in en om Haarlem. V I mmm Een zilveren jubifaresse. EEN VLEKKELOOS NAAMBORD. ingezonden Mededeelingen Donderdag 10 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15785 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Agenda 11 Juli Uw naambord is den ganschen dag voor iedereen zichtbaar. Waarom niet gezorgd, dat het zoo helder mogelijk is? Een beetje VIM op een vochtigen doek, even wrijven en Uw naam blinkt helder op een vlekkeloos naambord. Uw aantal opgespaarde Sunlight-uitknipsels gaat langzaam vooruit. Voeg nu Uw VIM- kaartjes hierbij en het door U verlangde cadeau' is veel eerder in Uw bezit. VRAAGT ONS GESCHENKENALBUM! a 75 cents per regel. De heer E. J. Jonckbloedt, De nieuwe Zandersbrug voor voetgangersverkeer opengesteld. Toelatingsexamen Gymnasium te Haarlem. Jubileum. Onze abonné's aan het woord. 19 J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraal 10 Haarlem. 'felegraphisch Weerbericht. Besmettelijke ziekten. Het 10-jarig bestaan van den Motordienst. Lijst van instellingen van Weldadigheid. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal hij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel: op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat-I sing; elke regel meer 15 ct., bi vooruitbetaling. Een der vele Roomsche vereenigingen in Haarlem straalt dezer dagen in den zilveren luister van haar bestaan. Het is de Vereehi- ging van Eeuwigdurende Aanbidding van het Allerheiligste Sacrament en tot onder steuning van arme en behoeftige kerken. Een wel wat lange naam voor een vereeniging, maar die dan ook de verdienste heeft vol komen juist uit te drukken wat het streven der vereeniging is en haar meteen stempelt tot een der mooiste Roomsche vereenigingen. Want wat is de beteekenis van dezen titel anders dan de beoefening van het Bidt en werkt, in den meest letterlijken zin van het woord. Zijn hier de Martha en Maria uit het Evangelie niet vereenigd in aandoen lijke strengeling? Maria zat aan de voeten van Jezus en luisterde naar Zijn woorden. Niet anders doen de vrouwen der Eeuwig- Arrende Aanbidding, die op den Eersten Vrijdag der maand Jezus komen gezelschap houden in het H. Sacrament en neerzitten aan den voet van het H. Altaar. Martha had de zorg van de dagelijksche beslommeringen op zich genomen en bracht alles in gereed heid voor het verblijf van Jezus onder haar dak. Doen de dames-werksters niet hetzelfde, wanneer zij zorgen dat Jezus in een Hem waardige omgeving kan nederdalen, doo: daarvoor alle benoodigdheden, voor zoover Zij daartoe in staat zijn, ter beschikking van behoeftige kerken en kapellen te stellen De Maria en Martha uit het Evangelie zijn in het werk dezer vereeniging wel zoo treffend vereenigd als maar zelden zal worden aan getroffen. Doch laten we eerlijk bekennei: dat de vereeniging in Haarlem onder de groote massa Katholieken niet of althans niet voldoende bekend is. Dit zilveren jubileum moge dan een aan leiding zijn 0111 eens wat van deze vereeniging te vertellen. Allereerst iets over haar ontstaan. In 1841 zou de vacantie voor de pensio- nairen der Dames van het H. Hart te Parijs beginnen. Vol bezorgdheid had madame d'Avenas diegenen welke voor goed aan hare waakzame zorg zouden worden onttrok ken, een laatste maal rondom zich vergaderd en sprak haar ongeveer volgenderwijze toe: Eene zaak beveel ik u dringend aan. Wan neer gij vrij zult wezen en wellicht niet weten, hoe uw tijd door te brengen, verkwist hem dan niet, maar besteedt hem tot iets nuttigs. Hoe schoon is het uwe vrije oogenblikken te gebruiken voor de versiering van kerk en altaar uwer woonplaats, die wellicht arm en verwaarloosd zijn. Wellicht had niemand van al hare leer lingen madame d'Avenas' kostbaren wenk mef meer bereidvaardig harte ontvangen dan eene pensionaire uit België's hoofd stad, Anna de Mee us. Z' had aanstonds het besluit gevormd, om, als zij in iiare familie zou" zijn teruggekeerd, te arbeiden ter ver siering van kerk en altaar. Zoo wordt in ten der verslagen van de vereeniging ver haald Het was reeds 1843 geworden en nog had jonkvrouw Anna de Meeüs geen begin van uitvoering aan haar voornemen gegeven. Doch daar komt op een dag de Pastoor van Ohain, een dorp in het aartsbisdom van Mechelen, aankloppen bij de even vrome als edele familie de Meeüs en klaagt zijn nood over de armoede zijner kerk. Op ver langen der moeder gaat hare dochter zich ter plaatse overtuigen van de werkelijkheid cn vindt nu een toestand, die haar te midden van den overvloed nog nooit in den geest was opgekomen. Getroffen tot in het harte besloot zij dien te veranderen, het mocht haar kosten, wat het wilde. En met zulke Welsprekende woorden schilderde zij voor de haren af, wat zij had gezien, dat geheel de familie besloot te helpen. Reeds had de Pastoor eenige vruchten van dien ijver mogen plukken, toen hij tegen den dag der jaarlij krche aanbidding Jonkvrouw de Meeüs uitnc 'igde, de H. Mis in zijne parochiekerk te komen bijwo nen. De jonkvrouw was op den bepaalden dag tegenwoordig in de kerk. De Herder zou Ons Fleer gaan uitreiken, doch wat moest: Zij nu aanschouwen Eene grove tinnen ciborie, ziedaar waarin de God van liefde op deze plaats moest rusten Dat was haar nog meer ondragelijk dan wat zij tot dusverre had gezien. De gedachte daaraan kwelde haar voortdurend, en zij besloot voor de kleine som, die zij had bijeengespaard, een Zilveren ciborie te koopen. En naarmate de armoede van den onzicht baren Godmensch onder ons haar beter bekend werd, bracht jonkvrouw de Meeüs langere uren door in hare werkkamer en arbeidde zij ijveriger met haakpen en naald. Maar wat vermochten zij, zij en hare familie alléén? Zoo vele kerken smeekten haar zoo dringend om een klein, een noodzakelijk geschenk. De liefde maakte haar stout. In 1846 gaf de beroemde pater Boone eene retrai te in de kerk van het Zand te Brussel. Jonk vrouw de Meeüs volgde de oefeningen en 2ij waagde het hem te verzoeken de kracht zijner welsprekendheid en den gloed zijner liefde aan te wenden ten gunste van het werk haar zoo dierbaar. Een milde bijdrage was het gevolg van pater Boone's eerste woord ten gunste van het verheven werk. Ma3r de veel nood zakelijker hulp van ijverige en kunstvaardige handen, tevergeefs bleef jonkvrouw de Meeüs die wachten. Toch liet zij met af van te doen wat zij kon, en mocht zoo den niet geringen troost smaken van drie kerken ruim te be- deelen. En God zag met welgevallen neer op het pogen zijner getrouwe dienares en voerde haar ongemerkt hoe langer hoe meer hare eerste bestemming nabij. In de lente van 1848 maakte zij kennis met de instelling der nachtelijke aanbidding te Parijs en vernam nu, hoe deze vereeniging arme kerken voor- Zag van linnen en gewijde vaten. Was dat niet, zoo vroeg zij haren wijzen raadsman in het ondernomen werk, de instelling, die zij had verlangd, die voorzag in de dringende behoefte Pater Boone, ofschoon nog aar zelend wilde de proef nemen, en daarom koos hij uit de Congregatie der H. Maagd, welke hij leidde, tien der ijverigste leden, om met Anna de Meeüs de vereeniging te beginnen. De Zusters van O. L. Vrouw wilden haar wel een zaal afstaan ter bijeen komst. Toen de ijverige leden een aantal benoodigdheden voor den PI. Dienst in gereedheid hadden gebracht, wilden zij ze zenden aan de armste kerk. Deze eerste maal besliste het lot en wees de kerk van Lonzée in het bisdom van Namen aan. Het was eene onmiskenbare beschik king der Voorzienigheid, welke zelve wilde aangeven, wat in de nieuwe vereeniging var. den aanvang aan vaste regel moest worden. Steeds moest op de eerste plaats de armste kerk worden geholpen. In October van hetzelfde jaar 1848 aan vaardde pater Boone, thans definitief, de leiding van het liefdewerk. Jonkvrouw de Meeüs stelde op zijn verzoek een voor- lcopig reglement op, dat in 1851 de. goed keuring aller Belgische Bisschoppen ont ving. De voornaamste artikelen behelsden: „dat iedere maand eene H. Mis zou worden opgedragen voor de leden dat zij uitgenoo- digd zouden worden er bij tegenwoordig te zijn cn tot de H. Tafel le naderen dat er eene collecte zou gehouden worden voor de arme kerken dat al de leden iedere maand een uur aanbidding moesten doen; dat het handwerk gratis moest zijn, en de aanvragen der E.E.H.H. Pastoors slechts dan zouden aangenomen worden, bijaldien zij goedgekeurd waren door de E.E. H.H. Dekens." Onveranderd zijn deze artikelen ook nu nog van kracht in al de Afdeclingen, In de kapel Salazar te Brussel had voortaan geregeld de maandelijksche bijeenkomst plaats en in eene aangrenzende zaal, verdrong zich op de bepaalde dagen een immer aan groeiend getal leden om te arbeiden aan de paramenten voor Gods altaar. Het volgend jaar werd het Liefdewerk verbonden met de Aartsbroederschap der nachtelijke aan bidding te Rome en verkreeg dezelfde af laten. Van toen af aan droeg het Liefdewerk den titel van Vereeniging der Eeuwig durende Aanbidding van het Allerheiligste Sacrament en Liefdewerk der Arme Kerken. Reeds in het volgend jaar werden in ver scheidene steden van België vereenigingen opgericht in aansluiting met en geheel gelijk aan het Liefdewerk van Brussel. Dit eerste werk was echter nog slechts tie kiem, waaruit een vëel grooter zou wor den geboren. Het was ongetwijfeld voor jonkvrouwe de Meeüs een zoete troost, nu zij 'zoovele trouwe gezellinnen in de hoofd stad en daarbuiten met haar zag samenwer ken tot leniging van den nood door geheel het land. De afdeelingen bleven daarenboven verbonden met het middelpunt, dat alles, bleef bezielen mgt zijnen geest. En toch verlangde men een nog hechteren band van eenheid, een nog grooteren waar borg van duurzaamheid en volharding in den waren geest. Men meende dit alles te vinden in een religieuze Congregatie. Somtijds kwam bij Jonkvrouwe de Meevis de gedachte op, zelve de stichting te beproe ven van een Instituut, dat zou beantwoorden aan haar doel, maar als zij dan opzag tegen de verhevenheid van het wérk en neerbükte op hare eigen zwakheid, dan schrikte zij terug. Midderwijl ging zij voort met haar liefdewerken ter eere van hét Allerheiligste Sacrament, Zij was met eenige Dames be gonnen met het werk van den catechismus. Zij hadden een groot aantal meisjes onder wezen voor de eerste IT, Communie. Na eene retraite van voorbereiding tot die groote daad, smaakten de nieuwe meesteressen den troost haar kinderen met groote ingetogen heid en veel godsvrucht tot de H. Tafel te zien naderen. Jonkvrouwe de Meeüs leefde op bij die nieuwe hulde aan het H. Sacra ment gebracht. Zij ging daarenboven voort met het bezoek van de arme zieken, stichtte scholen en wachtte geduldig af, totdat God nog duidelijker zou spreken tot eindelijk na een voorbereiding van 15 jaren, de eerste Religieuzen haar intrede deden in het eerste klooster van het Instituut der Eeuwigdurende Aanbidding van het Allerh. Sacrament. In 1870 bloeiden reeds naast het Moeder huis drie andere huizen nl. in Luik, Gent en in ons Vaderland in Rotterdam. Jonkvrouwe de Meeüs was, zonder er zich eigenlijk ten- volle van bewust te zijn ondanks haar tegen- sin, stichteres en eerste Overste eener nieuwe In 1858 bezocht een lid van een der aan zienlijkste familiën van Rotterdam, mevrouw H. de Bruijn-Serruijs de kapel van het H. Sacrament van Mirakel te Brussel. De titel der kapel, het Liefdewerk der Arme Kerken, welks naam zij van een aanplakbiljet leerde kennen, maakte hare belangstelling gaande. Een artikel van het Belgische dagblad Le Bien Pubtic stelde haar weldra met beide in kennisl Nu rees in haar hart het verlangen een dergelijke vereeniging in Nederland te zien gevestigd, en zij vond in pater Hen riet den man, die haar ijver aanwakkerde, haar voornemen hielp uitvoeren. Weldra waren er te Rotterdam twee en dertig dames gevonden, die lid wilden worden van de vereeniging en zoo kon den 23sten Maart 1859 de eerste Hollandsche afdeeling worden gevestigd. Groot bleken weldra de werk kracht en de wasdom der nieuwe Vereeni ging. Na vijf maanden reeds kon de tentoon stelling van kerksieraden gehouden worden. De maandelijksche aanbidding op den eersten Vrijdag werd geregeld gevolgd door een goed aantal geloovigen, zpodat het werk steeds meer en meer werd gekend en in vele per sonen van allen stand het verlangen ont waakte om lid te worden van deze Vereeni ging en zoo ontstond eene Afdeeling der 2e klasse. Nog was er geen jaar na de vestiging ver- loopen en reeds telde het Genootschap te Rotterdam 1000 leden en reeds bestoud er vooruitzicht op uitbreiding naar andere plaatsen. De vrees, dat de taak des bestuurs op den duur te zwaar voor één persoon zoude wezen, en de overtuiging, dat de verbinding met eene religieuze Congregatie het werk grootere vastheid en eenheid zoude geven, deed ook in Nederland besluiten het bestuur van de Vereeniging aan een kloosterorde toe te vertrouwen. Daarom vereenigde pater Henriet in het huis van de vice-presidente, mejuffrouw de Kuyper, eenige personen, om met haar een kloostergeméente te vor men, die onder den naam van „dienstmaag den van Jesus" hetzelfde doel als het In stituut der Eeuwigdurende Aanbidding zou den nastreven. Ondertusschen vormde zich in den Haag de tweede afdeeling van de Vereeniging en had ook in Zwolle het werk groote deelne ming gevonden. Jaarlijks traden nieuwe vereenigingen toe tot de Aartsbroederschap, achtereenvolgens Tilburg, 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Roermond, Maastricht, Sittard. Den 23en Maart van het jaar 1909 werd te Rotterdam het 50-jarig bestaan der ver eeniging in Nederland gevierd, waarbij nie mand minder dan Z. D. H. Mgr. A. J. Cal- üer zelf tegenwoordig vm- cn waarbij de hoogeerw. heer kanunnik M,;r. Bosman, Bis schoppelijk afgevaardigde van het bisdom Haarlem, voor een uitgelezen gehoov, ec verslag uitbracht over den oorsprong, den toe stand der Vereeniging en haren gezegende» werkking gedurende de verloopen 50 jaren. Met voldoening mocht toen al geconstateerd worden, dat ruim 40.000 leden iedere maanc door een uur Aanbidding, hulde brengen aar. den verborgen God onzer altaren en eer herstel geven voor de vele beleedigeingen Hem in het Geheim Zijner liefde aange daan, cn dat in die afgeloopen 50 jaren voor een waarde van ruim een millioen gulden, paramenten, gewijde vaten en andere be noodigdheden aan behoeftige kérken werden verstrekt. Uit de herinnering aan dit vijftigjarig jubileum blijkt wel dat Haarlem niet een der eerste gemeenten van ons vaderland was, waar de vereeniging een afdeeling krees. Pas den 13en Maart 1899 werd zij kanoniek opgericht in de kathedrale en Parochial- kerk SintBavo door Z. D. H. Mgr. C. J. M Bottemann. Het was Mgr. Bosman z.g,, die zich vooral voor deze vereeniging interes seerde en na dien tijd zijn het altijd de op eenvolgende plebaans geweest, die directeur der vereeniging waren. Bij geboorterecht, zouden wij haast zeggen,'want de vereeniging vond haar geboorte in de schaduw van de Kathedraal. De eerste presidente der ver eeniging was mevrouw JanzenTerwindt, de eerste penningmeesteresse mevr. Schoe- makers en mevr. v. Dieren Bijvoet was secretaresse. Na dit eerste dagelijksche be stuur hebben nog vele dames hare krachten aan de vereeniging gewijd. Laat ons er slechts de presidenten van noemen. Achter eenvolgens waren presidente van de ver eeniging na mevr. Janzen-Terwindt, mevr. Sterck-Volmer, mevr. Beijnes-v. d. Heijden, mevr. Grijpink-Middelhoff, terwijl de lei ding der vereeniging nu berust in handen van mevr. Heerkens Thijssenv. d. Kun, die als vice-presidente, leidster der dames- werksters, naast zich heeft mevr. Heslerfeldt- Schaepman, als penningmeesteres mevr. Smit-Biomjous, als secretaresse mevr. v. Schuylenburch-v. d. Biesen en als leidster der zelatricen mevr. Vehmeijer-Rosenmöller. De overige bestuursleden zijn mevr. de wed. P. v. Cranenburgh-Westerwoudt, mevr. v. Steenhardt Carré, mevr. Stuyt-v, Heuke- lom en mevr. v. WayenburgSchmedding. De vereeniging telt nu ongeveer duizend contribueerende leden en een twintigtal dames-werksters, die eens per week, op Donderdag, in een localiteit van „De Groene Tuin" bijeen komen om te trachten genoeg zaam paramenten te vervaardigen om aan de aanvraag van alle behoeftige kerken te voldoen. Op den Eersten Vrijdag der maand wordt het Aanbiddingsuur door de leden in de Kathedraal verricht, waartoe 't Aller heiligste tot in den namiddag blijft uitgesteld. Nog steeds voldoet de vereeniging aan haar aanvankelijk doel. Tal van aanvragen, niet alleen om gemaakte goederen, maar om alle benoodigdheden voor de H. H. Diensten komen binnen, en het is alleen maar jammer, zoo vertelde ons de presidente, mevr. Heer kens Thijssen-v. d. Kun, datfde middelen der af-,Teling niet toelaten nog meer te doen, en niet zonder eenigen naijver wees de presidente ons op de getallen die andere afdeelingen, blijkens het jaarverslag, naar voren kunnen brengen. Rotterdam, b.v. kon f 8000 aan goederen wegschenken; den Haag f 4000, Tilburg f 6000 en Haarlem maar f 1500. De presidente hoopte hartelijk dat dit zilveren jubeltij nu eens het begin moge zijn van nieuwen bloei der vereeniging en nieuwe belangstelling. Hoe meer contribueerende leden er zijn, hoe meer armoede in de kerken kan worden verholpen. Het zijn niet alleen nieuwe parochiekerken, die geholpen wor den, maar ook kapellen, die pas tot stand ko men. Élke aanvraag gaat via den Ple baan, naar Rotterdam, waar de aanvrage gekeurd wordt en waar, zoomogelijk, aange vuld wordt, wat Haarlem niet leveren kan Animo is er genoeg, maar de middelen laten niet toe de vleugels uit te slaan. Er zijn in ons Bisdom op dit oogenblik afdeelingen in Rotterdam, Den Haag, Haar lem, Amsterdam, Noordwij k, Egmond, Vlaardingen, Leiden, Dordrecht Het doet ons genoegen dat wij het jubileum van de afdeeling Haarlem, hebben kunnen aangrijpen om eens wat meer te vertellen van een vereeniging, die in stilte werkt, maar zeer zeker recht heeft op haar plaatsje onder dc zon en veel, aandoenlijk veel doet ter eere van Christus in het Allerheiligste Sa crament. Sociëteit „St. Bavo". Vergadering tram personeel 8 uur Rederijkers 8 uur Houtbewerkers half 6 uur. R, K. Middenstandsgebouw, Zangvereeni- ging „Kunst na Arbeid" 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Gr Houtstraat 69 --- Tentoonstelling van Grafiscb werk door K. A v. Eek Dagelijks van 106 uur i. K Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.ra. van 25 uur, Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg Ij Alie werkdagen, voorm. var) halt tot half 12 des nam, van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7 10 uur. be halve des Maandf;S> ochtends eri op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Mar'chs-ereeiiiging Bloernholslraal 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdaSen van 10—12, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier Senls 4 pCt. - (Direct ingaande.) De veiligste belegging Uwer Spaargel- den is in dc SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN IS Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 6—9 u. n.m. en Zaterdags van 591u. n.m. HALFWEG: ST JQSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7—3':, u namiddag geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 8Ij uur n.in. R K. Bevolkiugsbureao Geoouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag, en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen vooi arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toe gankelijk St. Joseph-Gezellenvcreemgtng Kamper- straat 37 Aanmelden van leerlingen der teekenschool cp Donderdag 10 en Vrijdag 11 Juli a,s„ des avonds van half 8 tot 9 uur. DE LEVER'S ZEEF MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN. Fabrikanten van SUNL.KiHT.an JTÏ'iNK. die een dezer dagen zijn 25-jarig jubileum vierde als koorzanger van het zangkoor „Te Deum Laudamus", van dc parochiekerk „St. Jozef" aan de Jansstraat. R, K. MELKHANDELARENVEREENIGING „ST. JOZEF". Bovenstaande vereeniging, welke een on derafdeeling is van de R. K. Middenstands vereeniging, hield gisteravond een zeer ge animeerde ledenvergadering, welke vrij druk bezocht w-as. De verschillende jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren D. J. Bloemzaad, H. W. van Lieshout en M. Rutte, werden allen herkozen. De aftredende voorzitter, de heer H. v. d. Peet, stelde zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer De Mol. Eenige besprinken vonden nog plaats, welke verschillende interne aangelegenheden van de vereeniging betroffen. Ook werd uitgebracht het verslag van het ziekenfonds der vereeniging, waaruit bleek, dal het fonds in 'oloeienden toestand ver keert. Het aftredende bestuurslid van het fonds, dc heer P. van Bruggen, werd her kozen. Na afhandeling van het zakelijke gedeelte, bleef men nog gezellig bijeen, waarbij o.m. een gratis verloting van melkgereedsehappen plaats vond. Sinds gistermiddag 5 uur is de nieuwe Zandersbrug voor het voetgangersverkeer opengesteld Het verkeer wordt voorloopig geleid langs een der trottoirs Omtrent de definitieve openstelling van de generic brug deelde men ons mede. dat dit nog van zooveel bijkomende omstandig heden zal afhangen, b.v. van het aantal stratenmakers, dat de gemeente aan 't werk zal stellen, om de gedeelten aan beide zijden van de brug te bestraten. Wanneer hieraan met den mcesten spoed gewerkt kon worden, zou alles binnen 14 dagen, uiterlijk drie weken, gereed kunnen zijn. Na afgelegd examen zijn toegelaten tot de le klasse G. H. Steenhuis J. S. Wagenaar; Marie D. ten Have; Gretha ITeijbroek P- H. o ;sn; Ch. Dardenne AnkringaMaria Suiuit; Cornelia van der Graaf; Elsje C. de BoisEdina HoekC. A. A. van Eerde; W. J. Hengeveld; W. P. van den Berg; J. F. Witteveen; H. Dyserinck; Elisabeth H. L. Haje; Louise Judels; Johanna R. Wefers Bettinck; Paulina J. Poortman; Louise A. Ketting; Hilda Dieters; H. Ph. Sobels; J. IT. Krelage; J. Dahtieijer; R. Holthuis; Alida Simonsz; Anna M. C. de Boer; Johanna H. Pruissen; Irene Bolle; Loes Janssens; F. W. Teding van Berkhout; Catharientje Roosjen. Deze week hoopt de heer A. Klabou den dag te herdenken, waarop hij vóór 12)4 jaar in dienst kwam bij de N. V. Oprechte Haarlemmer Oliefabriek voorheen G. de Koning Tiliy. De jubilaris was de laatste 6 jaar mees terknecht Dc huldiging zal plaats hebben op Zater- dag 12 dezer ten kantore der Vennootschap. Het za! den jubilaris dien dag zeker niei j aan belangstelling ontbreken. Geachte Redactie, ik heb hier voor mi; liggen het nieuwste Haarlem's Jaarboekje Het dateert van 19201921 en waar zoe n jaarboekje uitsluitend zijn bestaansrech ontleent aan het feit, dat men er alierle bijzonderheden in kan vinden omtrent be stuur van vereenigingen, stad, school en andere wetenswaardigheden, behoeft nie; aangetoond te worden welke waarde eer jaarboekje uil 19201921 nog heeft. Mu- seumwaarde, anders niet. Vooral omdat dat nieuwste jaarboekje, reeds toen het ver scheen, niet geheel meer „bij" was. Komt er nog zoo'n nuttig boekje? En wannee krijgen wij ons Roomsche Jaarboekje? Op dit oogenblik is nergens na te slaan wie de menschen zijn, die zich in onze stad voor een af andere vereeniging, comité of zaak interesseeren. Als inwoner van Schoten, vraag ik u beleefd eenige plaatsruimte onder de dage lijks tingelende Damiaatjes, om eenige regels te wijden aan een onhoudbaren toe stand. welke sinds lang in Schoten hcerscht. Ieder die wel eens langs den Schotcrwcg heeft gereden en gelet heeft op den toe stand van het water in de sloot tusscher den Schoterwcg en de Algemeene Begraaf plaats, zal dra bemerkt hebben, dat hef water in een allesbehalve frisschen toestand verkeerde. Vroeger was het nog een sloot, wat men een sloot noemt, maar nu is het een vervuilde modderboel geworden. En dit is nu niet alleen zoo langs den Schotcrwcg, neen het loopt zelfs dcor tot aan den Dood weg, bij de Hoogewocrd. Daar is het ee# dichtgegroeide modderboel, een verzamel plaats van vuil en een kweekplaats voor allerlei insecten, vooral muggen, Eenigen tijd geleden heeft men wel een gedeelte modder verwijderd, maar dit ging op eer zoo primitieve manier, dat na eenigen tijd weer 'n zelfde toestand heerschte als voor heen. De sloot langs de begraafplaats, dient nergens voor en is feitelijk een groote overlast, een sta-in-den-weg. Omdat het een begraafplaats is, vindt men het mis schien meer met het gezicht overeenkomen, er een sloot of „vijver" tusschen te hebben. Nu is het wel mooi als het helder stroomend water is, maar hier is het niets anders dan een sloot met stinkend en be- modderd water. Ongetwijfeld zou de toe stand daar ter plaatse zeer veel verbe. terd worden, indien die heele sloot, vanaf het gedeelte langs den Schoterweg tot aan den Doodweg gedempt werd. Men zou daar een plantsoentje aan kunnen leggc of heel gewoon de straat verbreeden en een trottoir leggen. Werkelijk met het moderne verkeer is dit, vooral op een weg zooals de Schoterwcg is. geen over daad. De Schoterweg zou er belangrijk door verbeterd worden, en dit zou zijn cn in 't belang van de volksgezondheid én in 't belang van het verkeer. Wellicht willen de autoriteiten hier ceni hun aandacht aan schenken? Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned Kon Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 10 Juli. Hoogste barometerstand 768.7 m. M. te Rennes. Laagste barometerstand 752.5 m. M. te Vestmander. Verwachtingen van den avond van 10 tot den avond van 11 Juli: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Zuid westelijken wind, helder tct iichtbewolkt, later toenemende bewolking. Aanvankelijk droog weer. Later eenige kans op regen of onweer. Iets warmer. In de week van 29 Juni tot en met 5 Juli 1924, kwamen te Haarlem 2 gevallen van roodvonk voor: te Aalsmeer 1 geval van diphtheritis; te Hoorn 1 geval van diphtheri- tis; te Koog a.d. Zaan 1 geval van roodvonk; te Uilgeest 1 geval van diphtheritis; te Lei den 5 gevallen van roodvonk en 3 gevallen van diphtheritis en te Noordwijk 1 geval van diphtheritis. Men is met de voorbereiding voor 't feesl op het cavallerie-terrein, op Zaterdag en Zondag a.s. al reeds aardig opgeschoten. Langs den weg op het cavallerie-terrein heeft men witte palen geplaatst, waaraan verschillende versieringen, meestal in den vorm van een wiel, en vlaggen zijn opge hangen. Vlak vóór den ingang is men bezig een verhooging te maken, terwijl ook een muziektent geplaatst wordt. Alles is in helder, wit geschilderd bout en geeft een frisschen, helderen indruk. Gisterenavond waren de motorrijders zich voor de a.s. wedstrijden reeds druk aan het oefenen. Natuurlijk was er, vooral van de zijde van dc jeugd, veel belangstelling. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis, dat zij, bij besluit van 2 Juli 1924, dc Sint Martha-ver- eeniging, afdeeling Haarlem der Nederland- sche Roomsch Katholieke Centrale Veree niging tot bescherming van meisjes, geves tigd te Haarlem, hebben geplaatst op de lijst van Instellingen van Weldadigheid, bedoeld in artikel 3 der Armenwet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1