RWB AniMTJ^ Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Nogmaals dc Vakonderwijzers trnsm Vrijdag 18 Juli 1924 47ste Jaargang No. 15792 DISPENSATIE. Al degenen die op Vrijdag 25 Juli S.s. te Amsterdam verblijven, zijn ontslagen van de onthoudingswet. t AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Agenda 19 Juli Nutskweekschool voor Onderwijzeressen. De brand in de Film fabriek. Mobilisatie-herdenking 1914. Dr. L. C. Proot. Boottocht. De Processie naar Den Briel. Het Intern. Eucharistisch congres. Snelwandelen. Nieuwe zaak. Personalia. De uniformen voor de politie. VERKOOPINGEN. Op leven en dood- J. J, WEBER ZOON ODticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. Het ongeluk op het Groot Heilig land. Redden van Drenkelingen. Bekroond. Rijwieldïef stal. ®e abonnementsprijs bedraagt vort Haarlem en Agentschappen: Per week ƒ0.25 «f kwartaal 3.25 raoco per post per kwartaal hij v°oruitbetaling 3.5S Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 er 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARCEMSCHE COURANT ISint Bavo.) *t Mag een. hopeloos werk lijken om alle furidische puzzles in de nieuwe Onderwijs wet op te lossen, hoe meer onzekerheden er Verdwijnen en hoe eer, des te beter! Daarom speet het ons, dat de vragen omtrent de be ëdiging van dc vakonderwijzers in den Haarlemschen Raad zelfs niet tot een begin Van oplossing kwamen, terwijl zooals ons "•et vrij groote stelligheid werd verzekerd er nog geen enkele uitspraak over de twistpunten gevallen is. Wij hebben het daarom raadzaam geacht de persoonlijke toeening van den Haarlemschen Wethou der van het Onderwijs over de in ons artikel van Dinsdag opgeworpen moeilijkheden te Vragen, nu deze deskundige, op wiens oor deel in bevoegde en betrokken kringen Wordt prijs gesteld, in den Raad zelf geen Jelegenheid had zijn meening te uiten Er zijn, naar men zich zal herinneren, drie vraagpunten. 1ste: op welke basis moet de berekening worden gemaakt. In de Haar lemsche voordracht was onder „voorafgaand kalenderjaar" verstaan het afgeloopen jaar, terwijl het R.-K. Onderwijsbureau in Den Haag uit de wet en voornamelijk uit dc Memorie van Toelichting aan de Tweede Kamer besluit, dat als basis voor berekening genomen moet worden het jaar voorafgaand «an dat, waarover de uitkeering plaats heeft, ^ij vroegen den Wethouder of er eenig geldelijk voordeel voor de gemeente in had gelegen om het jaar 1923 in plaats van 1922 te kiezen als basis, wat deze pertinent ont kende. Men had gemeend in art. 103 der Onderw. Wet hetivelk de verplichting der schoolbesturen regelt om vergoeding aan te Vragen, een aanwijzing te zien voor de ge- Wen opvatting. De Wethouder gaf echter toe, dat voor het andere standpunt veel te heggen valt; en waar het voor de schoolbe sturen van belang kan zijn tijdig te weten op koeveel vergoeding zij voor de vakondcrwij- *ers kunnen rekenen, zouden wij willen »dviseeren overal, waar men daartoe gele genheid heeft, bij zijn gemeentebestuur aan te dringen op het volgen van het Haagscbe advies. De Wet schijnt er zich niet tegen 'e verzetten, de gemeente heeft er voor- noch nadeel van en de schoolbesturen behoeven veel korter op uitbetaling te wachten. De tweede vraag over de mogelijkheid van betaling aan godsdienstleeraars schijnt min der gemakkelijk te beantwoorden. De Haar lemsche Wethouder van Onderwijs gaf toe, dat uit de wet wel een aannemelijke grond je halen was om een godsdienstleeraar bij et bijzonder onderwijs een vakleeraar te J>oemen. Wat is er uit deze wet al niet ie "alen! Maar hij herinnerde eerstens aan de «itspraak van den Minister, dat godsdienst- eeraars niet onder de wet vallen en zei ver- Volgens persoonlijk er nooit toe te zullen toeewerken, omdat een dergelijke opvatting *-i. zeker strijdt met den geest van de Wet. Wij hebben ons afgevraagd, of het ge- V'enscht zou zijn, dat men ten deze een he- Hissing in hoogste instantie uitlokte en uit e Wet, tracht te halen, wat er uit te halen 's en meenen dan toch tot voorzichtigheid e tnocten aansporen Het geven van catechismus-onderwijs is steeds als een aak van zielzorg beschouwd; zou het Vooral in dezen tijd van financieelen nood «er publieke kassen nu billijk zijn, om te «■achten uit een leemte in de wet voordeel 'e trekken? Wanneer wij dan ook geen «ndere motieven dan de in dc onmiskenbaar Scherpzinnige adviezen van het Haagsche urcau aangegevene hooren, zouden wij «aartoe niet durven adviseeren. Ten slotte de groote vraag, die aanleiding fiaf tot het „Haarlemscbe geval": wal tooet worden uitbetaald? Wij vroegen den Wethouder: waarom trekt gij voor hel «ijzonder onderwijs niet eenzelfde bedrag voor de vakonderwijzers aan de bijzondere scholen uit, als aan de openbare is uitbe taald? De moeilijkheid ontstaat ook hier Weer door dc onduidelijke redactie van de Vvet. Er wordt n.ra. in hetzelfde artikel ge sproken van „een zelfde bedrag," dat moet V'orden vergoed. En van vergoe ding wordt herhaaldelijk gesproken. Bovendien verplicht art. 103 de schoolbe sturen om opgaven te doen van de betaalde salarissen. Alles schijnt er dus op te wijzen, dat moeten worden vergoed de gemaakte «nkosten naar den maatstaf van het bedrag door de gemeente aan dc vakonderwijzers "ij het openhaar onderwijs uitgekeerd. Heie uitlegging lijkt ons plausibel en werkt "ok billijk, wanneer de schoolbesturen er toaar voor zorgen voor de (rell'gieuse) vak onderwijzers niet „kost en inwoning", maar «en in geld uitgedrukt bedrag op te geven, hetwelk redelijkerwijze voor vergoeding in sanmerking komt. Alles bijeen moet ons ten slotte nogmaals de opmerking van het hart, dat men aan het departement van Onderwijs eens moest zor gen voor juridische krachten, in staat om een behoorlijke wet in elkaar te zetten, op dat ïn ons Staatsblad geen legislatieve pro ducten meer verschijnen als de tegenwoor dige onderwijswet, waarvan elk artikel voor meerdere uitleggingen vatbaar is en aanlei ding geeft tot allerlei moeilijkheden en mis verstanden. Sociëteit St. Bavo. Gewone zittingen, Kunsthandel F. H. Smit. Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A v Eek Dagelijks van 106 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraai 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.ra. van 25 uur, Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen -■ Kleine Houtweg 14 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12 des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. S. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maancfapsorhtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Martbavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671 Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandscbe meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraal 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St Elisabeth's Vereenigicg Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Bij de toelatingsexamens voor deze Kweek school zijn de volgende candidaten geslaagd: Voor de eerste klasse Maria Eterman, Hermina Zuelen, Hen- riëtte Vermeulen, Hendrina Schultz, Hen- drika Witkamp, Tine van der Miesen, Chris tina Rijken, Johanna Wijnstroom, Annie Bar- thel, Janke Nedcrhoed allen te Haarlem Jo hanna Bitterlich, te Benebroek Jenny Ver meer, te Baarn Geertruida Asbeek Brussie, te Aerdenhout Johanna Vinger, te Wijk aan Duin Cornelia Helleman, te Alkmaar El- se Kluge, te Amsterdam Cornell's Tesse- selaar te SantpoortCornelia Louise Carels te Arnhem Geertruida Lek, te Bergen Cor nelia Offenberg te Bloemendaal en Anna van der Lijn, te Santpoort. Voor de tweede klasse Emma Keyser en Engelina Witte, beiden te TexelCorrie Roep, te Apeldoorn. Op grond van verkregen diploma's wer den tot de tweede klasse toegelaten Johanna Leeners te Amsterdam Johanna van Aken en C. van Herwerden, beiden te Haarlem. In de derde klasse werden zonder examen geplaatst Annie Scherp, te Overveen en Cornelia Anna de Beaufort, te Haarlem. HOOFDEXAMENS TE HAARLEM. Geslaagd de heeren S. Aarse, te Amster dam J. W. C. Block, Haarlem G. Blom, Ilpendam R. de Boer, Enkhuizen J. J. Bolland, Amsterdam J. Tjie A. Djie, Am sterdam. De bovenverdieping totaal uitgebrand. Omtrent dezen brand kunnen wij nog het volgende mededeelen: Gelijk wij gisteren meldden, was dc brand ontstaan in de filmfabriek, en daarna over geslagen op het kantoor der firma Vogel poel en Noorwegen. Uit het nader onderzoek is gebleken, dat de brand ontstaan is op de bovenste ver dieping van de firma Vogelpoel en Noor wegen, alwaar ook gefilmd wordt. Dit ver trekje is ook gehuurd door de Dutch Film Company en bij de flim Company in ge bruik. In dit gedeelte waren in hoofdzaak de kleedkamertjes van de filmfabriek geves tigd, doch cr bevonden zich ook cenigc op namen-toestellen, o.a. ook die, die de oor zaak van den brand geweest zijn. Een tiental politic-agenten onder leiding van den inspecteur van politie, den heer Berendsen, had op uitstekende wijze voor het afzetten van hei terrein gezorgd. Vanaf dc Melkbrug tot aan de Lange brug, alsmede Hoogstraat, en Anthonicstraal wa ren geheel afgesloten voor het verkeer. De spoedig aanwezige brandweer, onder leiding van den heer C. J. van den Broek, commandant, vatte het vuur met een 7-tal stralen op de waterleiding aan. Inmiddels sprongen de ruiten van de Film fabriek en lekten de vlammen langs de goot naar boven. Met verdubbelde kracht werd het vuur toen aangetast omdat men vreesde dat de dakgoot en de kap van de filmfa briek en van het kantoor der firma Vogel poel en Noorwegen, naar beneden zou stor- ien. Het dak was allengs bezweken, en de vuurgloed minderde toert ziendcroogen. De belangstelling van dc zijde van het pu bliek bleef echter onverflauwd voortduren. Om ongeveer tien minuten voor half drie werd de eerste ladderwagen naar beneden gedraaid, en werd order gegeven dat „Jetje kon inrukken. Ook een groot gedeelte van de brandslangen, die vanaf de Melkbrug la gen afgerold, werden weer ingepakt. Toen dit geschied was, konden dc voet gangers van de Melkbrug passeeren, en werd langzamerhand de afzetting iets ingekrom- pen. Men deelde ons mede, dat dc negatieven van de films zich gelukkig in de brandkast bevonden, zoodat deze naar alle waarschijn lijkheid wel ongedeerd cr uit zullen komen. Gisteren kon dc kast echter nog niet geopend worden, daar zij tot op ongeveer de helft m het water stond. Na den brand boden de beide perceelen een troosteloozen aanblik. Het dak van net perceel, waarin dc firma Vogelpoel cn Noor wegen gevestigd is, was zoo goed als geheel verdwenen. Alleen de voor- en achterkant stonden nog overeind. Onder het blusschings- werk werden de mannen die aan het spui ten waren gewaarschuwd dat de voorkant van den muur veel kans had om te storten. Aanvankelijk werd deze raad in den wind geslagen, daar men meende, dat de muur wel sterk genoeg zou zijn, omdat hij pas kort geleden is opgetrokken. Gelukkig stond echter de bouwer van den muur juist op de plaats des onheils, en deze merkte op dat er zeer veel kans was. dat dat gedeelte van den muur zich ieder oogen- blik zou begeven. Spoedig werden daaraa de brandweerlie den verplaatst. Dat er een zee van water over bet vuur is uitgestort, kon men zien in dc beneden-ver diepingen, die dreven van het water, de gordijnen hingen als dweilen voor dc ramen, terwijl in het huis zelf, de plafonds op douche-spuiten geleken. De straat aan het Spaarne was een „stroo- mende" rivier en als hel Spaarne buiten hare oevers getreden was, had het er niet natter kunnen zijn. Men deelde ons mede, dat een nieuwe film, waaraan een drie maanden gewerkt was, ook door de vlammen is vernield. Omtrent de verzekering van een en ander is nog niets te melden, daar ook hiervan de papieren en polissen in de kluis waren op geborgen. Het officieele Politicrapport van heden morgen meldt het volgende: Gistermiddag omstreeks kwart over een werd brand gemeld in de perceelen 5759 aan het Spaarne. waarin gevestigd is de Filmfabriek, directeur de heeren Frenkel en Huizer te Amsterdam, De brandweer en de politic waren binnen 4 minuten ter plaatse en vielen het vuur met 10 slangen op de waterleiding aan. De brand ontstond op de 3c verdieping van het perceel 59 aldaar. Oorzaak onbekend. Om even 6 uur vertrok de trein uit Haar lem, terwijl in enkele plaatsen nog pel grims opgenomen werden. Om 10 uur werd te Briclle de Hoogmis opgedragen door den Zeereerw. heer pas toor L. J. Boogmans, geassisteerd door .-e Weleerw. heeren kapelaans van Overveen en Hoofddorp. Onder deze H. Mis hield pastoor Boogmans een treffende predikatie. De verschillende gezangen werden fraai uit gevoerd door het jongenskoor der St. Jo- sephskerk te Haarlem. Om 1 uur werd op verzoek de oefening van den. H. Kruisweg gebeden. Om half twee vond de plechtige processie met de reiiquien der Martelaren plaats, welke als steeds zeer indrukwekkend was. Daarna werd n plech tig Lof gecelebreerd. Vervolgens werd de processie met het Allerheiligste gehouden, dat gedragen werd door den Zeereerw. heer pastoor J. P. Reijnenberg. De Weleerw. heer kapelaan J. A. Voorhafn, hield de pre dikatie op het Martelveld. Om vijf uur vertrok de bedevaart weer uit Briclle en om 9 uur arriveerde men in Haarlem. Mon verzoekt ons opname van het vol gende: Betreffende de herdenking der Mo- DE BRAND IN DE FILMFABRIEK. De vlammen „lekten" naar de dakgoot en de brandweerma nnen spoten. Gelijk wij gisteren reeds meldden ver moedde men, dat de zon door een loupe ge schenen heeft en dat daardoor een aantal filmen in brand zijn geraakt. In boeverre deze opinie juist zal zijn, moet het politieonderzoek, waarmede van morgen wederom een aanvang is gemaakt, uitmaken. De mogelijkheid ervan is echter zeer twijfelachtig. De brand is n.l. ontstaan ongeveer midden in het vertrek. Nu ontvangt dit vertrek zijn licht door een rechtstandig venster dat aan den voorkant van het huis is. De zon echter staat om 12 uur 's middags (1 uur zomertijd) midden aan den hemel en schijnt dus bijna loodrecht naar beneden. Wanneer wij echter willen aannemen, dat een loupe rechtstandig vlak bij het venster was geplaatst en dat daaronder een film lag, dan zou het nog kunnen zijn dat hierdoor de brand was ontstaan, maar nu de brand ongeveer midden in het vertrek is aange vangen is deze vermoedelijke oorzaak waar schijnlijk wel zoo goed als uitgesloten. Wat den gewonden man betreft, deze heeft met zijn linkerhand een heet voor werp, waarin zich vermoedelijk nog een film bevond, willen redden. Verdere ongelukken hebben bij dezen brand gelukkig niet plaats gehad. De toestand van dr. L. C. Proot blijft ge lukkig vooruit gaan. De koorts is geweken. Gisteren heeft de patiënt voor het eerst weer een korten tijd het bed mogen verla ten. Door dc afd. Haarlem van de Algem. Ned. Typogr. Bond (Maatschappelijk Werk) is op Zondag 27 Juli a,s. een boottocht georgani seerd naar Alkmaar voor haar leden. Te vens gaat een gezelschap zangers mede van de typogr.-zangvcreeniging „Kunst na Ar beid". Het belooft dus als het weer mede werkt, een schitterende dag te worden. Gisteren is de jaarlijksche Haarlemsche processie naar den Briel gehouden. Er was meer deelneming dan verleden jaar. Onge veer 380 pelgrims maakten den tocht, wel ke over het geheel een uitstekendi verloop had. mede. In de parochiekerk van den H. Joseph, werd des morgens vijf uur een tweetal stille H. H. Missen opgedragen, waaronder de pel grims tot de II. Tafel naderden. bilisatie 1914 schijnt eenig misverstand te bestaan. Er is nergens in ons land de be doeling om feest te vieren. Geen uitgelaten heid; ook is er geen bedoeling om propa ganda te maken voor eenigerlei militairis me. Geen oorlogSzuchtighèid of zie kelijk nationalisme. Niets van al die dingen, waar we in Nederland niet van gediend zijn. Maar toch mogen we als redelijke men- scben de Mobilisatie wel herdenken met al zijn gevolgen. We kunnen het ons wel gemakkelijk maken met te zeggen: Geluk kig dat de rommel voorbij is. laten we dank baar zijn, dat we buiten den oorlog zijn gebleven, en er nu verder maar over zwij gen... Zoo mogen we als verstandige menschen niet spreken. Die Mobilisatie had toch be- teekenis, was toch niet het werk van heet hoofden. Er zijn toch lessen uit te trek kenen er zijn ook gevolgen. Nog vele van ..onze jonge mannen moeten (misschien voor heel hun leven) de gevolgen der mo bilisatie dragen. Zij, -die aanleg hadden voor zenuwziekte of voor I .B.C., hebben door minder goede verzorging, door nachtdien sten, door kouvatten en door honderd om standigheden racer, hun gezondheid zien ver woesten. Ze zijn onvoldoende gesteund van regeeringswege, en nu is het niets meer of minder dan een plicht van dankbaarheid, ten opzichte van die slachtoffers der mobili satie, dat we de actie steunen, die van het Haarlemsche Mobilisatie-Herdenkings-Comi- té uitgaat. Laat toch niemand de toegezon den circulaire ongelezen ter zijde leggen. Als ieder wat geeft, al is het nog zoo wei nig, dan krijgen we toch een heele boel bij elkaar. De deelneming uit Haarlem en Omstreken. Nu het Eucharistisch congres snel nadert, heeft het wel zijn nut, een en ander omtrent de voorbereiding, in het bijzonder van Haar lem, mede te deelen. Hier ter stede heeft een tweetal personen zich bijzonder beijverd voor de voorbereiden de werkzaamheden van het congres en wel de Weleerw. Heer J. A. J. van Rooij, kapelaan, die trachtte huisvesting te verkrijgen voor de deelnemers en de heer A. Kroes, die zich met den kaartenverkoop belast had. Erg veel deelnemers hebben zich evenwel niet opge geven. Door middel van den beer Kroes zijn in Haarlem en Omgeving slechts een 150 vol ledige congreskaarten verkocht en een 300 dagkaarten. Geen groot aantal dus en welk getal nog slechter wordt, als men bedenkt, dat de omgeving van Haarlem zich ten deze ver uitstrekt, tot bijv. Velsen en Lisse toe. Met de huisvesting slaagde men beter. Ka pelaan Van Rooy ging er gedeeltelijk zelf op uit en waar hij kwam, was men gaarne bereid eenige dagen een logé bij zich te nemen. V c- len wilden dit geheel gratis doen, terwijl bij anderen dc prijzen varieerden van J 0.50 tot 7.50 per nacht en met ontbijt. Het juiste aantal, dat zich opgegeven heeft, is niet te schatten, omdat het niet noodig was, cr een geregelde administratie van te houden, hoe wel het natuurlijk van zelf spreekt, dat kape laan Van Rooij alle namen in zijn bezit heeft. Het totaal aantal van hen. die zich opgegeven hebben, om een logé te huisvesten bedraagt in Amsterdam en in verren kring daarbuiten, omstreeks 10.000. Een respectabel getal: Ech ter is niet bekend, of buiten Amsterdam nog van dc aanbiedingen gebruik zai worden ge maakt. Zooals de zaak thans te bezien is, is er voorloopig plaats genoeg in Amsterdam zelf. Er valt dan ook in het gehee! niet op te geven, wie een logé te huisvesten zal krij gen. Dat kan misschien eerst a.s Dinsdag be kend worden. Men weet zelfs nog niet, hoe groot het aantal deelnemers aan hel Congres uit de verschillende landen is. Er z:,n ook verscheidene afschrijvingen ingekomen van deelnemers aan 't Congres, waartoe waar schijnlijk ook bijgedragen heeft het feit, dat men in vreemde landen 't praatje rond gestrooid heeft, dat het in Amsterdam zeer duur zou zijn. Langs radio-telegrafischen weg heeft men de noodige inlichtingen, welke dit praatje afdoende weerspreken, verstrekt. In Amsterdam had men 3000 noodbedden gereserveerd, doch voorloopig zijn slechts 1000 in orde gebracht behoeven te worden. Hoofd van het comité van huisvesting in Amsterdam, dat deze geheele zaak regelt, is onze stadgenoote, mej, H. Peltenburg. De aanbiedingen in Haarlem eu omgeving zijn vooral ingekomen na verspreiding van het bil jet voor opgave, dat, ingevouwen in dc „Nieuwe Haarlemsche Courant," verspreid is. Hoe jammer het ook moge zijn, er is geen reden, om voor de 450 deelnemers uit Haar lem en omgeving een extra-trein of tram ts laten loopen. De Inspecteurs van Vervoer bij de Ned. Spoorwegen en bij de E. S. M. heb ben zich te dezer zake wel tot kapelaan Van Rooij gewend, doch deze heeft hen verwt>en naar den heer Stoffels, inspecteur bij de ge meentetram te Amsterdam, die de bijzondor heden van extra-vervoermiddelen regelt. Als er nog betalende gasten Kom-n, dan houde men in het oog, dat men mtt met hen moet afrekenen. Dit doet het comité te Am sterdam, dat dan later weer met de gasthce- ren afrekent. Vanuit Haarlem zullen nrlnstens een drietul booten naar IJmuiden gaan, om den Kardi- n. al-Legaat in te nalen. Dit is geen officiëcle gelegenheid Iedereen die een bootje huuil, kan aan dit inhalen deelnemen, waarvoor men dan een insigne verkrijgt. Wil men e: aan deelnemen, dan diene men zich voor a.s. Zondag bij het co mité te Amsterdam op te geven. In hoever tijdens den duur van het Eucha ristisch Congres hooge autoriteiten te Haar lem zullen verblijven, is nog niet te zeggen. Wel kan worden medegedeeld, dat Z. Em. Kard. Schulte, aartsbisschop van Keulen, met gevolg gedurende het Eucharis tisch Congres zijn intrek neemt bij den heer J. W. A. Beijnes, Nieuwe Gracht 72, Waarschijnlijk zullen ook twee Maltheser ridders te Haarlem verblijf houden tijdens den duur van het Eucharistisch Congres, doch hieromtrent is nog niets met zekerheid te zeggen. Ingevolge dc rijwielbelasting moeten vanaf 1 Augustus alle rijwielen voorzien zijn van een dun koperen plaatje, waarvan we hier boven een afbeelding op ware grootte geven MET DONDEREND GERAAS STORT HET, DAK IN, VAN DE FILMFABRIEK, De Haarlemsche snelwandelaar Jac. K., zal Zondag 20 Juli gaan snelwandelen van Haar lem naar Amsterdam en terug. Zondag 1.1. beeft een snelwandelaar 3 uur over dezen tocht gedaan. De afstand is van poort tot poort. Door de coöperatieve broodbakkerij en verbruiks-vereeniging „Dc Eendracht", zal een winkel geopend worden in kruideniers- en grutterswaren in 't pand Donkere Spaar ne 40. De opening zal plaats hebben op Maandag 4 Augustus a.s. HAARLEM. 17 Juli 1924. Geslaagd voor de examens hoofdacte: dc heeren P. J. A. Bulte, H. J. Delcour en H. Elsinga. te Am sterdam. Te Amsterdam zijn geslaagd voor de examens nuttige handwerken: dc dames S. van Veldhoven en W. v. d. Linden, beiden alhier. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat, naar aanleiding van dc op 8 dezer gehouden openbare aanbeste ding, de levering van uniformkleeding voor het politiepersoneel is gegund aan dc N.V. Goederenhandel voorh. L. A. F. L. Katten burg Co., te Haarlem. Uitslag der veiling van de perceelen, ver kocht in ,,'t Notarishuis", Bilderdijk straat 1, b. d. Zijlweg, Haarlem, op Donderdag 17 Juli 1924. De trekgelden van perceelen cn combi natiën 1 pet. van het hoogste bod. Notaris R. C. A. van Crancnburgh. No. 1. Een burgerwoonhuis met erf en tuintje te Haarlem aan de Vaartstrast. Gel. no 13. No. 2. Een burgerwoonhuis met erf en tuintje te Haarlem aan de Vaartstraat. Get. no. 17. No. 3. Een burgerwoonbuis met erf en tuintje te Haarlem aan de Vaartstraat. Gel no. 19. De perceelen nos. 1 tot en met 3 gecom bineerd W. J. Nelissen, 7870. No 4. Een winkelhuis met bovenwoning te Haarlem aan de Barteljorisstraat, op den hoek van de Krocht. Get. no. 2, opgehou den 36900. Notarissen A. Bertling en G, OColzak Hzn. 'No. 5. Een huis met erf en tuin te Haar- Adverfenfiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting- Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le Pagina's 75 et per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling. Wij meldden reeds dat men in Velsen eert Hervormde school wil oprichten, en dat de vcreeniging Volksonderwijs en dc Oudcr- commissies der openbare scholen hiertegen in het geweer komen. Thans loopt men de ouders, die de lijst geteekend hebben en daarmede bun kinde ren opgaven voor de Hervormde school, al, om die handteekening terug le nemen. Met deze lijst loopen een onderwijzer cn een onderwijzeres van de openbare school, zoo deelt men ons mede. In een circulaire heette het als volgt: Onze afdeeling zal, indien gewenscht, spoe dig een openbare vergadering met vrij debat houden, ter verdediging van het openbaar onderwijs in het algemeen, ter bespreking der hierboven aangeduide plaatselijke om standigheden in het bijzonder. Wij vragen, aldus besloot de circulaire, uw volle aandacht voor deze werkelijk be langrijke aangelegenheid, verbindt u zich in geen geval nu reeds uw kind naar de Her vormde school té zenden en wacht den ver deren loop der gebeurtenissen af. Uw handteekening 'zal het plan der Her vormden versterken, de verwijdering tus schen onze kinderen, door allerlei gezochte scheidsmuren, nog weer grooter maken. Voor Velsen is het te begrijpen dat men met zulk haatzaaiend geschrijf nog succes kan hebben. Daar leeft men, wat onderlinge verdraagzaamheid betreft, nog in de sfeer van den tijd der godsdiensttwisten. Maar wat te denken van het vertrouwen dat 'de voorstanders der openbare school in hun openbare scholen hebben, indien zij met middelen, zooals hier boven werden ge signaleerd, trachten hun instelling te redden. Maakt het niet den indruk van een strijd op leven en dood? Toen in vorige jaren de bijzondere school op allerlei wijze genekt werd en de open bare bevoordeeld, was het geen kunst voor de openbare school te banjeren en grand seigneur te zijn boven de vertrapte bijzon dere, maar nu het gaat in een open con currentiestrijd, met gelijke vechtmiddelen, nu zal moeten blijken wie de beste is: de open bare of de bijzondere school. Maar laten dc openbare onderwijzers el kander aansporen die meerderheid te laten blijken niet door groote woorden en so- phismen op vergaderingen te verkondigen, maar door daden de openbare school zelve! Barometerstand 9 uur v.m.: 748. Achteruit. OPGAVE VAN. Medegedeeld door hef Ned. Kon Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 18 Juli. Hoogste barometerstand 765.0 m.M„ te Bordeaux Laagste barometerstand 747.3 m.M„ te De Bilt. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 Juli: Matige tot zwaaken, noordwestelijke tot westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, mo gelijk nog eenige regen, later iets warmer. lem aan de Tetterodestraat. Gel. no. 10a. L. Borst 6890. Notaris D. M. Klijzing. No. 6. Een huis met werkplaats en tuin te Haarlem aan de Clercqstraat. Get. no. 155, Joh. Machilse 3720. No. 7 uit de hand verkocht. Notarissen Van Wisselingh te Amsterdam cn L. van Doesburgh te Haarlem. Nos. 89. Twee huizen en erven te Haar lem aan de Leidschestraat, en wel: no. S. Get. no. 13, P. A. Verberne, 3575. No. 9. Get. no. 15, H. W. v. Lieshout 3375. Notaris B M. Serné. No. 10. Een huis en erf te Haarlem aan de Teijlcrstraat. Get. no. 17, A. A. Schip per q.q. 3055. Notaris R. C. A. van Cranenburgh. No. 11. Een woonhuis cn erf met boeren woning te Haarlem aan de Lange Boogaard straat. Get. no. 16. J. H. C. v. d. Pol, 2510. De toestand van den 7-jarigen J. W. Uijlenbroek, die op het Groot Heiligland door een auto werd aangereden cn daarbij levensgevaarlijk gewond werd, is iels beter. De heer Meijerink is door dc afdeeling Leeuwarden, van de Nedcrlandsche Verec- niging „Eerste Hulp bij Ongelukken uilgc- noodigd daar een cursus te leiden in Zwem mend redden en eerste hulp aan drenkelin gen le geven en tevens daar een voordracht tc houden over hulp bij ongevallen. Dc lezing zal plaats vinden op 25 Juli aldaar. Bij dc gehouden Speculaas-weslrijden, tter gelegenheid van de Intern. Bakkerijtentoon stelling te ;s-Hertogenbosch, werd een 6e prijs toegekend aan onzen stadgenoot, den heer H. M. van Bergen. Bij de politie is aangifte gedaan van vermissing van een heerenrijwicl, dat stond in de vestibule van perceel 57 aan de Nieuwe Gracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1