MEDISCHE PRAATJES. (p CV RADIO- OMROEP Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT? Tweede Blad - Woensdag 9 Juli 1924 - f De reis van den Engelschen premier naar Parijs. Het kanaaltunnel- plan opnieuw gedoodvonnist. Onder de Radio-berichten: De publicatie der veelbesproken Britsehe Ditnoodicincen voor de a.s. intergeallieerde conferentie. GEM. BUITEÜL. BERICHTEN. OP ZOEK NAAR GESTOLEN PAAR- LENCOLLIERS. De Engelsche stukken inzake de aanstaande conferentie gepubliceerd. Ramsay MacDonald naar Parijs. Uit den Franschen Ministerraad. Het Italiaansch'Zuid-Slavische grensincident. Geen onlusten in Macedonië. Weer een automobielongeluk. LEGER EN VLOOT. Vrijwillige Landstorm. ORDE EN ARBEID Beëindiging staking Werkspoor. DAGELIJKS FEUILLETON. r PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f6.per maand Bureau Meijer - Haarlem, Kampervest 23 - Telef. 3620. SUBLIMAATVERGIFTIGING, III. Den vorigcn keer deelden wij mede dat de vergiftiging door sublimaat, zoo de ge bruikte dosis niet al ie sterk was geweest, hoewel ernstige verschijnselen te voorschijn roepend, den dood van 't individu niet altijd len gevolge zou hebben, indien niet de nie ren den doorslag gaven. Dit orgaan is uiterst gevoelig voor subli maat, de inwerking van dit vergift op do nieren is zoo fataal, dat het binnen een paar uren na het gebruik zijn functies niet meer naar bchooren verrichten kon, hetgeen het onderzoek der urine uitwijst. Bij loozing der urine blijkt n.I. dat een belangrijke hoe veelheid eiwit afgescheiden wordt, iets wat bij den normalen mensch niet gebeurt. Bij elke volgende urineloozing kunnen wij conslatceren dat het afgescheiden kwantum grooter is. Dit verschijnsel is zeer kenmer kend voor de vergiftiging met sublimaat, zoodat wij met het volste recht kunnen zeg gen: blijkt bij het onderzoek geen spoor van eiwit in de urine te ontdekken binnen een paar uur nadat het vergift ingenomen werd Aan is het een zeer twijfelachtig geval en *00 wij enkele uren later het onderzoek her halen en er valt in de urine nog geen eiwit te constateeren, dan hebben wij het volste recht de vergiftiging met sublimaat te ont kennen. Wellicht zult gij over deze uitspraak aenigszius verbaasd staan. De ervaring even wel leert dat uw bevreemding ietwat onge motiveerd is. Zoo herinner ik mij nog als den dag van gisteren, hoe een meisje van ruim 20 jaar het ziekenhuis werd binnengedragen, vergezeld van een potje, waarin een blauw groen braaksel opgevangen was. Wij hadden hier blijkbaar met een geval van sublimaat vergiftiging te doen. Dc patiënt, zoo werd gezegd, had VA uur geleden het vergift in genomen. Dc maag werd uitgespoeld, doch bleek geen sublimaat te bevatten. Vermoe delijk, zoo redeneerde men, was het grootste gedeelte uitgespuwd of reeds door den darm opgenomen. In het meerendeel der gevallen is de gebruikte hoeveelheid onbekend, ten minste wanneer de betrokkene niets los wil laten, wat meestal het geval is. Bovendien kan de medicus zijn tijd met ondervragen niet nutteloos voorbij laten gaan. want er moet in de eerste plaats gehandeld worden. In het geval van onze patiënte werd, zoo als voor de hand lag, de urine op eiwit on derzocht en geen spoor hiervan viel te ont dekken. Een paar uur later werd dit onder zoek herhaald met hetzelfde negatieve resul taat. De conclusie, onder toepassing van bovengenoemden regel, was dan ook, dat hier voor vergiftiging met sublimaat geen sprake behoefde te zijn. Er werd met de patiënte gesproken en weldra viel zij door de mand en vertelde wat zij gedaan had. Thuis had zij onaange naamheden gehad, had gebraakt en in het braaksel een sublimaat-pastille geworpen om zoo den indruk te vestigen, dat zij zich vergiftigd had. Ijlings werd een dokter ge haald en deze liet haar onmiddellijk naar liet ziekenhuis, dat het naast bijgelegen was, vervoeren. Men begrijpe zich dc angst der huisgenooten en de spanning, waarin dezen gedurende het onderzoek verkeerden en de verbazing dér doktoren dat het meisje hen op zulk een onbehoorlijke wijze bij den neus genomen had. Gelukkig konden de ouders gerust gesteld worden en het meisje na een ernstige berisping ontslagen worden. Zooals ik u reeds mededeelde, neemt door de inwerking voor het vergift het verlies van het kwantum eiwit gestadig toe, terwijl de geloosde hoeveelheid urine steeds ver mindert. Ten slotte houdt de urineloozing geheel en al op en spreekt men van een „anurie". De gevolgen van dit proces zijn funest, de schadelijke en afgewerkte stolfen, die anders langs dezen natuurlijken weg door de nieren afgescheiden het lichaam verlaten, worden in 't lichaam opgehoopt en vergifti gen dit. Wij willen den volgenden keer nog iets zeggen over dezen toestand en verder het een en ander mededeelen hoe wij te hande len hebben in geval van vergiftiging met sublimaat. MEDICUS. Breöi ,-^r Ramsay MacDonald naar Parijs. -TÜDe Engelsche premier is gistermorgen om 9 uur, vergezeld van Sir Eyre Crowe, per manent onder-staatssecretaris van Buitcn- landsche Zaken, cn twee secretarissen van Londen naar Parijs vertrokken, waar hij gistermiddag den Franschen premier zou ontmoeten. F De lichaamstoestand van den premier stelt hem nauwelijks in staat om te reizen hi) lijdt nog altijd aan de gevolgen van een aanval van bronchitis, dien hij bij zijn jong ste reis in Wales heeft opgeloopen. In het Lagerhuis heeft MacDonald Maan dag als inleiding tot een voorloopige toelich ting Donderdag wordt een nadere ver klaring over den toestand verwacht van Zijn kijk op het Fransch-Britsche conflict, een toelichting, die de zaken intusschen oog niet afdoend toelicht, meegedeeld, dat hij op verzoek van Herriot besloten had even naar Parijs te gaan om opnieuw monde ling met den Franschen premier van gedach ten te wisselen. Aan het slot van zijn uiteen zetting beloofde hij op aandringen van den conservatieven oud-minister Austen Cham berlain het document te zullen publiceeren, waarover al de herrie is ontstaan een zeer te loven besluit inderdaad cenige dagen eer der genomen en uitgevoerd zou het véél voorkomen hebben van hetgeen thans weer opnieuw dc atmosfeer vertroebelt, en zou de op de loer liggende Poincaristische opposi tie deze schoone gelegenheid waarschijnlijk niet gekregen hebben. In afwachting van het onderhoud tus schen de beide premiers is de interpellatie in den Franschen Senaat over de buiten- landsche politiek uitgesteld tot Donderdag, daar MacDonald tot hedenmiddag te Parijs blijft. Nadat Jonnart reeds eerder zijn in terpellatie naar aanleiding van het regeerings- plan tot opheffing van de Fransche missie bij het Vatikaan tot later had uitgesteld, (het geen van belang is, daar het debat over die Voor de Fransche binnenlandsche politiek too teere quaestie allicht de positie van de Fransche regeering niet versterkt zou heb ben) geeft dit uitstel van het Senaatsdebat beiden partijen gelegenheid de zaken nog eens rustig te overzien. i Afgewacht dient nu te worden wat het onverwachte bezoek van MacDonald aan het hol van den leeuw, want dc Parijsche oppo- |si ie x s gaat al even hard tegen den Fran- Scben ais tegen den Engelschen premier te- <T keer, wien verweten wordt kort en goed het Verdrag van Versailles te willen wijzigen zal uitwerken. Ook thans zal natuurlijk wel hoofdzakelijk door de premiers getracht wor den een aannemelijke oplossing te vinden voor de groote quaestie wie eventueele te kortkomingen door Duitschland inzake het rapport-Dawes zal hebben te constateeren, Commissie van Herstel of een nieuw te vor men lichaam, waarmede echter intusschen samenhangt het groote verschil van meening tusschen Parijs en Londen over de beteekenis van het rapport ten opzichte van het vredes verdrag, n.I. supplement daarvan, zoodat Duitschland's welwillende medewerking moet worden verkregen. In welk verband de hernieuwde verklaring van Strcsemann's orgaan, de „Zeit," aandacht verdient, vol gens welke Duitschland zich op het stand punt stelt voor wat hoort watabsolute voorwaarde voor medewerking tot ver wezenlijking van de rapporten der deskundi gen is volstrekte opheffing van alle sancties; volgens het Engelsche standpunt leggen de rapporten Duitschland verplichtingen op, die in economisch en finantieel opzicht het verdrag van Versailles te buiten gaan welnu, dan kan men ook niet van Duitschland ver wachten, dat het ook in politiek en militair opzicht langer lasten draagt, die de grenzen van het vredesverdrag overschrijden. Of het den beiden premiers zal gelukken den weg te vinden tusschen al deze tegenstel lingen door naar overeenstemming Of moet het als een slecht voorteeken wor den aangezien, een symbool, dat het plan voor een tunnel tusschen Frankrijk en Engeland door het Britsehe comité voor de Rijksver dediging verworpen is In 1907 verzette de regeering zich ertegen. In Juli 1914 kwam het comité voor de rijks defensie tot het besluit dat de strategische omstandigheden niet zóózeer zijn veranderd, dat een verwerping van de conclusies der regeering van 1907 gerechtvaardigd zou zijn Na den oorlog, in 1919, wees de regcering van Lloyd George erop van hoeveel waarde een tunnel zou zijn ingeval van een Euro- peeschen oorlog, waarin Engeland aan Frank- rijk's zijde zou staan, zoodat zij haar militaire adviseurs opdroeg een nauwkeuriger onder zoek in te stellen naar de mogelijke gevaren in geval van een plotselingen aanval. Daarop hebben thans de militaire autoriteiten, nadta MacDonald opnieuw het comité, thans ver- 'strekf met de vroegere premiers Asquith, Lloyd George en Baldwin, had bijeen geroe pen, een afwijzend antwoord gegeven, terwijl het heet, dat het tunnelplan uit handelsoog punt slechts weinig aantrekkelijks bood. Blijkbaar vertrouwt men in Engeland de zaak niet en vindt men die ondergrondsche recht- strceksche verbinding met den tijdelijken vriend pour le besoin de la cause, en na dat men zoovele eeuwen lang andere noten met hem te kraken heeft gehad, toch niet al te veilig. Alles op dit ondermaansche is maar tij delijk, ook politieke vriendschappen en wa penbroederschappen. Men kent op het Britsehe eiland zijn zwakheid in de lucht (al wordt nu ook krachtig aan verbetering in dat opzicht gewerkt) weet, dat het beheerschen van het Kanaal en dus van den uitgang van den tunnel aan Engelsche zijde, met zwaar geschut vanaf de Fransche kust zeer wel mo gelijk is, zoodat men het blijkbaar maar veili ger vindt den bouw van zulk een bruggehoofd maar na te laten. Intusschen is deze beslis sing weer een tegenslag voor MacDonald, die, behalve een gelegenheid tot werkverschaf fing, van den eventueelen aanleg ook een reactie tengoede verwachtte voor de bevor dering van goede betrekkingen tusschen bei de landen. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De Zuid-Afrikaansche rechter Feetham, de voorzitter van de Iersche grens-commis- sie, kwam gisteren te Belfast aan en vertrok vandaar voor een tweedaagsche bezoek aan het grensgebied van Ulster. Rechter Feetham heeft bekend gemaakt, dat zoowel president Cosgrave als sir James Craig, die hij sedert zijn aankomst uit Zuid- Afrika ontmoet heeft, hebben toegestemd in zijn optreden als onpartijdig voorzitter van de grenscommissie' volgens de aanwijzingen van Ramsay MacDonald, en hem in de gele genheid zullen stellen tot het voeren van niet-formeele besprekingen met het doel een door beide partijen aanvaarde regeling te ver krijgen. In verband hiermede doet Feetham een tocht door het grensgebied zoowel in den Vrijstaat als in Ulster om er zich op de hoogte te stellen van de economische en geografische toestanden. De hoofden der beide regeeringen hebben Feetham voor de zen tocht faciliteiten verleend. DE REVOLUTIONN AIRE BEWEGING IN BRAZILIË. Omtrent dc in Brazilië uitgebroken revo- lutionnaire beweging meldt een ddraadloos N.T.A.-bericht nader, dat de revolutionai ren bezit hebben genomen van de hoofdstad van Sao Paolo. De bondsregeering heeft oor logsschepen en troepen naar Santos gezon den, de haven van Sao Paolo, teneinde de be weging te onderdrukken. Tengevolge van de te Rio uitgeoefende censuur en de bezetting van het telegraafkantoor door de revolution- nairen te Sao Paolo zijn weinig bizonderhe- den bekend. PRESIDENT COOLIDGE'S ZOON OVERLEDEN. President Coolidge's zestienjarige zoon is tengevolge van bloedvergiftiging, die werd veroorzaakt door een blaar, die hij aan zijn voet kreeg terwijl hij tennis speelde, over leden. Het was de groote teen van den rechter voet, waaraan de jonge Coolidge de nood lottige blaar kreeg, welke hem het leven kostte. Aanvankelijk lette hij niet op het ge zwel, doch een dag later, Dinsdag, begon hij pijn in den buik te krijgen en steeg zijn tem peratuur met twee graden. Men dacht aan appendicitis. Eerst Vrijdag werd vastgesteld dat Coolidge aan bloedvergiftiging leed, of schoon dc rechtervoet geen teekenen van infectie vertoonde. Zaterdagavond verrichtte een specialist, dr. John Deaver, een operatie v/egens ontsteking van het merg in het lin kerbeen. Ofschoon dc operatie, die ten doel had het gif uit het geïnfecteerde beenmerg af te tappen, op zichzelf slaagde, was het toch reeds te laat om Coolidge's leven te redden. MINISTERWIJZIGING IN GRIEKEN LAND. De Grieksch minister van marine heeft zijn ambt neergelegd, hetwelk tijdelijk door den premier zal worden waargenomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een wetsontwerp ingediend tot invoe ring van het evenredig kiesrecht. VENIZF.LOS TERUG? Gemeld wordt, dat Venizelos in Septem ber naar Griekenland gal terugkceren om weer aan het actieve politieke leven deel te nemen. ALARMEERENDE GERUCHTEN- Uit Belgrado wordt aan de Matin" ge_ mcld dat er volgens sommige bladen onge regeldheden in Grieksch-Maccedonië uitge broken zijn. Griekenland zou aan den voor avond staan van een staatsgreep, voorbereid door aanhangers van het monarchistisch re giem. EEN F.NGELSCHMAN IN MEXICO VERMOORD. Uit Tampico wordt geseind, dat de Eu- gelschman Vereker, werkzaam bij een der petroleummaatschappijen, te Vera Cruz door rebellen vermoord is. RAS TAFFARI BIJ DEN ENGELSCHEN KONING. Ras Taffari, de rese.it van Abessinië, die Maandag te Lenden is aangekomen, werd gisteren door den Koning ontvangen. De Amerikaansche politie gelooft dat twee 'paaiden colliers ter waarde van 115.006 dol lars, die 15 Juni uit het huis van Henry Ford 1 in Detroit werden gestolen, zich thans in Europa bevinden, waar een onderzoek wordt ingesteld. Voor hun ontdekking is een beloo ning van 5000 dollars uitgeloofd. LONDEN, 8 Juli. In overeenstemming met de belofte, gisteravond door den premier gedaan, werd hedenavond op het bureau van het Lagerhuis een officieel stuk gede poneerd, bevattende de geheele briefwis seling nopens de schadevergoedingsconfe- rentie, welke men zich voorstelt op 16 Juli te Londen te houden ter overweging der maatregelen, noodig, om het plan-Dawes in werking te stellen. Het eerste document is een telegram, ge- dagteekend 23 Juni, aan den Britschen am bassadeur te Rome, wien verzocht wordt er r. ededeeling van te doen aan de Italiaansche regcering. Na gewag te hebben gemaakt van de op Chequers getroffen overeenkomst om een geallieerde conferentie bijeen te roepen om het plan-Dawes in werking te stellen, gaat het telegram voort: „Daar de geallieerde conferentie zou be perkt worden tot dit onderwerp alleen, zul len de vraagstukken van de veiligheid en van de intergeallieerde schulden niet op de de conferentie worden besproken, maar moeten deze op een lateren datum worden behandeld. Het hoofddoel der conferentie zal derhalve zijn, het eens te worden over dc bewoordingen van 't „instrument", het welk partijen formeel zal binden om de ver schillende dingen te doen, voorgeschreven in het rapport van generaal Dawcs en dat geteckend zal worden zoowel door de ge allieerden als Duitschland. Dit instrument zou den vorm kunnen aannemen van een protocol teneinde iedcren schijn te vermij den van een wensch van de zijde der geal lieerden om het verdrag van Versailles te wijzigen. De Britsehe regeering is voor het plan om in zulk een protocol vast te stellen: le den datum, waarop Duitschland zijn wetge vende en andere maatregelen zal hebben voltooid, die het moet nemen; 2c een la teren datum wellicht twee weken na den eersten datum waarop alle econo mische en fiscale sancties thans op Duitsch gebied van kracht cn waardoor de econo mische bedrijvigheid van het Duitsche Rijk wordt getroffen, zouden worden opgeheven. Dit plan was reeds in overweging gege ven bij de besprekingen, welke begin Mei in Engeland plaats hadden tusschen MacDo nald en de Belgische Ministers. In het rap port van generaal Dawes wordt bepaald, dat slechts in het geval van een openlijk in gebreke blijven bij de uitvoering van de voorwaarden, in het rapport belichaamd, de sancties weder zouden worden opgelegd. Het thans in overweging gegeven protocol dient derhalve een bepaling van die strek king te bevatten cn het zal noodig zijn te beslissen, welke autoriteit, voor het geval zich een openlijk in gebreke blijven voor doet, moet beslissen, dal dit heeft plaats gehad. De verplichtingen, die Duitschland moet op zich nemen ingevolge het in het rapport van generaal Dawes voorgestelde plan, gaan veel verder dan die, opgelegd in het verdrag van Versailles en het komt derhalve aan dc Britsehe regeering voor, dat de laak om le beslissen of er een openlijk in gebreke blij ven heeft plaats gehad, niet kan worden toevertrouwd aan de Commissie van Her stel, daar de functies dier commissie scherp worden omschreven in het verdrag van Ver sailles. Het denkbeeld is geopperd, dat de diensten van het financieele comité van den Volkenbond moesten worden ingeroepen voor dit doel. Het protocol moet ook een bepaling bevatten inzake verwijzing naar het internationale hof van arbitrage van ieder geschil ten aanzien van de juiste, uit legging der bewoordingen er van. Dc Britsehe cn de Fransche regcering verlangen zeer le vermijden, dat op eeniger- iei wijze de indruk wordt gewekt, dat de aangelegenheden ook maar in de geringste n.ate tusschen haar zijn geregeld zonder voorafgaande raadpleging met haar bondgc- nooten en ofschoon de algemeene denkbeel den, boven geschetst, door MacDonald en Herriot werden besproken, zijn er geen ver bintenissen van cenigerlei aard tusschen hen aangegaan of zelfs geopperd. Met het boven uiteengezette doel heeft de Britsehe regeering thans de eer de Italiaan sche regcering uit te noodigen de interge allieerde conferentie te Londen op 16 Juli a.s. bij te wonen. Zoodra de intergeallieerde conferentie tot een bepaalde overeenkomst zal zijn gekomen, wordt in overweging ge geven dat de Duitsche regeering dient te worden uitgenoodigd om de conferentie bij te wonen, om met de geallieerden in de con ferentie bijeen te komen voor onderhande lingen en besprekingen en niet slechts om geplaatst te worden voor een definitief vast gesteld document, dat Duitschland dan zou moeten aanvaarden of verwerpen." Dc mededeeling werd besloten met een opsomming der andere mogendheden, aan welke uitnoodigingen gezonden zijn. Dan volgt een departementale mededee- ling, gedagleekend 24 Juni, van Sir Eyre Crowe aan graaf Pcretti, waarin vijf pun ter. woVden aangegeven, die naar het dc Britsehe regeering voorkomt noodig door het protocol moeten worden bestreken. Deze zijn: lo. een algemeene verklaring, dat het rapport, in zijn geheel is aanvaard; 2o. een verbintenis van de zijde der Duitsche regeering om alle maatregelen, wetgevende, administiatieve en andere te nemen, vcr- eischt ingevolge het rapport, op een datum, in het protocol zelf vast te stellen, waarbij aan de Commissie van Herstel dc bevoegd heid wordt gegeven, dien datum uit te stel len als te zijner tijd bevonden wordt, dat de Duitsche maatregelen niet gereed zijn, 3o. Als tegenhanger een belofte van de zijde der geallieerden, dat alle economische en financieele sancties, die de economische en administratieve vrijheden van Duitschland belemmeren zoowel binnen als buiten de ge bieden, ingevolge het verdrag van Versail les bezet, zullen worden opgeheven even eens op een bepaalden datum, welke datum met een tusschenruimle van bijvoorbeeld veertien dagen zou volgen op den datum sub 3o. bedoeld; 4o. een verbintenis, dat deze sanctie^ niet opnieuw zuilen worden opgelegd behalve in de omstandigheden, in het rapport bedoeld, waarbij dan de een of andere autoriteit (niet de Commissie van Herstel) zou worden bekleed met de be voegdheid te verklaren of deze omstandig heden zich op een gegeven oogenblik hebben voorgedaan ln dit verband zou men in een of anderen vorm zijn toevlucht kunnen ne men tot den Volkenbond of diens finan cieele comité. 5o. De tusschen partijen van het protocol rijzende geschillen nopens de uitlegging er van dienen te worden verwe zen naar hel internationale hof. Op 27 Juni heeft Peretti kort de ont vangst van deze mededeeling^rkend. De overige mededeclingen zjjn van onge veer denzelfden inhoud. PARIJS, 8 Juli. MacDonald is hedenmiddag te 4 uur hier aangekomen en werd ontvangen door Herriot. PARIJS, 8 Juli. De conferentie tusschen Herriot en MacDonald eindigde te 8 uur. De beide ministers hervatten de beraadslagingen op het punt, waar deze op Chequers waren afgebroken. Dc conferentie zal hedenavond 9.30 worden voortgezet en ook nog morgen ochtend voortduren. PARIJS, 8 Juli. Het was te verwachten, dat nu het gesprek vanavond en morgenoch tend wordt voortgezet, de premiers omtrent hun onderhoud nog niets konden zeggen. Niet voor morgenochtend kan, naar Herriot den wachtenden journalisten meedeelde, een nadere mededeeling omtrent de grondslagen der discussies gegeven worden. PARIJS, 8 Juli. De ministerraad keurde de nota goed, waarin hel Fransche standpunt wordt uiteengezet, dat Herriot op de confe rentie te Londen zal verdedigen. WEENEN, 8 Juli. Aan dc bladen wordt uit Belgrado gemeld: De Zuid-Slavische regcering besloot de wachtposten aan de Italiaansche grens terug te trekken en Italië te verzoeken dcnzelfden maatregel le nemen. PARIJS, 8 Juli. De Grickschc legatie spreekt tegen, dat er onlusten zouden zijn uitgebroken in Macedonië. Nabij Bayrcuth is een personenauto bij een spoorwegovergang door de locomotief van een locaaltrein gegrepen cn vernield, waarbij vijf personen werden gedood en twee zwaar gekwetst. De auto werd 70 M. ver meege sleept. Naar verluidt, zal de reorganisatie van den Vrijwilligen Landstorm vermoedelijk op 1 October a.s. ingaan. Deze reorganisatie houdt tevens ecnigc inkrimping van afdeelingen in. Naar de „Tel." verne,emt, hebben Dinsdag middag de gezamenlijke werknemersorgani saties besloten tot aanvaarding van de com promis-voorstellen van den Rijksbemiddelaar Van IJsselsteyn en diensvolgens tot ophef fing der taking. Ook de werkgevers zijn met bedoelde voorstellen accoord gegaan. Don derdag a.s. wordt hel werk hervat. UIT DE RECHTZAAL. Verdediger: Dat mijn cliënt den diefsial alleen uit hoogen nood beging, wordt ge noegzaam bewezen door de omstandigheid dat hij slechts eenig zilvergeld medenam, en de portefeuille met ruim 2000 gulden aan bankpapier, die er vlak naast lag, on aangeroerd liet. President: Maar zeg mij, beschuldigde waarom huil je zoo? Beklaagde (snikkend): Omdat ik die por tefeuille niet gezien heb. VERREGAANDE VERSTROOIDHEID Een professor in de biologie die werke lijk aan 'n verregaande verstrooidheid leed, haalde een pakje, uit zijn zak en liet dat aan zijn studenten zien. „Hierin heb ik een kikvorsch met 'n zeer zeldzaam voorkomende vergroeiing van de achierpooten." kondigde hij aan. Toen maakte hij het pakje open en bleef met een verwonderd gezicht in plaats van op een kikker op zijn twaalf uurtje kijken. Daarna mompelde hij: „Wat heb ik dan toch dezen middag gegeten?" BEDELEN IN ITALIË. Bedelen op zijn Italiaansch is vaak eaf winstgevend vak. Van Italiaansche regec. ringswege wordt aan het gebedel een einde gemaakt en nu ontdekt men de wonder lijkste dingen. Een grijze bedelaar op Sicilië had 4000 pond sterling op een Engelsch bank-filiaal staan: zijn beide dochters had den elk een bruidschat van 6000 pond ster ling gehad. Caputo, die „hartverscheurend" arm was, bezit 15 huizen in Catania. En zoo staan de rapporten overvol! van de voor ona land belangrijkst» stations. Nieuwsberichten (Vas Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8.15 8,30 v.m.; 10—10.12 v.m.; 11.30—11.55 v.m.; 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.ra. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3031.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds 3.205.20 n.m., dames half uurtje, 5.50 kinderuurtje, 7,5010.50 (of later) con cert, opera of PopuL avond. Tijdseinen 7.20 en 9.50 n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jaz- band) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M Radio Paris S. F. R. 1780 M, Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.ni. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan le 8.50 n.m. dooi Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event afgewisseld door chansons ol causeriën. Eiifelloren F. L. 2600 M. - 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursvcrslag 6.307.15 n.m. concert, 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M-: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m, concert Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—6.20 n.m. cn 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V, 1100 M. 5.1° n.m. Weerbericht Königswusterbausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeidj Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Dinsdag en Donderdag concert 8.209.2Q PROGRAMMA. Woensdag 9 Juli 810 uur Ia. Smith en Hooghoudt, Amsterdam 1050 M. Concert met welwillende medewerking van de heeren H. Romijn, zang en Willy Pi- card, begeleiding. De no.'s voornamelijk bestaande uil chansons van Holl. Auteurs, worden vooraf aangekondigd. Donderdag 10 Juli alleen buitenland- sche stations, daar dc Vereen, voor Radio Telegr. het uitzenden harer programma" heeft gestaakt tot einde Augustus. "49 Reeds bij dc eerste schreden verdwaal Ik in dien donkeren doolhof. Het lot van Edmond is aan mij toevertrouwd en wan neer het niij niet gelukt, het leven van den onschuldige te redden, zal het mij tot op mijn sterfbed toeschijnen, dat er bloed aan tnijn handen kleeft. i Geheel bchcerscht door deze gedachte, nam hij een gewichtig besluit. Hij ging den rechter van instructie opzoeken, niet in zijn kabinet, maar in zijn huis. i „Kom mij in 's hemelsnaam te hulp," zei- de hij tot den rechter, die hem reeds lang ker.de en bijzondere achting toedroeg, „ik ben de meest ongeruste, de meest geplaag de aller menschen en ik zal niet tot rust komen, voordat het mij gelukt is, u tol mijn bondgenoot te maken." „Wat betreft het? Spreek. „Het betreft den beschuldigde, dien ik Verdedigd heb cn dien ik nog eens zal moe ten verdedigen." «Edmond dc Bellcnoise." „Ja." „Ik bewonder uw pogingen en. uw vol- narding, doch zij zullen tot niets leiden." „Waarom?" „Omdat die man schuldig is." „Op mijn eer," riep dc jonge man uit, „zweer ik u, dat hij onschuldig is. Gelooft gij, dat ik in staat ben, zulk een eed te doen zonder onwankelbare zekerheid te heb ben?" De rechter van instructie keek zijn be zoeker gedurende ecnigc oogenblikken strak aan. „Gij zijt volkomen overtuigd," zeide hij daarop, „dat zie ik." „Het betreft hier geen overtuiging, ik herhaal het u, maar eene zekerheid. Gij ver zekert mij zijn schuld, ik ontken die." „Gij ontkent dus de blijkbare waarheid. Gij beschouwt dus tastbare, zichtbare fei ten als valsch." „Ja, want die feiten zijn voor mij even zooveel bewijzen zijner onschuld. Wanneer gij mij een uur tijds wilt toestaan, ben ik overtuigd, dat ik u tot mijn gevoelen over haal." „Spreek; ik zal u met evenveel belang stelling als nieuwsgierigheid aanhooren." De jonge advocaat zette nu in het brecdc uiteen, hoe Edmond niet anders kon en moest zijn dan het slachtoffer van een be- hendigen booswicht, die door een plan van duivctsche stoutmoedigheid de justitie op een dwaalspoor bracht. Hij toonde aan hoe de ware schuldige alles sluw overlegd had en ten slotte was heengegaan, met de we tenschap, dat hij het hoofd van een onschul dige aan den beul prijs gaf en zich op die wijze een zekere straffeloosheid bezorgde. „Die man of liever dat monster lacht met de justitie, die hij om den tuin leidt," voegde hij er bij. „Zoek hem, want hij bestaat. Ed mond heeft niet gelogen. Vindt hem en gij zult den waren schuldige hebben. Een langdurige stilte volgde op deze laat ste woorden. Dc rechter van Instructie verzonk in diep nadenken, dat de verdedi ger van Edmond zich wel wachtte, te ver storen. „Gij hebt wel gedaan met hier te komen," sprak de rechter na een kwartier. „Gij deedt: wel met te zeggen wat gij mij gezegd hebt. „Heb ik dus het geluk gehad u te overtuigen? Wat kan ik verwachten? Wat mag ik hopen?" De rechter van instructie ontweck het antwoord op die vragen. Hij stond op en gaf zijn bezoeker de hand. om hem te kennen te geven, dat het gesprek niet langer kon voortgezet worden. De jonge man vertrok, wel overtuigd, in weerwil van dit stilzwij gen, dat hij de grootste overwinning be haald had, die hem in zijn loopbaan ooit te beurt zou vallen. Nadat hij den rechter verlaten had, begaf hij zich naar dc gevangenis, maar hij wacht te zich wel, tegen Edmond een enkel woord te reppen van het gebeurde, want hij vrees de hij den gevangene eene verwachting op te wekken, die wellicht op eene teleurstel ling kon uitloopen. TWEEDE HOOFDSTUK. De rechter van instructie, die een zeer nauwgezet man was en zijn geweten door den geringsten twijfel bezwaard gevoelde, dacht ernstig na over hetgeen dc advokaat hem had gezegd. En ofschoon door diens woorden volstrekt niet van de onschuld des beschuldigden overtuigd, kwam hij toch tot het besluit, dat dc mogelijkheid bestond van hetgeen de advokaat als waarheid had aangenomen. Daarom had hij den volgenden dag een ernstig cn langdurig onderhoud niet den prokurcur des konings, waarvan het gevolg was, dat eene nadere instructie als noodzakelijk werd beschouwd en de rech ter, die niets liever wenschte dan zijn twij fel zoo spoedig mogelijk tot zekerheid te zien gebracht, Edmond nog dienzelfden dag in zijn kabinet deed brengen, waarbij hij den last gaf, hem met de meest mogelijke zachtheid te behandelen en geen hand boeien aan te doen. Dit geschiedde omtrent twee uur in den middag. Een uur daarna bemerkte de jonge advo kaat, die uit de eerste kamer van het ci viele gerechtshof kwam, waar hij gepleit had, dat het gansche paleis van justitie in opschudding was. Verscheidene groepen stonden in de voorzaal in levendig gesprek bijeen, gendarmes liepen haastig heen en weer en afdeelingen infanterie waren aan al dc uitgangen geposteerd. De verdediger vaa Edmoad »prak eea zijner collega's aan en vroeg hem: „Wat is er toch te doen?" „Het schijnt," antwoordde de gevraagde, „dat een gevaarlijk boosdoener de vlucht heeft genomen, op het oogenblik, dat men hem naar het kabinet van den rechter van instructie bracht." „Kent men den naam van dien misdadiger niet?" „Tot op dit oogenblik kent niemand hem; ik heb er wel tien personen tevergeefs naar gevraagd." „Weet men ook niet, wie de rechter van instructie is?" „O ja, dat is bekend. Het is mijnheer M...." De jonge advokaat voelde eene rilling door al zijn leden gaan, toen hij den naam hoorde noemen van den rechter, met wien hij zich den vorigen dag zoolang had on derhouden. „O God, dacht hij, „wanneer die vluchte ling Edmond maar niet is. Wanneer hij het mocht zijn, dan is alles verloren." Om zich zoo spoedig mogelijk zekerheid te verschaffen, begaf hij zich naar het ka binet van den rechter van instructie, die hem, zoodra bij was aangediend, dadelijk binnen liet komen. Zijn vrees werd maar al te zeer bewaar heid. „Wel, wat zegt gij nu?" riep de rechter uit, zoodra de bezoeker binnengetreden was. „Zult gij nu nog de onschuld van uwen cliënt volhouden? Het laatste, beslissende onweersprekelijke bewijs van zijne schuld ontbrak ons volgens u; hij heeft het thans gegeven." „Van welk bewijs spreekt gij?" stamelde de jonge man. „Wat bedoelt gij?" „Edmond de Bellenoise is ontsnapt. Wist gij dat nog niet? Wel verre van licht te zoeken, ziet gij, dat hij het ontvliedt. Hij rekent zoo weinig op de rechtvaardigheid zijner zaak, dat hij ontvlucht, juist op hef oogenblik, dat eene nieuwe instructie aan zou vamgen. Wat zegt ge daarvan? Wat hebf gij te antwoorden?" „Niets, helaas! ik antwoord niets. Die ongelukkige stort zich in het verderf door eene onzinnige daad, die ik mij onmogelijk kan begrijpen. Zijn grootste vijand kon hem geen slechter raad gegeven hebben. Hij zal ongetwijfeld weder terug gevonden worden en zijn toestand, die reeds zoo zorgwekkend was, wordt er geheel wanhopig door. Dit verandert echter niets aan mijne overtui ging. Ik wil gaarne toegeven, dat Edmond gek geworden is, maar dat hij schuldig is, zal ik nimmer toestemmen." De rechter van instructie boog het hooid en verzonk in gepeins. (.Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5