I n I DE SPAARNEBANK PEN UOGEN KERK EN SCHOOE. KUNST EN KENNIS. LUCHTVERKEER. Aan onze Lezers WIELRIJDEN. "lAATSTE NIEUWSr* Wisselkoersen en koersen vao Bankpapier. moet g® hebben en houden voor DE NIEUWE I HAARL. 1 COURANT Haarlerasche Reddingsbrigade. Het snelle rijden. iAlberdingk Thijm in den Nationalen Tooneel- wedstrijd. Eindexamens H. B. S. 10-jarig bestaan Motordienst. Tentoonstelling van Kerkgewaden. BURGERLIJKE STAND. „Harmonie Crescendo." De feestvergadering in het Brongebouw. Gunning. HEEMSTEDE. VELSEN. VELSEROORD. VRAGENBUS. GEMENGD NIEUWS. Eucharistisch Congres, ƒ1- Het Indische luchtverkeer. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod advertenties ie plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant UIT BOEK EN BLAD. Ernstig ongeluk. Lijkje opgehaald. De Nederl. Aannemershond. De opstand in Brazilië. MacDonald te Parijs. MacDonald te Parijs. Naar Duitschland terug. Mussolini naar Londen? Een hooggeplaatste afgezet. De leening der gemeente 's-Hage medegedeeld door *5/s 2,64y 11.30 hetgeen om U heen geschiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Door de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen, zal op Zondag 13 Juli a.s. des n.m. te half 2 een demonstratie worden ge geven aan de Houtvaart. 3>oor de politie-motorbrigade is proces verbaal opgemaakt tegen een motorrijder, die op de Kleverlaan met een vaart van 55 K.M. reed. "fhans is de uitslag bekend geworden van den Nationalen Tooneelwedstrijd, uitgeschre. ven door den R. K. Tooneelbond. De uit slag is als volgt: Alberdingk Thijm te Haarlem, le prijs met 49% punt; Geestbeschaving, te Etten, 2e pr. Tuet 433» punt; Amicitia, te Doesburg, 3c prijs met 41% punt; Kunst na Arbeid, te Hontenisse, 4e prijs met 38% punt, Joost van den Vondel te Rotterdam, teruggetrokken. Voor het eindexamen der 2e H.B.S. 5-j- cursus ïijn geslaagd E. N. C. Brantjes, G. A- Gerritsc, A. P. v.d. Ham, J. Benjamins, P. H. Wolterson, D. Cannegieter, T. H. A. Sorg- drager, A. J. Notebocm, W. C. P. de Vries, J. A. L. Kesseler, W. A. L. Mock, J. H. van Westerhoven, H. D. Prins, J. C. Strebe, G. J. Timmermans, J. H. van Gelderen, J. W. Duyff, W. H. Neuteboom, G. Hillebrand, I). A. N. Vriesendorp, F. Denobel, H. A. Bunge, H. Versluys, J. J. Vanbalkom, D. J. Wolhoff. Omtrent het 10-jarig bestaan van den Mili tairen Motordienst verzoekt men ons nog het volgende op te nemen Op Zaterdag 12 Julia.szalopdeterreinen van de Cavalerie-kazerne te Haarlem de herdenking plaats vinden van het 10-jarig bestaan van den Militairen Motordienst. Aan deze herdenking zal onder meer wor den deelgenomen door een groot aantal leden wan het Vrijwillige Landstorm korps Motor dienst, waarvan de verschillende afdeelingen na volbrachte militaire oefeningen allen te Haarlem samenkomen in den nacht van Vrij dag op Zaterdag a.s. jg$ Des morgens te 9 uur wordt begonnen met «en wedstrijd voor motorrijders-patrouilles, die in den korsten tijd berichten, welke uit een vliegtuig worden geworpen, moeten op- wangen en overbrengen naar het wedstrijd terrein. Vervolgens wordt een aanvang gemaakt met behendigheidswedstrijden voor automo bielen en motorrijwielen, waarvoor veel deel nemers hebben ingeschreven, zoodat deze ■wedstrijden, die bestaan uit plankrijden, klimpaal, slingerbaan, enz. voar de moso rij ders en het keeren op een smallen weg, het oprijden van een helling, het volbrengen van «en haaksche wending, het passeeren en slui ten van een barrière enz., voor automobi listen, geruimen tijd in beslag zullen nemen. Voor invité's van den handel zal gelegen- 1 C. van Bergen, (bloemen) een plaats aan Verwulft; pachtsom 230. G. N. Bakker, (bloemen), een plaats aan de Stationsoverkapping; pachtsom 310, J. N. Bakker, id. id.; pachtsom 170. Er v. Berkhout, id. id.; pachtsom 60, Vandaag en morgen wordt in het Sint Ba- vo-patronaat, hoek Leidsche Vaart en Wes tergracht, een tentoonstelling gehouden van paramenten, vervaardigd door de dames werksters van de jubileerende afdeeling Haarlem der Vereeniging der Euwigdurende Aanbidding en tot ondersteuning van Be hoeftige Kerken, Ter opluistering van deze tentoonstelling zijn geëxposeerd de zeld zaam kostbare en fraaie paramenten, die Z, D. H. de Bisschop in den regel draagt bij de Pontificale Mis in de kathedrale kerk cp Pinksteren. Deze paramenten, welke van vóór de Her vorming dateeren, zijn eenig in haar soort. De kostbare uitvoering er van springt aan stonds in het oog en de verschillende voor stellingen, er in verwerkt, o.m. de werken van barmhartigheid, trekken aller aandacht. De fa. P. P. Rietfort heeft een keurige ex positie ingezonden, eveneens ter opluistering o.m. k^k met pateen, kruis, kandelaars, al taarschellen, wierookscheepjes, enz. De fa. W. Thijssen heeft een prachtig uitgevoerd canonbord en andere paramenten ingestuurd. Op een tafel in het midden der zaal prijkt de groote, kostbare monstrans der kathedrale kerk, dat bewonderenswaardige kunstwerk van onzen grooten edelsmid Jan Brom. Ver der is er geëxposeerd kostbare Brusselsche kant, een schitterend staaltje van naaldwerk van De Vries uit Amsterdam, door dezen ïan Z. D. H. Mgr. Callier bij zijn bisschopswijding in 1903 vereerd. De Plebaan heeft voor expositie afgestaan eenige paramenten, tot zijn persoonlijken eigendom behoorend en enkele van de ka thedrale kerk. Ook vallen te bewonderen eenige plaquettes, naar de teekening van H. Puts en uitgevoerd, o.m, in brons, door Reekers, beiden Haarlemmers. Deze pla quettes, welke te koop zijn, hebben betrek king op het a.s. Eucharistisch Congres, Is al het vorenstaande slechts ter opluis tering ingezonden en trekt het aller bewon dering, niet minder aandacht verdienen de paramenten, door de dames der Vereeniging wederom met zooveel ijver en enthousiasme vervaardigd. Er is wederom van allesal ben, kazuifels, stola's, dalmatieken, enz. De groote kunstzin der dames valt in al les te bewonderen. Enkele E. E. H. H. gees telijken, vooral in Haarlem bekend, krijgen paramenten pastoor C. Brouwers te Scho ten krijgt o.m. een paars en twee zwarte kazuifels en twee paarse dalmatieken pas toor H. G. Caarls te Rotterdam ontvangt een rood kazuifel, twee alben en nog ver scheidene andere, kleinere paramenten rector dr. N. Th. Vlaar krijgt voor het Ly ceum een wit kazuifel en witte stola het ziekenhuis ,St. Johannes De Deo te Haar lem is ook niet vergeten en ontvangt mede verscheidene paramenten. De Missiën worden niet als stiefkinderen behandeld, doch worden integendeel mild be deeld. Mgr. dr. Jan Olav Smit krijgt bijv. voor de missie in Noorwegen een prachtig paars kazuifel. We hebben slechts hier en daar een greep gedaan en deze korte opsomming is zeer ze ker lang niet volledig. De schitterende expo sitie is alleszins de moeite van een bezoek waard. Daar gaan de oogen met recht te kost aan fraaie bewonderenswaardige zaken. De tentoonstelling is geopend van 812 uur en van 2 uur tot na het Lof. Reeds van morgen konden we constateeren, dat er vrij veel belangstelling was. Ook hebben de hoogste klassen van eenige scholen de ten- toonsteling reeds bezocht. Ondertrouwd: 9 Juli. C. G. Reijnders en G. M. Priebee. G. Vellinga en M. J Kromhout L. Luikel en M. Schreuder A W. Schlöffel en A. M. v. Westerho ven. M. B. Peeters en G. J v Meene C M. A, Hulsebosch en H. J. v. Esvel* Getrouwd: 9 Juli. A. Prinsen en M C. N. v. d. Molen. J. H Doeland en M S Vredenburg. H. L. de Koning en J. W. J. Toetenel. Th. J M v Seggelen en M F. v. d. Nes. Geboren: 6 Juli. d. van D. v. Vliet Munnikhuis. 8 Juli. d. van G. J Lahaise v. Kuijk. z. van H. Hagenv d Vliet Overleden: 7 Juli. J. Hogendijk—-Gaas- tra, 69 jaar, Kamperlaan. 8 Juli. J. Bijs ter, 38 jaar, Amsterdamsche vaart. P. Schramav. d. Velden, 67 j., Kamperlaan. lieid bestaan tot het deelnemen aan een de- Programma van het concert op Zaterdag monstratie van de voornaamste automobiel- 12 JuH as- in het Brongebouw. L Stramm merken, terwijl op het terrein ter bezichtiging zijn opgesteld verschillende typen van motor voertuigen, die in het Nederlandsche Leger in gebruik zijn. Zijne Excellentie de Minister van Oorlog, vertegenwoordigers van den Chef van den Generalen Staf en van den Commandant der Marine te Helder en tal van andere autoritei ten zullen bij deze wedstrijden tegenwoordig Zijn. Mogen wij de belangstellenden in de feesl- vergadering, ter gelegenheid van het zilve ren feest der Vereeniging der Eeuwigduren de Aanbidding en Steun aan Behoeftige Kerken, er nog even aan herinneren, dat deze niet gehouden wordt in „St. Bavo", zooals in de convocatie stond vermeld, maar in het Brongebouw. Wie geen gébruik maakt van zijn toegangskaart, wordt ver zocht deze aan een ander te geven, opdat de kaart niet nutteloos blijve! V Eenigen tijd geleden maakten we uitvoe rig melding van den uitslag van de gehou den verpachting voor den verkoop van bloemen, alleen in manden voor den ver koop van bloemen en planten in manden, op handwagens of stalletjes en door middel van uitstallingen op den grond. Voor den verkoop van zuurwaren, limo nade, vruchten, chocolade in wagens of stalletjesvoor den verkoop van roomijs in wagensvoor den verkoop van visch Voor het plaatsen van rijwielrekken. B. enW. hebben nu verschillende plaatsen gegund, de belangrijkste daarvan zijn Een plaats aan de Groote Markt (Raad huis), voor rijwielen aan J. Viets Pacht som 105 een plaats aan de Gedempte Oude Gracht (postkantoor) ook voor rijwiel- rek (met wachtershuisje). Pachtsom 1005. Aan J. v. Burkum een plaats voor ver koop van Roomijs, aan de Kleverparkweg. Pachtsom 80. gestanden, March, Ltideckc; 2. Ouverture Maritana. Wallace; 3. La Voix des Cloches, rêverie, Luigini; 4. a Toi, grande valse, Waldleufel; 5. Suite Oriëntale, Popy; 6. Vymy Ridge, March, Bigdood; 7. Ouverture Si j'étais roi, Adam; 8. L'Africaine, grande fantaisie, Meyerbeer; 9. Mein traum, grande valse, Waldteufel. Stofbestrijding. Vanwege de gemeente werken wordt ook in onze gemeente thans tegen stofbestrijding op dc wogen gebruik gemaakt van de besproeiing met het nieu we teer-preparaat en met goed resultaat. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: D, Ga bel en G. Ravenhorst. G. J. de Haas en Ch, W. H. de Boer J. S. J. G. Zwart en Ch W Doeglas, Getrouwd: LI. W. van den Heuvel met G. Stijnman. H. K. Steman met A. W. C. Laheij. Geboren: d. van B. van Neutegem Stans. z. van P. Beerthuizen—Figgelman. d. van C van der Lindenvan Bakel. Overleden: P. A. van Bohemen, 51 jaar, A. M. Snellens wed. J. de Loor, 78 j. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. Ras poortVerdikt, z; T, BötgerI.angedijk, d.; A. BruminkKramer, d.; G. Tijns Schol, z.; E. den HaanZwanenburg, dochter. Overleden: M. E. Exter, 81 j., wed. van J. H. Doorenbosch; W. Visser, 16 j., z. van Jb. Visser en N. Blok; J. Roeper, 8 maanden, d. van J. Roeper en J. de Vries. Oranje-vereeniging. Het bestuur der Velseroordsche Oranjevereeniging deelt ons mede, dat het, gezien het succes van ver leden jaar, het ernstig overweegt ook dit jaar den verjaardag van H, M. de Koningin niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Het ligt in .de bedoeling twee dagen feest te vie. ren, n.l. e endag voor de kinderen van alle scholen alhier, terwijl men den anderen dag Vr. I. Hoe is het mogelijk dat dc prijzen der rebussen van het Zondagsblad van de Nieuwe Haarlemsche Courant ook in an dere plaatsen (b.v. Rotterdam, Gorcum en al die steden) kunnen vallen? Of verschijnt de Nieuwe Haarlemsche Courant ook in die steden? II. Ik heb volgens den uitslag van rebus 59, deze goed opgelost en op tijd inge stuurd, Ik heb er niets van gehoord om mee te loten, of wordt er misschien op het kantoor voor de goede oplosesrs geloot? Antw. I. Het Zondagsblad wordt door geheel Nederland gelezen en alle lezers kunnen aan de oplossing van de rebussen deelnemen. II, Ja, op ons bureau wordt geloot, Vr. Ik heb kippen van een jaar oud, die elkaar op den rug geheel kaalgepikt heb ben. Ik kreeg den raad, daar snavelringen niet hielp, ze te bespuiten met petroleum, als volkomen onschadelijk. Ze zijn er nu echter zeer slecht aan toe. Ze eten niet, drinken alleen wat water en kunnen niet loopen, zelfs het staan valt moeilijk. Zou er nog een middel zijn om ze te behou den? Ik vrees ze allen te verliezen. Antw. Het is geen bijster goeden raad geweest, dien men u gegeven heeft. Laat de kippen veel buiten, zoodat zij luchten; reinig het hok, zoodat de petroleumlucht er zooveel mogelijk afgaat; geeft uw kip pen gelegenheid veel zandbaden te nemen door los zand in het hok te werpen of daarbuiten; penseelt de pooten met Jodium- tinctuur en geeft verandering van voedsel, door ze b.v, rijst te geven gedurende eeni ge dagen. Vr. Zoudt u mij misschien eenige adres sen van algemeen gelezen Duitsche bladen kunnen opgeven? Het is om te advertee- ren met bloembollen voor particulieren, Antw. Wij kunnen moeilijk dergelijke adressen in deze rubriek opgeven. Wendt u voor advies in deze tot een advertentie bureau, dat dan tevens kan kennis nemen van uw speciale wenschen en speciaal ar tikel. Vr. Kunt u mij ook zeggen, of dc oor logsschepen te Den Helder op Zondag te bezichtigen zijn? Antw. Ja, die kunt u op Zondag wel be zichtigen. Vr. omtrent een erfeniskwestie. Antw. Wij raden u aan rustig af te wach ten en u niet te laten intimideeren, Mocht de betrokken persoon er een rechtskwes tie van maken, meldt het ons dan nog even. U kunt zich dan rechtskundige hulp verzekeren. Hoogstens zou de man kun nen bereiken maar ook dat is niet waar schijnlijk dat hij een deel loskreeg, doch alleen om het vast te zetten voor het kind. Zelf zou hij er niet van profiteeren. Vr. Hoe duur is een reis naar Londen van Hoek van Holland af 3de klas en wan neer vertrekt die heen en terug? Hoe duur zou dat worden voor 2 dagen per persoon? Antw. Derde klas bestaat niet. Tweede klas vanaf Rotterdam kost 18. Wat het u in Londen kosten zal, is voor ons niet te zeggen en hangt geheel af van de uitgaven, die u doet, Vr. Kunt u mij ook zeggen, hoe ik op de goedkoopste manier te Weenen kan komen? Kan ik b.v. tot aan de grens met een vacantiekaart reizen en daar een biljet voor het verdere gedeelte nemen? Antw. Ja, het zal misschien wel iets sche len, maar het voordeel weegt niet op tegen den last en het ongemak, dat u hebt om aan de grens een nieuw kaartje te nemen. Vr. Is mijn dienstbode belastingplichtig? Zij verdient 25 per maand, en onderhoudt evenals haar beide broers en zuster, haar moeder die weduwe is. Aan deze draagt zij de helft van haar loon af. Indien zij toch inkomstenbelasting moet betalen, hoe veel kan dit dan ongeveer zijn? Antw. Ja, uw dienstbode is belasting plichtig. Zij verdient 300 en haar kosten inwoning wordt, op èen zekere waarde ge schat. In Bloemenaaal schat men dat be drag voor de berekening der Rijksinkom stenbelasting op 600. Uw dienstbode wordt dus aangeslagen naar een inkomen van 900 en moet aan Rijksinkomstenbe lasting betalen een bedrag van 4.05 voor het belastingjaar 19231924. Voor dc ge meente Bloemendaal wordt zij, meenen wij, niet aangeslagen. Vr. Hoe kan ik een hard-blauv-zijden tricot japonnetje uitwasschen? En hoe si- naasappelenvlekken daaruit verwijderen? Antw. 1. U neemt twee kommen met een koud of lauw sopje van witte zeep. Daarin doet u een scheut spiritus. Dan slaat u het japonnetje los eerst door het eene sopje dan door het andere. Daarna legt u het stuk tusschen schoone witte doeken en strijkt het terwijl het nog vochtig is. 2. Voorzichtig en niet te nat inwrijven met verdunde spiritus en vervolgens even voorzichtig uitborstelen met warm water. Verzekering tegen ongelukken. Het ant woord op een vraag omtrent de verzekering tegen ongelukken voor abonné's onzer cou rant is dezer dagen verkeerd afgedrukt. Het moet luiden als volgt; Alle betalende abonné's van de Niéuwe Haarlemsche Cou rant, tusschen 18 en 60 jaar, zijn tegen on gelukken verzekerd. (Officieel). Congreskaart. Het Congresbureau deelt mede Nogmaals laten wij hieronder volgen de prijzen der Stadionkaarten, die aan ons Bureau, Raadhuisstraat 4, verkrijgbaar zijn Woensdagavond opening van het Con gres in het Stadion Zitplaatsen 2.50 staanplaatsen 0.50. Donderdag in het Stadion zitplaatsen 1 staanplaatsen 0.25. Vrijdag in het Stadion zitplaatsen 1 staanplaatsen 0.25. Zaterdag in het Stadion Kindercom munie 0.25. Zondagochtend in het Stadion Pontifi cale H. Mis van den Kard.-Legaatzit plaatsen 2.50 staanplaatsen 1. Zondagmiddag in het Stadion Pontifi caal L.of met Processie zitplaatsen ƒ2,40 staanplaatsen I. Plaatsen buiten het Stadion, welke echter slechts in beperkt getal voorradig zijn 0.50 Nogmaals merken wij op, dat geen enkele Stadicnkaart kan besteld worden per brief kaart of postwissel. Gelden, ons voor Stadion- kaarten gezonden, zenden wij eenvoudig te rug, Men kan deze Stadionkaarten alleen be komen door ze aan 't Bureau Raadhuisstraat 4, persoonlijk te komen halen. De- Congresliedjes zijn te verkrijgen aan het Bureau en in den Boekhandel a 2 ct. per stuk. Bij honderdtallen gelijk besteld door boek handels en kerken zijn de kosten per honderd De partituren kosten niet, zooals eerst me degedeeld is, 0.50, maar ƒ0.10 per stuk. Voor deze liedjes en partituren en in het algemeen voor alles, wat door het Bureau uitgegeven wordt, gelden deze bepalingen Men. zende het geld op en de porto. Dan pas zenden wij de aangevraagde artikelen op. Met bestellingen dus per briefkaart of an derszins, zonder geldswaarde tegelijk ver- Zonden, houden wij absoluut geen rekening. Zooals boven is medegedeeld, geldt dit niet voor de Stadionkaarten. Congresprentjes met gebed zijn nog in het Nederlandsch, Franscb, Duitsch, En- gelsch, Italiaansch, Spaansch, Deensch en Latijn te verkrijgen. J. P. de Laat. (roomijs), een plaats aan de volksfeesten wil organiseeren Korte Heerenvest. Pachtsom 70. W. H. Moot, (zuurwaren) een plaats aan de Riviervischmarkt pachtsom 55. J. v. d. Putten (zuurwaren) een plaats aan de Dreef; pachtsom 200,10. J B. P. Leloux (bloemen), een plaats aan het Plein; pachtsom 105. J. van Beelen, (bloemen) een plaats aan 4ïet Plein; pachtsom 60. W. de la Rie, (bloemen) een plaats aan het Verwulft. J. L. van Norde, (bloemen), een plaats aan het Verwulft; pachtsom jf 156,12%. Wil de vereeniging echter haar doel be reiken, dan is daarvoor de steun van allen noodig. Daar wij verleden jaar gezien hebben, dat Velseroord op schitterende wijze feest kan vieren, twijfelen wij er niet aan, of de bur gerij zal in allé opzichten medewerken, om ook dit jaar de feesten te doen slagen. Binnen enkele dagen zal ter bespreking van de plannen een ledenvergadering wor den gehouden, waarop het bestuur hoopt, allen aanwezig te zien, die belang stellen in. de viering van dea, Koninginney erjaardag, Dc commissie van advies voor de concessie aanvragen der K. L, M., ter eploilatie van luchtverkeer in Indië, heeft, naar de „Loc. bericht, de desbetreffende frgtwerp-over- eenkomst aan de regeering aangeboden. Deze vergunning aan de K. L. M. voorziet o.a. in subsidicbepalingen en loopt over een proef tijd van vijf jaar. De vroeger ontworpen proeftijd van drie jaar wordt te kort ge acht. In de Indische directie der K. L. M. zal een regeeringscommissaris zitting nemen, die aan het einde der proefperiode advi seert omtrent de alsdan te sluiten defini tieve concessie-overeenkomst. Verwacht wordt, dat bij aanvaarding van het voorstel der commissie door dc regeering de con cessie-overeenkomst op een suppletoire be. grooting-1925 wordt gebracht, zoodat de Volksraad haar in het najaar zal behande len. De slotbesprekingen met de K. L, M., wier verlangens door de commissie niet alle zijn ingewilligd, zullen door den heer Van Houten, directeur der Handel Mij., bij diens aankomst in Zuid-Frankrijk worden gevoerd. De commissie is van oordeel, dat het thans de aangewezen tijd is, eindelijk een nationale instelling de gelegenheid te geven in Indië de burgerlijke luchtvaart aan tc vangen. Men wijst er op, dat ook van En- gelsche en Duitsche zijde verzoeken van denzelfden aard inkwamen, DE JACHT OP PARADIJSVOGELS. Bescherming van zeldzame soorten. Dr. Will. T. Hornaday, director of the New York Zoological Park en eerelid van het Kon. Zoölogisch Genootschap Natura Artis Ma- gistra te Amsterdam zond 23 October 1913 aan het bestuur van het Genootschap een brief waarin hij verzocht „maatregelen te treffen om.allen uitvoer van veeren, huiden, gedeelten van huiden, koppen, staarten en pennen, afkomstig van wilde vogels uit eenig eiland in Nederlandsch Indië te verbieden, behalve ten nutte van wetenschap en onder wijs." Het bestuur van het Genootschap benoem de daarop een commissie, bestaande uit de heeren prof. dr. Max Weber, W. F. van Heu- kelom en dr. C. Kerbert, aan wie werd op gedragen bedoelde zaak nader onder de oogen te zien. De commissie werd later uitgebreid en bestond, behalve uit de genoemden, uit de heeren dr. L. F. de Beaufort, secretaris, W. H. de Beaufort, A. Burdét, dr. J. Büttikofer, P, J. van Houten, dr. .J. G. Loningsberger, prof. dr. E. D. van Oort, dr. J. Th. Oude mans, Ch. L. J. Palmer van den Broek, prof. dr. A. E. H. Swaen, mr. P. G. van Tienhoven, dr. W. Docters van Leeuwen, correspond, lid en J- Sibinga Mulder, corrspon. lid. Zij heeft thans verslag uitgebracht om trent haar 'verrichtingen. Aan de Indische regeering vroeg zij inlich tingen omtrent de jacht op paradijsvogels en zij verzamelde gegevens omtrent den uitvoer uit onze koloniën. Terwijl gedurende den oorlog de handel In paradijsvogels bemoeilijkt werd, leefde deze na den oorlog wederom op nieuwe beper kende bepalingen werden door de Ingdische regeering in het leven geroepen, zoodat ten slotte de zeldzamere soorten volkomen be scherming genoten en nog.genieten en slechts twee soorten, de gele paradijsvogels, de eenige die groote handelswaarde hebben, geschoten en uitgevoerd, mogen worden. Een belangrijke stap ter bescherming van de paradijsvogels werd ii\ 1922 gedaan, toen in Groot Brittannië de „Plumage Act" in werking trad en de invoer van aile paradijs vogels verboden werd, evenals reeds gerui men tijd in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika het geval is- De gevolgen van deze verbodsbepalingen doen zich ook op het vasteland gevoelen. De Parijsche modezaken achten het niet voordee- lig, met paralijsvogelveeren getooide hoeden te vervaardigen, alleen voor de continentale clientèle, zoodat de vraag naar paradijsvogels te Parijs sterk verminderd is en de handel daarvan de gevolgen ondervindt. De zaak van de bescherming der paradijs vogels staat er dus veel beter voor, dan toen de commissie hare werkzaamheden aanving en, ofschoon met groote waardeering gewag dient gemaakt van het eigen initiatief van de Indische regeering die door gradueels beper kingen van de jacht den tegenwoordigen toe stand inleidde, vleit de commissie zich toch door hare besprekingen met de regeering, zoowel hier te lande, als in Indië te hebben bijgedragen tot de bescherming van deze vogels. Het verslag geeft voorts een overzicht van de geschiedenis van de jacht op paradijsvo gels en besluit met den wensen dat een on derzoek zal worden ingesteld naar de viologie der gele paradijsvogels om nat gaan of er grond is voor de vrees, datdeze vogels zullen uitsterven, wanneer er niet meer maatregelen voor hun bescherming worden genomen. Overzicht van den Katholie ken Godsdienst door Pater P. van Hernen M.O.C. Uitg. van Gebr. v. d. Burgt te Helmond. Dit overzicht behandelt zeer beknopt maar vrij volledig, de geheele godsdienstleer cn godsdienstgeschiedenis. Het is bestemd voor de rijpere jeugd en voor volwassenen. Wij achten het ook zeer geschikt om door de ouders aan hun kinderen in deh huiselijken kring voorgelezen te worden, langzaam en duidelijk, terwijl zij hun kroost uitnoodigen, goed toe te luisteren. De inhoud is in hoofdzaak ontleend aan den Katechismus der Nederlandsche Bis dommen cn aan den grooten Duitschen Katechismus van Deharbe. De indeeling is I. De geloofsleer II. D. Zeden- of gebodenleer en III, De genadeleer. GEVAARLIJKE OPLICHTER GEARRESTEERD. In een hotel te Roermond is de Duitscl.er L. uit München-Gladbach gearresteerd, die verdacht wordt, zes goudsmidswinkels, te Koblentz, Essen, Dusseldorf en Aken, voor groote bedragen te hebben opgelicht, o.a, voor een juweel ter waarde van 240.000 goudmark, dat hij te Miinchen-Gladbach goedkoop van de hand zou hebben gedaan ERGERLIJK GEVAL VAN K INDER MISHANDELING. De „Residentiebode" maakt melding van een zeer ergerlijk geval van kindermishan deling in Den Haag. Het geval heeft zich, naar het blad ver neemt, volgenclerwijs toegedragen Op 27 Juni j.l. moest rnej. A. v. d. H. wo nende in de Glasblazerslaan, naar de Kraam inrichting aan den Tapijtweg, waar ze haar vierde kindje zou verwachten. Aangezien er thuis 3 achterbleven, een van 6, een van 2 en een van 1 jaar en de man kcllner was en al leen 's nachts thuis kwam, moest er raad geschaft worden voor de kinderen. Dankbaar werd dan ook het aanbod aan vaard van een der buurvrouwen, mej. v, R., die enkele huizen van het gezin afwoonde, om de drie kinderen tegen een kleine gelde lijke vergoeding aan haar zorgen toe te ver trouwen. Hoedanig deze zorg was, blijkt wel uit het volgende. Reeds op Zaterdag kreeg v. d. H. een bood schap, dat zijn 2-jarig kindje van de trappen was gevallen en daarbij een arm had gebro ken, zoodat de kleine in het gemeentezie kenhuis moest worden opgenomen. Gevraagd naar de oorzaak van het ongeluk, bleek reeds dat de vrouw totaal geen acht sloeg op de kinderen, en ze wist dan ook niet eens dat het kind van de trap was gevallen. Eerst later kwam dit door verklaringen van andere kinderen aan het licht. Zondag j.l. kreeg de vader opnieuw een boodschap van de buren, dat hij eens naar zijn kinderen moest kijken, want het jongste kindje van 1 jaar huilde vreeselijk en men vermoedde dat er met dit kind iets gebeurd was. De vaderging er naar toe en vond het jongste kind, een meisje van nog geen jaar, in den meest deerniswaardigen toestand. Het kindje had dik-opgezette blauwe ar men, een. blauw oog en op het lichaam ver schillende blauwe plekken. Hij nam het kind op en snelde er mede naar een dokter, die reeds onmiddellijk inzag dat hier van een ernstige mishandeling spra ke was. Volgens vrouw v. R. zou het kind uit het wiegje gevallen zijn, maar volgens den dok ter waren er veel ernstiger dingen gebeurd. Het kindje werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht en daar bleek, dat beide armpjes gebroken waren tengevolge van een ernstigen val verder had het kindje verschillende inwendige kneuzingen, terwijl ook de blauwe plekken duidelijk aantoonden dat het kindje ernstig mishandeld was,. Men kan zich den toestand van den va der indenken, toen hij dit alles vernam. Buiten zichzelf van woede wilde hij naar het huis van v. R„ maar gelukkig heeft men hem tegengehouden, wijl anders ernstige gevolgen niet waren uitgebleven. Een familielid is toen naar v. R. toege gaan en deze kreeg ten slotte na veel ontken ningen te hooren, dat het kind de vorige weck op een nacht erg gehuild had en toen zou de man van vrouw v. R. zoo woedend zijn ge worden, dat hij het kind uit de wieg tegen den grond zou hebben gegooid. Bij dezen val zijn waarschijnlijk de beide armpjes gebroken, en toen het kind van de pijn* huilde, heeft men het op de meest on- menscheiijke wijze geslagen vandaar het blauwe, oog en de zware inwendige kneusin gen. - Onmiddellijk is de zaak in handen der po litie gegeven, die thans: een onderzoek in stelt. Het oudste kind, een jongetje, is er nog het best afgekomen, doordat men zich van dit kind zoo goed als niets aangetrokken heeft. De buren hebben dit kind nu en dan een boterham gegeven, omdat het geheel aan zijn lot werd overgelaten. Ook de wijze, waar op het kind moest slapen, was meer dan el lendig, maar blijvend letstel heeft het kind blijkbaar van dit onaangenaam logies bij de buurvrouw niet gehad. Anders staat het echter met het allerklein ste. Het blad vernam dat dr. Schoenmaker aan den vader weinig hoop op herstel kon ge ven. De radeloosheid der ouders, die op deze verschrikkelijke wijze hun kind waarschijn lijk moeten verliezen, laat zich denken. In de buurt is men in hooge mate veront waardigd om geen erger woord te gebrui ken tegen de familie^v. R. M1ERLO, 9 Juli. Hedennacht omstrec?§> 1 uur werd, tusschen Eindhoven cn Geldrop, de heer v. d. B. uit Geldrop met een ga- .ende hoofdwonde aan den weg gevonden. Per auto werd geneeskundige hulp gehaald, waarna hij per autobus naar het Ziekenhuis te Eindhoven werd vervoerd. Omtrent de oorzaak van 't gewond raken van den heer v, d. B., wiens toestand zeer ernstig is, tast men nog in 't duister. Te Buiksloot is gisteren uit 't Noord-IIol- landsch Kanaal opgehaald het lijkje van 't 9- jarig zoontje van den veehouder Terlagers.l dat Maandag bij de ouderlijke woning in 't water gevallen en verdronken was. AMSTERDAM, 9 Juli. In Bellevue werd heden de jaarlijksche algemecne ledenverga dering van den Nederlandschen Aanne- mersbond gehouden. In zijn openingsrede deelde de Voorzitter, de heer T. W. Thijs- schen allereerst welkom den voorzitter van den Ned. Ind. Aannemersbond, den heer J. T. Kienecker, die de vergadering met zijn tegenwoordigheid vereerde. BUENOS-AYRES, 9 Juli. Bij 'den opstand in .Sao-Paolo werden 250 persons-, gedood en 200 gewond, BUENOS-AYRES, 8 Juli. Een leger van 13.000 man, samengesteld uit staats- en re- geeringstroepen van Sao-Paolo rukt naar Ric de Janeiro op. Dit bericht, afkomsttig van Sanacon, is evenwel nog niet bevestigd. BUENOS-AYRES, 8 Juli. Sao-Paolo be vindt zich sinds Vrijdagavond in handen der opstandelingen, die de regeeringsgebouwen bezet hebben. Alle verbindingen met dc stad zijn verbroken. In Rio de Janeiro is de censuur nog niet ogpeheven. PARIJS, 9 Juli. Herriot cn MacDonalct confereerden tot hedenmorgen 5 minuten over half twee. Herriot verklaarde, dat de. onderhandelingen een gunstig verloop heb ben, Hij gelooft, dat heden een gemeenschap pelijke tekst zal kunnen, worden opgesteld, waarin het Fransc-he en Britsche standpunt inzake de uitvoeringen der rapporten der deskundigen wordt vastgelegd. De Confe rentie te Londen zal deze als voorstel te behandelen krijgen en de juiste bewoordin gen hebben vast te stellen. KONSTANTINOPEL, 9 Juli. De Turk- sche regeering heeft geweigerd de kwestie van de grensregeling van Irak aan den Volkenbond voor te leggen. Zij zal, indien de Britsche regeering het voorstel accep teert, weer in directe onderhandelingen treden met Engeland. PARIJS, 9 Juli. Dc conferentie tusschen MacDonald en Herriot duurde hedenmorgen half 2 uur nog voort Er zal waarschijnlijk dezen nacht geen communiqué meer worden uitgegeven. Her riot heeft Hijmans, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, doen weten, dat hij de Belgische regeering' direct na afloop van de Parijsche conferentie op de hoogte zal brengen met de daar gevoerde besprekingen. R. EN T. „HAARLEM." De uitslag van den Zondag gehouden kop pelwedstrijd over 25 K.M. luidt als volgt: Aan de start verschenen 7 koppels, welke bestonden uit- 7 rijders van de A klasse en 7 van de B-klasse, zoodat iedere A-renner als koppel-genoot een B-renner als koppel- genoot kreeg. In deze race wist de jeugdige Voskuijl met zijn koppel-genoot Boerec den len prijs te behalen; 2cn pr. kregen N. Kat met Wou- terse en 3en prijs W. Kruiff en II. Stouten. De uitslag van den gisteravond gehou den 10 K.M. wedstrijd voor A- en B-klasse, is als volgt: Klasse A: le prijs, B. Voskuijl, die van N. Kat met A wiel won, derde was P. Pre- WASHINGTON, 9 April, Uit New-York wordt aan dc Voss, Zeitung gemeld, dat de Amerikaanschc gezant te Berlijn, Hudson, die momenteel in Amerika vertoeft, na een onderhoud met president Coolidge plotseling instructie heeft ontvangen zijn verlof te on derbreken en naar Duitschland terug te reizen, BERLIJN, 9 Juli, Mussolini heeft gister in den Ministerraad verklaard, dat zijn aan wezigheid op de a.s. Londensche conferentie niet uitgesloten is en afhangt van de komen de gebeurtenissen en den diplomatieken toe stand. BERLIJN. 9 Juli. De Duitsche bladen bren gen een bericht uit Parijs, dat de Directeur van het Fransch Ministerie van buitenland sche Zaken afgezet is en gerechtelijk ver volgd. zal worden omdat de Regeering de bewijzen er voor in handen heeft, dat hij de campagne van de nationalistische pers tegen Herriot geïnspireerd heeft. Naar. wij vernemen, is de 6 pCt. leening der gemeente 's-Hage, waarop de inschrijving gis teren plaats vond, belangrijk overteekend. De Beurs opende h eden iets agar. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 931/2 931/2 6Nederland 1923 98l3/le 983,4 4% Nederland 1917 835/5. 835, s 7% N.-I. 1921 A 1021/,, 1021 4 71/8 Oude Vaart 67 dito Gem. Eigendom 'A Mij. „Nederland" 1301/4 131 Scheepvaart-Unie 1,93 8 120 Rotterd. Lloyd 1143/4 114 1363/4 134 611/, 611/2 Holl. Stoomboot 17 HL VA. 4;6l/2 45U/2 Java Cultuur 342 335 4£3/4 481/, Koloniale Bank 1601/4 1571/; 127 125 Cert Handel Mij. i2U/4 121/i Res<% dito 1z73/4 1271/4 Phoenix 53 159l/2 157 Koh. Olie 349 3471/a U. S. Steel lC53/4 93/8 S1 i 158 156 Actions id. 137,50 155 Comp. Merc. Arg. 14 Poerworedjo 169 167 3511, 350 Scnembab 3073/4 305 Deli Batavia 3031/s 3C0 Amsterdam Rubber 1291/2 128 Serbadjadi I6U/2 Silau 851/, 86 Wai Sumatra 1191/2 120 Dordtsche Petr. 33zl/2 333 691/2 701/4 1451/2 146 Anacon«f 15'/2 Lonin. Alaxveli 315/18 9 JULI EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN p. billioen) 0.631 t .63? /s PARIJS 13.50 13.50 BRUSSEL 12.— 11.95 WEENEN .38 0.378/4 LONDEN i i 11.49 11.49 STOCKHOLM, i 70.25 76.45 KOPENHAGEN, i 41.90 42.25 CHRISTIANS i i 35.30 31.35 BAZEL 47.30 47.45 NEW-YORK f 2.& ROME t 4 11.30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2