Voortzetting onzer groote ZOMER-OPRUIMING 1 Tel- 1265 PLEIN 35 t.o. de Tempeliarsslraat DE 8PAARNEBANH üaarlemsche Orkestvereniging. KANTONGERECHT. KERKCONCERT. BURGERLIJKE STAND. UIT DEN OMTREK. ZANDVOORT. BLOEMEND AAL. OVERVEEN. AERDENHOUT. SANTPOORT. HEEMSTEDE. VELSEROORD. VELSEN. IJMUIDEN. oCeneUfy Eerste klas Engelsche gemaakte Heerenkleeding legen 20 pCt. gereduceerde prijzen. ZIET DE ÉTALAGES. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. SPORT EN WEDSTRIJDEN De Olympische spelen. ZEILEN. SCHERMEN. WATERPOLO. Haarlemsche Voetbalbond. D. H. V. B. LAWNTENNIS. LAATSTE NIEUWS. Generaal J. B. van Heutz f. Ontslag van Philippijnsche strijdkrachten. De opstand in Brazilië nog niet geëindigd. Deficit op de Russische spoort wegen. De hooge rente in Polen. De Amerikaansche studentei in ons land. Hevige brand. Samuel Gomperz ziek. De opstand in Brazilië. De Entente en Mussolini. De Duitsche Rijksdag De wereldvlucht. Revolutie in Bolivia? Het wereldpostcongres. i3/s Vu Waarom Huil je Mina? Muziek in den Hout op Zondagmiddag 13 Juli 1924, des namiddags te 2Vt uur, onder leiding van Willem Knikker. 1. Mit Siegespalmen, Marsch, V. Blan kenburg 2. Ouverture „Les Deux Vieilles Gardes," L. Delibes. 3. „Lés Patineurs" Valse, E. Waldteufel. 4. „Les Potpourri a.d. Operette „Der fidele Bauer", L. Fall. 5. Ouverture „Das Nachtlager in Granada, C. Kreutzer. 6. Zwei Ungarische Tanze, J. Brahms, 7. Selection of „The Geisha,'' Sidney Jones. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd in het bureel van den hoofdingenieur-directeur van den Waterstaat in de directie Noord-Holland aanbesteed: het uitvoeren van baggerwerk in de havens der eilanden Vlieland en Terschelling. Ra ming 26.000 M3. Vast bedrag 74.000. Hoogste inschrijver was de N.V. Mij. van Waterbouwkundige Werken voorh. A. Hof- ten, te Haarlem voor 24.000 M3. Tevens werd aanbesteed: het verrichten en onderhouden van verfwerk aan gebouwen behoorende tot de werken van de Visschers- haven te IJmuiden. Raming 10.000. Laagste inschrijver W. J. v. d. Ham, te Velsen voor 9498. HAARL. REDDINGSBRIGADE. Aan de leden wordt bekend gemaakt, dat door het bestuur een schrijven werd ontvan gen van de Heemsteedsche Reddingsbrigade, dat op het, door die Brigade te geven zwem feest op 20 Juli, de deelnamen aan eenige nummers is opengesteld ook voor leden der Haarlemsche Brigade. Deze nummers zijn: Heeren 4 X 25 M. estafette met drenkeling. fDeze laatste aan te wijzen door de jury.) Popduiken; Mixed estafette: 2 X 25 M. (Da mes 25 M. vrije slag Heeren 25 M. vrije De leden worden er aan herinnerd, dat de demonstratie aan de Houtvaart op 13 Juli, precies half twee aanvangt en dat de deel- nemenden zorgen moeten, tijdig gereed te zijn. DR. L. C. PROOT. Naar we vernemen, is dr. L. C. Proot, de welbekende Haarlemsche geneesheer, sinds een week zeer ernstig ongesteld. De toestand is zelfs dusdanig, dat de zieke gis teren van de H. H. Sacramenten der Ster venden is voorzien. De patiënt is zeer zwak, doch hedenmorgen gaf de behandelende ge neesheer een kleine hoop op herstel. SCHOOLREISJES. Door de klassen 4a, 5a, 6a en 5b van de school aan de Jacobijnestraat is een réisje gemaakt naar Bergen, terwijl de klasse 6b van dezelfde school een reisje naar Arn- hem gemaakt heeft. Het zijn zeer genoeg lijke dagen voor de kinderen geweest. HET HOUTCONCERT. Gisteravond had onder een enorme be langstelling weder het Donderdagsche Houtconcert plaats van de H. O. V/teer schoone stukken werden door haar ten ge- hoore gebracht. Na de pauze van 9 tot 10 uur trad het mannenkoor St. Caecilia op, onder leiding van haar directeur Nico Hoogerwerf. Fraai naren de liederen te noemen, die door het mannenkoor op dezen zwoelen zomeravond gezongen werden. Een dankbaar applaus, gebracht door een 3000 paar handen, brachten den musici en den zangers dank voor het geschonken genot. Even 10 uur was dit open lucht- concert £eeindi£d cn <£inj|cn de toehoomers voldaan huiswaarts. Bloempjesverkoop zonder vergunning. De 76-jarige P. Cr., koopman en manu- facturier, wonende te Haarlem, moest te recht staan, terzake dat hij zonder daartoe door B. en W. gemachtigd te zijn. door tus- schenkomst van J. H„ oud 11 jaar en C. K.. eveneens 11 .jaar, op den openbaren weg aan de Smedestraat op 29 Mei 1924 blauwe imitatiebloemen ten verkoop heeft laten aanbieden, ten bate van de geheel onthouding, Heigeen de menschen voor deze bloempjes wilden geven, werd geworpen in een metalen gesloten busje, hetwelk een bedrag inhield van 2.75. 3ekl. bekende. Het O. M„ waargenomen door Mr. dc 41écourt, eischte 5 subs. 5 dagen. De kan tonrechter veroordeelde bekl. tot 4 subs. 4 dagen Door een abuis is deze zaak niet onder het verslag van Woensdag opgenomen. BEGRAFENIS JACOB BIJSTER. Op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan had hedenmiddag te 12 uur de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot ran Jacob Bijster, in leven agent-recher cheur van politie. In de stoet vanaf het sterfhuis aan de Amsterdamsche vaart, volgden vele leden van de verschillende politie-organisaties met hun vaandel, de afdeeling Haarlem van de Chr. Politievereeniging „Sursum Corda", de R. K. Politievereeniging „St. Michaël", de Polltie-agentenvereeniging „Verbetering zij ons Streven" en de Haarl. Politie Mu ziekvereniging. Voor het politiebureau aan de Smede straat stonden eenige inspecteurs van poli tie en politie-agenten geposteerd. De lijk stoet hield een oogenblik stil. Aan de be graafplaats aan de Kleverlaan gekomen, werd de baar door politie-agenten naar het graf gedragen. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich verscheidene inspecteurs van politie en Leden van de onderscheidene politie-vereeni- gingen. De sabel en de uniform-pet. benevens een schat van bloemen dekte de baar. Nadat de kist in de groeve was neergela ten nam de voorzitter van de Chr. Politie- agentenvereeniging, „Sursum Corda de heer D. Zemal het woord en memoreerde den heer Bijster als lid en medeoprichter der vereeniging en stelde den overledene tot voorbeeld voor anderen. De hoofdinspecteur der Recherche, de heer Wout, sprak ook namens den commis saris van politie woorden van hulde. Spr. prees den overledene als een eerlijk, ijverig en plichtsgetrouw dienaar. Inspecteur G. Verschoor, voorzitter van den inspecteursbond zeide deö overledene steeds te hebben gekend als een nauwgezet werker, wiens voorbeeld velen nog langen tijd in herinnering zou blijven. De heed H. Plant, voorzitter der Haar lemsche Politie-muziekvereeniging bracht een woord van dank aan de nagedachtenis van den heer Bijster voor zijn trouwe hulp en steun aan het politiemuziekkorps bewe zen. De heer W. v. d. Hulst, voorzitter vsn de R. K. Politievereeniging „St. Michaël" stelde den overledene tot voorbeeld om zijn getrouwe plichtsvervulling en zijn dienst ijver. Nadat de heer Weber, evangelist, en diens vrouw gesproken hadden en de aanwezigen een gezang hadden gezongen, dankte een zwager van den overledene voor de bewe zen laatste eer. PERSONALIA. Geslaagd voor Duitsche Handelscorr. voor de vereen, van leeraren, onze stadgenoote, nej. H. G. Caalen, WAT IN HET VAT LIGT Gisteren is door de recherche alhier, ze kere P. J. v, B, aangehouden, die vroeger in Haarlem gewoond heeft en zich in 1918 had schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van 300 ten nadeele van de ge meente Haarlem. DE MARIA-SCHOLEN. Omtrent den verbouw der Mariascholen valt nog te melden, dat de hoofdgevel komt aan de zijde der binnenplaats. Aan de Stoof steeg komt slechts een zij-gevel, terwijl daar ook geen ingang komt. Deze blijft in de Ko ningstraat. Op 6 Augustus a.s. zal er alhier een kerk- concert gegeven worden, waaraan zullen medewerken, de heer W. Zonderland, orga nist te Leeuwarden en mevr. Cora de Lange- van Rijn sopraan-zangeres. WIEL VAN EEN WAGEN. Omstreeks 11 uur hedenmorgen liep op de Raaksbrug een wiel van een wagen van de firma Vermolen, welke firma met haar cake walk op het H. A. P. heeft gestaan. De wa gen werd naar het goederenstation aan de Leidschevaart gereden. Door er een reser ve-wiel aan te zetten, werd het euvel verhol pen. Maar het wérd toch nog 12 uur, alvo rens het heele zaakje gereed was. Ook de tramdienst op Overveen ondervond eenige vertraging. WATERSTAAT. De navolgende studenten der Technische Hoogeschool zijn bij beschikking van den Minister van Waterstaat benoemd tot buiten gewoon opzichter bij Rijkswaterstaatswerken: W. J. Ennes en L. W. Nijboer bij de grond werken en de overbrugging te Halfweg voor de verbetering van den Rijksweg van Am sterdam naar Haarlem; A. C. van Loo en I. M. G. G. Buprton,"bij den bouw van een schutsluis te IJmuiden schutkolkmuren in gee wapend beton; bestudeering vraagstukken be maling en grondwater; Geboren 9 Juli, d. v. C. M. CalandtSabe- lis z. v. J. F. M. VonkAarts z. v. M. E Weberv. Es 10 Juli z. v. A. Harden- berg-Maartensz; 11 Juli, z. v, A. Velden-Kok. Overleden; 9 Juli: J. v. d. Mije, 78 j. Leid- schevaart 10 Juli: E. Pauwv. d. Stadt, 35 j. Gasthuisvest 11 Juli J. E. Knol Grashuis, 42 j. Kamperlaan. RAADSLIDMAATSCHAP, De raadsleden J. Bramson en A. van den Bos waren bij de Kroon in beroep gekomen tegen de uitspraak van Gedep. Staten, volgens welke dit college geen ter men aanwezig achtte om den heer C. A. C. Gunters, met toepassing van artikel 26 der Gemeentewet, vervallen te verklaren van het lidmaatschap van den raad, daar de heer Gunters, reeds vóór hij lid van den raad werd, onderhands grond van de gemeente pachtte. Thans wordt van regeeringswege den heeren Bramson en van den Bos mee gedeeld, dat ingevolge de Gemeentewet geen beroep openstaat tegen die uitspraak, zoo dat de heer Gunters raadslid kan blijven. Schermutseling. Gisteravond had er 'n kleine schermutseling plaats tusschen het personeel van een inrichting van vermake iijkbeid en zekeren K. Er werd gebombar deerd met steenen. De kwestie, waar het over liep. was, dat K. nog geld moest heb ben van den exploitant van de zaak en dit niet kreeg. Toen de politie, die inmiddels gewaar schuwd was, op het terrein van den strijd verscheen, waren de partijen reeds ver dwenen en naar Kunne verblijven terugge trokken. Hooiwagen omgevallen. Gisterenavond omstreeks 9 uur is er aan de Zandvoortsche laan een wegen, beladen met hooi, omge vallen. De vermoedelijke oorzaak hiervan was, dat het paard, dat voor den wagen was gespannen, schrok van een auto, die voorbij reed. Uit een door de politie in gesteld onderzoek bleek wel, dat er geen aanrijding had plaats gehad. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Duinbrand. Donderdagmorgen stond 'n stukje duin bij den Tol in brand. De politie rukte direct uit om te gaan blusschen, doch dit was niet meer noodig, daar reeds een ander dit werk voor haar had verricht. SCHOOL- EN WERKTUINEN. Het voorloopig comité voor de stichting van School- speel- en werktuinen in de gemeente Bloemendaal, dat gehoopt had op een druk bezoek aan de openbare vergadering, welke gisteravond in hotel „Vreeburg" werd gehou- den, heeft zich wel wat in z.;;i verwachtingen teienrgesteld gezien. Dr. J. P. Thijsse, die de bijeenkomst leidde en tevens als spreker op- trad, was zoo optimistisch, het geringe be zoek toe te schrijven aan den mooien zomer avond, die niet uitlokte tot zich op sluiten in een vergaderzaal. Spreker had echter hoop, dat de ouders en autoriteiten toch wel belang zouden stellen in de zaak als speel- ên werk tuinen. Hij meende dan ook te handelen in den geest der ouders, als hij pogingen ging aanwenden, om dé vereeniging op te richten. Evenals in de vorige besprekingen, wees spr. er op, dat er door het vernieuwen en den aanleg van het Bloemendaalsche Bosch gebrek aan speelruimte voor de kinderen is gekomen. Daarin heeft de gemeente niet voorzien. Wel heeft het gemeentebestuur een stuk grond beschikbaar gesteld, maar dat stuk grond is in zijn tegenwoordigen toe stand totaal ongeschikt. De heer Thijsse stel de daarom de vergadering voor, te beslui ten, dit aardappelveld in te richten als speel veld en verder, om in de nabijheid daarvan een stuk grond geschikt te maken voor schooi en werktuinen. 't Gemeentebestuur heeft reeds zijn mede werking toegezegd aan het eerstgenoemde plan. Over het tweede plan zou de heer K. Dil- ling, uit Zutphen, een bespreking houden Deze was echter door ernstige ongesteldheid verhinderd, aanwezig te zijn. Spr. erkende, dat er aan school- en werk tuinen heel wat vast zit, dat 't met heel wat financieeie offers gepaard gaat, maar de pae- dagogische voordeelen zijn zoo groot en zoo talrijk, dat hij verwacht, dat vele ouders zich geroepen zullen achten, daaraan iets ten offer te brengen. Van de gelegenheid, om zich over deze zaak uit te spreken, maakten een paar der aanwe zigen gebruik. De heer De Clercq was er voor, bij het vra gen om steun vooral den nadruk te doen val len op het gebrek aan speelruimte, 't In orde brengen van een speelterrein zal reeds zoo veel kosten, dat 't niet wel mogelijk zal zijn, ook reeds iets te doen voor school- en werk tuinen. Dit laatste achtte de heer De Clercq iets voor de nadere toekomst. Beter één ding goed, dan twee half. De heer De Roos uit Heemstede wees op 't bestaan van een Vereeniging voor Schooi en Werktuinen in Haarlem, waarvan ook kin deren uit de omstreken, dus ook uitBloeme - daal, kunnen profiteeren. Als Bloemendaai zich gaat afzonderen, dan zou 't gevolg kun nen zijn, dat Blcemendaalsche kinderen in Haarlem geweerd werden. De heer De Roos drukte de vergadering wel op 't hart, dat 't een buitengewoon moeilijk iets is, om speel- en werktuinen vruchtdragend te doen zijn. Van de leiding hangt in deze alles af. Naar aanleltnng van 't gesprokeii-e van oen., heer De Roos, deelde de heer Thijsse mede dat hij gaarne met Haarlem zal samenwerken Hij twijfelde er niet aan, of deze samenwer king zou èn Haarlem èn Bloemendaal ten goede komen. Na de gehouden besprekingen, werd de vereeniging opgericht onder den naam van „Voor de Bloemendaalsche Jeugd". 't Voorloopig comité zal zich associeeren met enkele anderen en zich belasten met het samenstellen van statuten en een huishou delijk reglement. Hierna werd de film van de Ned. Ver. voor Schoolwerktuinen vertoond, waarbij de heer C. Sipkes een explicatie gaf. Aardig was 't te zien, hoe de jeugd in verschillende plaatsen van ons land, zich bezig houdt in de werktui nen met de bewerking van haar tuintjes en het kweeken en verzorgen van groenten en bloemen. Ook enkele interessante dingen uit 't dierenleven werden vertoond. Met een kort opwekkend woord, om lid te worden van de vereeniging. sloot Dr. Thijsse daarna dp vergadermg. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het M. U. L. O.-examen J. Endê, al hier. TUINBOUW-EXCURSIE. Gisteren, 9 Juli, maakten een 36-tal le den van de afdeeling Bloemendaal-Velsen, van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde, een excursie naar dé terreinen van de Rijks Land- en Tuinbouw school te Wageningen. Vertrokken om 6.23 uit Haarlem, arri veerde het gezelschap om 9.33 te Wagenin gen. Onder leiding van den heer Pijper werd allereerst een bezoek gebracht aan de fruit- kweekerij „de Roghorst", waar de druiven-, perziken- en tomatenkassen bezichtigd wer den. Ook een kas, waarin bestuivings-proe- ven met tabak en canna's worden genomen, werd bezichtigd. Daarna leide prof. Sprenger het gezel schap rend op de terreinen van Tuinbouw- en Plantenteelt, waar verschillende krut- sirigsproeven werden genomen; zoo bijv.: spruitkool, gekruist met roode kool, rapen met bloemkool, enz. Bij de lunch, welke de afdeeling aan de leden aanbood, sprak de voorzitter der afdeeling,dr. Posthumus Mey- es een woord van welkom, in 't bijzonder aan 't adres van Mevr. Prof. de Groot. Als laatste punt van het programma werd hierna een bezoek gebracht aan het labo ratorium. Hier werden zeer uitgebreide col lecties, alle zuiver op naam, bezichtigd. On der deskundige leiding werden de bezoekers in 3 groepen verdeeld, rondgeleid. Zeer voldaan over den leerrijken en aan- genamen dag, aanvaardde het gezelschap hierna, hoewel noöde, de terugreis naar Bloemendaal. Serenade, Ter gelegenheid van het gou den echtpaar J. SchaapZuiderduijn, Zee weg 40, alhier, zal de muziekvereeniging „Euphonia", directeur den heer Lefeber, hedenavond een serenade brengen. De af- marsch is bepaald om 8 uur van af het station Overveen. Personalia. Tot lid van de Jqry voor een rozenténtoonstëlling te Bussum is o.m. benoemd de heer G. J. Posthuma, alhier. Personalia. Tot lid van de jury voor eert rozenteritoonstelling te Bussum is o.m. benoemd Jhr. J. L. Mock,alhier* Excursie. Hedenavond houdt de onder linge tuinliedenvèreeniging Aerdenhout en O. een kleine excursie naar Huize Karral in Aerdenhout. De grootè zomerexcui-sie die gaat naar Zeist en Driebergen heeft a.S. Donderdag plaats. Aanrijding. Toen Ds. Kr, van hier Dins dagmiddag op Schoten reed, en een hooiwa gen wilde passeeren, werd bij door een autobus van den heer Hoogeland aangereden, Het rijwiel werd danig beschadigd. Ds. Kr, kwam er echter zonder ongelukken af. Ongeval. De arbeider O., van hier, werkzaam bij het Hoogovenbedrijf, verloor in de giethallen een zijner klompen, waardoor hij met zijn voet in aanraking kwam met het vloeibare ijzer en deze voet verbrandde. Na verbonden te zijn werd hij naar zijn woning in de Kalverstraat vervoerd. Personalia. Me). P. H. Woerlee, hoofd der gemeentelijke bewaarschool alhier, is geplaatst op de lijst van bij voorkeur be noembaren tot hoofd eener gem. fröbelschool te Amsterdam. Concert, De Chr. Zangvereeniging Ho sanna alhier en haar kinderkoor geven a.s. Zaterdagavond een' concert in den tuin van Lunchroom Westerveld te Driehuis. De Ziekenhuiskwestie. Het bezwaar schrift tegen het raadsbesluit inzake het ver- leenen van subsidie aan de Mariastichting zal behandeld worden in een openbare zit ting van Gedep. Staten op Woensdag 23 Juli a.s. des middag te 12 uur. Afgesloten r Vanaf heden zal de Cor- verslaan tot aan den Groote Staart- of Ko ningsweg en laatstgenoemde weg vanaf de Corverslaan tót de Meerlaan, tot nader aan kondiging voor het verkeer met rij- en voer tuigen gesloten zijn. Personalia. De heer C. Bos, hulpschip- per bij de stoomponten en de waterstaatsbe ambte A. de Waard, hebben tegen 1 Septem ber ontslag en pensioen gevraagd. Aanrijding. Bij de stoomponten werd een rijwiel aangered-en door een auto, waar door het rijwiel beschadigd werd. Tegen den bestuurder der auto werd proces-verbaal op gemaakt. Lijk gevonden. Gisterenmiddag is tus schen de pieren, driivende gevonden, het lijk ven de 16-jarige J, B., uit Scheveningen, die daar eenige dagen geleden bij het baden is verdronken. Het lijk is door de sleepboot B. 14 aan wal gebracht en naar Scheveningen overgebracht. onze bekend laag geprijsde 11 IUL' 'ERSTr KOER: i-ATERt KOERS BERLIJN p.billioen. 0.621? 631/ 13.55 1.57 BRUSSEL 12. 12.0 WEENEN .38 0. 71/ LOLDEN 11.53 .1.541/; STOCKHOLM Iü.30 <050 KOPENHAOEN. 42.3.- 42,: 5 CHR1ST1ANIA 15.20 3 .35 BAZEL 48.- NEW-YORK 2.651/ •651/4 KOME 1135 11.35 PAULEN HERSTELT ZICH. Hij verbetert het Ned. ree. 400 M. Behalve de finales 1500 en 5000 M. ko gelslingeren en polsstokhoogopspringen werd gisteren een aanvang gemaakt met de serie óver 400 M. Op dit Nó. is nog een klein gedeelte van onze hoop gevestigd. Niet dat we verwachten, dat de Haarlemmers als Overwinnaars uit den strijd zal komen. Daar voor is de concurrentie te groot en reeds werd door den Zwitser Imbach de afstand in 48 sec. geloopen, waarmede het wereld record met 1/5 sec. werd verbeterd. Pauien's tijd was 49'sec. Zijn eigen Ned. ree. heeft de Haarlemmers hiermede gesla gen. In zijn serie werd hij 2de achter den Franschman Foodan, met gering verschil en zonder dat Paulen moeite deed hem te ver dringen. Daarna in zijn serie kwart finale plaatste hij zich eerste. Een alleszins behoorlijke prestatie dus, welke ons doet veronderstellen dat we op de 400 M. toch nog een Nederlander zullen kunnen aanwijzen die zich met de allerbeste krachten kan meten. De andere Holanders die aan de 400 M. deelnamen liepen niet bepaald onverdienste lijk, doch zagen geen van allen kans zich in één der kwart finale's te plaatsen. Bolten werd in zijn serie derde, dus stond er net naast. De finales van gisteren brachten alleen buitenlanders in het veld. De geweldige Fin Nurmi legde met vrij veel gemak beslag op de 1500 Meter en ver beterde bovendien in dit nummer het Olym pisch record met niet minder dan bijna 3 sec. In de 5000 M. was het alweer Nurmi, die zich bijzonder onderscheidde. Hij had dit maal echter een geweldig concurrent in zijn landgenoot Ritola, dien hij tenslotte in een zeer snelle spurt met gering verschil klopte. Het No. kogelsüngeren werd gewonnen door den Amerikaan Tooteil met een gooi van ruim 52 Meter. Liet polsstok hoogspringen was voor Barnes die 3.95 M. haalde. Weer waren het dus gisteren de Ameri kaansche en Fnische vlaggen, welke hoogtij vierden. Amerika heeft een zeer grooten voor sprong op No. 2, doch ook het verschil van Finland met No. 3 (Engeland) is zoo groot dat, wat de bovenste plaatsen betreft, aan .een belangrijke wijziging in het algemeen klassement welhaast geen sprake meer kan zijn. Het algemeen klassement luidt: 1. Amerika 175 p.; 2 Finland 103 p.; 3. En geland 45 p.; 4 Zweden 25 p.; 5 Frankrijk 13 p.; 6 Zwitserland 10 p.; 7 Hongarij 7 p.; 8 Zuid-Afrika 5 p.; 9 Noorwegen 4 p.; 10 Nieuw-Zeeland 4 p; 11 Denemarken 3 p.; 12 Canada 2 p,; 13 Nederland 0 p. De gisteren gepubliceerde stand berustte voor zoover het de plaats van Nederland be trof op een misverstand. DE UITSLAG VAN DONDERDAG. FINALE 1500 METER. De uitslag der finale 1500 meter was: 1. P. Nurmi, Finland, 3 min. 53 3/5 sec.; 2. 'Scharjr, Zwitserland; 3 Stallard, Engeland; 4 Love, Engeland; 5 Buker, Amerika; 6 Hahn Amerika. De Fin Nurmi heeft hiermede het Olym pisch record, dat stond op 3 m. 56 4/4 sec., verbeterd, FINALE 5000 METER. De beslissende race over 5000 meter had tot resultaat; 1 P. Nurmi, Finland, 14 min, 31 1/5 sec.; 2 Ritola Finland; 3 Wide, Zwe den; 4 Romig, Amerika; 5 Scppala Finland; 6 Letherland, Engeland. FINALE KOGELSLINGEREN. 1. Tooteil, Amerika, 53.295 M.; 2 Mac. Grath, Amerika; 3. Nokes, Engeland; 4 Eriks" son, Finland; 5. Skold, Zweden; 6. Mac, Eachern, Amerika. FINALE POLSSTOKHOOGSPRINGEN. 1. Bérnes, Amerika, 395 M. na oversprin gen met 2 Graham, Amerika 3.95 M.; 3. Bróokèr, Amerika, 3.90 M„ na overspringen met 4. Petersen, Denemarken, 3.90 M. 400 METER. Ie serie: 1. Aylwin, Canada, in 54 sec.; 2. Vilen, Finland. 2e serie: 1, Robertson, Amerika, 50 1/5 sec.; 2, K. Jénsen, Denemarken. 3e serie: 1 Viberj, Zweden, 50 1/5 sec.; 2 Kurunczy, Hongarije. 4e serie; 1. Wilson, Amerika, 49 2/5 sec.; 2 Norman, Australië, 5e serie; 1. Imbach, Zwitserland, 51 4/5 sec.; (Walk over). 6e serie; 1, Johnston, Canada, 51 4/5 sec.; 2. Hoüf, Noorwegen. 7e serie: 1. J. C Taylor, Amerika, 50 4'5 sec.; 2. Noto, Japan. De Hollander Bollen be zette in deze serie de derde plaats. 8e serie; 1. Betts, Zuid-Afrika, 49 4/5 sec,; 2 Gross, Hongarije, Onze landgenoot Kat wist in deze serie de derde plaats te ver overen. 9e. serie: 1. Svensson, Zweden, 50 sec.; 2. Fritz, Frankrijk; M-enso, Nederland, was in deze serie 4e. 10e serie: 1 Aldfield, Zuid-Afrika, 49 3/5 sec.j 2. Toms, Engeland. 11e serie: 1. Engdahl, Zweden, 49 1/5 sec.; 2. Kenwick, Engeland. 12e serie; 1 Pitt, Engelsch-Indië, 49 4/5 sec.; 2. Christie, Canada. 13e serie: 1. Facell, Italië, 51 sec.; 2, Brew ster, Argentinië. 14e serie: 1 Liddell Engeland, 50 1/5 sec.; 2. Gargiullo, Italië, 15e serie: 1 Fitch, Amerika, 50 sec.; 2. As- trom, Finland 16e serie: 1 Butler, Engeland, 50 1/5 sec.; 2. Ferry, Frankrijk, 17e serie: 1 Favodon, Frankrijk, 511/5 sec.. 2. Paulen, Nederland. Onze landgenoot was een zeer goede tweede. Hij deed geen moeite den Franschman voorbij te komen. ie Kwart-finales: 1. Fitch. Amerika, 49 sec.; 2 Svensson, Zweden. 2e serie: 1. Betts, Zuid-Afrika, 49 sec.; 2. Hoff, Noorwegen. 3e serie: 1. Taylor, Amerika, 49 4/5 sec.; 2. Buttler, Engeland. 4e serie: 1. Paulen, Nederland, 49 sec.; 2. Liddell, Engeland. Behalve den Engelschman, die tweede werd, klopte onze landgenoot o.a. den Ame rikaan Robertson, den Franschman Fritz en den Italiaan FaceliL 5e serie :1. Johnston, Canada, 49 sec.; 2. Oldfield, Zuid-Afrika. 6e serie: 1. Imbach, Zwitserland, 48 sec.; 2. Engdahl, Zweden. De Zwitser Imbach ver beterde hiermede het wereldrecord, dat op 48 1/5 sec. stond. HET ZEILTERNOOI. Gisteren werd een aanvang gemaakt met de Olympische zeilwedstrijden te Meulan. De heer C. N. Kin, die voor Holland zou zeilen, kón wegens ongesteldheid niet deel nemen. Zijn plaats werd nu ingenomen door zijn zoon J. J. A. Hitt. In de eerste serie plaatste Finland zich No. 1, België werd tweede, terwijl Portugal had vrijgeloot. Holland startte goed en lag in de 2de positie. Bij het ronden van de le boei kwam de Hollandsche boot in aanraking met den Ca- nadeeschen deelnemer, waarop Hin, zooals gebruikelijk, den strijd opgaf. HET SCHERMTOURNOOI. Gisterenochtend werd een aanvang ge maakt met de partijen individueel degen- schermen. Er waren 19 landen vertegen woordigd met niet minder dan 72 scher mers, De uitslagen zijn: Poule I: Gevers, België; Paredes, Por tugal; Van Boven, Holland; Micrahem, Eng. Poule II: Tom, België; Campagna, Italië; ïrianta Gillekos, Griekenland; Brouwer, Holland, Poule III: Delporte, België; Mantegazza, Italië; Brave, Eng.; Breed, Am,; Agripen- stedt, Zweden; Agathon, Eng. Poule IV: Dueret, Frankrijk; Anchorena, Argentinië; Frater, Engeland; Anspach, België; Frater, Engeland; Fitfing, Zwit serland. Poule V: Massard, Frankrijk; P. Empeyta, Zwitserland; Milner, Am.; Oiser, Denem.; Uchette, Argent.; Holt, Eng. Poule VI: Corneran, Fr.; Mayer, Portugal; Ryefelt, Denem.; De Jong, Holland; Pan- nero, Argent,; Aals, Noorwegen. Poule VII; Buchart, Frankrijk; Montora, Spanje; Faust, Cuba; Lager Crauz, Zwe den; Hayde, Noorw.; Jacquet, Zwitserl. Des namiddags werd met de halve beslis singen aangevangen, waarvan hieronder de uitslagen volgen: Poule I: Faust, Cuba, 7 overw.; Grepen- stedt, Zweden, 7 overw.; Jacquet, Zwitser land, 6 overw.; Torn, België, 6 overw.; Corneran, Frankrijk; 5 overw.; Rijefelt, Denemarken, 4 overw. Poule lï: Luchette, Argent., 7 overw.; delporte, België, 7 overw.; Hayde, Noorwe gen, 7 overw.; Montora, Spanje, 7 over,; Duiret, Frankrijk, 5 overw.; Osier, Denemar ken, 6 overwinningen. WATERRATTEN I—L.Z.C. II. Zondag 13 Juli a.s. zal, in de Gem. zwem inrichting aan de Houtvaart, op het zwem feest van de Haarl. Reddings Brigade boven genoemde wedstrijd gespééld wórden. De opstelling van de Waterratten is als volgt A. Vrugt. C. 'Kolclerie v. Kooten L. Bongers. S. Liezenberg A. H. de Bruin C. Vrugt. Zaterdag 12 Juli a.s. houdt de H.V.B. zijn jaarvergadering in gebouw De Nijverheid Jansstraat. Aanvang half 8. De 5e Algemeene Jaarvergadering van den D.H.V.B. wordt gehouden op Zondag 13 Juli a.s. in het gebouw St. Bavo Smedestraat alhier. Aanvang 12 uur 's middags. De vergadering zal 's middags half twee worden onderbroken voor het gebruiken van een gemeenschappelijken lunch. Half drie wordt de vergadering feestelijk heropend ter herdenking van het eerste Lustrum van den Bond. Eenige vooraanstaande personen zijn uit- genoodigd deze feestvergadering bij te wonen. DE HAARLEMSCHE JEUGD KAMPIOENSCHAPPEN. De H.L.T.C. heeft de goede gedachte gehad om ter propaganda van het tennisspel in Haarlen en omstreken in het begin der volgende week jeugdkampioenschappen uit te schrijven. Aan deze wedstrijden kunnen alleen degenen, die den leeftijd van 20 jaar nog niet bereikt hebben, deelnemen. Verspeeld Worden damesenkelspel, heeren enkelspel én gemengd dubbelspel. Er wordt gespeeld op Maandag, Dinsdag en Woensdag, resp. den 14erl, 15en en 16en Juli. DE NOORDWIJKSCHE WEDSTRIJDEN Aan dit jaarlijks terugkeerende tournament, waar steeds weer de beste spelers van alle deelen van het land samenkomen, alsmede een aantal buitenlandsche spelers, tot nu toe grootendeels Duitschers, zullen zeer waar schijnlijk ditmaal de Zuid Afrikaansche spelers van de Davis Cup deelnemen. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den N.L.T.B. heeft de Bond gemeend de Zuid-Afrikanen uit te noodigen tot het spelen van een jubileumwedstrijd, welke dan zooals gezegd naar alle waarschijnlijkheid samen valt met de Noordwijksche wedstrijden. AMSTERDAM, 11 Juli Hedenmorgen is hier ter stede het bericht ontvangen van het overlijden van den oud-gouverneur-gene- raal van Indië, Van Heutz, te Montreux. Naar ons gemeld wordt, zal de teraarde bestelling Maandagmiddag om 2Vi uur in de plaats van overlijden plaats hebben. Johannes Bene-dictus van Heutz werd 3 Februari 1851 te Coevorden geboren. In 1867 in den krijgsdienst getreden, doorliep hij suc cessievelijk alle rangen. In 1872 ging hij als 2e luitenant naar Indië. Na een schitterende militaire carrière werd hij in 1900 als lui tenant-generaal, civiel en militair gouver neur 'van Atjeh en Onderhoórigheden. Onder zijn bewind maakte de pacificatie van Atjeh groote vorderingen. In 1904 benoemd tot gouverneur-generaal van Ned. O. I., gaf hij opnieuw blijken van energie en groot organiseerend talent. Onder zijn bewindmaakte de decentralisatie van Java belangrijke vorderingen. In 1909 trad Van Heutz af als gouverneur-generaal en Kwam in het vaderland terug. Sinds eenige jaren had de overleden oud-landvoogd zijn verblijf in Montreux gevestigd. MANILLA, 10 Juli. Ongeveer 200 leden van de strijdkrachten der Philippijnen zullen worden ontslagen wegens plichtverzuim en insubordinatie. RIO DE JANEIRO, 10 Juli. De rebellen te Sao-Paulo houden nog steeds de barakken en de citadel der stad bezet. Zware artillerie wordt tegen hun stellingen aangewend. Het bericht van gisteren, dat de rebellen zich zouden hebben overgegeven wordt te gengesproken. REV AL, 10 Juli. Volgens Economis-Ghes- kaja-Shisn hebben de Russische spoorwegen in 't eerste halfjaar van 1924 een deficit val 13 millioen goudroebels Opgeleverd. WARSCHAU, 10 Juli. De Poolsche regee ring heeft een verordening uitgevaardigd, waarin het wordt verboden voor leeningen meer dan 24 pCt. rente per jaar te eischen, LEIDEN, 11 Juli, De Amerikaansche stu denten volgden hedenmorgen het tweede deel van een lezing over het Indische Rij!-: van Nederland van prof. Colenbrander en het eerste deel van een lezing van prof. van Vollenhoven over het land van Hugo dc Groot. Verder bezochten zij Haarlem, meer in 't bijzonder de groote of St. Bavokerk en 9 Frans Hak-museum. LESINA (Eiland), 10 Juli. Een hevige brand heeft de normaalschool, het lyceum, -en het gymnasium verwoest. 80 barakken gingen in de vlammen op. Er zijn 30 gewonden. 1500 personen zijn dakloos. NEW-YORK 11 Juli. Samuel Gomper2, de voorzitter van de Amerikaansche vak- vereeniging federatie en een der machtigste arbeidersleden der wereld is ernstig ziek. Hij is naar het hospitaal overgebracht. Daar de heer Gomperz 74 jaar oud is, vreest men dat genezing niet meer mogelijk zal zijn. New-York 16 Juli. Niet bevestigde berich ten melden, dat de rebellen meester zijn van de stad San-Paulo. De gouverneur heefi zijn regeering naar Cantos overgebracht. ROME, 11 Juli. De Britsche en Fran- sche gezanten hebben gister Mussolini twee identieke nota's overhandigd inzake de tf Parijs gehouden besprekingen. BERLIJN, 11 Juli. Volgens besluit van het Senioren-convent zal de Rijksdag op 22 Juli weer bijeenkomen. BERLIJN, 11 Juli. De Amerikaansche wereldvliegers zijn te Konstantinopel aange* komen. BERLIJN, 11 Juli. Te Washington is een tot nu toe niet bevestigd bericht ontvan gen over het uitbreken van een revolutie in Bolivia. STOCKHOLM, 11 Juli. In de eerste zit ting van het wereldpostcongres werd voor gesteld ter gelegenheid van het jubileum van de wereldpostunie te Stockholm een monument op te richten. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 933/4 933/4 6% Nederland 1923 9*1/8 991/4 414 Nederland 1917 635/g 833/4 7% N.-l. 1921 A 1023, 1021/4 WS/ie Oude Vaart 68 dito Gem. Eigendom -fl/2 Mij. „Nederland" 132 \il Scheepvaart-Unie li8 1181/2 Rotterd. Lloyd 115 115 i363/4 Oude Boot 62 611/2 Holl Stoomboot 17 H. VA. 452 452 Java Cultuur 329 330 Jurgens gew 481/8 48 Koloniale Bank l-Ö1/4 1573 4 Indische Bank 1251/2 1261/2 Cert Handel Mij 1213/4 121 Resr. dito 1z?3/8 42 154 157 Kon Olie 35 349 U S Steel 10(1/2 1C672 Marine comm. 9U/16 Vorstenlanden 157 I56va 1 5.50 1.71/2 Comp Merc Arg. 143/4 16 1 73/4 110 34/ 350 304 305 Deli Batavia 02 3021/2 Amsterdam Rubber *343/4 186 Serbadjadi 1/73/4 Silau 9. 91 Wai Sumatra 1201/? 121 Dordtsche Petr. 331 33 Southern Rails ,03/g 691/2 ytji 1431/2 51'4 Omdat ik voor mijn Theekast zooveel geld heb moeten betalen. Deze kost f 5.— minder bij H. J. v. LEEUWEN'S MEUBELHUIS, Klein Heiligland 61, GROOTSTE SORTEERING LAAGSTE PRIJZEN c.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2