In en om Haarlem. 1 TÊk 11 m Ingezonden Mededeelingen Gemeenteraad van Haarlem. Donderdag 17 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15791 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. Agenda 18 Juli KANTONGERECHT Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. HET KORFBALTOURNOOI VOOR R. K. MEISJES PATRONATEN. St. AgnesSt. Rosa 60. a 75 cents per regel. BERICHT. Wegens overvloed van copie wordt de fotopagina van heden tot morgen versfchoven. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Teiegraphisch Weerbericht. De Rijwielwet. Het Bioscoopbezoek door kinderen. Het voorstel tot verlaging der haven- en bruggelden ingetrokken; bij de begrooting komen de voorstellers er op terug. De vergoeding voor vakonderwijzers. Een brug over de Zomervaart. Een automobiel-gereedschapswagen voor de brandweer. De indeeling van klassen aan scholen voor L. O. De kwestie der familiebaden. Een motie-Keesen tot opheffing van dit instituut met 1613 stemmen verworpen. Een motie-Gerritsz, om de gemengde baden alleen familiebaden te doen zijn, aangenomen met 277 stemmen. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal 3.2a Franco per post per kwartaal hij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIWSBHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mcdedeeling. 60 ct, per regel; op de le Pagina's 75 ct, per regel. Vraag- en aanbod-adver- fentiën 14 regels 60 et. per plaat» sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. jj Heb eerbied, Haarlemschc burgerij, voor uw vroede vaderen! Bij een tropische hitte te vergaderen van 's middags half twee tot half zes; dan een inspannende bijeenkomst van acht tot negen, waarin eenige deskundi gen college geven over het verkeer in Haarlem en daarna weer een openbare zit ting om de rest van de middagvergadering te verorberen, neen, het raadslidmaatschap <s geen sine-cure! Na een felicitatie van voorzitter Slingen- berg aan het zilveren raadslid Van de Kamp kwam een debatje over de gewijzigde ver ordening op het bioscoopbezoek. Men her innert zich, dat de raad eenigen tijd gele den besloot om niet alleen de bioscoopex ploitanten, maar ook de kinderen beneden 16 jaar, welke bij voor hen verboden films worden aangetroffen, strafbaar te stellen. Toen de Commissie voor de strafverordenin gen dit raadsbesluit in een wettelijken vorm wilde gieten, stuitte zij op het bezwaar, iat voor dit verboden bioscoopbezoek dik wijls ook andere personen verantwoordelijk moeten worden gesteld en daarom betrok tij dezen meteen maar in het door haar ont worpen artikel. Dat is inderdaad iets onge woons; en mr. Bruch stond o.i. heel sterk, toen hij de bevoegdheid der Commissie be streed om zich, terwijl zij enkel was uitge- noodigd om een redactie te ontwerpen voor een gevallen raadsbesluit, eigenmachtig een nieuwe gedachte uit te werken. De meerder heid van den Raad dacht er echter anders over en redeneerde blijkbaar aldus: wij zijn 't ook met die nieuwe gedachte van de Com missie eens; waarom daarvoor nu eerst een besluit nemen en dan nogmaals de Commis sie lastig vallen? Door zich van dat forma lisme af te wenden, ontstond er dus gisteren een novum in den Haarlemschen Raad, het- ivelk in zijn gevolgen echter wel eens min- d onschuldig kan blijken. Een interessant debat, hetwelk ten Hotte geheel dood liep, ontstond over het in de vorige raadszitting aangehouden voorstel fan de heeren van Liemt en de Braai om de haven- en bruggelden te verminderen. Het had aanvankelijk den schijn alsof de groote meerderheid van den Raad aan de rijde van de voorstellers stond. Immers, be halve de ouders van het voorstel zelf, die Het verdedigden in het belang van de bin nenscheepvaart niet alleen, maar ook in dat van Haarlem zelf, doordat het doorgaand verkeer te water h. i. bij voordeeliger tarie ven hier veel drukker zou worden, kwa men ook de heeren Peper, Joh. Visser en loosten met argumenten aandragen. De beer Peper en de heer Joosten viel hem daarin bij berekende, dat er 77,000 ran havengelden 'ordt ontvangen, terwijl de gemeente nog geen 22.000 uitgeeft, 'tls waar, dat de bruggen wel 80.000 kos ten, maar, wat heeft een schipper aan een brug, vroeg de heer Peper? De heeren Joh. Visser en de Braai trachtten bovendien nog aan te toonen, dat de schippers Haarlem opzettelijk om zijn hooge tarieven mijden. To.cn zooveel vogels van verschillende pluimage tegen de bestaande verordening hadden geopponeerd, leek ons de zaak voor Wethouder Slingenberg vrij zwak te staan. Toch wist hij zelfs een stemming over het roorstel-van Liemt te vermijden. Hij wees s.m. op het gevaar om incidenteel in de gemeentelijke belastingen te gaan ingrijpen. Wanneer er belastingen verlaagd moeten worden, komt de plaatselijke directe belas ting toch het eerst in aanmerking. Daarom is het beter bij de begrooting het complex van belastingheffingen gezamenlijk te over zien. Verder hadden de bestrijders van de bestaande verordening erg overdreven. De tarieven loopen hier n.m. met die van an dere plaatsen niet uiteen, wanneer men naar de abonnementen kijkt. Alleen voor schip pers, die niet geregeld komen, is het tarief wat hooger. Voorts toonde de Wethouder met officieele cijfers aan, dat het Haarlem- sche tarief geen invloed had gehad op het binnenscheepvaartverkeer. Nu moet erkend, dat de Wethouder bij zijn bestrijding van het voorstel in een zeer gunstige positie verkeerde, waarvan hij wel Handig partij trok, maar die de heer Van Liemt zeer terecht bloot legde. Immers, het voorstel was van 9 October 1923, had dus reeds bij de vorige begrooting behandeld kunnen worden. Het ging dus moeilijk aan, i>m tot de voorstellers te zeggen: het is beter tot de begrooting te wachten, nu B. en W. zelf het voorstel tot Juni hadden laten liggen. Consequent waren de gegevens van den heer Van Liemt van einde 1923 en be schikte de Wethouder over cijfers van een half jaar later. Partijen stonden dus niet ge lijk, wat de Wethouder dan ook in tweede instantie ruiterlijk bekende. Hij wilde zelfs alle schuld op zijn eigen schouders nemen, wanneer de heeren van Liemt en de Braai aun voorstel maar terugnamen en de Ge- neentekas niet van 30.000 beroofden. Zoo was men het spoedig eens; en de zaak blijft lus voorloopig als voorheen. Nog vlotter liep het voorstel van de be- roldiging der vakonderwijzers aan bijzon dere scholen. Het voornaamste bezwaar, genoemd in ons artikel van Dinsdag, n.m. het uitschakelen van de zusters-vakonder- wijzeressen, werd door den heer Keesen op zakelijke wijze naar voren gebracht. Wethouder Bruch gaf een bevredigend xntwoord, door n.m. voor te stellen, om de drie Roomsche scholen voorloopig uit het voorstel te nemen tot nader onderzoek. De betrokken schoolbesturen hadden n.m. alleen ils onkosten voor haar vakonderwijzeressen opgegeven „kost en inwoning" zonder meer. 3us hadden B. en W. daarvoor geen ver goeding uitgetrokken. Nu lijkt ons dat „dus" niet erg logisch. Maar de Wethouder deelde mee, dat later een cijfer van j£ 800 was ge roemd en liet doorschemeren, dat voor vier leerkrachten nog wel 3200 kon worden uitgetrokken. Het zakelijke bezwaar is hiermee dus vervallen. Gaarne hadden wij uok een antwoord op de beide andere vra gen gehad, maar daar ze niet in debat wer den gebracht, kwam daaron natuurlijk geen bescheid. Er zal echter nog wel op andere wijze gelegenheid zijn daarover de meening van den Wethouder te hooren, wiens 5cherpzinngheid en deskundigheid in de be trokken kringen natuurlijk zeer op prijs wordt gesteld. Onderwijs bleef verder den gehcelen mid dag troef. Eerst kwam het voorstel van B. en W. om de salarissen der Directeuren Van de H. B. S. met 5-jarigen cursus weer met 500 te verhoogen. Indertijd moest terwiile van de Rijksregeling de bepaling worden ingevoerd, dat alleen en voor zoo lang de school 10 of meer klassen telde, 500 op de jaarwedde van den Directeur werd gelegd. Nu echter de Rijkssubsidie voor het middelbaar onderwijs is opgege ven, was er geen reden meer om deze be paling te handhaven en stelden B en W. voor het oorspronkelijk salaris los van het aantal klassen te herstellen. Wethouder Bruch verdedigde de juiste stelling, dat een Gerritsz, om enkel gelegenheid voor familie baden toe te staan, met overgroote meerder heid van stemmen aangenomen. Wij komen op deze aangelegenheid nog wel eens terug. De grootste ergernis en het grootste gevaar is nu in ieder geval verdwenen. ambtenaar niet afhankelijk moet zijn van de uitkomsten van den dienst. Men moet een Directeur of schoolhoofd niet blootstel len aan het risico van 500 minder te ver dienen, omdat een paar leerlingen in een klas blijven zitten. De heer Gerritsz was echter pertinent tegen de wijziging en de heeren konden het niet eens worden. De Raad gaf den Wethouder met 18 tegen 10 stemmen gelijk. Ten slotte 't groote debat over de nota van B. en W. betreffende een reorganisatievan het lager onderwijs. Er was maar één be- i strijder, doch een heftige, de heer Peper. In een lange rede gaf hij het standpunt van den communist in onderwijszaken weer: nooit genoeg en geld mag geen rol spelen! Hiertegenover was deze reorganisatie, waar bij een aantal klassen worden opgeheven natuurlijk „afbraak van het volksonderwijs" enz. Ook de tactiek van den Bond van Ned. Onderwijzers werd door den heer Peper overgenomen, n.m. den wethouder uit den royalen tijd tegen den Wethouder der ma gere jaren uitspelen. Wie weet, wat mr. Bruch ondanks zijn persoonlijke sympathieën voor 't bijzonder onderwijs, voor het open baar onderwijs in Haarlem heeft gedaan, zal begrijpen, dat de heer Peper hier een ge makkelijke taak had. Van één omstandigheid maakte de heer Peper handig gebruik, n.m. van de bevoorrechte positie, waarin de Raad het middelbaar onderwijs heeft gebracht door ten koste van een groote Rijkssubsidie de Rijksregeling te verwerpen. Zie, zei onze communist, wanneer het maar de beter ge situeerden betreft, dan kan alles; maar voor de volksschool is er geen geld! Overigens werd er uit den Raad weinig critiek gehoord, Mr. Loosjes bracht den wethouder hulde en de heer Joosten zei namens de sociaal-democraten, de noodza kelijkheid van deze reorganisatie in ie zien. Mr. Bruch verdedigde zich in een knappe rede tegen de verwijten van den heer Pe per. Geestig zinspeelde de wethouder op het communistisch rijk, waar de nood zoo vaak dringt om aan idealen te verzaken. Als zui ver historisch materialist moet de heer Pe per begrijpen zei mr. Bruch dat de economische, noodzakelijkheid kan dwingen om met minder dan met de vervulling van zijn liefste wenschen le volstaan. En het is waarlijk in Haarlem nog niet erg, wanneer deze reorganisatie zal zijn doorgevoerd. Het eenige wat gebeurt, is, dat het gemiddeld aantal leerlingen per klas gebracht wordt op bijna 31! Wanneer men nu weet, dat dit gemiddelde reeds voor de reorganisatie in Amsterdam 31, in Rotterdam 31, in Leiden 45, in Dordrecht 39 was, dan behoeft men zich toch waarlijk in Haarlem over het volksonderwijs niet ongerust te maken. Wij zijn dan ook geneigd om te vragen: gaan B. en W. wel ver genoeg? Wanneer wij den Wethouder in het vuur zijner lof rede op de uitnemendheid van het Haar- Iemsche Volksonderwijs waaraan wij geenszins twijfelen hooren vertellen, dat er bij het bijzonder lager onderwijs 37 klas sen zijn met meer dan 40 zelfs met 47 en 48 leerlingen: wanneer wij verder lezen, dat B en W, oorspronkelijk veel verder in hun bezuinigingsplannen hadden willen, gaan en vier scholen, hadden willen opheffen, met welk voornemen de waarnemend inspecteur van het lager onderwijs het eens was, dan vragen wij, of de nood der gemeentelijke schatkist niet inderdaad een meer ingrij pende reorganisatie met een gemiddelde van 36 leerlingen voor de laagste klassen, bad geëischt De adviezen van de organisaties waren o.i. niet overtuigend genoeg om van die verder gaande bezuiniging af te zien. Tegen het verwijt, als zou het middelbaar onderwijs bovenmate bevoorrecht worden, heeft de Wethouder een krachtige verdedi ging gesteld, door er op te wijzen, dat de middelbare scholen door het zeer lage schoolgeld en de gelegenheid om zelfs kos teloos onderwijs te genieten, ja nog een ge meentelijke bijdrage te krijgen, niet meer geacht kunnen worden instituten voor de beter gesitueerden te zijn. Het besluit om de Rijkssubsidie los te laten was genomen in een tijd, toen het percentage van de ge meentelijke inkomstenbelasting nog op nul stond Toch gëlooven wij, dat de Raad nog wel eens spijt zal hebben over zijn royale bui; wij voor ons althans zijn voldaan toen tertijd onze bedenking te hebben uitgespro ken over de hoera-stemming, waarin dit dure besluit genomen werd! Des avonds is een vrij hartstochtelijk dé bat gehouden over de gemengde baden, aartoe de gemeente gelegenheid geeft. Men kent de kwestie uit de artikelen in °nze courant. Op de discussies zelf zullen wij niet ingaan; men vindt ze uitvoerig in het verslag weergegeven. Dat het geval aanleiding gaf tol de be kende praatjes over de bevordering van de „zedelijkheid door naaktcultuur (vertolker de heer Joosten) zelfs tot het maken van zoogenaamde grapjes door mevr. Maarshal- Komin, was te verwachten. Een woord van hulde willen wij daartegenover brengen aan de heeren Keesen en Joh. Visser, die op echt christelijke manier, onvervaard en flink de bevordering der goede zeden en het we ren van al wat daarmee in strijd is door de Overheid, hebben aangeprezen. Een verklaring, hoe de zaak onder het wethouderschap van een christelijk man als mr. Bruch en met mr. Heekens Thijssen in het college zóó geloopen is, is verder nog wel op haar plaats. Beide wethouders heb ben hun standpunt aldus uiteengezet: van gemeentewege hadden wij slechts te be denken, of het toestaan van gemengde ba den een gevaar voor de goede zeden op leverde. En beiden verklaarden dat gevaar niet aanwezig te hebben geacht ouder dc voorwaarden, waaronder naar men meende de zaak geregeld was. Mr. Bruch hield daar bij een belangwekkend betoog over moraal en algemeene ethiek en zeide, dat de ge meente natuurlijk niet met een speciaal reii- gieuse overweging te maken heeft, maar heeft te vragen, wat in het algemeen als goede zeden kunnen worden beschouwd. En daartegen vezettc z. i. de manier, waarop in Haarlem gemengde baden warden toege staan, niet. Toen er echter zoo groot en ernstig protest rees, hebben dc anti-rev. en de Kath. wethouder zich afgevraagd, of de gemeente daarmee mocht doorgaan. En zij meenen: neen! Daarom zou de minderheid van het college vóór de motie-Keesen stem men, Tegen familiebaden onder controle en niet toegankelijk dan op legitimatiebewijs, hadden noch de rechtsche wethouders noch het overgroote deel der rechtsche raads leden bezwaar. Toen de motie-Keesen, om gemengde baden niet meer van gemeentewege te ge ven, met de stemmen van links tegen rechts verworpen was, werd dan ook een motië- Sociëteit „St. Bavo" Begrafenis-Vereeni- ging 8 uur Rederijkers 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- slraat Zangvereeniging, Kunst na Ar beid 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Gr Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A v Eek Dagelijks van 106 uur R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur, Zater dags alleen van 912 uur. door den Minister was bepaald, dat alle verpakkingen voorzien moesten zijn van het woord „Margarine", maar dan tevens er bij gevoegd: „Ik zal zorgen dat door de amb tenaren niet plagerig tegen de handelaren zal worden opgetreden". En dit was volgens pl. hier wel geschied. Immers hel binnenste papiertje was niet toereikend en sloot niet aan, zoodat de boter er door kon komen. Zonder dat er dus een tweede papiertje omzat, kon de boter niet verkocht worden. Onder verpak king moet worden verstaan een omhulsel dat de waren voor het verkoopen geschikt maakt, wat men van verpakte boter, waar de boter doorkomt, niet kan zeggen. Er zijn, aldus pleiter, door een lateren minister twee definities van verpakt gegeven. le. een verpakking is een omhulsel, waar in de waar kan worden verzonden, wat met een ontoereikend papier niet het geval is; en 2e. dat onder verpakking wordt verstaan alles wat de waar doet ophouden onverpakt te zijn. Dus boter is onverpakt te noemen, waar houdt dan de grens op. Het tweede papiertje laat een ruimte open, waardoor men de boter kan zien. Als men nu 3 kran ten om een pakje heeft omgeslagen, of twee HET KORFBALTOURNOOI VOOR R.-K. MEISJESPATRONATEN. De ploegen van St. Agnes en St. Rosa, welke gisteren den beslissingswedstrijd speelden voor den eersten en tweeden prijs. De meisjes van St. Agnes (met banden om den arm) wonnen met 60. v.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen -• Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12 des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. L K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 710 uur. be halve dés Maandkpvorhtends ,en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging - Bloemhofstraat 1 - Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 8—-9 uur Te! 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollaridsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 813 uur n m. St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 2—3 uur, Donderdags van 1—2 uur. Melk verva Isc hers. A. M„ melkverkooper, wonende te Vo gelenzang, had zijn melk met 6 pet, water vervalscht. Deswege werd hij veroordeeld tot 40.subs. 10 dagen. De -isch was 50 of 12 dagen. G. J. W„ veehouder, wonende te Haar lemmermeer, had op 15 Mei 1.1. melk ten verkoop in voorraad gehad, waarvan eveneens 6 pet. water was toegevoegd. Ook hij werd, evenals zijn voorganger, lot 40 boete, sbs. 10 dagen veroordeeld, Eisch 50, subs. 12 dagen. Een margarine-aifaire. H. M., van beroep boter- en margarine handelaar en wonende te Voorschoten, moest terechtstaan ter zake dat hij op 16 ei' 1.1. des n.m. half elf uur, in een hand wagen in dc Groote Houtstraat alhier, een hoeveelheid margarine ten verkoop in voor raad had gehad, waarom twee papiertjes zaten, waarvan act binnenste papiertje niet van het voorgeschreven woord „margarine" was voorzien en geheel blanco was. Bckl. zeide, dat dit er om zat vanwege hef doortrekken met dc warmte. Een rijkszuivelinstructcur verklaarde op verzoek van zijn Haagsclien collega, proces verbaal tc hebben opgemaakt, Door van deze twee inwikkelingen de buitenste tc ver wijderen, zou men ongemerkte margarine varkoopen. Het O. M„ waargenomen door mr. De Blécourt, zeide dat in de Boterwet stond kranten, ja zelfs een papiertje, of er maar een postzegel opgeplakt heeft, kan men dan van „verpakt" spreken. Pleiter vroeg dan ook vrijspraak voor zijn cliënt. De kantonrechter zal over een week schriftelijk uitspraak doen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken vergadert Dinsdag 22 Juli 1924, des avonds te 7 uur in het gebouw Kruisweg 70, te Haarlem. De agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. In gekomen stukken en mededeelingen. 3. Goedkeuring verzonden schrijven: a. aan den Mnister van Waterstaat, inzake er- laging telefoontarieven. 4. Aanvraag lid maatschap en subsidie: a. Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing"; b. Vereeni- ging voor School- en Werktuinen te Haar lem. 5. Concept-adres Bureau aan Minister van Arbfid, Handel en Nijverheid, inzake herziening Handelsregisterwet. 6. Concept adres Commissie ter beoordeeling ontwerp- Tariefwet aan Minister van Financiën, in zake ontwerp-Tariefwet. 7. Concept-adres Bureau aan Minister van Waterstaat, in zake steun aan dc Coöperatie „Voor Allen" te Utrecht, 8, Rondvraag. 9. Besloten ver gadering. Gisteravond had, zooals was aangekon digd, de beslissingswedstrijd plaats voor den eersten en tweeden prijs, tusschen St. Agnes en St. Rosa, welke beiden met een gelijk aantal punten uit den strijd waren gekomen. Er was, ondanks het „zwaarbewolkt, warm met kans op onweer," vrij veel publiek aan wezig, toen om half négen de twaalftallen cp dc gevoelige plaat gebracht werden, waarna de. strijd een aanvang nam. Reeds in het begin nemen de Agnesmeisjes het spel in handen en moet St. Rosa alles in hel werk stellen om goals tc voorkomen. In de eerste 10 minuten gelukt het haar, doch direct na de vakverwisseling kunnen de witten, St. Rosa, niet voorkomen, dat Marie Koster driemaal weet te scoren, alzoo St. Agnes een nuttigen 30 voorsprong gevende. De laatste 10 minuten zijn wederom voor St. 7.^: B3Hl Het echtpaar Justu: I I I - is van Duffelen, wonende Hagestraat 36, dat op 5 Augustus 50 jaar in den echt zal zijn verbonden. aangegeven, dat alle verpakkingen voor zien moesten zijn van het woord margarine. Spr. vorderde 50, subs. 10 dagen. Mr. T. A. M. A. von Löben Seis. Voor dezen beklaagde trad als verdediger op Mr. T A M A. von Löben Seis, den vroegeren Substituut Officier van Justitie, die voor den eersten keer als verdediger optrad Pleiter begon met op tc merken, dat dit zaakje hem in den beginne geen belang had ingeboezemd, vanwege de onbeduidendheid ervan. Maar op verzoek van bekl,, die op merkte dat het om zijn reputatie ging. had hij toch de verdediging op zich willen nemen. De heele' kwestie is, aldus pl., deze, dat Agnes en als het einde aanbreekt hebben de dames Frénay en Ruigrok resp. 2 en 1 pun ten aan het totaal toegevoegd. St. Agnes wint zeer verdiend dus met 60. Het geheel leek op een spel van kat en muis St. Rosa had totaal niets in te brengen. Het eenige goede wat werd gedaan, was een schitterende worp van Truus Bloem, die be ter lot had verdiend. Overigens deelde de laatste ook m de malaise. Bij St. Agnes waren C. Frenay en M. Kos ter de besten. Het tournooi is hiermee geëindigd en mag prachtig geslaagd genoemd worden. De ambitie voor dc R. K. Korfbalsport is hierdoor zeer tocgnomen én wij twijfelen Rente 4 pCt. - (Direct ingaande.) De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 u. n.m. en Zaterdags van 59: u. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7—8% u namiddag niet of binnen afzienbaren tijd zal Haarlem haar echte R. K. Korfbalvereenigingen mogen herbergen. Zeker kunnen eenige goede damesclubs gevormd worden. Wie neemt het initiatief? Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vooruit. OPGAVE VAN» Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen xn den morgen van 17 Juni: Hoogste baiometerstand 753.9 m.M te Laagste barometerstand 747.6 m. M. te Thorshavn Verwachting van den avond van 17 trt den avond van 18 Juli: Zwakke tot matigen, westelijke tot zuide lijken wind. meest gedeltelijk bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, of onweer. Zelfde temperatuur. Dat is weer eens wat nieuws, waarover del: volksmond praten kan! Want een belasting op rijwielen, is als een belasting op het Zondagsche pak. Ze treft bijna iedereen. Reeds nu echter zijn er eenige goed ge fundeerde opmerkingen te maken. Allereerst deze: dat de ontvangers der Ac cijnzen nog geen instructies hebben gekregen, en dus dc vele menschen, die inlichtingen komen vragen, niet kunnen bevredigen. Dat geeft aanleiding tot wcderzijdsch ge mopper en. naar ons medegedeeld werd van personen, die daarvan ondervinding hadden, opgedaan aan het Haarlemschc kantoor, tot onvriendelijk optreden van ambtenaren te genover het publiek. Niemand, vooral ook een ambtenaar niet, mag onvriendelijk tegenover zijn medemen- schen worden, maar den Haag is toch wel weer een beetje schuldig aan het feit dat èn ambtenaren èn publiek ontevreden zijn. Waarom stuurt het de instructies niet vroe- ger? Een tweede bezwaar, dat ik heel erg vind, is het feit, dat het hoofd van het gezin, dat niet aangeslagen is in de Rijksinkomstenbe lasting en een fiets noodig heeft voor zijn beroep of bedrijf, vrijstelling kan krijgen, maar dan meteen telkens als bij fiets rijdt, het brandmerk op zijn fiets draagt, dat hij niet in dc Rijksbelasting betaalt. Die vrijgestelden toch krijgen op hun rijwiel een rijwielmerk met een rond gat er in. Waar is dat nu toch voor noodig7 Waarom ook dien menschen geen gewoon rijwielmerk gegeven? Behalve dat meTk toch. heeft de vrijgestelde van zijn vrijstelling ook nog ecu schriftelijk bewijs op zak. Nog een opmerking: Vóór 1 Augustus moet dc vrijstelling zijn aangevraagd bij den ontvanger der accijnzen, op daartoe bij hem verkrijgbare formulieren. Maar die formulieren zijn er nog niet en het zou ons niet verwonderen als die formulieren weer eens te laat aankwamen. Trouwens al vorens de vrijstelling gegeven wordt, zal toch eerst nog wel onderzocht moeten wor den of de aanvrager er werkelijk voor in aanmerking komt. Die vrijstellingen komen dus weer te laat. Nog een ander bezwaar, maar daar zal alleen de fiscus nadeel van hebben even tueel. is dat de dunne koperen plaatjes vrij gemakkelijk zijn na te maken en wie zal de namaak constateeren? Ook zal er onder het dievengilde een nieu we sub-organisatie ontstaan, n.l. die der rij- wielmerken-snijders. Wat 'n bedrijü Een vlijmscherp schaartje of tangetje en je knijpt niet alleen het verbindingsplaatje door, dat je voor een dubbeltje hebt gekocht, maar ook het plaatje zelf en wanneer het bedrijf een beetje loopt, geeft elk plaatje je een zoet winstje van 3.of iets minder. Het beste zal zijn te wachten met het koo- pen van plaatjes totdat iedereen voorzien is en dus de animo om te stelen minder groot is en als je or dan toe overgaat, je rijwiel merk op je fiets te laten soldeeren. Dat is. dunkt ons, nieer afdoend. Ten slotte voor vandaag hebben wij genoeg bemerkingen gemaakt wordt het een mooie reclame-gelegenheid voor rijwiel herstellers en rijwiclverkoopers om bij een nieuwe of gerepareerde fiets een rijwielmerk cadeau te .doen. (Vervolg). Door dit voorstel, aldus wethouder BRUCH, verplicht men de kinderen meer te vragen, dan zij eigenlijk moeten doen. Wat de straf betreft, er moet zoo min mogelijk gestraft worden. Bij dit formcele straffen krijgt het kind een idéé, alsof het in een politiestaat leeft. We kunnen niet slechter doen, dan van jongsaf bij de kin deren de idéé in te prenten: Alle dingen zijn geoorloofd, als je maar zorgt niet in de Jansstraat te komen. Hel kind wordt straffeloos, als zijn geleider maar aan zijn eischen voldoet. Dat is heelemaal verkeerd en in strijd met de beginselen van straf recht. De heer JOOSTEN begrijpt niet, hoe de heer Bruch aan dit laatste komt. Art. 168 der Politieverordening verbiedt de toe lating van minderjarigen, tenzij onder ge leide, in een dranklokaliteit. Dit zgn.in strijd zijn met de beginselen van het straf recht is dus ook daarin neergelegd. Spr. is van oordeel, dat de Commissie van Strafverordeningen in deze niet in strijd ge komen is met de Gemeentewet. Ook is zij niet verder gegaan, dan de opdracht van den raad luidde. De Commissie werd uit- genoodigd een regeling te ontwerpen, waar bij aan de bezwaren van adressanten werd te gemoet gekomen. Dat heeft de commissie thans gedaan. Is zij nu in een richting ge gaan, welke verkeerd geacht moet worden? De Commissie is ten slotte met het denk beeld meegegaan, dat, indien de minder jarige onder geleide van 'n meerderjarige is, moreel die oudere strafbaar is en daarom ook strafbaar gsteld moet worden. De Com missie is dus niet verder gegaan, om meer delinquenten te zoeken, doch in enkele ge vallen wordt de meerderjarige en niet het kind strafbaar gesteld. De eerste schuldige is de bioscoophouder, dc tweede óf het kind, óf de meerderjarige. De heer PEPER merkt op, dat als er meer leiders zijn, die allen ook strafbaar zijn, volgens de toelichting. Wethouder BRUCH blijft er bij, dat de Commissie verder is gegaan, dan de op dracht luidde, daar dc raad wenschte, de kinderen beneden 16 jaar strafbaar te stel len. Spr. meent, dat het juist is. zich aan het principe-raadsbesluit te houden. Wat de formeel-strafbare stellingen be treft, uit volkssociaal en paedagogisch oog punt zijn. enkele bepalingen noodig als ver bod van kleedjes-kloppen, enz. Maar die bepalingen moeten alleen gelden voor hen, die er de portee van begrijpen. De heer JOOSTEN ontkent nogmaals, dat de Commissie voor de Strafverordenin gen alleen maar te redigeeren heeft de bc.- sluiten van den raad, welke stelling spr. on - leent aan de verordening. Verder verdedigt spr. wederom het voorstel der Commissie. Het voorstel der Commissie wordt aan genomen met 1711 stemmen. Haven- en bruggelden. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van de heeren W. J. B. v. Liemt en M. de Braai, tot verlaging der haven- en bruggelden over te gaan. De heer VAN LIEMT werkt op, dat Haar lem vermeden wordt door dc schippers om de hooge haven- en bruggelden. Dat ver oorzaakt natuurlijk schade. De cijfers van opbrengst, door B en W. genoemd in het raadsstukje, acht spr. niet volledig. In de hooge haven- en bruggelden ziet spr. een belemmering van de scheepvaart. De heer PEPER meent, dat B. en W. zwak staan in hun afwijzend prae-advies. De uitgaven voor de bruggen zijn geraamd op 79.000, die voor de haven op 22.000. Dit laatste komt alleen ten dienste van de schipperij. De ontvangsten voor de haven worden geraamd op 77.000. Dat is een aardige winst en spr. meent, dat daarom gerust verlaging der tarieven kan volgen. Dc heer JOH. VISSER (C.H.) is van oor deel, dat de hooge tarieven wel in staat zijn, om de schippers uit Haarlem le houden. Vooral het doorvaartgeld is hoog. De heer JOOSTEN ondersteunt het be zwaar tegen de door B. en W. uitgebrachte rekening. Door het voorstel-Van Liemt heb ben B. en W. de posten voor haven en bruggen bij elkaar geteld en toen gezegd er is zelfs nog een tekort. Maar volgens spr. moeten die zaken gescheiden blijven. De opbrengst van 77.000 voor dc haven, is niet in verhouding tot de uitgaaf. Er mag een matige winst berekend wor den, maar een winst van 57.000 op 77.000 acht spr. wel iets anders dan een matige winst. Haarlem geeft voor zijn haven zoo goed als geen geld uit. Er is slechts één havenwerk van beteekenis, nabij bet goederenstation. Spr. meent ook, dat de ta rieven verlaagd moeten worden. De heer DÈ BRAAL merkt ook op, dat de schippers Haarlem mijden. Komend uit Noord-Holland en bijv. gaande naar Hille- gom, gaan zij liever over Amsterdam en hebben er dus een omweg voor over, daar hun dit nog goedkooper uitkomt. Verlaging der tarieven zal zeker de opbrengst doen verhoogen. De heer KINGMA acht het in het belang van het verkeer te land, dat de doorvoer te water niet vermeerdert. Het is voorde menschen niet prettig, lang voor de brug te moeten wachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1