ZfVUoUWETI- MI RADIO-OMROEP. Internationaal Eucharistisch Congres. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kampervest 23 - Telef. 3620. De indeeling van het stadion. Het presbyterium met de eenvoudige, maar stijlvolle versiering De zorg voor onze kamerplanten, Het goedhouden van etenswaren. Ho© men the© drinken moet. Was maken. Boonensla. Tandverzorging. Middeltje tegen insecten. Nuttige wenken UIT DE MOPPENTROMMEL. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Vrijdag 11 Juli 1924 Dagelijksch. Nieuwsberichten (Vas Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15— 8,30 v.m.j 1010.12 v.m.j 11.3011.55 v.m. 12,15—12,30 n.m.: 1,05—1,20 n.m.; 3—3.30 n.m.; 4,154,28 n.m Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zis hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegal Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zicb oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M, Somtijds 3.205.20 n.m., dames half uurtje, 5.50 kinderuurtje, 7,5010.50 (of later) con cert, opera of Popul. avond. Tijdseinen 7.20 en 9.50 n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jaz- band) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m Diverse Engelsche stations hebben ong» veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B. M. op 385 M. New Castle 5 N. 0. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur, event, afgewisseld door chansons of causeriën. Eiifelioren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert, 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m„ voor drachten, enz. Petit Parisian 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n,m, concert Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—6.» n.m. en 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1? n.m. Weerbericht Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 mm. berichten (ongeregeld) Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M, Gemeenluk Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 a.m. PROGRAMMA, Vrijdag 11 Juli, 9103? uur. Hilvers. Draad! Omroep, 1550 M. Concert met mede werking van Mej. Bakker, zang: Mei. Cambier, piano; JHr. Pompe van Meerder- voort, viool en Mr. Enthoven, cello. Zaterdag 12 Juli, 810 uur, Station Mid- delraad, IJmuiden, 1050 M. Concert met medewerking van de heeren J. Regter, Pauline van Uden Jr., van Baumont en H, Regter, respect, viool, cello, fluit, piano en viool, vormende het gezelschap The Musical Tellows uit Haarlem. (Officieel). HOE HET STADION ERUIT ZAL ZIEN. Stadion Pontificale H. MisWat een «nvereemgbare begrippen drukken deze woorden uit. 't Was geen gemakkelijke taak ivoor het „subcomité v. godsdienstplechtig heden", daarvoor een oplossing te vinden het Stadion, schouwplaats voor internatio nale sportdemonstraties te herscheppen in ;een eenigszins waardig milieu, waar de on bloedige vernieuwing van Christus' kruis offer zal plaats hebben, waar de H, Mis gaat opgedragen worden door den kardinaal afgezant van den Paus van Rome, in tegen woordigheid van duizenden congressisten moest het tijdelijk karakter in alles behouden blijven daarnaar is gestreefd, eenvoudig door de voorschriften op te volgen van het ceremoniale Episcoporum. 1. Het Altaar. Als een eerste vereischte stond voorop, dat de inrichting zóó zou zijn, dat alle 30.000 aanwezigen den Kardinaal-Legaat aan het Altaar bij de heilige handeling zouden kun nen zien en volgen daarom werd een altaar gebouwd in het midden van het Stadion, en wel in allereenvoudigstcn vorm van offer tafel zonder eenigen bovenbouwl), maar met eed overhuiving, ciborium genaamd, in uit alle deelen'der wereld, waar dus het glans punt zou liggen van het groote congres ter eere van het H. Sacrament Een groot voordeel van de gekozen plaats is, dat zij gelegenheid biedt aan 30.000 geloo- vigen, het H. Offer bij te wonen, en tweedens, dat er een ruimte beschikbaar is, waar onze schitterende Roomsche liturgie in haar vollen iuister en rijkdom kan gevierd worden. Als vanzelf gingen de gedachten naar die plaatsen, waar de kerk, de eeuwen door, haar heilige Geheimen vierde, omgeven met allen luister van haar eeredienst de Basilieken en Kathedralen. Toch mocht 't Stadion niet in zulk een tempel worden omgevormd, maar dezelfde kleur der' kerkelijke gewaden van dien dag, d.i. ter eere van het H, Sacrament van Mirakel, met witte zijde omhangen, Staande aan het altaar bij de H, Offer handeling is de eelebreerende Kardinaal met het gelaat naar het Oosten gekeerd, om den daar opkomenden dageraad, het treffendste beeld van Christus, de Zon der gerechtig!- H te begroeten. Op het Altaar staat het k: nst- werk uit de St. Bavo, door Mgr. Cahier „1- gestaan, het groote kruis met de 7 kandelaars. Het Altaar werd geplaatst op een ver hooging van tweemaal drie treden. Bij de eerste verhooging staat ter weerszijde een z.g. ambo, de plaats waar door den subdiaken het Epistel, en door den Diaken het Evangelie gezongen wordt. Dit laatste geschiedt van de rechterzijde (daarom Evangelie-zijde ge noemd) van het altaar, met meer plechtigheid en van af een rijker versierde plaats. 2. De troon van den Kardinaal-Legaat. Om den langwerpigen vorm van het ter rein is bij de plaatsing van den troon niet de Evangeliezijde van het altaar gekozen, zooals voor ons het meest bekend is, maar het einde van de afsluiting van het presbyterium (priesterkoor) zooals nog in vele oude basi lieken het geval is, waar de troon staat achter i. d. absis (is overwelfde koor of altaarnis.) Bekleeding van troon en baldakijn is geheel in witte zijde om dezelfde reden als boven voor het altaar ciborium werd aangegeven, Op het drie treden hoog gelegen platvorm treft men nog drie zitbanken aan, n.l. twee voor de beide troondiakens en een voor den presbyter assistens (den priesterassistent). 3. Tronen der Kardinalen Bisschop pen cn Abten. Van daar uit vormen twee lange rijen ze tels de verbinding met het altaar. Aan de rechterhand van den Kardinaal-Legaat zijn de tronen der andere Kardinalen geplaatst die hoewel niet voorzien van baldakijnen (om ernstige practische bezwaren moesten die hier helaas wegblijven) toch duidelijk door vorm en kleur zijn aangegeven, door dien de rugleuning hooger oploopt en de beklee ding in roode stof is uitgevoerd, terwijl die der andere zetels voor bisschoppen en Ab ten in groene kleur is. Alle tronen dragen de wapens der respectieve Kardinalen en Bis schoppen en Abten, die er gezeten zijn. 4. Credens. Volgen wij nu, vanaf den troon den looper n het midden tusschen de zetels tot voor de eerste verhooging vóór het altaar, dan tref fen wij aldaar aan de Epistelzijde de credens of abbacus, een tafel, waarop twee kandelaars, wierookvat en verder heilig vaatwerk en pon tificale benoodigdheden. Daartegenover aan de Evangeliezijde zijn twee zitbanken voor den Diaken en Subdiaken van de H. Mis. 5. Het Koor. Gaan wij nu het altaar voorbij, en plaatsen wij ons weer in de middenas van het terrein met den rug naar het altaar, dan zien wij vóór ons een groote, zeer breed uitloopende ruim te, bestemd voor de opstelling van het groote koor van drieduizend Amsterdamsche kna pen. en honderd Seminaristen, die gedu rende de H. Plechtigheid de Liturgische Gre- goriaansche gezangen zullen uitvoeren. 6. De versiering. Zooals van zelf spreekt viel hier niet te denken aan een versiering, gelijk wij die ge woon zijn zien te zien op onze altaren, ge plaatst tegen een achterwand van het pries- koor. Hier staan wij voor het geval, dat zich aan eene zijde van het altaar, n.l. daar waar het koor zich bevindt, nog verder achter uit een groote tribune is, waai' 8000 menschen staan, die ook allen den Kard.-Legaat aan 't altaar moeten kunnen zien. Vandaar dat een viertal kristallen vazen met witte bloemen vóór de kandelaars, de eenige, wel eenvou dige, maar fijne versiering uitmaakt op het altaar zelf. Beneden bij de steunpunten der pilaren, waarop het reusachtig groote cibo rium rust, kan nog eenig groen met bloemen worden aangebracht. Het geheele presbyterium, d.i. nagenoeg het geheele speelveld van het Stadion, wordt omgeven door een rechthoekig vlakgesnoei- de heg op verschillende hoogte, hier en daar in massale groote vierkanten verbreed, naar binnen en naar buiten, en aan de hoeken bij den Kard.-troon de afsluiting vormend van een bloemversiering. Van af den Zuider- middendoorgang onder de overdekte tribune, geeft een vijf meter breede laan, begrensd door kroonlaurieren en perken van witte ro zen toegang tot het presbyterium. Langs deze laan zal de stoet van Kardinalen, Bis schoppen en assistenten het middenterrein betreden. Het geheel is ontworpen naar de plannen van architect Pierre Cuypers bloemen- en plantenversiering met medewerking van den tuinarchitect Mathot uit Boskoop deze versiering wordt door de R.K. kweekers uit Boskoop uitgevoerd en is een geschenk van de federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland. De betimmering is groolendeels een ge schenk van den aaunemer. Mogen deze weinige regels mede bijdragen tot goed begrip van het geheel, en vooral tot meerdere eer en glorie van Jezus Eucharis- ticus. Namens het Comité v. godsd. plechtig heden. TH. VAN OUTERSTERP, pr. Secretaris. 1) Eet» dergelijk altaar, zooals oudtijds veel in gebruik was, heeft ook Mgr. Callier, de Bisschop van Haarlem in zijn Kathedraal St. Bavo. Om veel genoegen van zijn planten en bloemen te hebben is een geregelde en zorg vuldige verzorging een eerste vereischte. Welk een aangenamen indruk maakt 'n serre, een vensterbank, een bloemtafel met eenige goed verzorgde kamerplanten- Het vertrek krijgt er een eel gezelliger aanblik door. Licht en lucht zijn, naast warmte en voldoen de vochtigheid, een hoofdvereischte voor het groeien van kamerplanten. Men geve dan ook Zijn planten 'n plaatsje, waar ze zoo veel mo gelijk in het licht staan, zonder ze echter aan de brandende zon bloot te stellen. Het laatste vooral is in het midden van den zomer zeer slecht, daar dit het spoedig uitdrogen van de aarde ten gevolge heeft, zoomede vaak schade aan de bladeren veroorzaakt. De vakman zegt in zoo'n geval de plant is door de zon verbrand. Ook bloeiende planten verbloeien snel in de zon. Plaats daarom een plant, die in bloei staat vooral niet in de zon en zoo mogelijk op een koele plaats, echter zoo licht mogelijk en na tuurlijk zorge men, dat ze in ieder geval vorst- vrij staan. Tabaksrook, gaslicht, kaclielrook en kooklucht zijn zeer schadelijk voor planten en bloemen. Een eisch voor het hebben van gezonde planten is zuivere lucht. Htt gieten|van kamerplanten moet met zorg en geregeld gebeuren. De aarde, waarin de planten staan, moet voortdurend vochtig gehouden worden. Zoodra de bovenste aarde begint uit te drogen, giet men tot den potrand vol water. Het water moet dan langzaam weg zakken. Loopt 't water direct weg, dan is dit een zekef teeken, dat de plant te los in den pot staat, of dat er gangen van wormen dcor de aarde loopen. Men make dan de bovenste laag los en drukke de waarde vooral goed ste vig aan en geve daarna de plant wederom wat ter, zoodat de aarde zich goed vastzet. Het is niet aan te raden om iederen dag 'n weinig water te geven, aangezien dan wél de boven ste laag vochtig blijft, doch de aarde onder in den pot verdroogt. Zorg er voor, dat geen water onder in een luxed pot of op den schotel blijft staan, want hierdoor gaan de wortels rotten. Is de aarde wat erg uitgedroogd, plaats dan de plant eenigen tijd in een emmer water, doch zorg er voor, dat het water niet al te koud is. Water, dat een gewone kamertempe ratuur heeft, is het beste. Vooral in warme zomermaanden is een bad naast afgieten een uitstekend middel voor vochtig houden van planten. Het stofvrij houden der bladeren is ook een zaak van gewicht. Vindt ge aan de achterzijde van de planten gele stipjes of witte vlekjes, dan zijn dit" meestal dop- of wolltiizen. Rei nig de bladeren ^met een lichte zeep-oplos- sing, dan laten ue insecten gewoonlijk wel los en daarna wascht men de plant met ge- 1 woon water flink na. Wij geven de volgende nuttige wenken voor het goedhouden van allerlei waren. Aardappelen. De vroege aardappelen kun nen niet lang bewaard worden. De late aard appelen moeten in droge, donkere kelders f worden bewaard, niet in te groote hoopen. 's Winters moeten alle vensters en trekgaten gesloten worden, opdat geen koude kan bin nen dringen, en geen trek ontsta. Aardap pelen bevriezen reeds bij 3 gr. R. onder nul. Kaas. verlangt een zooveel mogelijk ge lijkmatige temperatuurtocht en zonne- bestraling moeten vermeden worden. Alle kaas moet steeds vlak bewaard worden en van tijd tot tijd gekeerd en gewasschen worden. Marmeladen en geleien worden niet in den kelder bewaard, maar in droge, luchtige, niet bedompte ruimten. Eetbare oliën moeten voor koude en voor vocht beschut wordentemperatuur niet beneden de 15 gr. C. Troebel geworden olie wordt door langzame verwarming weder helder. Flesschen olie mogen nimmer in het win kelraam aan de inwerking der zonnestralen worden blootgesteld en evenmin is het goed om de flesschen olie langer dan 8 dagen aan het daglicht bloot te stellen, daar zij licht ranzig wordt. Tabak is 'n zeer lastig artikel. Alle tabaks artikelen moeten in koele, maar droge ruim ten bewaard worden. Op vochtige plaatsen trekt de tabak de vocht aan en wordt schim melig, op warme plaatsen bewaard, droogt zij te meer uit, bovendien neemt tabak zeer gemakkelijk den reuk over van petroleum, haring, zeep en dergelijke. Thee is mede een zeer moeilijke waar, zij mag nimmer bewaard worden in de nabij heid van gebrande koffie en dergelijke sterk riekende artikelen. Losse thee bewaart men het best in gesloten doozen. Mosterd wordt droog en vorstvrij be waard. De flesschen worden telkens weer goed gesloten, zoodat geen lucht kan toe treden. Den aan de kanten teruggebleven mosterd mag men niet laten opdrogen, maar vermengt men met den anderen mos terd. Eveneens handelt men wanneer langen tijd van den mosterd niet is gebruikt, zoodat er vocht op gekomen is. Men gebruike in den mosterd houten of beenen lepels. Meta len lepels worden door den mosterd inge vreten. De gewoonte van een kopje thee in den namiddag is zoo ingeburgerd, dat we haar vrijwel in ieder gezin vinden. Toch 't moge vreemd klinken, maar 't is er niet minder juist om, kan menigeen er eigenlijk niet te gen. Wanneer ge in den namiddag een eigen aardig onpasselijk gevoel en een resolute af keer van thee krijgt, wees er dan van over tuigd dat de thee u niet goed bekomen is.Wilt ge dit vermijden, dan moet ge 't volgend een voudige kunstje toepassen. Laat de thee, na dat ze gezet is, enkele minuten trekken en giet haar dan, met achterlating van de blaad jes, in een tweeden theepot over. Nu is de thee vrijwel schadeloos geworden en zal zel den of nooit ongesteldheid veroorzaken. Wie daarvan overigens in 't agemeen last heeft, doet wijs om bij de thee weinig of niets te eten. Als ge in den middag hongerig zijt, eet dan iets vóór ge thee drinkt en gebruik ze dan met langzame s.okjes daarna. Kunt ge zelfs de thee, als bovenbeschreven toebereid, niet verdragen, probeer dan eens haar op te gieten met kokende melk inplaats van met kokend water. De drank, dien ge dan krijgt, is zeer voedzaam en, als ge er aan ge wend zijn, ook smakelijk. Koop bij uw schoenmaker wat hielbal- letjes, een combinatie van was en schoen smeer, waar de hielen glad mee gemaakt wor den los twaalf bruine balletjes op in een halven Liter terpentijn; doe dit mengsel in een jampotje, zet dit in een pan met kokend water, dat u laat doorkoken, terwijl u voort durend roert, tot de balletjes zijn opgelost. Als het koud wordt, stolt de was vóór het gebruik kunt u er dan nog een scheutje terpentijn op doen om het weer vloeibaar te maken. Witte of brume boonen, azijn, slaolie, wat mosterd, peper, wat fijngesneden inge maakte uitjes, als er is, wat krulandijvie of dunsel. Een slasausje maken van azijn, olie, mos terd, peper, wat fijngesneden ingemaakte uitjes. Hierdoor de boonen doen. Alles goed, maar voorzichtig dooreen roeren. Op het I laatst de goed gewasschen dunsel of de heel fijn gesneden krulandijvie er door mengen. Bij witte boonen is het ook heel smakelijk er koude bietenplakjes door te mengen. Is er nog eenige tijd beschikbaar, dan kan er een aardige schotel van gemaakt worden. Hiervoor moet dan apart gehouden worden wat boonen, krulandijvie of dunsel, als er zijn bieten, die nu heel fijngehakt worden. Van deze 3 restjes worden (wanneer het ove rige reeds op een groote schaal ligt) punten gelegd. Waar de punten bijeen komen kan een uitje gelegd worden, waarvan de buiten ste blaadjes naar buiten zijn omgekruld, zoodat het een roosje Jij kt. Misschien meenen de lezeressen dat het lang duurt voordat de slaschotel, op deze manier opgemaakt, klaar staat. Dat valt erg mee. Bovendien is het een dankbaar werk, want de huisgenooten zullen het zeer op prijs stellen. Misschien ware het beter, wanneer wij schreven „tandverwaarloozing". Want het is droevig, maar waar er wordt aan de tan den, vooral van de kinderen te weinig zorg besteed. En toch is een mooi, gaaf gebit niet alleen een sieraad, maar ook een eisch van goede gezondheid. Immers zonder een goed gebit is 't niet mogelijk ons voedsel behoor lijk te vermalen en daardoor wordt de maag te veel ingespannen. Onderzoekingen in het Buitenland hebben aangetoond, dat vooral bij kinderen een goed gebit hooge uitzondering is. Wanneer men in ons land daarnaar een onderzoek ging instellen, zouden de resultaten waarschijnlijk wel dezelfde zijn. Gelukkig, dat men in verschillende stede Miss Birdie Reeve is niet alleen de snelste machineschrijister ter wereld, zij is een levend woordenboek. Zij tikt 64000 woorden per uur De k>lo is genomen in het „Witte Huis", te Washington, waar zij nitgenoodigd was om voor den Amerikaasschen president een proeve van haar vaardigheid al te leggen, vooral in Duitschland, van gemeentewege veel doet ter bestrijding van mond- en tandziekten speciaal bijkinderen. Straats burg heeft eene kliniek, die meer dan ander halve ton heeft gekost. In Dresden zijn van gemeentewege tien tandartsen aangesteld, die zich den geheelen dag bezighouden met de verzorging van de gebitten van school kinderen. Verder krijgen de kinderen een blad met raadgevingen mede. Bijvoorbeeld, dat het goed is de tanden tweemaal per dag te borstelen met eene solutie van een lepel zout en een liter water. En verder om den dag met tandpoeder. Ook in Zwitserland doen de gemeenten veel voor de verzorging van de gebitten der schoolkinderen Sinds dien tijd is de gezond heid van de schoolkinderen op eene aanmer kelijke wijze verbeterd. Gestampte borax en almn, m gelijke deelen en goed vermengd, vormen een goed middel om insecten te weren. Als het gestrooid wordt bij vloerreten, houdt het kevers weg, en kleeren, die er mee zijn afgeschuierd, krijgen geen last van motten. Huisvrouw, bewaar dit, 't kan u te pas komen. 1 Liter meel weegt c.a. 500 gram (een ons is 100 gram) 1 lepe] meel 12 gram 1 lepel suiker 20 gram 1 lepel aardappelmeel 13 gram 1 lepel cacao 12 gram 1 lepel be schuit 7 gram 1 lepel brood 7 gram 1 lepel griesmeel 16 gram 1 middelgroot ei 50 gram. Als machinedeelen kleverig vuil zijn, rrinigt men ze met een mengsel van 10 deelen soda en 1 '/j deel etsnatron op 100 deelen water. Bij groote vuilheid Iaat men de voor werpen er een poos in liggen kleine dingen die erg vuil zijn, maakt men, voor ze in het mengsel te leggen, warm. Merken van boorden. Het merken van stijve boorden of manchetten gaat gemakke lijk op de volgende wijze Men draagt de nieuwe boorden vuil, daarna giet men op den verkeerden kant op de plaats, waar men merken wil, wat warm water, wrijft de plek tusschen de handen en droogt haar een weinig met en schoonen doek, Met potlood teekent men nu de gewenschte initialen en merkt deze in stik- of kettingsteek met fijn merkkatoen, terwijl het goed nog vochtig en daardoor slap is. Houtworm. Houtworm in meubelen ver nietigt men door de kleine openingen, die in het hout ontstaan, met een penseel, waaraan benzine is, te bestrijken. Ook in muizengaten gestopt, doet een lapje, gedrenkt in benzine, goede diensten. Opbergen van bont. Voordat men het bont gaat opbergen, moet het flink worden uit geklopt en de haren tot op het leer met een grof getande kam uitgekamd. Daarna bergt men het met peper bestrooid in goed sluitende doozen of kisten, of men hangt het in een goed gesloten katoennen zak op. Af en toe moet men het bont nazien en uitkloppen. Inplaats van peper wordt ook wel kamfer, naftaline of tabak aanbevolen. OM HOEDEN OP TE FRISSCHEN. Een fijnen witten stroohoed behandele men als volgtNeem twee theelepels zwavel en meng die aan met wat citroensap. Wrijf dit mengsel flink op het stroo, laat het drogen en borstelt den hoed dan goed af tot al het zwavelpoeder weg is. Een ander beproefd middel is den hoed eerst te ontdoen van alle versierselen en hem dan met zuringzout, aangemaakt met wat water te borstelen. Deze bewerking doet men 't best met een oude tandenborstel of een oude nagelschuier die na het gebruik geheel afgedankt kunnen worden, wj»» zuringzout is zwaar vergift. Na de afschrobbing spoelt men den hoed af met schoon water en legt hem te drogen. Koop voor u zelve of voor uw kinderen geen schoenen 'smorgens vroeg, want eerst later op den dag bereiken de voeten hun maximum grootte. Wanneer men dezen wenk beter onthield, zouden er minder knel lende schoenen worden gedragen. Men moet handschoenen, die door dragen vochtig zijn, nooit dadelijk opbergen, maar eerst opblazen en daarna ophangen dan goed oprekken en in vloeipapier gewikkeld op een drooge plaats opbergen. Vochtig tafelzout leent er zich biizondsf toe, om vlekken uit tafelzilver te verwijderen. Een klein gaatje in een parapluie dichten doet men het best, door er een stukje pleister op te plakken. Maak de pleister vochtig en druk haar daarna aan den binnenkant van 't regenscherm tegen de stof aan. Met een kurk in parafme gedoopt, ver wijdert men roestvlekken uit gepolijst metaal. Eindjes kaars, gesmolten en vermengd met terpentijn geven uitnemende wrijfwas voor linoleum, vloerzeil e.d. Bladgroenten houdt men, den nacht over, frisch, door ze in een vochtigen (niet natten) doek te leggen. DE VERSTANDIGE ECHTGENOOT. „Zeg. Henri, ik heb een nieuw hoedje ge- den, o, 'n schat jjan 'n hoedje! Dat moet ik bepaald koopen, „Doe maar wat ie niet laten kunt, lieve „Maar hel kost veertig gulden en die heb ik niet." „Laat dan wat je niet doen kunt, Jieve." DE GOEDE VRIENDIN. „Is zij een goede vriendin van je?" „Zeker, zij vertelt overal alles wat er van me verteld wordt alleen maar om df men schen te verzekeren, dat ze er jleen woord van gelooft!" DE VERFRAAIING. Bedelaar: Wenscbt u niet een kwartje te storten in mijn fonds ter verfraaiing var de gemeente? Vrouw des huizes: Jij?! Hoe wil je da^ aanleggen? Bedelaar: Ik ga verbuizen. VRIENDELIJK, Mevrouw Snebbei: Ik heb gisteren eeö kies laten trekken.... Meneer Snebbel'. Gelukkige kies. j Mevrouw Snebbel: Hè! Gelukkige kies?! Meneer Snebbel: Ja, die is nou buiten' het bereik van je long. TUSSCHEN MAN EN VROUW. Zij: „Man, laat me toch uitpraten." Hij: „Dat kan ik niet. Ik heb geen tijdj ik moet morgen op reis." WIJSNEUSJE. Kareltje (tol papa die de kamer binnen, komt): „Maar papa, waarom zet u zoo'n boot gezicht?" Vader: „Omdat ik op je hoorde brommen, zeker omdat je ondeugend was." Kareltje: „Maai papa, als ik telken» boos moest kijken, als mama op u bromt. NIKS GEDAAN. Buurvrouw Droppie tegen buurman Prop» pie „Ach, mens, dat inenten is óók al niks gedaan. Veertien dagen gelejen laat ik as kleine meissie fraksineere en gisteren valt 't wurm tweehoog uit 't raam en breekt d'tl nekkie."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5