BINNÉNL'AtföSCH NtfOWS. De liquidatie der Centrale Bouwmaterialenvoorziening. De verboden strook opgeheven Op wachtgeld. Handelsverdrag met Letland. Jhr. O. van Nispen tot Sevenaer. .Onze gezant te Berlijn. Weg ver betering. Een eervolle benoeming. Een Nederlandsch Pantheon? Van het Hof. LUCHTVERKEER. De Britsche wereldvlucht. VERKEER EN POSTERIJEN. V rachtverlaging. UIT ONZE OOST. Ned.-Indië en Nieuw-Zeeland. GEMENGD NIEUWS. De gevaren der kaartleggerij. Brandstichting door de Brandweer. Een waarschuwend voorbeeld. Aan elkaar gewaagd. Een gevangene doodgeranseld! Groote vischsterfte in de Deensche binnenwateren. Ongeva! met een sleepboot op de Zuiderzee. De diefstal van den geldtrommel UNDI0UW EN VKSMUM. Onze uitvoer van tuinbouw producten. Bezoek van Amerikaansche landbouw journalisten. RECHTSZAKEN. Dubbel huwelijk. MARKTNIEUWS. Visscherij. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van Dijk, betrefiende de liquida tie van de N.V. Centrale Bouwmaterialen- voorziening. heeft minister Van Swaay eraan herinnerd, dat deze liquidatie wordt uitge voerd door een commissie, samengesteld uit de leden van den voormaligen raad van toe zicht en den oud-directeur der vennootschap. De liquidatie is begonnen op 1 Augustus 22. Het commerciëele bedrijf der vennootschap is in het afgeloopen jaar beëindigd. Met de liquidatie van haar onroerende goederen en van haar belang bij een andere naamlooze vennootschap, alsmede met de afwikkeling van hangende processen, zal echter nog eeni- ge tijd gemoeid zijn. Met ingang van 1 Juli is de verboden strook van 300 M. langs dc rijksgrens, voor welks betreding met een vergunning af te geven door de marechaussee, noodig had, op geheven. Van het hoogere personeel der posterijen en der telegrafie zullen nagenoeg alle amb tenaren, die in 1863 of vroeger geboren zijn, \p wachtgeld worden gesteld. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken eelt mede, dat 2 Juli f,1, te Riga de onder tekening heeft plaats gehad van een han delsverdrag tusschen Nederland en Letland. In bedoeld verdrag, hetwelk namens de Nederlandsche Regeering werd onderteekend door den thans te Riga vertoevenden Neder- landschen gezant te Kopenhagen, worden de handelsbetrekkingen tusschen beide lan den geregeld volgens het beginsel van we- derzijdsche meestbegunstiging. Jhr. O. van Nispen tot Sevenaer, Neder- landsch gzant bij den Pausclijken Stoel, is in het Oranje-Hotel te Scheveningen aangeko men. -Iet lid der Tweede Kamer, Vliegen, heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is de minister bekend met de feiten, weer. gegeven in onderstaand bericht uit Berlijn, voorkomende in de N. R. Ct. van 7 Juli (avondblad). De „Welt am Montag" meldt, dat de Ne derlandsche gezant, baron Gevers, onlangs ter eere van den gewezen Duitschen kroon prins een maaltijd heeft gegeven, waartoe verschillende kopstukken van het oude re giem waren uitgenoodigd, maar geen offi- cieele vertegenwoordigers van de republiek aanwezig waren. Waarbij de N. R. Ct. aanteekent, dat naar zij verneemt, het bericht van de Welt am Montag zakelijk juist is. Zoo ja, kan de minister dan mededeelen zijn oordeel over dit optreden van dezen ge zant? En tot welke stappen dit optreden voor bem aanleiding was? Een nieuw praeparaat. Mie dezer, zomer over den Biltschen Straatweg bij Utrecht heeft gereden (en wie heeft dat niet?) zal ter hoogte van het Kloos terpark wellicht bemerkt hebben, dat een ge deelte van den weg daar niet de gewone Kleur derk linkers vertoont, doch zwart is, grijs-bij-zwart-af. Wat heeft dat te betee- kenen? Vlak in de nabijheid, aldus het Centr., "is de villa „Vredehof gelegen, bewoond door den heer R. C. van Haagen en deze is de schuldige, die den weg aldaar dusdanig heeft gemetamorphoseerd. De heer van Haa gen interesseert zich n.l. bijzonder voor het verbeteren der wegbedekking, voor zulk een verbetering, die het rijverkeer zich geruisch- loos doet voortbewegen en het opjagen van stof voorkomt. Tallooze proeven heeft hij ienomen. om een praeparaat te vervaardi gen. dat aan deze eischen tegemoet komt en hij meen.t daar thans in geslaagd te zijn. Wie het proefvak beziet, dat nu al vijf maan den op den Biltschen Weg ligt, zal geneigd zijn dit te beamen. De heer Van Haagen heeft er zijn praeparaat over uitgegoten in drie graden van hardheid, die voor verschil lende soorten van verkeer berekend zijn. Het gedeelte, dat voor „zware" wegen besterad zou moeten worden, zooals de Biltsche Weg zeker wel mag genoemd worden, bleek tegen alle invloeden absoluut bestand. Zelfs de zwaarste vrachtauto s hebben er geen sporen ■n achtergelaten. De zachtere gedeelten ver- toonen wel eenige indrukken, maar zijn dan ook gedacht voor wegen met gansch ander verkeer, bijv. voor parkwegen en fietspaden, waar zwaar rijverkeer uiteraard verboden is. De bekende asphalteur Florie heeft hier het vloertje over den klinkerweg gelegd. Hoe iet praeparaat precies is samengesteld, is aatuurlijk het geheim van den smid (patent is aangevraagd), maar wel kan gezegd wor den. dat dc hoofdbestanddeelen rubber en asphalt zijn. Het praeparaat behoeft slechts gesmolten te worden en dan ter dikte van ongeveer één centimeter, naar gelang de be hoefte, over het wegvlak uitgestreken. Dat kan gebeuren op versleten klei-, klinker- en grond-, zoowei als op mac'adam-wegen. De vloeistof loopt in alle kuilen en voegen en maakt, goed uitgestreken, het wegdek keurig vlak en glad In een kwartier tijds is de zaak gestold en laat geen water meer door, noch levert medewerking aan stofversprei- ding. Het praeparaat wordt verbazend hard en is met geen staal of ijzer te verbreken. Een voordeel is bovendien, dat er niet be- roeft gewalst te worden terwijl de prijs if 3 of 4 per vierk. M.), beneden dien van talrijke andere wegbedekkingen blijft, zeker ook beneden dien van asphalt. Door verschillende proefnemingen heeft de ze nieuwe weg'bedekking haar deugdelijkheid nu wel overtuigend bewezen. Zij kan voor Holland gaan beteekenen het ontstaan van een nieuwe industrie, die we „aan ons," moe ten houden. Wetenschappelijk onderzoek heeft op 't praeparaat ook geëxperimenteerd met den invloed der warmte: een zeer voor name factor in het proefondervindelijk bewijs van degelijkheid. Bij 45 gr. C. behield hel zijn zelfde hardheid, zoodat hij, die dit praeparaat gebruikt, voor de kracht der zon niet behoeft te vreezen. Ook weerstond het makkelijk een druk van 150 graden per vierkanten centi meter. Daar het aanleggen van wegen volgens dit systeem zeer eenvoudig wordt kan iedere gemeente met eigen krachten, zonder bijzon dere vakkennis, haar wegen van een prac- isch en hygiënisch dek voorzien. Een bijzonder voordeel noemen wij het, dat ie ingenieuse vondst van den heer Van Haa gen ook een wegbedekking opleverde, die oesiisl geluid-werend is. Men weet, hoeveel ast of tegenwoordig scholen, ziekenhuizen, 'aboratioria e.a. van het straatlawaai hebben. V\ cinu. als de besturen en directies dezer in richtingen besluiten willen, een stuk van den weg vóór hun gebouwen met dit praeparaat ie 'doen behandelen, Ware üfff vrsjgsfutc af doende opgelost. Een vinding, die zooveel goede kwaliteiten in zich vereenigt, zal daar twijfelen we niel aan door velen met instemming en voldoening worden begroet. De mogelijkhe den, die het praeparaat biedt, zijn vele en groote. De regeeringen van Hongarije en Joego slavië hebben aangewezen als voorzitter van het gemengde arbitrage-gerechtshof, waarin het vredesverdrag voorziet, mr. Van Slooten, rechter te Den Haag. Hij zal binnenkort in functie treden. Naar de Tel. verneemt, worden te Amster dam stappen gedaan om te komen tot de op richting van een monumentaal gebouw met de bedoeling dit te wijden aan de nagedach tenis van de groote mannen die Nederland in den loop der tijden van Willem den Zwijger af. heeft voortgebracht. Het ligt in het voornemen om deze hulde niet in te beperkten zin op te vatten, zoodat over groote dooden op elk gebied in dit ge bouw zullen worden geëerd. Dinsdagavond werd op Soestdijk verwacht de neef van de Koningin-Moeder, de erfprins van Erbach Schönberg. Vanavond wordt er verwacht Harer Majesteit's zuster, de prinses moeder van Bentheim en Steinfurt. De Britsche wereldvlicger Maclaren is Dins dag te Kasumigaura, het luohtvaartslation van Tokio, aangekomen. Naar de Tel. verneemt, zullen de Ned. Spoorwegen met ingang van 1 Januari 1925 wederom faciliteiten op vrachtgebied toe staan voor het vervoer van tentoonstellings inzendingen, alsmede voor paarden en rij tuigen bij harddraverijen, wedrennen en concoursen-hippique. De regeling, waarvan de bijzonderheden nog moeten worden vastgesteld, zal hierop neerkomen, dat voor goederen, levende die ren, rijtuigen en rollend spoorwegmateriaal, die onverkocht en onverloot van een ten toonstelling terugkeeren, alsmede voor paar den en rijtuigen, die van een harddraverij, wedren of concours hippique terugkeeren, een vrachtverlaging van 50 pCt. zal worden toegestaan, mits de zendingen worden te- rugvervoerd over den weg, bij de heenreis gevolgd. Op de heenreis zal de volle vracht verschuldigd blijven. Geen directe verbinding. Het „Soer. Hbl." vernam, dat door de reis van den heer Van der Linden, lid der di rectie van de K. P ,M„ gebleken is, dat de door de K P.M. ontworpen nieuwe zeevaart- verbinding tusschen Nederlandsch-Indië en Nieuw-Zeeland niet tot stand komt. Hier toe hebben twee factoren samengewerkt. Ie. De regeering van Nieuw-Zeeland bleek niet bereid te zijn om de differentieele rech ten op alle producten uit Ned. Indië, te genover die uit Singapore en andere En- geische havens, op te heffen. 2e. De regeering van Nieuw Zeeland bleef contractueel verbonden met de Union Steamship Cy. of New Zealand, die, tegen dezelfde vrachtprijzen als de K.P.M. bedong, het transport op zich nam, zonder opheffing dier differentiëele rechten te eischen, I— De Weensche politie treedt in den laat- sten tijd drastisch op tegen de talrijke kaartlegsters, die de Oostenrijksche hoofdstad onveilig maken en die om een minder mooi en minder nieuw beeld te gebruiken als paddestoelen uit den grond verrijzen. Sinds den oorog is de practijk van het kaartleggen te Weenen zeer toegenomen en heeft in eenige gevallen zeer tragische ge volgen gehad. In verband met ongeluksvoorspellingen hebben sommige vrouwen, die kaartlegsters geraadpleegd hadden, zelfmoord bedreven. Ook waren er dame, die, geloof hechtend aan verdenkingwekkende mededeelingen van handige koffiedikkijksters, planeetkundigen, of hoe ze al heeten mogen, hun echtgenooten gingen wantrouwen en zich lieten scheiden. I hans heeft de politie met kracht de be strijding van dit verderfelijke groote stads- euvcl ter hand genomen. Wanneer worden wij in Nederland zoo ac. lief? EEN TEHUIS VOOR DAKLOOZEN AFGEBRAND. Hel xhnkt ongelooflijk en toch is het een feit. We hebben Dinsdagmorgen met eigen oogen gezien, hoe de Haagsche brandweer een tehuis voor dakloozen aan den Wal- burgweg met petroleum begoot en vervol gens in brand stak. Ondanks de aanwezig heid van enkele motorspuiten en een leger van brandweerlieden werd geen vinger uit gestoken om den brad te blusschen. Sterker, de brandweercommandant, de heer Van t Sant stond er lachend naar te kijken en moedigde zelfs de mannetjes aan, om het houten hotel-goed aan te steken. Uit het publiek, dat spoedig in grooten getale was samengestroomd, om dit „schandaal" te zien, gingen dan ook luide stemmen op, om tegen deze ergerlijke brandstichting te pro testeeren. Maar wat vermochten ze? De politie hield de toeschouwers op groo ten afstand. Niemand kon er bij om de taak van deze zelfmoord-plegende brandweer over te nemen. 1 egenstanders van de combinatie politie- brandweer stonden te betoogen: „Zie je wel, nu ze den brand niet kunnen blusschen gin gen ze het zelf aansteken. Dat gaat vlug. ger." En steeds meer petroleum werd over de gebouwen uitgegoten, steeds hooger laaiden de vlammen op over de daken, ontzaglijke rookwolken stegen de lucht in, en het was alsof geheel Den Haag in brand stond. De eerste indruk van dit „brandweer- drama was dan ook, dat de menschen plotseling niet goed bij het hoofd geworden waren. Dc brandweer zelf brandstichten? En daarvoor was de pers nog wel uitgenoo digd, om te komen kijken. Dat was het toppunt. Gelukkig heeft de heer Van 't Sant ons van dit benauwende myseric de oplossing gegeven. Het houten gebouw was vrócgi r een toevluchtsoord voor landverhuizer geweest. Later gebruikte men het al« tehuis voor daklooze gezinnen, die geen plaats in het tehuis voor voor oir- bchuisden konden krijgen. Al deze lieden lieten talrijke souvenirs na in den vorm van diverse soorten kleine kruipers. Deze teel den daar zoo welig voort, dat het ten slotte 'n druk bezocht tehuis voor ongedierte was. Schoonmaken of ontluizen was ondoenlijk. Er was maar één middel: de roode haan er in. Het gebouw stond geheel vrij in een grasveld, gevaar voor belendende perceelen bestond er niet. Zoo geschiedde het dus dat in den jare 1924 de Haagsche brandweer zelf den brand stak in een gebouw. En dit geschiedde met vakkennis, een feit, eenig in de annalen van het brandweer, wezen. De directeur van het Informatiebureau van de Nederlandsche Verecniging „Land verhuizing" acht het noodig nogmaals ern stig en nadrukkelijk te waarschuwen tegen valschc voorspiegelingen of inlichtingen, dat het gemakkelijker zou zijn om in de Ver- eenigde Staten van Amerika te worden toe gelaten of op slinksche wijze in dat land te women uit Canada of Mexico of Cuba. Men bereikt daarmede niets, maar stelt zich wel aan groote gevaren bloot. Als een voorbeeld moge dienen het ver haal van een ingezonden stuk in „De Wach ter", een Nederlandsch blad in de Vereénig- de Staten, dat aan bedoelden directeur van bevriende zijde is toegezonden en waarin door T. de Boer het volgende wordt mede gedeeld: ,,In Grand Forks, N. D., zitten twee FIol- landsche gezinnen in de gevangenis. Het eene gezin bestaat uit man en vrouw, en het andere uit man en vrouw en een klein kind. Ze zijn afkomstig uit Noord-Brabant en ka tholiek. Onlangs kwamen ze uit Nederland en wa ren op reis naar bekenden in North Dakota, Rond Winnipeg kwamen ze in aanraking met een man met een auto. Deze zou hen voor honderd dollars brengen over de grens naar het tweede of derde slation in de Verecnig- de Staten, alwaar ze den trein zouden ne men, die hen zou brengen op de plaats hun ner bestemming. (Winnipeg ligt ongeveer zeventig mijlen noord van de grens der Ver- eenigde Staten). Ongeveer halverwege gekomen zijnde, hield de man met zijn auto stil en zou de reis worden voortgezet door een tweeden persoon met zijn auto. Doch deze verlang de opnieuw 75 dollar aleer hij de reis be gon. Wat zouden ze doen. Ze besloten het gevraagde geld uit te keeren, en men ging weer op reis. Een eindje over de grens gekomen zijnde, hield ook deze persoon stil en zou de reis worden voortgezet door een derden persoon met zijn auto. Doch deze verlangde ook weer een 75 dollar aleer hij de reis begon. De twee gezinnen hadden echter geen geld meer. Ze moesteb toch ook wat geld bewaren voor de „train fare". Dit had tengevolge dat de man met zijn auto hen verliet. Daar stonden ze midden in de prairie, bijna- geen geld op zak en veertien mijlen van het naastbijzijnde station. Per voet en met het kind op den arm gingen ze weer op reis. „Een der vrouwen, was al spoedig niet in staat de reis te vervolgen. Met de hulp van een man met een hooiwagen, getrokken door een span paarden, kwamen ze ten langen leste aan het station. Hier namen ze den trein naar Grand Forks, N. D„ alwaar ze moesten overstappen in een trein naar Fargo, N. D. Doch toen ze uit den trein stapten in Grand Forks, stond de politic, die inmiddels van hun aankomst verwit tigd was geworden, hen op te wachten en bracht hen in de gevangenis. Hier moeten ze blijven totdat in het laatst van Juli of in het begin van Augustus het recht over hen uitspraak doet. De uitspraak zal zeer zeker voor hen op zijn minst zijn, weer over geleverd te worden aan Canada", Uit Boedapest wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat drie personen, gekleed in de uniform van de Donau-rivierpolitie een ju welier op klaarlichten dag in zijn winkel hebben aangevallen en beroofd. Zij bevon den zich nog in het pand, toen de buren arg waan kregen. Zij riepen een agent, die de deur begon te forceeren. Een van de bandieten Joseph Domotor, bracht zijn slachtoffer nog verscheidene .wonden met zijn bajonet toe, en vluchtte daarna de straat op, gevolgd door de inmid dels samengeschoolde menigte. Domotor loste tijdens zijn vlucht verschei dene revolverschoten op zijn achtervolgers, en wist ten slottq in een berucht huis te komen, waar hij zfcb op den zolder ver schanste. De agent durfde alleen niet naar boven gaan en wilde versterking halen. Een bekend „duellist", die in Boedapest niet zeldzaam zijn, klom echter doodbedaard en ongewapend de trap op, stelde zich op den zolder gekomen als detective aan Domotor voor en wist hem te overreden, de revolver over te geven en mee naar beneden te gaan. Daar nam de politieagent hem in ontvangst en deed hem de boeien aan. In de dessa Seiningkir, zoo schrijft dc „Djawa Tengah", was eenigen tijd geleden 'n diefstal gepleegd, waarin het dessa-hoofd geen helderheid kon brengen. Wel was er een verdachte gearresteerd, doch deze bleef hardnekkig ontkennen, ondanks de aanwij zingen tegen hem. Alle pogingen om hem tot een bekentenis te brengen waren vruchteloos. Toen des nachts het hoofd der dessa naar huis ging, werd de bewaking van den gevangene toe vertrouwd aan drie dessabestuurderen, die tevens opdracht kregen om te trachten van den verdachte iels los te krijgen. Deze op dracht werd eerst na middernacht ten uit voer gebracht/Eerst trachtte men den man met zoete woorden tot een bekentenis te brengen, en toen dit niet lukte begon men hem te slaan. Men sloeg hem met een hard voorwerp op het hoofd, nog bleef de man ontkennen. Na een poosje werd de ondervraging her haald en nog steeds verklaarde de man van den diefstal niets af te weten, waarop men hem begon af te ranselen, met gevolg, dat hij ter plaatse bezweken is. Blijkbaar acht ten de drie dessa-politiemannen den dood an een gevangene van weinig belang; zij lieten het lijk door een nachtwaker wegdra gen en in de naastbijzijnde kali werpen. Toen den volgenden morgen het dessa- hoofd thuis kwam, werd hem gerapporteerd, dat de gevangene was weggeloopen. Kort daarop kwam een sawalJuwerher rappor teeren, dat in de kali het lijk van een man was gevonden. Het bleek weldra het lijk van den gevangene te zijn. De drie dessa- bestuurders desgevraagd, zeiden van niets af te weten, aangezien de gevangene zou zijn weggeloopen, toen zij in slaap waren ge raakt. Dc wedono, wien de zaak gerappor teerd werd, kwam terstond ter plaatse en begon onmiddellijk met het onderzoek, dat aanvankelijk niet erg vlot ging, doch dat, toen dc nachtwaker werd gehoord, spoedig tot resultaten leidde. Het drietal desse-be- arnbten werd gearresteerd. Uit Kopenhagen wordt aan dc Duitschc bladen gemeld, dat een goed deel van den Dccnschen nationalen rijkdom aan levende visch" vernietigd ?s. I?e binnenwateren van Denemarken zien bijwijlen wit van de flauwe en doodc visch, waarmee zij bedekt zijn. De oorzaken zijn dc gevolgen van den langen en strengen winter, en de groote vervuiling van het vischwaler. De Deensche industrie laat ongehinderd haar afval in de openbare kana len en meren vloeien, daar er geen wette lijke bepalingen tegen bestaan. Daar de wa teren vijf maanden lang dichtgevraren zijn geweest, konden de vergiftige gassen niet voldoende ontsnappen, en werden heele vischstanden vernietigd. De schade is niet le schatten, en het zal jaren duren, voordat de stand weer eenigszins normaal is. De sleepboot Nellie, uit Rotterdam, kapi tein Redelijkheid, van Sliedrccht, is Maandag middag op de Zuiderzee onder Marken door hooge zeeën lek geslagen en later door de M K 48 en dc motorboot U K 186 in zin kenden toestand, doch behouden te Enkhui zen binnengebracht. Een der verdachten aangehouden. Men zal zich nog herinneren, dat in den avond van 4 Dec. j.l. uit een postauto, slaan de in de vestibule van het hoofdpostkantoor te Amsterdam een gesloten geldtrommel werd ontvreemd, waarin zich een waarde be vond van ongeveer 20.000. Aanvankelijk scheen het. dat men niet dc minste aanwijzing nopens de daders had, zoo dat het eerste onderzoek der politie geen resultaten opleverde. Inmiddels zat dc poli tie niet stil en konden inspecteur Joosten en de rechercheurs Prinsen, Brand en Bas na eenigen tijd de namen van de vermoede lijke daders van den diefstal noemen. Der halve werd het onderzoek onder dc krach tige leiding van den commissaris van het bureau St. Pietershal, den heer Heroma, in die richting voortgezet. Het gevolg was, dat een drietal verdachten werd aangehouden; een vierde verdachte, zekere C. was niel te vinden. Nu eens werd hij te Antwerpen, dan weer te Rotterdam Gesignaleerd. Gedurende den tijd, dat naar hem werd gezocht, had cp 16 Januari 1.1, de bekende berooving plaatts van een Duitsch bankdirecteur in perceel Ceintuurbaan 326, wien 10.500 ontstolen werd. De recherche kwam er achter, dat de bewuste C. hiervan meer afwist. Hij werd dan ook later in het Achterom te 's-Gra- venhage, toen hij over dc daken trachtte te ontvluchten, door dc bovengenoemde recher cheurs gearresteerd, en naar Amsterdam overgebracht. Op 1 Juli j.l. werd hij door dc rechtbank hier ter stede tot 2'A jaar gevan genisstraf veroordeeld. De drie verdachten van den diefstal van den postlrommel moest men bij gebrek aan bewijs weder op vrije voeten stellen, doch de politie van het bureau St. Pietershal zet te het onderzoek natuurlijk voort. Eenige dagen geleden heeft men evenwel nadere aanwijzingen aangaande dezen diefstal in handen weten te rkijgen. Het onderzoek liep n.l. samen met het onderzoek van heeren- stoffen uit een perceel in de Paleisstraat, ;ut- geen tot gevolg had dat een costuum, ge maakt van een deel van de gestolen stof, in beslag werd genomen en een zekere O,, die tot het drietal behoorde dat reeds vroeger in zake de ontvreemding van den geldtrommel, werd aangehouden gear resteerd is als verdacht debet te zijn aan den diefstal van de bewuste heerenstoffen. O. is dus opnieuw aangehouden en blijft tevens on der verdenking staan een der daders van de diefstal van den geldtrommel te zijn. Gedurende de eerste vijf maanden van 1923 werd aan versche en ingemaakte tuinbouw producten uitgevoerd voor een rond bedrag van 5.750.000, waarvan naar Duitschland 1.947.000. In dezelfde maanden van 1924 waren deze cijfers respectievelijk J 18.799.000 en 13.273,000. PALMEN EN HARE BEHANDELING De Palm mag voorzeker de koningin der kamerplanten genoemd worden. Geen plant toch die het zoo goed doet in serre, vestibule of kamer, dan deze zoo decoratieve plant. Geen wonder dan ook, dat men ze bijna overal en bij iederen liefhebber aantreft. Echter is er geen plant die zooveel teleurstellingen kan geven dan juist de palm. Memge schoon gevonnde plant, die bij af levering door den bloemist een waar sieraad was, is na slechts eenige weken of hoogstens eenige maanden totaal bedorven. Een eerste vereischte is „begin goed". Ziet niet op een enkele gulden bij het aan schaffen van een plant. Koopt geen minder waardig marktgoed, doch voorziet u bij een bloemist of bloemenhandelaar van een flinke gezonde plant. Deze hebben er althans be lang bij u een krachtige plant te leveren. Naast de gewone zorgen die ge uw kamerplanten geeft, het volgende Zeer goed is het de plant eens per week te wasschen met niet te koud water. Het beste is water op ongeveer ka mertemperatuur. Zorg nu vooral ook den onderkant van de bladen te reinigen. Leg daarna de plant voorzichtig op haar kant. Men kweekt palmen in niet te groote pot en in geen geval direct in een luxe of verglaasde pot. Men giete zóó dat de plant in geen geval een droge wortelkluit krijgt. Is dit een paar maal het geval geweest, dan is de plant als verloren te beschouwen. 'sZomers iedere week in een emmer water zetten is een uitste kend middel om een fraaie plant te houden. Goed groeienden palmen geve men in den zomer wat met water verdunde koemest. Indien dit echter bezwaren mocht opleveren, dan is onvervalschte kunstmest het aangewe zen middel. Men zij echter voorzichtig met het gebruik hiervan. Men geeft licht te veel. Ook bij het koopen van kunstmest zij men uiterst voorzichtig en betrekke dit artikel van een goeden bloemenwinkel of bloemist. Zondagavond is te Amsterdam aangeko men een gezelschap, bestaande uit tien le den van de Amerikaansche vereeniging van redacteuren van landbouwvakbladen, die op hun studiereis door Europa drie dagen in Nederland zouden blijven. Het gezame- lijk aantal lezers van de bladen, die de ver eeniging vertegenwoordigt, bedraagt onge veer 15 miliioen. Maandag heeft het gezelschap, onder lei ding van dc heeren Th. J. Mansholt, inspec teur van den landbouw, hoofd van den buitenlandschen landbouw voorlichtingsdienst en R. D. Bonthuis, rijkslandbouwconsult in algemeenen dienst, een autotocht gemaakt. Eerst Werd een kort bezoek 'gebracht aan het vcilingsgebouw voor bloemen te Aals meer en het landbouwbedrijf van den heer W, J, den Hertog, te Alphen a. d. Rijn. Daarna ging de tocht naar Boskoop, waar, gedeeltelijk per boot, een bezoek werd ge bracht aan verschillende kweekerijen en vervolgens het noenmaal werd gebruikt, aangeboden door den Bond van planlenhan- delaren. Vervolgens reed men door de Haarlem mermeer, waar werd bezichtigd het bedrijf van den heer S, W, Clerq en het stoomge maal de Leeghwater, waarop werd halt ge houden aan het proefstation voor de bloem bollenstreek te Lisse, waar het gezelschap werd ontvangen door den voorzitter der Al- gemeenc Vereeniging voor bloembollencul tuur, den heer E. H. Krelage, en dr. Van Siochteren. De laatste gaf een korte uiteen zetting van de maatregelen die genomen zijn om de bloembollen vrij van ziekten te hou den. Het middagmaal werd gebruikt te Zand- voort, aangeboden door de Algemeene Ver eeniging voor bloembollencultuur, het Hol- landsche Bloemkwcekcrsgenootschap en den Bend van Bloembollenhandelaren. Voor Dinsdag stond op 't programma een bezoek aan Friesland. Woensdag zou het gezelschap een bezoek brengen aan de „Streek", tusschen Hoorn en Enkhuizen. Woensdagavond vertrekken de heeren via Oldenzaal naar Denemarken. De rechtbank te 's-Hage deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen den Duitschen ingenieur F. W. H. P. S., beschuldigd van bigamie. Beklaagde was na in Duitschland getrouwd te zijn in 1912 naar hier gekomen en in ons land voor de tweede maal in het huwelijk getreden. Hot O. M. had. zes maanden gevangenis straf gcëischl. De rechtbank veroordeelde beklaagde tol één jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. R. K. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND." Prijsnoteering van 7 Juli. Aardbeien, 2738 p. K.G. bessen kruis bessen 20 22 p. K.G,; Frambozen Per ziken Doppers, 1830 p. K.G.; Capu- cijners (br). 2832 p. K.G.; Capucijners (w.) 2228 p. K.G.Raspers 2933 p K.G.; Peu len 2631 p. K.G.; Tuinboonen 1013 p. K.G.; Snijboonen 6582 p. K.G.; Spercie- boonen Dikke boonen 8184 p K. G.; Sla 60 1.50 p. 100 stuks; Bloemkool 1022 p. sl.; Komkommers 811 p. st.; Wortelen TA10 p bos; Rabarber 6—9 p. bos; Radijs Selderie 67 p. bos; Prei Uien Postelein 1634 p. ben; Zuring Asperge le soort 7085 p. bos; 2e soort Aard appelen 8A10 p. K.G,; Appelen Pe ren Pruimen Meloenen 2540 p. st.; Spinazie 1.501.70 p. kist; Andijvie 701.55 p. kisl. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 7 .Juni 1924. Komkommers le soorl 13.3017.40, idem 2 soort 9.1012.10, idem 3e soort 5.107.90, idem groengeel 8.1014, id. geel 1.2012, Bloemkool le soort 12.40 23, idem 2e soort 612, idem 3e soort 2.506.80, idem uitschot 0.502.90, Spitskool J 3.205.40, Kropsla 0.801.70, Andijvie le soort 4.404.80, idem 2e srt. 2.402.80 per 100 stuks; Snijboonen le soort 6771, idem 2c soort 4955, Stokboonen 82, Stamboonen J 6571, Tuinboonen 79.40, Peulen 1731, Doperwten 1831, Capucijners 2429, Spitskool 2.305.40, Postelein 2.50 7.20, Spinazie 6 per 100 K.G. Wortelen f 3.507.90, Rabarber 1.104, Kroten 3.80—4.90. Selderie 1.10—1.60, Peter selie 4.50, Boonenkruid 1.501.60 per 100 bos; Zuring per kist f 0.510.60, Aard beien per pond bruto 0.100.22, Fram bozen 0.240.27, Roode bessen 0.14 0.22, Zwarte bessen 0.210..26, Perziken per stuk f 0.030.10, Eieren per 100 stuks 6.90—7.50. OUDEW \TER. Veiling van 8 Juli 1924. Aangevoerd 1500 eieren. Eieren 6.80 7.20, Boter 8895 ct., Roode bessen 16 ct. per pond, Zwarte bessen 20 ct. per pond. Peulen 17 cl„ Koninkjes 10 cl. per Kg. CULEMBORG, 8 Juli. Fruit. (Veiling Cu- lemborg en omstreken). Kersen 5052 ct„ roode bessen 2530 ct., zwarte id. 1920 ct„ witte id. 2931 cl., aardappelen 910 ct„ peulen 161;18 ct„ doperwten 1516-S ct„ alles per kg.; kroolen 2 per 100 bos. ELST (BET.), 8 Juli. Fruit. Ter speciale ochtendveiling waren de prijzen: Meikersen 3849, roode kersen 1230, witte kersen 2528, zwarte kersen 2933, frambozen 34—50, 1ste aardbeien 3253, 2de soort 19 26, roode bessen 1848 ct., alles per Kg. 's-HERTOGENBOSCH, 8 Juli. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr.) Aan gevoerd 23.200 kg. Prijzen 2.112,28. ROOSENDAAL, 8 Juli. Boter. Aanvoer 23.725 kg. Prijzen: hoogste 2.22, midden- 2.20, laagste 2.08. TIEL, 8 Juli. Fruit. Veiling Tiel en Om streken. Meikersen 46—52 c„ rood 1021 c„ zwarte kersen 3238 c„ dito rood 8 14 c„ trambozen 46 c„ alles per kg. (Vei ling Tielschc Veilingsvereeniging). Meiker sen 38—60 c„ rood 16—25 c„ zwarte ker sen 30—40 c„ volgers 49 c„ frambozen 36 —46 c„ aardbeien 50 c„ roode bessen 20 38 c„ zware dito 3236 c„ alles per kg. VEENENDAAL-DE KLOMP, 8 Juli. (Jaarmarkt). Bijen 4.505.50 per korf, jonge en oude door elkaar. Aanvoer resp. 500 en 900 korven. Handel vlug. VEENENDAAL, 8 Juli. (Weekmarkt). Eieren 7.25—8 per 100. Aanvoer 270.000. Handel trager. Biggen 815 per stuk. Aanvoer 275 stuks. Handel traag. GRONINGEN, 8 Juli. Vee. Kalf- en melk koeien le soort 450475. 2e 375425, 3e f 300325 vroege melkkoeien le soort 350375, 2e 275300, kaffvaarzen le s. 375400, 2e s. ƒ300325. varekoeien le s. f 300—350, 2e s. 250—300, stieren le soort f 0.960.98, 2e 0.820-88, slachtvee le s.'f 1.14—1.16, 2e s. 1.02—1.06 per kg. slachtgewicht, melkschapen 3050, weideschapen le soort 45-50, 2e 3540, vette schapen le soort 5052, 2e soort 3842. vette kalveren le soort 1.20 1.30, 2e 1.151.20, weidelammeren f 18 23, vette lammeren 2832, loopvarkens 2018, vette varkens le soort 0.540.56, 2e soort f 0.500.52, Londensche varkens 0.460-48, zouters 0.540.56, biggen 610, 11.05 p. qeek. Aanvoer 226 vette koeien. 315 kalveren, 208 kalf- en melkkoeien, 14 stieren, 220 schapen, 325 lammeren, 783 vette en Lon densche varkens, 269 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee, slachtvee en stieren, werden minder vlug en tegen teruggaande prijzen verhandeld. De handel in vette kal veren was "eclelijk vlug. De nuchtere t-alve- re i brac! c 1420 op. De wolve h ndel uad over het geheel bij kleinen aanvoer een drijshoudend verloop. Vette varkens minder vlug en nauwelijks prijshoudend. Londensche varkens ruim zoo hoog. Zouters onveranderd, Biggen traag. Eieren ƒ66.75. ROTTERDAM, 8 Juli. Eïèfen. Veiling.) Aanvoer 215,000 stuks. Prijzen i kippen- f 6.30 a 8.40, eenden- f 5.80 a 6.95. (Rott. Cons. Veiling.) Aanvoer 180.000 stuks. Prijzen: kippen- f6 a8, id. kleine f5.50 a 6, eenden- f 6.50 a 7, ganzen- f 12 a 13. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 216 paarden, 15 veulens, 672 magere runderen, 674 vette runderen, 225 vette kalveren, 451 nuchtere kalveren, 227 schapen of lammeren, 12 varkens, 141 big gen. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 115125 ct,, 2e qual. 110—100 ct., 3e qual. 9585 ct.; ossen le qual. 110115 ct., 2e qual. 10595 ct., 23e qual. 90—85 ct.} stieren le qual. 105107 ct., 2e qual. 10090 ct., 3e qua!. 8575 ct.; kalveren le qual. 165195 ct., 2e qual. 140120 ct., 3e qual. 10080 ct., alles per kg; melk koeien f 210385, kalfkoeien f 225400, stieren f 175—375, pinken f 150175, vaar zen f 150—200, werkpaardeA f 100-350, Jachtpaarden f 90140, hitten f 95180, nuchtere kalveren f 1423, fokkalveren f 1623, biggen f 614, overloopers f 16 —29. Vet vee en vette kalveren met redelijken handel, prima qualiteit vast in prijs, 2e en 3e qualiteif met afwijkende prijzen. Melk- en kalfkoeien zeer matig verhandeld. Paarden met redelijken handel in slacht- en matigen omzet in werkpaarden. Nuchtere kalveren voor de slacht duur, voor den fok met mati gen omzet. Biggen en overlopopers traag verhandeld. ENKHUIZEN, 7 Juli. De ansjovisvisscherij neemt hier af, wijl vele vischcrs door de kwal len averij hebben gekregen en wijl wegens de groote massa van deze dieren op tal van plaat sen moeilijk meer kan worden gevischt. He den werd hier in 't geheel aangevoerd 47.820 stuks nettenansjovis, prijs 51 52ct. per kg. Hoekbot, 400 pond, gold f 25.20 per 50 kg. PURMEREND, 8 Juli. Kaas. Aanvoer 15 stapels fabrieks- f 50, met merk f 54: 65 stapels boeren- f 47.50, met merk f 55; 4 stapels Goudsche- f 51, met merk f 55. Boter. Aanvoer 716 kg. f 2.152.25 pet kg. Vee. Aanvoer 520 runderen w.o. 295 vette, koeien f 11.30 per kg, melk- en geld koeien f 175425, 60 vette kalveren f 1.30 1.50 per kg, 230 nuchtere kalveren f 10 42, 25 stieren 51 paarden f 200250, 370 schapen f 4056, 450 lammeren f 1828, 580 vette varkens f 0.560.63, zouters f 0.500.56 per kg, 50 magere varkens f 1421, 150 biggen f 1015, 40 geiten en bokken. Handel in runderen stug, kalveren en schapen matig, vette varkens vlug. Eieren. Kippen- f 77.50; eenden- f 6.25. PURMEREND, 8 Juli. Eieren. Aan de eierenveiling waren heden aangevoerd 40.000 eendeneieren, f 6.206.80 en 35.000 kippen eieren f 7.258.50 per 100 stuks. ROERMOND. 7 Juli. Eieren. Aanvoer 800.000 stuks. Hoogste prijs f 8.50, middel- prijs f 7.60, laagste f 6.90. SNEEK, 8 Juli. Vee. Ter markt waren 104 melk- en kalfkoeien f 350480, 30 vette koeien f 300460, 49 vette kalveren f 50 85, 103, nuchtere kalveren f 13—21, 88 graskalveren f 60100, 200 schapen f 30 51, 106 lammeren f 1835, 809 varkens f 60120, 50 biggen f 811, paarden. Men betaalde voor vette runderen 50— 57% ct., dito kalveren 6068 c., dito var kens 2531 c., zouters 2829)4 c., Londen varkens 2425 c. Melkkoeien, vette en nuchtere kalveren en varkens prijshoudend; vette kalveren met goeden handel; graskalveren en wolvee duur; kleine biggen kalm. SCHIEDAM, 8 Juli. Moutwijn. (Offic. not., medeged. door H. J. Jansen, namens de commissie uit de Kamer van Koophandel aan de Beurs), f 14 per hl ad 46% zonder fust cn zonder belasting. Melasssepiritus ad 100% per hl f 29. Ruwe graanspiritus per hl ad 60% f 14% zonder belasting. Spoeling per ketel f 1.50. VENLO, 7 Juli. Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 325.000 stuks. Prijzen kippen- f 7.508.30, eenden- f 77.40, ganzen- f 15.10. AMSTERDAM, 8 Juli. Aa-dappelen- (Be recht van den makel. Jac. Knoop) Noord- Hollandsche Muizen f 7, id. Kleine Muizen f 3.854.20, Westlandsche ronde f 5.90 6.20, id. Muizen f 66.20, id. kl. ronde f 3.50 per H.L. AMSTERDAM, 8 Juli. (Noteering van het Nieuwe Veilinggeb. expl. Dc Jong Koene). Meikersenf 0.560.64, idem rood f 0.200.24, zwarte kersen f 0.360,42 per Kg. aardbeien f 0.951.20 per slof idem f 0.070.12 per pot idem f 0.280.40 per Kg. druiven f 0.780.95. aalbessen f 0.24 0.42 per Kg. perziken f 0.080.22 per stuk bloemkool f 1834 per 100 stuks spercieboonen f 0.360.43, snijboonen f 0.34 0.44 per half Kg. komkommers f 0.06 0.12 per stuk peen f 3—6, rabarber f46 sla f 11.80 per 100 peulen f 1424, dop pers f 1624 per 100 Kg. tomaten f 0.28 0.34 per half Kg. sjalotten f 0.060,08 per bos Westlandsche nieuwe aardappelen f9.5011, Drielingen f8.109,19, Noord- Hollatidsche nieuwe aardappelen f 9.50 1T.20 Drielingen f 7.408.60 per Kg. Bloemen. Hadley's f 5TO, Sunburstf 3.50 6, Ophelia f3.506, Goiden Ophelia f4 6.50, Keizerin f 36, Jhr. Mock f 36 per 100 stuks Kelken lelies f 0.160,22, Calla's f 0.160.26, Am. anjelieren f 0.04 0.06 per stuk Violieren f2.506 per 100 tak. Potplanten. Hortensia's f 0.501.50, Co- leus f 0.260.36, Graniums f 0.10—0.14, Fuchsia's f 0.12—0.18, Plumosa's f0 08— 0 10, Exfordia's f 0 050 07 per stuk Au- rancaria's f 1 352 50 per stuk BODEGRAVEN, 8 Juli Kaas Ter markt waren 433 wagens Prijzen f5359, rijks- merk le soort f 5963, zwaardere f 67, 2e soort f 5257 Handel vlug ELST (Bet7 Juli Fruit Ter speciale ochtendveiling alhier waren heden de prij zen le soort Meikersen 3341, id 2c 20— 30, zwarte kersen 2934, Rouanen 2833, le soort roode bessen 3354, id 2e 1823, zwarte bessen 2532, blonde kruisbessen 2430, groene kruisbessen 1213%, aard beien 3035 ctalles perK.G. GELDERMALSEN, 7 Juli. Fruit. Heden besteedde men ter Veilingsvereeniging „Gel- dermalsen en Omstreken" voor Meikersen rijp 4665 ct,, id. rood 1522 ct., Volgers rijp 3959 ct., id. rood 1522 ct., Zwarte kersen rijp 26—46 ct., roode bessen 2236 ct., kruisbessen 23 ct., aanrdappelen 811 ct., alles per kg. URK, 7 Juli. Door 20 vaartuigen zijn he den hier aangevoerd 47 K.G. ansjovis, prijs 0.45 per K. G. en 300 pond aal, 0.28 peS pond. IJMUIDEN, 8 Juli. Heden waren aan de markt de vangsten van 12 sioomtreilers en 1 logger. De prijzen'waren als volgt', tarbot 1.10—0.85, tongen 2.70—2.10 per K. G. griet 4721, gr. schol 5140, md. schol 4038, zetschol 38—37, kl. schol 26— 21, 17.50, scharren 1386.50 p. K.G. 3i14 p. hoop, vleet 3.502.10 p. st., pieterman en poon 18.50^.50, gr. schel- visch 31. md. schelvisch 2725, k.md, scheivisch f 2114. kl. schelvisch 18—15, 16.503 p. 50 K.G., kabeljauw 80—76 p. 125 K.G., gr. gullen .1 24—18, kl. gullen. 12.50—8.50, wijting 12—7.50 p. 50 K.G. ENKHUIZEN, 8 Juli. Heden kwamen hier acht ansjovisvaartuigen binnen met 29.180 stuks nettenansjovis; prijs 48 A50 ct. per K. G. De eerste twee botvaartuigen kwamen binnen met 350 pond hoekbot; prijs 2425 26.50 per 50 K.G. Heden in 't Noordelijk bekken der Zui derzee minder kwallen, zoodat dc ansjovis- visschers him bedrijf weer beter kunjieg uitoefenen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6