IEDERE ZAKENMAN DIE ZIJN BELANG BEGRIJPT Het Muziekconcours te Wonnerveer. Nagekomen Berichten. STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. ORDE EN ARBEID. RECHTSZAKEN. LUCHTVERKEER. GEMENGD NIEUWS. t TRACHT ZIJN AFZETGEBIED TE VERGROOTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Onbestelbare stukken. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. SCHOTEN. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Amerikaansch vlagvertoon. De staking bij Werkspoor. De verjaardag var. H.M, de Koningin. Vliegtuig over den kop De Amerikaansche wereld' vliegers. Ongeval met een luchtballon. LANDBOUW EN VISSGNERM. De vee-uitvoer in Tsjecho Slowakije. Het pachtvraagstuk. Pluimveetentoonstelling. Gearresteerd. Door een machine gegrepen. Met vernieling bedreigd. Het nut van het nemen van vingerafdrukken. Onjuist bericht. Een laffe daad. HANDEL EN NIJVERHEID. 326ste Trekking. No. 821.905, frs. 200.000... Nos. 1253433, 1608251. 4000 francs. Nos. 92523, 271028. 378340, 394196, 426267, 894176, 1110139. 1139081, 1583016, 1675810, 1871453, 1907632, 1250 francs De moord op Mr. de Haan. De nieuwe Portugeesche regeering. President Coolidge's zoon. SPORT EN WEDSTRIJDEN. DIT BEREIKT MEN HET SPOEDIGST DOOR TE ADVERTEEREN IN DE Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de tweede helft der maand Juni 1924. Binnenlandsche brieven. No. 8042 v. d. blad, Amsterdam Schipper Bruinsma, Gouda den heer A. M. v. d. Bunt, den Haagden Heer Directeur, Amsterdam Dep. v. Koloniën 9e afd., den HaagOntv. der Dir. Belastingen, Over- schie Madme. Gerlo Aamezus, den Haag Min. v. Financiën, den Haagden Heer E. Gütze, Amsterdam den Heer P. Hui zing, Voorschoten Dep. v. Koloniën 9e afd. den Haag Haarl. Dagblad No. 2348, Haar lem Haarl. Dagblad No. 881, Haarlem; Instituut v. Zelfontwikkeling, Amsterdam den Heer A. Kok, Amsterdam; Dep. v. Koloniën 9e Afd., den Haag Mij. v. Levens verzekering, Rotterdam Limburgsch Dag blad, Heerlen de Munnik, Haarlem Dinf Moester, Haarlem Min. v. Onderwijs Kunst en Wetenschappen, den Haag Post bus No. 30, Bergen op Zoom postbus No. 39, Haarlem Predikant te Vlieland Be stuur d. Rijksverzekeringsbank, Amsterdam Gebr. Rubben, Halfweg Nw. Dordr. Cou rant, DordrechtLetter Z 845 de Telegraaf en Letter O 700 de Telegraaf, Amsterdam Wasman, Haarlem Notaris Wassenbergh, Z 977 de Telegraaf, Amsterdam. Binnenlandsche briefkaarten. Mevr. Boaz van Raalte, Amsterdam den Heer H. Honschoten, Haarlem den Heer H. Honschoten, idem den Heer H. Keils- denk, idem den Heer J. v. Lemel, idem den Heer Muis, idem Mej. Kaler Moerbeek, den Haag Postbus 56, Arnhem Mej. H. Smits, Haarlem den Heer P. Peule, idem den Heer F. Stevens, Heemstede Jongej. L. Torringa, Haarlem Corrie Timmer, idem den Heer G. Timmermans, idem den Heer Schoen, Velsen den Heer J. de Weers, Haarlem Mej. A. Wijnbeek, den Haag Baron B. de Zuijlen de Nijevelt, Amsterdam. Buitenlandsche brieven. Mr. A. Barendsen, Genua Deutsche- Amerika Agentur, Hamburg E. T. E. Hermans, Londen Mr. J. J. Krige, P. K. P. K. Kriel Mr. S. Mensah Laurence, Aecra Montes Angel. Mister, Praag Karei Peeters, Buchuin Mr. C. T. H. Penning, London Frau A. Schnitzler, Köln Mevr. de Ruijter de Krede Berk huizen, Soerabaja Postc Restante 35826, Brussel. Buitenlandsche briefkaarten, H. Beekbaüm, Hamburg ;9 Annie Dirksen, idem Herm. Wiene, Dortmund Poste Restante A. S. 101, Hamborn a. Rein Fam. Frij, Wurtemburg Madmc. E. A. Prijkse, Echternach. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestclbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een vol ledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Zondag 6 Juli was de 2e concoursdag van de jubileerende vereeniging „Ons Genoegen" te Wormerveer. In tegenstelling met de vorige week werd de marschwedstrijd in plaats van op de Marktstraat nu op den Wandelweg gehouden, terwijl het drukke doorgaande autoverkeer langs Zaandijkerweg, Dubbele Buurt en Zaanweg werd geleid. Deze rege- liryg; bleek een uitstekende verbetering te zijn. i.Vpor den marschwedstrijd waren 7 korpsen -ingeschreven, waarvan St. Caëlis uit Aker sloot wegens ziekte van den directeur Jac. Pepping niet was opgekomen. De uitslag van den marschwedstrijd was le prijs Muziekvereniging „Winnubst" uit Den Helder met 43 punt; 2e prijs „Ex celsior" te Haarlem met 40punt en 3e prijs „Eensgezindheid te Halfweg met 39 punten. Des namiddags werden de wedstrijden in het schoone Wilhelminapark voortgezet. De uitslagen hiervan waren voor de Twee de Afdeeling Harmonie le prijs „Excelsior" te Haarlem met 174 punten le prijs „Cres cendo" te Medemblik mèt 174 punten.2e prijs „Bergen's Harmonie" te Bergen 160 V2 punt 2e prijs „Amsterdamsche Lichtfa brieken" te Amsterdam 150 punten. Eerste Afdeeling Fanfare le prijs „Door Oefening Beter" te Naarden 177 punten. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare le prijs „Eensgezindheid" te Wormer 187% punten 2e prijs „Eensgezindheid" te Kwa- dijk 168 punten2e prijs „Eensgezindheid" te Halfweg 165 punten 2e prijs „Onder Ons" te Dirkshorn 150 punten 3e prijs „Wilhel- mina" te Ransdorp 141 punten3e prijs „Winnubst" Den Helder 138 punten. Eere-afdeeling Harmonie le prijs Har moniekapel der Koninklijke Papierfabriek „De Eendracht" te Velsen, directeur K. H. Kerkhoff met 202% punt en lof der Jury. Van deze Harmonie-kapel kregen we een schitterende prestatie. De jury bestond uit de heeren A. J. Ha- zebrock, oud luitenant-kapelmeester van het Marine-muziekkorps M. Lürsen, musicus te Wormerveer en H. A. Maas, directeur van het Stedelijk Orkest en van de Stedelijke Muziekschool te Alkmaar. Brand. Zondagmorgen omstreeks 5 uur werd brand ontdekt op het terrein van het Seminarie Hageveld alhier. Het bleek dat brand was ontstaan in een bouwkeet, staande voor het seminarie. Een leeraar van het seminarie was reeds metb iusschingswcrk begonnen en werd daar in spoedig door anderen bijgestaan Het houten gebouwtje ging echter in vlam men op. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een vonk van een pijp of sigaar van personeel, Zaterdagavond nog in de keet was geweest. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij Van Olphen, Vrcdenhofstraat 7, een :egelring met steen; L. Netalenbosch Ipen- rodestraat 7, een griffeldoos; B. van Basten Landzichtlar.n 18, een rijwielsleutel; P. Voor- denhaak Iepenlaan 82, een damesoorknopje; R. Bruinenberg, Bocrenweg 53, een stalen passer R Smit, Wühciminaplcin 3. een schop; Filiaal van Franken, Heerenweg, een dames- rij.wiel; M. de Laat Berkenrodestraat 50 een vulpotlood; Wachtlokaal N.Z.H.1Valken burgerstraat een handdoek en zwembroek; Hendriks Mole; verfslaan 58 een theedoek Behagen Lindenlaan 3 een pet; W. de Boer, Leidscheyaartweg 138, een stelt; J. van der Zwam, Herenweg 55, een militaire brpodzak net vischtuig. ScHabbing, Molenwerfslaan 128 een breikous; J. Stapensea Bóscll en Hoven- straat 26, een shawl; Hartgers Kranklinstraat 56, een ceintuur. Verbetering. Van gemeentewege is men begonnen met de verstrating van het j gedeelte Heerenweg, naast den Hout loo- j pende. De straatweg is nu bijna in zijn 1 geheele lengte door onze gemeente verbc- terd. Vooral is het bovenstaande een groo- te verbetering voor het drukke verkeer. Excursie. Zondag gingen een 15-tal leden den Pluimveevereeniging „de Een dracht" op excursie. Per autobus van de firma Ph. Sluiters en W. Klaassen uit Amsterdam, werd om ruim half 10 van Heemstede vertrokken en na een niet te pleizierige reis, daar het nog al regen achtig was, werd tegen 11 uur Wassenaar be reikt. Het zonnetje had intusschen de regen wolken verdreven, en behoudens wat veel wind was het prachtig weer, wat de neer slachtige stemming spoedig verdreef. Het eerste bezoek gold het hoenderpark St, Anna- land, het eigendom van freule v. Brienen. Was hier al geen sprake van le qualiteit, vanfquantiteit mag hier wel gesproken wor den. Over een uitgestrektheid van zeker 5 H,A. zijn zeker een paar duizend hoenders gehuisvest, behalve nog eenden, ganzen en andere hoendersoorten. Mooi waren de hoen ders echter niet, toch genoten de excursisten van den grooten aanleg. Na circa 1 uur door kreupelhout en langs de hokken rondgedwaald te hebben, werd de autobus weder bestegen,^ en ging de reis naar Voorburg, waar eerst'een kijkje werd genomen bij den heer Laakman. Ook hier viel de hoenderteelt niet mee, maar kon men genieten van de broedmachines en kunst- moeders .welke de heer Laakman zelf in den handel brengt, en waarvan door den oudsten firmant een duidelijke uiteenzetting werd ge geven over de behandeling der broedmachines In den middag werd een bezoek gebracht aan het „Voorburgsche hoenderpark van den heer A. Schrader. Hier was volop te zien en te genieten. Den heer Schrader zelf leidde de bezoekers langs de verschillende afdeelingen. Hier was een groote verscheidenheid van het allermooiste en de zuiverste rassen. Wat fraaie beesten, minstens 10 rassen in haar verschillende vertakkingen. En de meeste soorten bekroond. Hier konden de liefheb bers minuten blijven staan, bewonderend een kam, staart of hals. Het was er in één woord prachtig en het is niet te verwonderen dat verschillende van onze Heemsteedsche lief hebbers plannen gemaakr hebben, om het volgend jaar te broeien met eieren van dat Voorburgsche Hoenderpark. Na den heer Schrader dank gezegd te heb ben, werd een toertje gemaakt naar den Haag en Schrevenmgen, waarna den terugtocht weder werd aanvaard, om circa 9 uur weder te Heemstede te arriveeren. Een ezel op hol. Maandagmiddag sloeg de muilezel, die voor een wagen van de stoomwasscherij „Hollandia" bespannen was, boven op dc Baan op hol. De straat was vol met schoolkinderen, Gelukkig wis ten die zich bijtijds te bergen. M. C, Draij- cr greep den hollenden ezel in de Kleine Krocht en kon hem tot slaan brengen. Dit ging met zeer veel moeite gepaard. Had de ezel nog ecnige passen verder gedaan, dan was Draijcr zeker onder den wagen te recht gekomen. Hulde aan Draijer die zoo veel moed betoonde en op het rechte 00- genbiik wist in te grijpen. Feestavond. De feestavond, welke door de commissie die zich hier gevormd heeft tot het bijeenbrengen van gelden voor een nationaal huldeblijk aan de Noord- en Zuid-Hollandschc Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen, bij haar 100- jarig bestaan, zal gegeven worden, is nader bepaald op 23 Juli 1923, des avonds om half negen, in het Groot Badhuis, alhier. Het ligt in het voornemen der commissie, om met lijsten langs dc huizen der ingeze tenen te gaan tot het inzamelen van gif ten of lot. het verkoopen van plaatsbewij zen voor den feestavond. Burgerlijken Stand in de week van 30 Juni tot en met 6 Juli 1924. Bevallen; A. G. Th. JanssenSiecker, z. H. J. StevenhagenKuijt, z. J. P. BeukersMiltenburg, d. B, J. van der Veldenvan Roon, d. W. R. Scholte Druiven, z. J. L. C. Stolvoortvan Veg- gel, z. A. BolinkJansen, d. M. H. van SchieBergman, d, Ondertrouwd: R. T. J. van der Haar en C. M. Blankensteio. Getrouwd; A. R, Renscn en C. van Da len. Overleden; T. K. Glastra, 14 m. (m.) J, Antoni, 75 j., cchlg. v. A. R. Wiegand, C. Fraij, 17 j., (v.) Personalia. Voor het examen acte L. O. slaagde tc 's-Gravenhage de heer G. Waa lewijn, alhier. „Voor de Bloemendaalsche jeugd". Woensdag 9 Juli, 's avonds te 8 uur, zal in hotel „Vreeburg" een propaganda-avond ge organiseerd worden, om te komen tot op richting van de vereeniging „Voor de Bloe mendaalsche jeugd"., welke zich ten doel zal stellen, het oprichten en instandhouden van speelplaatsen, schoolwerktuinen en een botanischen tuin voor Kennemer Flora. Als spreker zal optreden de heer K. Dil- ling, uit Zutphen, Bovendien zal de film van de Ned. Vep van Schoolwerktuinen, vertoond worden. Dr. Thiisse, voorziter van het comité, zal op dien avond een inleidend woord spreken. Een terrein aan de Saxenburger- laan in het Bloemendaalsche Bosch, is reeds ter beschikking van het comité ge steld, zoodal bij genoegzame medewerking en belangstelling, het terrein voor boven, genoemd doel in orde kan gemaakt worden. Geslaagd, W. Hoozcmans en J0J1. Mooi- weer, leerlingen der gem. M.U.L.O.-school, zijn Maandag geslaagd voor het Mulo-di ploma B. NA HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Zaterdag 5 Juli j.l. had te Hengelo (O.) plaats eenc druk bezochte vergadering van bestuurders der Twentsche afdeelingen van den Ned, R K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus." Na eene geanimeerde bespreking omtrent het Twentsche conflict, werd hulde gebracht aan het R. K. Vakbureau cn het Hoofd bestuur van „St. Lambertus' voor de ge voerde leiding in genoemd conflict. Men constateerde cn sprak er zijn diepe afkeuring over uit, dat door het van socia listische zijde voortgaan met haat en tweedracht-zaaien het arbeidersbelang ten zeerste geschaad wordt. Uitdrukkelijk werd verklaard, dat zoolang deze toestand bestendig blijft, van een goede verstandhouding tusschen de arbei ders onderling geen sprake kan zijn en een hernieuwde samenwerking der organisaties uitgesloten moet worden geacht, Besloten werd krachtig propaganda tc voeren voor versterking der organisatie. OP STRAAT AANGEVALLEN. Een jong student in de medicijnen had in den avond van 29 April met zijn meisje in café Dorrius te Amsterdam gezeten. Ze waren van plan samen naar de bioscoop te gaan. Gearmd verlieten zij het café, staken den N. Z. Voorburgwal over en kwamen op den hoek van het Spui. Hiet botste plotseling een „als heer gekleed" manspersoon" tegen het meisje aan. De student riep iets van „Kijk uit", of „kerel ga weg" en liep door. Nauwe lijks een tien passen verder hoorde het meisje stappen achter haar. Ze zeide Ze ko men achter je aan, de student wilde omkijken, doch voor hij zag, wat er gebeurde, voelde hij het, want hij kreeg een zeer krachtigen stomp in het gelaat, boven het oog. Het duizelde hem, een tweede stomp trof hem, hij raakte bewusteloos en werd een kerk binnengedra gen. Maandag stonden voor den politierechter Mr. Servatius terecht een 32-jarige café houder en een 42-jarige handelaar ter zake van bovenbedoelde mishandeling. De caféhouder beweerde den student om vuur gevraagd te hebben, deze zou toen ge zegd hebben „kerel ga weg" en hem een stomp 111 de maag gegeven hebben. De hande laar zou daarop den caféhouder geraden heb ben, het jongmensch eens „ter verantwoor ding te roepen", waarbij hij later zelf had me- degeholpen, al kon hij zich dat niet meer herinneren. De student ontkende een stomp te hebben gegeven, evenmin was hem om vuur gevraagd, want, zoo zeide hij, ik rookte niet, omdat ik met mijn meisje liep. De slagen waren hard aangekomen. Drie weken was hij ziek ge weest, tengevolge van 'n lichte hersenschud ding en een gedeelte van get..'s koon was nog gevoelloos, ook had hij al dien tijd niet kunnen lezen. Het O. M. waargenomen door Mr. v. Thiel wees op het laffe van het optreden der twee beklaagden, waarvan de tweede blijkbaar het z.g. „afmaakwerk" op zich had genomen. Spr. vorderde tegen ieder drie maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot drie maanden en 1 maand gevangenisstraf. 1— m mm Het Holl. Nieuwsbureau seint uil Brest Het Amerikaansche eskader van oplei dingsschepen is vandaag naar Nederland vertrokken. Maandagmorgen hebben de hoofdbestu ren der arbeidersorganisaties beraadslaagd over de voorstellen, voortgevloeid uit dc besprekingen met den rijksbemiddelaar Van IJsselsteyn. Men besloot de voorwaarden tot opheffing der staking te aanvaarden en de stakersvergadering, die heden, Dinsdag, wordt gehouden, in dien geest te advisecren. Wanneer de stakers de voorwaarden aannemen, kan Donderdag a.s. het werk worden hervat. Daar 31 Augustus dit jaar op eep Zondag valt heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de Gemeentebesturen doen medc- deelen, dat liet hem gewenscht voorkomt voor feestelijkheden ter viering van den a.s. verjaardag van H. M de Koningin 1 Sep tember a.s. te bestemmen, Op een weiland achter Oud-Clingendaal te Wassenaar aan den Leidschen straat weg, heeft Maandagmiddag het militair vliegtuig 76, van Soesterberg, komende van Rotterdam, een noodlanding gemaakt, we gens defect aan den motor. Hartevelt, met als passagier sergeant Har- dcvelt, kwam in glijvlucht neer, doch de wielen raakten in een greppel, waardoor de machine over den kop sloeg. De beide inzittenden bekwamen geen letsel. Het toe stel is licht beschadigd. De Amerikaansche wereldvliegcrs rijr> Maandagmorgen van Karchi vertrokken, nadat de vliegmachines geheel nagekeken en met nieuwe motoren gemonteerd waren. Door den storm werd een luchtballon te Nantes tegen een electrischen sterkstroom draad gedrukt, tengevolge waarvan de bal. Ion ontplofte. Twintig toeschouwers werden gewond, terwijl de luchtvaarder geen kwetsuren op liep. Certificaten vereischt. De Tsjecho-Slowakijscbe legatie maakt be kend, dat in het vervolg alleen vee in Tsjccho-Slowakije kan worden ingevoerd, wanneer dc dieren vergezeld gaan van een certificaat waaruit blijkt, dat zij van een be paalde boerderij afkomstig zijn. De invoer van groote partijen uit een bepaalde ge meente is ook geoorloofd, maar in dat ge val moet voor iederen wagon een gezond heidscertificaat worden overlegd Dit cer tificaat moet zijn afgegeven door een be voegd veeartsenijkundige. Het bovenstaande geldt alleen ten aanzien van slachtvee, dat regelrecht naar Be abattoirs zal worden vervoerd. Voor ander vee is een certificaat voor ieder dier afzonderlijk noodig. De Noord-Brabantsche Mij. van Land bouw heelt een pachtbureau opgericht, dat zich belast met het schatten van huur waarde, het geven van advies bij het opma ken van huurcontracten, het opiossen van geseiilUet; uit het huurcontract voortko mende en hef, verstrekken van algemecnc adviezen an het bestuur der Maatschappii. Door de 's-Hertogenbosche Pluimveever eeniging zal van 68 Dec. een internatio nale pluimvectcntoonstclling worden geor ganiseerd EEN NIEUW TREILNET. Zaterdag kwam voor de eerste maal van de Noordzeevisscherij te IJmuiden aan de markt de stoomlreiler Proef IJ.M. 36 van de reederij het Noorderlicht. De naam van dit schip is wel zeer toe passelijk, aangezien met dezen stoomtreiler een proef is genomen voor een geheel nieuw stelsel van visschen met een treilnct, waarbij op wetenschappelijke en wiskunstige gron den gerekend werd op groote krachtsbespa ring (veel minder kolengebruik) bij grooter productiviteit (ruimer vangsten). De inrichting van het vischtuig is nl. ge heel anders dan bij -'t gewone treilnct. Dat wordt met groote, zware klossen langs den zeebodem getrokken en bij het visschen op steenachtigen bodem wordt hiervoor groote kracht vereischt. De bovenkant van het net komt slechts ten hoogste twee meter boven den bodem uit. De toegang tot het net is daardoor niet groot. Het nieuwe stelsel geeft een hoogte van het net boven den zee bodem van ongeveer 4 Meter, terwijl het niet door middel van een klossenpees over den bodem wordt geschuurd, doch meer vrij hangt en op willekeurige hoogte kan ge steld worden. Moeite noch kosten waren ge spaard om dit stelsel met vrucht in toe passing te brengen. We vernemen echter, dat de uitkomsten van deze eerste reis n«rt aan de hoog gespannen verwachtingen heb ben beantwoord en dat gedurende een ge deelte van de zeedagen het nieuwe net bui ten werking moest gesteld worden. De visch Zaterdag te IJmuiden aangevoerd, is gevan gen met het gewone treilnet, dat uit voor zorg was meegevoerd. Het schip besomde bij een tiendaagsche reis slechts 1198, In visscherijkringen wordt intusschen met groote belangstelling dc verdere proefne ming met dit nieuwe stelsel gevolgd. De Amsterdamsche politie heeft een der verdachten gearresteerd van den diefstal van den geldtrommcl uit een post-aulo in December j.l. Te Stad-Vollenhove wilde de landbouwers knecht J. H. Pleiter cenig gras en ander vuil verwijderen tusschen de messen van een grasmaaimaehine. Terwijl hij bezig was, zetten plots de paarden aan met het gevolg, dat zijn been door de messen werd gegre pen en het vlecsch van genoemd lichaams deel werd vaneengereten. P. is naar het zie kenhuis te Zwolle overgebracht, waar zijn been onder de knie geamputeerd moest worden. Bericht wordt, dat over een breedte van Potsdam tot aan de grens van Lithauen, de bosschen van Pruisen, door de larven der dennenmot, aangetast zijn. Geschat wordt, dat tusschen de 30 a 40 millioen kubieken voet hout reeds dood of stervend zijn. Dc pijnboomen en de grond beneden, zijn bezaaid met uit geel-groen gestreepte rup sen. Het regent van dc aangetaste boomen dennennaalden'. Ten Oosten van Berlijn zal bosch na bosch moeten geobserveerd wor den, teneinde tc zien, of de boomtoppen ge- bronst zijn, het teeken, dat de vernietiging is begonnen. Onder dc boeren van de Neu- mark heerschl groote ongèrustheid, daar hcclc zwermen van dergelijke rupsen in het te velde staande koren zijn waargenomen. Als voorbeeld van het groote nut der dactyloscopie (het nemen van vingerafdruk ken van, misdadigers en verdachten) bij het opsporen van inbrekers, enz,, kan worden medegedeeld, dat in het eerste halfjaar van 1924, te Amsterdam, in niet minder dan 30 inbraakzaken het herkennen van vingeraf drukken geleid heeft tot de opsporing van de daders. Tienduizenden vingerafdrukken berusten, volgens een bepaald systeem ge registreerd, in de archieven der politie. Vergelijking van bij inbraken aangetroffen vingerafdrukken met die, welke op het hoofdbureau verzameld zijn, leidt dan, in dien het geen nieuwelingen in het „gilde" geldt, tot ontdekking van den dader, ter wijl de rechter eveneens het dactylosco- pisch bewijsmiddel aanvaardt. Dertig op sporingen in 6 maanden tijds op grond van dactyloscopische gegevens vormt zeker een vermeldenswaard resultaat. EEN DUITSCH PASSCHANDAAL. De Berlijnsche correspondent van het Hbld. schrijft Sedert de laatste week van Juni heerschen in Duitschland voor buitenlanders pastoe standen, waarop noodzakelijk de aandacht der Nederlandsche autoriteiten gevestigd dientjte worden. Gelijk bekend is, had de Duitsche regeering onlangs bij Verordening van den 27 Juni j.l. de malle en schadelijke 500 Mk. reis-belasting opgeheven, die zoo veel kwaad bloed gezet had. Daarvoor in de plaats is np een belasting gekomen die van Duitscher en buitenlander (de 500 Mk. belasting was alleen voor Duitschers) een nieuwe bijdrage voor het ,z.g. „Unbedenk- lichkeitsvermerk" van het belastingkan toor eischt. Dit „Vermerk" bestaat uit een stempel dat in den pas gedrukt wordt. Het minimumbedrag voor een korte reis is Mk. 5. Voor langere reizen klimt het, bijv. op 25 Mk. voor drie maanden, 40 M. voor zes maanden en 60 Mk. voor een jaar, het z.g. „Dauer- visum." Niet alleen moeten thans ook alle buitenlanders deze bedragen betalen, maar bovendien verlangt de Duitsche politie thans nog een dezelfde bedragen voor het eigenlijke „Aus-und Einreisevisum." Wil ik, dus, in Duitschland wonend, viermaal per jaar een Dauervisum naar Holland heb ben. dan moet ik thans 4 x (25 -f 25 M.) is 200 Mark neertellen, of in het goedkoopste geval 1 X (60 -|- 60 Mk.) is 120 Mk. voor een jaar terwijl ik nog in Juni voor het be lastingstempel niets en voor 3 maanden Dauervisum slechts M. 9 behoefde neer te tellen. Omgekeerd kan een Duitscher, die bijv. in A'dam woont, eiken dag zonder kosten of moeite naar Duitschland. Wil hij 3 maanden wegblijven, dan behoeft hij voor de terugreis naar Nederland bij een Ned. Consul a in Duitschland slechts f 10.(15 Mk.) te be talen. De Hollander in Duitschland dus 200 Mk., de Duitscher in Nederland slechts 60 Mk, per jaar. Die ongelijkheid is te groot Welken indruk deze nieuwe bepalingen op de in Berlijn gevestigde vertegenwoordigers der buitenlandsche pers gemaakt heeft, wier beroep het bezit van een „Dauervisum" beslist noodzakelijk maakt, behoeft hier niet nader te worden aangeduid..Zij hadden hier hiet nader te worden aangeduid. Zij hadden juist na langen strijd de Duitsche autoriteiten overtuigd van de noodzakelijk heid den journalisten het reizen niet meer Zoo ongelooflijk moeilijk te maken. Met een enkele pennestreek schrapt het Ministe rie van Financiën al het bereikte weer door. Aanrijding bij een onbewaakten overweg. Dinsdagmorgen had nabij Wierden (O.) een aanrijding plaats, die gelukkig zonder persoonlijke ongevallen is afgeloopen Tusschen Wierden en Almelo wilde de landbouwer H. Michel met twee aaneenge- koppelde wagens den onbewaakten over weg passeeren. Te laat bemerkte hij dat uit de richtingg Almelo trein no. 1736, die om 9.48 te Zwolle arriveert, zóó nabij was, dat oversteken niet mogelijk bleek. Hij trachtte te redden wat tc redden viel, doch een aanrijding van de beide paarden was niet meer te voorkomen. Een der paarden werd doodelijk verminkt van den spoordijk gegooid, terwijl het andere paard geen let sel bekwam, doch aan den haal ging.De landbouwer kwam met den schrik vrij. Na een kort oponthoud vervolgde de trein zijn weg. I Naar aanleiding van een in „Het Volk" van 5 Juli gepubliceerd zeer tendentieus bericht en minder juiste berichten in verschillende andere bladen als zou te Almelo, wegens verduistering van een be drag van ruim 1200.zijn gearresteerd C. van Os, penningmeester van „St. Lam bertus' wordt ons door het hoofdfbestuur van „St. Lambertus" het volgende medege deeld: Bedoelde van Os is geen penningmeester van den bond „St. Lambertus", en even min afdeelingspenningmeester; hij is dit ook nimmer geweest. Wel was hij bestuurslid van voornoemde organisatie, maar heeft begin Mei als zoo danig ontslag genomen. Bij zijn heengaan als bestuurslid moest liij voor de meisjesafdeeling van „St. Lam bertus" te Almelo, nog aan het hoofdbestuur afdragen een maand contributie van die af deeling, tot een bedrag van 146.87 en werd met van Os overeengekomen, dat hij deze som geleidelijk zou voldoen. Meer heeft „St. Lambertus" van «van Os niet te vorderen. Van dc zijde van „St. Lambertus" is tot zijn aanhouding en. arres tatie geen actie uitgegaan. Een der schilderstukken, geplaatst in het Kruiswegpark van de Eerw. Paters Redemp toristen kapel in 't Zand te Roermond, werd door een tot nog toe onbekende met esit mes ernstig beschadigd. De massa-moordenaar te Hannover. Het aantal moorden, dat den gearresteer den Haarman wordt ten laste gelegd, is thans gestegen tot 22. UIT HET DRENTSCHE LEVEN. Als men, schrijft de „Asser Crt." in de geschiedenis des vaderlands leest, dan vindt men wel iets, dat men in verband brengt met eigen ervaring of bevinding. Zoo vonden wij van de Friezen in de twaalfde eeuw opgetee- kend, bij Hofdijk, „Gesch. v. h. Nederl. Volk," dat zij als handelslieden bij de Russen en bij de Venetianen bekend waren en dat zij het geringste niet als handelsartikel versmaad den naar Esthland brachten zij evenzeer messen en naalden als zout en wadmer. Wat nu wadmer is, verklaart H. in een noot als een grove wollen stof, grof laken. Hierbij dachten wij aan weven en spinnen in Drenthe. Het grove laken, dat deze schrij ver bedoelt en wadmer noemt, zal wellicht het want zijn geweest, dat men nog in de tweede helft der vorige eeuw op het platte land in Drenthe zoo goed kende. Van want vinden wij in een woordenboek vermeld dat het kan zijn visch of scheeps tuig, en ook wollen handschoenen, en wij zou den de laatste verklaring willen aanvullen met want ais grof laken, zijnde het beste product van de stoffen die hier vroeger door den dorpswever geweefd en door andere midde len bereid werden. De tijd van want weven was voor den we ver. die voor de verschillende weefproducten zijn tijd des jaars had in Januari en Februari. Het wollen garen hiervoor gesponnen, was eendraadsgaren, niet getweernd zooals kou sengaren. De wever weefde het want zeer los zoodat men er wel een rogge korrel in de dikte door kon steken, zonder het te beschadigen. Het inslag werd dus maar eenmaal aangesla gen. Er kwam geen vlasgaren bij te pas het wollen garen was schering en inslag. Het weefloon bedroeg per oude el (0.68 M.) slechts 7%, later 10 ets. Menig wever weefde voor zijn klanten, eiken winter wel tot 400 of meer oude ellen. Hij wist hoeveel er van elke hoeveelheid garen kon gemaakt worden en als iemand nu voor 8 of 16 ellen garen gebracht had, sneed hij die lengte van het geweefde af en bracht het des avonds aan huis. Hij had de lap opgerold en er een gedraaid stroo- bandje om gebonden. Dan werd het want naar den volmolen ge bracht, van deze molens hebben wij er twee gekend in de gemeente Zweeloo. Vroeger vond men ook een te Emmen, en in enkele andere plaatsen. Grevelinck kent er in zijne statistiek van Drenthe in 140 zes zulke mo lens. 't Waren gewone windmolens, met een inrichting voor het vollen er in. Daar werd het want in zeep en sodawater gedompeld en door stampers zoodanig bewerkt dat de 8 oude ellen tot vijf öf zes ellen krompen. Na dat het dan op de heide in het open veld was ter droging gelegd en ieders houtje met naam letters er weer aan was gebonden, werd het bewaard tot de eigenaar kwam om het terug te halen. Hij betaalde voor dit vollen nog minder dan 5 cents per behouden el. Nu werd het want van wit wollen garen door den blauwverver zwart of ook we zwartblauw geverfd. Van zwart wollen garen kreeg men zoogenaamd grijs want, dat niet geverfd werd. Sommige boeren droegen hun ne jassen van ongeverfd of grijs want, ande ren, die er ook hun kerkgang in deden, ga ven de voorkeur aan de geblauwd zwarte kleur. Van de 5 a 6 oude ellen kreeg de boer een jas die hij zijn „molvanger" noemde. Een jas van duffel heette ook molvanger, die van laken niet. Zij werd gerekend bij het „zwartgoed" in welk pak de jonge boer trouw de, dat hij bij den doop van een kind aantrok, waarin hij aan de avondmaalsviering deel nam en waarin hij zich stak als hij aan een be grafenisplechtigheid moest deelnemen. Wij droegen onze iaaate jas van want in de jaren vóór 1875 en zouden nog eene heb ben gekregen, waarvoor reeds geverfde stof, ruim 3 oude ellen, was bestemd, welke lap door den wever die de stof geweven had, werd gekocht voor f 5. De vorige jas van want werd, toen „de beste eer" er af was (zij reeds half versleten was) als voering voor een andere jas verbruikt. Dit was het einde van een stof, waarin wij meer dan 15 j. ons broo- ze lichaam tegen de winterkoude hadden be schut. Na 1830 hebben wij nergens in Drenthe het want meer gezien. De duffel- sche „molvangers" nog wel. Zij werden meer in het Zuiden van Drenthe dan in het Noor den in eere gehouden. In de eerste jaren de zer eeuw zagen wij ook deze jassen niet meer totdatwij dezer dagen nog drie personen bij elkaar zagen, ieder in zoo'n jas ge huid. De hieruit te trekken conclusie was tweeërlei. Vooreerst was hieruit af te leiden dat wij een kouden winter gehad hebben en ten tweede dat de Drenthenaren het goed bewaren van kleedingstukken nog niet zijn vergeten, want die jassen «èSren al oud, maar goed bewaard. UITLOTINGEN. LOTEN TURKIJE 1870. LONDEN, 8 Juli. lp het Lagerhuis is gisteren de moord op mr. De Haan begaan, ter sprake .gekomen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de Minister van Koloniën Thomas, dat de politie krachtig het onder zoek naar den moordenaar voortzet. Hij kon evenwel nog geen mededeeling doen over de resultaten van het onderzoek. Hem was niet bekend, dat Mr. de Haan voorne mens was zich naar Londen te begeven. LISSABON, 7 Juli. Het nieuwe ministerie hoopt in het parlement den steun te verkrij gen van de democraten, de onafhankelij- ken en de republikeinen. Het regeeringspro, gram is waarschijnlijk dat van Casteris. WASHINGTON, 7 Juli. De toestand van den jongsten zoon van president Coolidge is verergerd. Er is weinig hoop op herstel. SCHIETWEDSTRIJD. Op 12 en 13 Juli a.s., zal door de Fede ratie „Kennemmerland-Zuid" een kring- wedstrijd worden gehouden op de schietba nen te Overveen. Voor de korpswedstrijd met scherp. Marga en het Vliegend Vendel, de beste Korpsschutter van iedere klasse scherp, de beste Korpsschutter Marga en de schutters die voor scherp en marga de meeste rozen schieten, zullen verguld zilve ren, zilveren, en bronzen medailles beschik baar worden gesteld., terwijl aan de schut ters van de winnende korpsen draagmedail* les zullen worden uitgereikt. Voor den personeelen wedstrijd zal een fraaie collectie kunstvoorwerpen beschik baar worden gesteld, waaruit de betrokken winnaars, in volgorde van hun rangschik* king, kqnnen kiezen, terwijl aan den schut ter, die in dezen wedstrijd, de meeste ro zen schiet, een verguld zilveren draagme- daille ter hand zal worden gesteld. Dc prijsuitreiking zal plaats hebben 14 dagen na afloop van den wedstrijd, in de Stadsdoelen aan de Gasthuisstraat. Heden overleed ten Huize „Duinrust" in den ouderdom van 69 jaren, na een langdurig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Zuster. Behuwd zuster en Tante Mej. GERTRUDIS CORNELIA ROOZEN. De H.H. Uitvaartdiensten zullen worden gehouden in de Parochiekerk van O. L. Vr. Onbevl. Ontv. te Overveen, op Vrijdag 11 Juli 1924, ten 7 uur, half 9 en 9 uur, waarvan die te 9 uur zal gezongen worden, waarna de begrafenis op het R. K. Kerkhof, aldaar. Huize „Duinrust" Overveen, 8 Juli 1924., Namens de Familie: N. L. A. ROOZEN, Ex. Test. J. R. NEELISSEN, Ex. Test. Eenigc en alg. kennisgeving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3