Intern. Eucharistisch Congres Het officieel programma» GEMENGD NIEUWS. De mensdh en de barometer. Ondankbare kinderen Alweer een vitrioolwerper. Gevaarlijke baldadigheid Waar de koopjes vandaan kwamen. Electrische vogelverschrikkei Juweelenzwendel in Duitschland Brand op den kruiser Java. Het auto-ongeluk te Eindhoven. KERK EN SCHOOL Studeer en in Wageningen. DINSDAG 22 JULI. Plechtige ontvangst van den Kardinaal- Legaat. Zijne Eminentie W. Kardinaal van Ros- 'tm reist met gevolg per spoor tot Ant werpen, waar Zijn Eminentie zich in scheept om met de „Batavier II" over zee :ijn reis voort -te zetten naar Ijmuiden, al- vaar Zijne Em. wordt begroet door Z. D. H. Wgr. Heijlen, algemeen voorzitter, en be duursleden van het Locaal-Comité. Vervolgens vaart de boot door het Noord- teekanaal naar Amsterdam, waar Zijne Em. in een ontvangstpaviljoen bij den Dokkumer- steiger aan de De Ruyterkade (achter Cen- traal-Station, Oostelijk Viaduct) wordt ver welkomd door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem en het Permanent en Locaal Comité, alsmede de ridders van de af- leeling Nederland der Souvereine Orde van Malta, die gedurende het Congres steeds een «erewacht vormen. Bij de ontvangst wordt ten gehoore ge bracht de „Marcia Pöntificia," waarvan de muziek uit Rome werd opgezonden. Deze narsch zal worden uitgevoerd door het Har moniecorps der St. Josephgezellen in Am sterdam. De „Batavier II" wordt te circa 6 uur te Amsterdam verwacht. Tocht naar de Sint Willibrorduskerk (Amsteldijk.) Dc stoet rijdt langs den volgenden weg naar de St, Willibrorduskerk aan den Am steldijk, waar vervolgens de Kerkelijke ont vangst plaats heeft Stationsplein, Damrak, Dam, Rokin, Spuit Singel, Koningsplein, v Heerengracht, Spiegelstraat, Spiegelgracht, Weteringschans, Westeinde, Stadhouders kade, Ceintuurbaan, Servaas Noutstraat. De volgorde van den stoet is als volgt L Bereden politie 2. Ie gedeelte Regelings- Comité 3. de Voorzitter en de onder-voor zitters van het Locaal Comité 4. het Locaal Comité 5. Gedelegeerden der Bisschoppen van Nederland 6. de Bisschop van Roer mond met secretaris 8. Z. D. H. Mgr. Heijlen, Bisschop van Namen, voorzitter van het Permanent Comité, in afzonderlijke rijtuigen. Dan volgen 9. de Maltezer Ridders 10. Dc Kardinaal-Legaat gezeten in een clai- rencc door 4 paarden getrokken 11. Mal- 'ezcr Ridders volgen onmiddellijk. Een aan tal rijtuigen met Kardinalen, met gevolg van tien Kardinaal-Legaat met het Permanent Comité, met de aanwezige Aartsbis'choppen, het 2e gedeelte van het Regelings-Comité cn de Pers vórmen het laatste gedeelte, terwijl de bereden politic den stoet sluit. Ontvangst in dc St. Willibrordus kerk. (Amsteldijk.) Dc plechtige ontvangst heeft volgens het Pontificale Romanum plaats. Bij de officieele begroeting in de Willi- °rordus (e. m.) worden de Latijnsche, ge- Zangen uitgevoerd door het eigen koor der kerk onder leiding van den directeur, den heer Theo van der Bijl. WOENSDAG 23 JULI. Audiëntie. Des morgens verleent Zijne Em. deKardi- naal-Lcgaat audiëntie aan de congressisten zijne residentie, Johan Vermeerstraat Mo. 2, van 10 tot 12 uur en des namiddags Van 3 Yt tot 5 uur. Des avonds te 6 uur luiden de klokken Ier Katholieke Kerken. Te half 7 in de kerk van St. Willibrordus, Amsteldijk Kerkelijke opening van het congres. Onder het plechtig Openings-Lof in de ot. Willibrordus wordt gezongen door het kerkkoor onder leiding van den directeur, Theo v. d. Bijl. Openingsvergadering te 8 uur in het Stadion. Bij aankomst van den Kardinaal-Legaat klinkt de Marcia Pöntificia. I. Rede door Z. D. H. Mgr. Th. Lud. Heijlen, Bisschop van Namen, President v. h. Permanent Comité. II. Rede door Z- D. H. Mgr. Aug. Jos. ballier, Bisschop van Haarlem. III. Lezing van de Breve van Z. H. den ^aus. IV. Rede van Z. E. den Kardinaal-Legaat* V. Begroetingen door de landen, die geen 'edenaar hebben op 't Congres. Door middel van den „loud-speaker" is aHes voor iedereen duidelijk verstaanbaar. De Plechtige Openingsvergadering in het Stadion wordt ingezet met een Entrada (Fanfare) J. A. S. van Schaik. Onmiddellijk daarna, terwijl de Kardinaal- Legaat plaats neemt, wordt gezongen door de •>R. K. Oratorium Vereeniging", dir. Louis v- Tulder. Voor den aanvang der vergadering wordt inzongen door alten „Adoremus" en na de Vergadering het Congreslied, compositie van Mgr. J. A. S. van Schaik. In den nacht van Woensdag op Donderdag de kloosters en gestichten nachtelijke aan bidding met H. Mis te Middernacht en H. Communie der aanwezigen. DONDERDAG 24 JULI. Aanbidding in alle kerken, waar geen Pontificale H. JMis wordt opgedragen, tot 10 uur 's morgens. In kerken, waar een Pontificale H. Mis ^ordt opgedragen, tot half 10. In alle kerken H. Communie. In het Bagijnhof te half 8 stille H. Mis door 2- Em. Kardinaal Czernoch met toespraak voor de Hongaarsche kinderen "(van Amster dam en daarbuiten) en algemeene H. Com munie dier kinderen. Pontificale H.H. Missen te half 10 In de kerk van de H.H. Martelaren van Dorcüm, Watergraafsmeer, Linnaeuspark- tveg, door Mgr. Petrus Nomesch, van Luxem burg (voor Luxemburgers). In de kerk van den H. Franciscus Xaverius (de Krijtberg) Singel bij het Koningsplein door Z.Em. A. Kardinaal Bertram, van Bres- Lu (voor Duitschers) met Duitsche preek door denzelfden Kardinaal). In de kerk van den H. Rita, over het IJ, door Z.Em. J. Kardinaal Schulte, van Keu len. In de kerk van de H.H. Nicolaas en Bar bara (De Liefde). Bilderdijkstraat 23, door TD.H. Mgr. H, van de Wetering, Aartsbis schop van Utrecht. In de kerk van de'H. Catharina, Singel bij bet Koningsplein, door Z.D.H. Mgr. Aug. les. Callier, Bisschop van Haarlem. In de kerk van dë H. Magdalena, Spaarn- banimerstraat, door Zijne Exc.Mgr. Cesare Drsenigo, Pauselijk internuntius te "s Gra- Venhage. b In de kerk vsn O.L.. Vrouw van den H. Rozenkrans (Jacob Obrechtstraat). Concele bratie volgens Byzantónscheu Ritus door Mgr. Isaia Papadopoulos met acht zijner priesters. Korte homilie door den Eerw. Pater van Keulen C.s.s.R., over de belangen der Oostersche Missiën. De gezangen wor den uitgevoerd volgens dien Ritus in het Grieks ch. In de kerk van de H. Agnes, Amstelveen- scheweg tegenover Willemsparkwegstation, door Zijne Exc. Mgr. Clemente Micara (alleen voor vrouwelijke religieuzen). Z.D.H. Mgr. Heijlen, Bisschop van Namen, zal voor haar een korte tftespraak houden. In de kerk van St. Vincëntius, Jacob van Lcnnepkade. Kinderhulde. Des middags te 12 uur in alle kerken van Amsterdam kinderhulde aan het Allerhei ligste Sacrament. Priestervergadering, Te 1 uur Priestervergadering in de Aula van het St. Ignatius-College, Pieter de Hooghstraat. Voorzitter Mgr. Th. Lud. Heijlen. Secretaris Dr. P. J. M. van Gils. Sprekers Mgr. Th. Lud. Heijlen, Bis schop van Namen, over „Recollectie." Mgr. H. J. M. Taskin, President van het Groot- Seminarie Warmond, over: „Imitamini quod tractatus" (Pontificale). SECTIEVERGADERINGEN. Te 3 uur Sectie-vergaderingen, i Nederlandsche Sectie in de St. Joseph-Gezellen-Vereeniging, Stad houderskade 55. Sprekers Pater A, Schelstraeten S.S.S. van „Brakkenstein" te Nijmegen, over „Sacrum Convivium. Effecten der H. Com munie." Rapporteur: Pater Kaarsgaren S.S.S., van „Brakkestein," te Nijmegen, over: „Priesters- Aanbidders in Nederland." Belgische sectie. (Broerehuis, Leidscheplein, Korte Leidsche- dwarsstraat). Rapporteurs Eerw. pater Hardy S.J., over „De Broederschappen van het H. Sacrament.' R. P. Dalmat Saget: „Le chant populaire a l'église." Fransche Sectie. Broerehuis, Leidschelein, Korte Leid- schedwarsstraat.) Rapporteur R. P, Castelain, C. s. s. R. sur La Communion fréquente tous, avec no tamment 1' observation de 1' article IV du décret Sacra Tridentina Synodus." Commentateur Hollandais Prof. F. Frenc- ken. Duitsche en Oostenrijkschc Sectic. (St. Joseph-Gezellen-Vereeniging, Plantage Middenlaan 6-8.) Rapporteur Prélat Dechant Ingensand, von Goch. über Die Sontagfeier und die H. Eucharistie. Holl. Commentator Pater Ignatius van den Hoeven S. J.. Amerikaansche Sectie. (Bellcvue, Leidschckade 90). Onderwerp „Holy Communion and Lay men". Italiaansche Sectie. (Broerehuis, Leidscheplein, Korte Leidsche- dwarsstraat). Rapporteur Ie. Comte Pocci di Roma. Onderwerp La Sacra Communione degli adulti in Italia. Holl. Commentator P. B. H. Molken- boer O. P. Spaansche Sectic. (Broerehuis, Leidscheplein, Korte Leidsche- dwarsstraat). Rapporteur El Padre Bonar Garcia Pare des, O. P. Madrid. Onderwerp La doctri- na del Doctor Eucaristico San Tomas sobre Ie présencia real de Jestis Cristo en la Euca- ristica „pér modum substantiafe" da la Have para aclarar todos las here ias sobre el augus- to misterio de nuestra Fe. pj Holl. Commentator El padre P. van der Scheer S. J. Poolsche Sectie. Bellevue, Leidschekade 90) In dezelfde taal Tsjecho- Slowakeie wordt vertegenwoor digd door een delegatie van Priesters en ge deputeerden, en vormen een nationale sectie met de andere Slavischen, Mgr. Dr. Kmptko, Bisschop van Nitra en Kanunnik Dr. Hanus, vertegenwoordiger van Mgr. Kordac, Aarts bisschop van Praag,"^zullen er spreken. Engelsche Sectie. (Bellevue, Leidschekade 90.) Rapporteur Rev. Joh. P. Arendzen, Ph. D„ D.D., M.A. Holl. CommentatorProf. Dr. Alph. Steger. Iersche Sectie. (St. Willibrorduspatronaat, Amsteldijk.) Oostersche Ritus. (St. Jozefsgezellenvereeniging, Plantage Mid denlaan 68). Sprekers Mgr. Isaia Papadopoulos, tit. Bisschop van Grazianopolis, Assessor v, d. Congr. v. d. Oostersche Kerk, over „Hoe moet men in het Oosten werken." R. P. d'Herbigny S. J. president van het Oostersch Instituut, over „L'Unité Catho- lique par le rayonnement eucharistique." Mons. C. Margotti van de H. Congr. v. d. Oostersche Kerk, over „De verscheidene Oostersche Ritussen." R. P. Placidus de Meester, O. S. B., Consultator der H. Congr. v. d. Oostersche Kerk, over „Le culte eucharistique dans l'Eglise Byzantine. Sa nature. Ses mani festations." Alg. Vergadering St. Willibrordus kerk 's avonds 7 uur. Muzikale opluistering door het a capella- koor „Schola Cantorum" onder leiding van Hubert Cuypers. Hollandsche spreker Pater Borromeus de Greeve, O. F. M., over De in de gevallen menschheid. algemeen gevoelde behoefte, om te voldoen aan de dubbele verplichting van een liefde, die vol doei ning schenkt en zoo de fout uitwischt, en van een pijnlijke uit boeting, welke de straf vermindert. Duitsche spreker Prof. Dr. Donders, Universitat von Munster über Das Harren auf die Genugtuung von der Verheiszung im Eden an, iibér die Patriarchen und Propheten bis auf Johannes den T aufer. Die Unzul ang- lichkeit der Genugtuungen des Natur-und Mosaischen Gesetzes. Fransche sperker Mgr. J. A. Chollet, Archevèque de Cambrai, sur Le vrai Ré- dempteur sa person ne, ses attributs divins et humains, sa qualité sacerdotale. Algemeene Vergadering Concert gebouw. 's Avonds half 8 uur. De vergadering wordt opgeluisterd door een drietal zangnummers, uit te voeren door het mannenkoor „Voci et Amicitiae", onder leiding van. An toon ter Steege. Holl. sprekerPastoor G. C. van Noort, over De voor onze tijden dringende nood zakelijkheid van eerherstel tegenover den socialen afval en den oorlog aan de Eucharis tie aangedaan. ^Spaansche spreker Abbé Goma, Can. di Tarragone. Modelo ideal de la reparacion aso- ciada con aquella de Nuestro Senor en ia sanstima Virgen, en los momentos de la Anun- ciacion del Calvario, y de Ia commemoracion eucaristica de la muerte de su Hijo, durante Ia prolongacion de su destierro en la tierra. Engelsche spreker Mgr. Arthur Double- day, Bishop of Brentwood. „The manner of His atonementthe redeeming sacrifice of His Body and His Blood". STADIONVERGADERING, 's Avonds 8 uur. Muzikale opluistering door de R. K. Ora- tvrium Vereeniging onder leiding van Louis van Tulder. Drie sprekers over de conclusies der Hol landsche sectie. Dr. L. Vinkesteijn, inspec teur van het gymnasiaal onderwijs. Pater Josaphat O. M. Cap., over I. Alle geloovigen mogen streven naar de dagelijk- sche H. Communie, naar de leer van het De creet over de Dagelij ksche H. Communie, door Paus Pius X z.g. uitgevaardigd. De Da- gelijksche Communie is als een geestelijke le vensbehoefte- voor den Katholiek, die in staat van genade is zij behoort bij een normale levensopvatting II. Het Decreet van 20 De cember 1905 over de Dagelijksche H. Com munie worde bij gelegenheid van het 27ste Internationale Eucharistisch Congres te Am sterdam in het volste en helderste daglicht gesteld. Men neme genoemd Decreet als thema van Euch. Triduums, Cursussen, We ken, enz. Men doe het kennen er over te spre ken vanaf den kansel, in den biechtstoel, in de catechismuslessen enz. Men verspreide het Decreet (in het Hollandsch) in de huisgezin nen, op de scholen, in charitatieve inrichtin gen, op vergaderingen, enz. III Om het De creet over de Dagelij ksche H. Communie meer en meer te doen naleven, zijn de Eucha ristische Vereenigingen het aangewezen mid del. In iedere parochie worde volgens ca non 7 II, van het Kerkelijk Recht een Eucha ristische Broederschap of Vereeniging op gericht. Dat de leden dier Broederschap of Vereeniging een kern vormen van degelijke Christenen, die eerst het Eucharistisch Leven beleven en mede ijverige apostelen zijn van het Eucharistisch Leven in de parochie door hun gebed, voorbeeld en actie. Dr. A. C. A. Hoffman over Christus Consolator. Christus-Medicus. VRIJDAG 25 JULI. Aanbidding in alle kerken, waar geen Pontificale H. Mis wordt opgedragen, tot 10 uur 's morgens. In de kerken, waar een Pontificale H. Mis wordt opgedragen, tot half 10. In alle kerken H. Communie. Pontificale H,H. Missen te half tien. In de kerk van St. Nicolaas, Prins Hen drikkade, door Zijne Eminente Fr. Kardinaal Bourne van Westminster, voor de Engelshen (met Engelsche preek door Rev. Th. Flijm). In de kerk van den H. Ignatius „De Zaaier" Keizersgracht 18, door Zijne Emi nentie L. E. Kardinaal Dubois, van Parijs (voor Franschen met Fransche preek, door Z.Eerw. Pater Judeaux S.J.) In de kerk van den H. Bonifacius, 2e Oos terparkstraat 218, door Z.D.H, Mgr. Arn. Mgr. Arn. F. Diepen, Bisschop van den 's Bosch. In de kerk van St. Anna, Wittenburger- gracht 5, door Mgr. J. Gföllner, Bisschop van Linz- In de Kerk van O. L. Vrouw, Keizers gracht 220, door M^£t Carmelus Caesarano Aartsbisschop van Conza. In de Kerk van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand, Chasséstraat, door Z. D. H. Mgr. P. A. W. Hopmans, Bisschop van Breda, In de kerk van St. Willibrordus, Amstel dijk, door Mgr. Tihen, Bisschop van Denver, voor Amerikanen. In de Kerk van Mozes en Aaron, water- looplein, door Mgr. L. Lequien, Bisschop van Martinique, In de Kerk van St. Dominicus, Spuistraat 12, draagt Mgr. Th. Lud. Heylen, Bisschop van Namen, een stille H. Mis op voor de Belgen en preekt daarbij in 't Vlaamsch en in 't Fransch. In de Kerk dér Paters Capucijnen, Tichel straat, door Mgr. Poggenburg, Bisschop van Munster, Missa in hon. S. Agnetis, Ph. Loots Gregoriaansch door knapenkoor. In de Kerk van den H. Rozenkrans, H. Mis in Oud-Slavisch. Vrijdagmiddag te 12 uur in alle kerken van Amsterdam kinderhulde aan het Aller heiligste Sacrament. Te 1 uur Priestervergadering, in de aula van het St. Ignatius-College, Nicolaas Maesstraat 1. Sprekers Pater J. L. Jansen C.s.s.R., over; Adimpleo ea quae desunt passionum Christi (Coloss. 1, 24). Pater delaF'aille S.J., over: Castigo cor pus meum et in servitutem redigo (I Cor 9 27). Te 3 uur Sectievergaderingen: Nederlandsche Sectie in St. Jozef-Gezellen-Vereeniging, Stad houderskade No. 55. Spreker: Mr. A. I. M. J. Baron van Wijn bergen, over: Waarop moet gelet worden in het huisgezin opdat de effecten der H. Com munie worden verkregen. Rapporteur: Pater Joachim S.S.C.C., over Intronisatic in Nederland. Commentator: Rev. J. P. Arendzen, over H. Communie en huisgezin. Belgische Sectie. (Broerehuis, Leidscheplein, Korte Leidsche dwarsstraat). Rapporteur: R. P. A. van Clé, O. Praem., over: H. Mis van Eerherstel Holl. Commentator: Dr. Alph. Mulders, Prof. van het Groot-Seminarie Hoeven. Fransche Sectie. (Broerehuis, Leidscheplein, Korte Leidsche- dwarsstraat). Rapporteur: Francois Veuillot, sur: Les confréries du Saint Sacrement et autres groupements eucharistiques. Holl. Commentator: Prof. F. Frencken. Duitsche en Oostenrijksche Sectie. (St. Jozef-Gezellen-Vereeniging Plantage Middenlaan 68). Prélat Dömprost D. Mausbach, von Mun ster: Der H. Thomas van Aquin (zu seinem VI Centenarium). Holl. Commentator: Ignatius van den Hoe ven S. J. Amerikaansche Sectie. (Bellevue, Leidschekade 90.) Rapporteur: Mgr. Tihen, Bishop of Den ver. Italiaansche Sectie. (Broerehuis, Leidscheplein, Korte Leidsche- dwarsstraat). Rapporteur: Padre Poietti. Onderwerp: La Sacra Communione dei fanciulli in Italia. Holl. Commentator: Mgr. Alph. Ariëns' Spaansche sectie. (Broerehuis, Leidscheplein, Korte Leidsche- dwarsstraat). El Dr. Antonio Calvojy Maestre, Cüra de San Hieronymo en Madrid: Las arzocofra- dias espanoles, Ilamadas Sacramentales: su devocion y cuito de la S.S. Eucaristia, Hol landsche Commentator: Padre van der Scheer S.J*. Poolsche Sectie. (Bellevue, Leidschekade 90.) Engelsche Sectie. (Bellevue, Leidschekade 90.) Rapporteur: Rev. Edward J. Mahony, D.D. Hollandsch Commentator: Prof. Dr. Alph. Steger. Iersche Sectie. (St. Willibrordus-Patronaat, Amsteldijk.) Oostersche Ritus. (St. Jozef-Gezellen-Vereeniging, Plantage Middellaan No. 68). Sprekers Mgr. Em. Chaptal, tit. Bisschop van Ision- de, over: „Les oevres de charité catholique parmi les Russes réfugiés en Europe. R. P. Lambert Beauduin, Prof. der dogma tiek aan het Benedictijnsch Colle van St. Anselmus te Rome, over: „La liturgie dans la prédication des Pères des Eglises d'Orient." R. P. Th. Strotman, priester van Byzantynsch Slavischen ritus, over: „De Kerk en de H. Eucharistie." Beschouwing getrokken uit de Oostersche Liturgie (L'Eglise et la S. Eucha ristie. Considérationsinspiréespar la liturgie oriëntale). Mons. Ch. Margotti, sur.: Statistiques et répartitions des divers rites orientaux. Algemeene vergadering in de St. Willi brordus, 's avonds te 7 uur. Vlaamsche spreker Mr. van Cauwelaert, Burgemeester van Antwerpen, over: Het streven naar eerherstel, afgeleid uit de natuur zelve der devotie tot het Goddelijk Hart, uit de verlangens uitgedrukt door onzen Heer Jezus-Christus bij de door de Kerk goedge keurde verschijningen en uit de voorbeelden der H. Margaretha Maria. Waalsche spreker: Mr. Sinzot, deputé de Bergen (Mons), sur: L'association perpétu- elle de l'Eglise a cette oeuvre réparatrice par le sacrifice de la Messe. Fransche spreker: R. Père Janvier O.Pr., sur: Hommages, réparateurs dans les Con- grès Eucharistiques. Signification du Con gres d'Amsterdam. Algemeene Vergadering in het Concert gebouw te iy2 uur- „Vod et Amicitiae" zingt. Holl. spreker: Mgr. J. A. S. van Schaik, President van het Klein-Seminarie Culem- borg, over: De Sacramenten van Mirakel; geschiedkundige studie (meestal waren heilig schennissen er de aanleiding toe). Amerikaansche spreker Mgr. Fr. Kelly, Bisschop van Oklahama, The Expression of the cult of atonement by a life of penance, both interior (change of life, love of the cros) and extrior (mortification, detachment), a life nourished and transfigured by the Blessed Eucharist. Italiaansche spreker Rev. Padre Vin- cenzo di Lorenzo S.S.S. Misson répara trice du sacerdoce catholique (Imitamini quod tractatis). Stadionvergadcring te 8 uur. Sprekers L. J. Willenborg, Pastoor te Bloemendaal. Henri G. M. Hermans, Lid der Tweede Kamer. De R.K. Oratorium-Vereeniging zingt. ZATERDAG 26 JULI Aanbidding in alle kerken, waar geen Pon tificale H. Mis wordt opgedragen, tot 10 uur 's morgens. In de kerken, waar de Pontificale H. Mis wordt opgedragen, tot half tien. In alle kerken H. Communie. Kindercommunie Stadion. Te half 9 in het Stadion H. Mis opge dragen door Z.D.H. Mgr. Aug. Jos. Callier, Bisschop van Haarlem, en generale H. Com munie der kinderen. Pontificale H;H. Missen te half 10. In de kerk van St. Dominicus, Spuistraat 10, door Mgr. J. Laminne, tit. Bisschop van Usula, Wijbisschop van Luik, voor de Belgen met preek. In de kerk van O.L. Vrouw Onbevl. Ont vangen (De Posthoorn), Haarlemmerstraat, door Z. Em.. Kardinaal, Reig y Casanova, van Toledo, voor Spanjaarden met Spaansche preek. In de kerk van het H. Hart, Vondelstraat, door Z.D.H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond. In de kerk van de H. Agnes, Willemspark, door Mgr. W. Berning, Bisschop van Ósna- brück. In de kerk van den H. Willibrord, (Binnen de Veste, „Het Duifje"), Prinsengracht 756, door Z. Em. G. Kardinaal Piffl, voor Oosten rijkers, met preek. In de kerk van den H. Augustinus, Rus land, door Z. Em. Kardinaal Luigi Sincero, voor Italianen. In de kerk van den H. Rozenkrans, Jac. Obrechtstraat. H. Mis in den Griekschen Ritus. Sectievergaderingen te 3 uur. Nederlandsche Sectie, in St, Josef-Gezellen-Vereeniging, Stadhou derskade No 55. Sprekers Pastoor Th. M. Beukers, te Lei den, over de H. Communie onder den invloed der Liturgie. R. P. A. van Clé, O. Praem., over Liturgisch meeleven. Rapporteur W. van Dijk O. E. S. Aug. over het Instituut der Eeuwigdurende Aan bidding en het Werk voor arme Kerken. Belgische Sectie. (Broerehuis, Leidscheplein, Korte Leidsche dwarsstraat.) Vlaamsche RapporteurR. P. Philippe C.S. S. R. „La Royauteé sociale de Notre Seigneur J. Chr." Holl. Commentator dr. Alph. Mulders. Fransche Sectie. (Broerehuis,) Leidscheplein, Korte Leid- scnedwarsstraat.) Rapporteur Mgr. Lamerand, sur Les Congres Eucharistiques nationaux diocé- sains et locaux. Holl. commentator Prof. F. Frencken. Duitsche en Oostenrijksche Sectie. (St. Jozef-Gezellen-Vereeniging, PI. Mid denlaan 68.( Rapporteur Mgr. dr. Strater. Weihbi- schof von Aachen Eucharistie und M anner- welt. Holl. Commentator Ignatius van den Hoe ven S. J. Amerikaansche Sectie. (Bellevue, Leidschekade 90). Rapporteur Mgr. Francis Purcell, Chica go. Italiaansche Sectie. (Broerehuis, Leidscheplein Korte Leid- schedwarsstraat.) Rapporteur Ch. Poietti L'Azione Eucaristica in Italia. Commentator Holl. Prof. Titus Brandsma O. Carm. Spaansche Sectie. (Broerehuis, Leidscheplein, Korte Leidsche- dwarsstraat). Don Manuel Orueta y Arriero, presiden te dei Centro Eucaristico en Espana, over Espana y su fé en ia S.S. Eucaristica. Holl. CommentatorP. van der Scheer S. J. Poolsche Sectie. Bellevue, Leidschekade 9Q(). Engelsche Sectic. (Bellevue, Leidschekade 90,1 Rapporteur Rev. E. Meiiers, M.A. Holl. CommentatorProf. Dr. Alph. Steger. Iersche Sectie. St. Willibrordus-Patronaat, Amsteldijk. Oostersche Ritus. (St. Jozef-Gezellen-Vereeniging, Stadhou derkade No. 55.) Sprekers Mons. Serge Dabitch, Archim., over „Comment je suis arrivé a m'unir a l'Eglise Catholique Romaine. Mons. Pietro Scarpelli, Brosyncelle (Dioc. de Luugro), over „Le Rite byzantin dans les colonies Albanaises d'Italie. Mons. Ch. Margotti, de S.SP.P. actis et scriptis pro Ecclesia Orientali. P. Coriolan Sabaa, kapelaan der Roumeen- sche Kerk te Rome, over „Die Griechisch- Katholische Kirche in Roumanien (L'Eglise catholique Roumaine de rite byzantin). Sluitingsvergadering. Zaterdag avond 7 uur St. Willibrorduskerk. „Scola Cantorum". le Afkondiging der resoluties der secties. 2e Begroetingen door landen, die geen redenaar hadden, en die niet bij de officieele opening hun begroeting hebben gebracht. 3. Rede door Z.D.H. Mgr. Th. Lud. Hey len. 4. Rede door Z. Em. den Kardinaal-Legaat. ZONDAG 27 JULI. Generale H. Communie in alle kerken der geheele wereld. In alle kerken aanbidding tot 12 uur 's mid dags. De Kardinaals-Mis in het Stadion. Te half 10 Pontificale H. Mis dooi" Z.Em. den Kardinaal-Legaat in het Stadion. Alle Kardinalen, Aartsbisschoppen, Bisschoppen, Abten, en andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders, die het Congres bijwonen, zijn daarbij tegenwoordig. Missa „De Angelis", Koor van 300 knapen Processie Stadion. Zondagnamiddag te 3 uur in het Stadion Pontificaal Lof. Solemneele Processie. Pause lijke Zegen. „Te Deum". Volgorde der Processie. Vereenigingen voor tijdelijke en sociale belangenUit het Leger Onderwijs en Wetenschap Chantatieve ver. Godsdien stige Ver, H. Sacramentsver, Leden Colle ges van Staat en Stad Leden der Lands- regeering Eerw. Broeders Reg. Geestelijk heid Gemijterde Hoogwaardigheidsbeklee ders Het Hoogwaardige Goddelijk Sacra ment de Kardinalen dei H. Roomsche Kerk Buitengewoon Geheime Kamerheeren met kap en Degen Eere Kamerheeren met Kap en Degen Pauselijke Ridders Comité Le den. Zondagavond in alle kerken plechtig Lof en Processie. Voor alle verdere nauwkeurige vermel dingen van onderdeelen verwijzen wij naar, het uitvoerige officieele programmaboek verkrijgbaar a 1.50 (franco toegezonden a 1.80 na ontvangst der gelden) aan het Con gresbureau, Raadhuisstraat 4 en ,,'t Kasteel van Aemstel", N. Z. Voorburgwal 6973 te Amsterdam. Geheel of gedeeltelijke nadruk is verboden. Dit mooi geïllustreerde boek geeft verder aan .landgenoot en vreemdeling in vele talen een inzicht in het beschavings leven van Neerlands Katholieken door ver schillende gezaghebbende schrijvers. In „Hemel en Dampkring" houdt de heer A. Hub. Eijck bespiegelingen over den in vloed van het weer op den mensch. Aan het slot van dit eerste artikel geeft hij een zelf- registratie, die zelfs Freud's analyses nog overtreft, en noemt daarin de volgens zijn be vindingen meest geprononceerde slaap en droomtypen met daarnaast het droomtype. Voor wie lust in dergelijke zelfcontrole heeft, laten wij deze typen hier volgen Heldere droomen zonnig, kalm, aange naam weer. Vage droomen donker, bewolkte lucht. Zware beangstigende droomen, nacht merrie, spookdroomen zware luchten, buiig weer, onweer. Onrustige slaap veranderlijk weer, draai ende wond. Lichte slaap, gedeeltelijk wakend bui tengewoon heldere lucht van voorbijgaanden aard. Diepe slaap, ook nog in de morgenuren donker weer met neerslag, mist. Indien meermalen zich herhalend lange- ren tijd slecht weer. Niezen of hoesten gedurende den nacht invallen van koude luchtstroomen, buiig ka rakter, stortregens, sneeuw. Bij een onderzoek door de autoriteiten van Tottenham, (Engeland) vertelde een gebrek lijdende reeds bejaarde vrouw, dat zij moeder was van 14 kinderen. Geen van hen zorgde echter voor haar en de vrouw wist slechts het adres van een harer dochters. Op een vraag, of deze dan niet vriendelijk voor haar was, moest het ongelukkige oudje ontkennend antwoorden. Vrijdagavond bevonden een 60-jarige man en een 35-jarige vrouw zich in een café aan den Buiksloterweg te Amsterdam. Zij voer den een druk gesprek met elkaar. Toen motorbus voor Zaandam voor het café stil hield, stond de vrouw eensklaps op en stapte in den wagen, Nauwelijks was zij gezeten of de man kwam binnen, haalde een fleschje met vitriool voor den dag en wierp den in houd in haar gelaat. Daarna viel het voor werp in stukken op den grond. Het slachtoffer bleek ernstige verwondin gen aan het gelaat en aan de handen gekregen te hebben. Ook waren eenige druppels in de oogen geraakt, terwijl gaten in haar kleeren waren gebrand. De vrouw, die gehuwd en in Zaandam woonachtig is, werd per auto brancard naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. De dader had eveneens wonden aan de hand, vermoedelijk omdat hij het fleschje, dat hij geopend onder zijn jas verborgen had, niet recht had gehouden. Hij werd spoedig nadat het drama zich had afgespeeld gear resteerd en naar het politiebureau overge bracht. Kwaadwilligen hebben Zaterdag getracht, den trein Winterswijk-—Doetinchem te doen ontsporen door een dikken ijzeren bout óp de rails te leggen. Gelukkig zag de machinist het gevaar tijdig, zoodat een déraillement werd voorkomen. De politie doet onderzoek. Het lud reeds eenigen tijd dc aandacht van de politie van het bureau St. Pictershal te Amsterdam getrokken, dat een straatkoop man die in manufacturen nandelde, deze waar voor zeer lage prijzen van de hand deed. Een rechercheur werd opgedragen een oogje in het zeil te houden en deze volgde den koop man eenigen tijd. Op zekeren dag zag hij hem met een groot pak op de-schouders thuisko men. De koopman werd gearresteerd en bij onderzoek bleek, dat het pak flanel, kant, ta felkleedjes, vitrage en dergelijke bevatte. De goederen waren door een vriend van den ar restant uit het magazijn, waar hij werkzaam was, gestolen. Ook deze vriend is gearres teerd. Niet onwaarschijnlijk is, dat de vrouw waarmede een hunner samenwoonde wegeiy heling zal worden aangehouden. De oude Betuwsche kersekeerder heeft et-, concurrent gekregen in de electriciteit- Tt Ochten (Geld.) is in een boomgaard de proel genomen met een hoorn, die aangesloten,oj: de electrische geleidingen, een schrikwekkend geluid ontwikkelt, dat in dien boomgaard van 4 ha. overal duidelijk hoorbaar was en devo- gels op een afstand hield. Een Hollander mede-dader Uit Riefeld wordt gemeld Onderzoekin gen der recherche hebben een opzienbaren- den juweelenzwendel aan het licht gebracht, waarvan vooral in West-Duitschland een groot aantal klein-kapitalisten de dupe zijn geworden. De makelaar Vernon, een Neder- landsch onderdaan, heeft tezamen met zeke ren Salzastein, een na den oorlog uit Galiciè te Riefeld gekomen juweelenhandelaar, i« Nederlandsche en West-Duitsche bladen advertenties geplaatst, waarin zij kapitaal tot 20.000 goudmark vroegen tegen verpan ding van geld en juweelen op vijf- tot tien voudige taxatiewaarde, bij een maandelijk- sche rente-opbrengst van 30üo van het ka- pitaal. Dit verleidelijke aanbod bracht tal van klein-kapitalisten er toe, gelden ter beschik king van deze heeren te stellen. In minstens 15 gevallen ontvingen deze geraffineerde zwendelaars bedragen van 5000 tot 20.000 goudmark. Als zekerheid werden verschei dene „staven goud" in pand. gegeven, die bestonden, uit een metaalmengsel, dat met een goudlaag overtrokken was waarop een valsch fijngoud-stempel was gedrukt. Bij een poging om een restaurateur te Essen, met wien Vernon reeds eerder relaties had trachten aan te knoopen, op deze wijze te bedriegen, kwam de door den restaurateur gewaarschuwde politie de zwendelaars op het spoor. Beide oplichters zijn mtusschen voort vluchtig. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Vernon en Salzatein, die in den oorlogstijd een deviezen zaakje te Scheveningen dreef, zich naar Nederland hebben begeven, om hier te trachten hun zwendel-praktijken voort t« zetten. Voorzoover bekend, beloopen de zwendel- praktijken minstens 200.000 goudmark. De Maatschappij „De Schelde" heeft een door haar uit Engeland ontvangen telegram, van den volgenden inhoud, aan het departe ment van Myine doorgeseind „Zaterdagochtend te tien ure brak 'n brand je uit in het ketelbuis van den kruiser „Java". De brand is thans gebluscht. De schade is met zeer belangrijk. De volle-krachtproef is uitgesteld.' Omtrent het ontzettend auto-ongeluk^ op den Geldropschen weg bij „De Burgh" te Eindhoven vernemen wij nog, dat de zwaar gewonde F. van Hout nog steeds in levens gevaar verkeert. Hij heeft een schedelbreuk bekomen en vermoedelijk een hersenschud ding. Af en toe is hij buiten bewustzijn. Verder vernemen wij nog, dat na den middag onder leiding van den commissaris van politic als hulpofficier van justitie een justitieel onderzoek is ingesteld» De sectie op het lijk zal vermoedelijk verricht worden door Dr.^Mettrop uit Den Bosch en Dr, Nieuwanhuyzen uit Utrecht, welke doktoren beëedigd worden door den commissaris. Het is vrijwel komen vast te staan, dat de chauffeur in zeer woeste vaart heeft gereden, hetgeen blijkt uit de aangerichte vernielingen, alsook uit verklaringen van ooggetuigen, terwijl tevens gebleken is, dat de stuurinrich ting niet defect was, in tegenstelling met de verklaring van den chauffeur. Herhaalde malen hebben de twee licht gewonde vrou wen, die op de auto zaten, den chauffeur gewaarschuwd, niet zoo hard te rijden, doch deze scheen daar weinig ooren naar te heb ben, en verkeerde merkbaar onder den in vloed van sterken drank. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Men schrijft ons uit Assen Zondagmorgen werd aan het Aanreeperwerkpad, nabij Assen het lijk van een werkman gevonden. Het waren eenige landbouwers uit den omtrek, die het levenlooze lichaam het eerst ontdekten en toen zij daarbij een mes en twee petten aantroffen, ijlings de vlucht namen. Bij de politie te Assen deden zij de meest verwarde verhalen omtrent hetgeen zij hadden gezien en al heel spoedig deed onder de burgen! het nieuwtje de ronde, dat er een moord gebeurd was. De politie stelde een onderzoek in, doch kon aanvankelijk niet vaststellen, of hier wel een moord gepleegd was. Wel was het zoo goed als zeker, dat de moord niet met het mes gepleegd zou zijn. Twee doktoren verklaarden dat de man, die naderhand de 47-jarige D. P. uit Assen bleek te zijn, niet door lichamelijk letsel overleden kon zijn. Vermoedelijk is hij na een fiksche vechtpartij met zijn kameraden, die thans zijn komen opdagen gevallen en zoo aan den weg blijven liggen. Hoe de geschiedenis zich precies heeft voorgedragen is nog niet bekend. Wel hebben zich nog eenige personen aangemeld, die zeggen Zaterdagnacht in zwaar beschonken toe stand met P. te hebben gevochten. Ze hebben hem toen neergeslagen en een van hen heeft toen zijn mes laten vallen. De geneesheeren verklaarden later, dat hoogstwaarschijnlijk de neergevelde in den vroegen morgen in een jeneverberoerte is ge stikt Zij, die voornemens zijn, san de Land- bouw-Hoogescfaool te Wageningen te komen studeeren, kunpen alle inlichtingen omtrent studie, kamers, enz. ene. inwinnen bij de ïnlichtingscommissie der R, K. Studenten- Vereeniging „St. Franciscus Xaverius", be staande uit de heeren: W. Droesen, Horst (L.),Kamers: A. E. Schaeuman, Hoogstraat 86: Wageningen; Indië: C. G B. Zwanikken, SJichtenhprststraat 26, Nijmegen, Genoemde commissie vestigt er de aan dacht op, dat. zooals het zich momenteel laat aanzien, N ooruitzichten voor „tropische cultures" goed zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7