Intern. Eucharistisch Congres lo PEN OoGEN j GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. KUNST EN KENNIS. LUCHTVERKEER. Ernstig ongeluk. Verdronken. Een kwaad geweten. Relletjes met communisten. Helden aan 't werk. Een dreigbriefschrijver. Het gevonden lijk te Assen. Heidebrand bij Apeldoorn. Het geval van kinderverwaar- loozing in Den Haag. Door het opspuiten. Een schietpartij in de Jordaan te Amsterdam. Een huwelijk tusschen „sterken." Ernstig ongeluk bij Raamsdonkveer. LANDBOUW EN ViSSOHERIJ. De drukte in de streek. Mond- en klauwzeer. Aardbeien. De inter geallieerde conferentie. Een nieuw conflict van Rusland met Duitschland. Boschbranden. De Petroleumschandalen. Plantengroei op de maan? DE NfEUWE i HAARL. I COURANT HANDEL EN NIJVERHEID. VRAGENBUS. Wedstrijd Helicopteren. (Officieel). Op Donderdag 24 Juli zal in de Rozen kranskerk om 9 uur de concelebratie geschie den van den Orientalischen ritus Vrijdag 25 Juli de plechtigheden in den oud-Slavi- schen ritus, en Zaterdag 26 Juli om 9 uur de plechtigheden in den Griekschen ritus. De huisvesting. Het Comité voor de Huisvesting deelt me- >de lo. Dat vanaf heden veranderingen niet meer kunnen worden aangenomen. Zij die gastvrijheid hebben aangenoden, gelieven hiermede rekening te houden. 2o. Dat het Comité door het ruime aan bod van gastvrijgeid in staat is thans ook gastvrijheid aan te bieden aan congressisten uit Rotterdam en andere plaatsen, waarheen het terugreizen des avonds na afloop moei lijkheden medebrengt. Men gelieve zich ech ter zoo spoedig mogelijk op te geven. 3o. Dat zij die gastvrijheid hebben aan geboden, doch nog geen bericht ontvingen, erop moeten voorbereid zijn, dat nog tij dens de dagen van het Congres zich con gressisten om huisvesting tot het Comité gullen wenden, en derhalve naar een gast heer zullen worden verwezen. Eenige ze kerheid hieromtrent kan natuurlijk niet worden gegeven. Kleeding der Kloosterorders. Het Congresbureau verzoekt den kloos terlingen, welke tijdens het Congres in Amsterdam komen, in toog te willen ver schijnen, niet in habijt. Congresboeken, insignes, kaartjes enz. De officieele Programmaboeken (Con gresboeken) zijn aan 't bureau Raadhuis straat 4, verkrijgbaar k. f 1.50 (per post f 1.80); brons verzilverde, geoxydeerde congresinsignes k f 0.25 afgehaald, con- gresprentjes in Nederlandsch, Latijn, Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch, Ita- liaansch, Deensch a 60 ets. per honderd. Niets wordt verzonden dan na ontvangst der gelden. Adoro Te. Het comité voor Pers en Propaganda deelt nog mede De bekende kunstenaar en kunsthistori cus Dorus Hermsen te 's-Gravenhage heeft van het Uitvoerend Comité van 't XXVIIe Internationaal Eucharistisch Congres, dat van 22 tot 27 Juli a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, het alleenrecht verkre gen tot het vervaardigen van de authen tieke en officieele film, welke onder den titel „Adoro Te" alle gebeurlijkheden van dit internationaal Eucharistisch Congres in lichtbeeld zal samenvatten. De heer Dorus Hermsen heeft zich voor dit doel de literaire en liturgische mede werking verzekerd van Pater Hyacinth Hermans te Rotterdam, die in de filmwe :eld op een door jaren beproefde ervaring mag roemen, terwijl de technische uitvoe ring onder beider leiding is opgedragen tan den heer Willy Mullens, den beproef den meester der Haghe-filmfabrieken. Met reden mag worden verwacht, dat de breed opgezette film, welke onder de ar tistieke en technische enceneering van dit drietal deskundigen zal tot standkomen, waarlijk een belangrijk historisch document zal vormen van het grootsch katholiek ge beuren, dat de volgende week in Nederland gaat plaats grijpen. Onze Koloniën en het Congres. Volgens mededeeling van het Comité foor Pers en Propaganda bestaat ook in onze koloniën een levendige belangstelling voor het Congres. Pater A. van Aernsber- gen S.J. is met name voor onze Oost steeds de stuwkracht der belangstelling geweest. In 't officieel Congresboek schrijft Z.D.H. Mgr.. Smit over ons actief Nederland en schreef het Kamerlid Feber over onze kolo niale roeping en 't Congres. Z.D.H. Mgr. A. P. F. van Velsen S.J. heeft nu volgend schrijven afgekondigd ANTONIUS PETRUS FRANCISCUS VAN VELSEN door de gratie Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel Titulair Bisschop van Aezani en Aposto- lich Vicaris van Batavia. Aan de Geestelijkheid en de Ge- loovigen van Ons Vicariaat heil en zegen in den Heer. Welbeminde Broeders. Het is een behoefte van Ons hart U allen onzen oprechten dank te brengen voor de tallooze gelukwenschen en sympathiebetui gingen, gebeden, H.H. Communiën en Mis offers ons geboden bij gelegenheid van Onze H. Bisschopswijding. Wat het voor Ons uiteraard de gewichtigste dag van ons leven, voor Ons Vicariaat, voor geheel Indië is het een onvergetelijke dag geweest, gezien den ongeëvenaarden luister, waarmede de H. Wijding, de eerste H. Bisschopswijding op Java, kon plaats hebben, en de buitengewone belangstelling door zoovelen Uwer in persoon of door hunne vertegenwoordigers en met hen door de hoogsten in den Lande bij die plechtigheid ons b:toond. Aan dezen dank zij een tweede toegevoegd en deze namens Onze Medebroeders in het H. Episcopaat. Zeer zijn zij, evenals wij ge troffen door de plechtige en openlijke hulde hun door Uwe vertegenwoordigers zoo luis terrijk gebracht, toen zij zich voor het eerst te Batavia verzameld hadden. Allen hebben Zij ons verklaard, zich innig te verheugen over den grooten godsdienstijver en den diepen eerbied voor de Kerkelijke Overheid, die U vervult. Na deze dankbetuigingen zij een bijzonder woord gewijd aan het schrijven, dat ons kort voor Onze Bisschopswijding van den Katho lieken Socialen Bond, Afdeeling Djokja ge werd. Het bevatte een zeer sympathiek voor stel, dat Wij gaarne tot het Onze maken. „Monseigneur," zoo luidde de betrokken passage. „Het is Uwe doorluchtige Hoog waardigheid bekend, hoe dit jaar de samen komst van het Internationale Eucharistisch Congres te Amsterdam, voor onze Katholieke landgenooten in het Moederland eene aan leiding is tot een ontzagwekkende geloofs en 'iefdesuitingjegensden Verborgen God der Altaren, Opgewekt en getroffen door hetgeen de Pers ons bracht omtrent den grootsclien om vang van plannen en voorbereiding, is ook in ons hart het verlangen ontwaakt, om zij het dan ook op kleine schaal deel te nemen aan deze manifestatie jegens het Altaarsacra ment, vertrouwende daardoor ook deel te er langen in de vruchten, die hieruit voor ons j voortvloeien. Monseigneur. Wij zouden in de maand Juli a.s. een dag willen organisecren indruk wekkend door gedeeltelijk kerkelijke, ge deeltelijk burgerlijke plechtigheden volgens het concept-program, dat wij UDHW. hier bij aanbieden. Wij verzoeken U nederig daaraan Uwe welwillende goedkeuring te willen hechten en Uw zegen te schenken. Welbeminde Broeders. Dat wij ons geheel aansluiten bij dit schoone plan behoeft geen betoog. Gaarne zouden wij zien, dat waar mogelijk, op 27 Juli a.s., op alle plaatsen van ons Vicariaat een bijzondere hulde gebracht werd aan Onzen Goddelijken Heer en Mees ter in het Sacrament Zijner liefde. Wil men aan dit feest werkelijke feestvie ring verbinden, dat het al geschiede in over leg met en onder goedkeuring van den Hoofd pastoor van de plaats. En wat het geestelijk gedeelte aangaat, hierin worde naar gelang van plaatselijke omstandigheden de richting gevolgd die door ons hieronder wordt aan gegeven. Onder de H. Mis uitstelling van het H. Altaar-Sacrament in Ostensorio. Deze uit stelling zal, waar zulks mogelijk is gedurende den dag tot het Lof worden voortgezet. Dit mag ook plaats hebben in de kapellen der E.E. Broeders en Zusters. In den vooravond, desgewenscht op een vroeger uur dan gewoonlijk, plechtig Lof en een korte slot-rede, waarna tot besluit een feestelijke processie met het Allerheiligste ofwel door de kerk, ofwel, waar zulks kan, over het kerk- of pastorie-erf. Na de proces sie worde het „Te Deum" gezongen en de Zegen met het Allerheiligste gegeven en be sluite een lied ter eere van het H. Sacrament in de gebruikelijke landstaal de feestelijkheid. Dat vooral aan de kinderen thuis en in de Catechismuslesuren een degelijke voorberei ding tot het vieren van deze dag gegeven wor de, opdat niet het minst door hen een waar dige hulde hulde aan hun grooten Vriend in het Tabernakel gebracht worde, en daardoor de eerbied voor Hem immer meer in hunne harten moge toenemen. Voor de voorbereiding der ouderen zou den wellicht de katholieke bonden in overleg met de Geestelijkheid zich willen beijveren door voor leden en niet-leden lezingen over het H. Sacrament des Altaars te doen hou den. En zoo moge dan ons samenvoelen met onze katholieke broeders in het Moederland een verhooging ^ijn van hulde, Jezus gebracht een verhooging van geloof, hoop en liefde voor Hem in onze Harten. Amen. En zal dit schrijven den eersten Zondag na ontvangst van den kansel worden voorge lezen. Batavia. A. P. F. VAN VELSEN, S. J. Tit. Bisschop van Aezani en Apostolisch Vicaris van Batavia. Een ernstig ongeluk had, naar het „Centr." meldt plaats in de houtzagerij van den heer van Dam te Bunnik (U.) Een werkman was bezig met zagen. Plotseling vloog er een splinter van hout van ongeveer 7 c.M. lang en op het einde zoo dik als een panlat, met 't noodlottig gevolg dat de splinter bij den slaap nagenoeg geheel in zijn hoofd drong. Dr. Brevié was niet aanwezig, waarin ge neeskundige hulp werd gehaald uit Zeist. Deze achtte onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis zeer noodig. Een ziekenauto werd ontboden. De man is nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Maandagmorgen werd uit het Noordhol- landsch Kanaal het lijk opgehaald van den 57-jarigen schippersknecht J. Pool, die in dienst was bij de firma Nol en Visser te Alkmaar. De man is Zondagnacht bij het aan boord gaan waarschijnlijk van de loop plank gegleden. Zijn horloge wees half twee aan. Te Danzig wordt op het oogenblik een internationaal politic-congres gehouden, waaraan vertegenwoordigers van alle landen deelnemen en dat onder leiding staat van de politic-chefs van New-York en Weenen. Na afloop van de debatten over de beste methode, om internationale oplichters on schadelijk te maken, besloten de afgevaar digden er een dag tusschen uit te trekken. Als uitstapje werd beraamd een bezoek aan de badplaats Zoppot, dat door een groot aantal welgestelde Duitschers en Polen wordt bezocht. Bij hun aankomst vonden de gedelegeer den echter bijna alle hotels plotseling leeg en verlaten, honderden badgasten waren ijlings heengegaan op het hooren van de komst der politiemannen, met achterlating van koffers en.... onbetaalde rekeningen. Het congres is thans ijverig aan het on derzoeken, waarom hun komst in het bad plaatsje zulke een consternatie onder de badgasten heeft verwekt! MET STEENEN NAAR DE POLITIE GEWORPEN. Een paar honderd geestverwanten en be kenden van de communisten Brommert en Van 't Rcve, die beiden onlangs terzake opruiing te Enschedé waren gearresteerd en Maandag op vrije voeten waren gesteld, hadden zich Maandagavond omstreeks 11 uur aan het Centraal Station verzameld, teneinde van hun sympathie met de beide losgelatenen blijk te geven. In optocht werd de tocht door de stad aanvaard. Hier en daar voegden zich groepjes nieuwsgierigen bij de volksverza meling, die zich onder het zingen van re- volutionnaire liederen voortbewoog. On derweg kwam de politie een paar maal tusschenbeide en verzocht het zingen en het maken van gerucht na te laten. Aan dit verzoek werd echter geen gevolg ge geven. Op het Muntplein, waar de stoet sterk aangegroeid bleek te zijn, was een klein detachement onder leiding van den inspecteur Ruyg van het bureau Singel aan wezig, teneinde het verder trekken te be letten. Hier werd opnieuw gesommeerd met het zingen op te houden. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, trokken de be ambten de sabel. Het resultaat was, dat de groote groep demonstranten zich in kléi nere afdeelingen splitste en verder ten deele ongemerkt de richting van het Jonas Daniël Meyerplein trok. Er werd geen ge bruik van de wapenen gemaakt. Het schijnt dat alle clubjes zich weer In dc nabijheid van den Hortus Botanicus verzamelden. En spoedig had dc optocht weer dezelfde formatie als zij op het Munt plein had gehad. Het zingen nam weer een aanvang en werd niet gestaakt ofschoon dc inspecteur van het bureau Jonas Daniel Meijerplein, de heer Ebbenhout die in ge zelschap van drie andere politicbeambten was, nadrukkelijk had verzocht dit rumoer maken, na tc laten. In de Plantage Middenlaan gekomen, zag de inspecteur, die zich aan den kop van den stoet bevond, zich plotseling omringd door een aantal protesteerende en schreeuwende lieden, die hem in hun midden namen en hem elke gelegenheid tot ontkomen ont namen. Op 't zelfde oogenblik werd met groote keien, die daar ter plaatse lagen en voor bestrating van de trambaan dienden, naar de drie andere agenten geworpen. Uit zelfverdediging trokken deze de sabel wat niet wegnam, dat een aantal demonstran ten zich zeer agressief bleven betoonen. Alle drie beambten ondervonden hiervan de gevolg. Een hunner werd door een steen getroffen, waardoor een vinger uit het lid geraakte. De tweede kreeg een zwaren klinker tegen den rug, terwijl nummer drie 'n messteek in den pols ontving. Deze agent trok onverwijld de revolver en schoot op zijn aanvaller, die snel een goed heen komen zocht. Hij slaagde er niet in hem te treffen en de dader ontkwam. Natuurlijk was een heftig tumult het ge volg van dit gebeuren. De meeste demon stranten kozen het hazenpad, temeer daar alle aanwezige politiedienaren de revolver trokken, teneinde voor zelfbehoud zorg' te dragen. Verschillende personen, men schat het aantal er van op ongeveer honderd kwamen verderop weer te zamen en ver zamelden zich in een gebouw op den hoek der Plantage Middenlaan en Plantage Prin senlaan, een perceel waarin eertijds een afdeeling van het Koloniaal Instituut was gevestigd. Hier werd tot na middernacht vergaderd. Men had de deur afgesloten ten einde de politie te beletten binnen te ko men. Het schijnt, dat een der demonstran ten ten gevolge van een slag met de sabel gewond is. Hij heeft zich in het Israëlie- tisch Ziekenhuis laten verbinden en is na de behandeling stil verdwenen. De gekwetste agent heeft zich in een der gasthuizen eveneens laten verbinden. De kwetsuren der beide andere beambten zijn niet van ernstigen aard. Natuurlijk trok dit geval de belangstelling van de vele voorbijgangers waarvan het getal spoedig tot ver boven de honderd toenam. Er werden voorloopig geen arres taties gedaan. Zondagavond is, naar het „Hbld," meldt, een 21-jarig meisje uit Bameveld, dat met haar aanstaande een fietstochtje had ge maakt onder Lunteren door eenige langs den weg staande boerenjongens, uit louter brooddronkenheid van haar rijwiel gesleurd, bij welke valpartij zij tal van verwondingen bekwam. Eén der helden trok vervolgens zijn mes en dreigde daarmede den aanstaan de van het meisje dood tc steken. Bij de politie is aangifte gedaan. De heer W. Z., wonende Voorschoterlaan tc Rotterdam, ontving, volgens de Msb., de zer dagen een brief, waarin hij met den dood bedreigd werd, als hij den schrijver niet 1700 betaalde. Dit moeit op den Kraling- schen Plas gebeuren. De dreigbriefschrijver zou er zich met een roeiboot bevinden. Na de politie in den arm genomen te hebben, ging de heer Z. naar den Plas en trof cr iemand aan, die zich als de schrijver bekend maakte. Toen het heerschap echter een mo torboot zag naderen, waarin een inspecteur van politie en twee rechercheurs zaten, roeide hij ijlings naar den wal en slaagde cr in te ontsnappen. Hij is toch des nachts in zijn woning aan de Kortekade gearresteerd. Het was de 27-jarige cmballeur F. P. W. In verband met het vinden van het lijk van D. P. aan den Anneeperwcg te Assen, is uit het ingestelde onderzoek gebleken, dat de man in de jenever gestikt is. Dinsdag heeft een felle heidebrand te Apeldoorn gewoed op de terreinen van het Staatsboschbeheer, gelegen in dc gemeente Ede, in de heide achter de bosschen van dr. G. A. Kröller. Niettegenstaande den ijver van de Apel- doornsche brandweer en de veldartillerie en infanterie uit Ede, brandden 50 a 60 H.A. heide af. Toen men den heidebrand bijna meester was, werd opnieuw brand gezien in een aangrenzend bosch in opgaand dennenhout, waardoor een tiental H.A. bosch prooi werd van het vuur. In verband met de plaats, midden in het bosch, waar dc tweede brand begonnen is, wordt naar dc oorzaak van de beide bran den een streng onderzoek ingesteld. Naar het Corr. Bui-, verneemt, zijn in de zaak van dc beweerde kindermishandeling in Den Haag de verschillende getuigenverkla ringen bij proces-verbaal geconstateerd en naar de justitie gezonden, opdat deze zal kunnen beoordeelen in hoever cr opzette lijke verwaarloozing van deze kinderen heeft plaats gehad. Tengevolge van het opspuiten van hel terrein aan den Westzeedijk, te Rotterdam, begonnen de muren van eenige huizen aan den Lagen Westzecdijk Maandagavond scheuren te vertoonen. De ingenieur der gemeente, de heer Van Dijk, die een onderzoek instelde, bevond, dat het schuren niet gevaarlijk was. De bewo ners der panden achtten het echter beter, hun woningen te ontruimen. Ze werden in het voormalig Armhuis aan den Schiedam- schedijk ondergebracht. Bij de huizen is door de politie een vaste post geplaatst. Ruim twee jaar geleden woonde in de Laurierstraat 220, te Amsterdam, op de eer ste verdieping het echtpaar De V. De man, die zijn vrouw dikwijls mishandelde, werd later opgezonden naar het krankzinnigen gesticht Den Dolder. Eenigcn tijd geleden werd hij daar ontslagen en zocht daarna herhaaldelijk zijn vrouw op, die thans in de vroegere woning bij een familie binnenshuis woont. De twisten van vroeger herhaalden zich telkenmale bij deze bezoeken, waarbij dc buren zich aan den kant der vrouw schaar den. Maandagnacht omstreeks 1 uur "er- voegde de man zich wederom voor de wo ning, trapte de voordeur in en slaagde er in het huis binnen te dringen. Zijn vrouw vluchtte reeds met haar kindje op het bal- con, waarna de buren trachtten den man het huis uit te werken en daarvoor o. a, eenige emmers water gereed hadden staan. Plotseling viel een schot, dat in de trapleu ning drong. Nog een tweede schot werd af gevuurd, dat een jongen aan den arm ver wondde. Inmiddels was de politie, door de buren gewaarschuwd, aan de woning ge komen, waar men den man in arrest nam. Bij fouilleering werd een kleine revolver op hem bevonden. De man verklaarde ge schoten te hebben. Hij is ter beschikking der Justitie gesteld. Samson Brown, bekend als dc „sterkste man van de aarde", is Zaterdag te Lewisham in het huwelijk getreden met Dorothea Da wes, die het "sterkste meisje van Engeland" genoemd wordt. Onmiddellijk na de huwelijksplechtig heden begaven de gelukkige „sterken" zich naar Cratford, om aldaar een voorstelling te geven. Onderweg hield Brown even stil bij een automobielreparatie, door eenige mi nuten een kant van den auto 1 dM. van den grond te houden. Bij de voorstelling kneep hij een appel tol moes, dreef met de hand een nagel in een paardenhoef, beet een ijzeren ketting met zijn tanden in tweeën en droeg vier mannen op een tafel. Brown's sterke vrouw verrichtte toeren met halters van 56 pond en droeg twee man nen op een tafel rond. Zondagavond is op den grooten straat weg tegenover de veerpont van Keizersveer te Raamsdonkveer de auto G 8157, komen de van Breda op weg naar Amsterdam, door het defect raken van de stuurinrichting in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd totaal vernield; zoo hevig was de schok, dat de boom midden in den ver brijzelden wagen stond. Alle inzittenden 9 personen werden er uitgeslingerd. Een dame en een kind bleven ongedeerd, twee lieeren kwamen er met licht letsel af, drie ht-eren en een dame kregen ernstige ver wondingen en kneuzingen. Per auto's wer den de gewonden naar het R. K. zieken huis alhier vervoerd en daar verbonden. DE CHEF VAN DEN BUITENDIENST HAD 'T GEZEID. Herhaaldelijk komt het voor dat ambtena ren, ie in verzekeringsplichtigebedrijven de loonlijsten controlceren, bij het constatee- ren, die in verzekeringsplichtige bedrijven de proces-verbaal opmaken, zonder dat zij dit aan de betrokken patroons zeggen. Als deze laatstcn dan de zaak in orde ge bracht en reeds lang vergeten hebben, komt men hun met een vervolging op het lijf val len. Van een dergelijk geval nam de waarne mende kantonrechter te Amsterdam, mr. dr. S. Zadoks j.l. Zaterdag kennis. Mr. Z.: Als u de menschen waarschuwt, dat verbaal opmaakte; De zaak is nu in orde? De ambtenaar; Ja. Mr, Z,: Als u de menschen warschuwt, dat de lijst niet in orde is en zij maken die over eenkomstig uw aanwijzing in orde, maakt u dan toch proces-verbaal op? De ambtenaar: Onze chef van den bui tendienst heeft gezegd, dat wij, wanneer wij overtredingen constateeren, proces-verbaal moeten opmaken. Mr. Z.: Hebt u den beklaagde gezegd, dat u proces-verbaal zou opmaken? De ambtenaar: Neen. Mr. Z.: Dus u hebt alleen gezegd, dat de loonlijst een beetje in orde gemaakt moest worden. De ambtenaar: Ja. Mr. Z.: En niet, dat u proces-verbaal zou opmaken. De ambtenaar: Neen. Mr, Z.: Dat had u toch behooren te doen. Dan weten dc menschen tenminste, dat ze in overtreding zijn. Nu zegt u niet, dat er ver baal opgemaakt wordt. Zij hooren nu een hcelcn tijd niets en worden vervolgens eens. klaps voor 'het feit gesteld. De ambtenaar: Het is in opdracht van den chef van den buitendienst gebeurd. Mr. Z.: Ik maak er u persoonlijk geen ver wijt van. Ik constateer alleen, dat men hier blijkbaar met een bepaald systcetn te maken heeft. De ambtenaar: Een systeem was 't nu bepaald niet. Mr. Z.: In ieder geval, wanneer u komt controleeren, zegt u tot dc menschen: „denk er om, dat gc dit of dat doet", en daarna krijgen zij een proces-verbaal. De ambtenaar: Ik heb den beklaagde wel gezegd dat hij in overtreding was. Mr. Z.: Maar dan weet hij nog niet, dat hij vervolgd wordt. De ambtenaar van het O. M., mr. O. E. G. graaf van Limburg Stirum, requireert, dat bek*l. aan 3e overtreding schuldig vcklaard zal worden, maar dal hem, in verband met de gebleken omstandigheden, geen straf zal worden opgelegd^ Mr. Z.: Ik vereenig mij geheel met dit requisitoir. (Tot den ambtenaar): U moet de boodschap maar aan uw chef overbrengen. Dc ambtenaar, vertrekkend: tk zal 't doen. Uit Langcndijk wordt gemeld: Sinds en kele weken heerscht hier aan dc veilingen en aan die in de omstreken dc grootste drukte. De vorige week werden niet min der dan 270 spoorwagens van 10.000 Kg. groenten geveild, terwijl nog 2000 ton per motorschip werden vervoerd. Het beschot der vroege aardappels is bevredigend; dc prijzen zijn zeer goed. De vrijgekomen velden zijn weer alle met late koolsoorten beplant. Door den grooten aan voer van aardappels zijn dc prijzen van dit gewas iets gedaald; de wortelen bren gen middelmatige prijzen op. Vaq deze groente is dit jaar echter weinig gezaaid. Dc aardappelen worden vooral naar Duitschland en Engeland in groote quanta uitgevoerd. Dc bloemkoolteelt beteekent dit jaar ook niet veel: de tijden waarin de Langen- dijker bloemkool Europeesche vermaard heid had, schijnen voorbij. Hoezeer het mond- en klauwzeer in Gelderland orr zich heen grijpt, blijkt uit de omstandigheid, dat zich alleen in Ede de laatste dagen 56 gevallen dezer ziekte hebben voorgedaan. Naar wij vernemen is de aardbeien-cul tuur dit iaar in de Betuwe zoo loonend geweest, dat tal van tuinlieden en boeren besloten hebben de aanplanting van dit ge was sterk uit te breiden. De oogst was dit jaar zeer ruim, terwijl goede prijzen werden gemaakt. LONDEN, 15 Juli. Herriot is met een spe- cialen trein te Londen aangekomen, waar hij aan het Victoriastation hartelijk werd ver welkomd door MacDonald. De twee pre miers hadden op het perron een hartelijk gesprek. De Fransche delegatie vertrok on der het luid gejuich van een groote menigte toeschouwers naar haar hotel. LONDEN, 15 Juli. Reuter's correspondent, die met den Franschen premier naar Lon den reisde, zegt, dat Herriot er zeer angst vallige voor waakt, niets te zeggen, dat de onderhandelingen ook maar eenigszins af breuk zou kunnen doen. Hij zeide: U zult kunnen beseffen, hoe ontijdig het voor mij zou zijn, een poging te doen in bizonderhe- den tc treden betreffende de morgen te houden conferentie. Het verheugt mij te bedenken, dat wij bijeenkomen onder om standigheden, niet ongelijk aan dit schitte rende weer, die de beste hoop doen ont staan. Een fundamenteel feit is, dat de Britten, Italianen. Belgen en Franschen al len volkomen dc noodzakelijkheid inzien van een vredelievende, snelle oplossing van de bestaande problemen. Ik kom naar Lon den met het diepgevoelde geloof, dat dc vitale problemen voor het herstel van den vrede van Europa, als het resultaat van onze besprekingen tc Londen, in een nieuw stadium zullen treden. Ik waardeer zeer de sympathieke houding van de pers, die uit drukking heeft gegeven aan het geloof, dat de leidende staatslieden der betrokken landen hun best doen en het kan niet mis sen, dat ten slotte ons gemeenschappelijk verlangen van zoo wezenlijke beteekenis voor Europa en de wereld, zal worden ver wezenlijkt. Wij zouden allen gaarne zien dal de besprekingen zoo kort mogelijk zijn, omdat wij allen dc)l wensch koesteren, dat het plan-Dawes zoo spoedig mogelijk in werking wordt gesteld. Ik ben Ramsay Mac Donald zeer dankbaar wegens zijn in het oog springende pogingen om de wettige wenschen en moeilijkheden van de Fransche regeering te begrijpen en eraan tegemoet te komen. LONDEN, 15 Juli. De intergeallieerdc conferentie wordt morgenochtend om elf uur in de kamer van den minister van Bui- tenlandsche Zaken op het Foreign Office geopend. Ramsay MacDonald zal de bespre kingen inleiden met een korte begroetings rede. Vervolgens zal de conferentie over gaan tot het kiezen van een president en daarna, naar men verwacht, de regelingen bespreken met betrekking tot het secreta riaat van dc conferentie en de publiciteit. Wanneer deze zaken geregeld zijn, zal de conferentie zich bezighouden met de feite lijke agenda, waarmede naar alle waarschijn lijkheid de rest van de eerste zitting zal zijn gevuld. LONDEN. 15 Juli. Reuter's correspon dent vernam uit gesprekken met dc Fran sche gedelegeerden, dat Frankrijk in geen enkel opzicht bij andere landen achter staa in zijn wensch om Duitschland bij dc ver vulling van zijn verplichtingen zoo min mo gelijk moeilijkheden in den weg te leggen BERLIJN, 15 Juli. Op het Duitsch- Russischc conflict naar aanleiding van dc huiszoeking in de handelsafdeeling van de Russische legatie te Berlijn, is thans een Rus- sisch-Duilsch conflict gevolgd. Op 6 Juli j.l. wilde een ambtenaar va* de Russische politieke politie te Moskou een tot de Duitsche legatie behoorend ge bouw, in opdracht van de huurcommissie, ;n beslag nemen. Men protesteerde hiertegen energiek en wees er den ambtenaar op, dat de woning ex-territoriaal was. De man lier zich echter niet overtuigen en was er eerst na een heftige uiteenzetting toe te beweger het huis te verlaten. De Duitsche ambassa deur te Moskou, graaf rockdorff-Rantzan zond onmiddellijk een protest-nota aan de Russische regeering, die haar leedwezen over het voorgevallene uitsprak en den ambassa deur meedeelde, dat de betrokken ambtenaar gearresteerd was en gestraft zou worden. SAN FRANCISCO, 15 Juli. Tengevolge van de boschbranden langs de kust van don Stillen' Oceaan in de Vereenigde Staten er Britsch-Columbia is voor millioenen dollan schade berokkend. Men verkeert in groote bezorgdheid over het lot van de families, dis iu het in brand staande gebied wonen. Geen berichten zijn binnengekomen van vele fami lies en kolonisten in de staten Washington en Idaho. De vallende regen vergemakke lijkt thans de taak van hen, die het vuur bestrijden. ELPASSO (Texas), 15 Juli. Fall, voormalig staatssecretaris van binnenlandsche zaken, is voor den „commissioner" der Vereenigde Staten geroepen in verband met de rechts ingang tegen hem verleend met betrekking tot de beschuldigingen in verband met dc Teapot Domeconcessies. Fall, die schuld ont- kende, zag van zijn voorloopig verhoor af er stortte een bedrag van 25.000 dollars garan tie dat hij 6 October, als zijn proces te Was hington begint, zal verschijnen. tionnéir blijven in een wind van 35 K.M. per uur; neerdalen in denzeifden wind met stilgezeten motor en verticaal; een vluvht met een horizontale snelheid van 90 K.M. per uur. Het Eucharistisch congres. Naar de Resb. verneemt, is op voor spraak van kardinaal Van Rossum aan den heer Willy Mullens opgedragen, het geheele Eucharistisch Congres te Amsterdam te filmen. Een draadloos telegram uit Berlijn meldt, dat professor Pickering te Jamaica op de maan sporen sou ontdekt hebben van een planten groei van de allerlaagste orde. Reeds vroeger heeft Pickering van zich doen spreken door zijn onderzoekingen van den satelliet onzer aarde en door zijn be schouwingen dat deze planeet niet zoo'n dor stuk puimsteen zou zijn, waarvoor ze tot dusver gehouden werd. Óf zijn vermoeden thans op wetenschappelijke gronden beves tig is, kan men uit dit vage telegram moeilijk opmaken. ■•K. moet ge h@bb9n en Houden voor hetgeen om U heen geschiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte BRITISCH EMPIRE EXHIBITION WEMBLEY. Op het bureau voor Handelsinlichtingcn, Oudebrugsteeg 16, Amsterdam, zijn voor belangstellenden verschillende gegevens omtrent bovengenoemde tentoonstelling kos teloos verkrijgbaar. Voor dc internationale helicopterën-wed- strijden in Engeland, waarvoor een eerste prijs van 50.000 pond is uitgeloofd, hebben 19 deelnemers ingeschreven, doch na onder zoek zijn er 16 toegelaten, n.l. 9 uit Ame rika, 4 uit Engeland en 1 uit Nederland, Frankrijk en Italië. De winnaar moet voldoen aan de vol gende eischen: 650 meter zich verheffen uit cifien kracht: gedurende 30 minuten sta- Vr. Is men verplicht voor zijn zuster, met wie men samenleeft en die niet in loondienst is, te plakken, voor den Raad van Arbeid? i Antw. Als deze geen loon ontvangt voor haar werk, behoeft er geen zegel geplakt te worden. Vr. Wat is de kortste weg van Ursem naar Halfweg per auto of per fiets? Antw. Ursem, Noord Schermer, Alkmaar, Heilo, Limmen, Castricum, Beverwijk, Vel sen, Santpoort, Halfweg. Afstand 42 K. M. Vr. Tot wien moet ik mij wenden om mede te doen aan de Haarlemsche Jeugd kampioenschappen van den H. L. T. B., waarover Maandagavond een stukje in de Nieuwe Haarlemsche Courant stond. Er staat ook bij dat er 14, 15 en 16 Juli ge speeld zal worden. Wordt hiermede 's mid dags of 's-avonds bedoeld? Antw. Heden heeft de finale plaats, waar door het antwoord op uw vraag overbodig wordt. Vr. I. Hoe kan ik op de gemakkelijkste manier en langs den koristen weg reizen van Hillegom naar Herdorf a. d. Sieg in Duitschland Kan ik op een doorgangskaart en is dit op denzelfden dag te doen? Hoe dikwijls moet ik overstappen?? Hoeveel bedraagt de reis, als ik op 5 Sept a. s. op reis moet? II. En kunt u mij nog inlichtingen geven of er nog meer Duitsche meisjes dien tijd naar Duitschland gaan? Antw. I. Wendt u voor dergelijke vragen tol een ambtenaar van het spoorwegstation. II. Een vragenbus-redacteur weet veel, moet ook veel weten, maar het is wel wat veel van hem gevergd dat hij ook weet of er begin September veel Duitsche meisjes naar Duitschland gaan! Vr. Tijdens werkloosheid heb ik zeker gezin geholpen aan verschillende artikelen, zonder betaling. Nu werkt de man al weer een poos en verdient een goed weekgeld, maar om af te betalen heeft hij geen zin. Dal komt later, zegt hij. Kan ik hem nu gerechtelijk dwingen, door beslag op zijn loon te laten leggen? De kosten die daaraan verbonden zijn, zijn die voor mijn rekening, of voor hem? Antw. U kunt den onwilligen schuldenaar gerechtelijk laten dwingen, doch u zuil goed doen, te zorgen dat u bewijzen hebt, dat de man u hel bedrag schuldig is. De rechter kan beslissen, dat dc kosten voor rekening komen van den schuldenaar. Mis schien is het goed, dat u zich rechtskundige hulp van een meester in de rechten ver zekert. Is het een hoog bedrag, dan hebt u diens hulp zelfs noodig. Vr. I. Hebben wij nog een pas noodig naar Parijs, of is een bewijs van Neder landerschap voldoende. Wij hebben nog een pas voor België. Nu dacht ik dat wij daar makkelijk weer een ander op konden krij gen, maar men zegt dat hel weer hcelemaa: nieuw moet aangevraagd worden, en ook de kosten weer hetzelfde zijn. Is dit zoo? II. Hoe oud moet iemand zijn om bij eer huwelijk getuige te kunnen zijn? Antw. I. Voor Frankrijk hebt u een pa: noodig. Geen visum. Ja, u zult een nieuwe pas moeten aanvragen. Vr. I. Kunt u mij ook zeggen hoe laat d< boot op Zondagmorgen uit Amsterdam naat Alkmaar vertrekt? II. Wat is de contributieprijs voor he' lidmaatschap van den Nederlandschep Wielrijdersbond en waar moet ik mij ver voegen om mij als lid op te geven? Antw. I. 's-Morgens 9 uur; II. Wendt u tot den consul van den A N.W.B., den heer Luylen, Oranjekade 25, Haarlem. De contributie bedraagt 5 voo: seniores en 3 voor juniores. Vx, Kunt U mij ook zeggen, of de verlo ting ten bate van het ,,St. Agncs' patro naat al heeft plaats gehad? Zoo ja, kunt u mij dan ook zeggen, of op No 607 wat ge vallen is? Antw. Deze heeft nog niet plaats gehad. Vr. Moet de lichting 1919 der Infanterie dit jaar opkomen? Antw. Ja van 15 September tot 27 Sep tember; onderofficieren van 11 tot 27 Sep tember. Vr. I. Hoe lang is een bewijs van Ne derlandschap geldig? (voor België). II. Hoeveel sigaren mogen er per per soon medegenomen worden naar België, zonder invoerrechten? III. Idem van sigaretten? IV. Hoeveel bedragen de invoerrechten daarvan? Antw. 1. Onbepaalde tijd. II. U moogl sigaren meenemen vo« eigen gebruik; Het is moeilijk daarvoor eer getal op te geven. Tegen 10 a 20 sigaren zal men «ml geen bezwaar ma' en. III. Zie vraag II. rV. Ons niet bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7