WEtïGD NIEUWS Gccdsior Stofzuiger is nog emmer Dames-, Hoeren-, Kinderkleeding en Modeartikelen Onze Prijzen brengen U in een blijde stemming Ziet onze Etalages - - dan BEGRIJPT U ONS SUCCES KONINGSTRAAT 48-50-52-54 PE BESTE ÈngizoRden Medsdéellngen KRUISWEG 40 KUNST EN KENNIS. Tragische dood. Een brutaal oplichter gezocht. Brandstichter aangehouden. Een dure auto-rit. Een onverantwoordelijke grap. Vlugge en handige Ieren. Een zonderlinge geschiedenis. Een moord Óy de grens. Een lotgeval. 60 cents per regeL LANDBOUW EN VISSUHiftM. Onze zoetwatervisscherij. BINNENLANDSCH NIEUWS. Rijkscommissie werkverruiming. met de opmerBngen, waartoe dezo twféf dér* VERKEER EN POSTERIJEN, Een protest-motie. Howard Carter's terugkeer. HANDEL EN NIJVERHEID De melkprijs te Amsterdam. De 7-jarige L. P. S. te Rotterdam te Rot terdam sprong Woensdagmiddag te vroeg over de afsluiting van de Boslandbrug. Hij viel tusschen de brug, die werd toegedraaid tn den wal en geraakte bekneld. Toen men Hem uit z'n benarde'positie bevrijd had, 'iet het zich aanzien, dat hij geen ernstig letsel bekomen had. Het ventje begaf zich 'lan ook te voet hoewel klagend over pijn in het bovenlijf naar de ouderlijke woning aan den Oostzecdijk. Op de trap daarvan zakte hij echter in elkaar en overleed. Het bleek dat de borstkas was ingedrukt. De Berlijnsche politie autoriteiten ver doeken opsporing van een architect, Walter Oesterle, die verdacht wordt te Chicago zijn schoonvader en een paar kooplieden voor een 1 bedrag van 65.000 dollar te hebben opgelicht. Oesterle was te Chicago in het huwelijk ge streden met een filmster, die als schoonheid bekend stond en in talrijke schoonheids wedstrijden eereprijzen had gewonnen. Oe sterle was echter in eerste huwelijk met een Waschvrouw getrouwd en van deze vrouw nog niet gescheiden toen hij zijn film-schoon heid huwde. Met de afgetroggelde 65.000 dol- jlar is hij zelf met eerste vrouw uit Amerika gevlucht. De Atnerikaansche autoriteiten hadden telegrafisch om zijn arrestatie ver docht. Desondanks slaagde Oesterle en vrouw erin te Hamburg onopgemerkt het schip te verlaten. Oesterle liet zich nu weldra van zijn eerste vrouw scheiden, verloofde Zich dadelijk met een ander meisje en had zelfs de brutaliteit aan zijn Amerikaansche vrouw een prentkaart te sturen, waarop hij met Zijn nieuwe bruid op zijn schoot staat afge beeld. Deze kaart was uit Brunswijk afge zonden en zoo kwam men hem op het spoor. Weldra werd hij te Brunswijk gearresteerd. Na 15 maanden lang te zijn opgesloten ge weest werd hij op verzoek van zijn verdediger voorloopig in vrijheid gesteld. Sindsdien is hy spoorloos verdwenen. Een zekere W. B. is te Apeldoorn door de politie aangehouden. Enkele dagen geleden ontvluchtte hij uit het gesticht Valkenheide bij Maarsbergen. Hij bekende twee maal 'brand te hebben gesticht in het bosch ge legen tusschen Voorthuizen en Milligen. Hij ris daarna op transport gesteld cn overgelc- 'Verd aan de politic te Barneveld onder welke gemeente het bosch gelegen is. S Een veehouder uit een dorp nabij Bols- Ward, bezocht de markt te Sneek. Waar schijnlijk onder den invloed van sterken drank ging hij met andere personen in een auto toeren, 's Nachts bij thuiskomst miste hij een groot bedrag aan bankpapier, onge veer f 2000. Den volgenden morgen was de boer plotseling overleden. De zaak is in handen der politie. Dinsdagavond werd op het hoofdbureau v4n politie te Amsterdam, telefonisch bericht Ontvangen, dat op den Haarlemmerweg Cen ongeluk gebeurd was, waarbij eenige dooden en gewonden waren gevallen. „U spreekt met het Fotobureau" was de intro ductie van hem, die het bericht opgaf. In goea vertrouwen waarschuwde de politie onmiddellijk den Geneeskundigen Dienst, die in verband met den omvang van de ramp veel materieel en personeel nnar den Haarlemmer weg zond, waar niets gebeurd bleek te zijn. Klaarblijkelijk had een laffe grappenmaker van de telefoon gebruik gemaakt om het val- sche alarm te verspreiden. Geen enkel foto bureau had er natuurlijk iets mee te maken. In den loop van den avond kwamen uit het Haarlemmerdijkkwartier nog meer valsche telefonische berichten bij de politie binnen tot dusverre kon de „grappenmaker" niet ontdekt worden. Het is te hopen, dat hij spoedig worde op gespoord en naar verdienste gestraft. Een eigenaard geval heel zich te Killctre, bij Longlordin Ierland voorgedaan. Politic verraste een menigte van 3000 personen, die tiie zich onledig hielden met het bijwonen van verboden hanegevechten. Dit was op ziehzlf nets bijzonders, maar wel merk waardig was he-t feit, dat de menigte op zulk een vlugge en handige wijze wist te ontsnap pen, dat geen der 3000 personen gearres teerd kon worden. Spionnen hadden de komst der politie aangekondigd. De deelnemers aan de „sport- dcmonstratic" wisten nu in allerijl over een ophaalbrug te vluchten, die ter plaatse over een rivier Voert, en haalden de brug daarna op. De politie had Slechts het nakijken. In Westminster (Engeland) geschedde Dins dag de officieele gerechtelijke vaststelling van de dooidsoorzaak van zekere tnrs. „Syl via Pearson", die in werkelijkheid niemand mer of minder geweest zou zijn dan de Rus sische prinses Orloff, nauw verwant met de Russische 'keizersfamilie. De hospita der prinses legde verklaringen af, volgens welke de dame mei haar echt genoot 15 jaar bij haar had ingewoond. Zij betaalden 18 shilling huur per week en de juffrouw gaf hun daarvoor nog des Zondags een dintr en eiken dag pudding. Toen zij voor het eerst kwam, hadden zij hun huurschuld tot 18 pond sterling laten oploopen en zag dc juffrouw zich genood zaakt, hun met opzegging der huur te be- dreigen. Daarna betaalden zij echter regelmatig, maar de 18 pond bleven zij schuldig. Behalve het ouderdomspensioen van den man ontvingen zij 8 pond sterling per maand. De overledene was volgens de getuige, een zer aardige lieve dame. Zij werd prinses Orlof genoemd en ontving ook brieven met din naam er op. Het echtpaar sloot zich ge heel van de buitenwereld af en hield altijd de deur gegrendeld, ook voor de huisjuf frouw. Wanneer deze iets aan het echtpaar bracht, werd de deur slechts zoover ge opend, als juist noodig was. De prinses was 62, dc man 84 jaar oud. Laatstgenoemde had zij in 12 jaren niet ge zien, De prinses had gezegd, dat haar man niet kon loopen, doch dit scheen onwaar te zijn. De prinses had in 12 jaar tijd nimmer nieuwe kleeren gehad en was in lompen ge huld. Haar man werd na haar dood naar een gasthuis vervoerd. Wissellooper doodgeschoten. Uit Winterswijk wordt gemeld Bij het frensplaatsje Nieden is een wissellooper )insdagavoud doodgeschoten. Een bedrag van 1000 Mark, die hij had geïnd, wordt ver mist. Reeds eenige avonden vroeger had men geprobeerd hem door het leggen van blokken op den weg, van zijn motorrijwiel tc doen val len. De aanranders waren zigeuners, die twee honden tegen hem ophitsten, welke door den wissellooper wei-den doodgeschoten. De zi geuners, die ook van vuurwapenen gebruik makten, worden als de daders beschouwd. Meevaller of tegenvaller? Het „Hbld." vertelt van iemand, die in het bezit was van een z.g. polis van een der loterij verzekeringsmaatschappijen die op de Staatsloterij „draaien' Hij had in de krant gezien, dat volgens de trekkingslijst der Staatsloterij, zijn nummer moest zijn uitgedraaid met 200. Verdraaid aardig. Een „twintigje" kreeg dus f 10. Alle beetjes helpen in dezen tijd en al zou er na tuurlijk weer wat af gaan, net zooals de Staat pleegt te doen, een 7.50 zou er toch zeker wel overschieten. Altijd mee te nemen. Men is tegenwoordig al blij wanneer men eens niet betalen moet. En waarlijk, reeds den volgen den dag kwam er een enveloppe van de Maat schappij met een vrief er in, waarin verzocht werd, het lot (neen, den „polis") op te zenden en ingesloten quitantie te teekenen van.... 5 Met ietwat getemperde vreugde voldeed de gelukkige winner aan de beide verzoeken, maar schreef er toch bij, dat een aftrek van vijftig precent hem wel erg veel voorkwam. Antwoord van de Maatschappij Ziehier onze berekening 1/20 van 200 nominaal is f 10; daat gaat af 15 pet. „voor den Staat" en 3.55 voor de inkoopswaarde van een twin tigje samen 5 rest 5. Er was niets tegen te zeggen, zelfs niet, hoe zot het ook leek, tegen het aftrekken van de „inkoopswaarde" (die immers al was betaald bij het koopen van den polis). Want het was volkomen oveseen- komstig de polisvoorwaarden. De getemperd- gelukkige winner maakte zich dus op, om het ingesloten postblad voor 5 gulden te gaan in- casseeren toen hij zag dat dit was ingevuld met 2.10. Wat was dat nu O ja, dats tond ook nog in den brief Uw polis was nog niet van het rijkszegel voorzien en moet dus op gezegeld papier worden overgeschreven, hetgeen wij voor u laten doen ad 0.40, samen 2.90, rest 2.10. Er bleef niet héél veel meer over van de 10, en mietsdien ook niet meer van de aan vankelijke vreugde des bezitters. Alevel heeft hij de ƒ2.10 toch maar geïncasseerd. Maar wat was dit lot-geval nu eigenlijk 't meestmeevaller of tegen-valler DE MASSA-MOORDENAAR HART- MANN. In de Duitsche bladen lezen we het relaas van de eigenaardige wijze waarop de massa moordenaar Hartmann uit Hannover, in handen der politie is gevallen. De 19-jarige Zoon van een arbeider was sinds maanden spoorloos verdwenen. Zijn ouders kwamen herhaaldelijk bij de politie vragen of men nog geen spoor van hun jongen had ont dekt. Eens ontmoetten zij tot hun niet ge ringe verbazing op het politiebureau een jongen man, die de jas van hun verdwenen zoon droeg. De jonge man werd natuurlijk onmiddellijk aan een verhoor onderworpen en vertelde de jas van Hartmann ten ge schenke te hebben gekregen. Hierop vond een huiszoeking bij Hartmann plaats, die aanleiding tot diens arrestatie gaf. JUST1TIEELE HUISZOEKING. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft Dins dagmiddag j.l. een justitieele huiszoeking plaats gehad in het gebouw van de Over- zeesche Bank en Handelmaatschappij, ge vestigd aan de Heerengracht 258 te Amster dam. Tevens is daar gevestigd het kantoor van de bankiersfirma G. Ph. en Co. in likwi- datie. De huiszoeking had plaats onder lei- Hollandsch fabrikaat - Ruime garantie. Prijs f 95.» compl. m. 8 hulpstukken. Gratis demon straties, zonder verplichting. Verkoopbaresc der Excel»n>r-Slof»i(ers Haarlem ding van den subs.-officier van justitie, mr. Van Lier, die vergezeld was van den rechter commissaris mr. Briët, benevens van een inspecteur van politie en een aantal recher cheurs en agenten van het bureau Laurier gracht. De laatsten namen aan de huiszoe king geen deel, maar hadden uitsluitend tot taak het bankgebouw te bewaken en er zorg voor te dragen, dat tijdens het onderzoek personen noch goederen het gebouw zouden verlaten. De huiszoeking, die in den middag aan ving, was pas 's avonds tegen écht uur ge ëindigd. Eén zeer omvangrijk onderzoek werd door de justitie-ambtenaren ingesteld naar de administratie der bank, waarvan een groot aantal bescheiden in beslag ge nomen werd. Kort voor het vertrek der justitie werd aldus Het Volk, aan welk blad dit bericht ontleend is, den directeur der onderneming, den bankier I. P, G., meegedeeld, dat hij zich als gearresteerd kon beschouwen. Hij werd naar het bureau Lauriergracht over gebracht en vandaar in den loop van den avond naar het huis van bewaring. 2025 Nov. vorig jaar hebben eenige Fransche visscherijdeskundigen op last van de Fransche regecring en onder leiding van den heer J. de Clerc, inspecteur van de Wa teren en Bosschen te Les Ponts de Cé, een reis naar ons land gemaakt, ten einde de pa- lingvisscherij in onze groote rivieren te be- studeeren. De commissie, welker verslag thans ver schenen is, heeft haar taak in zeer ruimen zin opgevatniét alleen is de schokkervis- scherij nagegaan, maar ook de zalmvisscherij de vangst van aasvisch, ïs thet aan de belang stellende aandacht der commissie ontgaan, evenmin als de vischmarkten (Woudrichem, Gorkum, Kralingscheveer, Rotterdam) de particuliere vischhandel, de op slagplaatsen van visch, de vischrookerijen en palinginleggerijen. Veel van wat de commissieleden hier za gen, was hun nieuw en wordt nuttig voor de Fransche visschers geoordeeld.. Zoo meent de commissie, dat niets het visschen met an- kerkuilen op de Loire in den weg staat. De gereedste wijze, om tot invoering dezer vis- scherij te komen, zou zijn eenige Hollandsche visschers uit te noodigen met hun volledig uitgeruste vaartuigen de Fransche rivieren te bevisschen. De karen onzer visschers wor den geprezen boven de Franschen bateaux- reservoirs als een middel om uitbreiding te geven aan den handel in levende visch. In de vischrookerijen ziet de commissie een krach tig middel, waardoor de visschers zich meer onafhankelijk kunnen maken van de prijs- schommelingen op de plaatselijke markten, daar de visch in dezen vorm bewaard en over groote afstanden vervoerd kan worden. De galgvisscherij wordt voor de Fransche rivieren ongeschikt geoordeeld, maar de doel matigheid er van voor de Fransche gekana liseerde rivieren warm bepleit. Ook de zalmkweekerij der Heide-Maat schappij te Gulpen werd bezocht. De eindindruk der commissie is, dat de zoetwatervisscherij in Nederland beschouwd wordt als een tak van nationaal volksbestaan. De commissie heeft 5 Juli te 's-Graven- hage vergaderd. Wegens verblijf in het bui tenland van prof. dr. W. H. Nolens werd het voorzitterschap waargenomen door den heer C. J. P. Zaalberg, directeur generaal van den arbeid. Van verschillende gemeentebesturen was bericht ingekomen, dat zij in de bestekken voor bouwwerken een bepaling zullen op nemen met het oog op de belangen van de Nederlandsche nijverheid. Met twee gemeen ten wordt te dezer zake nader overleg ge pleegd. Mededeeling werd gedaan van een groot aantal gevallen, waarin door openbare licha men en particulieren overleg met de com missie werd gepleegd betreffende opdrach ten van werken en leveringen. Vastgesteld kon worden, dat dit overleg meestal tot het gewenschte resultaat had geleid. De aandacht der commissie was er op ge vestigd, dat enkele kleinere gemeenten be stellingen in het buitenland hadden gedaan, zonder dat ingevolge de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken en land bouw, d.d, 14 Januari, de commissie was gehoord. Uit daarop gevolgde corresponden tie bleek, dat deze opdrachten hadden plaats gehad op grond van onjuiste of eenzijdige inlichtingen van de zijde van leveranciers. Getracht zal worden, dit zooveel mogelijk te voorkomen. Met instemming vernam men, dat bij het uitgeven van het Algemeen Adresboek voor Nederland door de N. V. Publiciteitsonder- neming Rudolf Mosse te Amsterdam met de werkverruiming hier te lande wordt rekening gehouden. Besloten werd, een door de commissie ontvangen brief betreffende de nadeelige gevolgen voor de werkgelegenheid hier te lande, welke voortvloeien uit de invoerbe- lemtneringen in Duitschland, aan den minis ter van arbeid, handel en nijverheid te zenden, commissie aanleiding gaf. In verband met een ingekomen verzoek ter bevordering van de in stand houding van een scheepswerf werd besloten, een al- gemeener onderzoek in te stellen naar den toestand der scheepswerven in de betreffende streek. De commissie besloot, de aanvragen van enkele ondernemingen om steun voor werk gelegenheid door credietverstrekking van overheidswege niet te bevorderen. Besloten werd, over de hoogte van enkele spoorwegtarieven in verband met werk verruiming nader overleg te plegen. In een vergadering van P. T. T. personeel tc Assen is een motie aangenomen, waarbij geprotesteerd wordt tegen dc thans reeds ingevoerde nieuwe werkverdeelingec er kantoorbezettingen, hoewel het rapport der rcorganisatiecommissie-Nolting nog niet is verschenen. Howard Carter, van wiens terugreis vsa Amerika naar Europa aan boord van de „Mau retania" een feit is, heeft na zijn aankomst te Londen medegedeeld, dat hij in Amerika en Canada, waar hij lezingen heeft gehouden over de opgravingen en vondsten in de Egyp tische koningsgraven, buitengewoon goed is ontvangen. Hij heeft daar zeventien groote steden bezocht en zijn Bezingen hadden altijd druk bezoek, soms waren er wel 3000 oi 4000 toehoorders. De Yale universiteit had hem den doctorstitel verleend. Carter be vestigde het reeds eerder medegedeelde be richt, dat hij den volgenden winter weer naar Luxor zal gaan, waar zijn werk, naar hij zeide, nog lang niet is geëindigd. De helft moet volgens hem nog gedaan worden. Ten aanzien van zijn verhouding tot de Egypti sche regeering, welke na de veelbesproken gebeurtenissen en onaangenaamheden wel van eenigszins delicaten aard moet zijn, zeidc de heer Carter, dat hij niet inzag waarvoor er nu nog eenige verdere onaangenaamheid of verstoordheid zou moeten zijn. Door den Bond van melkveehouders in de Hoofdstad is besloten den melkprijs voor den handel met 2 ct. per liter te verhoogen- Deze prijsverhooging is een gevolg van het feit, dat de rundboeren (in de omgeving van de stad) thans minder geld voor hun melk maken dan de boeren, die profiteeren van de huidige hooge kaasprijzen. De Amsterdamsche melkhandel heeft zich reeds eenige weken achtereen tegen de drei gende prijsverhooging te weer gesteld, niette min namen de melkveehouders gisteren het vermelde besluit. Nog voor het einde vau deze week komt de handel bijeen om den daardoor ontstanen toestand nader onder dc oogen te zien en 't zal voor het publiek nek wel weer op een melkprijsverhooging tiit- loopen. Een prijsverhooging, ondanks het feit, dat de vacantietijd uit den aard hier ter stede reeds een ongunstigen invloed op den melkverkoop uitoefent. Er is in de zomer maanden eigenlijk een teveel van melk in de stad, welk teveel nog zal vermeerderen door prijsverhooging. VOLLEN GANG BEEKMAN's OPRUIMING "v" BEEKMAN's

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7