UÏTtl"! QNZI MEDISCHE PRAATJES. LV RADIO- OPROEF Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Dinsdag 15 Juli 1924 - Hoe de Poinearisteu Herriot zijn gedragslijn voor de a.s. conferentie voorschrijven. Zaghloel Pasja is herstellende. Tegenstrijdige be richten uit Brazilië. Onder de Radio-berichten: De Fransche en de Belgische delegaties voor de intergeallieerde Conferentie. Asquith en Baldwin hebben inet MacDonald in het Britsche Lagerhuis over de buitenlandsche oolitiek gedebatteerd. GOi. BU1TEML. BERICHTEN, HET ONGELUK MET DEN EXPRESS STRAATSBURG—PARIJS. EEN SCHEEPSRAMP AAN DE IER- SCHE KUST. EEN WRAAKNEMING VAN DE KU KLUX KLAN? BINNENLANDSCH NIEUWS. Huldiging J. W. Smit. R. K. Huisvestingcomité. Intern, Charitas-Conferentie. V erhooging T abaksaccijns. Staatsraad prof. Mr. D. Josephus Jitta. Het wetsontwerp voor een nieuwe tariefwet. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Klimop tegen muren. De kennis omtrent aardeppei- soorten. HOF-K DAGELIJKS PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangtl vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kampervest 23 - Telef. 3620. FEUILLETON. SUBLIMAATVERGIFTIGING. IV. Wij hebben den vorigen keer uiteengezet dat het groote gevaar voor het leven voor den patiënt gele'gen is in dc gebrekkige uri- ne-afscheiding., die in den regel geheel en al ophoudt. De schadelijke stoffen, die an ders op normale wijze uit ons lichaam ver wijderd worden, blijven aanwezig, zoodat dit ;,ls het ware vergiftigd wordt. Iedereen kan begrijpen, dat een dergelijke toestand, in verband met de ontsteking van r' iet geheele spijsverteeringskanaal, niet lank kan duren. eGwoonlijk sterft dan ook de patiënt na een bitter lijden binnen 5 a 6 dagen. Alvorens de levensdraad afgesneden wordt, zijn wij getuigen van een zeer merk waardig verschijnsel, dat wij ook bij enkele andere ziekelijke afwijkingen, die den patiënt ten grave sleepen, aantreffen. Kort voor den dood n.l. wordt de zieke helder van geest en dc leek, die met dat verschijnsel niet ver trouwd is, wordt in den waan gebracht, dat een periode van beterschap ingetreden is. De medicus weet echter wel beter en tracht de omgeving voor te bereiden, dat het ein de nadert. Uit hetgeen wij medegedeeld heb ben, zult gij zonder twijfel begrepen heb ben, dat het sublimaat een vrijwel onfeil baar middel is, om het lichaam ten gronde te richten. Terecht kan men hier van een paar denmiddel spreken. Ik zeg dan ook niet te veel dat, zoo men geheel en al bekend was met de vreeselijke uitwerking van't sublimaat er weinigen gevonden zouden worden, die de dwaasheid zouden begaan, dezen weg, om hun leven te verkorten, in te slaan. In 't al gemeen wil de levensmoede plotseling een einde aan zijn leven maken, liefst pijnloos; het sublimaat voldoet daaraan in geenen deele. Wat moeten wij doen, wanneer wij in onze naaste omgeving een geval van subli maatvergiftiging hebben? Immers wij allen staan dagelijks aan dit gevaar bloot. Het al lereerst moeten wij den patiënt zoo spoedig mogelijk eiwithoudende voedingsstoffen toe dienen; wij grijpen dus naar de melkkan en laten hem zooveel mogelijk melk drinken. Onderwijl loopt een ander zoo snel mogelijk naar een dokter. Waarom eiwitrijke stoffen? sco vraagt gij. Welnu, het sublimaat heeft dc eigenschap zich met het eiwit te verbinden lot een stof, die voor liet lichaam onschade lijk is. Middelerwijl zal deskundige hulp opgedaagd zijn, die, zoo het mogeijk is, den patiënt direct naar een ziekenhuis zal doen vervoeren. Is zulks niet mogelijk, zooals op kleine, ver van de steden afgelegen plaats jes meestal het geval is, dan zal dc dokter, die vooraf op de hoogte is gesteld, den pa tiënt zelf dc maag uitpompen. Zooals ik u reeds mededeelde, zijn onze voorzorgen meestal als hopeloos te beschou wen en is de patiënt veelal ten doode opge schreven. Evenwel, er zijn ïitzonderingsge- gevallen bekend, waar, niettegenstaande een flinke dosis van 't vergift werd doorgeslikt, onze hulp met een gunstig succes bekroond werd. De onhandigheden speelden hier een gewichtige rol in. Het levensbehoud was in dit geval te danken aan hel feit, dat de pa tiënt het vergift binnen kreeg, kort na het gebruik van 'n overvloedig eiwitrijken maal tijd. Ten slotte willen wij nog een enkel woord wijden aan de z.g. „chronische" sublimaat- vergiftiging, die heden ten dage nog slechts sporadisch plaats grijpt dank zij de uitgebrei de hygiënische maatregelen, die genomen worden, gepaard met de kennis en het be grip van het gevaar waaraan men zich blootstelt in werkplaatsen, waar deze stof fen verwerkt worden. Vroeger was het niet zeldzaam, dat ar beiders in spiegelfabrieken, kortom overal waar kwik verwerkt wordt, vergiftigd wer den, In 't algemeen werden de zwakkeren, aan bloedarmoede lijdende werklieden aan getast, personen, die dus onder gewone om standigheden aan allerlei kwalen blootstaan. Typisch is hier de bijna nooit ontbrekende ontsteking van 't mondslijmvlies, de z.g.n. kwik-stomatitis. Bij de acute sublimaatvergiftiging was het, zooals wij uiteengezet hebben, vooral de nier, die aangetast werd; bij chronische ver giftiging kunnen wij hetzelfde ervaren, het geen ook uitgewezen wordt door het aan wezig zijn van eiwit in dc urine van deze arbeiders. Het behoort tot de taak van den wetgever om door doelmatige voorschriften het gevaar voor vergiftiging tot een minimum te be perken MEDICUS. De Poincaristische Senaatsfractie heeft haar stemmen voor de motie van vertrouwen in Herriot. tvaarvan wij melding maakten, gemeend te moeten toelichten. In die toelichtingwordt den premier zijn gedragslijn nog eens uit gestippeld. Hem wordt herinnerd, dat aan de macht van de C. v. H. niet mag ge tornd worden dat de Fransche onderpanden niet tegen beloften alleen mogen worden in geruild en dat de veiligheid van Frankrijk moet worden gewaarborgd door een controle op de Duitsche bewapening. Gaat hij op het stuk van die punten schipperen, dan, zoo licht de „Echo de Paris" de verklaring nog eens toe voor het geval dat de zaak nog niet duidelijk mocht zijn, wordt hij eenvoudig gewipt als Briand te Cannes na zijn bekend golfpartijtje met Lloyd George. Met deze vriendelijke Poincaristische waarschuwing mag de Fransche premier nu naar Londen gaan, duchtig op de vingers gekeken vanuit Parijs. Wegens de redenen, welke her Herriot mogelijk hebben gemaakt een tijdelijk fiat te krijgen van zijn oppositie, heeft MacDonald gisteren rekenschap van zijn beleid moeten afleggen aan het Lagerhuis alvorens ter con ferentie te gaan. Teekenend voor de verhou dingen is zeer zeker het bericht uit Londen, volgens hetwelk de ambtenaren van de schat kist de Londensche financiers steunen in hun verzet om aan een leening volgens het ont- werp-Dawes mee te werken, tenzij Frankrijk zich verplicht geen afzonderlijke sancties toe te passen. Dc aanslag op Zaghloel Pasja. De „Times" meldt uit Kairo „Zoodra het bericht van den aanslag op Zaghloel Pasja te Kairo bekend werd, deed het gerucht de ronde, dat de aanvaller een Armeniër zou zijn, waarna de regeering, uit vrees voor represail les, zich haastte mede te deelen, dat hij een Egyptenaar was. Het is een eigenaardige omstandigheid, dat, wanneer hier een mis daad gebeurt, de vox populi dit zonder uit zondering aan een Armeniër toeschrijft. Het is mogelijk, dat dit verband houdt met het vroegere Turksche bewind van Constanti- nopel uit, alwaar de Armeniërs steeds verant woordelijk werden gesteld voor alle mogelijke vergrijpen. Toen hij 't bericht van den aanslag op Zagh loel Pasja vernam, gelastte koning Foead, die zich te Alexandrië ophoudt, de gisteren vast gestelde receptie af en zond onmiddellijk zijn eigen lijfarts naar Kairo. Men vermoedt, dat de dader van den aanslag begin dezer maand in Egypte is aangekomen uit Berlijn, alwaar hij in de medicijnen gestudeerd heeft. Na zijn aankomst vervoegde hij zich onmiddellijk op het bureau van den premier, waar hij ver klaarde door de Egyptische Vereeniging te Berlijn te zijn uitgezonden om haar hulde aan Zaghloel Pasja over te brengen. Om een of andere bijzondere reden Zaghloel is anders gemakkelijk toegankelijk voor studenten werd den man geen onderhoud toegestaan. Deze, wiens vader Kadi (rechter) is, is onge veer 25 jaar oud. Toen hem nader om de reden van zijn bezoek gevraagd werd, gaf hij ten antwoord „Ik kom een einde maken aan de onderhandelingen", (n.l. met Engeland). Mohamed Pasja Said en Tewfik Pasja Esin, die het onderzoek leidden, zagen eveneens hun leven bedreigd, toen zij premier waren De eerste was minister van Binnenlandsche Za ken, toen de Koptische premier Boetros Pasje Ghati in Februari 1910 vermoord werd en de laatste nam dezelfde functie waar, toen op een anderen Koptischen premier, n.l. Yoessoef Pasja Wahba, in December 1919 een aanslag gepleegd werd. Toen aan mevrouw Zaghloel de aanslag ter oore kwam, geraakte zij buiten kennis, doch herstelde zich spoedig en begaf zich naar het ziekenhuis, alwaar zij haar echtgenoot be groette met de woorden „Houdt goeden moed, het is in het belang van het vaderland." De politie heeft een aantal arrestaties ge daan. Dc toestand van den Zaghloel Pasja is zoo danig, dat de geneesheeren verwachten dat hij binnen een paar dagen het ziekenhuis kaïi verlaten. De opstand in Brazilië. Volgens een officieel communiqué hebben de operaties tegen de muiters in Brazilië een gunstig verloop. De toestand heet voor de regeerfngstroepen beslist gunstig. De regeering te Rio de Janeiro deelt mee, dat de rebellen van Sao Paolo om een wapen stilstand hebben gevraagd. De regeering ant woordde, dat zij alleen een onvoorwaarde lijke overgave kon aanvaarden. Volgens andere berichten houden de re bellen nog drievierde deel der stad bezet. Een bericht uit Buenos Ayres meldt, dat er te Sao Paolo 400 burgers gedood zijn. De bladen publiceeren een proclamatie van den president van den staat Sao Pa< 15, waar in gezegd wordt, dat de regeering door de tijdelijk overmachtige rebellen gedwongen werd zich terug te trekken naar een plaats in de hoofdstad (van den staat Sao Paolo) verdedigd door regeeringstroepen, die hel pen de orde te herstellen. De bladen te Montevideo publiceeren een telegram uit Santos, meldend dat de rebellen heer en meester zijn in Sao Paolo en op weg zouden zijn naar Santos. Het gerucht loopt, dat de rebellen gene raal Noronha hebben gevangen genomen. Generaal Isidore Lopez, de leider der re bellen, heeft gezegd dat de beweging gericht was tegen de federale regeering en sprak de hoop uit, dat de andere staten zich er bij zou den aansluiten. Alweer heeft het spoorwegverkeer in Frank rijk eenige slachtoffers geëischt hun aantal is zelfs grooter dan -aanvankelijk werd ge meld vijf dooden. Om kwart voor vieren Zaterdagochtend toen de express StraatsburgParijs met een snelheid van 70 km langs het stationnetje van Vitry-la-Ville, op 15 km van Chalons-sur- Marne, raasde, liep hij op een goederentrein die een nalatig beambte ten onrechte op de lijn deed manoeuvreeren. Met een donderen den slag schoven de wagens, die een groort aantal reizigers uit den Elzas bevatten, in elkaar. De stoker werd onmiddellijk gedood, terwijl voorts de soldaat Bréthevau, een wacht meester en zijn vrouw uit Germesheim en een dertienjarige knaap uit Straatsburg aan hun wonden bezweken. Onder de ongeveer vijftien ernstige gewon den bevindt zich een Amerikaan. DE STRIJD IN MAROKKO. Draadloos verluidt uit Madrid, dat volgens de bladen aldaar de Rifkabylen-stammen van Beni Said vredesonderhandelingen heb ben geopend. Primo de Rivera, de president van het Directorium, is in Tetoean aangekomen, waar hij met groote hartelijkheid is begroet. Geloofd wordt, dat er zeventien personen Zijn ingekomen door het zinken van't stoom schip Lismore, uit Cork, nabij Waterford. Een overlevende redde zich op een vlot en spoelde, na een etmaal op zee rond gedreven te hebben, op de kust aan. DE FRANSCHE AMNESTIE. De Fransche Kamer heeft de eerste twee artikelen aangenomen van het wetsontwerp inzake de amestie. Art. II houdt de amnestie van Caillaux en Maloyin. DRANKROOVERS CONTRA DRANK SMOKKELAARS. De dranksmokkelarij heeft het aanzijn ge geven aan een nieuw „beroep", dat van „li quor pirate" of drankroover. De beoefenaars er van komen, naar de New Yorksche cor respondent van de „Daily Telegraph" meldt, heel veel voor aan de Atlantische kust. Dezer dagen hebben ze op twaalf mijl van de kust van Jersey twee smokkelschepen geënterd, den kapitein van een der schepen gedood en voor een waarde van meer dan een millioen in Nederlandsch geld aan whiskey, wijnen en andere dranken meegenomen. Een der beide schepen was het Fransche ss. „Mul house". Zich voordoende als dcAiane-ambte- naren, hielden zij de bemanning met revol vers in bedwang. De identiteit van het an dere schip, waarvan de kapitein na een ge vecht gedood werd, is toert het bericht ver zonden werd, nog niet meegedeeld, doch het moet ook een buitenlandsch schip geweest zijn. Het heet, dat deze aanvallen op touw ge zet zijn door.smokkelaars tiit New York, daar de b'eide buitenlandsche schepen „onder de markt" smokkelen I HEVIGE BOSCHBRANDEN IN CALI- FORNIE Uit San Francisco wordt gerneldt dat de hevigste boschbrand, ooit in California voor gekomen, over een afstand van twintig mijl woedt in het „National Park" van Sequoia. Houtvesters hebben op 700 plaatsen in den staat branden gemeld. Er is voor een groote waarde aan hout vernield. Steden en boerde rijen worden bedreigd. DE UITSLUITING DER JAPANNERS. Uit Washington wordt gemeld, dat de im migratie-autoriteiten confereeren over de vraag of de uitsluiting der Japanners ook van toepassing is op Japanners, die op Hawaï wonen. Dezer dagen was ds. Oren van Loon te Detroit verdwenen. Naar beweerd wordt had hij tal van dreigbrieven ontvangen in ver band met zijn oppositie tegen de Ku Klux Klan. Hij verliet op 30 Juni zijn woning om te Flint een rede te gaan houden en sindsdien had men niets meer van hem vernomen, tot dat hij, naar een V.D.-bericht meldt, Zater dag in een der straten van Battlecreek in waanzinnigen toestand werd aangetroffen. Op zijn rug bevonden zich diepe brandmer ken, nl. de letters K.K.K. Den bekenden oud-ivoorzitter van den R.-K. Volksbond, den heer J. W. Smit, was Zondag ter gelegenheid van zijn gouden ju bileum als zanger der St. Annakcrk te Am sterdam, een ware feestdag toebereid. Des morgens werd tot zijn intentie om half elf de plechtige Hoogmis opgedragen door den WelEerw. Heer M. M. Nolet met assis tentie van de WelEerw. Heeren Joh. Sa- raber en J. Schoenmaker. Door het zangkoor werd de „Missa 5anc- tae Trinitatis" van Hubert Cuypers uitge voerd. Het bestuur van het zangkoor heeft den heer Smit en diens familie een lunch aan geboden. In het palronaatsgebouw aan de Oosten burgergracht werd des middags gerecipieerd Met zang werden de feesteling en zijn fa milieleden hier verwelkomd. Dc heer Vlaming, de penningmeester van het zangkoor, die wegens ongesteldheid van den voorzitter, den ZeerEerw. Heer Pastoor J. G. van Kelckhoven, dc taak had het pa rochiale koor te vertegenwoordigen, voerde hierna het woord ora den heer Smit te fe- liciteeren. Spr. stelde hem als een trouw en devoot zanger allen ten voorbeeld. Tenslotte bood hij hem als feestgeschenk een couvert met inhoud aan. Het Tweede Kamerlid, de heer J. B. van Dijk wees op het vele, dat de jubileerende zanger voor de katholieke gemeenschap ver richt heeft. Namens den R.-K. Volksbond werd het woord gevoerd door den voorzitter, den heer G. van Lingen. Deze vestigde de aan dacht' op de talrijke verdiensten van den oud-voorzitter ten opzichte van zijn sociale organisatie. Spr. besloot met het overhandi gen van een enveloppe. Ook hield de voorzitter van „Voci et Ami- citiae", dc heer de Wild, een korte toe spraak. Namens „Voci et' Amicitiae" werd den jubilaris een bloemstuk aangeboden. Telkens beantwoordde de heer Smit de verschillende woordvoerders met een kort dankwoord. Daarna vonden de aanwezigen gelegenheid om den jubilaris persoonlijk geluk te wen- schen. Des avonds werd de familie Smit door de zangers een maaltijd aangeboden. Bezoek van drie Kardinalen, Onlangs heeft het bestuur van het R.-K. Huisvestings-Comité zijdelings mededeeling ontvangen dat eenige Kardinaals uit het bui tenland voornemens waren om een bezoek te brengen aan 's-Hertogenbosch, teneinde aan Z. D. H. Mgr. Diepen, voorzitter van het R.-K. Huisvestings-Comité, dank te komen betuigen voor de hulp aan de bevolking hun ner respectievelijke landen verleend. Door het bestuur is toen te kennen gegeven, dat voor een eventueel bezoek 29 Juli als de meest geschikte datum voorkwam. Thans zijn de eerste officieele mededeclin- gen ontvangen. Z.Em. Kardinaal Piffl, Vorst-Aartsbisschop van Weenen, en Z.Em. Kardinaal Bertram, Vorst-Aartsbisschop van Breslau, hebben bericjit, dat zij op genoemden datum zullen komen. Z.Em. Kardinaal Czernoch, Vorst- Aartsbisschop van Boedapest, is verhinderd het Eucharistisch Congres bij te wonen en kan dus ook niet naar Den Bosch komen, doch zendt als zijn vertegenwoordiger naar hier een Hongaarschen Bisschop en zijn vi caris-generaal Mgr. Mészarós. Verder is het vrijwel zeker, dat ook Z.Em, Kardinaal Schulte, Aartsbisschop van Keulen, komt', hoewel nog geen officieel bericht is ontvan gen, terwijl de mogelijkheid niet is uitgeslo ten, dat nog andere Kardinaals of Bisschop pen eveneens naar Den Bosch komen. Het bestuur van het R.-K, Huisvestings comité zal op 29 Juli een feestelijke bijeen komst samenroepen van de kring-besturen van genoemd comité uit het geheele land. Z. D. H. Mgr. Diepen zal aan de hooge bezoekers een diner aanbieden, waaraan ook het dagelijksch bestuur van het R.-K. Huis- vestings-comité de HoogEerw. heer Mgr. C. C. Prinsen, wnd. voorzitter en dc heeren Jos. van Mackelenbergh, directeur, F. Noyons, secretaris, J. Pastoor, penningmees ter en Eug. Goulmy, lid zijn uitgenoodigd. Van 2022 Juli zal te Amsterdam een In ternationale Charilas-Conferenlie plaats heb ben. Het program daarvoor luidt: Zondag 20 Juli, 8 uur 's avonds, in dc St. Dominicuskcrk, Preek over de Liefdadigheid, waarna de zegen met hel II. Sacrament. Maandag 21 Juli, 8 uur 's morgens, in de zelfde kerli Plechtige Hoogmis om den bij stand des H, Geestes af te smceken. Van 9-12 en van 3-6 uur in het Patronaat van St. Dominicus gemeenschappelijke bij eenkomsten van de vertegenwoordigers der Liefdadigheidsvereenigingen uit de verschil lende landen. Onderwerpen van behandeling zijn: 1. Verslagen van liet liefdadigheidswerk der afzonderlijke landen en over de werk zaamheden, verricht door het Voorloopig Bureau. 2. Opstelling van een werkprogram voor dc Voorloopige Internationale Liefdadigheids commissie. 3. Wedcrzijdsche kennismaking met boe ken, tijdschriften enz. over Liefdadigheid. 4. Oprichting van een Jnternationaal Charitas-fonds bij den H. Stoel. 5. Internationale Liefdadigheids-arbeids bemiddeling. 6. Geestelijke en liefdadige zorg van Ka tholieken, dien een andere taal spreken dan die van hel land, waarin zij wonen. Des avonds 8 uur in de groote zaal van het Dominicus-Patronaat (Hcerengracht 46) openbare vergadering, waarin Prof. Dr. Brom uit Nijmegen een rede zal houden. Dinsdag 22 Juli 912 uur v.m„ in het Pa tronaat van St. Dominicus; Voortzetting der besprekingen. Tot de Voorloopige Internationale Chari- tas-commissie zijn toegetreden de volgende landen; Brazilië, Danzig, Duitschland, Duitsch Oostenrijk, Engeland, Estland, Finland, Frankrijk, Hölland, Italië, Yoego-Slavië, Li- tauen, Luxemburg, Noorwegen, Polen, Rus land, Roemenië Zweden, Zwitserland, Spanje, Tsjccho-Slowakijc, Hongarije en Verecnigde Staten. De Ned. Bond van Kleinfabrikanten in de sigarenindustrie heeft besloten in samenwer king mef andere organisaties een protestbe weging tegen de verhooging van den tabaks accijns op touw te zetten met als slot een nationale betooging in Den Haag. Naar wij vernemen zal Staatsraad Prof. Mr D. Josephuo Jitla a.s. Zaterdag 19 Juli 70 jaar worden. Zijn gezondheidstoestand is niet van dien aard, dat hij bezoeken zal kun nen ontvangen. De Vereen, van Ned. Werkgevers en het Centraal Industrieel Verbond hebben aan de tweede Kamer verzocht de voorgestelde verhooging der invoerrechten van 5 pCt. óp 8 pCt. niet goed te keuren. Er is niets, dat onzen woningen zulk een bekoorlijkheid en lieflijkheid verleent als klimplanten, die de eentonige en sombere muren door haar bladerdos bemantelen. De klimop vooral, met zijn dicht donker groen gebladerte, is voor het nederige huisje de rijkste en prachtigste versiering. Maar is het niet te vreezen, zooals men zoo dik wijls hoort herhalen, dat die weelderige groei oorzaak zal worden van vochtigheid, die de muren sloopt en het verblijf ongezond maakt Eenige jaren geleden heeft in Engeland, waar men tal van kasteelen en landhuizen begroeid ziet met een krachtigen en over- vloedigen klimop, een raad van architecten en eigenaars dit vraagstuk onderzocht en de uitkomst is geweest dat, afgescheiden van alle aesthetische bespiegelingen de klimop eer nuttig dan schadelijk is. Het is zeker dat klimop, die zonder toe zicht zijn ranken tusschen den muur en de afvoerpijpen der goten wringt, dakpannen oplicht en verplaatst, soms belangrijke schade kan veroorzaken, doch deze kan met eenige oplettendheid gemakkelijk voorkomen wor den. Daartegenover dienen de voordeelen van den klimop in aanmerking genomen te worden. De klimop bevordert het opdrogen der muren, hetzij doordien hij door zijn hecht- worteltjes het vocht opslurpt of wel doordat zijn schuinstaande bladeren den muur tegen regen en sneeuw beschutten. Onderzoekt men der mortel van bouwvallen en monumen ten, die door klimop overgroeid zijn, dan zal men zien hoe hard en droog hij is. De klimop brengt door zijn kronkelende ranken verband in de deelen van den bouw, doordien zij een houten kuras vormen van veel grooter sterkte dan men gewoonlijk meent. Hij houdt ook de afkoeling der muren tegen. Bewoners van een met klimp behangen huis weten dat zeer goed. Versiert uw huizen met klimop 't is nut tig en schoon. De natuur is de bekwaamste en goedkoopste sierkunstenaar. Tc Wageningen hield dr. K. Snell, van de Rijks—biologische inrichting te Berlijn Zater dag j.l. in liet laboratorium voor mycologie en aardappelonderzoek een voordracht over kennis van aardappelsoorten. Welke soorten in de verschillende landen gebruikt worden, hangt af, van de eischcn die de verbruikers van den aardappel stellen, speciaal wat betreft den smaak. Evenwel ook dc opbrengst, het aanpas singsvermogen aan bodem en klimaat en de weerstand tegen ziekten spelen hierbij een rol. Wat betreft de verdecling in soorten, lette spr. o.a. op kleur van bloemdek, even tueel voorkomen van een tweede bloemdek (bv. bij de Parnassia), lengte van stengel, het aantal zaadballen, en het eventueel voorko men vn blaadjes in dc bloeiwijze (Hinden burg). Wat den .aardappelknol betreft, let spr. eerst op den vorm en op dc kleur van de schil en van het vlcesch. Ook dc kleur der kiemen, groen, rood, of blauw-violet, was voor hem een aanduiding. Mei betrekking tot den wortel kon spr. nog niets definitiefs zeggen, aangezien hij met deze onderzoekin gen nog bezig was. Hij experimenteert met het cogenaamde wortelkistje, 'n zinken wig- vormigen bak met glazen zijwanden. Door het verwijderen der zinken zijwanden kan men den grcci van het wortelstelsel tegen het glas nagaan. Spr. groepeert de soorten, a. alleen naar het loof; b. alleen naar dc knollen. Alleen naar het loof zijn de volgende groepen te onderscheiden: 1, dc vroegrijpe; 2. dc middenvroegrijpe; 3. dc middenlaatrijpc en 4 de laatrijpe soorten. De vroegrijpe onderscheidt spr. in twee typen; dc Kaiserkrone type met witte bloe men cv 't Niere type met violette bloemen. De middenvroegrijpe wordt verdeeld in het Ellr type met groenen stengel en het Primel type met roodbruin-getinten stengel; de middenlaatrijpc splitst hij in de industrie type met horizmt ial gestrekte bladeren en i.et U"-io-dale type met lager loof en de zijstengels opwaarts gebogen. Bij de laat rijpe soorten onderscheidt men 't Silezische type met groenen stengel en het Red Star lype met rood-bruin getinten stengel. Beschouwt men alleen den knol. dan ver deelt spr. den ïard i jpel alleen in vroege cn late soorten Bij de eerste hebben wij weer dc Kaiserkrone en Nie.rc tvpc Bij de late beslist de kleur van hei vlceseh, n 1. getl- vleezig of v 'v:< z g Tot de geelvleezige behoort net reeds genjmil-" industrie type. Bij de witvlee ige neemt spr ook n„g den vorm in acht Den 'ijn er vier onderscheidin gen te maken cn wel het Maereker tvpc met ronden knol en vol en het Imperator type GEEN STUDENT. Hospes (tot zijn vrouw): „Zeg eens, vrouw ik geloof dat die student, die nu onze ka mer gehuurd heeft, heelemaal geen student is!" Hospita: „Waarom denk je dat? Hospes: „Wel, omdat hij veel te veel slcu deert." SCHILDER EN KRUIER. Schilder: „Mooi. Breng dit schilderij nu maar op de tentoonstelling. Maar pas op de verf is nog nat." Kruier: „O. dat hindert niets, daar kan die jas van mij wel tegen." WAAROM?.... OMDAT! Oude heer: „Zit je hier te visschen, jo chie? Waarom zit je niet op dc school bank?" Jochie: „Omdat daar geen visch it -*>- tuurlijk!" HET PORTRET. „Is dit een portret van je aanstaande? „Ja, hoe vindt je hel? „Hm, ze is zeker rijk' met ronden knol, maar afgeplat, b.v, dc Par nassia, het Up-to-date type, ovaal en plat en het Magnum Bonum type, lang, ovaal en vol, b.v. Jubel en Hindenburg. Teneinde nu te kunnen beslissen tot welk type een willekeurig aardappel behoort had spr. tabellen samengesteld, aan de hand van welke hij eenige aardappels klassifi- ceerde. van de voor on» land belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vas Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8,15— 8,30 v.m.; 10—10.12 v.m.; 11.30—11.55 v.m.; 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 mm,; 3—3,30 a.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.45-22.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag cn vacaa- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. cn 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds 3.205.20 n.m., dames half uurtje, 5.50 kinderuurtje, 7,5010.50 (of later) con cert, opera of PopuL avond. Tijdseinen 7.20 en 9.50 n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jaz- band) van uit het Savoy Hötel te Londen na 10.20 n.m Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W A. pp 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M Glasgow 5 G. S op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m dito te 5.05 n.m. (vocaal oi instrumentaal) dito te 9.20 n.m„ als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n-m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffel toren F. L. 2600 M. 7 cn 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.in. Weerbericht 3.50 n.m Beursverslag 6.307. J5 n.m. concert. 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert. Brussel S. B. R. - 265 M. 5.20—6.20 n.m. en 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1® n.m. Weerbericht. Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld! Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concerl op 2700 M_ Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 Chelmsford. 1600 M. Concert of toes spraak 11.50—12.50 4.20—5.20; 7.50—8.50. (Daar het proefzendingen betreft dient wij ziging tc worden voorbehouden). PROGRAMMA. Dinsdag 15 Juli, waarschijnlijk alleen buiten landsche stations. Woensdag 16 Juli, fa. Smith Hooghoudt, Amsterdam, geen concert. - - 54. Daarop vervolgde hij „Komaan, vooruit vriendje. Wij zullen u naar uwe bestemming brengen." „Gij neemt mij gevangen riep Eduard vol angst uit. „Wij nemen u niet gevangen. Wij zullen u eenvoudig naar het parket van den prokureur des konings brengen, aan wien gij u zult heb ben te verantwoorden." „Het parket.de prokureur des konings! Maar waarom, mijnheer In 's hemels naam. Zeg mij toch waarom „Om twee zeer goede redenen. Vooreerst hebt gij geen papieren en dat is volstrekt niet zooals het behoort. Ten tweede kunt gij een heel eerlijk man zijn en ik wensch het voor u, maar gij hebt het ongeluk, sprekend te ge kken op een beruchten boosdoener, die uit de gevangenis te Parijs ontsnapt is en wiens signalement door gansch Frankrijk aan al de brigades der gendarmerie is toegezonden." „Mijnheer 1 mijnheer stamelde Edmond ?eheel buiten zich zeiven, „ik ben geen mis dadiger, dat zweer ik u." „Wanneer dat zoo is, zuit gij het den pro kureur des konings gemakkelijk kunnen be wijzen. Dat is een verstandig man. Hij zal de zaak spoedig in orde brengen maar ik moet mijne instructies volgen. Vooruit dus, laten wij geen tijd verliezen 1" Edmond gevoelde, dat hij verloren was, hij trachtte geen wéérstand te bieden, noch door smeeken en bidden de vrijheid terug te krijgen. Hij begreep, dat geen van beiden helpen zou. Hij sprak geen woord meer en plaatste zich langzaam, met het hoofd voorover gebogen, terwijl tranen zijne brandende oogen vloei den, tusschen de beide gendarmes, en deed aldus zijne intrede in Brest. Zooals men begrijpen kan, stelde de po litie te Parijs er het grootste belang in, dat een zoo groot misdadiger gevat werd. De strengste orders waren dan ook in alle rich tingen gezonden en het was bijna een won der, dat de vluchteling niet vroeger in de handen van het gerecht gevallen was. Voor den prokureur des konings gebracht, verried de verpletterde Edmond zich spoe dig zelf door de verwarring en het onsamen hangende zijner antwoorden en eindigde met te bekennen, dat hij de vluchteling was, wiens gevangeneming men op hoogen prijs stelde. Niet weinig trotsch op deze vangst, gaf de prokureur des konings bevel, om dezen grooten misdadiger niet naar de strafgevan- aenis te breneen. die eeen zekerheid genoeg tegen eene tweede poging tot ontsnappen aanbood, maar naar de geleien, om daar te verblijven, totdat nadere orders uit Parijs over zijn lot beslist zouden hebben. Dientengevolge werd de ongelukkige op gesloten in een der gevangenhokken, be stemd voor zulke galeiboeven, die aan weer spannigheid of de eene of de andere overtre ding van het reglement schuldig gemaakt hebben. Na verloop van een half uur, gedurende welken tijd de gevangene zich aan de wan hopigste gedachten ten prooi was, hoorde hij het geluid van voetstappen, die zijn gevan genis naderden Eensklaps kwam een gedachte bij hem op. „Men heeft mijn zakken niet doorzocht," dacht hij, en had de tegenwoordigheid van geest, acht goudstukken, die hij nog bezat, in een donkere hoek der cel te verbergen. Twintig francs waren hem genoeg geweest om al dien tijd van te leven. Het was tijd de deur werd geopend en de kommissaris-generaal verscheen, vergezeld van twee bewaarders, benevens nog twee per sonen, die een pak kleedingstukken en ke tenen droegen. „Gij zijt aan mijn zorg toevertrouwd," zei de de kommissaris-generaal tot den gevan gene, en ik moet voor u instaan. Daar gij van een groote misdaad wordt beschuldigd, moet ik u aan hetzelfde reglement onder werpen als de galeiboeven, die onderjmijn bewaring staan. Gij moet dus de kleeding der galeien aandoen gij zult boeien aan han den en voeten krijgen uw haar en baard zul len afgeschoren worden. En in uw eigen be lang moet ik u waarschuwen, dat, wanneer gij tracht te ontsnappen en uwe poging tegen alle waarschijnlijkheid gelukte, een kanon schot uw vlucht bekend zou maken. Uw hoofd zou alsdan op prijs gesteld worden en men zou u opsporen en najagen, zooals men de galeiboeven doet. Gij zijt nu gewaar schuwd schik u in uw lot en vererger uwen toestand niet moedwillig." Een half uur daarna bevond dc ongeluk kige zich alleen in het hok, waarin reeds zoo veel misdadigers voor hem hadden gezeten, gekleed in het roode pak der galeibovene en met afgesneden haar en baard. ACHTSTE HOOFDSTUK. Sinds twee dagen was Edmond in de ge vangenis der galeien opgesloten. Elke mi nuut van die acht en veertig uren was met wanhopige langzaamheid voor hem voorbij gegaan. Tegen den morgen van den derden dag lag hij uitgestrekt op de smalle legerstede, die het eenige meubelstuk van het hok uit maakte, toen hij een vreemd geluid hoerde, dat uit den muur scheen te komen, die zijn hok van het aangrenzende afscheidde. Tegelijkertijd ging een stuk steen dicht bij zijn hoofd los en ontstond eene opening in den muur, groot genoeg om er den arm door te kunnen steken. Het was duidelijk, dat deze opening reeds lang bestond en diende, om eene geheime en verboden gemeenschap te onderhouden. „Wat moet dat beteekenen," dacht Ed mond. Hij bleef niet lang in het onzekere. Eene heldere, duidelijke, ofschoon zeer zachte stem sprak door de opening het vol gende „Kameraad, hoor eens als het u belieft." „Spreekt gij tot mij," vroeg Edmond zacht. „Tot u, wanneer ik tenminste, zooals ik geloof, het genoegen heb tot een goeden ke rel te spreken, die twee dagen geleden, van Parijs komende, op een kwart mijl van de stad door de gendarmes gevangen is en van moord en diefstal beschuldigd wordt." „Helaas, antwoordde Edmond, dat ben ik. Doch wie zijt gij en hoe kent gij mij „O, wij kennen hier iedereen. Gij zijt nog nauwelijks het hek doorgegaan of wij ken nen uw gansche geschiedenis. Ik ben overi gens eene brave jongen, die ongelukkig ge weest is, en ik heb iuist dezen morgen ge maakt, dat men mij in dit hok zette, om met u te kunnen spreken." „Wat hebt gij mij te zeggen „Iets zeer belangrijks. Maar spreek zachtcf want er is een schildwacht in den gang voof onze deuren. Ik kom dadelijk tot mijn doel. Uw zaak staat slecht, gij zult ter dood ver oordeeld worden en het beste wat gij hopen kunt, is levenslang hier te moeten blijven. Dat is nu juist niet heel prettig en gij moet, dunkt mij, niet weinig lust gevoelen, de vrije lucht in te ademen. Is het niet zoo, kame raad „Ik ben niet gek," sprak Edmond, „en ik weet, dat vluchten onmogelijk is." ..„Onmogelijk! wie zegt dat? Niets is on mogelijk en ik ben voornemens u verschillen de kleine zaken aan te bieden, die u, wanneer gij er goed gebruik van maakt, de vrijheid zullen wedergeven." „Mag ik weten waarin die bestaan „Wel zeker. Vooreerst is er een klein, zeci vernuftig werktuigje, waarmede gij in een minuut de boeien, die uw bewegingen belem meren, door kunt vijlen." Edmond sidderde. Het denkbeeld van ont vluchten kwam weder bij hem op. De andere vervolgde „Dat is niet nog alles. Ik kan u een kom pleet stel matrozen kleederen bezorgen, een beetje oud, maar toch nog zeer bruikbaar. Met die kleeding en een pruim tabak in u mond, kunt gij u overal gerust vertoon {Wordt vervolgd); 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5