■li? I V VA p Vereeniging van Eeuwigdurende Aanbidding en tot ondersteuning van behoeftige kerken. Vrijdag 11 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15786 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Klassemoraal. Agenda 12 Juli Rijkspostspaarbank. GEMEENTEZAKEN. iMams lllWtkiaai 1", Een heerlijke vergadering. Personalia. Een puzzle. - - - Teiegraphisch Weerbericht. fïet en ,e- Jiar ist ph lor ari fde Ie- $n« let kt" Pt an bit at lat u- p- ée ou er in. n. op re r- n, t, 3U Öe akonnementspnjfc ïedraagt "VO«A Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal hij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COURANT Advertentie® -35 rents per tegel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 et per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Reeds eenige dagen ligt ter bespreking op onze schrijftafel „De Kommunist", eerste nummer van het nieuwe weekblad van den Bond van Kommunistische Strijd- en propa- gandaclubs, korter aangeduid; B. K. S. P. Eerlijk gezegd maakte de emblemen in den kop van het nieuwe orgaan, de rare sikkel en de ster met de spichtige stralen ons niet erg gretig om met den inhoud kennis te ma ken. Maar wij zijn nu eenmaal verplicht van alle geestesstroomingen kennis te nemen en dus 'zijn we in deze nieuw-co#munistische gedachten ook maar weer ondergedoken. Wij krijgen dan in een hoofdartikel, geti teld: „tegen den stroom" te hooren, dat „de Kommunist" het orgaan is van die commu nisten, welke zich op het jongste congres te Rotterdam, van Wijnkoop's heerschappij hébben vrijgevochten. Ze gaan nu „tegen den stroom" oproeien, zelfs tegen de groote Russische Internationale, waarmee zij nu geen verband meer hebben. Maar geen nood! Als een kleine Gedeon's bende zullen zij allen strijden, en.... de wereld-revolutie brengen. „En als ze ons bespotten en uitlachen, besluit het artikel, ons groepje, dat ge heel alleen tegen al de machtige organi saties strijd wil voeren welnu, wij zijn Leninisten, wij durven alleen te staan, wij durven tegen den stroom in te gaan, wij hebben vertrouwen in de toekomst, in de revolutie. Laat dan lachen wie wil, ook wij zul len nog vroolijke dagen beleven." Na deze ontegenzeggelijk frissche kennis making, trof ons een artikel van de bekende socialistische schrijfster Henriëtte Roland Holst, een preek over waarheid en waarach- j iigheid, welke wij met belangstelling hebben I gelezén. ,,Van Communistische zijde is herhaal delijk gewezen op de noodzakelijkheid, leugen en bedrog te gebruiken in den revolutionnairen strijd, aldus vangt het ar tikel aan. Wij bestrijden die noodzakelijkheid niet, echter- komt het ons overbodig voor, den nadruk op haar te leggen en te doen, als zijn leugen en bedrog specifiek commu nistische strijdmiddelen. Leugen en bedrog waren te allen tijde onmisbare wapenen voor de maatschap pelijk zwakken; zonder die wapenen kon den ze den strijd tegen de machtigen noch voorbereiden, noch voeren. Elke communist zal zonder gewetens bezwaar en zonder aarzeling, in landen, waar het fascisme, of waar de witte ter reur heerscht, illegale (onwettige) strijd middelen gebruiken, eenvoudig omdat hij anders niet strijden kan. Geen communist zal zoo dwaas zijn, strijdmakkers aan de galg of in de gevan genis te brengen, wanneer hij ze. door een leugen kan redden, uit bovenmatige liefde Jot de waarheid. Het fanatisme dor oprechtheid is een geestesgesteldheid, die slechts bij enkele individuen voorkomt. Daarom is het noodig, leugen en bedrog opzettelijk te prediken." Nu zou het niet moeilijk vallen om de publiciste van zulk een krasse uitspraak als een predikster van opzettelijke leugen en b'edrog aan den openbaren schandpaal te slaan. We zullen dat echter niet doen, lste niet, omdat ons uit de vele geschrif ten dezer begaafde vrouw bekend is, dat zij bij al haar dwalingen en vaak zonderlinge redeneeringen, er steeds op uit is geweest de waarheid te zoeken; 2de niet, omdat uit heel het vervolg van het boven bedoelde artikel blijkt, dat de schrijfster haar lezers luist tot grooter waarachtigheid wil bekee- ren. Eén opmerking moet ons hierbij evenwel Uit de pen en wel deze, dat mevr. Roland Holst er een vreemdsoortige consequentie op nahoudt om haar lezers te overtui gen om toch den tegenstander niet dadelijk als schurk en een bedrieger te schelden, wanneer men het met hem niet eens is; ook niet zijn eigen opvatting als de juiste voorop te zetten, maar steeds eerlijk eigen en anderer mee- ning tegen elkander af te wegen, gebleken ongelijk zelfs gaarne cn desnoods openlijk [te erkennen. Na deze nobele vermaning heet het n.m.: „Oprechtheid tegen ons zelf is de weg, die tot waarachtigheid leidt tegen onze kameraden en medeproletariers. En die waarachtigheid is een der pijlers, waarop het geestelijk gezag van het communisme moet worden gebouwd. De vijanden van het proletariaat en van de menschheid moeten wij somtijds bedriegen: onze mak kers en klassegenooten en medestrijders mogen wij het nooit doen', ziedaar hel verschil." Is dat nu geen zonderlinge redeneering? Dat de communisten klassestrijd willen voe ren, wij kunnen dat begrijpen, ofschoon wij het veroordeelcn. Maar die strijd dient toch laar hun bedoeling de maatschappij te her vormen en er ten slotte één klasse-van te maken. Hoe is het echter denkbaar aan de apos telen van de wereldrevolutie deze leer mee te geven: weest waarachtig tegenover uw medestrijders, maar beliegt en bedriegt des noods degenen, die nog voor de nieüwe maatschappij gewonnen moeten worden! Wanneer Mevr. Roland Holst zich eens éven de beteekenis van deze leer indenkt, moet zij dan zelf niet tot de conclusie komen, dat haar klassemoraal al heel geringe op voedkundige waarde voor haar partijgenoo- ten en nog minder aanlokkelijks heeft voor degenen, die zij tot het communisme be- keeren .wil? Welk een zonderlinge proleet, die tot zijn volgelingen zegt, zóó, dat ieder een het hooren kan: Gaat uit, \veest eerlijk tegenover elkander en verovert de wereld, desnoods met leugen en bedrog! Mevr. R. H. moet er zich niet over verbazen, wanneer haar „Kommunistische Strijd- cn Propa- gandeclubs" het met een dergelijke moraal ni^t ver brengen. Sociëteit „Sint Bavo" District Haarlem- sche Voetbalbond 4 uur Gewone zittingen. Kunsthandel F. H. Smit. Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur R. K Arbeidsbeurs voor mannen - Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van .912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtwég IJ Alle werkdagen, voorm. van halt 11 tot half 12 des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. R. K. Leeszaal en nitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend, van 10—12, van 25 en van 710 uur, be halve dus Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Martbavereemging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 89 uur. Tel. 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkiugsbureaa Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk St. Joseph-Gezellenvereeniging Kamper straat 37 Aanmelden van leerlingen der teekenschool op Donderdag 10 en Vrijdag 11 Juli a.s., des avonds van half 8 tot 9 uur. Stadhuis Huldiging' W. A. J. v. d. Kamp, half 4 Receptie 4 uur. Cavalerie-terrcin Militaire feesten PAARD OP HOL. Hedenmorgen omstreeks 12 uur sloeg op de Gedempte Oude Gracht alhier een paard, gespannen voor een rijtuig, op hol. De koetsier viel van den bok, doch be kwam gelukkig geen leisel. Het paard en het rijtuig werden bij de Gierstraat tot staan gebracht, zonder onge lukken te hebben veroorzaakt. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Haarlem en zijne bij- en hulppost kantoren over de maand Juni 1924. Aan bovengenoemde kantoren ward in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 193946,23 en terugbetaald 218520.36. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald'/ 24574,13. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 155. Hieronder 190 formulieren ad 1 in spaarbankzegcls van 5 cent en 595 formulie ren ad ,1 in spaarbankzegels van 1 cent (Scboolsparen). Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 3100 en afgeschreven 7350. Derhalve minder in- dan afgeschre ven 4250. DE VERGOEDINGEN VOOR VAK ONDERWIJS AAN DE BIJZONDERE SCHOLEN. B. en W. herinneren den raad cr aan, dat volgens de wettelijke bepalingen de ge meente, indienjzij ten behoeve van een of meer openbare lagere scholen vak-onderwijzers heeft aangesteld, jaarlijks aan de besturen der bijzondere scholen, die óók vakonder wijzers hebben aangesteld, een zelfde bedrag per lesuur moeten vergoeden als de gemeente voor haar vakonderwijzers heeft uitgegeven. Zij deelen mede, dat bij het berekenen der vergoeding men op verschillende moeilijk heden stuitte, die zij meenen onder de aan dacht van den raad te moeten brengen. Aan deze mededeelingcn ontkenen wij het volgende Allereerst komt in artikel 101 der L. O. wet de bepaling voor, dat de vergoeding niet voor een ander aantal lesuren .mag worden toegekend, dan waarvoor aan de openbare school in het onmiddellijk voorafgaande kalenderjaar vakonderwijzers zijn werkzaam geweest. Hierbij is de vraag gerezen moet de vergoeding, in casu over 1923 berekend worden naar de gegevens over 1922 of 1923 De aanvrage om de vergoeding wordt, overeenkomstig model K van het Koninklijk Besluit van 4 September 1923 (S 432) in gediend tegelijk met die, krachtens het le lid, van art, 101 der L.Ó. wet 1920, dit is over 1923 in Januari 1924. Met „onmiddellijk voorafgaande jaar" kan dus wel niet anders bedoeld zijn dan het jaar, waarover de vergoeding loopt, in dit geval over 1923 (wat ook rationeel is, omdat de gegevens van de bijzondere lagere scholen over dat jaar verstrekt zijn). Een en ander hebben wij dan ook over het jaar 1923 be rekend. Vervolgens wordt aan de openbare lagere scholen door vakonderwijzers les gegeven in handwerken, lichamelijke oefening en teekenen. Behalve in deze vakken wordt aan sommige bijzondere scholen nog les in schrij ven en zingen, alsmede godsdienstonderwijs gegeven. 'Het 9e lid van art. 101' spreekt van „vak onderwijs" ih het. algemeen, zonder vermel ding van eenig vak. Wij kunnen dus niét vorderen, dat aan de bijzondere scholen in dezelfde vakken onderwijs zou zijn gegeven. Het geven van „godsdienst"-onderwijs ech ter is, naar wij meenen. niet tot het vakonder wijs te rekenen. Volgens de l.o.-wel 1920 maakt de gods dienstleeraar geen deel uit van het personeel der openbare lagere scholen die leeraar heeft ook geen aanspraak op vergoeding uit de gemeentekas voor het geven van zijn lessen aan de leerlingen der openbare lagere scholen. Voor dienaren van den godsdienst, die aan de bijzondere inrichtingen van onderwijs les geven, kan dus evenmin aan spraak op een gemeentelijke vergoeding worden gemaakt. In dien zin heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zich ook uitgesproken bij de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer- Voor de vergoeding over 1923 voor de vakonderwijzers(essen), voor bijz. scholen als volgt te bepalen Rozenhagenstraat 15, L.O., 1520.38 Antoniestraat 12a, L. O. 1520.38; Bakenessergracht 81, L. O., 1520.38 Antoniestraat 28, L. O., 1520.38 Heeren singel 75, L. O. 1520.38 Nieuwe Gracht 16, L. O., 280 Jansstraat 83, L. O., 1520;38 Dreef 20, L. O. 658.85 Dreef 20 U.O.L., 658.85 /Velserstraat 55, L. O., 800.20 Velserstraat 55, U.L.O., 580.03 Cruquiusstraat 2 M.U.L.O. (hoogste klassen) 289.24 KI. Houtweg 22, L. O., 1520.38 KL Houtweg 22 U.L.O., (hoogste klassen) f 633,09 Ged. Oude Gracht 120, U.L.O., (hoogste klassen) 1769.77 Nassauplein2, L. O., 1041 Nassauplein 2 U.L.O., (hoog ste klassen) 835.50 Florapark 14, L. O., 1520.38. Verder hebben wij ons de vraag gesteld, of de gemeente ook de maximumvergoeding moet toekennen, indien uit de gegevens van de schoolbesturen blijkt, dat zij minder heb ben uitgegeven. Uit den staat blijkt, dat zulks inderdaad, bij verschillende scholen het geval is geweest de vakonderwijzeressen, werkzaam aan de bijzondere scholen aan de Koningstraat en aan de Jacobijnestraat, hebben zelfs geen wedden genoten, doch alleen kost en inwoning. Bij analogie met de vorige bepalingen .van art. 101, waarin ook van „vergoeden" sprake is tot het werkelijk uitgegeven.bedrag, meenen wij met deze uitkeering niet verder te_moeten gaan dan tot het bedrag, dat werkelijk door de schoolbesturen is betaald en, als maximum hetgeen de gemeente heeft besteed. Dit is MEVR. L. HEERKENS THIJSSEN—y. d. KUN, aan wie gisteren de onderscheiding „Pro Ecclesia el Pontiiice" werd uitgereikt, als presidente der Vereeniging der Eu wig- durende Aanbidding en steun aan behoef tige kerken. naar den geest der wet, zooals die spreekt uit den tweeden volzin van het 9de lid van art. 101. (Bij deze uitlegging zullen dus de zustérs- vakonderwijzeressen aan de scholen aan de Koningstraat en aan de Jacobijnestraat geen vergoeding ontvangen, terwijl andere zusters onderwijzeressen aan de scholen, die (volgens opgaaf van het bestuur), salaris voor het geven van vakonderwijs hebben ontvangen, wèl voor een gemeentelijke vergoeding in aanmerking komen.) Mochten de schoolbesturen zich met deze uitlegging niet -kunnen vereenigen, dan zouden zij in beroep kunnen gaan bij Gede puteerde Staten, teneinde alsnog een nadere beschikking omtrent deze kwestie uit te lok ken. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor, tot het toekennen der bedoelde vergoeding over 1923 te besluiten op de wijze, als op een ontwerpbesluit wordt aangegeven. Voorgesteld wordt te besluiten het gemiddeld bedrag per wekelijksch lesuur per jaar over 1923, dat ten laste der gemeente is gekomen voor het gegeven vak onderwijs, vast te stellen voor a. de scholen voor gewoon lager onderwijs op f 160.04 b. de school vooruitgebreid lager onder wijs op 172.66 - II. de vergoeding voor de vakonderwijzers over 1923 toe te kennen voor ten hoogste 9.5 uur voor de scholen onder I a, en voor ten hoogste 72 uur voor die onder I b vermeld III. de vergoeding over 1923 voor de vakonderwijzers(essen), bedoeld in art. 101, 9e lid der 1. o. wet 1920, vast te stellen op het bedrag, zooals in een staat achter elk der scholen is genoemd IV. B. en W. te machtigen over het -jaar 1924 een voorschot op de vergoeding, be- doels in art. 101, 9e lid der 1. o. wet 1920, toe te kennen aan de Besturen der bijzondere lagere scholen, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, tot ten hoogste 80% van het toegekende bedrag over 1923 V. te bepalen, dat bovenvermelde vergoe dingen, respectievelijk voorschotten, worden verleend onder voorwaarde, dat aan de ge meente zal worden terugbetaald al hetgeen eventueel te veel of ten onrechte mocht zijn genoten. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afd. 'Haarlem van bovengenoemde ver eeniging, werd Donderdagmiddag in het Brongebouw te Haarlem een feestvergadering gehouden. Het podium was fraai versierd met planten. In de morgenuren was eerst door de fqest- genooten. onder leiding van den Zeereerw. heer Pastoor L. J. Boogmans, een rondgang gemaakt over de tentoonstelling van kerk gewaden en de kathedraal-. Door allen werd daarbij zeer genoten van de zeer deskundige uiteenzettingen' van Pastoor Boogmans, welke vooral den rondgang tot een heerlijke geneugte maakten. De vergadering was zeer druk bezocht. Verscheidene E.E. H.H. geestelijken woon den deze feestelijke bijeenkomst bij, terwijl ook andere afdeelingen vertegenwoordigd waren. Voor de vergadering werd uitgevoerd een „Air" en e«n „Gavotte", van-Joh. Seb. Bach, door het Lyceum-Orkest „Philip Loots". Het was het eerste optreden van dit orkest, waaruit bleek, dat' er wel goede krachten onder schuilen. Bij gestadige oefening valt voor dit orkest zeer zeker wat te bereiken. Vervolgens werd de bijeenkomst geopend met den Christelijken groet, waarna de direc teur, de Hoogeerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt het openingswoord sprak. De Hoogeerw. spr. schetste kortelings het doel der vereeniging en belichtte scherp de verhevenheid van dit grootschedoel. Zijn Hoogeerw. uitte verder de beste wenschen voor het verdere bestaan der vereeniging. De presidente der jubileerende afdeeling, mevr. L.. Heerkens Thijssen-v. d. Kun, bracht dan verslag uit over'de afgeloopen 25 jaren. Spr. bracht naar voren, wat het eerste.bestuur gedaan heeft voor de vereeni ging en bracht bijzondere hulde aan mej. W. B'eijnes, die reeds bijria 25 jaar deel uitmaakt van het bestuur'. De Hoogeerw. Heer Mgr. Th. Bosman z.g. was de eerste directeur .- Verder werd dank gebracht aan allen, die hunne medewerking, verleend hadden in de afgeloopen 25 jaar, waarna het doel der ver eeniging werd geschetst: Namens het geheele bestuur werd dank gebracht aan Plebaan Westerwoudt, die zooveel voor,de vereeni ging doet. Ook aan alle directeuren en presi denten werden ten slotte woorden van dank gewijd. Dan kwam een groote verrassing. De Hoog- Eerw. Plebaan deelde nl. in eenige hartelijke woorden mede, dat Z. H. de Paus het gouden cerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toege kend had aan mej. W. Beijnes en' mevr. L. Heerkens Thijssen-v. d. Kun. Luid applaus der vergadering bewees, hoe verheugd allen waren over de onderscheiding, beiden dames ten deel gevallen. Het knapenkoor der kathedrale kerk zong daarna op stemmige wijze het 3e koor uit „De Hemelsche Altaarwacht". Het optreden der jeugdige zangers werd zeer toegejuicht. Dan was het woord aan den feestredenaar van den middag, den Zeereerw. Pater F. Hendrichs S. J. De Eerw. spr. zeide, gaarne hier voor deze vereeniging te komen spreken, omdat voor hem daarmee samengeweven is de herinne ring aan zijn moeder, die met mevr. Wester woudt en mevr. Van Ogtrop de stuwkracht der vereeniging ziin geweest in Amsterdam. Spr. neemt het werk der vereeniging grootsch, vooral in-dezen tijd van verstoffe lijking. Spr. schetste het. geloof aan den Christus Eucharisticus. De H. Eucharistie is de grond slag van het H. Geloof. Het is hier juist het geloóvenj omdat wé niets zien. Door het Geloof komt men tot aanbidding. Dit Geloof ook is de steun en kracht der vereeniging, omdat zij door haren arbeid lof en hulde brengt aan den Christus Eucharisticus. Het geloof der leden van de vereeniging in de H. Eucharistie noemt spr. 'zegenrijk,'omdat van haren arbeid overal de vruchten geplukt worden. Spr. wees dan op de overgroote liefde van Jezus, welke wel in de harten der menschen wederliefde moet ontsteken. De jubileerende vereeniging toont haar liefde door haar trouw aan het vereenigingsleven en juist door de vereeniging zal de liefde vruchten dragen. Dankbaar moet men echter blijven jegens dit groote offer. Jezus zelf is tegenwoordig in het H. Sacrament. Met eerbied en dankbaar heid moet ons dit vervullen. In het H. Mis offer offert Hij Zich voor ons op aan Zijn He- melschen Vader in de H/Communie schenkt Hij Zich aan ons. Laten we onze dankbaar heid toonen, door er aan mede te werken, hetzij door persoonlijke medewerking, hetzij door geldelijken steun, dat de Christus Eucha risticus ook in de arfne kerken een meer waardige woonplaats bereid wordt. Met een schitterende peroratie besloot de Eerw. spr. zijn luid toegejuichte schoóne rede, waarvoor Plebaan Westerwoudt hem ook hartelijk dank zegde. Mededeeling werd dan gedaan van het volgend ingekomen telegram van Z. D. H. den Bisschop „De Vereeniging van het H. Sacrament en tot ondersteuning van arme en behoeftig kerken te Haarlem wenschen Wij bij haar zilveren jubilé oprecht geluk, God dankend voor het vele goede, hetwelk zij in de afgeloo pen jaren ter opluistering van den eeredienst heeft verricht en haar toewenschend, onder de leiding van een ijverig bestuur, een toe nemende ontplooiing harer reeds getoonde kracht." Hierop werd een telegram van kinderlijken dank teruggezonden. Vervolgens werd even gepauzeerd. Daarna zong het knapenkoor der kathe drale kerk het slotkoor uit „Ce Hemelsche Altaarwacht". Dan gaf het Lyceum-orkest nog een mooi nummertje ten beste, waarna Plebaan Westerwoudt het slotwoord sprak. Daarbij bracht hij dank aan de aanwezigen, MEJ. WILH. BEIJNES, aan wie gisteren het „Pro Ecclesia et Pontiiice" werd uitgereikt. inzonderheid den regent van het seminarie „Hjgïveld", den Hoogeerw. Heer Th. Eb- binkhuijsen, en vertegenwoordigsters van zusterafdeelingen en verder allen, die hun medewerking bij het slagen der vergadering hadden verleend. Met den Christelijken groet werd de feestelijke bijeenkomst be sloten- HET ROOKEN IN DE N. Z. H. T. M. TRAMWAGENS. Zooals men zich zal herinneren wezen wc er een dézer dagen in ons blad op, dat het den forensen niet aangnaam was, dat het middelste gedeelte van de nieuwe tram wagens ZandvoortAmsterdam, ingericht was voor het rookende publiek. Dit was oorzaak, dat de rook den geheel-en tramwa gen doortrok. Thans kunnen we tot ons ge noegen melden, dat de directie der tram maatschappij aan den wensch van velen is te gemoet gekomen, door van de wagens, welkc rijden als forensen-trein den geheelen mid delsten wagen, en alleen dien, voor de roo- kers disponibel te stellen. Op de gewone uren blijft echter het middengedeelte voor „rooken", aangewezen. Op het traject Amsterdam—HaarlemZand voort werd hedenmorgen proef gereden met weer een nieuw motorrijtuig, no. 452. Ook deze wagen heeft den proef doorstaan en zal dus wel gauw in den dienst worden op genomen. Jammer, dat ook de drie nieuwe aanhangwagens nog niet gearriveerd zijn. dan kon men spreken van een geheel nieuwe tram. De heer S. Bosma, onderwijzer aan school 1, voor B. O. is benoemd tot examinator voor de diploma's A en B voor Handen arbeid, welke examens te Amsterdam ge houden worden. EENMOOIRESULT AAT. Bij de op 9 en 10 Juli gehouden examens voor M.U.L.O. slaagden alle 9 leerlingen van de Mariaschool. Koningstraat. De examens zijn door allen schitterend afge legd. De namen der geslaagde meisjes zijn; H. v. d. Veer, A v. d. Vlugt, A. Vink, T. Willemse, C. v. d. Broek, A. Giebels, T. Stevens. F. van Buchem en A. Blans. leder Nederlander wordt geacht de wet te kennen. Nou ja, dat mag de ambtenaar van het Openbaar Ministerie eens zeggen als hi een deliquent met geen ander argumenl weet vast te zetten of een verbaliseerend* politie-agent die gauw van je af wil zijn, maar te eischen dat een Nederlander alle wetten en verordeningen kent, is natuur lijk dwaasheid. Wie kent de zes, of zeven honderd artikelen (zijn het er minder oJ meer?) van de Haarlemsche Politie-veror- dening van buiten? En waar is de Neder lander, die b.v. precies weet wat er in de Drankwet bedoeld wordt? Dat elke Nederlander dus de -wet kent i' niet te eischen, maar een ontwikkeld Ne- drlander die lezen kan, mag wel eischen dat hij tenminste precies weet wat er in een verordening of bepaling staat als hij de ver ordening gedrukt voor zich ziet. Wij hebben nu echter een aardig gezel schapsspelletje voor onze lezers. De rechtsgeleerde commissie uit den Raad biedt de volgende nieuwe bepaling in de Politie-verordening ter goedkeuring aan: „Het is verboden aan personen beneden den leeftijd van 16 jaren, tenzij onder ge leide van een meerderjarig persoon, een openbare bioscoopvoorstelling bij te wo nen, welkc staat aangekondigd als niet toegankelijk voor personen beneden den leeftijd van 16 jaren en aan meerder jarige personen, om een persoon beneden den leeftijd van 16 jaren bij zulk een voorstelling te geleiden." Wie nu den tijd heeft, moet eens trach ten precies aan de weet te komen, wat de beteekenis van deze nieuwe bepaling is. Je kunt bet ook als raadseltje opgeven aan elkaar in gezelschap, maar misschien weet niemand er de oplossing van en dan is het raadseltje niet aardig. Mogen kinderen beneden 16 jaar nu in de bioscoop komen of niet als er een voor kinderen verboden film wordt gedraaid? Die het eerste deel van het artikel leest, zegt: ja, als ze maar onder geleide zijn Wie dan verder het tweede deel leest, komt tot de conclusie, dat ze er toch wel nie* in zullen komen, want die meerderjarig* personen mogen niet geleiden, enz. Het kost heel wat moeite' om precies to weten, wat nu eigenlijk verboden wordt. Duidelijk is het niet en zonder toelichting zal, vreezen wij. ook de kanton^ rechter niet weten.'wat of nu mag of niet mag. De beieekenis is dat als kinderen beneden de 16 jaar een bioscoop-voorstelling be zoeken, die voor hen verboden is, zij straf baar zijn; maar wanneer zij die voorstelling bezoeken onder geleide van meerderjarige personen, dan zijn niet zij, maar dan zijn de meerderjarige personen strafbaar. Het "is er uit te halen, maar dan moet je er toch een rustig kwartiertje op stu- deeren. Maar wij zijn ook nog niet tevreden, al weten wij de beteekenis van dit artikel. Wat toch is het geval? Als een minderjarige zonder geleide van meerderjarigen de bioscoop bezoekt, is deze minderjarige strafbaar, maar is er een meer derjarige bij, dan is alleen de meerderjarige strafbaar. Gesteld nu, wij zullen het geval scherp stellen, maar het is niet onmogelijk, ge steld dat er ergens een schunnige film ge draaid wordt,- die voor kinderen verboden is, maar dat een troepje (de klas van een school b.v.) van dertig jongeren, zin krijgt om die film te zien en zij slagen er in een nauwelijks meerderjarigen slungel te vinden die als hun begeleider wil optreden, dan wordt in zoo'n geval alleen de even meer derjarige slungel geverbaliseerd en de rest gaat vrij uit Dat is niet juist. In alle geval is bet beter elk speciaal geval aan de be oordeeling der politie over te laten. Dan behoeft de redactie ook niet zoo in gewikkeld te zijn. Het bestuur van de aid. Haarlem van de ken, die gisteren 25 jaar bestond. Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding en tot steun van Arme en Behoeftige kcr- ia het midden de HopgEerw.heer Plebaan L. A. M, Westerwoudt. Barometerstand 9 uur v.m.: 771. Vooruit. OPGAVE VAN; J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 11 Juli. Hoogste barometerstand 768.0 m.M. te Maastricht. Laagste barometerstand 743.5 m.M., la Vestmandcr. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 Juli: Meest zwakke wind uit zuidelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. DE ZWIJNTJESJAGERS. Ut den gangi van een perceel aan de Rot huizen, is een hecrenrijwiel ontvreemd. WIE TS DE EERLIJKE VINDER? De couranlenbezorger A. W., wonende Lindenstraat 5, te Heemstede, heeft giste renmorgen op weg van de Spaarnestad naar het Rozenpriëel, een portefeuille verloren, inhoudende 55.—, een halfjaarlijksch tram- abonnement Haarlem-Heemstede, ter waar de van 42 en een ouderdomsrente-boekje. De eerlijke vinder wordt verzocht het ver lorene terug te bezorgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1