1 Nagekomen Berichten. DE SPAARNEBANK Botsing. Examen Maatschappij tot Bevorder, der Toonkunst. De Stadsschouwburg gesloten. Nederlandsche Jaarbeurs. Programma Dr, L. C. Proot. Examens Hoofdakte. „Generaal van Merlen". De vetfabriek aan den Schalk wijker- weg. Vereeniging van oud-leerlingen der Tuinbou wcursussen. Aanrijdingen. MUZIEK. Kerkconcert Mia Peltenburg Louis van TulderHendrik Andriessen. Gouden echtpaar. Een handig zakenman. Personalia. Het snelle rijden. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTERAAD. V Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. HEEMSTEDE. SCHOTEN. BLOEMEND AAL. HAARLEMMERMEER. ZANDVOORD. VELSEN. Gemeenteraad. NOORDWIJKERHOUT. Verdronken. De bosehbranden in de V. St. Tornado. Brand te Wagenberg. De Amerikaansche presidentsverkiezingen. W ereldvlucht. Rushiro op het eiland Hokkoid. Een manuscript van Columbus ontdekt. Nieuw wetsontwerp. De uitvoering van het Dawes-plan. De opstand in Zuid-Amerika. Lijk uit de Maas opgehaald Naar Berlijn terug. SPORT EN SPEL D. H. V. B MARKTNIEUWS. J. G. de Zwart, Haarlem, 14.570; W. J. Boake Zoon, Haarlem, 12990; C. M. W. van Emmerik, Haarlem, 16.200; C. Veld huis en L, Bekman, Haarlem en Schoten, 22.650; A. W. H. Bruseker, Haarlem, 14.280; L. J. Winnubst, Haarlem 17.478: Gebr. J. P. en J. van Eyk en H. W. van Looy, Haarlem, 14.247; P»rquin, Sant poort 12.990. De gunning is aangehouden. Op den hoek van den Kruisweg en het -aten Bolwerk heeft een aanrijding plaats gehad, tusschen een motorrijder en een wielrijdster, doordat geen van beiden op het verkeer lette. Het spatbord en de voorvork van doj flets werden beschadigd. De schade zal door den motorrijder ver goed worden. Geslaagd voor het diploma piano-onder wijs onze nog zeer jeugdige stadgenoote •■nel. E. C. Nederkoom, leerlinge der Mu ziekschool te Haarlem. Naar we vernemen zal de Stadsschouw burg aan het Wilsonplein de geheele maand Augustus gesloten zijn. Geruchten, als zouden er in de kermis- week operette's worden gegeven, zijn ge- neel onjuist. De Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, heeft de eer U mede te deelen, dat hij ook ditmaal weder zijne bemiddeling zal kunnen verleenen aan hen, die inlichtingen wen- schen te ontvangen omtrent de Elfde Jaar beurs, welke van 918 September 1924 te Utrecht wordt gehouden. Naast het verstrekken van inlichtingen, betast net Secretariaat der Kamer zich des- gewenscht met het afsluiten van contracten voor stand-ruimte. Lijsten van deelnemers aan vorige jaar beurzen liggen gratis ter inzage op boven genoemd Secretariaat. der Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 17 Juli 1924. des avonds van half 8—half 9 uur, uoor den heer George Robert. 1. Praeludium et Fuga D gr.t. J. S. Bach. 2. Improvisation Sigfrid Karg. Elert. 3. Tweede Sonate F. Borowski. Allegro. Andante. Allegro Conspirito 4. Pastorale Offertoine F. de la Tombelle. 3. fcerste gedeelte uit ds Ve Symphon'e Ch. M. Widor. Naar wij tot ons groot genoegen kunnen meiloen, gaat de toestand van Dr. L. C. rroot. van dag tot dag vooruit en is er alle hoop op herstel. Het mondeling gedeelte der examens ter verkrijging van de acte van bekwaamheid, a.s hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres, worden te Haarlem gehouden in het gebouw der Rijkskweekschool voor onderwijzers van 16 Juli tot en met 20 Augustus, telkens vanaf des voormiddags half negen. Jij een gehouden wedstrijd, uitgeschre ven voor het rust- en vacantie-oord voor oud-onderofficieren, behaalde de schietver- eeniging „Generaal van Merlen" dc volgen' de prijzen; Korpswedstrijd afdeelingen: Ie prijs. Korpswedstrijd schietvereenigingen: le prijs. Eere-wedstrijd: 4e prijs. W de Boer. Personeelwedstrijd: 6e prijs P. Kluft, 7e prijs H. J. Bouman, 12e pr. P. Deken, 14e prijs L. de Raad. Wedstrijd leden van 60 jaar en ouder: 2e- prijs P. Alleman Vrije Baan: 14e prijs W. Bakker, In de slachthuisbuurt worden door een aantal bewoners handteekeningen verza meld, om eer adres samen te stellen waarin tot uiting zullen gebracht worden de veel- vuldige klachten omtrent den ergerlijken stank, welke de vetfabriek aan den Schalk- wijkerweg voortbrengt. Dit is in navolging *an een adres, gesteld door bewoners nabij de Boterfabriek. De Vereeniging van Oud-Leerlingen der Tuinbouwcursussen Haarlem en Omstreken, houdt op Donderdag 17 Juli a.s. des avonds 8 uur een excursie, naar huize „Lindenheu- vel te Overveen en op Maandag 21 Juli A.»., des avonds 8 uur naar huize „Bijweg" te Bennebroek Beide excursies vertrekken des avonds te half acht per fiets vanaf de Groote Markt. Gistermorgen, omstreeks 10 uur is in de Jansstraat een sleeperswagen aangereden door een tramrijtuig, doordat de wagenbe stuurder niet lette op den kap van den wa gen, die over de rails uitstak. Het tramrijtuig bekwam deuken in den wand, terwijl de aangereden kap ernstig werd beschadigd. Een naarst den sleeperswagen loopende zoon van den eigenaar, kreeg een duw in den rug. Door een lid van E. H. B. O. is hij ver bonden, waarna hij per auto naar zijn woning is gebracht. Gistermiddag reed een auto op de Kennemerbrug, Van deft tegenovergestelden kant naderde een wielrijder, die in de mee- aing verkeerde, dat de auto den Schotersin. ||el op zou rijden en daarom naar links uit laaide. Het gevolg was, dat hij tegen den suto opreed. Hij kreeg een schaafwonde aan het been en is door een lid van de E. H. B. O. verbonden, waarna hij met den auto naar zijn woning is gebracht. Het rijwiel was ernstig beschadigd. Op den hoek van de Groote Houtstraat Raamvest en Gasthuisvest heeft gisteren middag een aanrijding plaats gehad tusschen «en wielrijder en een auto. De oorzaak was, dat de wielrijder, die van de Gasthuisvest kwam, op de tramrails af stapte en stil bleef staan. De auto, die van de Raamvest kwam, had voldoende kunnen passeeren, als de wielrij der zijn fiets niet had neergegooid, zoodat de auto er dwars over heen reed. De cvtstane schade is onderling geregeld. De mooiste en beste indrukken, die wij van dit kerkconcert ontvingen, werden dit maal gelukkig niet verzwakt door het ont steken van het kunstlicht. Die blank-oprij zende schoonheid van den ouden Sint Bavo, nooit komt zij heerlijker uit dan wanneer zij door gebrandschilderde ramen het zin kend zonlicht indrinkt. Zóó mochten de oude bouwmeesters het heerlijk kunstwerk nog aanschouwen: het wit der hoog-oprij- zende wanden, zacht vergrijzend in dit half licht, zou hun onder de kinderlijk-naïve klanken van Francks Fantasie in C een beeld geven, dat hun bij 't ontwerpen van deze bouwsymphonie had voorgezweefd; deze Francksche toonschepping, die in haar lijning de soberheid der Italiaansche primi tieven heeft, en nog in hoofdzaak in Francks eerste periode staat, heeft toch genoeg dat ons voorbereidt op den meester der viool sonate in A en der 3 Chorals, om hem ie mogen vereenzelvigen met een dier middel eeuwers, wier altijd hemelwaarts gerichte blik het aanzijn gaf aan de wonderwerken der Gothiek. Al vindt men in deze Fantasie, door den organist Hendrik Andriessen in mooi-passende soberheid van kleur gere gistreerd, nog niet het typische van den rranck der vioolsonate, noch door harmo nie, noch door het zoo kenmerkend ampli- fiëeren van het motief, er is toch de sfeer, de hoofdgedachte, en daarom leek ons het moment, dat deze fantasie gespeeld werd, een zeer gelukkig. Het was gelukkig ook, dat de rust, door het zinken van het dag- hcht gebracht over het inwendige van dit oord des vredes, niet werd gestoord door van buiten komende wanklanken, waardoor schoonste indrukken worden gebroken. De bedoeling, die er in de keuze van het anders niet zoo bijster belanrijke fuga e moll j1?, ?'1 nac^ voorgezeten, werd ons nu ook duidelijk, en zoo bracht de „herinnering" aan dezen Bach ons het genot, dat wij bij de Uitvoering zelf niet recht hadden kunnen ondergaan: het praeludium is een mooie muziek, maar de fuga mist de architectuur, waardoor het belangrijks genoeg heeft, om als openings-stuk geheel (foor zich zelf te imp one eren. De oud-Fransche liederen, die onmiddel lijk dezen Bacn volgden, hadden ook dat typisch-montone (sit venia verbo), dat hoofdzakelijk in den niet wisselenden toon aard zijn grond had, Louis van Tuider zoo- we! ais de organist bedoelden, dit eenkleu rige te^ omgaan, de eerste soms door een niet altijd gemotiveerde versterking der klankgeving (quand irai-je vous voir....) of het aanwenden van het falset, (doux Jesus, ouvrez-moi ce coeur], waar een voix mixte m.i. expressiever had gewerkt; de .aatste, door in het grijzen d-mineur dezen liederen meer kleurverscheidenheid te wil- en aanbrengen, welk pogen bij het ee-sta lied minder gelukkig slaagde dan bij de vol- gende. Bij de liederen, die ons Mia Peltenburg zong, had in dit opzicht de organist de han den meer vrij. Niet alleen dat de stem van t lia Peltenburg de beoogde kleurgeving, de beoogde expressie altijd met absolute zciterneid trefook haar liederen leenden zich zeer bijzonder tot een eigenlijk samen spel. Ik wil slechts herinneren aan haar lied .-c-n prière, en het beste slot „pour vous je veux souffri'r au Calvaire", en zeer zeker aan Agnes Dei (F. de la Tombelle), waar de orgelstemmen zeer bijdroegen, de rijke modalatorische kracht dezer heerlijke stem m een schoone belichting te plaatsen. Het allerschoonst, en daarom onvergete lijk, werkte in dit opzicht de organist in zijn groote compositie „La sainte face," waar klaarder dan wij ooit hoorden de bcteeke- ms van het orgel als begeleidings-instru- ment uitkwam. Waarlijk, wie zóó de ziel, het wezen van het orgel doorvoelt, kan het zon der Koralvorspiele of zonder Liszt wel stel len, om een orgelconcert te geven waaraan wij iets hebben; waarvan ons iets bijblijft. Dy werking die bij Widor's Pater Noster werd bereikt door het samengaan van sopraan en tenor (welk een prachtuitvoe- ring:) werd bij deze compositie van Hendrik Andriesen verkregen, door de zangstem te omgeven met een koor van menschelijke stemmen, in oneindigen kleurenrijkdom den zin van Paual Claudels tekst belichtend. De componist neemt in dit werk nergens zijn toevlucht tot eenige buitensporigheid, en is toch door en door modern. Het lijdt geen twijfel, of dit toondicht is als zooveel anderen op Mia's zingen ge ïnspireerd. Het maakte een intensen indruk, die een voortzetting vond in Andriessen's „rèie-Dieu door den componist met een bijzonder entrain voorgedragen. Onze ge dachten gingen onwillekeurig naar het groote feit dat de volgende week in Am sterdam staat te gebeuren, en waar dit werk zeker een goede plaats zou mogen innemen onder de uit te voeren muziekwer ken. Lr was op dit concert nog een „eerste uitvoering": een „Pie Jesu" van André Coplet, interessant door de harmonische eigenaardigheden, zooals het klein-septiem- accoord dat geheel zelfstandig optreedt en aan de compositie een eigen karakter geeft. Het werk was echter noodeloos in de breedte uitgesponnen, en wij smachten naar het Gregoriaansche Pie Jesu, door van Tul der zoo tallooze malen met groote uitwer king gezongen. Met verlangen zien wij uit naar dc voortzetting der reeks schoone kerkconcer- ten, door het artistieke drietal in den ou den Sint Bavo gegeven. G. J. K. Gisteren herdacht de heer G. L. Reemer en mej. J. H. Bleumink, wonende Lange Annastraat 39, den dag, waarop zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden. Het gouden echtpaar is wat men noemt, flink in de bloemmetjes gezet. Een rijke schat van bloemen versierde de kamers. Ook van de buren mochten ze veel belang stelling ontvangen. Door een zangvereeniging van de Her steld Apostolische Zending, werd een schitterende hanglamp, aangeboden. Van de Naaikrans „Bernice" waar de jubilaresse lid van is, mocht het echtpaar een fraai servies met alle toebehooren ont vangen. Door de kinder-breikrans werd verleden week Woensdag reeds een ge- bakstel aangeboden. Van de buren uit het hofje ontvingen ze een kapstok, pluche achterkleed en een klein kleedje. Door de groote breikrans werden eenige groote koperen vazen geschonken. Bij de feestvreugde waren ongeveer 150 menschen aanwezig. Gisterenavond werd een foto van het echtpaar genomen. Ook waren er zeer veel felecitaties bin nengekomen, vooral daar de heer Reemer, een bekende figuur in Haarlem is, wijl hij ruim 31 jaar agent van Politie geweest is. Natuurlijk is er kranig feest gevierd. Vandaag waren aan de postkantoren ver krijgbaar de rijwielmerken. Vóór het hoofd, kantoor had zich een handig zakenman opge. steld met de noodige ingrediënten om de rijwielmerken aan de fietsen te bevestigen. Bij het deurwaarders-examen, uitge schreven door den Bond van Deurwaarders bij de verschillende rechtscolleges en den Bond van Procureurs en Deurwaarderskler ken, is gisteren geslaagd de Keer Tb. G. van Leuven, werkzaam ten kantore van deur waarder Warnier. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die op de Amsterdumschevaart 63 K.M. per uur reed. Burgerl. Stand. Geboren; 14 Juli; B. P. J. v. Emmerikv. Brero d. 15 Juli: E. M. Wilkesde Bonte, z. G. M. Wessels v. Emmerik z. J. J. M. BoodeForma- noy d. Ondertrouwd: 16 Juli: J. Dijt en C. A. Kastercum G. Schouten en G. Vugts G. Radders en L, Meijering J. Hopman en C. M. Beekman C. de Jong en C. Kraaijveld H. Zegstroo en E. Kolk C. J. F. Deen en A. E. de Zwart S. J. Klaasen en P. T. Lommerse. Getrouwd: 16 Juli: A. v. Opzeeland en G. Bontenbal C. Kooreman en J, G. Ter- hoeven. Overleden; 15 Juli: J. Reinalda, 30 j., Wouwermanstraat, Onder voorzitterschap van den heer mr. M. Slingenberg, loco-burgemeester, verga derde hedenmiddag de gemeenteraad. Afwezig de heeren Reinalda, Scholl, De Boer, Boes, dr. Adrian en De Zeeuw. De VOORZITTER memoreert het zilveren jubileum van den heer v. d. Kamp als raads lid. De dag zelf is reeds luisterrijk gevierd. Spr. brengt dit feit naar voren, omdat de raadsnotulen dit jubileum moeten boeksta ven. Spr. wenscht den heer v. d. Kamp ge luk en hoopt, dat hij nog lange jaren raads lid mag zijn. De heer v. d. KAMP dankt voor deze hulde. Eervol ontslag. Eervol ontslag wordt verzocht door mej. J. W. Ledeboer als onderwijzeres aan school 31, D. v. Veen, Jr. als onderwijzer aan school 24, mej. M. P. Duval, als on derwijzeres aan school 19, Aan allen wordt het eervol ontslag ver leend alsmede aan mej. Oosterhout. De toelating van kinderen in bioscopen. Onder intrekking van haar eerste voor stel, biedt de Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, de volgende wijziging der Algemeene Politieverordening ter vaststelling aan: Het is verboden aan personen beneden den leeftijd van 16 jaren, tenzij onder ge leide van een meerderjarig persoon, een openbare biscoopvoorsteiling bij te wonen, welke staat aangekondigd als niet toeganke lijk voor personen beneden den leeftijd van 16 jaren en aan meerjarige personen, om een persoon beneden den leeftijd van 16 jaren bij zulk een voorstelling te geleiden. De heer PEPER meent, dat door dit voor stel een onbeperkt aantal schuldig gesteld wordt. Het schijnt, dat er zooveel mogelijk schuldig gesteld moeten worden, wil het in dc maatschappij goed gaan. Moeten er nog niet meer schuldig gesteld worden als de bureaulist, de juffrouw van de vestiaire, ds controleur, enz.? Degenen, die door dezen maatregel ge troffen worden, zijn juist degenen, wier opvoeding te lijden heeft gehad, die geen goede woning hebben, enz., juist dus dege nen, voor wie de S. D. A. P. zoo graag als pleitbezorger optreedt. Dit voorstel gaat verder, dan waartoe in principe besloten is. Wethouder BRUCH zal niet meer over het principe spreken. Waar de Commissie verder is gegaan, dan zij formeel moest gaan, kan de raad zich ongebonden tegen over het principe-voorstel achten. Door dit nieuwe voorstel zal ook de minderja rige moeten vragen aan zijn geleider, of hij meerderjarig is. Als een minderjarige vrouw getrouwd is, wordt zij geacht meer derjarig te zijn. Waar blijft dan de straf baarheid? Er volgen dus uit dit voorste* eigenaardige consequenties. MEDEGEDEELD DOOR Dc Beurs opende heden iets luier. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 *3l/2 931/a 6% Nederland 1923 y^i is 991 u 4 34 Nederland 1917 933/4 833/4 7% N.-l. 1921 A 102 102 ^1 i Oude Vaart 65 dito Gem. Eigendom 11/2 Mij. „Nederland" 13^3 4 155 Scheepvaart-Unie Hal,4 118 Rotterd Lloyd 1181/, 1.8 138 138 bl/2 62 Holl Stoomboot i73/4 1611/g 458 Java Cultuur 5411/2 339 48 48 Koloniale Bank i ö]l 1 81/g 1^51/4 125 Cert Handel Mij 122a/8 lz2 1U/3/4 128 *01/8 Geconsolideerde 15 3/4 1521/, 4^1/8 3361/4 U S Steel 61/, 97/o i511/ j v '8 1-51/4 Actions id 1 o9.a 15t*2 Comp Merc Arg. 183/4 81/2 Poerworedjo 93, 8 tOö 347 .473/4 Senembah 3021/ 302 Deli Batavia 00 C- -A -A 300 Amsterdam Rubber 1 53/4 1.0 Serbadjadi .79 91 91 Wai Sumatra 16 HÓi/2 Dordtsche Petr. 9191/2 315 691/4 69«/4 1453, Anacont 43 4 413/l6 Conm Maxs ril 3/8 16 IULI tERSTt koer: UATERt KOER* BERLIJN p. billioen; 0.631 2 .69 PARIJS 13.621,2 3.60 BRUSSEL 11.971/g 12.- WEENEN .38 J.371 LONDEN 11.531 /j 11.531 STOCKHOLM. /Ü.2Ü u .30 KOPENHAGEN 12.421/3 42.55 CHR1STIAN1A S5.50 3 .65 BAZEL 48.2. 48.20 NEW-YORK 2.641/g QO co vo ROME t 11.40 11.05 Ondertrouwd: F. Pronker en M. H, J. Molenaar. Ch. Brumsen en W. Zwager. Getrouwd: L. Kuhlmann met M. C. Veenings. H. A. J. v. d. Bogaard met J. v. d. Hulst. Geboren: z. van C. van Haalem-Vinke. z. van L. Darmweil-Karst. z. van M. J. v. Buggenum-Jakob, d. van W. J. Groe- neveld-Haak. d. van C. R. v d. Pol van Wijk. z. van H. de Graaf-Schreijers z. van A. Conenberg-Duiveiivoorden. Overleden: M. Wittkamp, 16 j. Ongeval, Gisterenmiddag omstreeks 2 uur had op den Binnenweg, vlak voor het nieuwe postkantoor een aanrijding plaats tusschen een fietsende slagersjongen en een auto van de fa. van der Storm. De fiets werd zwaar beschadigd, terwijl de jongen eenige kwetsuren opliep. Het geval 'liep toch nog betrekkelijk goed af. Jubileum. Den Isten Augustus a.s. her denkt de heer P. J. Drayer den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam als ambte naar der Amsterdamsche Gemeente Water leiding Pompstation „Leiduin". Ongetwijfeld zaal het dézen getrouwen jubelaris op dien dag niet aan blijken van belangstelling ont breken. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: L. van Dijk, Haemstedeplein 32, een duif; Crayenesterlaan 2, een hond; T. Wolters, Landzichtlaan 20, een penhouder: M. A. van Lennep, van Merlenlaan 23, een poes; R. Wullem, Res Novaplein 8, een R.K. gebedenboekje; Ch. Waasdorp, Kerk- laan 2, een gouden ring; W. Kreugei, Schouwbroekerstraat 10, een gymnastiek schoen; Van Eek, Lucas v. Leyndeniaan 12, een paar glaché handschoenen; Walet, Heerenweg 22, een reticule; G. Fleumer, Zomerluststraat 7, een poesje; Lahey, Ge weerstraat 23, reisbiljetten E. S. M.; F. Smit, Wagenmakerslaan 13, Harlera, glchê handschoenen; W. Schoo, Iepenlaan 17, een kettinkje, een steekkam en een bankbil jet; W. E, v. d. Kooy, Kerkstraat 9 rood, Haarlem, een horlogeketting; A. Veldhui zen, Drieheerenlaan, een zilverbon; H, Dam, Haemstedeplein '2, een huissleutel; J. van Klinken, Binnenweg 31, een kinderporte- monnaic met inhoud; Kerkoerle, Heeren weg, een zwarte hond; H, J. Voors, Bosb. Tousaintstraal 55, een gouden medaillon, Bureau van Politie, Boekenrodestraat 9, een huissleutel. Personalia. Te Amsterdam slaagden voor het Mulo-examen W. J. C. Leenders; J. H. M. Leenders; H. T. Lindebom en Sj. Pinquele, allen alhier, Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Apothekers-Assistente, mej, C. W. Reinders, alhier. Droevig ongeval. Omtrent het verdrin- kingsgeval te Zwanenburg vernemen wij nog: Maandagavond te ongeveer half negen was de 15-jarige Jacob Assman, wonende aan de Friedalaan te Zwanenburg met een zijner vriendjes aan het zwemmen in de ringvaart nabij de Suikerfabriek „Hol land". Toen bij ongeveer tien minuten aan het zwemmen was, klaagde hij over moe heid. Hij ging even rusten om daarna weder in het water te gaan. Plotseling verdween hij in de diepte. Zijn vriend deed moeite om door duiken hem nog te vinden, doch deze pogingen waren vruchteloos. De ring vaart daar ter plaatse is zeer diep. Onmiddellijk werd de ringvaart afge- dregd; na een half uur werd het lijk ge vonden. De inmiddels ontboden geneesheer trachtte nog de levensgeesten op te wek ken, betgeen helaas niet gelukte. Hel lijk werd per auto naar de ouderlijke woning vervoerd. Men kan zich dc droevenis der ouders, wier eenigste zoon hij was, voorstellen. Een reuzen kaakbeen. Tijdens den laatsten storm is nabij paal 68 aangespoeld een kaakbeen van een onbekend dier. Dit been is 234 meter lang en zoo zwaar, dat vier personen het niet kunnen optillen. De breedte is ongeveer 70 c.M. De bovenste laag is reeds verkalkt. De belangstelling was gisteren buitengewoon groot. Als curio siteit werd er door verscheidene personen een stuk been afgehakt of gezaagd. De feestavond ten bate der Redding-Mij. De commissie, hiervoor in het leven ge roepen, stelt zich ten doel, o. a, door het organiseeren van een feestavond, een flink bedrag te verzamelen voor het huldeblijk, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der N.- en Z.-Holl. Reddingmaatschappij aan te bieden. Zij ondervindt van alle zijden medewerking. De directie van het Groot- Badhuis staat voor Woensdag 23 Juli be langloos de groote zaal af. Op de soirée werken mede mevr. Van MarleLieftink, zang; mevr. ReesSchimmel, levensliedjes; mej. Wildschut, piano. Piet Holman, die in „Monopole" optreedt met veel succes, zal dien avond zijn medewerking verleenen. Ook de Amateur-Jazzband „Don 't cry", leider de heer W. Versteeg, zal zich doen hooren. Verloot zal worden een boot, model scheeps- jacht. Deze :s gehel compleet en met koper beslagen. Het is een prachtstuk werk, ge maakt door een der leerlingen van den heer IJzermans, Duvenvoo.rdestraat, Haarlem. Gisterenavond vergaderde de Gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. Aanwezig alle leden. De voorzitter doet mededeeling van dc ingekomen stukken. Een schrijven van Gedep. Staten, dat het bedrag, hetwelk naar aanleiding van art. 1 der wet van 24 Mei 1897 aan de gemeente Velsen over 1924 behoort te worden uitge keerd, is vastgesteld op 46459.69. B. en W. stellen voor geen beroep in te stellen. Goedgekeurd. Een schrijven van Gedep. Staten, inhou dende dat naar aanleiding van een brief van B. en W, van Velsen B. en W. van Schoten aan Gedep. Staten te kennen gaven op eventueele hervatting van den dienst der stoomtram van de N. Z. H, Tramweg Mij, geen prijs te stellen, terwijl van het gemeen tebestuur van Haarlem op het schrijven van Gedep. Staten tot dusverre geen antwoord is ingekomen. Gedep. Staten zeggen, dat zich geen om standigheden hebben voorgedaan, op grond waarvan wij meenen met afwijking van hun aanvankelijk ingenomen standpunt ten be hoeve van de voortzetting der (al of niet te wijzigen) exploitatie van het trambedrijf der genoemde maatschappij alsnog de toeken ning van eene provinciale bijdrage te moe ten bevorderen. De jaarlijksche bijdrage van pl.m, 7700, welke B. en W. van Velsen verklaren ge durende zekeren tijd ten laste der gemeente te willen doen nemen, is derhalve bij lange niet toereikend om zoodanige voortzetting mogelijk te maken. Gedep. Staten deelen mee dat de Minis ter van Waterstaat met den inhoud van den brief van B. en W. van Velsen in kennis is gesteld. Een schrijven van het bestuur van het ziekenfonds Velseroord, waarbij wordt mee gedeeld dat het bestuur er van afziet om de toegekende subsidie voor 1923 te doen overschrijven op het jaar 1924. Een adres van het Hoofdbestuur der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur te Haar lem om 250 subsidie voor een te houden internationale bloemententoonstelling in 1925 te Heemstede. Hierop wordt afwijzend beschikt. Een verzoek van het bestuur van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Ste- debouw te Amsterdam om een subsidie of om als lid toe te treden. Aangehouden tot de begrooting. Een adres-van de Vereen, tot bestrijding der Tuberculose te Velsen om 2500 sub sidie voor 1925. Te behandelen bij de -be grooting. Een schrijven van de Gezondheidscommis sie te Velsen met de begrooting voor 1925 en verzoek om een bijdrage van 355.15. Te behandelen bij de begrooting. Een adres van de Vereen, voor Christelijk Volksonderwijs te Velseroord met verzoek gelden beschikbaar te stellen voor de stich ting van een bijz, lagere school met vier lokalen te Velseroord. Naar B. en W. om advies. Verder zijn nog ingekomen de volgende stukken; Het verzoek der vergunninghouders te IJmuiden wordt aangehouden. Goedgekeurd wordt het voorstel tot in trekking van de raadsbesluiten van 25 April 1922 en 18 December 1923 en tot vaststel ling opnieuw van het uitbreidingsplan met daarbij behoorende besluiten. Tegen de heer Vermeulen. Bij het voorstel tot beharding van gedeel ten van den Hageüngerweg en van den Drie- huizerkerkweg vragen verscheidene leden, waarom B. en W. geen proef willen nemen met asfaltbeton. De heer Dunnebier zegt dat er van de resultaten van deze wegen nog zoo weinig bekend is. Ze kosten ook veel aan onder houd. Meerdere leden achten een betere behar- dig dan met keien noodig, ook met het oog op de woongelegenheid. Na veel discussie wordt het voorstel van B. en W. (keien of klinkers) met 138 stemmen verworpen en een voorstel om deze wegen met asphalt-beton te beharden, met 165 stemmen aangenomen. Ingewilligd wordt het verzoek der Wed. J. E. Edses-Blom te Wijkeroog om vrijstel ling der Bouwverordening voor verbouw van liet perceel Groote-Hout- of Konings weg 44. Voor het verbouwen van het voormalig pakhuis van het levensmiddelenbedrijf tot keurlokaal en tijdelijke noodslachtplaats wordt een crediet van 7180.25 verleend., De verhuur van gemeentegrond wordt goedgekeurd. Het voorstel tot overdracht van grond voor wegverbctering wordt van de agenda afgevoerd. Een langdurige en zeer verwarde discus sie wordt gevoerd inzake het voorstel tot het nemen van een principiëele beslissing inzake de reorganisatie van school A (Mulo- school). De heer Schuitenmaker noemt dc zaak zoo helder als koffiedik. Een voorstel van den heer Bosman, om de hcele zaak te renvoyeeren naar de commissie ad hoe, wordt aangenomen met 129 stemmen. Het verzoek van het bestuur der Groen van Prinsiererschool te IJmuiden om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de verandering van inrichting van baar schoolgebouw, wordt ingewilligd. Voor herstelling en aanvulling van gym- nastiekniateriaal aan de Op. lag. school G. wordt een crediet van 425 verleend. Bij het voorstel inzake een bijdrage aan de gemeente Haarlem voor den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers stelt de heer VERMEULEN voor de gemeente Haar lem te vragen het schoolgeld zoo te bepa len, dat de deelnemers den cursus bekosti gen. Verschillende leden komen hiertegen op eri meenen dat het niet aangaat Haarlem de wet voor tc schrijven. De heer VERMEULEN stelt daarop voor, geen bijdrage te verleenen. Dit wordt met 156 stemmen aangenomen. Tegen de leden der soc.-dem. fractie. Langdurig wordt beraadslaagd over, het voorstel tot herziening van de belooning der verloskundigen. Het voorstel van B. en W. wordt met 147 stemmen verworpen. Een voorstel-Vermeulen om de verloskun dige te Velseroord vrij te maken van Wij keroog en "de gevallen te Wijkeroog op te dragen aan mej. Lijesen te Beverwijk wordt aangenomen. Op het verzoek van A. Eikelboom, te Santpoort om ontheffing van bepalingen der legesverordening voor de samenstelling van een adresboek wordt afwijzend beschikt. Op verzoek van den heer Roelse zullen B. en W. overwegen of het verleenen van een subsidie gewenscht is. B. en W. worden gemachtigd tot verkoop van het perceel Trompstraat 121 te Velser oord. Goedgekeurd wordt de wijziging en aan vulling der algemeene politieverordening. Bij het voorstel tot aanvulling en wijziging der verordening op de winkelsluiting, met betrekking tot den melkverkoop op Zondag, zegt de heer Sluiters dit een haifslachtigen maatreg .1 te achten. Spr. acht de Zondags rust en Zondagsheiliging niet veilig in han den van het college. Door dezen maatregel zullen de melkwinkels geen boter en kaas kunnen verkoopen en de gewone winkels wel. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heeren ten Broeke en Sluiters. Goedgekeurd worden de inlichtingen op de interpellatie van den heer Dalmeyer in verband met een brand te Santpoort en de voordracht tot het verleenen van een crediet voor aanschaffing van brandslangen. In de commissie ter bestudeering van het onderwerp IJmuiden als badplaats worden benoemd de heeren; Bosman, Vermeulen, Tusenius, ten Broeke, Schilling en Zwanen burg. Tot lid van den Raad van Beroep voor de ambtenaren wordt benoemd Mr. J. H. Thiel te Haarlem, tot plaatsvervangend lid de heer P. H. van Rummelen te Jan Gijsen- vaart. De heer TUSENIUS krijgt dan gelegen heid tot het houden zijner interpellatie, waarbij spr. goedkeurt het optreden tegen snelheidsmaniakken,, maar het leggen van autovallen afkeurt. De VOORZITTER antwoordt, dat ver schillende bewoners van IJmuiden en Vel seroord klachten hebben ingediend wegens woest rijden. Van 21 Mei10 Juli werden 38 bekeuringen opgemaakt. Terwijl niet meer dan 20 K.M. mag worden gereden, werden alleen zij bekeurd, die meer dan 30 K.M. maakten. Er waren bestuurders, die zelfs 60 K.M. reden. Verschillende leden voeren hierover nog het woord en vragen nog strenger tegen dit woest rijden op te treden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. C. VinkLafeber, z. M. H. C. Timmerman Lugten, z. N. Brandenburg—Meijer, d. K. C. SieraadLips, z. C. Goedhart- de Boer, z. P. C. v. d WieleTack, d. E. GoesPrins, d. De Spoorbrug. De Velser spoorbrug was Maandagavond gedurende een paar uur door de warmte niet open te krijgen, zoo dat eenige zeeschepen en ook de groote passagiersboot van de dienst Amsterdam IJmuiden, die niet onder de brug door kan, al dien tijd moesten wachten. Auto-ongeluk. De chauffeur S. V. van Dr. Romijn alhier, reed gistermorgen met de auto van den dokter met mevrouw en twee kinderen naar Leiden, toen hij op den Rijksstraatweg even voorbij de Postbrug uitweek voor een andere auto, brak plot seling de stuurstang af, waardoor de auto met geweld tegen een boom sloeg en de inzittenden er uit werden geslingerd. De auto werd totaal vernield. Door een voor bijkomende luxe auto, werden mevr. R. en de beide kinderen, een van twee en een van 5 jaar terstond opgenomen en naar 't St. Eiisabethsgesticht te Leiden gebracht, waar bleek, dat het jongste kind wel be wusteloos was, maar er verder goed was afgekomen. Het andere kind echter van 5 jaar had een beentje gebroken, dat ter stond door den daar aanwezigen genees heer werd gezet en verbonden. Mevrouw zelf had slechts enkele schrammen van glasscherven bekomen, zoo ook de chauf feur, die echter ook klaagde over pijn itt zijn borstkas, Het mag een wonder heeten, dat het ongeval geen ernstiger gevolgen had AKKRUM, 15 Juli. Hedenavond Is al hier bij het baden verdronken dc 14-jarige K. W. SPOKANE (Washington), 15 Juli. 3i personen, onder wie 11 kinderen, hebben, naar aangenomen wordt, hun leven verlo ren in de bosehbranden, welke gewoed hebben in Wheelers-Mill, 6 mijlen ten W. van Blueslide. AUGUSTA (Kansas), 15 Juli. Een tor nado, gevolgd door hevige regens, heeft gewoed in Augusta, het centrum van de petroleum-velden. 1 persoon %verd gedood en 60 werden gewond. Troepen bewaken de ruines. De schade wordt op 134 millioen dollars geschat. BREDA, 16 Juli. Gisteravond te onge veer 11 uur is in het naburige Wagenberg brand ontstaan in een pand in den kom van het dorp. Door de rieten dakbedekking nam de brand spoedig zoodanige uitbreiding, dat binnen zeer korten tijd niet minder dan 7 woningen met den geheelen inboedel als mede een paar schuren een prooi der vlam men werden. De ontzettende vuurgloed was ver in den omtrek te zien. Door de windstilte en de belendende steenen gebouwen kon verdere voortgang gestuit worden, waartoe krachtig is bijgedragen door militairen der veldar tillerie, die in de buurt onder leiding van eenige officieren oefening hielden. De Bre- dasche motorspuit die ter assistentie was geroepen, kon wegens afwezigheid van wa ter, geen hulp verleenen en keerde dus terug. De ruïne in 't dorp is groot. Naar ons werd medegedeeld, dekt verzekering de schade. WASHINGTON, 15 Juli. President Coolidge zal op 14 Aug. officieel in kennis worden gesteld van zijn candidaatstelling voor het presidentschap door de republi- keinsche partij. LONDEN, 16 Juli. De Amerikaansche wereldvliegers zullen heden op Croydon aankomen. Zij zullen de vlucht over den Atlantischen Oceaan maken via de Tarroër- eilanden IJsland, Groenland en Sabrador. HOKKOID, Ï5 Juli. Macclaren en zijn metgezellen zijn hier aangekomen. MEXICO-CITY, 15 Juli. Het blad El- Universal meldt dat het origineel manus cript van het dagboek van Christoffel Co lumbus, waarin de reis van de ontdekking van Amerika beschreven is, in 't bezit is van den president van Mexico-City, De plaatselijke autoriteiten hebben het manus cript besutdeerd en twijfelen niet aan de echtheid. BERLIJN, 16 Juli. De Rijksregeering heeft het wetsontwerp goedgekeurd, volgens het welk o.a. nieuwe gouden munten van 10 en 20 marken zullen worden geslagen. PARIJS, 16 Juli. De Matin meldt, dat de commissie van Herstel met algemeene stem men heeft besloten, dat de uitvoering van het Dawesplan zal meebrengen, lo volledi ge overdracht aan een trustee van de obli gaties, bedoeld in het rapport, 2o oprichting van de Bank voor de uitgifte van goud- biljetten, 3o. stichting van een maatschap pij tot exploitatie der Duitsche spoorwegen, 4o. plaatsing voor de industrieele obligaties noodig geacht. BERLIJN, 16 Juli. Volgens een telegram uit Buenos-Ayres zijn de opstandelingen uit Sao-Paulo tot op 13 K.M. van Santos ge naderd. MAASTRICHT, 16 Juli. Uit de Maas Is opgehaald het lijk van mej. C., die vroeger met haar broer de stationsrestauratie ex ploiteerde. Zij is per ongeluk in het water geloopen. Haar lijk had waarschijnlijk slechts enkele uren in 't water gelegen, BERLIJN, 16 Juli. De organisatie-com missie voor de Duitsche Industrieele obli gatie heeft haar werkzaamheden te Parijs beëindigd en is naar Berlijn teruggekeerd, HET BONDSELFTAL Het elftal, dat in de a.s. Missiewedstrijden den D, H, V. B. zal vertegenwoordigen, is als volgt samen gesteld. v. d. BRINK (D. H. L. LAMPE (D.H.L.l MOOREN (H.B.C.) KEMENADE DISTELBRINK, COFFENG. BLOM (V.S.C.)WYBENGA (R.K.A.V.) BLOM V(.I.C.) WYBENGA (R.K.A.V.) RIJKES (Dc Meer) B. GRIMBERG (Wilskr.) KÜHLKAMP, (Wilskracht). Reserves: Stals (W. F. C.), F. Grimberg (Wilskracht) v. d. Wardt (V. V. Z.), v. d. Vlucht (H. B. C.) en Koedijk (A. D. O.) Eventueele wijzigingen voorbehouden. WOERDEN, 16 Juli. Kaasmarkt. Aanvoer 435 partijen. Eerste kwaliteit 5862, tweede kwaliteit 5260, met Rijksmerk 5464. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2