SPAARNEBANK DEPOSITO. H rwrrn ffl hh m mt r; NEEMT GELDEN a Conferentie Ambtenaren N. I. H. T, M. 4- j Jb Het sterkste argument. De Maria-scholen I# Woensdag 9 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15784 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 10 Juli KANTONGERECHT. Personalia. Een schoolreisje'. Haarlemsche Orkestvereeniging. Programma Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding Twintig-jarig bestaan der afd, Haarlem van „St. Raphael' Het goudleer in het Frans Loenen-Hofje. Overgangs-examens Christelijk Lyceum. Bouw Garage bij Café Brinkman Onderscheiding. Gewetensgeld. Concert in Den Hout van H. O. V. en. Caecilia. S, C. de Haan van Dorsser. Vóór de Vacantie. Uit het stucadoorsbedrijf. Kerkconcert. Woningbouw. Onze abonné's aan het woord. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Schoolreisje, Haarlemsche Kaderlandstorm' Vereeniging „Kennemeriand". Jacob Bijster, t Oc abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week f 0-25 Per kwartaal f 3-25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.5S Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentièn 35 cents per reg«l< Bij contract belangrijke korting. Advertentièn tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct, per regel; op de le Pagina s 75 et» per regel. Vraag- en aanbod-advera tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bit vooruitbetaling. In onze beschouwing over het rapport der Hoogeronderwijscommissie wezen wij er gisteren op, dal nog het sterkste argu ment tot handhaving der bestaande Rijks universiteiten is, dat bij het groot aantal studenten in de wis- en natuurkunde en medische wetenschappen, de dure labora toria enz., bij samensmelting van twee universiteiten zouden moeten worden ver bouwd, uitgebreid of vernieuwd, wat groote kosten zou meebrengen, „Wanneer men, aldus het rapport, uit sluitend op grond van bezuinigingsmotieven zou willen overgaan tot opheffing van een der Rijksuniversiteiten, dan doel zich afge scheiden zoowel van historische redenen als van onderwijsbclangen in verband met geo grafische ligging in de eerste plaats de vraag voor, of een der geneeskundige facul teiten met de daaraan verbonden klinieken en laboratoria zonder groote belangen le schaden, kan worden opgeheven. „Eenparig is de commisie van oordeel, dat deze vraag ontkennend moet worden beant woord. Deze vraag hangt, naar haar meening, a.uw samen mei de behoefte aan geneesheeren." Deze redeneering klinkt voor een leek nog al aannemelijk; ze scheen ons nog de meest steekhoudende van het overigens weinig overtuigende verslag toe. Maar daar komt een deskundig lichaam ook door deze reke ning nu nog een streep halen! Zaterdag verscheen het rapport der Staatscommissie en Zondag begon de 75ste algemeene vergadering van de Nederland- he Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Op den vooravond sprak de voorzitter, prof. Burger, een welkomst woord, waarin hij het o.m. had over den economisehen toestand en de maatschap pelijke omstandigheden, welke ook voor de dokters slechter dreigen te worden. Hun aantal is groot, zcide spreker en de gezondheidstoestand is veel beter dan vroe ger. De „gezondheidsgolf" duurt al twee jaar! Dat is te danken aan de geneeskun digen. Een zakenman zeide dan ook onlangs tot spreker; die doktoren gooien hun eigen glazen in! Den volgenden dag, op de vergadering zelf, kwam nog een krasser uitspraak los, Wij riteeren een deel van het verslag; Tr. Schuurmans Stekhoven drong er op aan dat van den kant der Maatschappij een onderzoek zou worden ingesteld naar de vooruitzichten der jonge vakgenooten. Spr. achtte het verklaarbaar dat die ionge vak genooten, die weinig steun vinden bij de Maatschappij, zich van de Maatschappij af wenden. De tijd is voorbij dat de Maat schappij zich alleen heeft te beperken tot het geven van bemiddeling bij het overnemen van praktijken, waar het aantal aanvragen coo groot is. Spr. achtte een betere arbeids- vèrdeeling der artsen een oplossing van de moeilijkheden. Thans zijn b.v. te Amsterdam 577 artsen, waarvan 300 huisartsen, 200 specialisten, 57 ambtenaren, 71 assistenten, 26 waarvan de betrekking niet bekend is. 18 r'stende, terwijl er 49 vrouwelijke artsen zijn. In Rotterdam zijn daarentegen slechts 272 artsen. Overigens merkte spr. op, dat er thans geen beroep is waarin niet over over- vulling wordt geklaagd. Toch is het gevaar voor de jonge artsen, geen betrekking le vin den, niet denkbeeldig. Het ware dus ge- werischt hun bij het zoeken naar een prak tijk leiding te geven. Wanneer de Maat schappij geen hand uitsteekt om die jonge vakgenooten aan een klein broodje te helpen, noeten velen wel vervallen tot door de Maatschappij afgekeurde wijze van brood winning. De Maatschappij stelle dus een i_onimissie in tot' onderzoek naar de voor uitzichten der jonge artsen en neme krasse maatregelen hen te helpen, als die vooruit zichten ontmoedigend blijken. Men late geen iongen arts die zijn doctorsbul heeft met rust, voor hij een betrekking heeft. Prof. Burger meende dat het commisso riaal maken van dit onderzoek niet veel zou baten. De groote fout is dat er t e"v eel studenten in de genees kunde zijn. Dit geldt trouwens ook andere betrekkingen. Het is onmoge lijk al die jongelui aan een betrekking te helpen. Uit den boezem der vergadering werd, naar aanleiding van deze quacstie, erop aan gedrongen, dat deMaatschappij do jongelieden zou waarschuwen niet in de geneeskunde te gaan studeeren enz. Ziehier nu deskundigen en mannen van de practijk aan het woord. Waarom hebben de hooggeleerde heeren der Staatscommissie met deze feiten geen rekening gehou den? Waarom wordt er in hun rapport ge wag van gemaakt, dat geen der Universitei ten kan worden opgeheven ,;met het oog op de behoefte aan geneesheeren," terwijl de maatschappij tot bevordering der genees kunst" ons komt vertellen, dat er veel te veel doktoren zijn; dat er een noodtoestand is; dat, wanneer de toevloed van aspirant medici in hetzelfde tempo doorgaat, de dok ter weldra „geen broodje" meer hebben zal? V. aarom willen de .nannen der practijk waar schuwen tegen de medische studie en willen de regeeringsadviseurs van het meest' natuur lijke middel om die lust naar „dokter-wor den. in te perken, n.m. de opheffing van een der universiteiten, niet weten? Ook het sterkste argument van de Hooger onderwijscommissie moet het bij nauwkeurig bekijken afleggen. Er blijft Van het verslag waarlijk niet veel over! Heb bei uitsfekendste aan te bicden dat iemand wenschen kan, boe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P, ROCKEFELLER. S6ciëteit „St. Bavo". Esperanto, 8 uur. Bestuur Spoor en Tram, 8 uur. R, K. Middenstandsgebouw. Zangvereon. Proza en Poëzie, 8 uur. R. K. Jonge- Vrouwenbond, Godsdienstonderricht met lichtbeelden, half 89 uur; vervolgcursus Godsdienst, Litugie, enz., van 9—10 uur. Vcreeniging Eeuwigdurende Aanbidding. Feest vergadering half 3 uur. St. Vincentiusgebouw. Groenmarkt. Pestuur R. K. Ke .l.isseeringsvereenigng, half 9 uur. Groote of St. Bavo kerk Orgelbespeling door George Robert 23 uur. Den Hout. H. O. V. concert 8 uur. Korenbeurs. Spaarne. Vergadering van Oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen, 8 uur. Luxor-tbealer Groote Houtstraat Bios coop- en variëté-voorstcllingen 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van f06 uur 1 K. Arbeidsbeurs voos mannen - Jaco- bijnestraat 15 Alk werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. S.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alk werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12 des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. 2. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek .fansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitlccnen van boeken Marthavereeniging Bloerobofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdaseri van 10!2. van 2—4 en van 8—9 uur. Tel. 167! Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Zondaj en Woezvedast van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 1--2 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk St. Joscph-Gezellcnvereeniging Kamper straat 37 Aanmelden van leerlingen der teekenschool cp Donderdag 10 en Vrijdag 11 Juli a.s., des avonds van half 8 tot 9 uur. Overtreding Jachtwet. In de nieuwe .Jachtwet is een bepaling op genomen, waarbij het verboden wordt wild te poten. Baron van T, v, S. had op zijn jachtgrond Heemskerk deze bepaling overtreden en moest zich nu hedenmorgen voor dit feit verantwoorden. Beki. had n.l. aan zijn jachtopziener last gegeven, fazanteneieren door kippen te laten uitbroeden om deze in zijn jachtterrein over te laten brengen. Bekl. was naar het ministerie gegaan, en aldaar had men hem toestemming gegeven om dit te doen. Voorts verklaarde hij onder wild-poten te verstaan, wild uit een andere streek, bijv. uit Engeland, in het jachtterrein over te brengen. Het O. M„ waargenomen door Mr. de Blécourt, achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Een fasant is als wild te be schouwen, aldus spr. en daarom is het po ten biervan verboden. Onder poten verstaat spr., den wild-stam anders dan op de nor male wijze te vermeerderen. Dat is hier ge schied, omdat de fasant-eieren door een kip uitgebroed werden en de resultaten van het uitbrocdsel als yild opgefokt. Daar het hier echter een principiëele kwestie betreft, wilde spr. slechts 0.50 boete sub. 1 dag hechtenis vragen. De verdediger, nir. Beekhuizen, betwistte de door den ambtenaar van het O. M. gege ven definitie van „poten". Het woord poten in dien zin wordt in geen enkel woorden boek gevonden. Daarom bevreemdde het pleiter, dat in de nieuwe Jachtwet dit woord was op genomen, zonder dat er in de toelichting daarop iets vermeld stond, wal onder het wild poten verstaan werd, of een of andere uitlegging van dat woord. Tot in de nieuwste woordenboeken had pleiter geen andere definitie van poten kunnen vinden, dal op wild betrekking kon hebben, dan „planten' en „in den grond stoppen". Pleiter meende dan ook dat niet vaststaat dat hier een over treding was geweest. De kantonrechter wil schriftelijk uit spraak boen. Orgel stuk gereden. Merv. A. uit Amsterdam had op een nacht in bel begin v=n de maand Juli, toen zi; rret een auto uit Zandvo rt kwam dien rij 7eii chauffeurde op de Amsterdamse!, e vaart een draaiorgel aangereden, waardoor dit muziekinstrument gedeeltelijk werd ver nield. Bekl. had indertijd aan de politie ver klaard, dat zij aan den linkerkant van den weg reed, en een lichtje zag. Zij meende echter dat dit lichtje behoorde bij een op gebroken straat of een tentje of iets der gelijks. Nu verklaarde zij wel aan den linker kant gereden te hebben, doch zich van het vermeende lichtje, dat zij gezien zou heb ben niets meer te herinneren. Zij bad een rood licht gezien, doch zij was in de veronderstelling dat dit aai} den auto van haar man toebehoorde. De orgel-draaier verklaarde aan den rechterks.nt gereden te hebben op weg naar Haarlem. Of het lichtje brandde kon hij niet zeker zeggen, daar het al een paar maai uitgewaaid was. In deze zaak werden 2 getuigen a charge en 4 a décharge gehoord. Laatstgenoemde dié op dien avond even te voren links dien weg hadden gereden, verklaarde dat het lichtje, niet had gebrand. De ambtenaar van het O.M. Mr. dc Blé court meende dat vaststond dat bekl. aan den linkerkant en dc auto aan den rech terkant gereden had. In verband met de actie tot schadevergoeding wilde spr. geen hooge straf eischen en vroeg 6 boete subs 6 dagen. De verdediger F. S. M. Rits uit Amster dam pleitte vrijspraak. De kantonrechter achtte het ten laste gelegde evenwel be wezen, en veroordeelde bekl, wegens het in gevaar brengen van de vrijheid en vei ligheid van het verkeer overeenkomstig den eisch. Na gehouden examens vanwege de Vcr eeniging „Het Nederlandsc'ne Handels-Instil tiiut", gevestigd t.e Amsterdam, slaagden o. m. voor het praktijkexamen Boekhouden onze stadgenooten L. Zaayer Jr. en J. Orth. beide candidaten van den heer C. C. G. J. Hezcmans, lecraar alhier. Hedenmorgen maakten de leerlingen van de school op het Leidscheplein een school reisje, onder geleide van hun onderwijzers, naar Wijk aan Zee en Duin. De reis ging per spoor naar Beverwijk en vervolgens met de autobus naar de badplaats. De heer Louis Schuyer, solo-violoncellist der H. O. V., zal den 28sten Juli a. s., als solist optreden in het Kurhaus te Scheve- ningen op een concert van het Residentie- Orkest. Hij zal het Concert van Haydn voordragen. van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 10 Juli 1924, des avonds van 7J-e8Vi uur, door den beer George Robert. 1- Cing Pieces op. 55. A. Samuel, 2. Eerste Choral, César Frank; op ver zoek. 3. a. Invocation, b. Mélodie, Alex. Guilmant. 4. Prélude et Petit Canon, V. d'lndy. 5. Piêce sur des Airs populaires flamands, Nadia Boulanger. DirectieMr. Th. WESTERWOUDT. Gistermiddag had de gebruikelijke drie- inaandelijksche conferentie plaats tusschen de Directie der N.Z-H.T.M. met de am.bte- tenarenvertegenwoordigers, de Heeren Geurs (St. Raphaël), Startokamp (P.C.B.) en; van Klerk voor de ambtenaren niet georganiseerd in de twee genoemde organisaties. Een vier tal punten werden behandeld waarbij mo gelijke tegemoetkoming door de Directie werd toegezegd Gisterenavond kwam de eertijds benoemde feestcommissie bijeen om dc resultaten te bespreken van de aan de leden toegezonden circulaire, waarop deze konden mededeel en hoeveel zij wenschten bij te dragen tot hét waardig herdenken van dezen dag. Het bleek dat vele leden deze circulair nog niet hadden ipgeleverd. Daarom werd besloten deze bij dé leden te doen ophalen, waarna een vast programma door de feest commissie zal worden opgesteld. :Naar wij reeds vernamen, laat het zich aanzien dat het feestgetij voor dc afdeeling Haarlem nuttig en aangenaam e dagen zal worden. Men zal zeer waarschijnlijk dezen herinneringsdag op twee dagen houden, ten einde elk lid in staat te doen zijn op den een of anderen avond aanwezig te kunnen zijn. Naar aanleiding van de aansporing om het goudleer in het Frans Loenenhofjc tc behouden, kan ,,de O. H. Crt." nog het volgende omtrent deze zaak medcdeelen Het Frans Loenen Hofje, Heerenstraat 27, alhier, verkeert in financieele moeilijkheden. Dit hofje werd gesticht in 1607 cn in 1778 gecombineerd met het in 1620 gestichte St. Jans en FLocn Kuypers Gasthuis. In de Regentenkamer hangt het portret van den stichter en nog iets anders, n.l. een fraai, goudlederen behangsel dat de muren bekleedt Tegen den mooien blauwen fond komt het rijke ornament schitterend uit. I-Iet steeds terugkecrcndc motief is een sierlijke vaas met bloemen, gekroond door een koepel. In den vorm van slingers, ban gers, en dgl. wordt dat hoofdmotief keurig versierd. Het. heeft een hooge waarde. Het Hofje ziet zich genoodzaakt, door financieele moeilijkheden het goudleer te verkoopen. De poging bij B. en W. gedaan om de zorg voor het onderhoud in handen der gemeente te geven, mocht niet slagen. Reeds was er sprake van dat de firma Frcd. Muller en Co een veiling zou houden waarop ook o.a. het goudleer onder den hamer zou komen- Mocht het. nu aan een comité gelukken voldoende gelden bijeen te brengen, dan zou voor onze stad een kunstschat bewaard kunnen blijven. Bevorderd naar klasse 6 Gymnasium Marie A. J. van den Brandhof, Hendrikje C- Broekmeyer, W. F. Dankbaar, J. H. Die- mer, P. van Driel, K. van Giffen, J. Nauta, A. Reigersman, H. Teixeira de Mattos, D. K, Wielenga. Bevorderd naar klasse 5 Gymnasium E. J. van den Berg, Hendrikje J. van de kerk, Emma E. van Vliet, Theodora de Wilde. Bevorderd naar klasse 5 H. B. S. W. van den Berg, D. Boer, J. C. P. Eeftinck Schatten-, kerk, Antje Elias, R. Riphagen (vakleerling), N. S. Roorda van Eysinga, Gezina Zomer. Bevorderd naar klasse 4 Gymnasium: C Abraham, A. Brinkman, G. Brinkman, A. Buchner, K. Frumau, Mijna H. E. Haitsma Muiier, W. H. J. van Heemstra, Zwenne Hinloopen (vakleerlinge), Rose E. Hooft van Iddekinge, L. J. Kleyn, A. Geer- truida Laméris, A. C. Sietske Land, Geor gette G. Locff, Antonia M. Magré,, j. P. A. Teding van Berkhout, Aletta H. van Tijen, J. Verkuyl, W. H. Wamsteeker, J. A. G. Zomer. Bevorderd naar klasse 4 H. B. S. J. K. de Boer, J. W. Brand, M. G. Brand, C. J. A. Bredius, H. B. Bruining, C. L. Gosen, Ge ziene A. A. B. Hartzema, A. IToogendoorn H. Houtman, P. de Jong, J. P. Magré, Elvir, M. Polderman, Antje K. van Popta, A. W. C' van Riemsdijk, F. E. Röell, C. J. H. van Ros- suin du Chattel, R. Soellaart, M. Thiérry de Bye Dolleman, Cornelia M. Vennik (Jonker). Pauline M, Wellensiek, W. R. van Wetter, Bevorderd naar klasse 3 Gymnasium - J. N. Bouman, J. Eggink, A. F. van Hart- suijker, A. G. dc Jager, Maria E. W. der Kin, deren, J- J. Kotte, E. C. Lantzius, N. Lofvers, II. N. Niesen Jr., F. A. Putman Cramer,. Lambcrtha A. Straatsma, H. W. Wicrsma. D. B. Abegg, A. H. van den Berg, G. Fleu- mer, J- P. Hagen, J. Hagenaar, Margarctlia Hendrix, C. J. W. de Jong, Johanna F. v. Keizerswaard, F. A. J. van de Lint, A. J. M. Schaeffer, Anna M. Slicher, J. Visser, E. van Voolen Izn., H, Weening, J. P. H. Westra, J. Winthouwer (voorw.), R. Mars man. Van dc 4e naar de 5c klasse H. C. Cramer, R. Engelberts, C. dc Graaff: H. J. A. Groenenberg, P. P- J. Hoomans, L. J. N. van der Hulst, W. T. Kroese, P. Kwantes, J. H. Ressing, B. R. M. Soengan- goessatnsi, Ida A. Straatsma, H. G. Swaving Dijkstra, B. J. Baggerman, L. Baruch, C, Borgerdirig, Johanna P. Cornegoor, B. Th. Elias, Berendina M. van de Haar, B. J. van Helden, H. E. Kruyt. Door de'N.V. Maatschappij tot Exploita tie van Hotels en Restaurants, voorheen Gebr. Brinkmann. is aan de fa. Metselaar en Zn., opdracht verleend, voor den bouw van een auto-garage met inrit, aan dc Sme. destraai, voor de som van 28.771. Deze garage zal gebouwd W-orden achter het cafe-reslaurant-Brinkmann in een ge deelte van den tuin van den heer Brinkmann zelf en van den tuin gelegen achter het per ceel waar vroeger mej. C. A. van Wicke- voort-Crommelin wo,onde. Zij zal een oppervlakte hebben van 700 vierk. Meter en plaats bieden aan ongeveer 100 auto's. Dc ingang komt in de Smede straat, in het perceel, waar vroeger het Pool- sche koffiehuis was gevestigd. Met den bouw der garage hoopt men in October gereed te zijn. Bij Kon. besluit van 20 Juni is benoemd tot officier in de orde van Lranje-Nassau dr. L. C. van der Meulen, te Haarlem, penning meester van het Fonds tot ondersteuning van behoeftige kunstgenooten der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Genees- kunt. Ingekomen is bij den ontvanger der direc te belastingen, enz. te Haarlem B. G„ onder letters N.N. 80 wegens gewetensgeld en bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste afd., ƒ11.07, 111-19 en ƒ111.19 wegens te weinig betaalde inkom stenbelasting, en 20.50, 15 en 15 wegens te weinig betaalde Verdedigingsbelasting II; als voren 65.76 en 14.25, resp. wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting en Ver- dedigingsbelasting II. In den Hout wordt op Donderdag 10 Juli 's avonds 8 uur, met medewerking van het Mannenkoor „Caecilia", dirigent Nico Hoo- gerwerf een concert gegeven. Het programma luidt le Deel de H.O.V. onder leiding van Nico Gerharz. 1. Militaar Marsch D. dur F. Schu bert 2 Musik zu Shakespeare's „Sommer- nachtstraum", F. Mendelssohn-Bartholdy 3. Ouverture Oberon, C. M. v. Weber. 2e Deel. Mannenklor Caecilia onder lei ding van Nico Hoogerwerf. 1a „Ave Maria F. Wittb. „Beati Mortui", F. Mendels sohn-Bartholdy 2. „Hymne aan de Mor gen", Jac. Bonset 3. „De Zigeunerin", L. Bauman 4. „De Ruine", L. F. Brandts Buys. LIL e— TCCE1~ XT' TïhfJÏT UTalHArfilbhifflJfltiM. aan de Koningstraat, ondergaan een belangrijken verbouw en bijbouw. Hierboven een afbeelding van den gevel, die aan de Stoofsteeg zal verrijzen. Het ontwerp is van den heer Pierre Cuypers, architect te Amsterdam. die. naar wij gisteren meldden, is benoemd tot tijdelijk burgemeester van Spaarndam. De heer de Haas van Dorsser is boofd-ambtenaar ter gemeentesecretarie van Schoten. Men schrijft ons: Het gebeurt niet vaak. dat op èen Zo mermiddag een concert binnen vier muren zóó druk bezocht wordt als 1.1. Maandag de .Muziekuitvoering van de meisjes dkr H.B.S. "Ware er entree geheven, zoo had men kun nen spreken van een uitverkocht huis, thans was er slechts kwestie van uitnoodiging en gastvrijheid, en de geheele ziekenzaal, voor zoover dc ruimte niet in beslag werd geno men door het flinke podium, was gevuld met een.zóó groote schare belangstellenden, dat telkens nog extra stoelen en banken voor het talrijke publick moesten worden aange- voord. Feestelijk de stemming, de gezichten, de frissche jonge meisjes in haar zomerjurken, gemoedelijk en hecht het contact tusschen zaal en looneel, waar mej. Else Wille den vroolijken (maar inderdaad wel ernstigen scepter) zwaaide over baar jongere en oude re leerlingen der Middelbare school voor meisjes. Want dat er ernstig geoefend en ge werkt is om tot zulk een welverzorgde uit voering te geraken, bewees het gunstige re sultaat. Helder, zuiver en beschaafd klonken de jonge stemmen, geen enkelen keer werd er „maar op los" gezongen, steeds gaf de ex pressie den inhoud weer. Het programma was met zorg gekozen en viel blijkbaar in den smaak der exicutanten, zoowel als der toehoorders. Hoe vroolijk en blij klonk de fijne Bloe- mencantate van mevr. v. Vladeracken. waar van het geestige regenliedje zoo bijzonder aardig tot zijn recht kwam cn waarli pad destoelen en trompet-narcissen, neen, eigen lijk alle bloemen, statig of luchtig of schuchter, al naar aard of seizoen, met een liedje Lente en Zomer begroetten en waarin de. zon met eenige lang niet onverdienstelij ke solo-coupletten het geheel opluisterde. Niet alle nummers kunnen worden bespro ken, dit zou te ver voeren. Wij willen be- sluitèn met te zeggen, dat het een geslaagde, alleraardigste middag was, dat ook Prins Lente jolig en keurig werd gezongen, dat wij wij ons kunnen voorstellen met hoe groot genoegen het van ouds bekende Recpel- steeltje door de wit-gepruikte actricetjes en acteurtjes (en travetti) ten tooneele werd gebracht en gaarne een welverdiend pluimp je steken op den hoed van het vroolijke mo lenaartje en zijn lieve dochtertje, terwijl wij leidster en begeleidster onzen hartelijken dank betuigen voor de uitnemende cn sym pathieke wijze, waarop zij haar ver van lichte taak hebben vervuld. Maandagavond kwamen de vertegenwoor digers der ongeorganiseerde stucadoorspa- troons en van den R.K. Patroonsbond met de vertegenwoordigers der gezellen-organi saties bijeen in het gebouw „De Centrale ter bespreking van een nadere regeling van het tariefwerk. Na eenige discussie kwam men tot het besluit den toestand, zooals hij het vorig jaar was, onveranderd te laten. Onder de auspiciën van 't concertbureau Vernout. zullen Mia Peltenburg, Louis van Tulder en Hendrik Andriessen a.s. Dinsdag avond in de Groote Kerk te Haarlem een Kerkconcert geven. Een fraai programma is samengesteld Er staat den Haarlemschen muziekliefhebbers dus weder een avond tc wachten Het bouwen van 32 woningen voor de I Coöp. Woningbouwvereniging „Eigen Wo j ning" alhier, onder architectuur van de hee Een onzer lezers, die nogal eens vaak van de E. S. M. gebruik maakt, schrijft ons het volgende met verzoek tot plaatsing. „De nieuwe E. S. M.-wagens zijn, hoe keu rig ze er ook aan den buitenkant uitzien, toch niet een eldorado voor het reizende publiek. Dit vindt zijn oorzaak wel in hoofdzaak in het feit, dat vele reizigers(sters) niet bijzonder op rook gesteld zijn. toch steeds, den, voor hen onaangenamen geur moeten opsnuiven,, omdat midden in den wagen ge rookt mag worden. Doordat zij in het mid den staan is het te begrijpen, dat de rook zich door den geheelen wagen verspreidt. Het is geenszins de bedoeling van dit schrijven om\den liefhebbers van het rooken, het „toeback suigen" te verbieden, maar alleen dat er met den wensch van hen. die niet op rooken gesteld zijn, ook rekening wordt gehouden. Waarom heeft men in deze wagens ook niet het Amsterdamschc systeem toegepast, waarbij in het achterste gedeelde, van de nieuwe wagens, het rooken wel is toe gestaan? Het voorste gedeelte is daar ab soluut rookvrij, daar de rook door dc zui ging toch in het achterste gedeelte blijft hangen. Voor de rookers blijft d.eze bepaling hetzelfde, terwijl de niet-rookers er voor deel van ondervinden." Vanmorgen het was al vrij laat in den morgen ongeveer S uur of half negen, kwam ik over het Plein en kon ik consta- teeren, dat blijkbaar nog maar kort gele den de sproeiwagen met de teer-emulsie daar was geweest, zoo schrijft ons een in zender. Groote plassen lagen op het plaveisel en 't verkeer was op dat uur zeer druk. De besproeiïngs-vloeistof was zeer hinderlijk. Zoo waren wij er getuige van, dat een jongedame, op de fiets, keurig in het wit gekleed, bij het passeeren van het Plein geheel bespat werd met deze teer-emulsie. Slijkspatten zijn al minder aangenaam op witte kleeren, maar spatten van zulk een teerpreparaat zijn toch nog erger. Het zou misschien toch wel aanbeveling verdienen, dat de gemeente-reiniging#- dienst er voor zorgde, zooals zij dit ook bij het begin der proefneming met het Erslev-teerpreparaat deed, de besproeiingen in den nacht of ten minste zeer vroeg in den morgen te laten geschieden, zoodat de vloeistof is opgedroogd en het gevaar voor spatten verdwenen is, wanneer hef verkeej begint. Barometerstand 9 uur v.m.: 755. Stilstand. OPGAVI VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Biidt. Naar waarnemingen in den morgen van 9 Juli. Hoogste barometerstand 766.6 m. M. te Toulouse. Laagste barometerstand 752.5 m. M. ts Stockholm. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 Juli. Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind later ui* Westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken met eenige kans op regen of onweer. Zelfde temperatuur. ren H. J W. Meyran en Ant. ten Broek* te IJmuiden, is opgedragen aan de heer H. Oudshoorn te Beverwijk voor 88875.— Donderdag 10 Juli a. s. maken de leer lingen van de school op het Leidscheplein een schoolreisje per spoor naar Hilversum, Naarden en Bussum, onder geleide van hun onderwijzers. Vanaf Maandag 21 Juli tot en met 9 Au-' gustus a.s. gaat de Haarlemsche Kader- Landstormklasse naar Laren, om daar den jaarlijkschen kampementstijd door tc brengen. In deze drie weken zullen als ont spanning door de leden van de Kaderland- stormvereeniging sportwedstrijden worden gehouden, waarvoor verschillende prijzen zijn beschikbaar gesteld. Tevens zullen er wedstrijden worden gehouden om den voet balbeker. Er zullen verschillende soiree's gegeven worden, waaraan de verschillende clubs voor tooneel, muziek, enz., zullen me dewerken. Dinsdagmorgen is in den ouderdom van 35 jaar overleden de heer Jacob Bijster, in le ven ^agent en rechercheur van politie, alhier. Dc begrafenis zal plaats hebben Vrijdag morgen te circa 12 uur, op de algemeene be graafplaats aan de Kleverlaan, door de afd. Haarlem van de Chr. Politie vereeniging „Sursum Corda Daarbij zullen vertegen woordigd zijn: dc R. K. Politievereeniging „St. Michael", dc afd. Haarlem van den Bond van Algemeen Politiepersoneel en de afd. Haarlem van den Afg, Ned. Politiebond, be nevens de rechercheursvereeniging waarvan de overledene lid was. De vaandels der ver schillende vereenigingen zullen tevens te genwoordig zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1