STADSNIEUWS. SPAARNEBANK - BEZORGT - ASSURANTIËN Augustinus Josephus Gallier, Ingezonden Mededeelingen Maandag 14 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15788 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad BsCZfer- HOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST VAN DEN APOSTOLISCHEN STOEL, BISSCHOP VAN HAARLEM, HUISPRELAAT VAN Z. H. DEN PAUS, ASSISTENT BISSCHOP BIJ DEN PAUSELIJKEN TROON, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom, ZALIGHEID IN DEN HEER. Toelatingsexamen le H. B. S. 5 jar. cursus, met gewijzigd leerplan. t( be Gemeentezaken. 1 t augustinus josephus, Agenda 15 Juli GEMEENTERAAD. Bond van Nederlandsche Onder wijzers. Het snelle rijden. Bezoek aan Haarlem. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding Examens Hoogere Burgerschool. Onze Haarlemsche Politie- sportvereeniging EEN MOOI SUCCES. Aanrijdingen. Het snelie rijden. Brandje. Overreden. Spoordijk in brand. Herdenking van het 10-jarig bestaan van den motordienst in het Nederlandsche Leger te Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. BINNENLAND. De int. Bakkerij-tentoonstelling te 's-Bosch. abonnementsprijs bedraagt vom. Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentfën 33 cents per regel, Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden raededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. heer George Robert. Na afloop van het con cert, werd het gezelschap een eenvoudige thee aangeboden in hotel Royal aan het Stationsplein. Om 5.46 vertrekken de gas ten weder per trein naar Leiden, Geslaagd zijn voor het toelatingsexamen voor de eerste H. B. S. met 5-jarigen cursus en met gewijzigd leerplan: A. Scholtens, Anna C. A. van Nop, A. W. Vreeken, H. W. J. Das, W. E. Liedmeyer, J. A. Stevens, Swaan H. Dieters, J P. Daudeij, Riemke Timmermans, Wilhelmina G. Ebeli, M. B. Roos, EHs. Delfos, W. J. Serné, R. Schoo, Corn. Broerse, H. H. Kraan, Jansje van Keizerswaard, Max Paardedek, Etn. van Amerongen, Corn. J. D. Wervers, H. Arnold, J. D. Rigters, L. L. E. Beuning, D. Bosman, Th. Hamer, D. de Vries, W. M. J. Waries, ri?o. geen jeuk. geen bulten 8' *5 als 9'i direct Akker'sKloosterbalsem er doet.-Wrijf wat op llwhuid, IS li dan laten de insecten U met rust vermoedelijk ontstaan door een vonk uit een locomotief Door twee agenten-wielrijders, die juist passeerden, is het vuur gedoofd. B. en W. bieden aan een verordening, re gelende het aantal ambtenaren van den Bur gerlijken Stand, de verdeeling hunner werk zaamheden en de openstelling van het bu reau aan den Burgerlijken Stand. Tevens stellen B. en W. voor over ie gaan tot be noeming van twee onbezoldigde ambtenaren. In de volgende week zal ons land, zooals D. B. G. reeds bekend is, de hooge eer genie ten, dat het Eucharistisch wereldcongres wordt gehouden in de hoofdstad Amsterdam, waar ten gevolge der mirakelen aldaar ge wrocht door het hoogheilig Sacrament, dit liefdegeheim sinds eeuwen met bijzondere godsvrucht wordt gevierd. Van alle zijden der wereld zullen de geloo vigen daar samenkomen om eerherstel te geven aan O. H. J. C. voor al de miskenning en oneerbiedigheid, waaraan het H. Sacra ment blootstond en nog altijd blootstaat niet alleen van de zijde dergenen, die gelijk de eerste leerlingen niet geloofden aan de be lofte dat Hij hun Zijn lichaam zou geven als «elespijs ten eeuwigen leven en Hem daarom verlieten, maar ook helaas' van zoovelen on der ons, die toch. zooals destijds de Apostel Petrus, ons geloof aan dit geheim van liefde belijden, in de overtuiging dat alleen Christus woorden heeft van eeuwig leven. Voor dit eerherstel nu komen op dit Con gres te zamen duizende leeken uit de ver schillende landen der wereld, een vijftigtal Bisschoppen, waaronder tien Kardinalen, en de Legaat van Z. H. den Paus, en overal ter wereld zullen zij, die daarheen niet komon kunnen, door plechtige H.H. Missen, Com muniën en Sacraments-processiën zich met de Congressisten vereenigen, zoodat met recht zal kunnen gezegd worden, dat deze hulde, dit eerherstel aan Onzen H. J. C. in „ijn Altaargeheim door de geheele Katholieke wereld in die dagen wordt gebracht. Behalve de godsdienstige plechtighe'en worden verder talrijke vergaderingen g.hou den, waarin over niets anders beraadslaagd en geen andere besluiten zullen genomen worden dan om deze heerlijke betoogtng te maken tot een voortgezet, tot een blijvend eerherstel. Het verheugt Ons uitermate, dat die prachtige hulde aan onzen Goddelijken Ver losser in Zijn groot liefdegeheim reeds sinds lang voorbereid en zelfs begonnen is nage noeg in alle parochiën van Ons Bisdom, en daarom zijn Wij dan ook volkomen overtuigd dat in die dagen al onze geloovigen door lgemeene Communiën, waaronder de Kinder communiën, door het bijwonen der plechtige H. Missen en Sacraments-processiën zich met Ons zullen vereenigen zooveel dit slechts mogelijk is. Omdat dergelijke wereldbetooging ook groote kosten medebrengt, hebben Wij dan ook op Zondag 20 Juli a.s. een kerkcol- lecte met open schaal voorgeschreven, en /ertrouwen Wij dat daaraan met edelmoedige offervaardigheid zal worden gegeven, ook op het voorbeeld van die velen, die niet tegen de hooge kosten opzien voor de verre reis uit alle landen der wereld. En zal dit Ons schrijven op Zondag, den 13den Juli a.s. in alle Kerken en Kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op de ge bruikelijke wijze van den kansel worden voorgelezen. Gedaan te Haarlem, den 28sten Juni 1924. Bisschop van Haarlem. *1 De opbrengst dezer Collecte zal vóór den Isten Augustus a.s. afgedragen moeten zijn aan de Z. E. Dekens, die haar vóór den 15den Augustus a.s. opzenden aan den Hoog eerwaarden Plebaan. Sociëteit ,,St. Bavo Aandeelhouders vergadering N. V. Hanzebank 10 uur v.m. Retraitefonds 8 uur Rechts kundig Bureau half 9 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Reddingsbrigade kwart over 8 uur Duitsche Vrouwen koor 8 uur Bestuur Zangvcrceniging „St. Con cilia" half 9 uur, Groote- of St. Bavo kerk. Orgelbespeling door George Robert, 2 tot 3 uur n.m. Kercconcert 8 uur. Velsen. Gemeenteraad 7 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Gr Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 AL e werkdagen, voorm. van half li tot half 12 des nam. van 3 tot 4 en van half 8—half 9 uur. Tele- roon 2981. R. K. Leeszaal en uitieenbsbliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10 12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandags ochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Martbavereeniging Bloemhofstraat 1 - Betrekkingsburcau voor vrouwen. Alle werkdagen van 10—12, van 2—4 en van 8—9 uur Tel. 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsohe meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 8—19 uur n m. R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 16 Juli 1924 des na middags ten half 2 ure en een besloten ver gadering des avonds ten 8 ure, in de Staten- zaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken: Fervol ontslag mej, J. W. Ledcboer, onder wijzeres schooi 31; eervol ontslag D. van V'een, onderwijzer school 24.. eervol ont slag mej. M. P. Duval, onderwijzeres school 19. 2. Voorstel Commisie art. 166 der Ge meentewet bioscoopbezoek door kinderen. 3. 'Voorstel-Van Liemt-De Braai wijziging verordening haven- en bruggeld. 4. Wijzi ging Verordening Buitengewone School v. lager onderwijs. 5. Vaststelling vergoeding art. 101. Lager Onderwijswet 1920. 6. Wijzi ging jaarweddenregeling onderwijzend en bedienend personeel ihrichtingen voor Hoo fer en Middelbaar Onderwiis. .7. Uitgifte grond in erfpacht: a. Brzkcnburghstraat, b. Molijnstraaf,; c. Twijnderslaan; d. Karei van Manderstraat. 8. Verkoop grond Jan Steen straat. 9. Verkoop grond Meester Cornelis- straat. 10. Beschikbaarstelling gelden voor steiger Spaarndamscbeweg. 12. Aanschaffing bouw brug Zomervaart. li. Buisleiding en gereedschapswagen Brandweer. 13. Buislei ding enz. Amsterdamsche Vaart. 14. Ver pachting recht van aanplakken op gemeente- zuilen. 15. Aankoop perceel Dubbele Buurt. 16. Wijziging Verordening aantal ambtenaren Burgerlijken Stand en benoeming van twee ambtenaren. 17. Schrijven van B. en W. indeeling klassen Scholen L. O. 18. Benoe ming van: a. een bestuurslid der Vereeniging voor ambachts- en middelbaar technisch vakonderwijs; b. twee regenten St. Elisa beth s of Groote Gasthuis; c. tijd. leeraren gem. Avondschool voor nijverheidsonder wijs. Bij het gehouden referendum in het voor jaar kon hef voorstel van het hoofdbestuur om de Hoofden tot den Bond toe te laten geen volstrekte meerderheid halen. Het be stuur der afdeeling Haarlem heeft, nadat het hoofdbestuur bet voorstel aangenomen verklaarde, hier met nog eenigc andere afdeelingeu ernstig tegen geprotesteerd, welk protest evenwel door het hoofdbe stuur werd teruggewezen. Daar er nu gevaar bestaat dat de aan gevraagde Kon. goedkeuring geweigerd zal worden heeft het hoofdbestuur een nieuw referendum uitgeschreven over „Hoofden in den Bond De afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers houdt op a.s. Donderdag een ledenvergadering met als eenig punt: „Re ferendum over het voorstel tot statuten wijziging", waarbij het afdelingsbestuur ad viseert, evenals de vorige maal tegen het voorstel van het hoofdbestuur te stemmen. De politie-motor-brigade heeft proces verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die op de Amsterdamsche vaart met een vaart van 50 K.M. per uur reed; legen een motorrijder, die op den Kleverparkweg met een vaart van 40 K.M. per uur reed; tegen een automobilist, die in de Wilhelminastraat 60 K.M. per uur reed en tegen een motor rijder, die met een motorrijwiel reed, welke voorzien was van slechts één rem. Gisteren werd onze stad bezocht door een gezelschap van ongeveer 70 Amcrikaan- sche professoren en studenten. Op het sta tion werden zij ontvangen door de heeren F. H. Smit en A. Meyer, namens de Veree niging tot Verfraaiing van Haarlem en O. en tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer. Het gezelschap bezocht het Frans Halsmuseum, waar zij door den directeur, den heer Gratama, werden rondgeleid. Hierna volgde een wandeling door de stad, waarna men naar de Groote of St. Bavo- kerk ging om deze te bezichtigen. Daar werd een orgelconcert gegeven door den Directie; Mr. Th. WESTERWOUDT. Alida R. T. Bakker, Anna Cl. Liene, Sara v. Zanen, J, C. Sandtort, P. J. Amse, Hendr. M. C. Milatz, Jacob Meyer, Anna Johanne Ros, Maria L. Rooze, D. J. Verbruggen, P. J. André, P. H. Gons, G. Groenevelt, M. J. v. Vreede, Henriette van Gelder, J. A. C. Bartels, Jansje P. Baltussen, D. F. Ver- poorte, R. Tuinman, A. L. Roosekrans, Hen- drika Baart, J. Hendrich, Corn. G. Hazavoet, Isab. F. M. Allard, Louise Judels, Olga de heer Kloots, Sopsia Chr. Kors, J. P- Corver, M. C. Pal, T. W. Klipp, Jac. Lamb, de Bruin, Titia H. Nitzsche, Emma Elis. Schmidt, Chr. van Andel, P. H. Kalf, J. Boese, W. K. Wiërda, J. H. Molkenboer, T. S. T. Gallé, C. E. Crommelin. HAARLEM, 12 Juli. (Cmr. Lyceum.) Ge slaagd mej. M. W.B annink, M. Bruining, N, v.H asselt, G. C. A. Junge, A. Marseille, Joh. Vernout, Jac. J. Visser, M. Visser, P. J. Vuijk, A, Witkamp, B. Vreede, 1- van Wijk. Afgewezen 3 candidaten. Bij de internationale politiewcdstrijden te Ro tterdam, op 13 Juli 1924, op Wouden- stein gegeven, zijn door de Politiesportver- eeniging „Haarlem" verschillende prijzen behaald. De inspecteur A. Berentse behaalde voor hoogspringen een 1ste prijs, tevens het po- iitiekampioenschap Nederland 1.60 M.; hij behaalde een 2e prijs voor verspringen, 5.76 M.; een 3en prijs voor speerwerpen, 39 M. en een 4en prijs voor discuswerpen, 29,80 M. De agent J. Muissen behaalde een ten prijs voor 80Q M. en een 4en prijs voor hoog springen. De agen H. J. Moor behaalde in den driekamp een 2en prijs voor veteranen (boven 35 jaar) bestaande uit speerwerpen, verspringen en 100 M. De prijzen werden uitgereikt door Mr. Dr. J- Wytema, burgemeester van Rotter dam, die er zijn genoegen over uitsprak, om als oud-Haarlemmer, de Haarlemsche Agenten zoo'n groot succes te zien behalen. Dit ist hans voor de tweede maal, dat het kampioenschap in Haarlem belandt. De volgende aanbeveling is opgemaakt: G. J. Kok en J. C. Luitingh. Ter vervulling van de vacature, ont staan door het aftreden van de heeren dir. H. Ph. Visser van 't Hooft en D. A. C. van den Hoorn in het college van Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, heb ben B. en W. de volgende aanbeveling op gemaakt; A. 1. Mr. H. Ph. Visser van 't Hooft; 2. Mr. W. M. Scheltema. B. 1. D. A. C. van Hoorn, 2. Mr. F. J. D. Theijne. Ter vervulling van de vacature in het Bestuur der Vereeniging van Ambachts- en Middelbaar Technisch Vakonderwijs, alhier, ontstaan wegens het bedanken van den heer J. Schreuders, is de volgende aanbeveling opgemaakt: J. van den Ban en J. J. van Nappen, Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur heeft er onder het viaduct aan den Kruisweg een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrij der en een auto, welke ontstond, doordat de wielrijder, die aan den rechterkant van den weg reed, plotseling naar links ging,waar door hetv corwiel van zijn fiets in aanra king kwam met het achterwiel van den auto. De wielrijder kwam te vallen en bekwam een bloedneus en een wondje aan de kin. Zaterdagmiddag omstreeks kwart vóór 5 uur heeft op den hoek van de Zijlstraat eni de Zijlvest een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een bespannen voer- tuig. Twee ruiten van den auto werden ver nield, terwijl het lemoen van den wagen de fect geraakte. De aanrijding is ontstaan doordat de voer man van den bespannen wagen, die uit de Zijlstraat kwam, ondanks dat er verschil lende burgers teekèns gaven, toch de Zijl- brug opreed. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen twee automobilisten die op de Leidschevaart en de Kleverlaan 50 K.M. per uur reden. DE t JTaARDEBESTELLING VAN DEN ko*..,,«iKCHEllk De rouwstoet passeert het politiebureau aan de Smedcslraat, waar de wacht naar buiten kwam. Zondagmiddag omstreeks 6 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het perceel Zijlweg 125. Bij onderzoek bleek, dat in de voorkamer van genoemd perceel twee jongelui hadden zitten rooken en een aschbakie met bran dende eindjes sigaret in het raamkozijn had den gezet. De gordijnen waren met dit ascb- bakje in aanraking gekomen en verbrandden evenals de over-gordijnen bijna geheel, ter wijl het vloerkleedw erd beschadigd. Door de jongelui zelf is het vuur gedoofd. De staf van dc Brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. De hoofdbewoner (genoemd tweetal was n.l.> in pension), was afwezig. Zondagmiddag omstreeks kwart vóór zes is in de Rozenstraat de 6-jarige Kaatje van K„ wonende in de Saenredamstraat door een auto overreden, doordat dek leine plotse ling de straat overstak. Het linker voorwiel van den auto g'ng over haar rechterarm, waardoor dit lichaamsdeel brak. Per auto is hetk ind naar het St. Elisa beth's Gasthuis gebracht. Hedenmorgen omstreeks 7 uur geraakte de spoordijk op den Zijlweg bij de Brouwers vaart over een lengte van 50 M. in brand, Op het cavalerie-terrein aan den Schotar- weg werd Zaterdagmorgen een aanvang ge maakt, met de viering van het 10-jarig be staan van den Motordienst in het Ned. Leger. Het programma, bestond uit: lc Ballonwcdstrijd; 2e Behendigheidswed strijd voor auto's en voor motorrijwielen. 4e. Demonstraties van de voornaamste automobielmerken; 5e Bioemencorco; 6e Uitreiking der prijzen. Het Bloemencorso ging door omstandig heden niet door, terwijl in de plaats van de Ballonwedstrijd het volgende nummer was samengesteld. Een vliegmachine zou uit Den Helder vertrekken en om ongeveer 10 uur boven Hoofddorp zijn. Aldaar aangekomen zou de vliegenier een aantal nummers uitwerpen, die de deelnemers van dc daarvoor bestemde pa trouilles zoo snel mogelijk machtig moesten zien te worden, en dan naar het feestelijk versierde Cavalerie-terrein meebrengen. Dit terrein biedt voor heden den wande laar een ongewohen aanblik. Geheel in "het vierkant, op de bekken, die zich in dc rondte bevinden, zijn vlaggen van verschillende kleuren aangebracht, die in den mooien ochtcnstond een bonte wemeling van kleu ren opleveren. Reeds om negen uur was het aantal menschen, dat voor het terrein geschaard stond legio. Hun geduld werd echter vrij wel eenigen tijd op de proef gesteld. De wedstrijdcommissie. Dc wedstrijd-commissie bestond uit dc heeren Res. Majoor W. Zweerts de Jong, Res. kapitein A. G. Everts, le luitenant J. Koolhaas Revers; de le luitnant W. L. Tiet en de le luitenant Jongaijp. Eere-comité- In het eere-comité hadden alsnog zitting genomen de gep. kolonel der Infanterie, voorzitter Nat. Landstorm-comité de heer L. F. Duymaer van Twist; de inspecteeur der artillerie, kolonel E. F. Insinger en de Eerst aanw. Ingenieur der Genie, W. R. A. Slicher. Eere-comité. Van het eere-comité hadden de volgende personen bericht van verhindering gezon den: C. J. Snijders, Generaal en Opperbe velhebber van Land- en Zeemacht, Gene- raal-majoor J. L. ten Bosch; de voorzitter der K. N. M. V., Mr. J. Mulach Slouwer, terwijl de volgende personen zich hadden laten vertegenwoordigen, Luitenant-gene raal M. D. A. Forbes Wels; Vice Admiraal C. Foch; Kolonel Insp. van den Vrijwillige Landstorm G. W, Fris en de commandant der Luchtdoel-artillerie J. C. A. Jansen. Aanvullingen. In de plaats van de ballon-wedstrijd die zooals wij in het begin reeds meldden ver viel, werd er van 1112 uur door een es cadrille van de marine vliegtuigen uit den Helder, lucht demonstraties gegeven, terwijl van 2-3 uur het escadrille Versteeg uit Soesterberg, deze bezigheid voortzette. Medegedeeld werd dat alle onkosten, als mede de te verbruiken benzine voor reke ning van de Vereeniging van Officie ren van den motordienst, zoodat de ge- herdenking buiten bezwaar van 's Rijks schatkist gaat. Huldiging. Alvorens tot het feest werd overgegaan had in de kazerne een huldiging plaats van kapitein K. A. Rövenkamp. Namens 't Cavaleriedepot, en de officie ren van de motorbrigade, werd een zilveren koffieservies aangeboden, alsmede een schil derij, voorstellende automibilisme in den ouden tijd. Zooals te begrijpen valt ging deze huldi ging met eenige zeer waardeerende toespra ken gepaard. De overhandigde blijken werden door den heer Röverkamp ten zeerste op prijs be steld. Omstreeks 10 uur arriveerde op het ter rein een deputatie van 20 man van den Amsterdamschen Vrijwilligen Burgerwach.t n De Prijzen. Under de keur van prijzen, die ter be schikking waren gesteld, en welke alle in de officieren tribune waren tentoonge steld, valt voorzeker de schitterende col lectie medailles en kunstvoorwerpen te noemen. Een bijzonder woord van lof verdiend voorzeker de heer Duif, die de keurige ver siering van het terrein op zich had egno- men. s Om phn. elf uur was er met de spelen nog geen aanvang gemaakt. Aanwezig waren o.m. de heeren M. Mc- rens. deken van het consulaire corps, C. Baron D Ailnis de Bourrouill A. D. Huisman- de reserve-kapitein W. Dyserinck, secreta ris van het comité; H. E. Evcrard, J. dc rimes, Jhr. J. Mo'ilerus en Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, en de commissaris van poli tie, dc heer E. H. Tcnckinck. Toespraken. m 11 uur nam de heer S. Prins, voorzit- j v*n de Vereeniging voor Officieren van den Motordienst, het woord en sprak de aanwezigen als volgt toe: ','A'S v°orzitter van de Vereeniging van Ufticiercn van den Motordienst, rust op mij de aangename plicht, u ailen het welkom ioe te roepen. Ik doe dit met gevoelens van dankbaarheid en waardeering, omdat wij ons mogen verheugen in de belangstelling van onze regeering en hoogste militaire chefs. Spr. dankte Zijne Exellentie, de Minister van Oorlog, die niet op het terrein aanwezig was en door ambtsbezigheden eerst 1.48 in Haarlem aankwam, voor zijn persoonlijke belangstelling. Spr. sprak/ hierbij den wensch uit, dat wanneer de Minister dien avond weer in de Residentie zou zijn teruggekeerd, hij een goede indruk van vaardigheid en korpsgeest zal hebben medegenomen. Verder dankte spr. de chef van de gene rale staf, voor de medewerking tot hel or- ganiseeren van deze oefening en wedstrij den Spr. merkte verder op, dat het niet de bedoeling was, dien dag uitsluitend feest te vieren ter herdenking van het 10-jarig be staan van de Motordienst, want al stemt dit tot dankbaarheid, dan toch is 10 jaren nog een vrij jeugdig bestaan, aldus spr. Het hoofddoel heeft nevenbedoelingen, en wel in de eerste plaats om voor zoover nog onbe- kend, kennis te maken met officieren, on derofficieren en manschappen van dc Mo- tordienst, Landstorm-Motordiensl en Burger wacht. Door het houden van gezamenlijke bij eenkomsten en oefeningen, elkander leeren kennen van aangezicht tot aangezicht, daar mee zullen wij elkander leeren waardeeren en de kameraadschap bevorderen. Ten tweede hebben wij noodig bekend heid te geven aan het Landstormkorp: Mo tordienst in 't bijzonder. Dit instituut is een instelling van vrijwilligers uit het Neder landsche volk, die zich beschikbaar stellen voor de handhaving van het wettig gezag en om wanneer het noodig zal zijn, hun geliefd Vaderland te verdedigen. Deze taak is grootsch en bewonderens waardig, aldus spr. Duizenden hebben zich reeds ter beschik king gesteld. Honderdduizenden echter ont breken nog. Velen, omdat zij de ernst on derschatten, anderen, omdat zij meenen. dat het vroeg genoeg is te komen wanneer het noodig blijkt en weer anderen, omdat zij van het bestaan van ons corps niet op de hoog te zijn. Spr. dankte voor de bijzondere attentie door de Amsterdamsche Burgerwacht ge toond, en waardeert hun aanwezigheid zeer stelde prijzen, stel prijzen. Spr. betuigde zijn hartelijken dank aan de automobielhandel, particulieren, officieren en leden van de korpsen, die op ongekend roy ale wijze blijk van hun belangstelling heb- ben gegeven. Ten slotte sprak spr. de innige hoop uit, dat hare Majesteit en haar huis, nog vele ja ren voor land en volk gespaard moge blij ven I en verzocht een driewerf hoera uit te brengen op H. M. en haar huis. Aldus geschiedde. Rede H. J. D. Fremmery. Vervolgens sprak de heer H. J. D. Frem mery, Reserve-kolonel van den motordienst, en gaf een historisch overzicht van het ont staan en de oprichting van den motordienst. Spr. hoopte dat de motordienst steeds in bloei zou vooruitgaan. Op dezen wensch Barometerstand 9 uur v.m.: 774. Vooruit. OPGAVE VAN; J. J. WEBER ZOON Ootïciens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 14 Juli. Hoogste Barometerstand 771.8 m.M. te Rennes. Laagste Barometerstand 748.5 m.M te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Juli: Westelijke tot Zuidelijken wind, mees! lichbtewolkt, droog, vooral overdag warm. Nadat vijftien jaar geleden de eerste groote Intern. Bakkerijtentoonstelling in eth Zuiden des lands werd gehouden, heeft thans de tweede plaats, veel grootschee van opzet, veel grooter van omvang en als geehel ook van veel grooter belangrijk heid. De Bond van exposanten heeft de Bossche tentoonstelling erkend als de cf- fici'eele Bakkerijtentoonstelling voor dil jaar. Dc tentoonstelling is ondergebracht in het Casino en in de militaire manege, ai» 'voor dit doel werd afgestaan, terwijl daar naast nog een drietal gebouwen is opge richt. Zoo heeft men voor de tentoonstel ling en de feestterreinen de beschikving gekregen over eene totale oppervlakte van 27296 M2. Er zijn 250 stands en de exposanten heb ben zich alle moeite gegeven, om ze goed te verzorgen. België en Duitschland hebben hun eigen afdeeling. België exposeert voornamelijk vakboeken, jaarboeken der verschillende bonden, tijdschriften, medailles, vlaggen en foto's: Duitschland heeft een wetenschappe lijke adeeling en stelt Duitsche broodsoor ten ten toon, terwijl de Duitsche machine fabrieken goed zijn vertegenwoordigd. In de tentoonstellingszalen zijn verschil lende bedrijven in volle werking. De electriciteit viert hier hoogtij. Zï dient voor alle beweegkracht en natuurlijk voor de verlichting der zalen en stands. In de komende week zullen op het feest terrein en in de zalen tal van feestelijkhe den en wedstrijden plaats hebben. Donderdag wordt de 7e alg. jaarvergade ring van den Ned. R.K. Bakkerspatroons- bend gehouden, voorafgegaan door een of- ficieele ontvangst ten stadhuize. Zaterdagavond wordt een groot Oetcl- donksch tuinfeest gehouden in samenwer king met de Oetcldonksche Club, met ge- costumeerde wedstrijden. Zondag 20 Juli wordt de tentoonstelling gesloten. De opening der tentoonstelling had Za terdag om halfvicr plaats. 's Avonds gaf het Kon. Muziekkorps van Goulmy en Baar een concert. bracht spreker een dronk uit. waaraan doo» de aanwezigen werd medegedaan. F. Donk, De majoor-commandant den vrijwillige landstormdienst. bracht een dronk op de feestcommissie en memoreerde wat sinds de vorige week door hen was tot stand ge bracht. Duymaer van Twist. Dc heer L. F. Duymaer van Twist, Gep. kolonel der Infanterie en lid van de Twee de Kamer der Staten Generaal, sprak als voorzitter van het Nat. Landstorm Comüé en herinnerde aan de aangename samenwer king van den motordienst cn den Vrijw. Landstorm welke een 4 jaar geleden tot stand was gekomen. Spr. sprak den wensch uit, dat men door een steeds aangenamer samenwerking, tot immer grootere resultaten zóu geraken. Ten slotte bracht spr. hulde aan den com mandant van het motorcorps. Mr. F. R. M. Rits, Mr. F. R. M. Rits. commandant van den Amsterdamschen Burgenvacht, bracht mede met zijn gelukwenschcn aan het jubileeren- dc corps de mededeeling over dat het den Amsterdamschen Vrijwilligen Burgerwacht, gelukt is een motordienst samen te stellen. Spr. hoopte dat de samenwerking altijd op een hoogst prettige wijze zou geschie den. Kolonel Groen, Als vertegenwoordiger van den stelling commandant uit den Helder, vice-admiraal Foch, sprak de heer Groen, kolonel van de marine, die dc hartelijke gelukwenschcn van den vice-admiraal met dil feest over bracht. Spr. hoopt dat de dagen waarop leger en marine in contact met elkander komen, zich dikwijls mogen herhalen, ter verhoo- ging van de gemeenschappelijke belangen en ter versterking van de kameraadschap, die het vaderland en wij zoozeer noodig heb ben, ter bereiking van hetzelfde doel. Na dezen spreker hief het orkest het Wilhelmus aan, dat staande door de aan wezigen werd aanhoord. De wedstrijden. Inmiddels hadden de verschillende behen digheidswedstrijden een aanvang genomen, terwijl ook in Hoofddorp de vliegmachine» de hun opgelegde taak volbrachten. Een viertal patrouilles moesten n.1. de uit de vliegmachines geworpen linten met ballen zien te pakken te krijgen. De patrouille die dan het eerste gemerkte teeken in Haarlem bracht, was winnaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1