GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL KUNST EN KENNIS LANDBOUW m VISSCHER1J: LEGER EN VLOOT BINNENLANDSCH NIEUWS Pater Canisius Lambermond O.P Intern. Eucharistisch Congres. Onze volksliederen. Een nieuw strijkkwartet van Sem Dresden. De aanslag op Zaghloel Pasja. Vestingwal te Saloniki ingestort De strijd in Marokko. Het conflict in de Engelsche bouwvakken. Een nieuw Italiaansch-Joego- Slavisch grensincident. De uitvoering der deskundigen rapporten. De revolutie in Brazilië. RECHTSZAKEN De half eerlijke vinder. Nieuwe Nederlandsche liederen. Lichte brigade. den rang van kolonel bij die van generaal-majoor bekleedt, en aan wien gijn toegevoegd één luitenant-kolonel, majoor of kapitein van den generalen staf en een luitenant-adjudant. Bij het regiment wielrijders kan één hoofd officier van de cavalerie worden ingedeeld. Aan de faculteit der letteren en philo sophic der Zwitsersche Universiteit te Freiburg doctoreerde Donderdag j.l. den WelEerw. Pater Canisius Lambermond O.P. uit Nijmegen op een .proefschrift ,,Der Armutsgedanke des hl. Dominikus und seines Ordens!' (magna cum laude). (Officieel.) Nederlandsch Eerecomite Het Algemeen Eerecomité wordt gevormd door de aan het Congres deelnemende kar dinalen, bisschoppen en abten. Het Nederlandsch Eerecomité is benoemd door H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen van Nederland. Leden van dit Eere-comité zijn: Zijne Excellentie jhr. rnr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, Zijne Excellentie mr. P. J. M. Aalberse; jhr. mr. L. von Fisenne; Mgr. dr. A. C. M. Schaepman; mr. dr. D. A. P. M. Kooien; A. Dreesmann; mevrouw F. Steenberghe-Engeringh; mr. E. O. J. M. Baron van Hövel tot Westerflier; A. O. J. M. Graaf de Marchant d'Ansembourg; J. M. H. J. Weichs de Wenne; mr. W. P. A, Hellegers; C. Bressers; A. Smits v. d. Mor tel; Zijne Excellentie mr. A. E. J. Baron van Voorts t tot Voorst; professor dr. J. C. F. H. Schrijnen; E. M. J. A. van Doornen. Receptie bij Z.Em. den Kardinaal-Legaat. Woensdag 23 Juli zal Zijne Eminentie te Zijnen huize, Joh. Vermeerstraat 2, audiëntie verkenen. Degenen, die hiervoor in aanmer king wenschen te komen worden verzocht vóór 17 Juli naam, kwaliteit en volledig adres schriftelijk op te geven: aan den: „Voorzitter Ontvangstcommissie, Hobbemakade 51, Am sterdam." Zoodra mogelijk zal den ingeschrevenen een strikt persoonlijke toegangskaart wor den toegezonden. Gewenscht is ambstgewaad of rok. Dames in gesloten costuum. Ontvangst Kardinnal-Legaat. Zijne Eminentie W. Kardinaal van Ros- sum C.s.s.R. komt met gevolg via Ant werpen met de „Batavier II" over zee te IJmuiden aan, alwaar Z. D. H. Mgr. Heyien en enkele bestuurderen van het plaatselijk comité hem zullen begroeten. Vervolgens vaart de boot het Noordzeekanaal op naar Amsterdam waar in een ontvangstpaviljoen bij den Dokkummersteiger aan de De Ruyterkade de Kardinaal wordt verwelkomd door Z. D. H. Mgr. Callier. De ridders der souvereine orde van Maria zullen gedurende het Congres steeds een eeregeleide vormen. Bij de ontvangst aan den steiger wordt de „Marcia Pontifica" ten gehoore gebracht. De stoet van aanwezige kardinalen, bis schoppen en Kardinaal-Legaat rijdt langs Damrak, Rokin, Spui, Singel, Koningsplein, Heerengracht, Spiegelstraat, Spiegelgracht, Weteringschans, Westeinde, Stadshouder- kade, Ceintuurbaan naar de Amsteldijkkerk waar de plechtige kerkelijke ontvangst vol gens het Pontificale Romanum plaats vindt. Woensdagavond heeft daar de kerkelijke opening van het Congres plaats, waarna in 't Stadion de luistervolle openingsvergadering zal worden gehouden waar Z. D. H. Mgr. Heyien en Z. D. H. Mgr. Callier, alsmede Zijne Eminentie de Kardinaal-Legaat zullen spreken en waar de Pauselijke Breve zal worden voorgelezen. Door middel van den „loud-speaker" is alles voor ieder verstaan baar. Een schoone lijst. In de Vrijheid vinden we een volledige op gave van nationale volkszangen der laatste jaren tot 1911. Het lijstje ziet er als volgt uit Haagsche Leen, wat hèj je kouwe voetjes Ik heb een oogie, maar niet op jouw Jonge, jonge wat 'n lieve meid 1 Ik zal het zeggen tegen moeder 1 Mijn hartje slaat van rikkatik Onder deze parapluu Hopsalderie, hopsaldera 1 Nieuwenhuis moet zakkies plakke Tararaboemdiejé, de blikke Dominee 1 Niet zoo hobbele Margarine, o jij valsche boter Sien, sien siene la-me-los 1 Laat ons draaie, pierewaaie Diender, als je 't mij gebiedt 1 Och, ik heb 't zoo noodig 1 't Was mijn eerste liefde, 't was mijn eerste schat 1 Kom vriendenschaar nu bij mekaar Wij zijn gegaan heel netjes aangedaan En'de Boeren hebben overwonnen 1 Hier hè-je Pietje Puck Kom Karlieneke, kom 1 En we gane met z'n allen naar de Zaan 1 O mijn lieve Zwartkop 1 Alles kost een dubbeltje 1 Moeder die man kijkt mij weer an 1 Wat 'n spijt ik ben mijn vrijer kwijt 1 O wat 'n parel is toch mijn Karei I Hè-je niet den kleinen Cohn gezien 1 Als je pas getrouwd bent, krijg je koekjes bij je thee Heb-je je hoed op van de bedeeling Mijn vader kocht twee bokkies Meisje, moet je niet opstaan O moeder, de zeeman doet mij den doodsteek an Geef me nog een drupske Drink klaore jannever Anders krijg je de mot in je maag 1 Het geeft wel een hoog idee van onze be schaving, vooral wanneer men daarbij nog voegt de litteratuur- en klankgewrochten welke de laatste jaren de Nederlandsche volks ziel begeesterd hebben, als daar zijn Manus, heb jij je hoedje op Kees, laat je scheren Hittepetit Boemelpetrus In 't bosch, in 't bosch, in 't heele groene bosch Wat is het leven toch excellent.... Paraplu, paraplu, parasolletje Overal, waar de meisjes zijn, is 't bal Daar is geen club in 't Westen Bobby moet een lolly hebben Alle dagen bruine boonen En van je hela, hola, houdt er den moed maar in Vooral dat laatste mogen de vereenigingen ter verbetering van den volkszang wel op heur vergaderingen met overtuiging aanheffen, want anders gooien ze den boel er meteen bij neer. Al is het aantal onzer goede volkslie deren nog niet overdreven groot, er zijn er dan toch en nu kunnen we gerust zeggen, dat er letterlijk niet één wortel geschoten heeft in de blijkbaar verwilderde volksziel. Böse Menschen heben keine Lieder, jawel, maar bewaar ons voor de goeden die zulke liederen hebben Naar de Tel. verneemt, zal in het a.s. sei zoen een nieuw srtijkkwartet worden uit gevoerd van Sem Dresden. Vermoedelijk zal het „Hollandsche Strijk kwartet" dit werk het eerst uitvoeren. meldt, dat het Braziliaansche oorlogsschip „Almirante Barrosa" Donderdagmiddag met onbekende bestemming van daar vertrokken is. Naar verluidt, zou het naar Santos heb ben koers gezet, teneinde zich bij de andera oorlogsbodems te voegen, ter ondersteuning van de regeering. LONDEN, 12 Juli. Volgens de laatste hier uit Cairo ontvanger berichten over den aanslag op den Egyptischen premier Zagh loel pasja werd deze niet gfedood, maar al leen gewond en men gelooft dat hij zal her stellen. De kogel is in den rechterlong ge drongen. De premier dankt het behoud vai* zijn leven waarschijnlijk aan het feit, dat hij juist een bekende groette op het oogenblik dat het schot afging. Hij groette daarbij op de Egyptische wijze door beide armen op te heffen. De kogel trof zoo eerst den arm, veranderde daarna van richting en drong de borst binnen bij het sleutelbeen. CAïRO, 13 Juli. Zaghloel Pasja heeft een rustigen nacht gehad. ATHENE, 13 Juli. Vrijdag j.l. is een ge deelte van de oude wallen 1 van Saloniki plotseling ingestort. Een zestal hutten, aan den voet dezer wallen, welke door vluchte lingen werden bewoond zijn totaal verplet terd. In deze hutten bevonden zich 13 be woners, die allen op slag werden gedood. Bovendien werd een groot aantal personen gewond. Men gelooft, dat de instorting het gevolg is van een aardverzakking die veroorzaakt is door de hevige regens van de laatste da gen. LONDEN, 13 Juli. Uit Madrid wordt be richt, dat de dagbladen uit Marokko mel den, dat de stammen van Beni Said vredes onderhandelingen hebben geopend. LONDEN, 13 Juli. In afwachting van het rapport van den officiëelen raad van on derzoek in zake het conflict in de bouwvak ken, hebben de werkgevers de aangezegde uitsluiting opnieuw een week uitgesteld. BERLIJN, 12 Juli, Volgens berichten uit Belgrado zijn wederom Joegoslavisch-Ita- liaansche grensincidenten voorgevallen Thans is namelijk de Joegoslavische direc teur-generaal van de douane door Italiaan- sche grensposten beschoten. „Neen, mijnheer." „Gij hebt toch zeker wel eenige papieren^ die uwe identiteit kunnen bewijzen „Ook niet, mijnheer." „En waarom hebt gij geen pas en geen pa pieren „Mijn hemel, mijnheer, ik wist niet, dat ik die onder weg noodig zou hebben." „Gij hebt u vergist. Maar dat doet er niel toe. Kent gij te Brest iemand, die ter goeder naam bekend staat en die voor u kan instaan?'' „Ik ken in Brest volstrekt niemand." „Wat gaat gij er dan doen „Ik ga werk zoeken." „Wat zijt gij van uw ambacht?" „Slotenmaker." „Laat mij uw handen eens zien." „Emond gehoorzaamde. „Drommels riep een der gendarmes uit, „voor een slotenmaker hebt gij zeer fijne blan ke handen." „Ik ben erg ziek geweest," stamelde de vluchteling, „en heb in langen tijd niet ge werkt." „Dat schijnt zoo." De gendarme haalde een papier te vootv schijn, dat hij openvouwde en aandachtig doorlas, nu en dan de lezing stakende, om den zoogenaamden Pierre Landais van het hoofd tot de voeten op te nemen. „Juist dat gelijkt volkomen," zeide hij ten slotte bij zichzelven. BERLIJN, 13 Juni. Zooals gemeld, hebben de voorbereidende besprekingen tus- schen Duitschland en de geallieerden over de door het Dawes-rapport geëischte spoor wegwetten en bankwetten reeds tot een resultaat geleid. Thans is men het in prin cipe eens geworden over de kwestie der in- dustrieele obligaties, die tot zeer veel moei lijkheden aanleiding heeft gegeven. De industrieele obligaties zullen niet di rect aan de markt komen, maar^ in handen gegeven worden van een comité, dat als trustee fungeert. Van Duitsche zijde maakte men er be zwaar tegen, dat de obligaties bepaalde fa brieken als onderpand zouden hebben en gaf men de voorkeur aan een collectieve garantie der uit te geven pandbrieven. Deze collectieve hypotheek vond bestrijding zoo wel van Fransche als van Italiaansche zijde, daar zij in tegenspraak was met het Dawes- rapport. Men is ten slotte tot deze oplossing gekomen: een deel van de pandbrieven zal door met name genoemde industrieele wer ken gegarandeerd worden, terwijl het andere deel een collectieve zekerstelling zal krij gen. De omvang der industrieele onderne ming in kwestie dient daarbij als criterium. BUENOS AIRES, 13 Juli. De bladen publiceerden heden' een proclamatie van den president van den staat San Paolo, waarin wordt verklaard, dat de regeering genood zaakt werd, zich voor de voor het oogen blik sterkere strijdkrachten der rebellen terug te trekken in een bepaald centrum. BUENOS ALRES, 13 Juli. Het gerucht doet de ronde, dat de rebellen te San Paolo generaal Noronda hebben gevangen geno men. Het bombardement heeft schade aange richt aan de school van Het Heilig Hart, Verscheidene leerlingen zijn gewond. De leider der rebellen, generaal Lopez, heeft verklaard, dat de beweging gericht is tegen de federale regcering en hij sprak de hoop uit, dat de andere staten er zich bij zullen aansluiten. MONTEVIDEO, 13 Juli. De bladen pu- bliceeren heden een telegram uit Santos, volgens hetwelk de rebellen, die thans mees ter zijn van San Paolo," naar Santos opruk ken. Te Santos maakt men zich voorts onge rust over den geest van de bemanning van drie oorlogsschepen, waaronder de dread nought „Minas Geraes", welke aldaar in de haven lag. Naar verluidt, weigerde een ge deelte der officieren en der bemanning van de „Minas Geraes" aan de orders tc ge hoorzamen, Zij werden onmiddellijk in hech tenis gesteld en kort daarna voer het schip weg. Een Exchange-telegram uit Buenos Aires Een werklooze te Amsterdam, die met zijn a.s. zwager van het stempelen kwam, zag in de buurt van de Jachthaven aan den over kant van het IJ een rieten dames-handtaschje liggen. Bij opening bleek het een dames- portemonnaie met f 2.50, een mesje, een .schaartje en een paar brieven te bevatten. De werklooze dacht, dat het van een der bezoekers van de Jachthaven was. Hij ging ér mee naar den portier, doch deze kende de dame, wier naam op de brieven stond, niet. De werklooze nam zijn vondst mee en gebruik te de f 2.50 ten eigen bate. Hij voelde wel, dat hij iets deed dat niet goed was, daarom verbrandde hij het taschje en wierp het mesje het schaartje en de portemonnaie ergens in het water. 's Anderen daags kwam de dame aan zijn woning. Hij zeide toen wel een taschje ge vonden te hebben, doch liet een ander zien. De zaak kwam aan het rollen en Donderdag moest de man voor den Politierechter, mr. Servatius verschijnen. De a.s. zwager, die getuige van het vinden was geweest, had nog getracht de zaak te sus sen. Hij ging naar de dame toe met het ver zoek de aanklacht in te trekken en hij betaalde de f 2.50 terug. Zooals het O. M., waargenomen door mr. v. Lier mededeelde, was de dame op het parket verschenen om de zaak in te trekken, doch het O.M. vond daartoe geen aanleiding. Immers 't bleek, dat bekl. in een oude kwaal was vervallen. Reeds vroeger in 1910 en 1911 was hij veroordeeld. Spr. vorderde ten slotte 14 dagen gevangenisstraf. In het a.s. seizoen zal mevrouw Berthe Seroen een drietal oorspronkelijke Neder landsche liederen zingen, gecomponeerd door Paul F. Sanders op teksten van den jongen dichter H. Marsman. In de Vredesorganisatie is de Lichte Brigade opgenomen. Zij bestaat uit den staf der Brigade, het regiment wielrijders, twee regimenten huzaren, en het korps rijdende artillerie, met uitzon dering van de instructiebatterij. De lichte brigade wordt gecommandeerd door den inspecteur van de cavalerie, die zich te doen verstaan, was te vergeefsch en hij stond op het punt om den weg naar Brest in t - slaan, waar hij zeker de noodige inlich tingen verkrijgen zou, toen hij onverwachts hevig r chrikte. Twee gendarmes te paard, die langs den met gras begroeiden kant van den weg reden, waardoor het geluid van de hoefslagen hun ner paarden verdoofd werd, zoodat Edmond hun niet had kunnen looren naderen, hielden onverwachts, de een ter rechter- en de andere ter linkerzijde, van hem stil, en begonnen hem met de grootste aandacht op te nemen. Op het zien van de uniformen en de ge galonneerde hoeden kon Edmond een be weging van schrik en angst niet weerhouden en hij werd doodsbleek. Deze teekenen van ontroering en vrees ontgingen niet aan de aandacht der beide gendarmes. Hij begreep, dat Zijn ontroering hem moest verraden hij. deed daarom zijn best eene onverschillige houding aan tenemen en groette de beide gendarmes beleefd. „Gij zijt niet uit dit land, mijn vriend?" vroeg een van hen. „Neen, mijnheer." „Komt gij van ver weg „Ik kom van Laval", sprak de vluchteling, die zoo voorzichtig was om niet van Parijs te spreken. „En gaat gij naar Brest „Ja, mijnheer." „Hoe is uw naam „Pierre Landais..." „Hebt gij geen paspoort bij u? {Wordt vervolgdjg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10