A Een slecht verslag. II mm DAMMEN. Dinsdag 8 Juli 1924 17ste Jaargang No. 15783 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Mgr. J. Graaf, t Examens het Nederiandsch Handels- Instituut.. Steno Dactylo Instituut Mercurius. Bekroning. Het ziekenhuis verlaten, Optreden Marie Erdtsieck. Agenda Sociëteit Het goudleer in het Frans Loenen- hoiic te Haarlem. Het St. Franciscus Liefdewerk. Een nieuw toestel voor het redden van Drenkelingen. Jubileum W. A. J. van de Kamp „Cecilia." Middelbare Schooi voor Meisjes met 5-.iarigen cursus. naar Brielle. Telegraphisch Weerbericht. Vereeniging van Hoofden van R. K. Scholen in het Bisdom Haarlem. Aanbesteding van Politie' Uniformkleeding. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per xveek 0.25 Per kwartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct, per regel; op de le Pagina's 75 ct, per regeL Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. OZi.e verwacht had van do „Staatscommis sie voor het Hooger Onderwijs" nu eens een verslag te zullen krijgen, hetwelk een flinke reorganisatie met een voor dezen tijd hoog noodzakelijke bezuiniging zou voorstellen, noet zich na lezing van het dezer dagen gepubliceerde rapport wel danig teleurge steld gevoelen. Aan de commissie werd op gedragen na te gaan of er en, zoo ja, door welke wettelijke en andere maatregelen: lo. kostenbesparing op het openbaar hooger onderwijs kan worden verkregen zonder het peil van dit onderwijs in het al gemeen te verlagen, en 2o. de verhouding tusschen het open baar en bijzonder hooger onderwijs nader kan worden geregeld, zoodat het bijzonder universitair onderwijs zich naar zijn aard beter zal kunnen ontwikkelen dan op het oogenblik het geval is. Na een studie van bijna anderhalf jaar komt de commissie ons nu vertellen, dat zij omtrent punt één geen voorstellen van cenigc beteekenis wenscht te doen. En om trent punt twee splitst zij zich in een meer derheid en een minderheid: de meerderheid weigert aan de opdracht gevolg te geven ei de minderheid moet zich hierbij wel onder protest neerleggen! Wij hadden van deze hooggeleerde heeren toch inderdaad wat anders verwacht. En al weer en in sterker mate doet de vraag zich op of het wel gewenscht is, dat staatscommissies en dergelijke instituten hoofdzakelijk worden samengesteld uil specialisten in plaats van uit menschen met een voldoende ontwik keling en ruimte van blik om over de aan de orde zijnde vraagpunten te oordeelen, bekwaam om hun licht op te steken aan de juiste bron en uiteraard onbevangen in het doen van Voorstellen tot opheffing van mistoestanden, verbetering van bestaande stelsels, enz. Dat er Onder de twaalf leden der Hoogcronderwijscommissie zeven pro- iessoren geteld worden, achten wij dan ook een besliste fout. Want dit rapport is een professoren-rapport geworden met al de natuurlijke en begrijpelijke vrees van den hpoglecraar om aan de bestaande Universi teiten en al wat daaraan vast zit te raken. Dat is het verkeerde van dergelijke com missies Wanneer men de ambtenaarssala rissen picent te moeten verlagen, benoemt men geen ambtenaren om daaromtrent voorstellen te doen. Men wtet van te voren, dat dan het antwoord zal luiden: de salarissen kunnen niet verlaagd worden. Wanneer er bezuinigd moet worden op uni versitair onderwijs, desnoods met opheffing van een gehcele hoOgeschool of door samensmelting van faculteiten, moet men het advies daaromtrent niet voornamelijk door professoren laten opstellen, wier heelc leven zich in de sfeer van de Universiteit heeft bewogen. Het verwondert ons dan ook geenszins gezien de samenstelling der commissie dat wij vernemen: opheffing van een der drie Rijksuniversiteiten is onmogelijk; af schaffing van enkele faculteiten aan een of meer van de hoogescholen evenmin! Alleen a u r f t de commissie voor te stellen de Veeartsenijkundige school te Utrecht onder de Universiteit aldaar onder te brengen maar zij waarschuwt ons meteen, dat er uit de betrokken kringen der veeartsenijkun- digen groot verzet zal komen. Merkwaar dig, naar dit ééne heilige huisje durft de commissie de hand uitsteken, maar aan de andere waagt zij het niet te raken. Alleen zullen er enkele kleine bezuinigingen te bereiken zijn, wanneer men een rolverdee- ling bedenkt, waarbij één hooglecraar aan meer dan één hoogeschool les kan geven. Maar.... wij moeten ons daarvan maar niet le veel voorstellen! Natuurlijk, wanneer men het verslag leest zijn het alle zeer eerwaardige argu menten, die tegen een eventueele opheffing van een hccle Universiteit, of tegen samen smelting van verschillende faculteiten wor den aangevoerd. Maar in dezen tijd, dat op alles en door iedereen bezuinigd moet wor den ontgaat ons toch de kracht van deze bewijsvoering; de Universiteit van Leiden hbeft historische rechten verkregen, die van Utrecht ligt in het centrum des lands en die van Groningen heeft haar bestaansrecht be wezen! Is dat nu een redeneering voor zulke geleerde menschen? We zouden zoo i eggen: wanneer de hoogeschool van Lei den wordt opgeheven, wordt zij eerst recht historisch want dan behoort zij tot de ge schiedenis! En gesteld, men zwicht voor de redenee ring, dat de wis- en natuurkundige facul teiten met de laboratoria, academische ziekenhuizen en verdere dure inrichtingen aan elk der hoogescholen zóó zijn samen gegroeid, dat samensmelting van twee hoogescholen onoverkomelijke bezwaren meebrengt of wel uitbreiding, ver bouwen, zelfs het stichten van nieuwe gebouwen zou eischen, waardoor de verkregen besparing weer verloren zou gaan dan blijven er toch nog aan elk der hoogescholen de faculteiten van godgeleerd heid, wijsbegeerte en letteren en de juridi sche faculteit, welke geen dure inrichtingen hebben en die dan toch wel zouden zijn te vereenigen. Bezwaren als: de eenheid van een hoogeschool wordt daardoor verstoord; en: de hoogleeraren krijgen dan nog min der persoonlijk contact met de studenten zr)n opwerpingen, die practisch heel weinig beteekenen en zeker in dezen tijd van be- zuigniging niet mogen gelden. Maar de groote fout van deze staatscom missie is geweest, dat zij opzettelijk schei. De uitvaart en begrafenis van Mgr. J. J Gr»*' ding heeft gemaakt tusschen de Rijksuni versiteiten en de andere inrichtingen van Hooger Onderwijs en met deze laatste zoo min mogelijk heeft rekening gehouden. Er zijn in ons land: 1. Technische Hooge school te Delft; 2. de Handelshoogeschool te Rotterdam; 3. de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; 4. de Rijksuniversiteit te Leiden; 5. de Rijksuniversiteit te Utrecht; 6 de Rijksuniversiteit te Groningen; 7. de Landbouwhoogeschool te Wageningen; 8 de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht; 9. de Vrije (gereformeerde) Universiteit te Amsterdam; 10. de R.-K. Universiteit te Nijmegen. En nu kan men pralen zooals men wil, maar niemand zal durven ontkennen, dat ons landje met die tien hoogescholen topzwaar van geleerdheid is geworden. In een voorzichtig zinnetje spreekt de Staats- immissie zelf die vrees ergens uit in haar rapport. Welnu, wanneer men ziel. nu eens op het zakelijk standpunt had willen stellen, dat het hooger onderwijs aan de Rijks universiteiten en de Amsterdamschc Hooge school sinds lang aan een groot deel zeker nu reeds naar de schatting der Staatscom missie zelf 40 pet. der bevolking niet vol doet en in de toekomst in steeds mindere mate zal voldoen; dat de vrije en de R.-K. Universiteit in niet verwijderde toekomst de helft en wellicht irmer van de studeerende jongelingschap tot zich zullen trekken, dan is het onverantwoordelijk,- dat de Staats commissie met dit voorname feit geen reke ning heeft gehouden. Dc meerderheid der commissie heeft ge weigerd om dc vraag onder de oogen te zien in hoeverre subsidiecring van bijzondere hoogescholen gewenscht zal zijn, wanneer dc financicele tocsland van het land zal zijn verbeterd Die weigering kenmerkt de menta liteit van de meerderheid dfczcr rapporteurs. Men wenscht te behouden wat er is; aan het openbare universitaire onderwijs mag niet ge tornd worden. En die geest heeft geleid tot dit slechte verslag. Men negeert den bc- staanden toestand; houdt zelfs geen reke ning met het beslaan van de Amsterdamschc hoogeschool evenmin met dc bijzondere 'uni versiteiten noch met dc zekerheid van den groei van deze laatste. De Staat en dc semi-officieele lichamen hebben zich genoodzaakt gezien om dc in komens van hun personeel met een vijfde tot een vierde te verminderen. Welk een omwenteling dit gebracht heeft en nog brengt in de huisgezinnen van tienduizen den Nederlandsche burgers kan alleen hij begrijpen, die moeite doet om de talrijke klachten ernstig te bestudeeren. Wij voor ons zijn hierdoor overtuigd geraakt, dat daor die salarisverlagingen eèn stille revolu tie zich bij een groot deel van onze land- genooten aan het voltrekken is. Maar over h'algemeen tracht men zich aan te passen en zijn levensstandaard omlaag tc drukken, zij het dan dat toekomstplannen omtrent opvoeding van kinderen moeten worden op geheven, zij het dan dat zooals ons ter oore kwam ambtenaren met lang niet de laagste rangen zich aanmelden bij dagblad directies om dc courant te mogen bezorgen in hun vrijen tijd. Dit tcekent-den noodtoestand, waarin het overheidspersoneel maar ook dc Staat is gekomen. Bij zulk een toestand mocht men verwachten, dat degenen, die geroepen wor den om bezuinigingsplannen in te dienen een andere taal spreken als nu klinkt uit dit Hoogeronderwijsrapport. Dat er in ons landje van weinige vierkante kilometers op tien hoogescholen niet enkele millioenen per jaar te bezuinigen zou zijn, dat maakt men de goegemeente niet wijs. 't Is daarom te hopen, dat dc regeering dit rapport naast zich neerlegt en tot andere en betere plan nen tracht te komen. Eenerzijds zóó arm, dal de landsdienaren kruiersdiensten moe ten verrichten en anderzijds de weelde van tien hoogescholen met de verkwisting, die aan alle weelde eigen is, ziedaar een schrij nende tegenstelling, welke niet bestendigd mag worden. In de Kerk op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uilge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk St. Joseph-Gezellenvereeniging Kamper- straat 37 Aanmelden van leerlingen der tcekenschool cp Donderdag 10 en Vrijdag 11 Juli a.s., des avonds van half 8 tot 9 uur. Men schrijft aan dc „Msb.'V Dc woorden "van piëteit, gejvijd aan de na gedachtenis van den vromen, ontslapen pries ter, wiens eervolle naam hierboven m-t diepe ontroering werd neergeschreven, zou den onvolledig zijn, wanneer niet op bijzon dere wijze, werd herinnerd aan het vele dat hij heeft gedaan als voorzitter der Bisschop pelijke Commissie „O. L. Vrouw ter Nood", ter bevordering der schoone devotie tot de Moeder des Heeren, onder dezen troostvoi- len titel te Heiloo vereerd. Toen in het jaar 1905, op zoo bijzondere wijze de aandacht op deze oude bedevaart plaats gevestigd werd, dat cenigc leekeu daarin aanleiding vonden om er over ie spreken met onzen beminden Kerkvoogd, Mgr. Callier, werd door hen aanstonds de naam genoemd van den toenmaligen Deken van Ouderkerk, mgr. J. J. Graaf, en zijne betreuren, zoowel uit historisch als uit ae'sthetisch oogpunt, zoo dit goudleer de plaats, waarvoor het gemaakt is, zou moe ten verlaten. Zij mcenen, dat de aantrekke lijkheid der stad hunner inwoning door den verkoop aan waarde zal verliezen. Iedere vermindering van oude kunstschatten is een verarming van de gemeenschap. Zij willen trachten dit tc voorkomen door geld bijeen tc brengen om hel goudleer aan te koopen en dit aan het hofje in bruik leen te doen geven. Daardoor blijft het goudleer voor dc re gentenkamers behouden en zijn de bewo ners van het hofje uit den nood gered. Een bedrag van 4000,is daartoe noodig. Kunstzin en liefdadigheid kunnen hier sa men gaan. Ondergeteekcnden roepen de medewer king van allen, die hier sympathie voor gevoelen en noodigen dezen uit een bijdrage le zenden aan de Haarlemsche Bankverecni- ging.'die gaarne de gelden in ontvangst zal nemen. G. D. Gratama, W. Penaal, H. Buisman, H. C. Verkruijsen, J. D. Rutgers van der Locff, H, E. Knappert, Jhr. Mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, Mevr. J. dc .Josselin de Jong-Kappeijnc v. d. Coppelo, Jac. van Looy, A. L. Koster, W. J. Dingcmans, Dr. J. F. M. Stcrck, Mr. J. D Pasteur, Mr. H. van Lochem dc Josselin de Jong. Op 1, 2 en 3 Juli 1.1. werden de prac- tijk-cxamens afgenomen des avonds van 610 uur in „De Kroon", Groote Markt Slingenberg, zal den heer Van de Kamp een blijk van waardeering worden aange boden, waartoe de vele bijdragen uit de Haarlemsche burgerij en ook van elders de mogelijkheid hebben geschapen. De be schikbare ruimte laat niet toe om alle deel nemers in de gelegenheid te stellen bij deze aanbieding tegenwoordig te zijn. Even wel bestaat om 4 uur de gelegenheid le- zelfdcr plaatse den jubilaris te complimen teeren, waarvan ongetwijfeld een druk ge bruik zal worden gemaakt. Bij de aan het Instituut „Mercurius" al hier gehouden examens zijn de volgende praktijk-diploma's uitgereikt: Stenografie „Groote". Engelsche taal, snelheid 100 lettergrepen: aan Mej. M. A. J. H. Goossens te Blocmendaal. Stenografie „Groote". Duitsch taal, snel heid 115 lettergrepen: aan mej. G. J. M. Büchsenschütz te Overveen. Stenografie „Groote", Nederl. taal, snel heid 130 lettergrepen: aan de dames: W. J. E. Addens-Oudstcyn, H. J. P. Bettink, J. A. A. van Dricl. C. B. Gosen, allen te Haarlem en C. M. Vermeulen-van Egmona en H. G. Veenstra, beiden te Blocmendaal en A. M. Lugt te Heemstede; aan de hee ren: D. P, A. Kleinlein, H. A. Leeman en H. G. van Ommeren, allen te Haarlem; H. Hanekroot te IJmuiden, Gaston Maurer le Velscn en Ch. A. van Reeden te Schoten. Machineschrijven, snelheid 4560 let tergrepen: aan Üe dames C. Andréa Mulder en L. Schellingerhout. beiden te Haarlem; aan de heeren: J. Linnekamp te Bloemen- daal en Ch. A. van Rccden te Schoten. Op den te Doesburg gehouden tooneel; wedstrijd behaalde de tooneelverecniging „Alberdingck Tliymden eersten prijs met 49K.pt, Dc schipper J. de Best, die de vorige week met zijn schip tegen een aak in het Noorden-Spaarne botste en daarbij verwond werd, heeft het St. Elisabeth's Gasthuis kun nen verlaten. De jeugdige pianiste Marie Erdtsieck, die onlangs de Prix d' Exellence cum laude en dc Buitenlandschc Staatsbeurs voor muziek mocht behalen, zal 15 en 22 Juli a.s. res pectievelijk te Londen als Soliste optreden, in de Wigmorc Hall en Queen's Hall op het Himmer festiaval, te geven door den beroemden Peadagoog Tobias Matthay. „St. Bavo" R. K. Juvenaat Hoofdbestuur Volksbond half „.j.,,j j ow uur in „ue ivroon urooie marKi, m^rT Ha gevraagd. W;, ondcr toczicht van den We]ed Gestr heer meer dan hij, meenden zij, was aangewezen om mede tc werken om deze schoone erfenis; uit een droef, maar toch ook zoo schoon verleden, in het volle licht te plaatsen, dan de vrome en geleerde priester, die in de geschiedenis van ons Roomsch verleden thuis was, als weinig anderen? En toen d: medewerking gevraagd was, met hoevee! liefde en hoe gaarne werd zij tóegezegd en gegeven. Nooit zullen zij, die het voorrecht hadden zich in dienst te mogen stellen van dit heer lijk werk, onze eerste bijeenkomst vergeten in de landelijke pastorie tc Ouderkerk a. d. Anistel, waar wij zoo hartelijk en gul wer- den ontvangen en waar ons, op die bijeen* komst, aanstonds de juiste weg gewezen werd, welke tc bewandelen was. En met hoeveel liefde en toewijding heeft de geachte ontslapene zich gekweten van de eervolle opdracht van Monseigneur, welke het gevolg was van die bijeenkomst, de in stelling der Bisschoppelijke Commissie „O L. Vrouw ter Nood" Men kent de gelukkige resultaten, welke bereikt zijn, maar het gelukkig herstel dezer aloude devotie zou nooit zoo velledig heb ben kunnen zijn, wanneer mgr. Graaf zijne groote liefde en kennis ons niet had kunnen schenken; zonder zijne hulp en bezieling hadden wij nooit kunnen bereiken het heer lijke resultaat, dat nu verkregen is; zoolang de Hcilooër devotie zal bloeien, zal dan ook de naam van mgr. Graaf er onafscheidelijk aan verbonden blijven; en wanneer eens de geschiedenis der herleefde devotie tot Onze Lieve Vrouw ter Nood geschreven zal wor den, dan zal de geschiedschrijver in het archief van de B. C. een massa materiaal vinden in de uitgebreide correspondentie met onzen diep-betrcurden voorzitter, dat getuigen zal van zijne groote liefde voor ons werk, eene liefde, die haar oorsprong j0n°,in z'ine groote en kinderlijke liefde tot de Moeder des Heeren. En, hoezeer wij persoonlijk ook net ver scheiden van mgr. Graaf betreuren, die lief de is ons een waarborg, dat zijn werken voor dc devotie van O. L. Vrouw ter Nood niet geëindigd is, dat dat werk vruchtbaar der nog hierboven zal worden voortgezet. Mogen deze regelen, gewijd aan dc na gedachtenis van den vromen werker voor Onze Lieve Vrouw ter Nood's eere, de dui zenden vereerders der H. Maagd onder dien titel, er toe brengen, om, uit dankbaarheid, een hartelijk Ave tc bidden voor de rust zijner ziel. 4 uur 8 uur R. K. Middenstandsgebouw Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 uur Zang- vcreeniging Klein A Capclle Koor 8 uur R. K Melkhandclaren St. Joscf 8 uur. Luxor-theatei Groote Houtstraat Bios coop- en variëté-voorstellingen 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K A v LcU Dagelijks van 106 uur .-iceiusbeuis voor mannen - Jaco- bijnestraat 15 Alle wérkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur, Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12 des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 10—12, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hóllandsche meisjes die hier geen thuis hebben. Zondag en Womssds# van 810 uur n.m. R. K. BevoUdngsbaxean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur Indien van particuliere zijde geen finan- cieele hulp komt, zal het goudleeren be hang in het Frans Loenenhofje verkocht moeten worden. De ondcrgeleckenden zouden het zeer Mr. van der Biesen, lid van het Rijksschool- toezicht en den Weled. Gestr. heer Mr. F. M. Hagemeijer, advocaat en procureur te Haarlem. Zondagavond heeft de nieuwe president van het St. Franciscus Liefdewerk, dc Weleerw. Pater W. van dén Berk O. F. M., de patronaatsjongens op kersen gctracteerd Het werd een echt leuke, gezellige, „kersen- avond" voor de jongens en heel wat van de lekkere vruchten verdwenen in hun grage magen. Ook werden verschillende films vertoond, welke met belangstelling door de jongens gevolgd werden. Gisteravond was het voor het Liefde werk een zelatricenavond. De nieuwe pre sident wilde gaarne kennis maken met de zelatricen en zoo waren zij gisteren bijeen in het gebouw aan de Zoeteslraat. Pater v. d. Berk sprak haar toe en verheugde er zich over, dat hij zoon flink corps zelatricen had. Hij uitte den wensch, dat zij ook steeds in de toekomst met grooten ijver voor het Liefdewerk zouden blijven werken. Dc avond werd verder uiterst gezellig doorgebracht. Eenige filmen werden ver toond, terwijl de pianist, dje zich welwil lend beschikbaar had gesteld, voor afwis seling zorgde. De noodige tractatie voor de dames was natuurlijk niet vergeten. Binnenkort zullen aan het Bloemendaal- sche strand proeven worden genomen met een nieuw toestel voor het redden van drenkelingen, uitgevonden door de heeren W. A. v. Keulen en A. Wapstra Jr, alhier. Met deze toestellen zou het volgens de uitvinders mogelijk zijn op een afstand van 1000 M. van de kust een drenkeling te redden, nl. door middel van een dunne lijn, waaraan het toestel verbonden is. Daar hel toestel, zoowel als de lijn licht van gewicht is en achter den redder aan drijft, ondervindt deze bij het zwemmen geen hinder. Het zou mogelijk zijn met dit toestel vier personen boven water te hou den. Reeds werden in Schevcningen proe ven genomen, welke uitstekend voldeden. Tevens wcrJ er gedemonstreerd bij de jaarvergadering van de Ned. Ver. tot Red ding van Drenkelingen in Stoop's Bad al hier. Op 12 Juli a.s. des namiddags ten 3K uur zal in de oude raadzaal ten Stadhuize de huldiging plaats hebben van den heer W. A J. van de Kamp ter gelegenheid van diens 25-jarig jubileum als lid van den Gemeenteraad Bij monde van den voor zitter van het huldigings-comité, Mr. M Op het Kerkhof. Daar de vereeniging den laatsten tijd door den groei en den bloei en de eminen te en muzikale leiding van haar directeur, den heer Nico Hoogerwerf, op een peil is gekomen, dat zij zich ook eens aan het Haarlemsche publiek kan laten hooren, meende het bestuur niet beter te kunnen doen, dan tc trachten een concert te geven in de muziektent in den Hout. Om dit doel te bereiken wendde het bestuur zich tot den heer Gerharz. Deze gaf hel bestuur den raad zich te wenden tot B, en W. om toestemming te vragen, om na de pauze van het concert van dc H.O.V, het concert verder aan te vullen. B. en W. waren direct bereid hun toe stemming te verleencn. Dankbaar zal het koor van deze gelegen heid gebruik maken. Donderdag a.s. zal het vijf koorwerken uitvoeren, waarvan twee, waarmede door de vereeniging op den internationalen zangwedstrijd te Amsterdam 't vorig jaar den eersten prijs met algemcenc stemmen behaald werd. Het echtpaar J. Schaap-Zuiderduijn Zee weg 40, Overveen, dat 12 Juli a.s. zijn gou den bruiloftfeest viert. Beide oudjes zijn nog kras, en genieten een goede gezond heid. Alleen het loopen valt den man wat moeilijk. Hij is 38 jaar werkzaam geweest op de buitenplaats „Elswouten sinds een paar jaar door dc familie van der Vliet gepensionneerd. De man is 74 dc vrouw 72 jaar oud. Bevorderd van de le naar de 2e klasse. H. Baak Z. G. A. van der Belt W. G. A. Beunders W. A. den Blanken M. G. Botje; A. H. Buurman H. A. Brouwer C. M. van Dobben B. M. van Eek M. Figee W. M. Gimberg A. C. Heck A. A. van Helden; J. J. H.. van der Heijden E. Hageweg C. W. Koppen S. M. B. Lamp I. van Langeveld S. van Reeuwijk C. A. Rie- mans W. Schijf Ch. G. Schönhut P. Stein C. Val G. E. Veenhoven R. j. E Wagenaar Reiziger M. WentholtM. Wol- terbeek Zaaijer. Niet bevorderd 2. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse D. H. E. Alberts S. E. Bakels N. C. Bloemendaal E. A. van Breemen W. Brust; H. A. Buurman Z. C. M. Commandeur C. A. Dardenne Ankringa C. A. Damhoff; S. H. C. v. EIck M. C. van Eindhoven; H. J. Fraisenet C. B. van- HasseltL. F. van Hasselt M. L. Henfling S. C. Huisman F. W. Martin; W. Nieuwjaar H.H. Nilant; Ch. Nolting E. Reinders Tolmer A. Sigal D. M. Volbenda. Niet bevorderd 1. Bevorderd van de 3de naar de 4e klasse J. E. Andreas B. E. Auer L. M. Bijl de Vroe H. L. J. Blikslager A. H. Bloms- ma C. Boldingh C. M- C. P. Biickman D. Bredenberg J. J. G. Degenaar M. E. Deinum C. Doorn J. M. Dyserinck J. C. Geyl C. Hirschler M. C. Honig J. N. Keyzer J. I. Meijer J. M. C. Ok- huyzen A. Rinse J. C. Slis P. Sluyter W. H. Smits E. Snouck Hurgronje M. A. M. Speenhoff W. S. Stolp L. A. J. Win- tershoven. Voorwaardelijk bevorderd E. C. Companjen- Niet bevorderd 1. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse G. Deutekom A. Doorn A. Huender S. L. van Ketel T. Leupen A. A- M- Mensing M. van Oösterhout D. M- C. Redeker W.-M. Rijkës'; J. C. Wijt. Niet be vorderd 2. Donderdag 17 Juli wordt wederom de jaarlij ksche Haarlemsche processie naar den Briel gehouden. Wederom wordt dan opge gaan naar dat heerlijke genade-oord, waar onze vaderlandsche geloofshelden hun leven gegeven hebben. Dit jaar heeft deze bede vaart nog iets extra bekoorlijks over zich. Zij is n.l. een waardige en uitstekende voor bereiding voor het Eucharistisch Congres De Martelaren van Gorcum toch gaven hun leven mede ten offer voor de wezenlijke tegenwoordigheid van Jezus Christus in het H" Sacrament. Zij stierven, zooals bekend, daarenboven, omdat zij niet wilden ver zaken aan de verecring van Maria en den Paus als opperhoofd der Kerk bleven er kennen. Toen zij rond de galg trokken, zon gen zij lofgezangen ter eere van de H. Maagd en de H. Leonardus preekte op 2 Juli nog in de Nieuwe Kerk te Gorcum over de Moe dermaagd en bewees Hare maagdelijkheid. Ook hun verdediging van het Pausschap is bekend. En vooral mede hun verdediging van de waarheid omtrent het H. Sacrament des Altaars is treffend. Hoe fier belijdde de H. Nicolaas Poppel namens allen, dat zij vastelijk geloofden, dat onder de nederige gedaanten van broed en wijn wezenlijk tegen woordig was Jezus Christus En waar nu het Eucharistisch Congres snel naderende is, moeten we op de plaats, waar zij gestorven zijn, de voorspraak van de H.H. Martelaren van Gorcum inroepen, opdat mede door hunne gebeden dat Congres volkomen moge slagen. Daar komt nog bij, dat het dit jaar den menschen weer wat gemakkelijker gemaakt wordt, er heen te gaan, want dc reis is een gulden goedkooper dan verleden jaar en kost nu slechts f 4.Men kan zich opge ven aan de pastorie in de Jansstraat cn bij de broedermecsters. Nog op een andere manier, kan men blijk geven van zijn vereering jegens de H.H. Martelaren van Gorcum. Morgen is het hun feestdag en dit feest wordt a.s. Zondag in de St. Jozefskerk aan de Jansstraat gevierd. Des avonds te 7 uur vindt dan een plechtie Lof plaats, waaronder de Weleerw. Heer A. W. J. Lühn de feestpredikatie zal hou den. Door dit plechtig Lof bij te wonen, legt men getuigenis af van den eerbied, welken men koestert jegens de 19 H.H. iMartelaren, die onbeschroomd den dood ngingen voor hun H. Geloof. Geve men dan a.s. Zondag op deze wijze in groote getale blijk van zijn vereering jegens de H.H. Mar telaren van Gorcum. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Vooruit. OPGAVE VANs J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 8 Juli. Hoogste Barometerstand 766.4 m.M. te Parijs en Le Havre. Laagste Barometerstand 750.4 m.M. te Seydiskfiord. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 Juli: Matige lot zwakken, Westelijke tot Zuid- westelijken wind. half tot zwaar bewolkt o) betrokken. Weinig of geen regen, zelfde temperatuur. De Vereeniging van Hoofden van R.K Scholen in het Bisdom Haarlem, houdt op Maandag 14 Juli a.s., haar 102e Algemeenc Vergadering, in het gebouw „St. Bavo", aan de Smedestraat. Des morgens te 10 uur is er een H. Mis in de Kathedrale kerk „St. Bavo". Omstreeks 11 uur zal de vergadering ge opend worden. Er zal een verkiezing plaats hebben van twee leden van het bestuur, wegens periodieke aftreding van dc heeren W. I\ J. Bertels en C. P. Paardekoopcr Ook zal aan dc orde komen een voorstel tol reorganisatie van het het „Fonds tot uitke.ering cencr vaste som bijovcrlijden". Tevens zal er een voordracht worden ge- Houden door den Zcereerw. heer J. P Huijbers, pastoor te Amsterdam, over ,.De Heilige Eucharistie cn de Katholieke school". Hedenmorgen werd ten raadhuize in het openbaar aanbesteed: dc levering van uni formkleeding voor het politiepersoneel te Haarlem voor het jaar 1924„ Ingekomen waren 6 biljetfün. Ingeschreven was door: Fa. Schoenma ker, Amsterdam, totaal J 4632.50; F. Beek man, Haarlem, totaal J 4565.26; Stokkerman en Bertens, Tilburg, totaal f 4368.50; „De Faam", Haarlem, 4963.Kattenburg. Am sterdam 4357.70 cn dc Wed. G. Bolen- heim, Amsterdam 4601. De gunning zal door B. en W. nader wor den bekend gemaakt, DISTRICTSWEDSTRIJD. Gisteren vermeldden wij, dat T.L.P. uit Haarlem, Maandag a.s. naar Rotterdam zou gaan. Dit moet T.E.P. te Rotterdam zijn, die Maandag -a.s. in haar eigen stad spelen zaL si Utkt* s'.N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1