies; vastgesteld No. 6. Demonstratie Schoonspringer: No. 7. Wedstrijd cm den zilveren Stadseditie Beker Wedstrijd 75 M. gekleed zwemmen, waarvan 25 M. met drenkeling (gekleed) No. 8. Wedstrijd Popduiken No. 9. Worstelwedstrijd te water No. 10 Wed strijd 5 p M. waarvan 25 M. met drenkeling (ongekleed), (om den Wisselprijs der familie Schreuder) No 11. Demonstratie van het reddingsapparaat voor zee-ongevallen van 1 Dr. P Varenkamp 5e ZandvoortNo. 12. Polo wedstrijd, Competitie van den Ned. Zwembond. Waterratten I en L. Z. C. II. HaarlemLeiden. Geboren 2 Juli. d. van E. v. Pcllecom Eikerbout. 4 Juli z. van J. Hoojjen- doornv. d. Krocf. z van L. J. Jansen Martens. z. van C. M. TimmermanMuis. 5 Juli. z. van B. UijlenburgGlazenmaker. z. van C. v. VeenKool. z. van H. E. HollandBuck. 6 Juli. z. van J. v. Kam penRaamsveld. 7 Juli. z. van Th. Ros- manBarlels. Overleden: 5 Juli. G. VigierPeters, 61 j., Krelagestraat 6 Juli. L. Biesheuvel, 12 j„ Gasthuisvest. M. C, v. Kleeff, 65 j., Kam perlaan. S. A. Graaf van Rechteren Lim- purg, 57 j., Kamperslaan. Op het gisteren te Wormerveer gehouden inuziekconceurs behaalde het korps „Kunst na Arbeid", directeur W Okel, den eersten prijs in de le afdeeling; het muziekkorps „Eensgezindheid" te Velsen, directeur K. H, Kerkhof, verwierf den eersten prijs in de afdeeling uitmuntendheid met lof van de jury. Bij den penningmeester van het comité voor de „Stille Armen" is nog ingekomen: opbrengst van de collecte bij een zilveren feest bij den heer H 14 Schoohverktmnen. Het voorloopig comité voor schoolwerktuinen heeft be langstellenden uitgenoodigd tot een bijeen komst in Hotel „Vreeburg" op Woensdag 9 Juli .a.s., waqr 'de heer K. Billing uit Zetten een voordracht met filmventooning zal houden over schoolwerktuinenen in 't' bij zonder zal aantoonen, wat elders in ons land reeds is bereikt» 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4J4 Ne'derland 191 1% N.-l. 1921 A Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem.. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd Paketvaart Oude Boot 1 Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij Rese- dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubbei Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconf' Wabasb Conm. MaxvelJ 721/ 2 *87/j, c31/2 102i/4 71U 69 -7 130 L81,. 114 ld-1/,- 05 171/, 4c9 338 491/, 126 0/ 4 12ll,4 1 *63/ 94 1423/, 1351 105 9^/8 1583/ i :>8.5t lil/, 346 30c 2983/ 1291 J 185 863/4 119 342 083/4 I 4 7 6 43/l6 33/s 931/ 987,- 83i/„ 1021 I 130 120 li 41/ 135 65 460 340 50 101 1271/s Ui 12o 1431/j 35.: 107 exr 91/4 1581/2 loj.— 1093/4 348 30c 130 8? l2o 335 69 1451/jexd ■7 JULI BERLIJN p.billioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHR1STIAN1A BAZEL NEW-YORK ROME ËERSTt KOERS LATERE KOERS .621/ 13.30 11.721/9 0.38 11.4/ 70.30 41.871 35.421/ j 47,30 2.641/ 11.321/9 u.63l/, 13.50 11.95 .373/4 11.481/9 70.50 42.lt 35.45 47.30 2.65 Als beschermheer van het 16e Esp. Con gres te Weenen (614 Aug.) zal optreden de president van dc Oostenr. Republiek dr M. Ifainisch. terwijl de ministervan Ónder- wens dr. Schneider, hei eere-voorzitterschaD van het Congres zal aanvaarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2