Brieven uit Frankrijk. QNZE RADIO- OMROEP Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Dinsdag 8 Juli 1324 >E KATHOLIEKE ELZAS IN GEVAAR. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Mr. P. v. a. Frankrijk deelt den genoodigden ter intergeallieerde conferentie zijn jtandpunt mede en MacDonald heldert het misverstand op. De oppo- iitie in Frankrijk tegen Herriot. Onder Radio-berichten: Ramsay MacDonald gaat ter nader bespre king voor de intergeallieerde conferentie naar Parijs. Het debat in den Franschen Senaat is tot Donderdag uitgesteld. Ramsay MacDonald naar Parijs. België en de a.s. intergeallieerde conferentie. Het debat in den franschen Senaat uitgesteld. Zagloel pasja naar Frankrijk. De Britsche regeering tegen den kanaaltunnel. Kolonisatie op Groenland. EEN GEDENKPLAAT VOOR DE BRIT SCHE OORLOGSDOODEN. BINNENLAND. HOEK DAGELIJKS PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf i 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kampervest 23 - Telef. 3620. FEUILLETON. Het is twee zomers geleden, dat ik enkele tveken in Elzas-Lotharingen doorbracht, om de kennismaking met de door Frankrijk her overde gebieden te hernieuwen en de na- oorlogsstemming in de Elzas, vooral door persoonlijke gesprekken te leeren kennen. Ik heb er in die dagen enkele brieven aan gewijd de stemmen laten hooren van Abbé Ritz en meer vooraanstaande geestelijken negen, dat daar ti geen motief voor hun ver zet tegen Herriots plannen kan worden ge vonden. Het separatisme is dusdanig op den ach tergrond getreden, en het verlangen naar autonomie is dermate verflauwd, dat even min deze twee richtingen beschouwd mogen, worden als drijfveeren om hun godsdienstige ongestoord te handhaven. Het is zuiver en alleen de liefde voor heb H. Geloof, die eensgezind de katholieken en leeken in die oprecht katholieke land- van den Elzas in verzet brengt tegen een streek En allen stemden hierin overeen dat de Elzas vol vertrouwen de toekomst als deel van Frankrijk tegemoet ging, waar het be trof de handhaving van zijn [godsdienstvrij heid, het behoud van zijn confessioneele school. Men twijfele er niet aan, of Frank rijk zou zijn woord getrouw blijven, den Christelijke geest van den Elzas eerbiedigen en het niet doen deelen in de onchristelijke wetten, die tot een juk zijn geworden op de Behouders van het moederland zelf. Zelfs zij, die mij ronduit verklaarden voor standers te zijn van een autonomischen Elzas, waren niet beducht, dat de heiligste rech ten der katholieke bevolking door Frank rijk geschonden zonden worden. De Duitschers immers, aan wier druk zoo velen verheugd waren te ontkomen, had den die rechten erkend en geëerbiedigd. Hoe zou dan de overwinnaar, die telkens weer verklaarde, den Elzasser te beschou wen als een verloren zoon, die feestelijk dient ingehaald, de plechtige gelofte in 1918 op officieele wijze gedaan, kunnen breken, zonder door de geheele wereld als 'n woord breker en een ondankbare te worden be schouwd Hoe weinig is er op dit oogenblik van dat vertrouwen overgebleven. Geheel de katho lieke en ook de Protestantsche Elzas zijn in rechtmatigen opstand. De oorlogsverklaring op godsdienstig gebied van den Minister president Herriot en zijn anti-clericale me de werkers, heeft een stemming van verbit tering en rechtvaardigen, zelfs heiligen toorn gewekt in die landstreken. De katholieke afgevaardigden in het parlemen t zijn reeds de tolk geweest van de gevoelens, die leven bij de door hen vertegenwoordigde geloofs- genooten in den Elzas. De gewestelijke bla den van christelijke richting en ook de groo- te pers, die de katholieke beginselen verde digt, o.a. „l'Echo de Paris", aarzelen niet hun waarschuwenden stem te doen hooren en een toekomst te voorspellen vol strijd en verdeeldheid, waar van de schuld alleen zal op de nieuwe regeeringsmanner., die zich onder 't mom van onpartijdigheid'als kerk- vervolgers aandienen. En meerder particuliere brieven door mij in de laatste week uit Metz en Straats burg ontvangen, getuigen van een veront waardiging, die slechts verlangt zich in da den om te zetten, tenzij de regeering blijk geeft van gedachten te zijn veranderd. Men zal zich, zoo noodig, niet tot protes teeren beperken. Geheel de katholieke bevolking zal zich met hand en tand verzetten tegen een wet geving, die de christelijke opvoeding van liet kind bedreigt, er op gericht is de banden te verbreken, die den Elzas aan Rome bin den, Enkelen onder de Katholieken mogen er zijn, die den gelegenheid aangrijpen hun Duitsche sympathiën te dienen, verre weg de meesten zijn dusdanig Frankrijk ge- God- en Godsdienst-vijandige regeering. En men ontveinst 't zich niet, dat zooiets geschikt is om de heroverde gebieden van Frankrijk te vervreemden, het de vervolgin gen zullen zijn van Combes volgelingen. Ondankbaarheid is nu eenmaal het loon van deze wereld. De katholieken in den El zas staan op punt dit wederom op grieven de wijze te ondervinden. Want juist zij zijn het gewweest die de Fransche zaak in den loop der jaren het best hebben ondersteund. Zij voelden een grootere verwantschap met het katholieke Frankrijk, met de Latijnsche landen in het algemeen, dan met het Duitschland der her vorming. Het zijn werkelijk niet de socialisten en de communisten geweest, die den geest van Frankrijk levendig hielden in de jaren van afscheiding. Maar hoevelen vragen zich thans niet af, of zij wel hebben gedaan, niet beter hun eigen belangen hadden gediend door minder vertrouwen te stellen in de be loften van Frankrijk. Naast de stemming van droeve ergernis blijft echter de hoop nog leven, dat Herriots woorden niet in daden zullen worden om gezet. Vooreerst, zal zijn ministerieel leven lang genoeg zijn, het aangekondigd politiek program ten uitvoer te leggen. Velen twij felen er aan, al is zijn buitenlandsche poli tiek vol goede beloften en in breeden kring, ook door ons, gunstig ontvangen. En vervolgens de Senaat is nog steeds daar als gunstig werkende rem, zelfs als preventief werkend lichaam, voor al te lichtvaardige Regeeringsplannen. De link- £>en,uulen' aue °"reKKingen sche bladen, als „l'Oeuvre," „le Quotidien," fhksregeermg, de Regeenng der Duitsche landen en autoriteiten van lageren rang, alle bonden, vereenigingen, ondernemingen enz., radicaal af te breken. Dit besluit zal heden in Dat Is echter een quaestfe van later voor het oogenblik zijn de moeilijkheden weer een beetje bij elkaar gebreid en kun nen de voorbereidingen voor de conferentie te Londen worden voortgezet indien al thans het debat in den Senaat heden niet uitloopt op een al te groote ondermijning van Her- riot's positie Zondag onthulde de „Quotidien" het ge heim, dat de rechtsche meerderheid Herriot bij de interpellaties in den Senaat omverwer pen wil. Dit lijkt wel een zeer weinig waar schijnlijke onderneming, omdat er vooreerst zeker nog niet veel kans is op succes. Maar het is een feit, dat de aanvallen op den nieu wen premier steeds feller worden en dat de nationalisten geen kans zullen verzuimen hem zoodra mogelijk een stootje te geven. Dit is niet alleen politieke hartstocht, maar wel degelijk ook de meening, dat hijfniet de aangewezen persoon is om tegenover Enge land de Fransche belangen behoorlijk te ver dedigen. Men is rechts overtuigd, dat Herriot in weerwil van zijn qualitieten, niet de man is om de post te bekleeden, waar elk woord, elk gebaar van zooveel beteekenis is, als bij het minister-premierschap in Frankrijk. Men kon te Parijs constateeren dat er bepaald ongerustheid bestaat omtrent hetgeen Her riot op the Chequers kan hebben toegezegd|of, door niet tegen te spreken, schijnt te hebben toegezegd, hetzij omdat MacDonald handiger opgetreden is dan hij, hetzij omdat Herriot de stemming van toenadering niet verbreken' wilde. Deze angst omtrent Herriot's be kwaamheid en verantwoordelijkheidsgevoel, gevoegd bij een geheel afwijkende opvatting omtrent de toepassing van het Verdrag van Versailles, motiveert de felle campagne, die reeds thans tegen hem gevoerd wordt en die, juist nu er toch voorloopig geen sprake kan zijn van een omgooien, zoo betreurenswaar dig is,omdat ze Herriot hindert in zijn bewe gingen en preoccupeert op een oogenblik, waarop al zijn geestescapaciteiten voor de onderhandelingen met Engeland noodig zijn. DE DUITSCHE REGEERING EN DE BUITENLANDSCHE PERS. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het bestuur van den „Verein der ausl andischen Presse zu Berlin", waarin 98°0 van de in Berlijn vertegenwoordigde pers van alle landen der aarde vertegenwoordigd is, het besluit heeft genomen, alle betrekkingen met de Duitsche „Eri nonvelle en Paris soir", houden niet op den Minister-president de gelijkstelling van den Elzas met het verdere Frankrijk als een daad van rechtvaardigheid aan te prijzen. Zij goochelen met cijfers om aan te toonen, dat 't meerendeel der bevolking in dat gewest afschaffing der confessioneele school verlangt en niets liever wenscht dan gebracht te worden onder Frankrijks com- bistische wetgeving. Cijfers door een referendum, van katho lieke zijde aanbevolen, gemakkelijk genoeg te weerleggen. Maar de gematigde organen der linker zijde zijn minder hoog gestemd over Her riots voortvarendheid, die hem wel eens parten kon spelen. Het zijn juist die bladen, welke in den Senaat de voornaamste aan hangers vinden. En daarom blijft het vertrouwen geves tigd op het gezond verstand der senatoren, die daarvan in de laatste weken reeds twee maal blijk hebben gegeven. Ongetwijfeld het gevaar dreigt maar het oogenblik om te wanhopen is nog niet ge komen. Parijs, 2 Juli 1924. het openbaar bekend gemaakt worden. Als reden wordt genoemd de weinig tege moetkomende houding, die de Duitsche auto riteiten tegen de buttenlandsche pers aanne men in zake allerlei faciliteiten, welke naar die pers meent, in andere landen wel aan de buitenlandsche pers worden toegestaan ge noemd worden de onlangs vermelde pasmoei lijkheden, de houding tegenover de vraag van •'rij of tegen reductie eizen op de spoorwegen i belas;ing- en woi ingquaes i s enz, Opgemerkt mag worden, dat in dezen bijv. in ons land, de buitenlandsche pers ook geen falciiteiten worden toegestaan. EEN SEPARATISTEN-PROCES EN DE FRANSCHE AUTORITEITEN. Dezer dagen is voor het Duitsche Siaats- gerechtshof een proces begonnen tegen den separatist Backhold. Het O. M. had een groot aantal getuigen uit het bezette gebied gedagvaard. De gedele geerde te Rüdelsheim van de intergeallieerde Rijnlandcommissie Armand, heeft nu 31 ge tuigen verboden te verschijnen. Het proces kan derhalve niet doorgaan. Dit verbod van den gedelegeerde acht de „Frankf. Ztg." onbegrijpelijk en onhoudbaar. Het Frankrijk van Poincaré heeft streng tegenover de wereld volgehouden 'n neutraal standpund tegenover de separatistische onlusten in te nemen. Het blad acht het daarom onbegrijpelijk, dat de vertegenwoordiger der huidige geallieerde regeeringen te Rüdelsheim het proces tegen Backhold onmogelijk maakt. Ook uit juridisch oogpunt bezien is het onverklaarbaar op grond vanwelke bevoegdheden |Arrranf op deze wijze aan Duitschers iets kan verl i;den. UITBREIDING VAN DE JAPANSCHE LUCHTVLOOT? De Japansche minister van marine ver klaarde in den Landdag, dat de toestand van de wereld eischt, dat Japan zijn marine- luchtvloot uitbreidt. Hij beval den bouw aan van elf nieuwe eskaders buiten en behal ve de zeventien, die reeds op het tegenwoor dige program staan. DE STRIJD IN MAROKKO. Berichten uit Hendaye melden dat de strijd in het Oudley-dal is begonnen. Een steun- colonne onder generaal Serraze baande zich een weg naar de Isgaris, waar de Riffs haar dwongen terug te trekken met achterlating der gewonden. HET HUIS VAN LANDRU. De historisch geworden villa te Gambais, waar Landru zijn duistere daden heeft bedre ven, zou Zaterdag in het openbaar worden verkocht. Het heeft echter niet mogen zijn er waren geen liefhebbers. De heer Trie, de eigenaar van het sinistere huisje, begreep er niets van. Sedert Landru het drie jaar geleden heeft ontruimd is het door duizenden toeristen uit alle werelddee- len als een historisch plekje bezocht. En thans is er geen kooper voor te vinden. Volgens de laatste berichten zal de Fran- \he regeering geen uitstel van de a.s. conferentie te Londen vragen, zooals eerst geopperd werd zij be reidt zich integendeel ijverig voor op die conferentie en zal, als normaal uitvloeisel van het tête a tête te Chequers aan de geal lieerden een uiteenzetting doen toekomen van het Fransche standpunt, zoodat hun dan beide posities, waarover men het te Londen niet zoo spoedig eens kon worden, bekend zullen zijn. Na Herriot's verkla ring, dat de Fransche regeering zich niet gebonden acht door de Britsche aanwijzin gen in het telegram der Engelsche regee ring aan haar gezanten, waarvan een en ander door Parijsche bladen is bekend ge maakt, heeft thans MacDonald loyaal aange boden zelf nog eens even duidelijk aan alle ter conferentie genoodigden te verkla ren, dat hij Herriot nimmer aan zijn denk beelden heeft willen binden de in het pro tocol vervatte uiteenzettingen zijn uitslui tend voor rekening van de Britsche re geering. Waarmede dus het verwijt van de Fransche oppositie tegen Herriot, dat hij zich door Londen reeds zou hebben laten inpalmen, te niet wordt gedaan en Her riot's positie een kleinen steun krijgt, het geen wel noodig blijkt tegenover de felle aanvallen van rechts. Ook te Londen beseft men blijkbaar hoe noodig het is, wil men tenminste iets in de gewenschte richting be reiken, den Franschen premier in zijn strijd tegen zijn belagers de hand te reiken. Al thans voor zoover dat mogelijk is Want, al moge nu waarschijnlijk wel het misver stand betreffende uitnoodiging en memo randum hersteld zijn door MacDonald's aanbod, uit het geheele verloop van deze geschiedenis is al weer duidelijk gebleken hoe groot nog steeds de afstand tusschcn Pa rijs en Londen is een afstand, dien men nu te Londen zal trachten te overbruggen, en waarbij Bel gië weer de bemiddelingsrol schijnt te willen spelen, Theunis toch zou in het groote twistpunt betreffende de al of niet bevoegd heid van de commissie van herstel tot con stateering van eventueel ingebreke blijven door Duitschland inzake de nakoming van her plan-Dawes, een compromis willen voor stellen, n.i. dat de Commissie van Herstel het recht van constateering ook nu zal be houden, doch in samenwerking met een neutrale commissie van deskundigen. PARIJS, 7 Juni. Ramsay Mac-Donald heeft Herriot, den Franschen premier, doen weten, dat hij morgen te Parijs zal aankomen tot het houden van bespre kingen. Een Havas-bericht voegt hieraan toe, dat Mac-Donald morgenmiddag om 4 uur te Parijs komt en met Herriot zal con- ferceren. LONDEN, 7 Juli. In het Lagerhuis deel de MacDonald mede, dat hij op voorstci van Herriot morgen naar Parijs zal gaan en Woensdagavond weer uit Parijs zal ver trekken. Hij voegde er bij, dat er niet de minste grond bestond voor den storm, die opge stoken was. Ik zal niet toelaten, als ik het kan verhinderen, zoo voegde hij er aan toe, dat een ol andere tweedrachtzaaier in Engeland ol Frankrijk hel vooruitzicht op een FranschEngelsche regeling in ge vaar brengt. Dit is iets, te vrecselijk om aan te denken. Blijkens een nader Reuter-telegram, verklaarde Mac-Donald, dat de uitnoodi- gingen geen enkel punt bevatten, waar mede de Fransche regeering niet bekend was. In de uitnoodiging werd eenvoudig een opsomming gegeven van den kern der besprekingen op Chequers en werd Frank rijk tot niets gebonden. Mac-Donald her haalde, dat de conferentie ten doel had, te overwegen, hoe het rapport-Dawes in werking kon worden gesteld en dat iedere overeenkomst, waartoe men geraakte, zou strekken ter aanvulling, ,en niet ter ver vanging van de Commissie van Herstel. Als er overeenstemming was bereikt no pens het rapport der deskundigen, hoopte hij, dat zij kon worden aangevuld, door een intergeallieerde overeenkomst, dat in geval van een opzettelijk in gebreke blij ven van Duitschland na de aanvaarding van het rapport der deskundigen, de ge allieerden schouder aan schouder zouden staan om aan Duitschland zijn aansprake lijkheden op te leggen. MacDonald zinspeelde er nadrukkelijk op. dat het heclc incident in elkaar was gezet met het doel om Herriot de neder laag te doen lijden. Gevraagd, weike staten vertegenwoor digd zouden ziin, zcide Mac-Donald, dat naar men hoopte vertegenwoordigd zouden zijn; het Britsche Rijk, Frankrijk, Italië, Japan. België Zuid-Slavië, Griekenland, Portugal en Roemenië. De ambassadeur der V. S. zou ook tegenwoordig zijn. BRUSSEL, 7 Juli. Vanmiddag werd van drie tot zeven uur een kabinetsraad onder voorzitterschap van den koning gehouden, die zich hoofdzakelijk bezig hield met den buitenlandschen toestand, meer speciaal met het oog op de conferentie van Londen. Theunis en Hymans lichtten den toestand nader toe, waaruit blijkt, dat de conferentie zich in de meest gunstige vooruitzichten aankondigt. Het Fransch-Engelsch incident naar aanleiding der nota, die de uitnoodiging der geallieerden vergezelde, kan inderdaad na de verklaringen uit Londen als volledig bijgelegd beschouwd worden en de goede trouw der Britsche regeering laat zeker geen twijfel meer over. Althans voor de quaesties, die te Londen zullen besproken worden, hoopt men eindelijk een definitieve oplossing nabij te zijn. PARIJS, 7 Juli. Het debat in den Senaat is van 8 lot 10 Juli uitgesteld KAIRO, 7 .Juli. Zagloel Pasja vertrekt 25 Juli naar Frankrijk. i LONDEN, 7Juli. In hel Lagerhuis deelde MacDonald mede, dat met het oog op de eenparige meening van hel comité voor de rijksverdediging de regeering geen machti ging kon geven tot den bouw van den Ka naaltunnel. De Britsche draadlooze dienst meldt nog, dat naar het oordeel van het comité voor de rijksverdediging de voordeden van een Kanaaltunnel niet evenredig waren met de nadeelen uit een oogpunt van defensie. De ministeries van handel en verkeerswezen hadden memoranda ingediend, én deze had den ook rapporten uitgebracht over de mili taire aspecten van het vraagstuk. De mees ten dergenen, die tegenwoordig waren in.de bijeenkomst van het comité voor de rijks verdediging begonnen met vooringenomen heid ten gunste van het plan, maar toen de zaak in bespreking kwam, bleek dat ieder tot een tegenovergestelde conclusie werd gebracht. Het advies van den staf van het luchtvaarlministerie was tegen hetp lan ge weest, terwijl het uit een handelsoogpunt slechts weinig aantrekkelijks bood. KOPENHAGEN, 7 Juli. Gisteren is door de Deensche regeering een koninklijk besluit afgekondigd, waarbij alle burgers van Denemarken en IJsland onmiddellijk het recht krijgen bezit te nemen van land voor kolonisaticdoeleinden en hef uifoefenen van de scheepvaart, het jachtbedrijf, de rob benvangst en visscherij langs de oostkust van Groenland tusschen Lindenowsfort 60 graden 27 minuten noorderbreedte tot 81 graden noorderbreedte, met uitzondering van het Angmagsalik district. Het kan zijn dat later beperkingen wor den gemaakt ter bescherming van de in boorlingen aan de Frederik-VI-kust en aan de Scoresby-baai. Door dit besluit krijgen de Deensche en ÏJslandsche burgers dezelfde rechten als de Noren door de Deensch-Noorsche overeen komst hebben ontvangen, zoodra dez# over eenkomst in werking treedt en dezelfde rechten zullen evrmoedelijk ook worden verleend aan de burgers var. vreemde lan den. wier regeeringen eventueel later een dusdanige overeenkomst met Denemarken zullen sluiten. EEN ERNSTIG AUTOMOBIEL-ONGELUK. Een radiogram uit Berlijn meldt, dat de automobiel van prins Alfred v. Salm-Rei- ferscheidt bij een spoorwegovergang op het traject Neuss-Düren door een D-trein is ge grepen en vernield. De prins en de chauf feur werden gedood, drie dames levensge vaarlijk gewond. PARIJS, 7 Juli (B. T. A.) De prins van Wales heeft in de Notrc Dame een gedenk plaat onthuld voor het millioen Britsche oorlogsdooden, waarvan de meesten in Franschen bodem rusten. President Dou- mergue woonde de plechtigheid bij. De koning van Engeland had in een boodschap aan Doumergue zijn dankbaar heid aan de Fransche natie herhaald. President Doumergue antwoordde over tuigd te zijn, dat de herinneringen, door de plechtigheid in de Notre Dame gewekt, zul len bijdragen tot versterking der trouwe vriendschap, die beide volken vereenigt. DE DUITSCHE VOLKSPARTIJ. BERLIJN, 7 Juli. (Radiogr.) Het cen taal bestuur van de Duitsche Volkspartij heeft Stresemann, den minister van buiten landsche zaken, tot voorzitter der partij her kozen en besloten de houding der regeering ten opzichte van het rapport-Dawes, even als de argumenten van Duitsche zijde vóór de aanvaarding van dit ontwerp goed te keuren. DE STRIJD IN MAROKKO. MADRID, 7 Juli (B. T. A.) Een officieel communique uit Marokko meldt; Een Spaan- sche colonne heroverde de stelling van Co- vardarsa, welke sedert zeven dagen door den vijand werd belegerd. Nu er versterkingen zijn ontvangen ver betert de toestand te Melilla en Tetoeam. ia. WANBETALING. Op de zesde, onlangs gehouden algemeene vergadering van den Christelijken en handel- drijvenden Middenstandsbond, is ook het on derwerp van de „wanbetaling in de hoogste kringen" ter sprake gekomen. De heer Van Emden stelde de vraag of niet de midden stand zich in eenigerlei vorm met H. M. de Koningin, die reeds zoo menigmaal getoond had een landsmoeder te willen zijn, in con tact zou willen stellen opdat van haar een wenk uitging ook tot haar naaste omgeving (het Hof zelf treft in dezen geen blaam), ten einde aan dit kwaad zooveel mogelijk een einde te maken. Het weekblad ,,De Middenstandsbond" zegt dat het jammer is, dat er aanleiding was om een dergelijke vraag in 't openbaar te stellen. Het is een bewijs te meer, dat de middenstanders inderdaad veel last hebben van „wanbetaling in de hoogste kringen". Anders zouden zij er waarlijk niet toe geko. men zijn dit onderwerp op een publieke ver gadering aan te roeren. Nu het gebeurd is, legt het blad er den nadruk op, hoe zeer velen winkeliers tekort gedaan wordt, wanneer ,,de hoogste krin gen hen jarenlang op betaling van geleverde goederen laten wachten. „Wij kennen zelf het geval van een vroe ger zeer bekenden schoenhandel in de Resi dentie, die soms wel vier tol vijf jaren cre- diet gaf aan voorname lieden. En wanneer hij dan, na zoolang wachten, met de kwi tantie dorst te komen, gebeurde het nog vaak, dat die voorname lieden zich gekrenkt voelden en een anderen leverancier namen. Men begrijpt dat de eigenaar van dezen schoenhandel een enorm bedrijfskapitaal voor de instandhouding van zijn zaak noodig had. Dat liep zelfs zoo hoog op dat hij het niet meer uithouden kon. Zijn zaak is ten onder gegaan. En zoo kennen wij een ander geval van n meubelmaker in de Residentie, die eveneens ,,in de naaste omgeving" der Koningin veel klanten had, maar zoolang op zijn geld moest wachten, dat hij ook een te. kort aan bedrijfskapitaal kreeg. Hij heeft toen maar de wijste partij gekozen en beta ling van allen gevraagd. Wel verloor hij toen de meeste dier klanten, maar hij zette zijn zaak liever voort met de klandizie van minder voornamer lieden en korter krediet, dan zelf nog langer in moeilijkheden te ver- keeren. Ongetwijfeld zouden tal van ande. re gevallen daarnaast kunnen worden ge noemd." Nu dit onderwerp eenmaal op de jongste vergadering van den Christelijken Midden standsbond behandeld is. hopen wij, dat het ertoe zal bijdragen, dat het gebruik van het lange cjcdiet in gegoede kringen tot een mi nimum wordt beperkt. HET VERSCHIL. Dokter; „Uw man tracht het te ontken nen, maar rookt hij niet tusschen de etens tijden?" Echtgenoote van den patiën. ..Neen, dok ter; hij eet tusschen de rooktijden!" WAT ZIJ BEWONDERDE. Hij; „Wat ben ik ongelukkig, het schijnt dat ik maar aan niemand bevallen kan. Zij: „Troost u, ook mij bewondert nie mand." Hij: „Dan weet ik wat; wij zullen een vcr- eeniging tot wederzijdsche bewondering op richten. Ik b.v. bewonder uw schoone oo- gen; en wat bewondert ge in mij?" Zij: „Uw goeden smaak." DE BESTELLING. Van Habernichts: „Kellner, soep!" Kellner: „Wij hebben soep met en zonder kip.' „Wat 'kost zonder, 40 cents?" „Jawel, 40 cents." „En met?" „50 cents." „Geef mij dan de Kip voor iu cents." HET ANTWOORD VAN JAN. „Zeg eens, Jan," zei de onderwijzer, „hoe weten wij dat de aarde rond is?" „Dat zien we aan de globe, mijnheer!" DE GELUKKIGE DICHTER. Dichter: (een papieren zak vol fruit koo pend en ontdekkend dat de zak van een bladzijde van zijn nieuwste werk werd ge maakt): „Ik wist het wel," zegt hij zoet zuur, „dat mijn arbeid eenmaal vrucht zou dragen." van de voor ons and belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vas Dias) Amsterdam P, C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15 8,30 v.m.; 1010.12 v.m.; 11.3011.55 v.m.; 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.452—2.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten -*■ Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds 3.205.20 n.m., dames ha" uurtje, 5.50 kinderuurtje, 7,5010.50 (of later) con cert, opera of Popul. avond. Tijdseinen 7.20 en 9.50 n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jaz- band) van uit het Savoy Hotel le Londen na 10.20 n.m Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B - D op 495 M Radio Paris S. F. R. 1780 tv», con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.0£ n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.2C n.m„ als 5.05 of aansluiting op opera ol anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. dom Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tol ruim elf uur. event, afgewisseld door chansons of causcriën. Eiffel toren F. L. 2600 M. 7 en II uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307 15 n.m. concert, 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen Ecole Supp. P. T. T. 450 M-: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert. Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—6.20 n.m. en 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1ft n.m. Weerbericht. Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 PROGRAMMA. Dinsdag s Juli, 810, Labor. Heussen, den Haag. Concert of Instrument-soli. Woensdag 9 Juli 810 u. fa. Smith en Hooghoudt, Amsterdam, 1050 M Concert met welwillende medewerking van de heeren H. Romijn, zang, en Willy Picard, begeleiding. De no.'s, voornamelijk bestaande uit chansons van Holl. Auteurs, worden voora aangekondigd. 48. „En wanneer van dat alles niets ge beurt?" «Jn het ergste geval zal onze toestand oyer drie maanden nog deselfde zijn, als gisteren voor dc zitting. Ik zal weder doen wat ik gedaan heb; wellicht zal ik in mijn overtuiging meer overredingskracht vinden, wellicht zal ik beter in staat zijn, om den juisten toon aan te slaan, en zullen mijn Voorden beter ingang vinden." Edmond schudde het hoofd. „Gij twijfelt, vroeg de advocaat. „Gij twijfelt aan mij, niet waar?" „Ik twijfel noch aan uw hart, noch aan uwe bekwaamheid, maar gedurende den afgeloopen nacht, dien ik slapeloos en lij dende heb doorgebracht, heb ik goed na gedacht en mijn toestand van alle zijden be zien, en ik ben tot de overtuiging gekomen, dat gij gisteren door uwe woorden een won der verricht hebt. „Een wonder," herhaalde de verdediger verbaasd, „Ja, want gij hebt aller harten getroffen toen gij van mij spraakt en gedurende een uur lang heljben de rechters, de jury cn al len, die u hoorden, aan mijn onschuld ge loofd. Niemand anders dan gij hadt zulk een verrassende uitkomst kunnen verkrijgen, zoo sterk was dc schijn tegen mij. Thans oordeel ik over mijn zaak met evenveel koelbloedigheid, alsof hel een ander aan ging, cn ik beken u, dal de goede uitslag van uw rede van gisteren mij onbegrijpelijk voorkomt De man, op wien zulke zware vermoedens drukken, had zeker geen recht op medelijden; hij verdiende integendeel verachting, afschuw. Zóó is mijne overtui ging en zóó moesten allen denken, die mij hoorden. Wie weet, of over drie maanden en tegenover een andere jury, het wonder, dat gij gisteren tot stand hebt gebracht, zich herhalen zal." Dc advocaat antwoordde niet terstond, want hij ontveinsde zich niet, dat Edmond de waarheid sprak. „Gij beneemt mij den moed," sprak hij verdrietig „en toch zweer ik u ,dat ik vol hoop en vertrouwen hier ben gekomen. Het uur der rechtvaardigheid zal voor u slaan, dat geloof ik met mijn gansche ziel. De waarheid zal aan het lichtkomen, on danks den dichten sluier, die haar bedekt; daar heb ik een voorgevoel van." „En ik wil dat als een goed voorteeken beschouwen," gaf Edmond met een droevig lachje ten antwoord. Daarop voegde bij er heel zacht bij: „Maar wanneer het uur der rechtvaardi ging eens te laat kwam, zou dan het uur der vrijheid ook vroeger kunnen slaan?" Een paar minuten gingen na deze laatste woorden in stilte voorbij. „Waarde verdediger," vroeg de werk tuigkundige daarop, „in welke gevangenis zal ik die drie maanden door moeten bren gen?" „Hier waarschijnlijk." „Kan ik hopen, dat ik niet in aanraking zal moeten komen met andere misdadigers, die mij afschuw inboezemen en die mij als hun gelijke beschouwen?" „Niets is gemakkelijker. Tegen betaling eener kleine som hebt gij recht op eeno af zonderlijke cel en daar gij waarschijnlijk het noodige geld niet bezit, voegde de advocaat er verlegen bij, zult gij mij genoegen doen, deze kleinigheid van mij aan te nemen." Tegelijkertijd duwde hij den gevangene drie goudstukken, in een papier gewikkeld en die hij opzettelijk bij zich had gestoken, in de hand. Het bleeke gelaat van Edmond werd vuurrood en zijne eerste gedachte was, om de gift van zijn verdediger te weigeren, maar hij onderdrukte deze opwelling van hoogmoed. Hij greep de hand, die hem werd toegereikt, drukte die aan zijn hart en sprak: „Welnu, mijnheer, ik neem het aan. Wat doet eene weldaad meer of minder er toe? Ik zal nooit genoeg dankbaarheid kunnen vinden, om mijn schuld jegens u te voldoen, Ik kan u alleen danken. Slechts God kan er u voor beloonen." „Geen woord meer hierover, bid ik u," zeidc de advocaat. „Laten wij niet over mij, maar over u spreken „Zal ik gedurende die drie maanden u mogen zien," vroeg Edmond. „Ik zal het verzoek daarioe bij de be voegde macht indienen cn ik twijfel geen oogenblik, of het zal mij worden verleend." „En zult gij komen?" „Zeer dikwijls, bijna eiken dag." „Zoo zult gij dan goed zijn ten einde toe. Gij zult uwe zaken, uwe genoegens verla ten, om een ongelukkige te bezoeken, die door uw bijzijn wordt getroost en versterkt. O mijnheer, wanneer mijn nood lot mij het menschdom deed haten, zou een hart als het uwe mij er weder mede verzoenen. Te weten, dal mijn dochter een goede en ge lukkige vrouw zal worden, en mijn leven te kunnen geven, om het uwe te redden, dat zijn de twee grootste gunsten, die ik van den hemel afsmeek." Het gesprek tusschen den advocaat en den gevangene duurde nog eenigen tijd voort. Edmond smeekte zijn verdediger, zich naar de prefectuur van politie te begeven en te bewerken, dat cr maatregelen geno men werden, om zijn verloren kind terug te vinden. „Wanneer ik mijn stem verhief," sprak hij, „zou zij van uit zulk eene laagte ko men, dat men ze niet eens hooren zou, doch aan u, mijnheer, zal men niets durven wei geren," De advocaat beloofde, reeds den volgen den dag de noodige stappen te doen. en vertrok daarop, terwijl hij Edmond kalmer cn door zijn beloften opgebeurd achterliet. Hij hield getrouw zijn woord; hij begaf zich naar de prefectuur van politie en ver zocht, dat de noodige orders zouden gege ven wórden tot het instellen van een on derzoek. De bekwaamste agenten werden oogenblikkelijk aan hel werk gezet en door zochten dc groote stad tot in hare diepste schuilhoeken. Wij weten reeds dat Rodille zijne maat regelen zoodanig genomen had, dat alle na sporingen te vergeefs moesten zijn. Na een week van vruchteloos zoeken, leverden de agenten hunne rapporten in, die allen het zelfde behelsden, namelijk, dat geen enkel spoor van een verdwaald meisje in Parijs te vinden was en dat het kind dus door het een of ander toeval, een ongelukkigen dood moest gevonden hebben, terwijl zij het waarschijnlijk oordeelden, dat men vroeger of later haar lijk wel in de Seine of in het kanaal St Martin zou vinden. De advocaat ontving dadelijk bericht van de vruchtelooze pogingen der agenten en vernam tevens hunne onheilspellende, doch zeer waarschijnlijke vermoedens. Hij moest dien slechten uitslag aan Edmond mede- deelen, doch hij zeide slechts, dat men zijn kind nog niet teruggevonden had. Hij had den moed niet. er bij te voegen: Waarschijn lijk is zij dood. Beween haar en hoop nici meer. De gevangene van zijn zijde dacht Die mannen zoeken niet goed; wanneer ik Agnes mocht gaan zoeken, ben ik wel ze ker, dat ik haar terug zou vinden. Van dit oogenblik af aan werd de gedachte aan ontvluchten een idéc fixe bij den onge lukkigen vader. Overtuigd zijnde, dat eer, veroordeeling tot de doodstraf hem onver mijdelijk moest treffen, besloot hij. die niet af te wachten, maar door list of geweld te trachten, zijne vrijheid te herkrijgen. Daar op begon hij al de bijzonderheden der ver schillende ontvluchtingen zich voor den geest te roepen, die dikwijls fabelachtig schijnen, en waarvan de archieven der Bas tille en andere staatsgevangenissen het ver haal aan het nageslacht hebben medege deeld. Terwijl hij aldus gestadig op middelen tot ontvluchting peinsde, bevond de advocaat zich onder den invloed eener vaste, alles- overheerschende gedachte, die hem, even min als die van Edmond, nacht noch dag rust liet. „Ik ben zoo overtuigd van de onschuld van mijn cliënt als van de mijne, herhaalde hij «-onophoudelijk bij zichzelf, en er moet een middel bestaan om die onschuld aar het licht to braaien, Maa»- boe dat <o vin den? (Wordt vervolgd». 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5