STADSNIEUWS. DE SPAARNEBANK - R.-K. Leeszaal. Wie is de eigenares? Prijzen Yellow Black Boys. Mededeelingen Raad d.d. 16 Juli. Stads Bibliotheek en Leeszaal. Het gerestaureerde schilderij van Hals. ..De Eerdracht". Ontvangst ten Stadhuize, Hoog bezoek in Zandvoort. Het gehate RijwielbeJastingplaatie vindt toch nog liefhebbers. Wild „Poten". Ned. R. K. Reisvereeniging. De Zwijntjesjagers. Brandje. Uitvaart Trans Loots, Het links van den weg rijden. Middelbare Technische school te Haarlem. H. O. V. Een aanrijding. Personalia. Ongeluk. BURGERLIJKE STAND. Onze winkelstand. Uitslaande brand. BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD. ZANDVOORT. LAATSTE NIEUWS. Groote fabrieksbrand. Amerikanen bewijzen hulde aan Mich. Adriaansz. de Ruijter. De Spanjaarden in Marokko. Cholera in Saloniki. De Duitsche Rijksdag. MacDonald en de Nobelprijs. De Haarlemsche processie naar Brieile. De wereldvlieger Zanni. De intergeallieerde conferentie. Een opzienbarende uitvinding. Twaalf boerenplaatsen verbrand Ministerwisseling in Polen. De invrijheidstellingen in Ierland. De Duitsche Rijksdag. Het lot van Maclaren. Canada en de conferentie te Londen. LISSE. Wisselkoersen en koersen va Bankpapier. De opstand in Brazilië. Naar aanleiding van het Eucharistisch Congres is op de tafel der Leeszaal eene rijke collectie boekwerken over de H. Eu charistie en het Misoffer ten toon gelegd. Deze boeken zullen tentoongesteld blijven ot en met Zaterdag 26 dezer. Ook het of ficieel programma (het Congresboek) ligt ter inzage. Daarna zal de Leeszaal tot en met 8 Augustus gesloten zijn voor de jaarlijksche schoonmaak. Gevonden: bij de bestuurstafel, na de feestvergadering van de Vereeniging van Altijddurende Aanbidding in het Bronge bouw, een gouden lorgnet met kettinkje in étui en een zijden japongarneering. Deze voorwerpen zijn terug te bekomen bij Mevr. Heerkens Thijssen, Plein 13, ai der. De prijzen uitgeloofd voor de nederlaag- .-n seriewedstrijden der R. K. Sportvereeni- Jing „The Yellow Black Boys," zijn geëta leerd in Schoen's sigarenmagazijn „Schalk- ijkerpoort" in de Antoniestraat alhier r.en kijkje naar deze prachtige prijzen, het rijn er ongeyeer twintig, is wel aan te be velen. a Ingekomen zijn: lo. Brieven van Gedeputeerde Staten ,en geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten d.d.: 21 Mei 1924 no. 21 tot garantiestelling van door verschillende bomwereenigingen op te nemen bouwcre- dieten; 11 Juni 1924 no. 12 tot verhuur van ;en stuk tuingrond aan de Mariastichting 11 .Juni 1924 no. 13 tot verkoop van grond aan M. Nederkoorn. 2o. Een verzoekschrift van de Vereeniging roor School- en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken om zooveel mogelijk moree ier en daadwerkelijken steun bij het in richten van een schoolwerktuin. 3o. Een verzoekschrift van het Neder- landsch Instituut voor Volkshuisvesting en 5 denbouw om subsidie of toetreding ais lid. 4o. Een brief van J. Scheuders, waaripij ri; bedankt als bestuurslid van de Vereiïni- jng voor ambachts- en middelbaar tech- usch vakonderwijs den verzoekt ons mede te deelen, dat gisteren ter Stads Bibliotheek en Leeszaal Je vijfduizendste lezerskaart uitgereikt is. Den gelukkigen bezitter dezer kaart werd oor deze bijzonderheid een boekwerk .angeboden. Het schilderij van Frans Hals „Officie ren en onderofficieren van den St. Jcris- doelen 1639' is door den heer D. de V, ild e «-Gravenhage schoongemaakt en weder >p zijn oude plaats gehangen. De Harmoniekapel der Kon. Papierfa- k „De Eendracht' te Velsen, directeur r' er K. H. Kerkhoff, bestaat het vol lend jaar 25 jaar en hoopt dit feit te her- lenken door in Juli 1925 een groot natio nal concours voor Harmonie- en Fanfare korpsen uit te schrijven. Burgemeester en Wethouders zullen het ..oofdbestuur, de afgevaardigden en het be- ■■tuur van de afdeeling Haarlem van den Volksbond tegen drankmisbruik ter gele genheid van de alhier te houden algemeene vergadering van dien bond officieel ont vangen ten Raadhuize op Dinsdag, 22 Juli ï.s., des namiddags ten 714 ure. Naar wij vernemen, zal Prins Oscar, zoon van den Duitschen ex-keizer, eenigen tijd in Zandvoort komen logeeren. HET VERKEERSRAPPORT. Zooals in het raadsverslag vermeld staat, is in geheime zitting gisterenavond door len gemeenteraad behandeld het tweede deel van het zgn. Verkeersrapport, Door de raadsleden werden verschillende vragen gesteld, welke door de leden der Verkeers- commissie, de heeren dr. Berlage, Cuypers cn Dumont, beantwoord werden. De indruk welken de toelichting dier heeren maakte, .vas niet ongunstig. Het rapport moet nu verschillende instanties doorloopen. Het gaat nu allereerst naar Openbare Werken. Bij de politie werd gisteren door een man .angifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel plaatje, dat hij eenige uren tevoren op zijn djwiel had bevestigd. Wie soli dass enden Dat deze wielrijder niet de eenigste zal wezen, is zoo vast als een huis, en dat hij dat olaatje nimmer meer terugkrijgt is nog zekerder. Maar zeker is hij de eerste, van «•ien het rijwielplaatje gestolen wordt. De, we zouden haast zeggen primitieve, bevestigingen, geeft alle gelegenheid aan de „verzamelaars" daarvan tot het verzamelen van die dingen aan te sporen. Deze bevestiging heeft plaats door middel van een soort gordiaansche knoop. Aan het ilaatje een paar gleufjes, door de gleufjes een plat staafje, aan de einden van dit rtaafje weer een paar gaatjes en door. die jaaties een schroef en aan die schroef een moer. Meer nietl Maar toch voldoende om deze „kwitantie" •innen een halven minuut in handen te krij- >>n. en. o bittere ironie, het open en bloot mn ie fiets te kunnen bevestigen, zonder dat iemand je kan rekenschap vragen op wrike wijze je er aan gekomen bent. Men kan zich zoo levendig voorstellen Jat zij, van wie zoo n plaatje gestolen wordt, •edere gemerkte fiets wantrouwend zullen aanstaren. Het zal dan ook wel het beste zijn, als de ijwielbezitters gewoonweg alle schroeven en tangetjes van dit plaatje afhalen, en het 'laatje zelf, zooals het is, met een weinig soldeersel op hun fiets laten bevestigen. Plotselinge vermissing is dan wel zoo goed Js uitgesloten. Deze raad is natuurlijk niet geschikt voor ien, die één plaatje gebruiken voor twee ietsen, of voor twee broers, die samen wan cén plaatje genieten Of gebeurt dat niet? In strijd met de wet is het niet, want al- een rijwielen, die op den openbaren weg aereden worden, moeten voorzien zijn van iet merk. Naar anleiading van een verslag van de behandeling eener rechtszaak van den Kantonrechter alhier, waarbij baron v. T. v. S„ uit Bloemendaal terecht stond wegens het doen uitbroeden van fazanteneieren en het loslaten van de uitgebroede vogels op het jachtterrein, schrijft een jager aan het „Hbld.", dat onder poten van fazanten en ander vliegend wild wordt verstaan het uil- zetten van levende dieren. Dit uitzetten van vliegend wild geschiedt werkelijk door poten. Men gaat daarmede als volgt te werk: De vogel wordt des avonds met het on der-lichaam in den grond gegraven, zoo danig, dat hij zich zelf los kan werken; de vleugels worden met natte leem of klei ingesmeerd, zoodat het beest zich moeilijk kan bewegen, althans niet kan vliegen. Heeft deze bewerking plaats gehad, dan verwij dert zich de poter en de vogel begint zich los te werken en de vleugels te reinigen. Deze bewerking maakt het dier kalm en het blijft vooreerst niet ver van de plaats van uitzetting. Deze handeling noemt men poten. Liet men den vogel zonder meer los, dan zou het dier woest wegvliegen en wellicht buiten het jachtterrein gereiken, wat niet in de bedoeling ligt. Het laten broeden van fasanteneieren door een kip en het loslaten van de jonge vogels, vooral wanneer die eieren in het eigen jachtveld worden gevonden, is iets anders. Hoevele malen gebeurt het niet dat een fazanten- nest wordt verstoord b.v. door het maaien van hooigras, enz. Dikwijls zijn de eieren al geruimen tijd bebroed en men haast zich de eieren onder een broedsche kip te leggen, zoodat dit broedsel niet verloren zal gaan. Maar dat is niet „poten". DE AANKOMST VAN KARDINAAL VAN ROSSUM. De afdeeling Haarlem van de Ned. R. K- Reisvereeniging heeft het plan om Dinsdag a. s. per boot, ongeveer te 1 uur, naar ÏJmuiden te vertrekken, om Z. Em. Kardi naal Van Rossum aldaar te ontvangen en hem te volgen naar Amsterdam. Zie hier voor de bijzonderheden in de in dit num mer voorkomende advertentie. Gistermiddag is een rijwiel ontvreemd, dat stond tegen een boom van het Post kantoor. Bij de politie werd gisteren aangifte gedaan dat Maandag tuschen 10 en 12 uur uit de gang van de Gemeentelijke Concert zaal een heeren-rijwiel was ontvreemd. Beter laat aangifte gedaan dan nooit! Gistermiddag omstreeks half 5 ontstond in het perceel Kamperstraat 62rood, bewoond dcor de Wed. A. B„ een begin van brand. De oorzaak was, dat men een brandend pe- troleumtoestel te dicht bij het venster had geplaatst en-de vlam door den tocht met de gordijnen in aanraking kwam, waardoor de ze vlam vatten. Het vuur is door de bewoon ster zelf gebluscht. Dc staf van de brandweer was aanwezig. Hedenmorgen had de teraardebestelling plaats van den kunstschilder Frans Loots, die dezer dagen hier ter stede overleden is. Om negen uur werd er een plechtige uit vaartmis gecelebreerd door den Hoog Eerw. Heer Plebaan Westerwoudt, geassisteerd door door den Zeer Eerw. Heer J. P. Ver haar, professor van het Seminarie Warmond en Pater Theodosius van de Congregatie der Paters van de H. H. Harten, professor aan het Groot-Seminarie te Valkenburg. Een zoon van den overledene, de Weleerw. Heer Ant. Loots, fungeerde als acolytb. Omstreeks 11 uur kwam het stoffelijk overschot op het Kerkhof St. Barbara aan, vaar reeds vele familieleden, vrienden en bekenden van den overledene aanwezig waren. De beaardingsplechtigheid werd voltrok ken door den Zeer Eerw. Heer J. P. Ver haar, waarna men gezamenlijk bad voor de zielerust van den overledene. Een ongeluk in de Kamperstraat. In weinig plaatsen wordt tegen dit euvel zoo erg gezondigd als in onze goede stad Haarlem, terwijl men er blijkbaar bitter wei nig om geeft, dat, uitgezonderd de verkeers- stoornis welke het teweegbrengt, er ook nog gevaar aan verbonden is. Dit is gisteren weer gebleken'. De 5-jarige E. S„ wonende in de De With- straat liep gisterenmiddag omstreeks hall 1 in de Kamperstraat, toen zij werd aangere den door een 18-jarigen wielrijder, die aan den linkerkant van den weg reed. Het kind brak het rechterbeen ter hoogte van den enkel en moest naar het Gasthuis worden overgebracht. Tegen den veroorzaker van dit ongeluk is proces-verbaal opgemaakt. Overgangsexamens. Afd. Bouwkunde. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar F. Flameling Bloemendaal C. Hennis, Ams' 'am T- Op der Heyde, Amiterdam H N Hollan der, Amsterdam A. A. Jagt, R. lemmer meer C. P. Langendijk, Beverwijk T- Molenaar, Amsterdam C. B. Roest, Am sterdam J. Versteeg, Amsterdam. Herexamen 1, niet bevorderd 4. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practische leerjaar J. D. H. Assies, Ba tavia F. A. H. Bos, Haarlemmermeer H. J. Duytshoff, Haarlem S. D. Neter, Amsterdam J. J. De Rooy, Leiden J; B. Siuyter, Bloemendaal Johanna van Unnik, Haarlem G. F. Wamelink, Haarlem. Herexamen 4, niet bevorderd 2. Bevorderd van het practisch leerjaar naar het laatste studiejaar F. J. Gouwetor, Atn- terdam J. Vorst, Heemstede A. Wildeboer, Bloemendaal. Afd. Waterbouwkunde. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar M; D. van Binsbergen, Schoten M. M. Dijkman Haarlem A. J. Faase, Bloemendaal J. A van Heerde, Doetinchem W. Molenaar, Zandvoort J. M. van Meurs, Haarlem. Herexamen 2, niet bevorderd 2. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practisch leerjaar P. O. Koets, Leiden T. Pellemans, Haarlem J. D. van Waveren, Haarlem P. J. van der Zanden, Leiden. Herexamen 2. Bevorderd van het tweede naar het laatste studiejaar K. L. Droog, Kolhorn N. Smit, Alkmaar. Bevorderd van het practisch leerjaar naar het laatste studiejaar H. G. Beelen, Haar lem H. A. S. van Breda, Spaarndam H. K. Holstege, Amsterdam V. J. van der Lijke, Haarlem. Afd. Werktuigbouwkunde. Bevorderd van het eerste naar het tweede studie jaar J. P. Alberding, Haarlem A. C. Arends, Haarlem J. C. Benschop, 's Gravenhage B. Geerdink, Apeldoorn G. J. Hamer, 's Gravenhage P. Hopermans, Haarlem Chr. Hulsebosch, Haarlem M, J. Kingma, 's-Gravenhage W. Klassen, Arnhem A M. N. Koning, Schoten L. Kouwenhoven 's Gravenhage A. G. Meesters, ÏJmuiden J. W. Nieuwenhuyzen Segaar, Leiden L. A. Noordhoorr, 's Gravenhage E. R. R. Palm, Curasao J. H. Piët, Schoten J. J. Poolman, den Haag H. van 't Sant, Amsterdam F. W. Versterre, Haarlem P. Voeten, Haar lemmermeer H. de Wit, Beemster C, Wijdooge, Haarlem. Herexamen 1, niet bevorderd 12. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practisch leerjaar A. J. M. I. De Bont, Haarlem K. Brands, Haarlem J. Giltay Veth, Bloemendaal D. J. Heuvelink, Heem, stede J. G. Hoogland, Alkmaar J. D, Kist de Ruyter, ÏJmuiden A. B. J. van Korde- 1 ar, Heemstede P. M. G. van der Leeden den Haag H. Monteban, den Haag J. B. Nieman, Amsterdam D. J. Rempt, Purmer- end J. Smolenaars, Haarlem H. L. Vorst, Den Haag H. F. Winthouwer, Heemstede J, H. J. van Wijk, Haarlem P. Zwaanswijk, Haarlem. Herexamen 3, niet bevorderd 6. Bevorderd van het tweede naar het laatste studiejaar W A. van den Boogaard, ÏJmui den F. W. Rietman, Schoten. Bevorderd van het practisch leerjaar naar; het laatste studiejaar P. Arnoldus, Leiden C. L. Bolwidt, Zandvoort G. A. Bot, Rot terdam W. Dingemans, Bergen (N.H.) J. Faust, Andijk J. de Graaf, Lisse A. Hartog, Schoten H. A. Heuvel, Borculo S. P. Huizinge, Bloemendaal H. J. M. Kimman, Haarlem H. M. C. Rings, Sant poort F. van der Schaar, Bloemendaal J. J. P. A, Schipper, Haarlem F. A. Schuu- rink, „Enschede W. Slaterus, Haarlem W. van der Werff, Doesburg. Afd. Electrotechniek. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar J. L. Baartman, den Haag; J. F. Bodefée, Devente H. J. van Es, UitgeestJ. S. de Groot, Haarlem C. C. W. de Flart, Suriname W. Hoog, Nijmegen T. de Jong, den Haag P. Krabbendam, Hoofddorp J. A. G. Leyer- zapf, den Haag W. Marsman, Haarlem J. D. G. Montenberg, Nijmegen H. C. P- J. J. van Noort. Leiden B. Swets, den Haag C. W. Versneulen, Baarn. Herexamen 3, niet bevorderd 7. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practisch leerjaar G. E. F. van Dijk, Alkmaar C. J. Hoogerheide Bruinsse H. Krop, Leiden J. Middelie, Velsen G Rijks, Winterswijk J. P. J. Schipper, Haar lem J. C. Schuil, Atjeh P. H. van Staalen, Dreischor (Z.) M. J. Veelo, den Haag J. van Vreden, Heerde. Bevorderd van het tweede naar het laatste studiejaar G. Crèvecoeur, Enkhuizen C. Donker, Alphen aan den Rijn A. Hart- koorn. Schoten H. J. Koets, Leiden T. Siebelink, Amsterdam J. van Wijk, Haar lem. Bevorderd van het practisch leerjaar naar het laatste studiejaar W. J. Baan, den Haag M. F. A. Backer, Leiden J. Blom, Haarlem P. BoJleurs, Haarlem F. P. van den Bijl- laardt, den Haag W. Feenstra, Schoten J. W. Jongbloed, Enkhuizen J. van Oord den Haag P. M. Smits, Diepenveen (O.). Afd. Scheepsbouwkunde. Bevorderd van het eerste naar hef tweede studiejaar W. F,, van Bunge, Bemmel H. 't Hart, Haarlem W. H. Keizer, Haarlem P. Overgaauw, Haarlem H. D. de Rooy, Zaandam K. Tania, Amersfoort. Niet bevorderd 1. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practisch leerjaar J. W. de Boek, Haar lem S. H. Brongersma, Bloemendaal A. M Duyverman, Leiden. Niet bevorderd I. Bevorderd van het tweede tot het laatste studiejaar F. Walraven, Schoten. Bevorderd van het practisch leerjaar naar het laatste studiejaar F. P. H. van Alfen, Ginneken J. D. van der Wal, Meppei W. A. de Wijn, Haarlem. Alsnog zijn bevorderd van lief practische leerjaar tot het laatste studiejaar: Alf. Werktuigkunde: J. C. Busquct, Haar lem; H. W. Dumont, Haarlem; S. E. van der Hardt Aberson, Laag Keppel; A. W. Klum- per, Velsen; C. van der Kwast, Haarlem; D. Miezérus, Haarlem. Hel bestuur der Haarlemsche Orkest-Ver- eeiging heeft het ledenconcert op 22 Juli a.s. toegankelijk gesteld voor de leden van den Volksbond tegen Drankmisbruik Ier gelegenheid van hunne vergadering. Hedenmiddag omstreeks half 2 had er op de Zijlvest, bij de Keizerstraat een aanrij ding plaats tusschen twee fietsende jongens. Een der jongens kwam zoodanig te vallen, dal hij bij den heer v. Kessel, banketbakker, werd binnengedragen, alwaar hij door een lid van de E. H. B. O. Werd verbonden. De jongen is weer tc voet naar huis kun nen gaan. Alhier is geslaagd voor de examens hoofd- acte, onze stadgenoot, de heer J. W. C. Block. Hedenmorgen heeft een 2-jarig kindje dat op de aanrecht zat, in de keuken van een woning aan de Lcidscbevaart kans gezien in een onbewaakt oogenblik een raam op te schuiven waaruit het van de eerste etage naar beneden viel op een binnenplaats viel. Het kind bekwam een lichte hersenschud ding. Ondertrouwd17 Juli. F. Zwollo en J. T. Reuvekamp Gille. A, Bernhard en J. C. Groes. B. H. Schotvanger en A. de Groot. A. T. Verheem en C, G. Vrees wijk. Getrouwd: 17 Juli. P. J. Damman en J. M. Hoogkamer. W. Goulooze en C. C. Hoog kamer. H, W. Rodenburg en A. P. Moer kerk. C. B, H. Gigengack en A. M. A. C. Bierboom. A. J. P. Aalders en G. Schoor!. A. v. d. Spek en J. Veldhuizen. - E. v. Walwijk en C C. v. d. Bosch. R. Vellinga en C. J. Dijkstra. C. T. v. a. Weele en A. A. Dogger. KB. Cramer en M J. H. Piët. Geboren: 14 Juli. z. van J. Vosv.. d. Laan. 16 Juli. z. van W. A. Venekamp— Akkerman. 17 Juli. z. van P. Sanberg Lageveen. Overleden: 16 Juli. J. Mollema, 57 j„ Antoniestraat. C. W. Wischhusen, 48 j„ Antoniestraat. T. de Graaf, 50 j., Zijl- weg. Len alleszins keurige zaak is de Groote Houtstraat rijker geworden, bij name van Maison de Rood, welke zaak aan de Cinema Palace-bioscoop grenst. Twee fraaie étalagesi volgens de nieuwste eischen des tijds ingericht, herbergen een kerncollectie blouses, japonnen en mantel- costuums, waarnaar de dames niet anders dan met begeerige blikken kunnen kijken. Het inwendige van de zaak is geheel en ai overeenkomstig den buitenkant. Ook hier is men volkomen geslaagd, om zonder over drijving, een tot in de finesses afgewerkt kleurig interieur te verkrijgen, waarin de bijzonder fraaie verlicliting voorzeker geen gering aandeel heeft. De ingang is op zeer handige wijze aangebracht in den uitgang van Cinema-Palace, Hedenmiddag rond kwart over één brak een uitslaande brand uit in de filmfabriek „Hollandia" en in de pakhuizen van Vogel poel Noorwegen aan het Spaarne. Om vijf minuten vóór half twee kwam de eerste slangenwagen aan en weldra was de brandweer met groot materiaal aanwezig. Over de oorzaak kan uit den aard der zaak nog niet veel worden gezegd. Op het oogenblik, dat onze krant gaat afdrukken, duurt de brand nog voort. Nader vernemen wij, dat de brand het eerst werd gemerkt in de filmfabriek „Hol landia". Eerst was het een binnenbrand, maar aldra sloegen de vlammen naar buiten en deelde het vuur zich langs de achterzijde mede aan de pakhuizen van de firma Vo gelpoel Noorwegen. Met 6 stralen op de waterleiding werd het vuur weldra aange pakt. Bij de firma Vogelpoel Noorwegen was opgeslagen alleen drukwerk en zeep. Een groote menigte volks aanschouwde het voor Haarlem zeldzaam voorkomende schouwspel, van een uitslaande brand.Vooral aan de overzijde van het Spaarne en op tal van schuiten stonden nieuwsgierigen. Een filmoperateur hoe kan het anders was er al heel gauw bij om de lekkende vlammen en dwarrelende rookkolommen te verfilmen. Uit de filmfabriek konden nog bijtijds een groot aantal filmapparaten wor den gered. Op het terrein van' den brand waren aan wezig den commandant van dc brandweer, de commissaris van politie, E. H. B. O., eenige raadsleden, enz. Om 2 uur was de brandweer het vuur zoo goed als meester. Een tweede ladder wagen stond opgesteld voor de- vroegere filmfabriek „Hollandia" thans „Dutch Fiim Company" Een operateur werk aan de filmfabriek, genaamd Vermeulen, heeft bij deze gelegenheid zijn rechteronderarm vrij ernstig door brandwonden verwond. De be langstelling bleef enorm. 17e vermoedelijke oorzaak van den brand is, dat de zon in het brandpunt der lens van liet filmapparaat geschenen beeft, waardoor dc film in brand raakte. Dat is ook de oorzaak, dat de film-operateur zijn arm verbrandde. Hedenochtend vergaderde te 10 uur, de raad dezer gemeen le, onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. A. Bas Backer. Afwezig zijn de heeren v. Kessel, Dr. Bornwater en Kremer. Als punt 1 vermeldt de agenda: Definitieve verleening voorschot Coöp. Woningbouwv. „Ons Huis". Dat de rente begint met 1 Jan. 1925, acht de heer PRINSENBERG niet juist voor de gemeente, wegens renteverlies en om de zelfde reden voor dc vereeniging. Spr, wil de rente doen ingaan op den dag dat de exploitatie begint. Mr. ENDEN wil voor het uit te keeren bedrag niet een extra leening sluiten. Wethouder LAAN acht dit noodzakelijk. De reserves kan men niet aan gaan spreken. Die moeten blijven voor mogelijke slechte jaren. Na eepige discussie wordt het erfpachts- vraagstuk aangehouden om in de financieele commissie onder de oogen te worden ge zien. Dc heer O TT O wil er een gewoon huur contract van maken. Zonder stemming of discussie wordt het voorstel van B. en W. met eenige aanvul- mgsbepalingen aangenomen. Aan de orde is punt 2. Schoolgeldregeling Middel baar Onderwijs, De heer SCHULZ merkt op, dat de voor gestelde regeling niet veel afwijkt van de vroeger in den raad gebrachte. Spr. maakt bezwaar tegen de hooge kosten, waarom trent men niet dc minste aanwijzingen heeft gegeven. Ook had men de grens lager moe ten stellen dan f 3000.Dezen minder ge situeerden wordt daardoor veel moeite ver oorzaakt. Wethouder LAAN antwoordt, dal zijn in druis was, dat de raad juist een regeling als door den heer SCHULZ werd bedoeld, niet verlangde. Er moet juist iets gedaan wor den, om te voorkomen, dat een ieder maar dat hooger onderwijs gaat volgen, zonder er later iels aan te hebben. De heer OTTO zegt, dat de vorige rege ling twee fouten had: dat zij namelijk de leerlingen dreef naar inrichtingen op Bloe mendaal s grondgebied; en ten tweede, dat de menschen er le spoedig toe kwamen om hun kinderen zoo'n opleiding te laten geven, zonder daarvan de gevolgen te be seffen. De kosten van deze regeling acht spr. nog geen vijfde van de vorige. Spr. ver gelijkt deze regeling met die van 1922 en komt tot de conclusie, dat de eerstge noemde veel minder hooge lasten oplegt. De heer SCHULZ is hel niet eens met den heer Otto, dat deze regeling goedkoo- per is voor de gemeente. Spr. vreest het tegendeel. Waarom mogen voor dc minder gesitueerden alleen dan goedkoop studee- ren, wanneer ze uitmunten? (De heer KREMER verschijnt ter verga dering.) De heer SCHULZ dient een voorstel in om te komen tot een progressieve school geldheffing voor inkomens van f 400 tot f 3000. De heer PRINSENBERG heeft hetzelfde bezwaar gehad als de heer SCHULZ. Spr. meent echter, dat er aan tegemoet is ge komen door art. 5 van het voorstel. Wethouder LAAN gaat de financieele resultaten na voor de gemeente en kan dan niet met het voorstel-Schulz meegaan. De heer NUYENS meent, dat er in de voorgestelde regeling voldoende rekening is gehouden. Spr. meent een accoord te be reiken door een ruime opvatting van den kant van B. en W. Wethouder LAAN zegt dit toe. De discussies worden gesloten. Het voorstel-Schulz wordt niet gesteund. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W aangenomen met 12 tegen 1 stem. (Schulz). Aan de orde is punt 3 Wordt vervolgd. Concert. Door de R. K. Harmonie „Luphonia" te Overveen, directeur de heer j. W Lefeber, wordt vanwege de Vereeni- I ging „Bloemendaalsch Bloei" op Vrijdag 18 Juli (8 uur) op het „aardappelveld" achter het „Pannekoekenhuisje" een concert gege- ven, waarvan het programma als volgt luidt: 1. Marches des Gavroches, G. Allier. 2. j La Viveandire, ouverture, G. Delfort, 3. trekken en verdwijnen van een karavaan.) 4. Couronne d'Hawai, Quick Step, Paul Gilson, 6. Moscou, pas redoublé, G. Allier. 7. Aurore, Fantasie, H. J. Parés. 8. Les mits a Séville, Valse Espagnole, G. Allier. 9. De Vredebode, Marsch, J. Oomes. Te snel rijden. Tegen verschillende bestuurders van automobielen en motorrij tuigen is proces-verbaal opgemaakt wegens hef. te hard rijden binnen de gemeente. De snelheid waarmede zij reden wisselde af tusschen de 32 en 45 K.M, per uur. Diefstal, Uit een tentje, staande bij der. Boulevard Paulus Loot, zijn verschillende huishoudelijke artikelen gestolen. Dc politie stelt een onderzoek in. GOUDA, 17 Juli. In den atgeloopen flacht heeft een hevige brand de fabrisk van de N. V. Groothandel en Stoomzagerij de Hoop, nabij Gouda, in de asch gelegd, De brand ontstond tegen middernacht en woedde den geheelen nacht door. De eerste hulp werd verleend door de brandspuit van de gemeente Stolwijk, die niet veel vermocht uit te richten. Toen later, ongeveer een hall uur daar na, de brandweer van Gouda verscheen, was de fabriek een vuurzee en viel aan blusschen niet te denken. Het ketelhuis en houtbewerkingsgebou. wen met alle zich daarin bevindende ma chines, zijn een prooi der vlammen ge worden. De opslagplaats van hout bleef, dank zij de gunstige inrichting, behouden. Zoo ook twee bij de fabriek staande woningen. Naar wij vernemen bedraagt de schade ongeveer 100.000, welke door assurantie gedekt wordt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. AMSTERDAM, 17 Juli. Heden zijn de officieren, adelborsten en bemanning van het Amerikaansche eskader, dat op het oogenblik ons land bezoekt, de gasten ge weest van het Amsterdamsche gemeente bestuur. De commandant van hét eskader, vice-admiraa! Mc-Cully, heelt hedenmor gen ten stadhuize een officieel bezoek ge bracht aan den waarnemenden burgemees ter, den heer Wibaut. Daarna begaf de admiraal zich, vergezeld door den kapitein ter zee Frank Lyon, commandant van de Arkansas, Kapitein ter zee Bennet, commandant van de Wohomin, en een groot aantal stafofficieren, zich naar dc Nieuwe Kerk op den Dam. Daar werd door admiraal Mc. Cully een prach tige krans op de graftombe van Michiel Adriaanszoon de Ruyter gelegd, waarbij de commandant in enkele woorden de ge schiedenis van De Ruyter als zeeheld schetste. BERLIJN, 17 Juli. Volgens een telegram uit Parijs hebben de Marokkanen de Spaan- sclie linie bij Tetuan doorgebroken. Zij zou den 800 gevangenen hebben gemaakt en een buit van 40 machine-geweren hebben ver overd. Talrijke stammen die zich reeds on derworpen hadden, zouden weer tegen de Spanjaarden zijn opgestaan. BERLIJN, 17 Juli. De bladen melden, dal in Saloniki een cholcra-epidemie is uitge broken. BERLIJN, 17 Juli. De Commissie voor buUenlandsche aangelegenheden uil den Rijksdag komt Dinsdag a.s. bijeen tot. het houden vanb esprekingen over den buiten- landschen polilieken toestand. De Rijksdag komt in den namiddag van denzelfden dag bijeen. STOCKHOLM, 17 Juli. Met betrekking tot het Deensclre voorstel om den Britschen premier MacDonald ditj aar den Nobel-prljs te verleenen, schrijft het blad Social-Demo- craten dat er op 't oogenblik geen verdien- steliiker candidaat hiervoor te vinden is, deld. Hedenmorgen is de Haarlemsche Processie naar Brieile, naar hel Martelveld der H.H. Negentien Martelaren van Gorkum met den extra trein van 6.04 uit Haarlem vertrokken. Ongeveer 300 a 400 personen namen aan de bedevaart deel. Tevoren werd om 5 uur des morgens een H. Mis opgedragen in de St. Jozefskerk aan de Jansslraat voor dc be devaartgangers. Men trof bijzonder mooiw eer. Ongeveer te kwart over acht kwam men in Vlaardingen aan, waarna dep rocessié met de salonboot „Maasnymph" naar Brieile zou ver trekken. In de kapel op liet Martelveld zou een H. Mis opgedragen worden door den Zeer Eerw. Heer L. J. Boogmans, Pastoor der Pa rochie St. Jan alhier, waaronder predicate. In den namiddag zal .op het Martelveld een predicalie worden gehouden door den Wel Eerw. Heer J. A. Voorham, kapelaan der St. Jozelfskerk, alhier. AMSTERDAM, 17 Juli. De Argenlijn- sche wereldvliegcr Zanni, die zijn wereld vlucht vanaf Schiphol de vlieghaven van Amsterdam zal aanvangen, zal waarschijn lijk Donderdag 24 Juli vandaar vertrekken. De datum is evenwel nog niet definitief vastgesteld. De secretaris-generaal. Sir Maurice Hankey werd gekozen tot secretaris-géneraal. Benoeming van commissies. Vervolgens begon de conferentie met dc discussie, waarbij het op 9 Juli door Mac Donald en Herriot opgestelde memorandum tot grondslag werd genomen. Er werden drie commissies benoemd voor de behandeling der verschillende gedeelten van art. 5 van dat memorandum, betrekking hebbende op: lo. de evtl. benoeming van een Amerikaan in de C. v. H. ingeval Duilschland in gebreke blijft; 2o. hetgeen zal geschieden, indien Duitschland opzet telijk in gebreke blijft; 3o. de instelling van een speciaal orgaan voor het verstrekken van advies aan de regeeringen, die belang hebben bij het gebruik der.... (hier is hel radiogram verminkt).... betalingen, spe ciaal in betrekking tot de leveranties. BERLIJN, 16 Juli. Volgens de ochtend bladen zijn prof. dr. Miethe van de tech nische hoogeschool te Charlottenburg en zijn assistent dr. Stammreicb er In ge slaagd met behulp van den electrischen stroom in een kwikzilverlamp het chemisch element kwik te veranderen in het chemisch element goud, m. a. w. een kunstmatige atoomsplitsing tot stand te brengen. Deze ontdekking is niets meer of minder dan een omverwerping der tot dusver be staande theorieën omtrent de samenstelling der elementen en de eigenschappen der atomen Zij zal een principieele revisie onzer atomenwetenschap ten gevolge heb ben. de regeering verscheidene militaire en poh- tie-officieren te Rio-de-Janeiro heelt doen arresteeren dat een aanvang is gemaakt met een reorganisatie van het leger en de poli tiek. Het gebrek aan nieuws uit Sao-Pouio verwekt de vrees dat de toestand daar ernstig geworden is. STETTIN, 16 Juli Gisternacht is op een boerderij te Granzow bij Kammin brand ontstaan Door den sterken wind greep het vuur snel om zich heen, zoodat er binnen korten tijd 12 boerenhofsteden met 38 ge bouwen in de asch werden gelégd. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. WARSCHAU, 16 Juli. De Minister van Buitenlandsche Zaken Zamoyski is afgetre den. DUBLIN, 16 Juli De invrijheidstelling van de Valera, en Austin Stack had heden avond te 7 uur plaats. Het bevel tot de invrijheidstelling was reeds gister door pre sident Cosgrave geteekend. Bij het verla ten der gevangenis hadden geen demonstra ties plaats, ofschoon de invrijheidstelling verwacht was. Verwacht wordt dal binnen 24 uur, nog meer gevangenen in vrijheid zullen worden gesteld. BERLIJN, 17 Juli. De Rijksdag is tegen 22 Juli bijeengeroepen. LONDEN, 17 JULI. Het wordt mogelijk ge acht, dat Maclaren die over tijd is, in de Brislol-Baai is geland, halverwege zijn doel. op het eiland Shinms-Hiru. De torpedojager rapporleeren: nevelig weer, zonder wind. LONDEN 17 Juli. Volgens telegram uit Ottaera heeft Canada telegrafisch een zelfde vertegenwoordiger op de conferentie te Lon den geëischt, als de andere mogendheden. Prof. W, J, de Haas. Prof. dr. Wande Johannes de. Haas, de opvolger van prof. Kamerlingh Onnes te Leiden, is te Lisse ge- 1 boren 2 Maart 1878. Hij studeerde na in 1895 zijn eindexamen H. B. S. te Middel burg te hebben gedaan, voor cand.-notaris. Reeds was hij voor twee gedeelten van dat examen geslaagd, toen hij van studie ver anderde. Hij deed staatsexamen, studeerde te Leiden wis- en natuurkunde en promo veerde in 1911 op proefschrift: De comprcs- sibiliteit van waterstofdamp Daarna was hij eenige jaren assistent aan het natuurkundig laboratorium te Leiden en aan hel Bosscha- laboratorium te Berlijn en „wissenschaft- liche Mitarbeiter der Phys. Teclm. Reichs- anslalt daar ter stede en werd in 1913 leeraar aan de H. B. S. en hetgymnasium te Deventer. Een jaar later werd hij conservator van Teylersstichting ie Haarlem, weder een jaar later hoogleeraar aan de Technische Hoo geschool. Sinds 1922 is hij hoogleeraar te Groningen. In dat jaar werd hij ook lid der Kon. Academie van Wetenschappen. In 1917 volgde het lidmaatschap der Holl. Mij. van Wetenschappen. In 1917 verwierf hij samen met Einstein den Baumgartnerpreis. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. V. K, HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4'A Nederland 1917 7% N.-l. 1921 A HolL Llqyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland'" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Re sc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau War Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Ar: a con Wabasb Conm. Maxvell 931/., 84 102 8 65 -21/4 135 1191/4 1181/y 138l/2 62 173/g 460 3351/2 41 1581 2 1271/2 122 1z73/4 91 1523/4 33,1/4 116 93/4 i561/8 159,— 18 1 81/4 150 306 3 23,-4 14e 177 9 3/s 1161/g 315 691/4 -.53/4 43-4 i1 a 931/0 991/4 84 102 135 119 1,8 137 62 463 335 47 159l/2 128 122 1511/a 333 106 1^/16 158 158 108 352 306 3021/g 1413/, 91 117 320 691/2 1453/* 17 jULI LONDEN, 17 Juli. De Braziliaanschc ambassade te Londen verstrekt een officieel communiqué waarin meegedeeld wordt, dat de regeeringstroepen meer actief optreden 1 ïgeu. te reocllen in Sao-Poulo. Zij gebrui ken thans zware artillerie en de rebellen verkregen geleidelijk terrein. BUENOS-AYRES, 16 Juli. Semi-offi- ciëele telegrammen uit Brazilië melden, dat EERSTE: LATERE KOERS KOERS BERLIJN p. billioen) 0.63 t .63 13 60 13.60 BRUSSEL 12.05 12.10 WEENEN .38 0.373/g LONDEN 11.55 11.553/4 STOCKHOLM. 10.40 10,40 KOPENHAGEN. 12,80 43.— CHRISTIAN IA 55.60 3 3.65 BAZEL 48.15 48.10 NEW-YORK 2.641/2 g641/2 11.50 11.45

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8