Brieven uit Frankrijk. Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad - Maandag 14 Juli 1924 Asquith, Baldwin en Lloyd George zullen lieden hl het Lagerhuis debatteeren met MacDonald over de buitenlandsche politiek. De opvattingen van den Duitschen Rijkskanselier over het rapport-Dawes. De aanslag op den Egyptischen premier. Een alarmeerend rapport over de Spaansche positie in Marokko. Onder de Radio-berichten: Principieele overeenstemming bereikt tusschen Duitschland en de geallieerden in zake uitvoering der deskun digen-rapporten. Successen der Braziliaansche rebellen. Inzake GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE FRANSCHE ECONOMISCHE RAAD. EEN NIEUW SYSTEEM VAN VER KEERSREGELING TE NEW YORK. MARKTNIEUWS. KO&K FEUILLETON. DE OPENING DER OLYMPISCHE SPELEN. De Olympische spelen hebben officieel 'n aanvang genomen in den namiddag van 5 Juli in het stadion Colombes. Maar alvorens u te verhalen van die groote sportdemon- stratie, waaraan duizenden athleten uit alle oorden der wereld deelnamen en eveneens duizenden toeschouwers hun aandacht, schon ken, verzoek ik u met mij op te gaan naar de Notre Dame, waar des morgens een indruk wekkende plechtigheid tot inwijding van die spelen plaats vond. Des te meer moet het ons verheugen, dat Gods zegen voor alles over deze kampspelen is afgevraagd, waar J al te vaak de sport voor velen een beletsel is den Zondag kerkelijk te heiligen. Hoevele malen reeds zagen wij den kathe draal van Parijs, gevuld met een aandachtige massa, het middelpunt van luisterrijke feesten Maar een aanblik als op dezen morgen bood deze nog zelden, zoo geheel verschillend door het karakter er ditmaal aan gegeven. Talrijk zijn de officieele personen, de vertegenwoor digers van den President der Republiek, van de ministers van Oorlog en Marine, de gezanten, geestelij ke en wereldlij ke hoog- waardigheidsbekleeders. En in het middenschip die jeugdige athle ten, waarvan velen in hun sportief gewaad, allen in stilte neergeknield om Gods zegen laf te smeeken over den vredigen strijd dien zij zullen voeren. Om tien uur schrijdt kar dinaal Dubois het priesterkoor binnen. En aanstonds worden de gebeden voor de ge storvenen aangeheven, weerklinken door 't koor voortreffelijk gezongen, het „de pro- fundis", het „Dies illa" en het„Kyrië". Dan houdt de Bisschop van Parijs een korte en eenvoudige toespraak, waarin hij de inrich ters der Olympische spelen gelukwenscht, deze te stellen onder de bescherming van den Allerhoogste en tevens wijst op het ver band tusschen de moreele en physieke ont wikkeling die beide noodzakelijk zijn in het menschelijk leven. Hij schenkt zijn bisschoppelijken zegen aan alle aanwezigen, nadat het „Te Deum" heeft weerklonken door de breede bogen van dit wijdsche kerkgebouw. En diep onder den indruk gaan allen na afloop heen, met zich dragend een blijde herinnering en een ver langen den goeden strijd te strijden, die gelijk St. Paulus eens heeft gezegd, de kroon der overwinning verzekert. Al vroeg in den middag trokken de be langstellenden op naar het stadion Colombes om getuigen te zijn van de openingsplechtig heid. Langs den weg er heen heerschte een le vendigheid die deed denken aan de dagen dat de grand prix te Longchamps wordt betwist. Het stadion zelf bood een f eestelij ken aanblik als zelden te voren en de stralende zomerzon gaf aan het geheel een ongekende blijheid. De muziek van de garde heft reeds haar tonen aan voor het uur van aanvang, terwijl een mannenkoor toepasselijke gezan gen doet hooren. Om 3 uur ongeveer vult zich de officieele tribune en neemt de president der Republiek plaats te midden van het Olympische Comité en talrijke vorstelijke personen, overgekomen om dit internationale sportfeest mede in te luiden. Dan neemt hetjdefilé der athleten een aan vang in alphabetische volgorde. En de ver tegenwoordigers van 45 naties met hun vlaggen voorop trekken aan ons voorbij onder i de tonen der luidklinkende marschmuziek. Iedere natie met een geheel eigen karakter, dat niet alleen uitkomt in de verschillendheid en veelkleurigheid harer kleederdrachten, maar ook in de houding en de gedraging harer afgevaardigden. Met trots begroeten wij onze landgenooten, ten e ale van 50, die voorafgegaan door den vaandeldrager van Dijk en den naamvoerder de Jong een kranigen indruk maken in hun eenvoudig sportcostuum Telkens weerschalt het applaus op als de verf c'iillende groepen de goedgevulde tribu nes passeeren. Midden in het stadion stellen de groepen zich op, de Nederlandsche juist voor de eere tribune van den president der Republiek De vaandeldragers treden naar voren en scharen zich in een halven cirkel, te samen met de leden van het Olympisch comité. Graaf Clary bestijgt het spreekgestoelte om het hoofd van den staat te verzoeken de spelen te openen. Hij verklaart daarbij dat de deelname aller verwachtingen heeft overtroffen en dat meer dan 7000 athleten zijn samengekomen uit alle gewesten om blijk te geven van hun behendigheid en kracht, in vredelievenden strijd elkander te bekampen. Gaston Doumergue verklaart vervolgens met luider stem dat de spelen zijn geopend en zijn woorden worden met 'n daverend f applaus begroet. Het oogenblik van de plechtige eedaflegging is gekomen. Geo Andri, de Fransche sportkampioen doet zijn eed hooren Wij zweren dat wij ons op de Olympische spelen vertoonen zullen, in eerlijken strijd, met eerbied voor de regle menten en verlangend er aan deel te nemen in een geest van ridderlijkheid, tot eer van onze landen en tot roem van de sport En de duizenden, opgesteld achter hun woordvoerder stemmen in met dien eed door het opheffen van den rechterarm. De kanonschoten bulderen, de trompetten schallen, de vredesduiven stijgen op in hon derdtallen, terwijl meerdere vliegtuigen cir kelen boven het zon-beglansde stadion. Weer klinken de marschtonen, worden gezangen aangeheven, herhaalt zich het défilé der verschillende landsgroepen onder onver flauwde belangstelling. En als eindelijk de laatste kampvechters door de poort Marathon de kampplaats hebben verlaten, ontruimen zich de tribune en neemt de terugtocht naar Parijs een aan vang. Een dichte file van auto's en autocars beweegt zich langs de smalle toegangswegen, waarlangs eeji dichte haag van voetgangers met moeite zich een weg baant. De Olympische spelen zijn begonnen. De eerstkomende weken zullen staan in het tee ken van de sport. Niet alleen het stadion Colombes zal de kampvechters ontvangen, op talrijke plaatsen zullen de athleten uit geheel de wereld hun krachten meten. Nog weten wij niet voor welk land de vlag der overwinning de meeste kee- ren zal worden geheschen. Wij weten alleen dat de opening onder gunstige voorteekenen is begonnen, waar zij is gepaard gegaan met een godsdienstige plechtigheid, een hulde betuiging aan Hem, zonder Wien geen enkel mensch het minste vermag. Niet allen die loopen in den kampstrijd zullen een prijs behalen. Zij moeten zich bewust zijn, dat niet alleen de uitkomst telt, doch ook het doel, de physieke ontwikkeling in dezen het voor naamste is. Intusschen wenschen wij Nederland niet temin menigen lauwerkrans toe. Parijs, 9 Juli 1924. Mr. P. v. S. de aanstaande intergeal- lieerde conferentie te Londen blijft de verwachting ten zeerste gespannen, al valt er voor het oogenblik wei nig nieuws meer van te vermelden. Te Londen verwacht men, dat het debat dat heden in het Lagerhuis over buitenland sche zaken zal worden gevoerd, een gebeur tenis van belang zal blijken. Vernomen wordt, dat het rapport Dawes, de intergeallieerde conferentie en het bezoek van den premier in hun geheel besproken zullen worden. Het debat zal worden geopend door Asquith waarna waarschijnlijk Baldwin aan het woord zal komen. De premier zal de beide sprekers in den vooravond^ beantwoorden. Onder de andere sprekers zal, naar men verwacht, ook Lloyd George zijn. Vernomen wordt, dat de Amerikaansche regeering thans officieel de uitnoodiging tot de Londensche confe rentie heeft aangenomen. Kallogg, de Ame rikaansche ambassadeur te Londen, zal Ame rika vertegenwoordigen, terwijl kolonel Lo gan, de Amerikaansche „waarnemer" in de Commissie van Herstel, hem behulpzaam zal zijn. Owen Young, die Maandag te Lon- den aankomt, zal optreden als financieel des.- kundige. In verband met deze conferentie is wel van belang de rede, welke bij een Zaterdagmid dag gehouden receptie van persvertegenwoor digers de Duitschc Rijkskanse lier over het rapport Da wes o.a. gehouden heeft, en waarbij deze ver klaarde, dat de verwachtingen, welke in wijde kringen in het Rijk na het bekend worden der voorstellen en eischen van het rapport waren ontstaan, weer grootendeels voor ernstigs bezorgdheid en vrees hebben plaats gemaakt. In den geest, die naar onze meening tot de opstelling van het rapport heeft geleid, bespoedigden wij zonder tijd te verliezen met alle krachten de voorbe reidende werkzaamheden, welke onzerzijds voor de uitvoering moesten worden verricht. Indien Poincaré in zijn jongste rede voor den Senaat werkelijk heeft gezegd, dat Duitschland nog niets heeft gedaan om de wetten tot uitvoering van het rapport tot stand te brengen, dan berust dit op een volkomen miskenning en gebrek aan kennis van den stand van zaken. Poincaré had zich op de hoogte kunnen stellen door te infor- meeren bij de Fransche onderhandelaars. Bij deze voortbereidende werkzaamheden heeft ons de wensch bezield, om te komen tot een eerlijke overeenstemming door een vrije en openbare bespreking, en de geest, die na het wegruimen van alle puinhoopen uit en na den oorlogstijd, ons in staat stelt de tegenpartij vrij in het oog te zien en de hand te reiken met het besluit eindelijk te beginnen aan een wederopbouw, niet alleen van Duitschland, maar van geheel Europa. De Londensche conferentie zou Duitschland nader brengen tot de verwezenlijking van dit doel. Ik moet constateeren, dat door de te Parijs bereikte overeenstemming tusschen MacDonald en Herriot de hoop, die wij op de Londensche conferentie hadden gevestigd, ernstig schijnt te worden bedreigd. Het Duitsche volk is besloten en bereid, ook in de toekomst nog de groote en zware lasten op zich te nemen, welke in het rapport worden voorgeschreven en die volgens een Engelsche uitspraak zelfs de grenzen en lasten van het verdrag van Versailles over schrijden mits het maar eindelijk het doel dezer offers inziet. Het Duitsche volk wenscht weder geregel de toestanden, het wenscht, dat het verdrag van Versailles en de Rijnlandovereenkomst weder volledig in werking worden gesteld en den rechtsgrondslag vormen, waarop wij met de voormalige tegenstanders in eerlijk overleg en in beider belang onze besprekin gen kunnen baseeren. Het Duitsche volk wil eindelijk weder de nationale vrijheid en de gelijkgerechtigdheid met andere volken. Wanneer Frankrijk thans zoo sterk den nadruk legt op de handhaving van het ver drag van Versailles, dan moet het begrijpen, dat ook wij de weinige rechten, die het ons toekent, gewaarborgd wenschen te zien. Het lot van Duitschland en Europa hangt alleen af van de omstandigheid, of verstand en goede wil in economisch opzicht niet alleen door Duitschland, maar ook door de tegen partij worden getoond. De rijkskanselier bestreed ten slotte de opvatting, als zou hij het streven van het buitenland om Duitschlands toetreding tot den Volkenbond te vergemakkelijken af keuren en tegenwerken. Een voorwaarde tot Duitschlands toetreding was echter, dat zijn welzijn en eer volkomen waren verzekerd. Hij betuigde zijn oprechte instemming met de desbetreffende verklaring van Lord Parmoord. Met vreugde constateerde spr., dat ook in Frankrijk geleidelijk een zienswijze veld won, welke recht scheen te geven op de hoop, dat thans eindelijk de oplossing der herstelquaestie, waarnaar men zoo lang had gestreefd, tot stand zou komen. De eenige voorwaarde, die de rijksregee- ring verbindt aan de uitvoering van het rapport, zoo verklaarde dr. Marx nog vol gens een radiogram uit Berlijn in zijn rede, is, dat het door alle betrokkenen naar inhoud en geest oprecht wordt aanvaard en uit gevoerd. De rijksregeering rekent bij de uit voering der overeenkomst op de medewer king van den rijksdag. Zaterdag hebben wij reeds melding ge maakt van een aanslag op den Egyp tischen premier Zaghloel Pasja, op wien, toen hij zich aan het station te Kaïro bevond, op zich om weg naar Alexandrië te begeven, een revolverschot gelost werd, dat hem in de borst wondde. Zijn toestand is, volgens de laatste berich ten, die wij totnogtoe ontvingen, bevredigend. De man, die den aanslag gepleegd heeft, een nationalistisch student/is onder streng ge leide naar Kaïro gebracht, waar men hem dadelijk verhoord heeft. De uitslag van dit verhoor is echter nog niet bekend. Heeft men hier te doen met de daad van extremistische warhoofden, die vreesden, dat Zaghloel bij zijn a.s. reis naar Europa, waar hij binnenkort met MacDonald zou confe- reeren over de punten, door Engeland zich voorbehouden bij de onafhankelijkheidsver klaring van Egypte in Februari 1922 (nl. de quaesties van de militaire bewaking van het Suez-kanaal, de capitulaties, de bescherming van Egypte tegen vreemde rechtstreeksche of indirecte interventie, en den Soedan) zou laten vinden tot concessies, hoofdzakelijk dan wat betreft het laatste punt Na lord Parmoord's verklaring in het Hoo- gerhuis, dat Engeland nooit Soedan zou los laten, kort en goed, een verklaring, die aan leiding gaf tot een storm van verontwaardi ging In Egypte en ZaghloePs gebaar van af treden om dadelijk daarop weer uit handen van koning Foead de leiding te aanvaarden, heeft MacDonald zich verhaast een wel vast beraden, maar toch tegenmoetkomender ge luid te doen hooren en den weg te banen tot de mogelijkheid van Zaghloel om tot een persoonlijke gedachtenwisseling te komen, welke wellicht tot een compromis zou kun nen leiden, nu de Egyptische premier heeft ingezien, dat ook de Britsche Labour-regee- ring wat de kern van de zaak aangaat een zelfde standpunt inneemt als haar voorgang ster, al wil zij ten opzichte van Egypte méér den weg op van de indertijd door de commis- sis-Milner aangewezen richting. MacDonald heeft een telegram aan Zag- loel Pasja gezonden, waarin hij zijn leedwe zen over den gepleegden aanslag te kennen geeft en de hoop uitspreekt dat hij toch in staat zal zijn naar Londen te komen om met hem te confereeren. Met belangstelling mag men intusschen uitzien naar andere berichten omtrent de juiste toedracht van zaken en den afloop van den aanslag. De positie der Spanjaar den in Marokko. In de Spaansche zóne in Marokko schijnt de toestand vrij critiek te wezen. Behalve dat de militaire positie der Spanjaarden verre van gunstig is en de Rifkabylen een steeds sterker wordenden druk oefenen, hebben er gestadig incidenten plaats, die op een ge spannen verhouding tusschen de legerauto- riteiten en de regeering te Madrid wijzen. Onlangs zijn twee generaals teruggeroepen Queipo de Llano en de Montero de laatste was commandant van het gebied van Ceuta. Generaal Queipo de Llano was door gene raal de Montero van incorrectheden beschul digd en in antwoord op deze beschuldiging heeft hij een rapport opgesteld, hetwelk zul ke ernstige aantijgingen aan het adres van de Monero bevat, dat deze van zijn functie moest worden ontheven. Zoo zou de commandant van het gebied van Ceuta volstrekt niet op de hoogte zijn geweest van den aard van het terrein Hij zond twee colonnes uit om Tizza-Aza te ontzetten, dat door de rebellen was omsin geld zonder rekening te houden met de door hem ontvangen inlichtingen, Een inspectie tocht die generaal de Montero heeft onder nomen, bracht aan het licht, dat de toestand in Sjefsjoean hoogst onvoldoende is. De le vensmiddelendepots zijn vrijwel leeg, ver voermiddelen ontbreken er, terwijl in Te- toean de toestand nog erger is. In het depot aldaar heeft de generaal slechts een paar honderd kilo rijst, groenten en vet aange troffen, bestemd voor de voeding van 22.000 man gedurende vele weken, zoodat de nood zakelijkste levensmiddelen tegen buiten sporige prijzen op de markt van Tetoean moeten worden gekocht. Tenslotte bevat het rapport een algemeen overzicht van den toestand, die hoogst pre cair wordt genoemd. De verdediging der gewichtige Spaansche stellingen is onvol doende georganiseerd en vele offers aan men schen zijn reeds gebracht, welke stellig ver meden hadden kunnen worden. EEN ERNSTIGE BESCHULDIGING 1EGEN MUSSOLINI. De Parijsche „Oeuvre" bevat een artikel, waarin wordt gezegd dat Mussolini den avond van den lOen Juni, toen het socialis tische Kamerlid werd vermoord, de bijzon derheden kende van de misdaad, „die hij had geinspireerd." Finzi, onderstaatssecre taris van binnenlandsche zaken, die bij het gebeurde betrokken was en zich ontmaskerd zag, had besloten zelfmoord te plegen. Al vorens dit te doen stelde hij een memoran dum op, hetwelk hij in zeven afschriften aan politieke vrienden toezond met de mede- deeling. „Te openen bij mijn dood." Finzi werd echter gearresteerd vóór dat hij aan zijn voornemen gevolg kon geven. Eén der zeven afschriften van het memorandum is thans den officier van instructie toegezon den. Er zou o.a. in staan dat Mussolini eenige dagen vóór de ontvoering van Mat- teotti tegenover Rossi, den chef van den persdienst zou hebben verklaard: „Je moest zorgen dat hij verdwijnt." De „Oeuvre" zegt niet waar hij deze mededeelingen vandaan heeft. NIEUWE INSTRUCTIES DER COM MUNISTISCHE PARTIJ IN DUITSCH LAND. Het „Berl. Tag." publiceert het volgen de uittreksel uit de nieuwe instructies der Duitsche Communistische Partij, gericht aan alle afdeelingen betreffende de wijze van optreden van den Rijksdag, enz. „Elk communistisch lid moet eraan den ken, dat hij geen wetgever is die met andere wetgevers overleg pleegt, maar dat hij een agitator van de partij is, die in het vijande lijke kamp wordt gezonden, om aldaar de besluiten der partij uit te voeren. De com munistische afgevaardigde is niet tegenover het geheel der kiezers, maar alleen tegenover de wettige of onwettige communistische partij verantwoording schuldig. De com munisten moeten zooveel mogelijk gebruik maken van het reglement van orde. Waar dit niet gaat moeten zij een eigen reglement toepassen. Indien leden van de partij met geweld uit de zaal of van de tribunes worden verwijderd, moeten de overige partijgenoo- ten de vergadering in de war sturen. Bij het sluiten van elke vergadering moet de Internationale worden gezongen." AUTOBRAND EN DIEFSTAL. Bij een tocht in de omgeving van Frie- drichsbruch raakte de auto van prins Bis marck in brand. De wagen werd totaal ver nield, Bismarck zelf bleef ongedeerd. Tijdens het blusschingswerk werd een koffer met kostbaren inhoud o.a. gouden sieraden en gouden munten, gestolen. HET VERKEER MET HET BEZETTE GEBIED. De verlaging van de prijzen der Ruhrkolen met 20 pet. heeft het den Duitschen rijks minister van verkeer mogelijk gemaakt, ter verlichting van de moeilijke situatie, waarin zich bet bezette gebied en voornamelijk de mijnbouw van het Ruhrgebied bevinden, de tarieven van het goederenvervoer van en naar het bezette gebied te verlagen. De Economische Raad, welke door de Fransche regeering is ingesteld, is Vrijdag avond onder voorzitterschap van Herriot bijeengekomen en heeft zich met het vraag stuk betreffende de hooge kosten van het levensonderhoud bezig gehouden. (Deze raad die onder het ministerie van handel ressorteert, bestaat uit 45 leden, die voor een periode van tweeiaar zijn benoemd. Zij bevat vertegenwoordigers der groote banken, van den handel en industrie en moet het ministerie van advies dienen in de hem voorgelegde quaesties). EEN ONGELUK MET DEN TREIN STRAATSBURG—PARIJS. De trein StraatsburgParijs is Zaterdag in het station van Vitry-la-Ville op een goe derentrein geloopen. Er werden drie perso nen gedood en een vijftiental gewond. DE REVOLUTIONAIRE BEWEGING IN BRAZILIË. De Braziliaansche rebellen zouden meester zijn niet alleen van de stad San Paolo, doch ook van de omgeving der stad. GROOTE VERMEERDERING VAN HET AANTAL STRAATONGELUKKEN TE BERLIJN. De oorzaak der geweldige vermeerdering van het aantal ongelukken op straat wordt door de politie gezocht in het toenemen van het aantal auto's. Einde Juni waren in Ber lijn 32.000 auto's ingeschreven. Het onoor deelkundige en veel te snelle rijden der chauffeurs maakt dat er dagelijks tientallen ongelukken voorkomen. Van 1 April30 Juni is het aantal be kende verkeersongevallen te Berlijn 1342. Bij deze ongelukken werden 31 menschen gedood en 497 meer of minder zwaar gewond. Te New York is een nieuw systeem van ver keersregeling ingevoerd om een eind te ma ken aan de opstopping in het verkeer, die hoe langer hoe ernstiger werd. Het stelsel bestaat in op bepaalde afstanden van elkaar geplaatste gekleurde lichten, die zich langs Broadway van Rectorstreet, in het beurs- kwartier, over een afstand van zes mijl tot de 86ste straat uitstrekken. Op aanwijzing van deze lichten beweegt het verkeer naar het noorden en zuiden zich onafgebroken gedurende negentig seconden, waarna, na een tusschenpoos van tien seconden, het verkeer in Oostelijke en Westelijke richting gedurende veertig seconden plaats heeft. Het systeem wordt aangevuld door politie agenten, doch het stelsel moet zoo goed wer ken, dat zij maar weinig te doen hebben. DE DROOGTE EN DE SPRINKHANEN PLAAG IN ZUID-AFRIKA. Generaal Hertzog heeft, naar de „Times meldt, Zondag 27 Juli aangewezen als een dag van verootmoediging en gebed in ver band met den noodtoestand veroorzaakt door de langdurige droogte en de sprinkhanen plaag. DE TERUGKEER VAN CUMMINS IN ENGELAND. De heer Cummins, de Britsche zaakgelas tigde te Mexico, is, gelijk gemeld, te Lon den aangekomen. Hij heeft aan de „Times" verklaard, dat hij verwachtte naar Mexico terug te keeren (waar hij 26 jaar geweest is) na verslag te hebben uitgebracht aan de re geering. Voorts deelde hij mee, dat hi), toen hij instructies van de Britsche regeering had ontvangen om heen te gaan, de Mexicaan- sche regeering hiervan in kennis stelde, waarop de geheime agenten, die de legatie hadden omsingeld, werden weggenomen. Niemand mocht de legatie binnengaan dan leden van het diplomatieke corps, die zeer vriendelijk waren. Er was geen moeilijkheid geweest om voedsel te krijgen. De Mexica nen wilden de post niet binnenlaten, doch niettemin had Cummins brieven ontvangen. Het laatste wat hij van mevrouw Evans gezien had (wier huis belegerd is door agra riërs, die trachtten haar er uit te verdrijven) was, toen zij op het dak van haar huis was, vechtende tegen de aanvallers. Cummins noemde haar een buitengewone vrouw, die al grijs haar heeft. Zij is op gevorderden leeftijd, maar zeer sterk zij rijdt goed en schiet uitstekend en er was geen twijfel aan haar vastbeslotenheid haar mooie boerderij te verdedigen. Ze zeide „Ge kunt mij doo- den als gij wilt, maar ge zult mij niet van mijn boerderij berooven." De Mexicanen hebben een deel er van in bezit genomen. Zij hebben, zoo vertelde de heer Cummins ten slotte, land ontnomen aan tal van eige naars, waarvan de meesten weggeloopen en geruineerd zijn. Mevrouw Evans is de uit zondering. AFGELUISTERD IN DE TRAM. A. „De Baarnsche politie-agenten krijgen nu een ander wapen op hun pet, hè B. „Welk dan A. „Een vergeet-mij-niet BEVERWIJK, R.-K. Coöp. ïuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 11 Juni. Aardbeien 2535 et.; kruisbessen 20 ct.frambozen 4555 ct, per Kg.; per ziken 59 ct. per stuk; doppers 10—13 ct.; capucijners, bruin 1222 ct„ idem wit 10 18 ct.; raspersló25 ct.; peulen 1332 ct.; tuinboonen 49 ct.; snijboonen 6172 ct.; dikke boonen 7880 cl. per Kg.; sla 40120 ct. per 1Ö0; bloemkool 615 ct.; komkommers 513 ct. per stuk; wortelen 410 ct.; rabarber 410 ct.; selderie 35 ct.; uien 34 ct. per bos; postelein 2055 ct, per ben; aardappelen 89 cl.; drielingen 46 ct. per Kg. AMSTERDAM, 12 Juli. (Noteering van het Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene.) Meikersen f 0.500.60, Volger» f 0.400.48, id. rood f 0.180.24, zwarts kersen f 0.160.32, perkgr. aardbeien f 0.90 1.20 per slof, id. f 0.070.12 per pot, id. f 0.260.36 per Kg. Druiven f 0.720.98,, bessen Prolefie f 0.340.48, kersbessea f 0.500.56, aalbessen f 0.140.28 per Kg. Perziken f 0.060.20, meloenen f 0.460.74 per stuk. Frambozen f 0.500.80, per Kg., id. f 0.160.20 per pot, bloemkcol f 1420^ komkommers f 69 per 100 stuks. Spercie- boonen f 0.260.34, snijboonen f 0.34—0.44, tomaten f 0.160.24 per half Kg., peulen f 1118, doppers f 1016 per 100 Kg., peen f 36, rabarber f 46, sla f 11.80, sjalotten f 68 per 100. Westlandsche ieuwe aard appelen f 8.8010.80, drielingen f 8,10— 9.10, Noord-Hollandsche nieuwe aardappelen f 7.808.40, drielingen f 7.408.60 per 100 Kg. Bloemen. Hadley f 59, Sunburst f 3— 5.50, Ophelia f 3.505.50, Golden Ophelia f 46, Keizerin f 34.50, jhr. Mock f 36, per 100 stuks. Kelken lelies f 0.160.22, Callas f 0.160.26, Am. anjelieren f 0.04— 0.06 per stuk. Violieren f 2.506 per 100 tak. Potplanten, Hortensia's f 0.501, Gera niums f 0.10,0.14, Fuchsia's f 0.120.18, Plumosa's f 0.080.10, Exfordia's f 0.05— 0.07, Aurancaria's f 1.302.50 per stuk. (Vanaf Dinsdag 15 Juli a.s. *s morgens 7 uur en verder dagelijks, behalve Vrijdags, zal de Bond van Amsterdainsche Markt- huurders in genoemd Veilinggebouw voot export doen veilen tuinbeonen etc. Groote aan voeren verwacht, voor de eerste maal ongeveer 3000 zak). ALKMAAR, 12 Juli. Vee. Aanvoer 18 paarden f 150375 25 koeien f 275450 31 nuchtere kalveren f 1232 123 schapen f 4853.50 40 lammeren f 145 biggen' f 914. Boter per 1kg. f 0.801.15. Eieren per 100 stuks f 6.5Ö7.25. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Juli- (Weekbericht Langendijker Groetenveiling. Deze week was de aanvoer van aardappelen weer zeer groot, niet minder dan 3.406,600 kg of 340 wagons werden aangevoerd dat is nog 90 wagons meer dan de vorige opgaaf. Hoewel iets zakkende werden flinke prijzen gemaakt. Schotsche muizen brachten op f 5.40 tot f 10, middenprijs f 6 tot f 8.50 per 100 kg. Schoolmeesters f 5.50 tot f 9.80, Ronde f 8.80 tot f 11.50, Koksianen f 5.60 tot f 6.90, Negentigvoud f 5.50 tot f 7.10, Drielingen f 4.40 tot f 7, mindere soort f 2.50 tot f 3.50, kleine f ltot f 1.60, alles per 100 kg. De wort°lenaanvoer bedroeg 132.935 bos, dat is 14.000 bos minder dan de vorige opgaaf, prijs f 2.40 tot f 5.90 per 100 bos. Bloemkool, aanvoer 542 stuks, prijs f 13.80 tot f 23 per 100 stuks. Tuinboonen, aanvoer 345 kg. prijs f 6.10 tot f 7.50 per 100 kg. Voor 't eerst in dit seizoen werd reeds een partijtje van 250 kg. roode kool aangevoerd ze werden gekocht voor f 18 per 100 kg. CULEMBORG, 12 Juli. Fruit. (Veiling Culemborg en omstreken.) Kersen 3448 ctroode id. 12 ct., zwarte id. 25 ct. roode bessen 18' 20 ct alles per kg. ELST. (Bet.), 12 Juli. Fruit. Ter speciale Ochtendveiling waren de prijzen Volgers 3440, Rouanen 3536, Zwarte Kersen 2630, Kruisbessen 1221. Roode Bessen 1219, Zwarte Bessen 28 30, Frambozen 3040, Aardbeien 1734 ct., aller per kg. GELDERMALSEN. 12 Juli. Kersen. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men heden voor vol gers rijp 4682 ct id. rood 1418 ct. zwarte kersen rood 1421, id. rijp 30—41 ct., alles per kg. HOORN. 12 Juli. Vee. Aanvoer 14 Schrammen f 2834, 31 Biggen f 10—12, 36 Schapen, f 4052. Lammeren f 2834. Handel stug. HOORN, 12 Juli.. Granen. (Beurs Pa-k- zaal.) Rogge 1 1013 tarwe f 12 a 14' gerst f 11 a 13, haver f 12—13 per 100 kg bruine boonen f 20 per hl mosterdzaad f 43 per 70 kg., karwij zaad f 19 maan zaad f 15—16 per 50 kg. BOVENKAKSPEL. (Station). II Juli. Aardappelen Koks, Due en Nnetyfold 2.602.75, Schotsche ƒ2.103.10, kleins ƒ1.151.80, ronde 2.753.80 per baal.. Aangevoerd 14.500 baal. Bloemkool le ƒ14.75—21, id. 2e ƒ9.50—16.50, id. 3e ƒ2.403.75 per 100 stuks. Aangevoerd 6775' stuks. Roode kool ƒ13.1015.60 p°' 100 kg. Aangevoerd 1200 kg. S'afcoonen 5.?5 7.80 per 15 kg. Aangevoerd 6'2 aak. Wor telen 2.205.80 per 100 bos. Aangevoerd' 1460 bos. ELST (Bet.), 11 Juli. Fruit. Veiling vaiy •leden. Prijzen: Volgers 4049, zwarte kersen 2530, rouznnen 3437, roode bmsen 14 33, zwarte bessrn 2428, k-uisbessen 17— 24, frambozen 3055, aardbeien 2947 ct., alles per kg., perziken 811, meloenen 55—* 65 ct. per astuk. DELFT, 12 Juli. Kaas. Ter markt waren 40 st. komijnekaas, prijs 0.80a 1.per kg. UTRECHT, 12 Juli. Vee. Aangevoerd waren 300 stuks. Handel matig. Prijzen waren stieren 150310, vaarzen 240 340, pinken 120210, melkkoeien 260 440, kalf koeien 280460, vaars koeien 230 330, magere kalveren nuchtere kal veren 1620, magere varkens 13-r-45, biggen ƒ513, magere schapen 3848, weidelammeren 2228, zuiglammeren 31 —37. Eieren 6.508. BOTER ƒ1.15. 53. „Gevoelt gij u in staat, iemand te zien, die ver van hier is, zonder doo^ eenig voor werp met dien persoon in verbinding te zijn gebracht?" „Ik geloof het wel. Breng mij in contact met den persoon, die mij wil ondervragen. Ik zal in zijn gedachten doordringen en er de persoon zien, die hij wil, dat ik zal vol gen.' Fritz Werner nam de rechterhand van Ed- mond en legde die gedurende een paar se conden in de linkerhand van Pamela. De valsche somnabulc schrikte plotseling zoo hevig, dat Edmond inwendig eene rilling door zijne leden voelde. „Wat deert u?" vroeg de dokter aan de somnambule. „Ik zie! ik zie!" riep deze uit, „Wat ziet gij?" „Haar, aanw ie de man denkt, wiens hand 5n de mijne ligt." „Wie is het?" „Een kind." „Van zijn familie?" „Zijn dochter." De magnetiseur wendde zich tot Edmond, die een kreet had geslaakt en vroeg hem; „Is het waar? Zijl gij hier gekomen, om iets van haar te vernemen?" „Ja, ja," stamelde Edmond, „dal is waar. Dat is alles waar. Mijnheer de dokter, in 's hemels naam, ondervraag haar. Fritz Werner knikte toestemmend; daarop sprak hij: „Wat moet ik haar vragen? Wat wilt gij het eerst weten?" „Voor alles wil ik weten, of mijn kind nog leeft," Dc dokter herhaalde de vraag. „Zij leeft," antwoordde Pamela. „Zij leeft! zij leeft!" riep Edmond buiten zichzelf van vreugde en met de oogen ten hemel geslagen. „O, God zij gedankt! hel ver- ledene is vergeten. Ik ben gelukkig, ik heb niets geleden!" Fritz Werner hernam; „Ga voort; de somnambule wordt moede. Gij moet haar niet laten wachten." „Ik wil weten," vervolgde Edmond, „op welke wijze mijn kind verdwenen is." De somnambule scheen zich eenige oogen- blikken te bedenken. Zij herhaalde bij zich zelf de les, die Rodille haar had voorgezegd. Eindelijk fluisterde zij haperend, en met eene pauze tusschen eiken volzin, alsof de vercshillende deelen van het tafereel zich langzamerhand voor haar ontrolden: „Ik zie.... ik zie.... Het is nacht Eene groote donkere kamer.... Eene vrouw ligt onbewegelijk.... Een kind staat bi) haar,... Ik zie nog beter.... O, dat is vreeselijk!Die vrouw is dood!.... Dat kind weent!. Pamela hield stil. Edmond, hijgend en ont daan, kon nauwelijks ademhalen; zijne gan- sche ziel hing aan de lippen der somnam bule. De dokter gaf hem een teeken, om niet tot haar te spreken. Pamela vervolgde: „Dc duisternis wordt dikker.... Het kind wordt bang, het kermt en weeklaagt- Door dc vrees aangezet, sluipt het de kamer uit. Het verlaat het huis en gaat op goed geluk de straat op...." „Agnes Arme Agnes O mijn kind, mijn geliefd kind!" riep Edmond snikkend uit. De somnambule hernam na een pauze, die langer dan de vorige had geduurd „De nacht is voorbijde dag is aan gebroken Het kind heeft zoo lang geloo pen, dat zij den terugweg naar Parijs niet meer kan vindenZij volgt een grooten weg, die aan weerszijden met boomen is beplant.... zij lijdt,, zij heeft honger., zij weent.... De krachten begeven haar.. Zij wil zich nederzetten op een hoop steenen... zij geraakt buiten kennis en valt bewusteloos op den grond neder...." ZESDE HOOFDSTUK. Edmond stond met het gelaat in zijn han den te snikken. Pamela zweeg. „Zijt gij vermoeid vroeg de magnetiseur haar. „De vermoeidheid komt op," antwoordde zij, „maar ik kan nog spreken." „Ga dan voort en zeg ons, wat er van dat kind is geworden." De valsche somnambule begon weder en behield nog meer dan vroeger den toon van iemand, die iets verhaalt, dat voor zijn oogen plaats grijpt. „De weg is eenzaam.De zon stijgt hooger en hoogeruren gaan voorbijVan den kant van Parijs komt een wagen met een linnen kap, getrokken door een oud paard, dat langzaam loopt. In dien wagen zitten een man, eene vrouw en twee kinderen op bossen stroo. Hunne gansche bagage bestaat uit een bijna ledigen koffer en eenige muziek instrumenten. Zij komen bij het meisje, dat nog altijd bewusteloos ligt. Zij zien haar. de man doet het paard stilstaan en klimt af. Hij neemt het kind op, geeft het aan zijne vrouw, klimt weer op den wagen, het paard krijgt een zweepslagen zij rijden voort." Een kwartier lang ging de valsche som nambule op die wijze voort, tot zelfs de ge ringste bijzonderheden opnoemende, die op het kind betrekking hadden, en door deze uitwerking van het thema, dat Rodille haa had opgegeven, hét bewijs leverende van een zeer vruchtbare verbeeldingskracht. Men zal begrijpen, dat Edmond gretig luisterde. Maar Fritz Werner wenschte er een einde aan te maken. Hij wendde zich tot Edmond en sprak „Deze zitting heeft reeds veel langer ge duurd, dan gewoonlijk het geval is. Alles moet een einde nemen, dat begrijpt gij, mijn heer, en het zou *riet rechtvaardig ziio» de krachten der somnambule geheel uit te utten, ten behoeve van een enkel persoon." „Dat begrijp ik," sprak Edmond haastig, en dat is niet meer dan billijk. Gij hebt veel meer voor mij redaan. Gij hebt ontdekt, dat mijn kind nog leeft, en mijn dankbaar heid is grenzeloos, dat zweer ik u. Doch er is nog zooveel dat ik gaarne zou willen we ten." „Voor heden is dit onmogelijk," antwoord de Fritz Werner. „Ik herhaal u, de krachten der somnambule zijn uitgeput. Wanneer gij uwe rechtmatige nieuwsgierigheid wilt be vredigen, kom dan morgen terug." Edmond loosde een diepen zucht. Wij weten, dat hij geen geld had voor een tweede zitting en buiten de mogelijkheid was, het zich te verschaffen. „Morgen sprak hij verdrietig, „morgen zal ik niet kunnen komen." „Stel u dan tevreden, met wat gij reeds hebt vernomen." „Ik smeek u, mijnheer, heb medelijden met mij en sta mij toe, nog één vraag te dorn." Fritz Werner aarzelde. „O, mijnheer, ik smeek het u op mijn knieën bid ik u," ging de vluchteling met gevouwen handen voort, „weiger mij deze gunst niet." „Welnu, het zij zoo," zeide de dokter „ik sta uw verzoek toe. Ik veroorloof u nog één vraag te doen, één enkele." „O, ik dank u, mijnheer Wees gezegend voor uw goedheid. Dat God u gelukkig moge maken, u en uwe kinderen, indien gij dia, hebt." „Stel uw laatste vraag," hernam de dokter, „en doe het vooral zoo kort mogelijk." „O, daartoe zijn niet veel woorden noodig. Alleen wilde ik weten, waar mijn dochtertje op dit oogenblik is." „Waar is het kind van dezen man?" her haalde de magnetiseur, zich tot de somnam bule wendende. „Ik zie niets meer," antwoordde Pamela de vermoeienis overstelpt mij, de helderheid van mijn geest is verdwenen en er is een wolk voor mijn oogen." Fritz Werner deed eenige passen en sprak op gebiedenden toon „Dring door die wolk heen. Ik gebied u, te zien, en ik beloof u rust, wanneer gij' zult hebben geantwoord." De medeplichtige van den magnetiseur schoof eenige oogenb.likken op haar stoel heen en weer. „Ik gehoorzaam," sprak zij eindelijk met zwakke stem. „De wolk vervliegt.ik zie. ik zal spreken." „Ik ben ver van Parijs," fluisterde de somnambule. „De lucht is zacht, de hemel helder hooge rotsen strekken zich lang» de zeekust tot in het oneindige uit.. Voor den ingang van een hut staat een troep man nen en vrouwen en in hun midden bevindt zich een klein blond meisje, heel vreemd gekleed en dal al zingende danst. Dat kleine meisje is het kind, dat gij nut bevolen hebtA te zien."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9