KERK EN SCHOOL» GEMENGD NIEUWS. BINNENL'ANDSCH NIEUWS. Begrafenis generaal van Heutsz Reizen naar Turkije. Rijks Uniform- en Dienst- kleeding. J. Barendrecht. f De Amerikaansche adelborsten naar Alkmaar. VERKEER EN POSTERIJEN. De a.s. afvloeiing bij P. en T. LUCHTVERKEER. Een vliegongeluk. KUNST EN KENNIS. Telegrafisch zien. Vereeniging het Ned. Open lucht-Museum. UIT BOEK EN BLAD. Nieuwe Uitgaven. HANDEL EN NIJVERHEID. Trekking op 2 Juli 1924. Serie No. Premie Serie No. Premie 74 48 50— 97 33 2.50 128 42 2.50 215 40 5.— 249 22 2.50 365 19 10— 434 55 5— 531 14 2.50 560 44 2.50 574 49 2.50 696 62 2.50 821 27 12.50 824 55 12.50 1397 59 10— 1421 55 5— 1439 43 25— 1584 13 10— 1727 7 5.— 1742 7 5— 1747 76 2.50 1766 90 2.50 1774 82 2.50 1816 27 2.50 1819 23 2.50 1836 77 10— 1914 75 12.50 1991 99 10— 1993 83 25.— 2049 38 12.50 2071 98 5— 2087 78 2.50 2110 80 2.50 2191 87 2.50 2209 17 2.50 2210 18 2.50 2236 11 5 2327 11 12.50 2365 64 2.50 2514 40 2.50 2578 75 12.50 2634 98 12.50 2639 11 5— 2702 54 2.50 2713 38 3.50 2722 37 2.50 2724 52 10— 2740 91 5— 2746 87 2.50 2810 72 2.50 2915 63 5— 2972 22 2.50 2979 39 5— 2991 46 12.50 2998 32 10— 3000 63 2.50 3311 27 12.50 3314 55 500— 3342 70 2.50 3314 55 500— 3342 70 2.50 3374 79 2.50 3396 38 50— 3417 80 2.50 3441 44 5.— 3479 5 5.— 3501 98 2.50 3590 55 5— 3592 29 50— 3629 83 25— 3658 13 10— 3747 48 125— 3787 5 2.50 3788 82 12.50 3820 28 10— 3858 85 10— 3866 4 10— 3858 85 10— 3866 4 10.— ORDE EN ARBEID. Dreigend conflict in de wasch- industrie te Gouda? - Jubilé-Bedevaart Rome 1925 Mgr. Szeptycki. In den moutketel verbrand. Het auto-ongeluk bij Nijmegen. Lesgeven in gesloten kleeding. Inbraak in een school. Op slag dood. Doodelijk ongeluk met een baggermolen. Vergiftigd snoepgoed. RECHTSZAKEN. Hij wist er niets meer van. EEN ONBETROUWBARE LOOPJONGEN. Naar uit Montreux gemeld wordt, is Maan dagmiddag onder warm zomerweer, de be grafenis van het stoffelijk overschot van oud gouverneur-generaal J. B. van Heutsz ge schied op hetbkerkhof van Clarens. De kist was bedekt met de Nederlandsche vlag, droeg naast kransen van de familie een krans van de koningin-moeder en een krans van de regeering. Namens koningin en regeering was onze gezant jhr. Doude van Troostwijk, uit Bern, aanwezig. Oud-vice-precident van den Raad van Indië,de heer van Rees schilderde den persoon van den overledene en de heer Vattier Kraane, uit Amsterdam, sprak namens de vrienden over zijn militaire loopbaan en gouverneur schap. Een zoon dankte namens de familie. Het is niet onmogelijk, dat op verzoek van de regeering het stoffelijk overschot toch naar Nederland zal worden overgebracht. Veevervoer per spoor. Beter toezicht gewenscht. Met het abnormaal warme weer der natste dagen hebben de dieren veel te lijden van het vervoer per spoor. Werd er au nog maar voor gezorgd dat er vooral aiet teveel runderen in één wagon geladen werden, opdat ze voldoende ruimte hebben om zich te wenden, te keeren en te gaan liggen, doch hiermede wordt in vele geval len niet voldoende rekening gehouden. Zoo werden, naar de Tel. meedeelt, kort geleden van Zwolle naar Putten 10 koeien in een wagon verzonden, waarvan er 2 on derweg een kalf (er wereld brachten. Men kan zich voorstellen wat deze beide dieren tijdens het transport, dat gelukkig niet al te lang duurde, moeten geleden hebben. Veel ernstiger is echter het volgende: Za terdagmiddag werden van de Utrechtsche markt in een veewagen met 17.1 M2. bodem- •ppervlakte 17 koeien ingeladen. Voor elk dier was dus iets meer dan 1 M2. ruimte beschikbaar. Als haringen in een ton ston den de dieren opeengepakt en hadden het vreeselijk benauwd. De bestemming was Rotterdam, waarheen ze met den trein van ongeveer 3 uur zouden vertrekken om tegen 5 uur aan te komen. In een dergelijke gedwongen houding minstens drie uur onder een temperatuur van pl.m. 90 graden tegen elkander gedron gen te moeten blijven staan, mag niet an ders dan als dierenmishandeling beschouwd worden. Wanneer een dezer dieren van vermoeienis eindelijk wil gaan liggen of tijdens het rangeeren ftet ongeluk heeft te komen vallen, dan wordt het onherroepelijk door de anderen vertrapt. De ladingmeester was wel bereid eenige dieren over te Iaden uit den reeds verzegelden wagon, naar den eigenaar werd gezocht, doch die was in geen velden of wegen te vinden. Men vraagt zich onwillekeurig af, waar bestaat nu toch eigenlijk het toezich in op het veevervoer per spoor? Is er dan nie mand, die hiervoor verantwoordelijk kan worden gesteld? Het algemeen reglement voor het vervoer «p de spoorwegen schrijft toch voor, dat in een wagon slechts zooveel dieren van groote gestalte worden geladen, als er in kunnen staan, zonder tegen elkander of tegen de zijwanden van den wagen te worden ge drongen; voldoende is, dat een man zich tusschen de ingeladen dieren kan bewegen, ■Worden de dieren dwars in den wagen ge plaatst, dan moet bovendien tusschen de dieren en de wagenwanden zooveel ruimte openblijven, dat de dieren zich niet den kop of de achterdeelen openschaven of op an dere wijze verwonden kunnen. In dit geval waren de 17 runderen blijk- b. r in den wagen geperst, om toch vooral op de vracht zooveel mogelijk te kunnen besparen. Met denzelfden trein werd een wagon verzonden, inhoudende een koe met stier kalf en veertien schapen. Ook dit is niet conform het algemeen reglement op het vervoer, waarin staat voorgeschreven, dat dieren van groote en van kleine ge stalte en dieren van verschillende soor ten en geslachten in denzelfden wagon slechts mogen worden geladen, indien de verschillende soorten van elkander worden gescheiden; van eenige afscheiding viel niets te bespeuren. De voorschriften zijn er om opgevolgd te worden; deugen ze niet in de practijk, dan dienen ze zoo spoedig moge lijk herzien te worden. Bepalingen en regle menten maken zonder geregelde contröle op de richtige uilvoering, is nu al jaren ge bleken een wassen neus te zijn en onze on schuldige viervoeters zijn er ten slotte de dupe van. De Turksche legatie te 's Gravenhage deelt mede, dat de moeilijkheden bij het verstrekken van visa voor reizen van Ne derlanders naar Turkije en van Turken naar Nederland, opgeheven zijn. Nederlanders, die zich naar Turkije wil le* begeven, kunnen thans gemakkelijk en onmiddellijk het Turksche visum verkrijgen aan de Turksche legatie te Den Haag. Een Commissie van Onderzoek ingesteld. Bij resolutie van den Minister van Finan ciën is ingesteld eene commissie, met de opdracht te onderzoeken, of eene meer eco nomische wijze van vervaardiging, levering en verstrekking van Rijkswege van alle uni form- en dienstkleeding mogelijk is, voorts hare aandacht te wijden aan alle daarmede verband houdende aangelegenheden en ter take een rapport uit te brengen. De heer J. Barendrecht, Ned. gezant in Argentinië, is blijkens eerr telegram uit Buenos-Ayres, aldaar overleden. Driehonderd adelborsten van de te Rotter dam liggende Amerikaansche slagschepen „Wyoming' en „Arkansar" hebben Dinsdag een bezoek gebracht aan Alkmaar. Dinsdag ochtend heeft een extra-trein de Amerikaan sche „middies naar Alkmaar gebracht. Het gezelschap stond onder leiding van eenige zeeofficieren. Ook eenige Nederlandsche adelborsten maakten den tocht mede. De aan staande zeeofficieren, in 'n eenvoudig zwart uniform gekleed met platte witte pet, ver lieten het Centraal Station, waar zij begroet werden door de heeren Pels, Margadant en Schouten, bestuursleden van de „Alcmaria' V.V.V.", door een der nieuwe uitgangen op do De Ruyterkade. Onder groote belangstelling van het pu bliek, en ook van hun landgenooten, die op een der Markerbootjes zaten, bega ven de jongelui zich naar den groeten drie dekker der „Alkmaar Packet die om half elf vertrok. Op het Alkmaardermeer zou de boot op gewacht worden door een eskader Neder landsche marine-vliegtuigen. Heden,Woensdag, zal de commandant van het eskader, vice-admiraal Mac Cully, met den Amerikaanschen gezant zijn opwachting maken bij den waarnemenden burgemeester van Amsterdam, den heer Wibaut. Daarna zal, namens de Amerikaansche marine, op het graf van De Ruyter, in de Nieuwe Kerk, een krans worden gelegd. Naar de N. R. Crt. verneemt, zullen de heeren C. Schreuder, directeur van het post kantoor te Amsterdam I. Hogerzeil en F. J, van Vloten, directeur van de telegraafkan toren resp. te 's-Gravenhage en Rotterdam en L. M. van Hengelaa-, inspecteur der poste rijen en telegrafie te 's-Gravenhage, hoewel vóór 1863 geboren niet in de a.s. afvloeiing van hooger personeel bij P. en T. worden begrepen. Uit Weltevreden wordt gemeld.' Te Soekamiskin is een A. V. R. O.-toestel van een hoogte van 100 meter neergestort. De vlieger Hilgers kreeg een wonde aan het gezicht, de passagier Pennock een ern stige beenwonde. Het toestel is geheel ver nield. De generale staf stelde reeds een en quête in naar de vele vliegongelukken in den laatsten tijd, tengevolge van slechte landingen. 17 vliegeniers hebben antwoor den ingezonden. Een nieuw systeem Aan den instrumentmaker Josef Böhm te München zou liet, volgens mededeeling van prof. Montanegli in de „Voss. Ztg.", gelukt zijn, televisie (het overbrengen van directe afbeeldingen) werkelijk in praktijk te bren gen. Uit de beschrijving van zijn systeem blijkt echter, dat het öp een beginsel berust, dat, met nog iets meer, reeds ongeveer een jaar geleden door Bélin te Parijs is toege past. De resultaten van Bélin waren nog bescheiden hij bracht een ruw beeld van ehn projectie-scherm over. Wellicht is Josef Böhm verder gekomen. Het artikel over zijn toestel spreekt niet van resultaten, zoo- dat men de prioriteit nog aan Bélin moet laten. Bijna alle beproefde systemen van foto- telegrafie en televisie maken gebruik van de eigenschap van het element selenium, een op zwavel lijkende stof, om zijn geleidings vermogen te wijzigen naar gelang van de meerdere of mindere sterkte van licht dat er op schijnt. Bij foto-telegrafie is het be ginsel nu steeds hetzelfde'. Van "een beeld laat men ieder punt langs een "selenium- „cel" passeeren. De cel is in een electri- schen stroom ingeschakeld, laat steeds ver anderende stroomsterkten door, en deze wisselingen in den stroom kan men naar een ander station doorgeven. Daar weet men dan, dat sterke stroom „veel licht" beteekend en zwakke stroom „scha duw". Men kan er de stroomstooten direct op een lichtgevend toestel laten werken en als de daardoor ontstane flikkeringen elk op de juiste plaats bp een fotografische plaat worden opgevangen ontstaan er vlekjes van meerdere of mindere zwartheid, die het oor spronkelijke beeld teruggeven. Het beeld wordt dus in stipjes ontbonden, maar dat is een heel gering bezwaar. De foto's in de illustratiepers bestaan eveneens uit stip jes. De foto-telegrafie kan daar wel mee uit komen. En de televisie ook, als er maar een middel was om de na elkaar komende stroom-- stooten tegelijk in licht om te zetten, zoodat we het beeld konden zien zooals we het wil len zien in één oogopslag. Een uitweg zou het zijn, als we voor alle punten aan het beeld (dat dan geen foto be hoefde te zïjn) aparte toestellen konden ge bruiken, die aller tegelijk hun eigen indruk overseinden. Maar voor een beeld van één vierkanten centimeter zou men dan onge veer 600 van die toestelletjes noodig hebben, hetgeen wel wat erg duur zou uitkomen. Er blijkt echter een middel om dit aantal te verminderen. Het is namelijk niet noodig dat de lichtpuntjes zoo stipt gelijktijdig voor ons oog verschijnen. Het is bekend, dat een licht-indruk nog een korten tijd in ons oog nawerkt. Van dien tijd kan gebruik worden gemaakt om door een selenium-cel nog een groot aantal punten te laten bewerken. Het is een kwestie van snel en uiterst precies wer kende toestellen, maar dat het in principe mogelijk is, bewees Bélin toen hij een wel is waar vaag beeld verkreeg, slechts gebruik makend van één cel. Of Josef Böhm verder is, zal spoedig blij ken. In één opzicht schijnt hij in het nadeel. Bélin had namelijk behalve het voor deze proefnemingen nieuwe beginsel van de bijna gelijktijdige overbrenging nog iets anders ontdekt. Hij bemerktedat de traditioneele selenium-cel voor dit doel niet vlug genoeg werkte Het geleidingsvermogen bleef han gen als de lichtprikkel reeds voorbij was. Hij zocht daarom een nieuwe lichtgevoelige cel en vond deze, naar wij ons meenen te herin neren, in buizen met verdund gas. In het restaurant van het Nederlandsch Openluchtmuseum op den Waterberg te Arnhem is de jaarvergadering van bovenge noemde vereeniging gehouden, onder voor zitterschap van den heer T. A. Hoefer, dis een woord van hulde wijdde aan de nage dachtenis van den overleden medebestuur der den heer A. W. Weissman, door wiens overlijden de vereeniging een warm vriend verloren heeft. Voorts wees spr. op de uitgave van net eerste nummer der Bijdragen en Mededee- licgen der vereeniging, welke voortaan ge regeld zullen verschijnen. De directeur-secretaris A. A. G. van Er ven Dorens bracht het jaarverslag uit, dat aanvangt met de mededeeling dat de ver eeniging in het afgeloopen jaar haar eerste lustrum had kunnen herdenken, maar dat voor een bijzondere feestviering nog geen voldoende reden bestond. Intusschen mag de vereeniging terugzien op een jaar dat bevrediging geeft. Zij telt 452 gewone leden en begunstigers die 1239.50 contribueerden en 243 bescher mende leden, die 1681.50 bijdroegen. De Rijkssubsidie bleef gesteld op 2000, terwijl de laatste termijn van 2000 werd ontvangen van de Rijkssubsidie verleend voor het herstellen der kleederdrachtenver- zaraeling, waarvoor men echter nog altijd geen vitrinus en geen voldoend groote mu seumzaal heeft kunnen verkrijgen. De subsidie der provincie Gelderland be droeg wederom 1000 en die der provincie Noord-Holland 200. Het is een verblijdend teeken, dat deze museum-instelling geleidelijk meer belang stelling wekt ook in andere bestuurskrin- gen van ons land bi) burgemeesters ge meenteraden, polderbesturen, enz. De ge schenken, die rechtstreeks of zijdelings van diekanten binnenkomen, ook de waar schuwingen hunnerzijds, als in een of an dere streek of gemeente een eigenaardig bouwwerk dreigt verloren te gaan, wijzen op allengs meerdere bekendheid in het land, van het Museum en van het streven en wer ken. Het verslag herinnert aan de tramverbin ding tusschen Museumpark en centrum der stad, welke in den loop, van het jaar tot stand kwam. Het getal betalende bezoekers bedroeg 9122 tegen 6903 in voorafgaande iaar. Een aanvang werd gemaakt met dé ver bouwing van de achter het portiershuis slaande woning, die voor de helft de be stemming kreeg tot Hindelooper Kamer. De kleine standere-watermolen, (z.g. „spinkopmolen"), een geschenk van den heer E. J. Postuma te Gorredijk is ter plaatse afgebroken en de deelen van den molen zijn naar het Museum-park overge bracht. Het oud-Saksisch boerenhuis te Lichten voorde (Gelderland) bleef nog ter plaatse onafgebroken. Enkele pogingen tot verkrijging van bouw werken zijn mislukt. Een menigte voorwerpen, waarbij van groote afmetingen, tijdelijk opgeborgen, wachten nog tevergeefs op plaatsing. Het streven van de Vereeniging zal onvermij delijk in de allereerste plaats moeten uit gaan naar het verkrijgen van meerdere ten toonstellingsruimte. De exploitatie van het Openlucht-theater was dit jaar wederom in handen gegeven van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Arnhem. De museum-verzameling verkreeg weder om verschillende aanwinsten, zoowel door aankoop als door schenking of bruikleen. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. G. J, ter Kuile, A. F. Philips en jhr. mr. F. J. J. M. van Ryckevorssel werden herkozen. De heer F. Schmidt Degener werd benoemd tot bestuurslid in plaats van wijlen den heer A. W. Weissman. Na afloop der vergadering bezichtigden de leden, onder voorlichting van den direc teur verschillende nieuwe aanwinsten van het museum. FRISCH EN FRAAI voor Roomsch-Ka- tholieke scholen, verzameld door Willem Wiltschut, tweede druk. Dat deze serie lees boekjes èn bij de onderwijzer èn bij de leer lingen zeer in den smaak vallen, wordt wel bewezen door het feit, dat, één jaarjna de ver» schijning van den eersten, een tweede druk noodig was. In dezen tweeden druk werden enkele wijzigingen aangebracht, die tevens verbeteringen zijn. Zoo werd de verzameling mooier en dus aantrekkelijker voor de jeugd gemaakt door een aantal nieuwe illustraties. De tweede druk wordt uitgegeven door G. B. van Goor Zonen, Gouda. JULES CHEVALIER, een Levensbeeld acor P. C.Keuters M.S.C. Uitg. van het Ne derlandsche Boekhuis te Tilburg. Uit dit levensbeeld blijkt zonneklaar, dat Pater Chevalier een man van buitengewone beteekenis was, een dier mannen, die door God met al de gaven worden toegerust, om tegen schijnbaar onoverkomelijke hinderpa len en belemmeringen in, een grootsch en blijvend geestelijk werk tot stand te brengen. De huidige bloei van de Congregatie van de Missionarissen van het H. Hart van Jezus, wier stichter Pater Chevalier was, is er het bewijs van. DE GODSVRUCHT TOT HET EUCHARISTISCH HART VAN JEZUS, door W. Duynstee C.s.s.R. Uitg, fa. M. Al berts, Gulpen. In dit boekje vestigt de Eerw. 'schrijver de aandacht op de in ons land betrekkelijk nog zoo weinig bekende devotie tot het Eucha ristisch Hart. De beteekenis en beoefening van deze godsvrucht worden er duidelijk in uiteengezet, BEDRIJFSORGANISATIE EN MEDE ZEGGENSCHAP, rede door prof. J. D. J. Aengenent. Uitg. der Nederl. Metaalbewer- kersbond Eigen drukkerij te Utrecht (On diep). Wat bedrijfsorganisatie en medezeggen schap eigenlijk zeggen wil, dat weten maar te velen niet, die er over meepraten. Wat verstaat men onder het stelsel der bedrijfs organisatie en medezeggenschap, waarnaar de arbeiders streven Wie dat weten wil, wie zich daarover een juist en helder begrip en oordeel wenscht eigen te maken, bestelle de brochure van prof. Aengenent. INHOUDSOPGAVEN EN INHOUDSOPGAVEN EN NIEUWE AFLEVERINGEN VAN TIJDSCHRIFTEN. DE VOLKSMISSIONARIS, Feestnum mer bij gelegenheid van het Internationaal Eucharistisch Congres, 2227 Juli 1924. afl. 8. Inhoud Lauda, Sion, SalvatoremLoof o Sion, uw Verlosser Ons Feestgewaad. Het Eucharistisch Congres (Poëzie). Een blad zijde uit Nederlands Eucharistische Geschie denis. Een gouden Keten. De Tortelduif Salo. Neem en Lees (Een Pauselijke Aan sporing. Een keizerlijke Weldoener. De laatste Schat. Daarop komt" alles aan. Hem wordt wel iets gedaan. Wat een goede kniebuiging kan uitwerken). Ig- noto Deo. Aan den onbekenden God. Uit en voor het Leven „En geopend werden hunne oogen 1" Pater Donders' godsvrucht tot het H. Altaarsacrament. Platen De Tortelduif van Salo (in veel- kleurendruk) naar O. Voelkel, Het Laatste Avondmaal, naar K. Schleibner. De leerlin gen van Emmaus, naar G. Kau. ST. CLAVERBOND, Uitgave der P.P. Jezu/ete en bate hunner missie op Java afl. 6. Inhoud Waarom volgens de Javanen na een maansverduistering de maan weer heel wordt, door G. Vriens S.J. Noesa- Kambangan, door A. van Aernsbergen S.J. Godsdienstijver van Javaansche kinderen, door Zuster Amelie van het Kindje Jezus. De eerste vormreis van Z.D.H. Monseigneur A. v. Velsen S.J., door Jos. Versteegh S.J. Jubilé Pastoor W. C. van den Heuvel S.J., door A. v. Aernsbergen S.J. Eene vergis sing, door Broeder Ivo B.D.O.O. Twee Paulussen, door Jos. Dieben S.J. Korte berichten, door Jos. Versteegh S.J. Uit het heden der Wereldmissie door Alf. Vath S.J. Ingekomen giften Platen Nocsa-Kambangan Een groep toeristen bij den ingang eener druipsteengrot. De woningen van den Di recteur en ambtenaren te Djoembleng. Gezicht op de Zuidkust. Het aftappen van rubberboomen door dwanarbeiders. Het vaandel, uit naam der Java-Missie te Paray- le-Montal geplaatst. Pater W. C. van den Heuvel als redacteur der Java-Post. An- selmus, Petrus en Adelbertus, drie broers broers, leerlingen te Djokja van de Broeders der Onbevl. Ontv. TIJDSCHRIFT VOOR R.K. OUDERS EN OPVOEDERS halfmaandelijksch or gaan voor volwassenen, Eucharistie num mer II, 6e jaarg. 15 Juli. Uitg. van het Neder landsche Boezhuis te Tilburg. t VRAAG EN ANTWOORD, Maandblad ot voorlichting van hen, die betrokken zijn bij het onderwijs en de opvoeding der R.K. Jeugd in Nederland en de koloniën, 3e jaarg. No. 4, Uitg. van het R.;.Centraal Bureau voor onderwijs en opvoeding te 's-Hage. OPGANG, Christelijk tijdschrift voor .Kunst en Letteren. InhoudDroomland door C. RijnsdorpDe organist door C' Rijnsdorp „Eniverhindert ze niet", door C* StrijderAlice Nahon (met pörtrèt). Mo- liüre III M. Stevense, Boekbespreking. Uitg. A. G. Schoonderbeez, Uitgever, La ren (N.H.) UITLOTINGEN. Premieleen, Rotterd. Schouwburg. Premieleening groot 589.650. 3866 -45 10— Voor aflossing is uitgeloot serie no. 144. Betaalbaar op 15 Juli 1924. Men meldt uit Gouda: Evenals verleden jaar, dreigt ook thans weder een staking in dc waschvndnstric te Gouda. Het verleden jaar aangegane con tract liep tot 1 Juli 1924, doch nog vóór den afloop daarvan is de patroons-organisatie ontbonden. Een 6-tal patroons hebben nu een nieuw contract aangegaan tot 1 Juli 1925 op de basis van het vorige,' doch met verlenging van den werktijd tot 8'A uur per dag en 48 uur per week. Aan één der firma's, die weigerachtig zijn een nieuw contract aan te gaan, is thans een ultimatum gezonden. Wordt geen con tract geteekend, dan wordt aldaar op Maandag 21 Juli a.s. de arbeid niet hervat. Een drietal andere firma's wachten nog den loop der gebeurtenissen af. Wij laten hier volgen de namen van het officieele Nederlandsche eere-comité en co mité benoemd door H.H. D.D. H.H. den Aartsbisschop en de Bisschoppen voor de bedevaart naar Rome in het Jubiléjaar 1925. De juiste datum of zelfs het seizoen waarin ge zal plaats hebben, kan nog niet worden vastgesteld.- Vooi* het overige vervoege men zich voorloopig tot den president van 't co mité, Mgr. Mutsaers, Den Bossch. EERE-COMITE Zijne Excellentie Mgr. Cesare Orsenigo, t.t. Aartsbisschop van Ptolemais, in ternuntius van den H. Stoel te 's-Gra venhage. Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht. Z- D. H. Mgr. Augustinus Callier, Bis schop van Haarlem. Z. D. H. Mgr. Petrus Hopmans, Bisschop van Breda. Z. D. H. Mgr. Laurent Schrijnen, Bis schop van Roermond. Z. D. H. Mgr. Arnold Frans Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Zijne Excellentie jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, gezant van Nederland bij den H. Stoel te Rome. Mgr. dr. B. Eras, Huisprelaat van Z. H. en procurator van H.H. D.D. H.H. de Nederlandsche Bisschoppen te Rome. J. P. J. Asselbergs Cz., voorzitter der Fe deratie van Dioc. R. K. Werkgevers- vereenigingen te Bergen op Zoom, Mr. H. van den Biesen, te Breda. Jhr. mr. L. von Fisenne, president van den Hoofdraad der St. Vincentiusvereeni- ging te Rijswijk. Charles Frencken, voorzitter van den R. K. Middenstandsbond op Federa tieven grondslag, te Oosterhout. O. M. P. Haffmans, te Helden (L.). Mr. J. N. J. E. Hëerkens Thijssen, te Haarlem. H. Hermans, president der Federatie van R. K. Volks- en Werkliedenbonden, te 's-Gravenhage. Fungeerend rector magnificus der R. K. Universiteit te Nijmegen. Mr. P. H. Loeff, te 's-Hertogenbosch. H. Middendorp, te Uithuizen (Gr.). Th. Verheggen, voorzitter van den Nederl. Boerenbond te Buggenum (L.). J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, baljuw der Malthezer Orde te Arnhem. COMITÉ N.V.B.: Mgr. A. Mutsaers, 's-Hertogenbosch, pre sident. J. J. de Graaf, Delft, vice-president. Jos. Steinweg, Delden (O.), directeur. Ernest Laane, Bergen op Zoom. Mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen, Utrecht. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, 's-Gravenhage. H. G. P. C. van der Waarden, deken, Almelo. H. B. J. J. Looijmans, rector, Breda. Mr. Frans Tetilings, 's-Hertogenbosch, secretaris. j C. Windhausen, kapelaan, Venlo. Jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, Delft, iSaar de Msb verneemt, is Mgr. Andreas Graaf Szeptycki, Mcthopoliet van Galicië, tot zijn droefheid door ernstige ziekte ver hinderd het congres bij te wonen. Gaarne had Mgr. Szeptycki, die hier te landen zulk een toegewijde ontvangst vond, zijn kennis making met Katholiek Nederland hernieuwd, doch zulks is hem ten eenemale onmogelijk, daar de Hooge Lijder zich nog slechts met krukken over korte afstanden kan voortbe wegen. Op de Phoenix brouwerij te Amersfoort was een werkman in een moutketel bezig met schoonmaken. Terwijl hij in elk geval nog in den ketel was, heeft men de stoom- leiding opengezet, waardoor de man ernstig verwond is. Maandagnacht is hij aan de ge volgen overleden. (Hbld.) Omtrent het auto-ongeluk op den Geldrop- schen weg te Eindhoven, wordt nog verno men, dat de toestand van den zwaargewonden F. van Hout tot Maandagmiddag dezelfde was. De man is nog steeds buiten bewust zijn. De toestand van F. Vogels te Eindhoven, blijft zorgwekkend. Deze zal echter binnen enkele dagen het ziekenhuis verlaten om thuis te worden verpleegd. Van dezen man zijn eenige ribben gebroken. De sectie op het lijk heeft Zaterdag plaats gehad. Tevens is toen een justitieel onderzoek ingesteld. Zaterdagavond is de chauffeur W. van Rooy na een lang verhoor en na een bekentenis op vrije voeten gesteld. Maandagmorgen had te Geldrop de begra fenis plaatsvan het slachtoffer S. C. Gijsberts. Uit Emmen wordt gemeld Door den wethouder van onderwijs, den heer A. Sibon (R. K.) is aan de afdeelingen Emmen van de vakorganisaties van onderwijzend perso neel advies gevraagd omtrent de volgende aanvulling van de instructie voor het onder wijzend personeel in de gemeente Emmen „De onderwijzeressen zijn verplicht te verschijnen in een aan den hals behoorlijk gesloten bovenkleed van niet doorzichtige stof met tot de polsen rijkende mouwen, welke kleeding óók tijdens de lesuren moet worden gedragen." Te Enschede is Zondagnacht, vermoedelijk door gebruik te maken van valsche sleutels, ingebroken in de Openbare Leeszaal aldaar. De politie, gewaarschuwd door een burger, die iets verdachts bemerkte, vond den dief gevlogen. Er wordt een bedrag van ruim 80 vermist. De loodgieter J. K. is Maandagnamiddag uit de dakgoot van pand no. 50 aan den 's- Gravendijkwal te Rotterdam, waar hij werk zaam was, vermoedelijk tengevolge van een duizeling, op straat gevallen en op zijn hoofd terecht gekomen. Hij was op slag dood. Zijn lijk is naar het ziekenhuis gebracht. Maandagmiddag was men op de Arnhem- sche sleephelling bezig met het aftuigen van een baggermolen. Plotseling begonnen vier emmers van den molen in benedenwaartsche richting te rollen. De werkman L. Jansen geraakte' met de emmers tusschen de ladder door te water. Tijdens het vallen werd zijn hoofd geheel verbrijzeld, zoodat, toen de ongelukkige uit het water werd opgehaald, de ontboden geneesheer slechts den dood kon constateeren. Een tweede werkman kreeg lichte verwondingen. Gisteren werden vier kinderen uit een arbeidersgezin in de Zandstraat te Veenen- daal plotseling onwel. De kinderen, resp. 3, 5, 8 en 10 jaar oud werden tegen den avond zoo hard ziek, dat opname in een zie kenhuis noodig was. De geneesheer consta teerde, dat de kinderen ondeugdelijk snoep goed hadden gegeten. In een winkeltje in de Gortsteeg is door de politie een voorrraad snoedgoed in beslag genomen. DE BEMACHTIGING VAN DF. PEUK. Wijl de heer aan liet einde van zijn sigaar was genaderd, volgden hem sedert eenigon tijd dc drie knapen met het geduld van de prilste jeugd. Gulzige haaien kunnen niet halsstarriger medezwemmen in het blanke zog van een schip dan deze knapen den rookenden heer volgden. Zij kleefden hem aan als de muskiet het rund, als de oester de barre klip. Waar de heer stilstond voor een uitstal ling, zoo stonden de drie achter hem stil en wachtten. Zij wachtten met die kalme hard nekkigheid, die alleen heel jongen en heel ouden menschen eigen is. Soms keerde de heer zich naar hen om, en nam hen scherp op, vreezende voor deze of gene Amstcrdamschc streek. Dan tuitte de een alleronschuldigst zijn lip pen tot fluiten, de tweede had het meer dan druk met zijn neusgat, en de derde riep een roep naar een denkbeeldig kameraad aan de overzij van de straat. Maar niet zoodra wendde de heer het hoofd weer af, zoo vervolgt het verhaal dat wij in de Tel. aantroffen, of de drievuldige blik, die als één blik was, stak en priemde naar dat stukje sigaar, dat nu wel spoedig vallen moest. De heer besteeg een vluchtheuveltje, waar de trams aanlegden als schepen. De harten der drie klopten. Zij taxeer de-. de zwaarte en ouderdom van den heer, combineerden een en ander met de kans op een gevulde tram en beslisten, dat hij wel zou gaan zitten. Dan moest, vanzelf, het peukje scheiden van den bezitter. Maar de heer bedacht zich en stapte wederom van den vluchtheuvel. De drie ver vloekten hem met de innigheid van Am- sterdamsc^e straatjongens. Zij wenschten hem boozfe kwalen, een felle vrouw en een kort leven toe. En die vent trok leek wel een blaas balg.... terne 'n fubrieksskoorsteen. drek was 't heelemaal op.... hajje dat end voor niks geloope.... De heer stond stil, en bekeek het peukje. Nooit zal uitlekken wat hij ervan dacht. Nie mand zal weten, of hij het niet te streng be oordeelde. Maar hij trok een onpleizierig gé- zicht en wierp het weg. Met een sprong, een zweef, een duik, als een gier, een wolf, een tijger, zoo stortte zich een d drie op de peuk. De tweede viel in zijn haast over hem een. Dc derde gilde hevig: „Dinkerom, 'n sfaumfies!" in dc hoop, dc anderen weg te lokken. Maar die kenden de kneep, en trouwens zouden zij liever tien stoomfietsen getrotseerd hebben, dan die peuk te missen. Verschrikt over zooveel genotshonger, ging dc heer haastig verder. Voor hem was het incident gesloten. Hij had méér sigaren. „Habbesl" constateerde de eerste knaap, die boven op liet geplette peukje lag. en graaide onder zijn maag cn haalde het te voorschijn. „Nou, wat mot dat?" vroeg een agent, die langs kwam, verveeld. „Niks, agent!" zei de vinder. „Ik zoch na me diejemante mussetknaupe. mar 'k hep thuis nog wel andere.hou ze mar as ja ze vinde ken. En de drie snelden weg, een zijstraat in, waar het stil was. Daar vroeg de vinder vuur aan een passant en zoog zijn schrale wangen nog holler, en dampte. De anderen keken. Na drie trekken drongen zij aan op deeling van het genot. Maar de winnaar rookte kalm neergezeten op den rand van een winkel raam. En hij werd bleek. Hij werd snel en heel bleek. Maar hij was een man van zaken. Hij spande zich tot het uiterste in om heel gewoon te doen en zei: „Joopie.... hukng.... jij mag..., hukng dat faane sugaaretje vamme kaupc hukngvaur drie sluitseigcls huknnggg Het menschelijk geheugen is een merk waardig iets. 'n Héél merkwaardig iets. Voor al als de bezitter ervan voor de rechtbank moet komen. 't Wil dan wel eens vaak gebeuren, dat" het blijkt dat heel wat menschen aan een lastige afwijking lijden. Een afwijking, waar van de gevolgen wel eens noodlottig kunnen) zijn. Want ze weten bijvoorbeeld niet meer. wat er op een bepaald oogenblik gebeurd is. Tot vlak voor het bewuste moment herin-, neren ze zich alles, dan ineens komt een periode, waarvan ze niets meer weten, en dan ineens weer fuuctionneert hun geheu gen weer schitterend. Lastig Stel je voor dat dat overkomt, als je iemand geld geleend hebt. Of als je met iemand een afspraak gemaakt hebt„ Of.... enfin, voorbeelden genoeg. En vreemd, dat men er steeds last van krijgt als men voor de rechtbank staat. Zoo gistermiddag ook weer voor den politie rechter te Utrecht. Een 24-jarige fabrieks arbeider had een ander arbeider afgerost, eerst met den steel, toen met den scherpen kant van de schop, waarmee hij aan 't werk was. Maar daar wist hij niets meer van. Hij1 wist wel, dat hij op dat land, en met een schop' gewerkt had. Hij wist ook nog wel, dat de andere arbeider daar in de buurt ge werkt had en dat hij op dien afgegaan was. Maar méér wist ie niet. Het verdere was blijkbaar te moeilijk om te onthouden Maar zijn slachtoffer, dat blijkbaar aan! den lijve herinneringsteekens een tijdje mee gedragen had, wist het nog precies. En nog een andere jonge arbeider, die' det gezien had, wist he* ook nog. Die stond nog wel even te draaien, zoodat er geen mensch meer uit wijs kon worden, maar eindigde toch met de positieve verklaring, dat hij een en ander gezien had, en dat 't zoo was, als hij verklaard had. De Officier van Justitie eischte f 60 boete subs. 30 dagen hechtenis. Conform dezen eisch volgde het vonnis. Een 18-jarige fietsjongen, in dienst van een modezaak, had zich voor den politie rechter te Amsterdam te verantwoorden voor een seriediefstallen. In dc mnd. Octo ber 1923 tot April 1924 had hij o. a. weg genomen 50 dozijn kousen, 48 stukken kant, 3 gros veters, 35 rollen lint, 18 truien, cn:: lederen dag placht de jongen wat mee te nemen en verkocht het aan hem bevriende helers. Hoeveel verdiende u? Elf gulden in de week. Hoeveel droeg u daarvan af en hoe veel zakgeld hield u over? Ik hield 1,20 zakgeld over. Wat deed u met dat geld van dia diefstallen? Daar ging ik voor naar de bioscoop of kocht er cigaretten van. De patroon schatte, dat de jongen voor 1400 a 1500 had gestolen. Zooveel is het niet. Ja, dat zal het wel zijn, maar u hebt er natuurlijk zooveel geld niet voor ge maakt. Het O. M. vorderde 6 maanden gevange nisstraf. Dc rechter overwoog, dat de jongen door de helers werd geanimeerd en veroordeelde tot 4 maanden. Toen moesten de helers voorkomen. Eerst een bankwerker, die zijn zeer zenuwachtige moeder als belangstellende had meegebracht. De moeder kreeg het voortdurend op haar zenuwen. Als u niet kalm bent, zal ik u moeten laten verwijderen. Ach, mijnheer de rechter, mijn jongen is zoo eerlijk als goud. Edoch, de zoon erkende geweten te heb ben, dat de goederen van diefstal afkom stig waren. Door werkloosheid tot armoe gedreven, was hij tot dit soort handel ge komen. Conform den eisch werd hij tot 4 maan den gevangenisstraf veroordeeld, nadat mr. Batta als verdediger er op gewezen had, hoe deze jongen kostwinner voor zijn zenuw zieke moeder was. Toen de jongen veroordeeld was, wilde de moeder ook nog een woordje zeggen. De rechter liet haar voor zich komen en dc vrouw toonde haar lommerdbriefjes en hield een onsamenhangend betoog over döl eerlijkheid van haar zoon. Gaat u nou maar naar huis toe. 't Is heel leelijk, wat uw zoon gedaan heeft, wan» niet alleen kocht hij het gestolen goed, doch hij deed zelfs bestellingen aan den dief. De tweede heler was een kellner. Tegen hem eischte het O. M. 6 maanden gevange nisstraf, doch zijn verdediger, mr. H. Hillc- sum, meende, dat bekl, op deze dagvaarding moest worden vrijgesproken, omdat hij d« goederen niet van den dief kocht, doch ze in opdracht van den eersten heler trachtte te verkoopen en pas, indien hij de goederen verkocht had, deze betaalde. Er bestond een recht van teruggeven en dit zit niet vast aan koop. Bekl. heeft alleen toen hij werkloos was, dezen handel gedreven. Zoor. dra hij weer werk kreeg, hield hij er mee op. De rechter was overtuigd, dat bekl. wish dat hij gestolen goed verkocht en veroor deelde hem tot 4 maanden gevangenisstraf. Ten slotte stond dc moeder van een der den vriend van den dief terecht. Zij zeide, heelemaal van niets geweten te hebben en ontkende ooit gekocht te hebben. Haar zoon betaalde alles voor haar. Omdat hier eenige tegenstrijdigheid ip verschillende verklaringen bleek te bestaan, werd deze zaak geschorst. Heb het uitstekendsie aan te bieden daf iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6