Sport- en wedstrijden. De Olympische Spelen Olympische epistels. ZWEMMEN. BOKSEN. ATHLETIEK. SCHERMEN. WIELRIJDEN. WORSTELEN. CRICKET. DUIVENSPORT. GEMENGD NIEUWS. UIT DEN OMTREK. Mej. Baron valt een wereld record aan. Het Zwemtournooi. Frankrijk wint de finale waterpolo. "et schoonspringen voor dames Het Bokstournocit. TENNIS. Het tournooi in het vrij- worstelen. WIELRENNEN. Om den Stadion jubileum prijs. R. K. Sportvereeniging „The Yellow-Black-Boys." KERKBERICHTEN. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. Schoenwetje. Voorschot Stoomvaartlijn N ederlandZuid-A frika. Ramp op de Schelde. Parijs, Donderdag. Thans gaat deze Olympiade als een ver melde film langs me heen. Het is haast niet meer bij te beenen. In het Paleis van Tou- telles, bescheiden Zwem-Stadion genoemd, plassen de heeren en dames in het zilte nat, in Argenteuil wordt geroeid, in het Vel. d'Hiver gebokst, in Colombes geschermd en getennist. Loop dat maar na De athletiek is gelukkig voorbij. Het duur de wat erg lang. De Hollanders kunnen ge lukkig met vreugde op dezen tijd terugzien. "Wel hebben we geen eerste prijzen in de Wacht gesleept, maar de nuchtere landgenoot kan toch bezwaarlijk verwachten dat in ons kikkerlandje athleten huizen die tegen de loop-machines Paddock, Scholz of Abrahams opkunnen, dat we Marathon cracks hebben a la Stenroos en dat onze springers hooger springen, onze werpers verder werpen en onze wandelaars vlugger wandelen dan de heeren uit de groote rijken, Amerika, Finland, Engeland. Ik zal niet de details-in-cijfers weer voor Uw oogen halen. Deze olympische journalis tiek duizelt van getallen, secondes, meters, mijlen, uren. Men kan van het goede te veel krijgen. Graag wilde ik echter dat verfoei lijke idee -uit de wereld hebben, dat hier en daar ingang heeft gevonden de Olympische gelden zijn paarlen voor de zwijnen geweest. Kortzichtige gedachte 1 Omdat we niets ge- Wonnen hebben Ómdat we Murchison en Flurnri en Ritola en Lowe en Liddell en weet 'k niet wie aan den Olympischen spits zagen luplaats van Van Rappard, Paulen, Broos, Lamp of de Keijser? Luister. Deze Olympiade is het- bewijs geweest dat de athletiek in Nederland vooruit gaat. Deze Olympiade is het bewijs geweest dat Holland niet noodzakelijkerwijze als duantité negligeable behoeft te worden be schouwd. En vooral deze Olympiade is een Propaganda geweest voor de sport, ook in Nederland. En daarom ging het in de eerste plaats, daarvoor hebt ge uw penningske ge offerd. Gisteren was ik in Colombes voor de laat ste keer. Daar waren de Tennissers in actie en de helden op den sabel. De Nederlandsche driekleur heeft gewapperd voor onze scher mers, die den derden prijs behaalden uit 20 deelnemende landen. Kranig. En een woord van hulde aan Arie de Jong, de waar dige captain van een waardige ploeg. Dezen eerlijken, open kerel met een hart van goud gun ik dit succes zoo ga'arne. In de personeele scherm wedstrijden zullen we het echter wel niet redden. Daarvoor is «et programma te lang geweest. Vele scher mers zijn nu al van 28 Juni af ononderbroken bezig en het is eigenlijk niet te verwonderen dat de aardigheid er dan een beetje afgaat.- Alle Hollanders zijn in de eerste ronde ge sneuveld, behalve kapitein de Jong, die in net verdere verloop de Nederlandsche kleu- n zal moeten hoog houden. te. Wat een gezellig beweeg in het tennis- stadion 1 Leuke meisjes leuke toiletjes. De keien zijn er. Ik zag er Alonso, Richards, Miss Wills, Miss Mc Kane en wie al niet. Die partij tusschen Alonso en Richards was machtig interessant. Dat is nog eens tennis En ik zou gaarne de dames en heêren die bij ons in Holland het spel, de regels en de ter men wreed verkrachten een kijkje gunnen op dit Olympische festijn. Waar gelukkig niet ge-thirty-forty-d wordt, niet ge-surruft en gedjoesd'maar waar, omdat het in Frank rijk ligt, Fransch wordt, gesproken, ook zelfs vanaf den arbitralen tennisladder. Ook hier hebben de Hollanders het leven gelaten. De eenige partij waarbij ik tegen woordig mocht zijn was die tusschen mejuf frouw Bouman en Miss Mallory. In de eerste set liet de Amerikaansche die vast geen beauty is een beetje niet zich spelen, maar daarna werd het ongenadig zesnul. Publiek zien we hier niet, tenminste niet waarop men gerekend had. Geen wonder. Het stadion is niet half af en ziet er kaal en leeg uit. 't Is tenminste maar goed dat de fine-fleur van Parijs present is, dat vroolijkt de zaak nog wat op. Nurmi is een phenoneem, Alan Charlton niet minder. Deze Australische boy sloeg drie wereldrecords in een en dezelfde race. Doe het hem na 1 In de 1500 M. demi-finale ging het 400 Meter, het 1000 Meter en he 1500 Meter record eraan, het laatste met nie minder dan anderhalve minuut.Ongelooflijk haast. Weismüller deed ook kranig werk. Deze reclame-vent moest echter wat minder exhibitions geven dan behoefden we niet zoo vaak te klappen. Het zwemstadion van Tourrelles is een schitterende inrichting, maar afschuwelijk leelijk uit bouwkundig oogpunt bekeken. Een monster. Het heeft echter veel voor, is gemakkelijk te bereiken en men krijgt overa een geod gezicht. Marietje Baron, 16 jaar, zwom bij het dames-schoolslag-zwemmen de 200 Meter slechts 2 sec. boven het wereldrecórd. Door dat ze bij het keeren het startpunt slechts met één hand'aanraakte, werd ze gedisquali- ficeerd. Morgen zal ze trachten het record te verbeteren, maar ondertusschen kreeg ze toch een aanbieding om in Californië te gaan zwemmen! De roeiers hebben het zeer gemakk'ljk gehad ir. de finale stuurmanlooze twee. Slechts Frankrijk verscheen mede aan den start. De Hollanders hadden nota bene in de eerste heat al een walk-over te pakken ook zoodat het niet anders dan volgens de ver wachtingen was, dat zij 'wonnen. Zóió ging de eerste Olympische vlag :n de hoofd-mast. Jammer, zeer jammer dat ons volkslied daarbij zoo meedoogenloos ver- moraeld «rd. R00ZEN Naar de Tel, verneemt zal de Holland sche zwemster, mej. Baron, die bij het Olympische zwemtournooi in haar serie van het nummer 200 M. borstzwemmen voor dames won en een korteren tijd van allen maakte, doch gediskwalificeerd werd, Saterdag of Zondag a.s. in het bassin van Tourelies een aanval doen op het wereld record 200 M. borstzwemmen voor dames. Het zwemmen van mej. Baron heeft zeer de aandacht der Amerikanen getrokken, die haar hebben uitgenoodigd, op hun kosten naar Californië te komen. De uitslagen van 't Donderdag voortgezette Zwemtournooi in het bassin van Tourelies 'uiden als volgt: 100 M. rugzwemmen voor heeren: Eerste demi finale: 1. Kealoha (Am.) 1 m. 13 3/5 s.; (Nieuw Olympisch record); 2. Wyatt (Am.) 1-17 1/5; 3. Bartha (Hong.) 1.19 2/5. Tweede demi finale: 1. Gerard Blitz (Bel- fijë) 1.19; 2. Rambuson (Eng.) 1.19 1/5; .3. Zerbig (Fr.) 1.23 2/5. 400 M. vrije slag heeren: Eerste demi finale: 1. Weissmuller (Am.) m. 12 3/5 sec.; 2, Charlton (Austr.) 5.32 3/5; 3- Smith (Am.) 5.37 2/5. Tweede demi finale: 1. Arne Borg 5.21 2/5; Akc Borg 5.23; 3. Hatfield (Eng.) 5.30 2/5, Tremplinspringen voor heeren: (Finale). 1.White (Am.) 7 punten [Olympisch kampioen); 2. Desjardin (Am.) 8 p.; 3. Penk- ston (Am.) 15 p.; 4. Lindmark (Zweden) 22 P-; 5 Eve (Austr.) 26 p. 6. Hellquist (Zwe den) 30 p.; 7. Sjoberg (Zweden) 34 p.; 8. -demsing (Holland) 39 p.; 9. Ballasz (Tsjech.) *4 p. 200 M. borstzwemmen heeren (Finale). 1. Skelton (Am.) 2 m. 56 3/5 s. (Olympisch kampioen); 2. De Combe (Belg.) 2.59 1/5; 3. Nirchbaum (Am.) 3.1; 4. Einders (Zweden) d-2 1/5; 5. Wyss (Zwits.) 3.3 2/5. Donderdag werd voor de finale van het Ulympische waterpolo-tournooi dc wedstrijd Ti'ankrijkBelgië gespeeld De Franschen a'aagden er door een 30 overwinning in "et Olympisch kampioenschap in dit tour- Pjoi te winnen. De uitslag van het schoonspringen voor "anies van de 1 en 3 M. plank luidt als Volgt: Kerste serie; 1. mej. Becker (Amerika), 6 "•i 2. mej. Riggin (Amerika), 13 p.; 3. (Oostenrijk), 13 p.; 4. mej. Johansson (Zwe- den), 13 p.; 5. mej, Lenormand (Frankrijk), j~6 p.; 6. mej. G. Klapwijk (Holland), 26 p.; I; mej. O'Bryan (Engeland), 37 p.; 8. mej. L ^Briollct (Frankrijk), 40 p. Tweede 6erie: 1. mej. C. Fletcher (Arae- ^■ka), 7 p,; 2. mej. S. D. Johanson (Zweden), p.; 3. mej. Olivier (Zweden), 14 p.; 4- mej. (Oostenrijk); 5. mej. A. Hudson (Enge- 33 p.; 6. mej. S. Raeth (Frankrijk), p,; 7, mej, R. Banle (Holland), 35 p.; mej. Luscombe (Engeland), 4054 p.; 9. mej. r°ugeigepova (Tsecho-Sl), 42 p. „De successen der Nederlandsche boksers f1'" niet groot. Ook gisteren waren ncdor- l?Öen aan dc orde van den dag. Alleen Best kwam in de volgende ronde, we- «cns niet opkomen van zijn tegenstander. De uitslagen zijn; 'isceol, Engeland, wint van Miljon, Hol- a,,d, doordat de scheidsrechter <tc partij "a dc derdo ronde stopt daar Miljon on- y. Is en niet verder kon boksen. De Best, plland, wint wegens niet opkomen van tegenstander William, Canada; Mac- Engeland, wint van Turksma, Hol- and, döor k. o. iu dc derde ronde- In de 2e ronde werd onze landgenoot Van Dam, weltergewicht, o,p punten gesla gen door Ingram, Zutd-Afrika, terwijl Cor- nehsse eveneens op punten verloor Van Dwyer, Ierland. DE MODERNE VIJFKAMP. De einduitslag van den modernen vijf kamp ter Olympiade (Pentathlon) luidt als volgt 1. Lindman (Zweden) 18 punten 2. Dyr- sen (Zweden) 39 p. 3. Ugia (Zweden) 43 p.; 4. Doraton (Fr.) 54 p. 5. Avellay (Fin land) 55p. 6. Jansen (Den.) 60% p. 7. Woknis (Ëng.) 64 p. 8. Tonnet (Nederland) 65 p.9. Bremen (Finl.) 66 p. 10 Orman (Zwits.) 74% p. De Hollander Storfel bezette de 22e plaats met 102% p.Van den Brandeler kreeg de 27e plaats, terwijl Norman no. 31 werd. HET SCHERMTOURNOOI. Donderdag werden de halve finales van het individuele sabelscherm-tournooi. waarvan Woensdag reeds de eerste poule gehouden was, voortgezet. De uitslagen zijn Poule II 1. Ducret (Fr.) met 7 overw. 2. Bertinetti (It.) met 6 Schenker (Hong.) met 6 4. kapitein A. E. W. de Jong (Nederl.) met 5 overwinningen. Poule III 1. Bini (It.) 7 overw. 2. Osier (Den.) 7 overw. 3. Garai (Hong.) 6 overw. 4. Couraux (Fr.) 5 overw. Een overwinning voor de Hollandsche mixed double. Het Olympisch tennis-tounooi werd voortgezet. Een groote verrassing was de nederlaag van den Franschman Lacoste tegen den Amerikaan Richards in den kwart- eindwedstrijd van het heercnrdubbelspel. In het gemengde dubbelspel behaalde het Hollandsche paar mej. BoumanTimmer met 64 62 de zege op het Hongaarsche paar Petery en Kelemaen. De resultaten zijn Heeren enkelspel (kwart finales): Cochet (Fr.) sl. Eilliams (Ara.) 57 63 62 6-4; Morpurgo (It.) sl. Harada (Japan) 64 61 61; Richards (Am.) sl. Lacoste (Fr.) g6 4—6 16 62 63; Borotra (Fr.) sl. Jacob (Indië) 64 64 64. Dames enkelspel: (kwart finales); Wills (Am.).sl. Mallory (Noorw.) 62 63; Gol ding (Fr.) sl. Alvarez (Sp.) 77—5 6—3; Vlasto (Fr.) sl. Shepherd Barron 64 64; MacKane (Eng.) sl. Jessup (Am.) 62 60. Dames dubbelspel (kwart finales): Billout en Bourgeois sl. Cagliardi en Perelli 7—5 61 Covell en MacKane (Eng.) sl. Fick en Von Essen (Zwed.) 62 63 Shepherd Barron en Colyer (Eng.) sl. Golding en Vaus- sard 62 62; Wightman en Wills (Am.) walk over. Gemengd dubbel (3e ronde): Jessup en Richards (Am.) sl. Mallory en Nielsen (Noorw.) 6—2 6—3; Covell en Godfree (Eng.) walk over; Bouman en Tim mer (H o 11 a n d) sl. Petery en Kelemen (Hong.) 64 6—2; Fick en Muller (Zwe den) sl. De Borman en Halot (Belg.) 60 6—3; Wightman en .Williams (Am.) sl. Searamanga en Zerbendi (Griek) 62 61. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRIJDEN. Naar wij vernemen heeft de Ned. Wieier. bond thans definitie! besloten den Amster- damschen stayer Schlebaum dit jaar af te vaardigen naar de wereldkampioenschappen, wiclrijden, welke 10 Aug. te Parijs gehou den worden. In het vrij-worstelfournooi, eatch-as- catcb-can, werden dc volgende worstelaars tot Olympische kampioenen verklaard: Bantarogcwidht: Phïlafatniki, Finland, Vedergewicht: Reed, Amerika. Lichtgewicht: Vis, Amerika. Weltergewicht: Ghieri, Zwitserland. Middengewicht: Hagmann, Zwitserland, Zwaar-middengewicht: Spellman, Amer, Zwaargewicht: Steel, Amerika, De Franschman Grassin wint en vestigt een nieuw baanrecord. Voor een bijna uitverkocht stadion vond den beslissingswedstrijd plaats over 100 K.M. achter groote motoren voor den stadion jubileum prijs. De geweldige Belg Linart heeft zijn meer dere moeten erkennen in den Franschen stayer Grassin, welke laatste den laatsten tijd veel van zich doet spreken. Bovendien verbeterde Grassin het baanrecord met 1 seconde. Onze landgenoot John Schlebaum reed een goeden wedstrijd. De wijze waarop hij los van den motor een aanval van Sérès afsloeg was meesterlijk. Hij heeft de taak van Grassin tegen het einde aanmerkelijk verlicht, door een aanval van Linart af te slaan, waardoor deze den Franschman niet kon bereiken. De uitslagen luiden Wedstrijd voor amateurs over 800 M. Ie serie 1. Brilman, 2. Tewes, 2e serie: 1. M. v. Voorst, 2. J. Slesker. 3e serie: 1. Chr. Tol, 2. Stephan. 4e serie: 1. Beek, 2. Elich. 5e serie: I. G. v. d. Berg, 2. Bremer, 6e serie: J. Th: Slesker, 2. Talsma. Ie halve beslissing: 1. Brilman, 2. v. Voorst, 2e halve beslissing: 1. G. v. d. Berg, 2. Tol. 3e halve beslissing: Z. Th. Slesker, 2. Bre mer. Beslissing: 1. R. Brilman, 2. G. v. d. Berg, 3. Th. Slesker. Wedstrijd met voorgift voor prof over 800 M. Uitslag: 1. C. Bakker (40 M.; 2. E. Engelen (20 M.); 3. R. Kolles. Een mooie rit van Kolles, die schitterend naar voren kwam, doch de allerlaatste meters bleken hem te machtig. Wedstrijd voor nieuwelingen over 3600 M. met 3 klassementen: 1. J. v. d Heiden, 4 1 -f 2 is 7 p.; 2. Th. Vogel 3 4 is 7 p.; 3. S. Bouquet ,6 p. Premiewedstrijd voor bcroepsrijders, over 4 K.M. Premies werden gewonnen door Engelen (2), Bakker en Bustraan. Uitslag: 1. R. Kolles, 2. P. Aandewiel, 3. F. de Vreng. Om den jubileumsprijs. Beslissing over 100 K.M. tusschen R. Grassin (Pas- quler Sr.), G. Sérès (Sauge); Joh. Schlebaum (Slesker) en V. Linart (Didier). In de laatste 30 ronden trachtte Linart die in de tweede positie lag, Schlebaum te passeeren om daarna op Grassin af te gaan. De Hollander sloeg den aanval echter schitterend af zoodat Schlebaum den Fransch man een goeden dienst bewees. De einduitslag is dus: 1. Grassin in 1 uur 21 min. 14 3/5 sec. (nieuw baanrecord) 2. Linart op 30 M.; 3. Schlebaum, op 550 M.; 4. Sérès, op 750 M. Na afloop werd Schlebaum in triomph eondgedragen door de jongens van het amphiteater. ROOD EN WIT NIEUWS. Heden Zaterdag ontvangt het H.B.C.-clftal de Flamingo's op het Root en Wit-terrein. Het H.C.B.-elftal is alsvolgt samengesteld; J. v. d. Boogaardt, J. de Jonge, V. v. d. Lijke, B Dik, D. Radsma, W. Onkenhout, H. C, Klcrck, C. Klerck, A. Biemond, Hel lingman, De Vos. De Flamingo's verschijnen o, a. met de R. pn Witters v. Eeghen, Wackwitz en David son en den Hilversumspeler Tonny Kessler, die één van zijn gasten, een Engelschen fast- bowler medebrengt. We brengen even in herinnering, dat de Flamingo's het vorige seizoen de H.C.B.'ers een nederlaag op het cricketterrein aan den Meerweg toebrachten. Het is dus aan het H.C.B.-elftal, revanche te nemen op de Flamingo's. Verder kunnen we nog mccdcelen, dat de eminente Rood en Wit wicketkeeper J. V Eeghen, niet voor het Nederlandsche. Cric ket-elftal, dat legen België speelt, beschik baar is. Voorwaar een verlies. Ook tegen Haarlem j.l. Zóndag verrichtte hij weer schit terend werk, door op prachtige wijze twee Haarlemmers te stumpen, Secretariaat tijdelijk W. dc Zwager, Vooruitgangstraat 79, Haarlem. Hedenavond van 78 uur contributie afdracht in „St. Bavo". Donderdagavond om 7 uur trainen op de terreinen aan de Zandvoortschelaan. De fraaie prijzen voor onze jubileum wedstrijden zijn geëtaleerd in het Sigaren magazijn van den heer D. Schoen, Anthonie- straat 60, Haarlem. De geelzwarters hebben j.l. Zondag een goed figuur geslagen tegen het sterke R.K- A'damsche elftal. De boys wonnen van die keurploeg uit de R.K.F. en 1ste klas D.H.V. B. met 40 en bewezen weer eens, niet voor de poes te zijn. De lagere elftallen wisten geen van allen te winnen. Het vierde verloor met 10 van B.S.M. 2 dat nu in de volgende ronde kont voor de seriewedstrijden. Het vijfde elftal speelde een „friendly game" tegen de Meer junioren uit A'dam, die met hun geestel. adv. een dagje uit waren. In een aardigen gelijkopgaanden strijd wisten de kleine Amsterdammers met 43 te winnen. Zij namen dus de fraaie medaille mee naar de hoofdstad en noodigden de Yellow Blacks uit voor een return-match. Verder speelde nog het zesde, dat tegen Geel Wit 3 had geloot voor de seriewed strijden. De veel te sterke C^eel Witters maakten met de kleinste boys niet veel om haal en hun overwinning, hoewel verdiend, was wel wat geflatteerd. Maar met dit al zijn het vierde en zesde elftal uit de seriewed strijden gewipt. Voor morgen staat op het programma 1 uur V.V.F. I—Geel Zwart 5. 2 uur D.E.M. I—Alliance I. 3 uur Geel Wit I—Victrix I. 4 uur Y.F.C. I—De Meeuwen I. De verschillende wedstrijden zijn zeker een gang naar de Zandvoortschelaan waard, want de tegenstanders ontloopen elkaar niet veel in kracht. Uitslagen voorspellen is heel moeilijk, maar van de kleine Geel-Zwarters verwacht ik dat zij voor het eerst van V.V.F. I zullen winnen en in de tweede ronde komen. Aanpakken dus v. Zanten c.s. „P.I.M." HAARLEMSCHE CONCOURSCOMMISSIE. WELDADIGHEIDS WEDVLUCHT. Thans is de te houden wedvlucht zeer aanstaande. Als de geachte lezer dit be richt leest, worden dc duiven reeds in de daarvoor bestemde manden „ingekorfd", teneinde de reis naar Lier (België) te aan vaarden. In een betrekkelijk zeer korten tijd moes. ten verschillende zaken van tijdrcovenden aard. worden behandeld. Een en ander is reeds in. zoon stadium gekomen dat de zaak kan worden over- zien. Ruïtn 450 duiven staan thans voor dit con cours ingeschreven, terwijl het niet onmogc. lijk is, dat op de laatste oögenblikkcn nog inschrijvingen zullen binnenkomen. Aan den oproep om een prijs ter beschik king te stellen, of een bedrag voor den aan koop daarvan af te staan, hebben verschil lende ingezetenen gehoor gegeven. Uitgeloofd werd: Een zwaar verguld zil veren medaille door de directie van de Stads-Editie; een schilderstuk in olieverf door den heer K. C. van Tilburg; een pij- penrek door de forma B. Cassee, Zijlstraat een zwaar zilveren medaille (handwerk) waarvan de, schenker onbekend wenscht te blijven; een verguld zilveren medaille door den heer G. H. Stouten, Kennemerplein; een kleine bronzen medalle door den heer J. C. Philippo; Een Edammer kaasje door den heer P. H. Boeree.Bakenessergracht; twee koppels jonge duiven door den heer R. N. Heiloo; een kunstvoorwerp door Mevr. Heerschop; een borstclhanger (2 borstels) door mevr. H. K. H.; een bloemvaas, door mej. D. H.; 10 gembersnijkoeken, door den heer P. Emmer, Paul Krugerstraat; 2 maal een 34 pond paling en 2 maal 10 haringen door den heer C. Koning; 2 maal 1 kistje sigaren en 1 fl. Eau de Cologne door N. N., terwijl voorts een bedrag aan geld is bin nengekomen tot het aankoopen van meer dere eere prijzen, waardoor de deelname zeker wordt aangemoedigd. Voorzoover nu kan worden bezien, wordt het een succes. Rest nog een Zondag met mooi weer, waarvan zeker yéél afhangt. Ten slotte willen wij hier, aan een ieder, die heeft bijgedragen reeds thans onzen dank brengen; voor de getoonde belang stelling. BLOEMEND AAL. ZONDAG, Euch. Dag. Om half 9 aige- meene Kinder-Communie. De H.H. Missen om 7, 9 uur en half 11 de Hoogmis. Schaal - collecte. Den geheelen dag Aanbidding. 3 uur Luide aanbidding, 7 uur Lof met preek en processie. MAANDAG 12 uur noveneoefening voor de kinderen, half 8 Lof met noveneoefening. DINSDAG-avond 8 uur Maria-Congre- gatie. WOENSDAG 12 uur getn katech. DONDERDAG half 8 Gez. H. Mis n* t uitstelling en aanbidding tot 10 uur, half 8 Lof. VRIJDAG half 8 Gez. H. Mis met uit stelling en aanbidding tot 10 uur. Geen k«itcch* ZATERDAG half 8 Gez. H. Mis met uitstelling en aanbidding tot 10 uur. Van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biecht: n. Vergadering van Vrijdag 18 Juli, roorm. 11.15 uur. Aan de orde is het ontwerp tot verlenging van den duur van het Schoenwetje tot 1 Juli 1925. De heer WIBAUT (S.D.A.P.) is van oor deel, dat dit wetje een nieuw beginsel in onze handelspolitiek aanvaardt, n.l. dat dc Regeering de bevoegdheid krijgt den invoer van een nijverheidsproduct te verbieden wanneer deze geschiedt beneden kostprijs of te grooten omvang aanneemt. Dit is het beginsel van bescherming van de binnen- landsche nijverheid. Ten aanzien van dien kostprijs is geen uniformiteit te wachten. Het wetje is ontstaan als gevolg van de depre ciatie van den Mark. Later is het verlengd hoewel de valuta-concurrentie vrijwel ver dwenen was. Thans erkent" hij de iweede verlenging der Regeering, dat die concurren tie niet meer bestaat. Terugkeer daarvan is niet waarschijnlijk en daarom is dit wetje niet meer noodig. Thans is het argument ge worden de prijspolitiek in het buitenland, die de Regeering noopt voorzichtig te zijn. Die prijspolitiek, is niet geregeld en past zich aan bij den toestand in het land waarin geïm porteerd wordt. Dat is volkomen normaal en tegen dit normale stelsel wil de Minister nu optreden, indien onverhoopt de invoer te groot wordt voor de bipnenlandsche nijver heid. Dat nu is een gansch nieuw beginsel en reeds is gevraagd dat de Regeering zal zor-, gen voor alle nijverbcidsproductcn. Dat was openhartig protectionisme en de consequen tie van het thans aanvaarde beginsel. Dit is dan ook spr.'s grootste bezwaar tegen dit wetsontwerp, dat incidenteel het nieuwe be ginsel van de handelspolitiek wordt aan vaard. Wanneer men daarin wijziging wil brengen, dan dient dc principiëelé kwestie te worden gesteld in het algemeen. De heer VAN LANSCHOT (R.K.) meent dat de tegenstanders te veel zich laten lei den door vrees voor represailles van het bui tenland en door vrees voor uitbreiding van het stelsel dat in dit wetje wordt aanvaard. Hij acht deze vrees zeer overdreven en de ervaring, met dit wetje opgedaan, bewijst, dat die vrees ongegrond is. Met verschillende cijfers illustreert spr. dit o.a. ten aanzien van do vermindering der werkeloosheid. Een belangrijke industrie is door dit wetje voor ons land behouden ge bleven en daardoor zullen de prijzen in de toekomst kunnen dalen. De heer v. d. BERGH (V.B.) kan zich aan sluiten bij de rede van den heer Wibaut en zal alleen de kwestie van praktisch, zakelijk standpunt bezien. Spr. heeft in December 1923 reeds voorspeld dat de import van schoenen uit Duitschland in 1924 zou ophou den en dat in de plaats daarvan export naar Duitschland zou plaats hebben. Die voorspel ling is bewaarheid, gelijk uit de cijfers blijkt. De toestand is zeer gewijzigd, maar overdre ven conclusies mogen daaruit niet getrokken worden. De Minister zij voorzichtig: dat de Duitschers hier zullen komen om met verlies te verkoopen, valt niet te vreezen. Verlies- concurrentie baart spr. geen zorg. Het is niet mogelijk voor Duitschers, om hier te leveren, want de Nederlandsche handelaren hebben contracten met Nederlandsche schoenfabri kanten afgesloten. Met de Duitsche berich ten moet men dus voorzichtig zijn. Spr. acht het niet uitgesloten, dat dc schoen-in dustrie moeilijke tijden zal krijgen juist met het oog op den toestand in Duitschland. Maar toch is spr. tegen een invoerverbod. Bij welk percentage invoer denkt de Minister dfc grenzen te sluiten? Wie let op de cijfers van de statistiek, zal weten, dat er een belang rijke wijziging is gekomen in de commer- ciëele verhouding van Nederland en Duitsch land. De export naar Duitschland is in alle producten enorm toegenomen; nergens is zoo'n afzetgebied voor onze landbouwproduc ten als in Duitschland. Reeds is het dit jaar 6 maal zoo groot als verleden jaar. Wij moe ten exporteeren en dc Minister moet dien export niet in gevaar brengen door een in dustrie hier te gaan steunen. Het middel dat de Minister wil toepassen is erger dan bet kwaad- De heer v. d. LANDE. R.-K., vraagt of andere bedrijven voordeel hebben gehad van dit wetje. Zoo niet, dan zal hij tegen dit wetje stemmen. De heer WESTERD1JK, V.D., verzet zich) ook tegen het wette en betoogt, dat de ex port hier-te lande zeer is toegenomen. De helft van den uitvoer van ons land is van land- en tuinbouw en hij meent dat die uit voer niet in gevaar mag worden gebracht. De heer ARNITZ, R.K. motiveert zijn stem tegen dit ontwerp. Invoerbelemmering acht hij het slechtste systeem van steun aan dc industrie. Als er noodtoestanden bestaan in een industrie, moet de Staat individueel steunen. Het stelsel van den Minister keurt hij af en nu de Minister blijft voortgaan met dit wetje te verlengen, verklaart hij zich daartegen. Dc heer BLOMJOUS, R.-K., toont aan, dat men land- en tuinbouwproducten niet op één lijn moet stellen met de industrie-producten. De Minister van Arbeid, de heer AAL- BERSE, ontkent, dat.e^en nieuw beginsel met deze wet wordt gebracht in de handelspoli tiek. In elk geval is dat nieuwe beginsel dan al anderhalf jaar oud. Over het algemeen overdrijft men zeer ten aanzien van dit wet je. Van vroegere voorspellingen is niets uit gekomen. Van represaillemaatregelen is geen schijn en schaduw te zien geweest. Zelfs heeft spr. nu en dan voorwaarden weten te bedingen, omdat hij de macht had den schoe nen-import te beperken. Meer schapen zijn er niet over den dam gekomen; de prijzen zijn niet gestegen gelijk verwacht werd. De wet heeft precies gewerkt als spr. zich had voorgesteld en geen enkel nadeel is ge bleken. De beschouwingen die er tegen ge houden worden, zijn theoretisch en algemeen, maar het geldt hier juist een uitzondering op die algemeene regelen. De maatregel is altijd als tijdelijk bedoeld en daaraan houdt spr. vast ert jujst daarom kan er geen bezwaar tegen bestaan. In Juni en de eerste helft van Jüli is de invoer uit Duitschland zeef toege nomen en is de prijs zeer gedaald. Een algemeene bevoegdheid voor de Re geering om invoerverboden te heffen, acht spr. niet ongewenscht, maar hij vreest dat hij die niet van de Kamer zou krijgen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. Tegen de leden: Cra mer, v. d. Bergh, v. Nagel v. Ampse, v. Em- den, Pothuis—Smit, Rink Arnts, Moltmaker, Slingenberg, Westerdijk, de Jonge. Aan dc orde is hel wetsontwerp tot wij- ^er wet tot toekenning van een voor schot ten behoeve van een stoomvaartver binding tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Z.d. en z.st. goedgekeurd. De Kamer gaat daarop uiteen. Vier Vaartuigen omgeslagen 14 personen verdronken. Omtrent de ramp op de Schelde, waarvan wij in ons nummer van Vrijdag reeds melding maakten, wordt nader uit Vlissingen verno men: Een ramp, die het visschersdorpje Ar- nemuiden in den diepsten rouw dompelt, heeft Vrijdag in den vroegen morgen op de zee bij Walcheren, in de zoog. Deurloo, plaats gehad. Daar heeft een plotseling opgekomen or kaan de visschersvloot van Arnemuiden over vallen. Zóó hevig was de storm, dat eenige visschersschcpcn, vermoedelijk vier, zijn om geslagen en een aantal visschers verdronken. Volgens het oorspronkelijke bericht zou den elf visschers zijn verdronken. Later werd een nog grooter aantal genoemd, n.l. 14 a 15, maar het is niet onmogelijk, dat eenige visschcrsschepen, die vermist worden, in een andere haven zijn binnengeloopen. Inmiddels heerscht er groote ongerustheid te Vlissingen. Juist doordat betrouwbare ge gevens nagenoeg ontbreken, deden van de vroege morgenuren af de wildste geruchten daar dc ronde. Spoedig verzamelde een groot aantal menschen zich, die familie ol kennissen hadden en in angstige spanning werden berichten tegemoet gezien. Al heel vroeg vertrok op het bericht, dat er een ongeluk had plaats gehad, dc motor- reddingsboot van Vlissingen, die onder toe zicht staat van het loodswezen. De boot keerde omstreeks 10 uur.van Zoutelandc te-; rug met de VI. 38, waarvan dc bemanning geen bijzonderheden kon mededeelen over het gebeurde. Ook van de zijde van de Marine werden onmiddellijk alle noodzakelijke maatregelen genomen. De mijnenlegger „Jac van Meer- landt" werd uitgezonden met order om te kruisen op de DcuMoo en het Oostgat, waar de ramp zou zijn geschied. De torpedoboot Z. 4, die juist onderweg naar Vlissingen was., kreeg langs radio-telc- grafischen weg opdracht eveneens in dc buurt van Westkapelle tc gaan zien of assistèntie nog mogelijk was. Inmiddels werd vernomen, dat de afhaal- kolter van het Loodswezen een der schip breukelingen zou hebben gered. Hoewel de visschers van Arnemuiden in deze laatste plaats zijn gedomicilieerd, oefe nen zij hun bedrijf uit te Vlissingen. Een hun ner vestigt zich zelfs gedurende het seizoen in Vlissingen, vanwaar zij eiken morgen uit varen. Vrijdagavond zijn zij echter vrijwel zonder vangst teruggekomen en daar het goed weei was, gingen ze tegen den nacht opnieuw in zee. De storm, die in den morgen losbrak, heeft dc vloot dan ook overvallen en een vaartuig is op de kust van Walcheren, n.l. bi; Zoutelande, gestrand. De kleine garnalen- schepen, waarom het hier gaat, hebben tegen hevigen storm betrekkelijk weinig weer standsvermogen; dc bemanning van zulk een scheepje bestaat in den regel uit twee a drie personen. Uit Domburg wordt gemeld.- dat daar in den vroegen morgen drie visschersscheepjes zijn gestrand. Twee wisten weer vlot te ko men. Van bet derde scheepje was korten tijd. later niets meer te zien. Vermoed wordt, dat het met man en muis is vergaan. Nog wordt uit Vlissingen geroeid: Twee der gezonken vissciiersbooten be- hooren te Vlissingen thuis en werden beva ren door leden van dc familie Jaspcrse. De drie andere booten, waarvan een bij Zoute- land gestrand is, zijn afkomstig uit Arnemui den en waren bemand met leden van de fa milie Meerman en de Nooycr. Dc reddingsboot „Maria Cornelia van Blankenheim," die hedenmorgen onmiddellijk na het bekend worden van de ramp was uit gevaren, is binnengekomen met vier over levenden van de boot, die bij Zouteland ge strand is. Van de gezonken booten is slechts een op varende, Meerman geheeten en afkomstig uit Arnemuiden, gered. Nog vernemen wij: Het staat thans vast dat vier scheepjes worden vermist en als verloren kunnen worden beschouwd. Het zijn de VI 2, schip per Klaas van Blaassc. 67 jaar, mairozen Adriaan de Nooyer, 57 jaar, Leonardus de Nooyer, 65 jaar, Klaas Huiszoon, 23 jaar, allen uit Vlissingen. VI. 20, schroner Gerard Jaspersc, 59 jaar, matrozen twee zoons van den schipper Pie- ter Jaspersc, 39 jaar, Liven Jasper&e, 26 jaar en Jan Grootjans. 58 jaar, allen uit Vlissin- gcn. Arn. 17, schipper Jan Stiereveld, matrozen Daniel van Belzen, 23 jaar. Cornclis Ventc- vogcl, 40 jaar, Joos Siercvogel, 17 jaar, allen uit Arnemuiden. Am. 25, schipper Arie Meerman, Ara., matrozen Willem Vogel. 23 iaar, Gilles de Nooyer, 23 jaar, en Cornells Meerman, 26 jaar, allen tc Vlissingen. Van deze 16 personen werd alleen Corne lls Meerman gered, zoodat 10 Vlissingers cn 5 Arnemuidenaars het leven lieten. Voor de haven drijft thans een omgeslagen schuit, vermoedelijk de VL 20. Opgemerkt zij, dat ook dc scheepjes gemerkt „Arn." van Vlis singen uitvaren. De opvarenden wonen grootendeels te Arnemuiden. Volgens niet te controleeren geruchten zouden in dezen korten storm ook nog eer. aantal Belgische visschersvaartuigeri uit Knocke en Hcyst vergaan zijn en zouden te Breskens lijken zijn aangespoeld. In de Vrijdag van Vlissingen gehouden raadsvergadering heeft de burgemeester ge wezen op de zeer zware ramp die Vlissingen getroffen heeft. Spr. is overtuigd van aller instemming als hij uiring geeft van diep leedgevoel en medegevoel. De toespraak wefd door alle leden staande aangehoord- GEMEENTERAADSVERGADERING BLOEMEND AAL. Vrijdagmiddag zette te twee uur de Raao dezer gemeente zijn vergadering voort, die Donderdagavond werd geschorst. Voorzitter was de Burgemeester, Jhr. A. de Bas Backer. Afwezig zijn de heeren Prinsenberg, Hóogebirk, Blankevoort en Kremer. Aan de orde is punt 17 der agenda Wijziging Bouwverordening De heer OTTO merkt op, dat het verbod van het in vcorraad-hebben en verwerker, van licht ontvlambar stoffen wel wat al te sterk is. Wethouder LAAN vraagt de machtiging om misbruik tegen te gaan. Het dagelijksch bestuur zal bij de beoordeeling van desbe treffende gevallen zijn gezond verstand ge bruiken. De heer SCHULZ juicht eiken maatregel toe, die e- toe kan bijdragen om het gevaar van brard te reducee en. En daar spr. vol doende vertrouwen heeft in het beleid van B. en W. zal spr. voor het voorstel stemmen. De heer DE WAAL MALEFIJT wil in het art. sprake doen zijn'van „werkplaats". De heer OTTO vormt het vocfrstel in dien zin en doet de goedkeuring afhangen van het oordeel var. B. en W. De heer v. KESSEL protesteert tegen het maken van een bepaling, die tegen een be paalden persoon is gericht. De persoon, waarom het hier gaat, heeft nu een werk plaats, die men hem aan de hand van dit artikel wil ontnemen. De heeren OTTO en- LUDEN sluiten zich bij dit protest aan. Besloten wordt het artikel geen terug werkende kracht toe te kennen, waarna het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Overgegaan wordt tot punt 18. Openstelling terrein Hugo Muller. De heer OTTO heeft van deskundige zijde vernomen, dat het terrein moeilijk is open te stellen voor het publiek. Toen dit punt eenigen tijd geleden in den raad kwam, zat ook deze bedoeling niet voor. Spr. zag liever de groote zandvallei open gesteld, >vaar weinig of geen schade is toe te brengen. De VOORZITTER noemt verschillende voorbeelden van openstelling. Er gaat daar veel natuurschoon en aantrekkelijks weg. De heer SCHULZ zegt, dat afsluiten met voldoet. De goeden houdt men er buiten, en de kwaden gaan er toch in. De heer DE WAAL MALEFIJT kent de bezwaren ook. Doch waar kan men nu eens de kinderen laten spelen De mooiste plekjes kan men afsluiten én op die manier bescher men. De heer OTTO stelt voor B. en W. advies te laten vragen aan de houtvesterij. De raad gaat hiermee accoord. De heer KESSEL vraagt of om dezelfde reden het terrein aan den Bentveldschen Weg is gesloten. Wethouder VAN NEDERHASSELT ant woordt, dat de beplanting daar nog niet is voltooid en over het algemeen onvoldoende ontwikkeld om publiek toe te laten. Aan de orde is punt 19 der agenda Ontheffing bepalingen Bouwverordening. Verzoeken van W. Middelhoven (bouw garage Ter Hoffstedeweg), E. H- Vecnstra van Dorsten (vergrooting schuurtje Oranje Nassaulaan), Fa. Joustra (8 woningen Juliana- en Wilhelminalaan). Alle gunstig prae- advies. Verzoek van B. Stols om bouw van een houten schuur aan den Bloemendaalschen eg.' (Afwijzend prae-advies.) De heer v. KESSEL zegt, dat de laatst genoemde geneigd is om zijn plan te wijzigen. De VOORZITTER doet voorlezing van een verzoek der omwonenden om dit niet toe te staan. De heer SCHULZ is het eens met het af wijzend prae-advies. De omwoners zullen vee! nadeel ondervinden van het bouwen eer schuur. De heer OTTO is het met den heer KES SEL eens. De heer SCHÜLZ. begaat vol gens spr. de fout het particulieren-belang te stellen boven het algemeen. Wethouder LAAN kan hier geen algemeen belang zien. Het voorstel van B. en/W. in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 74 stem men. Een verzoek, van de heeren Joh. Mceuwig en Jan Kok om ontheffing van art. 7 der bouwverordening. B. en W. stellen voor dit verzoek gedeeltelijk toe te staan, doch te weigeren het bouw en van drie woningen aan een te bouwen volgens situatie C. De heer DE WAAL MALEFIJT is te gen elke ontheffing. Dit voorstel wordt aangenomen met de heer OTTO tegen. Aan de orde zijn de Ingekomen stukken. a. Voorstel Mr. P. Tideman om een schikking aan te gaan ter zake van zijne nota. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit adres te stellen in handen der Grond- commissie om advies. Aldus wordt besloten. b. Bezwaarschrift der St. Thomas a Villa Novastichting in zake aansluitingsrecht wa terleiding perceel Zijlweg no. 69c. De heer DE WAAL MALEFIJT meent; dat de huurwaarde 1500.—) te hoog is ge schat. De-VOORZITTER deelt dat bezwaar niet. De heer KESSEL is het niet met den Voorzitter eens, dat daar drie personen wo nen met de bediening van 4 personen. Spr. vraagt een onbevooroordeeld onder zoek van den heer de Kruyff. De VOORZITTER merkt op, dat de schatting van grondbelasting en waterleiding niet de zelfde zijn. De heer OTTO meent, dat het request van Dr. N. Th. Vlaar niet voor inwilliging vat baar is. Spr. vraagt inlichtingen over het schrijven, waarin wordt gezegd, dat een ambtenaar ƒ80.waterkosten voldoende heeft verklaard. Wethouder LAAN acht 200.nood zakelijk en zal den betrokken ambtenaar er over onderhouden. De heer SCHULZ begrijpt dit ook niet. Spr. acht de raming niet te hoog. De heer NUYENS wil dit punt aanhouden, tot dat de "heer Prinsenberg als deskundige aanwezig is. De VOORZITTER meent, dat ook het dag. Bestuur voldoende in de zaak zit. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. (afwijzing) aangenomen avu alle katholieken tegen. 3. Wijziging begrooting voor 1924 (Wondt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 11