Onze Gratis Ongelukken-Verzekering VIJFTIG GULDEN Eerwiustersllrsulinen SPAARNEBANK Hel Ideaal 5% 81, Ljcenm. Mobllisatle-iierdenking 1914. Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden Leekepreeken. Zaterdag 12 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15787 Heden keerden wij uit, aan den Heer F. <J« Dwwel Meerdorpstraat 21 Hillegom de SOMMA van wegens een aan hem overkomen ongeval, waardoor zijn rechter onderbeen is gebroken. Administratie NIEUWE HAARL. COURANT. Agenda 13 Juli Agenda 14 Juli Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopkiassen) M.U.L.O. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. MISSIEGEBIED: Oeganda Midd en-A frika D E PO S ITO - R E NTE Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding f..::VP.u De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Voor de Stille Armen. HULDIGING W. A. J. v. d. KjAMP» De verduistering van f 300 ten nadeele der gemeente. Muziekvereeniging „Laurens Janszoon Coster." Loonsverhooging. De Provinciale Griffie. KERKCONCERT. Gunning. van den Jynproever J. J. WEBER ZOON Onticiens Fabrikanten Koningstraat (0 Haarlem, Personalia. Afd. „St. Augustinus" van „St. Raphael." Baden. Tramwegpersoneel N. Z. H. T. M. Gevonden Dieren en Voorwerpen GEMEENTEZAKEN. D® abonnementsprijs bedraagt voos Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentrea 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mcdedeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. 47, OVERWERK. Overwerk; een woord zoo oud als de georganiseerde arbeid zelf, maar met een nieuwen klank in onzen tijd. Toch is het niet onze bedoeling om hier over den mo dernen strijd op dit gebied: overwerkver- gunningen en de al of niet bevoegdheid van den minister om aan die dispensaties voor waarden te verbinden en dergelijke te schrijven. Zulke onderwerpen beliooren thuis bij de sociaal-politieke beschouwin gen. Wij willen iets zeggen over het ver keerde van overwerk in het algemeen en daarmede een aansluiting vinden bij onze beschouwing van de vorige week, waaraan wij nog een hartig woordje hebben toe te voegen. Overwerk wil zeggen, dat er arbeid moet worden verricht buiten den normalen ar beidstijd, het wijst dus op iets abnormaals, laten we zeggen op een uitzonderingstoe stand. Wie echter met de practijk op de hoogte is, zal uit ervaring tal van bedrijven en administraties kunnen aanwijzen, waar beginnen en eindigen op den normalen tija tot de uitzonderingen behoorde en net overwerk regel was. Vooral bij Rijks- en Gemeente-administraties was dit euvel vroeger schrikbarend en nog is het niet ge heel weggenomen. En wie gelegenheid heeft gehad nu en dan eens in die officieele keu kens te kijken, weet, dat de oorzaak ten deele hierin moest worden gezocht, dat een deel van het personeel m tijdelijken of lossen dienst en soms ook wel de lagere vaste ambtenaren zelf, voor dat overwerk extra betaling kregen en daarin het eenige middel zagen, om hun karig inkomen te ver meerderen En die trek naar meer verdiensten is niet ïnkel bij Overheidspersoneel de aanleiding voor bet scheppen van overwerk gewor den. Menig bestuur van een vakorganisatie moet strijden tegen den lust van zijn eigen '.eden om langs den weg van overwerk het nkomen te vergrooten. Wij signaleren hiermee echter maar ééne oorzaak. Aan den kant der werkgevers is er vaak evenveel schuld. Niet, dat een patroon zijn werkplaats langer dan noodig is gaarne open houdt; want hij weet, dat overwerk zijn loonpost leelijk doet oploopen. Maar voor seizoenbedrijven en spoedbestellingen enz, is extra werk onvermijdelijk. Hierbij Blijft het echter niet. Wie eenigszins met het bedrijfsleven en vooral met administra ties bekend is, weet, welk een schrome lijke sleur hier is ingeslopen. Het gaat er dan mee als met huisvrouwen: Ge hebt moeders van groote gezinnen, die nooit klaar zijn; ge hebt er, die met een even groot en zelfs drukker huishouden vrijen tijd over houden voor haar gezin. Het gaat hier om organisatie, om een scherpen kijk op zijn eigen zaken en het werk zijner onderge schikten, op werkmethodes enz. Evenals het is voorgekomen, dat aan administra tieve afdeelingen van openbare lichamen plotseling op ingrijpen van een krachtige hand het overwerk werd afgeschaft en de dienst er geen schade van ondervond, zoo ook maken wij ons sterk, dat in tal van gevallen in particuliere ondernemingen overwerk overbodig zou blijken, wanneer de sleur eensklaps verbroken werd. Wan neer men een mensch verplicht, zijn ge wone, dagelijksche werk in minder tijd te doen, dan komt hij dikwijls zelf tot zijn eigen verbazing tot de conclusie, dat hij door een sneller tempo, door een andere werk methode of wat dies meer zij, tot dan toe vele uren noodeloos verbeuzelde. Het gaat hier maar om verbreken van den sleur gang. Is dan dat overwerk zoo verkeerd? Be hoort gij onder den acht-uren-eisch van tcSerjwoordig, ook al tot die afschaffers van Werken? Aldus hooren wij menigeen al dragen. Wie uit onze adviezen om regel en orde in het leven te brengen de gevolg trekking maakt, dat wij arbeid niet ats een zegen beschouwen, die heeft het ge heel bij het verkeerde einde, hebben wij vroeger al eens betoogd. Maar wanneci wij dan toch tegen overwerk waarschuwen, is dit, omdat wij in een abnormalen werk dag een afstomping Van den mensch en zijn menschelijkheid zien, omdat voor het over» groote deel de arbeid door routine tot ge woonte, door gewoonte tot sleur wordt. Wanneer een kantoorbediende van 9 tot 6 uur aan zijn cijferreeksen en borderellen gezeten heeft, behoeft hij 's avonds niet zijn voeten in zijn pantoffels te steken en drie uren lang uit te rusten in een luierstoel. Hij kan gerust zijn tuin gaan omspitten, desnoods zijn kamer behangen of naar een vergadering gaan. Alleen, hij moet niet nog maals gedwongen worden van 7 tot 10 uur opnieuw te cijferen en opnieuw borderel len te schrijven. Dat stompt af en ontneemt hem den lust in zijn arbeid voor den vol genden dag. Dit eene voorbeeld kunt ge met honderd uitbreiden. Er moet afwisse ling in het leven zijn en het verderfelijke van overwerk als regel is, dat het den mensch versuft en tot machine maakt. En hiermee komen wij terug op ons praatje van verleden week: het huiswerk on zer kinderen. Over gebrek aan belangstelling in deze preeken heeft de schrijver niet te klagen. Ongedacht schijnt echter^de beschouwing van de vorige week inderdaad een kleine revolutie te hebben verwekt. Met veel ge noegen hebben wij kennis genomen van de sympathiebetuigingen, zoowel mondeling als schriftelijk, welke ons over onzen eisch tot afschaffing van het huiswerk zijn geworden. De een raadt ons aan om nu werkelijk een „Nederlandschen bond tot afschaffing van huiswerk" waarom mij min of meer spottender wijze vroeger. op te richten en belooft ons succes. Anderen verzuch ten, dat het daartoe wel niet gemakkelijk komen zal, maar vragen onzen steun, om althans tot geleidelijke vermindering mee te helpen. Zij zijn overtuigd, dat de geeste lijken bereid zijn te helpen en dus 't ideaal op onze Roomsche scholen binnen afzien- baren tijd te verwezenlijken cou zijn. Het schijnt dus wel, dat er een commu nis opinio heerscht onder alle ouders, wel ke het goed met hun kinderen meenen, dat 't overwerk der scholieren uit den booze is. En inderdaad, wie overwerk voor volwas senen afkeurt moet het zeker laken, dat de jeugd met rekensommen en geschiedenis tabellen wordt afgestompt. En onze dagelijksche ervaring is, dat wij al aardig dien weg op gaan. Mén staat, wanneer men een leerling van onze tegen woordige mulo en middelbare scholen aan den tand voelt, herhaaldelijk verbaasd over het gebrek aan werkelijke algemeene ont wikkeling De kosten en moeite, héél die opdrijving der leerprograms maken geen knapper kinderen; dat staal nu wel vast. Wat daar tegen te doen? Een krachtig ver zet. Het beste middel ware natuurlijk, dar een aantal ouders van leerlingen eencr zelfde school aan hun kinderen verboden huiswerk te maken. Dat zou een geweldige knak zijn voor de sleur. Maar da.arvoor is te veel karaktervastheid noodig en tc veel durf om de dreigende gevaren onder de oogen te zien, dan dat wij van dal advies veel verwachten. Voorloopig blijft dan niet veel meer over dan protest en de aandacht der autoriteiten vestigen op net euvel. Bin nenkort hopen wij nadere mededeelingen te doen, hoe de leeraren van het lyceum, dat wij een vorigen keer ten voorbeeld stelden, het klaar speelden om zonder huis werk hun leerlingen voor het einddiploma te bekwamen. Wat zij kunnen, moeten anderen ook kunnen bereiken. En blijkt inderdaad b.v. aan de M. U. L. O. scholen en de H. B. S. de exameneisch en het lesrooster een on overkomelijk bezwaar, dan dienen deze gewijzigd te worden. Wij weten, dat de aandacht van het de partement van Onderwijs eindelijk op de zaak is gevestigd, Frappez toujoursf en ook deze zaak zal lukken. Maar laten de ouders zelf meewerken en dat zij publiek hun pro test zooveel mogelijk doen hooren. Zij zijn de eerst belanghebbende en de verantwoorde lijke personen, dat onze jeugd niet langer door het schoolsche overwerk wordt afge stompt en geknakt in het zenuwgestel. Op onzen steun kunt gij, ouders, altijd rekenen. HOMO SAPIENS. Sociëteit „St. Bavo". Feestvergadering D. H. V. B. - 12 uur. Melkinrichting, voorheen Van Bruggen den Hout Strijkorkest. Muziektent den Hout Concert H. O. V. half 3. Sociëteit „St. Bavo"' ..Ons Genoegen" 8 uur Hoofden van R. K, scholen 11 uur. R.-K. Middenstandsgebouw. R.-K. Jon- gevrouwenbond; zang en muziek van half 89 uur „Zangkunst."-8 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Gr. Houtstraat 69 -— Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. vöin 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, yoorm. van half li tot half 12 des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur 1 ele- foon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbïbliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des MaandafKochterds en op Zon en Feestdagen Uitleencn van boeken. Morthavereeniging Bloemhotstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 89 uur. Tel. 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 8—19 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond. St Elisabeth's Veréeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan- 21 en 22 Juli: Toelatingsexamen. Nieuw Schooljaar begint 1 September. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. Met 1 Dag opzegging Voor 1 Maand vast 'prolongatiekoers Voor 3 Maanden vast Voor 6 Maanden vast Voor 1 jaar vast Met 1 jaar opzegging 2 V2% '»°/o 4 41 O/ 4 O Ai/ o/ /o 50/ /O dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen^ door: de fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 88 en P. Th. A van Rijn, Kleine Hout weg 15. De gelegenheid tot inschrijving van lezers en het ruilen der boeken is gesteld op: 1. Nieuwe Groenmarkt 22, des Woensdags avonds van half 89 uur 2. Hagestraat, des Vrijdagsavonds van half 89 uur. Ter eere van den H. Gerardus 0.50 DR. L. C. PROOI. De heer dr. L. C. Proot, die, zooals we gisteren meldden, ernstig ziek is, is nag uiterst zwak. De behandelende geneesheer is over het verloop der ziekte echter niet ontevreden, TRAMVERTRAGING. Doordat op den Jansweg gisterenavond omstreeks half acht, het achterwiel van een met steenen beladen wagen afliep, en de steenen op de tramrails terecht kwamen, had het tramverkeer aldaar, gedurende 20 minuten vertraging. OVERGANGSEXAMENS. Toegelaten tot de le klasse R. de Boer, J. Bosse, A. v. d. Broek, H. de Bruin, A. v. Buchem, Classen, P. v. Deurzen, J. Feneüe, B. Giebels, J. Handgraaf, W. Heg ge; J. Hirs, P. Huig, A. Huiboom, P. v. Effl- pelen, A. Hillen de Lelie, G. Lindner, H. Klementkoud, E. Rabbé, H. Klein-Schip- horst, J. v. Lunenburg, A. v. d. Meij, J. Ne- ltsseri, P. Olifiers, E. v. Ravensberg, B. Schlaghekke, E. Schürmann, J. v. Seggelen, Th. Smit, W. Stavenuiter, H. Sv/olfs, G. Ver- degaal, J. Verdegaal, D. Wesseling, W. Wie- gant. Herexamen éénafgewezen zes. In onderhandeling over enkele leerlingen. Van klasse la bevorderd tot 2e klasse K. Bakker, A. Bijvoet, F. R. Claassen, F. Driessen, W. Duyn, E. Everard, L. Gie bels, H. Gielen, J. v. Hetem, J. Hoes, J. v. Hooff, S. Hooy, P. Huizing, P. Ingenh3ls, W. Kloosterman, J. Krebs, J. Krouwels, A. Michielsen, J. Klaus, P, Holt, J. IJland, H- v. Wayenburg. Herexamen één afgewezen drie. Bevorderd van klasse 1b tot 2e klasse J. Gehenian, J. Gielen, J. de Neyn v. Hoog- werff, Th. Nieuwenhuys, A. Nijdam, w. Paulik (met lof), W. Swolfs, P. Vehmeyer, Th. v. Velsen, J. Versteege, B. Vrijdag (eer volle vermelding), L. Vollaerts, P. de Vos (met lof), G. v. Wayenburg, H. Walenkamp» p. Wouters (eervolle vermelding), G. Zeeu- we, Herexamen twee niet bevorderd zes. Bevorderd van klasse 2a tot 3e klasse afd, H.B.S. M. ten Berge, J. Boot, L. Bijvoet, J- Truyens (met lof). H. Everard, H. Kahmann, B, Krieger, W. v. d. Kroft, W. Lamp, Her examen twee niet bevorderd geen. Tot de 3e klasse afd. Gymnasium M. v. Buchem, J. Hanrath, L. Henning, P- Hokkeiing (met lof), A. Hulsebosch, Bevorderd van klasse 2 b tot 3e klasse afd- H.B.S. W. Keyser. P. Lippits, A. de Neyn v. Hoogwerf!, W. Nijboer, C-. Peeters, L. v. Opzeeland, E. Picard, (eervolle vermelding), C. Roest, W. Smit, G. Cobelens, N. Twee- huysen. Tot de 3e klasse afd. Gymnasium A. Langendijk, G. Lamp, L. Povel, 1- Scheilings, J. Stavenuiter. Herexamen één, niet bevorderd 2. Bevorderd van 3e kl. tot 4e kl. afd. H.B.S- F. Nieuwenhuijs, H. Louwerens, M. Kesse Ier, J, Smit, C. Spierenburg, (met lof) afge wezen twee. - Van 3e naar 4e klasse afd. Gymnasium F. Drion, C. Kahmann, A. Klemeutkon, W. Kloes, P. Menger afgewezen twee. HDe nieuwe cursus vangt aan Maandag 1 September, met een plechtige H. Mis. 's morgens om 9 uur in de kapel va.n het Lyceum. Deze H. Mis wordt opgedragen om Gods zegen over het nieuwe schooljaar af te smeeken. Het Triduum der Lyceïsten gedu rende de eerste dagem staat onder de gees'tc- lfjks leiding van den Zeereerw. Pater J. K- C Wouters E. S. A., Pastoor van de St. Augustinuskerk (het Rusland) te Amsterdam- Op verzoek herinneren wij er nog eens aan, dat de huldiging van den heer W. A. J. v. d. Kamp, ter gelegenheid van zijn zil veren jubileum als raadslid, ten raadhuize plaats heeft op Zaterdagmiddag half vier. Om 4 uur begint de receptie, waar na. voor iedereen gelegenheid zal zijn den jubilaris geluk te wenschen. Door ae recnerene is gaijn. wij gisteren reeds meldden aangehouden P. J. v. B., vroe ger gewoond hebbende te Haarlem, die zich in 1918 schuldig had gemaakt aan verduiste ring van ƒ300 ten nadeele der gemeente Haarlem. Omtrent de zaak is nog het volgende mede te deelen Deze zaak dateert van den tijd der distri butie. Toen was v. B. belast met de distribu tie van schoeisel vanwege het steuncomité, waarvan hij chef was bij de afdeeling schoe nen. Als zoodanig heeft hij 300 verduisterd. Toen dit bekend werd heeft hij de vlucht ge nomen naar Frankrijk, waar hij een goede be trekking kreeg. Zijn geweten liet hem echter niet met rust en loopende is hij uit Frankrijk naar hier teruggekeerd om zijn straf één maand gevangenisstraf te ondergaan. Met dat doel heeft hij zich gisteren vrijwillig bij dé politie, alhier aangemeld. Nadat hij zijn straf zal hebben uitgediend, zal hij terugkeeren naar Frankrijk. De man is 45 jaar oud. De muziekvereeniging „Laurens Janszoon Coster", directeur de heer J. A. Meng, zal hedenavond in hotel-restaurant Bosch en Ho ven, haar laatste repetitie houden. Daar zullen de muziekstukken worden uitgevoerd waarmede „L. J. C." a.s. Zondag in de afdeeling Uitmuntendheid Harmonie te Wormerveer zal uitkomen. Tevens zal een marsch-oefening worden ge houden, daar het corps ook zal mededingen in den marschwedstrijd. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de L, T, B. te Schipluiden besloten, de loonen, welke zijn vastgelegd in het contract tus schen den L. T. B. en den R.-K. Land- en Tuinbouwarbeidersbond „St. Deus Dedit", vanaf 1 Augustus met 2.per week te verhoogen. Deze loonsverhooging geldt tot aan het einde van het contract, op 31 Jan. 1925. De L. T. B, is tot deze loonsverhoo ging, welke verzocht was door „St. Deus Dedit", overgegaan, in verband met den gunstigen bedrijfstoestand. Verschillende Statenleden der Commissie, waarin deze voordracht omtrent de huisves ting der Prov. Griffie ter sprake kwam, die zich overigens niet tegen de voordracht wil den verzetten, teekenden ernstig protest aan tegen de houding van het Rijk. Zij oor deelden, dat het niet te pas kwam het gebrek aan de hoognoodige ruimte en den onhoud- baren toestand aan de Griffie, waarvan men zelf ten volle overtuigd was, te doen voort bestaan, en, met een beroep op „bezuiniging" de Provincie te dwingen tot uitgaven, waar toe het Rijk volgens de Provinciale Wet ver plicht was. Hiér werd de Provincie gedwon gen voor meubileering en wijziging der ver lichting aan de Staten een crediet te vrager., daar de geringe middelen, door het Rijk voor gewoon onderhoud beschikbaar gesteld, voor dit doel reeds ontoereikend waren. Enkele leden spraken als hunne meening uit, dat het bij deze voordracht bedoeld bedrag moet worden beschouwd als een „voorschot" aan het Rijk en achtten het in verband hiermede juist gezien, dat de be- noodigde gelden niet uit „Onvoorzien" Zulten worden betaald, doch door leening zullen worden gedekt. Een der leden stelde de vraag» of het niet gevaarlijk was den eersten stap in deze richting te zétten, bijal dien het Rijk zich op dit precedent zou kun nen beroepen om ook in de toekomst zich aan zijne verplichtingen te onttrekken. Verder vroeg men hoe het stond met het gebouw waar eertijds het Koloniaal Museum huisde men meende te weten, dat het Paviljoen bestemd was voor Gouvernementsgebouw. Het aanwezige lid van Gedeputeerde Staten schetste in zijn toelichting tot de voordracht den onhoudbaren toestand van bet tegenwoordige Gouvernementsgebouw. Als gebruiksgebouw voor de Griffie was het geheel verouderd, terwijl in den loop der jaren de bemoeiingen belangrijk waren uitgebreid voor hunne vergaderingen moes ten de Staten van NoordhoiSand gastvrijheid vragen bij het gemeentebestuur van Haarlem gelegenheid om hun arbeid te verrichten overeenkomstig hun eigen wensch en dien der Staten bestond voor Gedeputeerde Staten niet. Onvoldoende was de toestand reeds vele jaren. Herinnerd zij aan een vijftiental jaren terug, toen, in afwachting van de machti ging door de Kroon, reeds een tweetal huizen waren aangekocht, die weer moesten verkocht worden toen de machtiging ge weigerd werd en de leden van Gedeputeerde Staten het verlies, dat bij den wederverkoop der huizen geleden werd, uit eigen beurs moesten bijpassen. In 1915 scheen verbetering in aantocht. Op initiatief der Regeering werd in 1918 door Haarlem's gemeentebestuur de grond verkregen, waarop een nieuw Gouverne mentsgebouw zou worden gesticht. Reeds waren op de ontwerp-Staatsbegfooting gel den voor den aankoop van den voor 't nieuwe gebouw bestemden grond aangevraagd, toen plotseling in 1921 het roer werd omgegooid en het Rijk Haarlem liet zitten met den grond. Bij een bezoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken bleek nogmaals, dat de Regeering het onhoudbare van den toe stand inzag. Plannen voor een semi-perma- nent gebouw in den tuin van het Gouver nementsgebouw werden overwogen totdat de aandacht viel op een Rijksgebouw, dat beschikbaar kwam en met eene betrekkelijk geringe verbouwing en aanvulling bruikbaar bleek, het Paviljoen. IntussChen werd de noodzakelijkheid van vergrooting der kan toorruimte zoo dringend, dat Gedeputeerde Staten aan de Regeering voorstelden door het huren van een huis tijdelijk in de ernstige behoefte te voorzien in afwachting van eene blijvende oplossing. De Regeering stelde daarop eenige lokalen in het Belasting kantoor aan het Klein Heiligland ter be schikking. Inmiddels is men weer verder van de gewenschte oplossing verwijderd geraakt. Hoewel de aangewezen ruimte met 1 Januari 1924 beschikbaar kwam, kon deze niet be trokken worden, daar medewerking tot meubileering uitbleef. Zoo zijn Gedepu teerde Staten er ten slotte toe gekomen aan de Staten een crediet te vragen om zelf de noodige voorzieningen te treffen. Deze mededeelingen waren niet van dien aard, dat de Commissie behoefte gevoelde haar aanvankelijk reeds uitgebracht protest te verzwakken. Intusschen is zij met Gedepu teerde Staten van oordeel, dat thans gehan deld moet worden, in afwachting van een tot beter inzicht kom«a der Regeering en ad viseert zij de voordracht ongewijzigd aan te nemen. Naar wij vernemen is ook te Haarlem een comité in het leven geroepen, dat zich ten doel stelt (bij gelegenheid van de herden king van den historischen datum: 31 Juli 1914) gelden te verzamelen tot steun van hen, die door Mobilisatie in noodtoestand zijn geraakt en nog steeds onvoldoende zijn geholpen. Van dit comité is de Edelachtb. Heer Bur gemeester Eere-voorzitter, Jos de Lobel, secretaris en J. A. J. Sijbrandi, oud-Lui tenant ter Zee, Penningmeester. Het concertbureau Vernout bericht ons over. het programma van Mia Peltenburg, Louis van Tulder en Hendrik Ar.driessen op a.s. Dinsdag in de Groote Kerk, dat twee nummers, het Pie Jesu voor tenor van André Caplet en het Pater Noster voor Sopraan en tenor van Ch. M. Widor, hier voor 't eerst zullen worden uitgevoerd. Hendrik Andrses- sen speelt o.a. solo zijn „Fête-Dieu", be kend door de uitvoeringen van Louis Robert; het programma vermeldt achter den titel herzien "in 1923. Mia Peltenburg zingt o.a. nog „La Sainte face" van H. Andriessen, waarmee zij twee jaar geleden zooveel succes had. burg. en Weth. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat: het bouwen van een werkplaats en ver bouwen van de bestaande werkplaats voor de gemeentelijke duinwaterleiding aan de Korte Poellaan te Haarlem (Perceell); het verrichten van glas- en verfwerken voor de onder perceel I genoemde werken t in v MODEGRILLEN EN SLACHTOFFERS. Op zekeren dag hij ligt nog niet zoo ver in het verleden rijpte in het brein van een Parijsche schoone de gedachte, het haar kort te gaan dragen. Of ze dat deed, om beter de sport te kunnen beoefenen, of om met meer welsprekendheid hare politieke of feministische idealen te bepleiten, of om in artistieke kringen de aandacht te trekken, of om uiting te geven aan een gril, of om haar man onaangenaam te zijn, daarvan ver melden de kronieken niets. Wat we weten is, dat haar voorbeeld in gijna heel de wereld navolging heeft gevon den en wel met een phenomale snelheid. De gevolgen van deze onberedeneerde modegril (zijn ze eigenlijk niet allemaal on bereden eer d?)bcginnen zich nu langzaam-aan te doen gevoelen, In Duitschland, misschien nog meer in Italië, waren vele fabrieken, die zich bezig hielden met de vervaardiging van kammen, welke de dames in het kapsel droegen. Er waren plat-, tc en gebogen modellen en in den allcrlaat- sten tijd zag men reuzonkammen. waan'an het bovengedeelte den vorm had van een bloemblad of een vlinder. Al die fabrieken wachten thans tevergeefs op bestellingen. Er is bij deze kortlokkige mode geen behoefte meer aan dit artikel. Nog erger echter zijn sommige Chineezcn er aan toe. Hun toestand is nog betreu renswaardiger dan die van de Duitsche en Italiaansche fabrikanten. Naar verluidt is de Chincesche stad Che- foo, met 100,000 zielen, een centrum voor den wereldhandel in.... haarvlechten. Vóór en kele jaren leverde Chefoo voor 5 milboen dollar vlechten aan de Vercenigde Staten en voor ongeveer 3 miüioen aan Europa. Gedurende het laatste halfjaar staat de export in dit artikel volmaakt stil en de Chi- neesche bevolking, die haar bestaan vond (meest huisindustrie) in het vervaardigen van vlechten, vraagt zich af. wat ze nu moet be ginnen? Zou de eerste Paris; enne, die zich het haar liet korten, wel vermoed hebben, dat deze schijnbaar zoo onschuldige daad zulke verstrekkende gevolgen zou hebben? STRLX ;u Barometerstand 9 uur v.m.; 770. Stilstand, OPGAVE VANi (Perceel II); waarvan dc openbare aanbe steding heeft plaats gehad op 23 Juni j.L, door hen is gegund als volgt: Perceel I aan G. P. Hetem, te Haarlem voor 16.480. Perecel II aan Gebrs. v. d. Meij te Haar lem voor 1.145. Tot lid van de jurij voor een rozen-ten- toohstellingg, is o.m. benoemd de heer M. J. F. Bolderdijk, alhier. Voor hei eindexamen H. B. S. slaagde aan het St. Willibrordus-College te Katwijk a. d. Rijn, de heer J. Leeuwenberg, alhier. Voor het M. U. L. O.-examen slaagden J. v. d. Berg, M. v. d. Booren en C. Cornet, J. Reysiger, D. v. d. Horst, R. v. d.Hulst. R. v. d. Hulst, R. Damiaans en A. Hartog, al hier Het directeursdiploma van de Centrale Vereeniging van Openbare leeszalen en bibliotheken werd uitgereikt aanmej. J. D. E. Scholten, alhier. Het assistenten-diploma werd uitgereikt uitgereikt aan mej. C. H. de Vries en d«» heer J. C. H. Adelink, beiden alhier. Gisteravond had in het gebouw „St. Bavo" een vergadering plaats, waarop gelegenheid werd gegeven punten aan te geven, welke zouden kunnen dienen voor de a.s. confe rentie met de directie op 12 Augustus. De vergadering was vrij goed bezocht en stond onder leiding van den heer Geers. Breed voerig werd weder over den eenmanswagen gesproken. Door den voorzitter werd ver slag uitgebracht over de des morgens plaats gehad hebbende conferentie betreffende de dienstrouleering. Er werd door hem ook iets medegedeeld van de op handen zijnde reorganisatie te Haarlem, waarbij de leden, evenals hij, overtuigd zijn. dat deze ook t«* goede van het personeel zal komen. In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Koudenhorn 375 baden ge nomen; in dat aan den Schotersingel 1191; in dat aan het Leidscheplein 854 en in dat aan het Hofdijkplein 1017. Gisterenmorgen had ten kantore der Maatschappij aan den Jansweg een bespre king plaats met den heer Immink. chef van Dienst, over de dienstrolleering van het trampersoneel. Hierbij was ook aanwezig de heer P. Gieske, chef van den Uitvoe renden Dienst. Van de organisaties waren als vertegenwoordigers aanwezig de heeren J. Verton (N. V.) D. Geers, hoofdbestuurslid van „St. Raphaël" en van Leeuwen, voor zitter der plaatselijke afd. van den P. C. B. j Vele bezwaren werden door de vertegen woordigers naar voren gebracht, welke alle onder het oog zullen worden gezien en waar eenigszins mogelijk, aan te gemoet zal wor den gekomen. Terug te bekomen bij: A. Koppel, Doel- straat 27b, armband. T. J. Kuiper, Zuid Brouwerstraat 36, duiven. C. van Dorp. Rijksstraatweg 116e, Haarlemmerliede, hond (herder). Mathot, Prinsen Bolwerk 3, hond (herder) Kennel Fauna. G. Geukers, Soaan- schevaartstraat 30, hond (kees) Kennel Haerlem. G. Stui, Javastraat, ketting met pennen. G. van Es. Romolenstraat 5, wan- delkaart. Swaanswijk, Ripperdapark 3, poes (grijs) Kennel Fauna. Kasteleyn. Bloemert- straat 7, poes (zwart) Kennel Fauna. G. Plaisier, Aelbertsbergstraat 51, poes (zw. wit) Kennel Haerlem. K. Offenberg, Regu lierstraat 11, lorgnet. C. Beij, Wijde Gelde- j loozepad 5a, mesje. B. de Jong, Voorzorg- straat 10, tafelmes. P. Davidson. Wilhelm:- nastraat 19, pakje goed. D. Zilver, Nic. Beetsstraat 20 rood, pet. D. Blokker, Leid- schevaartweg 195, portemonnaie met in- houd. L, Jacobs. Leidschevaart 28c., rin getje. P. de Wilde, Oranjestraat 65, gym nastiekschoen. Met ingang van 18 Augustus e.k. ver zoekt mej. M. P. Duval, eervol ontslag als onderwijzeres van school no. 19. Behoudens goedkeuring van Ged. Sta-. ten der provincie Noord-Holland vragen B. en W. machtiging om aan J. H. Gott- mer Jr. te Bloemendaal, in voortdurende erfpacht uit te geven, een stuk grond ter oppervlakte van pl.m. 10 M2, gelegen aan de Brakenburghstraat en bestemd om alt achteruitgang van het perceel aan de Mo- lijnstraat no. 34 te worden gebruikt, en zulks legen een erfpachtscanon van/ Q.97j<^ per M2 per i**»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1