spaarnebank Administreert Vermogens ft De nieuwe Rywielwet. m Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Alweer „de politiek'* slllfllllljlïil§iK De wet treedt 1 Aug. inwerking Ingezonden KsdtdesHngen i Woensdag 16 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15790 Agenda 17 Juli Personalia. Weldadigheid naar Vermogen. Uit het ziekenhuis ontslagen. HERDENKING MOBILISATIE DER 1914. Steun aan Gedemobiliseerden. Gunning. H. O. V. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding Op hol. De nieuwe motorwagen der E. S. M. Het Korfbaitournooi voor R.-K. Meisjespatronaten. „Kopje-duikelen'' naar Marseille. De asphalteering. Veertigjarig Priesterfeest. Sint Agnes-Patronaat Gevallen. Hoogseizoen. KANTONGERECHT. In een openbare raadszitting is gisteravond de heer S. C. de Haas van Drosser geïnstalleerd als tijdelijk burgemeester van Spaarndam. In het midden de heer de Haas van Dcser. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Aanbesteding. abonnementsprijs bedraagt votA Haarlem en Agentschappen: per week 0.25 per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COUIHNT AdvcBenfiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel; op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- lentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Sinds in „de Beiaard" door mr. Bijvoet op openhartige en nog al hartstochtelijke wijze „de klacht der jongeren" is geuit over het geestelijk tekort in onze gelederen, blijft deze zaak aan dc orde van den dag. Nu weer heeft mr. Kropman in de Nieuwe Eeuw een artikel geschreven over het ge brek aan Roomsche cultuur, welk artikel besluit met de prikkelende vermaning, dat er aan de Hemelpoort niet allereerst zal ge vraagd worden hoe wij onzen stemplicht heb- ken vervuld, maar wat wij gedaan hebben ter verbreiding van het Godsrijk op aarde. Het is dus ook al hier weer „de politiek," die de schuld krijgt. In de de Volks krant werd reeds naar aanleiding dezer waarschuwing een pleidooi gehouden om toch geen onderscheid te make,, tusschen politieke en andere plichten van den Katho liek. „Belemmert de politieke werkzaamheid, vraagt de redactie van de Volkskrant, de actie op wat men meer het religieuze Jerrein zou kunnen noemen? „Belemmert en staat ze die in den weg? „Moet niet veeleer worden geconsta teerd, dat wie in de politiek tot de tragen en onverschilligen behooren, ook in den regel niet vooraan staan waar het de be vordering der katholieke cultuur betrelt? „Zijn ze niet de flauwen en lauwen in alle katholieke zaken, lauw voor de kerk, lauw voor het katholiek onderwijs, lauw voor de katholieke pers, lauw voor missie- en liefdewerken? „Ware het niet 'i beste, maar geen split sing te maken en te erkennen, dat er een tekort is, zeker, maar een tekort, dat op heel het katholiek-zijn, op heel de katho lieke actie betrekking heeft? „We konden nog zooveel actie, nog zoo- Veel warmte en toewijding gebruiken. „En, vooral, maken we geen tegenstelling tusschen de vervulling van den kiesplicht en de verbreiding van Christus' Rijk in de maatschappij, „Wie het eerste goed doet, werkt ook aan het tweede mee de houding van veel Fransche katholieken is een waarschuwend voorbeeld en het is niet gewenscht Je meening ingang le doen vinden, dat de ver vulling van den kiesplicht eigenlijk een zaak Van lagere orde is." In dit antwoord schuift heel veel waars; het lijkt bijna afdoende en toch vreezen wij, dat „de jongeren" en zij niet alleen, daarmee niet voldaan zullen zijn. Wanneer men immers gaat twisten over een zaak, dient men eerst goed te onderscheiden; en nu vreezen wij, dat hier klacht en antwoord langs elkaar heengaan. Er wordt n.m. niet afgegeven op den stemplicht of op de min derwaardigheid van een christelijke politiek, maar op het feit, dat zooveler katholieke actie opgaat in en zich beperkt tot het poli tieke terrein en ook, dat in de practische politiek der katholieke Staatspartij zoo Weinig katholieks te ontdekken valt. Wij Zeggen niet, dat deze aanklacht juist is, maar wij willen ze wel ruiterlijk formuleeren en eerlijk onder het oog zien. De klacht is ook deze: dat vroeger de Roomschcn onder den invloed van het liberalisme hun geloof te veel in de huiskamer, te weinig naar buiten beleefden, maar dat nu te velen enkel Roomsch naar buiten en te weinig katholiek naar binnen zijn. Aan die klacht dienen wij aandacht te Wijden. Wij kunnen niet volstaan met het antwoord, dat de lauwen in de politiek ook in allerlei andere Roomsche actie lauw zijn. Zie maar naar onze Katholieke vrouwen, Wier katholiciteit in Nederland zeker niet beneden die der mannen staat en die men ondanks stemplicht en politieke propaganda toch voor „de politiek" niet warm kan krijgen. En het zijn waarlijk de vrouwen niet alleen. Wij zullen het dan ook niet Wraken, wanneer iemand zegt: ik stem op de katholieke lijst, wanneer het mijn plicht is, maar overigens bemoei ik mij maar liefst zoo weinig mogelijk met de politiek. Zoo iemand kan overigens in alle andere op zichten de beste katholiek zijn. Waar echter zij, die zich weinig tot poli tieke actie voelen aangetrokken, voor heb ben te waken is, dat zij niet afgeven op onze politicfee partij en onze afgevaardigden al leen omdat zij van de practische christelijke politiek niet dadelijk de vervulling van al hun Roomsche hartewenschen zien op maatschappelijk terrein. Daardoor geven zij inderdaad blijk buiten de politiek te staan en de macht van de politiek te over schatten. Politiek immers is een zaak van tact en overleg, om op het juiste tijdstip cn met de kleinst mogelijke offers aan eigen Wenschen en verlangens, het meeste te be reiken. Dat is practische politiek en alles bij elkaar genomen meenen wij te mogen constateeren, dat onze Roomsche Staats partij in een halve eeuw tijds ontzaglijk veel heeft bereikt. Men moet echter over de jaren heen kijken, hoe wij, katholieken, ge schiedenis hebben gemaakt en niet naar enkele feiten en feitjes, niet de groote Roomsche politiek afmeten naar voorkeur of eigen inzicht in een bepaalde zaak; niet vragen of de opheffing van het processie verbod niet vijf jaar vroeger te bereiken Ware geweest dan nu vermoedelijk zal ge schieden; niet smalen, omdat een katholiek minister-president in een land met ge mengde bevolking rekening houdt met ge moedsbezwaren van andersdenkenden enz. Wie zich daar tegen keert geeft blijk een onbevoegd criticus te zijn; bij smaalt de politiek, tenvijl hij er de beteekenis, den omvang en de moeilijkheden niet van be grijpt. Maar anderszins zij de afkeer en de ont stemming in een deel onzer gelederen tegen „de Roomsche politiek" voor onze propa gandisten en politici, voor allen, die zich op openbaar politiek terrein bewegen, een ernstige waarschuwing. Het mag niet kunnen gezegd worden, dat de politiek het mogelijk maakt een klinkenden Roomschen naam ie hebben, terwijl daaraan geen even intens- Roomsche practijk beantwoord, want dan wordt terecht die Roomsche politiek voor velen een ergernis. Moeten wij nog herinneren aan het klas sieke voorbeeld van Garcia Moreno, den staatsman, die in het openbaar zooveel voor de Roomsche Kerk had gedaan, maar, daar op opmerkzaam gemaakt, tot eigen ver bazing en beschaming moest erkennen vele jaren vergeten te hebben zijn Paschen te houden? Zulke afwijkingen tusschen leer en practijk, tusschen woord en daad zijn stuitend en alleen bevordelijk om de goed gezinden op den duur afkeerig te maken van een zaak, die in zich goed en verdienstelijk, ja heilzaam en noodzakelijk is. Want dat is christelijke, dat is katholieke staatkunde en haar practische toepassing, de polieiek, voor zeker. Maar hare beoefenaars zorgen er dan ook voor die politiek zoo begrijpelijk en aantrekkelijk mogelijk te maken en niet alleen in het openbare woord maar ook door daad en practijk geen der geloofs- genooten af te stooten. Haarlemscbe Processie naar Brielle ver trek uit Haarlem 6.04 uur. Sociëteit „St, Bavo" Esperanto 8 uur Propagandaclub Vrouwenbond half 9 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straal Zangvereeniging „Proza en Poëzie, 8 uur R.K. Jonge Vrouwen bond, afd I, Godsdienstonderricht met lichtbeelden van half 8—9 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert half 89 uur. Den Hout H. O. V. Concert 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Gr Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek. Dagelijks van 106 uur Arbeidsbeurs voor mannen - Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 2—5 uur, Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine noutweg 13 Alle Werkdagen, voorm. van bait 11 tot half 12 des nam. van 3 tot 4 en van half 8—half 9 uur Tek-- foon 2981. T. K. Leeszaal en uitléenbsbliotheek <nnS,ï.faa' Eiken dag geopend van 10 12, van 2-;—5 en van 7—10 uur, be halve des Maand; ÓMirhterds en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Martkavereeniging - Bloemhofstraat 1 Betrekking&bureaii voor vróuwen. Alle werkdagen van 10—22. van 2—4 en van 8 9 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Iiollandsche meisjes, die hier £cen tehuis hebben. Zondag en VC^oensdad van 810 uur n m. R- K Bevolkingsbureau Geoomv Sint Bavo Smedestraat 23 van S—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. SL Elisabeth's Vereenïging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V, Maan dags van 2—3 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Zondag 1.1. behaalde onze stadgenoo- te> 'nej. F Joh. W de Vries, te Leiden, wederom een eersten prijs met haar dwerg- chausseur „Kitty", benevens een grote me daille, uitgeloofd door den WelEd. Geb. Heer J. Rijnbende, alhier. De heer H. J. Clarion, dc bekende keurmeester en kynoloog, behaalde te Lei den met zijn Holl. Herdershond, Keneau, den eersten prijs, kwalificatie uitmuntend, plus 2 zilveren medailles voor den bes ten hond in open klasse. F ot lid van den Bestuursraad van den Neci. Bond van Werklieden in Open baren Dienst, is benoemd de heer J. de Ruiter, vorzifter van de afd. Haarlem. Mandelijksch Overzicht van de vcreeni- ging „Weldadigheid naar Vermogen". In Juni is uitgegeven: Brood 68.76; Wekelijksche ondersteuning 467.90; Los se giften 400; Diversen 10. Totaal 946.66. De wagenvoerder Kramer, die eenige maanden geleden bij een trambotsing te Sloterdijk ernstig gewond werd, heeft sinds eenige dagen het ziekenhuis kunnen ver laten. Men deelt ons mede, dat aan de inwoners van Haarlem en Omstreken dezer dagen een circulaire wordt verzonden van den volgen den inhoud: Zooals u uit de dagbladen bekend zal zijn is, onder de höoge bescherming van H. M. de Koningin en H, M, Koningin-Moeder, een Nationaal Comité tot stand gekomen ter her denking van de mobilisatie 1914. Ondergetee- kenden hebben zich op verzoek van dat Comité vereenigd tot eene commissie voor de gemeenten Haarlem en omstreken. Het Nationaal Comité stelt zich ten doei 31 Juli en 1 Aug. a.s., op waardige wijze en I Namens Burgemeester en Wethouders van Haarlem, werd heden door den architect D. van Zetten, ten behoeve van dc Woning stichting „Ons Huis", gevestigd te Haarlem, gegund het bouwen van 149 woningen waar onder vijf winkclwoningen met pakhuizen en een kantoorgebouwtje, gebouwd op een terrein gelegen aan de Zom ervaart te Haar lem, aan den heer W. van Genderen, aan nemer, wonende te Amersfoort, voor de som van 4534.00. Muziek in den Hout op Donderdag 17 Juli 1924, onder leiding van Nico Gerharz. Programma. I. 1 Ouverture, Mignon A. Thomas. 2 Ballet, Coppelia L. Delibes, 3 Grande Valse de l'Opera Faust, Ch. Gounod. met gevoelens van erkentelijkheid, het feit te herdenken, dat, tengevolge van de mobi lisatie, ons land gespaard is gebleven voor de rampen van den oorlog en hunne ontzet tende gevolgen voor ons allen. Ware die mo bilisatie niet onverwijld afgekondigd en uil- gevoerd, dan zou ongetwijfeld Neder.and in dien oorlog zijn medegesleept; elk der oor logvoerende partijen toch zou voor eigen veiligheid gedwongen geweest zijn tot de bezetting van on? land over te gaan De wijze, waarop de herdenking za! plaats hebben, zal in de bladen worden bekend ge maakt. Zij zal echter noch het karakter dra gen van eén luidruchtig feest, noch van mi litaire propaganda, doch dat van een natio nale daad, waaraan elke Nederlander, zon der onderscheid van geloof of' politieke rich ting, zal kunnen deelnemen. In het bijzonder zal er rekening mede- worden gehouden, dat, al ntoge het dan waar zijn, dat de gemobiliseerden tenslotte niets meer verricht hebben dan het vervullen hunner grondwettelijke verplichtingen, zulks niet weg neemt, dat Nederland jegens hen een plicht der dankbaarheid heeft te ver vullen, inzonderheid omdat voor velen hun ner het. langdurig verblijf onder de wapenen een ramp is geworden, die zij nog niet te boven konden komen. De leniging van den hierbedoelden nood, is dan ook een der be langrijkste punten van het programma. Ondergeteekenden doen thans een beroep op alle inwoners van Haarlem en Omstreken om van hunne erkentelijkheid blijk te geven jegens hunne medeburgers, welke lange ja ren de veiligheid van ons land hebben be schermd en de voorgenomen herdenking zoo wel als de hulpactie mogelijk te maken. Moge Nederland, hetwelk zooveel doet voor het buitenland en welks reputatie van menschlievendheid in alle oorden van Euro pa is gevestigd, de eigen landskinderen niet vergeten! Het Plaatselijk Uitvoerend Comité: C. MAARSCHALK, Burgemeester van Haarlem, Eere-Voorzitter. H. MEYBOOM, Gep. Generaal Majoor, le Voorzitter. C. TEN BOOM, Voorz. Haarl. Middensl.raad, 2e Voorzitter. JOS. DE LOBEL, Voorzitter K.S.A., Secretaris. J. A. J. SYBRANDI, Gep, Luitenant ter Zee, Penningmeester. J. H. VAN OOSTEN. Journalist W. F. BEEREMANS, Secretaris Patrimonium. F, H. SMIT, Voorz. Haarl. Handelsvereen. F. KOOLHOVEN, Voorzitter H. O. V. In het Provinciaal Comité zetelen o.a. uit Haarlem: H. M. VAN BEMMELEN, Voorzitter Ned. Ver. „Onze Vloot". W. DYSERINCK, Reserve-Kapitein. J.N.J.E. HEERKENS THIJSSEN, Wethouder van Haarlem. Mejuffrouw Dr. E. C. van DORP, Lid der Tweede Kamer. I.. A. A. M. WESTERWOUDT, Plebaan der St. Bavo. .Jhr. J. C. MOLLERUS, Secr. der Kamer v. Kooph- M. MERENS, Doyen v. h. Corps Consulaire. Gistermiddag ongeveer 6 uur wist een paard dat beslagen moest worden en daar zeker geen zin in had, in de Zijlstraat aan den geleider te ontsnappen. In wilde vaart ging 't hollend de Zijlstr. uit de Nassaulaan op, gevolgd door eenige mannen cn fietsers- Deze laatsten wisten 't op de Nieuwe Gracn te grijpen en tot stilstaan te brengen. PSjiSfX f 4 Grande Fanlaisie dc l'Opera „La Muette de Portici. D. Auber. If. 5 Vorspiel der Uiten Aki. Lohengrin R. Wagncr. 6 Fragmente aus „Der Trompeter von Sakkingen. v. Ncsslar. 7 Ouverture Tannhauser, R. Wagncr. Hedenavond heeft de beslissingswedstrijd plaats tusschen St. Agnes en St. Rosa op het terrein aan de Crayenesterlaan. De eindstand luidt: St, Agncs 3 2 0 1 9—5 4 St. Rosa 3 1 2 0 53 4 St. Anna 3 111 35 3 St. Agnes, Heemstede 3 0 1 2 26 1 Het gaat dus om den eersten en tweeden prijs; een vorigen keer wist Rosa met 31 te winnen, doch nu kon het wel eens andersom zijn. Hopen wij, dat de sterkste zal zegevieren. De Fransche bladen vermelden dat de Am sterdammer, die op zich had genomen al duikelend over zijn hoofd Marseille te be reiken, daar inderdaad is aangekomen. Gisteren heeft de Commissie van Open bare Werken vergaderd, naar wij vermeenen te weten voornamelijk tot samenstelling van een advies aan B. en W. over de asphal- teering. Hoewel dit advies nog geheim is, roeenen wij op goede gronden te kunnen melden, dat de Commissie zich heef! uit gesproken voor shect-asphalt en asplialt- blocs en is een plan ontworpen, waar.n deze beide soorten bestrating tot haar recht zul len komen. De Commissie heeft onlangs het Wegencongres in Den Haag bezocht en heeft geen andere wijze van geruischiooze bestra ting beter bevonden dan de boven ge noemde. Het is te verwachten, dat B. en W. spoedig een beslissing zullen nemen en ein delijk in Haarlem een begin zal worden ge maakt met de zoozeer gewenschte geruisch iooze bestrating. Nog een halve maand met 1 Augustus treedt de Rijwielbelasting in werking. Aan de postkantoren zijn vanaf 16 Juli, de platen a f 3,per stuk verkrijgbaar, die een fiets moeten aanduiden, als een instrument, waar voor men belasting betaald heeft. 't Eigenaardige van het geval is echter, dat er zich gistermorgen om de 30 menschen Ipij den inspecteur van de accijnzen hebben vervoegd om inlichtingen, en deze zelf nog niets van de regeling afwist. Den kassier, die deze menschen moest helpen en dit niet kon, ging hel blijkbaar zoo aan zijn hart, dat hij er zenuwachtig van werd cn voor de laatste bezoekers blijkbaar geen beleefd heid meer in voorraad had. Iedere fiets, mag vanaf 1 Augustus, alleen onder rijksmerk bereden worden en voor dit merk wordt 3.betaald. Er zijn echter personen, zooals dokters, verpleegsters, alsmede hooiden van gezinnen die NIET in dc Rijksbelasting zijn aangesla gen, die vrijstelling van belasting hebben. Die platen, die deze menschen kunnen krijgen, zijn echter van een speciaal merktecken voorzien, In die platen voor de vrijgestelde [hoofden, van gezinnen is n.l. een rond gat aangebracht. Zij echter, die recht hebben op dit „brandmerk?" op dit gemerkte plaatje, kunnen hiervoor een biljet invullen, dat bin nen korten lijd bij den inspecteur der ac cijnzen aan het belastingkantoor Klein Hei ligland te verkrijgen zal zijn. Resumecrende komt de zaak dus hierop neer: Met 1 Augustus treedt de wet op dc Rij- wielbclasting in werking. Iedere fiets moet dan voorzien zijn van een rijwielmerk. In de eerste dagen zal nog gewaarschuwd worden als men geen rijwielmerk heeft, maar al spoedig zal tot het maken van pro ces-verbaal worden overgegaan. De merken zijn vanaf 16 Juli aan de postkantoren verkrijgbaar. Vrijgesteld zijn: Hoofden van gezinnen, die volgens art. 1, eerste lid van dc wet, vrij gesteld zijn van de belasting, krijgen een plaatje, waar een rond gat Ingeslagen is. Artikel l, eerst lid, zegt, dat hoofden van gezinnen, die niet aangeslagen zijn in de Rijksinkomstenbelasting en die hun rijwiel voor hun bedrijf of beroep noodïg hebben, de belasting niet verschuldigd zijn. Degenen, die mecnen recht op vrijstelling te hebben, moeten daatoe op formulieren (die nu nog niet verkrijgbaar zijn) aanvrage doen bij den ontvanger der accijnzen. De vrijgestelden ontvangen ook een strook met afdruk van het kantoorstempel, wat als bewijs dient, dat zij werkelijk vrijgesteld zijn. Voor dienstrijwielen worden plaatjes be schikbaar gesteld, waarin een vijfpuntige ster geslagen is. Gewone rijwielen, die door middel van een hulpmotor voortbewogen worden, zul len voortaan vrijgesteld worden van perso- ncele belasting, maar vallen onder deze wet. Daarvoor moet dus ook een plaatie gekocht worden. Personen die tijdelijk in ons land komen, krijgen 'n kaart, nadat zij zich gelegimiteerd hebben. Het is wenschelijk dat de kaart zichtbaar gedragen wordt. Verplicht is het niet. Wel is het verplicht op elk verzoek van den bevoegden ambtenaar de kaart te too- nen. Op Zon- en feestdagen zullen aan men schen, die slechts één dag over de grens komen, geen kaarten worden uitgereikt. Het rijwielmerk moet met de daarop voor komende teekening naar buiten, naar alle zijden goed zichtbaar worden bevestigd, of aan de balhoofdbuis, of aan een der buizen van het stuur, of aan de bovenhuis van het frame, binnen 15 c.M. van het stuur. De ZeerEerw. heer dr. Th. M. Vlaming, vroeger pastoor aan de Spaarnekerk, al hier, en thans pastoor te Berkel en Roden rijs, hoopt Vrijdag 15 Augustus zijn 40-jarig priesterfeest te vieren. Naar wij vernemen is de loterij ten bate van het Sint Agnes-Patronaat, waarvan de trekking aanvankelijk was vastgesteld op 1 Juli, uitgesteld tot 1 September, Gisterenmiddag ongeveer 12 uur kwam een circa 10-jarige knaap op de Ged. Oude Gracht op zoodanige wijze te vallen, dat hij een ernstige verwonding aan zijn been bekwam en een winkel binnengedragen werd. De politie werd opgebeld, die hem naar het Gasthuis deed overbrengen, waar verder voor hem werd gezorgd en waar hij werd verbonden. Om m behoeven U niet te hinderen. Doe !p!P ïb er wat Akker's Kloosterbalscm op. |i», j, <««4SiedaD '5 dadelijk dc pijn weg. Zuivert 8^3? «S 3 w en geneest Uw open huid !n écn nacht. Uitspraken inzake het „wild- polen". Baron v. T. v. S. wien ten laste was ge legd. dat hij op zijn jachtterrein wiid had ge poot en waartegen de ambtenaar 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis had geëischt, werd heden door den kantonrechter vrijge sproken. De kantonrechter grondde deze vrijspraak op het feit, dat door hem onder wild poten verstaan wordt, het overbrengen van an der wild in het jachtterrein. Daar dit hier niet was geschied en alleen maar fazanten- eieren van het eigen terrein waren uitge broeid, sprak de kantonrechter den be klaagde vrij. Zandvoort is weer zijn hoogseizoen in gegaan. Dc gasten, die voor den voortijd hadden gehuurd, vertrekken en zij, die het hoogseizoen willen medemaken, komen aan De drukte op straat neemt zienderoogen toe. Niets is meer gesloten en alles wat in Zand voort thuis behoort is aan het werk. Hel is een mooi gezicht zoo'n badplaats in hc! volle leven te zien. Wandelaars slenteren langs de boulevards, gezelschappen vleien zich in het zand of nemen plaats in de strandstoelen; de onvermoeide vent- sters en venters ziet men op het strand van steel naar stoel, van gezelschap naar gezel schap gaan, om te trachten hun koopwaar aan den man te brengen; de exploitanten van het strand ziet men, in het zweet huns aanschijns sjouwen en schuiven met stoelen. Alles is leven en bedrijvigheid. Ook de bad inrichtingen maken goede zaken en men kan gerust aannemen, dat het totaal der personen, die baden buiten de badinrich tingen, grooter is dan het totaal van de vier inrichtingen bij elkaar. Hoe zou dat komen? Er zijn natuurlijk altijd menschen, die graag iets doen buiten de voorschriften om. Velen zullen er zijn, die de baden te prijzig vin den; weer anderen vinden het vervelend om te moeten wachten en weer anderen zitten dichter bij het vrije strand dan bij een inrichting. De volksbaden hebben ook niet te klagen over de klandisie. Wanneer er een instelling bestaat, die zich kan be roemen op snellen vooruitgang, dan is die het wel. Toch zou het wenschelijk zijn, dat in de regeling van al deze baden eens wat meer rekening werd gehouden met bezwaren van personen, die ook Aan het strand willen profiteeren, maar zich stooten aan som mige vrijheden, die worden toegestaan. 's Avonds, wanneer de grootste hitte voorbij is, dan worden de inrichtingen van vermakelijkheid bezocht en dan vormen da mes de hoofdschotel. Hoe de menschen overdag ook geklaagd hebben over de warmte, hoeveel moeite zij 's middags ook gedaan hebben om een beschut plekje te vinden, daar klagen zij niet over warmte of wat ook, daar komen de loome beenen van den grond en daar waagt ieder zich nog op de gladde vlakte. En zoo gaat het hoogseizoen met rassche schreden voorbij. Zoo is het begin en zoo is het einde Augus tus. Dan trekt ieder weer naar zijn woon plaats. De verhuurders, hoe blij zij in het begin waren, dat zij verhuurden, zien hun gasten weer met vreugde vertrekken en zij slaken een zucht van verlichting, dat zij weer baas zijn in eigen huis. Maar bij het afscheid zeggen zij toch: „Tot ziens, tot het volgende jaar. Ik houd mij aanbevolen". REDERIJKERSKAMER „ALBERDINGK THYM". Zooals bereids is gemeld heeft de Haar- lemsche Rederijkerskamer „Alberdingk Thym" den kampioenstitel behaald, in de competitie-wedstrijden van den Nederland- schen R.K. Tooneelbond. Deze tooneelvereeniging is thans voor de tweede maal in het bezit gekomen van den zilveren wïsselbeker, die voor dit kampi oenschap is uitgeloofd. De tooneelvereeniging welke drie seizoe nen achtereen het kampioenschap verwerft, of vijfmaal met tusschenpoozen, mag dezen beker als haar eigendom beschouwen. En waar „Alberdingk Thym" verleden jaar eveneens kampioen was is deze tooneelclub al aardig op weg naar het meest eervolle succes. Zooals men zich zal herinneren werd door „A. T." het hoogste aantal punten in kring Haarlem behaald, met het tooneelspel „De Familie v. Ingen", waardoor de club in aan merking kwam voor de ksmpioens-compe- titie, waarin mededingen de vereenigingen, die, over het gcheelc land, ieder in eigen gewest het hoogste aantal punten hebben behaald. Voor deze kampioens-competitie kwam „A. T." uit met „Jivn de Schrijver", een stuk met hooge eischen voor spel en mise cn scène, en wist daarmede de beste der mededingende clubs nog zes punten onder zich te laten, 'n Prestatie, die wel een felicitatie waard is. In dc j.l. Vrijdag gehouden jaarvergade ring van „A. T." werd het nieuwe succes op bescheiden wijze herdacht. Onder de in gekomen gelukwenschen bevond zich er ook een van het Hoofdbestuur van den R. K. Volksbond, dat woorden van oprechte waar- dcering richtte tot zijn overwinnende onder- afdeeling. In een ontstane bestuursvacature werd gekozen de heer H. Elferink de overige bestuursleden werden allen herkozen. In het jaarverslag van den secretaris wer den woorden van hulde gebracht aan den heer F. Duijn, eerelid van ,,A. T.", aan wiens voortdurende, ijvervolle medewerking voorzeker een giroot deel der bereikte re sultaten zijn te danken. Met algemeene stemmen werd de heer Nielen als regisseur herkozen, terwijl bij acclamatie de heer A. v. Dijk tot vaandrig werd benoemd. Besloten werd een campag ne te beginnen tot het aanwerven van do nateurs. In dit najaar zal de Kamer deelnemen aan den nationalen tooneelwedstrijd, uit geschreven door „Vondel" te Leiden, met het twee-bedrijvige blijspel „De Landbouw' naar het Engelsch van Mark Twain. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Achteruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 16 Juli. Hoogste barometerstand 764.3 m.M„ te Toulouse. Laagste barometerstand 747.0 m.M„ te Vestinanoer. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 Juli: Zwakke tot matigen, zuidelijke tot weste lijken wind, toenemende bewolking, waai- schijnlijk eenige regen of onweer, iets koeler. Hedenmorgen werd door den heer D. Koel, bouwkundige, als gemachtigde van de N. V. v. d. Sluijs' Vleesch- en Veehandel in t openbaar aanbesteed: het amoveeren van twee woonhuizen en het ter plaatse bou wen van een winkethuis met bovenwoning aan de Amsterdamsche Vaart, hoek Hce- rensingel. Ingeschreven werd als volgt: H. Pollé en Joh. Kokkelkoren, Harlem, 12.839": J. Dorlandt. Zuid-schalkwijk. 14873; Joh. v. d. Walle, Heemstede. 15.361; G. T. G. Klaassen en J. W. de Keijzer, Haarlem, 14.000; C. van Dijk cn H. La Duk. Haarlem, 16.170; C. W. P- Ten Broeke, Haarlem, 15.160; W. C. KIoos, Haarlem, 13800; C. RoL Haarlem, 15.198; F. J- Spee, Haarlem, 13.985; J. Veen en J. P. Meyer, Haarlem en Schoter,, 12850; J. C, Besemar., Haarlem, 14.535;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1