- 11 Vakonderwijzers. Dinsdag 15 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15789 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad i Agenda 16 Juli Vereeniging van Hooiden van R.-K. Scholen in het Bisdom Haarlem. De schilder Frans Loots, die gisteren in de Mariastichting is overleden Frans Loots t* wmm Frans Loots, bezig aan een zijner Kruiswegstaties Korte vreugde. Het snelle rijden. Personalia. Gewetensgeld. Gemengd Koor „Polyhymnia". Statuten. Een automobiel-gereed schapswagen voor de brandweer. GEMEENTEZAKEN. MUZIEK. De werkloosheid in Haarlem. J. J. WEBER ZOON öoticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Personalia. De gelukkige visscber. De abonnementsprijs bedraagt voos. Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 cn 1748. Postrekening No. 5970. HAARtEMSGHE Advertentiën 35 cents per tegel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. De financieele gelijkstelling van het open bare en het bijzondere onderwijs is een nooit genoeg te prijzen overwinning van de christelijke politiek geweest. Daarover zijn Are bet allen wel eens. Alle zaken hebben echter hare keerzijde en ieder licht zijn schaduw. Zoo heeft de nieuwe wel op het Lager Onderwijs niet enkel eischen gesteld aan de publieke kassen op een oogenblik, waarop deze door crisisschulden toch al reeds erg berooid waren, maar ook een berg van nieuwe bepalingen gebracht, waartegen de stoutmoedigste ambtenaar maar moeilijk kan opklauteren. Wanneer bet echter met die nieuwe, wettelijke be palingen alleen om moed, beleid en vol harding ging, dan mochten wij niet mop peren en klagen. Doch die nieuwe wet heeft met vele harer Nederlandsche zusters gemeen, dat zij in den blijkbaar onvermij- delijken beruchten officieelen advocatenstijl aanleiding geeft tot allerlei misvattingen, raadsels, procedures. Een er van is de vraag: hoe moeten de vakonderwijzers van ie bijzondere scholen bezoldigd worden? De wettelijke bepaling daaromtrent stelt ons als zoovele andere voor een aantal puzzles, welke B. en W. van Haarlem de zer dagen gepoogd hebben op te lossen ten nadeele van de besturen der bijzondere scholen. Omdat aan deze zaak een algc- meene kant zit iedere gemeente van eenige beteekenis heeft er te avond of te morgen mee te maken willen wij die vraag van de bezoldiging der vakonderwij zers aan de bijzondere scholen hier wat nader bekijken. Wij zullen beginnen met de befaamde wettelijke bepaling n.m. het negende lid van artikel 101 af te drukken, waarbij wij de woorden waar het op aan komt spa tieeren. Wanneer gij bij eerste lezing den zin niet aanstonds begrijpt, behoeft ge zooals verder blijken zal nog niet te mopperen over uw slecht begripsvermogen. Art, 101 ten 9de der L. O. wet luidt dan: „Indien de gemeente ten behoeve van een of meer openbare scholen vakon derwijzers heeft aangesteld, ver goedt zij bovendien jaarlijks aan de bijzondere schoolbesturen, die ook vakon derwijzers hebben aangesteld, een zelf de bedrag per lesuur, als de gemeente voor baar vakonderwijzers heeft uitgegeven. Deze vergoeding wordt niet voor een grooter aantal lesuren toegekend, dan waarvoor aan de naar de onderscheidin gen van artikel 3, tweede en vierde lid, overeenkomstige openb. school in het o n- middellijk voorafgaan de kalen derjaar vakonderwijzers zijn werkzaam geweest. Indien aan meer dan één overeenkomstige openbare school vakonderwijzers werkzaam zijn, wordt deze vergoeding toegekend voor ten hoogste liet gemiddeld aantal lesuren, dat in het onmiddellijk voorafgaand kalen derjaar aan die scholen door vakonderwijzers werd les gegeven," Laten wij nu de gemeente Haarlem als voorbeeld nemen. Daar hebben inderdaad in 1923 aan de openbare lagere scholen vakonderwijzers les gegeven en verschillen de besturen van bijzondere scholen hebben nu op grond van bovenstaande wettelijke bepaling vergoeding gevraagd voor hun vakpersoneeL B. en W. zijn nu aan de hand van de gemeenterekening over 1923 gaan berekenen hoeveel er bij het uitge weid en lager onderwijs voor de vakonder wijzers is uitgegeven; hoeveel het gemiddeld aantal lesuren per week bedraagt en hoe veel dus de gemeente per wékelijksch les uur in 1923 voor hare vakonderwijzers heeft uitgegeven; dat is 160 voor het uitgebreid en 172 voor het gewoon lager onderwijs. Tot zoover is alles prachtig op één uitzon- lering na. De gegevens zijn n.m. berekend ap grond der gemeentelijke uitgaven van 1923 en niet 1922. Oppervlakkig schijnen B. 'en W. tn bovenstaande wetsbepaling steun voor hun redeneering te vinden. Maar toen wij bij niet minder deskundigen ons licht in deze duistere materie opstaken, maakte men ons er opmerkzaam op, dat onder het „onmiddellijk voorafgaande ka- lenderiaar" moet worden verstaan het jaar voorafgaand aan dat, waarover de ver goeding wordt toegekend, in casu het jaar, voorafgaand aan 1923 dus 1922. In dit ver band werd onze aandacht gevestigd op de volgende passage uit de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer: „Maar inderdaad stuit men hierbij op het oezwaar, dat het schoolbestuur, hetwelk te voren de regeling der lessen van den vakonder wijzer moet treffen, niet weet voor hoeveel uren de veng.oe- fing der gemeente kan wor den verk regen „Om die reden is de voorgestelde nieuwe bepaling van art 101, laatste lid, thans ge wijzigd in dezen zin, dat de vergoeding zal worden berekend naar het aantal lesuren gedurende hetwelk aan de overeenkomstige openbare school in het onmiddellijk vooraf gaande kalenderjaar vakonderwijzer" werk zaam waren." Wat kunnen de onderstreepte woorden voor zin hebben als de opvatting van B. en W. juist is Een tweede, belangrijker vraagpunt is: voor wie moet de vergoeding worden toege kend? B. en W. van Haarlem zeggen zelf zeer terecht, dat uit het 9e lid van art. 101 niet mag worden afgeleid, dat aan de bij zondere scholen dezelfde vakken zou den moeten zijn gegeven als aan de open bare scholen. Ook wordt erkend, dat de godsdienstleeraar niet behoort tot 't personeel der openb. la gere school en dat het godsdienstonderwijs geen deel uitmaakt van het leerplan dier school. Juist op grond van dit taaiste behoort de godsdienstleeraar niet tot het personeel der openbare lagere school, Maar mag hieruit nu ook, zooals B. cn W. van Haatlem doen, geconcludeerd worden, dat ook voor godsdienstleeraars aan bijzon dere scholen geen aanspraak op vergoeding kan worden gemaakt? De juistheid dezer opvatting, is aan gerechte twijfel onderhe vig. Immers, aan de bijzondere school maakt het godsdienstonderwijs wel deel uit van het leerplan. Art. 90, le lid, der wet geelt de vakken aan, die op de bijzondere lagere school moeten onderwezen worden, wil zij voor subsidie in aanmerking komen; dat lid besluit aldus: „Bovendien kan hel leerplan Vakken omvatten, verband houdende met de richting van het onderwijs." Daarmee is uit- getnaakt.dat godsdienstonderwijs een voor de bijzondere school erkend en toegelaten vak is. Iemand, die alleen dat vak onderwijst, kan dus gelden als vakonderwijzer. Met deze opvatting, dat men namelijk vakonderwijzer kan zijn in 'n niet in art. 2 der L.O.-wet ver meld vak, strookt ook de Pensioenwet 1922, welke ook zulk een vakonderwijzer in de pensiocnbepalingen betrekt. En nu het voornaamste strijdpunt, de vraag, of, zooals B. en W. dat formuleeren, de gemeente de maximum-vergoeding moet toekennen, indien uit de gegevens van de schoolbesturen blijkt, dat zij minder hebben uitgegeven. Huishoudelijk gezegd, beteekent dit: moet voor de religieuzen, (de zusters- vakonderwijzeressen) evenveel vergoed wor den als voor de leeken, waar de religieuzen geen geld in handen krijgen, maar alleen aanspraak kunnen maken op vergoeding voor kost en inwoning? In de wet (zie boven) wordt gesproken van een vergoeding tot „een zelfde bedrag per lesuur", zonder on derscheid van den maatschappelijken stand van den onderwijzer. B. en W. van Haarlem zeggen: de schoolbesturen hebben voor de religieuzen minder uitgegeven dan de maxi mum-vergoeding, waarop aanspraak kan worden gemaakt! Kom, Kom! Hoe is dat van een convent te berekenen? En bovendien, het doet niets ter zake. De besturen krijgen eenzelfde bedrag per lesuur, als de gemeente heeft uitgegeven. Wil de gemeente eischen, dat dit bedrag werkelijk aan de leerkrachten is uitgekeerd, of alsnog wordt uitgekeerd, en dat daarvoor kwitantie wordt gegeven, dan 'is daar over le spreken; maar grond daarv oor is in de wet niet te vinden. Li geen geval vindt steun in de wet de meening van B. en W„ dat voor Zusiers, die kost en inwoning genoten hebben, de vergoeding niet zou be hoeven te worden uitgekeerd. Want wel spreekt het 8ste lid van art. 101 van de „wer. kelijk gemaakte kosten"; maar dit slaat öp de voorafgaande bepalingen. De vergoeding, waarover het hier gaat, wordt in het 9de lid geregeld en daar wordt gesproken van „eenzelfde bedrag." Dat andere gemeentebesturen voorts ver keerd zouden kunnen doen om dit standpunt van B. en W. van Haarlem tegenover de bij zondere vakonderwijzers in te nemen, blijkt wel uil de toelichting bij het hier bespro ken gemeentestuk, waarin gezegd wordt, dat de schoolbesturen in beroep kunnen gaan bij Gedep, Staten, wanneer zij zich met de ge geven opvatting niet vereenigen. Zoo iets zegt een gemeentebestuur toch alleen, wan neer het niet zeker is van zijn zaak! Deze bepalingen zijn bij afzonderlijke wetten van 16 Februari en 17 Juli 1923 aan art. 101 toegevoegd. Wij hebben omtrent deze aangelegen heid inlichtingen gevraagd bij den Direc teur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage, die ons die in dit artikel verwerkte zake lijke mededeelingen welwillend verstrekte. - Bestuur „Herwon- 8 uur Vervolg- Sociëteit „St. Bavo". nen Levenskracht" onderwijs 8 uur. R. K, Middenstandsgebouw Zangvereeni- ging „Klein a Capellekoor" 8 uur Haarlemsche Inkoopcombinatie half 9 uur. LISSE Gemeenteraad 8 uur. HOOFDDORP Concours-Hippique Sta tenzaal Prinsenhof gemeenteraad half 2 uur. Kunsthandel F. H, Smit. Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur .1. K Arbeidsbeurs vooi mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur, Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12 des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandispscchtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken, Martbavereeniging Bloembofstraat l Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdaeen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel. 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsohe meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur a.m. R. K. Bevolkingsbareao Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van S10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Deze vereeniging hield Maandag hare 102e algemeene vergadering in het gebouw „St. Bavo'. De N. V. Drukkerij „De Spaarnestad" exposeerde in deze vergadering hare schooluitgaven. Allereerst werd in de kathedrale kerk „St. Bavo" om 10 uur een H. Mis opge dragen voor de leden der vereeniging door den Hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möli- inann, eere-voorzitler der vereeniging. Ruim 11 uur werd de vergadering ge opend met den chr. groet door den voor zitter, den heer Tb. P. Badoux, Spr. uitte zijn genoegen, dat de opkomst zoo talrijk was, in verband met de belangrijkheid der agenda. O.m. zou pastoor Huijbers een voordracht houden over „De II. Eucharistie en de Katholieke School", terwijl ook be sproken zou worden de reorganisatie van het „Fonds tot uitkeering eener vaste som bij overlijden." Van den Hoogeerw. eere-voorzitter was bericht van verhindering ingekomen. De voorzitter heette in het bijzonder nog wel kom het eerelid, den heer J. Ch. Vintges. De secretaris, de heer W. P. J. Bertels, las hierna de notulen, welke oudergewoonte bijzonder prettig, aangenaam en accuraat gesteld waren. De voorzitter bracht hem hiervoor hartelijke woorden van dank, wat de vérgaderden met luid applaus onder streepten. Dan werden eenige interne aangelegen heden der vereeniging onder de oogen gezien, waarbij o.m. naar aanleiding eener betrekkelijke vraag naar voren werd ge bracht, dat nog steeds de Bisschopp. bepa ling bestaat, dat bijzondere onderwijzers met hoofdacte niet tot hoofd eener school kunnen benoemd worden, 4ênzij zij twee jaar bij het bijzonder onderwijs werkzaam zijn geweest. Aan de orde was dan de bestuursverkie zing, wegens periodieke aftreding van de heeren W. P. J. Bertels en C, P. Paarde- kooper. Uit het verslag van den penningmeester, den heer L. P. Middendorp, bleek, dat de inkomsten hadden bedragen 586, de uit gaven 471.03/4, zoodat er dus een batig saldo was van 114.9654. Behandeld werd vervolgens het voorstel tot reorganisatie van het „Fonds tot uit keering eener vaste som bij overlijden." Voorgesteld werd, het fonds over te dra gen aan de Noord-Hollandschc Levensver zekering Maatschappij van 1891, te Alk maar. Uitgekeerd wordt 200 na het over lijden van den man en 200 na overlijden van de vrouw. Door de overdracht van het kapitaal werd de premie verminderd met een bedrag, wisselend naar den ouderdom der leden. Voor de gepensionneerden boven 65 ja ren, wien het bij een lager inkomen be zwaarlijk zou zijn, hun premie te betalen, zal een tegemoetkoming worden voorge- steld. De heer L. P. Middendorp leidde dit on derwerp in. Het fonds werd in 1874 op gericht met ongeveer 40 leden. Echter kreeg men in den beginne vrij veel giften van donateurs. De uitkeering bedroeg eerst 80, later 100, terwijl nog later ook geld uitgekeerd werd bij overlijden van de echtgenoote. De uitkeering werd later op gevoerd tot 300, later weer terug ge bracht tot 200. In 1913 waren er 94 deelhebbers, thans nog 78. Het bezit van het fonds is thans 1.289.69. De inleider becijferde dan, hoe bij bestendiging van den huidigen toestand de hoofdelijke omslag binnen weinige jaren tot over de 20 zou stijgen. Spr. gaf vervolgens een breedvoe rige uiteenzetting, hoe men tot het voor stel, biervoor vermeid, gekomen was. De gepensionneerden zullen niet meer behoe ven te betalen dan 10 voor zich zelf en 10 voor de echtgenoote. De tegemoet koming aan deze gepensionneerden zal be streden worden uit de rente van een le gaat. Na uitvoerige discussies werden ten slot te de voorstellen inzake het fonds aange nomen, waarna den heer Middendorp ou der applaus dank gebracht werd voor zijne bemoeiingen betreffende het fonds. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze heette de Voorzitter onder applaus van harte welkom den spreker van den middag, den Zeereerw Heer J. P. Huij bers, pastoor te Amsterdam. Medegedeeld werd, dat de beide aftreden de bestuursleden met zoo goed als alge meene stemmen waren herkozen. De zorner- zitting zal voortaan slechts gehouden wor den op den tweeden Maandag in Juli. Dan nam pastocfr Huijbers het woord, om afschuw van het kwaad. Daardoor worden karakters gevormd. Het leven uit de LI. Com munie vormt en verheft het karakter. Dan behandelde spr. de vraag, wat de school in deze kan doen. Allereerst moet de onderwijzer zelf de veelvuldige H. Communie beoefenen en dan zijn er in de school ontel bare manieren te vinden om bij de kinderen liefde en eerbied te vormen voor de H. Eucharistie. Daartoe is ook een goed middel de schoolmis en de gezamenlijke H, Com munie. De onderwijzer moet ook in alles een goed voorbeeld geven, wat spr. nader uiteenzette. Met een schitterende peroratie, betrekking hebbende op de kindercommunie tijdens het Eucharistisch Congres besloot spr. zijn enthousiaste rede, waarvoor hij luiden bijval mocht in ontvangst nemen, alsmede een warm dankwoord van den voorzitter. Deze spoorde verder nog aan tot deelne ming aan de retraites en de deelneming daaraan onder het personeel te bevorderen. Bij de rondvraag werden nog verschillende zaken, het onderwijs betreffende, besproken, waarna de vergadering gesloten werd. Weer is een der grootste Haarlemmers van ons heengegaan. Heel onverwacht kwam de tijding dat Frans Loots, de man die onze kerken en kapellen versierde met de beeltenissen van onze groo.te Heiligen, de man wiens werk wij kunnen bewonderen in zeer vele kerken van ons land, midden uit zijn werk is weggerukt, om hen, wier beelden hij zoo gaarne schil derde op de muren van onze kerken, naar wij stellig vertrouwen, van aangezicht tot aangezicht te aanschouwen. Heel onverwacht, zeggen wij, ondanks zijn ziekte, die reeds verscheidene maanden duurde en heel weinig hoop op herstel meer overliet. Verleden week Maandag werd hij geopereerd en plotseling waren de kansen van genezing zoozeer toegenomen, dat men het beste hoopte. Helaas, het heeft niet mogen zijn; gisterenmiddag om 1 uur, juist een week later, is hij overgegaan naar een beter leven om de belooning te ontvangen voor zijn onvermoeiden arbeid in de dienst van God. Hij werd geboren den 8sten December 1863. Reeds vroegtijdig legde bij zich toe op de schilderkunst en zijn eerste werk in de kerk te Culemborg hield de schoonste be loften in voor de toekomst; en nu, vele ja ren later kunnen wij zijn werk bewonderen in vele kerken en kapellen van ons land. Wanneer men de kerken bezoekt in de na bijheid van Hoorn, kan men eenigszins een indruk krijgen van den onr. angrijken arbeid dien hij ons heeft nagelaten. En ook in Haarlem ontmoeten wij zijn werk in talrijke kerken en kapellen. We relevceren hier slechts de wandschilderingen in Joannes de Deo cn in de kerk van den II. Joseph in de Jansstraat en de wand schilderingen in de kapel van O. L. Vr. van Haarlem, welke nog van zeer recenten datum zijn. Ook dc Sacramentskapel in dezelfde kerk, zou waarschijnlijk binnen korten tijd door hem beschilderd zijn, even als eenige muuiwlakten in de Kathedrale kerk „St. Bavo". Naast kunstenaar was hij een buitenge woon huisvader, evenals zijn broeder, de be roemde componist Philips Loots. Het liefste vertoefde hij temidden van zijn groot gezin, en het was ook geen wonder dat men hem innig liefhad en zijn verlies te spreken over: ,.De H. Eucharistie en Je Katholieke School." In een keurige inleiding wees spr. er op. dat de school dient, om het kind mede op te voeden. Spr verdeelt zijn rede in drie dee- len: de Eucharistie en de opvoeder (onder wijzer), de Eucharistie en het kind en ten slotte, wat kan de school doen in deze? Voor een onderwijzer zijn noodig kennis, tact, doch vooral geduld. Die zellbeheer- sching zelf zal hij vooral vinden bij de Bron zelf, bij den geduldigen en zachtmocdigen Jezus. Het veelvuldig, zoo mogelijk dagelijks ont vangen der Eucharistie, is vooral tegen woordig voor den onderwijzer een onont beerlijk deel. Tot het tweede deel zijner rede komend, besprak spr. het decreet van Paus Pius X z.g. omtrent de veelvuldige H. Communie. En het resultaat er van? Overbevolking van de seminariën, opbloei van de Missie-actie. De veelvuldige H. Communie kweekt bij de kinderen geloof, vertrouwen, liefde en diep betreurt. Trouwens, iedereen die hem kende had hem lief want .hij was een bemin nelijk mensch. Hij was Roomsch in hart en ziel en bij iedere gelegenheid toonde hij dit te zijn. Daarvoor zal hij nu zijn loon ont vangen. Hij ruste in vrede! Door een agent van Politie is, op aanwij zing van een burger aan bet bureau ge bracht dc 43-jarige J. B. alhier, die van een onbekende juffrouw een taschje zou hebben afgenomen, hetwelk hem evenwel weer door de eigenares is ontrukt, In verband hier mede verzoekt dc Commissaris van Politie te Haarlem bedoelde juffrouw zich aan zijn bureau Smedestraat 9, afd. Recherche, te willen vervoegen, tot het geven van inlich tingen Door- de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die op den Zijlweg 50 K.M. per uur reed. 7G'ioeit en steekt Uw huid? Akker's ÏÏ^S Kloosterbalsem verkoelt heerlijk en f3 yB rf geneest in één nacht. Proh-er het i €1 eens. dan xult ge verbaasd staan Bij het eindexamen van de Zeevaart school te Texel is geslaagd onze stadgenoot G. W. van den Brandhof. Geslaagd voor het Mulo-examen te Amsterdam: M. v. d. Horst, C. E. B. Pielo- prat, C. A. v. Meurs en J. E. Romak, alhier. Ingekomen is bij den inspecteur der di recte belastingen te Haarlem, 1ste afdeeling, 321,95 en 68,50, resp. wegens te weinig betaalde Inkomstenbelasting en Verdedi gingsbelasting II. Door bovengemeld Koor zal op Zaterdag 19 dezer een concert worden gegeven in 't Park van het Brongebouw, alhier. Medewerking zal worden verleend door het Muziekkorps „Harmonie de Eendracht", van de Koninklijke Papierfabrieken te Vel- sen, dirigent de heer K. H. Kerkhof, welk korps op het laatstgehouden nationaal mu ziekconcours te Wormerveer, in de eere- afdeeling Harmonie, met het hoogste aantal punten en bijzonderen lof der jury den eer sten prijs behaalde, alsmede door de afdee ling Kinderkoor van de vereeniging „Poly hymnia". De „Staatscourant" bevat de statuten van de Scheepsexploitatie Maatschappij „Het Haasje" alhier. Nu de bebouwing in de buitenwijken van de gemeente gedurende den laatsten tijd zoo zeer is toegenomen, zijn de afstanden, die door de manschappen bij de Vrijwil- ligers-compagnie van het korps brandblus- schers, bij brand, te voet, met het mate rieel moeten worden afgelegd, te groot te achten, schrijven B. en W. den raad. Alvorens de gevolgen daarvan zich doen gevoelen, dient hierin verbetering te wor den gebracht. De eenige oplossing is, dat de Vrijwilli gers zich allen per rijwiel naar de plaats des onheils begeven. Hierdoor wordt veel tijd bespaard, en kan de Staf reeds in het begin over een voldoend aantal geoefende manschappen beschikken. Het materieel dient dan door anderen, en wel op de snelst mogelijke wijze, te worden aangevoerd. In verband daarmede komt hel ons ge- wenscht voor, dat tot aanschaffing van een automobiel-gercedschapswagen wordt over gegaan. De kosten van een dergelijken wagen, gebouwd op een Magirus speciaal brand- weerchassis, bedragen bij levering franco Haarlem 8200. Wij stellen u voor, ons tot aankoop van bovenbedoelden gercedschapswagen te machtigen. J. H. Gottmcr Jr. te Bloemendaal ver zoekt den raad, een gedeelte grond in koop af te staan, gelegen aan de Meester Cornelisslraal, ten einde daarop een druk kerij met dubbele bovenwoning te bouwen. Met ingang van 1 September 1924, verzoekt mej, J. W. Ledeboer. eervol ont slag als onderwijzeres van school no. 31. B. en W. stellen voor. aan mej. J. P. Blei en M. Edam in voortdurende erfpacht uit te geven pl.m. 361 M2 grond aan de Molijnstraat en de Deckerstraat tegen een erfpachtscanon van 0.9754 per M2 per jaar. B. en W stellen voor. aan de Maat schappij Franco-Egyplienne tc Amsterdam voor zoover de rechten der gemeente Haarlem betreft, tot wederopzeggens ver gunning te verleenen: tot het leggen en hebben van pijpleidin gen in den Spaarndamscheweg, kadastraal bekend gemeente Scho'en sectie B No. 416, voor het transporteeren van petroleum en benzine van den te maken steiger naar het in aanbouw zijnd petroleum- en benzine depot aan dien weg en voor afvoer van damp in tegengestelde richting; tol hel maken en hebben van een steiger boven den oostelijken berm van den Spaarndamscheweg; een en ander zooals op de bij dit besluit behoorende tcekening is aangegeven en onder enkele voorwaarden. B. en W. stellen voor, wederom aan A. Russ, voor den tijd van 3 jaren, voor 200 per jaar, te verpachten het uitslui- td recht van aanplakken op 8 aanplakzui len oo verschillende punten der stad. B. en W. stellen voor, aan J. Verha gen in voortdurende erfpacht uit le geven pl.m. 624 M2 grond, gelegen ten zuiden van de Twijnderslaan, tegen een erfpachts canon van j 1,17 per M2 per iara. B. cn W. stellen voor. aan P D. Mar- gadant te verknopen 581 M2 grond, gelegen aan de noordzijde van de Jan Slcenstraat, tegen 15 per M2. Met het oog op de verbreeding van den openbaren weg, stellen B. en W. voor, voor 8000 aan te koopen Lenige percce- len aan dc Dubbele Buurt, wlarvoor zij een crediet van f 8300 aanvragen. B. en W. stellen voor, opnieuw een aantal leeraren aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijerheidsondcrwijs tijde lijk te benoemen. Door den Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat in de directie Noordholland, ar rondissement Haarlem, is bericht, dat het voornemen bestaat om binnenkort over te gaan tot het verbeteren van een gedeelte van den Rijksweg AmsterdamHaarlem ten oosten van de Nagtzaamstraat. waarbij voor afwatering eer zestal straatkolken met af- voericidingen zullen worden geplaatst, naar aanleiding waarvan de Hoofdingenieur ver gunning vraagt om de buisleidingen door bet jaagpad tc leggen en te doen uitloozen in de Amslerdamschc Vaart. Bij B. en W- bestaat tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaar. Zij stellen der halve voor, de gevraagde vergunning te verleenen onder de voor waarden genoemd in een ontwerp-besluit. B. en W. stellen voor aan S. L. Blom en Tj. de 'Vries, bouwgrond in erfpacht uit te geven, aan de Karei van Mander- straat, voor het bouwen van acht woon huizen en een kantoor met magazijn, met bovenwoning, en de erfpachtscanon te stel len op 0.90 per M2 per jaar. UITSLAG. Groot Nationaal Concours van Harmonie en Fanfarecorpsen in den Parktuin te Hoorn. Ja, laten we nu ook eens even een luct tigen loon aanslaan over dit onderwerp. A enkele jaren hebben we in mineur moeten zingen als het onderwerp: „de werkloos heid" aan de orde kwam. Het is aanmerke lijk beter gesteld dan een jaar geleden en al mogen we den dag niet prijzen vóór hij ten einde is; al is het mogelijk dat de kleine opleving in bouwvakken en metaalnijver heid de grootste vakken van industrie in Haarlem van voorbijgaanden aard is, laten we tenminste blij zijn met wat we heb ben en laat ons hopen dat het in de stij gende lijn zal gaan met de werkverruiming in Haarlem. Begin Juli 1924 waren bij de Arbeidsbeurs ingeschreven 635 mannelijke werkloozen; in Juli 1923 was dit cijfer 1038. Een beduidend verschil dus, en dat nog wel, nadat de win ter 19231924 de slechtste is geweest, dien de Arbeidsbeurs tot nu toe gekend heeft. Op 1 Januari toch was het aantal ingeschreven werkloozen 1699, (zonder de vorst-werkloo- zen); het hoogste aantal ooit bereikt. Dit verminderde geleidelijk tot: 1 Februari op 1571, (1430); op 1 Maart 1336, (1465); op 1 April 880, (1129); op 1 Mei 731. (1006; op 1 Juni 621, (1026) en op 1 Juli 635, (1038). De tusschen haakjes geplaatste getallen zijn de cijfers van 1923. We zijn nu in 1924 ongeveer terug op het peil van 1922, een vooruitgang dus, die naar we hopen, blijvend zal zijn. Wat de reden is van deze vermindering der werkeloosheid? We schreven het reeds: het is de verbe tering in den toestand der bouwvakken en der metaalnijverheid. Men vergelijke hiervoor het volgend® staatje: Voor de bouwvakken: Grondwerkers in Juli 1923 60 nu 16 Metselaars 26 14 Opperlieden 55 34 Schilders 21 13 Timmerlieden 68 77 Voor de metaalindustrie; Grof-bankwerkers 54 18 Ketelmakers 14 18 Machine-bankwerkers 21 11 Vuurwerkers 5 3 Verder: Losse werklieden 262 150 Kantoorbedienden 37 20 Voor de BouwvakKen komt hier nog bij, dat hier momenteel nogal veel bijzondere onderwijsirri-l,tingen worden gebouwd en de gemeentelijke woningbouw ook veel krachten vraagt. Natuurlijk is het van belang, ook op de uitkeeringen van de werkloozen. Zoo stond de Commissie voor de Steunverleemng in de eerste week van Juni 1924 slechts 1000. steun toe, tegen 2900 in de eerste week van Juni 1923. Er is verbetering en dat stemt al hoopvol. Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Stilstand. OPGAVE VANi Medegedeeld door bet Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 15 Juli. Hoogste barometerstand 768.7 m.M., te Maastricht Lahgste barometerstand 747.2 m.M., te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 Juli: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Oostc- lijken wind, helder tot licbtbcwolkt, droog weer, overdag warmer. te houden op de Zondagen 13—2027 Juli. ter gelegenheid van hel 20-jarig bestaan dei Harmonie „Apollo", derde afdeeling fanfare. „Ons Genoegen" Wijdenes, le prijs, 1515.- p. „De Herleving", Zwaag, le prijs, 145 p. „Kunstmin", Andijk. 3e prijs, 11654 p. „Ons Genoegen", Wognum, 3e prijs, 107 p. Eere-wedstrijd. „De HerlevingZwaag 645s p.; „Ons Genoegen" Wijdenes 7655 p.; „Excelsior", Andijk 73 p.; „Richard Ho!". Roudum 7654 p. Welke prijzen zijn gewonnen, kon nog niet worden bekend gemaakt omdat de volgende week ook nog fanfarecorpsen moeten spe len. Geslaagd voor het Mercuriusdiploma Ne derlandsche Handelscorrespondentie, onze stadgenoot de heer P. Hiemstra. In de Commissie voor het M. U. L. O.- examen heeft oa. zitting onze stadgenoot de heer P. Schaft. De heer C. Homan herdenkt 25 Juli den dag, waarop hij 40 jaar werkzaam is aan de werf „Hubertioe". Geslaagd voor het toclatings-examen 2e H. B. S. 5-j. cursus zijn: Wiebrig Zijlstra, C. Zeeman, Maria Meuffels, M. C. v. Hame ien, Ch. G. Kornmann, J. Vermaas, O. F. Over de Linden, Hermina van Dorp, Anna Timmer, F. J. van Dantzig, Aleidn Nieuw jaar, Hendrina v. d. Wal, A. A. Rodrigues Pereira, E. de Boer, H. H. Jetten, A. C. Hazevoet. E. W. Timmermans, R. Jonges. H. A. V. Snoek, W. Hazevoet, N. S. Koning, R. Val, Jesje Anema, J. W. Figec, R. J- Sanders, W. Postema, A. D. v. d. Zwaard, F. A. Galle Zaterdagmiddag had een visscher hef geluk met den hengel een snoek te vangen van ruim 6 pond. Het beestje zwom in de Leidschevaart bij de Amslerdamsche Water leiding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1